zc SCHOONHOVEN j Geme en te raden"j 2000 Plaateeljjk Nieuws NO. 6626. C Nil ria wegens ▼raagt. ▼an I WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 11 uur samen- Menist De VOORZITTER deze kwestie voor nader gemeenteraad op Voorzitter burge- Verschijnt: en Vrijdag, itng: voor I naand en Met ver»ek ABONNE’S, d stemme) bolle, tegen. De aanbieding van de rekening van *t woningbedrijf over 1934-1935 alsmede die van het restauratiebedrijf over 1935, de goedkeuring van de begrooting dienst '36 van het Geref. Weeshuis en enkele recla- me-belas ingen gaan zonder discussie of hoofdel. stemming onder den hamer door. (Slot volgt). van B, en weg als een toekomstige secundaire weg te beschouwen. Wel kan men zeggen, dat de rooilijn zou moeten worden, zooals thans ontworpen, opdat de woningen niet op den weg komen te staan. De VOORZITTER legt uit, dat de wegen vanuit Gouda met die uit het Wes ten van jie Krimpenerwaard en die van Gorcum te Schoonhoven een knooppunt zullen vormen. Een ringweg rondom de gemeente, die dezp drie wegen met elkaar moet verbinden, is dus gewenscht. Deze moet echter niet door Schoonhoven wor den betaald. In verband met deze plan nen is het noodzakelijk dat men de rooi lijn zoo ruim mogelijk neemt. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st aangenomen. Aangaande het adres van den heer E. G. de Jong, waarbij gevraagd wordt, tot teruggave van het door hem betaalde we gens reparatie van een kasregister als gevolg van de electriciteitsstoring, advi- seeren B. en W. afwijzend te beschikken. De heer v. HAR MELEN informeert waarop het verzoek juridisch gegrond is. Spr. zegt, dat als een dergelijk verzoek ooit zou kunnen worden ingewilligd, men dan dadelijk van alle zijden adressen zou ontvangen inzake de electriciteitsstorin- gen De VOORZITTER zegt, dat voor het adres geen enkele rechtsgrond aan wezig is en dat de schuld van de storing bij het Goudsche lichtbedrijf te zoeken is Het adres wordt z.h.st. afgewezen. Daarna komt aan de orde het voorstel W. tot het toekennen van een kindertoeslag aan het politie personeel. De heer WOUDENBERG hoe het komt, dat alleen over kindertoe- iroken wordt. Was politiesalarissen spr. het Volksonderwijs. Bergambacht Vrijdag gaf de afdeeling Bergambacht van Volksonderwijs een pro- papanda-avond in de bovenzaal van hotel ’t Centrum. De zaal was geheel gevuld, toen de heer Verhoeven, voorzitter van de afdeeling, de bijeenkomst opende. In een keurige rede zette spr. het doel van dezen avond uiteen en wees erop, dat de open bare school nog steeds de volksschool is. Daarna voerde het onderwijzers-tooneel- gezelschap van Krimpen a.d. Ussel op het tooneelspel „Roeping”, van Jo van AmmersKuiler, hetwelk goed werd weer gegeven. Er werd een kleine verloting gehouden en een taart werd bij opbod verkocht. De pauzen werd gevuld met muziek van de dames T. Oskam, piano, mevr, van Vliet- Streefland, viool en den heer Chr. Beze- mer viool. Aan het einde dankte de heer Verhoe ren de aanwezigen voor hun medewer king- Meerkerk. Vrijdagavond gaf het gezel schap Menist uit Amsterdam in hotel Hof van Holland een kunstavond voor den Fabrieksarbeidersbond enz. Afd. Meer kerk. Nadat de voorzitter het talrijke pu bliek een hartelijk welkom had toegeroe pen en een speciaal welkomstwoord tot het gezelschap Menist had gericht, werd een aanvang gemaakt met het program ma, De stukken werden keurig gecpee'd en na ieder stuk klonk een daverend ap plaus, waaruit wel bleek, dat de aanwe zigen volop genoten. Omstreeks 11 sloot de heer Hoeijenbos deze komst na eerst het gezelschap In