i Uit ons Regeeringshuis Melk bluft de gezondste drank SUNLIGHT-OMSLAGEN MirtiKfiiir^» SCHOONHOVEN °"be8tuurd» raast door Plaatselijk Nieuws cMckkjz. unite tonotm Wat geeft de Radio. yy. Paul C.Kai ser feuilleton. Wolven in schaapsvacht Plaatselijk Nieuws EXTRA GESCHENKEN OP TOT 30 MEI 2 VRIJDAG 3 APRIL 1936 De minister van oorlog ral het commando over deze troepenmacht op zich nemen Anderzijds wordt gemeld, dat de commu nisten die in het Zuiden van Hopei ver schenen, zijn teruggedrongen. NEGUS GEEFT DEN MOED NIET OP ADDIS ABEBA, 8 April. Volgens hier ontvangen berichten concentreert de Negus zijn troepen thans weer vvoor een aanval welke door hemzelf zal worden geleid. NIEUW UITSTEL VOOR HAUPT- MANN. TRENTON, 3 April. De jury zal, naar ln welingelichte kringen wordt vernomen een nieuw uitstel van executie voor Jlauptmann vragen. De procureur Mar shall verklaarde, dat de jury inzake het geval-Wendel nog geen definitief besluit heeft genomen. Slechts is besloten, het onderzoek te staken en te hervatten in dien men dit nuttig zai oordeelen. KERK EN STAAT IN MEXICO. MEXICO CITY, 3 April. Een groep Roomsch Katholieken uit Ciudad Carmen in den staat Campeche heeft een verzoek schrift doen toekomep. aan president Cor- dinas, waarzij hem vragen zijn invloed te willen aanwenden om van de autoriteiten te verkrijgen dat de wet volgens welke geestelijke^, hun ambt slechts mogen uit oefenen, indien zij gehuwd zijn, wordt her roepen. HERMANN A. SCHREUDER 75 JAAR. HERMANN A. SCHREUDER. Dinsdag 7 April za! de stichter van de Vernis-, Verf en Japanlakkenfabriek, de heer Hermann A. Schreuder, 75 jaar wor den. Dit geboortefeest van den nog steeds onvermoeiden werker valt ongeveer sai met het 50-jarig bestaan van de fabriek, dat in Februari in eigen kring is gevierd. Dinsdag nu zal tegelijk met den verjaar dag ook de oprichting worden gevierd. Er zaJ Dinsdag in Hotel Belvédère van 3 tot 5 uur receptie gehouden worden en op die ontvangst zal bet personeel .der fabriek den oprichter een huldeblijk aan bieden. Den volgenden dag, Woensdag, zullen fabriek en kantoor gesloten zijn en het geheele personeel, ongeveer 50 menschen, zullen per auto een tocht maken langs de bloembollenvelden en naar het vliegveld Schiphol. Vervolgens wordt een boottocht door Amsterdam en de haven gemaakt en de dag zal worden besloten met een bezoek aan de revue van Buziau. BRIGADE-COMMANDANT. De heer A. Burggraaf, brigadier der rijksveldwacht in de brigade Schoonho ven, is met ingang van 16 April benoemd tot brigadier-majoor in de brigade Woer- BEGRAFENIS G. EIKELENBOOM. Woensdagmorgen is het stoffelijk over schot van den heer G. Eikelenboom, die deze week tengevolge van een beroerte overleed, ten grave gedragen. Er was bui tengewoon groote belangstelling van de ÉÓmkpreenigingen, waarvan de overledene lid W&^itzooals de Vara-afdeeling en de afd. Instituut voor Arbeidersontwikke- ling. *De baar werd gedekt door een krans van Vara en Instituut samen (de heer Eikelenboom was penningmeester van de Vara-afdeeling). Verder was er een krans van de muziekvereeniging T.A.V.E.NU., waarvan de ontslapene eveneens verschei dene jaren lang lid was De voorzitter van de Vara-afdeeling, de heer G. Peerbolte, sprak enkele woorden aan de geopende groeve. Hij richtte zich tot de familie en zeide, dat het moeilijk w hier woorden van troost te vinden, daar de heer Eikelenboom zoo'n groote plaats in veler harten innam. Hij wekte de zoons op, om hun moeder tot steun en troost te zijn en de yoetsporen van hun vader te volgen. Aangaande den overledene zeide spr hem 'gekend, te hebben als een seri eus en hard werker, aan wien Vara en In stituut veel te danken hebben. Voor alles wat hij gedaan had,'bracht Spr. hem har- kleuterschool. Ditmaal brachten de openbare lessen der beide klassen in de Jan Kortlandschool, op Maandag en Dinsdag een verrassing. Behalve het gewone programma werd bij de tooverlantaarn door mej Wolthoorn verteld. De kinderen apprecieerden dit zichtbaar en hoorbaar, want vol animo speelden zij mee in de toovergebeurtenis- sen zoodat de aanwezigen dikwijls harte lijk lachten om de grappige opmerkingen. Het eraan voorafgaande programma bracht, evenals ieder jaar, de ouders in verrukking en bewondering. Niet om het feit dat het hun eigen kinderen zijn, doch juist, omdat ze de moeilijkheden kennen van t omgaan met die kleintjes, zijn ze altijd weer verrast en verheugd over de nuttige en aardige kennis, die de leidsters met mej. Wolthoorn aan 't hoofd, hun leerlingen weten bij te brengen. Een oomediestukje was dit jaar iets, nieuws en zeer geslaagd. ■Spelletjes, zingen en op de muziek loo- pen brachten afwisseling in het program ma. Ledenvergadering. Dinsdagavond heeft de vereeniging Schoonhovensche Kleuterschool in het Nutsgebouw een ledenvergadering gehou den, die slechts zeer matig was bezocht. De oommissie, belast met het nazien van de rekening en verantwoording der