Von Ri Plaatselijk NÏe u w s Sportnieuws Burgerlijke Stand 2000 ongeschikt EET T MAANDAG W MAART 1936 DE kunnen in de zaal van den heer G. J. Ver- werd gekozen de heer P. S. Ver- G kwartier >m, 23 j.,' A. B I voor Wan- voor ie be- 10 8 7 7 7 7 6 5 3 O 13 12 12 13 13 13 12 13 11 O 1 3 3 2 O O 1 2 2 4 4 3 2 2 2 4 1 O 14 2 4 4 5 6 7 7 8 7 3 2 3 4 5 6 7 7 9 P 22 15 13 13 12 12 10 9 6 de len, 34—13 31—22 29—19 26—22 26—30 22—32 22— 25 23— 32 21—39 P 22 20 18 17 16 16 14 14 7 O 00—20 31—18 39—37 48—26 30—34 46—45 34—30 51—41 26—37 14—82 NO. 8644, N1EI Ammerstol. heer de Jong, „Messemaker” HET ANTWÏ Gistermiddag is antwoord van de' 1 Londen ontvangen telegram vu den D overwicht uitoefenen en miste strafschop. Zoo bleef de 10 minuten voor^het einde. Tenslotte „Sportclub’s” rechtsbinnen er 32 te maken en vijf minuten voor tijd ver gunning verleend voor den bouw van een schuur voor de Vernisfabriek „Vema”, op het terrein waarop de voormalige fabriek in December is afgebrand. Gouderak. Tot tijdelijk voorzitter van den polder Achterbroek is in de vacature van den heer J J. Snel benoemd de heer P. Balling. tiental-sjieler ABONNE'8, die »ic VerschijntMaan en Vrijdag. Plijs I ling: voor 8cho< maand en 1.25 Met verzekering en Wilh. Tae- DUITSCHE TEN DEELl In de Maandag ting van den Volkei den tot overeensten het antwoord, dat aan Duitschland. Wa^ de rechtsj door Duitschland voorwaarde voor zij besloot de raad het dat deze aan het I den verleend, echter recht verleend zal aan de andere pai Duitschland kwam positie als Frankrijl Wat de tweede vo land betreft het delingen over de aa besloot de raad niet aangewezen is, wedervaren. In dien geest hee dan ook nog M. woord op zijn eisch De voornaamste ling van de Duitsch zekering op den I nieuwe grondslagen niet ingewilligd, do Raad daartoe niet i Op dien grond be Berlijn dit antwoord gering zou beschöuv reeds gisteren te I het antwoord van door de Duitsche i ontvangen. D De Tweede Kamer lasting aanvaard. Mi men. Deze belastin meene middelen ten j verkeersfonds. Doch auto- en motorrijder; hebben een halve een liter benzine. Vers< zullen hun wagens gens, maar er is ook dat deze belasting ducenten zelf gedrag is de iets duurdere t zwaar, want goede bi enorme tijdsbesparin bruggen berijden. Er wezen, dat er verse zijn, die wel de hoo moeten betalen, maa bruggen hebben. Zo< in het Noorden won de de minister, da hoogere mate profit« dijk en van de brug zal komen. De regee bruggenbouw niet u nancieren en moest ders al weer een off Banam Het gevaar, dat Willen gaan meester van het bananbn- ei in dien zin, dat de ting zou opleggen invoer uit de produc door het krachtige werpsche Kamer va ke beperking in d het Antwerpsche t vindt. Zij vreest repi Sancties Men spreekt in 1 die Duitschland leeren en zelfs ind met uitzondering var overgaan, zou Du ito gens de vooratandei ondervinden, dat h worden gedwongen, volgens hen op h« misch in elkaar stor Spelende kinderen. Haastrecht. Een 4-jarig zoontje van den heer A. de Graaf kreeg bij het spelen een zak hout op den schouder, waardoor het sleutelbeen brak. Een 4-jarig zoontje van den heer J. Doeland viel van een schommel en daar bij drong een kegel hem in het achter hoofd. Beide kinderen werden onder be handeling van dr. F. J. Hakkenberg ge steld. Ouderavond. In het gymnastieklokaal i U.L.O. school werd ’n uit- Schoonhoven 2 Ammerstol 1 Moercapeile 1 Gouda 3 Gouda 4 Bergambacht 1 O.N.A. 3 Oudewater 1 Nieuwerkerk 1 Olympia 3 Over de wedstrijden hei volgende: „Zwervers I”—„Sportclub f. invallers stelde „Sportclub'’ het begin giug ’t spel voiko- t weetal kan verkeeren. want „Sportclub” kreeg de I