0 AKKERTJES Wiesws J Kleurenweelde langs Hollands duinenvoet. Burgerlijke Stand Zoo rillerig? smakelijk oton f Kerk en School VRIJDAG 3 APRIL 1938 zoekt om voorzichtig te werk te gaan, en een gemeente-ambtenaar gaat dezelfde menschen wijs maken „We kunnen er niets aan doen, wanneer er auto's met zes wielen en per wiel belast met 1200 Kg. langs de huizen razen zou zoo'n ver zoek niet veel baten. Wanneer de men schen naar dien raad gaan luisteren, zal het bestuur van „Ons Belang" zeer spoe dig de weg voor het verkeer afsluiten. De VOORZITTER zegt deze zaak in overleg met het bestuur van „Ons Be lang" verder te zullen afhandelen. De heer BUITELAAR vraagt, wan neer het verlaagde doktersfonds inge voerd zal worden. De VOORZITTER zegt dat in deze al het mogelijke door B. en W. is gedaan, doch dat de zaak nogmaals bezien zal worden. De heer L. v. DUYVENDIJK zegt dat weth. Roest heeft beweerd, dat bij de onderhandelingen vpor de wethoudersver kiezing, deze door de S.D.A.P.-fractie zou den zijn afgebroken, en vraagt of hij na onderzoek nog deze meening is toegedaan. Weth. C. ROEST bekent dat hij op dat moment wel wat te ver is gegaan. De heer J. G. GROENEVELD deelt mede, dat hij zich betreffende het plaat sen der brandspuit, na onderzoek met bedoeld besluit kan vereenigen. Ver der vraagt hij wat de aanleiding is ge weest" om een fitter voor het waterleiding bedrijf uit Papendrecht te benoemen. Ten slotte vraagt hij of het verzoek der hen- gelvereeniging om des Zondags een con cours te houden, door de meerderheid van B. en W- is ingewilligd. Wat betreft dt eerste vraag deelt de VOORZITTER mede, dat deze zaak breedvoerig in de commissie der waterlei ding is besproken, doch het resultaat was dat er niet é'én in de gemeente was, dfe de_ noodige capaciteiten voor dit werk be zat. Wat de tweede vraag betreft kan de VOORZITTER mededeelen, dat het verzoek der hengelvereeniging door de meerderheid in B. en W. is ingewilligd. Naar aanleiding van de mededeeling van den VOORZITTER, dat de werk verschaffing stil gaat liggen, vraagt de heer J. S T A A T of de beplanting van de Tiend weg op tijd klaar kan zijn, daar het nu de meest geschikte tijd voor dit werk WDe VOORZITTER deelt mede, dat 4h buiten de werkverschaffing staat en merkt op, dat zich voor dit werk tot nu toe nog maar weinig jongens hebben aan- De heer P. LIED OR P vraagt of het niet mogelijk is een paar maanden verlof te geven aan de cursisten, die nu naar Lekkerkerk of Krimpen a. d. IJssel gaan teneinde bedoeld werk uit te voeren. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet mogelijk ia, daar voor de cursus sen ook een zeker aantal leerlingen be- wet zijn. Incident! ïgt de VOORZITTER dat bij nog iets te zeggen beeft en zich tot weth. Mijnlieff wendend, zegt hij, dat het niet gaat om iemand verdacht te maken en er dan niet meer op terug te komen. Tot nu toe heb ik als burgemeester steeds een ruim standpunt ingenomen, aldus spr- doch" in het vervolg 'zal ik mijn stem niet meer aan iemand als U geven voor het bezetten van openbare functies. Do heer MIJNLIEFF zegt den voor Bitter elke vorm van arbitrage te hebben aangeboden. Dt VOORZITTER zegt hierover met den heer Mijnlieff niet te kunnen de- bateeren, hem echter wel te kunnen De- geerea. De heer J. G. GROENEVELD vraagt waar het nu eigenlijk over gaat. De VOORZITTER wijst op de drie punten van beschuldiging van den heer Mijnlieff, n.l. daft spr. ongeschikt is om als burgemeester te fungeeren, ten tweede zou hij de brandspuit verprutst hebben en ten derde zou hij getracht hebben om het .stembureau te beïnvloeden. In een verga dering van B. en W. heeft weth. Mijn lieff gezegd dat de voorzitter loog an een groote