Binnenland Wat geeft de Radio. SLECHTE OLIE! Van Kondom Alleen voor Vrouwen 4 VRIJDAG 13 MAART 1936 De heer x. A HEUVEL (a.-r zeide dat voor 40.000 tuinders ongeveer 1000 gld. per bedrijf beschikbaar is, waarvan alle kosten afmoeten. Hun toestand blijft nijpend. 1)0 heer GROEN (r.-k.) wees op den nog steeds voortdurcnden achteruitgang van den tuinbouw In Kennemerland zijn er menschen die nog zoo goed als niets hebben ontvangen De minister bespoedig? daarom de uitkeeringen ovor don oogst 1935 en make tijdig de richtprijzen be kend. De heer SMEENK (a.-r.) vestigde do aandacht op den slechten toestand in de boomkweekerij en besprak de ministeri- eele beschikkingen in verband daarmede. De heer HIEMSTRA (s.d.) zei, dat er moet gezocht worden naar een systeem dat een combinatie is van hoogere bin- nenlandsche prijzen en steun. De beer KAMPSCHöER (rk.) zei 'dat in 6 jaar tijds de waarde van den ex port met 69 pCt. is teruggeloopen, sedert 1934 met 20 pCt. Ondanks den sterken te ruggang van den export naar Duitschland is dit land nog altijd onze beste klant. Spr. vroeg nadere inlichtingen omtrent den invoer van buitenlandsch fruit enbui- tenlandsche groenten. De heer EBELS (v.d.) bepleitte be vordering van den export en de toepas sing avn de Landbouwuitvoerwet ten aan zien van den tuinbouw. De heer VERVOORN (plattel.) uitte zich in gelijken zin. Ook hij drong aan op verhooging van de richtprijzen, welke hil „afbraakprijzen" noemde. Hij achtte de heffingen op den invoer van buitenlandsch fruit te laag. De heer SNEEVLIET (r.s.) meen de, dat verschillende organisatorische maatregelen de vernietiging van onver kochte groenten zouden kunnen voorko men. Bij de vaststelling van de minimum prijzen moet rekening worden gehouden met de vaste lasten Maar zal de minister aan den wenk van den heer Groen kunnen voldoen, nu het in diens fractie minder vast met de vaste lasten schijnt te staan dan ooit te voren? De heer LOUW ES (v.d) was. van oordeel dat de minimum-richtprijzen wel iets zouden kunnen worden verhoogd. De heer DE VISSER (c.p.) schetste den noodtoestand in den tuinbouw. Hij kwam op tegen een verhooging van de prijzen. De regeering heeft niet. alle mo gelijkheden voor den export uitgeput. Zij verwaarloost Rusland als afzetgebied. Antwoord van den minister. MINISTER DECKERS zeide, dat de veilingprijzen alleen geen maatstaf zijn voor den toestand van de tuinders. Er komen heel wat tuinders aan de veilin gen, die niet ig den tuinbouw alleen hun bestaan vinden. Met 80 Nederl. gemeenten bestaat een overeenkomst inzake de afneming van goedkoope groenten ten behoeve van de werkloozen. De, prijzen van de tuinbouw producten verschillen van dag tot dag, soms zoo sterk, dat de richtprijzen tevo ren niet bekend kunnen worden gemaakt Aan de orde is de afdeeling visscherij. De heer DUYMAER VAN TWIST (a r zegt, dat de visscherij in een nood toestand verkeert, in armoede, in vele ge vallen in bittere armoede. Het blikvleeseh voor werkloozen enz. worde vervangen door zeeviach. De bak olie moet goedkooper worden gemaakt. Aan den rand van den afgrond verkeert het garnalenbedrijf. Alleen garnalenvis- schers moeten vergunning krijgen om gar nalen te visschen. Een garnalenverkoop- bureau worde opgericht. De heer DROP (s.d.) meent, dat niet kan worden doorgegaan met de tegen woordige heffingen van categorieën vis- schers, die in nood vorkeeran, o.a degar- nalenvisschers. Den^jninisler staat geen lijn voor oogen bij steun aan IJmuiden. Het haringbedrijfis onder het regee- ringsbeleid achteruitgegaan in plaats van vooruit. Centralisatie van den oesterverkoop had reeds lang moeten plaats vinden. De heer VOS (lib.) vraagt, hoe 't staat met de reorganisatie der visscherij-cen- trale. Onze export naar België van visch is een tiende der hoeveelheid van 1930. volkomen in strijd met de overeenkomst tusschen België en Nederland en Dene marken. Komt de Duitsche regeering de overeenkomst wel na? Er heerscht een chaotische toestand ten aanzien van de garnalen. Pelvergunnin- gen worden gegeven aan wie nooit gepeld hebben. De heer LOCKEF EER (rk.) be pleit de belangen der kleine mosselkwee kers. De heer VAN DIS (s g.) bepleit steun ▼oor het garnalenvisschersbedrijf. 's Mi nisters maatregelen inzake de garnalen hebben volkomen fiasco geleden Hij stelle zich van den toestand der garnalenvis- schers op de hoogte en neme alsnog de noodige maatregelen De* heer DE VISSER (c.p.) pleit -oor erkenning van Rusland. De heer SNEEVLIET (r.s) wenscht saneering niet alleen van hef treilersbe- drijf, maar ook aan boord van de sche pen. Antwoord van minister Deckers. MIVISTJC& DECKERS zegt, i voor de kustvisscherij binnenkort wat te zullen doen. De steun aan de binnenvisscherij heeft het karakter van bedrijfssteun. Men wil een wijziging van de vissche- rijcentrale, maar in beginsel is spr. erte gen, een crisisinslelling tot koopman te maken Spr. streeft naar kostenverlaging maar kan er eerst in slagen, als hg een nieuwen regeeringscommissaris voor de visscherij gevonden heeft Hij zal overwegen, of het vischverbruik kan worden gepropageerd, maar er wordt tegenwoordig wel voor verbruik van erg veel artikelen propaganda gemaakt. (Ge lach). De