n Telegrammen schoI^ÏTi Abessinische successen aan het Zuidfront. Gemengd Nieuws. /OöiS VROUWEN in Alle landen PALMOLIVE ZEEP 12'/2ct Binnenland Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Wolven in schaapsvacht Uf-cU is cLLe ruerwJe HONIG'S KALFSSOEP VRiJOaU 14 hfcrir»UAi>'l 1bdd De Italiaansche verliezen cijfers. ITALIAANSCH BEVELHEBBER GEDOOD. Uit zeer goede Abessynsche bron wordt vernomen, dat de Abessiriiërs op 6 Febr. te Woedzjilli 'ten Zuid-Westen van Neg- helli een overwinning hebben behaald. Een Italiaansche bevelhebber werd ge dood, terwijl er aan beide zijden rware verliezen werden geleden. Door deze nederlaag moet de Italiaan sche voorhoede, welke was opgetrokken langs de rivier Dawar Parma op de hoofdmacht terugtrekken. ETH10PIERS RUKKEN OP. Generaal Nazihoe bevestigt de berich ten, dat de Ethiopische troepen, met na me de voorhoede, opTukken in Ogaden. In de omgeving van Koeialé (Koerati) hebben Abessinische ruiterafdeeÜngen Ita liaansche patrouilles aangevallen, terwijl zijn infanterie een sterke italiaansche af- deeling, welke zich ten Zuiden van Koe- ralé trachtte te nestelen, na een hevig ge vecht met zware verliepen heeft terugge dreven. Volgens mededeelfrtggen van de Abessi- niërs maakten zijn aanzienlijke hoeveelhe den wapenen en eenige auto's buit. Tweehonderd Somali's De keizer heeft gelast, dat detachi inenten doodgravers, bestaande uit niet- strijders, alle gebieden o doortrekken voor het begraven van de lijken, £Üe aanleiding zouden kunnen zijn tot een epidemie. Uit Harrar wordt gemeld, dat tijdens den slag bij Koerati 200 Somali's zijn ge dood. Een groot aantal werd gewond. De Abessiniërs maakten zich van talrijke ge weren meester. Volgens onbevestigde geruchten, zou de Abessinische kroonprins, de hertog van Harrar, die op het oogenblik te Dessié bij den keizer vertoeft, waarschijnlijk binnen- kcH tot opperbevelhebber aan het Soma- li-front worden benoemd. HOE GROOT ZIJN DE VER LIEZEN? Een communiqué van de Abessinische regeering verklaart, dat de troepen van ras Seyoem na de groots overwinning in Tembien meer dan 15.000 Italiaansche blanke soldaten en Ö123 Askari's hebben begraven. De officieele Italiaansche mededeeling van 10 Februari, volgens dewelke tot dus ver 844 söldaten van bet thuisleger zijn gevallen, vormt oen bedrieglijke mislei ding van het Italiaansche volk, aldus het communiqué. Italiaansche tegenspraak Ofifcieele Italiaansche kringen spreken echter tegen, dat 15.000 Italianen zouden zijn gKlwU pÈ-^EU|# EMBARG0 Het Donderdag gepubliceerde rapport der commissie van deskundigen, inzake bet petrojéum-embargo, komt overeen met de reeds gedane metfedeelmgen. Het doel o.a. meflédeeling omtrent de bronnpn, waaruit Italië ia 1934 zijn petroleum heeft betrokken Van den totalen invoer van petroleum in ItaliC is 92.6 pCt. afkomstig uit Roe menië, de Sovjet-Unie. Ned.-Oost-Indië, Iran en de Vereenigde Staten. Dr. Yaskoticellos, de voorzitter van de commissie van 18, zal de regeeringen pol sen inzake de mogelijkheid eener bijeen komst van de commissie, die echter niet voor begin Maart zou plaats vinden. Londen gereserveerd. Men is ten aanzien van de mogelijkheid van toepassing van het olie-embargo te Londen in officieele kringen gereserveerd. Men vf&tigt er de aandacht op, dat de deskundigen alleen den technischen kant bestudeerd behben en dat alle gevolgtrek kingen aan de regéeringen moeten wor den overgelaten. Vprder geeft men toe, dat de conclusies van de commissie beheerscht worden door de houding, die de regeering van de Ver eenigde Staten zal aannemen en men hoopt, dat er te dezen aanzien eeltige hel derheid gekomen zal zijn vóór de bijeen komst van de commissie van achttien. Wel gelóóft men te kunnen zeggen, dat de beslissing van de Vereenigde Stalen van veel invloed zal zijn op de politiek, die Engeland met betrekking tot het pe troleum-embargo te Genève zal volgen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 14 Febr. Heden werden'de tolgcnde prijzen uitgeloot: Een prijs van f 70 met 'ien prenjie van 3000: No. 7224. 200 Nrs. 23/4 en 7021. VAN DE VLOOTCONFERENTIE. LONDEN, 14 Febr. De vlootcorrespon dent van de Morning Post meldt, dat de besprekingen op de vlootconferentie over een tonnagegrens voor slagschepen waar schijnlijk niet zullen worden voortgezet met fiet oog op de afwijzende houding der Ver. Staten Men zou het echter zoo goed als eens zijn geworden over de verlaging van de maximumgrens van het kaliber der slagschepen van 16 tot 14 duim. De Ver eenigde Staten hebben aldus het blad hun toestemming afhankelijk gemaakt van de voorwaarde dat ook Japan voor bet einde van het jaar zich bij de verla ging zal aansluiten. Nu Japan zich van de conferentie beeft teruggetrokken, is het echter duidelijk dat een overeenkomst der