IBIS SHAG I Dobbelmami lekker... man! Gemengd Nieuws fWrigeeft de Radio. LandbouwenVeeteelt Kerk en School Kapitein Skittle en de booze duiker. Officieele Crisisbekendmakingen. Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Kantongerecht Goud» Loop der bevolking MAANDAG 16 MAART 1939 -w mei zijn Andere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. eer» mededeeling in een vergadering van een of van beide Kamers, met onderbre king van den .gewonen arbeid, aan den onderwerpelijken maatregel n aar buiten een grootere beteekenis hebben verleend dan m»t de werkelijkheid in overeen- stemming zou zijn De regeering heeft aanvankelijk overwogen den maatregel zonder meer te nemen. Zij vreesde echter, dat dit aanleiding zou kunnen geven tot allerlei ongewenscht en ongegrond com mentaar. Zij besloot daarom tot een bekendma king per radio, omdat naar haar meening de beste gelegenheid bood om tegelijk met de aankoodiging van den maatregel de beteekenis ervan voor het Nederlandsche volk in het juiste licht te stellen, hetgeen wenschelijk werd geoordeeld om geen on- noodige onrust in het land te verwekken. 2. De regeering is van oordeel, dat art. 187 der Grondwet voor dit geval de onver wijlde indiening van een voorstel van wet niet voorschrijft. Wel zal waarschijnlijk binnenkort een ferhooging moeten worden voorgesteld van eenige posten der Defensie-begroeting voor 1936 Antwoord op de vragen van den heer Vliegen. 1. De regeering is van oordeel, dat het bepaalde in art. 1 der Dienstplichtwet, het on dor de wapenen houden van dienst plichtigen wel administratief gelijkstelt met het oproepen van niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, doch dat daaruit voortvloeit, dat h«t imperatieve voorschrift van art. 187 der Grondwet daardoor toepasselijk wordt op een geval, waarvan in die Grondwetsbepaling niet gerept wordt. Zij meent, dat uitsluitend de tekst van de Grondwet zelf hier be slissend is. Afgezien van de omstandigheid, dat de indiening bij de Staten-Generaal van een ontwerp als in deze vraag bedoeld meer tijd eischt dan verloopen is tusschen het nemen van het besluit der regeering en het tijdstip, waarop de vraag werd ge steld, ligt het antwoord op de tweede vraag opgesloten in het antwoord op de eerste. 3. In het antwoord op de eerste vraag van den heer Aalberse, heeft de regeering reeds medegedeeld, dat zij, door een ver klaring, in een of in beide Ramer^, afge legd. aan den genomen maatregel grootere beteekenis zou hebben gegeven dan mét de werkelijkheid overeenkwam. De bekend making per radio schonk haar de host denkbare gelegenheid om de gevallen be slissing toe te lichten op een wijze, die het wekken van onnoodige ongerustheid in het land zou kunnen voorkomen. 4. Gelet op de overwegingen, die de re- ring bij de keuze van den te volgen weg geleid hebben, moet het antwoord op de vierde vraag in dit geval ontkennend lui den. De minister legde den nadruk op dit geval, wat de laatste vraag betreft. De heer AALBERSE (r.k.) meende, dat de mededeeling toch anders had kun nen geschieden, namelijk in de Kamer, dan was de onrust verwekt door de mededee ling, dat de minister-president een radio rede zou houden over den internationalen toestand voorkomen De minister heeft toegegeven, dat het parlement eigenlijk de plaats der regee ring is, om tot het volk te spreken. Wat het antwoord op de tweede vraag betreft, betoogde de heer Aalberse, dat een wetsontwerp, onverwijld had moeten zijn ingediend volgens een eisch van de Dienst plichtwet. Hij vroeg of de regeering de zaak nog eens uit dezen gezichtshoek wilde bezien. De heer VLIEGEN (s.d.) sloot zich bij deze laatste vraag aan. Hij achtte de indiening van een wets ontwerp noodig. Hij vond dit zoo glas helder. dat h niet begrijpen kon, dat de regeering het niet inzag. MINISTER COLIJN zegt, dat het belangrijkste is, de vraag of onverwijld een wetsontwerp moet worden ingediend. De heer Vliegen beriep zich op art. 1 der Dienstplichtwet Maar hij leze de toelich ting daarbij. Hieruit blijkt, dat daarbij juist op het administratieve van de gelijk stelling de nadruk wordt gelegd Intusschen de regeering is in elk geval verplicht, gelden a/tn te vragen, en zij zal overwe gen, of de heeren Aalberse en Vliegen ge lijk hebben, en desnoods advies over de zaak inwinnen Spr. kan niet inzien, dat een mededeeling in de Kamer beter ware geweest dan per radio. Men kan in do Kamer niet op denzelfden toon spreken (Gelach). Als spr. hier gesproken had, waren te legrammen naar alle hoofdsteden van Europa gevlogen en men weet niet, in welken vorm. Hierna werden behandeld de rdgeerings- regi' or Suriname en Curasao en een aantal ki nntw 'T'*n. Daarna werd de verdaagd tot 1 April* DE KONINGIN EN PRINSES TE DELFT. Bezoek aan de Nieuwe Kerk. Zaterdagmiddag hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft en bloemen ge strooid op het graf van Koningin Emma De vorstelijke bezoeksters waren vergezeld van de groothertogin van Oldenburg, een zuster van wijlen Prins Hendrik, wiens begrafenis zij destijds wegens ziekte niet heeft kunnen bijwonen. De burgemeester van Delft, Mr. G. van Baren, heeft een en ander