Voor Radio en Gramofoon /fIKS Pid&i OPRUIMING! DE GRUYTER Verheul'5 Melkmeel r"l*nr J. VAN DER LINGEN De --ET A.S. ZATERDAG Een flink Woonhuis Plaatselijk Nieuws Op elke wond PUROL LandbouwenVeefeeltj Predikbeurten M°°V* BALANS! BALANS! Zoo ééns in de 4 jaar begint onze groote Meubel verkoop voor sensatieprijzen! Meubelen, Bedden, Matrassen, Dekens, Karpetten IN DE MEUBELTOONZALEN Gorcum, Nieuwstad 7 (bij de kazerne) ■■■•'■BBBUHBHBi schrijven ons O^Tl.„0 Granito gootsteen-aanrechten KicVJoi; M. Verbeul's Krachtvoederhandel - Rotterdam U.U. Autob&UtUct en (Jaeapehoudut! Voor drukwerk naar.... Van Nooten FEUILLETON. Wolven in schaapsvacht Plaatselijk Nieuws Nog slechts toten met 25 Januari U/<xt is die rueiude HONIG'S KALFSSOEP tiee/UüA' WOENSDAG 22 JANUARI 1936 BicskuiioLuaaf. Het hoofd der Clir. la- geer school is benoemd de lieer H. Vink, thans onderwijzer te Voorburg. Graafstroom's fanfare. Brandwijk. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Graafstroom's Fanfare'', in het Verenigingsgebouw een goedge slaagde uitvoering. De tooneelvereeniging „Kieuw Leven'' te Lekkerkerk voerde 3 kqjnische stukken op. waarmede zij een groot succor oogstte bij de vele aanwezi gen. Het was een gezellige avond. Van de door „Graafstroom's Fanfare" georgani seerde en door B en W goedgekeurde verloting zal de trekking p'aats hebben op Zaterdag 1 Febr. in bet Verenigingsge bouw. Er hebben zich hier 5 jongelieden aangegeven voor dien dienstplicht, van wie 2 recht op broederdienst kunnen doen gelden. Lexmond. Tot organist der Herv. Kerk is benoemd de hoer Jan HaraerUng. Bij het leggon van zinkers in de Heicopperweg geraakte een der arbeiders met zijn vingers bekneld. Gonoeckundigo hulp moest worden ingeroepen. Dr Sid- dré heeft de eeiste hulp verleend en daar na den man naar het ziekenhuis verwe zen, aangezien hem een pees was afge- kne'd Binnenkort zal het 10-jarig bestaan van den Bijz. Vrijw Landstorm officieel feestelijk worden herdacht. Molenaarsgraaf. In deze gemeente ga ven zich 8 personen op voor den dienst plicht. Drie hunner hebben vrijstelljng wegens broederdienst aangevraagd. Gevonden: Een kosteloos rijwielbe- lastingmerk. Inlichtingen ter gemeente-se cretarie. Nieuwland. Vooral onder jeugdige per sonen komen lichte gevallen van roodvonk voor. Met het leggen der hoofdbuizen voor de waterleiding in de wegen der gecom bineerde polders Nieuwland en Leerbroek is men thans gelukkig klapr. De inwoners hopen nu, dat de huisaansluitingen bij Mourik als blijvend aandenken der cur sisten mej Hattink een taartsclwp aan, waarna men nog gezellig onder 't genot van thee en versnaperingen den verderen avond doorbracht. gunstig weer zullen plaats hebben daar anders de wegen zeer slecht worden door dit ve'e graven Vrijdagavond had in de bijzondere school de eind es plaats van den moedfr- cursus welke mej. Haltink uit Rotteidam aan 17 dames heeft gegeven. Na beëindiging bood mej. Alting van Noordeloos. De huren van de vier nieu we woningen van de woningbouwvereni ging zijn met f 0 45 per "week verlaagd. Ottoiand. De gemeenteraad zal Vrijdag 24 Januari, v.m. 10 uur, een openbare vergadering houden Ier behande'ing van: 1. Ingekomen Rtukken. 2 Rekening van het Burgerlijk Armbestuur. 3. Bezoldiging administrateur Burgerlijk Armbestuur. 