dit- en in van ons blad, h slag dat we var kunnen lezen dt zeer moeilijk is valt waar te n over zijn diepte- den ophouw. Kc de Tweede Kan buitenlandsche verdediging va gevonden om ie' plan van somm loniënvan Zooals men ziel vorige minister van Britannië oorlog tusechei voorkomen, ge heid om de anders te regel landen, die gee bezittingen bep opleveren, die ii halen. Dat kan ling was om op 'geven, een bepa van die gronds minister Lloyd verder gegaan landen met kol< den mededeelen weinig koloniën geen Engelschn hij had «angeb het voorbeeld z< Engelschman voor riemen te van anderen en deelen van ar van Nederland. Minister de Eerste Kamer n geantwoord dat mer vrijwillig zijn grondgebied dat zou moeten sie-behoeften doen. Dat was een het eenige dat op het schaamt» geleche Lagerht Er zijn helaaj personen die ’t zijn. Doordat zij kennen, welke e Indië in gelegei blijven voortgaa dingen in Indië ten opvoeren na liggende idealist voorloopig onbei dat zij zonder v betoogen botwe land niet en da: om al zulke re voorstanders vai afhankelijk zal „Onafhankelijk kent al hoe wei met de werkelijl Indië zouden ve hankelijk zouden hankelijke rijk den genomen do het eerste bij wi het eilandenrijk deelen. En wam plotseling zoo o: worden zijn, dat klaarde gebied dan zou voor d een tijd aanbreki zou doen smeek, bid ik u, dadelijl de zegeningen d inlander zou we zijn hoofden en en geplukt word nu, een Nederlar het te verbieden. Wat er verde nijverheid, onder men in zonder offering, waakza dernemingsgeest eigenschappen, I geven. Niet minder r ding zijn voor 1 derdduizenden N Indië een bestaa keeren en hier o mogelijkheid vo< Indië een betrek! goed zijn afgesm n«a op InsuIixMU hoek van Weistraat. sloot de heer Klip dit thans heeft ingediend, geen vergunning te verleenen. De raad ging z.h.st. accoord met het Voorstel van B. en W om een schadever goeding ;toe te kennen aan mej. P. Snel, wegens het leggen van een put in haar tuin aan den Ouden Singel. Bij de rondvraag besprak de heer van der Hek o.m. nogmaals de straatverlich ting op den hoek Koestraat-Kerks'.raat. Naar aanleiding van een vraag van den heer van Harmelen, deelde de voorzitter mede, dat het groote werkverschaffings- plan, dat voor deze gemeente is irifeediend' in Den Haag buitengewoon gunstig is ontvangen. Toch zal het niet in zijn ge heel kunnen worden uitgevoerd, wat ook niet was te verwachten. De vernieuwing van een groot deel der rioleering zal waar schijnlijk vallen onder de punten, waar voor goedkeuring zal worden verkregen DE STROOMSTORING VAN MAANDAG. De storing, die Maandagmorgen optrad In de electricifeitsvoorziening in enkele straten in het Zuid-Ooslen der stad, was, naar omstreeks het middaguur bleek, ver oorzaakt doordat vocht was doorgedrongen tot een oude moffel-aansluiiing in den kabel. Het euvel was toen spoedig voor loopig verholpen, zoodat de stroomlevering kon worden hervat, ’s Nachts is het de fect definitief hersteld. DE RINGKABEL. Maandag zal vanwege het Goudsche •lectriciteitsbedrijf een aanvang worden ge maakt met het leggen van den nieuwen verbindingskabel tusschen de Fransche Kade en het transformatorstation aan de Lange Weistraat. GEMEENTERAAD. Van een gedeelte der gistermiddag ge houden vergadering van den gemeente raad, vindt men in dit nummer het ver slag opgenomen. Plaatsgebrek belet ons heden, het geheele verslag te plaatsen. De raad heeft nog breedvoerig beraad- r elaagd over het adres van den heer A. Klip, die in beroep kwam tegen de weige ring van een vergunning door B. en W voor een verbouwing van het pand op de Carmelietenstraat en Lange Met 7 tegen 2 stemmen be raad, voor het plan, zooals de r. n KaaI. »nCA^iAV%r1 «vAam dank te hebben gebracht en ook een woord van dank te hebben gericht tot de aanwe- l zigen voor hun aandachtig gehoor. Zaterdagavond reed een' touringcar door het breken van de vooras van den Rijksstraatweg ter hoogte van den heer J v. D. Een kraanwagen van de fa. iff Mi 1 te Gorinchcm heeft de wagen weer uit zijn gevaarlijke positie gehaald. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Zangkoor. Oudewatcr. Naast het dameskoor „Gon Amore wordt getracht een meisjeskoor op te richten voor meisjes boven 7 jaar. De leiding za. berusten bij mej'. G. Schoon de! woerd, die ook alle in’ichtingen ver strekt. Begin Maart zal reeds met de re petities worden begonnen. Bij beschikking van den minister van defensie is aan J. Bode, ingeschreve ne voor den dienstplicht der lichting 1936 vrijstelling verleend, voorloopig voor don tijd van 1 jaar, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Polsbroek en Vllst Bij de Maandag ge houden verkiezing van twee notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente, werden de beide aftredende leden, de heeren L. van Zelde- ren en Jac. Schep Azn., herkozen. Als kerkvoogd werd met alg. at. herbenoemd 1 djs heer Jac. T. van Vliet. Streefkerk. De afdeeling van den Bond van Kaasproducenlen belegt, bHjkens een advertentie in dit nummer, een openbare vergadering tegen a.s. Vrijdagavond bij den heer Stuurman. De heer W. C. Mole naar van Berkenwoude zal dien avond spreken over de crisis-maatregelen. Vergadering van den Dinsdag 25 Februari, meester A. M. Nieuwenhuisen. Afwezig de heer d. Bergh wegens ziekte, de heer Bron wegens uitstedigheid en de heer v. d. Hek in verband met familieomstandig heden. Na opening door den VOORZIT TER worden de notulen ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen ie van Ged. Staten goedkeu ring van de gemeente-begrooling 1935 en van 27 raadsbesluiten tot wijziging die begrooting. De goedkeuring gaat ver gezeld van eenige opmerkingen. Verder deelen Ged. Staten mee, dat spoedig een nieuwe salarisverlaging voor het gemeente-personeel a 5 pGt. tegemoet moet worden gezien. Ook is de verorde ning inzake de heffing van keurloonen goedgekeurd, evenals het raadsbesluit tot aankoop van de brandspuit. Tenslotte legt de burgemeester aan den raad over de goedgekeurde maatregelen inzake den luchtbeschermingsdienst. De heer PEERBOLTE informeert naar de aangekond gde nieuwe loonsver laging en vestigt daarbij de aandacht op hel geval van den stoker Melz. deelt mee, dat onderzoek in handen van den wethouder der bedrijven is. B. en W. willen trachten een afzonder lijke regeling voor dit geval te treffen. Vanmorgen hebben zij deze zaak juist be keken en ze heeft de volle aandacht van het college. Natuurlijk zal een eventueele regeling van terugwerkende kracht moe ten zijn. Het le kohier voor de hondenbelasting over 1936 wordt zh.st. vastgesteld, even als een begrootingswijzigin? 1935. Bij de behandeling van de aanvrage van een crediet in verband met de reorganisatie van de brand weer memoreert de heer Woudenberg, dat voor de inrichting van een nieuw alarmsysteem een bedrag van f 1785 geraamd is. Wil dit bedrag gewettigd zijn, dan moet het nieuwe systeem voordeelen boven het ou de bieden. Deze voordeelen heeft spr. ge splitst in dag- en nachtgevallen; een spoe dige alarmeering van de bij een brand be- noodigde personen, zonder dat ook dade lijk een talrijk pub'iek naar de brand -wordt gelokt, is wel het voornaamste dier voordeelen, doch het vervalt