oesteïkwestie heeft al lang spr.'s aandacht. De Kamer keurt de afdeeling goed. Pluimveehouderij. Aan de orde is de afdeeling pluimvee houderij. De heer VAN DER SLUIS (s.d), zegt, dat de kippenhouders ontevreden zijn, omdat zij geen compensatie krijgen voor den last, welken de graanrechten op de pluimveehouders leggen. Bij uitvoet- wordt restitutie gegeven. Maar in ons land stijgt de eierprijs door het graanrecht en daardoor daalt het eierverbruik. De heer EBELS (v d vraagt een bij zonder onderzoek van de eiermarkt. De toeslag van vijf cents voor een kuiken voor fokinrlchtingen worde tot tien cents ver hoogd. De heer SCHILT HUIS (v.d.) zegt, dat er twijfel bestaat ten opzichte van de vraag, of de voorgeschreven foktechniek de beste is. Daarbij is controle op de na leving moeilijk. Er zijn uitstekende hoen derrassen aanwezig, die gekweekt zijn in een tijd, toen men van de voorgeschreven foktechniek, niets afwist. De heer DE VISSER (c.p.) dient een motie in, waarin de kamer uitspreekt, dat het door de pluiveehouders betaalde graan recht aan ben moet worden gerestitueerd, hetzij uit het landbouwcrisisfonds, hetzij uit het z.g.n. kippenpotje. De heer VAN DEN HEÜVEL (ar.) zegt, dat het pluirnveebeleid het zwakste deel is der landbouwcrisjspolitiek. De eigenlijke pluimveehouders worden zeer ernstig benadeeld door velen, die pluim vee houden als bijverdienste en van wie verscbeidenen in overheidsdienst zijn. De minister meent, dat restitutie van gi aan recht bij uitvoer een voldoende com pensatie is, maar dit is stellig niet waar, nu de vrije uitvoer niet meer bestaat. Voorts mag men den pluimveehouders niet de foktechniek opdringen, welker voortrefielijkheid zijzelven betwijfelen. Een deskundige betoogt, dat de verhooging van het legvermogen de vitaliteit van de kip aantast En de controle op de naleving van de voorgeschreven techniek is vol strekt onvoldoende. Antwoord van den minister. MINISTER DECKERS zegt, dat eierexporteurs de graanrechten terug krijgen, waardoor mede een prgsverlioo- gende werking op de binnenlandsche markt zich doet gevoelen. Dit stelsel werkt goed, zoolang de export in stand blijft. Daarvoor wordt dan ook alle moeite ge daan. De eigenlijke pluimveehouder ia over de regeling niet zoo ontevreden. De teeltregeling werkt niet zoo erg be lemmerend als de heeren Schilthuis en t. d Heuvel meencn. De laatste maakt er spi. een grief van, dat hij de kwaliteit van het pluimvee vérbetert, maar dit is vol strekt niet in strijd met de landbouwcri- siswet. Met de bacon doet spr. hetzelfde Absoluut afdoende kan ook deze controle «net zijn, maar wij hebben hier te doen met fokkers, die zich vrijwillig onder overheidstoezicht hebben geplaatst. Per jaar wordt hier 2500 ton voeder- garnalen gevischt, voor menschel ijke con sumptie ongeschikt. Vroeger gingen zij naar Duitschland. Nu moest afze'.gebied hier worden gevonden. Dit kon alleen hij de pluimveehouders. Deze betalen voor de garnalen, wat zij vroeger voor het andere voer betaalden De overheid betaalt de rest bij Maar nu waren er handelaren, die icrisiswinst wilden maken en de garnalen goedkoop wilden opkoopen, om ze duur te verkoopen. Daarom is een betronwbare maatschappij uitgezocht. Do Kamer keurt de motie goed. Over de motieeD Visser wordt heden gestemd. De vergadering wordt geschorst tot de avondvergadering, waarmee begonnen werd met de behandeling van het wetsonwerp inzake financiering van den versnellen biuggenbouw door verhooging van de tij delijke heffing van het bijzonder invoer recht op benzine. GROOT-VERLOFGANGERS BLIJVEN ONDER DE WAPENEN. VOORZORGSMAATREGEL ONZER REGEERING. Internationale toestand verflt waakzaamheid. Woensdagavond heeft voor de beide Nederlandsche zenders, de minister-presi dent dr. H Colijn een toespraak gehouden in velband met den internationalen toe stand. Dr. Golijn wees erop, dat de politieke spanningen in Europa weer grodter ge worden zijn. Hij constateerde, dat blijkbaar allerwe gen de neiging aanwezig is, om het ge vaar voor oorlog te keeren, om langs den weg van onderlinge besprekingen den vrede in Europa te handhaven, doch men kan niet zeggen, dat alle gevaren reeds verdwenen zijn, omdat in de eerste phase van het conflict koele beradenheid den toon aangaf. De mogelgkheid van toene mende spanning mag niet geheel uitgeslo ten worden geacht en met die mogelijk heid moet dus rekening worden gehou den. Dit geldt met name voor een lajid met zoo blootgestelde ligging als Neder land, een land, welks legersteisèl boven dien zoo ia ingericht, dat niet het gehee- le jaar door beschikt kan worden over een voldoend aantal geoefende militairen om de noodige voorzorgsmaatregelen te tref fen tot verzekering eener mobilisatie, wanneer die nooclig mocht blijken. In zulk' een periode bevinden wij ons thans, nu a.s. Zaterdag *oe* de dienst plichtigen van de z.g. winterploeg het tijdstip zei) zijn aangebroken, om met gioot verlof huiswaarts te keeren. Ging dit door, dan zou een zoodanige vermin dering van de sterkte aan geoefende mi- ,litairen intreden, dat daardoor gemist zou worden was juist in dagen van inter nationale spanning niet kan worden ont beerd. Het is in verband hiermede, dat de re geering