Q m ONHOVEN Plaatselijk Nieuws Kerk en School ~j Gemengd Nieuws. WEERBERICHT. Rechtszaken Sportnieuws Van Rondom DE REISBELAST1NG! Alléén voor Vrouwen m DE RINGKABEL. In de Donderdag gehouden vergadering van den Goudschen gemeen craad is be handeld het voorstel van B. en W. tot het leggen van een hoogspanningskabel tusschen de Franse he Kade te Bergam bacht en Schoonhoven, ten behoeve van de electriciteitclevering in de Krimpener- waard. De Goudsche Crf. geeft van do discus sies het volgende verslag: De VOORZITTER zet uiteen dat, hoewel Gouda daartoe niet verplicht is, het toch dezen kabel zal leggen, omdat hier prijs wordt gesteld op goede ver houdingen. De heer MIJYLWIJK (ar) kan de gemeente Schoonhoven feliciteeren. Spr. begrijpt echter niet dat Gouda zoo royaal is, want Gouda is tot niets verp'icht. Het is een pijnlijke quaestie; met eenige koop manschap ware van Sc hoon hoven wel meer geld te krijgep geweest. Spr. vraagt of het wel in orde is dat deze zaak bui ten de Lichtcommissie om is behandeld. De beer MAASKANT (s.d.) ver wondert zich er over dat de vroegere wet houder Muylwijk indertijd niet een zoo danige regeling hoeft weten te troffen met Schoonhoven dat een geregelde stroom- levering verzekerd was geweest. Het verwijt door den heer Muylwijk aan B. en W. gedaan, acht spr. niet op zijn plaats. Gouda behoort te leveren zonder onderbreking. De heer ZANEN (e.g.) is het maar ten deele eens met den heer Muylwijk. Spr. apprecieert dat Gouda heeft ingegre pen toen het noodig was. Schoonhoven heeft recht behoorlijk te worden bediend. Spr. onderschrijft wel dat deze zaak in'de Lichtcommissie had kunnen worden besproken. Er is indertijd wel in de com missie over gesproken meerdere zekerheid te verschaffen door do ringkabel. Toen was de noodzakelijkheid daarvan nog niet zoo aanwezig, maar nu is deze zaak door de storingen zeer urgent geworden. De VOORZITTER^ zot het geval uiteen. Er is door Gouda "een bedrag ge- ëischt als erkenning dat Gouda niet de plicht had tot den aanleg. We hebben re kening gehouden met do ernstige storing ter plaatse, waarover natuurlijk groote ontstemming was, al ging de toon in de pers in Schoonhoven het behoorlijke te buiten. Red. Sch. Grt.) Daarom is be sloten met spoed de zaak te regelen. Wethouder Mr. DE W IT T W IJ N E N (lib.) zegt dat op 26 Juli 1935 aan Schoon hoven de mededaeling is gedaan dat de ringleiding zou worden gelegd, indien Schoonhoven ons een bijdrage zou geven van f 2500, terwijl Gouda f 7500 daarin zou bijpassen. Maandenlang beeft Schoon hoven dat laten loqpen. Eerst op 29 Nov. j.l. is daarop een antwoord ingekomen na de storing. De VOORZITTER merkt op dat hem verzekerd is dat de brief van Schoon hoven is uitgegaan vóór de tweede storing plaats vond. De heer MUYLWIJK (ar.) acht de royaliteit van Gouda- ongemotiveerd, daar Gouda niet verplicht was tot den aanleg en zeker een behoorlijke bijdrage van Schoonhoven had mogen hebben. De heer ZANEN (e.g.) wijst er op dat Schoonhoven in deze nalatig is geweest door het beantwoorden van het aanbod Van Gouda pas 4 maanden later, nadat de storingen van den kabel de noodzakelijk heid van de ringsluiting hadden gevor derd. De beraadslagingen worden hiermede gesloten, waarna het voorstel z. h. sL wordt aangenomen. Aangezien de Goudsche lichtbedrljven reeds voorbereidende maatregelen hpbben genomen voor het leggpn van dezen kabel, mogen wij als de vorst tenminste^geen spaak in het wiel sleekt verwachten, dat het raadsbesluit spoedig zal worden uitgeroerd. „SCHOOL MET jOEN BIJBEL". Woensdagavond werd in de „School met den Bijbel", hoofd de heer D. G. de Leeuw, een ledenvergadering, en ouder avond gehouden, waarvoor gróofe belang stelling bestond. Er heorsche den heelen avoiwl een prettige stemming Het jaar verslag van den secretaris, den heer K. J. Hondius maakte melding van een goed jaar. I)e school is ook wat het leerlingen tal betreft, op peil gebleven. Bij de bestuursverkiezingen werden de heeren K J. Hondius, W. Ooms en G. Schep herkozen In de pauze bestond ge legenheid het werk der leerlingen (e be zichtigen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. De heer De Leeuw hield daarna een re- ,feraat over „Onze voorrechten", op welk onderwerp een geanimeerde bespreking volgde De heer F. Bouwmeester kwam met enkele declamaties die zeer in de smaak vielen. Uit het jaarverslag van den penning meester. den Heer G. H. Kuilenburg, bleek dat de schoolrekening er tamelijk goed voorsfond, doch dat vanwege de rekening welke de school met de gehieente heeft en waarop sterk wordt bezuinigd, de voor- deelen tegen de nadoelen wegvallen. In den loop van den avond wPrden ge meenschappelijk nog verschillende liede ren gezongen Tenslotte sloot