SCHOONHOVENSCHE COURANT Kerstfeest in Abessinië Bombardementen bij Makallé. ^Aspirin Telegrammen PlaatselifkNicuws*~j Predikbeurten Sportnieuws Ingezonden Stukken 2000 300 Nieuwjaars-redevoeringen. Fransche en Engelsche veiligheidsmaatregelen. BETROUWBAAR MAANDAG 6 JANUARI 1936 Kiel Alblasserdam. Op een der hellingen der N.V. Induslrieele Maatschappij „De Noord" is de kiel gelegd voor een motor vrachtschip voor Fransche rekening. De hoofdafmetingen zijn: lepgle over alles 37.50 M„ lengte tusschen de 1.1 35.75 M., breedte 7 M„ holte 2.90 *M. Het laadver mogen bedraagt circa 320 ton. De voort stuwing zal geschieden dool* middel van een 300360 P.K. Deutz, direct omkeer bare compressorlooze dieselmotor. Tevens wordt op het schip geplaatst een hulp- motor voor aandriijing van den compres sor, ballastpnmp en dynamo Yan 110 volt. Voor het laden en lossen wordt het schip voorzien van twee masten met elk een laadboom, alsmede twee stuks motordek- lieren. Het wordt gebouwd volgens de eischen van Bureau Veritas 3/3 PLL en de Fransche schepenwet. In het gebouw van „De Nederwaard" had de aerpachtin^plaats van het visch- watcr in den boezen. Hoogste inschrijver was R. Prins van Dlf§kensgraai voor f Alblasserdam. De naaikrans „Tryfo heeft aan 160 personen kleedingstukken uitgedeeld Dit jaar konden meer klee dingstukken worden vervaardigd dan het vorige, dank zij de medewerking der jon gere leden, die samen een kransje ge vormd hebben, genaamd „'t Mosterd zaadje". „Ein stern fait vom Himmet.' Bergambacht. In de bioscoopzaal van hotel „'t Centrum" vertoonen Gebr. Mie* dema volgens de advtfftentie in dit num mer, aanstaande Vrijdag dé film „Ein stern fait vom Himrael", met Joseph Scbmidt in de hoofdrol. De reputatie van deze film is tvelbekend, hij pleit voor zich zelf met zijn mooie schlagers en char- scènes. Zij die deze rolp rent gaan manie scènes. Zij, die deze rolp rent gaan zien, zijn van een genoeglij- Tooneeluitvoering. Capelle a.d. IJssel. De Capelsche Too- neel- en Amusementsclub „Tot ons ple zier" gaf in 't Centrum haar 2den too- neelavond in dezen winter. Op uitnemende wijze werden "opgevoerd de kluchten „Kop pig", „Toby's Kerstverrassing" en „Het gebroken been". De spelers hadden een dankbaar applaus van de volle zaal in ontvangst te nemen. fcaadsvacature. Capefle a.d. IJssel De heer A. H. van -Os Jr. is voornemens, wegens onecnighe- den met de plaatselijke afdeeling der Staatkundig Geref. Partij ontslag te ne men als lid van den gemeenteraad. De heer Van Os had zitting in den raad van af Sept. 1927 en was gedurende 1927 1931 wethouder. Opvolger op de Staatk. feret lijst ia de heer A. T. d. Marei „Geeft nog eenmaal". Krimpen a.d. IJssel. Met toestemming tun B. en W. zal het Plaatselijk Crisis comité onder het motto „Geeft nog een maal" in de weck van 6—11 Jan. een coUecfo houden langs cfe huizen. Vellingbericht: Kippeneieren f 3,75 f 4 50, eendeneieren f 2 90. Alles per 100 stuks. Voor kaas werd besteed f 0.22 f 0.24 per pond. Krimpen a.d. Lek. Dn heer H. v. Krim pen geraakte bij het houtstape)en met zijn hand bekneld tusschen twee planken, waardoor zijn pink danig verwond werd. Mej. W. Alblas struikelde bij het afgaan van de stoep en viel, waardóór haar been inwendig gekneusd werd. De ontboden geneesheer, dr. von Lindern, verleende eerste hyAp. De gem. zangvereen. Krimpen a.d. Lek zal op 29 Jan. een uitvoering geven, tezamen met haar kinderkoor in het So ciëteitsgebouw. Woensdag zal va nwege h et Depar tement der Maatschappij tot Nut van 1 Algemeen de film „Apo-Kajan, het hart van Borneo", vertoond worden in het so ciëteitsgebouw. De heer G. A. v. d. H. had het on geluk, in een scherf glas té trappen, waar door één zijner teenon bijkans afgesneden werd, zeódat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Krimpen a.d. Lek. Dilettant I kon het in Schoonhoven niet bolwerken en ver loor met 41 vap Schoonhoven. Dilettant III ging bij Haastrecht II op bezoek en kreeg van de leidie-s met 14—1 klop. Dilettant II alleen hield de eer hoog en won met 31 van Woerden II. BRAND TE LEKKERKERK. Lekkerkerk. Vrijdagmiddag ontstond brand bij don heer Js. Slingerland aan den Kerkweg. Een bed was bij de bran dende kachel geplaatst en door onbeken de oorzaak is dit aan 't smeulen geraakt De boekhouder rook in zijn kantoortje 'n emeullucht en bij onderzoek bleek de voor kamer blauw van rook. Toen de deur openging braken de vlammen uit. On middellijk werd om de spuit getelefoneerd en intusschen trachtte men met een snel- blusch-apparaöt en dekens en het noodi- fe water de brand te blusschen. Toen de spuit arriveerde was in een ommezien 't gevaar geweken. De aanzienlijke schade wordt niet door verzekering gedekt. Met één cent verlaagd. Langerak. Van het electriciteitsbedrijf te Dordrecht ontving het gemeentebestuur bericht, dat met ingang met 1 Januari de tarieven voor verlichting worden verlaagd en gebracht "van 27 op 26 cent, voor be weegkracht van 14 op 13 cent. De meter- h'uur en klokkenhuur zijn eveneens ver laagd. Langerak. In de plaats van den heer J. A. de Rui tea, die wegens gezondheidsrede nen bedankte, hebben B en W. tot