besloten heeft de dienstplichtigen van de regimenten infanterie en van het iegi ment wielrijders, die thans voor eer ste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts z'puden keeren, tot nader order in werkelijken dienst te hou den. De minister-president sprak het ver trouwen uit, dat men in dezen maatregel niet meer zou zien en er vooral niet meer in zoeken, dan er werkelijk in gelegen is. De regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opge lost, maar zij acht het niettemin noodza- kelkij, aan de nu eenmaal in ons leger- stclsel bestaande lacune tegemoet te ko men op een wijze, die de geringste be zwaren voor de betrokkenen meebrengt en uternationaal het minste «tof opjaagt. Indien iooh de winterploeg aan bet einde der week met groot verlof ging, en de omstandigheden zouden er onverhoopt eens toe leiden, dat oproeping van groot verlofgangers noodjg werd, dan zou dit èn in het eigen land en naar buiten een veel ernstiger indruk maken dan de maatre gel, die thans genomen zal worden. Spr. vertrouwde, dat de aanhouding van deze dienstplichtigen van zeer korten duur zal zijn. Er ia voorshands geen enkele reden om ongerust te zijn. De commandant van het veldleger heeft een dagorder uitgevaardigd, welke Donder dagochtend op het morgenappèi door de regimentscommandanten is voorgelezen. In deze dagorder verwijst de comman dant naar de radio-rede van den minister president en den daarin aangekondigden maatregel ten aanzien van de winterploeg der lichting 1935. „Ik verwacht van alle dienstplichtigen, die door den genoemden maatregel worden getroffen," zoo vervolgt de commandant, „dat zij met blijmoedigheid den plicht zul len vervu'len, dien het landsbelang van hen vordert en dat zij er een eer in zullen stellen bij te dragen tot de veiligheid van het Vaderland Van alle militairen, behoorende tot het veldleger, verwacht ik bovenal thans, dat zij indachtig zullen zijn, dat de weermach* zich door stipte plichtsbetrachting en goe de kiijgstucht zal hebben te onderscheiden Ik weet dat het Vaderland daarop Teke nen mag. Leve de Koningin!" Drie duizend man blijven onder de wapenen. Naar wij vernemen bedraagt het aantal dienstplichtigen, dat door de genomen be slissing onder de wapenen blijft, ongeveer 3000 man, waarvan 180 wielrijders en de rest infanterislên. Geen troepen-verplaatsing. De militaire maatregelen, welke de re geering' heeft genomen, hebben op het oOgenblik nog geen troepenverplaatsing tengevolge gehad. De opleiding van de dienstplichtigen, die de volgende week onder de wapenen moeien komen, zal normaal zijn. Wanneer mocht blijken, dat door bijzondere om standigheden er aan opleidingspersoneel te kort is, heeft de regeering het in de hand om reserve-officieren onder de wa- ponen te roepen, waardoor dan opleidings personeel kan worden vrijgemaakt. Nu de winterploeg nog onder de wapenen blijft en de zoraerploeg dezer dagen opkomt, zou het mogelijk zijn, dat de legering der troe pen hier en daar moeilijkheden met zich bracht. Die kwestie is thans in studie. In dien en in hoeverre aanvulling noodig is, zal poe moeten blijken. Of eok andere Zaterdag 14 Maart. Hilversum 1. 1875 M. V.A.R A. 8 uur Gramofoon, V.PR.O. 10 uur Morgenwij ding; V.A.R.A. 1015 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon; L2.30 uur Concert door Orvitropia-, 1 uur Gymbaal en Piano; 1.15 uur Concert door Orvitropia, 2 uur Con cert door het Berner Strijkkwartet 2.30 uur Bij het 40-jarig bestaan van Pro Ju- ventute. Toespraak door Mej. Mr. Bertie Cohen; 2.45 uur Concert door het Berner Strijkkwartet; 3.10 uur Voor de Schaak- liefhebbers door S. Landau; 3.30 uur Con cert door het Rotterdamscb Philbarmo- nisch Orkest; 4.30 uur Esperanto-uitzen- ding; 4.50 uur Concert door het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest 5 40 uur Letterkundig Ovërzicht. A. M de Jong be spreekt: „Achterbuurt" La jas Kassak; 6 uur Orgelbespeling; 630 uur Film en Theater; 7 uur Gramofoon; 7.15 uur Zeeuwsche uitzending; 8 uur S O.S.-be- richten; 8 03 uur Nieuwsberichten; 8.10 uur Dansmuziek door The Ramblers; 8.40 uur V.A.R.A.-Varia; 8 46 uur Een Trip door Europa. Concert door het V.A.R.A.- Orkest; 9 90 uur Graïnofoon; 10 uur Nieuwsberichten en Wij vragen uw aan dacht voor; 10.10 uur Gramofoon; 10.30 uur Sport: Hockey. Nabeschouwing over den interlandwedstrijd NederlandBelgië, welke hedenmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam gespeeld wordt door A G. van Beers; 10.45 uur Panorama van de V.A.R. A.-Maand-revue's; 11.15 uur Concert door Cor Steyn's Accordeon Or kest; 11.45 uur Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. 8-8.15 Wij beginnen de dag; 8.15—0.15 Gramo foon; 1010.30 Gramofoon; 10.3011 Muziekuitzending voor fabrieken; 11— 11.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.1512.30 Gramofoon; 12.301 Concert door het K.R.O.-Orkest; 1—1.10 Gramo foon; 1.10—1.30 Concert door het K.R.O.- 0rkest;t.301.40 Gramofoon; 1.40—2 Concert door het K.R.O.-Orkest; 2—2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.303 Sporthalfuurtje door P. Olthoff; 3-4 Kin deruurtje; 4-4.15 Gramofoon; 4.15—5 Concert door de K.R.O.-Boys; 5.055-30 Gramofoon; 5.30—6.20 Concert door de K.R.O.