ÊÈBk MÊ i I SCHOONHOVEN HoofdpijnlKiespijn.Ah'«t03ezf Kerk en School Plaatselijk Nieuws Van Hondom Plaatselijk Nieuw» ZAL DR. SCHACHT AFTREDENT Een voorspelling. Da* schacht LONDEïtf, 27 Maart. Volgens de Daily Herald is men in linancieele kringen te Londen en Berlijn van 'meening, dat dr. Schacht de Duitscbe rijksminister van economische zaken, na de verkiezingen voor den rijksdag, zai aftreden. Schacht zou er de voorkeur aan geven aan den vooravond van een financieele crisis te verdwijnen inplaats van toe te geven aan de eischen der links nationaal socialisti sche elementen, die devaluatie verlangen. HET VERGAAN VAN DE „BOREE". LONDEN, 27 Maart. De kapitein van fcet Fransche stoomschip Borée, die met zes ledeiudor bemanning te Wellis i* Nor folk is aangekomen, heeft verklaard dat zijn schip tengevolge van een dikken mist in botsing is gekomen met een Spaansche boot en dat het binnen acht minuien is gezonken. Van de 22 opvarenden sprongen er 20 overboord en twee en een half uur lang zwommen zo nis wanhopige». Met zes anderen werd de kapitein opgepikt. Waarschijnlijk heeft een ander schip er nog zes gered. DE OHIO ZAKT WEER. NEW YORK, 27 Maart. In het district- Wheeling in West Virginië zijn de herstel werkzaamheden hervat doordat de was van de Ohio, waardoor in de afgeloopen week 7000 personen dakloos zijn gewor den, tot staan is gekt TREINEW OP ELKAAR GEBOTST. Drie dooden. NEW YORK, 27 Maart. In de staat Pennsylvanië is de Pittsburg Philadelphia nachtexpress op een goederentrein geloo- pen. De locomotief, tender en verscheidene slaapwagens ontspoorden. Uit de ruïne zijn tot dusver drie dioden en verscheidene zwaar gewonden geborgen. Twee gewon den zijn stervende. De botsing had plaats terwijl de meeste passagiers sliepen. KERKEN HEROPEND. MEXICO, 27 Maart. In het heele land Worden steeds meer R.K. kerken her opend als gevolg van de soepele houding die president Cardinas in de godsdienst- IjiWèsties inneemt. #VAN DE HUISVLIJTTENTOON- STELLING. De Huisvlijtlentoonstellingsdagen zul len bij de werkloozen en ook bij vele an deren nog lang in prettige herinnering voortleven. Het gaat er de laatste dagen gezellig naar toe in het voormalige Hee renlogement. Een orkestje zorgt voor af wisseling en de bezoekers stroomen af en aan, zoodat de werkloozen reeds daarin een belooning zien van hun werk. De echte belooning kwam echter Donderdag avond, toen de prijsuitreiking plaats had. De burgemeester zeide, dat er tusschen de Schoonhovensche werkloozen eensgezind heid en arbeidslust heerscht. De prettige sfeer van de laatst© dagen en de vele blij de gezichten zijn moreel verheffend en het «ucces van de tentoonstelling is dan ook reeds verzekerd. Spr. hoopte dat de vol gende tentoonstelling zich eveneens in een groot bezoek zal morgen verheugen, zoo dat de commissie over voldoende middelen beschikken zal om iets bijzonders voor de werkloozen op touw te zetten. De heer A. C. A. Deerenberg, voorzitter der commissie, bracht den burgemeester dank voor zijn woorden. Wat de tentoon stelling betreft, deze heeft bewezen, dat het werk der jury bijzonder moeilijk is ge weest. Voor al het werk, door de jury ver richt, bracht spr. hartelijken dank. Hier op reikte hij aan alle deelnemers een deel- nemersprijs uit, bestaande uit een bon voor prijzen in natura. Op verzoek van den heer Deerenberg overhandigde de burgemeester hierna de eere- en eerste prijs, een door hem be schikbaar gestelde zilveren medaille, aan den beer J. G van Ipenburg. Een wooïd van hulde kreeg de heer Ipenburg nog voor het feit, dat hij belangeloos de na men der winnaars in de prijzen had ge graveerd. Nadat den heeren den Hartog, Kop pend en J. Lensen voor het vele werk dat zij in de commissie hebben .verricht, on der applaus een prijs was aangeboden, werden de volgende extra prijzen aan me dewerkers- van de tentoonstelling. uitge reikt: le beker, aangeboden door-.dfe Al- gemeene Nederlandsche Metaalbew^kers- bond; 2e beker van de Chr. Fabi^ex- en Transportarbeidersbopd. (De prij&^K&n H. Murk, die in de lijst van prij*Wiiinaars abusievelijk is weggevallen), J&hfliwer- krans van de Algem. Ned. Boüjf¥ttarbei- dersbond,. 4e lauwerkrans van de „Leer lingen vah de Vakschool", 5e lauwerkrans van de vischclub „Het Baarsje", 6e lau wertak van de winkeliersvereen „Schoon hoven Vooruit", 7e lauwertak van de mu- ziekvereen. „T.A.V E.N.U.", 8e medaille van de R.-K. Bouwvakarbeidersbond, 9e medaille van de B.K. Metaalbewerkers- bond, 10e medaille van de R K. Fabrieks- arbeidersbond, 11e medaille van den heer J. A F. 