SCHOONHOVEN i. .Overspannen Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Van Kondom Plaatselijk Nieuws 4 VHIJUAG M hl A Ah t 13JB, SCHOONHOVENSCH ZIEKENFONDS. Woensdag werd in de zaal van het Nutsgebouw de jaarvergadering gehouden van het Schoonhovensrh Ziekenfonds. De opkomst wa«, waarschijnlijk doordat nog meer vergaderingen op dezen avop^varen belegd, niot bijzonder groot. Na opening door den voorzitter, den heer G. Peerbolte, werden die notulen ge lezen en onveranderd vastgesteld. De ver slagen van den secretaris en den penning meester, die evenals vorige jaren in bro churevorm aap de leden waren uitgereikt, werden hierna goedgekeurd. Uit dit ons toegezonden verslag mogen Wij vaststellen da^. hoewel thans een groot aantal vereenigingen zoó niet een nood lijdend, dan toch een financieel zwaar be staan leidt, dit met het Schoonhovensch Ziekenfonds niet het geval is. De secre taris mag dan ook aan het slot van zijn verslag met blijdschap constateeren: „het jaar was niettegenstaande den ongunst der tijden goed." Wanneer men het ledental van het fonds (2481) vergelijkt met dat van het vorig jaar (2492), dan blijkt uit deze cij fers, dat dit vrijwel stabiel bleef. Dit is, volgens het verslag, inhoofdzaak te dan ken apn de regeling, welke werd getroffen ten aanzien van de werkloozen en die voorkwam, dat een groot percentage steun trekkers het fonds andérs noodwendig had motten verlaten* De administratie noodig voor het „roode-kaart-systeem", heeft de arbeid van den penningmeester in niet ge ringe mate verzwaard. Het fonds kan ook dit jaar aan zijn re glementaire verolichtineen ruimschoots vnUnpn «prtrso de landhpptVundige behan deling ten deelfe nagenoeg kosteloos was De boeken en bescheiden van den pen ningmeester-administrateur werden als naar gewoonte nauwkeurig gecontroleerd. De controlecommissie bracht in haar rap port lof aan den penningmeester voor zijn werk en deelde med§, dat alles in de beste orde was bevonden Met de doktoren bestaat een goede sa menwerking; het bestuur hoopt deze ook in de toekomst te bestendigen. Uit het financieel verslag blijkt, dat in totaal is ontvangen f 19 875,98, aan uit gaven is gehoekt f 18.312,08, voordeel ig «aldo f 1563,90. Vindt men in de tabel on der bezittingen en schulden een verliespost Van f 10.60, dit behoeft naar onze mee ning geen schaduw te werpen op den fi- nanacieelen toestand van het fonds. De reserve toch lijkt van dien aard, dat mag worden gesproken van een gezond bedrijf. Verstrekt werden 140 brillen. 6 breukban den, 13 buikbanden, elastieken kousen, 22 paren steunzolen. Er werden uitgegeven 15238 recepten tot een bedrag van f 1941.64 aan gewone recepten, terwijl nog aan specialité s werd uitgegeven in groep A f 650,41, in groep B f 257,71. De voorzitter liet het hierboven ver melde verslag de revue passeeren en mocht spreken )an den bloei van het fonds. Wel wilde hij de leden wijzen op iels, dat in den lande gaande is on ook voor het S. Z. in de toekomst van groot belang kon zijn. Zooals, zei spr., ons fonds vereenigd is in de Landelijke Federatie, zoo zijn ook de doktoren, apothekers, tandartsen en specialisten aangesloten bij hun respectie ve organisatie's. 't Spreekt, dat deze par tijen nog al eens in botsing komen. Hier uit is voortgevloeid dat minister STngen- berg een wetsontwerp lot regeling van het ziekenfondswezen zal indienen. Voor zoo veel ons thans van dit wetsontwerp be kend is, zal dit, althans voor Schoonho ven, niet andetfi. dan nadeelig kunnen wer ken. Ons bestuur, zei spr staat op het standpunt, dat ons fonds een „zelfbe- heerd" moet zijn en blijven. Niet dat wij tegen eenige zeggingschap van de hier ge vestigde artsen zijn; in voorkomende ge vallen worden steeds de doktoren geraad pleegd. Er zijn echter hier zeer weinig kwesties te regelen en de verhouding is zeer goed. De voorzitter deelde verder nog mede, dat op Zaterdag 22 Februari een demon stratief congres is gehouden, waarin krach tig stelling werd genomen tegen het be doelde wetsontwerp. Het verslag van de controle-commissie werd thans ter kennis van de leden gebracht, waarna de stem ming volgde voor een nieuw lid in deze commissie. Gekozen werd de heer W. Gelderblom. Bij de verkiezing van twee bestuursleden fn de plaats van de aftredende hoeren C. Peerbolte en J. van Oostrom werden bei den, daar geen andere candidéten waren gesteld, herkozen verklaard. Thans bracht de voorzitter ter kennis van de leden, dat er pogingen in het werk werden gesteld om te komen tot samen werking met Het Groene Kiuis Op een vraag uit de vergadering of een dergelijke samenwerking de financieele draagkracht van het fonds niet aantast, antwoordde de voorzitter, dat de financieele basis in de eerste plaats safe zal zijn. Wanneer iets definitiefs is bereikt, zullen de leden in vergadering worden bijeengeroepen. Big de rondvraag informeerde do heer Murk of ook werkloozen-niet-steuntrek- kera in 't genot kouden worden gesteld van een „roode kaart", zoodat ook zij een la gere contributie konden betn'en. De' voorzitter bcantwooidde deze vraag door er op te wijzen dat het bestuur in stanties als Burg. Armbestuur e.d. heeft aangezpcht voor deze leden een deel der contributie te dragen. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. aanwezigen het bestuur voor zijn accuraat aanwezig euhet bestuur voor zijn accuraat en actief werk. Hij hoopte, dat het zou voorlgaén, de rechten van de leden voor 100 pGt. te waarborgen j>n niet 1 pGt. daar boven te gaan. daar anders bet hek van den dam zou zijn en hiermede de hechtheid van het fonds. Daarop sloot de voorzitter de vergade ring. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL. De zaal van 't Nut was gisterenavond van voor tot achter bezet; een helft met belangstellende ouders en een helft met het geëxposeerde werk der leerlingen. De secretaris van de ouder-commissie, de heer De Jong, sprak een inleidend woord, waarin hij de bedoelingen van de ouderavonden uiteenzette. Hij deelde mede dat de rekening sloot met eon klein batig slot. Ontvangen was f 55^62 dn uitgegeven f 53,70. Opgevoerd werd daarna 't zangspel ..De kleermaker en de kabouters". Men kon zien en hooren dat de kleine uitvoerenden met hart en ziel geoefend hadden en nauw gezet hun rollen hadden geleerd. De kleer maker bracht door zijn lossen, natuurlijken toon vee) oprecht vei maak. Jammer was het dat hij de eenige bleef, die zich had weten los te maken van den mechanischen opzegtoon. Daardoor ging heel wat van het aardige spel verloren. Niettemin hadden de jeugdige spelers veel succes Mevrouw L. Slagervan Arason, die al meermalen haar choreographische talent beschikbaar heeft gesteld voor uitvoerin gen. had ook nu weer eenige symbolische en karakteristieke dansen ontworpen en met de jonge executanten ingestudeerd. Leidster en uitvoerenden oogstten veel succes en mevr. Slager werd later als dank een bloemenmand aangeboden. Na opvoering van het rfpel werd het Werk van de leerlingen bezichtigd, terwijl versnaperingen werden rondgediend en collecte gehouden. Daarna werd de heer G. van Os v. d. Abeele gekozen tot lid van de commissie en mevrouw Nolst Trenité werd bij accla matie herkozen. De heer Monshouwer sprak nog een slotwoord en deelde mede dat zich 38 nieu we leerlingen voor de openbare school hadden aangemeld en dat de collecte had opgebracht f 31,70. Een advertentie in dit nummer meldt, dat hetzelfde zangspel Dinsdagavond nog eens tegen geringe enfrée wordt opge voerd. ST. JOZEFVEREENIGING. De St. Jozefvereenigiug hield Donder dagavond in hel Parochiaal verenigings gebouw in de Koestraat een algemeene ledenvergadering. De voorzitler, de heer A Ponsioen sprak een welkomstwoord en herinnerde de leden aan den pa troon van de vereeniging, St. Jozef, wiens feestdag heden werd gevierd. Daarom ook heeft het bestuur op dezen dag de algemeene vergadering willen stellen. Na het zingen van het Bondslied werd het ontwerp der gewijzigde statuten in behandeling genomen. De voorzitter her innerde er aan, dat de koninklijke goed keuring van de statuten van de vereeni giug in Juli afloopt en dan opnieuw moet worden aangevraagd. Van deze gelegen heid is gebruik gemaakt, om de in den loop der jaren noodzakelijk gebleken wij zigingen in de statuten aan te brengen. Vervolgens werd tot artikelggewijze be handeling van de statuten overgegaan Het bestuur had de wijzigingen en aan- vulliiij^Ékgpct 'groote nauwkeurigheid en zorg voorbereid Hoewel over verschillen de artikelen inlichtingen werden gevraagd on uitvoerige discussies werden gehou den. bleek het toch niet meer noodig nog wijzigingen in Jiet ontwerp aan te bren gen Inzonderheid werd het artikel over de bestuursverkiezing, dat reeds menig maal aanleiding tot misverstand was ge weest. nauwkeurig geformuleerd. Bij het artikel over de verkiezing van den voor zit or waren eenige leden, die ervaring hadden omtrent deze materie, van mee rling. dat het beter was, den voorzitter in het vervolg door het bestuur te laten aan wijzen en niet meer door de ledenverga dering. Bij stemming bleek echter, dat de vergadering dit recht liever aan zich hield langdurig stond de vergadering stil bij het artikel of bij meeningsverschil om trent de juiste uitleg van een artikel uit de statuten, de algemeene vergadering over die uitleg had te beslissen of een arbiter, in casu de geestelijke adviseur. Sommige leden vonden het meer conse quent, wanneer de algemeene vergadering ie eerste instantie hierover besliste. Het bestuur stond echter op het standpunt, dal het meer opportuum was. de uit spraak aan den geestelijken adviseur over te laten Aldus werd besloten. Hierna werd het ontwerp gewijzigde statuten met algemeene stemmen aange nomen. Meegedeeld werd, d&i m de koninklijke goedkeuring ook de huishoudelijke regle menten van de onder-afdeelingen aan 'n nauwkeurige studie zullen worden onder worpen en zoo noodig gewijzigd. Hierna sluiting. OUD-STADGENOOT JUBILEERT. Eqn bekend oud-sladgenoot viert bin nenkort een alleszins gedenkwaardig ju bileum. Op 7 April zal het namelijk 40 jaar geleden zijn, dat de lieer P. Boek houdt, thans stationschef te Hilversum, bij de Ned. Spoorwegerf in dienst trad. De diensttijd van den heer Boekhoudt is over heel wat, plaatsen verdeeld. Hij begon zijn loopbaan te Winschoten en ging vervolgens naar Sauwerd, Hengelo (O), Rotterdam D P en Den Haag SS. In 1914 werd Schoonhoven zijn eerste plaats als stationschef Hier vierde hij in 1921 zijn zilveren jubileum en velen in onze stad hebben nog prettige herinne ringen aan hem. Van Schoonhoven ging de heer Boek houdt naar Weesp en daarna naar Bus- sum, Winterswijk en Hilversum. De heer Boekhoudt nam het initiatief voor de oprichting in 1907 van „Villan- dry", het herstellingsoord voor hot spoor wegpersoneel te Nijmegen, waarvan hij meer dan twintig jaar secretaris was. In 1927 moest hij het werk door drukke ambtsbezigheden