c J ""'iOUSL Nieuwland. Alléén voor Vrouwen. smakelijk effen w- f Rechtszaken Marktberichten Tvnnënland 1 Schoonmaak Wolven in schaapsvacht Plaatselijk Nieuws Zoo'n droge Kuch HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. of wel f 3000 er op plaatst, wordt het ze ker een maand later, eer men kan begin nen en die l1/* maand kan men niet meer missen. Als dat gebeurt, torpedeeren we bet voorstel-Ziekenhuis. De heer VISSER wil met een enkel woord piotesteeren tegen de verdediging van weth. Smit; spr. beeft daarin eenige insinuatie's gehoord, dat hij van een wet houder niet had verwacht. Spr. heeft aan getoond dat de begrooting onjuist is en als dat niet meer gezegd mag worden, is het beter hier maar geen debatten meer te voeren over voorstellen van B. en W. De VOORZITTER zegt dat dezen avond en gisteravond een prikkelbare stemming heeft geheerscht. Spr. protes teert tegen de wijze van optreden tegen B en W. Na, een incident tusschen den voorzitter en verschillende leden raadt de heer VERMEULEN aan, de besprekingen te sluiten en het voorstel regelrecht in stemming te brengen. Onder een zeer gedrukte stemming stelt de VOORZITTER thans aaü de orde de beslissing over het voorstel van B. en W. tot den bouw van het ziekenhuis. Voor stemmen de heeren J. v. Veen, J. Vermeu len, J. A. Klip, H. Knuistingh Neven, G. d. Rhee en de beide weth. Boersma en Smit. Tegen stemmen de heeren P. G. Jonker, B. Visser, A. Caljé en G. v. d. Koogh. Het voorstel wordt dus aangeno men met 7 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer Vermeulen of het den voor zitter bekend is, dat bij den heer Esser een Hoomsch-Katholieke godsdienstoefening is gehouden in een gebouw, nog geen 200 meter verwijderd van een bestaand kerk gebouw, dat daar zelfs een priester is ge weest, dat de bijeenkomst was bezocht door zeker 50 personen en dat daarbij een wachtmeester der marechaussee, de heer Rooms Tan Papendrecht, tegenwoordig ie geweest. DeVOORZITTER weet er niets zal dit nad^r onderhoeken. De heer VERMEULEN vraagt of de rouleering bij de werkverschaffing zoo is dat rik aan de beurt komt. De VOORZITTER: DH wordt zoo nauwgezet mogelijk behartigd. De heer VERMEULEN vraagt nog maals naar het rapport van de bekende commissie, die de zaak der jeugdige werk- ioozan in onderzoek had. DeVOORZITTER zegt, dat dit door de zeer drukke werkzaamheden nog niet klaar is, maar het komt. De heer LIP zegt B. en W. dank de groote plannen voor werkver schaffing en is dankbaar, dat er straks 100 menschen aan het werk zullen kun nen. Spr. hodpt dat B. en W. nog eens aoover zullen komen, dat zij 200 menschen mllen Jcunnen plaatsen. Hierna volgt sluiting der vergadering. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 4 Maart, v.m. 10 uur. ^Voorzitter de heer G. Slob, burgemees ter. Afwezig met kennisgeving de heer B. de Keijzer. Op het verzoek van de Gew. Landstorm- conim. „Dordrecht" om een subsidie over 1036, wordt op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Een verzoek van enkele ambachtslieden ter plaatse om bij leveranties aan of werk zaamheden voor de gemeente, elke drie maanden hun rekening te mogen innen, wordt z. h. s.t ingewilligd. Evenzoo het voorstel van B. en W. om de gemeenten Nieuwpoort en Langerak als gelijkgerechtigden op Ie hemen in de ge meenschappelijke regeling betroffendo den aanleg en exploitatie van een drinkwater leiding voor de Alblasserwaard en Vijf- boerenlanden. Het voorschot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig art. 101 der 1.0. wel 1020 ten behoeve der bijz. lagere aohooi voor hetdienstjaar 1936. wordt vastgesteld op f 326. Het voorstel van B. en W. tot onbe woonbaar verklaring van de woningen sectie B no. 1040 en 1041, en sectie A no. 2051, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Eveneens dal, om voor extra hulp aan werkloozen 1936 (steunverleening B) f 2 per persoon uit te trekken. Hierna volgt de benoeming van een lid der oommissio tot wering van schoolver zuim, in de plaats van het vertrokken hoofd, den heer Joh Verbeek. Met alge meene stemmen wordt gekozen de heer A. Bijkerk, hoofd der 0. L. S. Vervolgens wordt zonder hoofdelijke stemming besloten aan de leden der com missie van plaatselijk schooltoezicht eervol ontslag te verloenen. De huur der 4 arbeiderswoningen voor het nieuwe huurjaar wordt z. h. st. vast gesteld op f 2.25 per week en per woning. Het voorstel van B. en W. tot ropa ra tte van het schoolhuis, wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, waardoor deze woning thans voorzien zal worden van waterleiding en behoorlijk geschilderd, zoodat ze ook eerlang bewoond zal wor den door het hoofd der Q. L. School. Ook mrt hot laatste punt der agenda, een w" i <1 begrooting d'ensf 1035, gaat de raad z. h. t"*--> i dering door d u voorzitter wordt HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangd* Daar bij