omtrent deze plechtige begrafenis meegedeeld. Omstreeks half één vertrokken de hoo- ge bezoeksters naar de residentie. Zij wer den bij haar vertek door een vrij groote menigte, die op de Markt was samenge stroomd, hartelijk toegejuicht. DE UI VER-SLACHTOFFERS. Eenvoudige begrafenis op Zorgvlied. Eind Maart zal op Zorgvlied te Amster dam de teraardebestelling plaats vinden van drie der slachtoffers der Uiverramp, de leden der bemanning Van Steenbergen, Zadelhoff en Waiewijn. Het stoffelijk oor schot vaü Beekman zal te Muiderberg worden bijgezet op de algeimeene begraaf plaats. l)e juiste dag van de begrafenis hangt af van de aankomst van het Duitsche stoomschip „Radenfels" van de Hansalijn te Rotterdam, dat te Basra bet stoffelijk overschot heeft afgehaald, waarbij ook was dat wijlen professor Walch uit Bata via, dat zeer vermoedelijk te Haarlem zal worden begraven. De gemeente Nieuwer-Amstel heeft op de begraafplaats Zorgvlied grond afge staan voor een gemeenschappelijk graf voor de drie leden der bemanning. Men wil de plechtigheid zoo eenvoudig moge lijk houden en daarom ligt het in de be doeling op den dag der begrafenis geen publiek toe te laten. NEDERLANDSCHE SLEEPBOOTEN MAKEN ZICH VERDIENSTELIJK Knap staaltje van zeemanskunst Eenige tijd geleden brak brand nit op het 42.000 ton metende Fransche stoom schip Atlantique. Het werd gedeeltelijk verwoest. De vier Rotterdamsche sleep booten de „Ganges", „Indus", „Noordzee" en „Witte Zee", on de»; commando van ka pitein van der Hoeven kregen dezer da gen opdracht het schip van Cherbourg (Fr.) naar Greenock op de Clyde (Enge- laud) te brengen. De sleepbooten hadden een zwaar kar wei. De eerste twee dagen had men met tamelijk lastige hoofdwinden te kampen, waardoor de Atlantique sterk overhelde Twee. j sleepbooten met verlengde slepen gingen voorop, gevolgd door de andere mei iet$ ingekorte schepen. In de eerste dagen werd het weer prachtig, zoodat men het schip nog eer der in Clyde kon brengen dan men aan vankelijk gedacht had Vrijdagmorgen 9 uur kwam hot op zijn plaats van be stemming aan. De Atlantique zal hier blijven liggen, tot 't schip naar een scheepswerf te Pont Glasgow gesleept zal worden, om daar te worden gesloopt. Dit zal echter niet ge beuren alvorens de Queen Mary op 24, Maart de Clyde zal zijn afgevaren, daar men bevreesd is dat de Atlantique de Cly de voor de Queen Mary zou kunnen ver sperren. Slechts een kleine misrekening bij de navigatie van de Atlantique zou tot gevolg hebben dat de rivier werd geblokkeerd. De Atlantique is op de „Tail of Bank", de groote zandbank nabij Greenock gezet. Kapitein van der Hoeven, die 68 jaar is, had den actieven dienst reeds verlaten, maar voor dit groote karwei had hü zich weer beschikbaar gesteld. VAN OEN TREIN GEVALLEN. Postbeambte gedood. Zaterdagmorgen is op 200 M afstand van het station Bergen op Zoom een doo- delijk ongeluk g eschied. Óm 945 uur ver trok trein no 625 uit Bergen op Zoom in do richting van Vlissingen. Kort na het vertrek van den trein had postbeambte Van der Mert de deur van den postwagen gesloten en zich naar de overzijde van de wagon begeven. Doordat een geopende deur in botsing kwam met een seinpaal, raakte hij bekneld tusschen deur en steil. Daar op is hij in bewusteloozen toestand van den trein gevallen en op een wisselblok terecht gekomen. Deerlijk gewond is de ongelukkige per brancard naar de goederenloods getran sporteerd, waar een geneesheer onmidde- lijk ter plaatse was, doch den dood moest oocstateeren. NIEUWE RELLETJES IN DEN J0RDAAN. Vrijdagavond tot ongeveer half elf was het rustig gebleven in den Jordaan. Er werd gecolporteerd, maar dit had geen aanleiding gegeven tot eenige ordeversto ring. Echter plotseling, na afloop van de communistische vergadering in „Bellevue" veranderde bet tooneel. Er kwamen sa menscholingen en naar de aurveilleeren/ie i agenten in» de Tuinstraat werd met stee I r VOOR DE PUP KOOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Hiiv. Gri nen gegooid. Toen er spoedig assistentie gearriveerd was in den vorm van een uit- rukauto en politiemotoren, werd in de Tuinstraat van eenige balken en planken, welke uit een huis, da' afgebroken wordt waren gehaald, een soort barricade opge licht. Uit de ramen werd met flesschen en Wal er naar de politie geworpen, waarop deze met revel verschoten antwoordde. Ook in de Madelievenstraat en in de Slootstraat werden eenige «bargee uitge voerd, waarbij flinke klappen werden uit gedeeld. De politie had de menigte spoe- dig verspreid en daarmede keerde ook weldra de rust terug. De bewoners zelf droegen de planken, welke over de straat waren geworpen, weer weg. Tegen batf 12 was alles weer kalm. BURGEMEESTER VERDACHT VAN VERDUISTERING. De gewezen gemeente-ontvanger ran Ambl-Hardenberg zal op 7 April voor de rechtbank te Zwolle terechtstaan, wegens verduistering. Ook de burgemeester van die gemeente is tegen dien datum gedagvaard, wegens verdenking van verduistering van over heidsgelden en heling van door .den ex- ontvanger verduisterde gelden. NAAR HET EINDE DER L1FT- STAKING. Werk in 600 osbouws» hervat De staking van de liftjongens en van ander huishoudelijk personeel te New York, is heden in 600 gebouwen geëindigd als gevolg van de arbitrage-onderhande lingen, welke onder toezicht van den bur gemeester Laguardia zijn gevoerd Zesdui zend stakers gaan morgen weer aan het werk. De vereeniging van huiseigenaars, welke de meerderheid omvat van hen, wier flatgebouwen door staking zijn* ge troffen, heeft thans een aanbod gedaan, waardoor er goede kans is, dat er defini tief een einde aan de staking zal komen. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. De groote overstroomingen bet Oos ten dar Ver. Staten, die hoofdzakelijk het gevolg zijn van het smelten1 der sneeuw, hebben tot dusverre 30 dooden geëiseht. De schade wordt geschat op 50 millioen dollar. Doordat fabrieken gesloten moes ten worden, zijn 200.000 personen werk loos geworden. Er valt zeer veel regen, die m den nacht van Vrijdag op Zaterdag door sneeuw jachten werd afgewisseld. De toestand is daardoor nog gevaarlijker geworden. Niet temin is bet peil van het water iets ge naaid. REUSACHTIGE METEOOR IN ZEE GEVALLEN. Bij Montauk Point op Long Island is Zaterdagmorgen, even voor drie uur, een reusachtige meteoor in zee gevallen. De hemel was gedurende verscheidene secon den verlicht alsof het dag was. Het zeld zame natuurverschijnsel ging gepaard met een donderend lawaai. Aan de kust werd Dinsdag 17 Maart I. 1875 M. A.V.RD. 8-9 ifoon, 910 Concert door het En* Jetty Cantor; 10—10.16 Morgen wijding, 10.1510.30 Gramofoon; 10.30— 11 Concert door het Ensemble Jetty Can tor; 11—11.30 Wenken voor de huishou ding d. Mevr. R. LotgeringHillebraud: „Zuinigheid met vlijt". 11; 11.30—12.30 Orgelconcert en Sopraan; 12.30—1.30 Con cert door de Uctrophomkers; 1.30—3 Con cert door het Omroep-Orkest en Voor dracht door Pine Beider; 34 uur Begin Knipcursus, 4—430 Pianospel, 4.30—5 Radio Kinder Koorzang; 5.05—6.30 Voor kleine Kinderen. Mevr. Ant. van Dqi ver telt, V.PJLO. 530 uur Bijbelvertellmgen. XIX. Ds. B. J. Aris; A.VJEL0. 6—6.30 Gramofoon; R.V.U. 630—7 „Wat maakt u van uw leven?", vervolg-cursus door Dr. Th. van Schelven: „Bewust en onbe wust zieleleven"; AVRO 77.05 „En nu naar bed!' 705—7.30 Viool en Piano; 730—8 Engelsche les voor gevorderden; 38.10 Nieuwsberichten, daarna Mede- deelingen; 8.10830 Dr. F. E. Posthuma spreekt ter gelegenheid van den"70sten verjaardag van Jhr. Dr. John Loudon, Hr. Ms. Gezant te Parijs en oud-Minister van Buitenlandse he Zaken (in het ministerie Gort van der linden); 8.20—0.40 Con cert door het Omroep-Orkest en optreden van de bekende Harmony King's; 9.40— 10.05 Causerie door Dr. J. B. van Ame- rongen: Honderd jaar Pickwick (1836— 1936); 10 05—10.25 Concert door het Om roeporkest; 10.2511 Schaken. Op col lege bij Dr. Euwe; 10.2510.40 Voor be ginners; 10.4011 Voor gevorderden; 11— 11.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door Veres Lajos en Neville Bishop. Hilversum IL 3013 M. KJLO. 8—6.15 Wij beginnen de dag; 8.159.15 Concert; 1010 30 Gramofoon; 10.3011 Muziek- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gra mofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuur tje door Pastoor E H. Perquin; 12.15 1230 Gramofoon; 12.301 Concert door de KJl O.-Melodisten; 11.15 Gramo foon; 1.162 Concert door de K.R.0.-Me- Jodisten; 23 Vrouwen uurtje, 3-4 Mode- cursus; H.LR.O. 4 uur Gramofoon; 4.10 trar Lezing voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" door M. L. A. d. Heijden: „Niet enkel droef'; 4.35 uur Gramofoon; 4.40 uur Lezihg voor den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond door Mevr. E W. Groot: „De beteekenis van de Vrou wen-Vredesgang";' 5.05 uur De H.I R.O.- post; K.R.O. 5.15—5.30 Gramofoon; 5.30 6 Concert door het K R.O.-Orkest; 6 6.10 Gramofoon; 6.106.40 Concert door het K.R.O.-Orkest; 6 407 Esperantocur- sus; 7.15—7.50 Concert door bet KiUU Orkest; 7.50—8 Nieuwsberichten en K R, O.-mededeelingen; 89 Lijdensmeditatie door Pater Borromaeus de Greeve 0.F.M, in de kerk van den H. Antomus van Pan dua (Boschjeskerk) te Rotterdam; 9— 9.10 Gramofoon; 9109.20 Zang vaa Russchische liederen; 93010 Solisten- concert door het Stedelijk Orkest vaa Maastricht; 1010.10 Gramofoon; 10.10— 10.20 Zang van Russische liederen, 10.20 10.30 Gramofoon, 10.3010.35 Nieuws berichten; 10.3511.15 Concert door Er nesto Arceri en zijn Orkest, 11.1512 Gramofoon. Woensdag 18 Maart Hilversum 1875 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon, 9 30 uur Onze Keuken door P. J. Kers Jr., V.PR.Ü. 10 uur Morgen wijding, V.A.R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon, 12.30 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 1.30 uur Gramofoon; 2 uur Voor de Vrouwen; 2.15 uur Varia tie-concert; 3 uur Voor de Kinderen; 5.30 uur, Concert door de Notenkrakers; 6.15 uur Concert door Eddy Walis en zijn Or kest; 7 uur Sport; 7.15 uur Zang door het VARA-Kinderkoortje „De Roodborstjes"; 7.40 uur Gramofoon; 8 uur S.03.