PUROL Op elke wond Dampo Gemengd Nieuws. Verduistering bij Rijkspostspaarbank. Een nieuwe vliegramp. Jarenlang slechte spijsvertering. Marktberichten VAN ACHMED EN SALEM, DE GIERIGAARDS. Wat geeit de Radio. FEUILLETON. Wolven in schaapsvacht rkoudheid DE GALLISCHE HAAN LAAT EEN VEER. - Binnenland HONIG'S BOUILLONBLOKJES óvoorlOct. VRIJDAü 17 JAlMUAtil lUad pas met smal omliggend boordje, die met een opgestikt beleg sluit. Lange mouwtjes waarvan de ruimte over een smal bandje wordt verdeeld. De ruimte van de nacht japon wordt over de treedie van de pas verdeeld. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 46 jaar a f 0.30 BROERTJES HANSOP. VKK 1787. De kleine jongen moet ook een warm nachtpakje hebben en een hansop lijkt ons voor zoo'n woelwater zeer .geschikt. Effen, zacht gekleurd flanel wordt hier voor gebruikt. ïfet geheel lijkt veel op zus jes nachtjapon en is eveneens aan een pas gezet, die met een split met belegstuk sluit. Het achterdeel bestaat uit een op den rug geknoopt broekje Pa'ronen voor jongens van 2—4 jaar a f 0 30.. JAPON VAN EFFEN FLUWEEL VKK 1778. Fluweel is de groote mode en als wij nu toch een andere japon gaan maken, waar om zullen wij onze keus dan niet eens op dit flatteuse materiaal laten vallen? Na tuurlijk krijgt men ook een mooie japon, indien de voorkeur wordt gegeven aan stof, temeer daar model zoo buiten gewoon goeii kleedt In het laatste geval ie echter een shawlkraag en afhangende slip pen van fluweel wel aan te bevelen. Het voorstuk van het lijfje heeft een aangeknipte punt, die zich tot den rok voortzet en wordt met de kleine zijstukjes die ingehaald worden, verbonden Rug uit 1 deel evenals de achterbaan, waar aan beide zijkanten nitnaadjes worden aange bracht. Knoopgarneering. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 a f 0.58. Het Rijk voor ruim f 3000 benadeeld - Vijf arrestaties Bij het hoofdkantoor der Rijkspostspaar bank te Amsterdam zijn twee gevallen van verduistering ontdekt, waardoor de spaarbank voor f 5000 is benadeeld Van dit bedrag ia tenslotte nog f 1675 terecht gekomen. Bij deze verduistering zijn vijf personen betrokken: twee ambtenaren van despaar bank, een monteur, een broer van een der ambtenaren en een koopman uit Haar lem. De eerste verduistering had reeds en kele maanden geledén plaats. De beide spaarbankambienaren (gehuwde men sehen van ongeveer 35 jaar), lieten een werklooze een spaarbankboekje nemen te Rotterdam, die daarop f 5 stortte, welk geld hij van een der ambtenaren, zijn broer, had ontvangen. Op dit boekje ver anderden de ambtenaren de storting in f 2055. De beide ambtenaren zorgden ervoor, dat het postkantoor in Utrecht een man daat kreeg, ora aan den werklooze 'n be drag van f 2000 uit te keeren. Om te be wijzen, dat de werklooze eigenaar van het boekje was, werden hem valsche papieren verschaft door den Haarlemschen koop man. Zoodoende betaalde het kantoor te Utrecht promt f 2000 uit. Van dit bedrag kregen de beide ambtenaren en de werk looze broer ieder f 600, terwijl dp koop man in Haarlem f 200 ontving. Van dit^ geld is niets teruggevonden. Een tweede aanslag ap een spaar bankboekje. Voorts kregen de beide spaarbankamb tenaren enkele weken geleden een boekje in handen, waarop f 4000 stond en waar op rente moest worden bijgeschreven. Nu werd de monteur er voorgespannen om een gedeelte van dit bedrag te innen en bij ging zich oefenen, om de bandtee- kening van den eigenaar na te maken. Intusschen kreeg het kantoor te Haar lem een mandaat om op dit boekje f 3100 uit te betalen. De monteur trok naar Haarlem, zette de valsche handteekening en ontving f 3100. Van dit bedrag ontving een der ambtenaren ongeveer f 1300. de tweede ambtenaar f 1000 en de monteur f 700. De centrale recherche vond van het bedrag van f 1300 f f 900 terug, verstopt op de heide bij Ede. Het geld. dat de monteur bad ontvan gen, is in zijn geheel terecht gekomen. Hij had het verborgen in een garage, waar hij werkte. Van de f 1000. welke de tweede ambtenaar ontving, is slechts f 75 over. Alle vijf in arrest De vijT mannen, die op het hoofdbureau te Amsterdam in arrest zijn, hebben vol ledig bekend en zullen aan de justitie wor den overgeleverd. Negen dooden, echt gewenden. Tusschen Puerto Berrio en Tres Esqui- nas, in een bergachtig, uitsluitend door wilde Indianenstammen bewoond gebied van Columbia, is een driemotorig vlieg tuig, dat zich op weg bevond naar Bogota neergestort. Van de inzittenden zijn negen bij de ramp om het leven gekomen, o a. beide piloten, de