C L SCHOONHOVEN Gemengd Nieuws. Sportnieuws Marktberichten Binnenland Plaatselijk Nieuws Kerk en School LandbeuwenVeeteelt Predikbeurten 2 MAANDAG 17 FEBRUARI 193t Ameide. Het Chr. dameskoor „Hosan na" en het Chr. mannenkoor „De Lof- stem" zullen Woensdag hun jaarlijksche gecombineerde uitvoering geven in het Vereenigingsgebouw aan den Achterweg. Beide koren staan onder leiding van den heer L. Verheij. Uitvoering Zanglust. Bergambacht. De burgemeester heeft aan de gemengde zangvereeniging „Zang- lust", directeur de heer Zanen, vergun ning verleend tot het geven van een uit voering op Woensdag 19 dezer. Groot-Ammers. Zaterdag 15 Febr. j.l. was alhier geen enkele partij kaas ter markt aangevoerd. Vermoedelijk was de gladheid der wegen hiervan de oorzaak. Pen- en tourclub Merwede". Giesse^am Tn het IJsclubfebouw hield de ren- en tourclub „Merwede" haar alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer G. van der Pijl. Nadat de voorzitter de vergaderine had cn"- on den aanwezigen een hartelijk welkom toe geroepen, las de secretaris, de heer A. v. Meteren, die notulen, die werden goedge keurd. In verband met het bedanken van den heer K. van Hoek als voorzitter, werd overgegaan tot de benoeming van een voorzitter. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie gekozen de heer Van der Zalm, die de benoeming aannam. Ver volgens werd een bespreking gehouden over het nieuwe terrein. Het huurcontract werd zonder stemming aangenomen. Het belangrijkste punt was de financiering van de nieuw aan te leggen baan. Ge tracht zal worden de werkzaamheden zoo veel mogelijk-door de leden zelf te laten verrichten. De hoer N. J. van Meeteren bracht verslag uit over de federatieverga dering, waaruit bleek, dat de vereeniging „Merwede" in de wielersport reeds een voorname plaats inneemt. Na de rond vraag wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Scherven. Krimpen a.d. Lek. Van den melkboer Groenendijk brak het lamoen van den wa gen. Het paard, hierdoor schichtig ge worden, sloeg op hol en reed de carrier mn den heer Hoogendoorn aan, welke ge heel gevuld was met potten, pannen en aardewerk. De carrier werd van den dijk gesmeten, zoodat van den inhoud niet veel heel bleef. De schade was zeer aanzien lijk, doch is onderling geregeld. Het paard werd door eenige omstanders gegrepen. De bakker G. Bezemer is met zijn carrier door de gladheid gevallen en had hierbij het ongeluk, ernstige kneuzingen aan zijn handen te bekomen, zoodat hij zich onder behandeling van zijn genees heer moest stellen. - Zaterdag konden door de gladheid de autobussen aanvankelijk niet rijden In de vroege ochtenduren was alle verkeer stilgelegd. Krimpen a.d. Lek. Bij het voetballen op W Schoolplein had Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. De jeugdige Fl. v. Brandwijk liep hierbij een trap tegen zijn oog op, waardoor dit bloedend werd ver wond. Direct is hij onder behandeling van den geneesheer gesteld, die de sneden ge kramd heeft. Naar men hoopt, zal hij zijn oog kunnen behouden. Door het ijs gezakt. Krimpen a.d. Lek. De heer L. v. Krim pen was door de vele ongevallen op het ijs nog niet afgeschrikt en waagde zich er nog op. Ook hij verdween in de diepte en het was maar gelukkig, dat de schilder A. Groen in de buurt was, die erin slaag de, hem op het droge te brengen. BEGRAFENIS BURGEMEESTER J. J. SNEL. Moordrecht Zaterdagmiddag is op de Algem. Begraafplaats het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijten den heer J. J. Snel, in leven burgemeester dezer gemeenta De gemeente was in diftpe rouw. Van de toren, het raadhuis en het, wees huis, waarvan de overledene secretaris- regent was, hingen de vlaggen halfstok. Van vele woningen waren de venstens ge sloten. Op de begraafplaats waren zeer velen aanwezig, die den overledene de laatste eer wilden bewijzen, o.m. vele burgemees ters uit de omliggende gemeenten, het be stuur van den Zuidplaspolder, waarvan de overledene penningmeester was; de in specteur van het L. O., de heer Be Blauw verschillende gemeente-ambtenaren en ook de heer De Jong, oud-wethouder van Rot terdam. Toen de stoet het sterfhuis had verla ten en langs het raadhuis kwam, sloten aich de wethouders en raadsleden, het be stuur van den polder „Achterbroek", waarvan de overledene voorzitter was en het bestuur van 'de Boerenleenbank ach ter de stoet aan. Onder het ge ui der klok ken bereikte men te ongeveer half twee de begraafplaats. Het stoffelijk overschot weyd door ambachtslieden^iit de gemeente grafwaarts gedragen. Niet minder dan 38 bloemstuken dekten de baar. Nadat de kist in het fan/'iegraf was neergelaten, nam de teer J. L. de Jong, wethouder en loco-burgemeester dezer gemeente het woord. Een grcot verlies, aldus spr., lijdt de gemeente door het overlijden van onzen burgemeester. Drie geslachten Snel zijn ftrweweeeter geweejst m met eere hebben zij hun taak vervuld. Thans bren gen wij don laalsten Snel ten grave. Wij brengen hem dank voor het werk dat hij hoeft gedaan voor het be'ane v in de ge meente en voor hetgeen hij heeft verricht als secretaris-regent van de Stichting „Drost Yzerman". Met een „rust zacht" eindigde spreker. Hierna sprak als vriend de heer G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, bur gemeester van Haastrecht, Vlist en Stol wijk en bracht den overledene dank voor de hartelijke vriendschap die tusschen hen had bestaan. Waar Snel kwam met zijn