ds, Hoek stra met dankgebed. Elke „lastige" maag wordt tot red* gebracht en vervult haar functie» normaal door het ge bruik van HeseL's Maagdrank f 1.40 Mr holvg f 2.. par haat* flaich bij Apothakar* an Drog. Voor engros bij: Fa. J. Teflouw, Schoonhoven en W. Kooi, Benschop. STEUNCOMMISSIE. Den heer Joh. Seton heeft bedariktvoor zijn benoeming tot lid van de steuncom- missie. In zijn plaats in thans de heer G. J. van dèn Bergh benoemd. De heer P. Visser heeft zijn benoeming voorwaardelijk aangenomen. VERLENGING WERKVERSCHAF FING. De Minister van Sociale Zaken heeft aan B. en W toestemming verleend tot voortzetting van de werkzaamheden be treffende. het uitbaggeren van de stads grachten en het dempen van de putten op de buitenwaard Intusschen behoeven de werkloozen zich niet te verblijden over eerstbedoelde toe stemming. Immers er is voor die werk zaamheden ook nog goedkeuring door den minister van het door de gehieente ge vraagde verhoogde crediet noodig. Reeds den vorigen zomer is dat gevraagd, en B en W. hebben er herhaalde malen aan herinnerd, maar het ministerie laat niets van zich hooren. Voor de betrokken werk loozen is deze trage werkwijze niet aan genaam. IN 1 GOUDEN HAANTJE. De waarde van een klucht is doorgaans minder gelegen in den eigenlijken inhoud van het stuk, dan in de wijze, waarop deze ons wordt opgediend. Wat de auteur ons heeft te vertellen, is van minder belang, dan hc$„eerstens hijzelf dat gegeven weet uit te §pinnen tot een opeenvolging van komische verwikkelingen en kostelijke grappen en boe in de tweede plaats de opvoei enden die weten wper te geven. In het eene, zoomin fils iq het andere opzicht kon de tooneelavond, die de Hil- )pger=hergsche Onderwijzerstooneelclub ons Woensdag aanbood, volkomen bevredigen. Otto Harting borduurt in dit stuk op een wel erg oud stramien: hij bouwt op wat afgezaagde thema's eenige weinig smake lijke en al te doorzichtige intriges en geeft den spelers de moeilijke taak om door een bijzondere vlotte vertolking de, tekorten van den tekst te verdoezelen. Die eisch was voor het Hillegershergsche gezelschap te hoog. Slechts bij enkele van zijn leden stonden de rolvastheid, de speltechniek en het tempo op een zoo hoog peil, dat zij het publick wisten te „pakken". Vooral in den aanvang was het spel te traag en de me dewerking van den souffleur te krachtig. Later kwam men er wat meer „in" en toen vielen ook heel goede tooneelen te waardcpren. Zoo liet een jurist, die in de gedwongen positie van huiskpk tusschen zijn ongewonen arbeid door nog tijd vond om de dochter des huizes het hof te ma ken, oÉÉftifi t?°cd samenspel met het char mante Voorwerp zijner liefde, van eenige welgeslaagde scènes genieten. Maar ook verder lew amen nu en dan aardige spel- inomeh4n voor, die veel goed maakten en het ptAlWt kreeg volop gelegenheid om hartelWjè lachen. De atVoftd was georganiseerd ten bate van hétAohds, waaruit de kosten van een hoventqJntf leerkracht aan de openbare lagere 'selfóöl worden bestreden. Namens de betrokken commissie sprak de beer G. Peerboite een openingswoord, waarin hij, naast de medewerkenden, een zoo talrijk publiek kon verwelkomen, dat de Nuts- zaal geheel gevuld was. Na het laatste bedrijf bracht de heer Peerboite den spe lers dank en bood als aandenken aan de zen avond de dames onder hen zilveren lepeltjes en de hoeren een kistje sigaren aan. Vervolgens had de trekking plaats van een voor hetzelfde doel op touw gezette verloting, nadat in een oogwenk de laat ste loten bij opbod waren verkocht. Er heerschte in de zaal een gezellige sfeer. De avond, die ongetwijfeld aan zijn doel heeft beantwoord, werd besloten met een prettig bal onder leiding van den heer Jo Bezemer en met muzikale medewer king van een hand. die zich ook tijdens de pauzen verdienstelijk had gemaakt. GEVONDEN. Een rolletje geldstukken. Inlichtingen politie-bureau. BREUK IN VtfdRAS VEROORZAAKT ONTSPORING. Gouda. Donderdagmiddag is op de lijn Gouda-—Alflhen ad 'Rgn ongeveer vier kilometer van Gouda de motortrein, die om kwart voor vier van Gouda naar Lei don vertrok, ontspoord, tengevolge van een breuk in de vooras, waardoor beide voorwielan tusschen de rails wegzakten. De wagen werd spoedig tot stilstand ge bracht De inzittenden blevenongedeerd. Daar de lijn enkel spoor heeft, werd het verkeer gestremd, doch door het zen den van treinen uit beide richtingen naar de plaats van het ongeval, en door.de passagiers te doen overstappen, wist men de stagnatie zooveel'mogelijk op te hef fen. Het spoorwegpersoneel heeft den wa gen opgevijzeld en het voertuig is naar Gouda versleept. Te halfzeven was de dienst weer normaal. Benschop. De muziekvereen. „Onderling Genoegen" gaf onder leiding van den heer Coljee uit