penningmees!eresse, had de administratie gecontroleerd en accoord bevonden. De' vergadering heeft mevr. Visser Prins en mevr. Hoogenboezem—Verkerk als bestuursleden herkozen. AMERICAIN BIOSCOOP. In het Journaal dat aan twee-films «voor afgaat zien we o.a. de koningin en de prin ses in Tirol, waar prinses Juliana zich vermaakt met skiloopen. Als eerste film wordt vertoond een vroolijke operatie, een operatie-operette, waarin bekoorlijke ver pleegsters in zwierige oostumes sierlijke dansen uitvoeren om den patiënt heen, zoodat diens bloeddruk stijgt tot boven de uiterste grens. De hoofdfilm, welke Woensdagavond in Hotel a la Station werd vertoond, was het spannende verhaal van „Mij behoort de wereld". Een man komt in het bezit van een toestel, waarmee hij zich onzichtbaar kan maken, het wordt hem echter ontsto len en dan volgt de uiterst moeilijke ver volging en strijd mot een onzichtbaar en ongrijpbaar wezen. Men ziet aan een ri vieroever de, voetstappen van den onzicht- haren in het natte zand zich afdrukken, zonder dat de maH zelf is te zien en een oplossing van het geval is wat afge- «lefcje; het blijkt een droom te zijn. Het is jammer van dat ontnuchterende slot, daar er toch -niet zooveel fantasie voor noodig geweest Was om een einde aan de zeer boeiende en romantische film te maken, dat den toeschouwer meer bevredigd zou GEVONDEN. Een sleutel, een gen politie-bureau. Inlichiin- BERGAMBACHT EN HET WEGEN PLAN. Bergambacht. In zijn vergadering van 27 Maart heeft, zooals gemeld, de ge meenteraad (met 9—1 st.) besloten, niet in te gaan op het voorstel der Commissie van Weg en Brug inzake de wegen. Wij laten hier de omschrijving der mo tieven volgen, zooals die in het raadsbe sluit is opgenomen. De Commissie voor Weg en Brug stelde voor te besluiten: A. tot het verleen en van een jaarlijk- sche bijdrage aan de Provincie Zuid-Hol land in het onderhoud van den Centralen weg door de Krimpenerwaard van Krim pen aan den IJssel iïaar Bergambacht; B. tot overname van de Provincie Zuid- Holland van het onderhoud der tertiaire wegen, voorzoover deze in deze gemeente zijn gelegen; C. lot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling van het onderhoud van de tertiaire wegen in de Krimpener waard. De bezwaren van B. en W. tegen dit voorstel zijn: le. Voor aanleg van nieuwe wegen, het onderhoud van en het toezicht op de be staande wegen in de Krimpenerwaard is geen nieuw in te stellen lichaam in den vorm van een „Wegschap" noodig, aan gezien het hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard cq. de polderbesturen voldoende deskundig op dit gebied zijnen •ver het benoodigde personeel beschikken jm deze thans op hen rustende taak be hoorlijk te Mijven volbrengen, mits, even als aan het itl te stellen Wegschap zal moeten geschieden, uit de openbare kas sen voldoende geldmiddelen beschikbaar worden gesteld om een en ander te finan cieren. 2e Aan dijkgeld brengen de ingelanden van de Krimpenerwaard op f 5 per ha., aan fïolderlasten f 6 per h.a. plus de grondbelasting- Het aantal ingelanden be draagt 2888, het aantal belastingbetalers j in do Krimpenerwaard 4771 is 14 pCt I van het totaal aantal inwoners, zijnde 34207. Wanneer het in te stellen „Weg schap" geld voor zijn beheer tekort komt, zal dit moeten worden bijgepast door de gemeenten. Uit vorenstaande cijfers valt te concludeeren dat dit geld grootendeels in don vorm van gemeentebelasting zal moeten worden opgebracht door de inge landen uit de Krimpenerwaard. 3e. Volgens artikel 5 van de ontwerp gemeenschappelijke regeling krijgt deWeg- schapsraad de bevoegdheid om belastin gen te heffen, als bedoeld in art. 280 en 281 der gemeentewei Dit beteekent we derom een verzwaring van lasten voor de eigenaren van de landerijen; 4e. De tertiaire wegen zijn aanvankelijk „jmaakt voor het locale verkeer. De loca- liteit had terecht de zorg voor die wegen. DOOS 2OCT. TUBE 40 EN 60 CT. Tegenwoordig zijn echter deze wegen ook voor het snelverkeer bestemd, zoodat het begrip locale wegen althans in de Krimpenerwaard is komen te verval len. Het gebruik van de tertiaire wegen voor het algemeen verkeer eischt dat de zwaardere onderhoudskosten tengevolge van het verkeer gedeeltelijk worden ge dragen door rijk en provincie; 5e. Blijkens volgno. 1 van de begrooting van aanleg en exploitatiekosten wordt van het r*jk een subsidie in de loonen ontvan gen van f 70000. Bij het tewerkstellen van werkloozen uit de gemeenten moet de gemeente, waaruit werkloozen komen, bij dragen in die loonen tot een gelijk percen tage als in de steunuitkeeringen aan werkloozen betaald wordt. Dat heeft tot gevolg dat verschillende gemeenten in de Krimpenerwaard enkele -percenten in die arbeidsloonen hebben bij te dragen, maar Bergambacht naar den huidigen toestand ongeveer 39 pCt., wat een ongelijke fi- nancieele druk op de ingezetenen-ingelan den veroorzaakt; 6e. In artikel 3 van de ontwerp ge meenschappelijke regeling worden voor sommige gemeenten o.a. voor Lekkerkerk wegen opgesomd, die ongetwijfeld tot de bebouwde kom der gemeente gerekend moet worden. Eveneens een ongelijke ver deeling van lasten; 7e.