SeUiÜchtfa c A, Hiel dcukwuU van lfan Vlooien UytU eecin! Officieele Crisisbekendmakingen. Plaatselijk Nienws Rechtszaken HM. AuM&uttec& t*% ifOcaytUoudits.! - Koehool Binnenland Gemengd Nieuws FEUILLETON. Wolven in schaapsvacht Dobbélmann lekker... mem! Dat gaat niet samen De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het in ar ikel 8 onder b sub 1 van de Crisis Akkeibomvbeschikking 1034 I bedoelde bedrag van f —.50 per 100 kg. veevoeder, zijn de prijsverschillen bij in voer van tot veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten als volgt vastgesteld: Inklaring van 23 Maart af t.m. Inklaring van 1 Mei al I n 30 April 1930: 31 Aug. 1 36. voor lijnkoeken f 1.20 f 1 30 voor soyaschroot - 0.60 - 1.15 voor soyakoeken - 0 65 - 1 20 voor grondnootkoeken - 0.60 - 0 70 voor grondnootschil- fers - 1.40 - 1.45 voor cocoskoeken - 1.30 - 1.20 voor Ned Oost-Indische cocoskoeken - 0.70 - 0.85 voor palmpi'koeken - 0.70 - 0.50 voor tot andere so orten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten - 0.50 - 0.50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelie ve men zich daarover met de Nederland- sche Meelcentrale te 's-Gravenhage in ver binding te stellen. SNIJVERGUNNING BOLBLOEMEN De Nederlandsche Sierteeltcentrale maakt bekend: Het is aan bloembollenkweekers in ge mengd bedrijf verboden, bolbloemen te te len zonder een door de Nederlandsche Sierteeltcentrale verleende vergunning. Onder bolbloemen wordt verstaan: Bloemen van hyacinthen, tulpen en narcissen, die worden gekweekt op den kouden grond. Ter verkrijging van deze vergunning moet de betrokkene aan de Nederlandsche Sierteeltcentrale opgeven: le. de door hem in het kweekjaar 1933 met deze producten van de bloementeelt bekweekte oppervlakte; 2. de preciesthe omschrijving en ligging Van het perceel, waarop de betrokkene in het kweekjaar 1936 de teelt van deze ge wassen uitoefent. Ingevolge de wettelijke bepalingen, moet het snijden van bolbloemen'geschieden op de onderstaande wijze: a. bij hyacinten moet een gedeelte van de bol worden medegesneden; b. bij tulpen moet de plant in den grond worden afgesneden; c. bij narcissen moet de plant in den grond met lof worden afgesneden. MET AUTO IN KANAAL GESTORT. Alblasserdam. Vrijdagavond kwam de 42-jarige heer B. J. M. Leis met zijn auto uit de richting Willemsdorp van hier te Dordrecht van den Straatweg afrijden en wilde 'n smale brug passeeren. L., die door slaap overmand was, had er geen erg in dat de brug veel smaller was dan de weg en reed met een vaart van c.a. 50 KM half naast de brug, waarvan de leuning vernield werd. De auto sloeg over den kop en stortte in het zes meter lager atroo- mende afvoerkanaal. Tot groot geluk van den automob.list was de waterstand laag. zoodat de auto niet geheel onder water kwam te liggen. Met behulp van een toegeschoten wielrij der, die iuist op de brug reed en net door den auto* werd gemist, kon hij uit den ver nielden auto komen De heer Leis had ernstige wonden aan hel hoofd en de han den. Na op een nabijzijnden politiepost te zijn verbonden is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Chr. Nat. Schoolvereeniging. Alblasserdam. De Chr. Nat. Schoolver- fenigipg (school Kerkstraat) hield haar jaaivergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Vogelesang. Na het lezen der ve: slagen van secretaris en pen ningmeester werden als bestuursleden her kozen de heeren G. Vogelesang en G. M Kortleve. Tot leden der commissie voor het nazien der boeken van den penning- meesier werden benoemd de heeren A de Kloe en A. J. de Waal. Vervolgens deed het hoofd der school, de heet H. Zwart, zijn gewoon jaarlijkse!» verslag. De penningmeester wees er op, dat in de toekomst op bijzondere wijze bezuinigd zal moeten worden, daar de uitkeeringen door rijk en gemeente belangrijk worden verlaagd. Bleskensgraaf. De melkslijtera hebben de melk met 1 ct. per liter afgeslagen, zoo- dat nu betaald wordt 7 en 8 ct. per liter. Hei en Boeicon an het schoolhoofd der Bijz. School, den heer P. Hildebrand, is op zijn verzoek met ingang van 15 April eervol ontslag verleend. Op ge noemden datum hoopt het nieuw benoem de schoolhoofd, de heer H. C. Boerboom, als zoodanig in functie te treden. Bij den agent der arb. bemiddeling stond de afgeloopen week geen enkele werkzoekende ingeschreven. La nd bo uw h u i shoud school. Glessen Nieuwkerk. Donderdagmiddag werden in de Landbouwhuishoudschool de daar vervaardigde kleedingstukken als mede verschillende gerechten tentoonge steld. De belangstelling was zeer groot. Te genwoordig waren behalve de leeraressen enkele commissieleden, die den bezoek sters inlichtingen verschaften, aangaan de de kleedingstukken en de spijzen Als bijzondere attractie voor dezen middag, hadden de leerlingen een taart en 'n koek gemaakt, naar wier gewicht geraden moest worden. Hierna werd thee rondgediend, waarij zelf vervaardigd gebak werd aangeboden. Aanwezig was voorts