vroolijke lach, zijn opgeruimd gemoed, daar was vreugde. Noode zullen, wij je missen, Snel, besloot spr. Nog spraken de beer E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda, nis voorzitter van de afd. Gouda e.o. der Vereen, van bur gemeesters en gemeente-secretarissen, de gemeente-ontvanger, de heer Hoogendoorn een vertegenwoordiger van de Verzekering Maatsch., waarvan de over'edene directeur was en Prof. M. G van Maurik Broek man. Diep onder den indruk bracht de echt- genoote van de overledene, mevr. Snel van Ommeren in de eerste plaats dank aan den commissaris der koningin voor de betoonde belangstelling en verder aan allen, die blijk van medeleven hadden ge geven in deze moeilijke dagen. Moordrecht. De gemeenteraad heeft in verband met het overlijden van den bur gemeester tot tijdelijk secretaris benoemd den heer Hoogendoorn, ambtenaar ter se cretarie. Willige-Langerak. De Rotterdamsche rechtbank heeft de nalatenschap van den heer M Versluis in staat van faillisse ment verklaard. Curator is mr. A. A. J. Rijksen. Begrafenis Jakomljntje Smits. Wijngaarden. Vrijdagmiddag had op de algemeene begraafplaats de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van de op zoo tragische wijze om het leven gekomen Jakomijntje Smits. Aan de groeve sprak de heer J. Hoef- laak, van Sliedrecht, die de aandacht der aanwezigen bepaalde bij Jesaja 40 vers 6 8, en wees op de vergankelijkheid en kortstondigheid van het leven, waarvan juist hier zulk een machtige sprake uit ging, daar 't hier geen bloem, doch nog slechts een knop van de wordende bloem betrof, welke is gevallen. Verder sprak nog het hoofd der school, de heer J. van Rijsbergen, die met de drie laagste klassen der school tegenwoordig was, Inzonderheid richtte spr. zich tot de ouders en zeide, het te kunnen begrijpen, dat de „waaroms" zich in hun ziel ver- menig\ uldigden. Menschen zijn echter moeilijke vertroosters, doch mocht gij u wenden tot God in den Hemel, aldus spr., opdat ge tot de bekentenis van David: Het is mij goed vedrukt te zijn geweest, mo- De heer Hoeflaak dankte voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Er was groote publieke belangstelling. WINTER-UITVOERING „T.A.V.E.N.U.", Onder datgene, wat Schoonhoven in de zomermaanden aantrekkelijk maakt, be hoort niet in de laatste plaats het optre den van de muziekvereniging „T.A.V.E. N U.", die zich bij elke voorkomende ge legenheid van haar goede zijde pleegt te doen zien. In de wintermaanden doet zich daartoe niet zoo vaak de gelegenheid voor en daarom is dan de jaarlijksche zaal- uitvoering dubbel welkom. Voor dit seizoen wordt deze as. Woens dagavond gegeven in het Nutsgebouw. De aanvang is bepaald op half acht. Het mu zikale programma ziet er goed uit en daarnaast zal een variété-gezelschap uit Rotterdam een bij-programma verzorgen, dat aan afwisseling en gezelligheid stellig niets te wenschen zal laten. Tot slot zal er gelegenheid zijn voor een dansje onder leiding van den heer J. Bezemer en met accordeon-muziek van „The three musi cal Fools". „T.A.V.E.N.U." zal dus onge twijfeld Woensdagavond alle smaken weten te bevredigen. VAN DE KADE GEVALLEN. Na het droevig ongeluk op de Groote Gracht, waar Vrijdag een knaap door het ijs zakte en verdronk, had dien middag het water bijna een tweede slachtoffer geëiseht. Aan de Kat had onze stadgenoot D. de W., wonende op deh Ouden Singel, een zitplaatsje gekozen op de kademuur om zijn geluk te beproeven met den visch- liengel. Bij zijn ijver om een vischje te verschalken, verloor De W. de voorzich tigheid uit het oog e» gaf zich te ver voor over, met het gevolg, dat hij van de hoo- ge kade te water viel. De waterstand was niet hoog, zoodat de man ter plaatse nog grond onder de voeten had, 'doch ook de val zelf had hem reeds noodlottig kunnen zijn. Gelukkig liep het ditmaal nog goed af en wisten eenige omstanders hem met een roeiboot te bereiken en op het droge te brengen. SCHADE BIJ REDDINGSPOGING. Bij de pogingen, om het knaapje te redden, dat Vrijdag in de Groote Gracht door het ijs was gezakt hebber werechft- lende personen zich verdienstelijk ge maakt. Er waren drie mannon, die, lig gende op ladders, trachtten bij den dren keling te komen, maar het ijs brokkelde voortdurend af. Er weid toon een kano gehaald, en de redders z-ouden daarin overstappen, doch daarbij gingen ook zij door het broze ijs en zakten tot den hals in het water. Gelukkig had de chef van de politie de voorzorg genomen, een van hen aan een touw te binden, zoodat voor deze drenkelingen snel het gevaar gewe ken was. Het bleek toen, dat een van hen, de heer S., bij zijn reddingspogingen, een polshorloge had verloren, dat hem in het water van den arm was gegleden. Behalve de schade aan kleeding, heeft hij nu het verlies van zijn uurwerk te be treuren en mist de middelen, om een nieuw aan te schaffen. Zijn er stadgenooten, die den man. die zooveel waagde, voor zijn verlies scha deloos willen stellen? Giften hiervoor kan men zenden aan den chef van politie. AANRIJDING. Een gevaarlijk punt voor voertuigen is het kruispunt VoorhavenHavenstraat. Er is niet het geringste uitzicht en eerst op de plaats, waar de straten bij elkaar komen, kunnen bestuurders zien of uit de andere richting ook een voertuig komt. Vanochtend half elf kwam uit de Ha venstraat een vrachtauto van de loodwit- fabriek en van de Voorhaven naar de richting Hoogendijk een personenauto van