zooveelsle hoekschop te nemen, deze werd weggewerkt, de „Gouda”-aanval- was weg en van dichtbij maakte de middenvoor de stand gelijk 1—1. Hier bleek een „Gouda"- verdediger, die den hoekschop wegkopte, den bal verkeerd op het hoofd te hebben gekregen, want hij viel neer en moest ver vangen worden. Bij „Gouda” liep het daarna van een leien dakje, want een „Sportclub' -achterspeler kreeg de bal te gen het hoofd en op onhoudbare wijze had „Gouda” hierdoor de leiding (1—2) De verdediging van „Sportclub” was er hierdoor totaal uit. en een als voorzet be doelde bal van den „Gouda’-linksbuiten ging precies onder de lat in het ..Sport- club”-doel en nog voor het einde kwam, werd het 14 voor „Gouda”, een uitslag, die zeer geflatteerd was. „Sportclub IV”—„Bergambacht II”. Aanvankelijk was „Bergambacht” het meest in den aanval en zij kreeg de kans om de leiding .te nemen door een straf schop, maar deze werd precies in de han- k den van den „Sportclub"doelverdediger geschoten. Tóch bleef „Bergambacht” het beste van het spel behouden, maar toen „Sportclub” er wat beter in kwam, was ’t met „Bergambacht” gedaan. De vierde elftallers namen de leiding door den links buiten, met een hoog schot, en kort daar op bracht een strafschop dan stand op 20 voor „Sportclub”. Het spel na de rust kenmerkte zich door een groot over wicht van „Sportclub”. Geleidelijk werd de stand opgevoerd en toen het einde kwam, had de „Bergambacht”-doelverde- 5 diger nog vijf maal den bal uit het doel moeten halen. De eindstand was alzoo 1 70 voor „Sportclub IV”. Haastrecht C.K.G. Schoonhoven Pechvogels Dilettant Lekkerkerk Gouderak O.L.LV.I.O. Zwervers De stand van de Eerste Klasse van den Goudschen Voetbal Bofid is thans; gesp. gw. gi. vrl. v.t. 15 14 14 14 14 15 15 16 13 14 len voo& hun belangstelling wat steld. Directeur en I dankwoord voor de was. Hierna volgde het bal met muziek van „Bart and bis Boys”, waardoor velen nog gezellig bijeen bleven. Nutsavond. Moordrecht Het Nulsdepartement afd „Moordrecht-Gouderak’ heeft Woens dagavond zijn laatste Nutsavond van dit seizoen gegeven Vier avonden werden den leden dil seizoen aangeboden, terwijl d. Wel is de eerstq ooievaar aan er ven afzonderlijke avond werd gegeven - ---IJ LL, voor de werkloozen. Alle avonden waren goed bekocht, m-tar de .laatste 'avond span de den krfton Om alle bezoekers te bergen was de groote zaal van het Posthuis in gebruik genomen Evenals hel vorig jaar trad voor het departement op het gezel- •chap Louis Noiret va* Amsterdam In de leorzamen avond gehad. Fok- en Controlevereen. Stolwijk. Deze week hield de Fok- en controlevereemging ,J)e Vooruitgang” haar jaarvergadering. Toen de voorzitter, de heer H. Bongers, met een woord van welkom opende, waren bijna alle leden met den controleur, den heer J. Anker, aanwezig. De notulen werden goedgekeurd Hierna volgde de rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Het jaar verslag toonde aan dat, al leven wij in een crisistijd, het met de meikcontrole weer vooruitgaat. Er komen weer nieuwe leden bij en daarbij beter fokmateriaal. De stierenkeui ing te Gouda zal dit jaar beter bezocht worden. In het kort mag de ver eeniging over het afgeloopen jaar tevre den zijn. De heer Oudenes werd als be stuurslid bij acclamatie herkozen. De voorzitter, de heer H. Bongers, die vanaf de oprichting van de melkcontrolevereeni- ging in 1921 voorzitter is geweest, had ge meend te moeten bedanken en de plaats aan jongeren over te laten. Na stemming bleek de heer G. Bongers lot voorzitter te zijn gekozen. De heer H. Oudenes bracht den aflredenden voorzitter een woord van dank voor de prettige samenwerking