bek had. Moet ik me dit als vertegenwoor diger der regeering laten welgevallen? Ik zal mij ook niet als kop van Jut laten ge bruiken. Tegen den heer J. Staat zegt hij op heftigen toon: „Moet U daarom lachen en daarop „Nu, lach dan maar" Hierop wordt de vergadering gesloten. Van het witte doek. Gouda. Reünie-Bioscoop - brengt van Vrijdag tot en met Maandag weer een goed refirise van de Shirley Temple-film „Hoe ra, de tijd wordt beter". Een film vol op timisme. Haastrecht. Maandagmiddag bevond zich in Stein bij Haastrecht een vrachtauto van den graanhandel Wientjes te Gouda. Nabij den landbouwer H. Nap ontstond aan den wagen een defect, dat een 15-jarige jon gen zou herstellen Toen de jongen onder de auto lag, werd deze door -een verkeerde handbeweging aaji het rijden gebracht, waardoor de jongen twee wielen over het lichaam gingen. De auto reed van den dijk. Dr. F. J. Hakkenberg verleende de eer ste hulp en liet den patiënt door de zie kenauto afhalen en naar het ziekenhuis vervoeren Zijn, toestand is vrij goed. De auto werd door garage Van Vliet op den dijk gehaald. Langeruigeweide. Veiling Vereeniging Driebruggen e.o. Aanvoer 5768 stuks. Prij zen kippeneieren f 2,25—2.50. Eenden eieren f 2,35—2.40 per 100 stuks. De melkprijs is alhier met 1 cent ver laagd e» gebracht op 8 ct. de liter. Het 3-jarig zoontje van D. W. alhier viel in de kelder en was zoodanig aan het hoofd verwond, dat dokter Kühler de wond moest hechten. Politienieuws. Langeruiaeweide. De gemeente-veld wachter heeft tegen v. V. proces-verbaal opgemaakt terzake het vangen en vervoe ren van mollen zonder machtiging van den Commissaris der Koningin. M. B. en J. B„ zonder vaste woon plaats, werden bekeurd wegens 1 et maken van muziek zonder vergunning van den burgemeester. Nekkramp. Ouderkerk a.d. IJssel. In deze gemeen te heeft zich deze week een geval van nek kramp voorgedaan. De patiënte werd naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar ze is overleden. Inschrijvers. De eerste film brengt ons Herman Thi- mig en Liane Haid in een daverend lach succes, namelijk: „Baron von Trautenegg". In deze film speelt Herman Thimig een hoogst vermakelijke dubbelrol, die natuur lijk de grappigste verwikkelingen met zich brengt. De tweede hoofdfilm is een echte wild- weetfilm, genaamd „Het spoor in de Wil dernis". In deze film speelt de bekende acteur uit „De drie Toffe Jongens van het YrpermM:n'rpnlegioen", John Wayne de boo. AL. i ll zijn n.iam ig al ren dat Set aan spanning - i Lcu Zondagmorgen hicugt Je directie een d. IJssel. Bij de door het bouwkundig bureau B. Verboom te Lek kerkerk gehouden aanbesteding voor den bouw van 4 arbeiderswoningen op een terrein aan de Lange Achterweg aldaar, schreven de volgende ambachtslieden uit onze gemeente in. Perceel grond-, beton- en metselwerk: W. Visser type A f 1950 en type B f 1625. Perceel timmerwerk: P. Blonk type A f 1466; type B f 1296; W. Visser type A f 1715, type B f 1563. Perceel smidswerk: P. C. de Ruyter, type A f 18.45, type B f 12.8Q. De heeren Blonk en De Ruyter waren tevens de laag ste inschrijvers. De gunning werd nog aangehouden. Voor het prepaedeutisch theologie slaagde te Utrecht de heer L. Trouwborst van hier. Polsbroek. Het nieuwe leerjaar ie Woensdag aan de Ghr. School aan het Dorp aangevangen met 20 leerlingen, ter wijl 9, na de klassen te hehben doorloo- pen, de school verlieten. Aan de Ghr. School te Polebroekerdam werden voor den nieuwen cursus 7 leer lingen ingeschreven. Zes hebben hier de schoolbanken verlaten. B. en W. hebben toestemming ver leend aan het landelijk comité van uitvoe ring van den nationalen reclasseeringsdag te Amsterdam, tot het houden van een eoL lecte op Zaterdag 9 Mei. Brug draait weer. Reeuwijk. Ter voorkoming van ver nieling was de brug in de Groene Ree ge durende de wintermaanden op slot gelegd. De brug is thans weer geopend, waardoor het verkeer op de plassen is opengesteld en de verbinding van de plassen Elfhoe ven en 's-Gravenbroek weer tot stand is gekomen. Een zoontje van den heer fh. v. L. was achter op een auto geklommen. Ter wijl de auto wegreed viel de knaap eraf en kwam met het gezicht voorover op den weg terecht, waardoor hij ernstige ver wondingen aan het gelaat bekwam. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De tooneelvereeniging „V.I.O.S zal Dinsdag een uitvoering geven in café Van Rietschoten. Medewerking voor dezen avond verleent de muziekvereeniging „Crescendo" uit Bodegraven. V.I.O.S. zal opvoeren een tooneelstuk in één bedrijf van L. Rentmeester, getiteld „Liefde". Gevonden: Een portemonnaie met inhoud, inlichtingen bij den gem.-veld- wachter; een rijwielbelastingplaatje, te be vragen bij G. Breedijk, Nieuwdorperweg: aan komen loopen een hond, te bevr. bij den heer r. Veen, 's-Gravenbi oekscbeweg. Het verzoek van de N.V meubelfabriek v.h. A. van Rijs om verlaging van. de prijs van de electriciteit, werd afgewezen. In principe werd besloten om het. bur gerlijk armbestuur om te zetten in „Maat schappelijk Hulpbetoon". Enkele begrotingswijzigingen werden vastgesteld. Besloten werd nog voor den gemeente veldwachter f 36 aan wegenbelasting te betalen, in verband met het aanschaffen een motorrijwiel, hetwelk de veld wachter in gemeentedienst zal gebruiken. Hoe U de bollenvelden het beste ziet In ons vaderland is het pas lente, wan neer de dikke laag stroo, die gedurende den winter dé velden bedekte, verwijderd is en de bloerabollenrechthoeken weer een tinteling van kleuren vertoonen. Dan zijn de wegen tusschen Haarlem en Den Haag overvol en de tram maakt weer winsten. Onafzienbare colonnes van wielrijders 0NAARLE Aerdenhou* Btfordwtfli KotwüIcO WatMaoor IN trekken erop uit en alles, wat nog maar eenige motorische kracht heeft, wordt méér dan bemand: zoo oud kan een vehi kel niet zijn, of het is nog wel goed ge noeg om den klassieken rit langs de bollenvelden te maken. Inderdaad, de van ouds beroemde ,3loembollenzondag" is wel uitermate on geschikt om op reis te gaan. Wie eenigs- zins kan, 'blijve dan liever thuis, want een hyacinthenveld moge nog zoo onafzien baar zijn en nog zoo z'n best doen om de UM^ucht met zoet parfum te verzadigen, pFoq^kg motor wint het dan nog gemakke- Kort raadsverslag. Zevenhuizen. In de raadsvergadering van Dinsdag waren allev leden aanwezig Voorzitter wa$ de burgemeester. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen Het voors'el van B. en W inzake den verkoop -vau water door middel van standpijpen, werd aangenomen. Het voorstel van B. en W om eervol ontslag te verieenen aan mej G van Ingen, onderwijzeres aan de open bare school, werd eveneens aangenomen. Den heer H. Hartman werd een jaar- lijksche gratificatie van f 100 toegekend. Het is trouwens ook heelemaal niet noodig, aldus schrijft ons de A.N.W.B. om zich te beperken tot de meest bekende bloembollengebiedde streek tusschen Leiden en Haarlem. Want ook ten noor den van laatstgenoemde stad is heel wat te 'zien en héél wat te genieten! Vooral in de laatste jaren is de bollencultuur sterk gedecentraliseerd. Men vindt de bloemen velden o.m. in het z.g. „Weslfriesche deel" van Noord-Holland (de streek n.l, in den driehoek HoornMedemblikEnkhuizen) in den Anna-Paulowpa-polder, in het ge bied tusschen Haarlem en Alkmaar, in den Haai lemmermeerpolder, ja zelfs in het noordwestelijke gedeelte van Noord-Bra bant, op Texel en de Zeeuwsche eilanden en