een stand met tuinbouwzaden en -mesten, in welke we tenschap de leerlingen gedurende enkele uren per week, onderwezen worden. Dat deze school in een groote behoefte voorziet, blijkt telkens uit het groote aan tal leerlingeil dat zich voor deze cursus- n laat inschrijven. Hoog-Blokland. De prijs der melk is met 1 cent per liter verhoogd, zoodat ze thans 7 cent kost Meerkerk. De heeren D. Bor en G. v. Kekem, leden der muziekvereen. „Eupho- nia" zullen resp. als piston- en bariton speler deelnemen aan het nationaal solis ten-concours. dat op 11 April te Rotter dam wordt gehouden. Schietwedstrijd. Molenaarsgraaf. In de Chr. Lagere School heeft de burgerwacht Molenaars graafBrandwijk een schietwedstrijd ge houden. Maximum aantal punten 60. De deelnemers met een B achter den naam zijn te Brandwijk woonachtig: Klasse: le pr. W. Blom (B) 60 p 2. F. v. d. Berg 58 p.; 3. H. G. Baan (B) 57 p.; 4. A. van Meeteren 56 p.; 5 W. A. Brandwijk 56 p., 6 P. Bons (B) 55 p.; 7. J. M. Bogers (B) 54 p.; 8. B. Span (B) 54 p. Klasse B: le prijs B. Tukker Dzn. 59 p.; 2. J. Brandwijk Vzn. (B) 56 p.; 3. J. W. Ooms CB) 55 p.; 4. C. W. Koreviar (B) 55 p 5. C. Verhoel 55 p B G. Tukker IB) 54 p.; 7 Alb. Molenaar (B) 53 p Klasse C: le pr. A. Brandwijk Aan. 59 P.; 2. U. Teilouw (B) 56 p 3. C. Kore- vaar Adrzn. (Bj 52 p. Klasse I): le prijs H. r d. Graaf (B) 54 p. i 2. M. IJzerman (B) 52 p. Klasse E (nieuwelingen): le prijs G. Korevaar Tzn. 51) p.; 2. A de Ruiter 49 p.; 3. B. van Hof (B) 48 p.; 4. A. Brouwer Ban. 47 p.; 5. A. Mo enaar (B) 41 p., ti. J van Easen 31 p.; 1. W. Tukker J.Can. 28 punten. Burgemeester Brouwer heeft de prijzen, die bestonden uit huishoudelijke en luxe artikelen, in de Raadszaal uitgereikt. D« werkloosheid. Sliedrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1368 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 29 personen, terwijl 50 wer den afgevoerd, zoodat op heden waren ingeschreven 1347 werkzoekenden. Op 19 Maart 1935 was dit aantal 1531. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. Zitting van Vrijdag 20 Maart. V an« Overtreding Politieverordening. P. Hbroodbakker, oud 57 jaar, wo nende te Hardinxveld, was op 19 Novem ber door den kantonrechter te Gorinchem veroordeeld |6or het feit, dat hij op 28 October ladgs den openbaren weg, den Rivierdijk, "%en hoeveelheid puin had lig gen. Tegen dit vonnis had de ambtenaar van het O. M. appèl aangeteekend. Verdachte zeide, dat hij boos was ge worden. daar bet gemeentebestuur een muurtje op zijn erf had doen bouwen- Verdachte had deze muur doen afbreken en het puin op den weg doen werpen Weliswaar had hij een roode lantaarn bij het puin gezet en bet gemeentebestuur dadelijk gewaarschuwd. Mr. Kronenberg wenschte niet te tre den in het geschil tusschen bet gemeente bestuur van Hardinxveld en bakker K.; bewezen was, dat het puin op den weg was gedeponeerd. De ambtenaar vroeg daarop Vernietiging van het vrijsprekend vonnis van den kan tonrechter en daarnaast f 10 boete subs 10 dagen hechtenis. De raadsman, mr. Elshout, van Rotter dam, ging wel op het geschil in en toon de aan, dat K. sterk gehinderd was ge weest door het bouwen van de bewus te keermuur, die bovendien overbodig was. De gemeente had geen recht op het eigendom van H. Ondanks de waarschu wing van den verdachte, had het gemeen te-bestuur het puin reeds 5 maanden la ten liggen. Het gevolg was, dat de ver dachte nog lantaarns moet laten branden. Pleiter vroeg daarop bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Uitspraak 3 April aa. Bij een epiloog raadde mr. Kronenberg den verdachte het puin op eigen terrein op te bergen. r. Elshout: Dan heeft mijn cliënt kans wegens diefstal vervolgd te worden. Mr. Kronenberg: Ik garandeer u, dat ik in geval van een klacht geen vervol ging zal instellen. Spaarkas „Unit»»". C. T., schipper, oud 23 jaar, wonende te Streefkerk, stond terecht verdacht van het feit, dat hij in Mei te Sliedrecht mej. K. Kros had opgelicht. Verdachte had een z.g. spaarkas Uni- tas genaamd opgericht en het doen voorkomen, alsof deze spaarkas in rela tie stond met. de firma Bischoff te Dor drecht. Hierdoor misleid had mej. Kros diverse weken f 25 gestort. Mej. Kros had zich uit eigen beweging voor dat be drag opgegeven. Verdachte had haar een prijslijst van de firma B schoff overhan digd. Getuige had totaal voor f 4.75 ge spaard. Helaas, toen mej. Kros bij Bischoff met haar spaarkaart wilde gaan koopon, werd haar dit geweigerd. Aan de kassa werd haar verteld, dat het meer gebeurd was. Zij had geklaagd bij den verdachte en die had haar wel eenige goederen be zorgd, maar d&t was minderwaardige rommel De bediende Borsje had haar beloofd, betere waar te brengen, maar dit was niet gebeurd. De raadsman, mr. Marwijk Kooy, wees er op, dat in de bepalingen stond, dat de spaarders slechts door bemiddeling van de beheerders konden koopen. Mej. Kros: Borsje had me gezegd, dat ik zelf kon gaan koopen. Verdachte: Dat bleek later een vergis sing. Getuige: Het waren geen goederen van Bischoff. Yerdaafete: Hoe weet u dat? Getuige: Er zaten geen grijzen op. Verdachte: Dat is geen bewijs. Getuige A. Borsje zegt, dat C. T. hem opgedragen had tot de spaarders te zeg gen, dat zij direct bij de firma Bischoff konden gaan koopen. Later had C. T. een ander standpunt ingenomen, de spaarders 'mnden slechts door bemiddeling van C. goederen betrekken. De heer W. A. A. Klarwer zeide, dat hij den verdachte nadrukkelijk verboden had den naam van de firma Bischoff als reclamemiddel te gebruiken. Wel mocht C. T. vermelden, dat het goed van Bischoff betrokken werd. Verder bestond er geen relatie, daarom maakte de heer Klawer bezwaar, dat de prospectus met koe en van letters den naam Bischoffs Manufacturen handel vermeldde. Verdachte: Dit is al veranderd. Getuige Klawer: Mijn goederen werden ook vee! te duur geprijsd. Mr. Kronenberg weeg er in zijn requi sitoir op, dat verdachte reeds eenige ja ren geleden tien maanden in de gevange nis had gezeten. Ook ditmaal had C. T kennelijk oplichting gepleegd. Geëischt werd 3 maanden gevangenis. Na bet uitvoerig pleidooi van mr Kooy werd de uitspraak gesteld op 3 April. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Zitting van 19 Maart.) Valschheid in geschrifte. Een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis heeft de rechtbank opgelegd aan den 23-jarigen kantoorbediende S R. uit Gouda, gedeti neerd, die door middel van een vervalsch- ten postwissel den meubelmaker J. J. v. Ardenne te W&ddinxveen had opgelicht voor 7 50. Ds suikerdiefstallan te Wad- Jinxveen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de serie zaken, die betrekking hebben op den belangrijken suikerdiefstal, die in 1935 heeft plaats gehad ten nadeele van de Coöperatieve Verbruiks- en Productie- vereeniging „Ons Voordeel" te Waddinx- veen. De 22-jarige winkelbediende T N., die zich aan diefstal van de suiker had schul dig gemaakt, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De 39-jarige caféhouder J B. J., die een aantal balen van de ontvreemde sui ker van N. had gekocht, werd wegens op zettelijke heling veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De 46-jarige melkhandelaar L. van S. die door het koopen van suiker, zich had schuldig gemaakt aan schuldheüng, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van MAANDAG 23 MAART 193S 3 jaar, benevens f 25 boete subs. 5 dage» hechtenis. Tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens f 25 boete subs 5 dagen hech tenis werd vei-oordeeld, de 32-jarige bak ker J. de G-, die eveneens suiker van ds gestolen partij had gekocht De 28-jarige bakker A H en de 41-ja- rige wijnhandelaar A. J. J. werden ver oordeeld tot resp. f 50 boete subs 25 da gen hechtenis en f 15 boete subs. 10 da gen hechtenis. Zooals men zich herinneren zal. wen. den de zaken tegen de gebroeders van A. en die tegen den 35-jarigen caféhouder G. V. uit Gouderak en den 30-jarigen bak ker A. J. de V, uit Schoonhoven, dis eveneens van heling van de gestolen sui ker worden verdacht, aangehouden, om dat de winkelbediende N., die in die za ken als getuige moest worden gehoord, gearresteerd is, op vermoeden van mein eed. Diefstal en beleediging. De 51-jarige landbouwer J v d. M. uit Waddinxveen die terechtgestaan heeft wegens diefstal van een dwenghout, (en nadeele van den landbouwer K. v d Tor ren uit Gouda en wegens diefstal van een konijn ten nadeele van W. van Wagenin- gen te Waddinxveen, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Wegens beleediging van de vrouw van W. van Wapeningen over wie dezelfde verdachte onbehoorlijke dingen gezegd had legde de rechtbank heqi 8 dagen gevan- genistraf op. VAN EEN WAGEN VOLGELADEN. Voor het Kantongerecht te Utrecht to uirwaï stond terecht de varkeashandelaar M. B, uit Lekkerkerk, die ervan verdacht werd, dat hij een auto te veel had beladen met varkens, waardoor van dierenkwelling sprake zou zijn geweest. Verd die onder weg was met een transport varkens, wa» door de politie te Montfoort bekeurd. Ds ambtenaar van het U. M. kon echter ia eerste instantie geen vordering stellen, daar de zaak niet duidelijk genoeg waa geworden, doordat de verbalisant niet te genwoordig was. Nu werd de zaak voort gezet en verschenen twee gemeente-veld wachters uit Montioort als getuigen. Ds verdachte had nu een deskundige meeg* bracht, iemand uit Ede. De kantonrechter vroeg aan den verba lisant, wat voor varkens het geweest wa ren, die vervoerd werden. Getuige antwoordde, dat het een dik, zwaar soort varkens was geweest Ds ruimte was veel te klein voor het aantal varkens, dat vervoerd werd, tweemaal ze ventien, aldus de veldwachter. De var kens hadden pijn gehad, want ze lage» op elkaar. Kantonrechter: Schreeuwden ze ook? Geluige-veldwachter: Neen, dat heb ik niet gehoord, edelachtbare. De tweede veldwachter, nu als getuig» gehoord, zeide ook, tjat hij van meening