en het goede, dat hij voor de vereeniging tol stand heeft gebracht. De aftredende voorzitter hoopte dat de vereeniging on der den nieuwen voorzitter zou groeien en bloeien en veel voor de leden tot stand mag brengen Tuinbouwcursus. Stolwijk. Vrijdagavond had in de open bare school de eindles plaats van den 2- jarigen tuinbouwöursus. De cursus, welke uitging* van de Coop. Tuiniers Ver. Gouda en Omstreken, stond onder leiding van den heer F. van den Bogerd uit Schoon hoven, met medewerking van den heer J. C Blom uit Gouda Na afloop der lés heeft de heer Van der Helm, assistent van den heer Kers, rijkeluinbuuwconsulent te Naajdwijk, met een toepasselijk woord de diploma's aan de cursisten uitgereikt. De collecte voor de stichting „Hoen- derloo” heeft f 32 55 opgebracht De trekking van de verloting het Koningin Emma Kinderhuis paald op 30 Maar,t. De ooievaar terug. Zevenhuizen. Bij den landbouwer J. v. Wel is de eerstq ooievaar aangekom?n. Dinsdagavond 10 Maart heeft in hor tel Vos de N V Carps Garenfabneken te Helmond een filmvoorstelling gegeven van het vervaardigen van naaigarens. De toe gang was alleen opengesteld voor dames Ongeveer 120 personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven ea hebben n Met drie zich op. In men gelijk op. mei een tweetal go-.de sco ringskansen voor de Blauw-witten. De strijd was een kwartier oud, toen „Zwer vers” de leiding wist te nemen door een zacht schot, dat de „Sportclub'-doelver- dediger uit zijn handen liet vallen. „Zwer vers” bleef iets sterker, maar vijl minuten voor de rust, ondernam „Sportclub” een snelle aanval, en de middenvoor maakte met een ver schot gelijk. Rust 11. Het begin na de rust is sensationeel., „Sport club” miste een kans voor open doel en vlak daarop doelpuntten „Zwervers" twee maal kort achtereen (31). „Sportclub” bleef een daarop een strafschop. Zoo strijd voortduren met wisselende kansen, tot wist van wist de linksbuilen van „Sportclub” de verdiende gelijkmaker te doelpunten Eindstand 33. „Sportclub II”—„Gouda III” Direct ontwikkelde zich een uiterst le vendige strijd, Beide ploegen zetten er een uitstekend tempo in en de wedstrijd is het aankijken volkomen waard. „Sport club” werd eeu weinig sterker en een drie tal hoekschoppen was hiervan het gevolg. Langzamerhand kwam „Gouda” er beter in, en er ontstond een gelijkopgaande wedstrijd. HoewaLde voorhoeden zich en kele goede *&jpen wisten te scheppen, bleek het juislWEchol zoek. Hel laatste voor de rust was „Sportclub" sterker, en het „Gouda”-doel had een zwajen druk te doorstaan, maar ouder de lat stond een uitstekend doelverdediger De rust kwam alzoo met 00. Na de rust was aanvankelijk „Gouda” in het veld de meerdere, en de verdediging, van „Sport club” kreeg het zwaar te verantwoorden, maar hier, faalde de „Gouda”-voorhoede volkomen, om dit overwicht in een doel punt' om Ie zetten. Het spel ging verder weer gelijk op. Bij een «anval van „Sport club" speelde een der „Gouda"-achterspe lers den bal met de hand in het straf schopgebied en deze strafschop gaf „Sport club" een verdiende L0 voorsprong Een kwartier waa er nog te spelen en moreel gesterkt door dezen voorsprong, behield „Sportclub eenig overwicht. Maar het Schaken. Woensdagavond gaf de 1ste tiental-speler van uit Gouda,, hier in t’ Ge bouw een simul aanséance tegen de Am- merstolsche schaakclub. Het talrijke pu bliek getuigde van groote belangstelling, welke ruimschoots beloond is door de vele praqhtige partijen, welke le volgen wa ren Pas na 2 uren spelen viel hel eerste slachtoffer. De heer De Jong bereikte na 3 uren het fraaie resultaat van 13 partijen te winnen, 1 