-berich ten; 8.03 uur Nieuwsberichten en V.A.R.A. Varia; 8.15 uur Willy Derby in zijn re pertoire, begeleid door de Flierefluiters; 8.45 Opvoering van „Levenslang"; 905 Concert door het VARA-Orkest; 10 uur Zang en Piano; 10.10 uur Nieuwsberich ten, 10.15 uur Bas en Orgel; 10.35 uur Gramofoon; 10.40 uur Concert door het Migno'n Kwintet; 11 uur Piano; 1130 uar Gramofoon. Hilversum II. 3015 M. N.G.R.V. 8— 8.15 Schriftlezing en Meditatie; 8.150.30 Gramofoon; 10.3011 Morgendienst on der leiding van Ds. J. D Boerkoel; 11.16 12 Clarinet-recitaJ en Gramofoon; 12.15 12 30 Gramofoon; 12.30—1.30 Orgelbe speling; 1.30Concert door bet Hol landse h Harpkwartet er Gramofoon; 3 330 Lezen van Ghr. lectuur; 330—3.46 Gramofoon; 4455 Zang-recital en Gra mofoon; 56 Kinderuutje; 6630 Land- bouwhalfuurtje. „Veeverbetering" door G. Vink; 6 307 Onderwijsfonds voor de bin nenvaart; 77.15 Nieuwsberichten; 7.15—1 730 Pro«f. Dr. W. Vogelsang: „De Gune- ra-kerk be Rhenen"; 730—8 „De mensoh Heynes" door Mary Poe; 8—8.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.15—9 Concert door het N.G-R.V.-Orkest; 90 30 Voor jonge menschen (XIV). „Waarom Geschiede nis?" door Dr. G. P van Itterzon; 9.30— 10 Concert door het N.GR.V.-Orkeet; 10 10.05 Nieuwsberichten; 10.0510.20 Een kwartiertje voor het bonderdruitig bord, met Jnr. Schroder; 10.2010.45 Concert door het N-CH.V.-Orkest; 10.45—12 Gra mofoon. tegelijkertijd een lichte aardschok ge voeld Ooggetuigen verkeren, dat zij een rood gloeiende bol met gelen staart hebben ge zien. De piloot van een te Newark aange komen vliegtuig zeide bevreesd te zijn ge weest, dat zijn toestel verpletterd zou wor den Hij had nog npoit een zéé fel licht ALBURVS BURGEMEESTER BE STOLEN. Zijn Oranje-Nassao-medaille verdwenen. Het onderscheidingsteeken van de Oran- je-Nassau-orde, waarmede Koningin Wil- helmina verleden jaar den burgemeester vaa Albury, Waugh, heeft gedecoreerd, in verband met de noodlanding die de „Uiver" destijds te Albury heeft gemaakt, is gestolen. De burgemeester liet tijdens een bezoek aan Melbourne een koffer, waarin zich *t onderscheidingsteeken bevond, in een ho tel achter. Bij zijn terugkomst was de kof fer verdwenen. Detectives hebben het on derzoek in handen. „HOUDT DEN OORLOG TEGEN!" Incident in het Lagerhuis. Tijdens de vergadering van het Engel sche Lagerhuis heeft zich een incident voorgedaan. Van de publieke tribune riep een vrouw: „Houdt den oorlog tegen!" Vóór de deurwaarders haar hadden kunnen verwijderen wierp zij pamfletten in d6 zaal Op het oogenblik, dat de deur waarders haar de deur uitzetten, keerde zij zich om en riep: „Gij zijt erger dan struisvogels, gij hebt m het geheel geen verstand". M0DDERLAWINE BEDREIGT FRANSCH DORP. Het Zuid-Fransche dorp B&tie dee Fonts, gelegen in de nabijheid van Gap, dat door een modderlawine wordt be dreigd, is door de bewoners ontruimd Alleen* een oud echtpaar beeft geweigerd het dorp te verlaten De enorme moddermassa beweegt zich langzaam voort in de richting van Batie. Aan den rand van het dorp gelegen huis jes zijn reeds ingestort. Weiden en velden vormen één groot mod cl er meer en men vreest, dat weldra het geheele dorp van den aardbodem verdwenen zal zijn. CRISIS-BOTER MERK. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor deze week vastgesteld op f 1 05. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Sassenheim ds. P. de Groot te Gorinchem. WAT f i ONTftl/T 1." t Was in de zomer vacan tie, dat ka pitein Skittle en Boots besloten zich een extratje te verschaffen. Zij telden tot vijf- en-nqgentig, trokken er see af en haaiden uet weer op. „Tjonge, het is bepaald tot barsten toe vol," zuchtte Boots. 2. Het net was werkelijk vol, al zat er maar één visch in. Het was eon duiker. 4-,en juiM-au-uv. ..i„ <1. B non duiker en wat hij vertelde, mag niet gedrukt wor den. En leelijk, dat hu keek. MAANDAG 16 MAART 1936 De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt het volgende bekend. Bij de vaststelling der oppervlakte, in- geucmen door warmoezerygewassen en vroege aardappelen als onderteelt in boomgaarden en fruittuinen, wordt veelal van de meening uitgegaan dat steeds oO pCt. genomen kan worden van de totale oppervlakte boomgaard of tuin, waarop de onderbeplanting plaats heeft. Dit is echter in strijd inet de geldende voorschriften, die een zoodanigen uitleg met toelaten. Ter voorkoming van moeilykheden wordt er daarom de aandacht op geves tigd, dat ook bij onderbeplanting met warmo^zerijgewassen en vroege aardappe len moet worden uitgegaan van de „wer kelijke oppervlakte", waarop deze gewas sen zijn geteeld en dat ook bij controle al leen met deze „werkelijke oppervlakte" rekening wordt gehouden. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het sub 1 van de ministerieele beschikking van 30 Augustus 1935, no 11896, genoemde bedrag ad f —.50 per 100 K G veevoeder zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: voor lijnkoeken f 1.15 f 1.15 voor soyaschroot - 0.60 - 1.15 voor soyakoeken - 1—- 1-20 voor grondnootkoeken - 0.