Waddinxveen. Gemengd Nieuws. LandbeuwenVeeteelt De heer OSKAM vraagt o£ daartegen nu niets te doen is. De VOORZITTER heeft een on derhoud gehad op het Departement en heeft gehoord dat de gemeente ec aJbsoluut niets tegen doen kan. De heer OSKAM vermoedde dat de regeering toch nog een subsidie voor een tweede leerkracht zou geven. De VOORZITTER kan hiervan niets zeggen Indien de desbetreffende wet per 1 April nog niet van in kracht van gewijsde is gegaan, kan men nog een definitieve benoeming doen. De heer OSKAM gelooft dat mön in de Eerste Kamer mt billijkheidsover wegingen nog niet soo gauw een beslis- De VOORZITTER Hebt toe, op nieuw voor een jaar uitwoning te hebben aangevraagd. Ged. Staten wenschen, al vorens hiervoor toestemming te verleenen eerst bet gevoelen van den raad te verne men B. en W. stellen voor, tot weder- opzeggens uitwoning toe te staan. De heer W. SLOB meent dat bet voor een jaar gelijk ging. De VOORZITTER antwoordt, dat dé bedoeling thans is, om het telkens op nieuw aanvragen en behandelen te voor komen, door tot wederopzeggens vergun ning te verleenen. Hiermee bereikt men twee dingen. Ie. hoeft deze aangelegen heid niet telkens de aandacht te vragen, 3e, kan ten allen tijde de toestemming worden ingetrokken. De heer KUIL vindt dit veel gemak kelijker en de raad gaat er mede accoord. Vervolgens wordt tot wijgiging der be grooting 1935 overgegaan. Enkele posten als: onderhoud aanlegplaats, onderhoud begraafplaats en werkloozenondersteuning blijken te laag geraamd te zijn en worden uit den post onvoorziene uitgaven aange vuld. Hierna komt in behandeling de toetre ding van de gemeenten Langerak en Nieuwpoort tot de drinkwatervoorziening De Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. De VOORZITTER licht toe dat al le deelnemende gemeenten hiervoor hun goedkeuring moeten verleenen. Bijgevolg moeten enkele wijzigingen in het regle ment worden aangebracht en moet de ter mijn voor zitting van vijf jaren worden gewijzigd in dien zin, dat de leden dezer gemeenten bij de eerste aftreding gelijk met de andere aftreden; daarna wordt de termijn van vijf jaren gehandhaafd. De hper W. SLOB zegt. dat de toetre ding van deze gemeenten slechts kan wor den toegejuicht, wijl hetvoordeel betee- gegund. De VOORZITTER zegt dat dit zeer zeker zal gebeuren. De heer S T R A V E R vraagt of bij de aankoop van bet meubilair ook aan de in gezetenen zal worden gedacht. Weth. V A N D E N B E R G zegt dat dit ia de bedoeling van B. en W. ligt. Beslotfen wordt op voorstel van den VOORZITTER, de verdere regelin* van de zaak aan B en W. over te laten. Op verzoek vfcn den heer KRAAN zal genotuleerd worden, dat hij tegen de aan besteding in dezen vorm ia. Een voorstel "om ten behoeve "ran don gewone dienst der begrooting 1938 te be schikken over f 1000 van de vermoedelijke winst over 1936 van het electriciteitsbe- drijf der gemeente, wordt goedgekeurd. De heer BROERE zegt dat het elec tric iteitsbedrijf er aan moet gelooven. Het is z.i. zaak om het roer om te gooien, vïfefc gemeenten komen met zulke maatregelen niet verder. Spr. noemt dit Mn afkluif-sysiMm. Er is echter ai ets aan te doen, want als er niet in wordt toegestemd, volgt verhoo ging van belasting en dan kiest spr. vaa twee kwaden liever het beste. Daarom ver zet hij zich niet tegen het voorstel. De heer S T R A V E R vraagt naar de toestand van het bedrijf. Weth. VAN DEN BERG zegt dat in 1936 een winst van f 2000 verwacht wordt. Ook spr. had altijd de leus: „Van de bedrijven afblijven Hij heeft deze idee met zich gedragen sinds 1924, toen hij voorzitter van de bedrijven werd. Hij kan echter verzekeren dat bij een normaal ver loop het onttrekken van f 1000 aan het bedrijf niet kan leiden tot tariefsverhoo- ging. Ook de heer V A N D IJ K zegt dat hij liever niet de bedrijven had aangesproken. Het .voorstel wordt aangenomen. Tenslotte volgt de bespreking inz§ke de verkabeling van het net van het electrici- teitsbedrijf voor wat betreft het gedeelte HaastrechtStolwijkersluis. 