'de Bruin, arts, 12e boek, N V, Arbeiderspers, 13 idem, 14 overhemd, aangeboden door den' heer J. Holtslag Verder yverden bonnen voor levensmidde len, beschikbaar gesteld door winkeliers, uitgereikt. Bovendien ontving elke - win naar een pakket waartoe de commissie in de gelegenheid was gesteld door de vrij gevigheid van Schoonhoven's burgerij. Hiervoor werd hartelijk dank gebracht. De extra prijzen zulley gedurende de 'en- toonstelling voor het publiek ter bezichti ging liggen. Tevens zullen nog aan ande ren, die zich verdienstelijk gemaakt heb ben voor de tentoonstelling, bonnen voor ariikelen in natura ter hand worden ge- steld. Omtrent het bezoek deelde de heer Dee-i renberg mee, dat dit de eerste dag onge veer 200 betalende personen bedroeg, den tweeden dag bijna 300 (de leerlingen der vakschool niet meegerekend) en Donder dag weer over de 200. Bovendien hebben velen iets in de bus aan de uitgang gedaan en reeds voor de tentoonstelling geopend was, mocht men in totaal een bedrag van f 62 ontvangen van verschillende ingezete nen. Spr. wees er voorts Op, dat er nog 'n sluitingsavond van het werkloozen-winter seizoen gegeven zal worden. Hij hoopte, dat de commissie van de werkloozen ste«d3 dezelfde steun en medewerking mag on dervinden, daar dit helaas wel niet de laatste winter zal zijn, dat de ontspanning en ontwikkeling der werkloozen ter hand genomen is. De tentoonstelling blijft, zooals uit een adve/ten'ie in dit nummer blijkt, geopend tot Zaterdagavond 10 uur. POLITIE. Tot agent van politie alhier is met in gang van 1 April benoemd de heer J. v. d. Molen te' Huizen. GESLAAGD. Mej. T. van Iperen slaagde te Utrecht voor het examen stenografie, systeem Groote. DOOR BEROERTE GETROFFEN. Donderdagmorgen ongeveer 10 uur, reed de heer G. Eikelenboom, sigarenmaker, wonende aan den Lekdijk onder de ge meente Bergambacht, met zijn rijwiel op de Kat, toen hij zich plotseling onwel voelde worden. Hij wist nog van zijn fiets (e komen, doch zakte toen ineen. Hij werd de woning van den heer Berkouwer aan de Kat binnengedragen, waar dokter Groesbeek, een beroerte constateerde. Na een half uur is de man op advies van den geneesheer, per branrard naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand baart zorg. KLEUTERSCHOOL De Vereeniging Schoonhoveksche Kleu terschool houdt, blykens een advertentie in dit nummer, Maandagavond 30 dezer een ledenvergadering in het Nutsgebouw. HERV. JONGELINGS VEREENIG ING. De Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag „Jozef" hield Woens dagavond onder fLnke belangstelling haar jaarvergadering in het Verenigingsgebouw in de Oranjestraat. De 'eere-voorzitter, Ds. D. J. van de Graaf, opende met het laten zingen van Psalm 89 1, waarna hij las Prediker 11 9 en Pred. 12 en in gebed voorging. Naar aanleiding van het geiezene sprak de predikant een openingswoord en bracht vervolgens de felicitaties van den Kerke- raad aan de vereeniging over. Nadat ge zongen was Psalm 103 3, volgde het jaarverslag van den secretaris, dat mel ding maakte van een stijging van bét le dental tot 24 (het vorig jaar wat dit 20). Het programma werd hierna verder af gewerkt met onderwerpen van religieusen en hisforischen aard, declamaties en mu ziek van eenige jongelieden onder leiding van den heer Jac. Kaasschieter. Het bleek dat de leden der vereeniging goede studie .van hun stof hadden gemfcakt en het pu bliek wist dit dan oek te waardeeren. Afgevaardigden van de Geref. Jonge- lings Vereeniging alhier, de Jongelings- vereenigingen te Willige-Langerak, Lo- pik, Polsbroek. Jaarsveld en van de Kna- penvereeniging te dezer stede, brachten hun gelukwenschen over, terwijl Ds. Van de Graaf deze vereenigmgen wederkeerig 'zijn felicitaties aanbood. Een collecte bracht f 8.05 op In de pauze werden verrerschin- gen rondgediend. Ds. Van de Graaf sloot met een opwek king om zich bij de vereeniging aan te «luiten en met het laten zingen van Psalm 119 3, waarna ouderling P. van Beuze- i kom in dankgebed voorging. I GEEN LIQUIDATIE. In tegenstelling tot wat wij daarom trent vroeger vernamen, is nader beslo ten, dat de kaashandel Tan den heer G." van Willenswaard niet zal worden geli- (juideerd. De zaak is blijkens een adver tentie in dit nummer, op den ouden voet voortgezet door den heer A. Stuurman. No. 5000. Deze maand heeft de Nutsspaarbank alhier het spaarbankboekje No. 5000 uit- nT, inlegster werd door het Spaanbank- bestuur gecomplimenteerd, dat haar eén aandenken aanbood GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aag het Bureau van Politie: Een huissleutel pijnen Ie verdrijven is eenMIjnhardt'sPoa- dwr. Per st. 8 ct. doos 45 ct. Bij uw drogist. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Klundert C. Smits teSlie- drecht. Bevestiging ds. Hofman. Moercapelle. De bevestiging van ds. Hof man, beroepen predikant bij de Oud Ger. Gemeente, zal Woensdag 8 April, des avonds te 7 uur in de Ned. Herv. Kerk geschieden door ds. G. H. Kersten van Rotterdam. De intrede van ds. Hof) eeft Donderdag 9 April, des avonds 7 uur de Ned. Herv. Kerk plaats. DE M.T.S. VOOR BOUWKUNDE. de Middelb. Techn. Sehool te Utrecht, waarvan in dit nummer een ad- tio is opgenomen, kunnen we het vozende mededeelen: et doel der MT S. i«, haar leerlingen te farmen tot degelijk ontwikkelde en be de bouwkundigen en weg- en wa- uwkundigen, die, na eenige tijd in ijk werkzaam te zijn geweest, worden belast met het zelfstan- ontwerpen