-Melodisten; 6.20—6 45 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.45 7 Gramofoon; 7.15—7.35 Katholieke Ra dio Volks Universiteit. Economie. „Alge- banken" door Dr. G. W. M. Huys- .LichtbaXens". 1 O-minuten overpeinzing door Henri de Greeve Pr.» met muzikale omlijsting; 88.10 Nieuws berichten en K.R.O.-mededeelingen; 8.10— 8.25 Actueele aetherflitscn; 8 258 30 Gramofoon; 8.30—10 Concert door het KJl.O.-Orkest en de K.R.O.-Boys en Gra mofoon; 10—10.15 Het Passieverhaal van Cyriel Verschaeve. „Jezus van Nazareth, Koning der Joden". II. Grthsemane ,door Else Flügel; 1015—10.30 Bezinning in schoonheid; 10.30—10.35 Nieuwsberich ten; 10.35—12 Gramofoon. Zondag 15 Maart Hilversum L 1875 M. V.A.R.A. 8.55 uur Gramofoon; 9 uur Voetbal mededee lingen; 9.05 uur Tuinbouw halluurlje. S. S. Lanlinga over; „De bloempot en de potaarde"; 9.30 uur Gramofoon; 9.45 uur Van slaat en maatschappij door A. Pley- sier. „Radio en Democratie"; V.P.R.Ü. 10 uur Zondagshalfuur vóór kinderen. Mevr. L. Spelberg—^tokmans; 10.30 uur Kerkdienst uit het gebouw van den N.P. B. te Laren. Voorganger: l)s. A. Trouw; A.VÜ.O. 12—12.30 Filmpraatje door L. J Jordaan; 12.30—1 Concert door het Omroep-Orkest, 1—1.30 AVRONLROM- uitzendingen uit Indië. Een rondrit door Batavia onder leiding van Hans v. d. Wall; 1.30—2 Concert door Kovacs Lajos en zgn Orkest; 2-2.30 Boekenhahuur, 2.50 4 Concert door de Groninger Orkest Vereen 'ging en Piano; 44.30 Gramo foon; 4.30—4.45 Nieuws van het Olym pisch front. Jhr. L. J. Quarles van Uf- ford: „Hockey verwachtingen"; 4.455 Sportuitslagen en Gramofoon; V.A.R.A. 5 05 uur Concert door The Blue Rhythm Singers; 5.15 uur Voetbal \an den dag; 5.30 uur Voetbaluitslagen; 5.35 uur Gra mofoon; 6.15 uur Op\ oering van de der de Radio-potpourri, Van Gibraltar tot Ar changel; pl.m. 7 uur De Banneling, Leo Tolstoi, verteld door Willem van Cappel- leu, pl.m 7.15 uur Vervolg Radio-pot pourri; A.V.R.O. 8-8.15 Nieuws- en Sport- berich'en, daarna Mededrelingen; 8.15— 8.45 Concert door bet Omroep-Orkest en Viool; 8459 Radiojournaal; 99.50 Concert door het Aeolian-Orkest, met me dewerking van Sopraan, Tenor en Ge mengd Sextet; 9.5010.10 Orgelbespeling; 10.1011 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 1111.10 Nieuws- en Sport berichten; 11.1012 Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. 8.90— 9.30 Morgenwijding door Kftp. Jac. Schmidt; N.C.R.V. 930—9.50 Gramo foon; 9.50 uur Kerkdienst uit de Ned Herv. Kerk (WesterKerk) te Amsterdam. Voorganger Ds. P. J. de Jong; na den Dienst tot 12.15 uur Gramofoon; K.R.O. 12.15—1 Concert door het K.R.O-Or kest; 11.20 Boeken en Schrijvers; 120 —2.10 Concert door het K.R.O.-Orkest; 2.102.30 De K.R O.-luchtlijn, dnor P. R. O. Peller; 2.303 Concert door de KÜ.O.-Melodisten; 33 30 Concert door de Kon. Harmonie „Sint Gaecilia" te Tegelen; 3304 Concert door de K.R.O.- Melodisten; 44.30-Concert door de Kon Harmonie „Sint Caocilia" te Tegelen; 4.30 5 Ziekenhalfuurtje door Kapelaan H. Roel vink; N.C.R.V. 5—520 Gramofoon; 5.20 uur Kerkdienst uit de Grref. Kerk (Julianakerk) te Dordrecht. Voorganger: Ds. M. Gravendijk; na den Dienst tot 7 45 uur Gramofoon; K.R.O. 7.457 50 Voet baluitslagen: 7 50810 Uitzending van het R.-K. Werkliedenverbond. Problemen. V. Leden en Leiders: Dienende liefde, door Pastoor F. van Leeuwen;8.10 8.15 Nieuwsberichten; 8.159.10 Concert door het Concertgebouw Orkest; 9.10 9.30 Voordracht door Tine Medema; 9 30 955 Concert door de Haarlemsche Or kest Vereeniging; 9.5510 Gramofoon; 1010.30 Opvoering van „De aarde wankelt"; 10.3010.35 Nieuwsberichten; 10.35—10.40 Gramofoon; 10.40—11 Epi loog door het Klein Koor. Bloemendaal. 2459 M. 10 uur en 5 -wr Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorgan ger: Ds. J. C. Brussaard Maandag 16 Maart Hilversum L 1875 M.. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.PR.O. 10 uur Morgenwij ding, V.AÜ.A. 10.15 uur Voordracht door Carel Rijken; 10.35 uur Gramofoon,; 11 uur Concert door de Flierefluiters, 11.45 uur Voordracht door Garel Rijken 12 uur Gramofoon, 12.15 uur Concert door Orvitropia; 1 uur Gramofoon; 1.15 uur Concert door Orvitropia, 2 uur Viool en Piano; 2.30 uur Gramofoon, 3 uur Voqr de Vrouwen; 3.30 uur Gramofoon; 4.30 Na Schooltijd!; 5.05 uur Orgelspel; 5.30 uur Concert door Syd Jackson's No velty Players; 5.50 uur Gramofoon; fl uur „De nationale hymne en hoe deze F. Sanders; 6.20 uur Jackson's Novelty d en volk van Su- deelingcn van: Dr. J. uur Nieuwe klim ken ontstond" door Pai Concert door Syi Players, 645 uur riname" (slot). M< F. E. Einaar; 7.30 van eigen bodem; 8 8.(0 uur Nieuwsberi tien jaar schlagers Internationals; 9 uu het bankje in het pa door het V.A.R.A Nieuwsberichten; 1< door Elias van Pra door het V.A.R.A.-' mofoon. Hilversum II. 301 8.15 Schriftlezing en uur SO.S.-berichten; chlen; 8.10 uur Vijf- door Jack de Vries' r Opvoering van „Op ■k", 9.30 uur Concert -Orkest; 10.Q5 uur .10 uur Voordracht 10.35 uur Concert ketst; 11 uur Gra» M. N.G.R.V. 8— Meditatie; 8.15-9.30 Gramoofon; 10.30—11 Morgendienst on der leiding van Ds. Vroegindewey: 11— 1130 Lezen van Ghr. lectuur; 11.30— 12 Gramofoon; 12-15—12.30 Gramofoon; 12.30—2 Orgelconcert!; 2—2.35 Uitzending voor Scholen; 2.35—3.15 Beantwoorden van vragen over kalnerplanten, door A. J. Herwig; 3.15-r-3.4p Gramofoon; 4h- 4.45 Bijbellezing door Ds. L. S. den Boer; 4.45—6.15 Concert dopr het Stichtsch Sa lon Orkest; 6.15—6.3Ó Gramofoon; 6.30— 7 Vragenuurtje; 7—iJl.m. 7.15 Nieuwsbe richten en Sportuitslagen; pl.m. 7.15— 7.30 Radio-reportage, eventueel Gramo foon; 7.30—8 Vragenuurtje; 8—8.