1 Telegrammen Abessiniërs melden een overwinning Stand STEDEN EN DORPEN. Zij omsingelen Makalé. TIEN BLADZIJDEN NO. btt16. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 UARI 1936 het van belangwekkende OVER DEN 5 j., echtge- C. G. A. von Rietveld en j., echtgenoot 54 j. en M< j. en A. van K. L. eri Tr. d BA- L J. M. Kar* n Januari. i A. van der en J. C. Ver- rijk, 22 j., en i, 9 mnd. L. Jan. 1 Bos en D Stephina, d. Rietveld en M. van G. Groenen- j., (won. te in G. Vis. ran Os en G. rit Jan, i. van 5111. 2777 2581 3625 7445 16742 20237. 9754 5639 8980 12950 5860 14155 Hon- heb- dat van i en G. va» oorlander. s, je. van L Geert, z. van - Massa Her- wpoort en P van J. Mes Jan Cor- i J. A. Tref- kenei dat c werd Om- I, 29 i. 22 SSEL. Jan. 5. van S. F. irrie, d. van W. Verboom n, z. van M- >lis Francis- M. J. Murk. Vaal en J. n P. W. de tijdens een strand gesleept. 68e JAARGANJ —25 Januari. IV. van Ee en van H Lief- Weintje Aaf- Dekker. j., wed. van laar, 33 j. 9 j., en 0 M. dozertdaal, 22 D. Stubbe, wijngaarden en de bosschen op de hellin» gen werden vernield, werd slechts één per» soon, een jongen, door de vallende stee* nen gewond. 5 jweduwe aerdt, 36 j. 1000 400 200 100 Olga, d. van Kerting - van Dijk. - J. vftn Veen es, z. van |J. spoel. Eii- Moons en W. an A. H. Sol lanpa, d. van >r Weijde st én H. Tol Hofman en van J P. de urg. Theo- van J. L. rianus Johan- W. v.d Berg P. Hogerbrug 1. van J. W 43 j., wedn mp, 35 j., te die een Amharisch aanvoerder oude slag wenschen. Aangenomen wordt dat Graziani thans niet zal trachten in het hoogland en de wouden van Jamjam in Zuid Sidamo door te dringen, doch dat hij naar Bale zal op rukken, waar het terrein gemakkelijker is. Daarom zijn naar deze provincie ver sterkingen gezonden. MUSSOLINI REGENTIJI en A. j., en W. Stofbergen, 32 C. van Herk, 3. Buis, 24 j.. G. Vuik, H. Spek, 29 j. 79 j., echt Volker, 86 j., en. ABONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zyn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd OAAft Gulden b’ï levenslange £nn Qulden bÜ QAft Gulden bjj verlies OfïA Gulden bij verlies 4VVV ongeschiktheid. VVV overladen. JVU van hand of voet, 4vU van een oog. voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBA.NK te Schiedam, van 1AA Gulden bij verlies dulden bij verlies van een IVV van een duim. vU anderen vinger. nister werd de volgende resolutie aange nomen: „De Groote Fascistisehe Raad ziet na bestudegring van de kwestie van den buitenlandschen handel overeenkomstig de richtlijnen van den Fascistische economi sche leer nog versterkt door de huidige omstandigheden in het handelsverkeer met het buitenland een functie van open baar belang, die directe controle door den corporatieven staat rechtvaardigt”. NIEUW PLAN VAN ROOSEVELT. Wijziging van den steun. WASHINGTON, 5 Febr. President Roo sevelt heeft den instanties, die bevoegd zijn tot verdeeling van den overheidssteun tot herstel van het economische leven, op dracht gegeven hem nauwkeurig mededee- Jingen te doen over de uitgaven, die zij tot dusver hebben gedaan. De president is voornemens ongeveer 1 milliard dollar te schrappen van de steungelden, die reeds door het Congres zijn goedgekeurd, doch nog niet zijn uitgegeven. Daarbij zou den allereerst in aanmerking komen de maatregelen tot conversie van de schulden ontstaan bü het geven van grond in eigen dom aan kleine boeren. Ongeveer een balf milliard zou hierdoor worden bezuinigd. In de persconferentie van gisteren heeft de president verklaard, dat zijn beschikking niet moet worden beschouwd als eed be- zuinigingsmaatreeglen ter vermindering