en uitvoeren van bouw werken of die onder leiding kunnen me dewerken bij het ontwerpen van werken van ingewikkelden aard en die in staat zullen zijn de uitvoering van werken te leiden. De M f.S. stclf de afgestudeerden in staat, zich onmiddellijk na het verlaten der school als technische hulpkracht ver dienstelijk te maken. De posities welke zij dan kunnen innemen zijn velerlei, ook de betrekkingen, welke de steeds werkzame krachten eerst in den loop der jaren kun nen bereiken, zijn eveneens zeer verschei den. Groot is het aantal aanvragen van werkgevers op velerlei gebied om opgave van oud-leerlingen, geschikt voor diverse betrekkingen. Kennisgevingen van deze ingekomen vacaturen worden naar daar toe aanbevelenswaardige oud-leerlingen gezonden, aldus komen menigvuldige aan stellingen en benoemingen door lvaar be middeling tot stand. Als architect hebben zich gevestigd 65, als aannemer 42, als bouwkundige 11, als architect-aannemer 11, als bouw- en wa terbouwkundig adviseur 6 oud-leerlingen. Elf oud-leerlingen zijn ingenieur, veer tien gemeente-architect, dertien inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, tien di recteur van een bedrijf en drie eigenaar van een fabriek geworden; zes hebben een Ingenieurs- en Architectenbureau ge sticht. Verder zijn er hoofdopzichter, bouw- en waterbouwkundige, landmeter, betoncontructeur, opzichter, teekenaar, uitvoerder, directeur van gemeente-wer ken. Tal ran oud-leerlingen zijn of in het buitenland. De Wegen in de Krimpener waard. Bergambacht werfct niet mee. Bergambacht. In de hedenmorgen ge houden raadsvergadering i# besloten niet toe te treden tot het wegschap in de Krimpenerwaard. DE 23e MAR AN ATH A-CONFERENTIE. Van 16 tot en met 19 Mei zal de 23e Maranatha-Conferentie, onder leiding van Johannes de Heer, Redacteur van „Het Zoeklicht", in de zalen van gebouw „Ti- voü" te Utrecht worden gehouden. Het conferentie-bureau belast zich met die dagen in een aantal hotels; de mid- de zorg voor logies metontbijt gedurende dag- en avondmaaltijden zullen gemeen schappelijk in „Tivoli" gebruikt worden. Het opilerwerp van deze conferentie is: „Het Lam Gods, Dat dg zonde der wereld wegdraagt", onderverdeeld als volgt: de beteekenis van het Bloed des Lams; de verlossing en reiniging door het Bloed des Lams; de heiliging door het Bloed des Lams; de triumf van het geslachte Lam. Dit onderwerp zal door verschillende sprekers worden behandeld De Nederl. Spoorwegen hebben een spe ciale regeling ^getroffen inzake goedkoop reizen voor bezoekers (dezer Conferentie, zoodat een flinke reductie op de reissom wordt genoten! Programma met uitvoerige inlichtingen 1 wendt gaarne gratis gezonden op aan vrage aan: „Het Zoeklicht", afd. Confe- rentie, Zeist. A,E. H. B. 0. Capelle a.d. IJssel. De burgeineester heeft met een toepasselijk woord aan de geslaagden voor het examen voor „Eerste hulp bij ongelukken" de diploma's uitge reikt. Een woord .van dank werd .daarbij tot de doktoreijj A. H. C. van Genus dr. K. Zandbergen gericht, voor het werk dat zij hier belangeloos verricht hebben. Hep bestuur der muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" is sinds de Laatste jaarvergadering samengesteld uit de heeren J. Breedveld, voorzitter; D. Mo lenaar, secretaris; H. v. d. Heerik, pen ningmeester; J. Dalhuysen, 2de penning meester en B van Holst, bibl. De Capelsche Tooneel- en Amuse- mentsvereeniging „Tot ons Plezier" hield in de bovenzaal van den heer C. Knoog in de Dorpsstraat, haar laatste uitvoering in ditseizoen. De opvoering van ,,'n Mal ge val" en „Jan Ongeluk" hebben bewezen, dat deze vereeniging in prestatie toe neemt, de, rollen goed weet te vertolken, en het publiek kan amuseeren. Zuid-Holl. eierveiling. Gouda. In de jaervergadering van de Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eiervei ling alhier, werden de notulen en de jaar verslagen van den secretaris en den di recteur goedgekeurd. Naar de voorzitter, de heer A. Molenaar, mededeelde, is het de veiling gelukt, thans ook in Zeeland vasten voet te krijgen. Men zal n.l. ook eieren gaan betrekken van Schouwen en Duiveland. Het winstsaldo oVer 1935 bedraagt f 398.57. De heeren A. L. van Dintel te Ouden hoorn en P. J. Lekkerkerker te Vlist wer den als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer F. v. d. Heuvel te Moor drecht, die niet herkiesbaar was, werd tot lid van den raad van commissarissen ge kozen de heer G. Verdoold te Stolwijk. Besloten werd nog de actie tot afschaf fing van de graanrechten onverminderd voort te zetten. De vergadering is te Rotterdam in ho tel Coomans gehouden. Van het Witte Doek. Gouda. De Reünie Bioscoop zet haar be zoekers van Vrijdag tot en met Maandag weer een keurig programma voor. Allereerst draait de dol-komische film „Het Spookkasteel", een film vol gezonde humor en mot eenige sensationeel© wen dingen. Als tweede hoofdfilm brengt de directie tweed weken na de Hollandsche première de Martha Eggerth-film „Zoo de ouden zongenHet