- 0.50 voor grondnootschilfers - 1 40 1.35 voor cocoskoeken - 1.25 - 1.25 voor Ned Ooet-Indische cocoekoeken - 0.60 - 0.80 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten - 0.50 - 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De heer J. J. de Vries, wethouder der gemeente Barwoutswaarder, heeft zich, namens vele bewoners der betrokken gtreek, met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, waarin den minister wordt verzocht, de noodige stap pen te doen om te komen tot samenvoeging van de zes gemeenten Waarder, Barwouts waarder, Rietveld, Langeruigeweide, Pa- pekop en Hekendorp. De minister heeft dit verzoek voorloopig Ju handen gesteld van Ged. Staten, welk ooilege zich tot B. en W. der betrokken gemeenten heeft gewend met het verzoek hierover nader advies uit te brengen. De betrokken ooi leges van B. en W. heb ben nog niet alle deze zaak behandeld. Het dagelijksch bestuur van Waarder heeft echter reeds besloten, afwijzend te advisee- ren. Ouderavond. Arkel. Zaterdag werd een ouderavond gehouden met de kinderen der o. 1. s. in de zaal Odina.' Alle plaatsen waren bezet. Onder de aanwezigen waren de burge meester en ds. Van Ewijck met hunne echtgenooten en de beide wethouders. Na opening door het hoofd der school, den h?er H. Schenk, weiden vijf schoolversjes gezongen en het populaire liedje „Hebt een sigarenbandje". Onderwijzers van het o. 1. onderwijs uit Schiedam vertoonden een poppenkast, die ^ger in de belangstel ling der kinderen en ook die der ouders, stond. Opgevoerd werd verder een tooneel- stukje, getiteld „De wondersteen". Dit spel werd keurig voor het voetlicht gebracht en bracht de lachspieren dikwijls heftig in beweging. De geheele avond werd afgewis seld met tractatie. Gemeenteraad. Arkel. De burgemeester heeft den raad #n openbare vergadering bijeengeroepen op Woensdagavond 18 Maart om 7 uur. Op de voordracht Arkel. De heer H Schenk, hoofd der o. L a., staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd aan de o. L 8. te Schiedam (school B 1). Arkel. De heer J. Verhoef, onderwqzer aan de o. 1. fl-, die een paar weken gele den zich aan geneeskundig onderzoek on derwierp, ontving bericht, dat hü voor dezen dienst afgekeurd is. Benschop. Woensdagavond had de eindles plaats van den in het afgeloopen winter seizoen gegeten cursus voor de werkloozen De burgemeester bracht aan het einde, na mens het gemeentebestuur den heer La- moré hartelijk dank voor zijn offer, om zich geheel belangeloos voor deze lessen beschikbaar te stellen. Ook namens de werkloozen bracht spr. dank voor de ont vangen lessen en gaf de verzekering dat die steeds met bijzondere aandacht zijn ge volgd. 1* bnignmcnetar, satta tenslotte «te hoog dat als weer, '«ij het niet voor werkloozen, maar meer voor volwassenen, tot het ge ven van een deqgelijken cursus mocht wor den overgegaan, daarbij dan eén zelfde be langstelling mocht worden betoond. Langerak.Gevonden een kinder-over- jasje en een geldig rijwielbelastingmerk. Inl. vers rekt de gem-veldwachter. Nieuwpoort. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag als werk zoekenden ingeschreven 19 personen, van wie 14 geheel werkloos zijn. Te Langerak waren deze cijfers resp. 36 en 29 INGEBRUIKNEMING NIEUWE GEREF. KERK. Nieuw-Lekkerland. Onder zeer groote belangstelling is Woensdagavond de nieu we gereform. kerk in gebruik genomen. De plaatselijke predikant ds. H. v. Heyst, hield daarbij een rede, naar aanleiding vau I Petrus 2 4 en 5 Aan het eind van zijn predicatie bracht hij dank aan hen, die aan den bouw van de kerk hadden medegewerkt. Daarna voerden nog het woord, eerstens burgem. F. M. A. v. d. Bovaari, namens hei gemeentebestuur, die dank zegde voor de uitnoodiging en de gemeente geluk- wenschte met het schoone kerkgebouw, vervolgens architect B. W. Plooy, uit Amersfoort, die dankbaar herinnerde aan de medewerking, weike hij had ontvangen van den kerkeraad, van B. en W-, van den opzichter, van de commissie van beheer en het damescomité, en eveneens de ge meente feliciteerde met haar nieuwe keek; tenslotte ds. J. J. Wielenga, uit Alblasser- dam, die namens de zustergemeenten nit den omtrek, nog eenige hartelijke woo'r- richtte tot gemeente en predikant Ds. H. van Heyst zegde de verschillende sprekers dank, waarna de bijeenkomst met zingen van psalm 103 1 werd be sloten Vanwege het instituut voor arbeiders ontwikkeling zal op Donderdag 19 Maart in de bovenzaal van café Van Vliet als spreker optreden ds. J. B. Th. Hugenholti van Ammerstol, met het onderwerp: „Christelijke Revolutie". - Het betegelen van een gedeelte van de speelplaats der openbare school, t.w. 192 vierk. M., is na inschrijving gegund aan den heer G. J. van Ek, op één na de laagste inschrijver, voor f 279. Ouderkerk a.d. IJssel. Aan den Kerk- weg werd Vrijdag de kar van den groen- tenhandelaar M. Pols aangereden door een vrachtauto van de melkhandelaren Gebr. Dekker, bestuurd door den chauf feur Verkaik. Bijna alle kisten werden van de kar geslingerd, zoodat een uitge breide voorraad groenten over den weg verspreid werd. Een deel hiervan gehaakte onverkoopbaar, terwijl de kar eenigermate beschadigd werd. Werkloozencontrole. Ouderkerk a.d. IJssel. B. en W. kwamen Vrijdagmorgen met het dagelijksch bestuur der gemeente Gouderak ten raadhuize al daar in gecombineerde vergadering bijeen. Bovendien was aanwezig een adviseur vanwege het ministerie van sociale zaken. Naar we vernemen betroffen de bespre kingen de werkloozen-controle. WET OP DE UITVERKOOPEN. Op de etalageruit van