van het tekort op de begroeting Veeleer zijn met het oog op de algemeene ople ving de uitgaven, die b stemd waren voor de stimuleering van het economische le ven ten deele overbodig geworden. In kringen, die in nauw contact staan met df’n president, ziet men in le beschikking niet een zuiver administratief technische maatregel. Van andej-e zijde beschouwt men de beschikking van den president toch als een bezuinigingsmaatregel, waardoor het Wi’te Huis den oorlog zou hebben verklaard aan de inflalie-voorstanders. LONDEN'S VLEESCHSTAKING. LONDEN, 5 Febr Alle pogingen een einde te maken aan de staking op de Lon- densche vleeschmarkt Smitthfie’d, zijn tot dusver mislukt. De stakingsbeweging heeft zich uitgebreid tot de slagersgezel len en'andere arbeiders in de slachterijen. De conservatieve Morning Post schrijft, dat de staking een georganiseerde samen zwering is om geheel Londen van een be langrijk voedingsmiddel te berooven DE UITBARSTING VAN DE STROMBOLI ROME. 5 Febr. De onlangs plaats ge had hebbende uitbarsting van de Strom- boli heeft aanzienlijke schade aangericht; er zijn echter geen menschenlevens te be treuren. De Stromboli bombardeerde het eiland en de zee rondom met roodgloeien de steenen en schepen hebben gerappor teerd, dat zij op kilometers afs’and de uit barstingen hebben gehoord. Hoewel d. van G. A. Izen. Geer- en M. van den F”" volgende prijzen uitgeloot: 4ZWV »T_ Mussolini heeft een vertegenwoordiger van den' „Paris Soir” een onderhoud toe gestaan, waarin hij zich o m uitliet over het verloop van den oorlog in Abessinië. De Duce zeide daarbij o.m dat ook het feit, dat binnenkort de regentijd zal intre den geen invloed kon uitoefenen op zijn hoopvolle houding Al regent het ook een tijdje, de zon breekt daarna toch weer door en die zon is voor de opmontering van zijn soldaten zeer veel waard'. derdduizend Italiaansche soldaten ben bovendien reeds een regenperiode meegemaakt en niet bijzonder daaronder te lijden gehad. De anderen zullen die pe riode even goed doorkomen. In ieder ge val zullen de Abessiniërs er een hoop meer onder te lijden hebben, daar de Ita lianen steeds de mogelijkheid hebben hun troepen van het noodige te voorzien, het geen bij de Abessiniërs niet zeer zeker is. De regentijd zal de Italianen niet tegen houden. Zeker, de moeilijkheden zijn ont zaggelijk, maar dat zal hen niet verhinde ren den veldtocht voort te zetten met alle langzaamheid die noodig is. iemand pogingen deed om in die richting te koersen en daardoor is er ook verschil in den groei. In sommjge streken zijn de markten nog in bloei, in andere over- heerschen reeds de veilingen. De stad gaat bijna evenveel in beteeke- nis verliezen als de kleinere plaatsen win nen. De groote-stadsbewoners zoeken naar verblijven buiten het stadsleven; de eene, omdat het rustige landleven hem meer beter en prettiger lijkt dan het dringende, jagende leven in de stad, de andere, om dat de stedelijke belastingen het hem niet mogelijk maken daar te blijven wonen. De middenstand in de groote steden krijgt het moeilijker door de concurrentie der warenhuizen en door coöperatieve vereeni- gingen, terwijl de winkeliers in de kleine plaatsen en dorpen hun omzet zien toe nemen. Dit gebeurt, ook al breiden de wa renhuizen hun gebied steeds meer uit en al gaan hun auto's bijna het geheele land door met bestellingen, waarvan de kosten van het thuisbezorgen niet gerekend wor den. De winkeliers uit de groote en middel- steden ziet dat afnemende debiet met zorg aan en bepeinst middelen om klanten te trekken. Hij organiseert winkelweken met attracties, om de bewoners