r- SMMies Verheul'5 Melkmeel ftlei dcuUwteU i/cut I/oh I/IooUh Verhoogde graanrechten. Rechtszaken Burgérlijke Stand Marktberichten Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging faillissement van G. H. A.DE GILDE Tandarts A. KUIPER Propaganda-Avond A.~H00GEN DOORN, Berkenwoude (Dorp) huishoudster, Een flink Meisje, IJzeren Aak, verklaard in staat van faillissement BOERENKNECHT, WINTERVOETEN w i t e x Timmermans- Werkplaa fs Een Zeug met 9 Biggen Boerenknecht DROSTE Voordeelig Inpakpapier Couranten (misdruk) S. a W. R. e. nooiEM - schoonhoven ze* i+iNeemt de proef op de soml S. W, N. y. Nootan - Schoonhoven "Kom, Fred, bedien je nog's!" "Graag, zeg. Je weet, dat ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 Bouillon en ook van groenten, stamppotten, sausen en andere ge redden, die met dit vleesnat zijn klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, in één woord "af." "Ook ik als huisvrouw profileer ervan, want ik bespaar me mei Maggi5 Bouillon niei alleen veel werk, maar ook menige toevoeging als vlees e. d. Daarom blijft mijn merk: MAGGP Bouillon HM. AutobczOtu* tn (foeaQtUoMUcs-! 3 SVe7.f, M. Verneul's Krachtvoederhande! - Rotterdam FEUILLETON. HONKVS BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Wolven in schaapsvacht Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akkers Abdijsiroop MAANDAG 17 FEBRUARI 1938 E£N HEEL GEZIN STAAT TERECHT. Voor den Ut reek toeken Politierechter diende Vrijdagmiddag een zeer merkwaar dige zaak, welke ziek afgespeeld had in Vreeswijk. Een heel gezin uit het Lekstadje stond terecht als verdacht van diefstal. Vader, moeder en hun 18-jarige dochter, moes ten tegelijk in de verdachtenbank plaats nemen. Hun was ten laste gelegd, diefstal in vereeniging van een groote hoeveelheid manufacturen. Een ruim 80-jarige vrouw had in Vrees wijk een manufacturenzaak. Het viel haar echter te zwaar om de zaak nog voort te zetten, waarom ze besloot, den winkel op te heffen en stil te gaan leven. Ze kreeg toen hulp van een gezin, dat vroeger nooit belangstelling voor haar getoond had. De man, de vrouw en de dochter hielpen mee om de goederen over te bren gen naar de nieuwe woning, maar toen het oude vrouwtje in haar nieuwe huis zat, bemerkte ze, dat zeker de helft van den voorraad ma ma facturen ontbrak. Onder goed, bij stapels tegelijk, zooals kousen, borstrokken, onderrokken, flanellen, broe ken, verder zakdoeken enz., het werd al lemaal vermist. En toen de vrouw in haar oude huis ging kijken, vond ze daar niets meer. Voor den Politierechter vertelde de oude winkelierster dit verhaal. Een vrouw, met wie zij erover had gesproken, had haar aandacht gevestigd op het gezin, dat nn terecht stond en erop gewezen, dat de vrouw geregeld wegging jnet een emmer vuilnis, om die weg to gooien, zooals ze zei; dat zou best een emmer met goed geweest zijn. Dit gesprek was voor de ex-winkelier ster aanleiding geweest om zich naar de politie te begeven en toen de politie-agen- ten in de woning van de verdachte fami lie een onderzoek instelden, vonden ze, op allerlei plaa'sen verstopt, zeer veel van de vermiste goederen. Zoo werden manufac turen in een lichtkoker gevonden, en toen de vloer werd opengebroken, bleken ook daaronder nog tal van gestolen artikelen te zijn verstopt. Bij hun verhoor verklaarden de verdach ten alle drie, dat er van diefstal geen sprake was. Ze zouden al die dingen van de Winkelierster gekregen hebben, die ge zegd had: neem gerust wat mee, ik kan al dien rommel toch niet meenemen naar het andere huis; pak maar mee, wat je lijkt. Ook tijdens de terechtzitting gaven de drie verdachten deze lezing van het ge val. De Politierechter Mr. Veen vond. dat men cadeaux toch niet opbergt in een lichtkoker en onder een vloer. Vader, moeder en dochter hielden strijk en zet vol, dat het zoo was, doch de Po litierechter wees telkens op tegenstrijdig heden in de verklaringen van de drie ver dachten Toen u bij de politie geroepen werd. zeide u: och meneer, maak er als je blieft geen werk van, ik zal alles teruggeven. Hoe zit dat dan? vroeg de rechter. Dat weet ik niet. antwoordde de vrouw, tot wie de vraag gericht was. De Politierechter begseep, dat bij een wijziging in de terminologie de verdach ten misschien tot een bekentenis waren te dringen. Hij begreep, dat de menschen terugschrokken voor het woord „stelen" en zei toen: „U geeft toch toe, dat u de goederen op uw eigen houtje hebt mee genomen?" Ja knikten toen alle drie verdachten. En toen heeft de Polilitrechter hen zeer scherp berispt, dat ze niet alleen de goe deren meegenomen hadden, maar ook nog geprobeerd om de schuld op de winkel juffrouw te