Plaatselijk Nieuws A/pc DE HELD. Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Predikbeurten j 12 VRIJDAG f4 FEBRUARI 1M8 Tienjarig bestaan B.V-L Lexmond. In de chr. school had Vrij dagavond de feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan van de afd. Lex mond van den Bijz. Vrijw. Landstorm plaats. De beschikbare ruimte was geheel be zet. Onder de aanwezigen waren om. Lt. Generaal L. F Duymaer van Twist, Over ste Linden, de secretaris v. d. Nat. Land storm Comm., de burgemeester S. Hoo- genboom, Sldb, en Zeeuw, Lt. Groenen dijk, Kapt. Boulogne, ds. Coumou en mr. Holland. Met gezamenlijken zang werd de bijeenkomst geopend, waarna de voorzit ter van de pi. commissie, de heer Haaf- kens, een kort openingswoord sprak. Spr. wees erop, dat de afd. behoefte heeft ge voeld om haar 10-jarig bestaan in een eenigszins ruimeren kring te vieien en de grooie belangstelling verheugt de afd. uitermate. Die belangstelling kan de B.V.L uiet missen. Ook de belangstelling van de vrouwen, welke thans tot uiting komt, wordt op zeer hooge prijs gesteld# Het nationaal bewustzijn dringe alzoo dieper door en de liefde voor ons Vorstenhuis worde sterker, opdat de B.V.L. deze dier bare bezittingen bescherme en wake dat geen schendende hand zich uitstrekke naar ons Vorstenhuis, en onze nationale goe deren. Hierna las de voorzitter een telegram Voor van den secretaris van het gewest Dordt, den heer Janssen, en deelde mede dat bericht van verhindering was inge komen van Baron Van den Borg van Verwolde; oud-burgemeester Pot, en van den heer B. A. Overbagen, hoofd der o.l. school. Vervolgens gaf de secretaris van de pl. commissie, de heer Frans de Jong, een overzicht van het 10-jarig bestaan der afd. en van de oprichting. De eerste landstormers werden in deze gemeente bijeengebracht door ds. Magendans, des tijds predikant der Ned Herv. Gem., al hier. Het waren de heeren C Slagboom, Jac. de Jong en A. de Jong. Tot op richting kwam het echter eerst in 19-8, nadat verschillende landsto:mers reeds eenigen tijd onderdak hadden gevonden bij de afd. Hei- en Boeieop en daar aan de wedstrijden deelnamen. Lt. Gn Duymaer van Twist hield daar na de feestrede. Spr. richtte gelukwen- schen tot de feestvierende afd. en wees als voorzitter der Nat. Landst. Comm. op de groote elar::McUing en waardeering d e er van de legeering uitgaat naar het werk en de ontwikkeling der B.V.L. Spr. wees er op, dat alleen dan het schip van staat Teilig door de branding van onze tijd kan worden gestuurd als het vo'k zich eendrachtelijk schaart om de regeering en rondom den troon van Oranje, 't la een ernstige tijd. Er waart een geest van re-, volutie, die \an twee zijden van Marxis tische en Nat. Socialistische, opsteekt, teneinde onze geestelijke en staatkundige vrijheden en de kerk aan banden te leg gen. Voor het behoud onzer geestelijke en cultureele goederen vormt de B.V.L. een trouwe wacht. God beware ons voor bur gerkrijg, doch als men een greep zou doen naar de troon van Oranje dan roep ik u toe: „Sluit de gelederen!" Op de rede volgde ..November 1918", een tableau met spreekkoor, opgevoerd door vrijwilligers van de afdeeling. De voorzitter leidde dit stuk. Deze voorstelling paste geheel in het kader van dezen avond. Hierna vertrok generaal Duymaer van Twist en na een kort afscheidswoord van den voorzitter, werd hem de bekende ze genbede uit Psalm 134 toegezongen. Het volgende stuk was „CapeUe im Walde", muziek en zang van vrijwilligers. Een har telijk applaus vertolkte de waardeering der aanwezigen voor dit schoone stuk. Verschillende sprekers kregen hierna de gelegenheid de feestvierende afdeeling toe te spreken. Achtereenvolgens spraken Lt. Groenendijk, Ds. Coumou en de heer Van der Hagen, pl. ledder van de afdee ling Hei- en Boeieop. Overste Linden g ug hierna over tot de prijs uitra. king, Spr. dankte den voorzitter voor de onnavolgbare wijze, waarop hij dezen avond in elkaar geschroefd heeft. Spr., die vele bijeenkom» en van afdee- 1 ngeu dor B.V.L. bijwoont, kan aanvoe len en wil het ook uitspieken van hoeveel waarde iemand ais de heer Haaf keus voor een dorp is. Men heeft hier kans gezien, alle aan zulk een avond voorafgaande voorbereidingen en moeilijkheden te over winnen eu te komen tot zulk een schitte rend resultaat (Applaus). Na de prijsuitreiking volgde pianospel van mej. Nïesje Haafkens en van haar piano-onderwijzer, den heer £n Hamer- ling. Een drama'isch fragment getiteld „Alva en L'gmond" maakte diepen indruk. Een klein orkest voerde uit „Zoo zingt Holland", potpourri van bekende liede ren. Het tableau „Verzoening van Tromp en De Ruiter" voerde weer terug in de