uit de omge ving naar de stad te lokken, omdat zij dat uit zichzelf steeds minder gaan doen. Men is daarin zelfs reeds zoover gegaan, dat de winkeliers, in de hoop op bezoek, het reisgeld willen terugbetalen voor klan ten van elders. Anderen geven premies bij hun artikelen, cadeaux voor kinderen of volwassenen, gratis koffie enz., alles met het doel, de schaarscher wordende koopers van buiten weer naar de stad te doen reizen. Als die middelen helpen, is het natuur lijk slechts voor korten tijd. Voor enkele malen zal de dorpsbewoner verleid wor den naar de stad te gaan om inkoopen te doen, maar het daarbij komende tijdver lies en de verhoogde inspanning, om zich ict^t aan te schaffen, wat hij zich ook kan laten brengen, zullen hem spoedig daar van doen afzien. Voor de winkeliers in dorpen en kleine plaatsen loont het de moeite dit verschijn sel aandachtig te volgen en op te letten, hoe zij gehru’k kunnen maken van het zich wisselende aspect der dingen. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCHOONHOVENSCHE COURANT J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. VAN HOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L Elke normaal gegroeide stad is eenmaal «en dorp geweest. Uitgezonderd alleen zijn de kunstmatig uit den grond gestampte steden, die onder bijzondere omsfapdig- heden in enkele jaren zich vormden, waarvan echter velen even snel verdwenen als zij opkwamen. Naarmate een stad ach uitbreidde, nam die toe in beteekenis. De Omgeving bracht er haar producten heen, uit andere oorden kwam men er heen om zaken te doen, die stad trok werkkracht aan, gaf werkkracht uit. Het dorp daaren tegen veranderde weinig; een matige uit breiding gaf slechts geringe wijziging aan den platten grond en de bevolking bleef in aantal schommelen tusschen bepaalde maxima en minima. In den laatsten tijd eohter zijn er tee- ?n waar te nemen, die er op duiden, daarin verandering kan komen en dat de toekomst voor, den groei der dorpen gunstiger zal worden. De tijd, dat tie dor pen vergeten over het land verspreid lagen, is al voorbij; het verkeer brengt doorgaande en tijdelijk verblijvende bezoe kers, de verkoopinrichtingen brengen hun goederen uit de steden tot in de afgelegen dorpen, inplaate van dat de dorpsbewoner naar de stad komt; reizigers van groote en kleine firma’s zwermen over het ge heele land en maken het den dorpkwinke- lier mogelijk de nieuwste snufjes even snel en goedkoop aan te bieden als zijn stads collega. De consument, wonend in een dorp, behoeft geen voet meer te verzetten om zich aan te" schaffen, wat hij verlangt, hij kan dat koopen bij zijn leverancier in eigen gemeente, of hij kan het zich laten bezorgen door magazijnen van elders. De streek-courant brengt in alle dorpen, veel meer en veel beter verzorgd nieuws en be schouwingen dan voorheen; de radio voert van uit (ie geheele wereld tooneel, muziek, voordrachten, tijdingen. De markten van voorheen worden vervangen door veilin gen. De producent behoeft zijn goederen niet meer moeizaam naar een verafgele gen markt te dragen, hij kan, wanneer hij zulks verkiest, zijn voortbrengselen op zijn erf laten afhalen om ze naar de veiling te vervoeren en in zijn streek-oourant kan hij de prijzen controleeren. Deze gang van zaken Is niet met voorop gezet doel georganiseerd, zij is voortgeko men uit de noodwendige loop der dingen, zij iM gegroeid, geworden, zonder dat HET PETROLEUM-EMBARGO Italië begon reeds in 1934 in te slaan. De commissie van petroleum-deskundi- gen heeft aan de hand van de verzamelde gegevens verschillende feiten vastgesteld. Uit de statistieken