andere mogendheden niet direct door Ja pan zal worden geteekend. Niettemin ge looft men dat Japan bereid zal zijn tot het sluiten van een ..gentleman's agrea- ment" met Enge'and, waarin het zich zal verbinden om geen oorlogsschepen te hou wen, die in strijd zouden zijn met een vier mogendheden-overeenkomst. HET PETROLEUM-EMBARGO. LONDEN, 14 Febr. De bladen schrijven dat de Britsche regeering in #de kwestie van het embargo op petroleum een afwach tende houding zal blijven aannemen en dé beslissing zal overlaten aan de' coördina tiecommissie. Gemeld wordt, dat Eden, wanner hij naar Genève vertrekt, weer geew vaste aanwijzingen zal hebben. GODSDIENSTRELLETJES TE EOENBURG. LONDEN, 14 Febr. In de Schotscbe hoofdstad Edenburg hebben gisteravond godsdienstrelletjes plaats gehad Het ge nootschap voor prolestantsche actie had een demonstratie op touw gezet, als pro test tegen een bijeenkomst van de R.-K. Lourdes-vereeniguig. waarop over wonder baarlijke genezingen werd gesproken. Hon derden protestanten hadden zich voor de zaal verzameld en uittel! luide hun pro- teftën. Toen de aartsbisschop arnvieerde werd zijn auto door de opgewonden me nigte omringd," zoodat de politie krachtig moest ingrijpen. Een non, die met een groep kinderen aankwam, werd gewond. Toen de demonstranten een optocht T|il-k den vormen werd hun dat belet door (le bereden politie die op de menigte inreed. Op een plein werd tenslotte een groote asü-flepmache betooging FRANKRIJK'S REGEERING TREEDT OP. PARUS, 14 Febr. De gerechtelijke maat regelen d»e hebben geleid tot ontbinding van den strijdhond „Action frangaise" en de vervolging ingesteld tegen Charles Maurras vormen slechts het begin van een afctie, die vanmorgen te a'cht uur ia voort gezet. Hieromtrent heeft men tot na toe nog geen inlichtingen verstrekt. In het parket van de Seine ia een permanente commissie ingesteld. HAUPTMANN WIL NIET SPREKEN. Verdediger trekt zich terug. TRENTOJJ, 14 Febr. De bekende advo- Leibowrtz, die Hauptmann in zijn caat' cel heeft bezocht, heeft geconstateerd, dat de ter dood veroordeelde vast besloten is, geen enkele verdere onthulling te doen omrtent het Lindhprgh-drama. Leibowitz heeft daarna besloten zich terug te trek ken. BRITSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? Berichtan uit Spanje. Volgens nog onbevestigde berichten uit Punta Delgada zou daar een vliegtuig van de Britsche admiraliteit in 5z©e rijn ge stort. Er zouden verscheidene dood en 'te betreuren zijn. Nog geen bevestiging. MADRID, 14 Febr. De Britsche admi raliteit had vanmorgen vroeg nog geen mededeelingen ontvangen, die de berich ten ujt Madrid betreffende een vliegramp bij Punta Delgrada bevestigen. Ook is niet bevestigd dat het Britsche vlipgtuigmoe- derschip „Furious'' een vliegtuig te hulp zou zijn gesneld. SNEEUWSTORM IN r "«ND. Vele dooden. ATHENE, 14 Febr. De sneeuwstorm, die Dinsdag en Woensdag in Noord-Grie- ken'and heeft gewoed, heeft vele doo'den geëischt. In Macedonië zijn waarschijnlijk 35 personen om het leven gekomen. Eeni ge visschersVaartuigen zijn gezonken, waai bij verscheidene vipschers zijn ver dronken. Gisteren' is de temperatuur over al milder geworden. DE WEGEN IN DE KRIMPENER- WAARD. Ter provinciale^ griffie t© Utjecht zal Maandagmiddag teen bespreking plaats hebben tusschen de Commissie van Weg en Brug en de uit Ged. fcLaten van Utrecht gevormde commissie, die de verbetering der wegen in de Krimpenerwaard behan delt. De bespreking zal betrekking hebben op de aansluiting v#ui een verkeersweg in de richting Utrecht aan den weg, die die zij uit het straks Schoonhoven via Bergambacht enz mei Krimpen zal verbinden. Ook het ge- meentebestuur van Schoonhoven zal bij de bespreking vertegenwoordigd zijn- - DOOR HET IJS GEZAKT EN VER- DRONKEN. Het ijs, dat in dezen na-winter zoo bij zonder verraderlijk is, heeft in ook in Schoonhoven een slachtoffer geëischt. Na het uitgaan van de katholieke school waagden zicli vanmiddag om 12 uur, een paar kinderen bij de kerk op het ijs van de Groote Gracht. Het ijs was te dun om de kinderen t© dragen en toen zij een eindje van den kant waren, zag een van de twee, een meisje, dat wat achter was ge bleven, al spoedig dat het verkeerd ging, zij kon nog vlug naar den wal terugloopen doch 't jongetje, de 11-jarige Chris Murk, wonende aan de Havenstraatsche Wal, zakte door het ijs. Op den Nieuwen Singel zagen eenige menschen den knaap nog even de handen opsteken en toen verdween hij onder het us. Dadelijk kwamen van alle kanten men schen toesnellen, doch het was moeilijk hulp te verleeuen, daar het ijs niemand kon dragen. Men trachtte met een ladder en touwen den knaap te bereiken, doch met als eenig gevolg, dat de redders zelf groot gevaar liepen en elkaar voor ver drinking moesten behoeden. Inmiddels