'De VOORZITTER zegt dat deze raadsvergadering in verband met dit punt spoedeischend is. B. en W. adviseeren niet tot verkabeling over te gaan, hoewel zij het gaarne wi len, maar deze ligt bui ten hun bereik doordat de inkomsten van het rijk dalen. De prijs van de stroom zou verhoogd moeten worden en men zou het batig saldo op de begroot ing er bij in schieten en daardoor minder vast komen te staan. De VOORZITTER zegt dat een bo- vengrondsch nel minder onkosten met zich brengt. Het net wordt over gespannen en de weg wordt breeder, zoodat minder schade aan de palen zal worden veroor zaakt. Het eenige voordeel zou zijn dat de ver kabeling tegelijk met het leggen van de sleuf voor de waterleiding zou kunnen plaats hebben Hierna gaat de raad in geheime zitting. Na heropening besluit de raad het, net n iel te verkabelen. Daarna aiuiUng. Vergadering van den voltallige» ge meenteraad op 4 Februari. Voorzitter bur gemeester baron Van Hamert tot Dings- De VOORZITTER opent met het uitspreken vAn zijn beste wenschen voor de raadsleden en bun gezinnen en hoopt dat 1936 ook voor de gemeente een gun stig jaar mag zijn. De hem- T H. A. V A N DIJ K zegt ze ker de tolk van alle aanwezigen te zijn als hij den voorzitter voor <te goede wen schen dank zegt en wederkeerig den bur gemeester en diens gezin veel voorspoed in 1936 toewenscht. Spr. hoopt ook op een betere tijd voor de gemeentenaren. De heer H. KRAAN spreekt in den zelfden geest en wenscht den voorzitter Gods besten zegen toe bij mjn arbeid voor de gemeeöte. De VOORZITTER zegt dank voor de goede wenschen. De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Inzake de begrooting 1936 stellen Ged. Staten een verhooging met f 1000 voor. Hieraan zal worden voldaan door dit bedrag uit de vermoedelijke winst van het electriciteitebedrijf over 1936 te reservee ren. Een voorstel tot vaststelling van het ▼oorschot over 1936 aan de besturen van de bijzondere lagere scholen wordt aange nomen, evenals een voorstel tot het tref fen van een schikking met den heer J. H. Smits te Gouda inzake verschuldigde gel den voor de levering van drinkwater. Met alg. st. wordt in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer T. Ypma, tot lid van de commissie tot we- nng van schoolverzuim benoemd de heer -A. Griffioen. Zonder bespreking werd besloten in de vacature van den heer T. Ypma als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs niet meer te voorzien met het oog op de mogelijkheid van op heffing van deze commissie. Verbouwing raadhuis. Aan de orde komt daarna een voorstel om ten behoeve van den inwendigen ver bouw van het raadhuis tegen een rente vergoeding van 4 pCt. te beschikken over een gedeelte van de reserve van het gem. waterleidingbedrijf. Dit voorstel wordt m. a. s. aangenomen. De heer BROERE informeert hoe het werk zal worden uitgevoerd. Gaarne zou hij zien, dat men niet de een op den ander za! "parasiteeren De VOORZITTER antwoordt, dat er een inschrijving in perceelen zal wor den gehouden, dit op uitnoodiging van ge- meent onaren. De heer BROERE zou liever f 5000 gevoteerd zien voor een herbcstrating van 1 da Hoogstraat, maar k* ontkent niet, dal De raad gaat ermeue accoord. Hierna volgt de rondvraag. De heer J. VINK vraagt of er niets aan te doen is om de zware vrachtwagens te keer en. De VOORZITTER antwoordt, daft het niet gelukken zal om dit gekeérd te krijgen. Eertijds is geprobeerd deze wa gens van den Groenen Weg te keeren, doch