* Voor bet Oostelijk deel van de Krimpenerwaard bestaat geen behoefte aan den Centralen weg. Wanneer de hoofdweg GoudA Bergstoep Schoon hoven tot stand Je gekomen, hebben de in dat gedeelte vaiTde Krimpenerwaard ge legen gemeeftfen een uitstekende verbin ding met Rotterdam, zoodat de Centrale weg voor deze gemeenten overbodig 1 worden geacht. Deze weg, die van de ge meenten een jaarlijkdche bijdrage van f 600 per K M. vraagt, maakt het voorstel van Weg en Brug voor deze gemeente on aannemelijk. Met B en W. stelt de raad voorop, dat verbetering van de 'Wegen in de Krimpe nerwaard noodzakelijk is; dat de lastenverdeeliog echter in het voorstel van „Weg en Brug" onjuist ifl dat het gebruik, hetwelk van de wegen in de Krimpenerwaard voor het algemeen verkeer wordt gemaakt, vordert dat door de hoogere instanties i.e. Provincie en/of Rijk een aanzienlijk deel in de kosten van reconstructie dier wegen worde bijgedra gen; dat overigens aan het voorstel voor noemd nog ernstige bezwaren verbonden zijn, zooals door B en W. is aangegeven. Op bovenstaande motieven heeft, zoo als gemeld, de raad (met 9 tegen 1 stem) besloten, op het voorstel van de Commis sie voor Weg en Brug voor deze gemeente niet in te gaan. Het zomert al. Krimpen a.d. IJssel. Mét ingang van Zaterdag zal aan de werklooze steuntrek- kenden geen brandstoffentoeslag meer ge geven worden. Ook personen die hij de werkverschaffing tewerk gesteld zijn en personen die door het Burgerlijk Armbe stuur ondersteund worden zullen geen brandstoffentoeslag ontvangen. Krimpen a.d. IJssel. Veilingbericht. Aan gevoerd werden 2800 eieren. Prijzen: Kip peneieren f 2,40—f 3, eendeneieren f 2— f 2,25. Voor kaas werd f 0.20—0.24, voor weiboler f 0.72 per -pond besteed. Dat de ecQnomiscbe toestand in onze gemeente den laats ten tijd verbetert, blijkt wel uit het aantal leerlingen, dat de cen trale werkplaats (werkplaats voor jeugdi ge werkloozen) bezoekt. Beliep dit in het begin van 1936 ongeveer 70 leerlingen, thans is dit aantal gedaald tot 24. De postduivenvereeniging „De Vriend schap", aangesloten bij de nieuwe Rotter- damsche Postduivenbond, zal Zonclag het vliegseizoen 1936 openen. Als btginstaüon is gekozen Gouda, afstand 17 K M. Deze wedvlucht zal gehouden worden voor oude duiven. Het bestuur van de Vakteekenschool zal Zaterdag een tentoonstelling houden van teekeningen, welke de leerlingen in hei I afgeloopen jaar vervaardigden. De ten- toonstelling zal gehouden worden in hei nieuwe leslokaal aan de WeteringsingeL Zaterdag 4 April. Hilversum II. 301.5 M. V.A-R.A 8 uur üramofuon, V.P.R.0. 10 uur Morgenwij ding; V.A.RA-. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 12.45 Uur Gramofoon; 1 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 2 uur ,jStachanow, de Toovenaar". Lezing door Ir. J. M. Schetter; 2.20 uur Concert door het V.A. R.A.-Orkest; 2.50 uur Platen der maand, 3.10 uur Voor de Schaakliefhebbers door S. Landau; 3.30 uur Concert door het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest; 4.30 uur Van het Witte Doek. Filmpraatje door H. G. Cannegieter; 4.50 uur Concert door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest; 5.40 uur Letterkundig overzicht door A. M. de Jong, V.R.O. 6 uur Bespreking yan Boeken en Declamatie door Johanna Op- i; VA.R.A. 7 uur Opvoering van het Muziekdrama „Boris Godoenof"; 7.15 uur Film en Theater; 7.25 Vervolg opvoering .Boris Godoenof" (2de tafereel); 7.40 uur Toespraak door F. A. Hof; 7.50 uur Ver volg opvoering „Boris Godoenof (3de ta fereel); 8.05 uur S O.S.-herichten; 8.07 uur Nieuwsberichten; 8.15 uur Wij vragen uw aandacht voor 8.20 uur Vervolg opvoering „Boris Godoenof" (4de tafe reel); 8.45 uur V.A.R.A.-Varia, daarna: Gramofoon; 9 uur Dansmuziek door het V.A.R.A.-Orkest; 9.45 uur Ferry vertelt: „Hoe mijn liedjes ontstonden"; 10 uur Nieuwsberichten; 10.05 uur Concert door het V.A.R.A.-Orkest; 11 uur Men vraagt en wij draaien; 11.40 uur Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. K.R.O 8—8.15 Wij beginnen den dag; 8.159.15 Concert? 10-1030 Gramofoon; 10.30—11 Muziek- uitzending voor fabrieken; 1111.30 Gra mofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.15—12.40 Gramofoon; 12.40—1.30 Concert door het K.R O.-Orkest; 1.30—2 Gramofoon; 2— 2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Sporthalfuurtje door P. Olthoff; 3—4 Kinderuurtje; H I.R.0. 4 uur Gramofoon; 4.10 uur Lezing voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" door J. Ka- kebeeke<: „Vergissingen, die winst brach ten"; 4.30 uur Gramofoon; 4.35 uur Lezing voor de Nat. Bond van Instrumentmakers -stemmers door G. J. Blokhuizen: „Is de geregelde verzorging van de piano en het orgel noodzakelijk?"; 4.55 uur De H.I. R.O.