Gemengd Nieuws j Rechtszaken flaatseiijk Nieuws"] 1871 1936 WAAR GA JE NAAR TOE? FRANSCHE BAZAR Gemeenteraden Loop der bevolking~j VRIJDAG 13 MAART 1936 VADERMOORD? Arrestatie na 17 jaar. De politie te Coevorden hoeft 2 arboiders gearresteerd, die ervan worden verdacht, den vader van oen hunner in den nacht van 1 op 2 Jan. 1919 in het Ooevorder-ka- naal t« hebben geworpen, ten gevolge waar ▼an de vader is verdronken Op 2 Januari 1919 was deze spoorloos verdwenen Toon hij niet terugkwam en men hem overigens ook nergens kon vinden, is men in het kanaal gaan zoeken, men heeft zijn lijk voor den stuw in het Coevordensche Ka naal in de omgeving van het buurtschap Holtheme gevonden. Men had toen geen bijzondere aanwijzingen, dat van 'n mis drijf sprake was en men veronderstelde, dat er een ongeluk was gebeurd. Toen in het laatst van 1935 de weduwe van het slachtoffer overleed, gingen er geruchten dat de eerste zoon schuldig zou zijn aan het verdrinken van zijn vader. Da politie is toen een breedvoerig on derzoek gaan instellen, onder leiding van den burgemeester, den heer A. Gatifier Het verzamelde materiaal heeft daarbij aanleiding gegeven tot de genoemde ar restatie over te gaan. Een bijzonder motief voor deze misdaad heeft men niet kunnen ach terhalen- maar zoowel van het slachtoffer als van de verdachten is bekend, dat zij in dien tijd liefhebbers van een stevigen bor rel waren en daarom veronderstelt men, dat men hier te doen heeft met een dron- kemansgeschiedenis De politie zet haar onderzoek voort. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Waarschuwingsschoten getrotseerd Woensdagavond werden de bewoners van de boerenhoeve „Huis Heide" te Spekholzerheide, dicht bij de Duitsche grens, plotseling opgeschrikt door her haald schieten. Het bleek, dat twee smok kelaars werden achtervolgd door Duitsche grensbeambten, die de vluchtelingen door waarschuwingsschoten tot stilstand wil den dwingen. Toen hieraan echter geen gevolg werd gegeven, schoten de kommiezen raak. waardoor een der smokkelaars in den buik getroffen werd en zwaar gewond in het open vejd neerviel. Toen korten tijd later een arts ter plaatse verscheen, bleek de ongelukkige reeds te zijn overleden. Men heeft de identiteit van het slacht offer, een persoon van ongeveer 35-jarl- gen leeftijd, nog niet vastgesteld, daar geen paspoort op het lijk werd gevonden De tweede smokkelaar wist aan zijn achtervolgers te ontkomen De smokkel waar, welke bestond nit honderd pond koffie, die even te voren te Heerlen was ingekocht, werd in beslag genomen. GENERAALS GEARRESTEERd. Te snel met den kogel. De Spaansche generaal Lopez Oehoa. de inspecteur van het leger, die tijdens den opstand Van October 1934 het hevel voerde over het expeditie-corps in Astu- rië, is te Guadalajara gevangen gezet, evenals de commandant'van de civiele garde, generaal Nilotello Ochoa wordt ervan beschuldigd, bij zijn aankomst te Oviedo verscheidene opstan delingen op de binnenplaats van de kazer ne zonder vorm van proces te hebben la ten fusilleeren. Nilotello was plaatsvervangend com mandant en had (ot taak, de orde te her stellen, nadat de revolution na ire beweging was onderdrukt Hem was in het bijzon der opgedragen, verklaringen uit te lok ken van de opstandelingen, die zich in de gevangenis bevonden. AANSLAG OP HOOGLEERAAR. Politieman het slachtoffer. Te Madrid is op Jimenez de Asua, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid, lid der socialistische partij en afgovaardigde voor Madrid, een aanslag gepleegd. Op het oogenblik, waarop Jimenez de Asua per auto zijn woning verliet om zich naar de juridische faculteit te begeven, loste een aantal onbekenden een twintig tal schoten op zijn wagen. De politie zoekt thans naar de aanvallers, die zich, na 't magazijn van hun wapen te hebben gele digd, verspreidden. De hoogleeraa.- werd zelf niet gewond, doch een politieagent van het escorte, d0.t hem vergezelde, werd gedood. KONING EDWARD VIII. Een huwelijk mogelijk geacht. In het Britsche Lagerhuis las Woens dag de voorzitter een boodschap van den koning voor, die er daapin op wijst, dat bij de overdracht der Kroon nieuwe beschik kingen noodig zijn nopens de civiele lijst. De Koning wenseht zijn inkomsten, die hij als troonopvolger genoot ter beschikking van het Huis te stellen en de inkomsten uit het hertogdom Cornwallis te bestem men gedeeltelijk voor den "hertog van York als troonopvolger en gedeeltelijk voor Z M. particuliere uitgaven. De Koning zou gaarne zien dat het Huis meteen voorloo- pige beschikkingen trof, voor geval Z.M nog in het huwelijk zou treden, voor de apanage van de Kr>"!