Vianent haar jaarlijksche uit voering in de zaal van den heer Lieverse. De beide avonden, dat de uitvoering plaats had bestond er flinke belangstel ling. Uit de ten gehoore gebrachte num mers bleek wel, dat de leden goede vor deringen maken, dank zij de uitstekende leiding van hun directeur. Ook de too- neelstukjes vielen bijzonder in den smaak terwijl de rollen in goede handen waren. Nog kan worden gemeld, dat de veree- niging het voornemen heeft om op 19 Fe bruari in de zaal van den heer M. van Vliet a.d. Polsbroekerdam, eenzelfde uit voering te geven Een tweede kabel. Haastrecht. De gemeenteraad van Gou da heeft besloten tot het leggen van een tweeden kabel in den Haastrechtschen Dijk tusschen de hoopspanningsstations Stolwijkersluis en Haastrecht, waarvan de kosten ongeveer f 17.250 zuilen bedragen. Krimpen a.d. Lek. Bij de Bolnes-mofo- renfabriek is een ongeluk gebeurd, dat nóg tamelijk goed afgeloopen is. De mon teur H. Bode viel van een boot in repara tie te water. Na eenigen tijd gedregd te hebben werd hij opgehaald. Een genees heer paste kunstmatige ademhaling toe en het mocht hem gelukken de levens geesten weder op te wekken Na op de fabriek van droge kleeren voorzien te zijn is de man per motorboot naar zijn wo ning te Bolnes vervoerd. Werkverschaffing. Krimpen a.d. Lek. Bij de boomenaan- plant aan den Tiendweg kunnen 20 jeug dige werkloozen tewerk gesteld worden, tegen een loon van f 2.— per week. Per sonen uit een werkloos gezin behoeven geen afdracht aan de steun te doen. Voor deze werkverschaffing moet men zich aan melden bij dPn gemeente-architect, de heer G. W. Verhoeff. E«n mooi succes. Krimpen a.d. iJssel. Wij vermeldden reeds dat de collecte van het plaatselijk crisiscomité onder het motto „Geeft nog eenmaal" f 220.45 had opgebracht. Thans kan worden gemeld, dat door een nageko men gift van f 10.dit bedrag dus ver hoogd ie lot f 230 45,, Krimpen a.d. IJssel.' Aangevoerd wer den 2700 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 2.703.25, eendeieren f 2 70, beiden per 100 stuks; voor kaas werd besteed f 0.22 —0.24 per pond. PapendrechL Woensdag viel het paard van hakker G., doordat de striemen bra ken. De val kwam zoo erg aan, dat het dier moest worden afgemaakt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Nog niet voorzichtig genoeg. SliedrechL Woensdagmiddag vervoegde zich bij den muziekhandelaar B. Meijer een persoon, die interesse toonde voor een harmonica. Nadat de winkelier hem- er eenige had getoond, had de muzikale klant al ras zijn zinnen gezet op een heel mooi instrument van f 190 en vroeg of hij het eerst thuis eens mocht laten zien. Daar was geen bezwaar tegen, doch de heer M. achtte het raadzaam zelf met de „zichtzending" mede te gaan. Winkelier en „aanstaand kooper" togen dus beiden op pad naar Trompstraat 30, welk adres de laatste had genoemd. Daar bleek de straatdeur gesloten. Geen bezwaar, de klant zou even achterom loopen om de deur te ontsluiten. De winkelier -wachtte, doch toen de kooplustige niet vlug terug keerde' en de straatdeur dicht bleef, rook M. al spoedig lont. Op een drafje rende hij naar huis en belde de politie op, die bij de zaak uiteenzette. Het politieapparaat werd in werking gesteld. De marechaussee in Papendrecht en de politie in de omliggende gemeenten zooals Gorinchem, werden telefonisch ge waarschuwd, maar tot op heden zonder resultaat. Achteraf is gebleken dat öe oplichter via de Trompslraaf door een slob in de Adm. de Ruijterstraat is gekomen. Hij was voorzien van een rijwiel. In de Oranje straat heeft hij eenige voetgangers ge vraagd naar de dichtstbijzijnde gara; Men heeft hem loen verwezen naar garage Kr. op de Uitbreiding en deze heeft hem met fiets en al per auto vervoerd naar, Gorinchem. De Gorinchemsche politie schijnt speciale aandacht besteed te hebben aan voetgan gers en verdachte personen per rijwiel, doch heeft blijkbaar niet op de auto gelet De politie zet ijverig haar nasporingen voort. NEB. HERV. KERK. Bedankt voor Numansdorp I>s. F. G. H. Nicolai te Jutphaas. BEVESTIGING EN INTREDE CANDIDAAT R. W. STEUR. De heer R. W. Steur, Gandidaat te Burgh (Schouwen) is voornemens Zondag 1 Maart zijn itnrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Oud-Alblas. Ds. J. C. van Apeldoorn te Leiden hoopt hem in zijn eerste gemeente in het ambt te bevestigen. SliedrechL Geopend apotheek Hoogland, gesloten apotheek Van den Berg. In de week van 1015 Februari ook geopend na 8 nnr 's avonds en Zaterdag na 10 ■at xpoLheek. Hoogland* MILITAIRE MAATREGELEN LANGS ONZE GRENS. Hoe Duitschiand zich weert. Een zeer bekend Amerikaansch journa list, A. Mowrer, Parijsch correspondent van de Chicago Daily News, en leider van den Europeeschen dienst van dat