I IM ,PE Een streep door Locarno. O S w1 Aspirin Duitschland zegt het verdrag op. HET DUITSCHE VOORSTEL. IS »-f s.ao NOOMEN Het Rijnland bezet. Voorstel tot nieuwe onderhandelingen. Hitlers rede in den Rijksdag MAANDAG 9 MAAKT 1936 ACHT BLADZIJDEN. Na. 6630. 6 MAART 1936 68e JAARGANG SCHOONHOVEN, HAVEN 26. W. N. Europa, en hft. K. I WAREN hebben OP ot. st. vuld meteen goedkoop!! ncurreerende Beijerscht) STOLWIJK. vast op aan, allen tijde d wordt. eerend en franco thuis! CENT rviezen, i en c.. houdelijke *11® an hal besla «oor /'B-'X Uw gezondheid Ulhlullend verkrijgbaar In da oranje-bandbultjet van X labl. 70 ch. en oranjeMkjM van 2 tabl. 10 cf». 10 =n, décors. tusschen België te slui- op ,ig zijn in de 3 rind onze resul- politiek ge- liken niet als gezondheid ;r erdam iden, Brillen, ingt U onze Advertentien1-6 regels 1.80 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prijs. - Adver tentien worden gratis ge plaatst in ,De Gorcu me r". Toen het den tijd gekomen achtte om weer een leger en een vloot te vormen, deelde het eenvoudig mede, dat het daartoe zou overgaan, zonder zich dus te storen aan hetverdrag. Duitsch and sloot ook een ver drag van Local no, waarin het o.a. beloof de geen troepen te zullen legeren in het Rijnland. Daaraan hield het zich wederom zoolang als het zelf goeddacht. Duitsch- land sluit verdragen, maar als het er van af wil, dan zegt het die op. Wanneer het dus nu. direct na verbreking van het con tract van Locarno, aanbiedt om een nieuw verdrag aan te gaan, zullen degenen, aan wie dat voorstel gedaan wordt, geneigd zijn te vragen: hoe lang zal Duitschland zich aan dat non-agressieverdrag houden? Als Duitschland over een jaar of over een maand het heilzamer acht zich niet meer- daaraan te houden, zal ’t juist op de ma nier als bij de vorige overeenkomsten, een voudig mededeelen: van het non agessie- verdrag zien we af en we vallen u van middag aan. We denken dan ook niet dat Nederland zich begeerig zal toonen om een verdrag te sluiten met een staat, die zoo gemakke lijk zijn overeenkomsten breekt en die be rucht geworden is door de uitdrukking van den rijkskanselier von Bethmann Hollweg dat verdragen „vodjes papier” zijn. Of de andere uitgenoodigde staten meet vertrouwen in dat aanbod zullen hebben betwijfelen we en nieuwe verdragen zijn ook niet noodig. Wat wel noodig is, is in tegendeel: vernietiging van een verdrag, namelijk dat van Versailles, dat reeds zoo veel kwaad gebrouwen, zooveel haat heeft aangewakkerd en onderhouden. Duitsch land is sinds 1919 behandeld als een rechtlooze, Hongarije en Oostenrijk zijn verminkt, Tirol is met geweld en tegen eigen wil bij Italië gevoegd, Armeniërs en Tsechen vragen re$ds 17 jaar om recht en vrijheid en zoolang die verhoudingen onveranderd blijven, zal ook de onrust voortduren. Herziening vwn het schande lijke vredesverdrag is eerste eisch en aid die nu verdrukte en vernederde staten weer als gelijk-gerechtigden aan de confe- rentietafel kunnen plaats nemen, zal een overeenkomst gesloten kunnen worden, die hechter zal blijken dan het wrakke maak sel van 1919. ABONNE’S.’die zich aan onz® OAAA GuLden biJ levenslang® qUVv ongeschiktheid. liet door oorlogen kunnen wor den opgeheven. Wij hopen echter, dat menschelijk inzicht ertoe zal bijdragen ’t smartelijke van dezen toestand te verzach ten. Sedert de drie jaren, dat ik het be wind voer is de positie van Duitschland op alle gebied van nationale, politieke economische leven beter geworden. LOCARNO WAARDELOOS Hitler verklaarde met den meesten na druk, dat er een eenzijdige belasting was van Duitschland, terwijl het Fransch- Ruesische pact den toestand verscherpt had. Bereid tot elk offer in het belang van de Europeesche samenwerking moest hij toch constateeren, dat het verdrag van Locarno zijn beteekenis heeft verloren. Het Rijnverdrag heeft daardoor prac- tisch opgehouden te bestaan, en Duitsch land acht er zich dan ook in geen enkel opzicht meer aan gebonden (Applaus). rede via de radio zijn aan