werk tuigkundige bij de brandspuit in het Be nedeneind benoemd den heer D. van der Ham. Langerak. B. en W. hebben aan de meisjesverecniging „Maranatha" vergun ning verleend tot het gebruiken van de o. 1. school voor een jaarvergadering op Woensdag 8 Januari. N ieuw-Lekkerland. Tot koster in de Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer Jae. Stam Jz. Maandagavond werd hi de le open bare school het Kerstfeest gevierd met de leerlingen van de Zondagsschool .,Laat de kinderen tot Mij komen". De leiding be rustte bij den heer Luehof. Het woord voerden de Zondagsschoolonderwijzers de hoeren J. en W. Rouw en E. Ouweneef Wz.. De heer J. v. d. Berg nit Dordrecht vertoonde een aantal fraaie lichtbeelden. Een en ander werd afgewisseld met mooie Kerstliederen. De heer F Franssen sprak een slotwoord en eindigde met dankzeg ging. De kinderen worden onthaald en kregen een geschenk mee naar huis. Het geheel is uitstekend geslaagd. De belang stelling was groot. Aan de café- en- verfofh ouders is op hun verzoek, toegestaan, opi hun local i- teiten tot 31 Maart des Zaterdagsavonds tot 11 uur geopend te houden. Meerkerk. Het aantal werkloozen dat bij den agent der arbeidsbemiddeling staat ingeschreven, bedraagt 77, te Leerbroek 14 en te Nieuwland 32. B. en W. hebben aan de mneiekver- eeniging „Tempo" vergunning verkend tot het- houden van een loterij. A.-R. Kiesvereenigmg. Meerkerk. Tot bestuursleden der A.R. Kiesvereenig „Eendracht maakt. Macht" zijn gekozen de hecren A. J. C. van der Leun, Ant den Hartog en T. Pesselse. Als voorzitter werd herkozen de S. Kamper en als seor. de heer A. J. G. v. d. Lean. In de commissie van advies tot herzie ning van het huishoudelijk reglement en van het gemeenteprogram zijn gekozen: Ds. S.^K^mp^r, voorzitter, en de heeren Ant. cfe Bóer (secrptaris), G Slob, bur gemeester, J. A_ Wiegel en W. Fredrikse, leden. Nieuwerkerk a.d. IJsseL De heer W. Timmerman, landbouwer, is failiet ver klaard. Curator is mr. A. J. Rijksen te Gouda. VADER VAN ELF KINDEREN VERDRONKEN. Reeuwijk. De politie heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag uit de wetering langs den Nieuwdorperweg het lijk opge haald van den 42-jarigen P. Grootendorst uit Waddinxveen. Donderdag had G. een bezoek gebracht aan zijn zwager, den heer J. H., alhier en was 's avonds om streeks half tien huiswaarts gegaan. Daai; hij te middernacht nog niet in zijn wo ning was teruggekeerd, kwamen twee atjes van G. bij de fam. H. naar het lange uitblijven van hun vader infor- meeren. M#n deelde hen hier mede, dat deze ge ruimen tijd geleden naar huis was teruggekeerd. Daar aan een ongeluk werd ge dacht, werd de politie van een en ander in kennis gesteld en deze begon met het zoeken. Nabij de woning van den heer H. werd langs den kant van den Nieuwdor- pcrw-eg een rijwiel gevonden. De politie begon in de omgeving van deze plek te dreggen en haalde vlak bij deze plaals het lijk uit het water. De ongelukkige is ver moedelijk met zijn rijwiel geslipt en te water gevallen. De verdronkene was va der van elf kinderen, van wie het jongste twee jaar is. Per brancard is het lijk naar het lijkenhuisje alhier overgebracht. Beproeving motorspuit. Reeuwijk. Dinsdag 7 Jan. zal een oefe ning worden gehouden met de motorspuit. Bij deze beproeving zal gebruik worden gemaakt van de nieuwe wegbrug, welke dient om bij brand geen verkeersstagnatie te doen ontstaan. De heer G. Schalkwijk, gemeente-ont vanger, die wegens ziekte gedurende eeni- ge maanden met verlof is geweest, heeft thans zijn werkzaamheden hervat. IJsclub „De Lek". Willige - Langerak. Vrijdagavond werd een ledenvergadering gehouden van de ijs- club ..De Lek". De voorzitter, de heer W. don Braber, opende de vergadering en verheugde zich over de groote opkomst. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat het per ceel naast de rietput. dat voorheen eigen dom was van het Dijkcollege, thans is aan gekocht door den heer P. W Woml-nberg van Schoonhoven. Daar de nieuwe eige naar den grond voor andere doeleinden gebruiken wil, kan deze niet meer onder water gezet worden. Het gevolg was, dat de ijsclob aanvankelijk zonder baan was. Het bestuur heeft inmiddels pogingen ge daan om de uiterwaard weer in huur te krijgen van het Dijkcollege, wat gelukt is, zoodat deze onder water kan worden ge zet. Het bestuur stelde voor, met de voor bereidende werkzaamheden aan te vangpn en deze put vol te laten loopen. Aldus be sloten. De voorzitter zette daarna uiteen dat de handelwijze Van den bode de Ikatste jaren niet ten gunste van de vereeniging genoemd kan worden en stelde voor dezen te ontslaan en geen vasten bode meer aan te stellen. Aldus werd besloten. Daarna kwam aan de orde het verzoek van de Schoonhovensche ijsclub om sa menwerking. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. B. van Driem, voorzitter van die ijsclub, getracht heeft den heer Woudenberg te- bewegen om het perceel naast de rietput aan zijn vereeniging te verhuren voor het aanleggen van een ijs baan. De heer Woudenberg heeft dit ver zoek niet ingewilligd, doch stelde voor sa menwerking met Willige-Langerak te ver zoeken «en dan zou hij genegen zijn deze grond voor een ijsbaan af te staan, daar het dan meer een algemeen belang zou zijn Spr. had een onderhoud gehad met den heer Van Driem over deze kwestie. Voor dat plan tot samenwerking voelde de ver gadering wei veel. maar men was van meening, dat „de Schoonhovensche heeren den Langerakschen boertjes mogelijk te glad af zouden zijn en dezen spoedig wei nig zouden hebben in te brengen". Be sloten werd den voorzitter af te vaardigen naar het Schoonhovensche bestuur voor nadere bespreking en een en ander onder de volgende voorwaarden: Het bestuur moet samengesteld worden met een lid meer voor Willige-Langerak; 's Zondags moet de baan gesloten blijven. Men moet er een gemeenschappelijke kas op na hou den, afgedacht van het ledental en bij eventueele ontbinding moeten gelijke reel*? ten bestaan. Daarna werd besloten de contributie dit jaar weer vast te stellen up f 1 met gratis dames-kaart. stond voor ons reeds vast. De uitslag is evenwel nog meegevallen; deze werd 6—2, Men dient daarbij in aanmerking te ne men, het flinke aantal invallers. Hadden we ook op een nederlaag gere kend van het vierde elftal in den wedstrijd tegen „Stolwijk III", de vierde .elftallers hebben ons echter verrast en wisten in Stolwijk een keurige 41 overwinning te behalen. Bravo, jongens! De sland van de Vierde Klasse E, Afd. tl, van den K.N.V.B., is thans: gesp. gw. gl- vrl. v.—.t P- Hfin.st recht 8 6 0 2 22—11 12 G.K.G. 6 4 1 1 169 9 Sc hoonhove* 7 4 1 2 10—7 9 lekkerkerk 7 4 0 3 12—16 8 Dilettant 9 3 2 4 18—22 8 Gouderak 7 3 0 4 15—14 6 Pechvogels 8 2 2 4 12—15 6 Zwervers 6 2 1 3 11—15 5 0 L.I.V.I.O. 8 1 1 6 9—25 3 De stand van de le klasse van den Goudschen Voétba! Bond is thans: gesp. gw. gl. vrl. Waddinxveen. De politie heeft tegen P. R. en J. S., beiden alhier, procep-verbaal opgemaakt wegens het plegen van diefstal van aardappelen ten nadeele van den landbouwer van Hoeve te Moerkapefie» Schoonh. 2 11 7 2 Ammerstol 1 10 6 3 Gouda 3 10 5 1 Oudewater 1 10 4 3 O.N.A. 3 9 4 2 Moercapelie I 9 4 2 BerjJamb. 1 10 5 Gouda 4 10 3 2 Nieuwerk. 1 8 2 1 Olympia 3 9 0 0 v.—.t 45—13 24—12 34—20 31—21 30-19 19—26 27—30 21—30 17—18 7—57 NED. HERV. KERK. AMMERSTOL. Evangel isatie-gebouw. Woensdag 8 Jamfart, avonds 7 uur, de heer G. de Pater, Godidienst-Onderwyzer fv> ik LEKKERKERK. ïïed. Herf. Evangeli- satie. Woensdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, De. D. J. van de Graaf, van Schoon hoven. WIJNGAARDEN. Donderdag 9 Janu ari, s' avonds 7 uur, D* Leenmans. CHR. GEREF. KERK. NIEUW POORT. Woensdag 8 Januari, n.m. 12.15 uur, Ds. Dubois van Oud-Beijer- land (Huwelijksinzegening), 's Avonds 6.30 Ds. Dubois van Oud-Beierland. WADDINXVEEN. Gebouw Centrum. Woensdag 8 Januari, 'e avonds 7.15 uur, Ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen, CAPELLE A.D, IJSSEL. Bormweglaan Woensdag 8 Jam, 's avonds 7 uu, de heer H. Vlot GEREF. GEMEENTE H.V. GIESSENDAM. Donderdag 9 Januari, 's avonds 6.30 uur, Ds. Toes, van Ussel- monde. VRIJE GEREF. GEM. GIESSENDAM. Dinsdag 7 Januari, 's avonds 7 uur, de heer Vijverberg, van Rhenen. t- EVANGELISATIE. GROOT-AMMERS. Gebouw G van As. Dinsdag 7 Januari, 's avonds 6.45 uur, de heer E. Wijnen, van Oldenbroek. GIESSENDAM. Gebouw „Rehoboth". Woensdag 8 Januari, 's avonds 7.30 uur, Samenkomst. -1 iOnfi.ii n ._n DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. „Sportclub" behaalt zes van de acht punten. Overwinningen van het eerste, tweede en vier de elftal. Nederlaag voor „Sportclub III". Schoonhoven, Het jaar 1936 is voor „Sportclub" goed ingezet want de wed strijden, die voor het, eerste en tweede elftal van groot belang waren, werden beide ih oen overwinning omgezet. „Sport club I" behaalde thuis een 41 overwin ning op J)ilettant I" van Krimpen ad. Lek. en .Sportclub II" paste beter op haar teilen dan het vorig seizoen, door thans in Nieuwerkerk a.d. Ussel een verdienstelij ke 30 overwinning te behalen. Beide elf tallen hebben door dit succes zich gehand haafd in de kopgroep hunner afdeelingen, resp. 4e klasse. E van den K.N.V.B. en le klasse G.V.B. De nederlaag, welke het derde elftal te Lekkeriexk leed tegen *Lekkeckerk II" Over de wedstrijden nog het volgend# „Sportclub I"„Dilettant I" 41. Hoewel het terrein zwaar was, was het echter goed bespeelbaar, en toen scheids rechter Van Steénbergen, van Vlaardin- gen, de spelers in het veld riep, bleek Sportclub" volledig te zijn. Na den aftrap wan „Sportclub" direct in den aanval, doch de verdediging van „Di lettant" was op haar hoede en wist erger te voorkomen. Steeds kwam de voorhoede van „Sportclub" echter terug, ,maar voor het doel wilde het niet lukken, daar het juiste schot ontbrak. „Dilettant" wist zich dan los te wérken en zij was gelukkiger, toen de „Sportclub"-doelverdediger een hoogen bal wegstompte. inplaats van hem te vangen. Nu werd de baf doof een snel toeloopenden speler Van „Dilettant" in het doel geplaatst (0—1). Lang had „Dilet tant" geen plezier van haar voorsprong, daar een harer achterspelers den bal met de handen speelde en de toegestane strafschop werd door den rechtsbinnen van „Sportclub" benut (1—1), De strijd ging dan gelijk op. Toch wist „Sportclub" kort voor de rust nog de leiding fee nemen, toen de linksbinnen bij een vrijen schop via de paal, in het doel schoot (21), Kort daarop was het rosten. Na de thee was „Sportclub" voortdu rend in de meerderheid, doch ook bij het „Sportclub"-doel deden zifh eenige ge vaarlijke momenten voor Éénmaal wist de linksachter van „Sportclub" te redden en kort daarop was het de rechtsmidden, die een zekere kans aan den middenvoor van „Dilettant" ontnam. Toen bij een der aap- vallen van „Sportclub" een misverstand ontstond m de „Dilettanf-verdediging, wist de rechtsbuiten van „Sportclub" daar handig van te profiteeren, door snel toe te loopen en den bal in het loege dool te plaatsen (3—1).. „Dilettant" gaf zich nog nog gewonnen, doch de vermoeidheid bij de spelers deed zich nu gelden. Ook de spelers van „Sportclub" raakten vermoeid. Kort voor het einde wist de linksbinnen, uit een goed aangegeven bal van den linksbuiten, nog een mooi doelpunt te ma ken (41). Met dezen stand kwam het einde en had „Sportclub" welverdiend ge wonnen. De scheidsrechter leidde uitste kend. „Nieuwerkerk T—„Sportclub Ir 0—3. Het terrein van „Nieuwerkerk" verkeer de in een niet ai te besten toestand, toen „Sportclub II" zich opstelde voor den wedstrijd tegen „Nieuwerkerk I", want in de morgenuren was er reeds een wedstrijd op gespeeld, waardoor het veld een vette, glibberige massa was. Beide giftallen tel den één invaller. Toen scheidsrechter Van der Speld het beginsein had gegeven, was „Nieuwerkerk" al spoedig in den aanval on de „Sportclub"-verdediging kreeg al da delijk volop werk, hetgeen haar echter goed afging. „Nieuwerkerk" bleef het bes te van het spel behouden, maar door het zware terrein was het onmogelijk een be hoorlijk schot te lossen. De Blauw-Witten bepaalden zich tot enkele snelle uitvallen, waarvan echter niet veel kracht uitging. Het eerste succes scheen vopr „Nieuwer kerk" te komen, toen haar een strafschop werd toegekend. Nadat deze was ingescho ten, moest ze wegens een overtreding worden overgenomen, maar toen was het schot precies in de handen van den doelverdediger gericht zoodat deze gemak kelijk kon wegwerken. „Nieuwerkerk" gaf het echter niet op Onophoudelijk verkeer de het „Sportclub"-doel in gevaar, maar verder dan een buitenspeldoelpunt wist „Nieuwerkerk" hot niet te brengen, het geen de „Sportclub"-yoorhoede kort daar op nadeed. Zoo waren er dus drie doel punten geannuleerd. Het laatste kwartier voor de rust ging de strijd volkomen ge lijk op. Van weerskanten werden aanvallen ondernomen en eenige doelpuntenkanson werden niet benut, zoodat de rust met e<m b'anken stand inging. Na d>» rust nam .Sportclub" het spel geheel in handen en tcruggêfli ongen. Na 10 minuten spelen® wist dan ook de „Sportefub"-middenvoor een voorzet to benutten, door van dichtbij in te schieten (10). De strijd bleef zich verder b°palen door een steeds aanvallend „Sportclub" en daar „Nieuwerkerk" blijkbaar voor de rust teveel van haar krachten had gevergd, konden de aanval len niet behoorlijk wordep afgeslagen. Een aantal hoekschoppen voor „Sportclub" toonde duidelijk de meerderheid aan. Weer was l.et de middenvoor van „Sport club", die van dichtbij kalm het tweede doelpunt ^oor zijn rekening wist te nemen (02). „Sportclub" speelde verder een ge- wonnert strijd, en het was tenslotte de rechtsbinnen van „Sportclub", die met een kopbal er 03 van maakte. Het ver dere deel van den wedstrijd was niet veel fraais meer en het was voor de spele're een opluchting, toen de scheidsrechter het einde aankondigde. „Sportclub" won al- zoo verdiend met 0—3. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Uitslagen Zondag 5 Januari 1935. 1e klasse: Nieuwerkerk 1Schoonhoven 2 03 Gouda 3—Moercapelie 1 12 Oudewater 1Olympia 3 61 Bergambacht 1Gouda 4 12 O.N.A 3Ammerstol 1 22 2 e klasse A: Bosk. Boys 2Nieuwveen 1 Moordrecht t0 N.A 4 Zwervers 2-VGouderak 2 Dilettant 2—Woerden 2' Waddinxveen 2G.S.V. 3 2e klasse B: Haastrecht 2—Dilettant 3 14I Olympia 4—Stolwijk 1 0—10 Groot-Ammers 1O.N.A. fj 40 Lekkerkerk 2—Schoonhoven 3 6—2 Groene weg 1—Gouderak 3 7—4 3e k 1 ass e A: Gouda 5Bodegraven 3 afgekeurd. Nieuwveen 2Nieuwkoop 1 uitgesteld. Bosk, Boys 3Woerden 3 40 3e klasse B: Nieuwkoop 2—Bost Boys 4 1—2 Moercapelie 2—Groeneweg 2 6—2 Zwervers 3Nieuwerkerk 2 13 3e k fas se CL* Gouderak 4—Lekkerkerk 3 afgekeurd. Haastrecht Oudewater 2 afgekeurd. Ammerstol 2—Stolwijk 2 5—2 3e klasse D: G.S.V. 4Oudewater 3 gg Lekkerkerk 4—Gouda 7 afgekeurd Ammerstol 3Bergambacht 2 30 Stolwijk 3Schoonhoven 4 1A Se k 1 asse E. Nieuwerkerk 3—Waddinxveen 2 2—1 ON.A. 7—Stolwijk 4. uitgesteld. Moercapelie 3Groeneweg 3 32 Nieuwveen 3—Boodegraven 4 3-4 1—4 2—4 1—2 3—1 1—4 RIJKSSTEUNREGELING. M. <Je R Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw blad. By voorbaat nnju dank. In de courant van 24 Dec. kwam een verslag voor .van een rede, gehouden door den heer Deerenberg, wethouder der ge meente, waarin deze de Rijkssteunregeling behandelde en deze uiteenzette voor den aanwezigen werkloozen. Gaarne geef ik toe dat de heer Deeren