werpen. Hij sprak er zijn groote verbazing over uit, dat de predi kant een verklaring had meegegeven, waar in hij zich gunstig over deze menschen uitliet. De oude vrouw was zichtbaar onder den indruk, dat ze op haar ouden dag voor het Gerecht moest verschijnen, iets, wat haar nirfimer eerder was overkomen. Ze trilde op haar beenen, maar de Politierechter stelde haar op haar gemak, zoodat ze haar getuigenverklaringen goed kon afleg gen. Ze zeide, dat ze nimmer vergunning had gegeven, de goederen we te nemen. De Officier van Justitie zeide in zijn requistitoir, dat de verdachten tot het laatste toe andere peisonen hebben ver dacht gemaakt om zelf te kunnen ontko men. Het is echter overduidelijk bewezen, dat alle drie verdachten zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Spreker achtte de moeder de hoofdschuldige, zij toch heeft zoowel haar man als haar dochter onder- haar invloed. Tegen de vrouw eischte spr. dan ook twee maanden gevangenisstraf. Tegen den vader werd een maand gevangenisstraf geëigcht en togen de 18-jarige dochter veertien da gen. De Politierechter stelde de verdere be handeling der zaal uit, om eerst nog êen rapport over de drie verdachten te ver krijgen van de commissie van voorlich ting. Op 8 Maart wordt deze zaak dus voortgezet en zal de rechter uitspraak doen. OUDEWATER. Febr. Getrouwd: A. J. van Wijk en M. J. van Zuilen Overleden: J. van Dijk, 80 j., weduw naar van Maria van Winter PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 17 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 609 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 46 50, 2e kwal. 40—45. 3e kwal. 32—38 per K.G. slachtgewicht; 95 melk- en kalfkoeien f 175—210 per stuk; 91 vette kalveren 2e kwal. 4656, 3e kwal. 4044 per K.G. ievend gewicht; 98 nuchtere kalveren f 3 Jd.50 per «tuk; 55 schapen f IS—17 per stuk; 469 varkens, vleeschvarkens, we gende van 90110 K.G., 4445, zware varkens 42—43, vette varkens 4142 per K.G slachtgewicht. UTRECHT, 15 Febr.Veemarkt. Aan voer 2580 stuks. Handel gedrukt. Stieren 1831 cent, slachtkoeien 2e soort 2023 cent, dito 3e soort 1719 cent per pond; vaarzen f 80100, pinken f 65—90, melk koeien f 120—190, kalfkoeien f 130210; varekoeien f 70140, magere varkens f 17 28, schrammen f 1317, biggen f 8 13, magere schapen f 919 per stuk. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. UTRECHT, 15 Febr. Boter 85—4» oent, kaas 2030 cent, eieren f 3.104.10 per 100 stuks. OUDEWATER, 17 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 5 partijen, 225 stuks, wegende 1125 K.G. Zware en le soort met rijks- merk geen aanvoer. Prijs met rijksmerï 2e soort f 1819. Handel traag. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT 'S-GRAVENHAGE, 14 Febr. Haagsche veiling voor fruit en groenten N.V. De prijzen waren heden: Goudreinetten ex- «rta 20—28.50, I 15.60—18, II 12—15; bellefleur 7 4012.80, zoete bellefleur 6.10 6.60, zoete paradijs 810, jasappelen 7.208.50, brederode 612, winter jannen 1216.50; roode kool 816.60, witlof I 10.1013.50, II 6.608 50. Aanvoer wit lof 5650 K.G. Veilingen Maandag, Woensdag, Vrijdag 3 uur n.m. ZWIJNDRECHT, 14 Febr. Andijvie I f o 70—4.90, idem II f 2.10—2.90 per 100 stuks; andijvie, 0.961.31 per kist; ap pelen f 911, boerenkool f 8.7015.90, gele savoye kool f 10 per 100 K.G.; groene savoye kool f 23 70 per 100 stuks; krop sla f 0.90—1.50 per 100 krop; stoofsla f 0.140.41 per kist; kroten f 46.20, per 100 K.G.; pieterselie f 2 605.30, prei f 1 90—310, rabarber f 6—7 per 100 bos; roode kool f 612.40 per 100 K.G.; selderij 9—27 cent per dozijn; spruiten schoongemaakt f 1526, idem le soort f 12—15.50, idem grove f 5 80— 13.90, alles per. 100 K G.; glas-veldsla 44—» 76 cent per kist; uien f 2.403.40, win terpeen f 2.60—3.30, witlof I f 11—13, id. II f 711, wortelen (afbreekpeen) f 9— 13.10, alles per 100 K.G. SCHOONHOVEN, 12 Febr. Veilingsver- eeniging Schoonhoven. Goudreinetten I 15—20 cent, II 7—11 cent, bellefleur I 7 -10 cent, II 47 cent; boschappels 4—16 cent; klumpkee 6—9 cent; armgaard 58 cent; alle prijzen per kilo; savoye kool 4 —7 cent per stuk; witte kool 58 cent per stuk; uien 2M—3X ct. per K.G.; knol rapen 12 cent per K.G. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij de her denking van onze betuigen wij U mede namens onze kinderen onzen hartelijken dank. D. BEUZEKOM. A. BEUZEKOM—VONK. Ooudriaan, 17 Febr. '36. De eenige uitdeelingslijst in het caféhouder te Schoonhoven is heden gedeponeerd ter Griffie van de Arrondissements-jechtbank te Rotterdam en van het Kanton gerecht te Gouda, en ligt aldaar gedurende 10 dagen ter inzage voor de crediteuren. De Curator: Mr. G. A. VOS. Schoonhoven, 17 Febr. '36. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage van den 0 Febr. 1936, is WILLEM ALBERT RUYSCH, wonende te 's-Oravenhage, ter zake van verkwisting gesteld onder curateele. 's-Gravenhage, 14 Febr. 1936. Mr. S. VAN OVEN, Riviervischmarkt 3a. Zitdagen te Vianen, Voorstraat 53 ten huize van Dr. Bonk Maand., Woensd., Zaterd. 34 uur. •*h Verenls'ng „Volksonderwijs" afdeling Bergambacht. op Vrijdag 21 Februari om half 8 in „'t Centrum". Opvoering van 't toneelspel „R O t£ P I m O" door Jov. Ammers-Küller door het Onderwijzers toneelgezelschap te Krimpen a.d. IJssel. Toegang vrij boven 18 jaar. Dierenarts e Ouderkerk a.d.tlJual zat voortaan eiken Woensdagmorgen van 10-11 uur spreekuur houden in onfó A. BERKOUWER, Zoo spoedig mogelijk gevraagd i een leeftijd 50 of 60 jaar, uit de boereh- stand. Br., no. 8030, bur. v. d. blad. Gevraagd: voor d. en n.( zelfst. werken, be kend met koken, v.g. g. v. Brieven onder no. 8020, Bureau v. d. blad. TE KOOPi ee groot 71/» ton, in goeden staat. Adres: Mej. M. BOR, Arkel Voorlopig koatalaoa. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam d.d. 12 Feb. 1936, is de nalatenschap van MAARTEN VERSLUIS, laatst gewoond hebbende te Willige- Langerak, Tiendeweg met benoeming van Mr. G. L. van Es tot rechter-commissaris en van on dergetekende tot curator. De Curator: Mr. A. A. J. RIJKSEN. Gouda, 15 Februari 1936. Kleiweg 34. Bakkersbediendc biedt zich aan v.g.g.v, 23 j., zijn vak verstaand, N.H. Friesch. Voor direct of Mei. Brieven onder no. 8010, bur. v. d. blad. GEVRAAGD: EEN FLINKE goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend, tegen half Maart bij Hs. DE jONG te Ouder kerk a. d. IJssel, B 124. •n handen worde» afdoend genezen door WITEX to door modid on taU Ioozb lijden toegepast en stood* mot ofdoond succes! Zondes eitiondeiing «voren alle potion- ten binnen 14 dagen von blie fijden verlost Vreept greUe Inlichtingen 8 A Q A AMSTERDAM Hssrsngracht 33< to DC ZAKENMAN, die nimmer adverteert, krijgt elechts let klant, die kit eeval aatvrtll TE KOOPi mei WONING. Br. onder lett. W.K' Boekh. W. Timmer, Schoonhoven. TE KOOPi bij A. EIKEL EN BOOM te Polsbroek BEVRAAGD met Meerit goed kunn. melken, bij W. P.BAAS, Hilligersberg, Hoofdweg No. 327. De bekende figuur, die een waarborg Is voor de beste kwaliteit cacaol VERPLEEGSTER CACAO Altijd welkom! n beinlichtje werkt prachtig 11 25 cent per advertentie van 6 regela (bij vooruitbetaling). Hike regel meer 5 cent. Uiuluitead worden opgenomen advertentlén met dienstaanbiedingen, vraag en aanbod van 2e handa goederen (niet van hand«ldri)venden), gevonden ea verloren zaken en om lijnde zeken-ad verten lies van niet meer en niet minder dan 10 regels tegen f 1.— per plaatsing. Biedt zich aan: Nat Buitenmeisje, l.etot omtrek Schoonhoven. Brie ven, onder No. 8050, aan het Bu reau, van dit Blad. Te koop aangeboden: Een ge bruikte Flets. Prija 10.-. Brie ven, onder No. 8040, aan het Bu reau van dit Blad. Te koop gevraagd: Kinder ledikant; in goeden staat zijnde. Liefst kleur wit. Brieven, onder No. 8060, aan het Bur. v. d. Blad. Verloren: Een Reservewiel met Band, gaande vam Ouderkerk naar Gouda. Terug te bezorgen bij "Wed. M. de Jong, Oudel&ndecheweg B 226, Ouderkerk a*d. Uaeel. Wensoht U voor Uw Auto oon Batterij met prima lioht- en otartvermogen Koopt dan oon Kroon Accu Nederlandsch fabrikaat), welke na proefneming van de besje kwaliteit blijkt te zijn. De prijs is van 11-plaats f 10,13-plaatsf 11. Levering onder garantie. - Tavana prima Reparatie-inriohting Verder Actuiuur en gedistilleerd water In elke hoeveelheid Voor prima behandeling wordt ingestaan Handelaren de bekende korting Beleefd aanbevelend, Kroon Accuhondel - B98 - Blaskensgroaf met mineralen! samengesteld volgens de laatste wetenschappelijke theorieëijen practische ervaringen WILT U VERMAGEREN? Op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht. Zonder baden, dieet of geneesmiddelen. Uitwendig en onschadelijk. Resultaat na den óden dag zichtbaar. Vraagt gratis aanwijzingen en referenties aan Mevr. L. D. COLENBRANDER, le Helmersstr. 297, Postbus C665, Amsterdam. 