dezen patronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven, Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of giroeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling Voor verzending van patronen per post, sluite men f 0.06 extra in, daar die ver zending alleen ale brief mag geschie den. HUIS- OF MORGENJAPON. VKK 1832. Prijs per patroon f 0.25. DikVijls rijst de vraag, wat men 's morgens bij de huishoudelijke bezigheden zal aandoen. Het gemakkelijkst is een die gemaakt worden .van zijde in dezelfde tint of lichter; georgette is b.v. heel ge schikt. Aan de zijnaad wordt even onder het armsgat aan de voorzijde een dwars uitnaadje aangebracht, waardoor het lijf je faaooier over de- buste valt. Tweebaansrok met aan de voorzijde een ingezet stuk, dat in klokken valt. Ceintuu: met eenvoudige gesp. Patronen verkrijgbaar ia de maten 42- 44-46 f 0.25. MEISJESMANTELS. WK 1841. Prijs per patroon f 0.25. Deze mantel van wollen stof kan met of zonder capje gedragen worden en wordt mot lusjes van dun koord om de knoopen zeer eenvoudige japon, bij voorkeur van waschbaar materiaal b.v. bedrukt flanel, mouseline of anders een niet te dure stof. In de warme maanden is zoo'n model van linnen buitengewoon practisch. Geen en kele garneering wordt aangebracht, als balsafwerking een ronde bies, die vanaf het split je midden vóór, niet opgestikt wordt, doch vandaar af een c.M. of vijf voorbij het split met een drukknoop slui ting. Op deze bies en op de smalle cein tuur wordt een knoop aangebracht. De voor- en achterpanden zijn met eenige ruimte, die vloeiend verdeeld wordt aan de vierbaansrok gezet. Mouw met man-* chet. Patronen in de maten 4446 en 48 a f 0.25 verkrijgbaar. MIDDAGJAPON. VKK 1840. Prijs per patroon f 0.25. Bedrukt satijn, kunstzijde, effen of ge werkt fluweel zijn evenals effen of fanta- sieweefsels geschikt voor deze mooie mid dagjapon. Het bovenstnk heeft een ronde pas die op een der schouders gesloten wordt en waartoe de schoudernaad vanaf 't arms gat pl.m 4 c.M. wordt dichtgeetikt. Even uit het midden zijn twee openingen ge maakt, waaruit de beide plissé's komen, vast gehecht. Het model bestaat uit rug en twee voorpanden met opgestikte zakken, en heeft een flinken overslag. Sluiting met enkele drukknoopen; ceintuur met een voudige gesp en rechte mouwen; klein recht kraagje. Het model is bijzonder ge schikt voor het voorjaar en kan ook van ondoordringbare stof gemaakt worden en als regenmantel dienst doen. Patronen voor meisjes van 1012 jaar verkrijgbaar a f 025. MODESHOW BIJ LAMPE, ROTTERDAM Een weelde van kleuren en ,vormen trok gisterenmiddak op de show van de firma Lampe, Hoogstraat 347—349 aan ons voorbij. Dertien mafljiequins droegen de costuums van de eenvoudigste tot de meest bijzondere toe. De mantels en mantelcostuums werden ons 't eerst getoond, dus eerst de behoefte der frissche voorjaarsmaanden. De man tels zijn bijna alle weer lang en aangeslo ten en vertoonen een rijke keuze in stoffen en modellen. De tailleurs zullen dit jaar veri gedragen worden. Daarna volgden, eveneens voor 't aanstaande seizoen, wol len stoffen en angora japonnen. In de pauze kregen we een kijkje op de geheimen der modej toen de costuums van een Schotsche kleecjlerdracht, een Tyrool- suhe en een ingetogen Hindelooper vrouw duidelijk deden uitkomen, welke kleurencombinaties en motieven de mode zich ten dienste beeft gemaakt. Zelfs de tentoonstelling van Chineesche kunst, die in Londen gehouden is, heeft een merk bare invloed uitgeoefend. Geestige en fijne Chineesch-aandoende japonnen spraken daarvan. Tevens diende de pauze tot 't geven van een verrassing Vier mannequins in reis- costuum deelden hoteletiquetten voor kof fers uit, waarvan verscheidene bleken te vens een bon te zijn ter waarde van een bedrag, dat in de magazijnen besteed mag worden, 'n Welkome vacantietegemoet- koming! 1 Met de st ran dcostuums. midden-zomertoi- letten, sportjaponnen, zijden-, tricot japon nen en ensembles, namiddag en avondtoi letten, deux pieces en trois pièces, die daarna kwamen, nam de kleurigheid van 't getoonde steeds toe en tegelijk daarmee onze bewondering voor lijnen, kleuren, des sins en materialen. Een der nieuwe modellen op de show van Lampe. Tot slot kwamen twee in appelbloesem, twee in perebloesem en vier ia kersenbloe- stoffen gekleede mannequins ais een d der lente met een lammetje ia de armen. Uit de zorg, die de firma Lampe aan deze show besteedde, door de warme aan kleeding der aaken, 't onthaal van haar gasten, waaronder 'n smaakvol uitgevoer de lijst der toiletten, spreekt wel, hoe gaarne rij haar bezoeksters wil voldoen. Mogen onze lezeressen dat bij een be zoek aan de magazijnen te Rottej®am er- ml Zij zullen bovendien aangenaam verrast worden door de prijzen. Een strijkje zorgde voor toepasselijke uziek bij de maanden van *t jaar, die door de costuums