- hof houding. RHEUMATIEK IN BEIDE KNiEEN. Verbazingwekkende helerschap. Deze dame was zoo gelukkig, dat Kru- achen Salts haar van de ondragelijke pij nen in beide knieën had vei lost, dat zij ons schreef: „Krusthen is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief „Ik nam Kruschen Salts tegen rheuma- flscho pijnen, en het heeft mij wonder baarlijk geholpen. Mijn jcn'eën waren zoo pijnlijk, da' ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moot doen, zult u begrijpen, wat dit voor mij betoe- kende Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter we reld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik. dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt deze brief gerust publiceerert." Mevr. G. M W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed, ontstaan zwellingen in spieren en gewrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w z. ingewan den, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze. afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen af nemen om tenslotte geheel te verdwijnen Tevens zal het frissche, zuivere bloed uw geheele gezondheidstoestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen ver dwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts js uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten 0.90 en 1 60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.). Minister Neville Chamberlain stelde voor een kleine speciale commissie te be noemen <iie nadere voorstellen zou uit werken Aldus is besloten. Het feit, dat de Koning het noodig ge oordeeld heeft, openlijk de aandacht te vestigen op oen eventueel huwelijk, werd druk besproken in de wandelgangen ran het parlement. „EEN „OFFICIEELE" VALSCHE MUNTER. Opzienbarende arrestatie. De directeur van de Munt te Belgrado en een van zijn ondergeschikten, zijn ge arresteerd onder beschuldiging van val- sche raunterij. Gebleken is namelijk, dat zij valsche stukken van 50 dinar hebben ver vaardigd en in omloop gebracht. In totaal hebben de autoriteiten 4800 dezer valsche stukken achterhaald Behalve de directeur en dp ambtenaar van de Munt zouden verscheiden voor- aanstnandp persoonlijkheden op financieel gebied bij het schandaal betrokken zijn. STEUN AAN KLEINE BOEREN. Minister wendt zich tot burge meesters. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire verzonden in verband met he' voornemen van zijn ambtgenoot van landbouw en vis- scherij om als steun aan de categorie van de z.g kleine boeren, een geldelijke nit- keering te doen. Voor deze steunuitkee- ring komen alleen in aanmerking zij, wier hoofdberoep is het uitoefenen van akker bouw of veehouderij, die niet zijn aange slagen de inkomsten- of vermogensbe lasting en tijdens de gehouden inventari saties maximaal drie melkkoeien hielden, terwijl zij van 1 Januari 1936 tot het tijd stip van de voor deze uitkeering afgege ven verklaring niet door de gemeenten of door een burgerlijke instelling van welda digheid zijn ondersteund, dan wel in het laatstelijk genoemd tijdrak te werk zijn ge steld bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing, noch op 1 Januari aan gesloten waren bij de werkloozenkas van een vereeniping. gesubsidieerd ingevolge bpt werkloosheidsbesluit 1917. De provinciale landhouwcrisis-onmnl- saties zullen in verband met het boven- sinande aan de gemeentpn een staat zen den. waaron alle voorloonig voor een uitkeering in aanmerking komende kleine hoeren ziin vermeld Tn verhand hiermee wordt in bovenbe doelde circulaire dp medewerking van de burgemeesters imreroeppn De minister wijst er dnarbii op. dat het welslagen van de nitvoering van de ontworpen steunre geling in hooge mate afhankeliik is van hpf spoed'" ontvangen van de adviezen NIET 7** F MARGARINE MAKEN. Ook aan huisvrouwen verboden. Bij het landbouwdebat in de Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag b minister Deckprs de kwestie der danjlisf tene ver vaardiging van margarine besproken Hit zei. dat de mogelijkheid bestaat, dat de huisvrouwen hiertop zouden overgaan Het is niet gemakkelijk om dat te voorko men. doch de instandhouding van den landbouw eischt. dat hiertegen maatrege len wordpn gpnomen. De minister kan niet goedkeuren, dat de voorschriften clandestien worden ontdoken Met de mee ning dat men hij iedere keukendeur een controleur zal moeten neerzetten, was de heer Deckers het niet eens: hij meende dat het zoo'n vaart niet zou loopen. SPRINKHANENPLAAG. De natuur komt te Hulp. In de Unie van Zuid-Afrika wordt den EEN AARDIG KUNSTJE. Willen jullie een potlood op je vinger laten balanceeren? Probeer het maar