marconist en een officier, lui tenant Sinion, geheeten In totaal werden acht personen gewond van wie twee ernstig en zes licht gekwetst werden. De slachtoffers zijn gevonden door uit gezonden hulppalrouillos, die, nadat zij bij het vliegtuig waren aangekomen, draad-^ loos om een vliegtuig verzochten, dat de gewonden naar Bogota moest vervoeren, waar zij verder worden verpleegd. RECHERCHE SMOKKELT COCAINE En arresteert 4 personen. De recherche te Maastricht heeft Woens dagnacht onder de gemeente Sittard vier cocaïnesmokkelaars aangehouden Ze had reeds lahg vermoeden opgevat, dat er cocaïne uit Duitschland werd gesmok keld, doch zij kon de daders niet te pak ken krijgen, totdat zij zelf als handelaar ging optreden. Nadat dien nacht het geld op tafel was gelogd en honderd gram cocaïne te voor schijn kwam. werden de vier smokkelaars door de politie, die het huis omsingelde, gevangen genomen. Het zijn drie in de mijnstreek wonende personen afkomstig uit Nederland en één buitenlander. DE MOORD TE EINDHOVEN. Jongsman medeplichtig Het nader verhoor van de 23-jarige vrouw A. Szabo, die Zaterdagavond te Eindhoven haar man A de Baar in de omgeving van het Eindhovensche kanaal, met een au torna'isch pistool heeft doodge schoten, heeftuitgewezen, dat de vrouw tot deze misdaad is aangezet door haar 19-jarigen vriend A. v. d. Kerkhof, die tij dens het plegen van de misdaad op «eni gen afstand heeft staan wachten. De vrouw had hem al eens gevraagd, haar man in het kanaal te werpen, waar toe zij hem naar een afgelegen plaats non lokken, doch het jongmensch had dat ge weigerd. daar hij vreesde dat het slacht offer sterker zon blijken te zijn dan hii Hij heeft haar toen den raad gegeven, haar man met de revolver van haar kost baas dood te schieten, hetgeen inderdaad is gebeurd De jongeman heeft thans be kend, dat het plan aldus was ontworpen. Beiden zijn naar 's-Hertogenbosch over gebracht, ter beschikking van den officier van justitie. DIEFSTAL VAN VIERDUIZEND KAZEN Knecht in arrest gestald De firma Van Zwet, kaashandelaars te Rotterdam, heeft btf de politie aangifte gedaan, dat circa 4000 kg kazen uit haar pakhuis aan den Achterdijk te Purmeren<b waren verdwenen. In verhand hiermede is de 28-jarige pakhuisknecht G. E., die de zaken voor 'de Rotterdamsche firma behartigde, gearresteerd. E. legde een volledige bekentenis ai en zeide, ook de vermiste 4000 K G. te heb ben verduisterd, waarvan hij de opbrengst ten eigen bate had aangewend. LAWINE BEDELFT EEN TREIN. Reizigers in wagons opgesloten. Nabij Sacramento in Californië, zakken groote sneeuwmassa's van de berghelling, aan welks voet het station Eder ligt, op het oogenblik dat een personentrein het station was genaderd Drie wagons wor den geheel onder de sneeuw bedolven. Men weet nog niet hoeveel menschen zich in deze wagons bevonden. Uit het na bij gelegen Truckee wordt gemeld, dat de redding groote moeilijkheden oplevert De lawine is met zoo groot geweld omlaag gestort, dat de telegraafpalen afbraken en de rails en eenige loodsen voor een deël vernield werden. Locomotief en tonder ble ven vrij. Een gedeelte van den trein kon doorrij den, nadat de ingesneeuwde wagens wa ren afgekoppeld. Er zijn tot nog toe elf gewonden geteld Doktoren, Verpleegsters en ambula/ice-af- deelingen zijn op weg naar de plaats des onheijs. DE RAMP IN KANSAS. Menschelijki hyena'». Federale ambtenaren hebben de vreese- lijk verminkte lijken geborgen «van deze- ventien menschen, die Woensdag zijn om gekomen bij de ramp van de ..Souther ner", het Amerikaansche verkeersvliegtuig dat in Kansas is neergestort. Zij hebben daarbij de afschuwelijke ontdekking go- daan, dat verscheiden dooden van al hun geld en kostbaarheden waren beroofd. De vermoedelijke lijken-plunderaars zagen zij nog net in het duister verdwijnen. Wat de oorzaak van de ramp betreft, de autoriteiten gelooven njet. dat deze ooit zal kunnen worden vastgesteld: immers niet alleen zijn alle inzittendpn omgeko men, maar bovendien werd het vliegtuig volkomen vernield. FRANSCHE VLIEGBOOT OMGE SLAGEN. ■n gezonken De Fransche viiegboot „Lieutenant de Vaisseau Par»" is te Pensacola (Virginia) door een rukwind omgeslagen, terwijl ze voor anker lag voor de kust, nabij de ba sis van de Amerikaansche marinelucbt- vaart. v Op de plaats, wtaar de viiegboot is om geslagen, is het. water zeven meter «er- Volgens de laatste berichten, was er, toen het ongeluk geschiedde, niemand aan boord. Duikers die de „Lieutenant de Vaisseau Paris" onderzocht hebben. Verklaarden, toen