IJN lame Telegrammen Aspirin Abessinische overwinning in het Noorden. EEN PRAATJE OVER \CUC^ udttsJ mstreken straat 125 irt Heijn UTRECHT rten - en aan iden jhikt voor Ohligatiën (met half- r« w. IOO VOORTREFFELIJK Geheele divisie zwarthemden zou vernietigd zijn. Sea «T -Wf Rotterdam MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 68e JAARGANB TILN BLAbz.iJUt.N- JANUARI 1936 dat de Abes- EEN VLEESCHLOOZE DAG. f 100: Nrs. 2530, zoor 21 Ct. MM ensgraaf u.d. winkel voor 25 Ct. iAUFORT. IUYTER nrichting hoeveelheid ingestaan Rome ontkent wordt blijkens tlaard, dat bo- Enda aan- van dat stand te bespreken, het werk hervatten. n Batterij rermogen i Accu van de beste 3-plaats f li. el.3267 tuk-Rosbie f 39 en out 35 ct. p. pond je, 34 ct. p. pond. erl!... i a I i t e i 11 S en - Koffie sche zonnet, gedeeltelijk den g( blijkeli tl!... >r 45-37 Ct. spak 29 t 37 >9-25-18 18-16-10 jond 29 15 26 >ond 39 14-12-10 14-9 29-25 7 pak 5 stuk 17 >tuks 19 iond 24 19 )ond 21 jond 27 de actie, welke 30 ta bij komt de kwestie Tan de versterking de» Britscho verdedigingsmiddelen weer op het eerste plan te staan. De bladen wijzen op de voordeelen van een leening op de supplementaire belastingen door de finan ciers, waarvan het bedrag algemeen op 200 millioen pond wordt geschat HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 3 Febr. Heden werden de volgende 1000: I 1.30 derde Advertentiën: 1-6 regels elke regel meer t 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. - Adver- tentiên worden gratis ge plaatst in wDe Gor cnmer". CrisisblIkvleoKh. Destijds ging de regeering tot afslach ting over in de veronderstelling, dat daar door de melkplas zou verminderen. In de practijk bleek dit een misrekening. Maar bovendien verzette men zich tegen de in- Wikkerij door de regeering (via de ba- conzouters) en de distributie ervan voor rekening van de overheid, bewerende, dat het debiet van het versche vleesch erdoor zou verminderen, terwijl de heffingen op dat versche vleesch, teneinde de verliezen op de consumenten te verhalen, eveneens het verbruik zeer nadeel ig zou beïnvloe den. Do consumenten wierpen bezwaren op ten opzichte van de kwaliteit en in den beginne gingen allerlei praatjes rond, als of het blikvleesch van mindere kwaliteit was, slordig verwerkt en tekort aan ge wicht. Deze laatste klachten zijn echter vrij spoedig verstomd; in toenemende ma te werd het vleesch gewaardeerd en ook bet buitenland was niet ongevoelig ou groote hoeveelheden te betrekken, vooral toen de oorlogsdreiging grooter werd Slagers en andere belanghebbenden bij •en normale slachting vau vee (vetweiders en mesters) verzetten zic^ tegen een ver dere afslachting, waarvan ook minister Decfcers evenmin Iets moet hebben. De crisisblikken schijnen nu vrij sterk te •linken. Op 1 October waren er verzon den 2416 millioen blikken en de voor raad beliep 10.77 millioen blikken. Het IN HET ZUIDEN Aan het Zuidfront zijn de Abessiniërs bezig, hun legers te reorganiseeren. Van het Oosten uit is een gedeelte Van de be zetting ras Desta te hulp gesneld en ver- moedelijk zal Graziani genoodzaakt zijn nieuwe Italiaansche versterkingen naar Gorrahei te zenden. Bovendien moet er ’n Abessijnsche afdeeling uit Jigo op weg zijn naar Danan, om daar de Somalitroe- pen van sullan Olol Dinle te verdrijven. Als dit gelukte, dan zou de positie van de Italianen aan het Oostelijk gedeelte van het Zuidelijk front aanmerkelijk verzwakt worden Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij voornitbeta,- hn g- voor Schoonhoven per 8 ■baanden 1.25; p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje*bandbuisjes van X lebl. 70 cla. en oranjezakjet van 2 tabl. a 10 cl*. 