m Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws Koning George ernstig ziek. AKKERTJES Nieuws in een paar |~w^ Weienschap en Techniek Marktberichten Plaatselijk Nieuws Ks.Mongerecht Gccda Loop~der bevolking Burgerlijke Stand MAANDAG 20 JANUARI U Ameide. Vanwege de gladheid viel het 14-jarig dochtertje van den heer H. Ver zeil Zaterdagmorgen, met het gevolg, dat het meisje een pols kneusde en rich on der behandeling van dokter L. A. Donker, moest stellen Donderdagavond zal de Chr Jonge- HngSvereeniging „Obadja" in hel Vereni gingsgebouw aan den Achterweg haar jaarvergadering houden. Ameide. Wegens terrein-afkeuring is de Vastgestelde wedstrijd V S.V. I (Utrecht) Rohda I niet doorgegaan. Het tweede •lftal was vrij. DE SAMENWERKING VAN VRIJZ. GROEPEN. Gouda. De Vrijzinnig Protestantsche Groep, gevormd door de Remonstr. Geref. Gemeente, de afdeeling van de Vereeniging van Vrijzinnig Ned. Hervormden, den Doopsgezinden Kring en tffe afdeeling van den Vrijz. Ghr. Jongerenverbond, heeft in verband met de groote belangstelling voor de eenige maanden geleden als proef ge houden federatieve godsdienstoefening be sloten haar werk in dezen voorf'te zetten. Op 26 Januari zal een tweede federatieve dienst worden gehouden, ditmaal in „De Béunie", waarin zal voorgaan Ds S. Wiardi Beekman, Remonstrantsch predi kant te Den Haag. Déze dienst zal gewijd zijn aan den Jeugdag 1936, door koor zang worden opgeluisterd en een eenvou dig liturgisch karakter dragen. Langerak. De politie heeft Zondagmor gen proces-verbaal opgemaakt tegen A. A. t. B. wegens overtreding der Visscherij- wet. Auto-misère. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmorgen zijn door de gladheid van den weg, in 't bo veneind der gemeente twee personen-au to's van den dijk gereden. De eene werd bestuurd door den heer E. v. d. Mijle uit Streefkerk. Hij bleef aan den kant van de rivier liggen. De heer v. d. M. bekwam geen letsel. De andere auto, bestuurd door den heer Blussé van Oud-Alblas, re- serve-luitenant te Amersfoort, kwam van den Zijdeweg, reed regelrecht van destee- nen glooiing en kwam in de Lek terecht. De chauffeur wist nog bijtijds nit den wa- gqn te springen. Beide auto's zijn met een kraanwagen op den dijk gebracht B. V .L. Nieuw-Lekkerland. De uitslag van den onderlincren schietwedstrijd van de afdee ling Nieuw-Lekkerland van den Bijt. Vrijw. Landstorm was als volgt: Maximum aantal punten 400. Ie prijs Jr. do Haan 390 punten; 2e prijs J. Hakemulder 387 p.: 3e prijs G Voorsluijs 386 p.; 4e prijs C Verhoek 386 p.; 5e prijs A. G. v. Meer kerk 385 p.; 6e prijs S. Smit 385 p.; 7e rrijs J. Stam 385 p.; 8e prijs A. G. Spek snijder 384 9e prijs B Voorsluijs 377 p.; 10e prijs G. Damsteegt 375 p.; lie prijs A. A. "Wijnands 373 p.; 12e prijs Jan de Haan 372 p.; 13e prijs P van Bergen 372 p.; 14 e prijs B. Brand 370 p.; 15e prijs G. Hak 366 p.; 16 prijs J. J. van Wijnen 865 p.; 17e prijs A. de Jong Gz. 364 p.; 18e prijs M van Dam 354 p.; 19e prijs J. Teeuw 353 p.; 2e prijs At. den Boer 845 p.; 21e prijs A. de Jong Jz 844 p.: 22e prijs P. Onweneel 339 p.; 23e prijs P. Voorsluijs 335 p. Mot Jubileum van het echtpaar Diepenhorst. Sehefluinen. Vrijdagavond wae voor Üe inwoners de gelegenheid opengesteld, om hot echtpaar Diepenhorst ten gemeen tehuizo met zijn zilveren huwelijksfeest geluk to wenschen Om half 8 traden de burgemeester, zijn eebtgenoote en kindo ren het raadhnis binnen, terwijl de mn- oekvoreoniging D.O.K. en de zangveree- niging Volharding het Wilhelmus uit voerden. Ongeveer 170 personen zijn hun gelukwensch komen aanbieden De beide genoemde vdreénigingen, alsmede het be stuur van de ijsclub, hebben geschenken aangeboden, Het woord voerden de heeren M. Bron, namens de muziekvereeniging, de heer J. de Hoop namens de zangver- eeniging en de ijsclub. De burgemeester sprak zijn hartelijken dank uit en wees bij deze gelegenheid op de saamhoorig- heid en de eendracht, die in deze kleine gemeente gevonden worden. Hartzwakte verwekt ongerustheid. INSTELLING VAN EEN GE- zantschApsraad. TC/minjr George ran Engeland is ernstig 'dek. Vrijdag zijn de eerste minder gun- otigte berichten omtrent 's Konings ge- rondheid verschenen en hoewel aanvanke lijk werd gemeld, dat de toestand van den Kotaing in het geheel niet ernstig werd geacht en dat hij slechts uit voorzorg zijn kamer hield, tnet het oog op het koude weer, volgden a] spoed'g ernstige berich- ton, to Londen en in heel Engeland Geen wonder met al die zieke menschen om U heenl Weezt Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n „AKKERTJE" en van- avond voor't naar bed gaan nog een. Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep, Nederlandish Rheumntische pijnen, Zenuw- Produd pijnen. Spierpijn, Spit, Hoofd pijn, Migraine, Vrouwenpijnen. Per 18 stuks alechta 58 cent. Volgens recept ven Apotheker Dumactt veel ongerustheid verwekten, want er werd in deze berichten gesproken van een hartzwakte. Met de grootste spanning wacht sinds dien het Londensche publiek voortdurend op de bulletins der geneesheeren. Zondagmorgen werfl gemeld, dat in weerwil van een rusteloozen nacht, de krachten van den Koning mot waren af genomen. Gisteren heeft de Koning een rustigen dag gehad en het bulletin van gister avond meldde, dat in zijn toestand geen verandering was gekomen. DE VERPLEGING VAN DEN VORST. De geneesheeren van don Koning heb ben hem een streng dieet voorgeschre ven. Reeds sinds drie dagen heeft de vorst geen voedsel tot zich genomen, doch op voorschrift der artsen uilsluitend warm, vloeibaar voedsel genuttigd, dat hem bij kleine hoeveelheden wordt toegediend. Hiertoe behooren o;a .gerstewater, arrow root, oitroens&p, melk en bouillon. Gis teren werd den Koning toegestaan een weinig warme cognac te drinken. Men waakt er zorgvuldig voor, dat in de spijsvertering van den zieke geen sto ringen intreden, daar dit nadeelig zou zijn voor de werking van het hart. Om beur ten waken bij den zieken vorst zijn ver trouwde verpleegster, zuster Black, die den Koning, naar men weet, ook tijdens zijn levensgevaarlijke ziekte van zeven jaar geleden, ter zijde heeft gestaan, en zuster Davis. Koningin Mary vertoeft biprn onafge broken aan het ziekbed. Zij heeft een kamer voor zich laten in richten naast die van den Koning. In de onmiddellijke nabijheid ia eveneens een kamer voor prinses Mary, de Princess Royal, ingericht. EEN REGENTSCHAPSRAAD. Wegens de geringe wijzigingen in den toestand van den Koning achtte men het raadzaam voorbereidingen te treffen voor het nemen der maatregelen, welke de Brit- sche grondwet eischt, voor het geval de Koning wegens een langdurige ziekte niet in staat is tot het afhandelen der staats zaken. De prins van Wales begaf zich per auto van Sandringham, waar de Koning ziek ligt, naar Londen, waar hij over een en ander met den premier Baldwin van gedachten wisselde. Het onderhoud tus- »c hen den minister-president en den kroonprins duurde ongeveer een uur. On middellijk na beëindiging der bespreking keerde de prins naar Sandringham House terug. Kort na zijn vertrek arriveerde ook viscount Haflsham, de lord kanselier, in Downingstreet Ook hij besprak met den premier de maatregelen, welke genomen dienen te worden. Het resultaat der be sprekingen was, dat Privy Council mor gen te Sandrirtgham zal vergaderen, om de leden van een 1-egenfschapsraad te be noemen, dip tijdens 's Konings ziekte zijn functies zal verruilen. BOTSINGEN TUSSCHEN STUDENTEN EN POLITIE. Meer dan honderd ar,restanten. Zaterdag hadden te Parijs aan de me dische faculteit hevige vechtpartijen plaats tussehen stakende studenten ep politie. Vóór de colleges begonnen trachtten groepjes stakende studenten andere stu denten te verhinderen het gebouw der fa culteit binnen te gaan. Daar de ruzie op een gegeven oogenblik erg hoog liep, mengde een politie-agent zich in den twist. Toen hij zich direct bedreigd waan de door de vijandige kreten van de stu denten, riep hij om hulp, waarop een pe- leton politiemannen zich op de studenten wierp. Zij drongen door in hot faculteitsge bouw en hieruit ontstond een handgemeen met de opgewonden studenten, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. De poli- I tie slaagde er tenslotte in de betoogers uit het gebouw te verjagen. Ongeveer honderd studenten werden gearresteerd. Laat in den namiddag is in het Quar- tier Latin gedemonstreerd tegen de sta king dor studenten De oploop, welke hier uit ontstond, werd door de politie uiteen gedreven. Bovendien is een dertigtal de- monstreerende studenten gearresteerd. Het bestuur van het studentenverbond kondigt het einde van de staking aan, maar voegt hier ain toe, dat voorwaarde daarvoor is, dat de faculteit der rechten wordt heropend. LOCOMOTOREN VOOR DE SPOOR WEGEN. Werkspoor levert 27 Diesel- machines. De Ned. Spoorwegen hebben aan de N V Werkspoor opdracht gegèven tot het bouwen van 27 Diesel-electrische locomo toren. Aanvankelijk hebben de locomotoreh uitsluitend dienst gedaan voor rangeer- werk, waarvoor zij uiteraard ook zeerge schikt zijn. doch later zijn zij ook op de lijn gebruikt voor het vervoer van kleine goederentrein. Verder heeft de locomo tor de laatste jaren meer Repassing ge vonden door de invoering en toepassing van het groepswagenverkeer. EEN MAAND LANG HALF BEDOLVEN. Een Madrileensch blad verneemt uit Palma op Majorca, dat een jager, die se dert 31 dagen verdwenen was, levend is teruggevonden, half door een aardver schuiving begraven. De man kon zich niet bevrijden. Hij voedde zich met planten, welke hij binnen het bereik van zijn handen vond. Hij werd gevonden, doordat zijn jacht hond door zijn gehuil de aandacht trok. De jager is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te houden. Zaterdag week op den Brusselschen- weg te Maastricht, bij de Belgische grens, een 18-jarig meiéje, wonende te Lanae- ken, naai rechts uit, juist toen de stoom tram passeerde. Zij werd gegrepen en le vensgevaarlijk a/ui het hoofd verwond. Met een schedelbreuk is zij in het zieken huis Gaivariënberg te Maastricht opgeno men. Te Rhenoy is op den weg van Leerdam naar Beesd de 21-jarige groen- tenventer J. Buunders met zijn auto ge slipt en in een droge sloot terecht geko men De man kwam onder kisten uit zijn wagen terecht en is gestikt. De bevolking der stad Rio Brando (Brazilië) heeft een man gelyncht, die zijn vrouw had