Gemeenteraden. Van Konaom Binnenland ~j Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws Kapitein Skittle heeft een slecht humeur. VRIJDAG 3 APRIL 1936 door JAN KIJKUIT. De erfenis van Alblasserdam en de hond van Ouderkerk. Teun had met iemand over de heg van den tuin staan praten en kwam nu hoofd schuddend binnen. „Een rare tijd beleven we," zei hij. „Heb je er ooit van gehoord, dat ze gaan ruzie maken of ze een erfenis van liefst malr effe 100.U00 zilveren guldens zullen aan nemen ja of neen?" „Zeker," antwoordde Jod geaffecteerd, „zulke conflicten komen wel meer voor. Er kunnen in hel testament bepalingen staan, die dermate bezwarend zijn voor de erf genamen, dat zij aarzelen om de schenking of het legaat aan te nemen." „Nou," hernam Teun, „dat is dan zeker 800 in Alblasserdam. Dirk sprak ik daar net effe en die vertelde me dat de raad van Alblasserdam urenlang*heeft gepraat of ze een erfenis van een ton zou aan nemen of niet." „Dat had je in de Schoonhovensche Courant kunnen lezen," lichtte ik toe, „en ik kan heel goed begrijpen dat de gemeen te niet zoo maar direct toehapt. De heer Vroege heeft aan Alblasserdam f 100.000 vermaakt onder voorwaarde dat er voor die som, binnen een jaar, een ziekenhuis zal worden gebouwd en uit dat geld ook het ziekenhuis zal worden geëxploiteerd." „Dat is toch zeker prachtig van dien tneneer Vroege," meende Teun. „Dat is het, inaar het is zeer de vraag of het ziekenhdis in dien tijd gereed kan zijn en nog vepl meer of van het bedrag dat er na den bouw overblijft, genoeg reu- te gekweekt kan worden om het zieken huis te exploiteeren." „En als 't niet op tijd klaar is?" „Dan kunnen de andere erfgenamen be slag leggen op de schenking." „Op het ziekenhuis dat half klaar is?" „Neen, op het geheele bedrag en dan tót Alblasserdam met een half gebouwd ziekenhuis dat het zelf moet betalen: Maar er is nu besloten om het legaat te aan vaarden, de begrooting is klaar en als ze nu op slag beginnen, dan kunnen ze nog heel goed binnen den tijd met den bouw gereed zijn. De vraag is echter of er geen geld bii„zal moeten voor de exploits'ie." „Dat zou dan toch zeker nog g</en man overboord zijn," merkte tante op. „Hoe veel gemeenten zijn er niet, die geen f 100.000 krijgen en die uit hun eigen zak een ziekenhuis moeten bouwen en exploi teeren. Hoeveel mensclien wonen er in Al blasserdam, Jan?" „Alblasserdam," lichtte ik in, „heeft ruim 6000 inwoners, maar voor een zie- kenhuis moct u er de omliggende gemeen ten berekenen en dat zijn zoo op het eer ste gezicht, jOud-Alblas met 1200 rnen- schen, Papendrecht met 5000 zielen, Nieuw-Lekkerland met 3700 ipwoners en niet te vergeten Sliedrecht met bijna 14000 gemeentenaren. Dat is samen ongeveer 30.000 menscben. Om over zoo'n aantal een ziekenhuis in te richten is toch zeker de moeite waard en een grome weldaad. Denk eens aan waarheen nu de zieken uit die plaatsen vervoerd moeien worden, hoeveel kosten voor vervoer en bezoek daarbij komen, hoeveel zieken, die er nu tegen opzien om zich naar Rotterdam of Dordrecht te laten vervotren, dan hulp en genezing kunnen vinden iu een ziekenhuis vlak in de buurt. Ik vind het een mooie schenking eneen verstandik besluit van den raad om het legaal te aanvaarden." „Dat ben ik met ie eens," verklaarde lante. „Alblasserdam mag meneer Vroege wel dankbaar zijn. Maar als er nu geld te kort is voor de exploitatie, wie moet dat dan betalen?" „Dan zal het verpleeggeld verhoogd moeten worden of de gemeente zal een subsidie aan bet ziekenhuis moeten ge ven." ,,'t Is jammer," zei Teun, „dat het zie kenhuis er nog niet is, dan had die koop vrouw uit Ouwerkerk er naar toe gebracht kunnen worden." „Ja," riep tante, met duidelijke veront waardiging in haar stpm, ,dnt heb ik ook gelezen. In Ouderkerk ia er zoo n kwade hond, dat het dier zicb heeft losgerukt van de ketting en een koopvrouw Leeft aangevalion, die op het erf stonci. Ze had zulke diepe beten dat dokter Dekker er een van heeft moeten krammen, maar de andere was daar nog ie groot voor en daarom moest ze naar het ziekenhuis te Gouda worden gebracht. Ze moesten toch zeker zoo n dier op staande voet dood schieten." „Ngen, tante," zei Jod, voor zijn doen ongewoon heftig, ,.ze moesten de menschen leeren dat zij zelf die honden zoo valsch en kwaadaardig maken. Een hond is uit zijn aard een roofdier en dat wil dus zeg gen dat hij naar zijn natuur er toe gedre- \en wordt om vrij bui'en te loopen. "Wah- neer de mensclien nu zoo dwars tegen den natuur van een dier ingaan en het zijn heeie leven vastklinken aan een ketting met een loopje van een meter in de rond te, het dier alles laten zien, waar het heen zou willen loopen, maar dat tegelijk belet ten door hem te boeien, dan kan het niet uitblijven of zoon hond moet kwaad aardig worden. De menschen hebben daar van de schuld. Teun grinnikte: „Wat denk je dat ze met zoo'n hond voor hebben? Die is toch zeker alleen voor het bewaken van het erf en als ze hem vrij laten, dan is hij effe uit als er een paar dieven naar binnen „En nog iets," zei ik. „De belasting laat voor een hond, die niet vastligt, meer be