blad, heeft een bezoek gebracht aan ons land, daar het feit, dat onze regeering hot ont werp voor een weerfonds van 54 millioen bij de Kamer heeft ingediend, zijn aan dacht had getrokken. Hij wilde welen waardoor ,.het bedaardste en vredelievend- ste volk van Europa in ongerustheid is geraakt" en stelde een onderzoek in aan onze Oostgrens. Vliegcentra en garnizoenen bij onze grens. Binnen 60 a 80 K M. van de Neder- landsche grens, zoo schrijft Mowrer, be zitten de DuitscherS op zijn minst 15 „of- ficieele" vliegcentra. Om de een of andere roden heeft het herstel van den krijgsdienst concentratie van Duitsche troepen veel verder noord waarts tengevolge gehad dan noodig werd geacht voor het even talrijke oude leger voor den oorlog. Een deel van deze nieu we garnizoensteden en misschien andere, die de schrijver niet kent, liggen om zoo te zeggen binnen de Nederlandsche „sfeer" Het zijn Lingen. Rheine, Ljppstadt, Hamm Iserlohn, en Osnabrück. Paderborn en Munster waren allang militaire sleden, maar onlangs werden de garnizoenen versterkt Bruggen en wegen. Te Urdingen, ten zuiden van Duisburg, is een nieuwe brug, naar bet heet meer dan 80 voet breed, over den Rijn gesla gen. precies waar de toegang het gemak kelijkst is tot den Nederlandschen uit- springenden hoek van Venlo op een af stand van ongeVeer 20 mijl. Een gerucht, waarvan de schrijver geen bevestiging kon krijgen, spreekt van nieuwe „bruggen hoofden" te Emmerik,' binnen een ge weerschot afstand van Nederland en Duisburg zelf. Nog treffender zijn de nieu we autowegen, vervat in het niet open baar gemaakte Hitler-plan, die de Duit sche overheid liever niet aan de groote klok schijnt te hangen. Zoo zal een weg loopen precies naar dat deel van Neder- landsch Limburg, dat de Duitschers zich onthielden in 1914 te schenden. Als dit plan voltooid is, zal het een van de snel ste, ooit beraamde middelen vor men tot concentratie van zwaar ver keer naar een ander land, van verschillen de belangrijke punten, met een minimi verlies aan tijd. Op verschillende punten langs de Duit- che zijde van de Nederlandsche grens geluidwaarschuwers opgesteld voor het snel melden van naderende vliegtuigen. Werkkampen. Binnen het gemakkelijk bereik van de Nederlandsche grens, oogenschijnlijk be zig met verschillende soorten nuttigen arbeid, zooals het droogleggen van moe rassen, bestaan niet minder dan 55 werk kampen, ja, vermoedelijk nog meer, die aan de aandacht van speurende vreemde lingen ontsnapten. Voeg daarbij drie kampen voor 1ot dwangarbeid veroordeel den en het politjeke concentratiekamp te Rhede (Papenbi^rg), en men komt tot 59 centra van zwaren arbeid voor de jeugd dicht bij Nederland, waar zij dichter op een liggen dan in eenig ander deel van Duitschiand. DE KOUDE IN AMERIKA. Reeds 500 dooden. De koude, die Amerika thans reeds drie weken teistert, heeft veel van een öiberi- schen winter Sedert tientallen jaren is in de Vereenigde Staten de temperatuur niet zoo laag geweest Hevige .sneeuwstormen woeden in het Midden-Westen. Tengevol ge van de koude zijn tot dusverre 500 personen om het leven gekomen De tem peraturen bewegen zich tusschen de 22 en 43 graden Celsius onder nul. Het geheele auto- en spoorwegverkeer van de Rocky Moulains lot de Alleghanies is belemmerd. De sneeuwstormen zijn in Grand Rapids in den staat Michigan zoo sterk, dat de politie touwen over de stra ten gespannen heeft, waaraan de voorbij gangers zich kunnen vasthouden. In Michigan, Illinois en Wisconsin lig gen straten en spoorbanen onder een laag opgewaaide sneeuw, die soms 4 tot 81/» M- dik is, en die door cle koude tot een VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 Naar waarneming in den morgen van 7 Februari. m-t, De wijzer zonder pijlpunt geeft den êtand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijke wind: helder tot licht bewolkt; droog weer; matige vorst des nachts; overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt Waterstand: Schoonhoven hoog water 5.30 uur, 1.21 M. Vreeswijk hoog water 7.55 uur, 2.55 M. Keulenstand 5 02 M., val 0.31 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 31 graden Fahrenheit Vrijdag 7 Februari: Op 5.20, om der 7.15. Laatste Kwartier Zaterdag 15 Februari. harde ijskorst is saamgevroron. In vele stedpn in het Midden-Westen begint reeds schaarschte van levensmid delen op te treden. De prijzen voor vleesch en eieren gaan sprongsgewijze de hoogte in. Vooral het gebrek aan melk wordt nij pend. In de groote steden moesten de scholen reeds gesloten worden. In Des Moines, de hoofdstad van Iowa, heerscht groot gebrek aan steenkolen. Het treinverkeer is bijna volledig stopgezet- In het Zuiden en aan de kust van de» Stillen Oceaan daarentegen is het begin nen te