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.159 Con cert door het Dameskoor „Cantémus; 9 —9.30 H. van Zuylenl Jr.: „Waarop men letten moet bij de invulling van het aan giftebiljet voor Rijksinkomsten- en Ver mogensbelasting"; 9.0010.35 Vervolg Concern 9.55—10 Nieuwsberichten; 10.35 —11 30 Gramofoon. korpsen dan de infanterie en wielrijders onder de wapenen zullen moeten blijven, zal van de ontwikkeling van den algemee- nen toestand afhangen en daarover zal t.z.t beslist worden. DE PADVINDERS-JAMBORÈE. Te Vogelenzang. Het staat thans wel vast, dat de wereld jamboree 1937 zal worden gehouden in Vogelenzang Er njoet alleen nog over een der onder geschikte punten in de vergadering van den gemeenteraad op 19 dezer worden be slist. Van het internationaal bureau der pad vinders te Londen wordt vernomen, dat een zeer groote deelneming u:t a'le landen voor de jamboree verwacht mag wc den. Op de.medewerking der betrokkeu autori teiten en gemeenten mag ten voile worden gerekend. PLEEGOUDERS. .zicht regeling, In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, deri heer v. d. Heide, in velband met de mishandeling van een kind te Heer'sn in gezinsverpleging, hetft de minister van Sociale Zaken zich be reid verklaard om de mogelijkheid van het treffen van een weitere regeling va* toezicht op pleegouders m den geest van hjt rapoprt der commissie inzake de on gecontroleerde kindertejhui: oog te zien. Ge kunt een zaak r slechte reclame of mii werk, euenals een au worden door slechte luizen, onder het Tneeren door n^erwaardig druk- lo uerknoeit kan «aeeroüe. derde blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovtnschi Courant VRIJDAG 13 MAART 1936 door JAN KIJKUIT. Ik word belast met controle van kunstwerken in de Krimpenerwaard. Op een van de mooie dagen, welke we deze maand ai gehad hebben, kreeg ik van tante Betje opdracht om een boodschap tg gaan doen in het Beieische en met vreugde nam ik dat op me. Ik wandelde vergenoegd er heen, volbracht de mg op gegeven taak met de nauwgezetheid, welke tante van mij gewoon is en aanvaardde ien terugtocht naar huis. loen ik bij de brug in het Beiersche kwam, zag ik daar een man bezig met een werk dat ik niet begreep. Hij stond bij de pa'en van het remmingiwerk en nam nauwkeurig daarvan de maat. Ik bleef een poosje staan kuken en vroeg toen: „Ben je beng do palen e«n jasje aan te meten?" Hij vouwde zijn duimstok samen en kwam naar me toe. „Nou mot je eens komen kijken," zei hij irnstig, „dant zal ik je wat laten zien Ik ging vol belangstelling met hem mee naar de palen. Hij legde zgn duimstok er langs en vroeg: „Hoeveel meet die paal aan de kop?" Ik keek naar de duimstok en las af: „26 bij 27 centimeter en daar 25 bij 28 centi meter." „Goed zoo,"' prees hij. „Vertel me nu eens, hoeveel bouten zitten er in?" „Ik zie er maar een." „Goed zoo, en die bout ie 12 streep. Dat kan je van mij wel aannemen. Kijk nu eens naar de brug. Zijn die leggers afge- echrapt en geteerd?" „Misschien wei, maar dat ia dan toch tang geleden." „Met jou beu ik H eens. Dan zijn we accoord." Hij knikte me welgemoed toe en scheen ▼oldaan over mijn deskundige verklarin gen. „Je mot me non toch eens zeggen," zei ft, „wat dat beteekent." „Dat zal - ik doen en als je goed luis tert, dan kun je wat hooren dat de moeite waard is. Je mot weten dat er ieder jaar een aanbesteding gehouden wordt voor het onderhoud van de kunstwerken Tan de opgegeven vervening in de Krimpener waard. Dat is een werk dat niet minder dan tusschen de 1700 eh 1800 gulden kan kosten en daarvoor wordt dan ook regu lier ingeschreven. Maar die inschrijvers krijgen 1 werk niet." Hij zweeg en wachtte welke indruk die mededeel in» op mij maakte. Ik wist niet food wat te zoergen en zei alleen maar: „Dat is gek." „Dat is heel gek," verbeterde hij. „Het werk wordt gedaan door iemand die in schrijft voor de helft, voor een goede 800 gulden." „Die zal er dan niet veel aan overhou- ien „Die houdt er nog heel wat aan over, want wat hij doet dat kost nog geen 800 gulden. Je hebt die palen wel gezien, die ik je heb laten meten van 26 bij 27 centi meter. Die moeten volgens het bestek zijn 30 bij 30 centimeter. Die leggers van de brug hadden afgeschrapt en geteerd moe ten zijn. Zoo is 't overal op het werk. De leuning anvan de bruggen en hekken bij de sluis van Stolwijkersluis moeten rood uitgeblokt en geverfd zijn. Niet gebeurd. De leuningen op de deuren en de loop plank moeten wit geschilderd worden. Niet gebeurd. Bij de brug aan den Tiend- weg bij Gouderak moesten 20 planken ver nieuwd worden. Niet gebeurd. Het losse metselwerk is niet in verband gezet, de straten zijn niet opgehaald Bij de brug in Koolwijk moesten 32 planken vernieuwd zijn, maar daar zijn niet meer dan nieuwe gelegd. Bij de sluisbrug in Per- kouw moest het geheele