den schoenwinkel van De G. te Alkmaar prijkten eens de raadselachtige letters Og. De poli tie evenwel, die er speciaal voor is, om rebussen op te lossen, constateerde, aan de hand van andere gegevens, dat De G. met deze onschuldige liefhebberij de wet op de uitverkoopen had overtreden en dat de letters waarschijnlijk „opruiming" be- teekenden. De zaak kwam voor den kantonrechter. Het 0. M. kon ook moeilijk gelooven, dat de teekens eenvoudig „Op naar de G. be- teekenden, zooals de winkelier beweerde. Het wilde aan dit systeem van wetsont duiking voor goed een einde maken en eischte f 200 boete of 100 dagen hechte nis. De kantonrechter wees schriftelijk von nis en daar hij gevoel voor humor had, veroordeelde hij De G. tot f 30 of 10 da- ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Diefstal te Waddinxveen. De Rechtbank te Rotterdam heeft von nis gewezen in de zaak van den 24-jari- gen landbouwer W. van "W. te Waddinx veen, die terecht gestaan heeft wegens diefstal van aardappelen ten nadeele van de landbouwers M. en E Koetsier te Wad dinxveen en wegens diefstal van kippen ten nadeele van den arbeider J. H. Hey- koop, eveneens te Waddinxveen. De Rechtbank heeft Van W. veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Auto met koeien in de VlisL' In hooger beroep heeft de Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van den 25- jarigen A. T., doctor in de economie te Eindhoven, die door den kantonrechter te Gouda was vrijgesproken \an een hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Op 14 October zou verdachte, die toen een auto bestuurde op den West- XHater*Mjk «adar Haastrecht, niet behoor lijk naar rechts hebben uitgeweken, toen hem uit tegenovergestelde richting een met koeien beladen vrachtauto, uit Schoon hoven afkomstig, naderde, met het gevolg, dat de vrachtauto van den dijk was gere den en omgekanteld in de Vlist was te- terech gekomen, by welk ongeval een der vervoerde koeien was verdronken. De Rechtbank heeft het vonnis van den kan onrechter vernietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte veroordeeld tot f 15 boete subs. 3 dagen hechtenis. Achteruitrijden te Gouda. Het vonnis van dèn kantonrechter te Gouda, waarbij de 29-jarige loodgieter G. P. E. V. uit Gouda was veroordeeld tot f 7.50 boete subs. 6 dagen hechtenis, we gens het achteruitrijden met zijn auto aan de Oost-Haven te Gouda', zonder zich over tuigd te hebben, dat dit zonder gevaar kon geschieden en waarbij een jeugdige fietser in aanraking was gekomen met de auto van verdachte, tengevolge waarvan hij was gevallen en zich bezeerd had, heeft de Rechtbank in hooger broep, ver nietigd, en opnieuw rechtdoende verdach te tot dezelfde straf veroordeeld. Verkeersovertreding te Gouda. In hoeger beroep rechtdoende, heeft de rechtbank het vonnis van den kantonrech ter te Gouda, waarbij de 27-jarige han delsreiziger G M. uit Gouda was veroor deeld tot f 10 boete subs. 2 dagen hechte nis, omdat hij op 8 Juni in de Kuiper straat te Gouda bij het met het door hem bestuurde motorijtuig in halen van een handwagen, niet voldoende naar rechts was uitgeweken, waardoor een aanrijding met dien handwagen ontstond, waardoor eenige kolen van den handwagen vielen, die verloren zijn gegaan, vernietigd en verdachte veroordeeld tot f 5 boete subs 2 dagen hechtenis. Frauduleuze slachting ts Zeven huizen. De 28-jarige veekooper A S .te Zeven huizen die door den kantonrechter te Gou da was veroordeeld tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis, wegens het slachten van een schaap in een schuur aan de Rol te- kade, zonder dat het vleeaeh voor huise lijk gebruik was bestemd, en zonder dat van de voorgenomen slachting ter bevoeg- der plaatse aangifte was gedaan, werd thans door de rechtbank veroordeeld tot f 20 boete subs. 5 dagen hechtenis. Goudsche Visscherijwet-overtreders. Bij verstek zijn deze vonnissen van den kantonrechter te Gouda bevestigd, waarbij de 21-jarige timmerman B. H. J. V., we gens overtreding van de Visscherijwet, was veroordeeld tot f 15 boete sube. 3 da gen hechtenis. De 48-jarige loodgieter G. B., die door den kantonrechter te Gouda was veroor deeld tot f 16 boete subs. 3 dagen hech tenis, omdat hij te Zevenhuizen in de Rot te bad gevischt, hoewel hij noch in - het bezit van een vischacte, noch in dat van een schriftelijke vergunning van den visch- rechthebbende was, werd door de Recht bank in hooger beroep vrijgesproken. De 42-jarige steigermaker J. G. H., ap pellant van een vonnis van den kanton rechter te Gouda, waarbij hij tot f 25 boe te sube. 5 dagen hechtenis was veroor deeld, wegens overtreding van het Vis- acherij-reglement voor de binnenwateren verdachte had in den nacht van 6 otf 7 September in een sloot onder Berken- wou de zetlijnen te water gebracht werd door de Rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. (Ziting van 11 Maart). Nasleep van de fees tweak. M. S. uit Waddinxveen had tijdens de feetweek te Gouda op de Lange Tiende- weg een juffrouw over de voet gereden. Verdachte verklaart tengevolge van de drukte niet hard gereden te hebben. De dame liep, met een vriendin naast zich, eerst op het trottoir