vermoord, n« haar de lever en het hart van haar minnaar te heidien la ten bakken en opeten. Te Ponce (Portoripo) zijn in één week acht personen gedood en zestig go- wond bij ongeregeldheden in verband met de samenstelling van de kiezerslijsten voor do algemeene verkiezingen. Twee en veertig personen zijn gearresteerd. In'het district Cochachamha (Boli via) is een vliegtuig neergestort. Alle der tien inzittenden zijn om het leven geko men. Te Fyffe, in Alabama, is een berg helling waarop zich veel farms bevonden, door eën wervelstorm geteisterd, die de boerderijen vernielde en ontzaggelijke schade aanrichtte. Er zijn op zijn minst vier menschen gedood, talrijke anderen zijn min ff meer ernstig gewond. KOP EN SCHOTEL CADEAU. Radion geeft, zooals onder de adverten ties vermeld wordt, een nieuwe premie. Radion verbrui-katers behoeven slechts het stukje van de voorzijde der pakjes af te knippen, waar „Wascht alleen" op staat. Ze zenden dat op naar de Lever's Zeep Maatschappij N.V. te Viaardingen en ontvangen dan voor 4 van deze stukjes een keurige kop en schotel en voor 3 van zul ke uitknipsels een bijpassend bordje, zoo dat een verbruikster van 7 pakjes een mooi dejeuneetje ontvangt. Deze premie wordt slechts voor een bepaalden tijd ge geven. De gewone Radion-geschenkenbons blijven geldig voor alle artikelen uit de cadeaulijst. TEMPEL GEVONDEN OP DEN ACROPOLIS. Te Athene zijn tijdens werkzaamheden ter versterking van de fundeeringen van den Nikè-tempel op den Acropolis onder dit monument de sporen ontdekt van een anderen tempel, waarvan men den aard thans tracht vast te slelfen. Men veron derstelt, dat het hier een tempel der onge vleugelde Nikè betreft, die nog ouder is dan de tot nu toe bekende, ders f 1.701.90. Met matigen aanvoer, kalme vraag. MELK. BOTER. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 20 Jan. Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 16 partijen, tezamen 720 stuks, wegende 3600 K.G. Zware geen aanvoer. Ie soort geen aanvoer. Prijs met rijksmerk 2e soort f 19—21. Handel traag. PAARDEN EN VEE. GORINCHEM, 20 Jan. Veemarkt. De aanvoer bestond uit 48 runderen, 99 landvarkens, en 189 biggen. J>e prijzen waren voor: Zware kalfkoeien f 150 190, kalfvaarzen f 110140, melkkoeien f 120140, guiste vaarzen f 70110, nuchtere fokkalveren f 812, idem voor export f 47, drachtige varkens f 5080, natte zeugen f 2550, landvarkens f 12 24, biggen f 10—16, alles per stuk. De handel was matig. ROTTERDAM, 20 Jan. Veemarkt. Aan voer in totaal 2279 stuks, waarvan 621 vette runderen, 261 vette kalveren, 7Ó1 schapen en lammeren, 692 varkens, 4 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. tot 46, 2e kwal. tot 42, 3e kwal. 28-34; vette oasen le kwal. 44, 2e kwal. 40, 3e kwal. 3034, vette kalveren le kwal. 92, 2e kwal. 82, 3e kwal. 6570; varkens (levend gewicht) le kwal. 37, 2e kwal. 86, 3« kwal. 35;-schapen le kwal. 0, 2e kwal. 36, 3e kwal. 29; lammeren le kwal 41, 2e kwal. 37, Se kwal. 28. f Prijzen per stuk: Schapen le kwal. f 1850, 2e kwal. f 14, 3e kwal. f 10; lammeren le kwal. f 15.50, 2e kwal. f 12, 3e kwal. f 6. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen on veranderd; vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel lager, prijzen dalen de; schapen en lammeren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen iets lager. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen 20 Januari. De wijzer zonder pijlpant geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind; zwaar bewolkt of be trokken: waarschijnlijk eenige regien; aanvankelijk zachter; later weinig veran dering in temperatuur in hst Zuiden en in het Noorden iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hoog water 1.^0 uur, 1.62 M Vreeswijk boog water 3.uur, 3.08 M. Keulen«tand 5.12 M., val 0.48 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 47 graden Fahrenheit. Maandag 20 Januari; Op 4.58, on der 0.13. Nieuwe Maan Vrijdag 24 Januari NAAR HET HOOQE NOORDEN. Onlangs is er een nieuw boek versche nen van de hand van den bekenden we reldreiziger Dr. Colin Roes, onder den ti tel „Met het geheele gezin naar het Hooge Noorden". Het vertelt ons met woord en beeld van de reis, die dr. Colin Ross met zijn vrouw en zijn tien-jarigen zoon Rauph ondernam naar dit gebied. Dit reisdagboek der familie is iets heel nieuws in de Pool-1 tteratuur, omdat dit ge bied nu eens <S5k gezien wordt door het oog van een moeder, door het oog van een kind. Met een meestelijke pen en een steeds snapshot-vaardige camera, is het Dr. Ross gelukt een prachtige levensro man van bet Hooge Noorden te scheppen, en aan bet einde beeft men meer geleerd over dit gebied en zijn bewoners, dan wanneer men dikke studieboeken door worsteld had. Dr. Ross beschouwt het oogenblik geko men, dat men economisch gebruik moet gaan maken raa het Hoog* Noorden. Er is veel plaats voor een beperkt aautal menschen. Mineralen zijn er in overvloed en men kan verder in het levensonderhoud^ voorzien door het fokken van rendieren.' Maar wanneer de blanke er werkelijk toe overgaat om zioh in het Noorden te ves tigen, moet hij vrouw en kinderen meene men. Want hij zal hetgeen hij wenaebt, slechts