1 DARMES an HEERENI uirnannm or »oovelen bii mij? Omdat aller aandacht nch Ww—..'""TL? op bewegenDe .lach «nd..ljJ naar wii alle* ineene direct ontvangen uit de ^.Vna dl^' omvang.» »it »'S -.oudm.adr.aop dK^-d: Mr Mevrouw AU BERT -« Dirksmttstraat 26 (alleen Bovenhuis) te Rotterdam nabil Veamarkt. artikelen, Patent oeneeemiaueie^ - uit). Graft* prijeooarant en grotl* «prankPf-aw ACto* wordt to tImmae 10 to» lO n.m. fWEEDE BI 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant Voor- en nadeelen van verhoogde graanrechten. Gouda. Een vooral voor de veehouderij belangrijke kwestie werd Vrijdagmiddag in de jaarvergadering van den Jon gerengroep van den Bond van Kaas- producenten, welke in de Groote Schouwburg gehouden werd, behandeld, namelijk het pro en contra van het stel sel tot leniging van de huidige landbouw crisis, voorgestaan door de vereeniging „Landbouw en Maatschappij", die dit doel door verhoogde graanrechten denkt te bereiken. Verdediger van het stelsel was de heer G. J. Huiter, te Knijpe, lid van het dagelijksch bestuur van Land bouw en Maatschappij, terwijl de heer A. van Wijnen van hier, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten, het tegen naar voren bracht. Voor deze vergadering was groote be langstelling. Verscheidene autoriteiten wa ren mede aanwezig, o.a. burgemeester E. G. Gaarlandt, de wethouder wan Markt wezen, de heer Koemans, de ft^er C. H. Hagedoorn, secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer A. H. v. d. Most, uit Bodegraven, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, dr. Mol huizen, secr. van het Kon. Ned. Land- bouwcomita, de heer Jac. Biemont, uit Bleiswijk, voorz van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, en mr. Jonker, secretaris van de vereeniging van Kaashandelaren. De heer J. Hoogenboom uit Polsbroek, voorzitter van den Jongerengroep van den Bond van Kaasproducenten, opende en heette allen, inzonderheid genoemde au toriteiten, van harte welkom. Spr. zei, dat daar Landb'ouw en Maatschappij eén sy steem voor de toekomst propageert, het van belang is, dat stelsel eens nader on der oogen te zien en het voo? en tegen te vernemen. Het stelsel van „Landbouw en Maatschappij. De heer Ruiter kreeg hierna het woord. Hij legde er den nadruk op, dat Land bouw en Maatschappij niet moet worden gezien als een organisatie die strijdt voor verhoogd landbouwrecht, maar zij wil ver wezenlijken, dat de landbouwarbeid een redelijke belooning ten deel Valt en de be- drijfSuitkomsten moeten deze belooning mogelijk maken. Met dit doel heeft de vereeniging haar systeem laten uitwer ken Men is evenwel bereid, elk beter sy steem te aanvaarden, hoewel dit zich tot nogtoe niet gepresenteerd heeft. Landbouw en Maatschappij wil dat de landbouwarbeid wordt beloond in redelij ke verhouding tot de belooning van ieder anderen arbeid. Het werk van een boer is primair, het is noodzakelijk vóór allen anderen arbeid, het heeft onherroepelijk den voorrang. Bovendien is daar nog de invloed die de groote stad op haar bewo- rers uitoefent, de decadentie die in dj groote steden zoozeer tot uiting komt, en het afnemend zielental in de steden Om dit allee te voorkomen, moet het boeien- bedrijf weer tot bloei gebracht worden, opdat er steeds bloedverversching van het platteland in de steden komt. De slagzin van Landbouw en Maatschappij is dan ook: „De landbouw is het fundament *van volk en maatschappij". Bij het begin van de huidige landbouw crisis had een ineenstorting der graan prijzen plaats en overal ging men zich op de verwerking van goedkooper graan in- stellen. Er werd zeer goedkoop kracht voer aangekocht, waarmee de bedrijven gebaat waien. De catastrophe bleef ech ter niet uit: het productie-apparaat was buiten alle verband met de werkelijke mo gelijkheden komen te staan en men was genoodzaakt zijn graan te vernietigen of tegen a fbraakprijzen te verkoopen De la ge prijzen van het veevoeder hebben er dan ook zeer toe bijgedragen, dat de vee houderij in de put is geraakt en ook de werkloosheid is daardoor toegenomen: de bodembouw was niet productief meer, voor de voeding van den veestapel ge bruikte men krachtvoer, dat van over zee was aangevoerd. De uitkomst in dezen nood kan niet door het huidige crisisap paraat bereikt worden. Ondanks veel kos ten ie het opmogelijk om langs den weg van administratieve beperking, beknot ting van de bedrijfsvrijheid enz allee met behulp van een leger ambtenaren verbe tering te brengen. Het is verder gebleken dat elk verbeteringssysteem, dat vast houdt aan de lage voederprijzen, uitloopt op den ondergang van het kleinbedrijf. Het regeering6beleid acht Landbouw en Maatschappij even verwerpelijk als het streven van den heer Van Wijnen, wiens stelsel neerkomt op een toeslag per H.A. cultuurgrond. D® practische ervaring van het huidige stelsel heeft uitgewezen, dat daarvan geen heil te wachten is en dat deze regeling, ook wat de financiën be treft, eens zal spaakloopen. Het landbouw- crissfonds zal zichzelf verteren. Het ge volg van een en ander is dat of de hef fing ten laste van de veehouderij zal wor den verhoogd, of de steun aan den akker- houw verlaagd, hetgeen thans allebei plaats