4. Subsidie Gewestelijke Landstormcommis- sie. 5 Wijziging begrooting 1935. De heer H Vink van bier, thans on derwijzer aan de christelijke school te Voorburg, is benoemd tot hoofd van de Christelijke School te Bleskensgraaf. De Ned. Herv. Meisjesvereenieing op Geref Grondslag „Martha" heeft haar aftredende bestuursleden allen herkozen. Zij hebben hun herbenoeming aangeno- CONSUMPTIE-MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- fract, is voor de volgende week bepaald op 614 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdrafcht voor andere in consumptie gebrachte melk ia vastgesteld op 2% ct. per liter AFSCHAFFING DER OORMERKEN. Tatoueermerk verdient de voor keur. De verschillende bezwaren tegen het aanbrengen der oormerken bij de voor de consumptie geschikt bevonden en voor slachting toegelaten varkens, hebben geleid tot liet besluit, na proeven, om de oor merken te vervangen door tatoueerstem- pels, gelijk ook andere slachtdieren reeds gestempeld worden. Binnenkort zal deze nieuwe matregel ten aanzien: van varkens worden ingevoerd. Het aanbrengen van tatoueermerken bleek vele voordeelen te heluben boven het aanbrengen van oormerken. Het plegen van fraude is practisch uitgesloten en het merken met het tatoueerstempel kost veel minder tijd. Bovendien vervallen de kos ten van aanschaffing van oormerken Ten slotte veroorzaakt het aanbrengen van een stempel aan de dieren geen pijn van be- teeken>"8 NED. HERV. KERK. OUDERKERK A.D. IJSSEL. Wijkge- bouw ad. Lageweg. Donderdag 23 Jan., 's avonds 6.30 uur, de heer A. de Rede lijkheid, Godsdienstonderwijzer. STOLWIJK. Gebouw der Geref. Geim Donderdag 23 Januari, 's avonds 6.4ö uur, Ds. D. J. van de Graaf, van Schoon hoven. Rede voor de Ned. Herv. Jonge- lings ver een i ging. OUD GEREF. GEM. CAPELLE A.D. IJSSEL. Dacostastraat. Donderdag 23 Jan., 's avonds 7.30 uur, Ds. A. van Zon. CHR. GEREF. KERK. NOOR DE LOOS. Donderdag 23 Januari, 's avonds 6.30 uur, Ds. K. Groen, van Rotterdam. Te Huur: met steenen Schuur en 200 Roe best Tuinland met teeltvergunning; en glas, gelegen einde Tentweg, Stolwijk. Te bevragen bij J. H. DE JONQ, D 4, Bergambacht. HOFSTEDE Lopik -Kapel Huisnr. 38. Te huur voor 3j*ari Een Hofstede met Landerijen te Lopik-Kapel, groot 16 H.A. .Aanvaarding der Landerijen direct, Gebouwen en Erf 1 Mei 1936. Eiken werkdag te bezichtigen, uit gezonderd des Zaterdags. Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk 15 Februari 1936 ten kantore van ondergeteekende. Condities liggen ter inzage bij den Heer H. VAN DE BUNT te Lopik- Kaoel, No. 39, en ten kantore van H. C. K OOI, Notaris, Lopik. DE ZAKENMAN, die nimmer adverteert, krijgt tlechts tot klant, dit bij geval pas**'rtlt v Lopikerstrut 75 - Tel. 86 - Schoonhoven Maar wij maken dan ook geheel schoon schip en de nog resteerende Januaridagen Enz. Enz. Enz. VRIJ ENTHËEiVRIJ ENTW6E8 5 Ontvangen de nieuwste sorteering Kinderwagens '36, prijzen ruim 30 pCt. lager dan In '35 En bovendien schenkt men van De Gruyter's Thee meer kopjes Onze Topkwaliteit Zilv.r-Paar, p. ons 40 Een bijzonder genot Zilv.r-Blauw, p. om 36 Voor de Theevisite Zilvor-Rood p. ons 32 Een lekker kopje Thee Zilvar-Zwart. p. ons 28 Een zeer goede Thee Oranjemerkp. ons 24 Goedkoopere Thee Groanmark p- ons 20 Bij De Gruyter's Thee De Gruyter's Koekjes Ruitjesper ons 5 Carnaval Kermis Rondjes Amandelkransjes Allerhande l0^JDl ,VTÈS Speciaal adpee voor toonbankbladen, dorpels, neuten traptreden en terrazzo-vloeren. mot mineralenl samengesteld volgens de laatste wetenschappelijke theorieën en practische ervaringen L. J. ELSHOF Schoonhoven - Havenstraat 21 Vraagt prijs! Vraagt prijs! Wenscht U voor Uw Auto een Batterij met prima licht- en startvermogen Koopt dan oen Kroon Accu (Nederlandsch fabrikaat), welke na proefneming van de beste kwaliteit blijkt te zijn. De prijs is van 11-plaats f 10,13-plaatsf 11.