en je zult zien, dat het niet lukt, dat het pot lood steeds weer omvalt Maar toch is het heel eenvoudig om 't wel gedaan te krijgen. Onze teekening laat duidelijk zien, hoe wij het moeten doen Het is alleen de kunst om het mes zoo in het hout van het po'lood te steken dat 't gewicht van het mes een goede balans vormt. Het is het beste, dat jullie het maar eens probeeren, tenslotte vindt je precies den stand van het mes en de hoogte van het vastzetten in het hout. laatslen tijd oen ware oorlog gevoerd te gen de sprinkhanen. Het departement van landbouw en boschbouw heeft nu echter besloten den veldtocht tegen deze dieren tijdelijk te sla ken wegens de komst van duizenden sprinkhaanvogpis, welke Na'al en Zoeloe- land binnentrekken Deze vogels roeien op zulk een schaal de roode sprinkhanen en de nieuwe larven uit dat de verdelging van deze plaag aan deze vogels kan wor den overgelaten VERRASSING TE TOKIO. Opzienbarende arrestaties. De politie te Tokio heeft acht Japan- sche tolken en taallceraren. die in dienst der Sowjet-ambassade stonden, gearres teerd, daar zij geheime rapporten over den jongsten opstand en over de troepenbe wegingen »an de Sowjet-autoriteiten zou den hebben verkocht of op andere wijze hebben doen toekomen Verder zijn nog 3 Japanners gearresteerd. dJe den Sowjet- autoriteiten handlangersdiensten zouden hebben bewezen. Alle gearresteerden zouden van links- radicale richting zijn Zij zullen zich voor het gerecht te verantwoorden hebben we gens het verraden van militaire geheimen en het in gevaar brengen van d« openbare veiligheid SLACHTOFFERS VAN DE SNEEUW. Vijftig menschen omgekomen. Volgens eerst nu binnengekomen berich ten, zijn in het'district Kagan. ongeveer 250 K M. ten N.O van Pasjawar (Br. Tn- dië) gedurende de laatste veertien dagen ongeveer 50 menschen in de sneeuw om gekomen en verscheidene huizen door zware lawines verwoest Men vreest, dat de verliezen aan men- schenlevens en de schade aan eigendom men in de verwijderde districten nog grooter zullen zijn. Hierover is echter geen enkele bijzonderheid te verkrijgen. Dr. CONDON MOET VERHOORD WORDEN. Tegenstrijdige verklaringen Dr Jafsie Condon, de bemiddelaar tua- schen kolonel Lindbergh en de ontvoer ders van diens zoontje is heden aan boord van het stoomschip „Santa Inez" plotse ling uit Cristobal (in Panama) vertrok ken Eenige uren te voren was een ambte naar uit New Jersey te Cristobal aange komen Hij ontkende evenwel voor dr. Condon hier gekomen te zijn. Op het bericht van Condon's vertrek verklaarde de gouverneur van d^n staat New Jersey, Hoffmann, dat Condon on middellijk bij zijn aankomst in de Veree- nigdê Staten over zekere tegenstrijdighe den. welke zich in de verklaringen gedu rende de afgeloopen drie jaar hebben ge openbaard. moest wordpn verhoord Het kruisverhoor, waaraan Condon door de politie zal worden onderworpen, zal licht moeten werpen op de vraag, waarom dr. Condon in het proces te Flemington had gezegd, dat hij de ontvoering van hel zoontje van Lindbergh slechts één man betrokken moet zijn geweest, terwijl hij la ter als zijn meening had verkondigd, dat een bende Italianen hierin de hand heeft gehad De verdodiger van Hauptmaon, Lloyd Fisher, heeft van de staatspolitie geëischt, dat zij een aanklacht wegens meineed tegen dr. Condon indient VOVA REDACTEUREN VOOR HET GERECHTSHOF. Drie maanden geëischt Het gerechtshof te Ams'erdam behan delde Donderdag de strafzaak tegen een redacteur van het maandblad „Nieuw Ne derland en tegen drie redacteuren van „Volk en Vaderland". Tegen dr. E G H. VervierB, redacteur van „Nieuw Neder land", die door de Rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot f 200 boete, werd in hooger berpep drie maanden gevangenis straf geëischt. Tegen mr. Reydon, waar nemend hoofdredacteur van ..Vo'k en Va derland" te Utrecht tot f 100 boete ver oordeeld werd thans cvpneens drie maanden govangenisstraf geëischt. Tegen de verdachten Hollander, redac teur en Van I.unteren, hoofdredacteur van ..Volk en Vaderland", die door de Utrecht se he|0Dpch thank werden vrijgesproken, werc^pkin hoogor beroep geëischt straffen van resl* f 100 subs. 25 dagen en een maand govangenisstraf Alcoholgebrul kende autobestuurders en (doo- defijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter heid I - Bezint, voor gij begint Bij snelverkeer geen alcohol Vul alle figuurtjes, wmiw em 9 staat, met potlood in, dam krijg )e mooie teekeauag. EEN EIERDOP ALS WERELDBOL. Met behulp van een eierdop en een bord kan men op zeer eenvoudige wij ze het draaien van de aarde voorstel len, die zooals jullie natuurlijk alle maal