j ÜïT^ön^^ Kapitein Skittle en de Badgasten. Gemengd Nieuws. LandbouwenVeeteelt Wat geeft de Radio. 4 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1836 VERGISSING VEROORZAAKT VLIEGONGELUK. Drie P««nsch« militairw Zitting van gisteren. Gebrek aan zuinigheid. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag kwam de conclusie van het ver slag der commissie voor de Rijk* ui gaven omtrent het verslag der Algemeen.' Reken kamer over 1934 aan de orde. De heer A ME LINK (A.-R. bracht hulde aan de werkzaamheid der Algemee- ne Rekenkamer en betreurde dat de com missie voor de Rijksuitgaven niet scher per haar afkeuring had uitgesproken over gebrek aan zuinigheid bij sommige crisis instellingen. In het bijzonder oefende hij critiek erop uit, dat de directeur van een dier instellingen niet onmiddellijk is ont slagen. toen bleek, dat hij zich zelf be- T°r>c "eer VERVOORN P att.) «loot zich daarbij aan. Hij noemde het gebeur de een ongehoord schandaal. De heer V A N D IJ K (A.R.) zeide, dat de commissie zich van een oordeel had te onthouden, omdat de commissie-van Loon is ingesteld. De conclusie werd goedgekeurd. Daarna* werd de behandeling van de Indische begrooting foor 1936 voortgezet. De heer VAN D IJ K (A.-R.) wees er op dat Indië, dat uitsluitend op export aangewezen is, wel zéér zwaar door de crisis werd getroffen. Met ontzaglijke inspanning is gewerkt om de uitgaven omlaag te drukken. Om de begrooting voor 1937 te saneeren, zal aan de schuld vermeerdering een einde moeten worden gemaakt. De belastingdruk is zoo zwaar, dat er niet aan gedacht kan worden deze nog te verzwaren. Integendeel wordt ver lichting voor de minst draagkrachtigen Spr. schetste den ootzettenden slag, wel ke aan bet rolksleven door de inkrimping van de suikerindustrie is toegebracht; daardoor en ook door de beperking van de koffiecultuur ie de armoede op Java Wat de voedselschaarsch te betreft, be schikt de regeering over een blanco cre- diet can daarin te voorzien; de berichten over voedselgebrek, dat zich herhaaldelijk vlak voor een nieuwen geest voordoet, zijn dikwijls overdreven geweest. Maatregelen moeten worden genomen om goedkoop water en goedkoope electriciteit aan de bevolking te verschaffen. Spr. kon zich met 't beleid van den gou verneur-generaal vereenigen. D. N S B. is, in Indië veel minder gevaarlijk dan in Nederland; niettemin blijve de Regeering waakzaam met het oog *op de rassen tegenstellingen. De heer VERVOORN (Platt.) waar schuwde tegen een grooteren invoer van Indische rietsuiker. Onze bietsuiker, waar mede groote Nederlandsche landbouwbe langen zijn gemoeid, mag niet ten .gronde gaan. Spr. betoogde voorts dat de Indi sche mai8 niet langer moet worden vrij gesteld van de Nederlandsche monopolie- heffing. De heer WIJNKOOP (C.P.) besprak de lage salarissen der Indische ambtena ren en sloot zich bij het betoog van den heer K. ter Laan aan. Hij hield een be schouwing over de voedselvoorziening, die z.i. in vele opzichten zeer te wenschen noemd, maar nu hij eenige lichtpunten meent te ontdekken, hoort hij niets dan tonen in mineur. (Gelach). Dit jaar wordt niet 400000 a 450.000 ton suiker geplant, maar 1.4 millioen ton. Dit is het eerste lichtpunt. Het brengt werk en geld onder de menschen Daarbij komt. dat de sui kerprijs stijgt. Gaat het slinken van de voorraden door, dan stijgt de suikerprijé no? meer. Dan wordt ook het loon beter. Men onderscheide tusschen den alge- meenen voedingstoestand der bevolking en het