berg goed onderlegd is in deze regeling en dat de werkloozen by hem terecht zijn voor inlichtingen etc. Toch moet mij van t hart, dat het goed was dat de heer Deerenberg sprak voor uitsluitend werkloozen. dezen toch zijn al len belanghebbend. Maar er is nog een andere categorie van mensehen en dat zijn de bezwaarden, die' belast zijn met de hy potheek van de Rijkssteunuitkeering. De verslaggever is niet volledig geweest met de weergave der rede. De heer Dee renberg vertelde namelijk feiten, waarvan ik niets las in de Schoonh. Courant, maar wel iets hoorde van personen die onder zün gehoor waren De heer Deerenberg vertelde n.l., dat controleurs bij verschil lenden boeren waren geweest in Haastrecht en geïnformeerd hadden naar de verdien sten van personen, by hen in loondienst geweest, thans steuntrekkende, met als go- volg, dat zij niet mper ontvingen, wat zo. voorheen kregen Dezen waren dns te hoog opgegeven. De gemeente kreeg geen vergunning om hun vorig steunbedrag uit te betalen. Toen ik dat zoo hoorde, kwam by mij de vraag naar voren: is een dergelijke controle door Rijksambtenaren, daarmede belast, in Schoonhoven niet noodig? Of komen er controleurs informeeren bij Werkgevers? Ik las dat het gemeentebestuur zich schriftelijk heeft verbonden om de rijks steunregeling na te leven. Dan dienen er nauwkeurige controle maat regel en genomen te worden. Deze controle wordt hier in Schoonhoven vrjj soepel toegepast. BELASTINGBETALER. Schoonhoven, Dec. 1935. Hetgeen de inzender hier bedoelt, oeft wethouder Deerenberg besproken bij de beantwoording van verschillende vra- s'..m ui uaiiurii n, gca- die na afloop van zijn uiteenzetting „Nieuwerkerk" werd geheel op eigen helft werden gesteld. Red. kis. 6604. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG <B JANUARI 193B 68e JAARGANft NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND BI UTRECHT I VerschijntMaandag, Woensdag I en Vrijdag. Priis bij vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 8 I •Maanden 1.25; p. post 1 1.60 Met verzekering 15 cents meer. Telet 20. Tel-Adrea: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Advertentiën: 1-6 regels f 1.801 elke regel meer t 0.20: derde plaatsing hal ven pr\js. - Ad ver-1 tentien worden gratis ge plaatst in „De Geren mer". A B O N N E '8, die *lch &*n onM administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door Gulden bjj leienalange 600 Galde° 300 GuW™ '""V 200 ÖUll!*n b' 100 a°'den bii ongeschiktheid. overlijden. van hand of voet, van een duim. NIEUWE HAVBANK te 8chiedam, van UU anderen vinger. Nieuwjaar brengt ons verschillende re devoeringen van mannen, die eenigermato verantwoordelijk zijn voor den toestand waarin een land verkeert. Nederland be hoort tot de naties, die achteraan komen. Het Volkenbond-expose over de eerste tien maanden van het afgeloopen jaar geeft daaromtrent vrij sombere cijfers. Van de 22 landen, welke cijfers ter beschikking hebben gesteld over de industrieele bedrij vigheid, zijn er achttien, die een vooruit gang te boeken hebben, twee zijn gelijk ge bleven, t.w. Spanje en Tsjecho-Slowakije en twee hebben verminderingen te regis treer en. En deze zijn Frankrijk en Neder land. 'SDnze minister-president, dr. Colijn, wijst •p het noodzakelyke van saamhoorigheid ondex ons volk. Zeker, di$ saamhoorigheid ia dringend noodzakelijk/ maar zoolang het nationale inkomen blijft dalen zoo lang de koopkracht terugloopt en zoolang de Staat groote bedragen aan steun ter beschikking stelt, zal het blijven een graai en van de enkelingen naar de buit en hij, die het handigst graait, krijgt het leeuwen deel. Hoe kin daarbij van saamhoorigheid aankweeken worden gesproken? Minister Gelissen pleit voor actieve in- dustrialiseerings- en aanpassingspolitiek. De aanpassingspolitiek is niet het eenige struikelblok voor minister Gelissen's plan nen. Ook het tweeslachtige in de Neder- landsche economische politiek. Wij juichen om afgesloten handelspolitieke verdragen en we begrijpen niet, dat deze strijdig zijn met hetgeen minister Gelissen beoogtl Hierover in des ministers rede geen woord. Het zijn regeeringspersonen, die individueel spreken en die geen band met elkander vormen. De gonvernenr-generaal van Neder- landsch—Indië hPeft sympathiek gespro ken. Maar hij had bet ook gemakkelijk. Want ten eerste heeft hij geen verant woordelijkheid voor de algemeens regee- ringspolitiek, daar die door Den Haag wordt voorgeschreven en ten tweede ver keert Indië als grondstoffenland in de voordeelige positie, dat het tijdperk van herstel voor de Overzeesche gebieden is in geluid. Indië is krachtig aan den opbouw bezig. De Indische bevolking van hoog tot laag heeft de tanden op elkaar gezet, heeft saamhoorigheid betracht, geheel in tegen stelling met het moederland, waar men el kander de vliegen trachtte af te vangen en terwijl men daar tevens een practische opbouwpolitiek heeft gevolgd. Daarbij komt de grondstoffeffhausse, die aan In dië niet kan voorbijgaan en alle bedrijfs groepen zal insptreeren. De heer Slotemaker de Bruïne sprak over ideëel» aangelegenheden Wij kunnen zijn rede, ten