bij dag, daar het bericht van een brand in den regel als een loopend vuurtje door de gemeente gaat. Wat de voordeelen voor den nacht betreft, herinnert spr. eraan dat men thans een alarmeersysteem bezit, dat „klinkt als een klok”, namelijk het luiden der*klokken bij brand. Tenslotte komt spr. tot de conclusie dat het nieuwe systeem voor hem niet zooveel voordeelen biedt, dat hij zijn stem kan geven aan een uitga ve van f 1785 Een sirene zou ook uitste kende diensten kunnen bewijzen Het lijkt spr. eigenlijk meer een kwestie van goede organisatie, dan dat er sprake zou zijn van behoefte aan een nieuwe alarmeerings inrichting De heer ADRIAENS vindt het voor ste) ook aan den duren kant en wijst op de mogelijkheid om gebruik te maken van rad iocent rale. Verder heeft de Schoonho- ▼ènache industrie een vinding opgeleverd die ook goed geschikt zou zijn als alar- meeringsmiddel De uitvinder heeft ver klaard dat xyn toestel in staat ie iedere 5 PECHVOGEL. Toen J. de V.gedomicilieerd te Utrecht, tij de politie alhier een ventvergunning kwfe.m vragen, bleek, dat hij in het hol van den leeuw was beland, daar hij nog een boete van f 12 subs. 8 dagen „zitten” te goed had. Daar zijn contanten een derge-* lijke uitgave niet toelieten ia hij heden, jtiist op zijn verjaardag, op transport ge steld naar Rotterdam EIERVEILINGEN. Eierveiling Waaggebouw: Aanvoer 6600 stuks. Prijzen: kipeieren f 3,103,25, hen neneieren f 2,90—3. Eierveiling Lopikerstraat: kipeieren f 2,80-4 3,35. BOTERMARKT. Goeboter f 0.75, weiboter f 0.70, per pond. Handel vlug GEVONDEN. Een alpinomuts. Inlichtingen hij de po- Htie. ting belangrijk meer moeten afstaan dan het overige gemeente-personeel. Op de po litiesalarissen werd 10 pGt. gekort, het geen bij geen enkelen anderen ambtenaar het geval is geweest. Om dat nu het ove rige gemeente-personeel bevoordeeld is boven de politie, zou de kindertoeslag wat meer evenwicht in deze ongelijke verhou ding kunnen bfengen Spr. wijst erop, dat het gemeentebestuur ten einde voor het personeel een bevredi gende loonregeling te scheppen, reeds alle wegen heeft bewandeld In bijna geen en kele andere gemeente zijn de ambtenaren zoo loffelijk behandeld. Thans i* dit de eenige weg om nog eenige verbetering in den toestand te brengen. Men moet nu trachten, daar, waar de slag van de nieu we loonregeling het ergst is aangekomen, de plooien wat glad te strijken Het gaat hier niet öm principe. Het college heeft gedaan, wat mogelijk was. en de raad mag dit voorstel dan ook zeker niet verwer pen. De heer PEERBOLTE zegt, dat in dit voorstel niet veel moois zit en hij is er niet van overtuigd dat kindertoeslag de uitkomst lal beteekenen. Het loon moet gehandhaafd blijven op e«n peil om van te bestaan. Het verstrekken van kindertoe slag is een verkeerd lapmiddel. Spreker vreest tenslotte dat deze toeslag nog meer loonsverlaging tengevolge zal hebben. De heer v. HARMELEN vindt het merkwaardig dat men in Den Haag Schoonhoven «enerzijds als stad aanslaat (bijv, bij de reorganisatie van de brand weer) en aan den anderen kant als plat telandsgemeente beschouwt, zooals bij de regeling van de politiesalarissen geble ken i« De VOORZITTER vindt dit hee) juist gezegd. Een gemeente-veldwachter, die in den regel nogal bijverdiensten heeft komt daardoor op hoogere inkomsten, dan een Schoonhovensche agent, die er niets bij kan verdienen Maar men moet de re- geerjng ondanks dit niet gebruiken als een voetenmat. Het zijn de omstandighe den die haar nopen, algemeene richtlijnen vast te «tellen. Als de regeering de ge meente financieel