voorkomen van voedselschaarschte Dat onder den invloed der depressie de algemeene toestand der bevolking achter uitgaat, ligt voor de hand. Er is f 350.000 beschikbaar gesteld voor rijstaankoop, f 200.000 voor bevloeiings werken. f 50.000 voor kleine desawerken, enz. Tegen den algemeenen toestand der bevolking kan de rogeering weinig doen. maar tegen voedselschaarschte treedt zij krachtig op Voor voedselverstrekking aan de bevolking heeft de Indische regeering met spr's volle instemming een blanco crediet. Inzake verbetering van handels voorlich ting ten behoeve van Indië wordt overleg gepleegd met buitenlandsche zaken. Ver dere mededeelingen kan spr. hierover nog niet doen De heer Cramer bepleitte het Plan van den Arbeid, dat voor Indië 15 millioen per jaar kost, maar als spr. 15 millioen had, wtte hij ze zoo op de begrooting. Daarvoor heeft hij geen Plan van den Arbeid noodig. De minister onderbreekt hier zijn rede. waarna de vergadering tot vanmiddag 1 uur wordt verdaagd. Vervolgens besprak de heer Wijnkoop de werkloosheid en de daarmee samen hangende verschijnselen. Antwoord van dr. CoUjn. Daarop was het woord aan den MI- NISTER VAN KOLONIËN, dr. Colijn. Hij besprak eerst den financieelen toestand. Deze is nog allerminst bevredi gend te achten. Een werkelijk sluitend budget is ondanks alle inspanning nog niet verkregen. Een bekend Leidseh hoogleeraar heeft gezegd, dat men in vroeger jaren de draagkracht van Indië heeft overschat. Dat heeft spr. als Kamerlid ook reeds be toogd. Het budget is te hoog opgevoerd en wettigde niet den feitelijken toestand. De welvaart in Indië is van 1880 tot 1912 geleidelijk toegenomen, hetgeen men ziet uit de uitvoercijfers. Wat bedoelt men, zeggende, dat de schuld verminderd moet worden? Wil men schuldverwerping? Dit ware schuldver werping ook door Nederland, want Ne derland is garant. Gedwongen conversie ware aantasting van het crediet. Wil men overneming van Indische schuld door Ne derland? Dit had moeten worden bespro ken bij het algemeen staatsbegrootingsde- bat, waarbij ook de minister van financiën spreekt De Nederlandsche garantie beteekent voor het Indische budget 30 millioen ver lichting. En Nederland betaalt 12 millioen voor de Indische defensie. Als spreker straks voorstellen indient inzake de maritieme defensie van Indië, zal de last daarvan ook wel weer voor re kening van Nederland moeten komen. De heer Van Kempen echter wil alle Indisrhe defensiekosten voor Neder lands reken.ug i :en. Dit "Is 01 millioen Kan Nederland d betwij fel* het in de allen* e mate. heefi WL yank. een pessimist ge il EIS JE AANGERAND. Tijdens bet carnaval. Tijdens de earnavalsféesten is te Eind hoven een aanranding op een 16-jarig meisje gepleegd. Toen het meisje Zondag avond de ouderlijke woning had verlaten om een boodschap te doen. werd zij bij het Kerstrooeplein plotseling gegrepen door drie gemaskerde cftrnavalvierders, die haar in een auto tilden, blinddoekten en een prop in den mond duwden. Bij het dorpje Aalst werd bet meisje in het bosch gesleept en met vuistslagen en trappen mishandeld. Na hun lage daad lieten de aanvallers haar bewusteloos achter de kerk liggen, wtiar ze des avonds laat met bloedende wonden gevonden werd. MISLUKTE ROOFOVERVAL De daders gevlucht. Maandagavond hebben te Merkelbeek twee gemaskerde mannen een overval ge pleegd op den landbouwer B. Toen B. zich naar de binnenplaats achter zijn woning begaf, werd hij onverhoeds door 2 man nen overvallen, waarbij hij door