L SCH00NH0VEN5CHE COURANT I Mussolini protesteert tegen Engeland’s politiek. Honderdduizenden trekken langs de baar. 41, Gouda iEERDE n er dol op itterdam en ieder of KZEEP De verwoede strijd in Tembien. De droeve plechtigheid te Londen. EEN PRAATJE OVER... Voorrekenen. JANUARI 68e JAARGANG MAANDAG 27 JANUARI 1936 ACHT BLADZIJDEN. Telef 20. Tel-Adres: Vannooten. Postrekening 18763. HET „KOLONIAAL Vj verrat de meestbegunstiging zich tracht Tot middernacht. porto- SS» HAT E UITVOERING ALWEER KARAKTER". n alleen Gouda istuk-Rosbief 39 en bout 35 ct. p. pond Zorgt, onovertroffen iet loont de moeit* Zij, dia voor hall U«n in de rij «tonden, t ig van het kabinet in de Kamer te waarborgen. Het kabinet kan rekenen op den steun van do soc. radicalen, van de linksch-radicalen en van een gedeelte van het republikeinsche centrum en van de Union Socialists Indien de nood aan den man komt, sullen de eociaal-democratao de regeering wel steunen. dag, Woensdag >y vooruitbeta- even per 3 post f 1.50 cents meer Ad verten tién: 1-6 elke^ regel meer f plaatsing hall. tentien wordei plaatst in No 8612. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT al bijzonder veel belangstelling. In de Nederlandache kerk te Londen ging in den litnrgischen dienst ds. J. van Dorp voor, die sprak naar aanleiding van het Boek der Spreuken, hoofdstuk 20 vers 28: „Weldadigheid en waarheid tfewaren den koning en door weldadigheid onder steunt hij zijnen troon”. Indrukwekkend is de deelneming die het Engelsche volk aan den dag legt in het verlies, dat zyn vorstenhuis en zijn lan<| leden door den dood van koning George. Dat medeleven blijkt uit het enorme aan tal deelnemers aan het défilé langs de lijk- imar in Westminster Hall. Naar schatting hadden Vrijdagmiddag om 4 uur reeds 60.000 menschen lange de baar gedéfileerd en na de sluiting der kantoren schatte men het aantal bezoe kers op 15.000 per uur. Nadat ongeveer 100 000 personen langs de katafalk hidden gedéfileerd, werd in den avond het défilé gedurende een kwar tier onderbroken, daar koning Edward VIII, de Koningin-Moeder en andere le den der Koninklijke familie, eenige oogen- blikken in droevige overpeinzing bij het stoffelijke overschot vertoefden Den oustan da* hebben 110.000 van een der gelijke positie vraagt.'^ regels 1.80 0.20: derde Iren prijs. - Adrer- nrden gratis ge- „De Gor cu mer”. «oor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Iflfl Gulden bÜ verlie8 Afk Gulden by verlies van een VU van een duim. Uv anderen vinger Geen bedreiging voor den vrede in Europa? Naar Aanleiding van het memorandum, dat de Engelsche minister van builenland- sche zaken, Eden, heeft ingediend, bij de coördinatie-commissie betreffende de mi litaire overeenstemming, die tot stand was gekomen tusschen Engeland en Frankrijk, Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije, heeft de Italiaansche regeering een memoran dum gezonden aan de regeeringen ¥&b Engeland en de andere sancties toepassen- de landen, wahrin zij protesteert tegen de toepassing van paragraaf 8. artikeT 16 van het Volkenbondsverdrag, die „het En gelsche memorandum op een basis stelt van overeenkomsten van militairen aard, aangegaan tusschen de Engelsche regee ring en andere regeeringen”. Het Italiaansche memorandum aan te tooéen, dat de door het Engelsche memorandum bedoelde hypothese (van ’n aanval van Italië) niet bestaande is, aan gezien zij categorisch tegengesproken is door Italiaansche verklaringen, die plech tig herhaald zijn, dat Italië al*t mogelijke zou doen, opdat het conflict niet den om vang zou krijgen van een Europeesch conflict. Dat de regeëring van ’n staat, die lid is van den Volkenbond en geen betrokken partij, buiten iedere beslissing van den Volkenbond om, individueele initiatieven neemt en bijzondere‘overeenkomsten aan gaat van militair karakter of van d? soort, waarover hier sprake is, kan, naar de Italiaansche regeering meent,, niet fen voordeele zijn van de Europeeache