den heer Brink, uit Gelkenes. De twee wagens botsten tegen elkander, doch dank zij krachtig remmen van beide chauffeurs, beperkte de schade zich tot ten verbogen bumper en spatbord, en misschienook eenige ontzetting van een voorwiel aan de personenauto.. Het is niet zeker, of er schuld is bij een of beide chauffeurs. De schadever goeding wordt onderling geregeld. EEN NOODLOTTIG UITSTAPJE. Auto te water gereden; 25-ja- rig meisje verdronken. Twee personen uit Enkhuizen, de 27- jarige koopman P. B. en de 26-jarige G. v. d. B., leeraar aan de H.B.S., waren Zaterdagavond per auto naar Haarlem gereden. Om half elf hielden zij stil voor een cabaret, waar een nachtfeest werd gehouden. Zij dansten daar en maakten kennis met twee meisjes. In een vroolijke stemming verlieten zij omstreeks vijf uur het cabaret. Drie kwartier ging alles goed. Een der meisjes nam in de nabijheid van ihaar woningi afscheid. De koopman B. zat achter het stuur en v. d. B. bevond zich met mej. E. G. L. van H. achterin den auto. f" Op de Turfmarkt gekomen, meende de bestuurder, dat hij een rechten weg voor zich had en misleid door de duisternis en waarschijnlijk ook door den drank, reed lnj recht door, de Kampervest over, dwars over de tramrails. Voorover stortte de auto in den Singel, op enkele passen aisland van de Kendjesbrug. De wagen veidween geueel onder de oppervlakte, kantelde en drong zich met de kap diep in den modderigen bodem, waarbij eén portier tegen den walmuur werd gedrukt, zoodat hot niet kon worden geopend. De agent van politie Klopper sprong te water en deed tevergeefs wanhopige pogingen een portier te openen. Ook eenige anderen daalden langs ladders af; met dreggen en haken en later met een boot zocht men naar de slachtoffers, doch in middels hadden det wee mannen zich uit hun benarde positie weten te bevrijden. De koopman kon het portier openen; hij werd met een haak uit het water getrok ken. V. d. B. is door bet breken van een ruit aan den dood ontsnapt. Beiden wer den bij een omwonende binnengebracht en zijn later in het St. Elisabeths Gasthuis ter observatie opgenomen. De pogingen om het meisje uit den auto te bevrijden, bleven echter vruchte loos Na anderhalf uur kon men met be hulp van een kraanwagen den auto aan de overzijde op den Kampersingel trek ken. Achterin den auto zat het meisje. Dr. Meuritz kan slechts den dood conata- teeren. 's Middags is den beiden mannen in het ziekenhuis een verhoor afgenomen. Zij bekenden bier en sterken drank te heb ben gebruikt. SLACHTOFFER VAN KOLENDAMP. Stoker dood in de kerk gevon den De kosler van de Luthersche kerk te Arnhem, bemerkte Zondagmorgen, toen hij het kerkgebouw binnentrad, dat daar een hevige kolendamp hing. Hij begaf zich naar de benedenvertrekken, waar de in stallatie voor de centrale verwarming staat opgesteld en daar ontdekte hij het li chaam van den 55-jarigen stoker De Wit, koopman in groenten, die reeds een tien tal jaren de centrale verwarming van de kerk verzorgde en zich daartoe des nachts reeds naar het kerkgebouw begaf. Per auto-brancard werd de man naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, doch hij bleek reeds overleden te Mm Doordeö het karkgeboowt oaverwaand en de atmosfeer vergiftigd was, kon er gisteren geen dienst in gehouden' worden, zoodat zoowel de ochtenddienst als de avonddienst in liet zendingsgebouw van de Luthersche gemeente gehouden wer den. DE BRAND TE KERKDRIEL. Een lek in den schoorsteen. Omtrent den grooten brand te Kerk- driel, wordt nog gemeld, dat de oorzaak vermoedelijk te zoeken is in een lek in den schoorsteen, die dwars door het huis loopt- De totale schade wordt geraamd op omstreeks f 10.000. Achter de woning van den winkelier Hooymans stond een groo te partij manden, die ook geheel door het vuur vernield werd en die niet verzekerd was. HET LINDBErSh-PROCES. Weer een nieuw spoor? De Cubaansche politie beeft de hand gelegd op een belangrijken nieuwe getui ge in het Lindbergh-preces, n.l. een man van Duitsche nationaliteit, wiens naam niet wordt genoemd. Hij heeft zich eenige dagen geleden bij een advocaat op Cuba vervoegd en dezen een schrijven overhan digd van Isidore Fisch, die indertijd.werd aangezien voor een van Hauptmann's me deplichtigen, doch die, zooals bekend, niet meer in het land der levenden is. Fisch zou in dezen brief hebben verzocht het losgeld voor het ontvoerde kindje naar Cuba over te brengen. De Duitscher schijnt na overhandiging van dezen brief onraad te hebben geroken, hij is althans verdwe nen, doch nu door een detective opge spoord. Naar uit goede bron wordt ver nomen, is de brief aan gouverneur Hoff mann toegezonden. Men acht het schrij ven van groot belang voor het lot van Bruno Hauptmann. SNEEUWSTORMEN OP DEN BALKAN. Meer dan 100 slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de jongste sneeuwstormen in Griekenland is thans reeds tot 100 gestegen, doch het zal waar schijnlijk nog hooger worden, want talrijk zijn de berichten over vermiste boeren, wier lijkon pas gevonden zullen kunnen worden, nadat de sneeuw gesmolten is. De regeering heeft overwogen, in 120 ge vallen steun te verleenen. De schade kan nog. niet worden geschat. Naar tot dus ver bekend geworden is, zijn in de steden Svilengrad verscheidene huizen vernield en talrijke daken weggevaagd. Honderden schoorsteenen zijn omgewaaid. Waar schijnlijk hebben de oogsten, beschermd door de dikke laag sneeuw, weinig