neerleggen. Tijdens zijn diensttijd in Rotterdai heeft de heer Boekhoudt in 1907 bij de ramp van de „Berlin" als actief lid van de Rotterdamsche afdeeling van,E. H B. O met eenige anderen de weinige gered don verzorgd en ook het stoffelijk over schot vair tientallen omgekomenen mede opgebaard. De Engelsche „Great Eastern Railway" reikte hem daarvoor een medaille uit Over ongeveer drie jaar hoopt de jubi laris den pensioengerechtigden leeftijd te bereiken Hij denkt dan in Hilvessum te blijven wonen. ZENDINGSKRANL. De tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door de leden van den Gere- fermeerden Zendingskrans heeft, zooals wel te verwachten viel. een gunstig resul taat opgeleverd. Woensdag bestond er den geheelen dag flinke belangstelling er de verkoop van de artikelen, die des avonds aanving, verliep ook vlot Debru- to-opbrengst ran de tentoonstelling was f 302.31, een bedrag waarmede men een goed figuur slaat tegenover de opbreng- sicn van vorige exposities. De heer E de Kuiper sprak aan de hand van een gedeelte uit Handelingen, eeu slotwoord, dankte voor de belangstel ling en bracht hulde aan mevr Niekerk voor wat zij gedurende tien jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Na het zingen van psalm 72, vers 6 en 11, ging de beer de Kuiper in daHltgebed voor Woensdag vermeldden we .dat het slot woord op den eersten tenfoonstellings- avond gesproken werd door den heer Gaillard: het was echter de A. de Leeuw uit Willige-Tangerak, die den avond be sloot. EEN FUIF MET EEN AFSCHEID. In de bovenzaal van Hotel a la Station organiseerde de Schoon hovensche Zwem en Poloclub Woensdagavond een feest avond. De heer G. H Kerling, voorzitter der vereeniging, zeide na zijn welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot den heer H. G. van Suylekom, den trainer der club, speciaal van HiWegom overgeko men. dat deze avond ten doel had zoo mo gelijk de vriendschapsbanden onderling nog te versterken en het saamhoorigheids- gevoel aan te kweeken, factoren, die in een vereeniging als de S.Z. P.C. onontbeer lijk zijn. Voorts bracht spr. een woord van welverdienden dank aan den heer Jan Brouwer, radio-handelaar, wiens groote liefde voor de Schoonhovensche zwemsport zich steeds uit ook nu weer in den vorm van muzikale klanken door het wel willend aanbieden en verzorgen van een onverbeterlijke geluidsinstallatie. Deze hul de werd door de aanwezigen de zaal was tjokvol met daverend handgeklap onderstreept. Hierna werd het Clublied ingezet, dat allen staande uit vole borst meezongen. Vervolgens werd een lijk gevarieerd programma afgewerkt, bestaande uit voor drachten, zangstukjes, pantomines, 'a- bleaux, tooneelstukjes enz., ja zelfs „Vaz Dias" deed zich hooren Er werd uitste kend spel te zien en veel grappigs te hoo- ren gegeven en menigmaal werd het lach- mechanisme der aandachtige bezoekers in werking gesteld. Ken plechtig oogenblik was het toen eenige dames, gekleed in clubkleuren, len tooneele verschenen, van wie één in dicht vorm den heer H. G. van Suy ekom. die afscheid nam als trainer, in keurige be woordingen hartelijk toesprak en hei stuk aanbood, aan welk geschenk a le le den hebben' bijgedragen. Hierbij sloot de voorzitter zich aan. die uitvoerig schetste het groote enthousiasme in Schoonhoven, toen beide zeventallen het afdeelingskara- pioenschap behaalden en hoe dit onverge telijke succes voor een groot gedeelte was t« danken aan de stuwkracht en techni sche medewerking van den heer Van Suy* iakom, wien de S.Z. P.C. in hat ze. dankg van en ter herinnering aan de S.Z. een P.C een fraaie schemerlamp op voet- seizoen zeer noode zullen missen. Met een driewerf hoera voor den scheidenden leer meester besloot spr. zijn waardeerende toespradk, waarop de hoer Van Suylekom, aangenaam getroffen door deze verrassing dankte voor het fraaie geschenk en de S.Z. P.C. in do toekomst alle goeds toe- wenschte. Na nog eenige leuke tooneelstukjes en het op verzoek van de aanwezigen door middel van „Vaz Dias" zingen van het in Schoonhovensche zwemkriugen welbe kende succeslied „Scheveningen", door den heer G. den Butter, sloot de voorzitter den welgeslaagden avond met een speciaal woord van dank aan Fraulein Taxwedel, de organisatrice van dezen feestavond en voort aan de „stille" medewerkers, die gedichten maakten of op andere wijze be- hulpzaa MIJNHARDT'S Z E N U W-TAB LETTEN Koker 75ct SUIKERFREULE. Een Hoilandsche film. die een bezoek ten volle waard is. „Suikerfreule", welke Gcbr. Miedema blijkens de advertentie in dit nummer, Donderdag in de Nutszaal zullen vertoonen. Bekende acteurs, als Louis de Bree, Johan Elsensohn, Aaf Bouber enz. vervullen de» hoofdrollen. Een van de vele gunstige dagbladre censies zegt omtrent deze film het vol gende: De film, welke Haro van Peski heeft vervaardigd naar den bekenden roman van Henri van "Wermeskerken, „Suiker- freule', is zonder twijfel, de beste Neder- landsche speelfilm, die totnogtoe is ge produceerd- Zij heeft de geroutineerde vlotheid van de normale Duitsche speel films, doch komt daarboven uit door haar inhoud en karakter, die typisch Hollandsch en typisch Indisch zijn", en verder heet het: „Wie werkelijk van film houdt, mag „Suikerfreule" niet overslaan. Met een volkomen overtuiging raden wij aan, haar te gaan zien De regie der Hoilandsche en Indische tafereelen is meesterlijk, de foto zoo goed en artistiek ale de beste (geen wonder bijN dezen cameraman!) en de ar chitectuur