talen en die dwingt dus wel de eigenaars om hek dier te martelen." „Da» zeg ik," oordeelde tante, „dat ze moeten beginnen om die wet te verande ren, want ik vind 't ook altijd een mee warig gezicht, zooals die arme honden rondspringen aan de ketting en om een beetje vrijheid te smeeken." GROOT VERLOF DIENSTPLICHTIGEN. De minister van defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in wer- kelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening op 4 April eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum mot groot verlof vertrekken, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelyken dienst moeten blijven. De hier' bedoelde dienstplichtigen be- hooren tot: korps motordïenst; le en 5e regiment veldartillerie; regiment kustartil- lerie; regiment genietroepen, Ille bataljon; pontonniers. Plaatsvervanging in strijd met de Dienstplichtwet Het Tweede Kamer-lid K. ter Laan heeft aan den minister van defensie ,de volgende vragen gesteld: Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de Regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven, van "de verdere vervulling van zjjn dienstplicht kan worden ontheven, indien hij een an deren dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? Zoo ja, is de minister dan bereid onver wijld aan deze mogelijkheid een einde te maken, daar deze in strijd is met het be ginsel van de Dienstplichtwet, «die geen plaatsvervanging kent? FRAUDEEREND CURATOR. Ex-advocaat veroordeeld De Haarlemsche rechtbank heeft den 30-jarigen mr, D. G. H. V., vroeger advo caat te Den Haag, die als curator in een faillissement circa f 10000 had verduis terd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, te ondergaan in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen en een voorwaardelijke straf van 6 maan den, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils te Amsterdam. De officier van justitie had een jaar en zes maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf met. aftrek der preventieve hech tenis geëischt. Den 62-jarigen makelaar G M. en zijp 27-jarigen boekhouder A. J Mdie den curator f 3500 afhandig hebben gemaakt, sprak de rechtbank vrij, omdat zij niet be wezen achtte, dat verdachten zich 't geld wederrechtelijk hebben toegeëigend. BLOEDBAD OP NIEUW-GUINEA. Acht menschen vermoord Een deel van de bevolking uit het War- kopische vluchtte, in verband met een hongitocht, naar familie in Boven-Morey (achter Andai). Lieden van Boven-Money stonden buiten den hongitocht. Toen de rust in het Warkopische hersteld was, keerde de gevluchte bevolking naar hun kampongs terug Zij werd uitgeleid door Boven-Meroyers Lieden van Boven-Morey vielen onderweg menschen uit Warkopi aan. Zij doodden drie mannen en 5 vrou wen. Een gewonde wist te ontsnappen De motieven tot deze daad zijn onbekend. EEN ZWARE AARDBEVING OP CELEBES? Het seismografisch station te Moskou heeft Woensdagmiddag een aardbeving van naar het meldt „catastropbalen omvang" geregistreerd. Hét epicentrum ligt op een afstand van 9.600 K.M. De bo demverplaatsing te Moskou bedroeg 450 micron. De aardbeving is ook geregis treerd te SwerdJowSk. Volgens berekening der stations zou ds haard der aardbeving zich in het gebied van het eiland Celebes bevinden. Qok het Kon. Nod. Meteorologisch In stituut te De Bildt heeft deze aardbeving geregis reord. Volgens dit station geldt het hier echter niet een zoo sterke beving en ligt de oorsprong niet op Celebes, doch meer in de nabijheid van Japan. DR. ECKENER IN ONGENADE? Te Berlijn verluidt, dat dr. Eckener in regeeringskringen uit de gratie is, omdat hij heeft geweigerd de nieuwe zeppelin (de Hindenburg) vrijwillig in dienst te stellen van de verkiezingscampagne. Bovendien zou hij, naar verluidt, bevolen hebben de verkiezingsplakkaten van de Zeppelin- loodsen te Friedrichshafen te verwijde ren. Ook wordt beweerd, dat Eckener schampere opmerkingen over de verkie zing zou hebben gemaakt. Men meent te Berlijn, dat Eckener, die op het oogenblik aan boord van de Hin denburg vertoeft, niet op zijn post zal te- rugkeeren. VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK, Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumar tiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaande brief: „Ik leed aan rheumatische pijn in mijn handen, voeten en knieën. Langzamerhand werden deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mij voort te be wegen. Myn voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koopen. 