werden uitgebeeld. ELEGANTE VOORJAARSJAPONNEN veMaderir gesloten, De gamee ringen op de voorjaars japonnen zullen zeer vaak uit smal opgestikt tres, soutache, chenille en dergelijk materiaal bestaan. De fantasie zal in de- Ze een goede leiding welen te geven, want men verwacht, dat de ornamentieve versieringen in Opgenaaid chenille en soutache veel omgang zullen vinden. De middelste japon is van wollen jersey en heeft een apar te halsgarneering, die echter al leen zeer slanke figuren ten goede komt. Er wordt een met tres beslikte shawl bij gedra gen. De rechter japon heeft smal opgenaaid soutache aan hals en ceintuur, dat eveneens op de kleine op zij aangebrach- vlindertjes is gewerkt De casaquejapon van dunne wollen stof heeft een garnee ring van pliaeé'e aan hals m. mouwen. V''W - HAVERMOUT MET PRUIMEN. 1 Liter melk, 1 vol kopje havermout, (vlugkokende), 1 eetlepel Custardpoeder, 100 gram suiker, tikje zout, 350 gr prui- De pruimen worden gewasschen en met weinig water geweekt, af en toe omge- schud, zoodat ze door en door zacht wor den. Men laat ze minstens 24 uur weken en haalt daarna de pitten eruit, zonder ze te beschadigen. Is èr nog weekwater over dan neemt men wat minder melk en vuh het water met de melk aan tot 1 liter, die men aan de kook brengt met een tikje zout, strooit er de vlugkokende haver mout in, laat ze 5—7 min. heel zachtjes koken en roert er daarna de aangemaakte Custardpoeder door. De havermoutpap krijgt hierdoor een fijna smaak en aroma, de suiker, liefst lichte basterd, wordt er door geroerd, evenals de geweekte prui men, daarna in een glazen schaal warm opdienen. ZUURKOOL Men hoort maar weinig menschen zeg gen, dat zij niet van zuurkool houden. Goed toebereid is het inderdaad een kos telijk gerecht, hetzij als stamppot dan wel apart gereserveerd mef aardappelpuree, liefst met knackworstjes of varkens- vleesch. De Duitschers kennen de groote waarde van zuurkool en zeer bekend is de „Mainzer Zuurkool met knackworst". In vroegere tijden reeds genoot zuur kool vele afnemers, vooral in tijden, wan neer er schaarschte van voedsel was. Wel licht hangt dit samen met het feit, dat zuurkool een uitstekende aanvulling biedt bij eenzijdige voeding, tengevolge Waarvan meerder malen scheurbuik ontstaat. Voor al in de middeleeuwen heerschte ziekte heel erg, hetgeen men kan afmeten aan het feit, dat de zeevaarder Vasco di Gama met 160 matrozen onder zeil ging en na twee jaar waren er reeds 100 ten^ gevolge van scheurbuik overleden. Thans wint zuurkool nog meer aan be- teekenis, omdat wetenschappelijke onder zoekingen hebben aangetoond, dat het een uitstekend voedingsmiddel. Het is niet al leen rijk aan voedende bestanddeelen, maar het werkt zoo uitstekend op 't maag- en darmstelsel, is buitengewoon licht ver teerbaar, bevat vitaminen en melkzuren In de wintermaanden moet in ieder gezin iedere week zuurkool gegeten worden, ter wijl men om de voedingswaarde nog te verhoogen, aan stamppot rijst toevoegt Indien men zelf zuurkool inmaakt, zal waarschijnlijk wasschen overbodig zijn, hoe het ook zij, in ieder gevaHmoet*dit slecht» vluchtig gebeuren, door de kool b.v. in een vergiét te doen en even te over lieten oi VRIJDAG 27 MAART 1938 Lang koken is niet gewenscht, omdat men hierdoor niet alleen vitaminen verliest, doch door de inwerking der warmte ver anderen de melkzuren. Bij het bewaren van den inmaakpot met zuurkool moet wel degelijk aandacht aan de bewaarplaats geschonken worden, daar deze noch te waFm. noch te licht mag zijn. Steeds moet voldoende vocht boven de kool zijn en mocht dit ev entueel verdam pen, dan giet men er een hoeveelheid koud'pekelwater op WENKEN. Schilderstukken kan mpn schoonmakqn met het snijvlak van een rauwe aardap pel. Vergulde lijsten worden met een lapj% gedrenkt in spiritus, afgenomen. Vingerafdrukken op geverfde deuren neemt men eerst af met een doekje, waar op petroleum i« gedruppeld, daarna met een doek, die in heet water is uitgewron. fan, waardoor tevens de lucht verdwijnt. In leeren band gebonden boeken wor- den afgewreven met gelijke hoeveelheden eiwit en melk, liefst met een zacht flanel, ten cjoekje, daarna nawrijven met een zij den doekje. DE ZELFGEMAAKTE MARGARINE. Huisvrouwen veroordeeld. De Haarlemsehe kantonrechter mr. P. H. F. Bijl de Vroa, heeft schriftelijk Ton- nis gewezen in de principieele zaak tegen de huisvrouw uit Heemstede, die heef» terecht geslaan wegens het zelf voor eigen gebruik vervaardigen van margarine, vol gens het recept van een officieele oommia- sie. De kantonrechter veroordeelde haar tot de minimum-straf van 50 cent boet», subsidiair één dag hechtenis. De raadsman had aangevoerd, dat bet miner de bedoeling van den wetgever kan zijn het vervaardigen van margarine voor eigen huishoudelijk gebruik te ver bieden en dat het desbetreffend besluft slechts betrekking heeft op de economische productie; de kantonrechter kon met dit betoog echter niet meegaan, omdat art. 13 van het Crisis-Zuivelbesluit die beperking niet vermeldt en het vervaardigen van margarine slechts toestaat aan hen, die als Reorganiseerden zijn aangesloten bij de Centrale en aan hen, die, hetzij door den minister, hetzij door de Centrale, tot de groep van margarine-fabrikanten zijm toegelaten. „VOVA"-REDACTEUR VEROOR DEELD. Arrest van Amsterdamsch 8» rechtshof. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees Donderdag arrest in de strafzaak tegen de 3 redacteuren van „Volk en Vaderland" en dr. E. V., redacteur van „Nieuw Ne derland", die in hooger beroep tereebt hebben gestaan wegens bèleediging van «te Regeering en van Regeeringspersonen. Het Gerechtshof bevestigde bij verstek het vonnis tan de rechtbank te Utrecht, waarbij verd. V is veroórdeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, wegens beleediging van minister Colijn en van den mifusterraad De procureur-gefieraal had 3 maanden geëischt. Voorts bevestigde bet hof de vrijspre kende vonnissen ten aanzien van de ver dachten J. H. en mr. S. A. van L. De pro cureur-generaal had tegen hen resp. f 100 boete en 1 maand gevangenisstraf gevor derd. Het Gerechtshof veroordeelde mr. H. R., tegen wien het O M. 4 maanden had ge- eischt, tot f 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. De rechtbank had hem f 200 boete subsidiar 50 dagen hechtenis opge legd. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ZWIJNDRECHT, 2B Maart. Andijvie f 2.202.50 per 100 stuks; idem f 0.72— f 0,85 per kist; knolselderij 1 bos van 5 st.) f 1740 per 100 bos; kropsla I 1360 —6.70, idem II 1 2—4, per 100 krop; stoofsla 15—23 ct. per K.G.; kroten f 6.50 per 100 K.G.; pieterselie f 2.404.20, prei f 0 601 10; pootuien f 24, raapstelen f 11 20; rabarber f 5 607.20, radijs (roode) f 4—6.20, radijs (witpunt) f 5,60 —6.60, alles per 100 bos; selderij 1723 :ct. per dozijn; spinazie f 8—17; spruiten le soort f 12—16,90, idem groote 1 9.90 —15.10, alles per 100 K.G.; glas-veldslo f 1 08—1 45 per kist; witlof I f 10.80— 12 90, idem II f 7.60-9.10; wortelen (af- lireekpcen) f 13.40—17.80, alles 'per 100 KG. DEN HAAG, 25 Maart. Haagsche vei ling voor fruit en groenten N.V. De prij zen waren heden: Goudreinetten extra 19.20—23 40; I 16 70—19; II 12 90-15.80; Rabouwen 5.509.70: Huisman I 11.90- 12 10; li 7.9010; Keulemans 9.309.50; Spinazie 12—13; Witlof I 11—13.80; II 8.40—9.80 Totaal aanvoer witlof 6520 KG. PAARDEN EN VEE. UTRECHT, 25 Maart. Kalvermarkt. Aanvoer 840 nuchtere kalveren, prjjze® onder den kraan te houden. I 2^0—»4 per dier. Handel matig. 7 ViERPE PL AD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovonecho Courant VRIJDAG 27 MAART 1936 De verdediging des landt. Rede van dr. Colijn. Minister Colijn heeft in de Eciste Ka mer uilvoerig geantwoord op hetgeen en kele leden hadden aangevoerd legen de begrooling van defen-ie. We laten nkele gedee"en uit die rede Verzet tegon een gewelddadigen aanval op ons land is primaire plicht, zei de mi nister. Zoo lang de internationale rechts orde nog niet verzekerd is op dezelfde wij ze als de rechtsorde in een nationalen staat, is het eenige middel tegen reehts- echennis gewapend verzet van het aange vallen volk. Er is een groep van menschen, die zegt, dat wij het niet kunnen uithouden tegen een groote mogendheid Spr. onderschrijft, het. Maar een groote mogendheid zal niet rechtstreeks een aanval op ons doen. Wij kunnen in een conflict tusschen twee mo gendheden betrokken worden. België had in 1914 geen enkel geschil met een ander land en werd toch in den oorlog betrok ken. Wie'zich blind staart op het gevaar, dat wij ons niet met succes verdedigen kunnen tegen een grooten staat, vergeet dat die groote staat een anderen groot en staat bestrijdt, zoodat hij niet zijn geheele leg ermacht tegen ons gebruiken kan. La ten wij ons land onbeschermd, dan lokken wij het uit, dat andere landen hun strijd op ons gebied uitvechten. Dit gevaar blijft wel bestaan spr. ontkent dit niet maar het is veel grooter, als wij geen of een slecht toegerust leger hebben. Als een land reeds een aantal andere groote lan den tot voorbeeld heeft, meent men dan, dat het zich zonder bedenken ook Neder land nog tot vijand zal maken? Ondanks alle teleurstellingen blijft de Volkenbond als instrument tot handhaving van den vrede hoogelijk te waardeeren. Wat zou er veertien dagen geleden gebeurd zijn, als er geen orgaan ware geweest, waartoe men zich had kunnen wenden ter bespreking? Maar de Volkenbond is nog onvolkomen. Men denke aan het conflipt in Abessinië en het optreden van Jap$n ia Mantsjoerije. Zelfs is het gevaar niet denkbeeldig, dat een verder optreden van den Volkenbond in het geschil in Ethiopië eerder op een verzwakking dan op een versterking ervan zou uitloopen. Spr. kan zich voorts meer dan één geval