veilig heid en is bovendien niet- in overeenstem ming met den geest van het Volkenbonds- handVest Deze initiatieven, sn deze 'over eenkomsten van militairen aard, In secto ren, die buiten het Italiaansch-Abessini sche conflict liggen, geven aldus aan, dat dit inderdaad geschied is in een sfeer van bezorgdheid, en bijgevolg een gevaar vormt voor den Europeeschen vrede Terwijl het Britsche memorandum aan de overeenkomsten, waarop het be’rekking heeft, ieder algemeen karakter met be trekking tot artikel «il 6 ontzegt, dom-er den nadruk op te leggenTdat deze Overeen komsten slechts een hypothese op het.oog hebben, met betrekking tot het Italiaanach Abessinische geschil, kent het zelve uit dien hoofde aan deze overeenkomsten een beteekenls toe, die een a te meer aan de Italiaansche regeering de plicht oplegt een krachtig protest te doen hooren”. De Italiaansche regeering maakt ge bruik van deze gelegenheid om nadrukke lijk te herhalen, dat haar actie één kolo niaal karakter draagt en «geen bedreiging U voor den EuropMftchen vredr gewonden”. De verliezen der Abessiniërs bedragen minstens 5000 dooden erj gewonden”. Hoeveel slachtoffers? Zooals uit bovenstaand rapport en ver schillende vorige blijkt, hebben de Italia nen gebroken met de taktiek om de verlie zen van dooden en gewonden aan hun zij de vrijwel geheel te ontkennen. Omtrent het ware aantal der slachtof fers valt echter ook uit dit legerbericht nog niet meer op te maken, dan dat het zeer groot moet zijn; want betrouwbaar zijn de cijfers geenszins. De Abessiniërs, die eveneens van een overwinning spre- ken/en die tien stukken veldgeschut, ruim honderd machinegeweren, alsmede duizen den geweren en een groote hoeveelheid munitie hebben buitgemaakt, schatten de verliezen der Italianen op eenige duizen den manschappen aan dooden, gewonden en gevangenen De slag bij Makalé wordt beschouwd als het grootste gevecht dat zich tot dusver ia den oorlog heeft afgespeeld. Er is thans op dit strüdtoonoel een stil stand ingetreden. Beide partijen zijn uit geput door de hevige gevechten der laatste dagen en zijn thans bezig haar strijd krachten te reorganiseeren. Maar elk oogenblik, kan men een nieuwen grootss slag verwachten. Wel is het op hst oogenblik ia Tigre weer aan het regenen, doch de regenval is niet zoo hevig, dat hij de operaties zou be moeilijken. Daarentegen stroomt in ’t cen trale gebied van Abesslnië de regen zon der ophouden neer, waardoor het land ib één enorme modderwoestijn is herscha pen De verbindingen met Dossie, waar het hoofdkwartier van den Negus is gevestigd zijn verbroken. GRAZIANI’S OVERWINNING IN HET ZUIDEN. De overwinning der Italianen aan het Zuidelijk front schijnt inderdaad jooveel te beteekenen als de vernietiging van Ras Desta’s leger Bovendien hebben zij door de verovering van Neghelli ‘n ver vooruit geschoven post bezet, waaraan intusschen het groote bezwaar verbonden ia, dat de handhaving groote offers De „Daily Telegraph meldt trouwens reeds uit Djiboeti, dat de gemechaniseer de strijdkrachten van Graziani zich der tig mijlen hebben teruggetrokken om vei liger stellingen te betrekken, waardoor de voordeelen welke de troepen zouden heb ben behaald, zoo goed als geheel zouden zijn te niet gegaan. Uit Nairobi wordt gemeld dat de regee ring van Kenya 380 man Italiaansche in- heemsche troepen heeft laten interneeren, die over de grens waren gekomen. dLOEDlGE .STRIJD BIJ MA- KALE. Het Italiaansche legerbericht In bet jongste Italiaansche legerbericht seint maarschalk Badoglio: „De laatste dagen hebben zich de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem in Zuidelijk Tem bien verplaatst met als basis het gebied van Andina, teneinde een offensief te^en onze linie in Enderto tusschen Makallé en Huslen te openen. Terwijl men dit offen sief voorbereidde, begon onze actie, welke ten doel had, deze Abessinische plannen onmogelijk te maken Op 21 dezer viel een afdeeling Eritre- aansche troepen, die Van West naar