bijspringt, moet men aan den anderen kant ook wat toegeven. Bovendien is er altijd gelegenheid tot na der overleg. Spr. wijst er verder op, dat Schoonhoven met haar stedelijk karakter een centrumgemeente voor de politie is en dat de politie hier veel te doen heeft. De heer WOUDENBERG vraagt of nog niet een laatste poging in het werk gesteld kan worden, teneinde de regeling te veranderen, een en ander in verband met het tweevoudige inzicht van de re geering op de kwaliteit van Schoonhoven. Spr. vindt het niet fair, als de politie een toeslag krijgt, terwijl de salarissen van do andere ambtenaren opnieuw gekort zul len worden. Het voorstel van B. en W. wordt daar na met 63 stemmen verworpen. Voor weth. v. d. Oever en de heeren Deeren- berg en Adriaens. Het verzoek van mej. G. A. M. Vliet, om haar een gedeelte van het Dodenhuis te verhuren, wordt z.h.st. ingewilligd. Kinderwerk van 't Nut. Bij de behandeling van het voorstel tot onderhandsche verhuring van het lokaal boven dé Veerpoort aan het departement Schoonhoven van de Maatschappij tot Nut van t’ Algemeen, bevreemdt het den heer PEERBOLTE dat B. en W. met dit voorstel komen. Kort geleden was het col lege nog van meening dat de Veerpoort geen geschikte plaats was voor het doel, waartoe men het zaaltje gebruiken wilde. In dien tusschentijd is er aan de Veer poort nog niets veranderd. Spr. juicht *t streven van bedoelde veréeniging toe, maar zij heeft niet van andere lokalen, did beter voor dit doel geschikt zouden zijn, gebruik willen maken. Den heer WOUDENBERG is het opgevallen dat de vereeniging voor ver lichting en verwarming van het lokaal f 50 zal betalen. Zou het niet beterzijn, als de ge meente dit bedrag betaalde? Hij weet niet of de vereeniging met die f 50 accoord zal gaan, anders zou het gehalveerd kunnen worden. De VOORZITTER acht de keuze ook niet bijzonder goed, en aanvankelijk heeft men de Veerpoort niet willen af staan, vooral met het oog op het gevaar, maar de commissie zegt, dat er nergens een geschikte plaats te krijgen is en B. en W. weten dan ook geen andere oplossing, dan, gezien het nuttige werk van het de partement, het gebouw maar te geven. Het voormalige Heerenlogement in de Koestraat acht de commissie voor haar doel niet geschikt De heer PEERBOLTE vindt dit een zonderlinge opvatting van de commis sie en constateert dat men B en W. in bepaalde richting wil drijven, waarom hij met het voorstel niet accoord kan gaan. Het wordt daarna aangenomen met de jn van de heeren De Groot, Peer- Van Harmelen en Van Beuzekom minuten 60 „schoten” te lossen Men zou dat op 5 punten kunnen toepassen, en (laaxüsj slecuts op eed bedrag auuien van f 7üü, waarmee dau levens ue bcnuoniio- vensche mdtiblxie nog gebaat zou zijn. De VUUKZlï i Lü wijst erop, dat de^-e zaak in de eerste plaats door Den Haag aanhangig is gemaakt, ze is geen liefhebberij van B. en W. Op advies van den Brandspuit raad en overleg met den Kon. Brandweerbond, heeft men het p.au opgevat hier eön nieuw alarmsysteem in te voeren. De zaak is behalve in de Brandspuitjjaad met den opperbrandmeester en een deskundige van den Brandweerbond besproken en gead viseerd werd toen tot invoering van dit systeem. Ir. de Graaf verklaarde, dat dit de juiste oplossing zou zijn, welke tevens het voordeel bezat, goedkooper te zijn dan eenige andere bruikbare en tevens doel treffender. Wat het door den heer Adri aens aangehaalde knalapparaat betreft, zegt spr., dat als bij een auto noodig beeft hij geen kinderwagen koopt. De beer Woudenberg zinspeelde op het gebruiken van een sirene, waaraan ook spr. had ge dacht, maar men heeft dit sterk ontra den Mede in verband met de luchtbe scherming heeft men rekening te houden met verschillende signalen. Brandklokken zullen straks evenmin gebruikt mogen worden als sirenes, daar deze instrumen ten bij de luchtbescherming een belang rijke rol zullen gaan spelen. Daarbij is het noodig, dat er een onderlinge verbin ding bestaat voor oogenblikken, dat men geen gebruik kan maken van de telefoon. De heer WOUDENBERG memo reert, wat weth. 