behoeve., van de Nederlan ders in den vreemde, ih dit verband buiten beschouwing laten. De traditie getrouw sprak ook de heer Crone, als voorzitter van de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Hij beeft veel gezegd wat waar is. Het is juist, dat de tijden zorgelijk zijn Er is nog veel dat tot groote voorzichtigheid maant, om bij den intrede van het nieu we jaar voldoenden grond voor de ver wachting van een spoedige algemeene ver betering voor onze bedrijven te kunnen vinden, hoewel ik alles tezamen genomen wel een aantal mogelijkheden voor herstel aanwezig acht." Natuurlijk wil de heer Crone wel aanpassen, maar hij heeft wel voldoende kennis genomen van de verschillende sta tistieken, waaruit blijkt, dat de koopkracht van het loon lager is dan dat voor den wereldoorlog. Natuurlijk men kan nog verder teruggaan. Hij constateert span ning tusschen het binnenlandse he en het buitenlandsche beurspeil en tusschen de kosten van levensonderhoud en de groot- handelsprijzen. Maar die spanning bestaat toch al enkele jaren en we moeten trachten om die ^spanning te doen verminderen Internationale prijsstijging zal z.i. aan de Nederlandsche deflatiepolitiek ten goede komen, doordat zij een kans biedt om bin nen korteren tijd en met minder opoffe ringen het evenwicht tusschen kosten en prijzen te bereiken dan anders het geval zou zijn geweest. De heer Crone vergeet echter, dat dit wereldpeil met honderden procenten zal moeten stijgen, alvorens het evenwicht is bereikt, tenminste indien dit ook mogelijk zou zijn. Een graanprijs van f 9 beteekent nog een 100 pCt. hoogere dan die op de wereldmarkt. Een heffing van f 1 per kilo boter is nog steeds een surplus van 150 pCt boven de war der noteeringl REGENVAL BELEMMERT KRIJGSOPERATIES. De hevige regenval der laatste dagen «en voor dezen tijd van het jaar zeer on gewoon verschijnsel heeft zijn eersten inyloed op de operaties in Abessinië reeds doen gelden. Naar van het Noordelijk front wordt gemeld is de militaire activi teit daar geheel tot stilstand gekomen, daar vele wegen door de neerstroomende watermassa's geheel onbegaanbaar zijn ge maakt Vooral de streek rond Deesie, waar kei ier Haile Selassie met zijn generalen staf intrek heeft genomen, heeft het zwaar te verduren. Een( deel van den grooten weg ten Noorden 'van Dessié is geheel over- stroomd. Aan Abessynfsche zijde is het trouwens volkomen rustig, aangezien de Ethiopiërs het Kerstfeest vieren en zich in plaats van met krijgsverrichtingen, bezig houden met hun godsdienstplichten. De provincie Ogaden schijnt door de Ita lianen reeds geheel te zijn ontruimd. De frontlijn loopt th&na van Wal Wal over Gerlogoebi, Gorahai, Coeban en dan di rect in Zuidelijke richting naar Dolo. Ten Zuiden van Dolo zetten de Italianen hun troepenconcentraties vóórt. WEER TWEE TOESTELLEN NEERGESCHOTEN. Alleen in de lucht hebben de Italianen de laatste dagen een groote activiteit ont plooid, vooral in het gebied tusschen Wol- kait en Makallé. Er zijn veelvuldig ver kenningen en luchtbombardementen ver richt. Deze bombardementen evenals hun verdere activiteit in de lucht, wijzen er vermoedelijk op, dat de Italianen of trach ten hun terugtocht uit Makallé te dekken of een wanhopige poging doen om te ver hinderen, dat de Abessiniërs de stad in sluiten. De Abessinlsche troepen leeren inmid dels hoe men Italiaansche vliegmachines neer kan schieten. Zij wachten met vuren totdat de machines laag gaan vliegen om mitrailleurvuur te openen. Onmiddellijk daarop vuren gedeelten der Abessinische troepen uit afweergeschut van geringen afstand op de in actie zijnde vliegtuigen Op die manier hebben zij weer twee ma chines neergeschoten. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de luchtbombardementen is gering, daar de streek rijk is aan bosch, waardoor de krijgers zich gemakkelijk kunnen vlober gen. TOC IÉ/GE WONDEN IN EGYP TISCHE AMBULANCE. Volgens een bericht uit Addis Abeba zijn bij het bombardement op de Egyptische ambulance te Dagaboer toch 20 menschen gewond. Hieronder schijnen geen Euro- peesche artsen te zijn, DaA er niet meer ge wonden zijn, vindt hierin zijn verklaring, dat dr. Hoekman, de Amerikaansche arts, die eenigen tijd geleden bij het uitgraven van een bom bij Dagaboer om het leven is gekomen en die voordiep belast was met de leiding van de ambulance, bad bevolen om de ambulance te verlaten, zoodra de wil de honden in de buurjt van de apbulance, die de vliegtuigen eenogen tijd eerder hoor den dan de menschen/ begonnen te janken. Dit schijnt ook Zaterdag weer gebeurd te zijn. BOMBARDEMENT BIJ VER GISSING. Naar uit AddisAbeba wordt gemeld, hebben Italiaansche vliegtuigen bommen geworpen op onder E^ritsche bescherming staande leden van 'n stam, die bezig wa ren bij de grens hun kameélen te dren ken. De dieren sloegen verschrikt op u de vlucht. Het bombardement geschiedde blijkbaar bij vergissing, daar er in de nabijheid een Abessinische post is, die vermoedelijk het doelwit van de Italianen was. SPANNING IN HET GRENS GEBIED. De speciale oorrespondent van Reuter, die thans het gebied langs het Suez-ka- naal bezoekt, heeft