-poèt; K.R.O. 5—5.30 Concert door de K.R.O.-Boys; 5.305.45 Esperantonieuws door P. Hoilker; 5.456 Concert door de K.R.O.-Melodisten; 6.05-J6 90 Concert door de K.R.O-Melodisten; 6,206.45 Journa listiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.45—7 Gramofoon; 7.15—7.35 Katholieke Radio Volks Universiteit. Natuurkunde: De aanwezigheid van aardolie" door Mr. Dr. W. A. J. M. van Waterschoot'van der Gracht; 7.35—8 „Lichtbakens". 10-minu- ten-overpeinzing door Henri de Greeve. Met muzikale omlijsting; 88.10 Nieuws berichten en K.R.O.-mededeelingen; 3-10 8.25 Attueele aetherflitsen; 8.25—8.30 Gra mofoon; 8.30—9.15 Concert door het K.R. O.-Orkest; 9.159 30 „Reisprogramma's in Roomsch verband" door F. X. M. Schip horst; 9.3010 Solistenconeert door het K R O.-Orkest; 10—10.15 Het Passiever haal van Cyriel Verschaeve. „Jezus van Nazareth, Koning der Joden". V. Kruisi ging en Dood door Else Flügel; 10.15— 10.30 Bezinning in schoonheid; 10.30 1035 Nieuwsberichten; 10.3512 Gramo foon. Zondag 5 April. Hilversum II. 301.5 M. V.A.R.A. 8.56 uur Orgelspel; 9 uur Voetbalmededeelingen; 9.05 uur Tuinbouwhalfuurtje. S. S Lan- tinga: „Diverse tuinwerkzaamheden in dit seizoen"; 9.30 uur Orgelspel; 9.40 uur Opvoering van „Boris Godoenof, muziek drama in 4 bedrijven en 8 tafereelen; 10 uur „Selectiviteit" II. door Piet van Duin; 10.15 uur Vervolg opvoering „Bo- ris Godoenof (zesde tafereel); 10.40 uur Damlessen voor adspirant-dammers door J. Groenteman; 10.55 uur Vervolg opvoe ring^ „Boris Godoenof (zevende tafereel); 11.15 uur Van Staat en Maatschappij door A. Pleysier; 11.30 uur Vervolg op voering „Boris Godoenof (achtste tafe reel); A.'V.R.O. 12—1.30 Concert door het Omroep-Orkest; en „Het Schilderij van de maand Esproken door Henri H. van Calker; 1.30—.pl.m. 4.45 Uitzending van Nieuwpocrt. Bij het begin van den nieuwen cursus zijn op de (Openbare la gere school 0 nieuwe leerlingen ingeschre ven, terwijl een afschrijving plaats vond tot een gelijk getal. Te Langerak wewlen op de openbare lagere school slechts 3 nieuwe leerlingen toegelaten, terwijl één leerling de school heeft verlaten. Nieuwerkerk a.d. IJssel. B. en W. heb ben aan de vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift te Amsterdam .vergun ning verleend tot het houden van een col lecte op 12 Mei. Gedurende de maand Maart zijn in irevenj 9 man- UB ma,anu fliaa het bevolkingsregister ingeschreven» man nelijke en 7 vrouwelijke personen en afge schreven 8 mannelijke en 8 vrouwelijke personen. Aan het einde van Maart stonden ten kantore van de arbeidsbemiddeling 127 personen als werkzoekenden ingeschreven Het aantal werkloozen, dat volgena de de opvoering van de „Matthaus Passion"; 4.455 Sportberichten, daarna Gramo foon; V.A R.A. 5 uur Men vraagt en wij draaien; 5.30 uur Voetbal van don dag; 5.45 uur Sportuitslagen, daarna Gramo foon; V.P.R.O. 6 uur Kampjeugd van de Vrijzinnig Chr. Jeugdcentrale zingt; 6.30 uur Dirk Coster: „De Paaschgedachte in Goethe's Faust; 7 uur Studiodienst. Voor ganger: Ds. D. v. d. Most van Spijk; A.VR.O. 8—8.15 Nieuws- en Sportbe richten, daarna Mededeelingen; 8.13—9 Concert door het A.V.R.O.-Aeolian Orkest met medewerking van Sopraan, Tenor, Sextet en Harp; 9—9.15 Radiojournaal; 915—10 Gramofoon; 10—10.20 Clinge Doorenbos; 10.20—11 Concert door Ko- vacs Lajos en zijn Orkest; 11—11.10 Nieuwsberichten en Sportberichten; 11.10 12 Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. N.CR.V. 8.30— 9.30 Morgenwijding onder leiding van Ds. G. F. Westerman; K.R.O. 9.3010 Con cert; 10—10.45 Uitzending van de Hoog mis uit de St. Bavokerk te Nuth (L.); 11.45—12.15 Gramofoon; 12.15—1 Concert door het K.R.O-Orkest; 1—1.20 Boeken en Schrijvers; 1.20—2 Concert door het K.R.O.-Orkest; 2—2.30 Godsdienstonder richt voor ouderen, door D. Bont; 2.30 4.40 Opvoering van „Het lijden en sterven onzes Heeren; 4.40—5 Gramofoon; N.C. R.V. 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Voorschoten. Voorganger Ds. J. G Houtzagers; na den Dienst tot pl.m. 7.15 uur Zang door de Chr. -Zangverceniging „De Lofslem" te Voorschoten; pl.m. 7.15 —7.45 Gramofoon: K.R.O. 7.45—8.10 Cau serie door Dr. Paul Julien; 8.108.20 Nieuwsberichten en K.R.O.-mededeelin gen; 8.208.40 Concert door het K.R.O.- Symphonie Orkest (U.S.O.); 8.400.05 „Van dieren en vogels en vijftig zielen", door Wim Snitker; 9.109.30 Concert door het K.R O. Symphonie Orkest (U.S. O); 9.3010 Recital voor Cembalo en Viool; 10—10.30 Opvoering van „De aar de wankelt"; 1030—10.35 Nieuwsberich ten; 10.35—10.40 Gramofoon; 10.40—11 Epiloog door het Klein Koor; 1111.30 Lezing in het Esperanto door P. M. Brou wer. Bloemendaal. 