zij weer near de oppervlakte waren teruggekeerd, dat de motoren in de mod der steken en de vleugel op den bodem rust. Men heeft nog niet precies kunnen vast stellen wat de schade is De officieren vermoeden, dat de viiegboot gedemonteerd moet worden Nu voelt hl] zich 10 jaar jonger. „Sinds einde 1918 tot twee jaar geleden, heb ik geleden aan een slechte spijsver tering. Ik heb alles geprobeerd waar ik maar van hoorde en toch leed ik steeds aan indigestie, pijnen in den rug en een gevoel van opgeblazenheid. Toen heb ik Kruschen Salts geprobeerd en nu zou ik er niet meer builen willen. Ik vaar al 42 jaar en ik ben gewend aan het ruwste voedsel. Kruschen heeft mijn leven tot een plezier gemaakt. Ik kan u de verzekering geven, dal ik mij nu 10 jaar jonger voel en veel frisscher. Voor die paar guldens per jaar, die Kruschen kost, zou ik het niet willen missen." J. F. B. te G. De oorzaak van Uw indigestie is, dal Uw Jnwendige organen hun werk niet naar behooren verrichten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgenomen te worden, wordt in Uw maag en darmen opgehoopt en veroorzaakt-daar- door schadelijke stoffen. Deze giftstoffen zijn niel alleen aanleiding tot lastige in digestie, maar zij ondermijnen Uw gezond heid, infecteeren Uw gewrichten met rheumatiek en jicht en maken den weg vrij voor een menigte andore ziektever schijnselen. Kruschen Salts heeft een on middellijke aansporende werking op de inwendige organen, waardoor alle scha delijke stoffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor 1 cent per dag L^ op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam RowntrSe Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt (Adv.). Het ongeluk scljijnt veroorzaakt te zijn doordat de boot aan een langen kabel ver ankerd lag en met den wind mee ko» draaien. Men veronderstelt, dat een vleu gel, toen de kabel geheel gestrekt was, op genomen is, zoodat de viiegboot omsloeg. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 15 Jan. Haagscb# veiling voor Fruit Groen'en N.V. Ap pelen: Armgaard 710, Benderzoet 4— 8.50, Gerrit Roelofs 79; Meloen Rei- uette 410; Bellefleur 313; Goudreinet extra 25—32, le 15—23. 2e 6—13; Ster- appel 715, Eysd.Kiumpkes 39. Pe ren: Paaschpcren 411; Leghiponts 7— 15; Winterjannen 1218; Brederode 13 17. Witlof: le 12.50—12.80; 2e 9.30—9.9a Alle prijzen per 100 K G. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. GOUDA, 10 Jan. Graanmarkt. Tarwi f 6, Rogge f 6.307, Gerst f 55.25, Haver f 6 60—7.50, Erwten f 9 50^-10, Bruine booncn f 12.5013 per 100 K.GL In Bagdad woondpn epns twee broers, zij heetten Achmed en Salem. Beiden ver kochten rozen-olie en verdienden daarmee ruim hun brood, doch zij waren zóó verba zend gierig, dat zij dit brood steeds droog aten en het met water doorspoelden. Zoo deden zij reeds jaren. Maar op een dag, toen ze met het inkoopen en weer ver- koopen van hun ro&>n-olie goede winsten hadden gemaakt, kreeg opeens Aehmed grooten lust om het er dien dag eens goed van te nemen. Dat wil zeggen, om geen droog brood te eten. Hij begon tot Saiem: „Broeder, nu we vobr onze rozen-olie zoo veel geld kregen, moesten we vandaag toch eens iets bijzonders efen Wat zoudt ge er van denken, als wc vandaag eens wat ho ning kochten ,om op ons brood te sme rend „Wel, dat lijkt me nog zoo slecht niet," was Salem's antwoord. „We hebben in geen tijd zoo iets fijns geproefd. Maar la ten we dan ook dadelijk naar den honing- verkooper gaan, want ik val gewoon om van den honger." Zoo vlug ze <|p bun ver sleten slofjes voort konden, want natuur lijk droegen zij beiden óók versleten klee- ren en ze waren te gierig om iels nieuws te koopen. liepen zij naar den honingver- kooper, die hen vprbaasd aankeek en toen vroeg: „Vieren jullie vandaag feest? En komen jullie mijn heerlijken geurigpn ho ning koopen? Kijk maar eens, hoe heerlijk en blank hij er uitziet! En hij is geel als versch gekarnde boter!" Als versch gekarnde boter even mooi van kleur is als deze honing, dan kunnen we evengoed wat boter koopen en die op ons brood eten," begon weer Achmed: „Bo ter is toch veel voedzamer en vetter dan honing." „Als je denkt, dat boter voedzamer is en vetter dan honing, laat ons dan dadelijk naar den boterverkooper gaan," bromde Salem, die ergen honger had. Natuurlijk werd toen de honingverkooper woedend op de beide gierigaards. „Akelige vrekken zijn jullie!" riep hij hen na. Doch de broeders waren er reeds lang' aan gewend, om uit gejouwd le worden en nageschreeuwd, dus gingen ze, nu ook in