gele den. Alle fruitboomen, die reeds in bloei stonden, zijn echter bevroren. Schoonhoven. Van de gisteren voor de vier „Sportclub"-elftalIen vastgestelde voetbalwedstrijden, is geen enkele door gegaan, wegens afkeuring yan de terrei nen. DILETTANT I—C.K.C. I 3—1. Krimpen a.d. Lek. Dileltant moet het zonder keeper; spil en middenvoor stellen en heeft hiervoor drie spelers uit het 2de elftal opgesteld. Ook GKG heeft eenige in vallers. Na den aftrap gaat GKG direct ten aanval, doch de verdediging geeft niet thuis en direct is Dilettant weg. Het blijkt al spoedig een mooie, snelle wed strijd te zijn, daar beide ploegen aan elkaar gewaagd zijn en GKG wil natuur lijk haar kampioenskans behouden. Na een 20 minuten spelens speelt de Dillet- tant-midvoor den bal vrij en geeft met 'n mooi schot den uitloopenden keeper geen kans (10). GKG probeert het spel te verplaatsen, doch Dilettant behoudt het beste ervan. Na de rust is Dil. voortdurend sterker doclf de keper van CKC is in uitsteken den vorm en retourneert alles. Hierdoor verslapt Dil. eenigszins en CKC profiteert hiervan door na een half uur de stand door haar linksbinnen gelijk te maken (11). Dit prikkelt Dil. en kort hierop kopt de middenvoor een voorzet van Dek ker keurig in (21). Alle pogingen van CKC om tenminste nog een gelijk spel te forceeren, stuiten af op de hechte Dil.-ver dediging. Voortdurend moet de GKC-kee- per optreden, doch hij kan tenslotte niet verhinderen, dat Goedhart aan alle onze kerheid een einde maakt en den stand op 31 brengt. Hierna komt spoedig het einde, zoodat Dilettant een volkomen ver diende overwinning behaald heeft. De wedstrijd werd heel goed geleid. De wedstrijden Nieuwveen I-rDilettant II en Schoonhoven IIIDilettant Hl gin gen wegens terreinafkeuring niet door. Nieuw-Lekkerland. Wegens ongeschikt heid van het terrein zijn de wedstrijden alhier afgelast. Te Kinderdijk speelde Zwervers II tegen Groen-Wit II van Rot terdam. Uitslag 3—0. GOUDSCHE VOETBAL BOND. Ale voor gsiteren vastgestelde wedstrij den van den Goudschen Voetbal Bond zijn uitgesjeld wegens afkeuring van de terreinen. SONJA HENIE WEER OLYMPISCH KAMPIOENE. Voor de derde maal. Voor de derdel achtereenvolgende maal is Sonja Henie erin geslaagd, den Olym- pisob&n tiled to behalen. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 17 Februari. Do wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vongen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; wellicht eenige regen: temperatuur om het vries* punt 's nachts; overdag lichte dooi. Waterstand: Schoonhoven hoog water 11.10 uur, 1 36 M. Vreeswijk .hoog water 12.35 uur, 1.67 M Keulen stand 2.48 M val 0.09 M. Maastricht 15 F ebruari, stand 42.20 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 37 graden Fahrenheit. Maandag 17 Februari: Op 3.37, on- Cder 10.53. Nieuwe Maan Zaterdag 22 Februari. Zij won het Olympisch toumooi in het kunstrijden voor dames met het plaatscij- fer van 7,5 en een punlenlal van 424,5. De tweede plaats werd bezet door do Engelsche Magdalen Cecilia Colledge met het plaatseijfer 13,5 en 4,18.1 punten, ter wijl de Zweedsche Vivi Anne Hplten der de werd met het plaatscijfer 28 en 394,7 punten. WERELDRECORD VAN RIE MASTEN BROEK. 440 yards vrijt slag. Te Maastricht is gisteren mej. Rie Mas tenbroek er in geslaagd het wereldrecord 440 yard vrije slag met 0.7 sec. te verbe teren en op 5 min. 29.2 sec. te brenger. De Deensche zwemster Ragnhild Hvegai heeft korten tijd geleden op dezen afstand een tijd gemaakt van 5 min. 29.9 sec., maar officieel stond dit record nog op naam van de Amcrikaansche LeonorKight met 6 min. 30 sec. Ook de Amsterdamsche zwemster mej. Wagner wist met 5 min. 2Ö.6 sec. onder het oude record te blijven. PAARDEN EN VEE. GORINCHEM, 17 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 37 runderen, 5 nuchtere kalveren, 4 varkens, 81 biggen, 45 overloopers. De prijzen waren als volgt: Zware kalf- koeien f 120180. melkkoeien f 90140, kalfvaarzen f 75—150, guiste vaarzen f 60—70, vare koeien f 40—80, pinken f 30—50, stieren f 50—75, nuchtere fok- kaheren f 46, nuchtere exportkalveren f 23, drachtige varkens f 7580, natte zeugen f 4050, overloopers f 1420, big gen f 9—14. Eierenmarkt. Kippeneieren f 5-3.26 per 100 stuks. Botermarkt: Roomboter f 1.701.80, Margarine f 1.101.15, beiden per K.G. Handel traag. ROTTERDAM, 17 Febr. Veemarkt. Aan voer in totaal 2085 stuks, waarvan 720 vette runderen, 250 vette kalveren, 540 schapen en lammeren, 590 varkens, 3 nuchiere kalveren. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. tot 48, 2e kwal. tot 43, 3e kwal. 29—35; vette ossen le kwal. 45, 2e kwal. 41, 3e kwal. 3135: vette kalveren le kwal. 90, 2e kwal. 80, 3e kwal. 55-30; varkens (levend gewicht) le kwal. 37,. 2e kwal. 36, 3e kwal. 35; schapen le kwal. 41, 2e kwal. 37, 3e kwal. 29; lammeren le kwal. 43, 2e kwal. 38, 3e kwal. 28. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. f 19, 2e kwal. f 15, 3e kwal. f 10; lammeren le kwal. f 19, 2e kwal. 14, 3e kwé.1. f 8. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer korter, handel vasthoudend, prijzen iets hooger; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen iets stijver; schapen en lammeren aanvoei korter, handel redelijk, prijzen onveran derd, varkens aanvoer iets korter, handel levendig, prijzen van vorige week gemak kelijk te handhaven. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM. 17 Febr. Aardapne'en. Brielsche eigenheimers f 1 902.20, Zeeuwsche Blauwe en Bonte f 22,40, Zeeuwsche eigenheimers f 1,752, Zeeuw sche Blauwe Eigenheimers f 22,40, al les per H.L.j Westlandsche Schoolm. zand (ronde) 3'/i4 ct., per K.G.; B°nte e» hl. poters f 1.40—1.60 per H.I «uwaar, Wo WF MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 de koninklijke familie naar SILEZIE. De reis via Munchen. Na een verblijf van veertien dagen te* Igls (Tirol) is de Koninklijke Familie Vrijdag uit Oostenrijk vertrokken om zirh via Munchen naar Waldenburg (Silezie) te begeven, waar de Koningin en Prinses Juliana vermoedelijk eveneens ongeveer veertien dagen gullen verblijven. Het verblijf te Igls schijnt de Konin klijke familie uitstekend te bevallen, waartoe vooral de bescheiden houding der bevolking, die het incognito streng heeft geëerbiedigd, heeft bijgedragen. Do Prinses vertrok reeds Vrijdagmor gen per auto naar Igls, om zich via Gar- misch-Partenkirchen naar Munchen te be- geven. Prinses Juliana opnieuw te Garmisch. Het schijnt, dat onze Prinses bijzonder teel genoegen schept in het feestelijk ver keer der Olympische Winterspelen te Gar misch Partenkirchen. Het was althans voor de derde maal binnen een week, dat Zij de Olympische winterspelen met een bezoek vereerde, al was het publiek, even als de vorige keeren, zich daar niet van bewust .omdat van het strenge incognito niet werd afgeweken. v De Prinses gebruikte de lunch geheel onopgemerkt in de groote Gaststube van het hotel „Zur Post". Vervolgens begaf het gezelschap zich weer naar het Kunstijsstadion, om een ge deelte van het vrije kunstrijden voor hee- ren bij te wonen. Te ruim vier uur vertrok de Prinses uit het Kunstijsstadion en begaf zich per auto naar hotel Gibson, waar het Zweed sche kroonprinselijk paar tijdelijk ver toeft. Hier werd de thee gebruikt met kroon prins Gustaaf Adolf, kroonprinses Sybil- le, de twee prinsessen von Wied en prin ses Kvra van Rusland. Te ruim vijf uur vertrok de Prinses met haar klein gevolg per anto naar Mun chen. De Koninklijke familie te Munchen. Koningin Wilhelmina kwam Vrijdag avond te 18.50 uur te Munchen aan en begaf zich naar het hotel „Continental". Te ongeveer kwart voor acht arriveer de daar ook de auto, waarmede Prinses Juliana uit Garmisch Partenkirchen was gekomen. Het gezelschap voegde zich in het ho tel bij elkander en gezamenlijk werd het diner gebruikt. Ook hier wist niemand, welk hoog gezelschap in een gereserveerd gedeelte rond den kleinen tafel bijeen zat. Te ruim half tien was men aan het sta fion' te Munchen, waar een gereserveerd rijtuig gereed stond in den gewonen trem die te 9.45 uur n m. via Hof Regensburg naar Silezië vertrok. De aankomst te WaldenburB- Tegen het middaguur zijn Zaterdag de Koningin. Prinses Juliana en het gevolg te Waldenburg-QJittersbacb aangekomen en met twee auto's van het Nederland- sche consulaat te Breslau naar het aan den voet van den Heidelberg gelegen An- dreashuis gereden, waar het Koninklijk0 gezelschap ongestoord veertien dagen hoopt te vertoeven. DE ZUIDERZEE-IN POLDER ING. Hervatting in April. Men rekent er in Waterstaatskringen op, dat de werken tot droogmaking van den Noord-Oostpolder nabij bet eiland Urk met 1 April zullen beginnen. Er zullen aanvankelijk 400 arbeiders te werk worden gesteld, van Welke de helft Urkers zullen zijn en de pvérigen van ders zullen komen. Het ligt in de bedoe ling om aan voormalige Zuiderzeeyis- schers, die thans steun genieten ingevolge de Zuiderzeesteunwet, voorrang te verlee nen bij de plaatsing. De eerste werkzaamheden zullen staaa in het opspuiten van terreinen het aanleggen van een werkhaven ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Urk. EEN RAAD VOOR DE LUCHTVAART. In studie bij de regeering. De door den Minister van Waterstaat ingestelde commissie, welke onder voor zitterschap van staatsraad Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien een onderzoek doet naar de mogelijkheid tot verhooging van de veilig heid op luchtverkeer, heeft vooruitloopend op de einduitkomst harer werkzaamhedf den Minister reeds een wetsontwerp met memorie van toelichting aangeboden om trent de instelling van een Raad voor de Luchtvaart. De voorgestelde regeling komt overeen met die van de Schepenwet, Thans is het ontwerp bij de regeering in studie. BANANEN-VERVOER IN GEVAAR. In België worden pogingen gedaan o bij het vervoer van bananen aan de Bel- gieche scheepvaart een meer bevoorrechte positie te verschaffen. Nederland heeft zich, zooals bekend is, op dit verroer specdaliseerd, zoodat door de Belgische voornemens Nederlandsche belangen ern- Daarom heeft de Nederlandsche regee ring ter bescherming van de desbetreffen de belangen, zich bereids tot de Belgische regeering gewend. BRAND IN ETAPPEN. Bergambacht. Vrijdagavond omstreeks half tien uur, werd een schoorsteenbrand gemeld op de oude vervallen boerderij van den heer Joh. Snoek aan de Kadijk, waar van het voorste gedeelte werd bewoond door den alleenwonenden heer J. de Le- ly. De brandweer rukte met de autospuit uit en wist oogenschijnlijk het vuur. dat zich ook al had medegedeeld aan het rie ten dak, te dooven. Omstreeks half elf rukte de brandweer in. Echter was de rust niet van langen duur, want omstreeks kwart voor twaalf werd opnieuw alarm geslagen, omdat het rieten dak, nu op een andere plaats, in brand stond. Weer vo'~d° e°n bezoek van de brandweer