denken, waarin een oorlog in West-Europa zou uitbreken, zonder dat er van een optreden van den Volkenbond sprake zou zijn. Bij art. 12 van het Volkenbondspact hadden de staten zich verbonden, hun ge schil te onderwerpen aan arbitrage of den Volkenbondsraad. Aanvaardden de landen de uitspraak niet van den arbiter, rechter of raad, dan zouden zij nog drie maanden wachten alvorens vijandelijkheden te be ginnen. Daartoe hadden zij zich verhonden In dit licht moet men zien de stappen, door de regeering in 1922 gedaan en de daarna toegepaste bezuinigingen. In den onbewapenden toestand van Duitschland is een radicale verandering ingetreden door de in het begin van 1933 officieel aangekondigde herbewapening Dit beteekent niet een direct gevaar voor Nederland. Maar wel is daardoor het po- FEUILLETON; litieke aspect van Europa veranderd en neemt he' gevaar ook voor ons land toe. Is de nlobiliaatie nu wel voldoende ver zekerd? In 1912 bestonden de oor ogseen- heden reeds in vredestijd. De verlofgan gers vonden, gemobiliseerd, in hun garni zoensplaatsen reeds de eenheden waartoe zij behoorden. Wil men eerlijk zijn, dan moet men zoggen: Wij hebben op dit oogenblik nog geen leger. Di' moet nog worden gevormd dooi en na de mobilisa tie. van welker slagen het afhangt of wij een leger zul en hebben. Overwogen moet worden, of ons leger sterk genoeg is, of de eerste oefentijd vol doende is en of het' materieel verbetering behoeft. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Houdt men rekening met hat finaucieel mogelijk, dan (joncludeert men, dat ver grooting van legers'.erkte en verlenging van eersten oefentijd niet op het allereer ste plan staan. Wij moeten afweermidde len hebben tegen het luchttfevaar en de moderne vechtwapens. Tegen het luqht- gevaar moeten wij hebben veidedigiugs- middelen op den grond en in de lucht. Voor de afweer op den grond wordt 10 millioen beschikbaar gesteld, voor nieuwe Vliegtuigen 4'/« millioen. Waarom niet meer dan 4'/i millioen? Het personeel- vraagstuk speritbij vliegtuigen ook een rol Voorts moeten wij de mobilisatie verke- keren. Op het oogenblik bestaat ons oor- logs eger nog slechts op papiér. Wordt de vorming van oorlogseenheden verhinderd, dan komt er van de mobilisatie niet veel terecht. De motoriseering doet alles snel geschieden, wat vroeger te voet gebeurde. De verrassing van Luik greep plaats vier dagen na de oorlogsverklaring. Dit zal voortaan een werk van uren zijn. Ten deze zijn de kazematten van belang, waarvoor het bezettingsvraagsluk nog in studie is. De bezetting echter wordt niet, uit het fonds bekostigd. Sommigen zeggen, dat het benoodigde in ons eigen land moet worden gemaakt, anderen, dat het voor alles zoo snel mo gelijk moet worden gemaakt. Vervaardi ging in eigen land heeft het voordeel, dat het loon in hetland blijft, en dat een po tentieel bedrijf in het leven wordt geroe pen. Spr's verlangen gaat uit naar ver vaardiging in eigen land, maar als haast noodig blijkt, zal de regeering in het bui tenland bestellen De beste veiligheid is collectief. Wij moeten den Volkenbond blijven steunen. Maar op de collectieve veiligheid een be roep doende, moeien wij toonen, waarde aan de veiligheid te hechten, voor onszelf en voor anderen. Laten wij onze havens zonder slag of stoot in handen van een aanvaller, dan brengen wij onherstelbaar nadeel toe niet alleen aan onszelven, maar ook aan wie geroepen zijn, voor de col lectieve veiligheid te waken. Doen wij het mogelijke, dan kunnen wij overigens het lot van ons vaderland over laten aan Hem, die het lot van volkeren en vorsten bestiert. (Applaus). De begrooting werd aangenomen met 26 tegen 9; het defensiefonds met 28 tegen 9 stemmen. Toen hij daarom dien avond laat van den Drakenkop wegslenterde, voelde hij bij intuïtie dat hij bespied werd en men hem volgde. Dientengevolge sloeg hij, hoe wel zijn doel de Hall was, voorzichtig heidshalve een andere richting in. Hij was er nog steeds niet in geslaagd te ontdek ken waarmee zijn oude vriend en kame raad Percy Brayshaw zich onledig hield. In elk geval moest het een zeer winst gevend bedrijf zijn, dat hem in staat stelde den grooten mijnheer uit te hangen; om daar achter te komen en er zijn voordeel mee te doen was de reden waarom hij zijp dagen doorbracht in dat saaie Engelsche dorpje en een nachtelijke wandeling on dernomen had. Zoo liep hij langzaam, met een sigaar in den mond, voort, alsof hij zich op den Boulevard St. Michel bevond en vol be langstelling het drukke verkeer gadesloeg, op een behoorlijken afstand gevolgd door den detective-inspecteur. Eensklaps wierp hij het eindje sigaar teeg, blies de laatste, rookwolk uil en ver snelde zijn pas. De detective, die zijn prooi scherp in de gaten hield, kreeg het er in den nacht zonder maan niet gemakkelijker door. Hij moest den baron op goed geluk volgen, daar het noodzakelijk was op