's Morgens waren mijn vin gers als verstijfd. Inwendige, noch uitwen dige medicijnen brachten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. Na één flacon was er reeds merkbare verbetering, na de tweede waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggekomen. Ik kan u ver zekeren, dat mijn vrouw en mij geen moei te te veel is om Kruschen Salts aan te bevelen." R. G. S. Rheumatische pijnen, jicht en ischias vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stofwisse ling ontstaan. Wanneer de inwendige or ganen niet goed functionneeren, hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urine zuur uiterst pijnlijke rheumatische zwel lingen in gewrichten en spieren veroor zaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden lefer en nieren aan tot krachtiger wer king. De afstoffen worden hierdoor langs de natuurlijke kanalen zacht en vol komen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezondheidstoestand verbeterd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz. verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntiee Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. SOLDATEN SLAAGS MET ROOVERS Vijf bandieten gedood In de provincie L&nao op het Philippij- nen-eiland Mindanao heeft een hevig ge vecht plaats gehad tusschen een roovers- bende en een honderdtal soldaten, waarbij vijf bandieten zijn gedood De roovers hadden zich verschanst in een verlaten fort, dat door de militairen omsingeld werd. Aan ontkomen viel voor de roovers niet te denken, zoodat een he vig vuurgevecht ontstond met het boven vermelde resultaat. PAASCHVEETENTOONSTELLING. Op de te Rotterdam gehouden Paasch- veetentoonstelling, uitgaande van de afdee- ling RotterdamSchiedam en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, werden o.a. bekroond: Gemest Vee. Voor den fijnsten en zwaai&ten stier, onverschillig welken leeftijd: le prijs J. N. de Goey te Haastrecht. Voor de fijnste en zwaarste koe, uitslui tend met hard voeder gemest: 4e prijs D. van Vliet te Kinderdijk; 5e prijs P. H. Bos te Arkel. Voor de fijnste en zwaarste koe, uitslui tend met bard voeder gemest, niet afge wisseld: 3e prijs J. Tukker te Brandwijk. Voor de fijnste en zwaarste vaars, uit sluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan twee breede tanden: 2e prijs W Korevaar te Molenaarsgraaf. Voor bet fijnste en zwaarste varken, onverschillig van welk ras: le prijs M. Broere Mz te Lekkerkerk; 2e prijs G. van Driel te Krimpen a d. I^ek; 3e prijs M. Broere Mz. te Lekkerkerk. Voor de vier varkens, het meest geschikt voor de slachtbank, niet zwaarder dan 175 K.G. eik: le prijs A. Broere Jz. te Lekker- 1 AVERECHTSCH RESULTAAT. Tusschen 't Duitse he volk en Hitler Is het blijkbaar koek en ei, Nooit te voren werd een leider Zoo door 't volk vereerd als hij. En al is misschien die liefde Ook een tikje geforceerd, Ieder weet, dat men in Duitschland Hitler algemeen vereert Frankrijk heeft aan die verhouding Ongewild de meeste schuld, 't Eeuwig schrikbeeld van „Versailles^ Werkte op Gretchen's ongeduld. Hitier ging, tot haar voldoening, Steeds daartegen fel tekeer, En gaf aan z'n Gi^tcjien-Duitschland 't Volle zelfbewustzijn weet. Marianne werd gedreven Door bezorgdheid en door baat, Doch bareikte door haar houding, 't Omgekeerde resultaat Hier is eens temeer bewezen» Dat de eenig juiste weg Is om kwesties op te lossen, Door verstandig overleg. kerk; 3e prijs M. Broere Mz. te Lekker kerk. Voor de vier fijnste varkens, elk van 00 tot 100 K.G.: le en 3e prijs M. Broere Mz. te Lekkerkerk. Zwartbond Hollandsch Veeslag. Voor de beste melkkoe (geboren vóór 1 October 1932): 3e prijs G. Bikker WAz. te Noordelooa. Voor de beste kalf dragende koe (gebo ren voor 1 October 1932) ten minste 7 maanden drachtig: le pr. C. Bikker W.Az. te Noordeloos; 3e prijs J. de Hoop te Go- rinchem. Voor de beste kalfdragende schot (ge boren na 30 September 1932 en voor 1 Oc tober 1933): 2e prijs G. de Jong Ja te Noordeloos. Voor de beste guiste vaars (geboren na 30 September 1933): 2e prijs F. Slob Hz. te Goudriaan. Voor het boste pink-kuiókalf (geboren na 30 Sept. 1934 en voor 1 October 1935); le en 2e prijs G. Bikker W.Az. te Noor deloos. Voor de beste inzending van ten minste vijf pink-kuiskalveren (geboren na 30 Sep tember 1934 en voor 1 October 1985). af stammende van één vader: le prijs Fok-en Controle Ver. Vol Moed te Noordeloos. Voor den besten slier (geboren na 30 September 1934 en vóór J Maart 1935): le prijs Fok- en Controle ver. Verbetering zij ons Doel te Hoornaar. Voor den besten stier (geboren na 1 Maart 1935): 3e prijs Fok- en Controls Ver. Verbetering zij ons Doel te Hoornaar. Kleinvee. Voor den beste» ram, geboren in 1935, type Texelsch, ingeschre\en in een erkend stamboek: 3e prijs J. C. Paul te Zevenhui zen. Voor de beste drachtige éénjarige geit: 2e prijs N. de Vos te Groot-Ammers, 3e prijs I. de Vos te Groot-Ammers. Voor de beste ooi met twee of meer lam meren, geboren in 1934 of vroeger, type Texelsch, ingeschreven in een erkend stamboek: le prijs A. van der Breggen te Waddinxveen; 4e prijs A. van der Breg gen te Waddinxveen. Voor de beste, witte, ongehoornde in- landsché melkgevende geit: le prijs I. de Vos te Groot-Ammers; 2e prijs N. Herlaag te Kinderdijk; 3e prijs A. Maat te Lange* rak. Voor de beste drachtige geit:, le prijs Gk de Vos te Streefkerk, 2e prijs K. Bot I* Streefkerk; 3e prijs G. Meerkerk te Streeft, kerk. Voor den besten Yorkshire beer (1 jaajf of ouder), ingeschreven in een erkend Ne» derlandsch Varkenfctamboek: ls prijs J, C. PauJ te Zevenbuizen; 2e prijs A. Boa Jz. te Ottoland; 3e prijs T. Borger te Reeu» wijk; 4e prijs A. de Groot Da te Hoog» Blokland. Voor den besten Yorkshire beer (oudenr dan 6 maanden, maar