dit mislukte. Zoolang de provinciale wegen niet zijn aangelegd, kan men bet ook moeilijk verbieddn. De menschen moe- ton toch in de gelegenheid gesteld worden hun vrachten te brengen, waar deze moe ten zijn. Ook die zwaardere wagens kan nen in het hedendaagsch verkeer niet ge mist worden. Zijn de provinciale wegen klaar, dan wordt het anders. Dan Kan men ze wel van de smalle wegen afhouden, tenzij ze eigens bepaald wezen moeien. Spr weet wel dat auto's van pl.m 4000 kilo eigen gewicht met soms bijna evenveel vracht te zwaar zijn voor deze wegen. Zou er ook een druk gebruik gemaakt worden ran onze smalle wegen door dergelijke zware wagens, dan moeten de wegen er anhorroege'ijk aan. Trouwens, als er wat aan gedaan kan worden, dan ligt dit niet op den weg van de gemeente. Het gaat hier immers niet om het gevaar, doch om de vernieling van den weg en daar heeft bet polderbestuur, hetwelk met het on derhoud van de wegen belast is. mede te WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 menging va* derden. Spr noemt een voor beeld. Wanneer hij een contract heeft met den heer Kuil, dat voor dezen later zeer bezwarend blijkt te zijn, dan wil spr. er wel met den betrokkene over spreken, docb hij weigert onderhandeling als er iemand bijkomt, die er buiten staat. Zoo bekijkt spr. ook deze zaak. Dordt behoeft geen inmenging van een adviseur-deskun dige te dulden en behoeft deze geen boe ken ter inzage te geven, Wil Dordt dit aan de comm. doen, dan is dit'welwillendheid, doch geen verplichting. De heer KUIL vraagt of Ged. Staten er zich ook mede bemoeien De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet op den weg van Ged. Staten 1 bt, Wel hebben zij blijken van instemming gegeven door de bijdragen op de begroo ting toe te staan en zou blijzen dat in derdaad de plattelandsgemeenten voor Dordt belasting moeten betalen, dan zou den wellicht Ged. Staten, mits alles langs vreedzamen weg behandeld was, hun ge zag kunnen doen gelden, doch zoover is het nog niet. Intusschen dienen de resul taten der commissie nog te worden afge wacht en het stemt tot voldoening dat er reeds eemg succes is geboe1 Ottoland. In de jongste raadsvergadering, waren alle leden aanwezig. Voorzitter de heer R D. G. M. van Slijpe, burgemeester. Na opening met voorlezing van het ge bed, worden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen is het jaarverslag van de oommissie tot wering van schoolverzuim over 1935, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Daarna komt *®r tafel een ontwerp-be- •Init van de waterleiding-commissie, om ook de gemeenten Nieuwpoort en Lange rak op te nemen in de gemeenschappelij ke regeling. De heer STUU vraagt, of het bedrijf dan nog rendabel is en of er voordeelen aan verbonden zijn. De VOORZITTER zegt, dat het bestuur wel bij ir. Verheij als deskundige inlichtingen zal hebben gevraagd, alvorens een aanbieding te doen. Met algemeene stemmen vrordt besloten beide gemeenten tot deze regeling toe te laten. Een wijziging van de begrooting vopr 1935 wordt eveneens met algemeene stem men goedgekeurd. Een verkeerd besluit Hef voornaamste punt der agenda is een raadsbesluit op 24 Januari, betreffen de de benoeming van een administrateur voor het Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER zegt, dat de be slissing in strijd is gebleken met de voor schriften; dq raad als zoodanig heeft geen recht zulks te doen, daar art. 5 van bet reglement van het Burgerl. Armbestuur zegt, dat dit college uit zijn midden een voorzitter, een secretaris en een penning meester benoemt. De raad heeft dus op 24 Januari zijn bevoegdheid overschreden, waarom B. en W. voorstellen, het besluit weer in te trekken. Weth. SWIJNENBURG vraagt zich af, of de benoeming