een behoorlijken afstand te blijven en zijn aan wezigheid niet te verraden. Het kwam hem voor, dat Rastillac po gingen deed om hem kwijt te raken en dit maakte hem des te waakzamer om uit te vinden wat de baron in zijn schild voer de. Hij bleef stilstaan om te luisteren, maar toen hij geen geluid meer hoorde, weré het Myrtie duidelijk dat de Eransch- VRIJWILLIGE OPKOMST IN DIENST. Circulaire van den minister. De minister van Defensie heeft een cir culaire aan de burgemeesters doen toeko men betreffende het groot verlof aan dienstplichtigen. De minister deelt daarin mede, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van de artillerieën van de cavalerie, voor wie de eerste oefe ning op '28 Maart eindigt. Deze dienst plichtigen zullen derhalve op laatstge noemden datum in hel genot van groot verlof worden gesteld. Tevens is de reeds aangekondigde le- gprorder verschenen, waarin de minister den commandant, bij wiens corps dienst plichtigen langer in werkelijken dienst worden gehouden, machtigt aan grootver lofgangers van zijn corps te vergunnen, vrijwillig in werkelijken dienst te komen, voor zoover zij anderen voor wie de dienst is verlengd, kunnen vervangen. Aan de dienstplichtigen, die deze ver gunning krijgen, wordt met toegestaan, dezen dienst tusschentijds af te breken Dit moet met nadruk onder hun aandacht worden gebracht. E«n goéde tijding. Tolgeld Hdastrechtsche Brug opgeheven of verlaagd. ■Wij vernemen van goed ingelichte xijile, dat het gemeentebestuur van Gouda ern stig overweegt dit. in aansluiting aan bereids door zijn voorzitter in de raads vergadering van 5 Februari j.l. ter zake gedane mededeelingen om aan de be zwaren, die in de Krimpenerwaard hoe langer hoe meer rijzen tegen tolheffing op de Haastrechtsche Brug, op eenigerlei wijze tegemoet te komen. Ron- on Tourclub. y Giessondam. De ren- en tourclub „Mer- wede" hield in de zaal „De Harmonie" een propaganda-avond ten bate van het Steun fonds, welke ten doel heeft financieel niet- sterke leden in staat te stellen deelt te ne men aan wielerwedstrijden buiten de ge meente. De voorzitter, de heer Van der Zalm, opende de vergadering, waarna de heer Dorus Nijland een interessante cau serie hied, waarin hij verschillende din gen behandelde, die voor een renner van groot belang zijn, zooals verzorging van het lichaam, de voedijtg en ook de klee ding. Tijdens de pauze was er een attrac tie, waaraan mooie Drijzcn waren ver bonden. Medewerking Verleende „The Happy Band" uit Gori^chem en een hu morist. Aan het einde werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Giessondam. Onder groote belangstelling werd in de zaal „De Harmonie" een ju- bi'eumavond gehouden van de metaalbe- werkersvereeniging. Feestredenaar was de heer Walther van Dordrecht, die een his torisch overzicht gaf van de vereeniging, man verdwenen was. Er was niets m van hem te bespeuren. De mogelijkheid was niet uitgesloten, dat hij nog in de huurt was, doch Myftle kon niet uitma waar hij zich bevond. Ja; Rastillac was hem ontglipt en be- grypend dat het hopeloos was om in het pikdonker zijn spoor terug te vinden, over legde hij wat hem te doen stond. Het zou ongetwijfeld het beste te zijn naar de Hal te gaan en daar een oogje in 't zeil te houden. Dat zou Rastiliac's doel wel zijn. Myrtle had op de aankomst der treinen gelet en opgemerkt dat een rijk-gekleede en met juweelen behangen gast dien avond gearriveerd voor de Hall was. Dus keerde hij om, in de fichting van het dorp en was van plan ingeval h u op zijn beurt achtervolgd werd, te doen alsof hij n den Drakenkop terugging, om daarna het huis weer door het perk te nadeien. half uur daarna bereikte hij, sluipend door liet donkere struikgewas, de Hall. Terwijl hij heimelijk om het huis liep. kon hij niets verdachts ontdekken, ze fs niet de scherpe oogen, die hem met spottend* min achting van achter een groep laurier- boomen gadesloegen. Meenend, dat hy er het eerst was aan gekomen, zocht Myrtle een veïborgen plek uit, vanwaar hij het gezicht had op het veldpad, uit welke richting hij verwacht te dat Rastillac komen moest. De oogen, die op hem waren gericht ge weest tot hij in de duisternis opgenoi was, richtten zich nu mot grooter belang stelling op een lichtstraal, die aan een der bovenvensters verscheen. Ternauwernood had hij het licht opgemerkt of het ver dween weer even p'otseling als het geko men was. Maar de oogen achter de lau- rierboomen wachtten met spanning op iets anders en dit wachten werd spoedig be loond. Een sterke lichtstraal schoen tus schen een kier van de gordijnen, die voor het venster gotiofcken waren, toen ver dween het vti^er. Daarop werdén de tek- gedurende al die jaren. Medewerking ver leende het cabaretgezelschap B.M T. ui' Gorinchem. De afond had verder een ge zellig *n aangenaam verloop. Ziokenhuishulp. Gietoondam. Onder voorzitterschap van den heer A. van Bennekura werd in de zaal van den heer A. Bakker de jaarver gadering gehouden van de vereeniging uZiekeéhui8hulp". Na epn kort openings woord te hebben gesproken, las de secre taris het jaarverslag waaruit bleek, dat het ledental op 1 Januari 1936 bedroeg 1968 personen. Ook bleek dat 1935 een voordeelig jaar is geweest, daar weinig operatiegevallen voorkwamen. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat er in 1935 een batig saldo overbleef van f 1811,62. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Baggerman, A. van Meeteren en B. M. van Noordennen. Tot lid der controlecommissie werd herbenoemd de heer H. van Bennekum. Besloten werd de vergoeding van operatiekosten te brengen van f 60 op f 70 maximum en voor Rönt genfoto's van f 15 op f 20. Op voors'el van het bestuur werd besloten polikliniekkaar- ten te verstrekken, n.l. 1 kaart voor een gezin van 1—3 personen; 2 kaarten Voor een gezin van 46 personen en 3 kaar'en by meer personen in eep gezin, met dien verstande, dat elke kaart slechts door een persoon gebruikt mag worden. Bij het hoofd van de openbare la gere school in wijk B werden 27 nieuwe leerlingen opgegeven. Met 1 Mei begint het nieuwe schooljaar. Kort raadsverslag. Langerak. In de Dinsdagvoormiddag gehouden voltallige raadsvergadering, on der voorzitterschap van den burgemeester, werd medegedeeld dal Ged Btatpn de be slissing op de ingezonden bouwverorde ning hebben verdaagd. Na uitvoerige uit eenzetting werd op vooistel van en W. met algemeene stemmen besloten te vol doen aan het verzoek der c mnnissio tot verbetering van den Zuidelijken Lpkdyk met den Zouwendijk, tot het verleenen van een bijdrage aan het waterschap de Al blasserwaard. Tevens werd besloten den raad van Ameide te verzoeken, spoedig bedoeld adres wederom m behandeling te willen nemen. Tevens besloot de raad lot eea bijdrage van 10 cent pér inwoner aan het Borg stellingsfonds, uitgaande van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, waarom trent in de vorige vergadering reeds in principe was besloten. In verband met de verrichte werkzaamheden op do nlgemeene begraafplaats, bleek het noodzakelijk, een nieuwe verordening vast le stellen betref fende de Keffing en invordering van be- graafrechten. Daartoe werd met algemee ne stemmen besloten. Korf raadsverslag. Molenaarsgraaf. In de raadsvergadering van Vrijdag 20 Maart waren alle leden aanwezig. Deze vergadering was belegd ter vaststelling van een nieuwe algemeene politieverordening. Nadat besloten was een kleine wijziging aan te brengen in de ge- meente-begrooting, dienst 1935, zeide "de voorzitter, dat de in 1906 vastges'e de en de daarna vele malen gewijzigde algemee ne politieverordi ning in verschillende op- zich'en onvolledig en veroude.d is, waar om spr. in samenwerking met den ge meente-veldwachter een concept-verorde ning had samengesteld, bevattende een 100-tal ar'ikelen en waarover de ambte naar van het openbaar ministerie zijn vol-' doening heeft uitgesproken en slechts eeni ge kleine wijzigingen had aanbevolen. Be houdens eenige wijzigingen, welke werden aangebracht, werd het ontwerp zooals het door B. en W. was aangeboden, vastge steld. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet aL leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, word» veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen von ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de'gevolgen van go- vatte koude, voorkbmt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bij: Hoest-Griep-Bronchitls-Atthma [Verfioóq3뻫'Wno 75«nM 1 M-rUandePiijze" SVlIISk In verband met de bepaling der veror dening, dat de leden van de brandweer moeten zijn voorzien van een herkenningsi- teeken, werd besloten over te gaan tot den aankoop van een aantal banden, welke oao den arm bevestigd moeten worden. Exfra giften. Bleskensgraaf. Tijdens don bidstond voor het gewas werd in de Ned. Herv. Kerk aan extra giften gecollecteerd 1 bankbil jet van f 50 en 2 van f 10, terwijl Zondag avond tijdens een rouwdienst werd gecol lecteerd 1 bankbiljet van f 50. Het timmerwerk vpor een te bouwei landhuis voor rekentng van den heer Tukker te Beekbergen, is bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan den heer K Ooms alhier. De verkiezing van een hoofdinge land voor hel hoogheemraadschap Alblas serwaard met Arkel beneden de Zouwe, zal plaats hebben op Woensdag 1 April in het gemeentehuis alhier. ken behoedzaam uiteen geduwd en de ge stalte van een man werd vaag zichtbaar, terwijl hij vlug in de richting van de stal len liep, juist aan de andere zijde, van waar de wakkere Myrtle de wacht hield. Het was omstreeks dezen tijd dat Archer Cardon, na voorgewend te hebben dat hij naar bed ging, de Grange verliet, eerst over den grooten weg liep en vervolgens langs het pad. dat door het park na»r de Hall voerde Hij was met grooter