is een luchtige, vlot ge speelde amusementsfilm, die de bewonde- raads van het Martha Eggerth-type zeker zullen waardeeren. Martha Eggerth wordt in de film bijge staan door een keur van andere artisten, van wie wij noemen Leo Slezak en Rolf Wanka e a. Naast deze twee hoofdfilms draaien de gebruikelijke journaals en een alleraar digste teekenfilm. De ojurnaals zijn weer bijzonder actu eel. Al roet af een programma, dat wij een ieder raden te gaan zien. f* U|U ii ii.i|i nmi r nlihui nci venteersproureem. Haastrecht. Zoowel de uitvoering van het reconstrueeren van den Zuidelijken IJsseldijk als het gaande houden van het verkeer is een kijkje waard. Er wordt da nig aangepakt en het verkeer loopt reeds nu over een gedeelte van den nieuwen weg. Uitteraard gaat het primitief toe en moet, meer dan lief is, gewacht worden. Haastrecht. Op Zondag cm 12 uur spe len Haastrecht II en Olympia IV Overi gens zal in verband met den interland wedstrijd niet gespeeld worden. Verkeersstremming te water. Haastrecht Zondag 29 Maart zal gedu rende den geheelen dag, wegens uit te voeren werken het scheepvaartverkeer den IJssel gesloten zijn. Langeruigeweide. Veiling Vereen. Drie- brugge e.o. Alhier werd voor kippeneieren besteed van f 2.252.55. Eendeieren f 2.75 f 3 Alles de 100 stuks. De omstreeks 60-jarige H., die slecht van gezicht is, was op weg van den kap per naar huis. Bij zijn woning gekomen, liep hij naast de brug en geraakte te wa ter. Personen die het ongeval zagen ge beuren, brachten hem op het droge. Met een nat pak, en een bezeerde hand xwam hij vrij. Auto in brand. Lekkerkerk. Terwijl de auto van het destructiebedrijf van Qverschie bij den vee ai ts, den heer Oskam, op den Kerk weg stond le wachten, brak in den wagen brand uit. Door krachtdadig optreden van de omwonenden en het practiseh gebruik ina- VRTJDAQ 27 WEERBERI6RT. Naar waarneming rp den morgen v 27 Maart. Do wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrokken; wellicht eenige lichte regen in het Westen; in het Oosten weinig of geen regen; aanvankelijk weinig verande ring in temperatuur. Waterstand. Schoonhoven hoog water 8.30 aor, t-29 M. Vreeswijk hoog water 9 15 uur, 1.40 VL Maastricht 26 Maart, 46.52 M„ was 0.02 M. Keulen stand 1.51 M., t 0.04 M, Luchttemperatuur. temperatiiur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw* 60 graden Fahrenheit, k Vrijdag 27 Maart: Op 7-30, onder Eerste Kwartier Zondag 29 Maart. Op 9.25. ken van een brandbluschapparaat, werd het vuur in het begin gestuit. Vftui de brand tusschen Loet en Wetering uitge broken, dan waren de gevolgen zeker ern stiger geweest. Waarschijnlijk waa door een vonk of iets dergelijks de van benzine verzadigde vloer in brand geraakt. Op eigen kracht kon de auto de reis voort- zetten. Krimpen a.d. Lek. Mej. Deden had het ongeluk, een naald in haar hand te krij gen. De behandelende geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Rot terdam noodzakelijk, waar de naald langs operatieven weg verwijderd is. De bewaarschool gaf voor ouden en genoodigden een openbare les, waar men het mooie werk van de kleinen kon be wonderen. Mej. Horsman, de directrice^ alsmede haar helpsters, komt alle lof toe. Ook B. en W. gaven door hun tegenwoor digheid, blijkt van hun belangstelling. Moordrecht Men heeft een aanvang gemaakt met het «loopen van de Pannen- huisjes. Deze huizen, die reeds sinds lang onbewoonbaar waren verklaard, leverden door bouwvalligheid een gevaar op vooar de omgeving. Teraardebestelling P. Kapteijn. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Donderdag middag is onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Kapteijn. Aan de groeve voer den het woord ds. Toornvliet en burge meester Jas, die woorden van dank sprak namens het gemeentebestuur voor hetgeen de heer Kapteijn als wethouder en loco- burgemeester voor de gemeente heeft ge daan. De heer J. J. Maaskant sprak als - vriend en bedankte namens de familio voor de betoonde belangstelling. De heer D. van Houweling sprak namens het be stuur van de coop, boerenleenbank, waar van de overledene vele jaren bestuurslid is geweest. In tegenwoordigheid van bet ge- meeatebe,4tu ur en de brandmeesters heeft deVjparlijksche beproeving plaats gehad van de automobiel-motorbrandspuit. Dit maal geschiedde de beproeving op de m den Hoofdweg ingebouwde brandkraneu. Hierbij is gebleken, dat deze beproeving volkomen is geslaagd en dat de druk in de waterleiding meer dan voldoende ié. Schaakvereniging. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In deze ge meente is opgericht een schaakvereniging bitder den naam D.V.V. (Door Vriend schap Verkregen). In het bestuur hebben zitttng de heeren E. Boer, voorzitter, J. Aalbers. secretaris; G. van Kranenburg, penningmeester en A. de Graaff, beheer der van het materiaal. De bedoeling is te spelen in competitieverband, als lid van den Rotterdamschen Schaakbond. De bij eenkomsten worden gehouden in het pand A 66 op het dort). Dammen. f Stolwijkersluis. Woensdagavond speel de -de Stolwijkershiische damclub D.L. in de zaal van den heer C van Mullem een riendschappelijken Wedstrijd tegen de Stoiwijksche damclub D.I.O Er werd aan 19 borden gespeeld. De eindstand werd 2810 in het voordeel van Stolwijk. Waddinxveen. De., heer W. H. Blanken vau bier slaagde te Amsterdam voor het arts-examen. 