welen om zichzelf en dan om de zon draait Men maakt den rand van een bord met wat water nat en teekent dan met een beetje eigeel een rond vlak in t midden, dat de zon voor moet stel len. Nn neemt men de halve, leege eierschaal en zet deze, zooals de tee kening duidelijk laat zien, op den vochtigen rand. Met de vingertoppen laat men den dop als een tol in het rond draaien en als men het bord nu een beetje schuin houdt, dan zal de dop in een steeds draaiende beweging langs dpn rand van het bord loopen. De vochtigheid van den rand verhindert dat de dop er af valt. Iedere omdraaiing van den dop om zich zelf, stelt dan een dag voor, de wandeling van den dop rond den rand van het, bord e©n heel jaar. Meneer was naar de markt geweest, Dat was voor Fidel steeds een feest, Want vanaf het groote hek Dr<"<> - 1»dp mnn'l p-'Ir i" 7';n hek Een booze poes kwam uit ziju huis, Blies tegen Fidel, wat een kruis, Maar om goed op de poes te letten, >r.,f,c| ti" t^pVi pprR* de mand neorzpttett Meneer zag dat en naiu terstond, De mand aan het hengsel van' den grond. Daar was het Fidel niet ctn begonnen, Hij ging tegen zijn baas staan hrommen De uieuacii»in ki kra naaf iteu "oud. Dachten aan diefstal toen ter*toed, Ze liepAD toe «n gilden luid' „Dat dief 8W h» tH b De spreeuwen. Ammerstoi. Een opvallend groot aantal spreeuwen vliegt eiken avond in den om trek rond en valt 's avonds, a's het don ker is, in de rietgorzen neer, waardoqr al het riet vernield wordt. Bij den Hem zijn stukken rietgors, waar van krib tot krib geen stengel is blijven staan. Alle halmen zijn geknakt en de rietgorzen bieden een troosteloozen aanblik. Ammerstol. Den heer G. de Vreugd is opgedragen het bouwen van een dubbel- woonhuis aan de Capelle'aan. Na sluitingstijd van het postkantoor kan men voor telefoongesprekken zich wenden tot ds. J. B. Th Hugenholtz. De voor deze gemeente vastgestelde nieuwe kiezerslijst bevat de namen van 596 kiezers, tegen het vorige jaar 582. Aan den caféhouder J. P Blanken is een vollèdige vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in het perceel No. 76 in de Kerkstraat. Kinderleed. Gouderak. Terwijl de kinderen van den heer V. te Gouderak aan het spelen wa ren, liep zijn 7-jarig zoontje tegen een ijzeren voorwerp op, zoodat het een ern stige wond aan het hoofd bekwam. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Den volgenden dag is het zusje van het slachtoffer met haar vingertje tus- schen de deur bekneld geraakt. Het ver minkte vingertje werd verbonden, waar na doktershulp werd ingeroepen. Gouderak. Toen de heer v. I. Dinsdag middag zijn auto wilde parkeeren op het plein voor het transformattfrhuisje, wei gerden de remmen, met het gevolg dat de wagen door een ijzeren hek in den berm reed. Een andere auto trok den veronge lukten wagen weer op den weg Met eenl- ge materieele schade liep dit opgeval af. Vanwege den Z O. wind is de wa terstand in den IJssel zeer laag. 't Gevolg hiervan is dat de zandbafkken, die zand vervoeren voor den wegenbouw in den Zuidplaspolder, verschillende malen aan den grond komen, wat veel last veroor zaakt voor de scheepvaart. Snoek teelt. Haastrecht. De heer P de Jong, visch- handelaar, heeft een installatie ingericht, om in samenwerking met de Heidemaat schappij de snoekteelt te bevorderen. Niet minder dan 2 maal 800..000 eitjes zullen In 14 dagen worden uitgebroed, om daar na nitgepoot te worden. Maandagmiddag is bij Stolwijker- sluis onder deze gemeente de eerste auto op het nieuwe gedeelte van den weg terecht gekomen, doordat hij van den hooger ge legen dijk reed. De auto was eigendom Van Jen Bond van Bedrijfsautohouders. De chauffeur bekwam geen letsel. Ook de auto kon na door garage Eegdeman te zijn opgetakeld, zijn reis voortzetten. Zondagavond reed een auto in de Scherpe bocht nabij het voormalige „Roos je" van den dijk tegen een Hchtpaal, die finaal afbrak. De auto bleef tegen de ge broken paal hangen, waardoor werd voor komen, dat hij in een diepe put stortte. In de auto zaten 5 personen, van wie er één door glasscherven werd verwond. Garage Van Vliet heeft de beschadigde auto opgetakeld. H engelconcours. Krimpen a.d. Lek. Begunstigd door prachtig weer hield de hengelvereeniging „Kijk naar je Dobber", ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een groot na tionaal concours aan den Tiendweg. waar aan 16 vereenigingbn hebben deelgenomen. De uitslag was als volgt: le prijs „De Ruisvoorn", Alblasserdam; 2e prijs „Óns Genoegen", Krimpen a.d. IJssel; 3e pr. „De Klab-aal", Dordrecht; 4e pr. „De zwervende visschers", Vlaar- dingen; 5e pr. „De Merwe-vlsschers", Dor drecht; 6e