een slag >t een stuk ijzer aan het hoofd werd verwond. B. verweerde zich echter flink en wist een der bandieten een fikschen trap toe te diepen. De zuster van B., die op het lawaai was komen toeloopen, kreeg een paar klap pen. Zij riep zoo luid mogelijk om hulp, waarop het tweetal op de vfocht sloeg. Bij de schermutseling hebben beiden echter hun maskers verloren; oolf het stuk ijzer, waarmede de landbouwer een klap heeft gekregen is gevonden. De i overvallers moe ten nog jonge personen «in INBRAAK BIJ AMSTERDAM'S GEMEENTE-ONTVANGER. Niets ontvreemd. hebben inbrekers gepoogd lin te breken in het kantoor van den gemeente-ontvanger te Amsterdam. In 't kantoor werd 'n deur geforceerd, waardoor de dieven konden binnenkomen, doch er is niets ontvreemd Twee koffers met* inbrekersgereedschap hebben zij achtergelaten, waaruit men concludeert, dat de inbrekers inderhaast hebben moeten vluchten. Het onderzoek naar den inhoud van de koffers wees uit, dat men hier vermoede lijk met geroutineerde inbrekers te doen heeft. Men vond zuurstofcylinders en snij branders. gereedschap om brandkasten te forceeren. in de koffers. De koffers waren reeds geopend, toen ze gevonden werden, doch de dieven waren nog niet tot de brandkast doorgedrongen, zoodat ze ver moedelijk reeds vrij spoedig gestoord moe ten zijn- Het is nog niet uitgemaakt hoe de dieven het gebouw zijn binnengeko men. Wellicht ?e zich echter laleD insluiten. BOEKHOUDER VERDUISTERT 8000.—. De by de firma W., een steenhouwerij te Tilburg, in dienst zijnde boekhouder G- S., heeft gedurende een aantal jaren ver duisteringen gepleegd, waarvan het be drag opgeloopen is tot f 8000.—. Hij is te Roosendaal, op verzoek van 'de Tilburg- sche politie, aangehouden en ter beschik king van den officier van justitie gesteld De verduisteringen zyn voornamelijk ge pleegd door gelden, die hy inde, niet af te dragen De feiten kwamen bu een controle die dezer dagen werd gehouden, aan het Het eigenaardige, ronkende geluid, dat de beijzelde telefoondraden maakten, deed enkele bewoners van het Deutsche eiland Seeland, de veronderstelling opperen, dat er boven hun een vliegtuig cirkelde, dat verdwaald moest zijn Men waarschuwde een radiostation, waarop de omroeper de bevolking van de streek verzocht, vuren te ontsteken op plaatsen, waar het vliegtuig eventueel zou kunnen landen. Bovendien werd besloten een militair vliegtuig ^an het vliegveld Kastrup te doen opstijgen Toen bleek, dat men zich in het geluid had vergist, en dat er geen sprite was van een verdwaald vliegtuig, was de ma chine, die hulp zou verleenen, reeds in de lucht. Drie kwartier nadat het was opgeste gen kwam bet bericht, dat bet vlieg:uig door het slechte weer naben Ringsted was neergestort. De drie inzittenden waren overleden. Men neemt aan. dat het vlieg tuig in verband met het slechte weer te laag gevlogen heeft. MOORD IN EEN GEVANGENIS. Bedrijfsleider het slachtoffer. In de strafgevangenis Tjipinang bij Meester Cornells (Batavia) heeft een Boe- gineesche gevangene, die wegens dood-lag tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroor deeld, met een scherpen beitel een aanslag gepleegd op den leider van het houtbe- werkmgsbedrijf, den Duitacher A. K. Hirsch De heer Hirsch werd in het h&rt getroffen «1 overleed spoedig na den aan slag. De aanleiding tot den moord was, dat in de timmermanswerkplaats een vrij ern stige sabotage was gepleegd met een frees machine en dat de heer Hirsch in de timmerwerkplaats vroeg wie