245.9 M. 10 uur en 5 nur Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorgan ger. Ds. J. G Brussaard. Maandag 6 ApriL Hilversum II. 301.5 M. A.VR.O. 8—9 Gramofoon; 910 Kovacs Lajos en zijn Orkest (Gramofoon); 1010.15 Morgen wijding; 10.15-10.30 Gramofoon; 10.30— 12.15 Concert door de Groninger Orkest Vereeniging en Voordracht door Emile Kellenaers; 12.152 Concert door het Cantabilé-0rkest on Gramofoon; 2—3 Or- gelcbncert en Sopraan; 3330 Jules Verst rale draagt voor; 3.30—4.30 Concert door het Omroep-Orkest; 4.305.30 Re portage door Max Tak, uit de cabine van de Fox Film Corp. 5.307 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Gramo foon; 77.40 Oude muziek door het Mu seum Kwartet; 7.408 „Onze Natuurbo ter", Causerie door Dr. A. G. Breen, rijks- zuivelconsulent te Zwolle; 88.10 Nieuws berichten, daarna Mededeelingen; 8.10—9 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest en Zang; 9—J9.20 Zang door de Kon. Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor; 9.20 10 Concert door het Omroep-Orkest en Viool; 10-10.15 Gramofoon; 1015—11 Concert door het Renova-Kwintet; 11 11.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Concert door het Juga-Orkest. Hilversum I. 1875 M. N.C.R.V. 8—815 Schriftlezing en Meditatie; 8.159.30 Gra mofoon; 10.30—11 Morgendienst door Ds. N. P. E. G. van Uchelen; 11—11.30 Lezen van Chr. lectuur; 11.3012 Grifformaerd Fry^k Selskip. Spreker: A. M. Wybinga: „Fryslan"; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30 2 Concert door het Ensemble Van der Horst en Gramofoon; 22.35 Uitzending voor Scholen; 2 35—2.45 Gramofoon; 2.45 3.15 Wenken voor de Keuken; 3.15 3.45 Gramofoon; 45 Bijbellezing door Ds. J. Kremer; 56 Viool, Piano en Gra mofoon; 6.056.30 Gramofoon; 8.30—7 Onderwijsfonds voor de binnenvaart; 7 pl.m. 7.15 Nieuwsberichten en Sportuit slagen; pl.m. 7.157.30 Radio-reportage, eventueel Gramofoon; 7.308 Vragenuur tje; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.159.45 Uitzending van de Evangelie samenkomst in de Geref. Kerk te Zaan dam, uitgaande van het Verband van Evang. Commissies in Nederland; 9.45— 10.30 Orgelbespeling; 10—1005 Nieuwsbe richten; 10.30—11.30 Gramofoon. steunregeling nitkeering ontvangt, be draagt thans ongeveer 75. Bij kon. besluit is goedgekeurd de verordening tot heffing van 175 opcenten op de hoofdsom der peraoneele belasting. Hiermede is de verlaging met 25 opcenten voor dit jaar een feit. Speel- en theetuin. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zaterdagmid dag opent de heer D. H. v. d. Sar een nieuwen speel- en theetuin. De prachtig aangelegde tuin bevat attracties, waarvan vele menschen dit seizoen volop kunnen genieten. Er is prima consumptie en de ondernemer noteert zeer lage prijzen, zoo dat wij ook den heer v. d. Sar een succes durven voorspellen. Nieuw-Lekkerland. Te Kinderdijk wordt Zaterdagmiddag niet gespeeld. Zwerver I gaat op bezoek bij Odivio te Rotterdam en Zwerver II bij H.B.S. Ill, eveneens te Rot terdam. 3 tweede BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 3 APRIL 1936 Vergadering van \N oensdag. Betere bescherming van minder- jarigen. De Tweede Kamer is Woensdagmiddag bijeengekomen ter behandeling van een aantal wetsontwerpen. Begonnen werd met de weging en aan- Tullnig van de bepalingen be rellende de leden in bet Welboot >an Mrafrecht ter betere bescherming van minderjarigen. Be voorgestelde bepalingen beetrgken twee onderwerpen: a. bestrijd,ng van ontucht met minderjarigen; b. bescherming van de jeugd tegen voor de eerbaarheid aansloo- telijke en zinnenprikkelende geschriften, '"lie heer v. d. H E ID E (S.D.) reide met reer groote reserve tegenover dit wetsont werp te slaan. Een gedeelte Tan de voor gestelde bepalingen kan hij waardeeren, andere niet. Hij was in 't algemeen van oordeel, dat het moeilijk is met de wet im moraliteit tegen te gaan, al meende hij, dat bepaalde feiten niet ongestraft kunnen blijven. Mevr. BAKKER-N ORT (V.D.) had deze voorgestelde wijziging in 't algemeen met instemming begroet. Zij was van oor deel, dat de minister ten aanzien van de bescherming van het jonge meisje wel wat verder had"\unnen gaan. DeMINISTERVANJUSTITIE Mr. VAN SCHA1K, meende, dat ver schillende van de voorgestelde bepalingen geen uitvoerige toelichting behoefden, om dat het wetsontwerp reeds een lange ge schiedenis heeft en de aanvullingen door verscheidene instanties, welke zich met de kinderbescherming bezighouden, zijn bepleit. De wet blijkt in de practgk groote lacunes te vertoonen; in een aantal zeden delicten konden de daders niet gestraft worden. In den tegenwoordigen tijd van nood druft is er bovendien alles voor te zeggen, heeft Paula gedaan Ze gif een nieuwe vorm nn de kleine be schuitjes. Vierkant zijn ze! Leuk! En lekker... nèt zoo lekker, als Alle beschuit van Paul C. Kaiser. 