van een admini strateur door den raad de vorige keer niet in strijd is geweest met het beginsel van menechelijkheid, en op grond hiervan heeft spr zich dan ook afgevraagd: wat heb ben we eigenlijk gedaan? Spr. acht het besluit in strijd met het rechtsgevoel en ook zijn de raadsleden verantwoording verschuldigd tegenover de kiezers. Het voorstel van de heeren Stuij en Aantjes dat de vorige keer is aangenomen, zou, zoo dacht spr., een gezonderen toestand brengen en ook op financieel gebied voordeel geven voor de gemeente, doch hij vraagt zich nu af: waar zijn we ge strand? wq hebben de eer en het vertrou wen van de heeren Van Gils en Bakker, leden van het Burgerlijk Armbestuur, overboord geworpen. Verder vraagt spr., of de raad nu eigenlijk de heeren Van Gik en Bakker heeft ontslagen en, zoo ja, op welke gronden. Spr. wenscht zich van alle critiek op het Burgerlijk Armbestuur te onthouden, temeer, daar zij op wettige wijze gekozen zijn. Als een administrateur benoemd wordt, zoo redeneerden wij, dan zouden we we ten, waar, het geld bleef, doch we hebben de rekening van het B A. toch telkens goedgekeurd en altijd is alles in orde be vonden. Nooit is van eenige malversatie iets gebleken. Dat de begrooting van het B. A. ie gestegen met f 900, is een ge volg van den druk der tijden en niet van het optreden der leden van het B. A. Ten slotte stelt spr. aan de beide ver tegenwoordigers van het B A-, de heeren Van Gils en Bakker, die beiden aitgenoo- digd waren de zitting van den raad bij te wonen, eenige vragen. De VOORZITTER zegt, dat het hem goed dacht, deze beide heeren uit te noo- digen, ter goede voorlichting en om de dingen rustig en gezamenlijk onder de oogen te ,eien. Spr. zegt, dat zijn medeleden bereid waren hier tegenwoordig te zijn en dat is goed, omdat het publiek daardoor den indruk krijgt, dat de zaken eendrachtig worden opgelost De heer STUU zegt, dat hij het Bur- ewH* Axmbesta» im ■Mtwxjjrt, Hij acht het benoemen van een admini strateur in de \orige raadszitting een fout daar dit in strijd is met de voorschriften. Dat is dus een abuis geweest. Verder acht spr. het geheel overbod g, dat de leden van liet B. 'A inlichtingen geven, daar het niet gaat over het vertrouwen in hen Dat persoonlijk vertrouwen is dan ook nim mer opgezegd. De VOORZITTER meent ook de vorige keer niet opgemerkt te hebben, dat de tegenwoordige administrateur niet vertrouwd was. Alleen achtte men het gemakkelijker, de administat'e buiten het B. A. te houden. Er was dus geen sprake van eenige verdenking en de raad heeft niet met eenige bijbedoeling gehandeld. De heer S T U IJ vraagt, hoe men er toe gekomen is om op deze vergadering twee leden van het Burgerlijk Armbestuur uit te noodigen. De VOORZITTER zegt, dat zijn mede-leden daar prijs op stelden, om zoo noodig enkele nadere inlichtingen te kun nen geven De heer AANTJES sluit zich geheel aan bij de woorden van den heer Stuij. Spr. weet ook, dat de raad de rekeningen van het B. A. naziet, maar toch kan het B. A. het niet kwalijk nemen, wanneer er aanmerkingen gemaakt worden. Immers, wanneer er f 1900 gevraagd wordt voor het B. Adan is dat voor een gemeente als deze geen kleinigheid en dan kan het noodig zijn, er op te wijzen, dat het mes er wat dieper in moet worden gezet, te meer als er dingen aan het licht komen, waarvan de raad niets wist. Maar dat be- teekent nog niet, dat er controle wordt uitgeoefend op het B. A. Bij spr. heeft aL leen voorgezeten om over de gemaakte fouten inlichtingen te vragen. Spr. acht de houding van weth. Swijnenburg bui tengewoon inconsequent, daar deze zelf het voorstelStuij mede heeft overgeno men. Spr. had dit niet verwacht van een wethouder. Voorts heeft spr. heelemaal niet den indruk