Plaatselijk Nieuws j Gemeenteraden j Rechtszaken Plaatselijk Nieuws Rijnland's Dieselgemaal .in gebruik genomen. MAANDAG 24 FEBRUARI 193». Ameide. Woensdagmorgen hakte de arbeider B. Middelkoop bg zijn werk zaamheden in de griend in zijn been ui t het gevolg dat dr. Donker hulp heelt moeten yerleenen. B. V. L Giessen-Nieuwkerk. Donderdagavond werd in de vergaderzaal der landbouw- vereeniging een ge'uidsfilm vertoond van wege de afdeeling van de Bijz. Vrijw. Landstorm. De zaal was geheel gevuld. De burgemeester opende met een woord van welkom en sprak een inleidend woord, waarna ook luitenant Groenendijk, nog even een kleine humoristische toe spraak hield. Daarna werd de film gedraaid, waarbij de aanwezigen ook de stem van de konin gin, bij de onthulling van enkele gedenkteo- kens konden beluisteren. Vervolgens wer den vertoond hel koninklijk bezoek te Rot terdam, de landdagen te Dordrecht, Raap horst en Barneveld, terwijl ook de Indië- film, waarbij men o.a. de werking van de Krakatou te zien kreeg, met aandacht ge volgd werd. Aan het eind sprak de burgemeester 't slotwoord en bracht dank voor de belang stelling en het slagen van dezen avond, terwijl hij ook het bestuur der Landbouw- vereeniging dankte voor de zaal, welke geheel belangeloos voor dit doel was be schikbaar gesteld. Ook de beide wethou ders waren aanwezig. Sliedrecht. Daar vele ouders belangstel ling hebban voor de ouderavonden van School VI, had de oudercommissie ook dit jaar weer twee avonden belegd. De voor zitter kon in zijn openingswoord den heer wethouder van onderwijs begroeten, maar moest tot zijn spijt mededeelen. dat het hoofd der school en een onderwijzeres zfek waren, Waarom hij de verdere leiding overdroeg aan het waarnemend hoofd. Nadat de heer de Landgraaf gewezen bad op het nut der ouderavonden, spee'den eenige kinderen het sprookje van Hans en Grietje. Een leerling der hoogste klasse las vervolgens een lesje uit een schoollees boek. Hierna gaven «enige meisjes een zanglpelletje, getiteld „Elfenzang". Nadat vervolgens de kinderen naar huis waren gegaan, bezochten de ouders de diverse klassen en bekeken en bespraken met het onderwijzend personeel het werk hunner kinderen. Do directrice der vakschool zetta het nut van vakonderwijs voor meisjes uiteen. Nadat de voorzitter haar dank bod gezegd vond een bestuursverkiezing plaats Het waarnemend hoofd besprak enkele interne zaken, waarna de voorzitter der oudercommissie met dank aan de mede- Werkenden en aan de^, ouders sloot. Tienhoven. Woensdagavond kwam de mandenmaker A. Lakerveld, die de uit voering in het Vereen. Gebouw had bij gewoond, tot de onaangename ontdekking dat zijn rijwiel tegen een ander was om geruild. Of het een abuis is geweest, zal nog wel blijken. ArkaJ. De gemeenteraad kwam Donderdag 13 dezer in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving wegens ziek te de heer P. den Besten. Na opening door burgemeester Folkerta, worden de notnlen der vorige vergadering vastgesteld. Ingekomen is o m. een rapport van de contributieverlaging voor de leden der vereeniging voor raekenhuisverpleging, waarvoor'in 1935 een subsidie werd ver leend van f 100. Uit dit rapport blijkt, dat f 77,66 ten laste yan de gemeente ia gebracht, het resteerende bedrag is overgeboekt op het nieuwe jaar. De begrooting van inkomsten en uitga ven van den keuringsdienst van waren te Dordrecht voor 1936 wordt voor kennis geving aangenomen. Het raadsbesluit van 29 November tot heffing van 125 opcenten der personeele belasting bij K. B. goedgekeurd, evenala de raadsbesluiten van 14 Nov. en 23 Dec. tot wijziging van de gemeente-begrooting 1935. Bij K. B. is bepaald, dat met ingang van 1 Jan. 1936 de functie van secretaris in deze gemeente door den burgemeester moet worden bekleed De begrooting 1936 is goedgekeurd. Al dejse mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Volgt het voorstel tot het betalen van •en bijdrage aan de gemeente Dordrecht, groot f 2950, voor de verlaging der elec- triciteitstarieven uit het reservefonds en het verleenen uit de gewone inkomsten van een bijdrage, groot f 300 aan dat fonds Ged. Staten maken de aanmerking, dat het voordeeliger is, de bijdrage van f 2950 ineens te betalen uit het reserve fonds en dan elk jaar uit de gewone in komsten weer een bedrag in dat fonds te •torten. B en W stellen voor, op het voorstel van Ged. Staten in te gaan Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. De begrootingen 1935 en 1936 worden gewijzigd. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten om over te gaan tot aanschaffing an' een 'lectrische klok. welke bu en aan het raadhuis zal komen. De kosten bedra gen hiervan f 140 F.en voorstel tot het verleenen van een bijdrage \oor extia steun in nature (steun B) aan steuntrekkende werkloozen wordt aangenomen. Hierna volgt de rekening en verant woording van liet ondersteuningsfonds. Ontvangen werd eenaulw die van hef N- G.G. van f 150. De^emeente droeg twee maal f 100 bij. de d'aconie der Ned. Herv. Gemeente f 100, Burgerl. Armbes'uur 100, contfibuHe f 348,4ó. rente f 7.51 Het batig saldo bedroeg f 236,95. Bij de Rondvraag neemt de VOORZITTER het woord naar aanleiding van een gezegde van den beer 't Lam in een vorige vergadering, waarin B. en W. geiden beschuldigd van woordbreuk. Spr. geeft den heer 't Lam de gelegenheid, zich daarover uit te spre ken. De heer 'T L A M geeft te kennen, dat hij dit ni&t zal doen. De V 0 0 R ZIT T E R zegt dan dat een dergelijke uitdrukking, die beleedigend voor B. en W. is, nog wel door een der leden van den raad is gedaan. Spr. zegt, dat meu toch altijd parlementair moet blijven, en viaagt nogmaals, of de heer 't Lam die woorden nog onderschrijft. De heer T LAM zegt, dat hij hierover kort "kan zijn, om niet in herhaling te tre den. Dat zooiets nog nooit is voorgeko men, k&o spr.