dooien. De sneeuw smelt daar, zoo dat nu weer gevaar van hoog water dreigt. VRIJGESPROKEN. De rechtbank to Rotterdam heeft Don derdag vrijgesproken den 18-jarigen fa brieksarbeider H. H. K. uit Schoonhoven, die in een zitting met gesloten deuren had terechtgestaan terzake van het veroorzar ken van brand door schuld. OVERTREDING CRISISZUIVELWET. De rechtbank te Rotterdam heeft ii hooger beroep een vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij de 38-jarige vee houder G. M. uit Capelle a.d. IJssel, we gens een overtreding van de Crisiszuivel- wet, was veroordeeld, bevestigd, doch de straf gewijzigd in f 5 boete subs. 2 dage? hechtenis. OVERTREDING VISSCHERIJWET. In hooger beroep uitspraak doende, heeft de rechtbank te Rotterdam het von nis van den kantonrechter aldaar, waar bij de 22-jarige ijzerwerker A. S uit Al- blasserdam, wegens een overtreding van de iVisscherijwet, was veroordeeld, vernie tigd. Opnieuw rechtdoende, heeft de rocht- bagk hem veroordeeld tot tweemaal f 4 boete subs, tweemaal 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. MOTOR- EN RIJWIELWET. In een appèlzaak betreffende overtre ding van de motor- en rijwielwet tpgen den 23-jarigen chauffeur G. G. 0. uit I.ek- kerkerk, heeft het O. M. hij de Rotterdam- sche Rechtbank bevestiging van het vonr nis van den kantonrechter geëiseht. Krimpen a.d. Lek. Dil. II gaat Zondag, naar GSV III en kan daar wel een gelijk spel bereiken. Dil. III speelt eveneens uit tpgen Olympia V Dit is een van de wei nige wedstrijden waaruit de derde elftal- Iers een puntje kunnen halen. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D.C.V. I een uitwedstrijd tegen V.O.G. I te Rotterdam voor de 3e klasse K.N.V.B. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelt op het terrein alhier Excelsior I tegen Geluksvogels I van Zwijndrecht., Excelsior II gaat of bezoek bij Geluks vogels II. Te Kinderdijk speelt Zwervers I tegen S.VjV. I van Schiedam. Voetbal. SMedrecht. Zondagmiddag 2 uur speelt op het terrein aan den Industrieweg Slie- drecht 2 tegen Feijenoord 3. Sliedrecht 3 ontvangt Emma 2 en speelt van 1012 uur. Zaterdagmiddag terrein aan den In dustrieweg: 34.10 Sliedrecht aUni-» 3TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscht Courant VRIJDAG 7 FEBRUARI 19W door JAN KIJKT. IT. Ik ga met een gast naar Nieuwpoort, waar we velerlei hooren. Wanneer ik van nature met een zoo be scheiden man was, wars van elk spoor van ijdelheid, dan zou ik nu reuen heb ben om mij te verhoovaardigen op hetgeen mij deze week overkomen is. Maar nu ik mij niet wil verheffen op rotnn en^hulde, die mij van onverdachte zijde is gc.iraclit, volsta ik met te vermelden, dat ik een brief kreeg van een mij teiaal onbekend man uit Utrecht, Coehoorn genaamd, die mij schreef dal hij elke Vrijdag genoot van mijn bijdragen in de Sclioonhovensche Courant, en die veronderstelddal ik de a, streek goed kende. Hij vertelde verder Jat hij belang stelde in oude vestingwerken en zocht naar een gebastioneerd front van bepaalde hoedanigheden. Tenslotte vroeg hij of ik hem er zoo een kon noemen. Per omgaande antwoordde ik Coehoorn, dat het dorp Nieuwpoort voldeed aan dp door hem gestelde eisohen en ik stelde hem voor hem te vergezellen. Ben volgenden dag was Goplioorn er al en samen reisden we naar de Nieuw poort. Hij heeft genoten en prees mij voortdurend uitbundig. Het was juist wat hij zocht, legde hij uit, terwijl we op een der bastions stonden. „Ziet u," sprak hij. „die bastions waren, zooals u ziet, vijfhoekige werken; uit de flanken konden de aangrenzende deelen van den wal, de courtines geheet en, onder vuur worden genomen. De hoofdaanval van den vijand was steeds gericht op de bastions, omdat hij de flankementsvuur- monden eerst onschadelijk moest maken, alvorens aanvallen op andere deelen van den wal te kunnen doen Hij hield even op, omdat epn bejaarde Nieuwpoort er met een vriendelijk lachend gelaat vlak tegenover hem was gaan staan, alsof hij geen woord wilde missen van wat Coehoorn vertelde. Toen de onbekende bleef staan, hoewel Coehoorn hem geërgerd aankeek, vroeg deze laatste hem eindelijk: „Hebt ti een boodschap voor mij?" De Nieuwpoortor larhte nog vriende lijker en antwoordde beleefd: „*k Wou dat 't waar was, maar toen ik n zoo hoord^ praten over {?et schieten van daar en vandaar hij zwaaide met zijn arm langs de vestingwallen toen dacht ik zoo: daar zouden ze wel wakker van worden." „Wie? De bevolking?" „Neen. de raad. U moet weten dat ze kort geleden hier een grap hebben uitge haald door 's nachts een ijzeren ledikant met twee bossen stroo er in voor het stad huis te zetten met een hriefje er aan waar op stond: „Voor de slapende raadsleden!" „Slaapt die raad dan?" vroeg ik belang