remise te maken tegen S de Jong an 2 partijen tegen D W. G. Verkerk en D E. Hunting te verliezen Benschop. Bij den heer C van Delft is ras postduif komen aanvliegen. voorzien van een aluminiumring, gemerkt W. B N 7 35, 58464 Terug naar een oude cultuur. Bergambacht In hotel ’t Centrum werd een bijeenkomst gehouden, Waarin de voor heen hier veel voorkomende hennepteelt weer werd gepropageerd De bijeenkomst werd gepropageerd door den burgemeester, terwijl voorts aanwezig waren de heeren van Dalen, rijksland- bouwconsulent voor de provincie Utrecht, de heer Neep, rijkslandbouwconsulent voor deze provincie, de heer Sixma, directeur der N V. De Goudsche Machinale Garen spinnerij en de beide wethouders dezer gemeente De burgemeester zeide in zijn openings woord dat. mocht deze bespreking tot re sultaat hpbben. dat in deze gemeente de hennepteelt weer opgang zou maken, hij daarin een vooruitgang voor de boerenbe volking zag, daar hot te veel aan wei- e» bouwland dan misschien op deze wijze productief zou kunnen worden gemaakt. Hij gaf daarna het woord aan den heer Van Dalen, die een zeer leerzame uiteen zetting gaf over het verbouwen van hen nep In het jaar 1874 werd in ons land 1700 HJL hennep verbouwd, in 1890 nog 847 H A. en in 1914 nog maar 60 H A Lekkerkerk. der 1ste O.L. en stekend geslaagde ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling was De voorzitter, de heer J. van Riemsdijk heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de schoolartse mej Hooykaas. Hij meende, dat de groote be langstelling ook wel zijn oorzaak vond in het programma, samengesteld door eigen krachten en droeg de leiding over aan het hoofd ders chool, den heer H. M. de Wind, die den wenscht uiisprak, dat de harten warm zouden blijven kloppen voor de openbare school. De afwerking van het programma begon met het zingen van ee- mge liederen onder de leiding van den beer de Bode. Mej Hooykaas, de school- artse, hield een causerie over „Rooken door schoolkinderen”. Helder werden nadoelen en gevaren, hieraan verbondi uiteengezet. Na deze met aandacht ge vólgde lezing hebben eenige leerlingen ge dichten gereciteerd en nog enkele liederen grzongen, welke bijzonder in den smaak vielen. Mevr, de Boer sprak over „Resultaten vanr Handenarbeid”, waarbij op het groote nut hiervan werd gewezen In de pauze waren teekeningen en resultaten van den handenarbeid te bezichtigen en bestond er gelegenheid om mot het onderwijzend.per soneel over de leerlingen van gedachten te wisselen. In de vacature, ontstaan door den niet-herkiesbaar zijnden heer H. van Zoesl, waal Na de pauze voerden de leerlingen der U LO school een kindertooneelstukje op, dat goed vertolkt werd en zeer in den smaak viel. Na nog wat zang en decla matie werd de bijeenkomst door den voor zitter gesloten nadat hij dank had ge bracht aan de spreekster, het hoofd der school met zijn wakkeren staf en aan al len die op verschillende wijzen hadden meefcewerkt tot het welslagen van dezen mooien avond Een der leerlingen bood den h'eer de Wind een tuil bloemen aan, als blijk vab waardeering voor al zijn ar beid, om dezen avond goed te doen sla gen. plaats van den heer Swaap (viool), die ntt vorig jaar met groot succes optrad, was nu aan hel gezelschap verbonden de beer Jan van Haagdoorn, die optrad als goochelaar Na een openingswoord van den voorzit ter, hield de heer Noiret een mljndcnd praatje, waarna de heer van Haagdoorn ue aanwezigen op zijn goocheltoeren ver gas', e. De verschillende nu-mniyt® die hij ten beste gaf, grensden dikwijls aan het ongelooflijke Hierna was de beurt W" Louis Noiret die aan den vleugel verschil lende