'Deerenberg kortgeleden zei, namelijk dat men aan het luiden van de klok der R.-K. Kerk kan hooren of er brand is. Ook op verschillende signalen van een sirene kan het publiek ingesteld worden. Spr. vindt dan ook geen reden, om zijn stem aan het voorstel te geven. Weth. DEERENBERG zegt, dat degenen, die niet in de gemeente wonen, dikwijls meenen, beter op de hoogte van den toestand te zijn dan de inwoners zelf. Hij heeft zich tot het laatste tegen dit voorstel verzet en voelde voor het idee van den heer Adriaens Als er ergens brand is, weet men het zoo, en dan loopt alles uit. Ook spr. heeft het idee geopperd of het niet beter zou zijn, gebruik te maken van de radio-distributie of van de tele fooncentrale. Deskundigen evenwel zeg gen, dat het alarmsysteem dit voordeel heeft, dat in den nacht alleen de hoodige brandweerlieden opgeroepen worden en de bevolking in bed blijft. Tenslotte is spr. dan met het voorstel accoord gegaan on der de bijzondere voorwaarde, dat de af schrijving van het benoodigde bedrag in 5 jaar zou plaats hebben. Als Den Haag in dezen zuinigen tijd deze uitgave ver langt, wil spr. slechts onder deze voor waarde zijn stem aan het voorstel verlee nen. De VOORZITTER wijst er nog op, dat Ged -Staten hebben meegedeeld, dat als de raad niet uit eigen beweging tot ’t verleenen van dit crediet overgaat, zij het bedrag op de begrooting zullen plaatsen. De heer PEERBOLTE vindt het bedrag hoog, maar sluit zich aan bij het geen weth. Deerenberg gezegd heeft en zal om dezelfde redenen voorstemmen. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Woudenberg, van Beuzekom en van Harmelen tegen. Rooilijn Opweg. Volgt de aanbieding van een ontwerp besluit tot vaststelling van een voorgevel- rooilijn-verordening voor een gedeelte van den Opweg (Bij de behandeling van dit punt verschijnt de lieer (y. d. Hek ter ver gadering). De heer WOUDENBERG vraagt, of het niet mogelijk is, tegemoet tie komen aan den wensch van den heer Zijderlaan, die daar een woning bouwt en deze graag een halve meter dichter naar den weg zou willen plaatsen De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. met den heer Zijderlaan volle dige overeenstemming hebben bereikt. De heer WOUDENBERG zegt, dat zulks op dit punt toch niet hel geval is. De VOORZITTER houdt het tegen deel vol. Weth. d OEVER licht nog toe, dat de heer Z'jderlaan mag bouwen 50 a 60 c.M. binnen de vastgestelde lijn. Ten aanzien van den Opweg zegt weth. DEERENBERG, dat. al valt deze weg niet onder het provinciale plan, men toch geen wegen moet aanleggen die val len onder het 3e klasse wegen-type. Het is gevaarlijk om de woning met deuren en gevels onm ddellijk aan den weg te bou wen Maatregelen daartegen zullen voor de desbetreffende bewoners van groot be lang zijn. Bovendien gaat de Opweg groo- tere beteekénis krijgen, nu de weg uit Gouda aangelegd zal worden, waardoor de Opweg een rijweg zal worden met aan weerszijden een fietspad. Men moet er al leen op letten of deze weg voldoet aan de eischen, die het moderne verkeer stelt. De heer WOUDENBERG vraagt daarna in verband met deze