getelegrafeerd, dat de grens tusschen Egypte en Libye thans ge vormd «wordt door een *al van ongeveer vijf meter breed en ongeveer anderbalven meter hoog. Een ietfer, die de grens over gaat. zonder zijn papieren te hebben laten zien bij de grenswachten, wordt onmiddel lijk neergeschoten. Verder patrouilleeren de Italianen voortdurend langs de grens tus schen versterkte posten, die gewapend zijn met machinegeweren. Ook vliegtuigen patrouilleeren bij voort during langs de grens, zonder evenwel ook maar een oogenblik boven Egyptisch gebied te komen. Banghasi doet dienst als haven voor het materiaal, terwijl de, vlootbasis voor To- brouk ligt. Verder zijn de troepen van fort Maddalena, waar tot voor korten tijd Eri- treesche soldaten lagen, door Italiaansche soldaten vervangen. GENEEFSCHE LUCHT VOOR ITALIË ONDRAGELIJK. Virginie Gayda. de hoofdredacteur van de „Giornale d'Italië", die vaak uiting geeft aan de officieele Italiaansche opvat tingen, heeft in het Zondagsblad „Vice d'Italia" een artikel gepubliceerd, dat hier de vraag doet opkomen, of Mussolini in derdaad voornemens zou zijn, Italië's lid maatschap van den Volkenbond op te zeg gen. Gayda schrijft oa.: „De Geneefsehe lucht wordt voor'Italië ondragelijk. Italië is in den Volkenbond gebleven, teneinde te vermijden nieuwe Europeeeche complica ties op te roepen Maar onze weerstand beeft een grens Alles «iringt Italië naar die grens toe. Italië is het voorwerp van drie aanvallen, de Abessföische. de Brit- sche Imperialistische en de Geneefsehe, die Engeland gewillig gevolgd heeft." HOE ITALIË PETROLEUM IN VOERT. Pijpleiding van Kucova naar zes. Gisteren is een reusachtige pijpleiding geopend, welke de petroleumbronnen van Kuoova nabij Beret (Albanië) verbindt met de zeehaven Valona. Een Italiaansche tankboot heeft aldaar gisteren 4152 ton ru we olie ingeladen, bestemd voor de raffina derijen te Fiume, Margera en Venetië. De pijnleiding is bijna 75 K.M. lang en de ca paciteit van de hoogdrukpompen bedraagt duizend toy per dag. De opbrengt der petroleumbronnen van Kuoova wordt geschat op tien millioen ton ruwe olie. Albanië krijgt 13.5 pCt. van de opbrengst alsmede de belas'ingen op» de concessie. De Albaansche regeering denkt hiermee een jaarlijksch inkomen te ver werven van ongeveer een millioen goud francs per jaar De exploitatie-rechten der bronnen van Kucova zijn in het bezit van de Italiaansche maatschappijn Ferrovie Dallo Stato. VOORZORGSMAAT- IN MIDDELLAND- werkt bij verkoudheid steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bendbuisjes van 20 tabl. 70 cis. en orenjecekjes ven 2 tabL i 10 et». (10) weken zullen naar Mombassa zware stuk ken geschut en schijnwerpers worden ver voerd. Tevens zal uit de daar wonende Engelsche ingenieurs en vroegere artille risten een korps vrijwilligers worden ge vormd. Voor den aanleg der verdedigings werken is aangewezen de haven Kilindini aan de Zuidwestelijke zijde van het eiland Mombassa. DE ONLUSTEN IN VENEZUELA. Grondwet buiten werking. Drie lichtingen opgeroepen. De onlusten in Venezuela hebben tot krachtige regeeringsméat regelen geleid. De minister van oorlog heeft de lichtin gen 1932, 1933 en 1934 tegen 15 dezer voor den duur van een jaar onder de wa penen geroepen. Voorts heeft de regeering een besluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk alle open bare vergaderingen worden verboden, evenals 'Set maken van opruiende en com munistische propaganda. De buiténwerkstelling der grondwettelij ke rechten wordt gemotiveerd met de „herhaalde aanslagen tegen den handel en het persoonlijk bezit en tegen de geves tigds sociale orde". ONGEREGELDHEDEN TE BUE NOS AIRES. Te Buenos Aires (Argentinië) #zijn ds bouwvakarbeiders in staking gegaaoi. Gisteren hebben dé stakers ernstige on geregeldheden veroorzaakt, die zes dooden (vijf politie-agenten en één staker) ten ge volge hebben gehad. De politie heeft op dracht gekregen zeer streng op te treden, om de vrijheid van arbeid der werkwilli gen te waarborgen. Het tramverkeer is -stilgelegd. In een der voorsteden hebben stakers eenige melkwagens, die van buiten de stad kwamen, aangevallen, en de melk over de straat uitgestort. Ook hebben de stakers gepoogd rails van de spoorwegen op te breken. Vier waggons zijn in brand gesto ken. Het stadsbestuuur heeft de hulp van het leger moeten inroepen, om het hoofdbureau van politie te beschermen. Het aantal gewonden is zeer groot. Reeds zijn 171 personen gearresteerd. On geveer dertig autobussen en tramwagens zijn in brand gestoken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van hedfsit. DEN HAAG, 8 Jan. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: 1500: 16076. f 100: 13112. ITALIË WIL GENEVE VOOR ZIJN. Aamkoop van petroleum. PARIJS, 8 Jan. Naar verluidt wordt hier op het oogenblik onderhandeld over een plan, volgens hetwelk Italië petroleum zou afnemen van een Amerika&nsche raf finaderij te Hamburg, vóór de volkeren- bonderaad eventueel zal overgaan tot het afkondigen van een embargo op petrole um. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE „VRIENDSCHAP". Ontstemming in Italië. MILAAN, 8 Jan. De Noord-Italiaansche bladen herdenken vol bitterheid en gevoe lens Van ontgoocheling den eersten ver is yai ar^ag van de tot standkoming van het LEENT FRANKRIJK AAN SOVJET RUSLAND? Hardnekkigs geruchten. PARIJS, 8 Jan. Den laatsten tijd doen hier hardnekkige geruchten de ronde, dat van Fransche zijde binnenkort een crediet van 800 a 1000 millioen francs aan Sovjet Rusland zou worden verleend. Deze ge ruchten hebben een zoodanig vasten vorm aangenomen, dat aan de juistheid ervan nauwelijks kan worden getwijfeld. De lee ning zou worden verstrekt tegen een ren te van 5 pCt. en voor 80 pCt. door den staat worden gegarandeerd. In vele Fran sche financieele en particuliere kringen vooral echter onder de bezitters van vooroorlogeche Russische staatsobligaties heeft dit voornemen der regeering ern stige onrust en ontstemming gewekt FRANSCHE REGELEN SCHE ZEE. De marine-correspondent van de Daily Tel. meldt, da? Frankrijk's bijdrage tot de voorzorgsmaatregelen in de Middellandf- sche Zee, in verband met den politiekep toestand, bestaat uit een oefentocht v^n een machtig sterk eskader aan de kustvgn Marokko. Het 2de Fransche eskader, <Jat gisteren de oorlogshaven Brest heeft vér- laten, blijft in de nabijheid van Gibraltar en kan in geval van nood in 3 of 4 dagen het Oostelijk bekken van de Middelland- sche Zee bereiken. Een 2de belangrijke maatregel van Frank rijk is, de met grooten spoed begonnen aanbouw van een nieuwe vlootbasis te Mers-El-Kebir bij Oran in Algerije Deze vlootbasis heeft ten doel den oorlogssche pen grootere bescherming te verleenen te gen aanvallen uit de lucht dan het geval is met de groote vlootbasis Biserta in Tu nis welke van Zuid-Europa uit gemak kelijk met vliegtuigen té bereiken ie- ENGELAND VERSTERKT ZIJN POSITIES IN OOST-AFRIKA. De Engelsche regeering heeft besloten, om te Mombassa (Kenya) het voornaam ste Brifbche steunpunt in Oost-Afrika, binnenkort belangrijke verdedigingswerken te doen aanleggen- Reeds de komende 4 Fraosch-Italiaansche vriendschapsaccoord. De „Corrière della Sera" herinnert aan Versailles, waar de Fransche politici er nayr hebben gestreefd Italië van den ko lonialen buit uit te sluiten Het blad merkt vóórts op, dat te vreezen. is, dat het avon tuur d/er sanctie-maatregelöti, voor allen, Frankrijk incluis, wel eens slechte gevol gen zou kunnen hebben Ondanks alle te leurstellingen blijft Italië evenwel vast houden aan de accoorden van 7 Januari :jl935, want het is van meening, dat de „Fransch,-Italiaansche vriendschap een f noodzakelijkheid en een onmisbare voor waarde is voor den wederopbouw van Europa. Deze vriendschap, die door nie mand in Italië bedreigd wordt, wordt in Frankrijk door anti-Italiaansche secten ernstig beïnvloed. Om levensvatbaar te zijn mogen de Italiaansch-Fransche accoorden niet met de herinnering aan een plechtige onderteekening zijn afgedaan. ONRUST IN NOORP-AFRIKA. LISSABON, 8 Jan. Het blad „Diario de Nosicias" meldt uit Tanger (N. kust van Afrika) dat Marokkaansche stammpn ten Z 'van Marakesj voortdurend aanvallen op het Fransche Vreemdelingen-legioen on dernemen. In verband met het slechte weer zijn militaire maatregelen tot onder drukking van den opstand onmogelijk. SCHRUFMACHINE-KOOPIESII Remington 5 Portable f 50 Corona Portable f 35.— Mercedes f 35.— Remington f 55 Underwood f 75.— Smit's Premierf 25.— Het goedkoopste adres roor onderhoud en reparatie „De Schrijfmachine-specialist1'* M. NOTEBOOM Zeugestraat 4, Gouda, Tel. 2030 BRITSCHE SCHEPEN IN GRIEKEN LAND. ATHENE, 8 Jan. Behalve de vier Engel sche torpedojagers, die gisteren te Pyr- rheus zyn aangekomen, zullen, naar de bladen melden, dat drie Britscfie jagers op het eiland Pores voor anker gaan. De groote eenheden van „het Britsche Atlan tische Oceaaneskader „Hood", „Renown" en „Repulse" zullen in den loop van de maand in de Gneksche wateren aanko men. HET ONDERZOEK, NAAR OEN WAPENHANDEL. WASHINGTON, 8 Jan. De Senaatscom missie tot onderzoek naar den wapenhan del zal hedeu wederom Morgan, zyn com pagnon en zijn bankier Vanderlip, oud president van de .National City Bank ver- hooren. De voorzitter van de commissie, senator ISye, verklaarde dat hij na het on derzoek der commissie een regeerings- monopolie voor de productie van wape nen en munitie aal voorstellen. WILSON IN DEN WERELDOORLOG. Crsdisten aan oorlogvoerends* WASHINGTON, 8 Jan. De Senaatscom missie voor het onderzoek naar den par ticulieren wapenhandel heeft' naar aanlei ding van de bewering van Morgan dat Wilson heeft toegestemd in het toestaan van credie.en, een document gepubliceerd, waaruit blykt, dat de vroegere president stilzwygend het verleenen van credi-Jten aan de oorlogvoerenden in 1914 heeft toe gestaan, nadat een groep van machtigs Amenkaansche bankiers druk had uijge- oefend op Robert Lansing, die toen by het staatsdepartement was. STAKING IN VENEZUELA OPGE HEVEN. GARACAO, 8 Jan. De algemeene sta king der transportarbeiders die Maandag morgen werd afgekondigd als protest te gen de handhaving van generaal Felic Galavis, gouverneur van Garayao, üf Dins dag geëindigd

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2