dit geval doodkalm verder en wel regelrecht naar den boter verkooper. die óók niet wist. wat hij zag, daar hij de twee giergaards heel goed keude. Toen hij Achmed hoorde vragen: ..Heb je vandaag versch gekarnde boter, Joesoef?" scheen de boterkoopman over deze vraag wel eenigszins beleedigd, want hij sprak op norschen toon: „Denk jij misschien, dat ik mijn klanten oude boter zal verkoopen? Neen hoor, ze is altijd «ven versch! Kijk maar eens, hoe prachtig ze er uit ziet! Ze is zoo helder ala verache olijfolie!" „Mij dunkt, dat we dan maar beter doen met olijfolie te koopen en daarin ons brood te doopen," fluisterde Salem tot zijn broer. „Olie is toch veel voordeeliger dan boter en ook even vet." „Ja, je hebt gelijk, broeder," stemde Achmed toe, ,„we kunnen veel beter qlie nemen. Kom? laten we naar den oüever- kooper gaan. Hij keerde toen den boter verkooper den rug toe, en Salem deed als zijn broer. Woedend waa de boterverkoo per op de twee gierigaards, doch Salom noch Achmed stoorden zich aan de ver- wensehingen, die de man hen nariep en liepen rustig verder, totdat ze op de markt kwamen, waar ze al dadelijk een oliever- kooper zagen met twee lederen zakken vol olijfolie. „Komt ge olie koopen?" begon de olie- verkooper, zoodra bij zag, dat Achmed zijn broeder aanstootte en op de zakken wees. „Ja, mogen wij de olie eens zien?" vroeg Salem. Tot „antwoord opende de koopman een der zakken, liet eenige druppels in zijn handpalm druppelen en begon meteen te vertellen over de hoedanigheid van zijn olie. „Ze is zuiver van smaak en de geur der olijven heeft ze behouden," zei hij ,„en zie toch eens, hoe helder en vloeibaar ze is, dun en vloeibaar als water." „Als de olie dan toch zoo op water lijkt, dan kunnen we wel, zooals we iederen dag doen. ons brood in zuiver bronwater doopen," zei Achmed lachend tot Salpm. „Kom broeder, laat ons dan maar naar huis gaan en ons brood eten. want ik heb I vreeselijken honger." „Ja, ik vind het ook beter om ons brood te eten, zooals we dit gewend zijn, broe der," stemde Salem toe. „Maar nu we vandaag zulke goede win sten gemaakt hebben met onze rozen-olie, moesten we toch eens iets bijzonders doen Laten we daaroms een een bad gaan ne men in bet groote badhuis, waar ook de kadi (rechter) altijd gaat baden." „Als jij een bad wilt nemen* doe het dan gerust," zei Achmed, „maar ik doe lie ver een slaapje onder de palmen. Als ik mijn brood in water heb gedoopt, dan heb ik geen bad meer noodig, dan ben ik van i binnen al zoo nat, dat ik van buiten niet nog natter wil worden „Hét is, zooals je zegt, broeder," zei Sa lem, „dan is het nemen van een bad ook heelemaal niet meer noodig om een slaap je onder de palmen is óók best." Zoo pratpnd waren Achmed en Salem thuisgekomen. Daar aten ze toen met smaak het droge brood in water gedoopt en daarna sliepen ze onder de palmen wel dra rustig in. BILLY BEER ZOEKT ZIJN VRIENDJES. Billy zit even bij zijn moeder te wachten tot zijn vriendjes Langoor, Wim Das, Reintje en Brunfje Beer zich verscholen hebban. Kunnen jullie hem helpen zoeken? Ze zitten in het bosch verstopt .Probeer het maar! HET TEEKENEN VAN EEN HAAN Mijnheer Haan is al vroeg aan het I voor jullie uifgeteekend. Het is een mooia, kraaien en omdat hij mij 's morgens zoo vinden jullie ook niet? Trobeer hem maar vroeg wakker maakt en ik dan soms niet eens na le 'eokenen, zoo heel moeilijk ia meer slapen kan, heb ik hem maar eens I het niet. DERDE BLAD. VRIJDAG 17 JANUARI 1939 Zaterdag 18 Januari. Hilversum I. 1875 M. V.A R A, 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor do arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon; 1 uur Concert door het Ensemble Jacques van Kinsbergen; 2 uur Hoe de Toonkunst groeide (XL^H); 2.20 uur Concert door het Ensemble Jacques van Kinsbergen, 3 05 uur Gramofoon; 3 30 uur „Terugblik: Films uit 1935" door H. C. Cannegieter; 3.50 uur Gramofoon, 4 uur „Hondendressuur door L. Rood; 4 20 uur Gramofoon; 5.40 uur Letterkundig over zicht. Lode Baekelmans spreekt over: Pol de Mont"; 6 uur Orgelbespeling; 6.30 uur Esperanto-uitzendimr; 7 uur Groningsch uurtje; 8 uur S.O.S-berichten; 8.03 uur Wij vragen uw aandacht voor; 806 uur Nieuwsberichten; 8.15 uur De Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers Bond ju bileert! Uitzending ter gelegenheid vau het 50-jarig bestaan van den Bond; 9.4ö uur A. de Vries spreekt een kort woord; 9.55 uur Varia; 10 uur Nieuwsberichten; 1005 uur Sport: IJshockey. Reportage van den ijshockey-wedstrijd HollandBelgië door Jan Broeksz; 10 30 uur Eerste Nederland- sche Radio-potpourri. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. 8—9.15 Concert; 10-10.30. Gramofoon; 10.30-11 Muy.iekuitzending voor fabrieken; 11— 11.30 GraYnofoon; 11.30—12 Godsdienstig! halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15—12 45 Gramofoon; 12.45 -1.30 Con* oert door het K.R.O.-Orkest; 1.902 Gra-j mofoon; 22.30 Halfuurtje voor de rijpe* re jeugd; 2.303 Sporthalfuurtje door P. Olthoff; 84 Kinderuurtje; 4—4.15 Gra mofoon; 4.15—Concert door het K.R.Ö.- Orkest; 55 45 Gramofoon; 5.45—6 20 Concert door de K.R.O.-Melodisten; 6.20 0.45 Journalistiek Weekoverzicht d. Paul de Waart; 0.45—7 Musica Catholica; 715 7.35 Katholieke Radio Volks Universi teit. Wijsbegeerte. De Totaliteit van den Staat (III). „Nadere verklaring van bet totaliteitsbeginsel", door Prof Dr. P. de Jong; 7.358 Lichtbakens. Een 10-minu- ten overpeinzing door Henri de Greeve Pr. Met muzikale omraming; 88.10 Nieuwsberichten en Mededeelingen; 8.10— 8.25 Actueele Aetherflitsen; 8.25—8.80 „Sta op de bres"; 8.309.30 Radio-troe penavond voor de Kath. Verkenners van Nederland; 9.30—9.45 Gramofoon; 9 45— 10.15 Om en Om-programma; 10.15—10.30 „Uit het leven van Jan Klaassen en zijn Trijn door Wim Snilker; 10.30-10 35 Nieuwsberichten; 10 35—11 Vervolg Om en Om-programma: 11—11 15 Bezinning in schoonheid; 11.1512 Gramofoon. Zondag 19 Januari. Hilversum I. 1875 M. VJLR.A. 8.&5 Orgel spel door Joh. Jong. 9 uur Voetbalmede- deeling; 9.05 Tuinbouwhalfuurtje: S. S. L&ntinga over: „De verzorging van boomen heesters en klimplanten in den winter"; 9.30 Orgelspel door Joh. Jong; 9.45 Van Staat en Maatschappij. A. Pleysier over: „De particuliere bewapeningsindustrie"; V.P.R.O. 10 uur Zondagshalfuur voor kin deren O.l-T. Mevr. L. SpelbergStokmans; 10.30 nur Kerkdienst uit het gebouw van de Ned. Prot. Bond te Hilversum. Voor- U „En de kamenier of kamerdienaar?" aDe mogelijkheid ie niet uitgesloten dat dergelijke lui door slordigheid van hun mevrouw in staat worden geeteld afdruk ken te laten maken. In dat geval zou de dader niet tot de huishouding van Sir Percy behooren." „Natuurlijk. En dat isi voor Sir Percy •en belangrijk punt. Hij tal er wel erg op gesteld zijn dat da zaak wordt opgehel derd." „Dat is zoo," verklaaitoe Myrtle, „en daarom geeft hij zich alle mogelijke moei te om mij behulpzaam te zijn." „Dat geloof ik graag. Nu waarde heer, het spijt mij dat ik in deze naak niet veel kan uitrichten." „Het spijt mij ook,'" zei Myrtle, terwijl hij opstond, „want ik had gedacht dat wij misschien samen hadden kunnen werken. In een geval als dit zou dat wel gaan, want één man schijnt het wel Wat mach tig te zijn. Ik verklaar u ronduit, dat ik •r geen weg mee weet." „Geef den moed niet op," antwoordde Wilson met een lachje. „Ik ga mijn her sens eens aan het werk zeggen. Misschien kunnen wij toch samenwerken." Wilson begaf zich naar de deur. Toen *ij langs het raam kwamen, Zagen zij Ri- ehard voorbij komen. Myrtle maakte een hoofdbeweging in de richting van dan voorbijganger. „Meneer Cardon van de Grange," merkte hij op. „Ja," zei Wilson, „hij komt dikwijls op de Hall, hè?" „Zoo nu en dan. Ik hoor dat hij het goed van den eigenaar beheerd heeft ge had. „Jazei Wilson, „dat is zoo Myrtle waa op weg naar de deur blij- v«rdrljH man door In- wrijving «n inademing van Wal Hllnhardt maakt is goed ganger Ds. J. L. de Wolf. A VR O. 12 12 30 Filmpraatje door L. J. Jordaan. ,.20.000 mijlen over zee". 12.30115 Con cert door het Omroeporkest, 1.151 30 Klanken uit Tirol. Jodel- en volksliederen door een origineele Tirolergroep uit Stans 1202 „Old Favorites" (Pierre PaMa, concertorgel, Topy Glerum, zang). 22.30 De Nieuwste Literatuur besproken door Dr. P. H. Ritter Jr.»,.Ferdinand en Isa bella" van Herman Kersten. Pl.m. 2.35 pl.m. 4.10 Zondagmiddagconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. 4.10430 Majoor W. G. de Bas: „Oranjes vertrek uit Nederland op Zondag 48 Januari 1795". 4.304.55 Dansmuziek door de Avro-Decibels. 4.555 Sportuitslagen. V. A.R.A. 5 uur Gramofoon, 5.30 Voetbal van den dag. 5.45 Voetbaluitslagen en Gramo foon. 6 uur Vier-en-twintig uur uit het le ven van een Fuifnummer. Naverteld door Cor Steyn (op het V.A.R.A.-orgel) en Frans Nienhuys. 6.30 Halve uren bij be roemde schrijvers. Opvoering van „Een Droomspel" door het Vara-tooneel; 7 uur Populair programma door de Fliereflui ters. A.V.R.O. 88.15 Nieuws- en Sport berichten. 8.159 Operaconcent door het Omroep-Orkest; 99.15 Radio- journaal; 9.15 Gramofoon. 