levensliedjes ten gehoore bracht Na de pauze volgde een één-acter, ge speeld door de heer en mevr. Noiret..Hier na kwam de heer van Haagdoorn nog eens met zijn goochelkunst. Na nog eenige le vensliedjes van den heer en mevr. Noiret kwam over elf het einde Een harlelijk applaus viel hel gezelschap ten deel, ter wijl de voorzitter d&nk bracht voor 't be- sctiaafde programma. Hierna bleven ve len nog eenigen tud in gezelligen kring bijeen. VOETBAL. WEDSTRIJDEN VOOR GISTEREN- Teleurstellende dag voor „Sport club”. Onverwachte nederlaag voor „Sportclub II”. Gelijk spe| van het eerste elftal. Schoonhoven. De meest teleurstellende uitslag voor „Sportclub is wel de neder laag geweest, die gisteren het tweede elf tal op eigen terrein leed, en wel met 14 tegen Gouda 3. Dat de Gouwenaars met de beste voornemens naar hier zouden komen, wisten we, en zij hebben hun laat ste kans om nog in aanmerking te komen voor de eerste plaats in de le klasse van den G.V.B. terdege benut. Deze uitslag heeft den strijd weer geheel open gemaakt en wie er tenslotte in zal slagen het kam pioenschap te behalen, is met geen zeker heid te zeggen. Alleen de spanning stijgt met eiken wedstrijd. Voor de tweede elf- tallers wordt het nu taak, de resteerende drie wedstrijden er alles op te zetten, geen^unten te verliezen. De wedstrijd van gisteren heeft weer eens ten duidelijkste bewezen, dat de uitslag nog niet vast staat, voor de scheidsrechter het einde aankondigt. Immers, „Sportclub” stond een kwartier vóór het einde met 10 voor en voor hel einde er was, had „Gouda” er 14 van gemaakt. Het was een totale in zinking, waarvan „Gouda” tenslotte pro fiteerde, al was hét op gelukkige wijze. „Sportclub T’ moest zich in Gapelle a.d. IJssel tevreden stellen met een ge lijk spel 33, en de Blauw-witten hebben zich de kans op een overwinning laten ontgaan, door een strafschap te missen. „Sportclub IV” wist zijn thuiswedstrijd tegen „Bergambacht II” met 70 te win nen. „Sportclub III” had een vrijen dag. De stand van de Vierde Klasse E, AM. IJ, van den K.N.V.B., is thans: gesp gw. gl. vrl. t. 11 7 5 5 5 6 5 4 2 De heer Neef kon als rijkslandbouwcon sulent voor deze provincie de hennepteelt ook met gerustheid en warmte aanbeve len. zeer zeker als hel erom ging dil jaar enkele proefveldjes aan te leggen. Van regeringswege zal wel voor zaad tegen een matigen prijs gezorgd worden. Staande de veigadering gaxen zich en kele aanwezigen op, <h een proefveld aan le leggen, terwijl belanghebbenden zich alsnog ten gémeentehuize kunnen opgeven. Aan het eind van de vergadering dank te de burgemeester de sprekers voor hun keurige uiteenzettingen en de vergadering voor haar aandachtig gehoor, daarbij den wenscht uitsprekende, dat deze vergade ring er toe zal hebben bijgedragen den landbouw daadwerkelijk te steunen. Bergambacht B. en W. hebben Vroege lente? Ouderkerk a.d. IJssel. De ooievaar is deze week op het nest op den nok der Ned. Herv. Kerk teruggekeerd. Zijn te rugkomst is dit jaar al bijzonder vroeg. Het gebeurt anders wel, dat hij zich eerst in Mei vertoont. Polsbroek. Bij den agent der arbeidsbe middeling slaan thans slechts vier werk zoekenden ingeschreven. Zomer- en Piashuisjes. Reeuwijk. Overeeenkomslig het advies van de waterleidingcommissie besloot de gemeenteraad ook de zomer- en piashuisjes in de*e gemeente te verplichten tol aan sluiting aan de waterleiding. Het tarief voor zomerhuisjes zal berekend worden volgens de personeels huurwaarde, ter wijl dat tarief voor piashuisjes op f 3 per jaar is bepaald. E.H.B.0. Stolwijk. Deze week hebben Dr. H. F. Adam alhier en Dr. G. van Elk uit Gouda, het examen