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. ScHaonner.nKhe Cooram VRIJDAG 27 MAART JAN KIJKUIT. Over Konino Lear, de Krimpe- ner-, Lopiker- en Alblasser- waard. Tante houdt er niet van om 's avonds uit te gaan, maar baar belangstelling in alles wat in deze streek omgaat, is zoo groot dat ze bij gewichtige bijeenkomsten Jod of mij er been zendt om de bijeen komst bij te wonen. Zoo ben ik deze week ook naar Schoonhoven gegaan om in',de vergadering te zijn, die belegd was tegen de voorgenomen opheffing van den spoor weg. Ik heb daar met groote aandacht de •prekers aangehoord, aan tante verslag gedaan en den volgenden dag heeft 9 zij haar meening er over gezegd. „Ik heb er den heelen dag over loopen denken," zei ze, „hoe toch pok weer die koning heet die drie dochters had en die zijn koninkrijk en zijb bezittingen ver deelde onder haar. Twee van zijn doch- terss, voor wie hij altijd het bost was ge weest, verstootten hem en de derde doch ter, die hij eigenlijk zoo een beetje ver waarloosd had, stond hem tot dep dood toe bij. Tante keek vragend naar Jod, die ijverig het plafond onderzocht of hij daar het antwoord kon vinden. „Zoek maar niet langer, Jod," troostte ik hem, „ik zal 't wel zeggen. Tante be doelt Koning Lear en zijn dochter Corde lia. U weet wel dat Lear riep toen Corde lia dood was; „Schrei, schrei, schrei! O menschen [hard als steen Hak ik uw tong en oogen ik zou schreien Dat 's Hemels welving scheurde." „Ja, ja," antwoordde Jod voornaam als of hij het geheele drama eigenlijk uit het hoofd kende. „Zoo precies weet ik 't niet," sprak tante meer naar waarheid, „maar ik wou zeggen dat de behandeling die het rijk de Krimpenerwaard, de Lopiker- en de Al- blasserwaard aandoet, naar mijn inzicht veel lijkt op koning Lear en zijn dochters." „Welke van de dFie is dan Cordelia?" woeg ik nieuwsgierig. „Neen. zoo bedoel ik *t niet. Ik bedoel dat de drie waarden samen eigenlijk zoo n beetje achteruit geschoven worden door. het rijk. De drie waarden zijn toch zeker een stuk van Neederland dat aardig mee telt, bij elkaar een heele provincie denk ik. In deze streek* wonen niet anders dan fat soenlijke en trouwe menschen, allemaal menschen, die, als ze kunnen, hard werken en die voor de voeding van het land zor gen en door uitvoer van kaas en boter en vee den goeden naam van ons land hoog houden. Ze betalen allemaal belasting en wegengeld niet zop'n klein beetje, omdat er veel auto's gehouden worden, want er zijn zoo goed als geen verkeersmiddelen. Wat heeft het rijk nu gedaan voor dat groote stuk land waarvan het nooit an ders dan plcizier heeft beleefd? Zoowat niks, niemendal. De wegen, die er zijn, die waren er eeuwen geleden ook en alles^ wat er gedaan wordt is, dat als de gaten" en kuilen al te diep worden, er een kan tonier komt, die de gaten zoo'n beetje dicht harkt. Goede wegen, zooals je ze over&l elders in het land vindt, zijn hier niet. Na Weel gewurm kregen we een treintje. Je hebt meneer Schreuder wel hooren vertellen dat 't 60 jaar geduurd heeft. Dat treintje, waarvan ze later gauw ••n tram gemaakt hebben, is het eenige verkeorsmidde'en in deze drie waarden en dat willen ze ons nu gaan afnemen, 't Is precies Koning Lear, vind je ook niet, Jan?" „Ja, tante, het doet mij denken aan het geen een der ontaarde dotfhters van Lear tot haar vader zegde: k „Natuur heeft de eindpaal haar [gebieds in u bereikt, 't Is tijd, dat gij u leiden laat Door anderen, die licht beter dan [gij zelf, Uw toestand inzien." „Dat begrijp ik niet heelemaal," zuchtte tante. *Het rijk," lichtte -ik toe, „zegt tegen deze streek: jullie weet niet wat goed is voor je en het wordt tijd dat anderen, die je toestand beter inzien, zeggen wat er moet gebeuren en daarom laten ze de Ne derlandsche spoorwegen en de Gedepu teerde staten en den minister allemaal vertellen dat 't toch zoo best voor ons zou rijn als het treintje werd opgei uimd." „Maar 't is nog zoover nietl" riep Jod hsos „Neen," als de bewoners dat nu maar goed begrijpen." „Dat heeft dokter Beekenkamp op die vergadering zoo goed gezegd," zei tante. „Als de menschen en vooral de gemeente besturen maar goed weten dat het nog long niet vaststaat dat de trein verdwijnen ui (ka su*n <fe knwn pog lang zoo slecht, maar dan moeten ze allemaal eendrachtig aanpakken en met de een zeg gen: ik heb er niet veel belang bij en een ander: ik heb er heelemaal geen be lang bij De opheffing van den trein zou voor de heele streek een slag zijn of de gemeenten aan de spoorlijn liggen of niet." „Hij zei ook dat 't in ieder geval nog jaren zal duren voor de lijn opgehevea wordt en er is dus gelegenheid genoeg om tegen