en stapte toen plot seling op den rijweg. Verdachte kon niet meer uitwijken en heeft geremd, doch, daar de dame vlak voor de auto de stoep afging, kon hij de aanrijding onmogelgk meer voorkomen. Mej. G. v. R„ die naast de aangereden juffrouw liep, bevestigt dat de auto niet hadder reed dan 4 a 5 K.M per uur W. K. verklaart dat verdachte met naar de voor hem loopende dames heeft gekeken, doch naar de muziek die uit een winkel kwam. Op een vraag van den Kantonrechter of men muziek dan kan zien, antwoordt de getuige, dat verdachte keek naar de kant yanwaar de muziek kwam De ambtenaar van het Openbaar Minis terie vordert f 15 boete of 3 dagen. De Kantonrechter is van verdachte's schuld niet overtuigd en spreekt hem vrij. Woonschuit Mlsèrs. J. K., woonschuitbewoner te Gouda, heeft met zyn woonschuit op 19 Decem- ber op een andere ligplaaU gelegen dan I hem door de politie was gezegd. Op de vraag van den Kantonrechter, waarom hij dit gedaan heeft, segt J. K.f daltf.de aangewezen plaats, de Gouwe, bui tengewoon gevaarlijk was p Ten bewijra hiervan heeit J. K. em met gebroken vaatwerk mode gewaecni. Boar it inimiaf. t» pen veroorzaken' was het vaatwerk gebro ken en had het kind brandwonden beko- j men. Verdachte ia toen met zyn schuit naar de stille Gouwe gegaan doch moest I op bevel van de pqliUe weer naar de oude plaats terug. De kantonrechter zal de zaak een paar maanden aanhouden en als verdachte dan geen aanleiding tot klachten geeft zal allee wel met een sisser^ afloopen. J. K. gaat, met het kind, dat de geheele j zitting geslapen heeft en met zijn gebro ken vaatwerk, weer naar huis. Aanrijding onder Bergambacht P. V. uit Bergen op Zoom kwam met zijn auto uit de richting Bergambacht en van de andere zijde kwam een paard en wagen, bestuurd door E. v. d. B. uit Bergambacht. Verdachte haalde niet ver genoeg naar rechta uit, waardoor de beide voertuigen elkaar raakten. De weg was glad en verdachte was bang om te dicht aan den kant te komen. Getuige S. K. verklaart dat hij met zijn fiets nog tusschen de auto en de berm van den weg door kon, dus verdachte had verder uit kunnen halen. De ambtenaar wil er rekening mee hou den dat P. V. in Bergambacht onbekend is en vqrdert daarom een geldboete van f 7.50 of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter kan zich de moeilijke situatie, waarin verdachte verkeerde voor stellen en veroordeelt verdachte tot f 2 of 1 dag. Visschan zondsr vergunning. A. G. en C. W., beiden te Gouda, wa ren in de Langeruigeweide bekeurd voor het viaschen zonder vergunning. A. G. geeft toe, G. W. ontkent echter cbl zegt dat hij heeft staan kijken. „Zeker net als hier, met de handen in je zeiken," meent de ambtenaar. Beiden worden veroordeeld tot f 1 of 1 dag, waarop C. W. zegt in hooger beroep te zullen gaan Zondsr licht J. V. te Gouda had op 3 Januari zon der licht gereden. Tegen de politie had V. gezegd eerst geioopen te hebben, maar om dat hij dat moe begon te worden, was hij maar op de fiets gestapt. Hier verklaarde V. evenwel, dat zijn licht plotseling uit ging. De kantonrechter verzocht J. V. hem geen knollen voor citroenen te willen ver- koopen. J. V. werd veroordeeld tot f 1 of 1 dag. Een vechtlustige taxibestuurder. De taxi-ondernemer P. te Gouda was op 11 December met zijn taxi, die op de Markt gestationneerd is, weggereden en had een voetganger, die den rijweg wilde over steken, bijna aangereden. P. verklaarde dat hij zeer voorzichtig wegreed en dat er plotseling een voetgan ger voor zijn auto bleef staan. P. stapte zijn auto uit om te rragen of die persoon opzij wilde gaan, waarbij de wandelaar hem onaangename woorden toevoegde. H. F. V. uit Gouda, die als getuige is gedagvaard, zegt dat verdachte, zonder signalen te geven, en zeer onvoorzichtig plotseling den rijweg opstoof. De voet ganger sprong bijtijds opzij, anders was een aanrijding onvermijdelijk geweest. P. kwam toen uit de auto en wilde den voet ganger nog een pak slaag geven. Op de vraag van den kantonrechter zegt verdachte het hiermede niet eens te zijn. Getuige: „Dus ik ben een leugenaar?" Waarop de kantonrechter aan getuige vraagt te willen zwijgen. Daar de andere getuige ziek is, wordt de zaak tot 25 Maart aangehouden. Volledige uitspraken van 11 Maart Prov. Regl.: D. J. 0. te Waddinxveen en J. A. Z. te Boskoop, ieder f 0.50 subs 1 w. t Motor- en Rijwielwet: N. H. v. d. E. te Gouda f 6 subs. 2 d h. met f 2.50 voor schadevergoeding; G. F. R. te Amersfoort f 15 sube. 3 d. h.; J. C. K. te Oudewater f 3 subs 1 d. !i. i Motor- en Rijwielreglement: L. L te Gouda f 5 subs. 3 d. h.; J. A. V. te Alphen aan den Rijn f 7.50 subs. 3 d. h.; P. W F. V. te Bergen op Zoom f 2 subs. 1 d. h.; F. J. V. R. H. te Rotterdam f 5 subs. 2 d. h. Alg. Regl. Vervoer Spoorwegen: M. B. H., zonder bekende woonplaats, f ÖUsubt- 10 d. h. Motor- en Rijwielregl.: W. I. te Rotter dam f 2 subs. 1 h„ J. J. A. J. te Wad dinxveen f 1.50 subs. 1 d. h.; P. H. te Bleiswijk f 7.50 subs. 3 d. h.; W. v. d. 0. te Waddinxveen en J. G. de J. te Gouda, ieder f 2 suhs. 1 d h.; G. J. R. te Gouda f 1.50 subs. 1 d. b.; J. K. te Boskoop en B. V. te Waddinxveen, schuldig zonder toepassing van straf. Pol. Verord Waddinxveen: J. N. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. h. Visscherijwet: G. W. te Gouda 2 maal f 2 subs. 2 maal 1 d. h.; A. G. te Gouda f 1 sube. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: T. 0. te Vlist f 2 subs. 1 d h J. V. te Gouda f 1 subs. 1 <L h.; G G D. te Moordrecht en G. van der P te Reeuwijk, schuldig zon der toepassing van straf, G. A. B. te Gou da f 1 subs. 1 h., E V. te Krimpen a.d. Usee! f 5 subs. 2 t k; L V. te Krimpen a.d. IJasel f 6 subs. S d. h-; J. J. K. te Rotterdam en G. V te Stolwijk, schuldig raa §imU K L, van 5L te Utrecht f 9 suhs 3 d h. Vleeschkeuringswet (in verzet). S. van W. te Schiedam f 15 suhs. 3 d. h. ALöLAbbuhDAM. Maart. Ingekomen personen: C. Zwartbol, van Dordrecht, A. Slagboom, van Stolwijk; A. Slagboom, van Stolwijk, P. W. Hoek en echtgeuoote, van JNieuw-Lekkerland, P. de Hoop van Zwyudrsebt; J. Kersbergen van Blqskensgraai-Holwegen; G. Clements, van Eethen, Meeuwen; J. den Boef, van Rotterdam; M. M. den Boer, van Nieuw- Lekkerland. Vertrokken personen. P. Bothof naar Rotterdam, M. J. A. Jonker naar 's-Gra- venhage, P. Klijnjan naar Rotterdam, A. Prins naar Giessendam; W. Koedood en echtgenoote naar Nijmegen; K. M. van den Oever naar Nieuw-Lekkerland, M. de Jong en gezin naar Rotterdam; H. Westerduin .r 's-Gravenhage, M. Verhoeven naar Molenaarsgraaf, J. W. Prins naar Apel doorn; G. den Boef naar Dordrecht; G. Benschop naar Nieuw-Lekkerland; G. Cle ments naar Nieuw-Lekkerland; D. Verhoe ven naar Molenaarsgraaf; D. Zeedijk naar Rotterdam; J. Kapoen naar Oud-Alhlas; J. van der Velde*i haar Rotterdam; E H. Koehoorn naar Rotterdam. GIESSENDAM. Februari. Ingekompu personenMej. P. de Roo- ver, van Hardinxveld, B 307; J. A. Roza en gezin, van Hardinxveld, Nieaweweg 60; B. Guis en echtgenoote, ran SliaHecht, D 293a; mej. G. Verheij, van Papendrecbt, Matena 20. Vertrokken personen: Mej. M. E. Egas naar Hardinxveld, A 109; T. Dubbeldam, Hardinxveld, B 67; J. N. de Graaf, en echtgenoote, naar Voorschoten, Burgemees ter Treuhstraat 17; W. Kortland naar Goevorden, Bentheimerstraat 33; mej. J. P. Putters naar Rotterdam, Goudsche Rijweg 105; L. Vink naar Brandwijk, no. 57; R. T. Kroon en gezin naar Bodegra ven, Torenlaan 20; J. Versluis naar Har dinxveld, Nieuweweg 89; mej. A. H. Ad- vokaat naar Dordrecht; mej. W. Lans naaf Leiden, Oude Vest 41 I. GROOT-AMMEBS. Februari. Vertrokken personen: A. Springerava naar Duitschland, W. J. M. Jansen naar Amsterdam, Wingerdsteeg 371; H. H. vaa Ameide gezin naar Elburg. Ingekomen personen: Geene. LANGERAK. Februari. Ingekomen personen: M. Kroon en ge zin, van Nieuwpoort; J. J. Kooij, van Pa- pendrecht; T. Hol, van Streefkerk. Vertrokken personen: A. Heijkoop naar Krimpen a.d. IJssel; W. de Mik naar Goudriaan No. 113a; Nic. Stek en gezin naar 's-Gravenhage, Vinkesteinstraat 90; A. Terlouw naar Oud-Alblas. LEERBROEK. Februari. Ingekomen personen: M van den Bos, van Rotterdam naar leerbroek no. 121. Vertrokken personen: J. Keijta, van Leerbroek no 5d naar Hei- en Boei cop 133; Joh. Steijsiger, van Leerbroek no. 27 naar Schoonrewoerd; wed. J. van Bezooij- en en kind van Leerbroek 190 naar Gu- lemborg, Rietveldschsweg. NIEUWLAND. Februari. Ingekomen personen: L. Kooij, van Bles- keimgra&l B 5 naar Nieuwland 132; A. G- Oudshoorn, van Hoog-Blokland 16§ naar Nieuwland no. 60; P. van Gpnderen, vaq,, Lexmond 200a naar Nieuwland 125. Vertrokken personen: W. Kooij, van Nieuwland 132 naar Leerdam, Hoogeind 32; A. Vink en gezin van Nieuwland 128 naar Leerdam* Hoogstraat 50; J. van Hou- welingen, van Nieuwland 49 naar Gorin chem. Langend ijk 64; A. van den Berg, van Nieuwland 130 naar Amsterdam, Am- steldijk 143. NIEUWPOORT. Februari. Vertrokken* personen: M. Kroon naar 1-angerak; A. Hermes naar Lexmond No eiupoi 329. Ingekomen personen: Geen. NOORDELOOS. Februari, Ingekomen: Mej. G. Aanen, van Nieuw land; mej. G. G. van Iperen, van Zuilen. Vertrokken: A. H. Goudswaard en ge zin naar Westmass: D. Schep en gezi* Westmaas. SLIEDRECHT. Maait. V Ingekomen: T. Verheij, geh. met A. van Dijk, van Papendrecht naar Oranjestraat 49, A. J. de Bruin, van Velsen naar Burg. 'Drijberplein Ï3; J Dubbeldam en echtge noote, van Bussum naar Havenstraat 54; S. Budding en dochter, van Velsen naar mug. Drijberplein 13; W. Kros, van Epe naar Wilhelminastraat 58 inw., J. van Eerden en gezin, van* Leerdam naar Hugo de Grootstraat 3, T. de Jager en gezin, van Delft naar D 191b; G. Hartog, van Den Heider naar D 269a; H. Slruijck, van Utrecht naar Dwarsstraat 9 irw.; A. van Dijk, geh. met T. Verheij, van Peursum naar Oranjestraat^ 49. Vertrokken: van Asperen, van Burg Drijberplein 30 inw., naar Dor drecht, Bankastraat 9; J. P. 'Hofman van G 269 inw. naar Amsterdam, Pieter Nieuwlandstraat 38hyis, L. A. Spek en ge zin, van Middenstraat 54 naar Ned. Oost- Indië; M Korevaar, geb. Slob, van Ha venstraat 24 inw. naar Delft, Konings plein 27; L. Vogel, van D 30a inw. naar Guracao, W. van der Vlies, van Adm. de Ruyterstraat 80 inw. naar Haarlem, Ge dempte Raamgracht 8; N. de Bruin, van B ISO inw. naar Bbakanayaaf 8 GX

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4