9 schut, 176 machinegeweren, 2653 geweren en 18 tanks hebben buitgemaakt. De verliezen der bijna 1200 man Abessiniërs zouden storming van 3 Italiaansche verdedigings werken, die thans zouden zijn bezet door Abessinische scherpschutters en machine- geweer-afdeelingen. Het Abessinische hoofdkwartier ver klaart een volkomen overwinning te heb ben behaald, in wat het den grootsten veldslag noemt, die sedert het begin van Nog gesn aocoord. LONDEN, 3 Febr. De vleeschmarkt ligt tengevolge van de staking der arbeiders, die de vleeschauto’s moeten lossen, volko men stil. Toen de vertegenwoordiger van de transportarbeidersbond het aanbod der werkgevers kwam overbrengen, werd hij ontvangen met ..Neen”. Er zal thans we derom een vergadering plaats vinden van de vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders. Indien de staking voortduurt, zal Londen van vlessch verstoken moeten blijven. den oorlog heeft plaats gehad en die een uiterst wisselvallig verloop heeft gehad. De Abessiniërs hadden ondanks het vernietigende Italiaansche vuur met groot élan den aanval ondernomen en ’n reeks posities ver voor hun tot dusver bezette stellingen bezet. Eenige dagen daarna ie het Italiaansche tegenoffensief begonnen, met woedende aanvallen, gesteund door tanks en veldgeschut. Na aanvankelijke Italiaansche succes sen, wierpen de Abessiniërs zich opnieuw met groote verbittering op de Italianen, nog voordat deze hun offensief tot volle ontplooiing hadden kunnen brengen. De geheele divisie zwarthemden kon niet meer «tand houden en sloeg op de vlucht. De hen achtervolgende Abeesini- ers hebben alle Italianen, die in hun handen vielen, gedood. In korten tijd was het slagveld volko men door de vijanden ontruimd, die het letterlijk door dooden bezaaid hadden ach tergelaten. De slag werd in den streek van Er Selassie geleverd. Het verflagen Italia* sche leger stond onder commando generaal Diamanti. mochten rijke landen tegen - zijn, vergissen zich, digen met zijn tanden heeft zieb reeds sedei voorbereid, om aan alle eventualiteiten 1 hoofd te kunnen bieden. Het artikel besluit met een oproep aan de Europeeeche jeugd, om zich geestelijk aaneen te sluiten, voor de Enropeescha solidariteit en tegen een nieuwen oorlog. Roemenië levert geen petroleum. Te Boekarest wordt ontkend, dat Roe menië zou hebben toegestemd in de leve ring van petroleum aan Italië tegen be taling in goud, zooals een Britsch blad heeft beweerd (Volgens dit blad zou, zoo als gemeld, Roemenië met Italië zijn over eengekomen tot aan het voorjaar van *37 tegen betaling in goud aan Italië de pe- I troleum te leveren, welke dit land noodig heeft voor de actie in Abessinië). Staking te Londen. LONDEN, 8 Febr. De vleeechvoorzie- ning van groot Londen en de Londensch» graafschappen lag hedenmorgen, tenge volge van de staking van 8000 employé’» en arbeiders van de Londensche abattoir» volkomen stil. Even na middernacht be sloten 3000 marktbedienden in staking te gaan: 1000 dragers en 4000 ander» arbeiders werden in deze staking betrok ken. Voor den ingang der markthallen postten stakers, die lederen verderen vleeechaanvoer verhinderden. Duizenden arbeiders waren verzameld en er hadden verscheidene betoogingen plaats. Een ster ke politiemacht zorgde voor de handha ving van de orde. Honderden voertuigen konden in de straten, die naar de markt leiden, niet verder en er ontstond ’n ern stige verkeersstremming. De werkgevers zijn in de vroege ochtenduren bijeengeko men om bijlegging van de staking te over wegen De stakers publiceerden een mani fest, waarin zij een minimum loon van 4 pond per week, voort een 40-urige werk week en een week vacantie met behoud van loon verlangen. Een vertegenwoordiger der transportar beiders heeft aan de stakers meegedeeld, de werkgevers bereid zijn den toe indien de arbeider» at (richting Croos- alle Hygiënische n enz. (Knipt dit 1O tot 10 n.m. I (Postzegel erbjj) WAT ADDIS ABEBA MELDT Volgens een nit het Abessynisch hoofd kwartier te Dessié te Addis Abeba ont vangen bericht, is de groote slag aan het Noordelijk front, die op 21 Januari was begonnen, thans geëindigd. Volgens deze berichten is de geheele Italiaansche zwarthemden-divisie „28 Oc tober” vernietigd. In het verloop der gevechten in Tem men en bij Makallé zouden 3000 Italianen zijn gesneuveld en 4000 gewond De Abeasiniëra zouden 30 stukken veldge- BIE nd Abessiniërs zouden bedragen. De meeste zijn gevallen bij de be- Versch brood. De heer Snapper, bakkerspatroon, heeft te