het booze plan te blijven opponee- „Dat die opheffers met een onzichtbaren man werken, vind ik ook verdacht," voeg de tante er bij. „Onzichtbaar?" vroeg Jod verwonderd. „Is dat die man uit het boek van Wells „De onzichtbare man"?" „Neen, 't is een man, die nooitriemand gezien heeft. Van hem 4s dat plan afkom stig om den tegenwoordigen spoorweg te gebruiken als verkeersweg. Niemand weet wie dat plannetje heeft bedacht, maar in- tusschen is het er en het wordt bespro ken ook. Waarom komt zoo iemand niet voor den dag en zegt: hier ben ik, ik ben de uitvinder?" „Ik geloof dat ik wel raden kan wie 't is," zei ik. „De tolbaas van Stolwijker sluis, omdat hij. dan het tolgeld kan blij ven beuren." „De tolbaas," lachte Jod, „weet je dan niet dat dat Gouda zelf is." „Ja, neef, dat weet ik en daarom zei ik het. Alle tollen zijn uit den tijd en ze zijn onbehoorlijk, ze belemmeren het ve-keer, ze belasten den een veel zwaarder dan een ander, maar die van Gouda is nog veel erger. lettere stad doet zijn best om zooveel mogelijk menschen uit den omtrek naar de stad te trekken, maar in Gouda moet je eerst entree betalen om er in te mogen. Als je van Bodegraven komt moot je zelfs twee keer entree betalen. je begrijpt dat Gouda die tollenpo'jes niet graag mist en nu beeft 't, denk ik, dat er op gevonden om den nieuwen verkeers weg weer langs den tol te laten loopen, zoodat ze tol kan blijven heffen." „Zou de regeering in den Haag dat nu allemaal wel welen?" vroeg tante, „slech te, smalle en stoffige wegen, één enkele spoorweg van 18 K.M., veel tollen en geen een brug, maar wel veel belasting?" „De Hberen daar zijn 't vast en zeker vergeten, als ze 't ooit geweten hebben," meende Teun, „en aangezien zij er geen last van hebben, denken zij er ook ni$t van een anderen heerscher over leven en dood der Russen: aan de czarin Euxodie Loepochina, de eerste vrouw van Peter den Grooten. Van haar geschiedenis weet men maar zeer weinig af, daar het ro mantisch huwelijk van den grooten re formator van Rusland met de eenvoudige Lijflandsche boerin en marketenster Ca- tharina de herinnering aan zijn eerste vrouw totaal verdrongen beeft Het is in bovenstaand verband weleena inte ressant deze familietragedie aan de ver getelheid te ontrukken.... Toen Peter pas kort czaar was, huwde hij de Bojarendochter (Bojaar is edelman) Euxodie Loepochina, die uit een oud- Russisch gesjacht stamde. Men weet te genwoordig nog steeds niet, hoe de eerste vervreemding in dit in den beginne zoo gelukkig huwelijk geslopen is. Het' staat slechts vast. dat de Czarina Peter dik wijls verwijten maakte over zijn voorlief de voor vreemdelingen. Misschien was de geregelde terugkeer van dergelijke scenes de oorzaak van die verwijdering. Op zekeren dag echter liet Peter de czarina als non opsluiten in het Pokrowsky- klooster in de stad Susdal in Midden- Rusland. De czarina verliet Moscou, doch keerde enkele weken, nadat zij den sluier had aangenomen, weer tot haar werelli- DE BOTEREXPORT. Holl hulsurouu: Ikben ,zafuandi«eeuuiq« marqarioa maar d» natuurboter is zoo duur 3ohn Bul Ik ben.zat'uan jullie qoeakoope room Dgckfrt „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." „IVOROL" De Nederlandsche Tandpasta „Jullie moet niet vergeten," merkte ik op, „dat er nu aan gewerkt wordt. De brug bij Vianen is zoo goed als kjaar..." Ik dacht even na. „Nou," moedigde tante aan, „en wat verder?" „De brug bij Krimpen aan den IJssel is ontworpen." „Daar kun je niet over loopen," zei Teun. „Het wegenplan voor de Krimpener waard is gereed en moet nog door de ge meenteraden woiden aangenomen." „Daar worden ze niet minder stoffig van," zei tante. „De spoorweg rijdt nog." „En do tollen zyn er ook nog," ruide Jod aan. „Hoe je 't ook voorstelt," besloot tante, „niemand kan ontkennen dat het rijk onze streek behandelt als Koning Laer zyn jongste dochter." WIT VERBERGT HET KREMLIN? sche kleeding terug. Een zekere Stephaan Glebow, een gunsteling van den czaar, i bracht in opdracht van zijn gebieder, herhaalde malen bezoeken aan het kloos- Hij was een knappe, statige verscnij- ning, die op de onvrijwillige non diepen ruk maakte. Dat werd haar ongeluk. Glebow begon, zooals de kronieken mel den, de czarina-non het hof te maken, schonk haar een kostbare bontmantel en tai van kostbaarheden. Jarenlang was hij haar minnaar; en het gevolg van de cza rina, dat haar. in het klooster gevolgd was, hielp hem op alle denkbare wijzen daarbij. Jaren verstreken. De zoon uit Peters eerste huwelijk, de czarewitsj Alexei, even eens een vijand van de hervormingen van Peter den Grooten, vluchtte naar het bui tenland, maar werd door een list naar zijn land teruggelokt, gearresteerd en we gens hoogverraad voor het gerecht ge bracht. Tijdens het onderzoek liet htf zich iets ontvallen, waaruit de czaar een en ander kon opmaken omtrent de verhou ding van Glebow met zijn verstooten ge malin. De czaar ontstak in woede en be val beiden te verhooren. Hij dwong de czarina Eudoxie haar