dit gedaan had. Het drama speelde zich zeer snel af, voordat iemand kon ingrijpen was Hirsch doodelijk getroffen. De moordenaar, die na den aanslag volkomen kalm was, is in afwachting van een verder onderzoek afzonderlijk opge sloten. NATIONALISTISCHE BEWEGING OP PORTO RIC0. Amerikaansch kolonel vermoord De Amerikaansche kolonel Francis Riggs. chef van de politie op het eiland Porto Rico (Groote Antillen, gouvern. Ver. Staten), ie door twee nationalisten met revolverschoten vermoord, op het oogenblik, dat hij per auto naar huis te rugkeerde. na de mis te hebben bijge woond in de katholieke kerk De schuldi gen verklaarden den „massamoord van Rio Pedras" te hebben willen wreken, d w z. den dood van vier nationalisten nabij de universiteit van Porto Rico in November van het vorige jaar. Tijdens het verhoor trachtten de moordenaars zich meester te maken van de geweren van de politie, waarbij zij werden neergeschoten Te Utuado werd tijdens een vechtpartij de chef van de politie Francisco Veler Cortis ernstig gewond. Een nationalist werd gedood en verscheidenen werden ge wond. De nationalistische partij, welke 5000 leden telt. en welke wordt geleid door Pedro Aldizu Campos, strijdt voor onaf hankelijkheid van het eiland. STEUN WEGENS MISOOGST. 800.000 N.-Holland. tuinders in Zooals bekend, heeft de minister van landbouw en vjsscherij besloten, uit het landbouwcrisisfonds steun te verleenen aan de tuinders, die tengevolge van mis- gst in moeilijkheden zijn geraakt Er is thans voor deze tuinders een be drag van acht ton beschikbaar gesteld. De minister heeff tot dezen steunmaatregel besloten, speciaal met het oog op de tuin ders in Noord-Holland, wier kooloogst tengevolge van een luizenplaag mislukt is. Donderdag 27 Februari Hilversum I. 1875 M JLVH.O. 89 uur Gramofoon 99.05 „Het recept vam de week"; 9.05—10 Jetty Cantor en haar Ensemble. 1010.16 Morgenwijding. 10.15 10.30 Gramofoon, 10.30tl \ervoig concert door Jetty Cantors Ensemble. 11 11.30 Knipcursus Kinderkleeding; 11.30 12.15 Concert door bet Lyra Trio; 12,15 —12.45 Gramofoon; 12.45—3 Middagcon cert door het Omroeporkest met tusschen- spel van Giamofoonmuziek, 3346 Ver volg Knipcursus. 3.453.55 Gramofoon. 44.30 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken eu thuiszittenden. 430—445 Gramofoon, 4 45—530 Radio-tooneèi voor groote kinderen: „Michael Strogoff, de Koerier van den Czaar. VIII. Kijk met beide oogen, kykl; V.P.R.O. 5.30 De E. D. Spelberg: „Gesprekken met luisteraars". A V R O. 6—6.30 Het Omroeporkest. 6.30 7 Sportpraatje door H. Hollander; 7— 7.05 „En nu naar bedi...."; 7.05—7.30 Serie: „Nederlandsche pianisten door kruisen de piano-literatuur"; 7.308 En- gelsclie les voor beginners; 8—806 Nieuws berichten. Daarna gramofoon. 8.15—10.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam; 10.30—11 Muziek van de Franache Antillen (gr. pi). 11—11.10 Nieuwsberichten; 111011.25 Reportage van de Olympische zwemwedstrijden in het Sportfond-enbad; 11.2512 Kovacs Lajos en syn Orkest. Hilversum. II. 301A M. KJU). 8—8 05 Wij beginnen de dag8.169 15 Mov- genooncert; N.CJl.V. 1010.15 Gramofoon 10.151046 Morgendienst o.l.v. De. H. Woudstra: 1045—11 Leger dee Heils-kwar tiertje; K.R.O. 1111.30 Gramofoon; 11 30 12 Godsdienstig halfuurtje 12—12.15 Politieberichten: 12.161230 Gramofoon: 12.30—1 KJt.O -Orkest; 11.10 Gramo foon: 1.10—1.30 K R O -Orkest; 1.30-1 40 Gramofoon; 1.402 KJR.O. Orkest; N G. RT 23 Gareus fraaie Handwerken. S— 3.15 Concertgebouw Orkest (gramofoon): 3.15345 Vrouwen halfuurtje; 3 454 Zenderoverschakeling: 44 45 Bijbellezing 4 455.16 Cursus handenarbeid voor on ze jeugd; „Een wandbakje van triplex"; 5.15—6 Orgelconcert; 66 45 Gramofoon; 6 457 uur C.N V-kwartiertje. Spreker J Schipper. 