dan kunnen behouden, wanneer hij een gezin sticht. Anders beteekent het een voorbijgaand bezit. Deze overtuiging van Dr Ross is dab ook de reden, dat hij zijn boek „Met het geheele gezin naar bet Hooge Noorden" genoemd heeft te maken, en dat de moeder bij 30 a 40 graden vorst haar baby voedt. De Eskimo's eten hoofdzakelijk vleesch. Zij eten bet rauw, vandaar hun naam: Eskimo, hetgeen „rauw vleesch-eter" be teekent. Zij eten het heele dier, met huid en haar, en zelfs met de ingewanden, soodat de in de maag van het dier on verteerbare plantaardige bestanddeel en hen tot groente dienen! Het „eeuwige ijs" kan natuurlijk slechts een beperkt aantal menschen voeden. Hoe wel de Eskimo's, als alle primitieve vol keren, zeer teerhartige ouders zijn, moe ten zij hun toevlucht vaak tot kindermoord nemen. Het zijn dan pasgeboren meisjes, die het moeten ontgelden, evenals bij de Chi nee zen. Een jongen wordt een jager, die zelf in zijn levensonderhoud kan voorzien. Een meisje bij de Eskimo's heeft een ver zorger noodig, en is er bij de geboorte nog geen toekomstig echtgenoot in het zicht, dan wordt het meisje, wanneer er reeds veel kroost aanwezig is, gestikt, maar op een zachte, onopvallende wijze, doordat men het dek over het hoofdje trekt. Dat lijkt ons verschrikkelijk, ma» Dr. Ross wijst ons op de noodzakelijkheid van dit gebruik, waartoe de Eskimo's door een harde, vijandelijke natuur gedwongen worden. De Eskimo's kunnen ons, Europeanen, tot voorbeeld strekken. Zij leersn ons, dat een leven, en wel een vroolijk, tevreden leven mogelijk is onder omstandigheden, die duizendmaal slechter zijn dan die wij dagelijks onder de oogen hebben. Boe ah- AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 20 Jan. Aardappplen. Brielsche eigenheimers f 1-902.20 per H.L., Zeeuwsche blauwe en bonte f 2.20 f 2,50, Z. eigenheimers f 1.302, Zand- aardappelen 3'/»3ct. per K.G Poters eigenheimers f 1.251.50 per H.L, idem bonte sa blauws f L25—JL50, Be vel an- Zeer typisch is de verhouding tussehen de Eskimo-moeder en haar kind. De vrou wen zijn over het algemeenzeer sterk. Als haar uur gekomen is, gaat zij alleen in een igloe of in de tent, brengt daar het kind ter wereld en staat meestal den zelfden dag weer op. Het kiniF^rordt drie a vijf jaar lang gevoed, en hieraan is dan ook de groote weerstand van het Eskimo kind te danken, die het mogelijk maakt, om 's winters ds tochten der oodsas mm surd dat ook moge klinken, bet is waar. De Eskimo's passen zich voorbeeldig aaa onder de harde voorwaarden, waaronder zij gedwongen zijn te leven. Deze men schen van het ijzige Noorden behooren tot de vroolljkste, blijmoedigste volkeren tor aarde Natuurlijk kunnen en zullen wij geen Eskimo's worden. Maar we kunnen van hen leeren, dat men onder de moei lijkste omstandigheden tocii vroolijk, ga* lokkig tevreden kus aja. PCRDE BLAD 9 N'EUAVSPLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchMnlwv.Mth. Courant MAANDAG 20 JANUARI 13» I Ammerstol. De collecte vo«r het bur- armbestuur heeft f 187.57 opge bracht. Bergambacht. De heer Q, Blonk, Boven berg. ia failliet verk aard. Curator is mr. R. Rensma te Gouda. Een kwart eeuw Groene Kr^uis. Capelle a d. IJssel. Donderdag 23 Jan. te half acht, zal de plaatselijk© afdee'ing van „Het Groene Kruis" in de zaal van den heer Knoop hij het Raadhuis een al gemeene vergadering houden, waarin het feit zal worden herdacht, dat de afdeeling voor 25 jaar werd opgericht. Overplaatsing. Capelle a.d. IJssel. Nadr deze gemeente is met ingang van 1 Febr. a s. overge plaatst als amh enaar der bela--4iiy?en, de keer H. v. d. Wal te Drieborg (Gr 4 Jubileum meisjesvereeniging. Capelle a.d. IJssel. De chr. meisjesver eeniging „Marlha' hield onder leiding van ds J. Booy. Ned. Horv. Pïcdin het vereenigingslokaal aan de Kerklaan, on der veel belangstelling haar 40ste jaar vergadering. Na de gebruike'ijke „opening bracht ds. Booy een feestrede uit, waar na de> verslagefl volgden en verschillen de gebeurtenissen uit het verenigingsle ven werden gememoreerd! De burgemeester, de heer J. Verloop, herdacht met dankbaarheid, wat de ver eeniging voor de lijdende menschheid had verricht en spoorde aan, op den inge slagen weg voort te gaan. Dr. T. Beekenkamp 70 jaar. Gouderak. Dr. T. Beekenkamp viert he den zjjn 70sten verjaardag. Het zal op 1 Maart 45 jaar geleden zijn dat Dr. Bee kenkamp zich hier als arts vestigde. Gouderak. Tot bestuursleden van de Jongerengroep van den Bond van Kaas- producenten zijn gekozen de heeren L. Verkerk en D. Verstoep. Ned. Herv. Kerk. Jaarsveld. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft voor de verkiezing van een Jondsmeester het volgende drietal op gemaakt: S. Hoogendoorn Sr., G. Brinks- £>r. en E. Benschop. De stemming zal plaats hebben a.a. Woensdagavond, eerst genoemde w aftredend. Jaarsveld. Het bestuur van den poldejj Betuwe c.a. heeft een perceel griendland, groot pl m. 6 H.A., verhuurd aan een combinatie van landbouwers, welke zich ten doel stelt, deze gronden in cultuur te brengen voor land- en tuinbouw. Zoo gaat de griendcultuur in deze gemeente meer en meer verdwijnen. Daar de omzetting van dergelijke perceelen veel werk mede brengt, komt dit aaa 4e werkloosheid •enigszins ten goede. Krimpen a.d. IJssel. De ijschib „Krim pen aan den IJssel" heeft Donderdagavond 16 dezer een bestuursvergadering gehou den in bet café van den heer Wesselo. In de bestuursvacature, ontstaan door het aftreden van de heeren B. Geleedts als len penningmeester en G. A. Rook als 2en penningmeester, werden gekozen de hee ren W. van Schelven en T. Rook, resp. als le en 2e penningmeester, terwijl het toezicht voor de molen op de IJsbaan werd opgedragen aan den heer W. van der Linden. B. en W. hebben aan de afdeeling raa de V.A.R.A. toestemming verleend tot bet houden een er verloting ten bate van de kas. Aan de vereeniging voor on- en min vermogende lijders aan vallende piekten, beeft de plaatselijke afdeeling f 48,10 af gedragen aan bijdragen van ingezetenen ait deze gemeente. Patrimonium. Langemigeweide. Het Ned. Werklieden- Verbond Patrimonium, afd. Driebruggen «JL, hield een vergadering. De voorzitter, de heer P. Bouwman, opende na het le zen van een gedeelte uit den bijbel de ver gadering met gebed. Hierna werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris deed verslag ran de jaarvergadering, welk verslag on der dankzegging wordt goedgekeurd. In gekomen was een schrijven van de Gewes telijke afdeeling Zuid-Holland, om geld benchikbaar te stellen voor het propagan da in de kampen van werkloozen en aan ia stempellokalen Besloten werd f 2 voor dH doel af te staan. Tot afgevaardigden ■mar de algemeene vergadering van het iet Zuid-Holland op Zaterdag 18 Ja- rd gekozen de heer P. Bouwman, Is plaatsvervanger werd aange- m ia beer B van Vliet Het bestuur «enige mededeelingen over d« biblio- t Tot het nazien der boeken en be- ▼an den penningmeester werden de heeren W. Vermeulen en G. do Koning. De voorzitter gaf een onder- ererp ten beste, getiteld „Na de herstelling ram mfle dingen". Nadat ie de rondvraag fotprokeo was over de floraliatentoonstel- Bng sa over een volgende vergadering enz. doh ia voorzitter deze leerzame vergade ring. De hew D., wonende aan den Kerk- wwg. zou in een sloot zijn handen was- «eb«B Voor dit doei ging hij op z'n knie ën grondplank, zitten naast de bi maaaim ftas c^tsso, krak de plank af en D verdween io de diepte, j Proestend en rillend kroop hij op het dioge De veilirgvereeniging Driebniggen en Omstreken: Prijzen kippeneieren f 4 f 4,25. henneneieren f 3.403 90. Alles de 100 stuks. Voor de dienstplicht zijn 7 personen ineeschreven, onder wie 2 die vrijstelling hebben verzocht wegens broederdienst. Langeruigeweide Gevonden: een alpino muts en een wollen handschoen. Inl. bij den gem.-veldwachtor. Daar het benoodigde materieel voor uitbreiding van het electriseb net aan den Parallelweg is aangekomen zal bin nenkort met de werkzaamheden een aan vang worden gemaakt. Lopik. Donderdag 23 Jan. zal voor de jongelingsvereen op G. G. „Zoar" en de meisjesvercen. „Bidt en werkt" in de Ger. Kprk ,des avorjds 7.30 uur optreden Mr. H. Bijleveld van Amsterdam, met het onderwerp: „Vastheid in verwarring en verwording". Winkelweek. Moercapelle. Op Dinsdag 7 Jan. heeft de Winkeliersveroeniging besloten, wederom een winkelweek te houden. Het bestuur kon toen nog gepn datum vaststellen, met het oog op de vele werkzaamheden, hier aan verbonden. Thans zijn al deze werk zaamheden verricflt en de toestemmingen zijn ver'eend, zoodat deze tweede winkel week zal plaats hebben van Katerdag 25 Januari tot en met Maandag 3 Februari. Vrijdagavond 24 Januari, 7 uur, zal de winkelweek worden geopend vanaf het balcon van het raadhuis. De netto-op brengst hiervan zal wederom worden be steed aan een reisje voor de ouden van dagen. De gesehenken staan gedurende de winkelweek geëtaleerd bij den heer v. Erk, Dorpsstraat Zanguitvoering. Moercapelle. De gem zangvereen. „Zang en Vriendschap", directeur de heer J. Bartelsman, gaf Dinsdagavond 'n concert in de zaal van den heer A. P. Versloot, na afloop waarvan weiden opgevoerd: „De brief van den luitenant", „De dienstboden verhuurster" en „Teun en Pleun". In de pauze werden 25 loten verkocht De op brengst daarvan diende tot dekking der kosten. De heer Mastenbroek, oud-hoofd der school, zong eenige liederen, die betrek king hadden op de zangvereeniging en waarvan het refrein door het publiek uit volle borst werd mede gezongen. De zaal was geheel bezet met belangstellenden. Het vierjarig zoontje van den heer Van D geraakte Dinsdagmiddag door on voorzichtigheid onder een auto van Van Gend en Loos. Hét ongeluk is betrekke lijk goed afgeloopen. Dokter Pols consta teerde enkele ontvellingen en schaafwon den, die hij heeft verbonden Eierveiling. Moercapelle. Op Donderdag 16 Jannari 1936 waren aangevoerd 5756 eier'-u, prij zen waren als volgt: kippeneieren f 3 f 4 05; eendoieren f 2.80f 3, alles per 100 stuks. Appelen 30 cent per mandje. Kip pen 2540 cent per stuk. Moordrecht. De Ringdijk, in de rich ting Gouda, verkeert in een zeer slechten toestand op die plaats, waar kort geleden een ophooging heeft plaats gehad. Daar er geen waarschuwingsborden staan heeft niet ieder daar erg in. Vrijdagavond ge raakte er een personenauto verzakt. Het was onmogelijk er op eigen kracht uit te komen, zoodat uit Gouda hulp moest wor den gehaald. Eiken Vrijdagavond kunnen de werk loozen, die hoofd van een gezin zijn, aan de Nutsbibliotheek gratis boeken ter le zing bekomen. ONNOODIGE CONSTERNATIE. Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdagmorgen werd bij den rijksveldwachter aangifte ge daan van diefstal ten bedrage van pl.m. f 200, benevens gouden en zilveren voor werpen. bij den heer D. de V., wonende aan den Groenendijk. De aangever, wiens vrouw overleden was en den volgenden dag begraven zou worden, was, zooals be- grijpeH^k, danig overstuur, daar hij het geld voor de begrafenis noodig had. Hij gaf als verdachte van dezen diefstal zijn dochter op, mej M. de V., die des mor gens vroeg vertfokken was, zonder een spoor achter te laten. Zelfs vroeg men on de Goudsche politie te willen waarschu wen, teneinde haar te achterhalen. De rijksveldwachter wilde echter eerst de si tuatie ter p'aalse opnemen en toog er vol activiteit op uit. Bijgestaan door de schoondochter en de werkster van den benadeelde, onderwierp men den zolder der woning, waar mej. De V. gewoonlijk verblijf hield, aan een grondig onderzoek, doch er werd niets gevonden Mej. de V., die inmiddels thuisgekomen was. werd daarop Verhoord en hetgeen zij bij zich had, werd onderzocht. Alles tevergeefsch. Totdat de schoondochter de kast opende, waar tot aller verbazing het geld gevonden werd nog in dezelfde conditie als het was opgeborgen. Nu was het de beurt van den rijksveldwachter om verontwaardigd te zijn en den aangever onder handen te ne men wegens diens verregaande onnauw keurigheid. Waarschijnlijk heeft de man in het onverwacht vertrek van zijn doch ter reeds het vermoeden tegen haar opge val. De aasi klacht tegen mej. de Y. bleek dan ook volkomen ongegrond en de te weeggebrachte cons'ernatie overbodig. De feestavond van „Joubert". Oudernerk a.d. IJssel. De feestavond van de scliictver. „Joubert" ter gelegen heid van het 35-jarig beetaan zal Don derdagavond a s te half acht in de Har monie aanvangen. Behaive de prijsuitrei king en filmverlooning zullen burgemees ter Van Beeck Calkoen en oud-burgemees ter Van Waning de jubileerende vereeni ging toespreken. j Jaarvergadering „Joubert". Ouderkerk a.d. IJssel. Dinsdagavond kwam de schietvéreen. „Joubert" in haar- schie'lokaal op het erf van den heer T. Ouwerkerk aan den Kerkweg in algemee- jaarl. vergadering bijeen. Wegens drukke werkzaamheden was de voorzitter absent zoodat de vergadering door den heer C. Horsman werd geopend, waarna de notulen ongewijzigd werden vastge steld. Daarop volgde het verslag van den pen ningmeester. Hieruit bleek, dat de uitga ven van de jubiieumweds'rijd bedroegen f 423 24; inkomsten f 512.27, zoodat dèüe wedstrijd Pen batig saldo opleverde van f 8903. De gewone jaarlijksche uilgaven bedroegen f 279 99'/»; de uitgaven f362 50 zoodat deze rekening eloot met een batig saldo van f 82 501/» Uit het jaarverslag van den secretaris den beer A. Holdermans, bleek, dat het voorbijgegane jaar zeer vele werkzaam- hedpn met zich had gebracht. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde wecens periodieke aftreding van de heeren P. Goudriaan, P. H. Heuvel man en C Horsman. De herren P. Gou driaan en C. Horsman werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. H. Heuvelman werd gekozen de heer G Spoormaker. Vervolgens werden besprekingen ge voerd in verband met den te houden feest avond op Donderdag 23 Januari, waarop de prijzen van den jubileumwedstrijd zul len worden uitgereikt. Na de traditioneele verloting van siga ren en kunstvoorwerpen dankte de voor zitter de leden voor hun betoonde mode werking Ouderkerk a.d. IJssd. Tot voorzitter vau de Plaatselijke Landstopmcommissie werd in de Woensdagavond gehouden ver gadering gekozen dokter G. Dekker, zulks in de* plaats van dokter L. G. van Qmme, die voor deze functie bedarfkt had. Een zoontje van den heer G. Rol- loos in de Molenplaats, ving deze week een witte mol, hetgeen zeker een zeldzaam beid mag worden genoemd. De schiotvereeniging „Joubert" zal Donderdag 2 3 Janóari in feestelijke ver gadering bijeenkomen. In deze samen komst zal het 35-jarig bestaan der ver eeniging worden herciacht, terwijl ook de prijzen van de jubileum wedstrijd aan de winnaars zullen worden overhandigd. Oudewafer. Het woon- en winkelhuis aan de Donkeregaard, voorheen bewoond door den heer M. v. d. Vooren, is bij on- derhandschen verkoop overgegaan aan de firma Roelofs en Verweij, welke het ge heel zullen restaureeren. Reeuwijk. Verloren een rijwielplaatje in etui, een portemonnaie met inhoud; een kerkboekje, een ceintuur; een gouden da mesarmbandhorloge. gemerkt H. T.; een schooltasch met boekep. Inl. ter secreta rie. De heer C. Schalkwijk hee'ft bedankt a's secretaris van de afd. Reeuwijk van den L. T. B. De heer W. Blom is thans tot secretaris gekozen. Ged. Staten hebben thans hun goed- keuring verleend aan de door den ge meenteraad voorgestelde uitbreidingen van dé waterleiding, in de afd. Tempel, Tocht en Reede. In het voorjaar zal met den aanleg worden begonnen. Reeuwijksche Reddingsbriga^. Reeuwijk. De Reeuwijksche Reddings brigade geeft Woensdagavond 22 Jan. om half acht in hotel Zomcrzorg oen propa- ganda-tvond Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Frans knapt 't op of Mijn broeders vrouw", een klucht in drie be drijven door Anjool Vale en Piet Mossin- koff. Raadsvergadering. Reeuwijk. De gemeenteraad is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Jan., v.m. 9 15 uur. De agen da luidt als volgt: 1. Opening. Notulen. Mededeelingen. 