vaderlandsche geschiedenis. Dit stuk paste geheel in het kader van den B.V.L.: On derlinge geschillen moeten wijken voor het gemeenacliappelijke groote doel! De heer Haafkens kwam hierna aan 't woord. Spr. dankte de leden van de com missie en de afd dio hadden medegewerkt aan het tot stand komen van dezen avond, en de familie Hamerling voor de muzikale medewerking, 'die zij verleend heeft. Ook de andere medewerker», mej. Coumou, Fr. de Jong, Jo van der Grijn, A. Lakerveld en de zangers deelden in dezen dank. Een woord van bijzonderen dank richtte «pr. tot mej. Van der Grijn, die baar rol in het tableau „November 1918" zoo uitstekend heeft gespeeld. Ook de heer Kloens, die met het samenstellen van het tableau zich bijzonder verdienste lijk heeftgemaakt, en de heer De With, die voor de koffie met bijbehooren gezorgd had, dankte spr. Ook het schoolbestuur werd niet vergeten. Burgemeester Hoogenboom sprak een slotwoord. Spr. nam zich voor om te spre ken naar den indruk, die hij van deze bijeenkomst zou ontvangen. Hij kon hier mede kort zijn, wanneer hij zeide; Wat is het toch vanavond in mijn Lexmoad ge zellig. Spr. wil echter nog iets meer zeg gen. Spr. dankte den voorzitter voor diens meesterlijw» leiding en memoreerde de bange dagen van 1914, met als gevolg de geest vau 1918. V/at heeft het goed ge daan, toen te bemerken, dat de koude Hollander in vlam komt te staan, wan neer men ons oud Oranjehuis wil aantas ten. De tijden zijn thans «donkerder dan ooit! Worde de bede van den grooten Zwij ger verhoord:-'O God, ontferm U over ons arme volk! Worde het woord van Bilder- dijk weer verwezenlijkt: ..Holland Bloeit" weer. Daarna werd de 1 bijeenkomst gesloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Krimpen a.d. Lek. Zondag speelt Di lettant 1 een thuiswedstrijd tegen CK.C. 1. In Kral. Veer werd het destijds een gelijk spel, doch C.K.C. heeft zich na een maiig begin goed opgewerkt, terwijl Dilettant, na een goed begin danig afge zakt is en het nu bovendien zonder haar keeper en spil zal moeten doen. Wij ver wachten dan ook een kleine nederlaag voor Dilettant. i Oudewater. De uitslag ran het kaart- concours der St. Jozefgeze'len is als volgt: le prijs B. v. d. Berg; 2e A. v. d. Hoogen, 3e J. Verkleij. 4e A. Hoogendoorn. Troost prijzen: le W. v. d. IJse!, 2e Th. Streng, 3e N. A. van Wijk, 4e C. Kasborgen. Jongelirgs- »n Meisjesvereeniging. Willige-Langerak. Vrijdagavond werd hier in de chr. school onder groote be langstelling de jaarvergadering gehouden van d« jongelingsvereeniging Immanuël en de meisjosvereen. „Bidt en Werkt". De voorzitter der jongelingsvereen., de heer J. A. Kooman, opende en liet zin gen Ps 103 1 en ging voor in gebed Daarna heette spr. alle aanwezigen harte lijk welkom, inzonderheid burgemeester Oldenhof en dPn eere-vobrzitter ds. A. d» leeuw, benevens kerkeraad en schoolbe stuur. Voorts sprak hij een inleidend woord, naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte, n.l. Lucas 12 35—40. Daarna bracht de heer C. Kooiman verslag uit namens de jongelingsvereeni ging, schetsende den bloei der vereeni- ging, die thans 13 leden telt. De penningmeester meldde een batig saldo van f 6.69. Vervolgens bracht mej M Goedhart, secretaresse der meisjesvereen, haar eer ste jaarverslag uit. De vereen, is 18 Fe bruari 1935 opgericht met 7 leden en heeft thans 12 leden Mede door de activiteit van de presiden te. mevr Kooman, hebben de leden aan het einde van hun eerste vereenigingsjaar 120 stuks kleedingstukken vervaardigd. Deze zullen aan behoeftige gezinnen uit gereikt worden Daarop volgden inleidingen, zang, en declamatie. De presidente mevr. Kooman hield een referaat over de geloofsvervol ging in Rusland. In de pauze werden ververschingen rondgediend en werden de kleedingstuk ken door de meisjesvereen. gemaakt, be zichtigd, terwijl de handwerken werden verkocht, welke f 32.20 opbrachten Daarna werden gelukwenschen overge bracht namens de geref jongelingsveree niging alhier, en van de vereenigingen te Schoonhoven, Polsbroek, Jaarsveld, Lopik, Langerak en ran het schoolbestuur. Burgemeester Oldenhof sprak over den drang die er moet wonen bü onze jong» menschen voor het christelijke vereni gingsleven, wat als een gave Gods moet beschouwd worden. Spr. wees op Duitsch- land, waar alle vereenigingen zijn opge lost in de Hitler-jeugd. Daarna sprak ds. A. de Leeuw een slotwoord en met de bede dat Gods Zegen moge rusten op de leiders der vereeni gingen, sloot spr. dezen feestavond na T zingen van Ps. 68 10 met dankgebed. Een collecte bracht f 14.66 op. OPLOSSING LEGPUZZLE MEISJESNAMEN. Poesiekat en Piopmuia treden samen op een die ren