77 15 Politieberichten: 7.15— 730 Een kwartiertje Radio-Reportage en gramofoon: 7.308 „Wat er op de we reld gebeurt: 88 05 Weer- en Nieuwsbe richten: 8.059 Veel gevraagde gramo- foonmuziek, 99.3flt „Waarom zijn er schrikkeljaren". Causerie door dr. A. W. L. de Gee: 9 3010 45 Concert door de Stafmuziek van het 5e Regiment Infante rie te Amersfoort; 10.4511.30 Gramo foon Vrijdag 28 Februari Hilversum 1. 1875 M V A R A 8 uur Gra mofoon. V P R O. 10 uur Morgenwijding, 1015 Gramofoon; 10.30 Cursus „Vrouwen leven vroeger en nu"; V A R A. 11 Popu laire gramofoonplaten; A VR O. 12 uur Lunchmuziek door de „Maaskanters": 2— 2.30 Dr. P. W. L. Penris spreekt namens de Nederlandsche Vereenigmg ..Eersts Hulp bij Ongelukken; 2.304 Symphonie- ooncert door het Omroeporkest. V A R A. 4.05 Gramofoon; 5 uur „Na Schooltijd"; 5.30 Variatie-Concert: 6 uur Reportage van de finish van de Antwerpsche Zea- daagsche: 610 Vervolg Variatie-Concert: 7 uur „De Esperantisten en het Plan van de Arbeid". 7.20 Men vreagt 6n wg draai en..; 7.50 Nieuwsberichten: 7 55 't Is in de bus! 7.57 Herhaling S.OJS. berichten;. V.P.R.O. 8 uur; Jubileumavond in het Concertgebouw te Amsterdam. V AR A. 11 uur: Jazz-programma op gramofoon platen; 1130 Populaire gramofoonmu- ziek. Hilversum II 1875 M N GR.V. 8-816 Schriftlezing en meditaUe; 8 15—9.30 Gou mofooni 10 3011 Morgendienst; 1112 Cello-Recital door Felix Kwast, 121215 Politieberichten; 12.1512 30 Gramofoon; 12 302 Het Ensemble van der Horst: 22.30 Orgelpl&ten, 2.303 Lezen van Chr. lectuur; 33.45 Zang-Recital door Jan t d Rovaart; 45 Concert door het Trio Beute-Zepparoni-Berghout: 56.9Ö Gramofoon; 5.30630 Declamatie door Riek Bonset-Horst afgewisseld met gramo foon. 6307 „De hoofdbeplanting van den Kefhebberstuin"; 77.15 Politiebe richten; 7.15—7 30 Een kwartiertje Radio Reportage. 7.308 Literair halfuur; 8 8 05 Weer- en Nieuwsberichten; 8.05-10 30 Oratorium ..Paulus". 103010 45 Nieuws berichten. 10 4511.90 Gramofoon BESCHERMING VAN BOTER IN BELG IE. E«n mengverbod. In de Belgische Staatscourant is een Kon. Besl verschenen, betreffende een menging en de herkomst-aanwyzing van bepaalde catagorieën boter Dit besluit verbiedt een menging van binnenlandsche met buitenlandsche boter. Wanneer bui tenlandsche boter wordt gekocht met hoe veelheden van meer van 5 K G. moet op goed zichtbare wijze de vermelding „vreem de boter" aangebracht zijn. BRANDGEVAARLIJKHEID IN STALLEN. Ged. Staten van Zuid-Holland wenden zich tot de gemeente raden. Het hoofdbestuur van de Ned Veree- niging tot bescherming van dieren heeft er de aandacht van Ged. Staten van Zuid- Holland op gevestigd, dat het aantal stal- branden, waarbij dieren om het leven ko men, zeer groot is, en dat de oorzaak de zer branden vaak gelegen to. in onjuisten aanleg of onsolide uitvoering van electri- sche geleidingen. In verband hiermede verzocht genoemd hoofdbestuur te bevor deren, dat electrische installaties in stallen en boerderijen periodiek, met een maxi mum periode van 5'jaar. aan een herkeu ring worden onderworpen. Ged. Staten verzoeken thans aan de gemeentebesturen aan dit verzoek te willen voldoen, terwijl zij tevens in overweging geven om in de politieverordening een bepaling te doen opnemen, dat op