- zich goed indenken, om dat de meerderheid der leden nooit iets zegt. Het spijt hem, dat B. en W. zich 4|feleedigd voelen, maar zij kunnen niet verwachten, dat hij. die woorden zal lerug nemen Het zou hem spijten, als hier on prettige dingen uit voort zouden vloeien, maar ais de voorzitter meent, daar het recht toe te hebben, dan kan spr. daar niets aan doen. De pers mag gerust nolee ren, dat de voorzitter het van 't Lam ge wonnen beeft, maar spr. kan B. en W. recht in de oogen zien. De VOORZITTER zegt, dat het hem spijt, dat de heer 't Lam die hou ding aanneemt. Spr. meende hier op rede lijke manier te praten. Als B. en W. wer kelijk woordbreuk fiadden gepleegd, dan zouden zij .dat ook goed maken, maar nu kunnen zij zich niet laten beleedigen. Spr. hoopt bewaard te blijven voor der gelijke uitdrukkingen. Er is thans meer dan ooit onderling vertrouwen noodig en dat is van den kant van den heer 't Lam verbroken. De heer T LAM informeert verder, of er al 1>ericht is binnengekomen over het tekort op de exploitatierekening van de woningljouwvereeniging. De VOORZITTER heeft nog geen bericht dienaangaande ontvangen. De heer DE JONG vraagt, of 't mo gelijk is het lichtpunt op Rietveld een paal verder te plaatsen met het oog op de gevaarlijke bocht. De heer VAN LENT zou er nog wel een lichtpunt bij willen plaatsen als dat noodig Is en vraagt, of er soms andere belangen bij betrokken zijn, omdat hij meent, dat op de bewuste plaats juist de stoep is van den heer De Jong De beer DE JONG bestrijdt dit; als dat voorop zou staan, dan zou spr. dat verzoek niet willen doen. Ook de VOORZITTER zeg^, dat een dergelijke opmerking niet op zijn plaats is, waarop de heer VAN LENT ze intrekt. Wethouder VAN IPEREN is ook van meening, dat de plaats aan de tweede paal beter is, dan aan de eerste van thans. Aldus wordt besloten. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de VOOZITTER de ver gadering. Hoog-Blokland. De gemeenteraad kwam Dinsdagmorgen 11 Febr. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester W. Zeeuw. Na opening door den voorzitter komt in stemming een voorstel van B. en W om afwijzend te beschikken op een verzoek van den bond van koffiehuishouders, i.z intrekking van een raadsbesluit, betref fende het sluiten van cafe's in de kom der gemeente op Zondag onder kerktijd. In de vorige vergadering staakten de stemmen met 33. Thans is dit weer het geval, zoodat het voorstel van B. en W als aangenomen moet worden beschouwd Volg: een voorstel van B. en W., om af wijzend te beschikken op een verzoek van den heer W van der Linden, hoofd der O.L.S. i z. verlaging van huur zijner wo ning In de vorige vergadering staakten ook hierover de stemmen met 33: thans geeft de stemming hetzelfde resultaat, zoodat ook dit voorstel wordt geacht te zijn aangenomen Een tweede voorstel om de h«ur te bepalen op f 273, wordt in stemming gebracht Wederom ia de uit slag 33 zoodat in de volgende vergade ring dit punt opnieuw aan de orde wordt ges eld. Nadat de gemeente-begrooting een klei ne wijziging heeft ondergaan, gaat de raad in geheime zitting over om het punt werk verschaffing te bespreken Na ruim l1/* uur wordt de vergadering heropend en deelt de voorzitter mede, te eindigen dat voorgesteld wordt, den „Elshoek" te verhuren voor f 75 aan den heer D van Kekum en dan dit land in werkverschaf fing te laten omspitten De gemeente zou dan epn subside van f 190 beschikbaar stellen, behoudens goedkeuring van Ged- Stated De raad gaat hiermede accoord. Rondvraag. De heer DE GROOT vraagt of B en W. er kennis van dragen dat bu den heer Van 't Hart een sloo: wordt gedempt. De VOORZITTER zal daar zijD aandacht op vestigen. De heer DEN HARTOG informeert naar de mogelijkheid om te geraken tot verlaging der electriciteitstarieven. De VOORZITTER zegt. dat er een commissie bestaat, die dit onderzoekt, hoewel aan deze gemeente om de bijdrage van 1 cent per inwoner niet is gevraagd. Het is spr. gebleken, dat het electriciteits- bedrijf zelf tracht, hier en daar 'n vischje te vangen, door een zeker bedrag te be dingen, waardoor de prijs per K.W.U. wordt teruggebracht. Dit doet volgens spr. wel wat vreemd aan, omdat het bedrijf er van op de hoogte is, dat er een commis sie bestaat, die dit zal trachten uit te wer ken. De heer DEN HARTOG vraagt of er dan niets gedaan kan worden op dit punt. De VOORZITTER zegt niet onge negen te zijn, naar eens over te gaan pra ten, mogelijk is er nog wel iets te berei ken Verder informeert de heer DEN HAR TOG hoe het staat met het planten van boompjes tij de begraafplaats en of de ge- meente-o|n:chter dit al onderzocht heeft. De VOORZITTER heeft hiervan nog niets gehoord. De heer VAN STEENIS informeert of het rijk zal bijdragen in de subsidie voor werkverschaffing De VOORZITTER zegt. dat in dit geval de gemeente het alleen doet. Dat de uitvoering van werkverschaffing zooals nu hier de bedoeling is. in handen van B en W. berust, kan weth. v. Beest niet geheel bevredigen; hij zou liever hebben gezien, dat de raad zich daar meer mee bemoeide. De VOORZITTER zegt, dat dit voor bepaalde gevallen misschien ook wel noodig zal zijn. De Leer VAN STEENIS vraagt. hoe het bier zit met de steunregeling; Blokland valt overal buiten, nu ook weer buiten steun B, in andere plaatsen, b v Arkel is het veel beter De V 0 O R Z IT T E R'heeft er des ijds voor gewerkt om ean steunregeling te ver krijgen, maar dat beeft de raad niet ge wild. De heer VAN STEEN IS zegt, dat destijds een lid. dat thans door ziekte af wezig is, heeft verklaard, het voor God niet te kunnen verantwoorden om daar aan mee te werken, het spijt spreker dat dit lid niet hier is, dan