met de autospuit en op nieuw werd bet vuur gedoofd, wat echter de brandweer tot 6 uur 's morgens bezig hield. Een brandwacht werd toen achter gelaten, die omstreeks 9 uur 's morgens kon inrukken. Dat niet alleen alle goede dingen uit drieën bestaan, bewees deze brand, want Zaterdagavond omstreeks 5.30 uur werd voor den derden keer brand in hetzelfde perceej Remold, nu een flinke uitslaande brand. Weer rukte de vrijwillige brand weer met de autospuit uit, doch kon niet verhelpen dat het geheele oude perceel, met riet gedekt, afbrandde. Alleen de voorkamer, bewoond door genoemden de Lely, bleef staan. Nadat de brandweer de muren van het achterste gedeelte omver had gehaald, is allee goed onder water ge zet en kon omstreeks 10 uur worden in gerukt. Bij onderzoek is gebleken, dat het vuur zich langs het rieten dak naar boven heeft verplaatst tot aan de haald en van daar yerder naar achter is geloopen, waar omdat aanvankelijk het vuur aan de voor zijde van het perceel woedde, het minst water was gespoten. Op het terrein van den brand waren o.a. de beide wethouders en de gemeente secretaris, terwijl er zeer veel kijklustigen Vrijdagavond hadden de hrandwee* lie den S. v. d. O. en D. de J. tijdens het blusschen van den brand het ongeluk van het dak te vallen, waarbij beiden zich zoo danig bezeerden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tooneelavond. Bergambacht. De afdeeling Volksonder wijs geeft Vrijdag een propaganda-avond in 't Centrum, waar het onder wijzerstoo- neelgezelschap van Krimpen a.d. IJssel het mooie tooneelspel „Roeping" van Jo van AmmersKüller zal opvoeren. Men zie de advertentie in dit nummer. Werkloozenzorg. Bergambacht. Er is hier opgericht een plaatselijk comité, onderdeel van de cen trale voor werkloozenzorg, gesticht op ni- tiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch christendom. Het ligt in de bedoeling van het comité om tusschen 30 Maart en 4 April hij de ingezetenen een collecte te houden ten bate van de centrale, welke zich bezig houdt met het oprichten van werkkampen voor jeugdige werkloozen. Te water. Bergambacht. Vrijdag geraakten hier drie kinderen op verschillende plaateen en tijden, te water, vanwege hpt onbetrouw bare ijs. Alle drie konden gelukkig werden gered, hoewel een al een paar keer geheel onder was geweest. Door auto aangereden. Bergambacht Zaterdagavond werd een dochtertje van den heer P. de B. op de Kadijksche laan door een vrachtauto aan gereden. waardoor een bloeduitstorting in de linkerarm ontstond en haar mantel werd vernield. Het meisje liep met een vriendin en twee jongens geheel aan den rechterkant van den weg. Zij liepen achter elkaar en zelfs in den graskant. Het meis je heeft zich onder geneeskundige behan deling moeten stellen. De politie zal trachten den onbekenden autobestuurder op te sporen. „Volksonderwijs". Berkenwoude. Woensdagavond had in het café van den heer D de Bruijn een vergadering plaats van de afd. „Volks onderwijs". De zaal was geheel bezet met toehoorders. Na opening door den voor zitter, den heer J. de Groot Jacz.. was het woord aan Da. Meetmijse te Rotter dam. Deze behandelde op zeer duidelijke wijze de strijd tegen de o. 1. school in Nederland. De O. L. School wordt gedund aldus spr.. en verschillende spookbeelden worden opgeroepen: men schijnt vergeten, dat ouders en groot-ouders ook die school hebben bezocht en al is men een andere denkwijze toegedaan, de o. 1. school kent dat verschil niet; die geeft voor ieder goed onderwijs. Nederland staat, met al zijn ver schillende scholen alleen op de westelijke wereldkaart. Denemarken, Zwitserland en meer landen geven in één school les aan jerschillaade geloof sbelpdeaiden pa .twee dracht is daar niet Hier ondermijnt de schoolstrijd het volk langzaam, maar ze ker. Wij willen het kind te hoog stellen, zegt spr., voor h°t politieke schaakbord. De wet zegt: de 0. L. school is een voorwerp van bijzondere staatszorg. Doch de groe pen gaan altijd door met verdeelen. Spr. wekte alten op, de 0. L. School te steu nen. Na de pauze gaf de begaafde spreker nog eenige voordrachten, die, evenals zijn rede. met groote aandacht werden ge volgd. Na afloop dankte de voorzitter al len en spoorde hei} aan. toe te treden als lid van „Volksonderwijs". Jeugddienst Ned. Herv. Kerk. Capelle a.d. IJssel. Ds. G. A. den Her tog, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, hoopt Woensdag 19 Februari, 's avonds half acht, voor te gaan in een jeugd dienst, die georganiseerd is door de Cen trale van jeugdverenigingen. Nutsavond. Capelle a.d. IJssel. Voor het departe ment Capelle c a. van het Nut hoopt Don derdag 20 Febr. a.s., 's avonds 7.45 uur in de zaal ,,'t Centrum" by het Krimpen- veer op te treden de voordrachtkunstenaar J. van Elsacker. Brandwijk. Zaterdagavond werd in het Geref. Kerkgebouw alhier onder groote belangstelling de film „De Vrije Universi teit" vertoond. Deze mooie film geeft een indruk van het studentenleven het uni versitair onder* ijs. Mej. J. Molenaar is op het ijs zoo danig gevallen dat haar linker-arra uit de kom schoot en geneeskundige hulp nood zakelijk bleek. Op één morgen zijn hier Tier perso nen geverbaliseerd wegens het rijden zon der licht. Giessendam. In den ouderdom van 46 jaar is te Zaandam overleden mej. J. Dub beldamHuizer, die vanaf 5 Februari 1921 tot 30 Juni 1923 lid van den ge meenteraad is geweest. In diezelfde perio de was ook