gekregen, dat er ontslag ie gegeven aan leden van het B. A. Weth. VAN BUUREN moet er op terug komen, dat de heer Aantjes gezegd heeft, dat hij de belangen der gemeente niet zon dienen. Dit heeft de heer Aantjes toen met een voorbeeld geillustreerd. De VOORZITTER zegt, dat de heer Aantjes deze zaak van een anderen kant heeft bekeken. Bij nadere bespreking blijkt, dat het hier een garantie betrof over de huur, waar voor het B. A. garant zou blijven. Deze woning blijkt te zijn van den heer Swij nenburg, die reeds 10 maanden met den huurder geduld had gehad. Weth. VAN BUUREN achtte het beter, garant te blijven voor de huur, dan de kans te loopen, dat de menschen op straet kwamen, wat dan beteekent, dat de gemeente voor een noodwoning moet zor gen. Dat was dan zeker op hoogere koe ten gekomen voor de gemeente en de gemeente ie verplicht in zoo'n geval te helpen. Vervolgens krijgen de afgevaardigden van het Burgerlijk Armbestuur gelegenheid om nadere inlichtingen te geven. Uit deze inlichtingen van -de heeren Van Gils en Bakker blijkt, dat er nooit iemand zelfstandig optreedt of handelt en met de gelden van het B. A. omspringt, daar steeds de zaken eerst gezamenlijk worden besproken en besluiten genomen. Dit geldt ook voor het betalen van hudr voor in gezetenen, indien de nood dit vofdert. Niemand kan dus voor iets persoonlijk» aansprakelijk gesteld worden. Gralis kolen voor villabewoner*. Verder komt ter sprake hef verstrekken van kolen aan ingezetenen. De heer M U I L W IJ K wijst er name lijk op, dat aan iemand, die in een villa woont, gevraagd wordt of hij in aanmer king wil komen voor het verstrekken van kolen van het Burgerl. Armbestuur. Spr. vindt dit w«l een wat te ruim stand punt. De heer SWUNENBURG acht het wel wensehelijk, wat voorzichtig om te gaan met het stellen van waarborgen voor de huur. Het gevaar is niet denk beeldig, dat dan voor arbeiders, wier loon verlaagd wordt, de gemeente garant moet blijven voor de huur. Wat betreft de verstrekking van die ko len, zegt de heer BAKKER, dat dit de extra-bedeeling was en dat het dan ge vraagd wordt, heeft ook zijn reden, wan neer de kolen zonder te vragen in de kist geworpen werden, is »er naderhand wel eens gezegd: als ik hel geweten had, dan had ik er Voor bedankt. Het geldt hier dus niet de geregelde bedeeling Wat het verstrekken van de huur aan gaat, zegt de VOORZITTER, dat elk geval voortaan afzonderlijk bekeken wordt, en wanneer het gedaan wordt, ge schiedt dit om de menschen sum het werk te houden. De heer S T U IJ meent, dat men toch ten deze voorzichtig moet zijn. Voorts eent spr., dat het Burgerlijk Armbestuur een rustig gevoel kan hebben, daar hij wel heeft begrepen, dat het niet loopt over de kwestie van vertrouwen en voorts acht spr. het goed. dat verschillende dingen ns aan het licht komen. De VOORZITTER spreekt er zijn genoegen over uit, dat de zaken op zulk een gemoedelijk en toon zijn besproken en acht het met tevergeefs, dat op deze ver- aujeeig èe lade» JU Burgerl. Arm bestuur tegenwoordig zon geweest. lie heer 1 U IJ geelt den raad in overweging, niet teveel waaide te hechten aan woorden, die buiten den raad gespro ken worden en zich daardoor vooral niet te latpn opzetten. Weth. SWIJNENBURG voegt hieraan toe, dat bet beste is, alle persoon lijke dingen achterwege te laten en zich te bepalen tot het zakelijke De heer S T U IJ zegt, dat bét hein spijt, dat weth. Swijnenburg dit zegt, daar dit feitelijk een beschuldiging inhoudt aan het adres van den voorzitter. De VOORZITTER zegt, dat elk lid van den raad zoover kan gaan, als het reglement van orde toelaat. De heer AANTJES meent, dat het goed is, dat weth. Swijnenburg begint, dit op zichzelf toe te passen, dar hij in eer ste instantie