945—10.15 Greta Keler, de beroemde WeenschAmerikaansche chansonnière met de A.V.R.O.-Decibels; 10.1510.40 Radiotooneel „Oom Bert uit Australië". 10.40—11 Kovaca Lajos en zijn Orkest. 1111.10 Nieuws- en Sport berichten. 11.10—11.^» Gramofoon. 11.15 12 Kovacs Lajos en'zijn Orkest. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. 8.30-9.30 Hoogmis uit de Kerk van Sint Jan den Dooper te Keyenburg (Hengelo G.) t. g. het 30-jarig Pastoraat van Pastoor Th. J. J. Thuis. H. Mis opgedragen door Pas toor Th. J. J. Thuis. N.C.R.V. 9.30—9.50 Gewijde muziek; 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Julianakerk) te Schiedam. Voorganger Ds. J. v. d. Meulcn. 1212.15 Gewijde muziek. K.R.O. 12.15—1 Gramo foon. 1—1.20 Boeken en schrijvers. „De wereldreis van de K XjVIII en andere prestaties der Kon. Ned. Marine" door Fred. Thomas. 1.202.10 Het K.R O.-Or- kest. 2.102.30 De K.R.O."-luchtJijn door P. R. 0. Polier. 2.30-3 Het K R.O.-Or- ko8t; 33.15 „De ontwikkelingsgang van het Strijkkwartet", door Wil'y d'Ablaing; 3.154 Kamermuziek-progrftmma; 3.45 4 Gramofoon; 4—4.30 Kamermuziek-pro gramma; 4.305 Ziekenhalfuurtje door Kap. J. H. A. Hendriks. N.CR.V. 5—5.30 Gewijde muziek. 5.306 Orgelbespeling door H C. Herzog. 0 uur Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Julianakerk) te '8-Gravenhage). Voorganger Ds. A. K. Straatsma. Na afloop Tan den dienst tot 7.45 Gewijde muziek; K.R.O. 7.45—7.50 Voetbaluitslagen R.K.F. 7.508.10 „Tus- aohen oerwoud en steppe" II ,^oor Dr. Paul Julien. 8.108.20 Nieuwsberichten, 8.209 De K.R.O.-Melodisten; 99.15 „Jams Watt herdacht (17361936) door L. Abor. 9.301030 Solistenconcert door ven staan, alsof hij nog iets op het hart had." „Wat dien man aangaat heb ik gis teren iets merkwaardigs zien gebeuren. Ik zal het U vertellen, kapitein." „Gaat uw gang." „Nu, ik ging naar de stad om inlich tingen in te winnen, mijn vorderingen in de zaak te rapporteeren, die, zooals u begrijpt, op niets neerkwamen .Ik nam in Starbury den trien van 8.30, die voor Paddington niet stopt. Deze meneer Car- don zat in denzelfden trein, ik merkte bem op op het perron in Starbury en zag hem in een ledige coupé eerste klasee stappqp. Toen de trein stopte apros* ik uit mijn coupé en nam, tooala ik ge woonlijk doe, de uitstappende passagiers goed op. Dat is mij namelijk wel eens te pas gekomen. Ik zag niets wat mijn be langstelling kon opwekken, maar den be- wjisten heer zag ik ook niet." „Was hij niet in den trein?" „Hij moet erin geweest zijn. Het is een doorgaande trein. Ik zag hem instappen. Maar hij was niet op het perron te Pad dington." „Dat is vreemd. U kunt hem toch niet over het hoofd gezien hebben? Ik weet wel dat u uw mannetje niet gauw laat glippen." De detective aanvaardde het compli ment met een wantrouwend lachje. „Dat is raar, dacht ik; ik liep er nogal over te piekeren, tot ik tot de conclusie kwam, dat de verklaring tenslotte een voudig kon zijn eri van twee mogelijk heden er één op waarheid moest berusten Of hij was iets vergeten en was niet ver trokken, of hij was in Paddington zoo vlug uitgestapt, dut ik hem heelemaal niet gezien heb. Het laatsté is wel het meest waarschijnlijk; het is niet geheel onmo gelijk dat hij op die manier aan mijn aandacht ontsnapte niet geheel onmo gelijk, maar daarmede i» al'efl gezegd." „Hij is toch niet," zei Wilson lang zaam, „een man, van wien men vermoe den kan dat hij liever niet gezien wordt?" het K R.O. Symphonie-Orkest. 10.30— 10.35 Nieuwsberrcnrfcr 10.8510.40 Gra mofoon 10.40—11 Epiloog door het Klein Koor. Bloemendaal. 245.9 M. V m. 10 uur en 's avonds 5 uur Kerkdienst uit de Gerefor meerde Kerk. Voorganger Ds. J. C. Brus- saard. Maandag 20 Januari, Hilversum I. 1875 M V.A.R.A. 8 uur Gra mofoon. V.P R.O. 10 uur Morgenwijding. V.A R.A. 10.15 „De Korporaal, de kwin- ne'ien en het waschmeisje", voordracht. 10.35 Gramofoon. 11 „De s'oof en de vra gen" voordracht 11.15 Orgelspel door Joh, Jong. 12 uur Ensemble Jacques van Kinsbergen. 2 uur Gramofoon. 3.05 Voor de vrouwen. G. van Veen bespreekt; „De Encyclopaedic voor moeders". 3 35 Piano muziek. 4 uur Gramofoon; 4.30 Na school tijd. 5 uur Variatie-Concert (viool, cym- baal, accordeon en orgel); 6.20 Muzikaal Babbeltje door Piet Tiggera. Onderwerp: „Turksche invloeden bij de Europ°esche muziek". 7 uur „Land en volk van Suri name" (I) door Dr. J. F. E. Einaar. 