feeet op. Z« hebben een mooi nummer ingestudeerd aangezien Piepmuis kan lezen. Heel vlot leest ze nu verschillende meisjesnamen op, die in een boog op den muur zijn geschreven. Pro beer het ook maar eens De letters moeten in de zelfde volgorde gebruikt worden, als waarin ze op geschreven staan, maar je mag een letter wel soms tweemaal gebruiken. Het zgn 9 meisjesnamen. TEEKENING UIT EEN LIJN. Deze oude heer kreeg een» een puzzle op te lossen, die niet eenvoudig was en het duurde dan ook een heelen tijd, voor hej de oplossing had gevonden. De vraag was n.l. om het figuur waar de cijfers bij staan, in één lijn te teekenen, zonder je potlood vu het papier te lichten en non- i der één lijn te kruisen. Je moet bij 1 be ginnen en raag verder gaan zooals je wilt. Probeer het maar eens en a-s het heele- maal met lukt, kijkt dan maar goed naar dien ouden heer, hij doot het jullie al voor. De nieuwe waterleiding van de stad Portland in Oregon (Noord-Amerika) zou in werking gesteld worden! Anderhalf jaar hadden arbeiders eraan gewerkt en nu was de vijftig kilometer lange leiding, die voerde van het bekken, dat in bet Cassaden gebergte lag, naar de nieuwe watertoren, bij Portland, klaar! Precies om 12 uur zou het eerste water in de bui zen gelaten borden en je begrijpt, dat zou een p'echtig oogenblik zijn! Overal in die streek heerschte vreugde en alJfP arbeiders hadden vrij dien dag. Die arbeiders hadden in verschillende groepen gewerkt, colonnes heet dat met een mooi woord, nu zaten de mannen van caionne 6 in hun kamp, dat 22 kilo meter van Portland verwijderd opgesla gen was. Het was 10 uur, toen een arbeider van een andere co lonne aan den ingenieur van colonne 6 kwam vertellen, dat bij de twintigste kilome ter een aardverschuiving had plaats gehad. Direct ging de ingenieur met de arbeiders twee ble ven er achter naar de plek en toen ze daar aange komen waren, zagen ze, dat "oen buizentunnel (de water leiding voerde door tunnels) door de aardverschuiving be dolven was. En nu was het best mogelijk, dat de tunnel ingestort was, waardoor de buis misschien een knik ver toonde. Zoo zou het water dus niet door door de hu is kunnen gaan! De ingenieur zei tegen de mannen, dat zij in de buis moesten gaan om te kijken of er schade was aangericht. En tegen een van de arbeiders, die thuis moest blijven, had hij gezegd dat deze de hoofdingenieur die nu bij het bekken was, moest opbellen en zeggen dat er geen water in de leiding moest gelaten worden, omdat er mannen in de buizen waren. De schacht, waardoor men in de buielei ding kon komen, bevond zich daar, waar de leiding het dal, waarin de colonn» kampeerde, met een reusachtige boog overbrugde. Toen de mannen daarboven aangeland waren, staken zij hun lampen aan, gingen de ladder af en gingen gebukt door de buizen naar de 20ste kilometer. Ondertusschen waren bij het bekken een beeleboel menschen samengekomen. Lang zamerhand was het bijna twaalf uur ge worden en de waterleiding zou in werking gesteld worden. Deftige heeren hielden redevoeringen en de mau, die op de telefoon moest letten, luisterde naar die redevoeringen en lette niet op de telefoon. Toeg de arbeider uit het kamp van co lonne 6 dus opbelde, boorde de ander dat niet. En alsmaar bleef die telefoon bellen, bellen, bellen! Precies om twaalf uur greep de burge meester naar de hefboom en terwijl de hee ren zich om de eettafel schaarden, don derden reusachtige watermassa# door de leiding. Ook de telefonist ging naar zijn telefoon terug en hoorde toen pas het bel- DE CIJFER-MENEER. -T) -vj Uit hoeveel cijfers bestaat deze meneer A wzü do som aan die «jgfewtf len. Hij greep naar de' hoorn en hoorde de Jobstijding. Bleek van schrik rende hij daarop naar de sluizenhefboom en zette hem op „stop". Toen liep hij naar den hoofdingenieur en vertelde hem het ongeluk. Het was niet meer moge lijk om de menschen te waar schuwen. Het water bewoog zich met een snelheid van 50 kilometer per uur door de buizen en bet was zeker 2 kilometer loopen naar de schacht. Onderwijl had de arbeider van de colonne 6 aan de te lefoon gezeten, in de hoop, dat er eindelijk wei eens iemand komen zou, wat dan ook zoo was. Maar toen was het te laat. Er was nog een tweede arbeider ach tergebleven in het kamp, zooals ik zei. Dat was nog een jongen. Frank heette hij Eigenlijk was het geen echte arbeider. Hij hielp de negerkok alleen maar met bet eten klaar maken en hield de boel schoon. Hij zat al dien tijd naast de telefoon en toen het twaalf uur geslagen had, be greep hij, dat het uit was met de vijf mannen in de buis. Maar daar kreeg hij opeens een inge ving. Hij rende naar het magazijn