vindt. Spr. constateerde, dat in geen van beide systemen een toekomst voor de landbouw te vinden is. Als middel om te komen tot een wel varende plattelandsbevolking, gaat Land bouw en Maatschappij, tot bet bereiken van een loonende bodemcultuur, uit van de gedachte, dat de heele administratieve rompslomp enz. dient te worden vanvan- gen door een stelsel, dat automatisch tot de gewenschte verhoudingen zal leiden en die kan men verkrijgen door het uitslui ten van alle ongewenschte buitenlandsche concurrentie. Door het heffen van hooge invoerrechten zou de graanbouw weer loonend worden. Hierdoor zou men voor den heelen akkerbouw loonende prijzen krijgen en de heele crisisdienst zou over bodig worden. Ook de veehouderij zou hiervan voordeel genieten, o.a. kan men door een heffing op vreemde vetten, be reiken dat de veehouderij niet meer wordt belast met een deel van den steun aan den akekrbouw. Ook voor de veehouderij is het noodig een onbegrensde productie te voorkomen. Behalve voor een toeslag, is er nog geld noodig om de inkrimping van de productie te bekostigen. De sluit steen op dit alles is het duurder worden van het reeds gekochte krachtvoer en dit zal den boer prikkelen tot een zuiniger gebruik van dit krachtvoer. De waarde van het gras zal hierdoor stijgen- Het gevolg is, dat men zijn productie meer zal gaan instellen op gras. De grascultuur zal intensief ter hand worden genomen. Dit is van belang voor de landarbeiders, daar het er toe zal medewerken, dat de werk loosheid vermindert. Door het stelsel der hooge heffingen vervalt de akkerbouw- steun, ten bate van de veehouderij. Deze belangrijke verschuivingen zijn reeds ster ke aanwijzingen ten goede. Verder is het noodig, dat een land, dat veel invoert, ook een groote uitvoer heeft. In de eerste plaats koint hiervoor de zui vel in aanmeiking. Dit is een volksbelang en het is gebleken, dat als vandaag de hooge heffingen worden ingevoerd, er morgen geld voor de veehouderij beschik baar is Het benoodigde geld zal o.a. ge bruikt worden voor het opruimen van oude voorraden, en van overtollig vee, het verleenen van bijslagen, en van een toeslag op den export De gevolgen van dit stelsel zullen zijn, dat de behoefte aan geld uit het heffings fonds voor d© toekomst sterk zal dalen. Een toeslag op den melkprijs, waardoor deze op 6 cent gebracht kan worden, zal ook zijn voordeelen gaan afwerpen. Voor al aan den kleinen boer zal een loonende bodemproductie grapte mogelijkheden bie den. MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 Daarna kwam de heer Van Wijnen aan 1 woord voor zijn contra. Het uitgangspunt van het systeem van Landbouw en Maat schappij, aldus spr., is verleidelijk; zet maar «en hooge heining aan de grens, incasseer geld en de zaak is gezond! Als het probleem werkelijk zou eenvoudig was, had Landbouw en Maatschappij niet zooveel moeite om haar stelsel ingevoerd te krijgen. De zaak is echter veel te een voudig voorgesteld. Het stelsel gaat uit van de verkeerde stelling, dat de veehou derij door overproductie tengevólge van de verschuiving van akkerbouw naar vee houderij in de moeilijkheden is gekomen. Dit is onjuist. De wereldcrisis was hier van de oorzaak. Over de heele wereld kwam de bodemproductie in de knel en daardoor is de akkerbouw nog in grooter moeilijkheden geraakt De akkerbouw is nog eerder dan de veehouderij door de wereldcrisis getroffen en kan dus het minst weerstand bieden. De veehouderij blijft nog altijd het langst op haar positie op de wereldmarkt teren. Spr. vondt het daarom merkwaardig dat Landbouw en Maatschappij juist de zwakste van onze bodemcultures op de voorgrond stelt. L. en M. wil door hooge heffingen, uit gaande van de gedachte dat de bod^mcul- tuur primair is, verbetering in den toe maakt van indexcijfers, waaruit ze wil lekeurig koopkracht distilleert. Zoolang men met dit cijfer alleen bewijst het ver schil tusschen het loon van den landar beider en van den stedelijken, arbeider is het bruikbaar, maar wanneer men er koopkracht aan gaat verbinden, wordt 't gevaarlijker. Dit ia misbruik. Juist doordat er machtsverhoudingen in de maatschappij zija, die door organisatie nog zekere dingen in elkaar weten te hou den, zijn er nog perspectieven voor hen, die met aanpassingsmogelijkheden willen werken. Spr. was het ermee eens, dat dit crisisstelsel een wanverhouding is, maar waarom meent L. en M. er buiten te kun nen, alleen met behulp van een eenvoudig stelsel? De bewering, dat het ssyteem van genoemde vereeniging in staat is, de werkloosheid te verminderen, berust even min op een redelijke basis. De financieele zijde van het systeem behandelende, concludeerde