zou hij andermaal willen vragen hoe hij er nu tegenover «taat Spr hoopt echter, dat B. en W. een regeline zullen willen treffen. De heer DEN HARTOG sluit zich bij de woorden van den vorigen spreker aan. De heer VAN STEENIS doet dan een voorstel om een steunregeling in te voeren, geschoeid op de rijkssteunregeling. Dit voorstel wordt door den voorzitter overgenomen. De heer DENHARTOG spreekt zich nogmaals flit als voorstander van een rijkssteunregeling; de uitvoering is voor B en W. wat ook beter is, volgens spr. Het voorstel komt in stemming Voor stemmen de loden Van Steenis, Van Ke kum en Den Hartog. Tegen de beide wet houders Van Hof en van Beest en de heer De Groot Dit voorstel zal dus in de eerst volgende vergadering opnieuw aan de or de worden gesteld. De heerVANSTEENIS vraagt ver der of aan de werkloozen nle een brand- stoffentoeslag kan worden verstrekt van b.v. f 1 De heer DEN HARTOG vindt dit ook zeer gewenscht De VOORZITTER zegt toe. <f*tvan daag met de wethouders te zullen bespre ken. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering Molenaarsgraaf. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 11 Febr Afwezig met kennisge ving de heer D. Tukker De VOORZITTER de heer D Brouwer, opent de vergadering met gebedf waarna de notulen worden goedgekeurd. Hierna spreekt de VOORZITTER een rede uit waarin hij den den raadsle den een voorspoedig 1936 toewenacht. Spr. hoopt dat de toestand in het alge meen roosk'euriger mag worden, voor den boerenstand in het bijzonder Maar al ziet de toekomst er dreigend en donker uit, we moeten niet vergeten, dat over en boven dit alles een getrouw God heerscht Vervolgens gaat spr over tot beant woording van een in een vorige vergade ring gedane vraag van den heer D Tuk ker, waarin deze verzocht had om in de vergadering van den gemeenteraad niet allqen met gebed aan te vangen, doch ook met danfc egging De VOORZITTER zegt dat hij in, principe tegen het gebed in den raad W Spr acht hel gebed iets teers en het is te heilig om het als een formule te gaan be handelen Ook de dankzegging ziet spr. zoo Volgens hem is het een onteering van het heilige, wanneer men gebed of dank zegging als een formule gaat behandelen. Het is niet gewenscht in een kring, waar soms vogels van diverse pluimage te sa men zijn. bedoelt spr. deze gemeente gelukkig hiermede niet. Spr. moet dan ook op het verzoek afwijzend antwoorden en is niet van zins de dankzegging in den raad in te voeren Men moét een gemeen teraadsvergadering niet beschouwen als een kerkelijke vergadering, waarom spr den raad niet kan adviaeeren, op het ver zoek in te gaan. Ged. Staten zenden bericht van goed keuring van de verordening op de veld wachters-salarissen. Voorla hebben zij enkele raadsbesluiten goedkeurd, alsmede de verordening op den verkoop van ster ken drank in het klein. Het dagel. bestuur der Drinkwaterlei ding de A'blasserwaard en Vijfheeren- ldnden deelt mede, dat de gemeenten Lan ge rak en Nieuwpoort bij de waterleiding wen8chen aan te sluiten, waarmee de raad accoord gaat. Ged. Staten deelen verder mede, dat de goedkeuring van de gemeente-begrooting 1036 is verdaagd. Het gem. electr. bedrijf Ie Dordrecht deelt mede, dht de elect riciteiU-tarieven zijn verlaagd voor licht van 27 op 26 ct. per K.W.U voor beweegkracht van 14 op 13 cent, terwijl ook de meterhuur met 25 pCt. verlaagd is. Bü kon. besluit zijn vol gens schrijven van Ged. Staten de sala rissen van B. en W. en den gemeente ontvanger vastgesteld Omtrent de gemeente-begrooting 1936 hebben Ged. Staten eenige bemerkingen, o.a. vragen se verftooging van betasting. De VOORZITTER deelt mede, dat na berekening is gebleken, dat men ge noodzaakt zal zijn een belaatingvei hoo ging in te voeren van 10 opcenten op de gemeente fondsbelasting en 20 opcenten op de personeele belasting. Deze verhdo- ging is noodig. omdat de uitgaven geen gelijken tred houden met de inkomsten De heer T. VAN GILS vindt belaa- tingverhooging, vooral in deze tijd, zeer bezwaarlijk. De VOORZITTER acht het ook bezwaarlijk, magr de gemeente ia er wel toe genoodzaakt. Hierna heeft een wijziging in de grooiing dienst 1935 plaats. Daarop volgt de vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding aan de L. O school. Vttn het schoolbestuur der cfir school is een verzoek ingekomen om een voor schot van f 900—, hetwelk wordt ver strekt. Volgt sluiting. Oud-Alblit. Raadsvergadering op Vrijdag 13 Febr., voorm. 10-30 uur. Voorzitter de heer W. Boudet van Dam, burgemeester. Na opening der vergadering volgt eerst de lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Ver»olgens wil de VOORZITTER, voor en alee^ hij met de gewone werk zaamheden zal beginnen, eerst her denken het overleden raadslid den heer J. Heykoop Anthz., die gedurende 19 jaar lid van den raad is geweest en al dien tijd gearbeid heeft in het belang der ge meente. Spr. verzoekt den leden even van hun zitplaats op te staan, waarop na een minuut stilte, de VOORZITTER ver volgt, dat dit de eerste vergadering is van dit jaar en dat hij bij deze gelegenheid de leden met hun gezinnen het beste wil toe- wenschen. Spr. hoopt, dat we met Gods zegen, door de moeilijke tijden mogen heen komen. Hierna worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid onderzocht, welke in orde blijken, waarna de heer J, K O RT L E V E At, in handen van den voorzitter, de vereischte eeden aflegt. De VOORZITTER wenscht het nieuw benoemde raadslid geluk hiermede. De heer KORTLEVE da,nkt voor de hartelijke woorden van den voorzitter. Spr neemt zich voor, deze plan's te ver vullen in het belang der gemeente. De VOORZITTER wijst op de moeilijke tijdsomstandigheden en wekt op tot trouwe samenwerking. Daarna komen ter tafel mededeelingen en ingekomen