9 voor 6 cent. Met Paula-bon erbij. vierkante (kScAmÈ N.V. PAUl C. ICAISfclt. BESCHUITFABRIEKEN. ROTTERDAM 4 5 „Viel hij op zijn hoofd?'' mengde Bray- ahaw zich in 't gesprek." „Ja; ik geloof het wel, maar ik kon het niet goed zien." „Het slachtoffer," merkte Myrtle op, om Wilson in te lichten, „is Baron de Rastil- lac." „Ik heb den baron jaren geleden in Pa rijs leeien kennen," verklaarde Brayshaw onverschillig. „Maar nadat ik tot de con clusie kwam, dat hij een ongunstig type was, wilde ik niets meer met hem te ma ken hebben. Hij is me een paar dagen ge leden komen opzoeken om me te vertellen dat hij in moeiljjkheden verkeerde en te vragen of ik hem helpen wilde. Ik meen dat je hem in de hall ontmoet hebt, Wil son, dien avond dat je hier kwam logee- „Ja, ik herinner mij hem," gaf Wilson kort toe. „Heeft hij ook gezegd waarom hij naar Enge'and gekomen is, Sir Percy?" infor meerde Myrtle. „Hij trachtte mi|n belangstelling te wek ken voor een of andere duistere onderne ming om geld te maken," antwoordde Brayshaw onverschillig. „Maar ik moest natuurlijk niets van hem hebben." De dokter, die aan de buitenkant van het dorp woonde, verscheen spoedig. Na een vluchtige inspectie deelde hij mede dat Rastillac dood was. Het lichaam werd in 't hu.s gedragen, waar een nader onderzoek zijn voorloopige opinie bevestigde. De man was vau een groote hoogte omlaag geval len; op zijn hoofd terecht gekomen en was aan de gevolgen van een schedelbreuk dat minderjarigen meer bescherming on dervinden, tegenover overmacht van de zijde van l.en, in wier dienstbetrekking zij direct of indirect s aan. Na re- en dupliek werden (le algemecne beschouwignen gesloten. Bij de artikelen verdedigde- de heer G 0 S E LIN G (RK.) een door hem en den heer TERPSTRA (A.R.) ingediend amend'-ment om ook fctrafbaar te stellen dengene, die afbeeldingen, lectuur enz welke aanstootelijk zijn voor de eerbaar heid, aan minderjarigen aanbiedt, afslaat, tijde ijk afstaat, of toont, inuien hij (de dader) „ernstige reden heeft om te ver moeden", dat deze dingen voor de eer baarheid aanstootelgk zijn. De heer DONKER (SB.) zeide door de toelichting van de noodzakelijkheid van dit amendement niet overtuigd te zijn ge worden. De MINISTER zeide in de memorie van antwoord al te hebben laten door schemeren, dat hij geen principieele be zwaren tegen een wijziging als de boven bedoelde heeft. Hij vond het amende ment bij nadere overweging des te aan trekkelijker, daar hem gebleken was, dat daardoor ook het kwaad van slechte uit leenbibliotheken (die pornografische ge schriften uitlecnen) beter kan worden be streden. Het amendement werd bij zitten en op staan aangenomen. Het wetsontwerp werd x. h. s. aange nomen. Verlaging van salarissen. Aan de orde was vervolgens het wets ontwerp to. nadere wgziging van de rege lingen, houdende vaststelling van de bezol diging vau den Raad van Siate, de A ge- meene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair rechterlijke macht. Lfyheer BOON (V.H.; klaagde over de lage salarisoen der leden vajn de rechter lijke macht. De heer STEINMETZ (R.K.) keur de de salarispolitiek der Regeering in 't algemeen af. Uit hoofde daarvan zouden hij en eenige van zgn politieke vrienden hun stem aan 't ontwerp onthouden. Mevr BAKKER-N ORT (V.D.) be toogde in gelgken zin a.s de heer Boon. De heer J.ÏER LAAN (S.D.) herin nerde eraan, dat zgn fractie tegen de sa larisverlaging was geweest. Nu deze echter is doorgevoerd, gaat het niet aan, een be paalde groep ambtenaren daarvan uit te zonderen. De aoc.-dem. fractie zag zich, tot haar leedwezen, genoodzaakt ditmaal met het ontwerp van de regeering mede te gaan. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) ondersteunde dat betoog. De MINISTER VAN JUSTI TIE betreurd» het dat de Regeering tot salarisverlaging had móeten overgaan Doch zij mag de leden der rechterlgke macht daarvan niet uitzonderen. De heer Ter Laau had tot zoover de gedachten der Regeering juist vertolkt. (Gelach). De minister kon toegeven dat de sala rissen van de rechterlijke macht op zich zelf niet hoog zijn en hij had er over ge dacht daarop eanige correcties toe te pas sen. Doch de Regeering heeft van dit Terwijl de dokter in de hall bezig was, bleven Brayshaw en Archer Cardon op eenigen afstand wachten. „Wat een geluk dat je dien vent zag," merkte Brayshaw fluisterend op. „En of," Antwoordde Cardon op den zelfden toon. „Hij was op het oor.ogspad hoor!" Brayshaw knikte. „Ik vraag me af wat voor rol jij in het ongeval gespoeld hebt?" Cardon gaf zijn ondervrager een veel- beteekenenden blik. „Waarom zou ik de ladder niet hebben weggetrokken," sprak hij bedaard. „Die hoorde daar toch niet op dat uur van den nacht?" Nadat de dokter zijn definitief oordeel uitgesproken had, werd Rastiliac's lichaam naar een der bijgebouwen gedragen en oqr der de hoede gesteld van een politieagent, die ten tooneele verschenen was. Wilson en Myrtle stonden bij elkaar, toen de sombere processie het huis ver liet. „Wat denkt u er van, kapitein?" vroeg Myrtle. vIk denk dat het nu wel uit zal zijn met dat geknoei met verwisselde steenen." „Denkt u dat?" Myrtle keek weife'end. „Ik zal de bezittingen van den baron in den Drakenkop eens nakijken en zien wat die te vertellen hebben „Natuurlijk. U gaat dan zeker niet zoo vroeg