was, dat de auto te vol geladen was, get. had de varkens hooren steunen. De koopman uit Ede, als deskundige gehoord, verklaarde, dat varkens altijd op elkaar kruipen. Juist als er te weinig varkens tegelijk worden vervoerd, dan ra ken er dood, doordat er dan onderling hevige vechtpartijen worden geleverd. De ambtenaar van het O. M. conclude»*, de nu tot vrijspraak, op grond ook van d» verklaringen van den getuige-deskundige, die had meegedeeld, dat de varkens voor en na het transport gecontroleerd en goedgekeurd waren. De verdediger, Mr. Van Mcchelen, sloot zich bij het requisitoir aan. Pleiter vond. dat de verbalisanten wel hadden overdeven en toonde door middel van be cijferingen aan, dat nog wel meer varkon» tegelijk hadden kunnen worden vervoerd. Do kantonrechter, Mr Mersch, sprak den varkcnshandel&ar hierop vrij. Wenscht U vote Uw Auto oon Batterij mot primo licht- en otortvormogon Koopt -fan oon Kroon Aoou Nederlandsch fabrikaat), welke na proefneming van de beste kwaliteit blijkt te zijn. De prijs is van 11-plaats f 10,13-pJaats f 11.— Levering onder garantie. Tovono primo Roporotio-inriohting Vorder Accuzuur »n gedistilleerd wetér In »lk» hoeveelheid Voor prima behandeling wordt ingestaan Handelaren de bekende korting Beleefd aanbevelend; Kroon Accuhondal - B98 - ■Utkan.groof DAMES en HEERENI Waarom komen er zoovalon bjj mijf Omdat aflor aandacht rich vestigt op 'f gebied, waar wij ona op bewegen! De eisch van den tnd verplicht U daartoe! Daar wij allea ineens direct ontvangen uit de grootste Pariische Laboratoriums, kunnen wij U, «oowel de goed koopst. als de sterkste „PATENT-GENEESMIDDELEN" leverenI Wendt U daarom ineens tot mij, 'foudst# adres op dit gebied: .Or Mevrouw AUBERT IS» Dirksmitstraat 26 (alleen Bovenhuis) te Rotterdam nabij Veemarkt. Deze straat ie een zijstraat van de Jonkerfransetraat (richting Croos- wijk). Sedert 1914 't meest vertrouwd adres van alle Hygiënische artikelen, Patent Geneesmiddelen. Schoonheidsmiddelen enz. (Knipt dit uiG. Gratis prijscourant en gratis spreekuren v. 10 tot 10 n.m. Alles wordt in blanco gesloten brief aan U gezonden(Poetzegel er by) Llleen wanneer iets bijzonder goed le zal het publiek hei blijven koopen. Alleen wanneer velen hel herhaaldelijk koopen. kan de fabrikant of do winke lier voortgaan met ad verloeren in een goede courant. Maar dan ie het ook duldoUjk. dat U door bij regelmatige adverteerden te koopen. de beste waarborg hebt voor de aller beste kwaliteit, voor de blliljkste prijzen. •leemt de proef op de somi S. C W. N. Noatsn - Soboenhevea 25 Mt per advertentie vee 6 aagais (bë rn- '•«•I 5 reet. Uitsluitend worden opoenowea r i linens «eet diensteen biedingen, vroeg en eenbod ven - werkt prachtigIIigS 7 I 1— per pleetetng. T« koop gevraagd: 500 goüruuis TEGELS. P HAK Mz., Molen dijk 50, Krimpen a d. Lek. T» koop: Eon FORNUIS (Godin), in prima staat. Brieven onder No. 8610, aan 't Bureau van dit Blad. Te koop: Een BUGGY, in prima staat. Te zien en te bevragen bij ADR. DE RUYTER, Hoenkoop 30, bij Oudewater. TE KOOPi - plm. 6000 kg. bij L. T. DEN BOER, Water molenaar, Kinderdijk. Ook in tweeën te koop. Tl mop: STOKKEN en SLIETEN gewaterde els, palen en leggers, een brug v. 8.85 M., eiken leggers, eenige planken lindebout, een drankwagen m. kraan, inh. 900 L., eenige cemen ten tegels i/) M. en kleine blauwe tegels en IJsselsteenen, kippenhok en takkenbossen bjj T. SCHEP, Zevender B 36 by Schoonhoven, ('t Leeuwen huis). Te koop: STORTKAR met kar- licht en een groote KALVEREN- BAK. Adres: D. VERSLUIS, Tien- hoven bij Ameide. Te koop: Een POSTDUIVEN- KOK, zoo goed als nieuw. Te be vragen bij S. J. DE JONG, Kortenoord C 129, Nieuwerkerk a.d. Ussel. TWtEDE BLAD. 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT 3rhix.nhov.nsch. tour.nt MAANDAG 93 MAART 1936 COMMISSARIS DER KONINGIN IN LIMBURG. In de ..Staatscourant" van Dinsdag avond is te verwachten de afkondiging vin een Koninklijk Besluit, waarbij tol Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg »°rdt benoemd mr dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda T Deze benoeming zal ingaan 1 Juni. DE VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD. Vrijwillig verblijf onder de wa penen mogelijk gemaakt De minister van defensie heeft een re geling Vastgesteld omtrent vrijwillig ver blijf in werkelijken dienst Deze regeling maakt de korpscommandanten bevoegd, om dienstplichtige groot-verlofgangers gelegenheid te geven, vrijwillig in werke- 1 ijken dienst te komen, vQor zoover zij an deren, die liever naar huia willen, kunnen vervangen. Deze maatregel geldt zoowel voor onderofficieren en korporaals als voor soldaten. De vrijwillig opkomenden moeten even lang in werkelijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoe lang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de ver lenging van den werkelijken dienst voor- loopig beperkt ia tot de infanterie en wielrijders, geldt de bedoelde gelegenheid ▼oorshands ook alleen voor de daartoe behoorende dienstplichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen souden willen komen, behooren zich schriftelijk te wenden tot hun korpacom- mandanten. FELLE BRAND T£ DREUMEL. Vier hulzsn in de asch gelegd.