jonger dan 4 jaar), ingeschreven in of geregistreerd door een erkend Nedérlandsch Varkensstamboek); 3e prijs J. G. Paul te Zevenhuizen. Voor de beste fokzeug (1 jaar ot ouder? al dan niet drachtig. Yorkshire ras: le pr. J. C. Paul te Zevenhuizen; 5e prijs A. de Groot Dz., Hoog-Blokland. Voor de bestefokzeug (jonger dan I jaar) al dan niet drachtig Yorkshire ras le prijs en 3e prijs J. C. Paul, Zevenhui» zen. Voor de beste zeug met biggen, Yorkshl* re ras: 2e prijs J. A. den Boon te Oud- Al bias; 3e prijs D. M. Korporaal te Blea» kensgraaf. Voor de beste collectie van ten minst» vier nakomelingen van één zeug, ingeschre ven in of geregistreerd door een erkend Nederfandsch Varkensstambock: le prija J. C. Paul te Zevenhuizen; 3e prija J. A. den Boon te Oud-Alblas. Warmbloed Landbouwtuigpaard. Merrie-paarden (geboren in 1935): 1» prgs A. Z. Snoek te Almkerk; 3e prijs A. Z. Snoek te Almkerk. Mei rie-paarden (geboren in 1934): 3» prijs N.V. v. h. Schouten en Zoon te Berg» ambacht. Merrie-paarden (geboren in 1933): 2e prijs A. Z. Snoek te Almkerk. Merrie-paarden (geboren in 1932 o! vroeger): le prijs H. Muilenburg te Gorin» chem. Merie- of ruinpaarden (geboren in 1930, 1931 of 1932, uitsluitend toebehoo- rende aan handelaren): le prijs H. Mui lenburg te Gorinctiem. 9. Boots nam zeer galant zijn muts af en Boots noodigde zichzelf uit aan boord te komen. Zoo dobberde Boots in aange naam gezelschap door Venetië e» amu seerde zich buitengewoon en wel bijzonder toen hij voorbij Skittle en Antonio kwam, die nog zeer druk waren. S nERDE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 3 APRIL 1930 Openbare raadsvergadering op Maandag Maart Voorïitter de heer G. J Oort». Aanweaig alle leden. Sü d. OP™in» geeft de VOORZITTEN het gebruikelijke overzicht van het afgeloopen jaar en brengt ellen denk die hem hun goede wen- echen met de jaar.te.eltn» hebben uunge- boden. De bevolking, die op 1 Januari 1935 3069 bedroeg, vermiuderde met De bouwbedryvigheid g^ft de volgende oij- fers: op 1 Januari 1935 waren u aan bouw 8 niauwe woningen, gedurende 1935 warden voltooid 15 woningen, bovendien waren op 1 Januari 1936 in aaubouw 7 nieuwe woningen. Voorwaar win verblij dende opleving, in de bouwbedrijvigheid, die ook thans nog aanhoudt. Op onderwijs gebied verloor de gemeente den he*.- A. M. I. van Landbergen door het verminderd aantal leerlingen van school I. Een poging van Qed. Stten om te geraken tot ophef fing van school II mislukte. De gemeente lijke bemoeiingen in het afgeloopen jaar j •tonden ia het toeken dar noodlijdendheid. De belastingen staan aan den top, de uit- j gaven worden allerwege besnoeid, tot xe.ta in het meest noodzakelijke onderhoud en het verkrijgen van voorschotten tot het financieren van steun en werkverschaf fing- ondervindt men steeds moer moeite en dit dreigde «enige malen spaak to loopen. Op i jan. 1935 waren in de steunrege ling opgenomen 175 personen, terwijl in de werkverschaffing 106 personen werkten; op 31 December waren in de steun opge nomen 240 personen en in de werkver schaffing 52. Het totaal aantal werklooze steuntrekkers is dus helaas niet vermin derd. Het gemiddeld aantal werklooze ge zinshoofden over 1986 bedroeg f 1. Het ge middeld steunbedrag per gezin na aftrek van de gezinsinkomston bedroeg f 9,72. Hst gemiddeld aantal tewarkgesteldsn ia de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg 95. Het totaal uitbetaalde gesubsidieerde steunbedrag enz. beliep f 80.881A41. Zeer goed werkte over 1935 ook de distributie van goedkoope levensmiddelen. Het voornaamste object van werkver schaffing was de reconstructie van den straatweg door het dorp, door vernieuwing van de klinkerbestrating onder egalisee- ring van het dijkpeil en de verbreeding van den Tiend weg, welk werk in Juni 1934 reeds werd aangevangen en hetwelk thans zijn voltooiing nadert. De particuliere bedrijvigheid is in deze gemeente nog zeer minimaal en er is van een opleving sooale elders in den lands in deze streek nog weinig te bemerken. Hoe wel de achteruitgang van de bevolking in cijfers uitgedrukt nog niet zoo groot is, toch dient in aanmerking genomen te worden, dat de bevolking van het geheele rijk sterk stijgende is. zoodat zelfs bij een stilstand van ds bevolkingstoename in deze gemeente, dit reeds een achteruitgang zou beteekenen. Krimpen ad. Lek gaat met alleen ten opzichte van het heele land, maar ook ten opzichte van de omliggende en zeker ten opzichte van iedere andere vergelijkbare groep, sterk achteruit in zie lental, in geboortecijfer en in financieeleft weerstand. Bevolkingstoename. Deze gemeente is reeds met 1/4 deel af gezakt naar de bevolkingsverhouding vaa het jaar 1910. Spr. eindigt zijn overzicht met den raad wijsheid in het bestier der gemeente en saamhoorigheiidsgevoel toe te wenschen, teneinde in deze zeer moeilijken tijd voor de gemeente het beste tot stand t« bren- gsn. Als oudste raadslid antwoordt de heer A. GROENEVELD de rede van den voorzitter met de hoop dat deze in 1930 alle mogelijke steun zal ondervinden. De toestand wordt steeds ernstiger, doch spr. hoopt dat de