Oost marcheerde vastberaden den vijand aan. die een positie had betrokken op de hoog te Zeban Kerkata en op den berg Lata De 2de divisie zwarthemden. die van ’t Noor den naar ’t Zuiden marcheerde, viel door den pas van Mariën den vijand aan Na een verwoed gevecht, maakten de Eritrea- nen zich meester van Zeban Kerkata en dwongen zoo den vijand zich te versprei den op den berg Lata Den volgenden dag viel het gros van het Abessinische leger de naar den pas van Wallen verplaatste 2de divisie 'zwarthemden aan. met de be doeling deze uit den pas van Walfeu te verdrijven en daardoor het succes dat de luchtmacht den vorigen dag had behaald, teniet te doen.' De zwarthemden verzotten zich" krachtig, waardoor het den Eritrea- nen mogelijk werd den berg Lata te ver overen. 28 Januari vereenigde zich een anders afdeeling Eritreanen met de 2de divisie zwarthemden De vijand was overal ver slagen. Aan Italiaansche zijde zijn 25 officieren gesneuveld en 19 gewond Vorder werden •389 minderen gedood of gewond De Eri- treansn verloren 310 man aan dooden en VerschijntMaandi en Vrydag. Prijs bl iing voor Schoonhoven maanden 1.25; p. Met verzekering 15 HET NIE19WE FRANSCHE KABINET Meerderheid In de Kamer ver wacht Sarraut heeft in zoo kort mogelijken tijd een nieuwe fransche regeering samenge steld. De binnenlandsche en buitenland- eche politieke moeilijkheden, en ook het feit, dat president Lebrun da Fransche re publiek bij de begrafenis van Koning Ge orge moét vertegenwoordigen, heeft een spoedige oplossing van de regeeringecrhU wel zeer gewenscht gemaakt. Het kabinet-Sarraut komt waarschijn lijk Donderdag voor de Kamer. Het steunt op de republikeinsche concentratie. Het ie iets meer links georiënteerd daa het ka- bfriet-Laval, hoewel het eveneens vertegen woordigers van het republikeinsche cen trum heeft opgenomen De spil van het ka binet vormt de soc radicale groep. Van de vijf onderstaatssecretarissen be- hooren er drie tot de soc radicale partij, de twee anderen zijn aangesloten bij de llnks-republikeinen en bij de Union Sociar liste.' De breeds samenateTUnf schijnt een meerderheid nen een bezoek aan Westminster Hall ge bracht. Ook Zaterdag werd voor Westminster Hall steeds queue gemaakt. Dien dag wa ren tot 12 uur 43.000 menschen langs de baar getrokken on buiteq zwol de menigte aan met ongeveer 200 personen per mi nuut tengevolge van den vrijen Zater dagmiddag zoodat te 2 uur de queue alweer tot de op 2500 M. afstand'gelegen Tate Gallery rejkle. Het regende hevig, maar d® meesterMefen zich niet afschrik ken, zffls niet t&n de politie aan den staart van denJ10et liet meédeelen. dat het drie uur zou duren, voor men van het Tate Museum op Palace Yard voor de Hall zou aangekomen zijn Er zijn verschillende instanties, welke zich bemoeien met het bevestigen en ver- grooten van de handelsverhoudingen met sommige landen. Is het geen tijd om tus schen die instanties een samenwerking tot stand te brengen? Er zijn momenteel in Mexico ook Or ders voor de Nederlandsche industrie te boeken. Dit terrein wordt verkend en het is niet onmogelijk, dat binnenkort ook hier overeenkomsten tot stand tullen komen. Veel gaat echter ons voorbij door onze hooge prijzen, omdat wij ons nog blijven stellen op het individualistische stand punt, terwijl men moderne orders slechts kan verkrijgen door samenwerking. Het feit b.v., dat de groote scheepswerven een gezamenlijk „plannen-uitvoer-bureau” heb ben gevormd „De Nederlandsche Veree nigde Scheepsbouwbureaux" mag voor onze andere industrieën een leidraad vor men voor „hoe het moet worden gedaan!” Alt twee rullen Ook Turkije overweegt het laten bouwen van schepen. Doordat wij verschillende schepen naar Turkije hebben verkocht, die er goed voldoen en omdat wij onge twijfeld op scheepsbouwgebied een goeden na&m hebben, bestaat er eenige kans, dat ook wij orders uit Turkije zullen kunnen boeken, ware het niet< dat Turkije niet in deviezen kan betalen. Het zal hier dus moeten