— Levering onder garantie. Tevens prime Reparatie-inrichting Vardar Accuzuur an gadistillaard water in elke hoeveelheid Voor prima behandeling wordt ingestaan Handelaren de bekende korting Beleefd aanbevelend, Kroon Accuhandel - B98 - Bleskensgraaf P 3 TWEEDE BLAH NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhov.nsch. Courant WOENSDAG 22 JANUARI 1836 JAN VAN LEIDEN. 22 Januari 1538. Het is zeker niet om zijn verdiensten, maar om het volkomen tegendeel daarvan, dat wij vandaag den sterfdag heidenkon \an Jan van Leiden. En misschien is sterfdag ook niet het goede woord, waar liet gaat om den vreesel ijken dood onder de wreedste martelingen van een van de Ijeruchtste en zeker een van de meest zon derlinge figuren uit de geschiedenis van de Nederlandsche kerkhervorming, een matelooze ijdeltuit en snoever, een ge vaarlijke comediant, een man, zeker niet zonder talenten maar even zeker zonder zelftucht. Jan Beukelszoon beoefende te Leiden, waar hij in 1509 was geboren, aanvanke lijk hot vak van kleermaker, doch hield er later een slecht befaamden herberg. Jan had getracht met reizen hij woon de o.a. vier jaar in Londen zijn avon tuurlijken geest te bevredigen en in de plaatselijke rederijkerskamer zijn onmis kenbare gaven als dichter en tooneelspe- ler te on wikkelen, doch was m heide op zichten slechts matig daarin geslaagd Een meer belovend veld van werkzaamheid leek zich voor hem te openen, Wen hij zich, 24 jaar oud en met reeds eenv fail lissement achter den rug, met zijn vrouw door den Haarlemsehen bakker Jan •Matthjjszoon liet doopen en zich aansloot bij de wederdoopers. Reeds het volgend jaar kreeg hij de ge legenheid zijn zin voor avonturen uit te leven, toen Jan Matthijszoon hem als zijn apostel naar Munster stuurde, welke stad door den bisschop, Frans van Waldeck, werd belegerd om haar in elk opzicht re volutions're 4»rd-p<r'«--en v-> van Jan van Leiden begonnen die echter eerst recht en nadat Jan Matthijszoon op Paasohdag 1634 bij een uitval was ge- aneuveld, werd hij onbeperkt alleenheer- scher in de stad. die. naar hij zijn volge lingen wist wijs te maken, binnenkort het hemelsch Jeruzalem, de hoofdstad van het te vestigen rijk der gelukzaligen zou wor den. Er moet een groote suggestieve kracht van den maji zijn uitgegaan. Anders zou niet te verklaren zijn, dat hij zioh tegen over de inwoners van de stad heeft kun nen handhaven, ondanks de talrijke wreed heden, die hij beging en het bondelooze leven, dat hij zelf leidde en waartoe hij anderen aanspoorde hij voerde o.a. de veelwijverij in en troonde zelf ais koning te midden van zestien koninginnen. En zelfs toen de bisschop van Munster in Ju ni 1535 tot een krachtigen aanval over- E>nSf. gelukte het hem eerst na een hevig gevecht met de uitgehongerde burgerij om de stad te onderwerpen. Het spreekt vanzelf, dat voor Jan van Leiden geen pardon te verwachtpn was. Dat hij niet dadelijk hü de inneming van de stad (25 Juni 1635) om hala ia ge bracht en zelfs nog zeven maanden heeft geleefd, dankte hij aan een dist. Hij stelde 9 n.l. dep bisschop voor, dat deze hem in een kooi zou sluiten en zoo op een wagen door het land zou voeren om hem overal tegen geld te laten zien; de koeten van het beleg zouden op die manier .ruim schoots woeden vergoed. En inderdaad ia de bisschop op dit voorstel ingegaan; de inkomsten van de onderneming hebben selfB ds raming nog overtroffen. Maar ade Jan van Leiden mpcht hebben ge- ■5 13 „Marion," wierp hij tegen, Je bent odv aardig en onbillijk tegen mij." Ze sloeg haar oogen snel naar hem op. „Neem me niet kwalijk, Richard," zei ze ronduit. „Dat had ik niet moeten zeggen. Ik was natuurlijk aan het visschen en niet op een aardige manier. Het spijt mij, maar iedereen praat zijn mond wel eens voorbij wanneer...." Ze zweeg en haalde de schouders