raadsleden hun volle kracht zullen geven voor het welzijn der gemeen te. De VOORZITTER dankt den heer Groeneveld voor zijn goede woorden en segt dat men zijn best moet doen om niet verder achteruit te glijden. De heeren P. LÏEDORP en J. STOUT vragen gedeeltelijke voorlezing der notulen, waarna eerstgenoemde op merkt voorlezing te hebben gevraagd om dat in de vorige raadsvergadering de heer Mijnlieff heeft verzocht om artikel 49 der Gemeentewet voor te lezen, met de bedoe ling om den voorzitter aan den kaak te •tellen, als zou deze de wet bij de behan deling van het geschil tusschen den eer sten wethouder en den voorzitter verkeerd toegepast hebben. De beer L. VAN DUIJVENDIJK •egt bet af te keuren dat de eerste wet houder in de vorige raadsvergadering probeerde om onverhoeds den voorzitter van verkeerde toepassing der wet te bg- eohuldigen. Spr. constateert, dat de voor zitter in de vorige vergadering zelfs de Wtter der wet niet heeft overtreden en hij hoopt dan ook dat een dergelijke aanval niet meer zal plaats hekben. Ds VOORZITTER zegt dat hij in ia vorige vergadering de meerderheid heeft late» beslissen en dus gewoon als ma twS rrtmriairi. Ma mm iet een Aeuenuuuer de wetten kent, omdat er dagelijks bijgemaakt worden. Achterlijkheid, heer J STAAT verzoekt om dat ge deelte der notulen voor te lezen wat slaat op het onverlicht laten staan van een rij tuig binnen een afstand van 25 M. van een lichtpaal. Hg was hiertegen met het oog op gevaar bij slecht weer. De voorzit ter zou toen geantwoord hebben: „Staat, wat ben je toch achterlijk De VOORZITTER antwoordt toen gezegd te hebLen: „Laten wij toch niet ach terlijk worden, door iets te verbieden wat overal elders wordt toegestaan. Na eenige dkcussie verzoekt de V 0 0 R- 'Z 1 T T E R te noluleeréh, dat hij niet ge zegd heeft „Wat ben jé achterlijk", maar ,4Wat zyn wij achterlijk", waarmede de raad zich kan vereenigen. Ingekomen is een schrijven van de com missie van schoolverzuim met het verzoek om vergoeding in de kosten voor den se cretaris. Dit schrijven, dat reeds vóór de vorige vergadering was ontvangen, was aange houden tot deze vergadering, daar toen verzuimd w.ui om op W gev^u wie als zoo danig fungeerde. De heer L. VAK DUDYENDIJK zegt dat hij stcb u&r aanleiding hiervan heeft gewend tot den voorzU'.er der com missie, die hem heeft verteld, dat wel de gel yk op tijd was opgegeven wie als se cretaris fungeerde. Een adres van de Krimpensche Bestuur dersbond verzoekt, daar in tegenstelling met voorheen thans f 1 inplaats van f 2 per dag by nokte ia de werkverschaffing wordt uitbetaald, dit weer op het oudp bedrag terug te brengen. De VOORZITTER zegt dat B. en W. het hierover eens zijn en reeds over deze zaak aan dsn minister hebben ge schreven. Na behandeling van nog eenigs ingeko men stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen, volgt een schrijven van den heer G. W. van CappeUen met bij- behoorends eohetg, hetwelk inhoudt om te besluiten een ijzeren brug te plaatsen op de weggezakte fundeering van de brug achter de watermachine. De door den heer Van Cappellen ontworpen schets is die van een ijzeren brug, gemaakt in klink- verband, welke aan beide kanten op het wegvlak rust en bij eventueele verzakking kan worden opgestopt. De uitvoering van het werk kan door werkloozen geschieden. In verband hiermede leest de VOOR ZITTER een schrijven voor, waaruit blijkt, dat de Prov. Staten geen ingenieur beschikbaar hebben om een onderzoek in te slellen naar de gemaakte bruggen, als mede om de aanvragen voor het afmaken van den Tiendweg en het aanleggen van stoepen aan den Molenweg en Breekade te controleeren. B. en W. geven te kennen, dat er thans geen andere weg meer open ia, dan zich te blijven richten naar het oordeel en de aanwijzingen van de des kundigen der Heide Maatschappij- Im mers heeft de regeering gezegd, dat niet zal worden toegestaan, dat aan een parti culieren deskundige een onderzoek wordt opgedragen. Ter geruststelling aan den raad kunnen B. en W, echter mededeelen, dat ds verzakking van de heulbrug achter de watermolen thans tot staan is gekomen. Ook de twee ingeslagen paalfundeeringen van andere bruggen zakken niet meer. Wat het plan van den heer Q. W. van Cappellen betreft, meenen B. en W., dat hoewel ze het initiatief op prijs stellen, de kwaal hiermede niet wordt verholpen, omdat de fundeering der brug er niet door verandert. De heer L. VAN DUIJVENDIJK zegt door de geruststellende mcdedeeling van B. en W. nog ongeruster te zijn ge worden. Hij is geneigd, die mededeeling als een soort Aprilgrap te beschouwen. Im mers, bij de thans nog steeds geldende na tuurwet, was een onder water geslagen houten fundeering, welke overbelast is, eerder geneigd naar boven te drijven dan te zakken. Spr. begint er van te walgen om gedurig weer over zulk een voor ieder te begrijpen zaak, te moeten «preken. Als jullie niet weten, hoe een brug moet wor den gemaakt, vraag het dan maar aan de boeren, die er reeds talrijke gemaakt heb ben, welke niet wegzakken, aldus spr. Het plan van den heer Van Cappellen is nog zoo kwaad niet. Echter beeft deze er