— Ernstig» onlusten. In het dorp Dreumel, in het Land van Maas en Waal, ontstond Vrijdagmiddag, vermoedelijk, doordat kinderen met luci fers hebben gespeeld, brand in de boerde rij van den paardenhandelaar J. Weyn Er stond een sterke wind en het duurde ook niet lang, of het geheele pand brand de als een fakkel. Door het overwaaien van vonken vatte weldra ook de brand- etoffen opslagplaats van den heer B A. van Teeffelen vlam. Er ontstond toen een geweldige vuurzee, die sich uitbreidde tot het café, het woonhuis en de garage van den heer Van Teeffelen Vervolgens werd de slagerij van den heer H. T. Reusel aangetast en ondanks het krachtig optre den van de brandweren uit Dreumel en Wamel werd de amederij van den heer Van Rossem door het vuur aangetast. Een aantal mannen maakte zich mees ter van een kist sterken drank uit het café van den heer Van Teeffelen Doordat deze mannen zich zwaar bedronken, ont stonden later op den middag ernstige on geregeldheden. Toen een der raddraaiers werd gear resteerd, trachtte een bende hem naar 't arrestantenlokaal te begeleiden. De bur gemeester van Dreumel, de heer Van Erp riep daarna de assistentie in van denbri- gade-commandant van de rijksveldwacht te Bruten, die weldra met een aantal veld wachters ter plaatse verscheen. Er wer den eenige charges uitgevoerd, waarna de orde weldra was hersteld HET A.V.R.O.-ORGEL. In het buitenland besteld. Op een klacht, dat het groote A.V H.O- orgel aan een buitenlandsche firma is opgedragen, heeft de heer Vogt, directeur \an de A V.R.O., geantwoord, dat de or der aanvankelijk aan een Nederlandsche firma was opgedragen. Deze firma heeft haar plichten op allerhande wijzen ver zaakt en zij zag zich door een faillisse ment van de noodzaak tot Oplevering van de bestelling ontslagen. Zeer tot schade van de A.V.R 0. De A.V.R.O. bleef met half afgewerkte orgels zitten. Zij is er met veel moeite in geslaagd, een groote Engelsche firma te vinden, die den falilieten boedel van den Nederlandschen bouwer voor wat de A.V.R.O. betreft zal beproeven te red deren. De Ned. Klokken-Orgelraad bestrijdt dit antwoord van den heer Vogt. Er zijn in ons land ongeveer 35 orgelbouwers, die elkaar geduchte concourrentie aandoen Onder die 35 Nederlandsche orgelbou wers waren er zeker 10 bekwaam, bereid financieel in staat om het A.V.R.O - orgel te bouwen, ook na het faillissement van de aanvankelijk gekozen firma (waar voor de A V.R.O reeds ran seer deskun dige zijde was gewaarschuwd), temeer, om dat nog maar een vierde deel van het or gel gereed was De Ned. Klokken- en Or gelraad vond bet onjuist om uit bet falen van één orgelbouwer tot de onbekwaam heid van alle Nederlandsche orgelbouwers te besluiten en de order aan bet buiten land te geven. VERKEERSONGELUKKEN IN INDIE. Twee doode» te Soerabaja. Op den weg van Sidoardjo naar Ma- lang is een motorrijder, de heer L. G. A. van Baltog uit Bangil met den hoer L. M. Breukers ia de zijspan, bij het uitwijken tegen een vrachtwagen gebotst. De heer Breukers werd op den weg geslingerd en was op slag dood De heer van Baltog eloeg over het stuur heen tegen den vracht wagen aan en werd zeer zwaar gewond opgenomen. Hij ia later in het ziekenhuis te Sidoardjo overleden. De bestuurder van de vrachtauto werd licht gewond. De zij span werd geheel vernield. De vrachtwa gen werd zwaar beschadigd Automobilist te Medan omgeko men. Te Medan is een personenauto, waarin zich de 33-jarige W. G Delmaar uit Koe- ta-Kadja bevond, naar Sigli rijdende, in een poel langs den weg geraakt en ge slipt De heer Delmaar raakte met het hoofd tusschen de kap beklemd en is in den modderpoel gestikt. H/kUPTMANN'S EINDE NADERT. Terechtstelling op 31 Maar! De executie van Hauptmann is vastge steld op 31 Maart des avonds om 8 uur- De machtigingen tot bijwoning der te rechts. elling liggen klaar, om aan de of ficieele getuigen en aan de journalisten, die daarvoor in aanmerking komen, te worden toegezonden. Intusschen tracht de gouverneur van 40 „De waarheid?" riep Sibyl onthutst; „wat voor waarheid?" „De waarheid over de manier waarop je vader aan zijn geld komt." Scherp als pistoolschoten klonken Ma rion's woorden. Sibyl lachte, maar haar oogen waren star van namelooze ontsteltenis. „Hoe komt bij eraan?" ze deed een slecht gelukte poging om op luchtigen toon te spreken; „ik weet het niet.... vertel jij het me alsjeblieft!" „Goed, als het dan niet anders kan. Je vader verdient zijn geld door misdaad, door diefstal." De verschrikkelijke beschuldiging priem de en wondde Sibyl als een venijnige dolk ze maakte een afwerend gebaar alsof sü lichamelijk pijn voelde. Over haar ge zicht, dat tijdens het gesprek met