alarmperded anderen de politie en de eer ste hulp ett tenslotte wisten de heeren G. Koutstaat Jen J. Piepers met een schouw, de Scheluwe Brug door het het slachtoffer te bereiken en oude water te halen. M- die 8°en teekenen ran leven meer gaf,' werd overgebracht naar de wo ning van den heer Mastwijk. Daar pacten leden van de Eerste Hulp-brigade kunst matige ademhaling toe Ook burgemeester Nieuwenhuisen was spoedig ter plaatse en even later kwam dr. de Bruijn aan, die echter slechts den dood kon constatoeren. „ORMENIO". Om een stuk als „Wantrouwen", dat geen komische scènes bevat, te doen in slaan, is het noodig dat de spelers meer dan anders met de personen, die zo op de planken vertegenwooi^tfen, één worden. Hierdoor bereikt men, dat de belangstel ling van het publiek bg de opvoering van een tooneeistuk met tragische inslag, niet verflauwt en daarom is dit stuk o.i. juist niet de gelukkigste keuze geweesC waarmee de kortelings opgerichte tooneel- vereeniging „Ormenio" Woensdagavond in de Nufszaal debuteerde. Natuurlijk kan men van jongelieden, die voor 't eeret ten tooneele verschijnen, met verwachten dat hun optreden feilloos is. maar een vlotter, luchthartiger stuk was het spel zeer zeker ten goede gekomen. Met enkele koddige scènes zou het enthou siasme van het frubliek belangrijk zijn ge stegen. Overigens kunnen we zeggen, de jonge vereeniglüg onder leiding van den beer BramKars alle krachten heeft ingespannen om aan de eischen van haar taak te kunnen voldoen. De volle zaal wist dit met applaus te waardeeren en i kon zoo nu en dan nog lachen ook. Met belangstelling werden de verwikkelin in het gezin van den fabrikant Ter Horst gevolgd zijn bekentenis omtrent speculaties aan zun vrouw, de fabrieks brand (heel aardig opgezet), het onder zoek van de verzekeringsmaatschappg en de familie-scènes, die daarmee samenh gen. Jammer dat de souffleur het nogal druk had. Het bevredigende dramatische ■slot, kon de goedkeuring van de toesch wers ten volle wegdragen, eh een daverend applaus ging dan ook op, toen het doek voor de laatste maal zakte. De levenslus tige dienstbode Greta en de oude kantoor- looper Van Dingen wisten hun rollen niet onverdienstelijk te vertolken. Ook de gri meering voldeed wel. Een trio uit Gouda zorgde voor muzikale afwisseling. Na ©en slotwoord van den voorzitter, werden aan mej. Dingemans die was in gevallen voor mej De Groot, wegens ziekte van denaatste, voor haar spel een hand- taschje en tulpen aangeboden. Daarna begon een bal onder leiding van den heer J. Bezemer, dat nog veel ver maakt bracht. DE EERSTE AARDBEIEN. Op de Groenten- en Vruchtenveiling „U,recht en Omstreken" werden gisteren de eerste aardbeien aangevoerd. Ze wer den ingezonden door dr. Roodenburg te Wageningen. De prijzen varieerden van f 0.16 tot f 0.41 oer stuk. Als bgzondeMck^ent nog te worden vermeld, dat ?^ytódbeien gerijpt zijn door Neon-belich^ifT^ VIER HUIZEN AFGEBRAND TE KERKDRIEL Negentien personen dakloos Gisteravond omstreeks ze\en uur is brand uitgebroken in het aihtergeJeelle van de woning van den heer A. Mendels te Kerkdriel (Betuwe) Het vuur deelde zich mede aan het naastgelegen perceel, bewoond door den heer M. v d. Laarschot en de wed Th. v. d. Biggelaar Het eerste huis lag spoedig in de asch, bet tweede brandde totaal-uit. Hierna is brand uitgebroken is 't ruim 100 M verder gelegen perceel van den radiohandelaar 1L Hoogmana ea vandaar verzorgen haar schoonheid regelmatigTweemaal daags masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim I van Palmolive zeep en warm water Want in elk stuk Palmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt: het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur „smelt'' en de poriën grondig rei nigt, zonder deze te vergrooten of de huid te lrriteeren. sloeg het vuur over naar de woning van de wed. Th. Verhoeven, die een landbouw bedrijf heeft. Ook hier kon de brandweer niet verhoeden, dat de woning verwoest werd. Nog een vijfde perceel werd door 't vuur aangetast, doch bleef grootendeels behouden. Burgemeester Van Heereveld leidde zelf het blusschingswerk. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor, doch 19 personen worden door deze branden, waarvan de oorzaak onbekend is dakloos. LEON BLUM MISHANDELD. Ruw optreden van Fransche royalisten. De leider der Fransche sociaal-demo craten, Léon Blum, is gisteren op den boulevard St. Germain te Parijs gemo lesteerd door jeugdige leden der recht- ksche groepen, die zich daar hadden ver zameld naar aanleiding van de begrafenis van Jacques Bainville, een schrijver en aanhanger van de Actiori Frangaise. Toen Blum om één uur met eenige an dere leden uit het Kamergebouw naar builen kwam, begon men reeds te roepen. Zonder zich aan de scheldwoorden te sto ren, stapte Blum met het Kamerlid Mon- net en diens echtgenoote in een wachten de auto, die dén Boulevard St. Germain opreed. Zoodoende reed hij den begrafe nisstoet tegemoet, die juist op dat oogen blik aankwam. De auto moest stoppen voor een afzetting en terwijl hij stilstond, sloeg een woesteling met een ijzeren staaf de achterruit varjj de auto in. Blum werd door de scherven aan den hals en op het hoofd gewond en doordat een csherf een adertje bij het linkeroor dorogesneden had waren zijn gezicht, zijn handen en zijn kleeren in een oogwenk met bloed bedekt Niettemin haalden de woedende betoo- gers hem uit de auto en sloegen en stomp ten hem. Drie agenten en eenige arbeiders van een huis in aanbouw, wisten Blum te be vrijden en een huis binnen te brengen, waar een dokter een eerste verband legde. De socialistische leider werd vervolgens overgebracht naar het hospitaal van het Hotel Dien, walar zijn wonden gehecht werden en een definitief verband gelegd. Hij werd aarna naar zijn woning ver voerd en volgens de laatste berichten zijn zijn verwondingen niet van dien aard dat er ernstige gevolgen voor zijn goeondheid' an te duchten zijn, al zal hij een tijdlang rust moeten honden. Royalistische organisatie ont bonden. Naar aanleiding van dit ernstige inci dent, heeft president Lebrun een decreet geteekend, wfarbij drie royalistische li ga's worden ontbonden, te weten de Action Frangaise, de Gamelots du roi en de Na tionale federatie van studenten van de Action Frangaise. De decreet is de eerste toepassing van de wetten, die 10 Januari tot stand zijn egkomen. Vandaag zal het in d© staats courant worden gepubliceerd. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 14 Februari. Do wijzer zonder pijlpunt geeft dea stand van den vorigen d&g aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; licht tot half bewolkt; waar schijnlijk droog; aanvankelijk lichte vorst in het Noorden; in het Zuiden matige vorst; later temperatuur om het vries punt. Waterstand: Schoonhoven hoog water 8.20 our, 1.21 M. Vreeswijk hoog water 11.uur, 1.87 M. Keulen stand 2.82 M„ val 021 M. Maastricht 13 Febr. 47 40 M., val 0.02 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 37 graden Fahrenheit. Vrijdag 14 Februari: Op 0.17, on der 904. Laatste Kwartier Zater dag 15 Februari. Op 1.26. moesten worden stopgezet. Daar de firma Krupp zich door deze omstandigheden op overbracht kon beroepen, moest de Neder- landscbe regeering daarmede genoegen De totale kosten, welke vqor de aan schaffing, het vervoer en den opslag va» het geschut en de pantsers zjjn besteed, hebben bedragen f 1.334.335,72. Hieronder is begrepen een bedrag van f 18.438, dat in de jaren 19231931 voor onderhouj moest worden uitgegeven. De aanschaffingskosten zijn bestreden uit het in U)13t ingestelde fonds totver betering van de kustverdediging. Het con tract werd door minister Colijn, toenmaals als minister van oorlog, goedgekeurd. Op 21 December 1932 is het geschut aan de firma Vlessing en Co. te 's-Gravenhage voor den prijs van f 50.000 verkocht. WAARDELOOS GESCHUT. Een half uitgevoerde opdracht In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid mr. J. A. van Vee&em, betref fende in 1913 ten behoeve van de kustver dediging besteld geschut, heeft de minis ter van Defensie a i. medegedeeld dat acht vuurmonden van 28 c.M. 1.45, dat deel uitmaakte van een aan Friedrich-Krupp Aktiengesellsciiaft te Essen-Ruhr opge dragen levering van vier pantserkoepels van 28 c.M. 1.45, inderdaad nimmer ge reed voor 's lands defensie is opgesteld. Deze pantserkoepels waren bestemd voor het te bouwen fort De Ruyter bij Vlissingen en het te verbeteren fort Kijk duin bg den Den Helder. Eerst in 1919 leverde de firma krupp het geschut, de pantserplaten enz. af in den toestand, waarin een en ander zich op dat oogen| blik bevond. Dit materiaal werd opgesla gen op de marinewerf te Amsterdam en is in 1932 verkocht. De firma Krupp had zich verbonden, uiteriijk op 1 September 1916 twee com plete koepels, dus met geschut, en ui er- lgk op 1 Juli 1917 de twee andere koe pels te hebben opgesteld. Door het uitbre ken van den wereldoorlog trad echter een belangrijke vertraging in de werkzaam heden in, terwijl door de daarop volgende ratificatie van het verdrag van Versailles op 10 Januari 1920 de werkzaamheden Volksonderwijs. Moordrecht. De afdeeling van Volks onderwijs alhier gaf in de zaal van het Posthuis een propaganda-avond, die zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer J. L. de Jong, opende met een welkomstwoord, waarna hij een overzicht gaf van het werk dat de afdeeling dit jaar gedaan had. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Mastenbroek, hoofd der o l. school te Wad- dinxveen. Deze had tot onderwerp geko zen „Waarom openbaar onderwijs". Met aandacht werd naar zijn rede geluisterd. De tooneelgroep van de afdeeling Volks onderwijs verleende haar medewerking. Deze keer werd opgevoerd het tooneeistuk in drie bodrgvpn van K H. Spijkman, ge titeld „Wantrouwen"'. De wijze waarop dit stuk werd weergegeven verdient alle lof. Al'en hebben hun best gedaan dit zware stuk op goede wijze te vertolken. Daarop volgde het blijspel „Mijn queue is weg." Nadat nog een verloting was ge houden was het officieele gedeelte afge- loopen, maar velen bleven nog langen tijd in een gezellig bal bijeen. OUDERKERK AD. IJSSEL. Febr. Geboren: Trijntje, d. van K. van Rijs wijk en P. Twigt. Getrouwd: D. Speksnijder en M. va» Rijswijk. POLSBROEK. Febr. Ondertrouwd: H. van Wijk, 33 j. en H, den Besten, 33 j. Overleden* B. van der Mei, 70 i 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT gtKwnh...n.rh. Cour.nt Zuivel en melk. Arkel. De Coop Zuivelfabriek en Melk- fnricnting „De Linge", kwam Woensdag in het vereenigingögebouw „Odinu" bij een Waar het dit -jaar juist 20 jaar gele den was dat de fabriek werd geslicht wa ren ook do vrouwen \an de leden uitge- noodigd deze vergadering hij te wonen. Er was dan ook belangstelling van de Zijde der dames. Aanwezig waren G6 le den. De voorzitter, de'heer A. Kooy Jr te Kedicliern, opende, waarna de notulen werden gelezen. Het aftr. bestuurslid, .de heer A. C. Vermeulen te Kedieliom, werd herkozen. De heer Joh. Kooy te Kedichem had zich met het oog op zijn leeftijd en gezondheid niet meer herkiesbaar ge steld In zijn plaats werd gekozen de heer P. Schrouders te Kedichem. De balans- en de winst- en verlies-re- kening werden met algemcmo stemmen goedgekeurd. Het bleek dat aai de ver plichtingen over 1935 kon worden vol daan. Hierna volgde een lezing van den di recteur, waarin hij een overzicht gaf van de afgeloopen 20 jaren. Hij vestigde daar bij de aandacht op het feit, dat enkele be- «tuurderpn met d.e vereen dit 20-jarig ju bileum herdenken, nl. de heeren A. Kooy Jr., voorziltcr, Jac. van Beest, secretaris, C. de Jong te Hoog-Blokland en Joh. Kooy te Kedichem. commissarissen Hij bracht hen een woord van dank voor het geen zij hebben verricht in het belang dej. ▼ereeniging. Uit do mededeelingen over 1935 bleek o.a. dat er ruim 1 millioen L. melk meer -verwerkt is dan in het vorige jaar. Een lezing van den voorzitter werd met groote belangstelling gevolgd en beloond jnet een krachtig applaus Na de rondvraag sprak de voorzitter de heeren Jac. van Beest, C. S. df Jong en Joh. Kooy hartelijk toe en dankte hen ♦oor het vele dat zij hebben gedaan voor nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ci. FEUILLETO Schurken in ArcadiL Töen Sir Percy Archer Cardon met zich /Sneenam, wachtte hij tot ze buiten gehoor ♦an de huiswaarts koerende groepjes wa gen en sprak toen: „Er is gisteravond iets «eer onaangenaams voorgevallen. Ik had ■een onwelkomen bezoeker." t Cardon keek hem onderzoekend aan. Hij Jbad de'n indruk gekregen, dat Sir Percy /bem met opzet had meegetroond, om zijn /neef en nicht samen naar huis te laten (Tijden. „Een onwelkomen bezoeker?" herhaal de hij, benieuwd wat er nu volgen zou. „Ja. Heb je in Parijs ooit een man ont-« Woet, die zich noemt, en, voorzoover ik ♦reet, ook is baron de Rasti'lae?" „De naam komt me bekend voor,"' ant woordde Cardon, „wat is dat voor 'iemand? Een oplichter?" Brayshaw lachte kort, terwijl hij knikte ^En of! Dat is 't ergste van zoo'n avon tuurlijk bestaan; 't brengt je noodzakelij ker wijze in aanraking met menschen, van wier identiteit men liever onkundig zou blijven. En het beroete er van is, dat ®en ze nooit heelemaal kan kwijtraken, ▼ooral niet wanneer men het oude leven oen rug heeft toegedraaid." „"VVat wil hij?" vroeg Cardon. zonder •p die bewering in te gaan. „Geld? Chan tage, veronderstel ik." ..Ongetwijfeld", antwoordde Brayshaw «roog, „hoewel hij het me kwalijk nam, toen ik hel woord gebruikte Hij vergaat ▼aa nieuwsgierigheid en begrijpt nie» aoe ik het aanleg hier op Greeford Hall te leven; hij zinspeelde er meer dan eens ^P' dat ik best een part^:* ge- „De Linge". Hun werd een stoffelijk blijk \an waardeerinir aangeboden De heer J J. de Gier sprak hierna don voorzitter, die ook jubilaris was. toe. Hij roemde zijn bekwaamheden als voorzitter van „Do Linge en bood hem namens ,.De Linge" een blijk van wnardeering aan. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring en volgde de gratis verloting. S. D. A. P. Brandwijk. Vrijdagavond sprak in een zaal van den heer J. Voorsluis de heer Bram van Dijk te Spijkenissc. voor de af deeling der S.D.A.P., over „Het plan van den Arbeid". Na ingeleid te zijn door den heer C. v d. Stelt, ving de heer van Dijk zijn rede aan met te wijzen op de omstandigheden waarin we heden leven Spr. betoogde, dat de crisis ligt in het verkeerde voort- hrengings-slelsel. De koopkracht is niet in overeenstemming met de productie Deze crisis kan alleen worden opgelost door ver hooging van de koopkracht. Voor de soo.