s'ukken, o m. dat het Nat. Crisis Comité dit jaar wordt opgeheven De minister heeft bericht, dat voor el- ken werklooze een bedrag beschikbaar ge steld kan worden van f 20 per jaar en dat voor de gemeente Chid-Alblas het aantal werkloozen is gesteld op 31. Om hiervan te kunnen profiteeren, zal de gemeente evenwel moeten storten f 2 per werklooze, aldus in totaal f 62 Er wordt dan een bedrag van ruim f 130 be schikbaar gesteld Als er dus maar 20 werkloozen zijn. kan per werklooze nog meer genoten worden. B en W. adviseeren om het bedag van f 60 daarvoor te storten daarvoor de be grooting dan ook gewijzigd moet worden Aldus besloten met alg stemmen. Het Schoolbestuur heeft een vergoeding aangevraagd van f 860.7P, hetwelk wordt verleend Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat de tarieven voor dectriciteit zijn verlaagd. Weth. De Haan heeft een ver- gadenng van de combinatie van gemeen ten bijgewoond njet de bedoeling, geza menlijk te trachten, deze tarieven ver laagd te krijgen. Er is bereikt, da' per K W. 1 cent min der zal worden betaald en dat de meter- huur is verlaagd mol 26 pCt. Besloten is de actie verder voort te zetten. Er is een ingenieur benoemd, die eerst gegevens zal verzamelen, dan zal men trachten aan de hand van die gegevens bij Ged. Staten aan te dringen, dat dezen stappen zullen doen om een nog gunstiger conditie te verkrijgen voor wat betreft de tarieven. Men moet niet vergeten, dat al le gemeenten gebonden zijn aan contrac ten, die in betere jaren tot stand zijn ge komen. De gemeente Dordrecht strijkt dan ook de grootst mogelijke winst op; trots de verlaging wordt' ze nog geraamd op f 800000. Als deze winst ten goede kwam aan de centrale zelf, en niet aan de ge meente Dordrecht, dan zou de prijs per K.W.U. niet hooger behoeven te zijn dan 8 of 9 cent. Er wordt nu nog een winst gemaakt van 65 pGt. De VOORZITTER zegt, dat, toen het oonlract geteekend werd, men ver keerde onder geheel andere levensomstan digheden. De heer J. JONGENEEL vindt, dat de tegemoetkoming van f 27.000 tezamen voor alle buitengemeenten nog nergens naar gelijkt. Spr. meent, dat aanhoudend moet worden geprotesteerd. Weth. DE HAAN; Ja, dat is ook b*- besloten, maar elk protest moet gaan lang» wettel ijken weg. De heer J, JONGENEEL At. weet een zaak in Dordrecht, die het verbruik terugbracht van f 60 op f 30. AUe burge meesters moesten eens zorgen, dat h«4 verbruik sterk verminderd werd. Weth. DE HAAN wijst er op, Jda* reeds enkele gemeenten een goedkooper tarief ia gepresenteerd met het doel om scheuring te brengen onder de gemeenten, die actie voeren. Verder zegt Weth. DE HAAN. dat het huishoudtarief feitelijk een beetje boe renbedrog ia, want eer men daarvan ge niet, moet men eerst door het hooger ta rief heen. Na nog ehkele kleine zaten, deelt de sceretaris mede, dat de opbrengst der straatbelasting geschat wordt op f 340. Vervolgens wordt een suppletoir kohier der hondenbelasting vastgesteld en tevens worden enkele afschrijvingen van hon denbelasting goedgekeurd. Na de rondvraag waarvan niemand gebrnik maakt, volgt sluiting. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 21 Februari). Uitspraken. De Rechtbank deed uitspraak in de za ken tegen H. N., zonder beroep, oud 41 jaar en wonende te Gorinchem. Diefstal van een jasje Eisch: 4 maanden gevan genisstraf. Uitspraak conform. A. v. d H dekknecht. oud 25 jaar, wonende te Sliedrecht; openbare dron kenschap. Eisch: bevestiging van het von nis a quo. Uitspraak conform. Letsel door schuld. J. G. S., bouwkundige, oud 56 jaar. wonende Ie HardinxveJd. stond terecht als verdacht van het feit, dat hij op 9 De cember te Gorinchem zeer onvoorzichtig met 'n auto over den Wolferenschen dijk heeft gereden, waardoor hij tegen den wandelaar J J Visser reed en deze een breuk aan het linkerbeen bekwam en dientengevolge eenigen tijd niet heeft kun nen werken Get. Visser had dien dag des avonds circa half zeven ovér den Wolferenschen Dijk geloopen in de richting van de steen fabriek Get hield rechts; opeens gevoel de hij een hevige schok en werd de get. omver geworpen U^.was naar het zie kenhuis gebracht, IPSar het verbrijzelde been was gpzet. Verdachte ontkende, dat hij onvoorzichtig flad gereden De getrof fene liep met drie anderen op een rii over den weg Verdachte had eenige kee- ren signalen gegeven, waarop een kame raad van den getroffene dezen opzij trok. Visser had wanke'encT hef been uitgesto ken tengevolge waarvan dit been in aan raking kwam met het nummerbord van de auto. Mej. P Kerkhof had met den ge troffene gewandeld Zij hadden het hun drieën vlak naast elkander geloopen en zooveel mogelijk rechts gehouden Dr P. v d Burg te Hardinxveld had naast den verdachte in de auto gezeten Volgens ge tuige had Visser «enigszioa los van de anderen gploopen Get kon niet zeggen of de verdachte nog meer links had kun nen houden De dokter had Visser dade lijk geholpen Mej. M J Jens zeide, dat zij niet veel gezien had. Ze had geheel aan den buitenkant geloopen. De officier van justitie meende, dat de verdachte te dicht langs de wandelaars had gereden en vroeg een boete van f 50 subs 25 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Maart. f 0 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 24 FEBRUARI 1936. OPENING DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN. Gouda. Zaterdag is het nieuwe Diesel gemaal van Rijn and, dat hel bestaande stoomgemaal moet vervangen, officieel in gebruik genomen. Rijnland heeft, toen de provincie Zuid- HolUnd de verbetering der scheepvaart verbinding Amsterdam—Gouda—-Rotter dam ter hand nam, de gelegenheid aan gegrepen, om tot versterking der bema- lings- en inlaalgelcgcnheid te Gouda over te gaan. Tusi-chen de oude Gouwe en den