brugdek vernieuwd worden met djattihout. Ho maar hoor, geen nieuw dek. Ja, zie je, zoo kan ik nu wel een poosje doorgaan, maar daar heb je niet aan. Een vakman zie ik niet in je en of ik je nu al vertel van beschoeiingen die vernieuwd moesten worden en van stootpalen, van schroten en klauwen en hameigebmten, daar heb je niet aan Ik beb je alleen maar laten zien dat hier de palen te dun zijn en dat bet dek niet ge teerd is en als je nu met me mee wilt gaan naar de andere kunstwerken in Stolwijkersluis, in Gouder&k en Koolwijk en Perkouw en Stolwijk en Krimpen a d. l<*k, dan kan ik je een voor een alle din gen aanwijzen die gebeurd hadden moeten zijn, maar die niet gebeurd zijn. Heb je •ff* tjjd?" „Ik schat dat we daar een paar dagen voor ouodig hebben om al die werken te bezichtigen en uit te meten," antwoordde ik. „Zou niet beter zijn als je dat ging doen met ksawad dee ar wat «var te zeg ge* feeoft." Hij stopte nadrukkelijk zijn pijp en stak die met de uiterste nauwgezetheid aan, voor hij me peinzend ten antwoord gaf: „Daar zeg je een waar woord, meneer, maar daar zit 'm juist de pin. Dat is ge- daani" „Dan zal de zaak ook wel in orde ko men," meende ik. uAls het werk is gecon troleerd en de controleurs hebben gezien dat het niet naar behooren is uitgevoerd,, zal de aannemer wel opnieuw moeten be ginnen." Hij schudde weemoedig zijn hoofd en zei: „Glad mis, baas. Ja, ze zijn heengegaan en ze hebben met twee ingelanden het werk bekeken .Maar weet je hoe? Zonder bestek! Dan kwamen ze daar ergens aan een buitenplaats en er werd gezegd bij voorbeeld: hier moeten 12 nieuwe planken gelegd zijn. Nou, die lagen er, maar ze wisten niet dat er 32 moesten zijn. Er komt nog wat by ook! Het werk werd gegund op 24 Juli en er mochten 60 werkdagen verstrijken voor het alles klaar moest zijn. Nou reken eens effe dat het wordt Augus tus, September en een stukje October. Ja wel in Januari ben ik wezen kijken es toen was 't nog niet klaar." Terwijl hij sprak was ik de beteekenis gaan beseffen van wat mij verteld werd. Ik kon natuurlijk niet beoordeelen wat juist of wat onjuist was van wat deze vak man mij vertelde, ik wist niets van het bestek en al had ik dat geweten, dan zou ik nog niet kunnen beoordeelen of alle werk naar behooren was uitgevoerd. Maar hier sprak een vakman, die me allerlei fei ten noemde en die me bij de brug in het Beiersche had laten zien wat er aau ont brak. Om mijn belangstelling te toonen vroeg ik: .Hoeveel van het werk denk je dat er is uitgevoerd?" ,Ik heb alles precies stuk voor stuk na gegaan en ik geloof niet dat er voor meer dan 500 gulden is verwerkt, maar laat ik royaal zijn en zeggen 600." ,,'t Is niet te gelooven dat er zulke din gen hier gebeuren," verzuchtte ik. „Je mot mij niet gelooven, je kent mij niet, maar ik zal je de namen geven van een paar bekende timmei mannen, die ook weten hoe 't gaat met dit werk en als die t je nu bevestigen, dan geloof je me toch wel?" Ik kan toch niet aannemen dat die twee ingelanden, die het werk moesten nazien, dat gedaan hebben, zonder dat ze wisten wat er voorgeschreven was. Dan kunnen ze toch geen controle houden," „Je mot mij niet gelooven, Tader. Maar vraag jij nou eens aan die timmermannen wat of die ingelanden gezegd hebben." „Nou mot je niet schrikken," zei ik, „ik schrijf in de Schoonhovensche Courant En wat zou je er van zeggen als ik dat verhaal van jou nou eens in al zijn kleu ren daarin zette." Hij gaf me een klap op den schouder die me deed wankelen en riep verheugd: „Wat ik zou zeggen? Ik zou zeggen: be dankt ben je en ik geef je nog een glaasje bier er bij, als je dat doet. Zie je, als dat in de krant komt, dan lezen ze dat ook bij het hoogheemraadschap ep dan gaan ze al gauw zelf eens kijken, maar dan met het bestek in de hand. Zet jij dat maar in de krant, man, dan doe je mij en een me nigte volk pleizier en 't is een nuttig werk ook." Ik ben daarop naar huis gewandeld, maar minder opgewekt dan op mijn uit reis. Onderweg heb ik voortdurend moeten denken aan wat ik gehoord had. Ik wist bij velerlei ervaring, dat als dingen ver teld worden, sooa'a ik gehoord had, er dikwijls veel overdrijving en fantasie bij is. Maar hier had iemand gesproken, die niet wist dat hij met een krantenschrijver sprak, die eenvoudig zijn waarnemingen mededeelde en die me had laten zien hoe veel de maten der palen afweken van die, we!ke voorgeschreven waren. Ik was 't nog niet met me zelf eens of ik het gehoorde in de krant zou schrijven toen ik thuis kwam en het geval voorlegde aan den fa milieraad Het oordeel vun dien raad werd, na rijp overleg, door Jod onder woorden gebracht, die zeide: „Jan, je moet wel begrijpen dat je een taak hebt te vervullen. Je kunt wel eens in je artikelen een beetje bazelen, maar je tracht tenminste het algemeen be'aDg dienen. Nu heb je inlichtingen gekregen, die je niet voor je mag houden. Jij niet en wij niet kunnen beoordeelen of alles juist is wat je informator je gezegd heeft, maar dat is ook je werk niet. Dat is he' werk van anderen. Jij hebt een signaal gekre gen en nu moet jij alarm blazen Als je dat hebt gedaan, heb jij je plicht vervuld en moeten de anderen weten wat zij ver der hebben te doen. Dat