een open brief aan de bakkerspatroons in Nederland gewezen op de noodzakelijk heid, welke z i. bestaat om aan het ontbijt weer versch brood beschikbaar te stellen. Hij wekt hen op om de vragenlijst in te vullen, die als gevolg van het besluit om een referendum te houden, aan hen zal worden toegezonden. „Belemmert onze ac tie met” zegt hij „want daarmede benadeelt ge ook Uzelf. Hij wijst op de koelmachines, die het oude brood zoodanig kunnen bevaren, dat dit nauwelijks van versch brood kan worden onderscheiden. Slechts de financieel sterkeren zullen zich deze koelmachines kunnen aanschaffen; de kleinere zullen hun debiet nog meer zien achteruitgaan. Het brooddebiet is reeds met 35 pGt. gedaald. Het versche brood kan aan het ontbijt worden geleverd zonder dat de nachtarbeid weer behoeft te worden ingesteld. Bovendien bestaan er zooveel ontduikingen, dat de bakker, die zich aan de regelingen houdt, er de dupe van wordt De minister vaa sociale zaken aal bin nenkort zijn oordeel ver deze kwestie zeggen. Daarom is het, volgens de voor standers van het versche brood aan het ontbijt, noodzakelijk, dat de minuster voL komen op de hoogte is van de stemming, welke er bestaat en daarvoor kan bet re ferendum zorgen. Niet elke categorie van belanghebben den kan zich vereenigen met het weer la ten rondbrengen van versch brood voor het ontbijt. De heer Holtrop, voorzitter van den Neutralen Bond van Personeel in de voedingsbedrijven, acht opheffing van het distributieverbod vóór tien uur ver keerd, ook voor het kleinbedrijf en somt daarvoor alle argumenten op, waarvan verschillende een logischen indruk maken. Het is daarom verheugend, dat er ecu •nquete bü de bakkers wordt ingesteld. Dan worden de verschillende meenin gen bekend. Nu is het probleem nog te veel vertroebeld Doch deze enquete wordt door den heer Holtrop doeltreffend ge noemd. verbruik is stijgend en bedroeg een poos je geleden 232 000 blikken per week. In don loop van April a.s. zou dan de voor raad verbruikt zijn. Aan gehakt in blik was op 1 October j.l. verzonden 3.7 mil- iloen blikken met eeu voorraad van 3 mil lioen. Nu is het eigenaardige, dat men het vleesch is gaan waardeeren en dat men zich af vraagt: wat zal er geschieden, wanneer het niet meer kan worden ge distribueerd. Opnieuw afslachten komt niet in aan merking. De regeering overweegt een op lossing. De werkloozen en de behoeftigen moeten op de een of andere wijze gehol pen worden, terwijl de slagers en de vet weider» en mesters niet verder mogen worden buitengesloten. Lagere prijzen? Maar de regeering heeft geen geld om de heffingen, die nog «eni gen tijd moeten voortduren om het bbk- vlecschverlies te kunnen opvangen, voor eigen rekening te nemen, laat staan de kosten te dragen van versch-vleesch- diatribetie tegen lagen prijsI Het bericht, dat de regeering plan heeft, om de ge heels olie- en vetvoorziening onder haar controle te nemen, schijnt hiermee ver bend te houden. Noodzakelijk is. dat onze vetpoeitie door de regeering wordt geregeld en dat daarbij de margarine als sluitsteen wordt ge bruikt. Het einde van het blikkenvleesch zou het begin kunnen worden van de aoo nood- zakelijke actieve vetpolitiekl Nederland's belang In Indië. Indië staat voor een krachtigen opbloei. Aan allerlei symptomen kan men dit be merken, niet het minst aan de groote vraag, welke alom naar koloniale grond stoffen bestaat. Doordat de Indische producten een wij de markt vinden, moet Indië ook de opendeur politiek blijven voeren. Zoo min mogelijk handeJsbelemmeringen en waar door contingenleeringen die vrijheid van invoer beperkten, geschiedde zulks uit bil lijkheid. Verder is Indië zelfs aan het in- dustrialiseeren. De natuurlijke neiging om zich van klappen te herstellen, heeft In dië er toe geleid te soeken naar nieuwe middelen van bestaan. Toen de uitvoer af nam, ging men produceeren, wat moest worden ingevoerd, voor zoover die pro ductie binnen het bereik vipl van kapitaal, kundigheid en arbeidskrachten. Men vond genoeg objecten en geleidelijk aan ontstond er meer industrie. In die richting is nog veel te