-dem. is deze crisis in het geheel geen verrassing en de arbeiders kunnën hiervoor ook niet verantwoordelijk zijn, wel het kapitalisme, dat slechts winstbe jag wildp De soe.dem. hebben de verant woordelijkheid moe willen dragen. Hierna ontvouwde spr. het Plan van den Arbeid en zeide, dat het plan weer ge luk en welvaart kan brengen, maar dan moeien "Hen medewerken. Na deze rede was er gelegenheid tot debat, waarvan echter niemand gebruik maakte. Coop. Boerenleenbank. Gi essen-Nieuw kerk. Fit het 29ste jaar verslag, over het boekjaar 1935, der Coö peratieve Boerenleenbank G i essen-N ieuw- kerk e o., nemen we 't volgende over. Het bestuur bestaat momenteel uit de heeren A. van Houwoling, voorzitter: W. Boer, secretaris; D. Hakkesteegt, D Kooi man en Adr. Boer. leden De raad van toezicht is samengesteld uit de heeren G Korevaar, W. van Houwelingen en G van der Meiden Kassier de heer P. Schakel Adrz. en diens plaatsvervanger de heer E. Kooiman Jzn. De rekening vermeldt o m de volgende cijfers: Ontvangen spaarbank f 141977 65: terugbet. voorschotten f 3615; ontvangen in loop. rek. f 946594 13; terugbetaald door spaarbank f 155711 99; gegeven voorschot!en f 9400; uitgave loop. rpk f 931345 48 Op reserve gebrachte winst f 1690.09. Dp balans sluit met de totaal cijfers van f 611099.96 en een winstsaldo van f 1528 86 Op de algemeene vergadering ia als be stuurslid aan de beurt van aftreding de heer W. Boer en als lid van den Raad van Toezicht de heer W. van Houwelin gen, beiden terstond herkiesbaar. Goudriaan. B. en W hebben aan de slichting voor alleenstaande blinden te Wolfheze vergunning verleend tot 't hou den van een collecte. Fanfarecorps „Symphonla". Hoog-Blokland. Donderdagavond had in het Vereeenigingsgebouw ,J).O.V A." de jaarvergadering plaats van het fanfare- corps „Symphonia". Aanwezig waren 35 loden, benevens 11 eere-leden, verder le den van den raad van toezicht en kunst lievende leden. De voorzitter opende met een welkom bruiken." „Aha. Natuurlijk verbaasde het hem. Ik vermoed, dat je vroeger met hem hebt sa mengewerkt?" Brayshaw trok de schouders op. „Toe vallig hebben we elkaar een of twee keer kunnen helpen. Ik heb in mijn leven heel wat bedriegers gadegeslagen, maar ik zou zeggen dat er geen man bestaat, die han diger met een spel kaarten weet om te gaan dan Emile de Rastillac." „Je hebt hem natuurlijk de laan uitge stuurd?" vroeg Cardon 'n tikje angstig. „Dat zaakje mag je waarlijk wel voor zichtig aanpakken." „Dat spreekt. Gelukkig is mijn positie tegenwoordig sterk," klonk het met een zweem van voldoening. „Ik had een ver haal verzonnen, dat Sibyl geld geërfd had. 't Was duidelijk, dat hij het heelemaal niet slikte, maar ik bleef vo'houden; meer heeft hij niet uit mij gekregen." „En is hij vertrokken?" „Ja, of 't'voor goed is, kan ik niet zeg gen. Ik acht het zeer waarschijnlijk, dat hij noe een poging zal doen. Nu wij sa menwerken, vond fk hot wel zoo goed, het je te vertellen. Ofschoon ik geen gevaar ducht, noch inzie waar het vandaan zou kunnen komen." „Goed," merkte Cardon op ,De man heeft geen vat op je?" „In 't minst niet. 't Is onmoze'ijk dat hij wrok jegens mij koestert. Eens is hij in moeilijkheden geraak» met do autoritei ten, een ongelukje, waarin ik naar recht en billijkheid had moeien dee'on. Hij zat gevangen in een kuil, waar in kans zag uil te klauteren". Cardon lachte sluw. „Over zijn schou ders?" „Dat niet bepaald Ofschoon hij wel re den kan hebben om dat te denken" Biay- shaw's toon was cynisch ongevoelig. .Maar dat is 't niet." vervolgde hij op meer zakel ijken toon „De regel van dat leven is altijd geweest ieder voor xich, VRIJDAG 14 FEBRUARI 1938 en een terugblik op 1935. Het afgeloopen jaar bracht voor „Symphonia" vele ups en downs, doch meestal downs. De finan- cicele toes afld^ is allesbehalve rooskleu rig. liet repetitleboek kon ook veel beter zijn. Notulen en jaarverslag werden daarna gelezen en goedgekeurd, lit het jaarverslag ontleenm we hpt volgende: Het ledental is sieeds stijgende De vereenig ng telt thans 36 werkende le den, 8 kunstlievende leden en 72 dona teurs. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan ontvangsten f 1566.68 en aan uitgaven f 1565,29, batig saldo f 1.39. De commis.s e tot het hazien der reke ning over 1935. beslaande uit de heeren W. Timmer, A. Kroon en W. Slob bracht bij monde van den heer Timmer verslag uit over haar onderzoek, waarbij alles keurig in orde was be vonden. De rekening werd goedgekeurd. Op voorstel van den heer J. van der Giessen werden de aftredende bestuursle den, de heeren A. C. van Kleef en L. Paardekooper bij acclamatie herkozen. Vervolgens werden op voorstel van den ,hoer J. van Maurik de aftredende leden van den raad van toezicht, dc heeren L. Lit tel, N. Rietveld en W. Timmer even eens bij acclamatie herkozen. Bij stemming werd besloten deel te ne men aan het concours te Garderen, dat op Hemelvaartsdag gehouden wordt. Te vens Werd in beginsel besjoten, dit jaar een festival te organiseeren. Hierna stelde de voorzitter voor, om naast „Symphonia" een dames-afdeeling op te richten, die zich dan een avond per wepk kan bezig houden met het vervaar digen van nuttige en fraaie handwerken, het instudeoron van zangnummers enz. De lieer Van der Linden zeide hier zeer veel voor te gevoelen, vooral, omdat hem meermalen is gevraagd, een dameskoortje te richten. Gaarne wil hij eveniueele zangrepetities pro dea leiden en verder al le mogelijke medewerking verleenen. De heer F. den Harfog sloot zich hier bij aan. Hierdoor toch zal men ook van de zijde der dames op steun mogen reke nen. Besloten wordt, dat hel bestuur de noo- dige stappen zal doen om dit plan te verwezenlijken. Na het vertoonen van enkele films, viel de traditioneel® Symphoni-taart bij lo ting ten deel aan den heer A. Kroon. De gratis-verloting deed 40 aanwezigen een prijsje machtig worden. De voorzitter bracht dank aan de schenkers van deze prijzen. Na He rondvraag sloot de voorzitter de vergadering, met de mededeeling. dat de eerstvolgendeuitvoeringen op 20 en 22 Februari zullen worden gegeven. Zeldzaam. Hei- en Boeicop. De veehouder D. B zag deze week zijn varkensslapel uitge breid met 15 biggen van néén zeug die de eerste keer geworpen heeft. De veehouder M. alhier, werd in één nacht 6 lammeren rijker van twee oude MEER EENHEID GEWENSCHT. De vctlheid der stutten 'S niet beuorderlijk voet- de stevigheid/ Met ons evenredig kiesrecht Loopt het soms een beetje mie, Omdat de partij-verbrokkeling -4*. Vaak „te evenredig" is! Uit die wirwar van partijen Wordt geen kiezer soms meer wijs, Menigeen slaakt de verzuchting: Dat is mij wat al te grijs! Door de veelheid van dio „stuffen* Krijgt het bovenstuk, de Staat, Het op sommige momenten Met z'n evenwicht te kwaad. Dit verschijnsel is ten zeerst» Met het staaisn ijd; Van een fundament ver'angi men Allereerst betrouwbaarheid. Daarom maant nu de minister: Stelt die vrijheid meer op prijs! Politieke zelfbeperking Is een allereerste eisch. Vormt inplaats van al die slutjee Een betrouwbaar onderstuk. Anders wordt straks die verbrokkeling Voor ons volk een ongelukl schapen, een geval dat eveneens tot de zeldzaamheden gerekend mag worden. Gevonden: Een kinderwantje. InL gem.-politie. Bijz. Vrijw. Landstorm. Molenaarsgraafv'Maandagavond had in de raadszaal de jaarJgkscbe vergadering plaats van den Bijz. Vrijw. Landstorm, afdeeling MolenaarsgraafBrandwijk. Daar de voorzitter, de lieer D. Brou wer, burgemeester, wegens droeve familie omstandigheden niet aanwezig was, be rustte de leiding bij den heer H. G. Boks, die de vergadering opende met een kort welkomstwoord. De secretaris, de heer J. Beusekom, las de notulen en het jaarverslag, Welke heide werden goedgekeurd. Uit het jaar verslag bleek, dat de afdeeling "ruim 45 le den telt. De ontvangsten waren ih het' af geloopen boekjaar f 172,08 en dé difgaven f 130,40, derhalve een batig Saldo van f 32 68. In de commissie tot nazien dér rekening werden benoemd de heeren H. G. Baan en J. W. Ooms. Aan den plaatselijken leider, den heer As. Molenaar, werd voor al zijn arbeid voor de afdeeling een gratificatie toege zegd. Na de pauze ging de heer H. G. Boka oVer tot uitreiking der prijzen van dea laatsfen schietwedstrijd. De uitslag was: Groep A: le prijs T. Prins; 2e prijs M. de Ruiter; 3e prijs A. Eijkelboom; 4e prijs H. G. Baan; 5e prijs C. Kooiman. Groep B: le prijs H de La Beije; 2e prijs D. van Dam. 3e prijs P. Timmer; 4e prijs As. Molenaar; 5e prijs M. Maasland; 6e prijs L. van der Giessen. Groep C: le prijs H. B. van Zessen; 2e prijs J. Hakkestooct; 3e prijs G. Boraje: 4e prijs C. van IJzeren; 5e prijs J. den Bakker, 6e prijs J. do Ruiter; 7e prijs W. Schakel; 8e prijs C. Verhoef. Otfoland. Tot secretaris der afdeeling Alblasserwaard Centrum van het Neder landse!) Bijbelgenootschap, is gemzen in plaats van Ds. Boodt te Brandwijk, die wegens vertrek heeft bedankt, ds. J. W. Dragt alhier. en dat weet niemand beter dan Emile de Rastillac. Ik zeg ook niet dat hij zich werkelijk gekrenkt voelt, ofschoon hij zich zelf wel wijsgemaakt zal hebben dat bij een soort van recht heeft op mijn dank baarheid." ,,'t Zou verstandig zijn, hem dat eens en vooral uit het hoofd te praten, wat dacht je?" opperde Cardon. „Ja. De kerel voorgoed kwijt te raken. Ik, heb hier meer 't oog op de toekomst, dan op het verleden. Rastillac is een ver duiveld