afgenomen van 5 cursusleden wier diploma op 1 April geldig zou wor den. Allen slaagden voor een tweejarig diploma, n.l. de heeren Jac. Burger, N. Dutman, G. de Jong Iz„ G. de Vos en J. A. Verburg Fz Degenen, die een éénjari- gen cursus gevolgd hebben, slaagden allen elf leden voor het overgangsexamen. Deze wintercursus kan dus wel als ge slaafd beschouwd worden. Na afloop sprak de voorzitter een woord van dank tot beide artsen voor het vele werk dat zij geheel belangeloos voor- de vereeniging hebben verricht. Het examen werd afge nomen i.. «xo.1 heer C. J. Ycr doold. Gymnastiek-uitvosring. Lekkerkerk. De gyinnastiekvereeniging Kracht door Oefening”, directeur de heer J. C. Boon, gaf haar jaarlijksche uitvoering in „De Groote Boer De heer M P. Kapteijn opende en heette allen har telijk welkom Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de directeur, die enkele we ken door ziekte was verhinderd, zijn werk zaamheden te vervullen, weer als leider kon optreden Er werd een keurig pro gramma afgewerkt, waaruit bleek, dat met ernst was. geoefend. Vooral de rijdans „Boertjes en Boerinnetjes” oogstte een daverend applaus. Na afloop dankte de heer Kapteijn al- en hoopte dat gezien was, allen tevreden had ge- n:jeden kregen een extra i wijze waarop gewefkl „SPORTCLU-B” EN DE ATHLETIEK. Schitterende prestaties. Schoonhoven. Zaterdag organiseerde de Athletiekvereeniging Vires et Celeritas’1 te Gouda haar jaarlijkschen Parkweg- wedstrijd over 3 K.M. Er had zich voor dezen wedstrijd een groot aantal deelne mers opgegeven, ongeveer 80. Ook onze plaatsehjke voetbalvereeniging „Sport club” nam deel met vijf loopers. Dezen wisten zich in de D-klasse uitstekend te plaatsen, want van de vijf prijzen, kwa men er vier m Schoonhoven terecht, en wel door W. van Hoof, die als no. L ein digde, no. 3 J. Damsteeg, no. 4 J. Mets, no. 5 P. Dubbeldam, en nq. 7 was G. Hoek, maar die viel nel buiten de prijzen, I aangezien er vijf prijzen voor de D-klasse waren. Toch heeft deze looper zich goed j geplaatst, aangezien het zijn eersten wed strijd was In het algemeen klassement 1 wist „Sportclub” zich no 4 te plaatsen. Van de 70 loopers, verdeeld in de G- en D-klasse, was Van Hoof 2, Damsteeg 13, Mets 14. Dubbeldam 17 eq Hoek 19- l.aat dit een aansporing zijn voor de le- den van „Sportclub”, om zich wat toe te 1 leggen op athletiek, want dit komt zeer I ten goede aan de voetbalsport. 847 H A. en in 1914 nog maar 60 H A Thans wordt er geen hennep meer ver bouwd, alleen in 1920 werd in de provin cie Groningen nog iets verbouwd. Uit de rede van den heer van Dalen Viel op te maken, dat hennep op alle gron den te verbouwen is, zoowel op klei als op zand en veen en spr. noemde den grond iu deze streek ideaal voor de hennepteelt Jammer noemde spr. het, dat het Hol- landsche hennepzaad niet meer te krijgen is, dwz. dat er veel en veel te weinig van is Thans wordt het Hollandsche zaad echter in Wageningen op de Landbouw- hoogeschool uitgezaaid, alleen voor de zaadwinning en zoodoende zal men trach ten de hoeveelheid te vermeerderen. Italiaansche hennep is ook een heel goede soort, geeft een prachtigen langen vezel, maar heeft als nadeel voor deze •treek dat het een langere groeitijd noo- dig heeft, omdat het een hoogere tempe ratuur behoeft en daarom heeft de Itali- aansche hennep hier in den regel een le groene vezel. In Duitschland wordt thans ook veel Russische hennep verbouwd. De ze ia echter weer te kort en wordt maar ongeveer 180 M. hoog. Door jarenlange verbouwing zou men bereiken dat de Ita- haansche hennep hier korter wordt en de Russische langer. Een heel goede hennep- aoort ia echter