doen. Daarvoor is kapitaal noodig en ook zullen flinke intellectueele Nederlandsche werk krachten niet kunnen worden ontbeerd. Hoe verder Indië den weg naar nieuwe welvaart inslaat, hoe meer ons land daar van proiïteeren zal Tic jongere generatie popelt om aan den slag te kunnen gaan; weet men Ind'ë economisch verder met Nederlandsche hulp te ontwikkelen, dan is tevens de gelegenheid geschapen voor onze jongeren om te kunnen emigreeren Een welvarend Indië is voor Nederland een groot belang. Er zou een koloniale maatschappij moeten worden opgericht met staats- en particulier geld, een gemengd .bedrijf, dat elke gelegenheid, die zou kunnen dienen tot economische versterking van Aziatisch- Nederland, bestudeert, oprioht, zélf ex ploiteert of tegen een vast te stellen ver goeding voor de koeten en de moeite van voor-onderzoek, aan het particulier initia tief overgeeft. Ras Desta afgezst? Niet-officieel wordt te Addis Abeba medegedeeld, dat Ras Desta als comman dant van het Zuidelijk front reeds is ver vangen. Het laatste succes der Italianen aan *t Zuidelijk front schrijft men te Addis Abeba toe aan een tactische fout, die Ras Desta heeft begaan. Volgens deze opvattingen is hij, verlan gend tot den aanval over te gaan, met zijn troepen uit zijn bergstellingen door de Harrarwoestijn naar Dolo afgedaald om vandaar de Italianen aan te vallen Hier nu ligt de fout. Want bij de tegenaanval len van de Italianen heeft hij tengevolge van de gemotoriseerde afdeelingen en de tanks der Italianen in het nadeel moeten komen, aangezien hij tegenover de snelle bewegingen van den vijand niet voldoen de snelle bewegingen van zijn kant heeft kunnen plaatsen. DE SANCTIES. Dreigende taal van de „Popolo d’ltalia”. De „Popolo d’ltalia” publiceert een niet onderteekent artikel, dat echter ken nelijk door den Duce ie ingegeven, en dat getiteld is: „Een beroep op de studenten van Europa”. Na te hebben verklaard, dat Europa I heeft voor de actie in Abessinië). lu. bulö. NIEUWSBLAD VOOR ZUID H0L1AND EN UTRECHT 1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT I 1 Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 1376a L ABONNE’8, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, »ijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBA.NK te Schiedam, van nnnn Gulden by levenslange 4AA Gulden bÜ Qflft Gulden bÜ verlie9 9AA Gulden bij verlies 1AA Gulden bÜ fifï Gulden bë verlies van een zQUU ongeschiktheid. VVV overlijden. Jvv van hand of voet, van een oog. 1VV van een duim. VV anderen vihger. prijzen uitgeloot: I: Nrs. 1763, 12619, 14186, 15263. 400: Nrs. 771, 4045. 200: Nrs. 4496, 5781, 7730, 7961, 8638 13177. 100: Nrs. 2530, 2769, 3533, 3914, 6075, 11402, 17400, 17746, 20330. AUTO-ONGELUK IN LEEUWARDEN Eén doods, twee gewonden LEEUWARDEN, 3 Febr. In de St. Ja- cobstraat te Leeuwarden reed Zondag 'n auto uit Holwerd met zeer groote snel heid, raakte een passeorende auto en vloog daarna het trottoir op, waar twee voorbijgangers werden gegrepen. Een van hen, de ongeveer 2fi-jarige B. Holtrin. werd zwaar verminkt en was op slag dood. Zijn echtgenoote kreeg zware in wendige kneuzingen. Een meisje, dat in de auto zat, werd door glasscherven ge wond. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden de slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van mevr. Holtrin is zorgwekkend. Het meisje kon, na te zijn verbonden, naar huis worden vervoerd. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN OOSTENRIJK. IGLES, 3 Febr. Maandagochtend lag er te Igles nog weinig sneeuw. De tempera tuur was inmiddels gedaald en de voor uitzichten op sneeuwval waren gunstiger. De van gistenen overveb'even sneeuw was vannacht door een klein buitje aangevuld, zoodat het vanochtend mogelijk was niet al te ver uit de nabijheid van het hotel op de helling van de berg Patcherkofel, be sneeuwde weiden te vinden, waar de sneeuw in d rage lijker conditie was. Prin ses Juliana is dan ook vanochtend met gevolg per auto uitgereden om zich bij Heiligwasser, dat schilderachfig op de helling van de Patscherkofel ia gelegen, te oefenen in