stellend. „Niet echt." vervolgde onze minzame bezopker, ..maar net zoo. Eerst was er een raadslid, die stemde voor de sluiting van de café's en toen de raad afgeloopen was, vertelde hij. dat ie bedoeld had tegen te stemmen. Nou. toen lachten de anderen. Maar laat er kort daarop weer wat beu ren Toen stemde een raadslid voor sub sidie, rente en aflossing van het zwembad en toen hij dat had gedaan vroeg hij wat dat beteekende. subsidie' en zoo „Had dat lid ook geslapen?" vroeg ik. „Neen. dat zit casueel in mekaar en als je cffe tijd hebt zal ik 't je verte'len. Je kon hier niet zwemmen, omdat er geen bad was en in de Lek is 't te gevaarlijk. Toen kwamen een paar heeren hij elkaar en legden elk wat uit om pen zwembad door de werkloozen te laten maken. Dat gebeurde ook, maar 't schijnt nogal wat mepr gekost te hebben, dan de heeren hadden berekend, tenminste de timmer man en de smid en zulke mensehen, die er aan gpwerkt hadden, konden hun centen niet krijgen. Nou, zeiden ze toen, 't is toch zooveel als een gemeentezaak en 't is dus billijk dat de gemeente er ook wat aan be taalt. Zoo kwam toen in den raad een voorstel om aan het zw*«nbad 5000 gul den te leenen en er elk jaar 150 gulden subsidie en rente en aflossing aan te be talen. Dat raadslid stemde daar voor, maar hij begreep die woorden niet of hij was ook niet goed wakker geweest, ten- minstp hij vroeg later wat dat toch alle maal beteekende, waar hij vóór gestemd had Ons gesprek had de belangstelling ge- wpkt van een tweede Nieuwpoortcr, die een geslacht jonger was dan de eerste. Hij had zich gemoedelijk bij ons gevoegd en zei nu, alsof hij er bij behoorde: „Nou vergeet je nog wat. Er was pen raadslid, die was a'tijd tegen hèt bad ge feest, maar toen wier hij wethouder en toen was hij er ineens voor." «Natuurlijk," viel de oude boos in. „Hij was toch zeker verandeid. Hij was als raadslid gekozen door de anti-revolutio nairen, maar toen hij we houder moest worden, bedankte hij voor die partij en ging over naar de Volkspartij." „Wat is dal voor een partij?" infor meerde ik. „Daarin zaten als raadslden een vrij zinnig-democraat, een christe'ijk-gerefor- meorde en pon sncia^'-democraat." „Dat lijkt me wel een verstandige par tij," merkte Coehoorn op. „daar zitten zoowat al'e partijen uit den raad in. En wie werden wethouders?" „De vrijzinnig-democraat en de* anti revolutionair. die nu van de Volkspartij is. Maar eerst hebben twee nieuwe raads leden een stuk opgemaakt, daar staal in dat de twee nipuwe wethouders voor de betaling aan bet zwembad moesten stem- daar hebben ze zoo goed als alle huizen gekregen; in Polsbroek 1(X) V m in koop 98 en in Odijk 83 In ande t plaateen, waar de propaganda nog niet is afgeloopen. hebben ze nu nl haast even veel: in Lopik 80 in Bunnik 83 Meneer is zeker van de waterleiding, dal ie al die cijfers zoo in zijn kop heeft?,' vroeg de oudste aan Cpehoorn. .Neen," antwoordde deze, „dat is Jan Kii'nit van de Schoonhoven* die Courant" „Jan K gk uit," stamelde de oude, alsof hij de Sultan van Maiokko voor zich zag. Hij b'eef mij een'gszins onrustig aan staren len begreep blijkbaar niet dat ik er uitzag als een gewoon mens'-b. We gingen toen verder de wallen op. maar na enkele minuten hadden we 't halve dorp achter ons. omdat ieder de schrijver van deze rubriek wilde zien. Had ik geen redpn om aan 't begin te zeggen, dat er aanleiding was om mij te verhoovaardigen. Maar ik doe 't niet. Goed zóó, maak „los" dia rerkou4held Dam po dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-evonds flink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent Pot 50 cent Wat Mlinhardt maakt li goad men en dat hebben ze toen onderteekend, zoodat de zaak voor de bakker was." „En hoe vindt jullie burgemeester.dat?" vroeg ik. „Met de, burgemeesters hebben .we 't mirakels getroffen." vertelde de jongste bezoeker. „Eerswiadden we er een fortuin aan en"nu hebben we een vlugge." Coehoorn en ik keken den spreker vra gend aan. „Dat zit zoo." lichtte de oudste in. „On ze vorige burgemeester heette Forluyn en de tegenwoordige Vlug. Meneer Fortuyn was erg voor het zwembad geweest en hij zal wel blij zijn dat meneer V'ug dat zoo vlug voor elkaar heeft gekregen. Ja hoor, vlug is hij. Hij kwajn in Juli en toen wa ren de oprenten 150 en een half jaar later al 200. Dat gaat mij wel een beetje te vlug, Kom jong," vervolgde hij tegen zijn plaatsgenoot, we moeten vQrt, we houden de heeren maar óp." „Doen jullie hier opmetingen voor een electrisehe tram?" vroeg de andere. „Neen," antwooidde Coehoorn, ,.ik kom do wallen inspecteeren om te zien of ze nog sterk genoeg zijn als er oor'og komt." De jonge Nieuwpoortcr haalde lachend de schouders op en zei: „Dat maak je mij