is mijn mteniag." Tante knikte en Teun zei: „Daarmee kan ik 't eens zijn!" HET ONGELUKJE VAN MENEER MONEYMAKER door HERMAN BODDE. Toen Henry Moneymaker even voor do Hun lerd-acbt-en-veertigste straat in een ocgenblik van afwezigheid van geest te gen zijn gewoonte in peinzend naar den g/oim liep te staren, in plaats van voor z:cb uit en om zich heen te zien, voeide hij plotseling en geheel onverwactits een hevigen «toot in zgn rug, tegelijk sloeg er iels met zoo'n vinnigen klap tegen zgn linkerslaap, dat hij als een blok omtuimel de en nadat hij dit feit nog nèt had kun nen constateeren, had hij ook reeds hel bewustzijn verloren. Toen Moneymaker met «en «tekende pijn in het hoofd en »og pgnlgker rug en le dematen in een witte, doch erg donker ge maakte kamer weer tot bewustzijn kwam en moeizaam het hoofd wendend, een po ging deed om to weten to komen, waar hij zich bevond, was hij de eerste oogenblik- ken niet eens in staat, zich ook maar iets te herinneren van wat er met hem voor gevallen kon zijn na zijn val; en ook bet feit zelf van zijn val en daarop gevolgde bewusteloosheid kon hij zich slechts met de grootste inspanning te binnen brengen; vervolgens zocht hij, eveneens tevergeefs, naar de mogelijke oorzaken van het on geluk en met al die onzalige pogingen martelde en kwelde hij zich zoozeer af, dat hij een luid gekreun niet kon onder drukken. Dan gaf bij het een oogenblik op, doch even later was hij weer opnieuw bezig. Blijkbaar was er iets tegen hem aangebotst, maar wat....? Een verkeers ongeval waarschijnlijk, hij had zeker een aanrijding gehad, ja, dat zou 't wel zijn, natuurlijk, nu begon hij 't zich weer wat to herinnerenbij de Honderd vier en zeventigste straat moeet 't geweest zijn, juist toen hij onderweg was naar *t kan toor van Johnny Hills, om die zaak met de SilviarMinebonds in orde te brengen.. Wat moest Johnny«twel van hem denken, dat bij niet gekomen' was en nu zou die praebtzaak wel heelemaal niet voor elkaar komen, want Moneymaker had maar tot 12 uur optie en geen minuut langer Dui vels nog toe, dat hem dat juist nu moest overkomen. Ai, wat was dat een ondraag lijke pijn, als hij er maar niet zoo ernstig aan toe was, als hij z'n been en nog maar had en Moneymaker probeerde met z'n rechterhand, die vrij was, z'n beenen to be reiken om te voelen boe *t daarmee stond. Maar de pijn belette hem zelfs deze een voudige beweging ten uitvoer te brengen en steunend gaf bij bet op. Trouwens, hij voelde ze zóó wel, z'n beenen, al was 't ook onaangenaam genoeg! Maar toen over viel hem een nieuwe schrik. Want, be dacht hij opeens, je kon je beenen óók voelen, sis je ze niet meer haden MoneymaXer, die nog zoo kort geleden een even rijk als aanzienlijk en achtens waardig burger van New York was ge weest, hem brak bij deze gedachte het angstzweet zoo hevig uit, dat hij in een hernieuwde aanval van zwakte blijkbaar weer bet bewustzijn verloor. Hij kon het zich tenminste naderhand niet anders verklaren, want toen hij weer in staat was te denken, hoorde hij fluisterende stem men naast z'n bed «en zag hij twee dokters in witte jassen, en een zuster qpet 'n witte muts, die zich voorzichtig over hem heen boog en de dokters met een zekere be zorgdheid op zijn ontwaken opmerkzaam scheen te willen maken. Het leek wel of ze al haar best deed, om te voorkomen, dat de ongelukkige zou verstaan wat de dok ters met elkander bespraken Arme Mo neymaker, 't was zijn doodvonnis, wat hij vernam! „Arme kerel«prak de diepe, war me stem van een der dokters.hij is te beklagenmaar wat is er aan te doen een uur hoogstens, en z'n leed is gele den. tenzij „Zeker, waarde eollega, tenzijdat is ook mijn meening als we er den grooten specialist Morton uit Louisville bij konden halenmaar hoe zou een arme drommel als hij daar (met 'n hoofd beweging naar Moneymaker) dien ze van de straat hebben opgepikt, zoo'n meester in het vak kunnen betalee! Ellèndige din gen zijn dat te weten dat je zou kunnen helpen en dat je toch zoon ar men stumper moet laten doodbloeden, al leen om dat ellendige geld, die armzalige honderduizend dollar, die er noodig zijn, om Morton per vliegmachine hier te ha len." En ze zuchtten diep. De ongelukkige op het bed, die zoo als zg tot hun gioolen schrik te laat be merkten intusechon ontwaakt was, voelde het bloed in zgn aderen verstij ven! Wat hij zou sterven omdat ze een professor uit Louisville niet konden laten komen! „Heeren. redt me 't ook kost ik betaalbetaal elk be drag mijn chequeboek 't zit in mn rechterborstzak, redt me 't kost wat k°L)oodelVijkgontoteid keken de beide dok ters aan, terwijl de zuster uit de I aangewezen borstzak het chequeboek to voorschijn haalde en *°or zich neerleg- 4, - mi... J straat hadden binnengebracht, bezat een b&nkconto nauwelgks aan te nemen wie garandeerde, dat dat waar was? „Beste vriend, hou je kalm en vertel ons alles wat we welen moeten Alles wat in uw en in onze macht ligt, zal gebeuren maar de collega, de eemge die in staat is, deze operatie tot een goed einde te brengen, van wien uw kostbaar leven af hangt hg vraagt en met recht een enorm boog honorarium voor derge lijke operaties en u begrijpt, dat wij er ons eerst van overtuigen moeten, of dat uw financieele draagkracht niet te boven gaat en of u daartoe bereid bent," En teiwijl de dokter Moneymakers pols voel de onderzocht de gladgeschoren jonge col lega aandachtig het chequeboek „Moneymaker! U bent toch niet de groote Monpymaker, de millionnair?! 