pr. „De Edelkarper", Slikker- ijs voor de grootste deelname „de Maasvisschers", Schiedam. Extra-prijs voor de eerste inschrijving „de Zwerven de visschers", Vlaardingen. Alleenstaande hengelaars: le prijs W. G. van Dijk; 2e pr. H. Westbroek; 3e pr. J Zodenkamp; 4e pr. J. Aarnoudse; 5e pr. L Gerritse; 6e pr B. de Koning; 7e pr. A, van Die; 8e pr. J. A. van Drfel; 9e pr. L. Bijkerk; 10e pr. D. van Trirum; 11e pr. A. van Schijndelen; 12e pr J. Blonk; 13e pr. *A. Kenex; 14e pr. W. Wirtz; 15e pr. W. Westbroek: 16e pr. N. Reygers- berg; 17e pr. P. Hollemans; 18e pr. J. Kwakernaat:" 19e pr. T. H v. d. Pluijm, 20e pr. G. Voets; 21 pr. J Lijsfens; 22e pr. C. de Lange: 23e pr. M. Broere; 24e pr. D. Korevaar; 25e pr. P de Kruyf: 26e pr. G. Sparreboom: 27e pr C. L. Zink- ba&n; 28e pr. Kl. Erkelens; 29e pr. A. v. da Laan; 30e pr. G v. d. Graaf, 31e pr. G. Kraan; 32 pr. T. Snaterse. Da prijzen die uit bekers, lauwertakken, kunstvoorwerpen etc. bestonden, werden door don voorzitter met een toepasselijk woord uitgereikt. Het geheele concours stood onder leiding van dhr. en mevrouw NiemandsverdrietNoorlander De beer Joh. Prins te Rotterdam, haalt ua da aannemers Gebr. Klapwijk, —rrnrir ruien bat boa- Morgon Zaterdag zullen nog talrijke premies worden aangeboden Iedere kooper ontvangt bij aankoop vanaf minstens 1 - een aardige doos Vidoria chocolade; vanaf minstens 5 een zeer groote doos chocolade van uitstekende kwaliteit wen van twee woonhuizen aan de School- bovenal om God naar zijn Woord te die straat. Vischstroopers. Krimpen a.d. IJssel. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben tot op heden onbekend gebleven personen de brutaliteit gehad hot vischwater „De Waal" in het boveneind af te visschen. Met een auto heeft men de visch vervoerd. Een en an der beteekent een belangrijke schadepost voor den pachter van dit vischwater. Krimpen a.d. IJssel. De Vrouwenvere niging der Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, zal een collecte langs de huizen houden. De opbrengst zal worden aangewend tot hel vervaardigen van klee- dingstukken edwelke aan de behoefti- gen in de gemeente kullen worden uitge reikt. Krimpen a.d. IJssel. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het planten van boomen en moerbeistruiken langs den nieu wen verbindingsweg vanaf den Tiendweg naUr Krimpen a.d Lek. Dit werk wordt uitgevoerd door jeugdige werkloozen in werkverschaffing. Bij den heer K. ontstond een begin van een schoorsteenbrand. Door het spoe dig ingrijpen der bewoners, kon het vuur met eigen middelen gebluscht worden. Langeruigeweide. Ve'lingvereen. Drie- bruggen eo. Aanvoer 4357 stuks Prijzen kippeneieren f 2.252 70 de 100 stuks. Koolrapen 45 ct. per stuk. Uien 6 cent de K G Handel traag. Mej. N. van Ingen slaagde voor het diploma Eerste Hulp bij Ongelukken Het examen ging nit van het Oranje Kruis. Kinder-Operetta. Lekkerkerk. Euphonia's Kinderkoor, on der leiding vaaden heer H. Zanen, heeft in De Groote Boer een in alle opzichten zeer goed! geslaagde uitvoering gegeven. Het talrijk opgekomen publiek heeft van de opvoering van de operette „Goudster retje" zeer genoten. Spel en zang waren' zeer goed verzorgd en de costumes waren prachtig. De heeren Zanen en A. Vliet hebben eer van hun werk gehad. Hoewel de instudeering maar kort heeft geduurd, heeft alles een zuiver en vlot verloop ge had. Het daverend applaus na ieder bedrijf was een welverdiende belooning voor de beide heeren, maarvook voor de kinderen. Na het tableau was de heer Schenk de tolk van het publiek, toen hij de kinderen een warm woord van dank bracht voor het gpbodene. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts, overtuigd, dat de leiding in uitstekende handen is. De band uit Gouda heeft op het bal al len bevredigd. Zanguitvoering. Moercapelle. Donderdagavond hield het chr gem. koor „Sursum Gorda", een goedgeslaagde uitvoering. De avond stond onder leiding van den directeur den heer Janssen uit Gouda. Het programma werd vlot afgewerkt. „Sneeuwklokjes", van de Wolff en „Wiegelied'* van Brahms, wer den keurig uitgevoerd. Afwisselend wer den solo's en duo's voor bas, tenor, so praan en alt, uitgevoerd. Medewerking verleende nog mej. Oudshoorn uit Hazers- woude, die enkele pianoetukjes ten ge- hoore bracht. Een bijzondere attractie voor het pu bliek was de blokfluitist, de heer van ter Tooien, alhier. Deze voerde op aardige wijze enkele solo's met begeleiding van orgel uit. Na afloop werd het Wilhelmus gezon gen en dankte de heer Jongebreur de me dewerkers voor het gebodene en hij hoop- wtB te dat de vereeniging, die 27 leden telt,, brengen nog