spr., dat het stelsel volmaakt een sprong in het duis ter is. Het systeem berekent de inkom- stem op f 191 millioen. de uitgaven op f 129 millioen, batig saldo f 62 millioen Spr. betoogde, dat de inkomsten f 68 mil lioen te hoog geschat zijn en de uitgaven 38 a 39 millioen te laag. Een en ander is ontstaan door ernstige rekenfouten- maar ook door het inlasschen van zeer dubieuze posten. Ook heeft men bij deze berekening te doen met met een zwaardere belasting van zekere producten, dan de regeering tot nogtoe heeft willen accepteeren Op de wankele theorie van L.' M. over de koop kracht, wordt het luchtkasteel gebouwd, waarin de veehouderij de volle risico draagt. De veehouderij toch heeft deze volle belasting eerst voor te schieten aan den akkerbouw, in volmaakte onzekerheid of zij het door het slagen van het experi ment zal terugontvangen. Meent L. en M. nu, dat het Nederlandsche volk dit alles dragen kan? Een aan het verhoogde prijs peil van deze vereeniging aangepaste bo demcultuur veroorzaakt nog belangrijk hoogere prijzen der producten, dan in de berekening van L. en M. zijn opgenomen. De belasting van den consument met 125 tot 150.000 gulden boven het bedrag, dat thans geheven wordt, wordt dan nog meer overschreden. Spr. zegt niet, dat dit niet kan, maar hij wil de veehouderij, die moet afwachten of het experiment gelukt er niet aan wagen. Wil het stelsel slagen, dan moet de veehouderij automatisch iets onder den akkerbouw blijven. Een gevolg zal zijn, dat men hier meer en meer los van het buitenland komt te staan, wat stand brengen en de werkloosheid ver- voor het Nederlandsche volk een rampbe- minderen. Zoodoende wil men den akker bouw veilig stellen. De individueele steun valt dan weg, het buitenland moet voor de overige producten bijpassen, de rest wordt bekostigd uiteen heffingsfonds.Uit deze feiten constateerde spr., dat Land bouw en Maatschappij bezig is, de klok terug te zetten. Zooala deze vereeniging den toestand voorstelt, was deze eenmaal, maar zoo is hij niet meer. Er zijn groote wijzigingen gekomen, er is zoo'n enorme productie, die niet direfct meer steunt op de bodemexploitatie, dat men niet meer kan zeggen, dat de bodem primair is. Ook wees spr. erop, dat L. en M. een heel onjuist en ontoelaatbaar gebruik teekent. Als het stelsel niet slaagt, dan is de akkerbouw veiliggesteld en als 't dan zoover is, dat de veehouderij niet meer bij machte is, veevoer in Nederland op te nemen, kan ook de akkerbouw nog in moeilijkheden geraken. Maar voor de vee houderij is er geen toekomst, daar deze den steun aan de akkerbouw vooruit moet betalen. Bovendien is» er geen verdere steun mogelijk, daar de draagkracht van het publiek aan haar grens gekomen is. Is het dan nog een te groot pessimisme, als spr. zegt, dat dit stelsel niet loopt? Wanneer de regeering meent, dat dif de weg is en dat ze dit systeem moet aan vaarden, zou de veehouderij er dan al- 25 Marion nam haar boek weer 'op en nestelde zich achter in haar stoel, als om verder te lezen. Maar toen de deur achter haar vader dichtviel, wierp ze het boek neer en leunde voorover met het gezicht in beide handen. En zoo bleef ze meer dan een half uur onbewegelijk zitten, tot ze door de binnenkomst van een dienst meisje, dat 't theeblad kwam weghalen, tot de werkelijkheid werd teruggebracht. Toen Sir Percy, na bij de stallen te zijn afgestegen, omliep naar de voordeur, werd nij opgewacht door den butler, die hem vertelde, dat Mr. „Martin" in de bibliotheek wachtte om hem te spreken. „0 best, Chalwin, ik zal hem meteen ontvangen. Hoe lang is hij al hier?" „Mr. Martin" is ongeveer om drie uur gekomen, Sir Percy." Brayshaw begaf zich onmiddel'ijk iraar de bibliotheek, waar hij Myrtle bezig vond de courant te lezen. „Weer te-ug, meneer Myrtle?" Hij groette den detectieve op de hem eigen luidruchtige manier. „Ik hoop dat dat beduidt dat u eindelijk een spoor gevon den heeft." „Dat nu juist niet, Sir Percy," ant woordde Myrtle met een ernstige uitdruk king op het gelaat. „Ik heb gemeend te moeten terugkomen tengevolge van een bericht, dat wij op Scotland Yard ontvan gen hebben, dat er weer een diefstal d.w.z. een vervanging van juweelen door vatoche steenen heeft plaats gehad." „Toph zeker niet hier?" riep Brayshaw uit. „Omtrent dat punt zijn we nog in bet •Hzakar^," was het zakelijke antwoord. „Maar de mogelijkheden wijzen dien kant uit, gezien het feit, dat de dame, die de steenen heeft verloren ditmaal kostbare smaragden, Sir Percy pas geleden als gast in dit huis heeft vertoefd. Ik bedoel mevrouw Appleshaw." „Dat is toch niet waar?" Brayshaw's stem drukte de grootste bezorgdheid uit. „Ja zeker, meneer