ook hier en daar in Groningen en Friesland. In de laatstgenoemde streken zijn bloembollenve.'den echter min of meer rara aves; de route die op bijgaand kaart je in beeld is, gebracht, leidt echter langs een overdaad van kleurenpracht. Dit geldt óók voor den ropdrit door het Westland, waar deze cultuur zelfs vrij intensief be oefend wordt. In het bekendste bollengebied (Leiden— Haarlem) is de teelt sterk gerationali seerd, d.w.z. dat de bloembollenvelden er niet zoo schilderachtig liggen als verder noordwaarts, waar men b.v. in plaats van de etermeten afscheidingen nog veelvuldig de natuurlijke heggen toepast, wat aan de entourage in belangrijke mate ten goede komt. Wanneer? Dank zij de vele echte lentedagen, die wij dit jaar gehad hebben, zijn de bollen velden aan den vroegen kant. In het alge oen kan gezegd worden, dat de crocus- sen omstreeks half fckart Éeginnen; de gele soorten zijn er bet eerst, daarna ko men de paarse en de bonte. De omgeving van Uitgeest en Beverwijk is hiervoor be- (welke mededeeling de lezer in zijn ooren mag knoopen met het oog op het vo'gende bloeiseizobn, want de crocussen zijn thans vrijwel afgeloopen). Direct daarna komen de kortstelige narcissen, begin April gevolgd door de hyacinthen, die hun kleurenpracht weer moeten „af staan" aan de kortstelige tulpen. Als het lang koud blijft kan men het wel eens treffen, dat deze hyacinthen en tulpen ongeveer gelijktijdig bloeien; dit jaar zal er wel een groen interval tusschen beider bloeiperioden liggen. En tenslotte prijken de late tulpen dikwijls nog tot het einde van Mei en zelfs wel tot begin Juni. Be in ons land nog altijfl voortwoeke rende lintbebouwing heeft het uitzicht op de bollenvelden van de groote wegen af niet verbeterd. Veel tneer schoonheid vindt men dan ook langs de binnenwegen, welke grootendeels gevolgd worden door de rou te op ous schetskaartje, er zijn natuurlijk vanuit de bekende centra langs den „groo- ten weg" (Hillegom, Lisse, enz.) nog vele andere uitstapjes te maken. De prachtige (ofschoon zeer bochtige en smalle en daarom op drukke dagen uiet ongevaarlijke) binnenweg, welke van Aerdenhout over de Zilk, Noordwijker- hout en Noordwijk naar Katwijk en Was senaar voert, biedt een overdaad aan na tuurschoon. Van dezen weg leiden talrijke verbindingen naar' den Rijksstraatweg Oegetgeest-Sassenheim, Lisse, Hillegom, Heemstede, Bennebroek, Haarlem. Zeer bekend (en befaamd) is b.v. de weg, die langs het fraaie kasteel Keukenhof bij Lisse voert. Langs deze verbindingswegen vindt men een rijke verscheidenheid van bollenvelden, omdat ze niet alle even be schut liggen en daarom de diverse 3tadia als het ware naast elkaar te zien zijd. In de omgeving van Hil'egom en Lisse vindt men de meeste hyacinthen, de narcissen zijn het rijkst gezaaid in de burt van 3as- senheim (ook wdl nabij Noordwijk en Was- Kantongerecht Gouda Zitting van 1 April. Een nevelachtige zaak. J. H„ chauffeur te Boskoop, reed op de Nieuwe Vaart onder de gemeente Wad- dinxveen. Plotseling kwam van de zijde van de gasfabriek een dichte damp opzetten, zoo dat verd niets meer kon zien Aan de rechterzijde van den weg stond een ge parkeerde auto. Door den damp, die af komstig was van het blusschen van cokes, merkte J. H. den wagon niet tijdig op, zoodat een aanrijding niet moer te voor komen was Na enkele getuigen a charge en k de charge gehoord te hebben, is de ambte naar van het O.M van meening, dat ver dachte niet heeft uitgekeken en vordert om die reden een geldboete van f 15 of 3 dagen hechtenis. Verd's raadsman, mr. Jonker, vangt zijn verdediging aan met te zeggen, dat er in deze zaak drie verdachten zijn, te we ten, de gasfabriek, de chauffeur van de