de skisport Het staat nog niet rast hoelang Igles de verblijfplaats van de koningin en de prinses zal blijven. Veel zal afhangen van de weersomstandigheden. Tolnutoe is de sneeuwval teleurstellend geweest. ENGELAND'S VERDEDIGING. LONDEN, 3 Febr. Aan den vooravond van de heropening van het parlement, Ier aandacht /ch iisch ran den tiid ontvangen uit de zoowel de goed- DELEN" leveren! es op dit gebied: steeds verder afglijdt op het bellende vlak der sancties, dat onvermijdelijk tot oorlog leidt, vervolgt het artikel: Het is niet Ita lië, dat den oorlog wil, dat staat vast. In zijn gedenkwaardige rede te Bolzano heeft Mussolini uiteengezet, dat Italië geen en kele reden heeft, om een Europeesch con flict te ontketenen. De Abessinische kwes tie is een koloniaal vraagstuk. Indien de sancties worden uitgebreid, zal Europa de verschrikkelijkste en ds onrechtvaardigste oorlog tegemoet gaan dien de wereld ooit heeft aanschouwd. Wij willen dus alarm slaan, en een beroep doen op de universiteitsjeugd van Euro pa. die thans dient te weten, aan welke zijde de verschrikkelijke verantwoordelijk' heid rust. De sancties, aldus het blad, zullen i» plaats van het conflict te bekorten, hm nog verscherpen. Er zal een oogenblik komen, waarop het embargo ontaardt in een blokkade, en een blokkade zal oorlog beteekenen, een moorddadigen oorlog in Europa, een wraakoorlog. Sommigen, dis meenen, dat een oorlog van tal- Italië gemakkelijk zon Italië zal zich verdo en zijn nagels, e» »rt eenigen tijd erop 1 In Italiaansche kringen een bericht uit Rome verkl venstaande bijzonderheden uit het Abes sinische communiqué over een Italiaan sche nederlaag in Tembien, geheel ver zonnen zijn. De nederlaag wordt echter gedeeltelijk erkend. De feiten welke in dit communiqué wor- cenoemd, zoo heet het, hebben klaar- iHijKelijk betrekking op de aviie, welk Januari is gevoerd’ óp den berg Lati den Warieu-pas, doch het ia belachelijk, te beweren, dat een divisie zwarthemden zouden zijn gesneuveld en siniërs een groot aantal kanonnen en mi trailleurs zouden hebben buitgemaakt. De waarheid is, volgens Rome, dat de divisie zwarthemden, welke den pas ver dedigde, 3 kanonnen verloor, terwijl 25 officieren sneuvelden en 19 werden ge wond. 389 Italiaansche soldaten sneuvel den of werden gewond en 310 inlanders werden gedood of gewond. Badoglio zegt: „niets bijzon ders”. „Van het Somali-front en van het Eri- trea-front is niets bijzonders te melden”, aldus seint maarschalk Badoglio in zijn 112e legerbericht. Veldslag duurt voort Intueschen meldt men uit Addis Abeba dat de veldslag in Tembien, volgens per vliegtuig uit Noord-Abessinië ontvangen berichten, nog altijd voort duurt; er schij nen thans echter vooral kleine gevechten te worden geleverd. Een afdeeling van Ras Kassa zon een afzonderlijken aanval op een Italiaansche afdeeling nabij Tokoele hebben gedaan en 35 Italianen gedood en twee gevangenge nomen hebben Gelijktijdig zouden ten Zuiden van Aksoem tal van schermutse lingen hebben plaats gehad. Abessinische militairen meenen, dat de troepen van den negus Makale zouden kunnen heroveren, doch dat daarvoor veel menschenlevens opgeofferd Zouden moe ten worden Men geeft er daarom de voor keur aan te trachten de verbindingen met die stad af te snijden, ten einde te pogen de Italianen te dwingen Makale te ont ruimen. Op den weg van Makale naar Adoea zijn Abessinische patrouilles ge signaleerd en waarschijnlijk trachten deze den weg te bezetten. EEN NIEUWE HOOFDSTAD? Adlgrat of Adoea. De Italiaansche autoriteiten hebben vol gens e«n bericht uit Asmara het plan, in het veroverde gebied van Noord-Abessihië een nieuwe hoofdstad te stichten, die zoo wel voor Eritrea als voor het bezette ge deelte van de Abesaynische provincie Ti- gré de verkeers- en regeeWngscentrale zal zijn J Twee steden komen hiervoor in aan merking, te weten AdigratJ dat strategisch bijzonder gunstig ligt en Adoea, de stad die voor de Italianen om andere redenen beteekenis heeft, n.l. het eeuwige symbool van de gewraakte smaad van 1896.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1