reikt tot in de allerhoogste re gionen der bouwkunst in het ruk der film-illusie. GEVONDEN. Een grijs-bruin zadeldek, vier zakdoe ken, een tompouce. een kinderhandschoen, een bos riet. een d^mes handschoen. Inl. politiebureau Frauduleus slachten. Jaarsveld. Rijksveldwachters in deze gemeente hebbpn. wegens het frauduleus slachten van een kalf, proces-verbaal op gemaakt tegen den koopman W. van E., met inbeslagname van het geslachte. Gemengd. Arm gebroken. Krimpen a.d. Lek. Het zoontje van den heer D. Alblas was bij het spelen zoo on fortuinlijk te vallen en zijn arm te bre ken Dr von I.indern die direct ter plaatse was, heeft den arm gezet. Daar de Raderboot Reederij o.d Lek 2 in den dienst op Dordrecht vaart, zal de R. o.d Lek 1, welke jaren was opge legd. opgetuigd worden, om dezen zomer als reserveboot dienst te doen. Aanrijding. IJsselstein. Dinsdagmorgen had op den hoek van Kerkstraat. IJsselstraat en Voorstraat, een kleine aanrijding plaats tusschen een autobus van den heer J. v. d. Wijngaard alhier, bestuurd door den chauffeur M en de auto van den heer D. A. Broekman alhier, bestuurd door diens zoon. De oorzaak van deze aanrijding was. dat de autobuschauffeur niet de sig nalen had gehoord van de personenauto. Met eenige materieele schade liep dit on geval af WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 20 Maart. De wijzer zonder pijlpuat geeft den «tand v&n. den tongen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Meeat matige wind uit Zuidelijke richtin gen; toenemende bewolking; weinig of geen neerslag: zachter 's nachts; overdag wei nig verandering in temperatuur. Waterstand. Schoonhoven hoog water 2 55 uur, 0 89 M. Vreeswijk hoog water 3.45 uur, 1.12 M. Keulenstand 1.66 M val 0.07 M. Maastricht 19 Maart 41.42 M., val 0.06 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw; 59 graden Fahrenheit. Vrijdag 20 Maart^Op 4 35, onder C 2 52. Nieuwe Maan Maandag 29 Maart. Wetenschap en Techniek EEN PRETTIG BERICHT. Al is het feit, dat de schoonmaak -er weer is, geen onverdeeld prettig nieuws, wij kunnen de talrijke verbruiksters vaa Sunlight Zeep er op wijzen dat zij thans, behalve de mooie cadeaux. die de moeite van het sparen der bons waard zijn, voor de omslagen waar de Sunlight Zeep in gewikkeld zit, bovendien een fraai, mo dern ontbijtservies ten geschenke kunnen bekomen! Over de kwaliteit van Sunlight Zeep en het veelvuldig gebruik in de huis houding sinds lager dan vijftig jaar, be hoeven wij natuurlijk niets aan de ervaren Nederlandsche huisvrouwen te vertellen. Maar 't bovenstaande zal voor onze leze ressen zonder twijfel een aangenaam be richt zijn. ONDER FAMILIE. UOI HIJ A.IJIJ uuil zieke bij ierda« tante de wasch Yerd. had\toer oom uit dieha Een keukenknecht uit Jutfaas stond te recht voor de Utrechtsche Rechtbank, om dat hij zijn oom bestolen had. Toen er een zieke bij jierdachte thuis was, kwam een :h doen. De oom kwam mee. oen don huissleutel van den jaszak gehaald, was ermee naar het huis van den oom gegaan en had daar uit de kamer van een pleegdoch ter vijf gulden weggenomen en voorts den inhoud van een radiobusje, 77 cent. Verdachte bekende. Gehoord werden de oom en de pleegdochter. Omtrent verd. was een gunstig rapport ingekomen, hij was nog nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. De officier vond het echter eetti te ern stig feit ora voorwaardelijke straf te vra gen en eischte zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen. MJUTSCHAPPW Een uitkomst voor allen, die weinig suiker mogen of kunnen gebruiken* SUKRETTEN bevatten 95 pCL Melksuiker en zijn buitengewoon zuiver van smaak. Verkrijgbaar als klontjes en poeder (met maatlepel- tje). Prijs 35 cent per ons (gelijk aan 4 pond suiker). O.a. verkrijgbaar b(j Anton Coops, Wijdstr 39, Gouda. S. H .van Loon, Markt 6, Gouda. G. H Schuttelaar ft Zn., Markt 24, [Gouda. Joh. Scheer, Hoogstraat, HaastrechC Th. C. Pinkse, Hoogstr., HaastrecM J.M.Vermeulen, Dam, Alblasserdan* J. K. L. Rouw's Beijenkorf P. de Jong, Koestraat, Schoonhoven. J. Mathot, Kruidenier, Boskoop. Drogisterij JJHardam, Oud-Albla» C. v. Helden, Middenweg, Asperen. D. van Kleij, Noordeloos. J J.v. Vliet, vh. Fa. H. A. v. Liefland, Korte Haven B 225, Oudewater; B. Natzijl, Stolwijk. Grossiers; M H. G. Ringlever Sr. ft Zn. Gorh* chem. L. F. Jintes, Gorinchem. Reneman ft v. d. Heyden, Goud* Fa. Wed. J. A. Meter, Gouda; f L. v. d Beek, Gouda. Firma S. H. v. Loon, Markt 6, Gouda Jb. den Oudsten, Groot-Ammers. J. Boon, Kinderdijk. J. H. Rooster ft Zn., Rotterdam^ P. J. den Boer, Grossier, Krimpe* aas de Lak. (Adv* 5 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenscht Courant VRIJDAG 20 MAART 1936. door JAN KIJKUIT. Hoe men Hi Schoonhoven ta in Alblatserdam te veel betaalt. Jod vu naar Schoonhoven geweest en kwam terug van de reis met een glimlach op xijfl juridische lippen. Tante verwan de hein dadelijk met een kop koffie ju vroeg of hij nog nieuwa had meegebracnl uit de stad. „Tante, antwoordde Jod geheimzinnig, wat zoy u zeggen wanneer ik een brief aan mijzelf schreef, waarin ik aan mij vroeg of ik een kop koffie wilde hebben? Tante keek een poosje naar haar neef of hij een goocheltoer uitvoesde ea ant woordde toen bedachtzaam: „Jod ik zou zeggen dat je vai Lotje ge tikt was. Jod ging daarop niet in en vroeg weder; „Jan, wat zou jij zeggen als ik na hel ontvangen en lezen van dien brief vau Jod aan Jod aan mijzelf antwoordde dal de zaak niet