met ontp'ofbare stoffen, dat niet ver van de waterleiding gelegen was. Toen hij daar aangeland was, nam hij zooveel dynamiet mee als hij dragen kon en maakte er een bundel van. Toen stak hij een lont in een ran de „dynamietworaten". Zoo vlug hij Hij moest daar eerder aankomen dan het water. Hij hoorde in de verte reeds het bruischen van de watermassa's. Nog har der rende hij.... Terwijl hij liep, sneed bij een stuk van de lont af, zoodat er nog maar 5 centimeter van over b'eef. Vijf se conden zou de lont nu branden. Bij de schacht ontstak hij een lucifer, de lont siste en direct daarop vielen de dynamielworsten op de bodem van de buis Nu rende Frank weer terug. Zijn eigen leven moest bij nu redden. Vijf seconden was maar een korte tijd om zich voor een ontploffing in veiligheid te brengen. Hij had ongeveer vijftien meter geloopen, toen de grond onder hem begon te trillen. En terwijl hij viel, zag hij om zich heen stuk ken grond omhoog spuiten. Toen werd het donker om bem heen.. De ingenieeur, die met colonne 6 in de waterleiding zat, had eerst geen acht ge slagen op de luchtdruk. Maar toen de luchtstrooming en de druk hoe langer hoe sterker werden, zagen de mannen elkaar aan, en geen van hen durfde te zeggen, wat ze eigenlijk dachtenToen hoor den zij opeens een vreeselijk dreunen en nu was er geen twijfel meer: het water kwam. Teruggaan was onmogelijk, en in de richting Portland naar de volgende schacht gaan, die 5 kilometer verder lag dan de plek waar zij nu waren? Niet mogelijk. Het water zou heft inhalenMaar nu werden de mannen door de geweldige luchtstroom meegesleept. Ze wisten, dat het nu met hen gedaan was. Plotseling werden ze door elkaar gegooid. Een ver- schrikke'ijke druk, die hun de kleeren van loopen kim, ging hjj m mat de scbeobt de waterwerken m de stad Portland, het lijf rukte. Een blauwachtig schijnsel zagen ze. Toen verloren ze de bezinning. Maar het water kwam niet. Dat stroom de naar het dal De vijf bewustelooze mannen werden door de reddingsbrigade u!t de leiding ge haald en in veiligheid gebracht. Gelukkig was er geen gevaar en zouden zij alle maal in leven blijven. Pas veel later vond men de zwaar-ge- wonde Frank. Op een baar droegen zij hem naar Portland, naar het ziekenhuis. De mannen van colonne 6 hebben de jonge Frank, die twee maanden later weer beter was, hun leven lang niet vergeten. Maar ook de stad Portland wist helden moed naar waarde te schatten! Frank Tailer is tegenwoordig hoofd va* 13 """t Benschop. Blijkens den regenmeter op huize „Wilhelmina's Hofbedroeg de re genval over. Jan. 72,3 mM. Giessendam. Bij den agent der arbeids bemiddeling slaan 293 personen als werk loos ingeschreven Het aantal is nog niet zoo hoog geweest. Haastrecht. Het 2de elftal van Haast recht wacht a.s. Zondag een zware wed strijd. Het moet namelijk uit spe'en tegen Groot-Ammers I. Daar ook Gr.-Ammers nog een klein kansje heeft, is het dubbel oppasten. Thuis werd het een gelijk spel. Toch gelooven wij dat, indien de geel-zwaï t gestreeptap van meet-af aanpakken, zij zullen winnen. Het 3de elftal ontvangt thuis de roser- res van Gr.-Ammers. Deze wedstrijd kan door de thuisclub gewonnen worden. Reeuwijk. Ten huize van den heer E. Oosterwijk. Raadhuisweg E 72. is een ge val van de besmettelijke ziekte roodvonk geconstateerd. De werkloosheid. Sliedrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs Waren de vorige week ingeschreven 1513 werkzoekenden Nadien werden opnieuw ingeschreven 44 werkzoekenden, terwijl 75 personen werden afgevoerd, zoodat op heden waren ingeschreven 1482 perso nen. Op 11 Februari 1935 was dit aantal 1500. Politie-berichten. Sliedrecht. De politie heeft aangehou den N., die nog twee dagen hechtenis moest ondergaan. Hij is naar Dordrecht overgebracht. Voorts werd aangehouden B., die nog f 4 boete moest betalen. Na betaling der boete is hij heengezonden. G. deed aangifte van vernieling van 'n ruit door L.; S deed aangifte van vermis sing van een ijzeren ankeraak en H. van vermoedelijken diefstal van een rijwieL Damwedstrijd. Sliedrecht. De uitslag van de damwed- •trijd tusschen een 25-tal van de Slie- drechtsche Dam- en Schaakvereeniging en een 25-tal van de damvereeniging „Denk en Zet" te Hardinxveld luidde 15--35 in het voordeel van laatstgenoemde vereeni- ging. Zulvelweek. Sliedrecht. Men deelde ons mede, dat de Kookdemonstraties, uitgaande van de af deeling Sliedrecht van de Kern Zuid-Hol land van cU Propaganda van het Crisis Zuivel Bureau, zijn bezocht door pl m. 1150 bezoeksters en bezoekers. Voor de organisatoren een mooi succes. Heden wordt als sluitstuk van de Zuivelweek in Thalia Theater een bonte