worden op compensatie of ruilen. Het ia natuurlij): altijd moge lijk, om goe deren te vinden, waar tegen wij iets willen ruilen, maar wanneer het gaat om hei bouwen van schepen men zegt, dat Tur kije prijsopgave heeft gevraagd voor twaalf schepen - dan dienen de compen saties groote afmetingen aan te nemen en dat is natuurlijk niet zoo gemakkelijk. Men kent het versje: Als er twee ruilen. Moet een van hen huilen. Heffing op koffie. •Men kent de kwestie. Thee, die hoofd zakelijk uit Indië afkomstig is, wordt zeer zwaar belast, terwijl koffie, dat zoo goed als geheel uit niet-Nederlandsche gebieden wordt aangevoerd, vnj is. Men vindt dit onbillijk. Men streeft daarom naar invoer- rechtverlaging op thee en men wensebt, dat de koffie uit niet-Nederlandsche ge bieden matig wordt belast. De regeerihg heeft nn het onderwerp in studie. Alle niet koloniale koffie te belas ten is vermoedelijk op grond der handels- verdragen niet mogelijk, dat zou trouwens ook teveel kwaad bloed zetten in de lan den. die nu koffie bij ons invoeren. Bo vendien verrat de meestbegunstiging zich hiertegen. Het zal er wel op uitdraaien, dat hef fingen zullen worden ingesteld, benevens contingenteering. Het geld, dat uit jieze heffingen zal binnenvloeien, zal niet ten bate van ’s Jands financiën komen, doch ten voordeele strekken van de Indische koffie-ondernemingen. De koffie-prijzen liggen beneden de kostprijzen. Een steun in den een of anderen vorm zal het alge meen Nederlandsch—Indisch belang ten goede komen en indirect derhalve ook aan ons. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. A BONNE’S, die zich aan ons» administratie opgeven voor de verzekering, syn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd AAAri dulden bij levenslange Anti Gulden bU QAA Gulden b« verhe" 9AA Guldön by verlies 2VVV ongeschiktheid. UvV overlijden. -3UU van hand ot voet, 4VV van een oog. kregen nog gelegenheid langs het stoffe lijk overschot van den koning te defilee- ren. Het défilé heeft tot middernacht ge duurd. Het aantal dargenen die Zaterdag in de Westminster Hall aan Koning Geor ge een laalsten groet hebben gebracht, was toen tot 150 000 gestegen. Zaterdagavond hebben de hertog en de hertogin van Kent eenige oogenbikken deelgenomen aan het défilé. Dit werd even onderbroken om hun gelegenheid te geven even ongestoord bij het stoffelijk over schot te vertoeven. Ook Zondag trok maar aldoor de zwij gende massa van duizenden Britten voor bij de kist in Westminster Hail. Tegen den avond hadden dien dag alleen reeds meer dan 300 000 personen hun vorst een laatsten groet gebracht Bidstond In de kerken. Gistermorgen is in bijna alle Engelsche kerken gebeden voor het zieleheil van den overleden koning en voor de koningin- weduwe en koning Edward. Er was over- Bij een crisis daalt de koopkracht en de vraag naar goederen komt gele.delijk aan op een zeer laag niveau. Men krijgt dan onder-oonsumptie, to weinig verbruik. Producenten trachten door onderlinge af spraken de markt te gaan beheerschen. zij willen gaan produceeren in verhouding tot de op een zeer laag punt teruggeloo- pen vraag. Daardoor begint er ook een onder-productie, te weinig voortbrenging, te komen. Dan ontstaat tenslotte deze toestand: zeer laag gedaald verbruik, een daaraan aangepaste productie, intering op de voor raden, versobering, uitstellen van ver nieuwingen en uitbreidingen. Enkele landen beginnen zich nu te herstellen; deze maken gebruik van de op nieuw vooruitgegane techniek en beginnen de reetjes op de wereldmarkt te veroveren. Hier en daar komt wat meer koopkracht Het wantrouwen begint te verminderen Ml verschillende landen bemerken, hoe zij achter zi>> geraakt. Hun schepen zijn ver ouderd, hun fabrieken verwaarloosd, hun spoorwegen hebben geen modern materi aal. Vernieuwing blijkt overal noodig. Daarvoor ia kapitaal noodig; dit begint wit zijn schuilhoeken te komen, wat men kan bemerken op de beurs. Er begint weer belangstelling te bestaan