omzich tigheid dan ooit te voren te werk gegaan, om Inspecteur Myrtle's waakzaamheid gaf hij niet; hij had een aannemelijke verkla ring voor zijn aanwezigheid op dit uur in hel paik, ingeval hij dit heerschap tegen kwam. Maar liet was de spionneerende de Rastillac, dien hij vreesde. Daarom was hij dien avond extra voor zichtig Hij had een duplicaatsleutel van de kleine tuindeur, die toegang gaf tot het huis, maar vannacht besloot hij eerst rond te speuren om le zien of alles in orde was eer hij binnenging. Hij zorgde er wel voor onder de beschutting der boomen te blij ven, eerst toen hij een tweehonderd meter van het huis verwijderd was, verliet hij het pad en sloop, ter dege op zijn hoede, door de struiken. Myrtle, die een paar scherpe oogen be zat en langzamerhand aan de duisternis was gewend, zoodat hij de vage omtrek ken van de dingep kon onderscheiden, had, toen Archer (Jardon nadetbij kwam, een veelbetekenende liewêging opgemerkt in het donker, dat zijn oogen trachtten te doordringen Hy was overtuigd dat de man, dien lAj verwachtte, gekomen fras en hij verdubbelde zijn waakzaamheid, zich naar een plek begevend, waar zich "een opening in het struikgewas bevond en waarlangs de naderende figuur moest ko men. Maar de slimme Archer Cardon liep er niet langs. Hij nam een grooter bocht en was aan het laurierboschje gekomen, dal kort te voren een van de andere nach telijke spelers als schuilplaats hai gediend. terwijl de detective een meter of dertig verder op zijn komst stond te wachten. Toen hy tot de conclusie gekomen was, dat de kust vr.ij was, wilde Cardon juist' van zyn observatiepost 'wegglippen om naar de huisdeur te loopen, toen zyn oog getroffen werd door een vaag omlijnde ge stalte, die zich in de schaduw van het huis Zichzelf gelukwenschend dat hij zoo voorzichtig was geweest, zocht hij de be schutting van het boschje weer op en keek scherp toe. De gestalte sloop verder tot deze onder aan het venster van de kamer kwam, die het tooneel van de nachtelijke manoeuvre zou worden. Daar bleef de man staan. Een lang, donker „iets" bewoog achter hem aan, verbaasd vroeg Cardon zich af wat dit "kon zijn, tot hij het plot seling herkende. De gestalte droeg een ladder, iets anders kon het niet zijn! Zyn vermoedens werden bevestigd! De man liep een eindje van de muur af; hij scheen zijn omgeving goed op te nemen. Toen werd de ladder overeind gezet en met groote voorzichtigheid onder hel raam geplaatst Heel bedaard en langzaam, op iedere sport even wachtend, begon de man naar boven te klimmen, eindelijk was hij met zijn hoofd op de hoogte van het raamkozijn Toen bleef hij bewegingloos staan, alsof hij naar binnen keek Onhoorbaar kwam Car don uit de struiken te voorschijn en sloop op handen en voeten naar de ladder toe. Na de uren van felle smart, die op Ma rion's beschuldiging gevolgd waren, was Sibyl tot een vast besluit gekomen. Zy zou zich met haar eigen oogen van de waarheid van Marion's bewering overtui gen en als ze de bewijzen hadv dan zou ze een ernstig onderhoud met haar vader hebben en niet rusten voor ze hem zoover gekregen had, dat hij er een eind aan maakte. Wed haar verteld was, had baar in namelooze ellende gestort. Dien morgen had zij het leven zoo heer lijk en vreugdevol gevonden. Ze scheen alles te bezitten, wat de wereld haar bie den kon ha»r beker van geluk was over vloeiende. Dien avond was haar geluk met één slag vernie'igcl. Fortuin, positie, liefde, al les was weg, alleen de vieeselijkste schan de bleef over. Haarvvader een diefl Dé Woorden schalden in Ijaar ooren; ze had het gevoel alsof een dolk in een woyd Wérd omgedraaid. Haar lieve vader, $ie, tot Ri chard gekomen was, voor haar, de eenige man ter wereld geweest was om lief te liebuen. te bewuu leren, te ïehpecteeren. Haar vader een bedrieger, een dief, die m'«'"Wn pcarroMcerd zou worden? 0, zou dat waar zijni moest ze dat van hem gelooven? I)an was er de kwestie van haar verlo ving. Daar moest, zei ze bij zichzelf, di rect een eind aan gemaakt worden. Ze had Marion niet noodig om haar dat te zeg gen. Voor een natuur als Sibyl Brayshaw was liefde mylcn ver verheven boven tee- dere genegenheid; liefde en oneer konden niet samengaan Dus die droom was voor bij. Morgenochtend moest de verloving ver broken worden Welke reden ze zou óp- geven, dat wist ze nog niet. Haar bitter ste gedachte was dat het armzalige ex cuus, waarmee ze voor den dag moest ko men, haar in Richard's oogen zou verla gen, hij zou haar wreed, grillig en ver achtelijk vinden. Maar toch moest het go- beuren. De klok, die op haar toilettafel stond en bijna half tWhalf wees. herinnerde liaar aan de afschuwelijke taak, die haar te wachten stond. V ug verwisselde ze haar avondjapon voor een kimono. Daar na draaide ze het licht uit, opende zachi le deur en liep de gang in.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4