en mevrouw Apleshaw hebben hier de voorlaatste week gelo geerd. Het is ongelooflijk, die prachtige smaragden, die wij allen zoo bewonder den. Maar heusch, meneer Myrtle, ik wil u natuurlijk niet de wet voorschrijven ik uit slechte mijn bescheiden meening -*• vindt u het wel geheel billijk of redelijk te veronderstellen, dat die diefstal bij mo gelijkheid hier in huis kan hebben p'aats gehad?" Myrtle haalde de schouders op en trok onwillig de lippen samen. „Dat is de moeilijkheid, Sir Percy," antwoordde hij. „En het is voor ons een zeer kiesche en onaangename zaak iets dergelijks te moe ten veronderstellen Ongelukkigerwijze ech ter kunnen wij de mogelijkheid niet ont kennen. Kijk eens, we hebben hier twee afzonderlijke gevallen, waarin op geheim zinnige manier echte steenen voor namaak verwisseld zijn, en beide koeren had de bestelen partij juist een bezoek aan dit huis gebracht. Wij zijn bijna onweer staanbaar geneigd daaruit af te leiden, dat er hier eigens op het goed een er varen juweelendief verblijf houdt." Brayshaw liep de kamer op en neer „Natuur'ijk, dat is een onvermijdelijke ge volgtrekking," gaf hij ernstig toe. „En mij lijkt 't zoo ernstig,voegde hij er verbit- terd en vernederd aan toe. „dat wij ons *er' dat u daarin met mij zult sympathi- allen 't geheele huishouden vanaf mii- seeren." ten nu in allen ernst aan 't werk om dat vervloekte geheim op te lossen en dat wel zonder aanzien' des persoons; u moet ons allen precies op dezelfde manier behande len om deze kwestie op te helderen. Eén ding is zeker: in het vervolg zal ik mijn gasten waarschuwen om hun kostbare ju weelen thuis te laten ate ze hier komen." „Dat zou aan te bevelen zijn," setemde Myrtle droogjes toe. j_,Ten slotte," hernam Brayshaw na eenig nadenken, behoeft het,,voor ons niet zoo ere te zijn, als 't op 't eerste gezicht lijkt. Natuurlijk, die samenloop van om standigheden is fnuikend, maar er blijft toch altijd nog een kans dat èn de juwee len van mevrouw Flordon en die van me vrouw Apleshaw ergens anders gesto en zijn. Ofschoon ik er natuurlijk' niets van gezegd heb, is het mij toch opgevallen dat sommige van de grootste smaragden, die mevrouw Appleshaw tijdens haar bezoek hier droeg, glansloos en dof leken naast het geschitter van de kleinere. Is er wer kelijk eenig afdoend bewijs dat zij de ech te steenen mee hierheen gebracht heeft?" „Geen ab'so uut bewijs, voor zoover ik weet," was Myrtle genoodzaakt te ant woorden „Intusschen in verband met het andere geval „Ik geef toe dat er aan de afschuwe lijke verdenking niet te ontkomen valt," gaf Brayshaw eerlijk toe. ,-Denk niet, me neer Myrtle, dat ik tracht u van een nauwkeurig onderzoek af te brengen. Zoo als u weet heeft u carte blanche Ik ver lang a'leen iedere denkbare mogelijkheid aan le grijpen om te bewijzen, dat de smet op mijn huis onverdiend is. Ik weet ze- geheele huishouden vanaf mij zelf als gastheer tot de boodschappenjon gen toe als verdacht hebben te be schouwen. ,,'t Is zoo, meneer Myrtle" want de detective had een gebaar van protest gemaakt „en ik kan a we! rer- tellen dat ik M kaal di«p W«L W» moe- „Preciei, Sir Percy," antwoordde Myrt le met zooveel gevoel, ate waarover hij met zijn officieele manieren beschikken kon. „Wat niet wegneemt, dat uw sympathie geen verhindering zal zijn een grondig onderzoek in te stelten, daar ben ik zeker van. U logeert natuurlijk hier? Ik zal de bedienden zeggen „Dank u, Sir Percy. Ik vond het ge schikter een kamer in het logement te ne men," sprak Myrtle met kalme beslist heid. »iU begrijp dat ik vrijer ben, dan wanneer ik hier verblijf houd. Al wat ik vraag is, dat ik naar believe mag gaan en komen." Brayshaw boog toestemmend. „Zooala u wilt. U weet dat natuurlijk het beste. Ik ben verlangend u te helpen met alle middelen die mij ten dienste staan. Kan ik nu iets voor u doen?" „Op 't oogenblik niet, Sir Percy, dank u. Mijn bezoek diende slechts om u mijn hernieuwde aanwezigheid hier te verkla~ ren." En hiermede naïn de detective afscheid. Brayshaw begaf zich naar de salon, waar het gezelschap bij een kopje thee de gebeurtenissen van dien dag besprak. „0 vader, bent u daar!" riep Sibyl. „U hebt nog niets gehoord van ons avontuur op den terugweg." „Neen, kindje. Vertel eens." Brayshaw was even gemoedelijk en bedaard als ooit. „U hebt het aan meneer Gardon te dan ken dat ik hier zit om 't u te vertellen." „Geloof er niets van, Sir Percy," pro testeerde Richard. „Laat mij liever de ge schiedenis verte len, anders wordt zij on behoorlijk overdreven." „Meneer Gardon heeft mij 't leven ge red, dat is alles," zei Sibyl en ofschoon ze luchtig sprak, kon ze haar gevoel toch niet