in behandeling kon komen? „Dan zou ik zeggen Jod wat ik aLijd vermoed, maar voor mij gehouden heb. Jodocus wendde zich met een booze ruk van mij af en keerde zich hoopvol lol tante, die echter instemmend knikte. „Ja Jod, je moet me niet kwalijk ne men, maar iemand die zulke dingen vraagt en zulke dingen wil gaan doen die loop' toch zeker met een molentje of vier. „Het gaat niet over iemand, die zulks wil gaan doen, maar over menschen, die het gedaan hebben, vervolgde onze neef opgewekt. Jan heeft 14 dagen geleden een beschrijving gegeven van een zitting van het Schoonhovensche dagelijksch be stuur, dat een verzoek behandelde van bet bestuur der christelijke u lo. school em de gemeentenaren niet langer moei schoolgeld te laten betalen dan zij schul dig zijn „Nou ja, viel tante m, dat was maar een grapje. „Dat weet ik wel tante, maar dat grap je is nu nog veel grappiger geworden. De zaak is dat de Schoonhovenaren veel meer schoolgeld betalen dan de geraeeute feitelijk mag eischen. Ze doen dat sinds 18 jaar, maar ze zijn er toch niet aan ge wend en toen het bestuur van die school de aandacht van het gemeentebestuur op dien misstand vestigde, was men daar zeer verheugd, dat er eindelijk recht zou worde gedaan. „Scheelt 't veel Jod, vroeg tante. Heel veel tante. Er is een geval van iemand met 10 kinderen, die nu jaar op jaar ongeveer f 165 schoolgeld moet zien te vinden. Ala de bepaling was uitgevoerd die het rijk in 1923 heeft gemaakt, dan zou hij niets geen schoolgeld hebbea te betalen. Gelukikg Jod dat *t tenminste nu aan den dag is gekomen en dat de gomeenU hst onrecht nu kan doen ophoudon. „Dat zou iedereen denken, maar hel dagelijksch bestuur van Schoonhoven denkt zoo niet. En daarmede kom ik weer aan het grapje. Zooals u weet hebben in hst bestuur van de chr. ulo schoot zit ting de burgemeester van Schoonhoven en wethouder van den Oever, ifé? adres dat het bestuur aan den raad richtte om het voorgeschreven schoolgeld nu einde lijk in te voeren, was onderteekend na mens het bestuur door den voorzitter en den secretaris. Dat wil dus zeggen, dat feitelijk de namen van alle bestuursleden waren saamgevat in die twee welke het geheele bestuur vertegenwoordigen. Er ging dus een brief van den burgemeester en wethouder van den Oever aan den bur gemeester en den wethouder. Dat was zoo als Jan hêeft beschreven al raar. maar nu is het nog veel gekker geworden. De burgemeester heeft den brief, dien hij aan zich zelf geschreven heeft, gelezen, hij heeft het verzoek dat hij aan zich zelf deed overwogen en besproken en toen heeft gezegd dat men er maar niet op moest letten of met andere woorden voor gesteld om het voor kennisgeving aan te nemen. „Mot je oog peultjes, bromde Teun, „Daar begrijp ik niks van, zei tante nadenkend. „Ik kan begrijpen merkte ik op dat het vewoek gedaan is Men moet niet verge ten, dat als de heeren Nieuwenhuisen en van den Oever op de vergadering van het schoolbestuur zitten, zij geen burgemees ter of wethouder zijn, maar heel gewone burgers, zooals ieder andere Daar be spreken zij de belangen der school en de wenschen der ouders. Daar wordt beslo ten om een verzoek tot den raad te rich ten en de twee heeren verzetten zich niet daartegen JDrft beteekent dus, viel Jod in. dat zij het er mede eens zijn, want als dat niet het geval was, zouden zij aan het bestuur gezegd hebben, dat zij zich niet met dal verzoek konden vereenigen. „Accoord vervolgde ik.. Laten we aan- wat bal waarschijnlijksl« dat komen. Die verhooging is gekomen en daarom willen R en W. alles laten, zoo- asl het is. „Ik zou 't eerlijker vinden," besloot tan te, „als ze den menschen wat teruggaven van het teveel betaalde dooc tijdelijk het schoolgeld naar het belastbaar inkomen te berekent meneer Nieuwenhuisen en meneer v. d. Oever het eens waren met de andere leden van het bestuur, om een verzoek te rich ten aan den raad tot het heffen van juisl schoolgeld. Nu moet u goed oplet.en. Het bestuur besluit tot het inzenden van het adres en de heeren gaan naar huis On derleg zijn ze geen bestuursleden meer, maar ouders van schoolgaande kinderen, en bespreken onder elkaar net afschu welijke om elk jaar veel meer schoolgeld te moeten betalen dan men schuldig is. Dan gaan ze naar bed en dan zijn ze geen bestuurslid, geen ouders van schoolgaan de kinderen, maar rustige en rustende Schoonhovensche burgers Maar den vol genden dag staan ze op en gaan naar het stadhuis. Zoodra ze dat betreden zijn ze weer burgemeester en wethouder en ze lezen het verzoek van het schoolbestuur en ze kijken eens naar den tweeden wet houder, meneer Deerenberg, en za schud den het hoofd. Neen, zeggen ue tegen elkaar, dat kan niet. We hebben dat geld hard noodig en als het niet billijk is dan is het maar onbillijk, maar we moeten het schoolgeld handhaven „Hebt u dat ook op de vergadering van het schoolbe stuur gezegd" zal misschien meneer Dee renberg wel gevraagd hebben, want dan zou dit verzoek achterwege zijn gebleven- „Hoor eens hier Jan, begon Jod, je praat naar dat. je verstand hebt Je ge heele voorstelling van iemand die eerst burgemeester en dan weer bestuurslid en dan weer vader en dan slapend burger is dat is larie, want het blijft een en dezelf de man en het blijf voor mij onverklaar baar dat diezelfde man in het eene huis zegt: „ik ben voor die schoolgeidwijzi- ging" en in een ander huis: 'k ben tegen die wijziging. „Jongens, zei tante, met baar nuchte- ren kijk op de