wijs. Neen. meneer, die tijd is voorbij, dat de vijand hier voor lag en dat de stormklok luidde en dat.." De oudste onderbrak hem door zijn hand op den schouder van zijn jeugdige gezel te leggen en hij voegde erbij: „Gelukkig maar. want als nu de vijand voor Lekkerkcrk kwam Ie liggen dan zou den ze daar geen eens de stormklok kun nen luiden. Die is gcbarMen en die mag niet geluid worden." „Nu behoeft dat ook niet meer," meen de Coehoorn. „Wat zeg je nou?" hernam de oudste Nieuwpoorler verbaasd ..Ze moeten toch zeker e'ke Zondag luiden voor de kerk. Verleden Zondag hadden He p-eekbctirten van Lekkerkcrk niet in de Schoonhoven- schp Courant gestaan en toen heeft de dominé van den kansel gezegd dat dit kper alles tegen'iep: geen klok en geen kerkbe- richt in de Sclioonhovensche Courant." „Ja." haastte ik mij te zeggen, „die krant kan je niet missen." „Wat ik vreemd vind," zei Coehoorn, „is dat jullie hier vlak hij een groote ri vier geen bad hadden." „Nou," zei ik, dan zal ik je nog eens wat anders vertellen. Het is hier en aan den overkant meer water dan land en toch hadden de menschen geen behoorlijk drink water Dat is nu pas veranderd door de waterleiding Dat er behoefte aan was dat is gebleken, uit de algemeene dee'name Ze hebben nu in 3 gemeenten zoo wat propaganda gemaakt voor aansluiting en dig^B STOFGOUD door ARTHUR v. RIHA. De oude Werner reed huiswaarts langs het pad, dat naar zijn ranch liep, het pad langs dp rivier.... Bij de bocht van de rivier, vlafc bij den ingang van de Coyote Canyon, hield hij zijn paard in en keek verbaasd voor zich uitEen eindweegs verder stond een man tot over de heupen n het rivierwater, zeef en steelpan in de hand. „Goudwasseherij'', stelde Werner dadelijk vast. met een grijnslach van spot. In dit deel van Montana was noft nooit goud gevondenMaar Werner's grijns lach verdween, toen hij in den goudwas- scher een cowpuncher herkende, die hij kortge'eden wegens brutaliteit op staanden voet ontslagen had. „Wat voer je uit, Jim?" zei hij scherp, bij den goedzoeker aangekomen. „Ik reken, dat dit in dit vrije land mijn eigen zaak is," zei de cowboy onverschil lig, „je bent m'n baas niet meer; ik heb niks meer met je te maken!" „Met mij niet. maar wel met den eige naar van dit stuk oeverherinnerde Werner hem. „Ik sta niet op jouw oever, maar in het water van de rivier," grijnsde Jim, „en bovendien weet je maar al te goed. dat in dit land het c'airaiecht boven het grond recht gaat en dat wanneer ik hier goud vind spoedig de sheriff hier zal zijn om jullie over in stukken te verdoelen en ieder een stuk te verkoopen, die er geld voor wil neertellen „Volkomen juist," antwoordde Werner, „maar eerst moet je den sheriff bewijzen, dat hier werkelijk goud te vifiderris „Laat dat maar aan mij over!" h* Jim. Werner keurde hem geen ant meer waardig, doch reed door. Ma: kon zijn gedichten niet zoo spoedig* zijn on'clekking losmaken. Een béétje goud voerde natuur ijk ipdere rivier hier wel mee. tenminste als die rivier van de ber gen kwam. Maar meestal was die hoeveel heid niet genoeg om hier te gaan goud- zoeken. Zoo was 't ook hier. Werner had 40 jaar geleden voor het bouwen van zijn ranch juist dezen oever gekozen, omdat al'e deskundigen van -meening waren, dat goud hier niet voorkwam. Hij had zich daarvan tevoren behoorlijk overtuigd, se dert zijn ranch in California tengevolge van 'n goudvondst wefd overstroomd door een sprinkhanenzwerm van goudzoekers, die alles om-en-om woelden en de grond onbruiklmar maakten voor wpide-of bouw land. Een tweede maal koos hij eieren voor zijn geld en meed alles, wat maar goud kon bevatten, als vergif! Daarom wafl Hij door de plotselinge goudzoekerij van den cowpuncher toch wel eenigszins geschrokken. Hij werd pr aan herinnerd, toen hij in den loop der daarop volgende nachten veischilende ma'en geweerschoten hoorde uit de richting van de rivier. Dal kon al- leen weer die hinderlijke rust verstoorder I zijn. Maar Werner begreep niet wat er eigenlijk te schieten viel, de streek was vei'ig. al het jaagbare wild was al lang door akkers en weiden verjaagd. Hij nam zich voor den volgenden morgen Jim on derhanden te nemen en de streek uit te jagen. Doch dien morgen was Jim nergens te vinden Alteen een hoopje asch gaf aan, waar hij gekam|»eerd had en de zwerven de ronservenbu-sen gaven het duide ijke bewijs, dal hij met geleefd had van eigen- geschoten wild Waai op hij 's nachts ge schoten had. kon Werner echter niet vost stellen. Daar de 'astige cowboy weg «chcen te zijn, vertrok Werner echter en liet de zaak op zijn beloop. Ongeveer een week later werd Werner bij het aanb e' en van den dag door een lielsch lawaai uit de richtiji van de ri- vipr gewekt. Hij schoot zijn M een aan. zadcjrle