0, maar dan is allPs in orde.1" en het was duidelijk te zien, dathij van schrik en blijde verrassing verbleekte. Moneymaker zag het met voldoening, met een straal van hoop hij knikte be- ves'igend hij voelde zich bijna beter nu, en met bevende hand onderteekende bij een cheque, nog niet geheel bekomen van de opwinding als hij was. De dokters verdwenen, om zoo snel mogelijk te tele- foneeren en al het noodige voor de ope ratie in gereedheid te brengen, opdat hun grootcollege uit Louisville terstond aan den slag zou kunnen gaan. Toen Moneymaker e enige uren later, weggevoerd op een witte baar op rubber- wieltjes, gehuld in lakens, het masker met chloroform voor het gezicht kreeg toen had hij, ondanks alles, het troostrijke ge voel, dat hij toch weer eenmaal op does aarde zou on'waken En dat gebeurde ook. Hij keerde terug tot het leven, tot de werkelijkheid ofschoon tot een eenigs- zins andere werkelijkheid dan hij Ver wacht had. En dat gebeurde m zijn eigen oude, vertrouwde bed, zgn goede, oude bediende Sam stond naast hem en infor meerde met iets van verwijt in het glim lachje om zijn mond, of meneer nu zin in een haring had, want meneer Money maker was zoo onverstandig geweest, om een beetje te veel „stuff" te gebruiken den voren avond, waarom een paar onbeke»- de, maar héél vriendelijke heeren, hem laat in den nacht hadden thuisgebracht Gezond en wel. En dat was inderdaad waar. Het eenge wat Moneymaker nog „scheelde", was zgn portefeuille, zijn horloge en ook een blaadje uit zijn chequeboek; ver der nog een paar pijnlijke plekken asm armen en beenen, die blijkbaar door de in snoering van elastiek waren ontstaan, alsook een onaangenaam gebrom en ge suis in z'n hoofd van den chloroform. De cheque, met een getal van vier ind ien ingevuld, reeds geïnd, toen Moneyma ker iets later op den morgen daarover zijn bank opbelde (Nadruk verboden.) HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt» staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Daar bij dezen patronendienat niet met administratie- en incassokoeten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor opgegeven bedrag De prijs onzer patronen ia f 0.48 voor kinderkleedmg en f 0.58 voor japonnen en mantels. Patronen van enkele rok of blouse kosten f 0.40 Men kan het bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen SCHORT. P. 9000. Prijs per patroon f 0.26. Wij veronderstellen dat onze lezeressen zeer verrukt over dit mooie model schort zul'en lijn, dat wij in beperkt aantal be schikbaar stellen. Wie niet gaarne teleur gesteld wordt, zende daarom ten spoedig ste een bedrag van 25 centen aan poet segels in. Zag men tot voor kor ten tijd slechts sporadisch een schort korten tijd slechts sporadisch een schort dragen, dan neemt deze gewoonte thans mwr en meer toe. Voor 's morgens de echte buisschorten wel het meest praktisch doch thans, nu men de kleeren wat wil sparen, is xoo's flatteus schort practisch om even aan te doen bij het in orde ma len van de koffietafel en allerlei andere werkjes. Allerlei aardige weefsels svaan ons ten dienste, zooals in djg eerste plaats de kleine rood-witte en blauw-witte ruit jes, verder gebloemd cretonnen en katoen. MODEREVUE. Bij een nieuwe mode vindt men een onderdeel, waar aan de bijzondere aan dacht ia besteed geworden Nu eens heeft de zoom een bijzondere lgn, is in pun ten geknipt, in plaats van een rechte lijn te goven of wel heeft franje of schul pen, dan weer wordt de beupiqn zeer strak gehou den of de mouwinzet heeft op andere wijze plaats. Thans wordt ook weer bij zondere aandacht besteed jan de halslijn. Wü zijn de witte garnitu^ ren een weinig ontrouw geworden, passen ze alleen nog op huisjaponnen toe, doch bepalen ons tot an dere afwerkingen, die meer practisch zgn Een licht garnituur is flatteus, doch vooral in de wintermaan den, wanneer er een zware wintermantel over gedra gen wordt, is het onprao- tisch, kreukelt gauw en ziet er dan mindet frisch uit. De donker bruine japon (boven links) heeft een apar te garneering van gouden tresband, dat op een in ronden vorm gekn.pto pas is opgenaaid, hetgeen zich eveneens her haalt aan de taille Verder is het geheel zeer eenvoudig van lijn. De avondjapou van tafzijde of moiré is eveneens afge werkt zonder bijzondere balsgarneering eu de uitsnijding is uiterst eenvoudig. Aau de voorzijde slaan de stold-eleji over el kander, terwijl de rugzijde een puntig uit- gekajjjto kak I» «ie* geeft km avondjapon, die reeds is afgebeeld!, geelt een bontgarneering, waarvoor dona ofm*- rabont zich uitsteken^ leenen. Een klein brocaatjakje, desnoods va* Iersche kant, is aan de voorzgde zóó smal dat men den indruk krygt Tan een kraag, alhoewel de rug over de geheele breedte bedekt is. Een donkerblauwe gebreide japon (be neden links) doet uitstekend aan met een zeer smal roikraagje dat met twee clips vastgehouden wordt

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3