op. Hij wachtte of zij den sin zou afmaken, maar ze begon een nieuwen. „Het is ergerlijk, ja vernederend, wan neer men niet opgewassen is tegen men- schen van een hooge maatschappelijke positie. De trilling «n haar stem ver dween, ze sprak nu koel en scherp. „We hebben ons best gedaan om het je aange naam en comfortabel te maken." „Ik heb het hier heel erg naar mijn zin. Als ik er over dacht die uitnoodiging aan te nemen, was het alleen omdat ik bang was langer te blijven, dan jullie aange naam was." „Daarvoor behoef je niet bang te zijn," antwoordde zij met een kort lachje. „Ik was," vervolgde hij, „van plan jouw meening hierover te vragen. Zooals de za ken nu staan, zal ik maar uit eigen be weging bedanken. In elk geval zou ik al leen gegaan zijn in de hoop, dat ik weer terug mocht komen, wanneer de week om was. Hoe het ook zij, ik ga niet, dus we behoeven «r niet meer over te praten Ik zal Sir Percy* dadelijk antwoorden." „Niet zoo'n naast," wierp ze legen, toen hij naar de deur ging. „Denk er eerst nog •ens over na „Neen, neen!" „Dat zou ik toch graag wilton, Ri- shavd."» meend, dat hij deswege zou worden ver schoond, is hij bedrogen uitgekomen- toen er voldoende geld was opgehaald, is hij op 22 Januari 1.536 onder gruwelijke muite lingen ter dood gebracht. Arkel. De jeugdgroepen van bet N Y.V hebben Zaterdagavond en Zondag een jeugdkaderconferentie gehouden ia de jcugdherbeig; 68 personen namen daaraan doel. De leiding berustte bij den heer A. Poptie te Den Haag. De heeren, R engel ink en R. Mulder hielden inleidingen over het jeugdwerk, muziek en dans en een groep uit Dordrecht voerde een leekenspel op en gaf enkele muzieknummers ten beste. Om drie uur in den middag vertrok het ge.- ze'schap weer huiswaarts. f - De Arkelsche voetha1 vereeniging houdt Zaterdag 25 Januari een toonecl- en bal^vond in de zaal Odina. Het pro gramma bevat een tooneelspel ih 4 bedrij ven. eenige tableaux en een bal. Leerbroek. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan 1936 uit 442 M en 428 vr. totaal 870. Deze vermeerderde door ge boorte met 2 m. en 15 vr.. door vestiging met 20 m. en 24 vr., totaal 81. Vermin derde door overlijden me» 5 m. en 9 vr. en door vertrek met 22 m en 34 vr., to taal 70. Totale vermindering ,der bevol king met 5 m. en 4 vr. Bevolking op 1 Jan. 1986 437 m en 424 vr., totaal 861. Aantal gesloten huwelijken 4 f Onderlings Ziekenhulp Meerkerk. Zaterdagavond hield de ver- eeniging voor onderlinge ziekenhu'p haar jaarvergadering in de bovenzaal van den heer M. Schakel. De opkomst was zeer goed De leiding berustte bij den heer M. Bor. In zijn openingswooid memoreerde deze, dat het aantal leden flink is toege nomen Er behoefde weinig uitgdkeerd te worden, daar er bijna geen leden in 1935 ziek zijn geweest, zoodat het saldo flink is vooruitgegaan De aftredende bestuurs leden werden allen herkozen. In de rond vraag Werden verschillende vragen gedaan welke op bevredigende wijze door den voor zitter werden beantwoord. Voor de gratis verloting waren 8 prijzen beschikbaar, terwijl één troostprijs ten bate der ver- eeniging beschikbaar was geete'd door slager P. A. Verhoeven. Bij den agent der Arbeidsbemidde ling staan 70 werkloozen ingeschreven, van wie 24 zijn geplaatst in de werkver schaffing. Te leerbroek zijn die aantal len resp. 15 en 6, te Nieuwland 26 en 6 Meerkerk. De minister van defensie hreft aan den dienstplichtige J. Boer, van de lichting 1936 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin nerschap. De 54-jarige Van W. uit Peursum geraakte deze week door de gladheid van den Noordscheweg te water. Drie mede arbeiders brachten hem spoedig op het droge. De minister van waterstaat heeft tot brugkneoht aan de Kraneschipbrug be noemd de heer C. Sjou te Gouda. Meerkerk. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1936 uit 875 m. en 859 vr., totaÜLl 1734. Deze vermeerderde door „Het spijt mij dat ik voor ditmaal on gehoorzaam moet rijn." „Je zou mij een groot plezier doen als jij je nog eens bedacht en in elk geval niet voor vanavond schreef." Onder den invloed van haar bekoring kon hij niet weigeren. „Maar ik mag toch wel vast schrijven, al stur ik den brief niet weg?" stelde hij voor. „Ik heb juist nog tijd voor d| lunch." „Uitstekend." Toen door het sluiten der deur Marion's veelzeggende blik zich aan zijn waarne ming onttrok, bestond er bij Richard niet de minste twijfel hoe zijn antwoord zou luiden. En toen hij naar boven ging om te schrijven, verweet hij zich de tactloos heid, waarmee hij de moeilijkheid der be slissing op zijn gastvrouw had trachten te laden., Ontegenzeggelijk had hij dit be zwaar niet voorzien, evenmin als hij erop voorbereid was geweest, dat, toen hij haar terloops de kwestie had voorgelegd, zij deze zoo ernstig zou opvatten. Haar ver langen dat hij op de Grange zou blijven was ongetwijfeld oprecht gemeend. Maar wat stak er achter? Met de pen in de hand zat hij aan zijn schrijftafel, terwijl hij zich dit afvroeg. Waar zou zijn aan wezigheid tier op uitloopen? Dat lag voor de hand. Op een ernstige liefdesgeschie denis tusschen hen In verband met het geen hij bij haar had waargenomen, zou het huiche'arij zijn om te doen alsof hij niet zag, dat zij van hem hield. En hij zelf was ook dien kant uitgedreven; was I het te laat om terug te koeren? Het was I niet onaardig en tot zoover scheen er niets tegen te zijn. Een mooier meisje dan j Marion zou hij niet spoedig tegenkomen zij was op end' op een dame. De voor de hand liggende gevolgtrekking drong zich aan hem op dat zij trachtte den eigenaai van ue Gresford-bezitting in te palmen om op deze wijze in het Bezit te komen van hetgeen haar ontgaan was. Hoe aan nemelijk eckUw dit denkbeeld óok zijn geboorte met 32 en door vestiging met 89, totaal 121. Verminderde door ovei lijden met 14 en door vertrek met 80, totaal 94 Totale vermeerdering der bevolking mot 27. Bevolking op 1 Januari 1936 883 m. en 878 vr., totaal 1761. Aantal gesloten huwe ijken 12. Voor den dienstplicht, lichting 1937, hebben zich 18 jongelingen laten inschrij ven, van wie er 8 vrijstelling hebben aan gevraagd wegens broederdienst. Te leer broek zijn die'aantallen resp. 5 en 4; te Nieuwland 4 en 2. Nieuwland. De bevo'king dpzer gemeen te bestond op 1 Januari 1936 uit 358 m. en 309 vr., totaal 667. Deze vermeerderde door geboorte met 7 m en 8 vr. en door vestiging met 19 m en 26 vr., to'aal 26 m. en 34 vr. Verminderde door overlijden met 2 m. en door vertrek met 29 m. en 35 vr., totaal 31 m en 35 vr Totale ver mindering der' bevolking met 5 m en 1 vr. Bevolking op 1 Januari 1936 353 nf. en 309 vr., totaal 661. Aantal gesloten hu welijken 5. Ger. Jongelingsvereen. Ottoiand. Voor de Gereformeerde Jon- gelingsvereoniging „Heb dan de waarheid en den vrede lief", trad in de Geref. Kerk als spreker op ter gelegenheid van de 32e jaarvergadering der vereeniging, ds. Buf- finara, van Rot'erdam. De eere-voorzitter, da J. W. Dragt, opende de bijeenkomst met het laten zin gen van Psalm 119 5 en gebed en sprak daarna een kort we'komstwoord. Vervol gens las de secretaris, de heer A. G. Bons, het jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereeniging thans 13 leden telt, een batig saldo heeft en dat het bestuur een kleine wijziging heeft ondergaan. Hierna ving de spreker zijn rede