voor speculatie- voorwaarden, terwijl men tot dusver slechts geld over had voor soliede obliga ties. Wij merken dit nu in ons land en in In- dië. In Indië sterker, in ons land nog zwak. De vraag naar grondstoffen beïn vloedt Indië en vernieuwingen zijn noodig. De op Indië varende lijnen gaan schepen bouwen, suikerfabrikanten zullen nieuwe installaties bestellen en oude vernieuwen. In ons land hebben de spoorwegen 27 Diesel-machines besteld, want zij zien in, dat de tijd der vroegere stoomlocomotie ven voorbij is en dat men de vervoers techniek grondig zal moeten herzien om aan de andere verkeersmiddelen, de auto, net boofd te kunnen bieden. Wanneer dit stadium eenmaal is inge treden, mag gerekend worden op een steeds vlugger gaande ommekeer. Als bij de «ene industrie de behoefte gevoeld wordt om de moderniseeren, zal die ook bij een ander bedrijf waarneembaar zijn, en plotseling zit men midden in de bedrij vigheid. Men kan het aan Amerika zien. Nieuwe order». De orders van Polen voor het bouwen Van een aantal duikbooten op onze wer ven tot om een bedrag van ongeveer vijf millioen gulden, berusten op compensatie- baeis. Nederland verplicht zijn bepaalde hoeveelheden rogge, gerst etc. van Polen te betrekken. De banden tusschen Polen en ons land zullen nauwer worden aange haald en de reis der ministers Deckers en Galissen hebben daartoe bijgedragen. Er kómt een NederlandschPoolsche Kamer van Koophandel in ons land, terwijl ook de financiering- en handelmaatschappij Nederland—Polen het licht zal zien. Het weekeinde van Koning Edward Koning Edward bracht het weekeinde rustig door op fijn particulier buitenver blijf te Sunningda'e Heden biedt hij ia het Buckingham paleis ’n diner aan voor de koningen en koninginnen en de leiders der buitenlandsche delegaties, die bij de begrafenis tegenwoordig zullen zijn. De Britsche minister van bui'enland- schs zaken. Eden, is uit Genève te Lon den teruggekeerd. De voorbereiding der begrafenis. Londen bereidt zich haastig voor op de begrafenis. Op de open plekken in de stad worden tribunes met zitplaatsen voor de toeschouwers opgesteld Meer dan 20 000 vensterp’aatsen zijn verhuurd. De winkele hebben nagenoeg al's in hun étalages een portret van den koning. omhangen met zwarte of purperen zijde, opgesteld. De gevels in de straten, waarlang» de stoet zich zal bewegen, worden behangen met zwarte rouwcrèpe of purperen guirlandes Twee minuten stilt». Dinsdagmiddag om half twee zal twee minuten stilte ter gelegenheid van de be grafenis des konings in acht worden ge nomen. Het stilzwijgen zal worden inge luid en besloten met een kanonschot. VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Overwinning voor Venlielo»? Gisteren zijn in Griekenland parlements verkiezingen gehouden. Het zijn de eerste sinds het herstel der monarchie. De op komst dor kiezers was zeer groot, Of schoon zich nergens incidenten hadden voorgedaan, had het ministerie van oor log voorzorgsmaatregelen getroffen, ten einde elke eventueel» poging van militaire zijde, om den uitslag der verkiezingep on gedaan te maken, in de kiem t« kunnen smoren Koning George was vastbesloten, de verkiezingen zoodanig te doen verloo- pen. dat de uitdag ervan een eerlijke en duidelijke weerspiegeling zou vormen vti» den wil van het Grieksche volk. Poging tof opstand verijdeld. In verband daarmede werden gisteroch tend 50 oud-officieren, die voorheen tot de partij der Vonlzelistsn1 behoorden, uit Macedonië en Thracië naar Lemnos ge deporteerd, daar het den autoriteiten ter oore wu gekomen. <^t zij toebereidselen hadden getroffen voor het ontketenen van een opstand. De revolutie zou uitbreken zoodra uit den verkiezingsuitslag zou blij ken, dat het vo’k in meerderheid achter den koning staat. Ook zou een aantal aan hangers van generaal Kondylis zijn gear- rssteerd, eveneens wegens voorbereiding ▼Aft esn revolutionaire bswegmg. E 8 st 8 l. B I. B B

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1