is vastgesteld, Italië reeds in -1934 met het opslaan petroleum is begonnen, doch dat de max- imum-voorraad, welke kan worden opge slagen, nauwelijks meer dan een millioen ton bedraagt Debehoefte aan petroleum wordt ge schat op ongeveer 1.5 millioen ton per jaar. Men komt, tot de conclusie, dat Italië slechts voor hoogstens zeven tot 8 maan den in zijn behoefte zal kunnen voorzien, waarbij echter goen rekening is gehouden met de nationale productie en de levering van petroleum langs omwegen, voor het geval een uitvoerverbod van petroleum wordt afgekondigd. Advertentiën: 1-6 regels 1.80 elke regel meer t 0.20: derde plantsing halven prijs. - Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gor cumer”. 16420 7812 *5393 6207 15980. DE „KERKPLEIN” WEER VLOT. EGMOND AAN „ZEE, 5 Febr. Onder de belangstelling van een klein publiek is de „Kerkplein”, het schip dat tijdens een storm op het Egmondsche geworpen, vannacht vlot streeks 3 uur was het schip vlot. De sleepbooten van Van der Tak en Smit en Go. zullen het naar Rotterdam brengen, waar men in het dok zal onder zoeken, welke schade de stranding en het verblijf op de Egmondsche kust heeft aan gericht. Getrokken door de sleepboot Wit te Zee passeerde de Kerkplein vanmorgen half zeven IJmuiden op weg naar Rotter dam. DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD BIJEEN. Resoluties aangenomen ROME, 5 Febr. De Groote Fasctistische Raad heeft in het Palazzo Venezia de tweede zitting in dit jaar gehouden, wel ke gisteravond om 10 uur begon en om half een vanmorgen eindigde. De Duce zette zijn verslag omtrent den politieken en militairen toestand voort. Ook Grandhi Thaon Direvel Rossoni Volpi en De Stefa- ni voerden het woord. Er werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. het volgende wordt verklaard: De Groote Fascistische Raad heeft, nabe- studeering der politieke gebeurtenissen in December zijn optreden, dat was geïnspi reerd door voorloopige terughoudendheid tegenover het Fransch Britsche plan alles zins gerechtvaardigd bevonden. De Raad beschouwt de jongste overwinningen der Italiaansche troepen aan het Erythrea-en het Somali-front als factoren die van be slissenden invloed zijn op den toestand De Raad hernieuwt zijn vast besluit het doel te bereiken, waarvoor de militaire actie was ondernomen”. De Groote Fas cistische Raad ging vervolgens na, hoede binnenlandsche toestand thans aan het einde van de derde maand van het eco nomisch beleg is Nadat lof was gebracht aan de kalmte en de bewonderswaardigen tegenstand van het Italiaansche volk, stel de de Raad de Richtlijnen vast voor de te genmaatregelen in geval van een verdere verscherping dffr sanctie-maatregelen. De minister van financiën sprak daarop over de noodzakelijkheid om het handelsver keer met het buitenland in vastomlijnde banen te lijden. Op voorstel van den mi- VerschijntMaandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta- lin g voor Schoonhoven per 3 uaanden 1.25; p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer. gegeven. Dit besluit ia genomen -in verband met het mislukken der drie-maandelijksche onderhandelingen tusschen de vakvereeniging en de werk» geversvereeniging inzake de vaststelling der arbeidsvoorwaarden. Door de staking zullen 105 000 arbeiders en arbeidsteer wo’den getroffen. DE GARONNE BUITEN HAAR OEVERS BORDEAUX, 5 Febr. De van de Garónne heeft het heele gebied van Réole onder water gezet. Tusschen Marmande en Cadillac strekt zich een enorme water vlakte uit, waarboven slechts de daken van enkele alleenstaande huizen of de toppen van hoornen uitsteken. Men hoopt echter, dat de was gisteravond*' Het hoogtepunt heeft bereikt OMWENTELINGSPOGING IN PARAGUAY. Regeering grijpt tijdig In. ASCUNSION, 5 Febr. Het minister!