2. Voorstel B. en W. gun stig te beschikken op het verzoek van den heer H. J. Lafeber inzake vermindering pacht vischwater. 3. Idem gedempte sloo: naast plein school A te beplanten. 4. Idem afwijzend te beschikken op het verzoek van de V.V.V om subsidie. 5. Idem gun stig te beschikken op het verzoek inzake onderhoud Steinschedijk. 6. Idem afwij zend te beschikken op het verzoek van het hoofd van school A voor vermindering pacht. 7. Idem nadere wijziging gemeen terekening dienstjaar 1933. 8. Idem wij zigen verordening heffen recht bevaren plas Elfhoeven. 9. Idem acooord te gaan met het voorstel van Ged. Staten inzake betalen kosten uitbreiding waterleiding ^n de afd Tempel enz. 10. Idem over te gaan tot uitbreiding der waterleiding aan de Reeuwal. 11. Reclames inzake enkele be lastingen. 12. Benoemen lid schoolcom- 13 Voorstel B en W actoord te gaan met het voorstel van d« SD A P-raads fractie inzake ontslag aan gemeenteamb tenaren op vijf-en-zestig-jarigen leeftijd 14. Bespreking vastrechttarief G E B 15 Voorkomende zaken Rondvraag. Geheime Raad. Openbare Raad. Sluiting. Goed afgeloopen. Reeuwijk. Een bewoousicr vau 1 et woon wagenkamp reed met een met paard be spannen kar over den Nieuwdciperweg. Nabij de woning van den veehouder Spruit stond de auto van den heer B die juist den motor aansloeg om w?g te rij den Het paard schrok hiervan zoodanig, dat het p'otseling met de kar achter zich in de langs den Nieuwdorperweg ge','gen wetering sprong. Op de kar bevond zich een 14-jarig meisje, dat tijdens de val mot haar kleeding aan de kar vas' raakte en ook in de wetering terecht kwam Om wonenden snelden te hulp en spoedig was het meisje uit haar benarue positie bo- \Tijd. Zij werd bij -den lieer Zwijnenbuig in huis gebracht en daar van lr»ge klee- ren voorzien. Het bleek dat zi, gr*en ern stig letsel had bekomen Vervolgens werd het paard met de kar op den kant ge haald. Hierbij kwam men tot de ontdek king, dat het paard blind was. Het paard is er ook goed afgekomen, terwijl de kar eenige schade opliep. In de vergadering van het bestuur van de afd. Reeuwijk van de Vereeniging „Volksonderwijs" werd de heer J Th. v. d. Weel tot voorzitter benoemd, terwijl de heer M. Nieburg tot vice-voorzitter werd gekozen. R.K. Staatspartij. Reeuwijk. De afd Reeuwijk van de R. K. Staatspartij hield een ledenvergadering in de zaal van den heer v. Vliet op het dorp. Bij de behandeling van de rekening en verantwoording van den penningmees ter bracht de heer v. d. Hoorn namens de controle-commissie verslag uit. Het ver slag werd in orde bevonden. De ontvang sten bedroegen f 277 en de uitgaven f 240 Er was dus een batig saldo van f 37. Verschillende uitgaafposten werden besproken. Men besloot om zooveel moge lijk te trachten de uitgaven te verlagen. Daar bij de aanbieding van de begrooting voor het jaar 1936 bleek, aat deze er zeer eomber uitzag, werd besloten om regel matig sleunbonnen te laten aanbieden. Hierna werd het jaarverslag van den secretaris behandeld. Dit ..verslag gaf aan leiding tot een uitvoerige bespreking in zake de adviescommissie bij gemeente raadsverkiezingen. Ook dit verslag werd met dank goedgekeurd en vastgesteld. Bij de behandeling van de ingekomen stuk ken werd besloten om bij voldoende deel name een avond te houden voor bestudee ring van het Beginselprogram. Verschil lende leden gaven zich nog op voor deel name aan den Landdag te Arasterdam. Als afgevaardigden brachten de heeren Spruit en Hoogenelst verslag uit van de vergaderingen van de Statenkieskring en de Kamercentrale. Beide heeren werden herbenoemd tot afgevaardigden terwijl tot haar p'aatsvervangers werden gekozen de heeren W. Blom en L. Boegheim De nee- ren Van Schaik en De Jong werden bij ac clamatie als bestuursleden herkezen. Uitbundige honden. Vllst. Donderdag werd bij de politie aangifte gedaan, dat bij den landbouwer P de B. enkele schapen door honden wa ren vermoord. Bij nader onderzoek is ge bleken. dat twee honden van B 's buur man de schuldigen waren. Drie schapen hadden zij in het water gejaagd en een ervan hadden ze zoo vreeselijk toegeta keld, gewoonweg de stukken waren uit de ▼acht gescheurd, dat het beest in de nood- slachtplaals afgemaakt moest worden Het vleesch ia voor de oonsumptie goed gekeurd De schade zal onderling worden geregeld. Waddinxveen. J)e damvereeniging ..Ex celsior" speelde haar laats'en competitie wedstrijd voor het Goudse Damdistrict 0-D.G. tegen „Haastrecht" te Haastrecht. Dp uits'ag is 515 in het voordeel van „Excelsior". De opbrengst van den verkoop van Wcldadigheidspostzegels voor het kind be droeg deze maal: door kinderen onder leiding van den heer B. van Gent f 124 34, door het postkantoor f 15.93. Bovendien werd ontvangen voor kaarten en aan gif ten f 24.07. Totaal f 164 34. Gevonden: een bumpër van een auto bij A. T.am, Emmastraat 7; een paar kin- rierhandschoenen bij A. Strijdhorsf, Jan Dorrekenskade 35; een handschoen bij K van Es, Zuidkade 29 Waddinxveen. De politie heeft aange houden É- van O., wonende in deze ge meente. Hij had zich schuldig gemaakt aan oplichting van kaas, verschillende partijtjes aardappelen en verduistering van een rijwiel. Van 0 .is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht De werkman van der Z. werd op de Kleikade door een hond van K. den H. aangevallen Zijn pantalon werd stukge scheurd. Volledige ui«#vrai«ui van 15 Januari. Motor- en Rijwi»lreglement: B. D. D. en F. G. A. te Boskoop, ieder x 1 aitba. 