avond gegeven, waai-in o.m. scènes zullen worden opge voerd van de propaganda-zuivelrevue „Van Eigen T »M". DE PRINSES WEER TE GARMISCH. Onverwacht bezoek. Woensdagmorgen kwam, geheel onver- Wacht, ongeveer tien minuten over elf Prinses Juliana, vergezeld door baron en baronesse van Hardenbroek en baronesse Van Asbeck, op-het station te Garmisch aan, waar zij onopgemerkt tusschen bet publiek, in de hof'.auto stapte, welke ge reed stond en die haar naar het Skista tion bracht. Er heerschte daar juist een groote drukte, doordat Hitier, Göbbels en hun staf in het Skistadion aanwezig wa ren en op het balcon hadden plaats geno men. De Prinses verdween volkomen onop gemerkt in de menigte en nam plaats op het terras van 't restaurant van 't Olym- pia Haus, vanwaar zij het skispringen gedurende eenigen tijd gadesloeg. Kort na aankomst van de Prinses ver trok Hitler uit het Skistadion. Nadat de Prinses zich eenigen tijd in het heerlijke zonnetje had bezig gehouden met het kij ken naar de sprongen van de kleinste skischans, begaf zij zich naar Hotel „Zur Post", waar zy de lunch gebruikte. BOEKHOUDER GEARRESTEERD. Fraude met schoolgelden. De politie te Heerlen heeft Maandag- Avond gearresteerd den boekhouder van de M.T.S. aldaar, G., die verdacht wordt van verduisteringen. Door een samenloop van omstandig heden heeft de ontdekking plaats gehad. De directeur had in verband met het heffen van schoolgelden de lijst opgemaakt van de inkomens der ouders van de leer lingen der M.T.S. Deze inkomslen stem den niet overeen met de bedragen, welk» door den boekhouder waren aangegeven. Wanneer iemand een inkomen van f 6000 had, gaf de boekhouder f 5000 op en bet verschil in schoolgeld voor beide klassen verdween in zijn zak. Op deze wijze moet een groot bedrag zijn verduisterd. Het ac countantsonderzoek had nog niet lang ge leden plaats gehad. Het onderzoek is in vollen gang en strekt zich voor'oopig uit tot de M.T.S.. rloch G„ die ook boekhou den was van de plaatselijke ambachts school, zou ook daar gelden hebben ver duisterd. EEN ERNSTIGE HOTELBRAND. Vele dooden en gewonden. Woensdag heeft een brand het Victoria Mansion, een hotel le Lakewood in New Jersey, dat 75 kamers bevatte en geheel van hout was opgetrokken, totaal ver woest. Het blusschingswerk werd ernstig bemoeilijk» door de hevige koude Er heb ben bij dezen brand 15 personen het le ven verloren, van wie acht in de vlam men zijn omgekomen. Er zijn twintig min of meer zwaar go- wonden, BETOOGING TEGEN JAPAN. Te Singapore. Te Singapore hebben na een anti-Ja- pansche betooging, georganiseerd door Chineezen, relletjes .plaats gehad, waarbij drie personen zwaar werden gewond. De betoogers trokken gewapend met stokken en ijzeren staven in optocht naar de Japansche wijk Twee politiebeambten die tusschenbeide kwamen, werden zoo zwaar mishandeld, dat zij naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. Nadat in allerijl politieversterking was ontboden, konden de betoogers, die voor de Japansche huizen pamfletten rond strooiden, uiteengejaagd worden. Ver scheidene personen werden gearresteerd. JACKIE COOGAN BEROOFD. Door bandieten overvallen. Jackie Coogan en zijn verloofde Betty Brable, zijn in een volksbuurt te Chicago door bandieten overvallen en van hun geld en sieraden beroofd. Onder de gestolen kostbaarheden bevindt zich ook de ver lovingsring van Betty, die een waarde heeft van vijfduizend dollar. DE KONINGSMOORD TE MARSEILLE. Levenslange dwangarbeid. Nadat in het proces te Aix -en Proven ce tegen de drie Kroaten, Pospisjil, Kralj en Raitsj, beschuldigd van medeplichtig'' beid aan den moord op koning Alexander van Joego-Slavië, de doodstraf was ge- ëischt, hielden de verdedigers hun plei dooien Er heerschte een groote spanning in do rechtszaal, toen de juryleden zich om zes uur terugtrokken om te beraadslagen De beschuldigden, ui» in een wachtkamer waren gebracht, bleven geheel kalm. Om half acht was de jury met haar taak ge reed en werd de zitting hervat. Op bijna ale antwoorden luidden de antwoorden positief met verzachtende om standigheden voor de drie beschuldigden. De jury oordeelde de drie beschuldigden medeplichtig aan den moord op koning Alexander, eveneens aan den moord op minister Barthou en de poging tot moord op generaal Georges. Op de vraag omtrent de aanwezigheid van voorbedachten raad, antwoordde de jury negatief. Het gerechtshof veroordeel de de drie Kroaten tot levenslangen dwangarbeid. Gedurende de voorlezing van de uit spraak bewaarden de terroristen hun vol maakte kalmte. DE KOUDE IN GRIEKENLAND. 75 dooden en honderden ge wonden. De sneeuwstorm in Griekenland heeft in den loop van de laatste 3 dagen 75 slachtoffers geëischt. 