aangelegen heid een geheime zitting. De VOORZITTER zegt deze toe na beëindiging van de agenda en na de rond vraag De heer v. HARMELEN zegt, dat het hoogmoedswaanzin stra zqd, dea Op slag aan de politie gespr< er misschien iets in de goed te maken? In dat geval zou gewenscht vinden, om deze te herzien in plaats van een kindertoeslag te verstrek ken, waardoor de tegenstelling met het overige gemeente-personeel. voor hetwelk weer een korting van 5 pCt. in zicht is, al te schril zou worden. In principe is spr. niet tegen den kindertoeslag, maar bij vraagt of bet oogenblik daartoe niet wat ongunstig gekozen is. Hij zou de zaak dan ook willen uitstellen tot de omstandighe den bet verstrekken van een kindertoeslag beter in de hand werken. De heer PEERBOLTE zegt, dat als de politiesalarissen van dien aard waren dat groote gezinnen met moeite konden rondkomen, de ambtenaren met een inko men van f 20 per week, het eerst voor dezen kindertoeslag in aanmerking zou den komen. Hü dacht evenwel, dat men hier met een proef te doen had. De aoci- aal-democraten zijn principieele tegen standers van kindertoeslag; zij wenschen betaling van prestatie. Bovendien is hij pr niet van overtuigd dat deze kindertoeslag de gewenschte resultaten zal opleveren. Hij gelooft, dat na de toekenning de loon- normen in de toekomst nog meer zullen dalen, waarbij dan ambtenaren zonder kinderen dubbel gedupeerd zouden zijn De heer v. d. HEK is het eenigszins met d? beide vorige sprekers pens. Hij had niet verwacht, dat dit voorstel in den raad zou komen. Als eerst A kindertoeslag krijgt volgt B ook wel. Spr. wilde, dat aan alle gemeenteambtenaren kindertoeslag ge geven kon worden, maar de financieele toestand der gemeente laat dit nu een maal niet toe. Spr behoudt zich zijn «tem voorloopig nog voor. De heer v. BEUZEKOM zal ook te gen dezen kindertoeslag stemmen, hoe mooi de zaak ook moge worden voorge steld De VOORZITTER wijst erop, dat bij de nieuwe salarisregeling voor het po litiepersoneel een algemeene norm is aan genomen, waarbij Schoonhoven als cen trumgemeente is gelijkgesteld met plattelands gemeenten. zoodat, evenals daar, de salarissen f 1300 f 1700 bedragen. Dat van den chef laat spr. er buiten, omdat dit nog veel sterker is teruggegaan. Daaraan valt nu niets meer te veranderen, daar het niet moge lijk is, de regeling te herzien. Maar tus- gchen de regels door heeft men kunnen lezen, dat het vraagstuk betreffende den kindertoeslag in elk geval nog wel beke ken kan worden. De minister staat daar althans niet direct afwijzend tegenover. In dat verband hebben ook de bonden sterk op dien kindertoeslag aangedron gen. Mocht deze poging resultaten hebben dan zal in elk geval de politie ermee ge baat zijn. In hoeverre het ook op het ove rige personeel zijn invloed zal uitoefenen kan spr. niet zeggen Al is men principi eel tegens ander van het verleenen van kindertoeslag, dan kunnen zich toch altijd omstandigheden voordoen, dat men ervoor is. Tenslotte zegt spr. dat B. en W alleen een ui'spraak van den raad, willen uitlok ken en dat zij willen doen wat mogelijk is om hun personeel ter wille te zijn. Weth. DEERENBERG heeft het altijd jammer gevonden, dat de kindertoe slag gescheiden werd van de loonregeling waardoor de schijn van een loonsverhoo- ging gewekt wordt. Men moet deze beide factoren echter gezamenlijk zien. Spreker meent, dat de raad er nooit voor voelde, om een bepaalde groep amb enaren meer in hun salaris te korten dan de andere. De politie heeft echter bij de laatste kor-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5