ook dc Belgische en deze •oort zou voor Holland nog wel de beste zijn Spr. zeide, dal men de oude manier van zaaien moest laten varen en het zaad met de machine moet zaaien, dus^op rijen en men zou nu 80100 KG. zaad per H A noodig hebben. Hel zaad moet ip veengrond op 45 c.M diepte worden ge legd op klei 34 -c.M., terwijl de afstand tuMcben dd rijen 20 c.M. moet bedragen. Voorheen werden de mannetjes onge veer een maand vroeger geplukt en daar na de vrouwtjes. Dit was voor de zand winning, maar thans moet alles tegelijk worden geoogst en het liefst gesneden of gemaaid, b.v. met een grasmaaimachine De velden voor de zaadwinning zouden dan afzonderlijk verbouwd moeten worden waarbij men hel zaad veel ruimer op rijen moet zaaien, opdat de plant zooveel mo- gelijk vertakkingen kon maken De beer Sixma zette daarna de verhou ding tusschen verbouwer en fabrikant uit een en zeide dat beiden bij een doelmatige verbouwing en behandeling gebaat zouden zijl. Zeer zeker zou de Hollandsche land bouw er mede gebaat zijn, wanneer op eigen bodem kon worden verbouwd wat nu moet worden ingevoerd Daarom is ook aan de regeering ge vraagd dezen teelt te bevorderen, wat dan ook wel zal gebeuren. Getracht moet wor den een zoo lang mogelijken vezel te ver krijgen, wat een voordeel zou zijn den verbouwer en den fabrikant nter de hennepteelt in deze streek zal sla gen zal men moeten geraken tot machi nale bereiding van den vezel en zal er daartoe een fabriek moeten worden ge- •tichi, omdat ook vooral de kwaliteit van hel water bij de bereiding een voorname röl speelt. Spr. kon wel garandeeron, dat voor oen droge stengel 5 cent per K Gzal wordeq betaald, terwijl de gemiddelde opbrengst 6(XX) tot 8<XX) K G per H A bedraagt. Spr toènde enkele soorten vezel van bui- tenlandsche hennep en ook nog een vezel vin hennep, verbouwd bij den beer H Eikatenboero aRvex. AMMERSTOL. Februari. Geboren: Geertje, d. van G. Looren «te Jong en P. G. de Jongen. Geerit, z. van H. de Bruijn en J. A. Noomen. Getrouwd: C. Tuijtel, 67 j., weduwnaar van A. A. van Kesteren, en E. van der Wal, 50 j„ weduwe van D. Blanken. J. Kooijman, 23 j„ en M. A. M. Plachta, 21 j. KI. Dubbeldam, 25 j„ en B. de Bruijn 19 j. J P. Blanken, 23 j., en H. van Dieren, 28 j. Overleden: W. Zanen, 37 j„ echtgen van J. de Bruijn. L. van Vliet, 81 j. BENSCHOP. Maart. Getrouwd: W. A. Rosepboom en Joh. Kool. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van W. Kersbergen en J. A. Kastelijn. GAPELLE ad. IJSSEL. Maart. Geboren: Jacob Maarten, z. van M. d. Adel en J. W. Bleijenberg. Rokus, z van R. van Wijk en L. Vos. Maggel- tje, d. van W. Schouten en S. de Groot. Margaretha, d. van J. Beider en'E. van Harten. Onderfrouwd: M J. Schamper, 22 j„ en 0. Lagerwaard, 20 j. T. C. Karreman, 25 j„ en M den Ouden. 23 j. P. Klap wijk. 24 jen H. Boender, 25 j. W. Kalkman. 29 j„ en E. v d. El, 22 j. Getrouwd: KL van Leeuwen, 23 j., en P Rook, 21 j. G. Twigt. 24 j„ en A. Pols, 27 j. J. Oekam, 25 jen D. van Santen. 21 j. A. Noorlander, 26 j„ en M van Dam, 23 j. Overleden: Th. Flaman, 85 j. Schouten. 75 j. MOORDRECHT. Februari. Geboren:' Gerard, z. van G. Verdoold en A. de Kwaadsteniet. Pieter, z. van N. Blom en D. Dullemeijer. Adriana Grietje, d. van A. Verburg en A. M. van der Ham. Getrouwd: A. Verboom, 23 j.,' en M M. van der Heiden, 22 j. A. Barendregt 25 jen A Middelkoop. 20 j. Overleden: J. J. Snel, 56 j. (overleden te Rotterdamè N. M C de Haan, 25 j OUDERKERK a.d IJSSEL Maart. 'Geboren: Martinus, z. van J Huismaz E. Schouten Getrouwd: A. G. Ooms en N van Wijk P. Doctors van Leeuwen louw.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 6