mej. G. J. Stijnie-'t Veld lid van den raad. zoodat. toen onder de 11 leden twee vrouwen in den gemeenteraad zitting hadden. Beiden vertegenwoordig- den de S.D.A.P. I De Dam- en Schaakvereeniging „Denk en Zet" epee'de een clubwedstrijd dammen teen do v •- S'iedreeht" aan 25 borden. Er werd tenslotte gewonnen door „Denk en Zet" met 3515 Het was een sportieve wedstrijd, waarbij goed werd gespeeld. Vee- en kaastentoonstelling. Gouda. In de vergadering van de Ad- viescomissie voor de Veemarkt te Gouda van 12 Februari is in beginsel besloten om in het najaar van 1936 te Gouda een vee- en kaastentoons'elling annex concours- hippique te houden. Haastrecht. Bij de gemeentepolitie is te bevragen een heeren rijwiel, dat onbeheerd op de straat is aangetroffed. Een graanschoonderij. MoerCapelle. De graanhandelaar J. v- Leeuwen heeft aan B en W vergunning gevraagd voor het inrichten en in wer king stellen van een graanschoonderij. I Js-ongelukken. Molenaarsgraaf. Vrijdagmiddag fietste de heer B van Meeteren over het ijs van den Graafstroom. Ter hoogte van de fir ma Tas zakte hij door het ijs. Spoedig kwam er bilp opdagen, doch hijzelf had zich inmiddels met moeite daar het ijs telkens afbrokkelde op het droge kun nen brengen Daarna werd met groote moeite door middel van ladders de fiets, die geheel onder het ijs zat, naar boven gehaald. Mej. A. van IJzeren is bij het schaatsenrijden gevallen, waardoor de punt van de schaats in haar been drong. Ze begaf zich naar de E H B O.-post van de gemeente-politie. Daar echter geen hulp aanwezig was, is zij naar Dr. Burggraaf vervoerd, die de wonde gehecht heeft. Gevonden: een dames - en een hee renhandschoen. Inl. bij de gem.-politie. Oudewater. Bij uitspraak van den com missaris der koningin is afgewezen het verzoek van T. J. van Beekum om vrij stelling wegens broederdienst. Collecte Deieantie-herdenking. Oudewater. De collecte, gehouden tij dens de Dole antie-herdenking in de Ger. Kerk, bracht f 142.161/* op, benevens twee gouden voorwerpen. Kort raadsverslag. Oudewater. In de raadsvergadering van 13 Febr. is het voorstel tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering eener vermakelijkheidsly- lasting verworpfen met 83 stemmen.. Het voorstel tot verbouwing of vernieu wing van de woning van den directeur der bedrijven, werd voor een nader onder zoek teruggenomen. Met 6 tegen 5 stem men werd besloten tot aanschaffing van een vracht-vuilnis-auto. De heeren Van 't Riet, Verdonk. Mullink, de Veen en Fre- drikze werden benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening. groot f 21.300, met de Hol- landsche Sociëteit va* Levansearzokerin- gea to Amsterdam, V. V. V. Reeuwijk. De afd. Reeuwijk van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer geeft Woens dag 19 Febr. een propaganda-avond in ho tel Zomerzorg. De heer G. J. J. Pot. voor zitter van Streekvereeniging voor Vreem delingenverkeer voor Gouda en Omstre ken zal een propaganda-voordracht hou den en de tooneelclub der Schoonhoven- sche Kweekschool Vereeniging zal het kluchtspel „De Tante van Charley" opvoe ren. Gevonden: De Christelijk-Historische Kiesvereeniging hield een ledenvergade ring onder voorzitterschap van den heer A. Verboom. De jaarvers'agen van den secretaris en den penningmeester werden behandeld en goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten f 71,19V« bedroegen en dat een batig saldo in kas was. De heeren A. Ver. boom en C. Verburg werden herbenoemd tot bestuursleden, terwijl in de plaats van den heer A. Vermeulen, die bedankt had, werd gekozen de heer D. Kroon. Protest huiseigenaren. Reeuwijk. In verband met het plan van de gemeente om tien goedkoope arbeiders woningen te bouwen met regeeringscrediet hebben eenige bouwers-huiseigenaren een vergadering gehouden in café Van Dam. Men besloot een protestschrijven in te zenden aan den Raad, daar de aanwezigen het voornemen van de gemeente in strijd met hun belangen achten. In de vergadering wees men er nog op. dat de gemeente-woningen thans toch al belangrijk in huur zijn verlaagd, hetgeen voor de particuliere huiseigenaren ook een belangrijk nadoel beteekent, daar thans bijna geen vraag meer bestaat naar hun woningen, welke over *t algemeen hooger zijn in huur. Ernstige val. Reeuwijk. De 22-jarige bakkersknecht R. de Graaff is tijdens het schaatsenrijden op den '8-Gravenbroekschpplas achter de woning van den heer N. J. van Dam ge vallen. Hij bekwam hierbij een groote hoofdwond en een zware hersenschudding. De G. werd b" in het café van den heer N. J. van Dam en daar door dr. Batelaan behandeld. La ter is hij vervoerd naar de woning van zijn patroon, bakker P. van Dam, waar hij inwoont. De G. maakt het thans naar omstandigheden redelijk wel. Waddinxveen. In verband met werk zaamheden aan de Brug over de Gouwe zal de toegang tot de Nesse vanaf den Kerkweg zijn afgestoten Gymnastiekuitvoering. Zevenhuizen. Donderdagavond gaf de gymnastiekvereniging O S S een uitvoe ring in hotel Vos onder leiding van den heer J. Compeer. Dat de leiding in goede handen is. bleek wel uit hetgeen het pu bliek te zien kreeg. Na de openingsmarsch met stand sprak de voorzitter, de heer Van Zuijlen, eenige woorden ter inleiding, waarna nog een twintigtal verschillende nummers werden uitgevoerd, die zeer in den smaak tielen. Een daverend applaus volgde na elk nummer. Voor de muziek zorgde het Van BerkelIJsselstein En semble, uit Gouda. Na de gymnastiek voerden zeven leden een tooneelstukje op, dat getiteld was „Henkje" De vele aanwezigen hebben hierom uitbundig kunnen lachen. 