zolders, welke niet van een brandvrije afscheiding van de stallen zyn voorzien, geen grootere hoeveelheden hooi mogen worden opgeslagen, dan voor dagelijksch/ gebruik noodig zijn en dat brandgevaarlijke objecten in stallen niet 1 aanwezig mogen zyn. REGELING AARDAPPELVERBOUW. In aansluiting op een vorig bericht i&- zake de teeltregeling van fabrieksaard appelen, oogst 1996, deelt de Ned Aard- appelmeelcentrale mede, dat voor hen, die zoowel fabrieksaardappelen als de hier na le noemen vroege aardappelen verbou wen. voor zoover zij voldoen aan de on der IIJ gestelde voorwaarden, de volgende regeling is vastgesteld: L Onder vroege aardappelen worden to deze regeling verstaan: a. Eerstelingen, Ideaal; b. Bintje, Friigmöller, Alberta. II. De voor den verbouw van fabrieks aardappelen in 1936 toegewezen opper vlakte mag worden overschreden met een halve H A. van de hierboven genoemds vroege aardappelen, zoo dikwijls als men 1 H.A. van deze soorten verbouwt III. Om voor de bovenvermelde rege ling in aanmerking te komen moet de ver» bouwer; a. voor den verbouw van deze soorten in 1936 gebruik maken van pootgoed. b in 1935 reeds pootgoed aan den Ne- derlandschen AJgemeenen Keuringsdienst ter goedkeuring hebben aangeboden; c. zich voor den verbouw van de onder Ia bedoelde soorten beperken tot 65 pCt van den verbouw in 1933 (Tuinbouw-teelt- regelincV fl. het gewas ter keuring bij den Alge- meenen Nederlandschen Keuringsdienst aangeven e. voor 1 Mei 1936 een aanvrage rich ten tot de Nederlandsche Aardappelmeel centrale te Veendam; f. er rekening mede houden, dat op bet bedrijf in totaal nooit meer van de onder I bedoelde aardappelen mogen worden verbouwd dan in 1935 het geval to ge weest. J/v'jk ee/yi 1o*i7utn*ieT rekure» 5. Toen de Snorter vertrok juichte de bende nog luider, maar spoedig verander- dê het tooneel, want Skitlle had glad ver- Stom toe Snor Mr toe to wfrgit em aaat earn plotselinge ruk werd het bovengedeelte van den steiger in zee ge'rokken. 6 Zoo maakte het vrooiyke troepje toob em zoaraie, maar Boots bemerkte het niet eerder voor zij een goed eind weg waren. „Kijk eens kapitein,' riep by. „Toch aardig. Ze wilden ons met in da» stee*. latea," Kapitein Lietzmann is benoemd tot Duitsch militair attaché te Parijs, Ma drid en Lissabon met als standplaats Parijs Het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt verbreed, terwijl over de Kruisvaart een verkeersbrug wordt aan gelegd. Een kijkje op de werkzaamheden aan den onderbouw voor de nieuwe brug De Amstel tusschen Ouderkerk en de Bertage- brug te Amsterdam is Dinsdag door den Alg. Hengelaarsbond afgevischt met de zegen om bet teveel over te brengen naar de Uuder- kerkerring bij Amstelveen Pedro Rico, ex- burgemeester Madrid, aan vaardt hel bestuur der stad weer als gevolg van den uitslag der verkie zingen Een aardig detail uit den jaarlijkschen grooten carnavals op tocht walke Dinsdag onder grootf belangstelling te Bergen •houden op Zoom werd Fred. Perry komt weer in de baan. In het tennisstadion te Wimbledon is bij weder in training gegaan De oude fortgrachten en singels van Hoorn worden in werWeaeekatftiig gerestaureerd. De werbeeentoeeden to dee D. oud-N.ur.eb.rg«r ZwMrdd.r» bij de Cernev.l-fee»ten te NeiMeh^ Md boer «e. bteen«.toltende «tenifte jedefeibgee De Gilles zijn in het bekende Belgische stadje Bmche het middelpunt der Cernevetotoring. - Een der typische figuren met zijn opmerkelijke kieeder-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4