IJssel is een nieuwe, breede vaarweg ge graven builen de stad om, en de oude Gouwe is verdiept en waar noodig verbreed In dit kanaal is een nieuwe, groote schutsluis gebouwd en men is mo menteel doende, de bruggen te Boskoop en Waddinxveen te vernieuwen. Verder is in een afzonderlijk stroomkanaal, tusschen den nieuwen vaarweg en den IJssel, het nieuwe gemaal gebouwd, hetwelk den naam draagt van den huidigen dykgtaaf van Rynland, mr. P. A. Pynacker Hordijk Het nieuwe gemaal bevat drie afzon der yke agiegalen, elk bestaande uit een centrifugaalpomp, aangedreven door een 6-cylinder dieselmotor van 460 P K. Bij een opvoerhoogte van 2.15 M. kunnen de pompen tezamen 1800 kub. M. water per minuut verzetten. De maximale opbrengst bij kleinere opvoerhoogte bedraagt circa 2300 kub M. per minuut. Daar bij een IJsselvloed van 2.40 M. plus N.A.P. nog 1200 kub M water kan worden ui gema len, zal men thans in staat zijn, opder na genoeg alle omstandigheden den Gouwe boezem te bebeerschen. Onder bet gemaal zijn drie ruime in- laatsluiien gebouwd, waardoor w droge perioden, meer zoet water dan tot na toe het geval geweest is, op Rijnland's boezem aai kunnen worden ingelaten. Red« van éen dijkgraaf. Rijn land's dijkgraaf, mr P. A. Pijnak ker Hordijk, verwelkomde de genoodigde autoriteiten, die m het nieuwe gebouw waren samengekomen en sprak een in leidend woord ter verklaring van de be- teekenis van dit gemaal. Hy* gaf daartoe verschillende historische en technische bijzonderheden. Spr. noemde dene dag der opening in de geschiedenis van Rynland daa ook een mooie en gelukkige dag, ook voor de ingelanden, want de vraagstukken van waterinlating en van boezembema'.ing nja voor de naaste toekomst opgelost. Namens Dijkgraaf en Hoogheemraden «a namens de Vereenigde Vergadering van Rynland dankte spr. allereerst het provinciaal bestuur van Zuid-Holland voor de vlotte samenwerking «n de tegemoet komende houding, wat ook geldt voor den provincialen waterstaat. Tevens bracht spr. dank aan het College van Schieland, in welk hoogheemraadschap het gemaal js gelegen, voor de betoonde medewer king. Vervolgens dankte »pr. ir. B. A. Ver hey, aan wien de'bouw werd toevertrouwd ir. L. Monhemius, die de adviseur was op werktuigkundig gebied, den architect B. A. Buurman te Leiden, die de adviseur was voor het architectonisch gedeelte en bet gebouw ontwierp, den hoer C. de Kluiver, technisch ambtenaar van Rijn land te Gouda, voor zijn medewerking en tenslotte de aannemers. Ten slotte sprak spr. zijn diepgevoe'don dank nit aan de Hoogheemraden en Hoofd ingelanden voor het met algemeeno stem men genomen besluit der Vereenigde Ver gadering om het nieuwe gemaal naar hem te noemen. Dat dt» commissaris der koningin in Zuid-Holland aanwezig Was en zich be reid had verklaard het nieuwe gemaal of- Vieel te openen, verhengde spr. Jhr. mr. Van Kar neb eek spreekt. De commissaris der koningin, jhr. mr Van Karnebeek, zeide, dat hij voldoende wist van de beteeken is van deze gebeur tenis, om de belangrijkheid ran de ope ning van dit nieuwe gemaal te kunnen peilen Er zijn hier groote werken tot •tand gekomen: het nieuwe scheepvaart- kanaal en dit groote waterwerk. Spr. prees de voorbeeldige samenwerking tus schen het gewestelijke bestuur en de pu bliekrechtelijke corporatie. Dat het nieu we gemaal thans kan worden geopend, is zeker een gelukwcnsch waard, zoowel voor den dijkgraaf en heeren hoogheem raden als voor de vele ingelanden. In het bijzonder richtte spreker zich hierbij tot den dijkgraaf, mr. P. A. Pynacker Hor dijk. die gedurende twintig jaar aan het hoofd van Rijnland heeft gestaan en die zulk «en groot aandeel heeft gehad in dit werk. Koninklijke onderscheiding. Het verheugde spr. dan ook zeer, dat hij thans kon meedeelen. dat de koningin mr Pjeacker Hordijk heeft benoemd tot Ridder ia de Orde van den Nederland- ben Leeuw. Spz. wenackte tax. Pij»acker Hordijk van harte geluk met deze onder scheiding. Andere sprekers. Vervolgens sprak ir. B. A. Verhey na mens het ingenieursbureau Dwars, Hee- derik en Verhey. Hij stede de aanwezi gen op de hoogte van tal van bijzonder heden van technischen aard omtrent den bouw. Daarop sprak ir. L. Monhemius, inge nieur bij den dienst der Zuiderzeewerken, die een toelichting gaf omtrent de een ri- fugaalpompen. De opening. Jhr. mr. Van Karnebeek haalde toen een met de Goudache kleuren getooide handle over, waarmede de drie machtige motoren werden ingeschakeld. Daardoor was het nieuwe gemaal in werking gesteld. De genoodigden bezichtigden nog de water'oozing. het openen van de inlaa'.- schuiven. den «kelder en de waterinlating. In hotel De Zalm aan de Markt werd de eerewyn aangeboden. Muziek- «n zanoconcoors. Bergambacht. Vooi 't muziek- en zang concours, dat de de harmonievere ni.ing Excelsior" op Hemelvaartsdag zal hou den, ontbreekt het niet aan deelname. In een advertentie in dit nummer kondigt het bestuur o m. aan, dat geen inschrij vingen meer kunnen worden aangenomen Kinder zorg. Capell» a.d. IJssel. De vereen „Kin- derzorg" welke bedoelt de verstrekking van voedsel, kleeding en schoeisel aan be hoeftige leerlingen der bijz. school a.d IJsselm laan. houdt 26 Febr. haar eerste jaarvergadering in de school. Een voor dit doel gevormd koor zal dan eenige zangnummers ter afwisseling uitvoeren. A.