te hooren, zoo- dai het grootste deel van de bevolking van Berlijn de gelegenheid zal hebben Goeb bels, den gouwleider van Berlijn en rijks- prqpagandaminister, te hooren. DE BEZETTING DER GEDE MILITARISEERDE ZONE. Duitsche troepen-detachementen Zaterdagmorgen te Koblenz, Keulen en Frankfort garnizoenen betrokken. De be volking heeft deze detachementen met en thousiasme verwelkomd. Te Keulen had een défilé van tanks plaats, terwijl over Frankfort vliegtuigen vlogen. HOE PARIJS REAGEERT Een beroep op den Vol kenbond. De Fransche regeering heeft besloten de opzegging van het verdrag van Locarno door Duitschland voor te leggen aan den Volkenbond Men nam in Volkenbonds- kringen Zaterdagavond aan, dat de Vol kenbondsraad reeds Dinsdag zou bijeen komen. De voorzitter van den raad, de Austra liër Bruce, heeft echter besloten, den Raad bijeen te roepen tegen Vrijdag 13 Maart om 11 uur. De zitting der commis sie van dertien is tot Woensdag uitge steld. Men verwacht, dat Frankrijk en de an dere onderteekenaars van Locarno, nu de zaak aan den raad is voorgelegd, zich zul len onthouden van militaire maatregeleni behalve die. welke noodig zijn voor de vei ligheid. De onderteekenaars van Locarno zullen den Raad verzoeken, Duitschland te som- meeren zijn troepen terug te trekken, die hot Zaterdag en Zondag de gedemilitari seerde zone liet binnenrukken. Indien Duitschland weigert aan die sommatie te voldoen, zal de Raad dit constateeren en, evenals dit aan het begin van het Itali- aansch-Abessinisch conflict is geschied, officieel den schender van het verdrag aanwijzen. Ook dan zal automatisch arti kel 16 toegepast worden. Het zal de taak NIEUWSBLAD VDDRZÜIDtiOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT I J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Toen in 1919 te Versailles, in de rjes van hun overwinning, de ententestaten de vredesbepalingen opstelden, hebben zij zich i ingespannen om zoodanige bepalingen te maken, dat die staten rustig van eun vic torie zouden kunnen genieten. Vooral Duitschland werd tot het gebeente toe ver nederd en Frankrijk, dat altijd voor het Duitsche rjjk had gesidderd en dat nog steeds doet kon geen voorschriften bedenken, streng en slaafsch genoeg om den gevreesden buurman geknecht te hou- den. Er zullen toen wel koele en verstandige mannen geweest zijn, die gewaarschuwd hebben voor zoodanige politiek, maar de zoogenaamde bevrijders der kleine naties, de strijders voor de vrijheid, wilden daar van niet hooren en knevelden Tirolers, Tsjechen en Hongaren en onderwierpen vooral Duitschland aan even gruwelijke als dwaze bepalingen, zooals die van den schuld welke Duitschland zou moeten be talen en die in het vredesbedrag niet stond omschïfeven, zoodat Duitschland eigenlijk een blanco schuldbekentenis moest teekenen. Natuurlijk kon dat niet blijven duren. Duitschland richtte zich op en begon met de verdere betalingen der oorlogsschulden te weigeren. Toen volgde de kennisgeving dat het voortaan zelf de sterkte van zijn leger en vloot zou bepalen en nu heeft het ook het juk afgeworpen van de demililai- riseering van de Rijn-zöne. Het wil baas zijn in eigen huis en dat kan niemand kwalijk nemen. Nu biedt Duitschland bovendien aan een verdrag voor 25 jaar om Frankrijk en Bel gië en desverlangd ook ons land, niet aan te vallen, een non agressie verdrag. Het geen dus zeggen wil, dat de staten die zoo’n overeenkomst sluiten, wederkeerig beloven elkaar niet te zullen aanvallen Duitschland zal wel niet veel vrees heb ben dat Nederland tot een aanval zal «ver gaan en het verdrag zou dus alleen betee- kenen dat Duitschland belooft ons niet aan te vallen en evenmin België of Frankrijk. Dat is zeer fraai, maar de vraag rijst dadelijk aan Duitschland: hoe lang duurt bij u 25 jaar? Duitschland heeft een vre desverdrag te Versailles geteekend en zich daaraan zoo lang gehouden als het zelf verkoos. Wij hebben onze souvereiniteit in de ge demilitariseerde zone van het Rijnland hernomen. (Langdurige