Marion hoe langer hoe bleeker was geworden, trok een vuurroode blos van schaamte en ver ontwaardiging. „Het is een leugen, een gemeene, mon sterachtige leugen!" riep ze fel. „Integendeel; het is helaas niets dan de waarheid," merkte Marion onbewogen op l Sibyl s oogen, gloeiend van ontzette woe de, staarden als gefascineerd naar het meisje, dat sü tien minuten geleden nog •le haar beste vriendin had beschouwd „Misdaad? Diefstal?" herhaalde ze, de woorden met korte ademschokken uithii- gend. „Komt het geld van mijn vader van misdaad en diefstal? Wie besteelt hij dan? Waar? Hoe....?" Het antwoord kwam prompt, onverbid- dellijk. „Hij besteelt zijn gasten; hier; in dit kuis." Sibyl schudde het hoofd; zooieta onge looflijks en schandelijks scheen niet tot haar besef te willen doordringen. „Leugens, laffe, lage leugens!" riep ze wild. „En als iemand moest weten dat het gelogen is, ben jij het wel. Ik had ge dacht dat jij wel de laatste zou zijn om mij dergelijke praatjes over te brengen." „Ik had geen keus, beste Sibyl. In de positie waarin jij je bevindt, kun je on mogelijk met Richard Cardon trouwen. Het is geen verdenking of lichtvaardige beschuldiging die ik uitspreek wat ik zeg berust op onweerlegbare, vaststaande feilen. En daar Richard familie van mij is, beschouw ik het als mijn plicht om in te grijpen. Maar het leek me beter aan jou te vertellen wat ik weet, dan aan hem." „Wat weet je?" Als een pijnlijke zucht kwunen de woor den over Sibyl's lippen. „Moet ik het zeggen?" „Alsjeblieft." „Ik heb je vooruit gewaarschuwd, dat we het beiden diep zullen betreuren dat ik genoodzaakt ben met de waarheid voor den dag te komen. Je zult vermoedelijk inzien, dat het geen plezierige taak is om iemand te moeten ontmaskeren voor zijn docuter, vooial niet als die dochter altijd een goede vriendin is geweest. Maar het is nu eenmaal niet anders. De zaak komt hier op neer, dat verschillende van de gasten jfiie in dit liuis hebben gelogeerd, kostbare juweelen zijn kwijtgaraakt." „Bedoel je daarmee, dat mijn vader ze gestolen heeft?" Marion haalde de schouders op. „Het is niet aangenaam om het zoo ronduit te moeten zeggen, maar het's'aat vast dat Sir Percy weet waar ze gebleven zijn. Maar je hoeft dat niet op mijn woord te gelooven als je van de waarheid van mijn beschuldiging wilt zijn, hoef je niets anders te doen dan eens goed uit te kijken wanneer de volgend» gast met New Yersey, Hoffmann, nog eteeds een onderhoud tot stand te brengen met Con don, Lindbergh's bemiddelaar, die in het proces als getuige is opgetreden. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA Thans 240 doodan In de Ver. Staten bedraagt het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen thans reeds 240, het aantal dakloozen 800.000, terwijl voor 400 millioen dollar ma erieele schade is aangericht. In Pennsylvania eü het westen van Vir ginia bindt het Roode Kruis den strijdt aan tegen typhus eo dipnteritis. In den staat Maine is de staat van beleg afge kondigd. President Roosevelt heeft sijn jacht naar de kust van Florida laten te- rugkeeren, teneinde zich geheel met de regeling van de bulpverleeumg aan de slachtoffers te kunnen bezig houden. De „Daily News" meldt, dat vrouwen en kinderen de markt te Pittsburgh ge plunderd hebben en zich wierpen op de besmette levensmiddelen, die met den stroom werden meegevoerd. 200 miliciens voerden een charge uit, waarbij 12 per sonen werden gewond en talrijke anderen geairesteerd. Wegens plundering van win kels te Leetsdale nabij Pittsburgh, werden negen personen gearresteerd. Ook hebben 300 kinderen en jongelieden te Pittsburgh een trein met bedorven groenten en vruch ten bestormd en geplunderd, om hun buit te deelen met hun uitgehonderde fami lies. Het peil van het water blijft echter da len. Waar het wqter zich terugtrekt, ko men tooneelen van verschrikkelijke ver nieling aan den dag. Hongersnood ziekten bedreigen thans hen die aan den dood door het hooge water konden ont snappen. Op de plaatsen waar het thans veilig is, verzamelen zich de vluchtelin gen, rillend van de koude, en geheel ver zwakt door de geleden ontberingen. On der hen zijn vele kinderen die hun ouders zijn kwijtgeraakt. Jammerend en met ver wilderde oogen loopen de ongelukkigeh te zoekeiï. Meestal zijn zij met modder be dekt en zijn hun kleeren tot lompen ge worden. H»( besmettingsgevaar Drie der onder water staande steden in Pennsylvania en een in Ohio zijn wegens het voorkomen tan gevallen van typhus, diphtherie en roodvonk onder strenge quarantaine geplaatst. De gouverneur van Pennsylvania heeft Roosevelt verzocht onmiddellijk 10 milli oen dollar beschikbaar te stellen om maat regelen te nemen. In een door den gou verneur van den staat New York ontvan gen telegram, stelt generaal Evangeline Booth alle mannen van iederen rang van het Leger des Heils voor den duur der overstroomingen dag m nacht te zijner be schikking Noodweer in Buenos Airss In