met enkele mocht worden uitgebreid. Ouderavond. Ouderkerk a.d. IJseel. In de chr. school I in de Kromme werd in 't laatst van de vorige week een uitstekend geslaagde ou deravond gehouden. De voorzitter der schoolvereeniging de heer C. J. Hoogendijk, opende de samen komst met het laten zingen van ps. 77 8, het lezen van ps. 8 en gebed. Daarna sprak hij een openingswoord. De groote opkomst verblijdde hem ten zeerste. Hij concludeerde hieruit, dat de school een groote plaats inneemt in .hel hart der ouders, hetgeen ook noodzakelijk is. Met het uitspreken van den wensch, dat ook deze avond weer zou medewerken tot versterking van de band tusschen school en gezin, eindigde spr en gaf hij de leiding in handen van het hoofd der school den heer W. A. Brouwer Hierna verkreeg de heer T. Stehouwer het woord. Spr. stond stil bij het jaar 1573 en teekende den strijd, die tras be gonnen om om» TOjhaid, een vrijheid Hij behandelde uitvoerig het beleg en ontzet van Alkmaar, en toonde aan, dat door het „Van Alkmaar begint de vic torie" geheel Holland benoorden het Y voor den Prins behouden werd. Hierop zong een koortje uit het personeel samen gesteld, met begeleiding van orgel „Het lied der ruste" en „Houdt Gij mijn han den beide". Mej. J. K. Cornelisse sprak over „Ge hoorzamen" Zij wees allereerst op' de eigenlijke beteekenis van het gehoorzamen n.I gaarne gelooven Zal men de kinderen leeren gehoorzamen, dan is een eerste voorwaarde dat men zelf weet te gehoor zamen aan Gons gebod De ouders hebben recht gehoorzaamheid te eischen, omdat zij van Godswege met gezag zijn bekleed. Dit moeten de kinderen leeren en vooral als zij nog heel jong zijn moet men hen aan gehoorzamen gewennen. In de pauze werd het werk der leerlin gen bezichtigd. Na de pauze hield de heer H G. Wei mans een inleiding over „Vertellen" en de heer W. A Brouwer, hoofd der school over: „Uit het kinderleven". Nadat het koortje nog had gezongen: „De heilige stad" en „Blijf met mij Heer" werd de avond door den heer W. A Brou wer, na het zingen van ps. 121 1 met ge bed gesloten De opkomst was groot. Spreekbeurt uitgesteld. Ouderkerk a.d. IJssel De spreekbeurt, die veertien dagen geleden werd aange kondigd bij de toen gehouden spreekbeurt in de voormalige 0. L. School II in de Nesse en welke zou gehouden worden op Vrijdag 13 Maart, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Volksonderwijs. Ouderkerk a.d. IJssel. De vereeniging voor Volksonderwijs zal op 18 Maart een feestavond houden in de bovenzaal van de Harmonie. Op het programma staat o.a. de opvoering van een tooneelstuk ge titeld: „Roeping", door Jo van Ammers— Kuiler en als bijzoryipre attractie een hoü- loge-raadsel. Zanguitvoering, Oudewater. De door d^fcangvereeniging „Excelsior" gegeven uitvoering in de Ge ref Kerk is een buitengewoon succes ge worden. De nummers werden onder lei ding van den directeur, den heer J. P. Oskam uit Gouda, keurig uitgevoerd en in 't bijzonder de dames Gre Hart en AH Eenshuistra, die soli ten gehoore br&ch- ten. oogstten veel succes. De avond werd geopend en gesloten door den eere-voorzitter, ds. A. v. d. Weg. Of schoon het de eerste uitvoering was, wel ke onder leiding van den heer Oskam plaats had, was alles keurig verzorgd. Halleluja. Raeuwijk. De, chr. zangvereen. Halleluja gaf onder leiding van haar directeur, den heer J G. Romeijn, een uitvoering in de Ned Herv. Kerk te Sluipwijk. Na de ope ning door den eere-voorzitter, ds. E. R Damsté, werd het )tangprogramma met 'n korte tusschenpauze afgewerkt De zang nummers werden alle keurig uitgevoerd en vielen alle zeer in den smaak van het tal rijk publiek. Bijtijd» gered. Reeuwijk. Het 4-jarig zoontje van den hr. V. aan den 's-Gravenbroekscheweg ge» -raakte daar bij de woning van den heer P. Kraan in de diepe wetering. Op het hulpgeroep van de kleine snelden de hee ren F. van Wingerden en S, Jongeneel toe en begaven zich gekleed te^water Zij wisten de kleine behouden aan wal te Een meevaller. Reeuwijk. De brandweerlieden van de motorspuit, die werkzaam xijn ge weest bij de brand op het erf van den vee houder N. van Leeuwen, waarbij behalve eenige schade aan de woning twee hooi bergen werden vernield, mochten thans via den burgemeester van de verzekerings maatschappij, bij wie de heer Van Leeu wen tegen brandschade was verzekerd, 'n premie ontvangen. NiNWtrkerk a.d. IJttal. Openbare raadsvergadering op Woens dag 26 Februari. Voorzitter de heer F. Jas, burgemeester. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER opent deze eer ste vergadering in het nieuwe jaar met dm raadsMas ta«*aiBnea voor 1936 zijn beste wenschen aan te bieden. Voor onze gemeente en haar ingezetenen en niet minder voor het gemeentebestuur, al dus spris 1935 een jaar van toenemen de moeilijkheden gpweest. De financiën der gemeente zullen ook in de komende jaren alle" aandacht van het gemeentebe stuur vragen. Ingrijpende bezuinigingen moesten worden aangebracht en datgene wat noodzakelijk bleek, moest achterwege blijven. Het streven van het gemeentebe stuur zal er op gericht moeten zijn, om de huishouding der gemeente en de gemeen telijke bedrijven op de meest economische wijze te voeren. Spr. doet eea beroep op de eensgezinde medewerking van den Raad. Het aantal werkzoekenden, zegt spr. ver der, dat op 1 Januari stoui ingeschreven, bedroeg 140. Het bedrag dei aan werk loozen verstrekte uitkeringen in 1935 was circa f 37000 Deze cijfers zijn de uitdruk king van veel leed, lat menig gezin heeft moeten dragen. Is dit alles, hoe wtinig opwekkend het moge zijn, ligt niettemin gen reden tot versagen. Klaart eenmaal de hemel op, dat mogen wij ook voor onze gemeente op het aanbreken van betere tij den hopen De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De afdeeling Nieuwerkork a d. IJssel van den K.N.M B. vraagt in verband met de winkelweek, die van 27 Maart tot 6 April zal ^worden gehouden, het sluitings uur voor de winkels op de bepaalde da tums te bepalen op 10 uur u.m. Het ver zoek wordt toegestaan. De heer C. Fijan vraagt ontslag als ge meente-opzichter met ingang van 30 April. De VOORZITTER gevoelt zich hier bij verplicht om er op te wijzen, dat de beef Fijan de gemeente met ijver en toe wijding heeft gediend. Wanneer men het Nieuwerkerk a.d. IJssel, ten tijde dat de heer Fijan in gemeentedienst trad, verge lijkt met ,het Nieuwerkerk a. .d. IJssel van thans, dan is het aanstonds duidelijk, hoeveel arbeid en zorgen geveigd zijn van den man, die niet alleen in naam, maar ook meermalen in persoon de leiding heeft gehad bij de uitvoering van verschil lende gemeentewerken. Natuurlijk zal de heer Fijan ook wel tegenslagen en ont goocheling gekend hebben, maar het wil spr. toch voorkomen, dat de heer Fijan met voldoening op den afgelegden weg kan terugzien. Het moet voor den heer Fijan een groote genoegdoening zijn na 34 trou we dienstjaren een welverdiende rust te kunnen genieten. Met nimmer falende wel- wil'endheid heeft hij de werkzaamheden geleid en zijn taak met opgewektheid ver vuld. B en W. stellen dan ook voor ilit ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen, met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Het ontslag wordt conform het voorstel van B. en W. verleend. De heer A. Bloemendaal vraagt een te gemoetkoming in de kosten van schoolbe zoek te Rotterdam. B. en W. stellen voor f 15 per jaar te geven voor de^pnkosten van een rijwiel De heer D IJ K S M A N vraagt öf de Nederlandsche Spoorwegen geen bijdrage kunnen geven in deze kasten. Hiernaar zal geinofrmeerd worden. Overigens wordt overeenkomstig bet voorstel besloten. B. en W. ste'len voor een ilin I de zit aan te gaan t£n behoeve van de werkloo zen met inacHtneming van de volgende voorwaarden: le. De regeling draagt een tijdelijk karakter; 2e. De werkloozen zijn verplicht lid te worden of te blijven van een zieken- of doktersfonds; 3e. De helft van de premie wordt betaald door het lid, 1/4 door de gemeente en 1/4 door het fonds. Ten aanzien van de regeling met de vereeniging Ziekenhuisverpleging hand haven B en W. hun voorstel van 10 De cember en stellen thans voor een regeling aan te gaan. De heer T 0 M zegt dat belangstellenden verplicht worden lid te worden, wat z.i. thans een moeilijkheid oplevert. Wat ge beurt er met deze menschen? Mag de ge meente het geld van de steun afhouden? De VOORZITTER geeft toe dat het geval een moeilijkheid oplevert, doch ad viseert het eens te probeeren. Er wordt dan in ieder geval iets doen voor de werkloozen. De heer TOM zou B. en W. willen ver zoeken ernstig te blijven streven naar het zoeken van een oplossing voor de geval len, die hij op 't oog heeft. De heer MAASKANT zegt dat ook B, en W de moeilijkheid onderschrijven en de onmogelijkheid inzien om een voor ieder bevredigende oplossing te vinden. Spr. zegt dat het particulier initiatief voorop moet staan. Het is maar een tijde lijke maatregel. Spr. is er een principieel tegenstander van om alles maar op de ge meente te schuiven. De heer tOM zegt dat dit niet zijn bedoeling is geweest doch dat hij alleen voor speciale gevallen de aandacht heeft willen vragen en dat de raad hiervoor vrij mandaat aan B. en W. geeft. De heer C A R LIE R vraagt waarom aansluiting thans verplicht is, terwijl