toejuichingen). Om echter alle misverstanden te voor komen en ter verzekw^g en bevestiging van den vrede in Europa, verklaart de Rijksregeering zich bereid geheel nieuwe onderhandelingen aan te knoopen ter be reiking van een ander systeem van veilig heid en pacificatie. Zulk een voorstel aan vaardt de Duitsche rijksregeering tot in alle diepte en consequenties, omdat zij ook de volkomen pariteit bereikt heeft. duitschLands voorstellen I. De Duitsche regeering verklaart zich bereid onmiddellijk met' Frankrijk en Bel gië in onderhandeling te treden over de vorming van een wederzijds gedemilitai- rieeerde zone en aan dergelijke voorstellen in allen omvang van te voren haar goed keuring te hechten op voorwaarde van ge lijkheid. II. De Duitsche regeering stelt voor, ter verzekering van de onschendbaarheid en onaantastbaarheid dep grenzen in ’t Wes ten een non-agressieverdrag Duitschland, Frankrijk en ten. waarvan zij bereid is den duur 25 jaar te stellen. III. De Duitsche regeering wenscht En geland en Italië uit te noodigen als ga rantie dit verdrag te onderteekenen. IV. De Duitsche regeering is bereid, in dien de Nederlandsche regeering dat wenscht en de andere verdragspartijen het gewenscht achten, Nederland in dit ver- drag-systeem te betrekken. V De Duitsche regeering is bereid, ter verdere versterking van de veiligheids- overeenkomsten tusschen de Westersche mogendheden een luchtverdrag te sluiten, waardoor automatisch en effectief het ge vaar van plotselinge luchtaanvallen wordt voorkomen VI. De Duitsche regeering herha^U haar aanbod met de staten, die in netkosten aan Duitschland grenzen, een non-agres- sie-verdrag. zooals met Polen, ti sluiten. VII. Daar de Lithausche regeering in de laatste maanden haar houding met be trekking tot het Memelgebied, aan een ze kere correctie heeft onderworpen, neemt de Duitsche regeering de uitzondering, die zij eens ten aanzien van Lithauen heeft moeten maken terug en verklaart zij zich onder voorwaarde, dat de gegarandeerde autonomie van het Memelgebied wordt bevorderd, bereid ook met Lithauen een dergelijk non-agressie-verdrag te sluiten. EINDELIJK RECHTSGELIJK HEID. Na de thans eindelijk bereikte rechts gelijkheid en het herstel der volledige sou vereiniteit over het geheele Duitsche rijks gebied beschouwt de Duitsche regeering *t voornaamste motief voor haar uittreden uit den Volkenbond als vervallen. Zij is derhalve bereid weer tot den Volkenbond toe te treden, en spreekt daarbij de ver- HET „DUITSCHE VRAAGSTUK” Wij leven in een eng-begrensd land, dat te klein is. Wij willen ons niet als helden laten doodschieten. Wij hebben heelemaal niet minder eergevoel dan anderé volken. Wij hebben evenveel fatsoenlijke en on fatsoenlijke menschen hier als elders. De menschen, die zich bij ons gedurende en na den oorlog onfatsoenlijk hebben gedra gen. leven nu als emigranten in andere landen: de fatsoenlijken zijn gebleven! Een Duitscher heeft b.v. 18 maal min der grond dan een Rus. Hierdoor vooral wordt de economische toestand zoo be nard. Spr. gelooft, dat er buitenlanders blij zouden zijn, als de nood in Duitsch land nog grooter werd. Zonder de tucht en het organisatiever mogen van den Duitscher zou het niet mo gelijk zijn geweest, dat 67 millioen men schen een bestaan zouden hebben gevon den Het Duitsche volk hoeft bij den strijd om het bestaan geen speciale hulp te heb ben maar het wil geen slechtere kansen hebben dan anderen. Dit is de eerste Duit- 1 sche kwestie. De tweede Duitsche kwestie is deze, dat dit volk het gevoel moet bezitten van zijn rechtsgelijkheid en van politieke veiligheid. DUITSCHE TROEPEN IN HET RIJNLAND. In dit uur waarop in de Westèlijke provincies van het Rijk de Duitsche troe pen z^p juist haar vredesgarnizoen heb ben betrokken leggen wij hier tezamen twee heilige beloften af: Ten eerste, dat wij bij het herstel van de eer van ons volk voor geen geweld zullen terugwijken en liever eervol zullen ten onder gaan dan te capituleeren; ten tweede, dat wij thans met