gien rekening mede gehouden, dat de brug ach ter de watermachine totaal verprutst is. De VOORZITTER zegt, deze uit lating niet te kunnen toelaten en wil, dat de heer Van Duijvendijk ze terug zal ne men. De heer VAN DUIJVENDIJK zegt, dat hij dit wil doen, wanneer hij er een scherpere uitdrukking voor in de plaats kan stellen. Wanneer hij echter zegt, „de brug is verknoeid", komt dit op 't zelfde neer, dus houdt bij het maar hij „verprutst". Of dit echter de zaak goed weer geeft, betwijfelt hij, daar het hem be kend is, dat voor de bruggen 1500 stuks dam wand is aangevraagd a 4.50 M. Deze planken zijn echter doorgezaagd en dus in lengte van 2.25 M. erin geslagen. Spr. vraagt zich af, waar het aldus ver kregen meerdere hout is gebleven. Het is onmogelijk de constructie van den heer Vsa üttppaUea op de beveel* brug toe te passen, doch spr. geeft B en W. in over weging te onderzoeken, of met een derge lijk® manier van werken de brug bij den heer G. de Jong nog kan worden gered, daar ook deze, hoewel nog niet in ge bruik,, reeds begint te verzakken. De heer G. W. v. CAPPELLEN zegt van het idee te zijn uitgegaan, dat iemand onder de brug door moet kunnen varen. Wanneer spr. nu ziet, dat de men schen er niet onder door kunnen varen, zou hij de brug willen laten ryzen. De heer J. STOUT wijst op groote weiken in uitvoering, welke wel onder des kundige le ding staan en bg welke ook op veel tegenstand gestuit wordt. Naar aan leiding hiervan vindt spr. het verkeerd, om iemand voor de verzakking van die brug verantwoordelijk te stellen. De heer L. VAN DUIJVENDIJK zegt, dat dit geen verband houdt met wat hier heeft plaats gevonden, omdat bij be doelde werken door middel van groote hoeveelheden zand de dam woidt wegge- perst. Hier drijft echter ds weg op het veen en moeten de kunstwerken dus van zelfsprekend beheid worden. Tot ieders verbazing heeft men hier hst A, B, C van ds bouwkunst genegeerd en paaltjes gebruikt, die be spottelijk onvoldoende zyn met dito dam- wand. Deze veel te korts paaltjes meent men blijkbaar met sand te kunnen vast wellen. De heer W. M IJ N LIE F F zegt dat de paaltjes niet worden vastgeweld met zand, maar het zand dient Om meer vast heid van den bodem te krijgen. De heer L. VAN DUIJVENDIJK zegt dat er geen sprake van is, dat door zoo'n kleine hoeveelheid zand een beters bodem wordt verkregen. Trouwens, als men, dit wil doen, moet men eerst grond verbeteren en dan heien. De heer G. W. v. CAPPELLEN zegt eveneens dat voor het verbeteren vaa den grond meer most gebeuren en dat dan heien vrijwel overbodig is. In dit geval moeten we maar opletten of er onder de brug gevaren kan worden en zoo niet, dan stoppen we de brug weer op. De heer J. STAAT stelt voor om toot een volgende raadsvergadering den ge- mcentebouwkundige uit te noodigen om den raad in te lichten. De heet L. r. DUIJVENDIJK segt dit zes maandan geleden al aangevraagd te hebben, omdat hij deze gaarne dien on zin eens persoonlijk zou willen hooren verkondigen. Volgens spr. had men het voorstel van den heer Vermeer moeten uit voeren, dat zou ook in het belang van den gem.-bouwkundige sijn geweest. De heer W. MIJNLIEFF wü pre cies weten wat de héér v. Duijvendijk be doelt met de vraag waar het andere hout is gebleven en vraagt of deze soms iemand van die/stal wil beschuldigen. De heer L. v. D U IJV E N D IJ K segt de logische vraag te stellen: Waar is het meerdere hout gebleven, dat is verkregen door het in tweeën sagen van het dam- w&nd? Spr. wordt het nu sat en de SJ). A.P.-fractie tal inlichtingen inwinnen bij bevoegde personen, wat er aan te doen is om tot een onpartijdig ondersoek te gera ken. Tot het college van B. en W. segt hij: „Het wordt meer dan tijd dat jullie de menschen hoort, die de bruggen gebouwd hebben." Verder vindt spr. het vreemd, dat het schrijven van den heer CAP PELLEN, dat dateert van 27 Nov. '85 eerst nu wordt behandeld. De VOORZITTER deelt mede, dat men eerst gewacht heeft op het antwoord van God. Staten; verder zegt spr. toe, dat B. en W. de kwestie van He bruggen scherp zullen onderzoeken. Ale leden van het Burgerlijk Armbe stuur worden de hoeren G. J. van Oordt en J. G. Groeneveld herkozen. Z. h. st. wordt besloten tot vrijstelling en vermindering van schoolgeld; afschrij ving hondenbelasting en vaststelling ko hier 1936, Wijziging begrooting 1935; Verlenging kasgeldloening en het veilee- juen van een voorschot over 1936 aan' ds bijzonders school. Voor de deelname aan de cursus voor jeugdige werkloozen te Lekkerkerk in 1936 te houden, adviseeren B. en W. hiervoor f 2184 vast te stellen. De minister van so ciale zaken komt hierin tegemoet voor 99 pCt., zoodat er f 21.84 voor rekening der gemeente komt Aldus besloten. De minister van sociale zaken schrijft dat het crisiscomité op 1 Mei zal ophou den te bestaan. In plaats hiervan kan eenige hulp aan werkloozen worden ver strekt in den vorm van steun B, waarvoor B. en W. reeds de noodige stappen heb ben gedaan. Dé verordening regelende de heffing en invordering van vergunningsrecht voor den verkopp van 'sterken drank in het klein wordt z. h. st. vastgeste'd. Voor