weg?" „Niet voor den middag." „Mooi. Ik kom u opzoeken Misschien heb ik intusschen ook meer van het slacht offer gewaar kunnen worden." „Afgesproken. Goeden nacht, kapitein." En aoo eindigden de gebeurtenissen van dien nacht. Den volgenden morgen, na het ontbijt, begaf Wilson zich op weg naar den Dra- küfcw. Hjj ïond MjiUe irufc hem voornemen moeten afzien. Dat er geen voldoende bekwame rech ters voor de huidige salarissen gevonden zouden kunnen worden, moest de minister betwisten. De algemeene beraadslagingen weiden gesloten. Bg de artike'en verdedigde de hper GOSELING (B-K.) een amendement, dat gericht was tegen de terugwerkende kracht van deze salarisverlaging tot 1 Ja nuari 1936. De MINISTER wees erop, dat de al gemeene salarisverlaging is ingegaan op 1 Januari 1936. Het is billijk, dat de ver laging voor de bij de wet vastgestelde sa larissen ook met dien datum ingaat. In het algemeen is het niet wensehelgk een salarisverlagingrmet terugwerkende kracbi te doen ingaan. Waarom is hetzelfde voorstel in 1934 De heer GOSELING (RK.) z»ide, dat er in 1934 al een wets\ oordracht «vas, toen de korting reeds weri toegepast. De heer SCHOUTEN (A.R.) was in het a'gem'en tegen het wei ken met sala riskortingen met terugwerkende kracht Doch materieel gesproken hebben we niet te maken met een ferugwo-kende kracht, immers, de betrokkenen wisien dat van 1 Januari af een korting zou worden toe gepast. MINISTER VAN SCHAIK her innerde eraan, dat in 1929 salarissen van leden der réchterlijke macht zijn verhoogd, met terugwerkende kracht tot November 1928. Het amendoment-Goseling werd hij zit- 1 ten en opstaan met groote meerderheid aangenomen. 1 Het wetsontwerp werd eveneens bij zit- Afscheid. Arkel. In de openbare school nam de lieer J. Verhoef Dinsdagmiddag afscheid als onderwijzer, na een periode van 39 ja ren daar werkzaam te zijn geweest. Het lokaal van den heer Verhoef was geheel versierd. Aanwezig waren behalve de heer en mevrouw Verhoef, de heer en mevrouw Folkerts d§ geheele gemeenteraad, de in specteur van het onderwijs, de oudercom missie en de commissie van toezicht op het l.o. Burgemeester Folkerts, als eerste woordvoerder, schetste het leven en wer ken van den heer Verhoef en spr. was hem daar zeer dankbaar voor en over handigde namens het gemeentebestuur een oorkonde, waarop de school is afgebeeld „Am r tl rncni ine'eklands zuivel VOEDT u GOEDII voor den heer Goseling niet aanvaardbaar geweest. De minister zou het onjuist ach ten tegenover de andere ambtenaren, in dien het amendement Goseling werd aan- genoinen. ten en opstaan aangenomen. Nadat nog een aantal contingentnerings wetsontwerpen en een paar conclusies op verzoekschriften waren afgedaan, werd de vergadering verdaagd tot 5 Mei. SINDS 50jaaronge I.SA7-092H „ün," begon Wilson, toen ze gezeten waren, „hebt u de bezittingen van den baron al doorgekeken?" „Ja zeker, kapitein Wilson merkte de teleurgestelde klank in de slem van den detective op. „Kn is er niets bg, waaruil blijkt dat Sir Percy er in betrokken is?" „Niets. Bat dacht ik ook wol." „Mag ik u vragen waarom kapitein? „Omdat ik, beste viiend, na de unieke gelegenheid, die ik op de Hall had om een oogje in 't zeil te houden, geen oogenhuk geloof dat er momenteel eenige betrekking bestond lussdien Sir Percy en Rastillac. Begrgp mg goed, meneer Myrtle, ik geel u alleen mijn eerlgke meening; of u die al of niet accepteert, is uw zaak." Myrtle knikte. „Maar ze kenden elkaar, kapitein," wierp hij legen. „Bat is ver dacht." „Zeker," gaf Wilson direct toe „En he' zou mg zelfs niet verbazen a<s bun zaken van vioeger het daglicht mot konden ver dragen. Ik heb nu me juweelenatfairc op het oog en ik ben van meening dal ze wat die betreft niet met elkaar in relatie ston- den." „Wat is uw theorie dan, kapitein?' vroeg Myrtle, nadat hu ecu poosje naden kend voor zieb uit nad ten siaren. „Dat zal ik u vertelen, als u die zoo graag weten wilt," antwoordde Wilson. „Rastillac is hier gekomen ojn Braysaw af te persen. Ik vtrondeistel dal Bray shaw iets te vruezen had van den baron, anders zou hij wel moeite hebben gedaan om zich van hem le ontdoen Hij bad u bijvoorbeeld gemakkelijk me' hem 111 aan raking kunnen brengen, maar -ij de, d dal niet. we vermoeden wel waarom •net Be man-moet hem in zijn macht gehad hebben" Sat Farcy zai hem wel met zijden .hand schoenen aan hebben moeten paxxen, viei Myrtle den ander bij. Wilson haalde zgn zakboekje te voor schijn. „Nu heb ik hier," vervo'gde hij, „een rapport van den Eranschman, dat een vau onze agenten in Pargs gestuurd heeft. Ba ron Emile de Rastillac tusscheu twee haakjes zijn juiste naam en titel schgat zgn misdadigersloopbaan begonnen te zgn mot het plegen van valschhoid in ge schrifte, stond als valsche speler bekend en ha, hier is het! wat toepasselijker is, als een handig juweelendief. Wordt er van verdacht een jongen, rijken^waas, dien hij eerst het vel over de