aan over het onderwerp: Drieërlei levenswaar- deoring welke rede met onverdeelde aan dacht werd gevolgd. Met klem waarschuw de spr. de jongelieden, vooral standvastig te b'ijven in hun Christelijk geloof en wees op de gevaren, die hen bedreigen >n de zen tijd van afval. Men moet het oog gericht houden op den ouden Simeon, die in vrede kon sterven nadat hij den Chris tus mocht zien. Aan het einde werd nog gezongen Psalm 68 2, waarna de spreker sloot met dankgebed. Aan den uitgang werd een co'lecte gehouden. fiet bestuur der vereeniging is thans samengesteld als volgt: A. Aantjes, voor zitter; Adr. Bons. 2e voorzitter, B. G Bons. secretaris; M. Romeijn, penning meester; A. de Jong. bibliothecaris en P. van Haaffen, algemeen secundus. Op den openharen weg is gevonden een ijzeren schob, waaromtrent inlichtin gen zijn te bekomtsn bij den gem -veld- wachter. De halvestuiversvereeniging afd. Ot toiand, heeft over de maanden September, October en November f 26,20 afgedragen aan de suppletiekas van de vereeniging voor lijders aan vallende ziekten te Haar lem en Heemstede. Schelluinen's jeugd. Schelluinen. Hot godsdienstonderwijs, dat hier vanwege de Hervormde Kerk ge- De laatste ronde! Uw winkelier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeldzame voordeel te doen profiteren! Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 25 JANUARI Uw w'nkelier vergtrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7'/, ct zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Noom ,i. U.N V'WASmOUNËFAB^lÊk im In pleet* ven het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder I U heeft recht op PRESTO en wie U iets enders geelt, benadeelt U. wo A-ttt-oei h geven wordt door den consulent ds Nug- teren uit Giessen-Nieuwkerk, is gedee'te- lijk gestaakt. Het onderricht aan de groo- tere jongens, e.g. rijpere jeugd, zal voor- loopig niet meer gegeven worden, omdat het gedrag dezer leerlii^en, aldus is van den kansel bekend gemaakt, tijdens het on derricht veel te wenschen overliet. mocht, hij kon er niet toe komen het te gelooven. Haar heele houding tegenover hem wees er niet op, dat zij meer aange trokken werd door zijn bezittingen dan door zijn persoon. Niettemin nam hij zich voor niet tot een onberaden stap te be sluiten en den loop van zaken eens ka'm aan te zien. Zijn hart was nog vrij; in dien de omstandigheden ertoe zouden lei den dat deze volstrekt niet ongeschikte verbintenis tot stand kwam, zou hij er in elk geval voor zorgen dat hij Marion's karakter beter leerde kennen Toen hij zoover met zichzelf la het rei ne gekomen was. zette hij zich neer om Sir Percy een beleefd bedankbi iefje te schrijven en was daarmee pag halverwege klaar toen de bel ging Er waren dien dag twee gas.on op de lunch genoodigd. beide jongelui, welke men buren zou kunnen noemen. De eene was Francois Desbrook, van Trayton. de ander, Peter Raydon, van Wigford Dps- brook, een landjonker, wiens familie 'al van geslachten in Trayton gewoond had. Desbrook was een tamelijk knappe, een voudige jongeman, welgemanierd, van top tot teen een heer, hij maakte op het eerste gezicht een sympathieken indruk en toen Richard Cardon hem de hand gaf, voelde hij zich al dadelijk tot hem aangetrokken. De andere, Raydon was een heel ander type. althans naar uiterlijk en manieren; hij was de'geboren landjonker. Peter Ray don was, ofschoon niet ouder dan vijf of zes-en-twin'ig. dik en kortgodrongen Hij had een rond hoofd en gezicht, kleine oogen, een stompen neus en dikke lip pen, zijn handen waren plojnp en een ze kere innerlijke drang naar beschaving voorkwam nog juist, dat zijn bewegingen als boersch betiteld nfipesten