de aanbesteding voor het ophalen van asch en vuilnis en de aanbesteding van een sproeiwagen, vragen B. en W. machtiging om deze inschrijving te hou den. De raad ian zich hiermede vereeni- Tevens deelt de VOORZITTER me de, dat zal worden bepaald of het ophalen van asch en vuilnis in een gesloten wagen kan geschieden. Volgt de bespreking van de bouwplan nen van de Woningbouwvereenigiryj; „One Belang" en Tan din Ma te fcflK X l LUufMIm Dé VOORZITTER dealt mede, dat er twee plannen zijn ingediend. Het plan van de Woningbouwvereniging beloopt f 10450 voor 6 woningen, wat neer komt op f 1741 per woning, terwijl de huur prijs f 2,98 per woniug en per week zal bedragen. Het plan van den heer 0. W. v. Cap- pe'len komt neer op f 2200 per blok van 2 woningen, terwijl de huur hiervan f 2 per woning en per week zal bedragen. B. en W. meenen op deze p annen afwijzend te moeten beschikken, omdat het college meent dat er m de gemeente geen nieuwe behoefte aan woningen bestaat en dat ds particuliere bouw voldoende in deze behoefte voorziet. De heer A. KOEN zegt met terwon- dering geluisterd te hebben naar het af- wgzend advies van B. en W Immers, B. en W. hebben ze)f aan de Woningbouw vereniging gevraagd om een plan in te dienen voor goedkoope woningen, tepeinde de huren omlaag te brengen. Aan dit ter- zoek is voldaan en M liggen nu twee plan nen roor goedkoope woningen ter tafel. Spr. vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat het college over beide plannen een af wijzend advies kan geven. Het argument als zou de particuliere bouw voldoende in de behoefte voorzien, is volgens spr. geheel misplaatst. Het betreft hier de sim pele vraag of een, nog open liggend stukje grond tusschen twee woningblokken in, sal worden volgebouwd of niet Wanneer men tolgens het advies van B. en W. zou han delen, krijgt men een geheel aan weers kanten volgebouwde straat met aan één kant een doelloos open liggend Stukje grond er tussohsn. De beer L. t. DUIJVENDIJK geeft B. en W. in overweging hst afwijzend voorstel in ts trekken. Spr. vraagt verder hoe het komt dat een door de S.D.A.P. fractie ingediende lijst, bevattende een op gave van 126 in dens gemeente staands oude woningen, welke in doorsnede ver boven de waarde worden verhuurd, niet ter beoordeeling van da raad is voorgelegd De huurprijssn der woningen zijn hierbij opgegeven «n tevens is er aan toegevoegd een opgave van de huur; waarvoor die oude woningen voorheen werden verhuurd Hierbij moet nog worden vermeld dat in die lijst niet zijn opgenomen de woningen van menschen die als eigenaar te boek staan. We hebben dit niet gedaan, zegt spr., omdat ws niet weten of de menschen hiermee al dan niet gebaat souden zijn. hoewel we er van overtuigd zijn, dat ve len, wanneer ze er de macht toe hadden, hun woningen zouden vernieuwen of ver bouwen. Misschien sou het door den heer Van Cappellen in een vorige raadsverga dering geopperde plan, om van twee oude huizen één te maken, in sommige geval len een oplossing zijn. Verder zegt spr. nogmaals dat B. en W. goed zouden doen hun voorstel in te trekken. Laten w», zegt spr., traohtsn om de woningtoestand in onze gemeente al vast te verbeteren, om dat achterlijkheid op dit gebied ook voor nieuwe industrie geen aantrekkingskracht kan hebben. De heer C. W. v. OAPPELLEN zegt dat er hier voorlooplg werklooze arbeiders genoeg zijn, zoodat een patroon, die zich hier wil vestigen, niet bang behoeft te zijn dat hij geen volk zal kunnen krijgen. Ove rigens la hij met het Indienen van zijn plan van de gedachte uitgegaan, dat de eenige weg om tot huurverlaging te ko men is, dat er goedkoope woningen wor den bijgebouwd. Degenen die dan tot no toe. door de omstandigheden in de gele genheid zijn geweest om de oude wonin gen boven de waarde te verhuren, wordt dsn vanzelf die gelegenheid ontnomen. De heer G. ROEST zegt dat de he^r van Duyvendijk abuis is met te denken dat door het overmatig bouwen van wo ningen de industrie naar hier zal gorden gelokt. Ook is spr. tegen deze plannen, omdat beide woningbouwverenigingen aan de gemeente reeds geld genoeg hebben gekost. De heer L. v. DUIJVENDIJK zegt, dat niemand beoogt op overmatige wijze woningen te bouwen. Het gaat hier thans over in totaal zes woningen te bouwen, op grond, die thans op kosten van rijk en gemeente sinds jaren renteloos ligt. Als de heer Roest dus het verloren geld betreurt, moet hij nu de kans aangrijpen om hiervan wat temp te krijgen. De V 0 OH Z ITT E R zegt dat hij een onderhoud heeft gehad met den nieuwen inspecteur van de volksgezondheid. Deze stond er echter ook afwijzend tegenover hier woningen bij te bouwen Tot op zeke re hoogte kan spr dit niet begrijpen, om dat, volgens de gegevens, welke de inspec teur hem verstrekte met betrekking tot het percentage woningen, dat feitelijk ge- wenscht wordt geacht om als reserve leeg te staan, Krimpen a.d. Lei wel degelijk voor het bouwen van nieuwe woningen in aanmerking sou mosten komén Het rap port der S.D.A.P.