-R. Kiesvereeniging. Capell» a.d. IJtseL De A-R Kipsver eeniging ..Nederland Oranje II" hield ia de chr. school aan de IJsselm laan, haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening sprak d« voorziiter de heer G. Kooiman een kort openingswoord, waar na secretaris en penningmeester hon jaar verslag uitbrachten Tot voorzitter werd, daar de aftredende voorzitter zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer G Koedoot, ais bestuurs lid werd herkozen de heer H van Veei m in d« plan's van den heer L. Stolk J r. dve zich evenmin herkiesbaar stelde, werd gekozen de hepr W Laféber De aftreden de leden der Centrale Kiesvereeniging C Kaptein Jr., P. G. Streefkerk en G. van Vliet werden herkozen. In de vac. C Kooiman, werd voorzien door de verkie zing van den heer G. Koedoot. De heer P. C Streefkerk deed vervol gens verschillende mededeelingen over de m 1935 gevoerde gemeente-politiek, ten opzichte van het onderwijs, burgerlijk armbestuur en werkverschaffing, waarop oen breede bespreking volgde Verzakt Haastrecht Een auto van Texaco met een benzinetank verzakte bij het uitwijken in de helling van den dijk, ter hoogte van den heer Streefland. De zware wagen bleef in dezen stand overeind en de gara ge Eegdem&n haalde het voertuig op. H. V. V. Haastrecht De voetbalvereen. ver kreeg van B. Pn W- vergunning een lo'erij te organiseeren tot styving van de kas Krimpen a.d. Lek. De banketbakker G. Rook had het ongeluk, zijn arm aan een uitslaande vlam van den oven zoodanig te branden, dat hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen. Bij het korte onweder. dat hier Woensdagavond woedde, werden 2 zware boomen aan de wetering getroffen en ge veld. Het zoontje van den heer J v Vugt geraakte in een diepe vaarsloot Gelukkig was de heer v. d. W'erke aanwezig, die gekleed te water sprong en den kleine wist te redden Krimpen a.d. IJeral. Veilingsbericht. Kippeneieren f 3.25406 per 100 stuks; Eendeneieren f 2.85. Voor kaas werd be steed f 0.21—0.24 per pond. boter f 0.09— f 0.70. Krimpen a.d. IJssel. De be>er J van der Heiden, muziekleeraar. heeft Woens dagavond in het Verenigingsgebouw zyn eerste jnuzikale voordrachtsavond gegeven t vele zijner leerlintren, zoowel uit deze tneen'e als uit Rotterdam, Gapelle ad. IJssel en Ouderkerk ad IJssel De zaal was flink bezet, niet alleen door ouders dier leerlingen, doch ook door vele ande belangstellenden. Het was zeer frap pant, wat de heer v d. Heiden met zijn leerlingen kon bereiken en waar het te vens bedoeld was als een propaganda- avond kan met stelligheid worden ver klaard, dat hij hierin volkomen is ge slaagd. Muzikale medewprking verleende verder mej. Nelly Meinstor. piano en de heer H. A. van dor Lip, viool. Ook de ter verpoozing door enkele zijner leerlingen voorgedragen stukjes, vielen zeer in den smaak en al werd het wat laat voor en kele jeudigen, de ouderen genoten vol op. Aan het einde van den avond heeft een der ouders dank gebracht voor het gebodene, aansporend om op dezen weg voorf te gaan en verzocht, dezen avond eea volgenden vriafcr te willen herhalen Krimpen a.d. IJssel. Woensdagavond gaf de «hristelijke zangvereeyiging l'Ea- perance. dir. de heer P. Noorlander, haar jaarlijksche uitvoering in de benedenloka len der christelijke school I. Ondanks het aanvankelijk minder gunstige weer, was de opkomst goed. By de uitvoering der verschillende liederen, bleek, dut er ern stig gestudeerd was. De heer P. Noorlan der, die ook geopend had. sloot plm. 11 uur, na nog een opwekkend woord tot de jonge luisteraars gesproken te hebben, deze zeer geslaagde uitvoering Maandagavond jl hield de Roei- en Zeilvereeniging ,.De Hollandsche IJssel" een ledenvergadering in de zaal van den heer Wesseio. De voorzit er, die aftredend was. werd met groote meerderheid van stemmen! herkozen. Tevens werd besloten' op 2den Pinksterdag een zeilwedstryd op d« Lek te houden. A.V.R.O.-avond ta Lekkerkerk. Lekkerkerk. Donderdagavond heeft't en semble Kovacs Lajos voor een uitverkoch te zaai in „Amicitia' het aangekondigde concert gegeven. Het was een uitgebreid en zeer gevarieerd programma dat de A. V.R.Ü.-mannen brachten. Naast verschil lende si h age ra, waarin Bob Scholle zich op zijn allerbest liet hooien, werden ver scheidene orkestleden in de^ge egenheid gesteld, hun kunnen te toonén. Voof de pauze heeft Koos Koen de aanwezigen verbaasd doen zitten over zyn vaardigheid met de teekenstift. Al zyn figuren werden met een paar lijnen uilgébeeid. Een luid applaus weerklonk toen uit de enkele lij nen juffrouw de Bonk herkenbaar werd. Het hoogtepunt in het optreden van Koos Koen was wel het optreden van juffrouw de Bonk zelf". We hebben de handigheid bewonderd, waar mee zy verdween en Koos Koen weer verscheen. Na de pauze was het een non-stop programma. waarbij de virliositeit van sommige orkestleden, vooral van den beer Palla, viel te bewonderen. Het was een zeer correct uitgevoerd programma en w» hebben goed kunnen opmerken, hoe Ko- vaos zijn mannen aan het lijntje heeft. Aan het einde heeft de heer D. A. Qa- kah hulde gebracht a&n de directie en het dagelijksoh bestuur van de A.VH.O., die het optreden van het ensemhle hier had den mogelijk gemaakt. Hy dankte ook den heer Kovacs voor het gebodene en over handigde ,ala Wijk van waardeering, een mooie bloemenmand. Aan elk der orkest leden werd als souvenir een plaatselijk product aangeboden, n.l. een verto-kleedje, gemaakt op de touwfabriek „Holland". Tot slot klonk een driewerf hoera voor de A V.R.O. en ook een voor Kovacs. ei hiermede was het programma geëindigd. Een druk bezocht hAl hield velen nog geruimen tijd gezellig bijeen. E enreis door Zuld-Afrika. Lekkerkerk. Onder auspiciën van de af- deelingen „Lekkerkerk en Omstreken" der Holi My. van Landbouw en van den Bond van Kaas producent en. hebben we bet ge noegen gehad in de bovenzaal van „De Groote Boer" een uitstapje neenl ven groote rondreis te maken door Zuid-Afri- ka, dus door Kaapstad, Oranje-Vrijstaat, Transvaal, Natal ca, een oppervlakie grooter dan Spanje. Frankrijk België, Nederland en Engeland te zamen. Voor een zaal, we ke tot de laatste plaats was bezet met dames en heeren, leidde de voorzitter