oorem. ge- naald had, met kaartspelen bedwelmd te lubben en een diamanten dasspeld, die honderd pond waard was, verwisseld te hebben door namaak. Dat," hij overhan digde Myrtle het papier, „is de sleutel voor deze juweelenaffaires." Myrtle keek bet rapport door. „Dat gaat al emaal tegen dien Franschman," merkfe hij op, tei wijl hij de aanteekeningen te ruggaf „Maar de kwestie is' mij nog niet helder in hoeverre Sir Percy erbij betrok ken is." „Als zij samenwerkten," antwoordde Wilson op een overtuiTenden toon, „zou 't dan aannemelijk zijn dat Rasiillac de ge vaarlijkste manier heeft gekozen om hei huis in te komen, vooral omdat Brayshaw wist dat jij op wacht stond? Het is on denkbaar dat ze op die manier' een ont dekking geriskeerd zouden hebben. Neen, mijn vriend, het staat voor mij vast dat. als Rastillac op een andere wgze had kunnen binnenkomen, hg met het venster van de bovenverdieping als ingang geko zen zou hebben." Myrtle haalde diep adem „Het is een raadsel," verklaarde hg. ,.üf mijn theorie juist is," vervolgde Wilson, „zal moeten b.gken uit het al of niet ophouden van de diefstallen. Het is niet aan mg om een man van MM zaad. te geven, en waarop de woorden prijken „Voor Moed, Beleid en Trouw". Daarna voerde het woord inspecteur Brouwer en de heer A. van Lent namens de oudercommissie. Deze overhandigde een schilderij en een plant in pot. Daarna nam de heer Schenk hoofd der school, het woord, die den heer Verhoef hartelijk dank zegde voor de pret tige medewerking. Spr. had in hem altijd een prettige collega gevonden Namens de kinderen en het personeel zal den heer Verhoef een kapstok worden aangeboden, die helaas thans nog niet gearriveerd was De heer Verhoef dankte alleen hartelijk waarna nog epn kleine tractatie volgde. Goudriaan. B. en W. hebben aan do vereeniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden te Amsterdam vergun ning verleend tot het houden van een col lecte. Gevonden: een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen bij den gem.-veldwachter., Giessen-Oudekerk. In de godsdienst oefening van. Zondagmorgen, in de Ned. Herv. Kerk, in welken dienst zal voor gaan ds. Joh. Bronsgeest, zal belijdenis des geloofs worden afgelegd door den on langs gepromoveerden dr. H. M. A. L. H. van der Valk te Botterdam, zoon van den bekend predikant dr. M. H. A. d. Valk. Giessendam. De wielrijder L. kwam in botsing met den auto van don vrachtrij der D. de Haan. Hij kwam er wonder bo ven wonder nog vrij goed af. Zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. De dam- en ichaakveteen. „De*k en Zet" speelde een clubwedstrijd dammen tegen D.E.Z. van Vuren, aan 16 borden. De ^wedstrijd werd door „Denk en Zet" gewonnen met 257 Mej. L., onderwijzeres bij het bijzon der onderwijs in deze gemeente viel zoo danig met haar fiets, dat zij haar been ernstig bezeerde. Als gevolg daarvan i? za genoodzaakt eenigen tijd rust te houden. Stofvrije wegen. Hardirjxvcld. B. ^n W. stellen den raad voor, hen opdracht te geven, voorberei dende stappen te doen, tot het maken van een êtofvrij wegdek voor den Nieuweweg, den $luisweg tot aan den rgksweg en da Bujdersteeg tot aan den Huibjesbrug. neer Myrtle, maar als ik in uw pluats was, zou ik het feit accepteeren dat 11 in Rastillac den dief gevonden hebt; dood en in zooverre een onbevredigende vangst; maar u hebt hem tenminste. Gesteld dat Sir Percy een medeplichtige was gowéust, hoe ter wereld had u zijn schuld kennen bewijzen? Dat zou u nooit gelukt zijn, in zijn eigen huis, in elk opzicht •'eilig. Noen, neeh. Als de zaken, niettegenstaande Ras tiliac's dood, voortgaan, dan kunt u uog altijd probeeren Sir Percy aan zijn jas te trekken. Persoonlijk wil ik er een lief ding om verwedden dat het uit is." Myrtle kwam nog met zgn laats'e argu ment. „We hebben geen juweelen of ge reedschappen in zijn bagage gevond-n „Dat verbaast me niet. Hg was bousch niet zoo'n dwaas om die hier ie laten. Er is genoeg gelegenheid in de huurt om ze te verbergen." „Dat is zoo. Ik veronderstel dat we het feit moeten accepteeren dat de jacht ge ëindigd is." Myrtle keek spijtig, want de af'oop van het avontuur was niet zooals hij dien voor zijn repu'atie gewenscht bad, Onderhandelingen. Na Ijet gesprek met den detective-in specteur, haastte Kapitein Wilson zicb naar de Hall terug. „Ik zou graag een rustig onderhoud met je hebben, Brayshaw," deelde hij zijn gast heer mede. „Zullen we in de bibliotheek gaan?" Brayshaw keek met een scherp monste renden blik naar hem, er was iets in 'iet optreden van den oud-officier, die hij er niet eerder in had waargenomen. „Ik ben tot je dienst, Wilson," ant woordde hij echter grif, „natuurlijk ben ik tot je dienst. Ik kan je 'n half uur geven tenminste als ze me niet komen storen in verhand met die ellendige geschiedenis. De coroner komt vanavond voor het ge- rechtelijk onderzoek,"- l fWnrdt MOoioU

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2