* van oorlog heeft de volgende mededeeling gepubliceerd: „In verband met hardnek kige geruchten en met htet oog op de actie van eenige groepen, heeft de regeering be sloten maatregelen te treffen tot handha- ving van de orde. De legerleiding heeft den directeu^van de militaire school, ko lonel Rafaël Franco en den commandant van het eerste regiment pioniers, kapitein Irala, uitgenoodigd, hun ontslag in te die nen. Majoor Antonio Gonzalez is van de ranglijst geschrapt. Men heeft gerechtvaardigde vermoeden! dat genoemde officieren betrekkingen on derhouden met oproerige elementen, die door communistische organisaties worden gesteund. De politie heeft alle noodzake lijke voorzorgsmaatregelen getroffen, alle openhare vergaderingen zijn verboden, ar restaties of uitwijzingen hebben tot dui ver nog niet plaats gehad. Naar verluidt bestonden er plannen voor een aanslag op den staatspresident dr. Ayala, en den op perbevelhebber, generaal Estigarribia. Nader wordt gemeld, dat majoor Gon zalez Paraguay reeds heeft verlaten Uit verschillende documenten die men heeft ge vonden is gebleken, dat hij plannen had, om den president en den opperbevelhebber te vermoorden. De politie had in de laat ste dagen een toename der communisti sche propaganda in vergaderingen en pamfletten vastgesteld. De regeering heeft op het juiste oogenblik ingegrepen. Vol gens betrouwbare berichten heeft generaal Estigarribia aan het hoofd van een com pagnie belhamels persoonlijk gearresteerd. Bij de verdachte leiders bevonden zich verschillende bekende militairen. Hun sa- menwerken met de communisten, dat ver bazing heeft gewekt, verklaart men door de veronderstelling, dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden? Vergeefs hebben zij getracht nog andere officieren voor hun plan -te winnen. Gisteren werden pamflet ten verspreid, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, om de vrijlating van den gearresteerden kolonel Franco af te dwingen. „Fmnco aldus werd in de pamfletten gezegd, is slechts gearresteerd omdat het volk hem tot president wilde uitroepen” Franco zou vrijheid, geluk en geld brengen In stad en land ia het ma de tig. Italianen aanvallen. Het is mogelijk, dat voorpostengevech ten, welke bij den weg van Adoea naar Makalé worden gesignaleerd, het voor spel vormen van een nieuwen grooten slag om het bezit van dezen weg, en zal beslis sen over het lot van Makallé. Voor het oogenblik is slechts sprake tan onbeteekenende schermutselingen tus- •chen groepen Abessinische krijgers, die aanvallen doen op den weg van Adoea naar Makallé en de Italiaansche detache menten, die den weg beschermen. In ieder geval verwachten de Italianen Wel j...» - TWEE ITALIAANSCHE TALJONS VERSLAGEN. Betrouwbare informaties uit AddisAbe- ba van het Noordelijk front ontvangen, melden de bevestiging van het opzienba rend bericht, vol^ns hetwelk de Abessy- niërs een succesvolle omsingelingsmanocu- vre hebben gemaakt, zoowel ten Westen als ten Oosten van de stad Makalé. Volgens deze nieuwe mededeeling staan de Abessinische legers, waaronder een ge deelte van het leger van Ras Kassa, reeds 30 K M. ten Zuiden van Adigrat. Zaterdag en Zondag zou het op deze plaats aan het front tot hevige gevechten zijn gekomen. De Abessiniërs zouden na een bloedige strijd twee Italiaansche ba taljons verslagen hebben en twee hooge officieren en een botrekkelijk groot aan tal soldaten hebben gevangen genomen. Val van Makalé aanstaande? Volgens