van' deze vergadering zelf sprak over nuttelooze besprekingen van de vorige keer en over niet-amicale houdin gen. De VOORZITTER zegt ten opzich te van dit laatste, dat het daar nimmer aan mankeert. Tenslotte verkrijgt de vertegenwoordiger van het B. A., de heer VAN GILS, ge legenheid terug te komen op een vroege re zaak ten opzichte van een gezin, dat voor een paar weken werd uitgesloten van steun, omdat er toen inkomsten waren verzwegen. Daar was de raad het toen niet mee eens. doch het besluit van den raad is door het B A. toen niet uitgevoerd. Spr. heeft daar nooit iets meer van ver De heer AANTJES zegt, dat de raad dit besluit toen heeft genomen, omdat hij er rekening mee hield, dat er erger dingen voor de gemeente uit zouden kun nen voortvloeien. Het betrof hier een t.b. c.-patiënt. De VOORZITTER zegt, dat de verzorging geheel berust bij het Burgerlijk Armbestuur. De heer VAN GILS: Wij hebben het besluit van den raad toen niet uitgevoerd Heeft de raad wel recht om ten opzichte van bedeeling besluiten te nemen? De VOORZITTER antwoordt ont kennend; alleen bij de rekening heeft de raad het recht aanmerkingen te maken. Na deae bespreking trekt de raad het besluit vaji de vorige zitting in. Er zal dus geen ander beheer voor het B. A. worden ingesteld en de volle financieele verant woordelijkheid tblijft berusten bij bet Bur gerlijk Armbevstuur. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit de VOORZITTER de vergade ring. De gemeenteraad kwam Vrijdag 7 Febr. in openbare vergadering* bijeen. Met den voorzitter, burgemeester P. A. Troost, wa ren alle leden aanwezig. De VOORZITTER opent de dering en dankt de raadsleden voor hun wenschen, bij de jaarwisseling aangebo den. Wederkeerig wenscht spr. hi hun huisgenooten eèn voorspoedig 1936 toe en spréékt het vertrouwen uit, dat het nieuwe jaar door goede samenwerking van den raad voor de gemeente voorspoedig moge zijn. De notulen worden onveranderd vastge steld. r Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de gemeentebegrooting alsmede de be- drijfsbegrooting voor 1.936 zijn goedge keurd. Eveneens is dit het geval met be sluiten tot wijziging van -de begrooting voor 1935 en de schoolgeldverordening. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot bestrating van den Kerkweg en de Zuidkade vanaf de Oranjelaan tot het raadhuis. De posten hiervan^Zullen ongeveer f 1250 bedragen. De heer VAN DEN BERG brengt namens de bouwcommissie en de heer F A F I A N I namens de financieele com missie gunstig advies uit. Zonder discus sie of zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen, evenals het voor stel tot verlaging van de huren voor wo ningen van de woningbouwvereniging. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat zij die huurschuld hebben, in de ver'aging van 15 pCt. niet zullen deelen Hét voorstel om over te gaan tot verbetering en verbreeding van de Dorpsstraat. vanaf den Kerkweg tot de Witte Brug ont moet bezwaren bij de heeren VAN DER H E E en 1T B E IJ E R S E, die van meening zijn, dat nog een betere oplossing is te krijgen. De heer VAN DEN BERG deelt mede, dat de bouwcommissie zich met het voorstel kan verenigen, zij het na een vergadering, welke twee uur duurde. De heer Fafiani brengt namens de fi nancieele commissie een manstig advies uit. Men had eerst wel tegen de kosten a f 8000 opgezipn. De VOORZITTER, zegt dat het voorstel na rijp beraad is gedaan Dat het nog beter kan, is misschien wel mogelijk. Er is verder nog niets van te zeggen hoe het in de toekomst met de demping van de sluis zal gaan. De heer FAFIANI zegt, dat door de uitvoering van dit werk de geheele ge- i aieente gebaat zal zijn De heer VAN DER HEE merkt op, j aan de Dorpsstraat wel gedempt kan wor