hee'emaal verbergen. Richard lachte. „U maakt heusch te veel ophef van mijn gymnastische toeren, juffrouw Bfayshaw. Ofschoon ik bij na der inzien uw paarden misschien gered heb van het lot om gespiesd te worden." I „Vertel me toch alsjeblieft wat er ge- i beurd is," zei Brayshaw. IDe butler kwam binnen. „De baron de Rastillae wacht in de ontbijtkamer, Six leen mee accoord kunnen gaan, als de regeerina: de volle risico van haar expe riment op zich nam, zoodat dit risico van de veehouderij naar de gemeenschap zou verschuiven. Tenslotte constateerde spr., dat de vee houderij Nederland's grootste industrie is, werkend met Nederlandsche grondstoffen en vele tientallen millioenen loon en ver diensten brengend, ook nog nadat de melk is gewonnen en geleverd, waardoor zij ver uitgaat boven den akkerbouw wat betreft het volksbelang. De kansen voor deze veehouderij en zuivel-industrie staan dan ook volstrekt nog niet hqpelooa, Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aan vallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar zieklekiem- doodende eigenschappen, haar gunsiigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel I waarvoor bepaalde aanwijzingen aanwe zig zijn. De voor Nederland de beste en meeste kansen biedende veehouderij en zuivelindustrie mag dus nooit in een af hankelijke positie op het tweede plan wor den gebracht, maar dient als belangrijkste bodemcultuur plus de daarop gebouwde industrie ongehinderd haar werk te blij ven doen, mogelijk gemaakt door haar kwaliteftsproductie en haar daarmee ver kregen wereldreputatie. Debat Na een korte pauze werd dan spreker» gelegenheid tot debat gegeven. De heer RUITER merkte op, dat het verschil niet in cijfers, of vergissingen zit maar in zienswijze. Landbouw en Maat schappij gaaj U'1 "van het standpunt, dat de Nederlandsche landbouw een xoo nood zakelijke culture is, dat de boer recht heeft op een behoorlijke belooning en de vereeniging wil dit idee nu in heel 't volk uitdragen Wat verder aan dit grondbe ginsel vastzit, politieke beschouwingen, de publieke opinie enz., aanvaardt L en M. en stelt er zich schouder aan schouder tegenover. Dit eenvoudige stelsel, dat reeds in andere landen met succes is toe gepast (Polen), doet niets af aan het feit, dat de landbouw betaald moet worden en nu gaat het erom, voldoende politieke macht te krijgen, teneinde dit stelsel in te voeren. Al wil de regeering het stelsel invoeren en het publiek is er tegen, dan is niets in staat, het toe te passen. Betreffende de verklaring van den heer Van Wijnen aangaande de beginselfout van L. en M. en de daaruit voortvloeiende opvatting Tan den heer Van Wijnen, dat de veehouderij belangrijker is dan de ak kerbouw, zeide spr., dat de bodemproduc tie in haar geheel moet worden bekeken, en dan komt de akkerbouw in de eerste plaats en de veehouderij neemt een secun daire plaats in. De wereldcrisis heeft dus het eerst bij den akkerbouw haar invloed d"en gelden en daarna bij de veehouderij. Alles wat de veehouderij noodig heeft, Pency." Met een gebaar van berusting zette Brayshaw zijn kopje neer. Hè, die verve lende kerel. Nu, goed." „Vader, wie is toch die belachelijke Ba ron de Rastillae?" vroeg Sibyl geamuseerd nieuwsgierig. Breng den armen man mee binnen, als hij tenminste presentabel is. Als het die man met het buitenlandsche voorkomen is, dien we op den weg pas seerden, weet Ik zeker, dat hij dankbaar zóu zijn voor een kop thee." „Het is iemand, die mijn belangstelling wil opwekken voor een of andere dwaze onderneming, die hij op touw wil zetten," antwoordde haar vader, terwijl hij zich naar de deur begaf. „Ik moet werkelijk van hem af zien te komen." „Zonder dat hij iets gebruikt heeft?" vroeg Lady Gladsmuir Brayshaw lachte verachtelijk. „Hij zou waarschijnlijk niet tevreden zijn met een kopje thee." Een geheim te k<>op. „Nu, baron, wat is er? Ik heb niet veel tijd. Na ons gesprek van gisteren valt er naar mijn idee niet vegl meer te praten." De onvriendelijke ontvangst scheen den baron niet te hinderen. „Wat een haast, mijn beste vriend," antwoordde hij met een vertrouwelijken glimlach. „Al was er gisteren op het -mo ment niets meer te zeggen, sedert dien is er iets voorgevallen, waardoor het heel noodzakelijk is dat ik u spreek." „Zoo en wat is dat dan?" De vraag klonk ongeduldig-ongeloovig. „Iets wat u betreft, mijn vriend," zei hij schouderophalend; „mijzelf niet in 't minst. Bif toeval is mij een geheim ter oore gekomen en het is van hot grooi belang dat u het weet." „Een geheim dat ik niet ken?" „Zeker." „En wat u mij zeker te koop wilt aan bieden?" (Werét vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3