dingen, ik deak zoo dat het de menschen niet veel kan schelen, hos zulke dingen in elkaar zitten maar dat zij alleen zullen vragen: moeten we toch nog teveel schoolgeld blijven betalen? „Juist, riep Teun verheugd, dat öy wat kon opmerken. Ik kan er niet bij dat het dagelijksch bestuur voorstelt om zoo'n eerlijk en billijk verzoek voor k nnisge- ving aan te nemen. Of dat verzoek nu is van meneer Nieuwenhuisen aan bur gemeester kan hun zooveel niet scheien- Zij zullen alleen vragen waarom ze meer moeten blijven betalen dan zij schuldig zijn. Afijn, de raad is er ook uog. Ik zal je eens wat zeggen, zei ik en dan scheid ik er over nit. Ik wil me" jullie allemaal om een kwartje wedden, dat de raad het advies van B. en W. zal volgen en als dat gebeurt dat als ik jullie kwar tjes binnen heb, dan zal ik je zeggen hoe ik dat wist. „Dan wil ik ook wel eene van je hoo ren hoe het mogelijk is dat zoo'n te vee) betalen 13 jaar lang kan voortduren, zon der dat iemand tegen de klanten zegt dat de prijs is verlaagd. „Dat schijnt in gemeenten wol meer voor te komen, want in Alblasserdam is luit zoo iets. Daar is van 1925 tot 1034 HWhooging uitbetaald aan het hoofd van dW m.a.l.o. had „En nemen ze 't daar ook voor kennis geving aan, informeerde tante. ,,'t Komt er op neer. Het schoolhoofd zegt dat die teveelbetaling verjaard ie en in den Haag wil men de zaak nu maar laten rusten. „Ik begrijp niet dat zooiets 7 jaar kan duren voor men het merkt, zei Joo „En in Schoonhoven dan? Daar heeft 't 13 jaar geduurd. Laat een particulier zoo iets eens doen. LaAt een leverancier eens 13 jaar lang zijn klanten meer vra gen dan dfc prijs is van zijn goederen. Weet je, hoe We zoo iemand zouden n os- men?" „Jawel, maar dat mag je van een ge meente niet zeggen. Zoo n leverancier als jij bedoelt, zou bovendien al zijn klanten Verliezen en daarvoor loopt een gemeente geen gevaar." „Jod?" vroeg tante nog, „wat zei men in Schoonhoven daarvan?" „In Schoonhoven is nog niet bekend, dat B en W. aan den raad zullen voor stellen om het verzoek van de Chr. U-L.O voor kennisgeving aan te nemen. Dus daarover windt men zich nog niet op. Maar ik heb gehoord, waarom B. en W. het verzoek van de heeren Nieuwenhuisen en Van den Oever willen afwijzen. Toen in 1923 bepaald werd, dat het schoolgeld berekend zou worden naar het belastbaar inkomen, werd voor die verandering geen termijn genoemd. Schoonhoven bleef dus het schoolgeld berekenen naar het zuiver inkomen en toen men er over ging den ken, om van de menschen niet meer te blijven vragen, dan ze schuldig waren, kwam er een nieuwe wet in uitzicht, de Bezuinigingswet, waarbij werd voorge schreven, dat het schoolgeld op het oude peil kon worden gebracht. Toen heeft Schoonhoven gezegd: laten we maar geen haast maken met die vermindering, als er straks toch weer een verheoging moet o. school, waarop hij geen recht Tuinbouwcursus. Ameide. Vanwege den Ned. Tuinbouw- cuisus, welke onder leiding stond van de heeren J. v. d Meer, onderwijzer te Jut- phaas en den tuinbouw vakonderwijzer den heer H. de Haan te Utrecht, had Donder dagavond de eindles plaats. Vier diplo ma's „met veel vrucht" werden uitgereikt aan de heeren H. van Kekem, M. de Kruijk, A. v. d. Zijden en L v. d. Zjjden Jr., terwijl een diploma „met vrucht" ont vingen de heeien G. Ravenstein, C. v. d Grein, A. Zweeren en C. A Zweeren Met een toepasselijk woord werden de dip'o- ma's uitgereikt door den Rijks Tuinbouw- consulent, den heer Leenders uit Utrecht. C. P. Jongenssl. t Bleskensgraaf. Maandag overleed plot seling de heer C. P Jongeneel, die in de gemeente reeds jaren een vooraanstaande plaats innam. Vele jaren was hij lid van den raad, bestuurslid van de zuivelfabriek De Graafstroom", de Coöperatieve Boe renleenbank Molenaarsgraaf e o., de On- derl. Brandwaarborg Mij. Molenaarsgraaf en Omstr. en de A.R. Kiesvereeniging. Tooneelavond. C-apelle aan dsn IJsssl. De Capelache tooneel- en amusementsclub „Tot Ons Ple zier" hoopt Zaterdagavond 8 uur in de bovenzaal van den heer Knoop haar 3de tooneelavond in dit seizoen te geven. Op gevoerd zullen worden; n Mal geval" en MJan Ongeluk". Autobrand. Cap el Ie a.d. IJsmI. De auto van den warmoezier, den heer H. van Veer aan den 's-G raven weg stond gereed om ge aden te worden voor de veiling, toen de motor, door onbekende oorzaak in brand geraakte Men wist de wagen met vereende krachten van de garage vandaan te trekken, zoodat het vuur tot de auto beperkt bleef. Deze is geheel uitgebrand. Chr. Bond van Zuivdhanddaraa. Capdls a.d. IJsssl. De afdeeling van den Chr. Bond van Handelaren in melk en zuivelproducten hield in het vereeni- gingsgebouw aan de Kerklaan haar 3e jaarvergadering. Na opening door den voorzitter werd een rijk programma afge werkt Verslagen en samenspraken wissel den elkander in aangename volgorde af, zoodat de leden dezer afdeeling met hun huisgenooten een gezelligen avond hebben gehad. Ambachfsteakenschool. Capslla a.d. IJssel. Het bestuur van de Ambachlsavondteekenschool van het Nut heeft een openbare les uitgeschreven te gen Vrijdag 20 Maart, 's avonds van half acht tot half negen in echool I op bet Dorp. Tevens is er gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen. Gouderak. Tot machinist van het pol dergemaal „Stolwijk" in deze gemeente is benoemd de heer M. Stroete te Krimpen a.d. Lek. Gymnastiskuitvoering. Gouderak. Dinsdagavond gaf de gym- nastiekvereeniging T.H.O.R. haar jaar- lijksche uitvoering