als spreker in den heer Ten Kate Hoedemaker. Deze had met zyn gezin (beslaande uit man. vrouw en twee dochtertjes) rn een gerieflijk inge richte woonwagen met raotortractie 18 maanden lang een rondreis en ontdek kingstocht door Zuid-Afrika gemaakt. Als resultaat van die tocht is het gezin voor nemens, daar voor vast te gaan wonen. Na een korte inleiding begon de spre ker zijn lezing met een overrijken inhoud, ter verduidelijking waarvan passende lan taarnplaatjes werden vertoond. Is er voor jonge, energieke mannen toe komst in dit land? Volgens den spreker: Ja!" Maar er zijn ook gevaren Er zijn dankbare en ondankbare streken. Dus goed uitzien en dan aanpakken. l)e goede loop van zaken van ondernemende jonge lieden moet zijn: eerst een paar jaar vo lontair of knecht, omdat men dan het land leert kennen, de productie en afzet. Heeft men dat onder de knie, dan kan men overgaan tot aankoop van een stuk grond en na enkele jaren van ingespan nen werken komt de welvaart. Dus toe komst is er. beter dan hier en vooral voor onze nakomelingen zal die toekomst goed worden Het land biedt mogelijkheden a-an voor landbouw, veeteelt en tuinbouw Maar vuór zelf re's te ondernemen, is on derzoek een eerste vereischte. Men heeft er hooiland met weinig regen, middel soort land met iets meer regen en ook heeft men er laag 'and mei afwisselend regen zooals bij ons Ve der nog streken met kunstmatige bevloeiing. Met licht beelden werden ons o.a. vertoond schrale weiden met armelijk vee, vette weiden met het mooie diepe Friesche ras; schapen zonder wo', die van het schraalste voedsel kunnen leven. (Pprzische vetstaart) en schapen in het betere land van het edelste Engelsche ras met fijne wol: de kruising van de vetstaart ooi met wo dragende ram levert een zeldzaamheid van 2 keer per jaar lammeren werpen, welke lammeren na 4 maanden slachtbaar zijn. We zagen landbouwstreken met w«i m aardappe len. Er xyn streken bijzonder geer hikt voor tuinbouw, ook andere voor fruit teelt. We zagen ook tuinen met sinaas appelen. En toch zijn er in dat land van die groot'e, nog uitgestrekte woeste en onbruikbare gronden door watergebrek Er bestaat ook in Zuid-Afnka een Paul Krüger Wildpark ter grootte van onge veer ons Nederland. Dit park moet waken tegen totale uitroeiing van dieren in het wi'd. Wij kregen te zien: zebra's, wild- beesten, giraffen, allerlei bokken, hyena S en leeuwen. De plantengroei voedt de planteneters en dezen dienen weer tot voedsel voor verscheurende dieren. Ook werd verteld van de wpreldslad Jo hannesburg en de goudzoekerij in den omtrek. Er zijn goudmijnen tot ze'fs een diepte van 8 K M de diepste der aarde Daar worden rotsblokken losgekapt, naar boven gebracht, gemalen en kunstmatig de goudkorreltjes van de aarde geschei den. Na de met groote aandacht gevolgde ro de bracht de voorzitter den spreker na mens de vergadering hartelijk dank voor zijn zeer mooie, leerrijke rede en sloot de vergadering. De aanwezigen onderstreep ten de woorden van den voorzitter met een daverend applaus. Volksonderwijs. Woensdagavond hield de af deeling Lopikerkapel van de vereeniging „Volksonderwijs" in de zaal van den heer Helsloot aan den Uitweg voor leden en genoodigden een propaganda-avond. De heer Emck, hoofd der O. L. School te Lopikerkapel, sprak als voorzitter een openingswoord en hee'te in 't bijzonder den heer W. Th. de Boer uit Utrecht wel kom. die zich evenals het vorige jaar be reid verklaard had, als spreker voor de afdeeling op te treden. Verder wendde spr. zich tot de muziekvereen. „Crescen do", die het muzikale gedeelte van dezen avond hoopte te verzorgen. Daarna was het woord aan den heer De Boer, die tot onderwerp had: „Nieuws van hej front" Spr. zette op duidelijke wijze de voordeelen, welke de openbare school biedt uiteen en betreurde het daar om, dat deze school juist de hoek is. waar de Magen vallen Door de concentratie toch zijn, aldus spr reeds 550 scholen uit onze gelederen verdwenen, wat hij niet zoo erg vond, daar er bezuinigd moet worden in 's lands belanR en het onder wijs veel te veel geld kost, doch er is een droevige achtergrond. Door de wet-de Vis ser van 1920, waardoor de gelijkstelling tot stand kwam, zijn te veel bijzondere scholen gesticht, wel van 36 verschillende soorten. Rekening houdende met de be volkingsaanwas in de jaren 1921 tot 1927 zouden er 330 nieuwe scholen noodig ge weest zyn. doch «r zyn er in dien tijd niet minder dan 1289 geopend. Wat dit den «taat gekost heeft en nog kost. be hoeft peen betoog. De regeering, overtuigd dat ook bij het bijzonder onderwijs roncentreerd zal moefcm worden, heeft op 't oogsnblik. dat het bezuinigings-ontwerp ju behandeling kwam, paragraaf 12 a- roggenomen Daarin kwam n 1 tot uiting dat ook concentratie bij het bijzonder on derwijs moet plaats hebben. Van de vrij willige concentratie is nog niets gekomen Verder haaide spr. de woorden aan van den vorigen minister van onderwijs, ge sproken bij het eenige geval van vrijwil lige concentratie te Jufphaas: „Van Jut- phaas begint de victorie". Hiervan is ech ter nog niets te bespeuren. Voleens bere kening zouden, indien op dezelfde wijze gewerkt werd als bij het openbaar onder wijs 689 bijzondere scholen gesloten moe ten woeden Tot slot wekte spr. op een drachtig le strijden tegen de vele belagers van KaI openbaar onderwijs en propa ganda te maken in het belang der open bare school en in dat van staaf en volk De heer Emck heeft daarna woorden van dank gericht tot allen die aan hrt 'lagen ran den avond mpdewerk en waar na men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef, genietend van de muziek, welke Crescendo" ten gehoore bracht. Tot dek king der kosten werd een collecte gehou den Vier nieuwe leden bon worden inge schreven Eieremreiling. Moercapelle. Op de Donderdag 2C Febr. gehouden eierenveiüng waren aangevoerd 7408 eieren. De prijzen waven a's volgt: Kippeneieren f 2,80—3,50, hetmenpieren f 2.70—2 85. alles per 100 stuks. Kaas 24 cent per pond. „O.K.K." Ouderkerk a.d. IJesel. De gymnastiek vereniging „O.K.K.'' is voornemens Don- dei dag haar jaarlijksche uitvoering te geven in de bovenzaal van de Harmonie op het dorp. Opgevoerd zal worden een tooneelstuk in drie bedrijven, getiteld ..Gemeubileerde kamers te huur", terwij' het geheel zal worden opgeluisterd door het bekenoe trio Van der Wouden uit Gouda. De chr. gem. zangvereniging „Oefe ning en Stichting" is voornemens op Woensdag 4 Maart haar jaarlijkschp uit voering te houden in de Chr. School I in de Kromme. Bevolking Oudewater. Oudewater. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 1 Januari 1936: 1490 man nen, 1613 vrouwen, totaal 3103 Op 1 Febr 1936 bedroeg dit aantal: 1481 m en 1310 vz.. totaal 3091. Het Groene Kruia. J Donderdagavond bied de p'aatselijke afdeeling van „Het Groene Kruis'' haar jaarvergadering in „Café van den Akker" Aanwezig waren 21 leden De voorzitter, de heer J. de Pater, open de met een toepasselijk woord, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De secretaris, de heer S. Roeleveld. bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij met dank memoreerde de medewerking der gemeenteraden van Polsbroek en Vliat die gratis een verlicht en verwarmd lokaal der voormalige O. L. School hadden be schikbaar gesteld voor het houden van se» cursus in Ee ste Hulp bij Ongelukken ■Voorts b'eek uit het jaarverslag dat zus ter A. G. van Soolingen in het afgeloopen jaar in totaal 2<H4 bezoeken bij zieken en lijdendon had gebracht. De heer Roeleveld herdacht in waar- deerende woorden den zelfopofferend» arbeid van genoemde zuster. Van de goe deren in het magazijn van „Hst Groen» Kruis'' voorhanden is 105 maal gebruik gemaakt. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. van Rossum. hadden de inkomsten bedragen f 2050.11 de uitgaven beliepen f 1730.29'/», batig slot derhalve f 319 82. De voorzitter benoemde een commissie bestaande uit de hoeren E. van der Vliat, C. S'ra ver, en S. van den Berg Pz., om d« rekening met de overgelegde bescheiden te controlee en. Alles werd in orde bevon den. De aftredende bestuursleden, de heeren T. de Pater, C van Rossum en BL de Gier werden met alg. st. herkozen. Een voorstel van het bestuur om burge meester Schreuders lot eere-voorzilter te benoemen, verwierf onverdeelde instem ming. De voorzitter dee'de mede. dat m«t dr W. N. Pasmooy een overeenkomst is aan gegaan tot regeling van de kosten voor het eventueele gebruik van het in de wo ning van genoemden geneesheer gep'aatst hoogtezon apparaat, ten dienste van leden van „Het Groene Kruis" Nog werd van gedachten gewisseld over de aanschaffing van sen zuurstofapparaat Aan het bestuur wordt opgedragen deze aangelegenheid nader te bezien m al te wikkelen. La Mascotta. Sliedrecht Het gemengd koor „Slie drecht", dirigent de heer G. A. R. Nöo- ken, heeft Dinsdag- en Donderdagavond in Thalia Theater een opvoering gegeven van de met zooveel spanning tegemoet geziene opera comique in 3 bedrijven „La Mas cotta'' van Audran Deze opvoeringen mo gen als schitterend geslaagd worden aan gemerkt. Trouwens, dit kranige zanggezel- schap b°"f' op dit terrein een goedé re putatie Er was beide avonden veel be langstelling Den eersten avond waren On der de talrijke aanwezigen burgemeester ir H Popping, en de heer W. Volker, be schermheer der vereeniging en de heer A. M de Landgraaf. Het geheel werd b«ge- eid door een orkestje, beslaande uit de heeren G. Kila, piano. Kees Visser, viool, mej. Gr. van Wijnen, cello en Adr. ta« Wyngaarden, fluit. De ouverture maakte door haar kpurige uitvoering een pretti- gen indruk Hot tooneel bood oen imponeerenden aanblik met het oogstfeest op de paChl- l^icve van baas Rocco (de heer K. Pols). Le hoofdrollen van deze prettige operette waren in vertrouwde handen. Lauraflt, vorst van Piombino (T. Dubbeldam) hééft den ganschen avond geboeid met zijn spel en goeden zang Ook de schaapherder Pippo (J. v d. Plank) kweet zich ver- dienstelyk vin zijn taak. De mascotta rol werd vertolkt door mej. A. Sandmann. Deze was allerliefst en zong de moeilijke partij onberispelyk Vooral haar samen zang met Pippo klonk zeer fraai en de duet en tusschen deze twee verwierven open doekjes Aardig spel leverde ook mej. van Arkel als Fiametta. de dochter van den vorst, terwijl de hoer Timmer mans, die twee dagen tevoren voor een ziMP geworden solist was ingevallen, zijn we'iswaar kleine, doch veeleischende rol van Prins Fritellini naar b°hoor«!i ver vulde. De koVn klonken zuiver en be schaafd en vonmden met het slagvaardig welluidend Jrkestje een goed ensemb'e. De regie van den heer Timmermans ver dient een woord van lof. evenals het werk van den grimeur Reumann Mej. van Delft, de presidentp der ver eeniging, sprak een slotwoord. Na afloop vo'gde een geanimeerd hal onder leiding van den heer W v .d. Stighel uit Dor drecht. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: G. de Jong, Enimastraat 4. een paar kinderwantjes, B Bons, B 198, een kinderwantje: f Mijnster, Wilhelmiiias raat 16, een alpi nomuts en tabakspijp: J M. Pijl, Aditt. de Ruyterstraat 41, een sleutel, D Lanser, G 258, een slof; P. Korevaar. Havenstraat 1, een muts; P van denderen. G 404. een kinderportomonnaie. 1). van Ryswyk, Sta tionsweg 87, een kinderwantje, L Leeii- westein. Oranjestraat 57, een electrische antaarn; J. v. d Graaf, Prins Hendrik straat 0. een bock, A v. d. Jagt, D 204, een portemonnaie, A. van Genderen, G 422 ee» echaats

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5