7.30 Nieuwe klanken van eigen bodem (viool, hobo en piano); 8 uur Herhaling S.O.S - berichten; 8.03 uur Nieuwberichten; 8.10 „Die Jahreszeiten", Oratorium van Jo seph Haydn, door Gem. Arb. Zangver. „De Stem des Volks", afd. Den Haag m. m.v. „Het Residentie-Orkest; 10 uur „Bet- je Regeert", blijspel. Opvoering door het De BoerVan Rijk-Ensemb'e. 11 uur Nieuwsberichten. 11.05 Gramofoon. Hilversum II. 801.5 M. N»CR.V. 8—815 Schriftlezing en Meditatie. 8.169 30 Gramofoon. 10.3011.30 Lezen van Gbr. Lectuur. „De Sterkste", van L. E. 11.30— 12 GraAofoon. 12.15i12.30 Gramofoon; 12.302 Orgelconcert door Jan Zwart. 2 2.35 Uitzending voor Scholen. „Sinaï- Silo-Sion", door Jac. W. v. Voorst. 2.35— 3.15 Voor den Tuinbouw. „Hoeveel groen tezaden moeten we bestellen en welke soorten?" door A. J. Herwig. 8.304 Gramofoon. 4—4.46 Bijbellezing door Ds. P. de Groot. Onderwerp: „David, spelen de voor Saul"; 4.455 Gramofoon; O— 6.30 De Gooilanders. 6.307 Vragenuur tje; 7.157.80 Een kwartiertje Radio-re portage: event, gramofoon; 7 308 Vra genuurtje; 8—8.05 Weer- en Nieuwsbe richten. 8.05—9 Het N.C.R.V-Orkest. 9— 9.30 „Bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid" door ir. J. Th. West- hoff; 9.30—10.06 N.C.R.V.-Orkest; 1005 10.10 Nieuwsberichten. 10.10—10.38, N. C.R.V.-Orkest; 10.30—11.30 Gramofoon. Tot W+r-tunm De Nederlandsche voetbalsport Beleeft een tijd van gloriel Die 6—^ uitslag in Parijs Was weer een pracht Victorie, 't Ging tegen een beroepselftal Der groote Fransche natie En daarom was het voor ons land Een flinke sportprestatie. We éaten bij de radio, De aandacht strak gespannen En trapten in gedachten mee Met de" Oranjemannen. Ocht ja, we hadden alle hoop Dat het wel los zou loopen Maar durfden toch de berenvel Niet al te gauw verkoopenl ONZE AMBULANCE IN ABESSINIE. Naar Dessie vertrokken. De tweede helft y^n de Nederlandsche Roode Kruis-Ambulance is Donderdag de eerste gevolgd naar Dessie. De karavaan muildieren, die de uitrusting van de am bulance meevoert en aan het hoofd waar van een schimmel loop», strekt zich over mij en uit, om een zoo gering mogel ijk We zijn een koel en nuchter volk Met zin voor realisme, Maar op zoo'n dag doortrilt ons toöh Een sterk nationalisme. Hier werd op 't groene veld ran eer Een forsche strijd gestreden Die ons herinneringen wekt Uit een roemrijk verleden. doelwit te vormen voor de Italiaansche vliegmachines. Hedeb (Vrijdag) zouden dr. C. W. F. Winckel en ir. J. J. W. de Vries met twee vrachtauto's vertrekken. Het weer is op het oogenblik zeer goed, zoodat men hoopt tijdens de reis onderling contact met el kaar te kunnen houden. KON. PAKETV. MIJ. BESTELT DRIE SCHEPEN. Twee in Nsdsrland, één In Duitschland. De K. P. M. meldt: Teneinde op betere wijze te kunnen blijven voldoen aan de groeiende behoeften van de ChinaJava MaritiusAfrika-lijn der N.V. Konink lijke Paketvaart Maatschappij, dan met het thans in die lijn varende materiaal mogelijk is, heeft deze maatschappij op drachten gegeven voor den bouw van drie motor-passagiersschepen, resp. aan de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Viissingen (inclusief vooitstuwinga werktuigen), de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam (voortstuwingswerktuigen te leveren door Werkspoor t» Amsterdam) en de firma Blohm en Voss te Hamburg (voortatu- wingswerktuigen te leveren door Gebr. \Sulzer, Winterthur). Zij worden ingericht voor het vervoer van ruim 80 eerste^klasse-passagiers en circa 90 Ghineesche kajuitsklasse-passa- giers. De schepen zullen de namen „Ruys", „Tegelberg" en „Boissevain" krijgen en aldus genoemd worden naar de drie door tastende mannen, die in 1888 het initia tief hebben genomen tot de oprichting van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij. Compensatie-transactie met Duitschland. De laatste dagen hebben in Berlijn tue- schen de Nederlandsche en Duitache auto riteiten besprekingen plaats gevonden no pens een compensatie-overeenkomst. Het resultaat is, dat een invoer naar Duitschland boven het betalingscontin gent mogelijk zal zijn voor Nederlandsch- Indische tabak en onder bepaalde voor waarden voor enkele overeengekomen pro- „Neen, ik zou zeggen van niet, daarom vond ik zijn plotselinge verdwijning zoo vreemd. Tenzij ik mij schromelijk vergist heb!" „Zelfs," vervolgde Wilson, „als hij iets verdachts in dc»i zin had, zou u toch ver wacht hebben hem aan het eindpunt te zien, hè? Er steekt op zichzelf niets ver dachts in, als men zich in een trein be vindt of er uitstapt." „Zeker niet," gaf Myrtle toe, „maar het was toch merkwaardig en ik zou het niet prettig vinden te moeten denken dat mijn anders zoo scherpe opmerkingsgave aan het afnemen is...." „Daar