den. Verschillende raadsleden merken op, dat de ringvaart van den Puttepolder is, zoo dat aan demping niet valt te denken. De VOORZITTER wy-t er op, dat men genoegen moet nemen met hetgeen men kan krijgen. Ook de beer V A N D E R H E E zal in i en andere functie wel eens iets over moe ten stappen om iets te benei ken en daar is niets tegen. Spr. is er van overtuigd, dat hij het voorstel zonder handigheidjes heeft verdedigd. Men weet waar men aan toe is. De heer VANDERHEE vindt het een handigheidje dat de voorzitter er an dere functies bijhaalt. De VOORZITTER zegt dergelijke uitlatingen niet te kunnen toelaten. Spr. vindt hierin aanleiding, om den heer Van der Hee voortaan niet meer van antwoord te dienen. De heer VAN DER HEE antwoordt dat het niet zijn bedoeling is om den voor zitter te beleedigen, maar het woord is nu.eenmaal gebruikt. Spr. wil dat echter onder zekere restricties terugnemen. De VOORZITTER zegt geen excu ses met voorbehoud te kunnen aanvaarden (teekenén van instemming.) De heer V A N D E R H E E zegt dat de voorzitter toch handig genoeg is om De VOORZITTER: Ik ontneem u he woord en sluit de discussies. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Van der Hee en Uitbeijerse tegen. Daarna sluiting. den voor den brandstof toevoer, waren en daardoor onbruikbaar va- Dat er sabotage in bet spel was. bleek uit de bekentenis van een mecanicien, die aan den bouw van hel toestel had mede gewerkt. Hij verklaarde, uit jalaerschheid op den uitvinder van de machine te heb ben gehandeld, daar zijn eigen naam in verband met de eigenlijke uitvinding niet bekend werd gemaakt Als door een won der zijn er geen ongelukken gebeurd bij deze daad van sabotage. VAN 7 MILLIQEN KRONEN BE STOLEN. Brutale treindiefstal. Hoe vindingrijk de internationale trein dieven zijn, blijkt wel uit hetgeen een Hongaarschen zakenman, Gerendai g»- heeten, in den nachttrein van Warschau naar Praag is overkomen. Hu had op diu reis een groot bedrag aan geld, n I zeven millioen Tsjechoslovaaksche Kronen (in Hollandsch geld omgerekend ongeveer 428.000 gulden), bij zich. Om zich tegen onverhoedsche aanvallen van treinban- dieten te vrijwaren had hij een coupé voor zich alleen uitgekozen. Maar hij had bui ten den waard gerekend. Want de dief. die het op hem gemunt had en in den aangrenzenden coupé had plaatsgenomen boorde een gat in de afscheiding en wist den Hongaar met chloroform te verdoo- ven. De rest laat zich gemakkelijk begrijpen- De zpven millioen Kronen verwisselden van eigenaar. Toen de trein aan een klein station stopte, maakte de'dief zich met het niet-ona&rdige sommetje wit de voe ten. ONGELUKKEN IN AMERIKA. Een doodt per 5 minuten Een rapport van den Nationale» Vei ligheidsraad der Ver. Staten vermeldt, dat in 1935 niet minder dan 99.000 Ame rikanen door ongelukken om het leven zijn gekomen, hetgeen neerkomt op 1 persoon in iedere vijf minuten. De totale schade aan goederen, inkom stenderving en kosten voor medicijnen be draagt 3 milliard dollar Verder werden in 1935 365.000 perso nen levenlang invalide (dus 1000 per dag) en 9.100.000 tijdelijk invalide (25.000 per dag). SNELLE BOMMENWERPERS. De „Evening News" maakt melding van het opzienbarende succes van een bommenwerper, de „Britain First", die gebouwd is op initiatief van Lord Rother- mere. De machine heeft met volledige la ding een snelheid bereikt van 400 K.M per uur en is op grond van de jongste er varingen gebouwd Het succes van de ma chine is zoo groot, aldus meldt bet blad, dat het ministerie 'van luchtvaart 200 der gelijke toeetellen besteld heeft PROEFVLUCHT DOOR SABOTAGE VERHINDERD. Er bestond in de Ver Staten groote be langstelling voor de eerste proefvlucht, die te New York zon worden gehouden met een