1 w. t.; G. A. O. te Boskoop, teruggave aan ouders zonder toepassing vau straf; M. van V. te Gouda f 1.50 suBf». 1 d. h.; W. M. te Gouda f 2 subs. 1 d. h.; S. de H. te Papekop, schuldig zonder toepassing van straf, G S. te Gouda f 2 subs. 1 d. h.; J. van V. te Haastrecht, schuldig zonder toe passing van straf, J. E. de J. te Gouda f i subs. 1 d. h. Leerplichtwet: J. E. te Zevenhuizen, schuldig zonder toepassing van straf; M. T. te Reeuwijk f 10 subs. 4 d. h. Motor- en Rijwielwel: G. F. L le Gouda f 7.50 subs. 3 d. h.; G. S. te Gouda, vrij spraak. Visscherijwet: D. D. te Oudewater, ont slag van rechtsvervolging; N. S. te Moor drecht f 1 subs. 1 d. h., teruggave voor werpen; M. den D. te Rotterdam, schul dig zonder toepassing van straf; D. J. F. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf. Vleeschkeunngswet: J. L. A. te Nieu- werkerk ad IJssel f 25 subs. 5 d b„ voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tarwebesluit: M. L. te Schoonhoven f SO subs 6 d. h., voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar; P. van den D. te Bergambacht f 50 subs. 10 d. h., voor waardelijk met een proeftijd-van twee jaar. IJkwet. J. G. de B. te Gouda 2 maal f 0.50 subs. 2 maal 1 d. h., verbeurd ver klaring gewichten; G. H. te Gouda 3 maal f 0.50 subs. 3 maal 1 d. h v.v. maten; A. S. J. te Gouda 2 maal f 0.50 subs. 2 maal 1 d h., v.v. gewichten; M. J. vau den B. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. h., v.v. ge wicht. Motor- en Rijwielreglement: J. de K. te Nieuwerkerk a.d. IJssel f 3 subs. 1 d. h.; J. J. H. te Gouda f 1 subs. 1 d. h.; A. B. te Reeuwijk, schuldig zonder toepassing van straf. Pol. Verord. Gouda: P. J. D. G. V. te Gouda en L. J. van der S. te Rotterdam, ieder f 1.50 subs. 1 d. h.; G. H. to Goo- da f 1.50 subs. 1 d. h. Pol. Verord. Schoonhoven: J. M. vaa der V. te Breda f 2 subs. 1 d. h. Pol. Verord. Waddinxveen: W. H. to Hillegersberg f 6 subs. 3 d. h.; J. R. to Gouda f 5 subs. 2 d. h. Bedelarij te eBrgambacht: J. J. den A. en A. van der A-, zonder bekende woon plaats, ieder f 2 subs. 1 d. h. Binnenoanvaringsreglernent: C. H. te Nieuwerkerk a.d IJssel f 3 subs. 1 d. h., voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. Motor- en Rijwielreglement: L. N. to Nieuwerkerk ad. IJssel f 1 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwiel wet en Motor- en Rij- wielreglement: G. C. van der H. te Goudo- rak 1. f 3 subs. 2 d. h.; 2. f 1 subs. I d. h. Pol. Vprord. Gouda:> W. J. E. S. to Gouda f 0 50 subs. 1 d. h. Art. 453 Wetb. van Strafrechte T. van den B. te Amsterdam en K. B. te Groote- gast, ieder f 4 subs. 1 d. h. Art. 461 Wetb van Strafrecht: G. B. to Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: J. M. L. J H. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. KRIMPEN A.D. LEK. Over de maand December. Ingekomen; J. Noorlander, vau Rotter dam; A. van Beek van Nieuw-Iiekkerland J. G. Benschop van Nieuw-Lekkerland; W. Roest en gezin, van Batavia; J. Th. Renzen en gezin, van Rotterdam, A. Blonk van Nieuw-Lekkerland; M. J. J. Bouter van Rotterdam; C, Borsje en gezin van Capelle aan den IJssel; H. de Ridder* van Rotterdam; L. Pot van Rijswijk; L. Ouwe nee' van Krimpen aan den IJssel. Vertrokken: G. H. van Krimpen en ge zin naar Krimpen aan den IJssel; W. Borsje en gezin naar Krimpen a.d. Ussei J. Noorlander naar Kr. a.d. IJssel. ftfjy- ie de haar iL G- Romeyn j re*peo. IJsselstein. Tijdens de gladheid van den weg viel van den voerman A. B zijn paard, dat gespannen voor een gierkar, nabij de woning van J. de L. aan het Zo- merwegje stond. Het paard heeft zich hierbij zocdanig bezeerd, dat het zijn werkzaamheden moest staken. Medische hulp van een veearts moest worden inge- CAPELLE a.d. IJSSEL. Januari. Geboren: Jansje,.d. a an J. Verhoef en C. Zwanenburg. Izak, z. van J. Zand vliet en J. Rijser. Jannie, d. van J. de Kreij en C. Twigt. Willem Hubertug en Trijntje, z. en d. van M. J. v. d. Windt en T. de Wit. Ondertrouwd: J. A. Limburg, 32 j.. en L. van Delft, 29 j. Getrouwd: J. B. de Bruin, 27 j., en IC. J Bruinstrfltop, 21 j. Overleden: N. Terlouw, 7 m. NIEUWERKERK AD IJSSEL. Jan. - Geboren: Antonie Johannes, z. van P. P. Heijkoop en II van Luijnen Peter- nella Hendrika, d. van H J Leppink ws M Mans. Getrouwd: N. F. D Klein, 28 j. eo SI J B Dul, 26 j. Overleden: A. Both, 59 j. M. Botb. 76 j. OUDERKERK A.D IJSSEL Jan. Overleden: G. Verhagen 50 j., echlge noot van A. van Leeuwen.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5