handteekenmg te plaatsen onder een bekentenis, waarin zij baar verhouding tot Glebow toegaf en hem bovendien betichtte van een samen zwering tegen Peter. De czarina werd van het Pokrowskyklooster, dat de czaar niet langer veilig Vond, overgebracht naar een verafgelegen klooster in Nowaja-Ladoga, ten Oosten van Sint-Petersburg, aa.n het verlaten Ladoga-meer. Iedereen, die het waagde een woord met de czarina te spre ken, zou ter dood gebracht worden. Dc verbanning naar het Ladoga-kloosler werd geheim gehouden, zoodat slechts de in tiemste vrienden van den czaar van deze maatregelen afwisten. Het volk moest denken, dat de czarina was gestorven. Des te erger was de wraak van den czaar op Glebow. Hij werd op de afschu welijkste wijzen gefolterd. De czaar was bij menige foltering aanwezig. Bij den aanblik vAn de verschrikkelijke pijnigin gen van zijn slachtoffer zakte hij eens in elkaar en riep snikkend: „Glebow, waar om heb je mij dat aangedaan?" Maar de heele familie Loepochina liet de czaar arresteeren. In het proces tegen den kroonprins Alexei was o.a. ook de broeder van de czarina Eudoxie, Abram Fedorowitsj Loepochina, wegens hoog verraad gevangen genomen en aangeklaagd Hij werd naar Petersburg gebracht, in de Peter-Paulvesting opgesloten en op den 9den December 1718 onthoofd. Loe pochina besteeg als laatste het schavot; in deze oogenblikken gedroeg de tro'sche broer van de czarina zich als een held Moedig en met opgericht hoofd beklom hij het trapje, sloeg een kruis en legde zijn hoofd op het hakblok. Tot het laatste was hij zijn opvattingen trouw gebleven, bij was een vijand van buitenlandsche nieuwigheden en had dientengevolge ver scheidene eervolle posten, die men hem aanbool, van de hand geslagen. Driejaar na zijn smadelijken dood stonden de hoofden der samenzweerders nog op pie ken voor de Peter-Paul-vesting. Na den dood van Peter beval zijn op volgster en tweede echtgenoote, czarina Catharina I, de gewezen czarina Eudoxie naar de vesting Sleuterburg, in de buürt van Sint Petersburg, te brengen en haar in een kleine, benauwde cel op te sluiten De cel bevond zich in een toren en slechts zelden mocht de gevangene op de binnen plaats eens gaan wandelen. De opvolger van Catharina was de jonge Peter II, de zoon van den eveneens onthoofden Alexeï, dus de kleinzoon van czarina Eudoxie. Zoodra deze jonge czaar den troon bestegen had, liet hij zyn grootmoeder bevrijden Toen zij haar kleinzoon zag, begon de oude vrouw zoo verschrikkelijk te weenen, dat zij in uren niet tot bedaren kwam! De czaar liet zyn grootmoeder volkomen in eere herstellen; Om te kunnen exporteeren Wordt van alles geprobeerd, Daarvoor worden er zoo noodig Zelfs verliezen genoteerd. Met de uitvoer van de boter Botert het daardoor wel goed, Alhoewel men hier te lande Dat .succes" betalen moet. Gaat de boterprijs hier dalen, Dan betalen wij dus méér! Zoo speelt men van onze duiten In het buitenland mooi weer. Doch inplaats van dank te oogsten Zien we 't omgekeerde feit; Engeland is niet gediend van Al te veel goedgunstigheid. Ook bij ons vindt men die toestand Heelemaal niet ideaal; Menigeen vraagt: wordt het middel Zoo niet erger dan de kwaal? 'Zou het dus niet beter wezen Dat men minder exporteert En dat men meer goedkoope boter Hier te lande consumeert? een eigen hofstaat en een hofmeester. Zij bleef echter ouder gewoonte in het Wis- nesentzky-klooster wonen, waar zij in 1713 in den ouderdom van 62 jaar stierf- Vertelde men destijds het volk, dat de czarina Eudoxie bij een brand om het leven was gekomenthans zijn er menschen in Moskou, die ervan overtuigd zijn, dat de vrouw van Stalin is verban nen. Hoe het ook zij: de familiedrama's, die zich in het Kremlin afspelen, zyn duister.... blijven verborgen.... vroeger en'nu en in de toekomst! (Nadruk verboden). Dr. v. ANDREEVSKY. Over den geheimzinnigen dood van de jonge echtgenoote van den Russisfchen dictator Stalin, die twee jaar geleden plaats had, loopen thans de zeldzaamste geruchten! Men vertelt, dat de roode czaar jaloersch was op zijn 20 jaar jon gere vrouw en haar kort en bondig liet verdwijnen! Andere geruchten zeggen weer dat de vrouw van den rooden keizer zelfs had deelgenomen aan een samenzwering; een hooge ambtenaar van de GPOe moet dit ongelooflijke feit hebben vastgesteld. Laat in den nacht moet deze Stalin be zocht hebben en de desbetreffende docu menten voor hem op tafel hebben gelegd. Stalin liet dadelijk zijn vrouw roepen en gaf haar een uur om de beschuldiging te weerleggen en het tegendeel te bewijzen; toen het uur om was, vond men haar doodmet een revolver in de verstijf de hand. Natuurlijk weet men niet, vat waarheid en wat rerdiebting is bij deze geruchten, maar één ding is zeker: het Kremlin ver bergt vele duistere geheimen en nooit zal de waarheid daaromtrent bekend wor den. Onwillekeurig denkt men aan 't tra- giêchê lot r/ux een andere yrouw, gemalin 1 zij fc«erét MA* bü®4 MM Zanguitvoering. Alblasserdam. Dinsdag zal de Christ. Zangvereeniging „Asaf" in de Ger. Kerk een zangavond geven. Medewerking zul len verleenen het chr. mannenkoor „Looft den Heere" en het chr kinderkoor „Can tabile" en voorts de heeren W. Stout, or gel en harmonium, P. Roodnat, tenor, J Rakker, orgel, Fr. Bakker, trombone, G- Brouwer en mej. Brouwer, viool. Brandwijk. De tijdens de bidstond voor het gewas gehouden collecte in de Her- vormtfe Kerk bracht ruim f 136 op. Gevonden: een damesportemonnaie met inhoud. Inl bij wed Bakker te Otlo- land. Hoog-Blokland Dinsdagavond kwam een personen auto, bestuurd door den beer v. d. S-, uit Amcide, uit de richting Hoor naar, over de Hooge Gieasen gereden. In de buurt der woning van den heer V H. liggen al sinds eenige weken enkele hoo rnen langs den weg. Door onbekende oor- "zaak kwam de auto in aanraking met een boom. Hierdoor kon v. d. S. het stuur niet meer in bedwang houden, met het ge volg dat de auto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De bestuurder en zijn vrouw kropen zelf uit de wagen. Met een kraanwagen is het voertuig weer op den weg geheschen. De materieele schade was niet heel groot. De jneisjes-wandel-vereeniging „Jeu- wa" heeft haar kasgeld geschonken aan de Damesafdeeling van „Symphonia". Hiermede is dus „Jeuwa" definitief ont bonden. Sluisbouw. Hardinxveld. Ged. Staten hebben goed gekeurd het gemeenschappelijk besluit van de gemeenteraden van Hardinxveld en Giessendam tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake samenwerking tusschen deze gemeenten omtrent het ver leenen van medewerking tot den bouw en de exploitatie van een sluis ten Noorden van de ontworpen rijksweg, een en ander ten behoeve van de drooglegging van wo ningen en gronden in de Peulen Er kan nu tot de verkiezing van het or gaan voor het gevormd rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam worden overge gaan. Dit lichaam zal dan hebben te be slissen of aan den bouw van een sluis kan worden medegewerkt. Ged. Staten hebben de rekening over 1934 onveranderd vastgesteld. De aanbeveling voor de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlyden van dgn bgej* H. van den Bout, luidt; 1. R. y, den Bout Hz., Riv. A 342; 2. P. den Bree- jen, Riv. A 354. Stierenkeuring. Molenaarsgraaf. Woensdagmiddag had de jaarlijksche stierenkeuring plaats waar van de uitslag was: 1-jarige stieren: Ee prijs nr 329, eige naar A. Schep AznLangerak; le prijs nr. 334 F. A. v. d Berg, Bleskensgraaf; 2e pr. nr 331 G. Walraven, Giessendam; 2e pr. nr. 338 J. van Blokland, Groot-Am- mers; 3e pr. nr. 340 H. Kuiper, Giessen- Oudekerk; 3e pr. nr. 341, eigenaar idem als 340; 3e pr. 341a G. Baan, Oud-Alblas; eerv. vermelding yr._ 330 Gebrs. A. Boe, Ottoland. 2-jarige stieren: 2e pr nr. 327 eig. G. J. Rietveld, GiessenrOudekerk. 3-jarige stieren: 3e pr. nr. 324 eig H- Kuiper, Giessen-Oudekerk; 3e pr. nr. 325 Adr. Schakel Czn., Giessen-Nieuwkerk. Molenaarsgraaf. De expediteur H. B. te Nieuwpoort moest bij dr. Burggraaf eeni ge goederen lossen van de auto. Hierbij struikelde hij en kwam in de Graafstroom terecht. Hij wist zichzelf te redden. De zangvereeniging „Oefening cm Uitspanning" hoopt op 2den Pinksterdag deel te nemen aan een zangconcours te Garderen Gevonden: een nieuw gehaakt zadel* dekje. Inl. A den Haan. Stoomzuiveifabrisk. Peursum. Dezer dagen werd dé jaar vergadering gehouden van de stoomzui- velfabriek „De Giessen" te Peursum. De opkomst was zeer matig. Na opening door den voorzitter, werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Als bestuursle den werden herkozen de heeren C. de Groot te Noordeloos en D. van Harten te Giessendam De balans-, winst- en verliesrekening werden met de navolgende cijfers vastge steld: inventaris f 57174 07; gebouwen en terreinen f 3135 50; kassa enz. f 67471.36; voorraden f 2652 36: Totaal f 140433 29. Aandeelenkapitaal f 98500: crediteuren en bank f 38828.29, dividend f 3105. To- taal f 140433 29. Exploitatie-uitgaven f 150196.79. saldo winst-afschrijven f 1453.25; dividend-be lasting f 296.98; dividend f 2955. Totaal f 154902 02. Exploitatie-uitgaven f 154002 02. Geproduceerde kaas f 95264.21. Karne melk 91697 liter, verkocht voor f 1193 85. Aan boter is geproduceerd 38590 K G. bijgekocht 2335 K Gtotale opbrengst f 61747.23 Het aantal ontvangen liteTs melk bedroeg 2929085, waaraan uitbetaald is f 116585 50. De gemiddelde melkprijs bedroeg f 3.08 per 100 liter ('t vorig jaar f 412). B-sfeun. Schelluinen. Aan de gezinnen der werk loozen kan over 1935 een bedrag van f 4 20 per werklooze aan kleeding, bedde- goed of schoeisel als steunverleening B uitgekeerd worden Hiervan komt f 2 voor rekening der gemeente en de rest voor dié van het rijk. Schelluinen. De reisvereen. T.O.Gh heeft besloten op Hemelvaartsdag 'n uit stapje naar Apeldoorn en Arnhem to ma ken. De heer A. A. Baartse, die hier het vorige jaar waarnemend hoofd der school was, is benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare schoei* te

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2