in de vorige vergadering werd gezegd, dat hieromtrent geen dwang bestaat. De VOORZITTER zegt dat de» VRIJDAH 13 MAART 1936 eiscb is gesteld door de controlecommis sie van de Rotterdamsehe Ziekenfondsen. De heer VAN HOU WELING voelt veel voor de gedachte van den heer Tom. De heer VERBOOM heeft ook be zwaar tegen verplichting Voor menschen met gemoedsbezwaren is geen regeling ga- troffen. De VOOR ZITTER zegt dat deze er niet toe verp'icht zijn, doch eventueels kos ten zelf zul'en moeten dragen. Een vraag van den VOORZITTER, of er veel personen gemoedsbezwaren zul len hebben, kan de heer VERBOOM niet definitief beantwoorden. Er zullen er echter zeker zijn, zegt hij, dus moet er re kening mee gehouden worden. Spr. zou ook deze categorie willen doen opnemen. De heer D IJ K S M A N is hiertegen en Wijst er op dat iemand met gemoedsbe zwaren in voorkomende gevallen ook niet bij de gpmeente aanklopt. De heer DEKKER verzoekt B. en W. met de Veeréniging voor Ziekenhuis verpleging te Gouda in overleg te treden, teneinde deze regeling over te nemen, aan gezien ongeveer 100 personen van die verpleging lid zijn. Nogmaals vraagt de. heer TOM wat er gebeurt met de personen, die niet wil'en aansluiten. De VOORZITTER raadt aan de zaak niet te donker in te zien en het eerst eens te probeeren. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Daarop volgt de benoeming van een schoonmaakster voor de 2e 0. L School De VOORZITTER deelt mede, dat mej. D. S. van Wilgenburg reeds tijdelijk in dienst is, aangezien «er haast bij de zaak was. Mej. Van Wilgenburg wordt met 9 tegen 2 stemmen op mej. Oosterom benoemd. B. en W. stellen voor over te gaan tot huurverlaging voor de woningen van de bouwvereeniging „Ons Huis", n.I. de wo ningen aan den Berm weg van f 4.50 op f 4.25 en voor de woningen aan 's-Gra- venweg van f 4.35 op f 4 10 per week. De VOORZITTER geeft een uit voerige toelichting, boe B en W. tot het voorstel zijn gekomen en dat zij eerst den directeur-generaal van de Volksgezondheid hadden bericht niet over te gaan tot ver laging. Hierop werd bericht ontvangen, 6«t de directeur-generaal een Tooretel in wachtte tot verlaging, waarom B. en W. thans met dit voorstel komen. De heer TOM zegt dat het bestuur van de bouwvereeniging destijds bad gevraagd om verleging, waarop afwijzend werd be schikt. Spr. kijkt nu eenigszins vreemd op van dit voorstel. Hij had verwacht, dat B. en W. hadden voorgesteld, allo huren te brengen op f 4. Spr. zat geen vooratellen doen, doch de Vereeniging zal zich wen den tot den minister. De VOORZITTER geeft de Ver eeniging „Ons Huis" eenigszins gelijk en prijst het in den heer Tom, dat hij dit hier openlijk mededeelt. Het voorstel van B, en W. wordt aan genomen (Slot volgt). SCHOONHOVEN. Over de maand Fe- bruari. Ingekomen: J. J. de Groot, dienstbode. van Utfecht, Goethestraat 2, in Lange Weistraat 3; R. J. Buter, teekenaar, van Voorburg, Duivensteinstraat 33; in Oude Singel 144a; A. Wendela en gezin, van Ginneken en Bavel, Ploegetraat 2, in Koestraat 109; J. van Dam, zonder be roep, van Zeist, Utrechtscheweg 84, in Wal 3a. E. de Gilde, bakker, van Utrecht, Vaartschestraat 82, in Lange Weistr. 32; G. Regtdoorzee Greup en echtgenoote, zon der beroep, van Haarlem, Schotersingel 145, in Haven 69; H. Rijneveld, dienstbo de, van Willige-Langerak A 140. in Halve Maan 27: J. Mets en gezin, dekknecht, van Willige-Langerak no. 92, in Oude Singel 48; G Graveland, bakker, van Ameide. Zouwendijk G 93, in Havenstr. 50. Vertrokken: H H. Groothuis, timmer man, van Lopikerstraat 24a naar Utrecht, Michiel Adr de Ruiterstraat 20; P. J. van der Doeswed A Stuurman, zonder be roep van Oude Singel 144d naar Maar tensdijk, Prof. van Bemmelelaan 45: C. L. M Kantijn winkeljuffrouw, van Haven- straatsche Wal 82 naar Nijkerk, Ooster straat 2; H. J. Gossink, agent van politie, van Havenstraatsche Wal 106 naar Olden- hroek, Dorpstraat E 154: C. Rous, zilver smid, van Albr. Reylinggraeht 10 naar Mhlasserdam, Nieuwe Veer D 222: D. A. de Riddér. dienstbode, van Oude Haven 17 naar Gouda. Van Swietenstraat 22: J. van der Maas, bakker, van Haven 57a naar Termond Hnn^endiik 218; A. Klaassen, bankwerker S.S van Olivier van Noort- «traat 37 naar W'lligo-T nneerak No. 81a; W G Bnebm. zonder beroep, van Var- t'cpcfr>e7 neer Otidewalor. Teeuwer'n- gestr. 13 P. v d Ree en gein, zilversmid, van Havenstraat 23 naar Gouda. Veerstr. 5: P, van den Oever, onderwijzer, van vor*e Diïk 21 naar Hillevprsberg. Mo- 'enlaan 36: C. A. Peerbolte, zonder be roep, van Havenstraat 44 naar Utrecht} Heeren weg i.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5