1500 personen wer den verwond, eensdeels van de kou en den storm, anderdeels tengevolge van het in storten van huizen. Sommige huizen be zweken onder den zwaren sneeuwlast- verschillende dorpen werden- door wol- venbenden overvallen. De dieren brachten den bewoners z\yare verwondingen toe. Bij den storm in de Aegeïsche Zea heeft een stoomschip verschillende zeil schepen aangevaren en vernield. Reddingspogingen werden op sommige plaatsen door de politieke verdeeldheid van de bevolking bemoeilijkt. In de etad Volo in Thessalië zijn 21 te huizen voor vluchtelingen afgebrand. De bewoners werden een prooi van den storm en de ijzige koude. 200 motorbooten vergaan. Te Konstantinopel is de storm, die hier met bijzonder groote hevigheid heeft ge woed, tot een ware ramp geworden. Het aantal slachtoffers is nog niet precies vastgesteld, evenmin als de omvang van de aangerichte schade, doch de gevolgen van het noodweer zijn in elk geval ver schrikkelijk Twee honderd motorbooten van verschillende grootte zijn vergaan. De brug van Oenkapan is geheel vernield, verscheidene wijken der stad staan onder water. De Egyptische ambassade aan den Bosporus is geheel door het water inge sloten. Het verkeer tusschen de stad en do buitenwijken en nabijgelegen plaatsen is geheel stilgelegd. Ook het scheepvaartver keer op de Zwarte Zee en de Zee van Marmora is geheel onmogelijk geworden. De schepen in de havens rukken aan hun ankers, en stooten tegen de kademuren, waardoor groote schade wordt aangericht. SNEEUWSTORM EISCHT 80 SLACHTOFFERS. Een sneeuwstorm die Dinsdag in Bul garije heeft gewoed, heeft den omvang van een ramp aangenomen. Tot dusver zijn de lijken van 80 perso nen gevonden, die ten gevolge van de kou zijn overleden. Men vreest, dat dii cijfer Pijnen als messteken in haar rug. Zij spreekt nu van een wonder. „Ik wil U toch schiij\en, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische pij nen als messteken m mijn rug. Ik was tenslotte volkomen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn ïaad op Ie volgen. W elnu, op het oogenblik zijn mijn rlieumatische pij nen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn ken nissen, en wat mij zelf betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. I)it urinezuur ver oorzaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zou ten, waaruit Kruschen Salts bestaat, spo ren de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur be vrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tege lijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend iverkrijg- baar bij alle apothekers en erkende dro- gisien a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). nog aanmerkelijk zal stijgen, wanneer de verbindingen met de afgelegen gebieden hersteld zijn. In sommige streken heerscht een temperatuur van 24 graden onder nul Boeren die met paard en wagen waren in gesneeuwd werden geheel bevroren terug gevonden. In de industriestad Sliven is 't grootste deel der fabrieksschoorsteenen omgewaaid. Overal in het land werden voorts een groot aantal personen gewond De Oriënt-expresa is Woensdagavond met een vertraging van 20 uur uit Turkije aan de grens aangekomen. EEN VREEMDE EPIDEMIE. Reeds 1500 slachtoffers In Bra zilië. Een in de omgeving van Santaremaan de monding van de Rio Madeira in Ama- zonas uitgebroken epidemie zou reèds 1500 mensebenlevens hebben gekost. De berichten over deze epidemie loopen zeer uiteen Bijzonderheden zijn moeilijk te verkrijgen, daar de autoriteiten het zwijgen bewaren. .United Press verneemt, echter uit Santarem, dat de haard der besmetting het kleine stadje Laco Gran de Cuarri in het oerwoud bij Santarem is. Het hooge sterftecijfer is toe te schrij ven aan de armoede en de ellende in dit gebied, waardoor de hygiënische toestand hier zeer ongunstig is. HOOGST WERKLOOZENCIJFER IN BELGIE. Het Belgische werkloosheidspijfer heeft in de afgeloopen week voor de eerste maal de 200 000 overschreden. Het ge middelde aantal werkloozen i« van 196 600 in de voorgaande week gestegen tot 200.360. Deze hernieuwde stijging wordt toegeschreven aan de vorst, die tot een stagnatie in het bouwbedrijf heeft geleid- DE „ATLANTIQUÊ" VERKOCHT. Schip brengt nog 57.000 pond op De romp van de „Atlantique" is voor 57.000 pond sterling verkocht aan een groep Engelsche zakenlieden. Ingevolge besluit van het ministerie van Marine, moeten de koopers zonder uitstel, d i bin nen 25 dagen, bezit nemen van het schip. Zooals men weet, werd de „Atlantique" in Januari 1933 door brand verwoest: daarbij zijn 17 menschenlevens verlorep gegaan. VIER MILLIOEN ZAKKEN KOFFIE VERBRAND. Het nationale bureau voor de bescher ming van de koffie heeft in overeenstem ming-met de regeering van Sao Paulo be sloten over te gaan tot aankoop van vier millioen zakken koffie om ze te verbran den, téheinde aldus het huidige prijsni veau te handhaven. I.