bij de hand ventje, zie je. Ik zou zeggen, dat er in heel Europa niemand is, die je gauwer doorziet, dan hij." „Die slimheid heeft hem toch niet be let erin te loopen, volgens jouw verhaal," merkte Cardon op. „0, hij heeft, als iedereen, zijn zwakke zijde," antwoordde Brayshaw. „maar hij heeft verbeeldingskracht en verbeeldings kracht kan je soms drommels goed op een sgoor brengen. Neen, we kunnen lnm hier niet laten rondloeren. Ik geloof dat ik het wel al'een afkan met mijnheer de baron, door hora wijs te maken, dat er in long Greslord niets te halen valt. Maar ik vond het wijzer je op de hoogte van het gebeurde te brengen, Cardon, voor het geval ik je noodig zou hebben." „Ja, juist," antwoordde Cardon, „ver wacht je nog een tweede bezoek?" „Zoover ik hem ken. komt hij terug. De man moet in de gaten gehouden worden. Hij is nog altijd hier Hij heeft zijn intrek genomen in de „Drakenkop". Je kon daar bij gelegenheid wel eens binnenloopen en een oogje houden op zijn doen en laten. Jou kent hij niet en je aanwezigheid ral geen achterdocht wekken." „Dreigde hij?" „Dat niet. Maar hij scheen toch iets leolijks in den zin te hebben." Cardon knikle eiAstig en ze reden eeni- gen tijd zwijgend voort. Toen ze het ge sprek hervatten, liep het over andere din- I gen. De vroege schemering van den gou wen namiddag viel reeds in, toen ze Long Gresford naderden. Ongeveer een kwart mijl van het hek verwijderd, zagen ze een eindje voor hen uit de vage gestalte van een man die verdween door een gat in de heg. dat in een veld uitkwam. Toen zij voorbijreden, stond hij mei den rug naar hen toe tegen 't hekje geleund. Eenmaal daar voorbij gaf Brayshaw zijn motgezel een wenk. „Dat was hij, de Rasti'lae," zei hij vlug, „zag tje hem?" „Zijn rug; maar ik geloof wel dat ik hem herkennen zou". Brayshaw lachte. „Makkelijk. Een typi sche Franschman! Je zult geen kans heb ben in deze buurt iemand tegen te komen met wien je hem verwarren kunt „Tenzij," sprak Cardon, „de jakhalzen van onzen Parijsohen lijd bloed geroken hebben en overkomen voor hun deel in de buit." Brayshaw maakte een gebaar met de hand. „Bah! Er is geen buit voor de aas gieren. Wij jij en ik hebben slechts bescheiden middelen, die ons niet veroor loven er dp zakken van anderen mee te spekken. Dat moet onze gedragslijn zijn. Ik hoop dat, als mijnheer de baron iets van plan is, hij het niet te lang uitstelt. Hoe eer hij het nuttelooze van zijn poging inziet en het Kanaal weer tusschen hem en ons stelt, hoe beier het voor ons is Au revoir, tot vanavond acht uur en daarna!" Archer Cardon reed een eindje door. hie'd dan de teugels in en wachtte, een waakzaam oog op het inrijhek gericht, dat in de toenemende mist nog net zicht baar was. Op dat oogenblik kwamen Richard en Sibyl uit de duisternis te voorschijn en sloegen de laan in „Daar gaat Marion's kans," mompelde Archer. „Ik begrijp 't niet, tenzij ze zich in de kaart heeft laten kijken. Toch kun nen we het misschien nog voor elkaar krijgen, maar ik betwijfel het. Brayshaw is ons de baas." Hij bleef wachten met een onbewegelijk dreigend gelaat, onge voelig voor de koele Novemhermist, die langzamerhand dikker werd. Nu en dan bracht hij zijn paard dichter bij het hek, als om hen niet uit 't oog te verliezen." „Ik zou wel eens willen weten tot hoe ver Brayshaw me de waarheid vertelde omtrent dien Franschman," mompe'de hij tusschen de tanden. „Ik vertrouw het niet ha! daar is hij." De gestalte van een man te voet was voor een oogenblik zichtbaar, toon hij uit de mist opdook en, met vluggen stap het hek binnenwandelde. „Hij laat er geen gras over groeien." Cardon lachtp zachtjes en wendde zijn paard huiswaarts. „We hebben een builengewonen rit ge had, kind," sprak hij, toen hij de gezellige zilkamer van de Grange binnentrad, waar Marion, met de theetafel bij het viiur ge schoven, zat te lezen. „Schande dat je niet mee was." „0, alles in aanmerking genomen, heb ik er geen spijt van," antwoordde Marion, terwijl zij haar boek neerlegde en thee in schonk. „Was Richard erbij?" „Ja, als geleide van Sibyl Brayshaw. Hg kan niet veel anders doen; maar het is jammer." Er gleed een harde uitdrukking over 1 gelaal van het meisje. „Sybil is op haar voordeeligst op het jachtveld." merkte ze op, met den vreug- deloozen lach van iemand, die een neder laag geleden heeft. „Dat ben ik niet." ..Niemand slaat een beter figuur dan jij," )orkl.iarde Archer kalm. „Hoe 't ook zij," zei Marion, „ik heb geen zin om openlijk met S'byl te wedijveren. „Vanavond krijg je je kans, Marion." ..Misschien," an'woordne ze, met een licht schouderophalen. „Wil je nog een kop thee?" „Neen, dank je. Ik moet me gaan ver- kleeden. Ik ben doorweekt van die zware mist." (Wordt vervolgd.) 1

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2