0. S. S. heeft het publiek op een genotvollen avond onthaa'd. voor deze week vastgesteld op f 0.90 per K.G. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Kootwijk Ds. J. H. Kos- ter te Montfoort. MGR. DR. J. DE JONG AARTS BISSCHOP VAN UTRECHT. Plechtige ambtsaanvaarding De intieme Catherinekerk te Utrechv was Vrijdag in het middaguur geheel ge vuld. toen Je nieuwe aartsbisschop Mgr. Dr. J. de Jong. opvolger van Mgr. Jan- op het altaar op den voor hem be- stemden zetel plaats nam. De proost van het kapittel. Mgr. J G. van Schayk. trad vervolgens naar voren en las voor de verzamelde priesters en ge- loovigen in het Latijn en vervolgens in het Nederlandsch den brief van den in ternuntius voor, waarin de Paus aan Mgr. Jansen op diens verzoek van 2 Februari wegens ziek tg eervol ontslag verleende als aartsbisschop van Utrecht. In dezen brief word» Mgr. Jansen na mens den Paus grootelijks bedankt voor zijn uitmuntenden arbeid en hem tooge- wenscht, dat hij na herstel van krachten nog langen tijd een voorbeeld van deugd voor allen moge zijn en' overvloedig vrucht moge voortbrengen voor de kerk. De Paus verleent Mgr. Jansen den apos- toliscVn zegen. Op dezelfde wijze werd de benoemings brief van Mgr. Dr. J. de Jong voorgele zen, waarin hem wegens aan Mgr. Jan sen verleende ontslag wordt medegedeeld, dat hij van dit oogenblik af aartsbisschop van Utrecht is. Hierna werd de nieuwe aartsbisschop door de twee oudste kanunniken naar den troon geleid, waarna Mgr. Van Schayk hem namens het Metropolitan kapittel toesprak. Mgr. De Jong» beantwoordde deae toe spraak met een woord van hartelijken dank. Tot slot werd de lofzang Te Deurh ge zongen en verliet de aartsbisschop, uit- t geleide gedaan door het Kapittel, xege- nend door de hoofduitgang de kerk. RESTITUTIE VAN GRAANRECHTEN. Nationaal comité van actie. Te Utrecht is "Woensdag op uitnoodi- ging van het Voorloopig Cogaité van ac tie voor restitutie van graanrechten aan de pluimveehouders, een vergadering ge houden voor de vertegenwoordigers van de samenwerkende pluimveehoudersver- eenigingen Waterland, de vereeniging voor boerderijen en pluimveefokkersbedrijven in Nederland, de V.B.N., het landelijk ver bond van pluimveehouders EVP., de Landelijke vereeniging van piepkuikenfok kers. de algemeene Nederlandsche pluim veeteelt vereeniging, I A.N P.V., het Frie- scho comité van actlie, het Drentsch-Gro- ningsche comité van actie, en het Ooste lijk comité van actie. Deze vergadering stond onder leiding van den heer T. Knot tenbelt te Vorden. Men heeft besloten tot de oprichting van een definitief centraal nationaal co mité van actie, waarin vertgenwoordi- gers van genoemde organisaties en comi tés en hpt voorloopig comité,.van actie zitting zullen hebben. WEER GEMENGD GEHAKT. De voorraad zuiver varkensgehakt, welke door de Ned. Veehouderij Centrale voor distributie ter beschikking is gesteld, is thans vrijwel uitgeput. In de plaats daarvan zal, zoolang dit mogelijk is, wederom worden overgegaan tot distributie van het gemengd gehakt, dat ten deele uit rundvleesch en ten deele uit varkensvleesch bestaat. DE BOTERPRUS. De heffing op boter en de vervoerver- voos bnitenlaadsoha boter ia NED. HERV. KERK. AMMERSTOL. Herv. Geref. Evangeli satiegebouw. Dinsdag 18 Februari, 's av. 6.30 uur, de heer G. Mouw, van Goude rak. BLESKEN.SGRAAF. Woensdag 19 Fe bruari, 's avonds 6.45 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. GIESSEN-OUDEKERK Dinsdag 18 Fe bruari, 's avonds 7 uur, Ds. j>h. Brons geest. Onderwerp: „De zekerheid des Ge- loofs". Extra collecte voor de Kerkvoogdij. GROOT-AMMERS Dinsdag 19 Febr., 's avonds 6.30 uur, de beroepea predikant Ds. Koster van Montfoort.r HAASTRECHT. Donderdag 20 Febru ari, n.m. 2 30 uur, Ds. W. de Voogd van der Straatpn. Huwelijksinzegening. LEKKERKERK. Ned. HVv. Evangeli satie. Dinsdag 18 Februari, 'a avonds 7 uur, de heer A de Redelijkheid, van Ouderkerk a d. IJssel. NOORDEI.OOS. Woensda" 19 Februari 's avond»! 6 n~> Ds. L. H. t. d. Mei den. van 's-Gravenbage SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 19 Februari, 's avonds 7 uur, de heer J H. Boogaard. WIJNGAARDEN. Donderdag 20 Febru ari, 's avonds 7 uur, de heef M van Leeuwen, Godsdienst-Onderw. te Maar tensdijk. GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM. Donderdag 20 Februari 's avonds 6.30 uur, Ds. J. D. Barh van Dordrecht. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSEL.% Bermweglaan. Woensdag 19 Februari, 's avonds 7 uur, de heer H. Vlot. MOERCAPELLE. Dinsdag 18 Februari, 's avonds 7 uur, Ds. M. Heijkoop, van Utrecht. GEREF. GEMEENTE H.V. SLIEDRECHT. Woensdag 19 Februari, 's avonds 7 urn;, Ds. J. Overduin. VRIJE GEREF. GEM. GIESSENDAM Maandag 17 Februari des avonds 7 uur, de heer J. Zwolferink, van Ridderkerk. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer. Don derdag 20 Februari, 's avdnds 7 uur, Ds. B. Toes, van IJsselmonde. CHR. GEREF. KERK. SLIEDRECHT. Dondfcrdag 20 Febru ari, 's avonds 7 uur, Ds. C. Smits EVANGELISATIE. GIESSENDAM Gebouw Rheoboth. Woensdag 19 Februari, 's avonds 7.30 uur, Ds. Faasen, van Goricnhem. SLIEDRECHT. Gebouw Maranatha. Dinsdag 17 Februari, 's avonds 7 30 uur, Onderlinge Samenkomst. Leider de heer Pietera,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2