«1..»...^^ Zondag 16 Februari 1936. NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM V.m. 9.30 uur, Ds. J. H. F. Engel, Doopsbediemng, 's avonds 6 uur, Ds.'A. J. Bosman, van Maassluis. AMMERSTOL. V.m. 10 uur, Ds. J. B. Th. Hugenholtz. ARKEL. V.m. 10 uur, Ds. H. van Ewijck. Doopsbediening. BERGAMBACHT. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. H Ewoldt. BERGAMBACHT. Voor Uitgetredenen uit de Ned Herv Kei k hoopt Zondag, v.m. 930 uur en 's avonds 6.30 uur, voor te gaan Ds. Blaak, van St. PhiiipSland. BENSCHOP. V.m. 9.30 uur, Ds. F. G. H. Nicolai, van Jutphaas; 's avonds 0.30 uur, Leesdienst. BERKEN \V OUDE, 's Avonds 6.30 uur, Do. B. J. Kanis, vau Stolwijk. BLLSivL^vSüliAaF. \.m. geen Dienst; n.m. 1.30 uur, Ds. F. Aanker, van Gou- driaan, 's avonds 6.30 uur, Preekiezen. BRANDWIJK. V.m. 9.30 uur, d, heer D. G. vau Hoeven, van Molenaarsgraaf. GAPELLE a.d. IJSSEL. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. Booij. Herv. Geref. Evangelisatie. V.m. 10^ uur en 's avonds 6 uur, de heer J. Kars. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. J. Haring. GIESSEN-OU DEK E RKV.m. 9.30 uur eu 's avonds 6.30 uur, Ds. Joh. Brons geest. GIESSEN-NIEUWKERK. V.m. 9.30 uur, Ds. Nugteren, Extra-collecte voor de vereeniging „Onze Kinderen"; n.m. geen Dienst. GOUDERAK. V.m. 9.30 uur, Ds. Oos- tenbrug, Doopsbediening; 's avonds 6.30 uur, Ds. Oostenbrug, Voorbereiding voor het H. Avondmaal. GOUDRIAAN. V.m. 9.30 uur, Ds. F. Anker. GROOT-AMMERSV.m. 9.30 uur, Ds. E. Schimmel, van Ameide; 's avonds 6 uur, de beer Schipper, Candidaat te Oud-Beierland. HAASTRECHT. V.m. 10 uur, Ds. W. de Voogd van der Straaten. HAASTRECHT. Ned. Herv. Evangelisa tie. V.m 9 30 uur, Evangelist Fredrikse, van Gouda. HARDINXVELD. V.m. 9.30 uur en 's avonds 0 uur, Ds. Van der Pol. HEI- en BOEICOP. V.m. 9 30 uur, de heer A. Terlouw, Godsdienst-Onderwijzer te Goudriaan's avonds 8 uur, Ds. A. van der Kooij, van Nieuwpoort. HOOG-BLOKLAND. V.m. 9.30 Uur, Ds. J. Ronge. HOORNAAR. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur. Ds. Vollebregt. JAARSVELD. V.m. 9.30 uur, Ds. J. Rootaelaar, van IJsselstein; 's avonds 6 uur, Leesdienst. KINDERIJK. V.m. 9.30 uur en av. 6 uur, de heer Luitjes, Godsdienst-On derwijzer te Leiden. KRIMPEN a.d. LEK. V.m. 9 30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. Enkelaar. KRIMPEN ad. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. P. Buiskool. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag. Ge bouw IJsseldijk. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur. de heer A. P de Jong KRIMPEN ad. IJSSEL. Evangelisatie. Tuinstraat 7. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leesdi#nst. LANGERAK. V.m. 9.30 «ur.Mls. P. Zijlstra, van Noèrdeloos, ÖïflpdSèffiehlng, 's avonds 6 uur, Ds. Rootseiaar, van Hagestein. LEKKERKERK. V.m. 10 uur, Ds. IJ. van Dijk. LEXMOND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. Oskam. LOPIK. V.m. 9 30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. S. van der Linde. MEERKERK 's Avonds 6 uur, Ds. N. H. Fruijt, van Everdingen. MOERGAPELLE. Vm. 9.30 uur, Can did aat Harreveld, van 'e-Gravenhage, Rede voor de Jongelingsvereeniging; n.m. 2 uur, Ds. Van der Hooft, van Overschie. MOLENAARSGRAAF. N.m. 1.30 uur, Ds. J. H. F. Engel, van Alblasserdam. MOORDRECHT. V.m. 10 uur, Ds. B. Nieuwburg. MOORDRECHT. Ned. Herv. Evangeli satie. V.n^, 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer K. Asmus. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL V.m. 9.30 uur en 's avonds 8 uur, Ds. Volle- weider. NIEUWLAND. V.m. 9.30 uur, Ds. De Gidts. van Aspereii. NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. Joh. van Dors- sen. NIEUWPOORT. V.m. 9.30 uur, Ds. A. van der Kooij; 's avonds geen Dienst. NOORDELOOS. V m. 9.30 uur, de heer H. de Jong; 's a\onds 6.30 uur, Ds. P. Zijlstra. OTTOLAND. 's Avonds 6 uur, Ds. F. Anker OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9 30 uur, de heer A. de Redelijkheid, Gods dienst-Onderwijzer; 's avonds 6 30 uur, Ds. J. G. Woelderink. Wijkgebouw: V.m. 9.30 uur, Ds. J. G- Woelderink, Doopsbediening; 's avonds 6,30 uur. de heer A. de Redelijkheid, Godsdienst-Onderwijzer. POLSBROEK en VLIST. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Da. T. van de Hee. REEUWIJK V.m. 930 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. W Vroegindewei. SCHELLUINEN. N.m. 2 uur, Ds. Ph J. Vreugdenhil, van Gorinehem. SCHOONHOVEN. V.m. 10 uur, Ds. D J. van de Graaf; n.m. 2 uur, Ds. W. de Voogd van der Straaten, van Haastrecht, 's avonds 8 uur, Ds Enkelaar, van Krim pen a.d Lek. Collecte voor den Geref. Zendingsbond. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer J. H. Boogaard. SLUIPWIJK V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Db. R. Damcté. VRIJDAG 14 FEBBUAHI 1936 STOLWIJK. Herv. Geref. Evangeliaa^ tic V.m. 9.30 uur, de heer G. Mouw, Godsdienst-Onderwijzer te Gouderak; 's av. ö.;A) uur, Ds. D. J. van *de Graaf, van Schoonhoven. STREEFKERK. V.m. 10 uur, Ds. H. W. Waardenburg, Bediening van het H. Avondmaal; 's avonds 6.30 uur, Ds. H. W. Waardeaburg. WAARDER, V.m. 9 30 uur en 'a av. 6 uur, Ds. E. V. J. Japchen. WADDINXVEEN. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. L. Vroegindewij. WIJNGAARDEN. N.m. 1.30 uur, Ds. Van der Kraan, van Sliedrecht. WILLIGE-LANGERAK. V.m. 9.30 uur, Ds. A. de Leeuw, 's avonds 630 uur, Ds. A. de Leeuw (Zondag 5). IJSSELSTEIN. .m. 10 uur, Preek iezen; 's avonds 6 uur, Ds. Van Rootse- laar. REM. GEREF. GEM, SCHOONHOVEN. V.m. 10.30 uur, Mej. Ds. W. H. Vaillant. Collecte Orgelfonds. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 'fi aovnds uur, Ds. J. J. Wielenga. AMMERSTOL. Geref. Evangelisatie. V.m. 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Da W. G. Bovendorp, van Zevenhuizen. BKRGAMBaCUT. V.m. 9.30 uur, Ds. J. P. C. Ten Brink, van Gouda; 's avonds 0 uur, Leesdienst. BRANDWIJK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. C. P. Boodt. GAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweg. V.m 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. M. de Goede. IJsselm. laan. V.m. 10 uur en 's av. 5 uur, Ds. J. Kapteijn. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. S. O. Los. HAASTRECHT. V.m. 9.30 uur en 'a av. 6.30 uur, Ds. J. F. W. Erdmahn. HARDINXVELD. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Beukenkamp. KRIMPEN a.d. LEK. V.m. '9.30 uur en n m. 3 uur, Ds. Brunsting. LANGERAK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. J.vO. Mulder. LEKKERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 uur. Ds. P. Roos. LEXMOND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur. I>s. Coifïnou. 1 MEERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 uur, Ds. S. Kamper. MOORDRECHT. V.m. 10 uur en 's av. 6 uur, Ds D. P. Kalkman. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 0p'uur, Ds. Toorn vliet. NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. H. van Heijst. NOORDELOOS. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. ontman. OTTOLAND. V.m 9 30 uur en 's avond» 6 uur, Ds. J. W Dragt. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur. Us. D. A. Vogel. PEURSUM V.m. 9.30 uur en *s av 6 uur. Ds. Mulder. REEUWIJK. V.m. 930 uur en *s av. 8.30 uur, Ds P. Warmenhoven. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN GERAK. V m. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. Hoekstra. SIJFPRFOHT V.m. 9.30 uur en *s av. 6 uur, Ds. Van Tol. WADDINXYEEN. V.m. 10 uur. Lees dienst; 's avonds 6 uur, Ds. Ten Brink, van Gouda WAARDER. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 ïtur. Ds F. A. Hofman. IJSSELSTEIN. V.m. 10 uur en 's ar. 6 uur, Ds. De Jongp. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leeèkerk. GAPELLE a.d. IJSSEL. De'Ruyterstraat V.m-. 10 uur en 's avonds 5 uur, Lees dienst. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 uur, Leesd;en*t. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst GEREF. GEMEENTE H.V. GIESSENDAM. Van. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Leesdienst. SLIEDRECHT. Vm. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ijs. Overduift. VRIJE GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en avonds 6 uur, Leeskerk. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Leesd enst. WADDINXVEEN. Vxn. 10 uur en 's avonds 6 uur, Preekiezen. OU(}' GEREF. GEM. GAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweglaan. V.m 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer H. Vlot. Dacostastraat V.m 10 uur en 's av. 5 uur, Ds. A van Zon. v MOERCAPELLE. V.m. 9.30 uur, n.m. 3 uur en 's avonds 6 uur,, Leeskerk. CHR. GEREF. KERK. MEERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. Van der Schuijt, van Apel doorn. NIEUWPOORT. V.m. 9.30 uur en 'sav, 6 uur. Leesdienst. NOORDELOOS. V.m. 9 30 uur en 's av. 6 uur, Ds. G. Oosterhuia, van Arnhem. SLIEDRECHT, V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, De. O. Smit».

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7