nog niet bevestigde berichten, af komstig uit Abessinische bron aan het Noordelijk front, zou de val van Makalé aanstaande zijn. De stad zou omsingeld en de rivier, die •r doorheen loopt, zou zijn omgelegd. verwachten nieuwe Pleidooi voor gifgas. Het half-officieele Italiaansche blad „Lavora Fasmista” beveelt in een artikel het gebruik van gifgas op groote schaal in Abessinië aan, als antwoord op het eventueel afkondigen van een petroleum embargo. DE MOORD OP GUSTLOFF. Deelneming van Duitsche auto» riteiten. BERLIJN, 5 Febr. Hitler, Rudolf Hess. Goebels en de leider van de buitenlandscha organisatie van de Duitsche Nazi-partij, Bohle, hebben telegrammen van rouwbe klag gezonden aan de weduwe van den, vermoorden landsgroepleider in Zwitser land, Wilhelm Gustloff. Alle ochtendbla den wijden lange artikelen aan dez< moord. Zoo schrijft „de Völkische Beo- bachter”: ..Deze moord is een aanslag op het nieuwe Duitschland. Het Nationaal Socialistische Duitschland hernieuwt aan het graf van Gustloff zijn eed en zonder compromis, zijn weg te vervolgen teneinde te voorkomen, dat Duitschland opnieuw door het internationale judaïsme wordt geknecht”. STAKING IN DE VER. STATEN OP KOMST. NEW YORK, 5 Febr. De arbeiders en de arbeidsters van 3800 confectiebedrijven in de staten New York, New Yersey, Gon» nectucutt en Pennsylvanië, hebben op dracht gekregen het werk Donderdagmid- dag neer 1e leggen. Vrijdag zal worden be- sloten of het parool tot een algemeen* dat staking zal worden ge hij zich bij de a.s. presidentsverkiezingen genomen -in verband i eenige maanden te kunnen bezetten, daar zij voorbereidselen treffen voor het on derdak brengen van hun troepen, o.m door, naar uit Abessinische bron wordt verklaard, den bouw van kazernes, waar de soldaten zouden worden gelegerd en den aanleg van schuilplaatsen voor groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en levens middelen. Nieuwe veldslag In Hausslen. Gisternacht schijnt de strijd aan het Noordelijk front weer krachtig te zijn hervat. Volgens nog niet bevestigde be richten zouden zich in het gebied van de Setit en in de provincie Kafta hevige ge vechten ontwikkelen en zou een tweede groote veldslag in Hausien zijn begonnen. Bij dezen aanval, die de Italianen volko men zou hebben verrast, zouden de Abes siniërs ook een hooggeplaatst officier men spreekt van een generaal gevan gen hebben genomen. AAN HET ZUIDFRONT Graziani’s plannen. De aanvulling der Abessinische troepen aan het Zuidelijk front is thans definitief tot stand gebracht. De keizer heeft vier generaals met ca. 75 000 man, alsmede re- servetroepen derwaarts gezonden. Abessinische vliegtuigen hebben de laat ste dagen boven Sidamo strooibiljetten la ten vallen, waarin de bevolking gezegd wordt, dat zij den gouverneur ras DöSta moet gehoorzamen totdat Dedzjazmatsj Baltcha (een vroegere gouverneur van Si damo, acht jaar geleden door den keizer van zijn ambt ontheven) en Gabre Mari am, minister van binnenlandsche zaken, daar zijn aangekomen. Het schijnt zeker dat ras Desta het gouverneurschap zal blijven uitoefenen, doch dat het bevel over de strijdkrachten in Sidamo hem is afge- hun huidige posities nog gedurende nomen. Hij is populair onder de soldaten DE PRESIDENTS VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Borah candidaat Senator Borah heeft aangekondigd, c len'sverkiezii in de Ver. Staten candidaat zal stellen voor de repubhkeinsche partij. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Traking van heden. HAAG, 5 Febr. Heden werden de No. No. No. No.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1