-fractis is niet tsr in zage gelogd, omdat hierin niet ds feiten stonden vermeld, die noodig zijn om een besluit tot onbewoonbaarverkfaring van woningen uit te lokken De heer L. v. DUYVENDIJK zegt dat het geenszins de bedoeling is geweost om onbewoonbaarverklaringen uit te lok ken. De bedoeling van het rapport is slechts om aan te tonen dat er hier zeer veel minderwaardige woningen staan, wel ke veel te <2uur worden verhuurd. Spr. goed deze zaak te onderzoeken. Verder is hij ervan overtuigd, dat de inspecteur, wanneer hij goed hierover ingelicht was, wel in gunstiger zin over het in te dienen plan had geadviseerd Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 83 stemmen. De VOORZITTER brengt thans in bespreking of het plan der bouwveree- niging of dat van den heer G. W. v. Cap pellen door den raad zal worden voorge dragen. De heer L. v. DUYVENDIJK zegt, in overleg met het bestuur van de wo- ningbouwvoreeniging het ingediende bouw plan in te trekken.. De VOORZITTER stelt daarna voor dat de raad zal besluiten om voor fte woningbouwvereen „Ons Belang" bij I het rijk een bouwvoorschot aan te vragen volgens het ontwerp-plan van den heer G. W. v. Cappellen Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. In behandeling komt daarna ds vast stelling van een gemeenschappelijke rege ling voor het wegenonderhOud en het ter- leenen van een jaarlijkache bijdrage in hat onderhoud van den centralas weg e.a. te de Krimpenerwaard. De VOORZITTER deelt mede, dat dit een weg is, welke komt te loopen van Krimpen a.d. IJssel over Bergambacht naar Schoonhoven. Hiervoor wordt van deze gemeente een bijdrage verlangd tan f 600 per K.M Men krijgt een omvang rijk werk in de Krimpenerwaard, waarom trent aangevraagd wordt om hat in werk verschaffing te doen uitvoeren. Bovendien zal door aanleg van dezen weg een tolvrije brug te Krimpen a d. IJssei komen, wat ook zeker ten voordeele der bewoners zal zijn. De inwoners van de Krimpener waard betalen Jaarlijks aan de veren Van der Ruit en de Vries f 1.32 per inwoner. Ook gelooft spr. dat deze centrale weg een opleving in de gemeente zal brengen. Er zijn in de laatste tijd bedrijven ge weest, welke zich hier wilden vestigen» doch het veer weerhield hen. De heer W. MIJN LIE Ff Met ook de voordeelen tan een centrale weg in, maar acht het een gebiedende eisoh dat zeker een behoorlijke toegangsweg naar den weg aangelegd zal worden. Moeten wij de toegangswegen, zooals Breekade, Schoolstraat en Molenweg onderhouden dan zullen de kosten voor de Inwoners grooter zijn dan die voor het veer. Spr. betoogt, dat we niets aan een weg hebben als er geen goede toegangsweg is. De VOORZITTER dpelt mede, dat een zijtak van den centralen weg naar Krimpen a.d Lok aangevraagd is, daar deze weg echter niet op het plan staat, kan hieraan nog niet voldaan worden. Deze weg kan dan ook later worden aan gevraagd Besluit men, onder zekere voor waarden, tot het plan, dan zal het zeker opgeschoven worden. Spr. vsrvolgt dat de werkverschaffing nog dsss week kómt stop ts staan, want volgens den minister van socials saken is Krimpen a.d. Lek dik armlastig en dan zal het eenige object voor werkverechtffing de centraio weg worden. Nadat de heeren G. ROEST en L. v. DUYVENDIJK zich voor het voor- etel van B. en W. hebben uitgesproken, wordt dit aangenomen, terwijl er tevens met klem op een toegangsweg naar den centralen weg zal worden aangeHrongen. Rondvraag. De heer P. BUITELAAR vraagt wat B. en W. voornemens zijn te doen met de Schoolstraat, Wanneer de nieuwe weg niet wordt omgelegd zal aan de eene kant een rij huizen verrijzen, terwijl aan de andere kant de huiüen zullen vernield worden, omdat de auto's er veel t# kort langs afrijden. De VOORZITTER zegt dat hij er altijd tegen is geweest om op kosten der gemeente een weg te onderhouden, welke aan de woningbouwvereen. behoort. Na echter persoonlijk ter plaatse de toestand te hebben opgenomen, heeft spr. geconsta teerd, dat daar inderdaad een onooglijke toestand begint te ontstaan. Inplaats dat het water van de straat wordt afgevoerd, zal dit spoedig de huizen gaan bionenloo- pen. Er zal dus een oplossing voor ge vonden moeten worden. De heer L v. DUYVENDIJK zegt er op te willen wijzen, dat de geheele straat, dus ook het gedeelte van de ge meente met de stoep er bij, door de wo ningbouwvereen i ging is bekostigd. De VOORZITTER: Ja, maar de gemeente heeft het werk moeten overne men en betalen. De heer L. v. DUYVENDIJK zegt, dat hij als voorzitter van „Ons Belang" beter weet hoe de zaak in elkaar zit, dan de voorzitter De stoep en de weg zijn na^ melgk omgelegd in den tijd, dat de wo ningbouwvereniging even hard in de hand werd gewerkt als ze nu wordt te gengewerkt De VOORZITTER interrumpeert: „Slaat dit op mij?" De beer L. r. D U Y V E N D IJ K zegt geen personen te hebben bedoeld. De be woners der Schoolstraat zitten heusch ziet op een weldaad van de gemeente te wach ten om te bewerken, dat de auto's vlak langs hun huizen zullen snorren. Ds aard der vereenigkig brengt echter niet mede om het kikaalverkeeï tegeo te werken. «e, Wanneer echter, zooals gebeurt, de poodigt ie raadslede* pii tm mr IXSHSkMSillES d*

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3