is geen kwestie van, waarde heer Myrtle," was het joviale antwoord. „Neen, het zal wel gegaan zijn zooals u dacht; Gardon had haast; sprong uit den (rein voor deze stopte en zat al in een taxi voor u het wist U kunt u erzelf geen verwijl van maken dat u hem misgeloo- pen bent, vooral omdat u niet speciaal naar hem uitkeek. Maar er blijkt wel uit hoe onverwacht menschen zich uit de voeten kunnen maken Hu geeft uw oogen maar goed de kost, dat ben ik ook van plan. Tot ziena" Toen Myrtle den weg afliep, had kapi tein Wilson zijn zakboekje voor den dag gehaald en was bezig aanteekeningen te T«<.V"n. kenen, waaruit ze kon opmaken, dat hij zeer ontstemd was. „Wat zou dat? Je weet dat ik niet wensch, dat hij iets van dien aard doet. Dat heb ik je verteld en je hebt gehoord dat ik hem in dien zin trachtte te be ïnvloeden." Moedig en met een uitdagend gezicht ontmoette Marion den toornigen blik uit vader's oogen. „Daar zag ik het nut niet van in," ant woordde ze op vasten toon. „Ik gaf hem, hij mij vroeg mijn raad en niet de uwe." „Je gaf hem opzettelijk een raad, die tegen ihijn belangen indruischf." „Dat begrijp ik niet. Als ik dat deed," en ze lachte daarbij eenigszins cynisch, „had ik hen» misschien iets anders aan- „Dat denk ik niet," antwoordde Car- don beslist ,,'t Zal heel gemakkelijk zijn zijn belangstelling in de bezitting levendig te houden. Ik wilde waarachtig wel dat je je niet met mijn plannen bemoeid hadl" Marion keek hem eigenaardig aan. Iw plannen? Lievfe vader, ken fle dan?" „Uw plannen? Lievfe vader, ken di» De gesloten deur. „Naar hetgeen ik uit Richard's woor den opmaak, lijkt het alsof jij hem nebt aangeraden, zoodra de gelegenheid zich voordoet, Sir Percy uit de Hall te zet ten en er ze'f in te trekken." „Hij vroeg mij wat ik in zijn plaats zou doen en ik vertelde 't hem. Wat zou dat?" Archer Cardon had zijn dochter laten verzoeken bij hem te komen in zijn eigen kamer, half studeervertrek, half kantoor. Hij was niet iemand, die zich gauw drif tig maakte, maar nu waren er toch tee- Cardon, die blijkbaar inzag dat hij met boosheid niets won, leunde achterover in zijn stoel en vervolgde op een zachten toon van protest: „Je weet, ho« ik er naar verlang, dat 't landgoed in den toes'and komt, waarin het behoort te zijn „Dat heb ik u laatst hooren zeggen," gaf Marion ten antwoord. Ze leunde half zittend tegen een tafel, die tegen haar va ders schrijfbureau aangesloten was. In haar oogen blonk een eenigszins spottend vermaak, hetgeen er op wees, dat ze ge reed was voor een woordenstrijd. „Maar," ging ze voort, „ik begrijp niet waarom zijn wonen op de Hall daarvoor een be letsel zou zijn." „Dat is nogal eenvoudig. Zooals het nu geregeld is. heeft hij de huur van de Hall om aan 't onderhoud van de boerderijen te besteden." Marion glimlachte, ala om een argu ment. dat te dwaas was om tegen op te komen. „Vaderlief, ik ben niet zoo onnoo- zel ala u denkt. Wie zegt u, dat hij die huur aan het goed zal >»steden? Als hij er niet woont, is het heel wat waarschijn lijker, dat hij het geld in de stad of op reis verteert," Toen hij antwoordde, voelde hij er nieta voor om haar spottend-onderzoekenden blik te ontmoeten, maar staarde recht voor zich uit naar het raam. „Je weet heel goed, dat we niet wenschan dat Brayshaw de huur wordt opgezegd." „Wij?" „Ik had moeten zeggen ik," verbeterde hij met een pijnlijk trekken van den mond „aangezien jouw plannen in strijd zijn met de mijne. „Ik dacht natuurlijk d£t u identiek waren." w „En zijn ze dat?" „Om ronduit te zeggen," zei hij, terwijl hij zich weer in postuur zette en Marion vast in de oogen keek, „wae 't niet stil zwijgend, maar daarom niet minder dui- de'ijk overeengekomen, dat we ee«^*eker iemand met het oog op huwelqksmcrtfe'ijk- heden zooveel mogelijk voor ons zelf Zou den houden?" 't Meisje scheen dit met een gevoel van schaamte te moeten toegeven. „Min of meer, ja. 't Is niet bepaald verkwikkelijk om er over te spreken, maar...." „Je dwong mij er toe," sprak hij snel, als voelde hij zich weer meester van het terrein. „Tenslotte," vervolgde hij op een overredenden toon, „behoeven wij heusch niet kieckeurig te zijn, waar het gaat om een methode, die iederen dag en door de meest vooraanstaande personen in prak tijk gebracht wordt. Door een van de wreedste spelingen van het lot is het landgoed voor ons verloren, maar als je wilt, beste kind, kan het nog je eigen dom worden." „Daar ben ik niet zoo zeker van", mom pelde ze fWordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3