zijn paard en galoppeerde e In en Tot zijn groo'en schrik was daar een ten tendorp nrt wel vijf iff b-nVoners verrezen. De nieinv aan"Pknmenen va en zoo druk bezig zich te ins al'eeren d it Wernei* na (ang zoeken pas iemand vond. d l5chi)r\t nirt u«al khglpan/ I ufj bnq«n krijqov Dol halpl on»/ De reisbelastinjr werd een feit, Doch nu reeds is gebleken Dat men hierover in ons land Niet bijster was te spreken, 't Beoogde doel schiet men voorbij, Zoo zeggen ingewijden. De stroom naar 't buitenland is daar Toch niet door om te leiden. Men heeft al menigmaal gepoogd Op allerhande wii.ren Om Nederland's bekoor!ijkheén Krachtdadig aan te prijzen, Het resultaat was in ons land Steeds uitermate poover: 'Men vond het al'emaal wel goed, Doch.... ging de grenzen over. Het moet een and're richting uit, Zoo zeggen enk'le lieden, Men moet een buitenlandsch toerist Wat meer aantrekkelijks bieden. De prijzen lager ennu ja, I)e meeste gasten luk je Door 't geven van gelegenheid Tot 't wagen van een „gokje". In Duitschiand wist men het publiek Wel naar zich toe te harken: Men liet de prijzen zakken door Goedkoope Reise-Marken. Hoe zou het lijken als wij hier Ook de hotels eens vulden Door 't schoppen van goedkoopor geld, Dus een „Toeristen gulden"? En toen vernam hij, dat zijn oeverstulc de vindplaats was geweest van een loonende goud hoeveelheid. Den volgenden dag ver wachtte men de aankomst van den sheriff die de claims zou afpalen. Inmiddels was er reeds een wapenhandelaar met een wa gen vol levensmiddelen en drank aange- kon,™ HU had een soort cafétje inge richt, waar de goudzoekers in- en uit stroomden als in een bijenkorf. Zij dronken op het wels'agen van hun onderneming en de handelaar maakte goede zaken. Werner froncte het voorhoofd, toen hij vernam, dat "net Jim was, die.de goud- proef had gevonden, welke den sheriff het claimrecht deed ver eenen. Toen de sheriff den volgenden morgen verscheen, eischte Werner het bewijs: de goudproef. De she riff toonde hpm verpehil'ende plekken in den oever, waar Jim op een morgen tee- kens had aangebracht. Overal waar die 'eekens stonden, bevatte de klei fijne stof gouddeeltjes. Werner overtuigde zichzelf daarvan met zeef en goud pan. Maar loen grijnsde hij eensklaps, schud de een weinig van het goudpoeder op zijn vlakke hand uit en hield het den sheriff onder den neus. „Merkt U hieraan niets?" vroeg hij. Toen de sheriff ontkennend het hoofd schudde, legde Werner een gouden vijf- dolarstuk «maast. „Dezelfde kleur." zei •hij. „En dat is te begrijpen want dit „stofgoud" is niets anders dan goudvijlsel van zoo'n vijf doll aratuk Jfm -die schurk heeft dit namaak stofgoud in zijn ge weerpatronen geladen en in het zand ge schoten!Hier hebt u nog wat zand, dat door het kruit is beslagenzwart achtig! Dat vond ik daar, op die laatste p'ek, waar zoögenaamd „goud" gevondéa werd." Verduiveld!" riep de sheriff „Je hebt gelijk, Werner! Nu snap ik de li«ele toe leg. Jim wilde zich wieken over zijn ont slag en lokte de goudzoeker*, die zand- krabbers, hierheen, op je land! En ik mag opgehangen worden, als d.e smerige wa penhandelaar niet in 't complot is Van hem zullpn die goudstukken wel zijn, want Jim is 'm gesmeerd en die schurk van een handelaar heeft hier era bom duiten aan verdiend!" Zoo was fiet ook. Doch toen de teleur gestelde goudzoekers vernamen, hoe het met hun „claims" gesteld was, (radeer den zij eerst Jim op een fiksch pak slaag en dwongen toen den wupenhandp'aar al zijn waren weer van h«n terug te koope» en hun een schadeloosstelling uit te be talen voor zijn medeplichtigheid. Daarna braken zij hun ten en op en ver dwenennvt de zegew enachen van den verheugden Werner HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Daar bij dezen patronendiensl niet met admimsliatie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs onzer patronen is f 0.48 voor kinderkleeding en f 058 voor japonnen en mantels Patronen vap enkele rok of blouse kosten f 0 40 Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. GERUITE JAPON. VKK 1814. l'iiersl eenvoudig doch zeer gedistin geerd, ziehier in enkele woorden den ine i druk weergegeven van deze japon. I Geruite wollen stof maakt eenige gar- neering overbodig van deze deux-pièces Het geheel is ook zeer geschikt om in het voorjaar zonder mantel gedragen te wor- den Hooge aansluitende kraag, sluiting in hem het midden met knoopen De zakken wor- j venkomt en de kanten naar den zijnaad gericht open blijven. Peau de auède cein tuur en reehip mouwen met knoopgarnee- ring Twep baansrok, die een rechte ach- IHng Zu( hrll I'd- I' behoorlijk antwoord gaf en at es uitlegde den «oo opgestikt, dat éen det punten ho- 1819

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2