Buenos Aires heeft een zwaar nood weer verscheidene slachtoffers geëischt en groote schade aangericht. Het verkeer is voor het grootste gedeelt» stilgelegd. De stormwind vernielde de electrische leidin gen en het stroomnet van de tram. Wolk breuken veroorzaakten geweldige over stroomingen, zoodat de brandweer en mi litairen er aan te pas moesten komen om talrijke in gevaar verkeerende menschen in veiligheid te brengen. Eenige personen zijn echter verdronken. waardevolle sieraden hier logeert." „Goed uitkijken? Hoe? Waar?" „In de leege kamer naast die waar de bewuste gast slaapt aan den anderen kant van den muur waarin de juweelen- kluis van de logeerkamer is gebouwd De inlichting werd met zoo'n rustige, onmiddellijke zekerheid gegeven, dat Sibyl een gevoel kreeg, alsof een ijskoude hand haar hart samenkneep. Maar haar tuurlijke intelligentie deed een vermoeden door haar brein flitsen en zonder aarze ling bracht ze het onder wooi den. „Hoe weet je deze bijzonderheden? Als het waar is wat je zegt, moet mijn vader een medeplichtige hebben misschien wel de jouwe De klap was raak. maar Marion liet zich niet uit het veld slaan. „Je kunt denken wat je wilt," weerde ze koel af. „Laat ik je alleen zeggen dat ik, wat ik weet, door een toeval ontdekt heb." Er viel een zwijgen, maar na enkele se conden hernam Sibyl hartstochtelijk: „En je denkt dat ik me om deze reden niet met Richard Cardon verloven kan?" „Kun je dat dan wel?'' was dë onbarm hartige wedervraag. „Jij evenmin!" pareerde Sibyl uitda gend. „Dat kan heelemaal buiten beschouwing blijven die mogelijkheid komt abso luut niet aan de orde. Sibyl liet haar b ik uitdagend op Ma rions gezicht rus en. trachtend de waar heid erop te lezen, maar ofschoon er af en toe een boosaaidige flikkering in haar oogen kwam, had^ze haar gelaatsuitdruk king terdege in beuWang „En als ik weigh> mijn verloving te ver breken op jouw colimaudo. zul je dan aan Richard Cardon vértellen, dat mgn vader een dief is?" „Ik kan nog niet precies zeggen wat ik in dat geval zal doen," klonk bet stroef. „Maaj ik hoop van harte dat je me niet zult dwingen tot iets van dien aard mijn toevlucht te nemee. Ma*r als je even na- VOOB Dt PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG i Wetenschap en Techniek Te Obrera, in den staat Misione, is een boschbrand uitgebroken, die reeds meer dan 2000 H.A. bosdh verwoest heeft. De autoriteiten vermoedlen, dat kwaadwillig heid in het spel u, daar verscheiden» brandhaarden zijn ontdekt. EEN 44-UFjENWEEK. Voorstel I» Belgische diamant industrie. De paritaire commissie der Belgische diamantnijverheid heeft besloten de re geering te verzoekeiji dadelijk als over gangsmaatregel de 44-uren werkweek in te voeren voor alle takken der diamant industrie. Deze maatregel strekt zich ook uit tot de huisindustrie Over een jaar, dus einde Maart 1937, zal volgens het voorstel de 40-u ren week van kracht wor den. Op overtreding zpllen strafbepalin gen worden gesteld. METEOORSTEEN tREFT EEN VLIEGTUIG. Een groot Amerikaahsoh passagiers vliegtuig ie op een vlucht over Noord- Carolina door een meteoorsteen getroffen die eerst de entenne beschadigde en daar na door het onderstel heen viel. De acht passagiers, die allen ongedeerd bleven, dachten eerst dat bet toestel door een verdwaald kanonschot was geraakt. JAPANNERS IN INDIE VASTGE HOUDEN. Wegens parelvieechen. Het schijnt, dat eenige Japansche sche pen, met een totale tonnetamaat van 34 ton door Nederlandsche autoriteiten in Indië zijn in beslag genomen in verband met het visschen en verkoopen van pare len uit de Arafoerazee, ten Zuiden van Nieuw-Güinea. Japansche belangen, betrokken bij de parelvisscherij, hebben petities gezonden aan de ministeries van Buitenlandsche Zaken, Overzeescbe Zaken en Marine met het verzoek invloed uit te oefenen, opdat de Japansche booten weer vrijgegeven zul len worden- SIMPLEX. De Simplex rijwielfabriek bestond reedt eenige jaren te Utrecht, toen veertig jaar geleden de fabriek aan de Overtoom te Am sterdam werd opgericht. In dep loop der jaren is het aantal orders in die mate toe genomen, dat men thans de productie der Simp ex rijwielen enorm heeft moeten uit breiden, waardoor ook de fabriek een be langrijke uitbreiding onderging. Thans is de diepte van de fabriek ongeveer 130 M., de breedte van den vooi gevel 30 M., de hoogte bedraagt van 3 tot 6 verdiepingen. De oppervlakte van werkplaatsen, nuttige magazijnruimte en het kantoor is ongeveer 6000 vierk. M. Er zijn 190 machines in bedrijf, aangedreven door 54 electromoto- ren met een jaarlijksch verbruik van 250.000 Kilowatt. De assen, conen, naven, moeren, tot de kleinste schroefjes toe, worden op ongeveer 25 automatisch wer kende machines vervaardigd. Onder de automatische draaibanken bevindt zich de Acme Gridley machine, welke op het oogenblik de snelste en beste Amqrikaan- sche machine is en dievwielnaven maakt in een minuut tijd uit een massieven stang De