geheimzinnig raketten-vliegtuig Toen echter het toestel zou opstijgen, ontdekte men, dat alle buizen, die dien- CONSUMPTIE-MELKPRIJS. De prye voor het taiegedeelte van oea> snmptiemelk, gekocht op regeeringsoon- traot, is voor de volgende week bepaald op 6H cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd mat de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebracht melk ie vastgesteld op 2Vi oeat per liter. BIETEN IN HET KONIJNENHOK. Voederbieten zijn een uitstekend win- winter voèr voor ko nijnen. Alleen moe ten ze den dieren zoo Worden voöégbzftt, 'dat deze er graag van vreten. Hiertoe be- hoort in de eerste plaats* dat de bieten schoon zijn en niet met het vuil en stroa van het hok in aan raking kunnen komen Konijnen die door honger gedreven, vuil voor reten, wór den daarvan meestal ziek. In een hok, waar verscheidene konijnen bij elkaar huizen, is de beete oplossing, de bieten aan een 8tuk ïjzerdraad aan een haak op te hangen binnen het bereik van de die ren. HET V00RKIEMEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. Hoe vroeger de eerste vroe ge aardappelen aan de markt ge bracht worden, hoe beter prijs ze opbrengen. Een beproefd middel om de rijping van de aardappe len te bespoedigen is het laten voorkiemen van de zaaiknollen Met dit doel worden de aardap pelen in de maand Februari in ondiepe kisten gelegd. De zijplan ken behoeven maar 6 centimeter hoog te zijn, want hoe meer licht er op de aardappelen valt, hoe beter, en des*te korter blijven de kiemen Practische afmetingen zijn de volgende: voor de zijplan ken 76 centimeter en voor de bei de korte kanten 33 centimeter Voor deze kanten hebben w planken van 15 centimeter hoog te en twee centimeter dikte noc dig, terwijl voor de lange zijplan ken hout van 1 2 c.M voldoend» is. De bodemplanken kunnen van ver schillende breedte zijn en ongeveer 5 tot 10 millimeter dik. Hoe meer tusschen- ruimte er is tusschen deze latjes, hoe luchtiger liggen de aardappelen. Bij het opspijkeren van de bodemlatten moet men erop letten, dat ze niet buiten de korte zijplanken uits»ek?n, want dan zouden de bakken bij het op elkaar zetten minder vast komen te staan Om de bakken voor het poten m« naar het land te kunnen nemen, voorziet men ze van handvatsels. Daartoe zijn er reeds vooraf gaten gemaakt in de korte zijplanken Nu maakt men voor elke bak een lange smalle plank zonder hoesten glad en in het midden smal en afgerond Deze plank steekt men door de beide ope ningen in de korte zijkanten Om te ma ken dat de plank nu niet verschuiven kan wordt er links en rechts van de zijplan ken in de draaglat een gat geboord en door al deze gaten in de draaglatten van de \erschillend« bakken weike gaten na- Uueiak «Jianaal jhbwc mqU bovpa elkaar moeten liggen komt nu aan weerskan ten een U-vormig gebogpn ijzerdraad te loopen. Wie op grooter schaal vroege aardap pelen wil verbouwen, moet een speciale voorkiemkplder of een voorkiemhuis voor het opstellen van de kiembakken inrich ten Voor cultuur op kleine schaal is erop elke boerderij wel een geschikte ruimte te vindm. die licht is, en waar tot half Fe- bruarie een temperatuur van 2 tot 4 gra den Gelsins kan heersohen. De eigenlijke uitloopers ontwikkelen zich in dergelijke ruimten eerst vanaf half Februari Ze groeien langzaam en gedrongen, meer als bladknoppen, in tegenstelling met de lan ge witte sprieten, die er in het donker aan de aardappelen ontstaan Bij het uitpoo- ten kunnen ze ongeveer 2 centimeter lang zijn. Bij goede belichting moet het voor- kiemvertrek van begin Maart af een tem peratuur van minstens 10 graden hebben Om aan alle knollen gelykmatiee kiemen te krijgen, moeten de bakken meermalen

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 6