worden Toch was ondanks alles, zijn verschijning vo'stiokf niet onaangenaam. Tfij had een !oviale manier van optreden, hield van een grap en was volstrekt geen onplezie- rlge kameraad Hij bad dien dag al wektWd en spraakzaamheid noodig om bij do luncb het gesprek aan de gang te houden Er heerschte aan tafel iets gedwongens, waarvan Richard de oorzaak niet kon gissen. De gastheer en Raydon deden hun best om dit te bemante'en, maar ofschoon Marion en Desbrook aan het gesprek deel namen, kostte hun dit blijkbaar inspan ning en schenen hun gedachten elders te verwijlen. Het was duidelijk te zien dat zij zich niet op hun gemak voelden. Na de lunch wandelden zij den tuin in; Desbrook ging dadelijk naar Marion toe en zij slenterden door het laantje in het struikgewas. Archer Cardon "werd weer binnengeroepen en liet Richard en Ray don al'een. „Dus je hebt nog niets besloten om trent je intrek op de Hall?" vroeg de bé- zoeker met de nieuwsgierigheid van een bui'enman naar de plahnen van lijn buur man. Richard legde hem in korte trekken de stand van zaken uit, waarbij hij melding maakte van Archer's raad terzake. Raydon ldchte. „Uw neef Archer is heel begeerig naar het goed geweest, sedert Brayshaw de Hall huurde. De kwestie gaat mij natuurlijk niet aan, maar als het landgoed van mij was, zou ik mij niets van Archer's advies aantrokken." Dit was toch werkelijk bijzonder fami liair voor een kennis, maar Richard kon zich toch niet gekrenkt voelen; Raydon leek hem iemand, die er dadelijk alles wat hij dacht uitflapte en ze hadden aan die vervelende lunch goed met elkaar kunnen opschieten. „U beschouwt dat misschien als niet heelemaal onbaatzuchtig?" opperde Ri chard. Raydon lachte even. „Ik weet niet wat ik ervan denken moef, Ik moet n eer'ijk zeg gen, dat Archer Cardon mij een raad sel is." „Een raadsel?" herhaalde Richard met ren lachje, alsof bij er niets van snapte. In valk opzicht? Cp mij heeft bij dia» in druk niet gemaakt." „Nu," was het aarzelende aintwoord, „het zou niet netjes zijn hem af te kam men, vooral niet in zijn eigen huia en on- I der het genot van een zijner sigaren. En u moet niet denken dat achter mijn woor den iets bijzonders steekt. Wat 'ik bedoel de toen ik onzen vriend een.raadsel noem de Is, dat niemand precies schijnt te we ten hoe het met hem staat." „Hoe het met hém staat?" ,.0f hij rijk of arm is. Waar heeft hij ln het eerste geval zijn geld vandaan? Er was namelijk een tijd, en niet zoo heel lang geleden, dat men er moeilijk aan twij felen kon of hij arm was. Het gaat mij echter niet aan waar hij zijn inkomen vandaan heeft. Hij ia tenslotte geen kwa de kerel. A's er hier meer van dat slag waren, zouden^de Zaken er beter voor staan. Ik kan niets kwaads van Archer zeggen. Het spijt mij alleen van dien ar men kerel, die Desbrook." „Desbrook?" herhaalde Richard vol ver bazing. „Wat heeft die ermee te maken? Wat ia er met hem?" Zijn metgezel keek hem oplettend dooi zijn kleinte, rroolijke oogen aan. „Ik dacht dat u dat wol wist of geraden had. Het bo tert niet erg best tusschen hem en juf frouw Marion." Richard voelde, zij het ook vaag, waar hij op doelde. „Is het een liefdesgeschie denis?" „Die was er," antwoordde Raydon min of meer grimmig. „Het zal nu wel uit zijn, die arme kerel!" „Nu gaat mij een licht op," antwoordde Richard flauwtjes. „Ik dacht aan de luncb al dat er iets bijzonders was. Geeft zij niet om hem?" Raydon haalde de schouders op. „Vroe ger wel zij deed tenminste a'sof." „Vroeger?" „Zij heeft hem de bons gegeven. Een hard gelag voor dien armen stakker." Beiden zwegen eenigen tijd (Wordt vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3