machine wordt gedreven door een mo tor van 25 P.K. Twee automatische persen van 20.UUU re»p. 150.000 K G drukvermogen Tervaar digen de deelen uit plaat, zooals de nippel- plaatjes, kroonplaten, trommels van de Simplex-trommelremmen enz. De frames, vorken enz. ondergaan een behandeling, waarbij de roest wordt opgelost, speciaal de onzichtbare roest. Verder wordt de huid van de stalen deelen hierbij mecha nisch aangegrepen tot een onroestbaar op pervlak. Vervolgens worden de deelen in een lakbad gedompeld en daarna in een oven van 240 graden Celsius gereden. Iedere 7Vs minuut wordt een kar vol fra mes, vorken, spatschermen enz. in en uit de ovens gereden. Tenslotte gaan de fiet sen per lift naar de biezerij. Van de producten van de Simplex Fa brieken moet als bijzonderheid genoemd worden het Cycloide rijwiel en de Simplex trommel naaf. Verder worden lichte moto ren, transport driewielers, met en zonder motor, gemaakt. In speciale afdeelingen worden spoorrijwielen en railauto's ge maakt, die dienen voor inspectie en licht transport. Zij werden reeds geleverd aan alle spoorwegen m Nederland en Ned. Indië, aan de Japansche en Russische spoorwegen, in Zuid-Amerika en verder met honderdtallen aan plantages en on dernemingen in Ned. Indië Hoewel deze tak van bedrijf van de Sim plex fabriek door de crisis tijdelijk is in gekrompen, komen er den laatsten tijd weer orders binnen. denkt, moet je toch zelf inzien dat het on mogelijk is. Je hebt geen recht geen vrouw in dergelijke omstandigheden heeft het recht een man er zóó in te laten loopen. Tracht je een oogenblik te ver plaatsen in hetgeen in hem moet omgaan, als hijzelf de waarheid ontdekt. Richard is door-en-door eerlijk en respectabel; is het behoorlijk hem kalmweg met je te la ten trouwen, terwijl hem eiken dag het gevaar boven het hoofd hangt dat zijn schoonvader het middelpunt van een pu bliek schandaal wordt?" Het aanroeren van deze mogelijkheid scheen een verlammende uitwerking op Sibyl te hebben; ze gaf geen antwoord. „Het spijt me verschrikkelijk, dat ik op zoo n wreede manie? je illusies moest verstoren Sibyl," ging Marion voort, „maar er bleef mij werkelijk niets anders over. Ik geef je de heilige verzekering, dat als het geluk en ds toekomst van mijn neef niet op het spel stonden, ik met geen woord ooit over deze ellendige geschiede nis tegen je had gerept en er geen scha duw «ver onze vriendschap zou zijn ge vallen. Maar zooals ik zie, moet mijn ge drag wel een breuk tusschen ons tenge volge hebben Je zult me natuurlijk mijn openhartigheid nooit vergeven, maar tracht voor jezelf de vraag te beantwoor den, of jy andeis had kunnen handelen, als de rollen toeval ig omgekeerd waren. Misschien komt er nog eens een dag dal we deze penibele kwestie in alle kalmte kunnen bespreken. Adieu." Sibyl hoorde het zachte sluiten van de deur en opkijkend, zag ze dat ze eindelijk alleen was. 7 Het zich in den stoel bij de toilet tafel neervallen en boog het hoofd op haar uitgestrekte armen in een jammer, die te groot was voor tranen. yeelbeteekensnd bezoek. Dien avond kwamen verscheidene gaBten voor het weekend op Greaford Heil Tot hen behoorde een zekere mevrouw Mount- fison, de weduwe van een aannemer van waterbouwkundige werken, die in de ko loniën millioenen verdiend had- Sir Percy Brayshaw, dien we nu in zijn ware ge daante kennen en die jacht maakte op nieuwe relaties, van wie wat te halen viel, had in Londen kennis met haar gemaakt en vastgesteld dat mevrouw MountRson een prooi was. alleszins de moeite waard om geplunderd te worden. Het is een al gemeen bekende waarheid dat, al mogen harten breken, het leven toch gewoon zijn gang gaat; dus had Sibyl, na de jammer lijke onthulling, die het laatste sprankje vreugde in haar hart gedoofd had, haar plaats by de theetafel ingenomen om de gasten te ontvangen Wat baar zelf be trof, ze scheen in een droom te leven; haar hart, haar ziel, waren als verdoofd, ze bewoog en sprak werktuigelijk. Het gaf haar een gevoel van verlichting, dat er een groot gezelscnap in de kamer waa, zoodat er geen kans zou bestaan om alleen met Richard t« zijn. Wat kon ze doen? Wat moest ze '3gtn hem zeggen? Waar op moest deze verschrikkelijke situatie uitloopen? Toen kwam in raai aait versuft brein de gedachte dat het te monsterachtig was om waar te zjn Haar vader een dief? Haar vader, dien zy en ieder ander giaag mocht en bewonderde, die zoo gaatvrij was zoo charmant, zoo populair zou hij zijn gasten berooven5 Het was onbegrijpelijk Ze kon eerder gelooven dat Marion in wanhopige jalouzie was en daarom zoo'n laffe verklaring van de juweelendiefstal had gegeven Bij deze gedacht? monterde ze een klein b <<uje op, bekwam ze tienigs- zins van den goweldigen scbok, tot ze ziel begon in te beden ('ai het inderdaad *ei gemeene truc van Marion was geweest ei dat de bewolkto hemel weldra zou op klaren. UÊL»r* vervolgd.)

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3