in de bovenzaal van den heer S. Ooms, voor donateurs, leden en genood igden. Na opening werd begonnen met de uit voering der gymnastieknummer8 onder leiding van de heeren v d. Heuvel te Gou da en De Bruijn te Oudarkerk a.d. IJssel Ook nu weer dwong hetgeen gepresteerd werd, ieders bewondering af. Zoowel de kleuters als de jongens, de dames en de heeren, verrichtten keurig werk en het bleek dat onder de bekwame leiders ern stig was geoefend. Het publiek beloonde de prestaties met een hartelijk applaus Na de pauze werd een militaire "klucht opgevoerd, die het publiek flink deed lachen. He» stuk werd goed vertolkt. Hierna nam de voorzitter het woord, om allen die aan het slagen van deze uit voering hadden medegewerkt, zijn harte- lijken dank te brenge^ terwijl hij verder dankte voor den steun die THOR zoo ruimschoots van het publiek genoot. Spr wpkie op om a''en naar het bondsfeest van het K N G V. te Amsterdam te komen Een gezellig bal hield ve'en nog tot het sluitingsuur bijeen. „Oranje Boven". Krimpen a.d. Lek. De Oranjevereeniging „Oranje Boven" hield een ledenvergade ring. Na opening door den voorzitter, den heer W. Mijnlieff, werden de verslagen van secretaris en penningmeester goedge keurd Er bleek een batig saldo in kas te zijn. Besloten werd een loteiij te orgam- seeren ten bate van de kas, alsmede om jongelui van 14-16 jaar als adspinyit- leden toe te laten. Voort? zal nog getracht worden bij voldoende belangste ling te ko- men tot oprichting van een Oranje-garde Nadat 2 coupletten *an bet Wil trimus ge zongen waren, sloot de voorzitter de goed bezochte veigadering. De tooneelvereeniging ,|K.D.O." zal Woensdag in het Sociëteitsgebouw een uit voering geven. Opgevoerd worden ..l)e on bekende vrouw een tooneelstuk in 3 be drijven en „Als Amor regeert"', een revue klucht in 2 tafereelen. De reg|ie berust bij den heer A. Dekker. „Crescendo". Krimpen a.d. Lek. Zaterdag gaf de mu- ziekver. „Crescendo", dir. de heer G. Hors man, een concert in het Sociëteitsgebouw De zaal was matig hpzet. I)e nummers werden keurig uitgevoerd, teryvijl het duo- dhn Hartog voor het humoristische ge deelte zorgde. E engeze lig bfl ondei ei- ding van den heer T. Neef jbes.'oot den avond. Bij de motorenfabriek „Rolnes" heeft met goed gevo g proef gevai eln de stoom- sleepboot „Drecht", eigenaar de heer P. H. v. Ommeren te Rotterdam. Dit vaartuig is voorzien van egn Bolnes-stoommachine van 300 I P K Krimptn a.d. IJssel. Op Donderdag 12 Maart j^af de afdeeling van de V.A.R.A. een specia en avond voor de vrouwen met den V.A.R A.-kok Kers als spreker. Voor een zeer geanimeerde vergadering hield de heer Kers een leerzame rede over de kookkunst. Wij twijfelen er niet aan of vele vrouwen zullen met hetgeen de heer Kers hun verteld heeft, hun voordeel we ten te doen. De heer Oets (oome Henk van het vragenuurtje) hield een bezielende propaganda-rede. Spontaan traden 10 nieuwe leden toe. Donderdag werd met het dubbel- schroef motortankschip „Penteola" een proeftocht gehouden. Het schip, dat ge bouwd is door de N.V. C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven voor rekening van de Koninklijke Shell, voldeed geheel aan de eischen der Reederij. Het is be stemd voor de Portugeesche kustvaart en heeft als thuishaven Lisboa. In verband met de groote toename van het aantal leden der Schaakvereni ging „Krimpen aan den IJssel", zal men voortaan bijeenkomen in een der lokalen van de Bijz. Lagere School I aan den IJs- seldijk. De heer N. D. Slooff, organist van de Ned. Herv. Kerk te Haastrecht, slaag de vorige week in den Haag voor het di gioma koordirigent, afgenomen door den Kon Bond van Christelijke Zang- en Ora- toriumvereenigingen in Neder and. Exa minatoren waren de heeren Dr. Joh. Wa genaar, F. M Brandts-Buijs, J. H. B. Spaanderman Sr. en anderen. VeiHngsberichL Langer ui geweide. VeiLingvereen. Drie- biugge e.o Aanvxoer 4795 stuks Prijzen kippeneieren f 2.252.75. Eendeieren f 2.753. Alles de 100 stuka. Raapknoi- len 2X10 cent per stuk. De gemeente-veldwachter heeft te gen J. B. proces-verbaal opgemaakt ter zake het rijden op een rijwiel zonder licht De grondwerkzaamheden voor net bouwen van een tunnel in het Laageind, van den Rijksweg no. 12 zijn in vollen gang. Ter plaatse is een gedeelte van den weg omgelegd, zoodat autobestuurders en die van andere voertuigen genoodzaakt zijn de noodige voorzichtigheid in achl te nemen, daar zich zoowel vanaf Bodegra ven als van af Drieburgge een scherpe bocht in den weg bevind. Let vooral op de waarschuwingsborden en richtingaanwij zers Variété-r«vu«, Lekksrkerk. Een zeer aantrekkelijk va riété-revue wordt Zaterdagavond gegeven in het gebouw „Amicitia". Daar komen de bekende variété-kunstenaars Mr. Carter en Miss Gorrina met hun staf van artisten een bijzonder gevarieerd programma uit voeren, dat ongetwijfeld velen een avond van buitengewoon amusement zal bezor gen. Ega bal met attracties besluit den avond. Men zie de advertentie in dit nummer Vrijheidsbond. Nieuw-Lekkarland. Gisteravond werd in het Sociëteitsgebouw te Kinderdijk een propaganda-feestavond gehouden van de afd. Alblasserdam e.o. van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond". Voor de zen feestavond bestond veel belangstelling. De ruime zaal was geheel gevuld. De voorzitter, dr. A. de Haan, sprak een har telijk openingswoord en verleende daarna hetwoord aan den heer Groenewout uit Heesch, die voor deze gelegenheid was overgekomen. Deze heeft in een korte rede de beginselen der liberale partij uiteenge zet en de aanwezigen opgewekt zich bij die partij aan te alui en. Medewerking voor dezen avond verleen den leden van dpn bond van jonge libera len, die op zeer verdienstelijke wijze op voerden: „Willy's Trouwdag', klucht in drie bedrijven. Er is veel en hartelijk ge lachen Bij het einde viel den spelers een uitbundig applaus ten deel. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de dilettanten warmen dank bracht voor hetgeen zij hadden gepresteerd. Tot slot volgde eeü bal met attracties. „Excelsior". Noordeloos. De gemengde zangvereni ging „Excelsior" heeft Ma&ndagavewd haar jaarvergadering gehouden. Aanwezig waren 20 leden. De voorzitter, de heor U. v. d. Hoven» opende met een woord van welkom de ver gadering. waarna hij naar voren bracht, dat omstreeks 50 jaar geleden de vereeni ging is opgelicht. Bij verhindering van de set re aresse, mej. A. Kooijmau, worden jaarverslag en notulen ge ezen door' den 2en secretarie, den heer W. Trappenburg en goedgekeurd, liit het verslag van don 1 enningrneester, den heer A. de Haan, bleek, dat er een klein batig saldo is. De Kening werd nagezien en bleek in orde te zijn. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren D. v d. Kant (2e voorz.) en W. Trappenburg (2e secr.) bij acclamatie herkozen. Mej. A kooijman wenschte mot meer voor een herbenoeming in aanmer king te komen In haar plaats we.d met 18 stemmen gekozen mej. G Advocaat. Bij de algemeene besprekingen werd het denkbeeld naar voren gebracht om het 50- jarig bestaan te herdenken door het hou den van een concours, festival of iets der gelijks. Besluiten werden nog niet geno men De vereefl. zal op 2 Mei deelnemen aan een te Slikkerveer te houden concours, waar zij zal uitkomen in de afd uitmun tendheid Het bestuur van de waterleiding zal aan de polderbesturen van Grootewaard, Noordzijde en Botersloot f 25 per K M. uitkeeren voor onderhoud der wegen. Coop. Boerenleenbank. Ouderkerk a.d. IJssel. De Coöperatieve Boei enleenbank hield Vrijdag in de bo venzaal van „De Harmonie" haar jaar vergadering. Aanwezig waren 41 leden, Na de opening met een woord van welkom door den .voorzitter, den heer A. T. van der Leeden, werden de notulen gelezen ea onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den kaasier, den heer D. Burger, bleek, dat in den loop van bet jaar 31 leden waren af geschreven, waartegenover 15 nieuwe toe traden, zoodat het aantal op 31 Decem ber 258 bedroeg. Er hadden 142 person» rekening-courant met de bank, ter- aan 144 een voorschot werd verstrekt werden 32 spaarboekjes geheel afbe- doch daar tegenover 77 nieuwe uit gegeven, zoodat op 3l December 944 boek- ean re wM aa: Er) wei -tdild, in omloop waren, waarop was belegd f 818.964,47. Totaal waren in omloop 1230 boekjes. Er hadden 5342 ontvangsten en uitbetalingen plaats. Hèt eindcijfer der rekening bedroeg in ontvangst em uitgaaf f 1.267.568.09; en dat der balam f 1.071.127,50. Het winstcijfer bedroeg f 3761,07, hetwelk bij de reserve werd gevoegd, welke daardoor is gestegen tot f 67.786:97. De kassier besloot zijn ver^ slag met er op te wijzen, dat in deze zeer vele zaken wankelen op hun groddvesten, „ongunstige tijdsomstandigheden, waarin de zaken der Boerenleenbank kerngezond mogen worden genoemd. Bij de verkiezing van een lid van het bestuur en van den Raad van Toezicht, werd met bijna algemeene stemmen her kozen de heer J. de Jong Gz. in eerstge noemde functie en de heer C. J. Hoogen- dijk in de tweede functie. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering te Utrecht, werden aangewezen de raad van toezicht, het bestuur en de kassier, die onderling zu^en uitmaken wie er heen gaan. jy Collecte. Oudewater. Bij de collecte in de Ge- ref. Kerk is een gift van f 100 ontvangen ten bate van de Vrije Universiteit. Leger des Heil*. Oudewater. De burgemeester van Oude water vestigt er bij herhaling de aandacht op, dat het ongewenscht is giften te ver st rekken aan het Nederl. Leger des Heils, niet te verwarren met het „Internationale Leger des Heils" (Stichter William Booth) aangezien eerstgenoemde stichting geen bo na fide instelling is, die de eventueel in- gezamelde gelden niet besteedt voor het doel. dat zij verklaart na te streven. Officieele vergunning tot - colleteeren wordt dan ook nimmer aan het Nederl. Leger des Heils verleend. Broederdiensi Reeuwijk. 21 personen zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht, Jdchting 1537, wegens broederdienst. Stolwijk. In de bestuursvergadering van de vereeniging Ziekenhuis verpleging Stol wijkBerkenwoude. is tot voorzitter geko zen de heer J. de Groot te Berkenwoude, zulks in verband met het bedanken van den heer K Jager De heer J. Frederiks werd gekozen lot algemeen adjunct. De heer J Deelen heeft in verband met de Hinderwet vergunning gevraagd tot het oprichten van een Rookerij op een perceel, gelegen aan den Goudscheweg. Het zoontje van den veehouder 3 Verkaik viol deze week tijdens het spelen zoodanig, dat de dokter een hersenschud ding constateerde. Het kind zal geduren de eenige dagen het bed moeten houden. Hier worden po7ingep in het werk- gesteld om eenige jonge dames te vinden voor het houden van een collecte voor den Nationalen Reclasseeringsdag. Het geldt hier voorwaardelijk veroordeelden, wien men nog een kans in de maatschappij wil geven.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3