alle energie kunnen streven naar toena dering tusschen de wolken van Europa en in hel bijzonder naar samenwerking met onze Westelijke buren. Ik geloof thans na 3 jaar den strijd om de Duitsche rechtsgelijkheid als beeëindigd te kunen beschouwen. Ik geloof, dat daar mede de eerste voorwaarde voor het ons terugtrekken uit de Europeesche collec tieve samenwerking is weggevallen. Wan neer wij thans dus weer bereid zijn aan deze samenwerking deel te nemen, ge schiedt dit met den oprechten wensch, dat deze gebeurt met een terugblik op de laat ste jaren, die er toe zullen bijdragen, dat voor de andere Europeesche mogendheden ’t begin van samenwerking grooter wordt. Wij hebben in Europa geen territoriale eischen te stellen. Wij weten, dat alle spanningen welke voortkomen uit onge rechtvaardigde territoriale bepalingen in Hitler heeft door een nieuwe daad van1 groote politieke beteekenis Euro pa In opschudding gebracht Zaterdao heeft de Duitsche regee ring het verdrag van Locarno opge zegd. In de nota, welke dien ochtend om 11 uur door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken aan de ge zanten van Italië, Frankrijk, Enge land ea België werd overhandigd, werd ben van dit besluit kennis ge geven. Tevens biedt Duitschland don mogendheden, die dit verdrag onder- teekenden, onderhandelingen aan, ten einde is komen tot een nieuw ver drag. De Duitsche regeering biedt tevens aan, weer lid te worden van den Vol kenbond, tegen zekere garanties. Bij wijze van symbolische bezetting van het Rijnland zijn tegelijkertijd eenigo bataljons Duitsche troepen het Rijnland binnengetrokken. DE BETEEKENIS Bij hot verdrag van Versailles, dat in 1919 een einde maakte aan de wereldoor log, werd een denkbeeldige lijn getrokken 50 KM ten O van den Rijn en evenwijdig aan die rivier. Ten Westen van deze lijn mocht Duitschland geen militaire troepen machten samentrekken en geen verdedi gingswerken aanleggen. Dat werd bepaald in de artt. 42 en 43 en verder stelde art. 44 vast, dat een eventueele schending door Duitschland van de artt. 42 en 43 als een vijandige daad tegen de onderteeke naars van het verdrag en als een poging tot verstoring van den wereldvrede zou worden beschouwd. Duitschland was toen verplicht, deze bepalingen als vredeswoorden te onder teekenen, maar het heeft bovendien in 1925 aan Frankrijk en België vrijwillig aangeboden een niet-aanvalsverdrag te sluiten, dat de veiligheid van de Belgische en Fransche Oostgrens waarborgde, In art. 2 van dit verdrag van Locarno ver plichtten Duitschland, België en Frankrijk zich wederzijds om niet tot een aanval over te gaan. Deze verplichting gold niet wanneer het een geval van gerechtvaar digde zelfverdediging betrof of ’n schen ding van de artt. 42 en 43 van het verdrag van Versailles, betreffende de demilitari- satie van het Rijnland. Met het verdrag van Locarno heeft Duitschland dus de demilitarisatie van ’t Rijnland nadrukkelijk aanvaard en vol gens dit verdrag zou op dit oogenblik Frankrijk den militairen bijstand van En geland, België en Italië kunnen opeischen. EEN VOLKOMEN VERRASSING Hitler heeft met dit ingrijpende besluit Europa volkomen verrast. Het was reeds eenige dagen bekend, dat binnenkort een zitting van den Rijksdag zou worden ge houden, waarin de rijkskanselier een ver klaring zou afleggen. Donderdag werd nog bepaald, dat die zitting op 13 Maart zou plaats hebben, doch Vrijdagavond laat werden plotseling de rijksdagleden tele grafisch tegen Zaterdagmiddag 12 uur op geroepen. Een uur vóór den aanvang van deze zit ting ontving Hitler de gezanten van bo vengenoemde mogendheden voor de over handiging van de nota, die tegelijkertijd aan die regeeringen werd verzonden. In den Rijdsdag legde Hitler namens de Duitsche regeering een verklaring af, waarvan we hier don verkorten inhoud laten volgen Toen in de grauwe Novemberdagen van het jaar 1918 het doek was gevallen over het bloedige treurspel van den grooten oorlog, ademden millioenen menschen in de geheele wereld ruimer. De hoop kwam op, dat een einde was gekomen aan een tijdvak van fouten, dat daardoor vol on heil was. De Duitschers» die de meeste Postrekening 13763. administratie opgeven voor de verzekering, ztfn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van A Af) Gulden blJ Qnïï Gulden b« verlies 90(1 Gulden verlies 1AA Gulden bij verlies AA Gulden bij verlies van een UUU overlijden. «JUU van hand ot voet, uUU van een oog. 1 VU van een duim. UU anderen vinger. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrydag.Prys by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 naand en f 1.25; p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. offers hebben gebracht, geloofden ook het meest aan de komst van een beteren tijd. Maar de vrede, die als sluitsteen zou wor den gelegd hoven de groeve van den oor log, is geworden tot een aanleiding voor nieuwen strijd. De wereldgeschiedenis zal vaststellen, dat sedert het einde van den grooten oorlog de wereld is geteisterd door omwentelingen op geestelijk, politiek en economisch gebied, zooals die anders zich in 1000 jaar ontwikkelen. Men moet bedenken, dat sedertdien de spanning tusschen de volken grooter is geworden dan zij ooit is geweest De bols jewistische revolutie brengt één der grqot- ste rijken der wereld in onoverbrugbare tegenstelling, zoowel wat betreft wereld beschouwing als godsdienst tegenover de omringende landen. Wereldbeschouwingen storttenineen, een God werd onttroond, godsdiensten en kerken vernietigd. Keizerrijken en koninkrijken verdwij nen langzamerhand zelfs uit de herinne ring, terwijl omgekeerd parlementaire de mocratieën werden opgegeven om staats ideeën in haar plaats te stollen. De ver baasde wereld ziet, dat de oorlogsgod zwjiardpr gepantserd dan ooit over de aarde schrijdt. De legers van honderdduizenden zijn gegroeid tot millioenen legers. -*Aan deze ontwikkeling hebben wij geen schuld, want het lag niet in ons vermogen. in die tijden van verdwazing der wereld denk beelden te geven. Wij behoorden 15 jaar lang tot de gene- geerden Deze ontwikkeling is ontstaan uit het rampzalige verdrag van Versail- i les Sedertdien bestaat het onderscheid tusschen rechtloozon en overwinnaars. wachting uit, dat binnen afzienbaren tijd langs den weg van vriendschappelijke on derhandelingen het probleem der koloniale rechtsgelijkheid en het probleem van het losmaken van het Volkenbondsverdrag van zijn in het verdrag van Versailles gewor telde grondslagen worden opgelost. Nu eerst recht, zoo besloot Hitler zijn rede, kunnen wij bereid zijn tot samen werking met onze naburen: wij hebben geen territoriale eischen en wij zijn ons bewnst van de verplichtingen tegenover het overige Europa. Gunstig jaar van het nat.-soc. bewinc taten in de buitenlandsche weest. Ik kon dit slechts bereiken niet als dictator, maar als Führer, die een op dracht vervulde met de innerlijke instem ming van het volk. Ik laat dan ook de Duitsche Rijksdag ontbinden, om het Duitsche volk de gele genheid te geven door een stemming aan zijn oordeel over de politiek van de Duit sche rijksregeering uiting te geven. (Don derende, langdurige toejuichingen). VOLKSSTEMMING 29 MAART. De rijksdagpresident, generaal Goering, verklaarde daarna dat de stemming ge houden zou worden op 29 Maart en bracht hulde aan Hitler, aan wiens werk Duitsch- land’s onafhankelijkheid te danken is. Na een belofte van trouw aan den Führer en het volk sloot hij den Rijksdag met een driewerf .,Sieg, Heil!” GOEBBELS LEIDT VER KIEZINGSCAMPAGNE. Minister Goebbels is door Hitler met de leiding van de verkiezingscampagne be last. Ze zal Dinsdag 10 Maart met een groote vergadering van den gouw Groot- Berlijn beginnen. Rijksminister Goebbels zal dien avond in de Deutschlandhalle spreken. De redevoering zal over den Berljjn- schen en over den Duitschlandzender wor den verspreid. In het Sportpaleis, in de Tennishal in de Pharuszaal en in twee honderd andere vergaderlokalen zal de

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1