stilstaande auto en spr.'s cliën* Bleiter zegt, dat de situatie daar ter plaatse buitengewoon gevaarlijkis door de dampen, dje vanaf het terrein der gas fabriek den weg op waaien, weshalve spr. uiterste clementie vraagt. Na re- en dupliek veroordeelt de kan tonrechter J. H tot f 6 of 2 dagen. Overleden tengevolge van een hondenbeet. Mej. T. B. te Reeuwijk was de gelukki ge bezitster van een lief klein hondje. Op zekeren dag liet zij het beest uit en even daarna hooi-de zij plotseling hevig ge jank. Zij vloog naar buiten en zag het hondje liggen, met wonden aan kop en romp. Een uur later had het stomme dier voorgoed afscheid genomen van deze wreede wereld. Mej T. B. wilde het er niet bij laten zitten, zij ging op onderzoek uit en alras bleek wie de dader was, n.l de hond van A. v. D. eveneens te Reeuwijk. Mej. B liet proces-verbaal opmaken er nu staan de eigenares van het sla;!.toffer en ua e:genaai van den dader samen voor de groene tafel. Mej T B. vertelt, dat de hond van A. v. D. bekend staat als een bloeddorstig dier en haar hondje deed nooit iemand kwaad Blijkbaar wordt de herinnering aan haar hondje haar te machtig, want zij barst in snikken uit. Kantonrechter (tot mej. T. B.): „Kom, kom juffrouw, blijft u nu maar kalm, uw hondje is nu toch allang dood". Mej. T. B „Ja, meneer, n;aar 't was zoo'ff echt lief dier." Gelach op de publieke tribune. Mej. T. B.: (tot publiek) „Ja, lachen jullie maar, 't was toch een lief dier", „Die vuilak van een bond van zijn heeft hem doodgebeten en Kantonrechter: „Juffrouw blijft u nu eens kalm, u gaat hier te keer alsof u Mej T. B.: „Ik kom hier voor mijn recht op". Kantonrechter: „Dat krijgt u ook, juf frouw, maar blijft u in vredesnaam kalm" Nadat de juffrou nog een ijselijk ver haal verteld heeft over al de misdaden, die A. v. D.'s hond al gepleegd heeft, neemt de ambtenaar van het O.M. het woord Hij eischt een geldboete van f 15 of 3 dagen. Waarvan de kantonrechter f 7.50 of 3 dagen maakt. wet. werkei De juffrouw, die haar „recht" gekregen heeft gaat, doodende blikken op A. D. werpende, heen. Overtreding arbeidswet W A. W„ bakker te Gouda, staat to- recht voor een overtreding van de arbeids W. A. W. heeft 4 jongens laten over en, zonder daar vergunning voor te hebben. Aangezien het reeds de derde maal is dat W. voor een dergelijk feit terecht staat, acht de ambtenaar een strenge straf hier op zijn plaats, en vor dert om die reden vier geldboeten van f 10 elk, te vervangen door 4 maal 2 dagen hechtenis. Op de vraag van den kantonrechter zegt verdachte, dat het niet meer zal gebeu ren dat hij voor een dergelijk feit terecht zal staan. De kantonrechter zal verdachte aan zijn woord houden en veroordeelt hem voorwaardelijk tot 4 maal 1 dag hechtenis met een proeftijd van eeh jaar. Melk met water. Bij A. H. te Moordrecht kwam op een goeden, of beter gezegd, op een kwaden dag, een controleur van de crisiszuivel- centrale en nam van de melk, die A. JL klaar had gezet voor verzending naar da fabriek, een monster. Bij onderzoek dei melk bleek, dat zij vier tot zes procent water bevatte De kantonrechter vraagt aan verd. wat hij hierop te zeggen heeft. Verd.: „Ik zeg niets, dat laat ik aa« mijn advocaat over". De kantonrechter licht in, dat dat niet gaat. Verd. moet nu antwoorden. „Meneer zal je straks wel .verdedigen." Als verdachte's raadsman, ihr. Smit, hem dan eens bemoedigend heeft toege knikt, vertelt verdachte een onsamenhan gend verhaal van filters, die vuil waren. Kantonrechter: „Maar ai zit er na wul in die filters, dan kan er toch nog geen water in de melk komen"1. Verd.: „Ja, maar ik goot altijd wad- water door de filters om ze weer schoon te maken en dan Kantonrechter: „Ja, dan vergal j» da melkbussen weg te halen." De ambtenaar meent hier te doen té heè ben met een ergerlijk geval van nalatig heid en zal daarom e enzware siraf ei» schen, namelijk f 50 of 10 dagen. De verdediger wijst erop, dat het meec zuinigheid van verdachte is dan nalatig heid. Als verd. de melk door watten ge zeefd had, bleef er m de watten natuur* lijk melk achter Daarom goot verd ei» water over, niet begrijpend dat er dan ook water in de bussen zou komen. PL vraagt de lichtst mogelijke straf, mod» omdat H. A. uitstekend bekend staat et» nog nooit veroordeeld is. De kantonrechter zal met de verzac!»« tende omstandigheid rekening houden en legt A. H. een geldboete op van f 15 of 2 dagen. Kantonrechter: (tot verdachte) „En ge bruik nu voortaan je hersens beter. Een volgende keer kom je er niet zoo goed af." Hart en lever met een rare lucM» J. K te Haastrecht loopt op 8 Ffeb. té wandelen. Plotseling komt er iemand naar hem toe, die hem een hart en een lever van een koe wil verkoopen. J. K- gaat op don koop in en wordt voor f 0.5QI de gelukkige bezitter der organen van d» ongelukkige koe. Hij verkocht ze ween, nu evenwel voor f 1.50. Verd. zou do lever en het hart wel even bij de nieuwe eigenaar thuis brengen. Doch onderweg werd hij aangehouden enziehier het resultaat: J. K. voor den kantonrechter. Kantonrechter: „Van wie had je da* hart en die lever gekocht?" Verdachte: „Ik wil niet voor verraden spe'en Al ben ik dan verraden, «it mij krijgt u geen woord". Kantonrechter: „Wil je dan zeggen aan wie je het weer verkocht had?" Verdachte: „Ik heb u gezegd ,ik zwijg". Kantonrechter: „Net zoo je wilt. 't Kan je straf alleen maar verzwaren." De ambtenaar van het O.M zegt dat in de omgeving van Haastrecht ontzet tend veel geknoeid wordt, vooral met vleesch. Daarom wil spr. verdachte tot voorbeeld stellen. Hij eischt daarom een hooge geldboete en wel f 75 of 10 dagen. Na het woordt nog aan mr. Jonker, verdachte's verdediger, te hebben gegeven doet de kantonrechter direct uitspraak en veroordeelt verd. tot f 40"of 10 dagen. KRUIPEN a.d. IJSSEE. Maart. Geboren: Cornells Marinus, z. van J. F, Wesselo en M. van Dam. Gerrit, z. van G. Kranendonk en A. C. van Rijswijk. Gerrit, z. van J. de Boom en A. Uitten- bogaart. Klaas, z. van M. Dekker en G. Visser. Teunis, z. van P. T. van Zwie- nen en N. Heuvelman. Elizabeth, d. van P. den Hollander en A. Pols. Ida, d. van A. van der Wal en A. van Limborgh. Gerrit, z. van G. de Jong en A. de Boom. .Getrouwd: M. Goudriaan, 28 j„ en A. Goudriaan, 28 j. Jac. Huisman,' 26 j'., en M. lans. 25 j. Overleden: G. Koolmees, 75 j„ wed. van L. Brussé. SCHOONHOVEN. Maart. Getrouwd: P, J van Harmeien, 40 j. en A. Dogterom, 36 j. 7 VIERDE BLAD- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 3 APRIL 1936 IN DE SPEELCLUB DAMASCUS door PIUS HALM VAN Tijdens mijn verblijf in Damascus had .k toegang verkregen tot een van de vele geheime speelelubs De club bevond zich m het huis van een Armeniër, Korossian geheeten, en in deze" club gold het voorschrift, dat nie mand aan het spel mocht deelnemen, die niet de beschikking had over minstens vijf honderd goudfrankpn Mijn vriend, Asian Pasja, twee ,Gneksche kooplui, die er blijkbaar heel warmpjes in i^aten, een Pers, die van de inkomsten van zijn zij- defabrif'k te Buchara, hier in Damascus een goed leventje leidde, een Bedouïnen- sjeik, die avond aan avond verscheidene kilometers te paard aflegde, om zich aan het spel te buiten te gaan, vormden de dagelijksche baccarapartij, waarbij zich af en toe nog enkele anderen voegden. Ik zelf nam zelden aan het gpel deel en be paalde mij tot de rol van toeschouwer. En hierbij kwam ik tot een merkwaardige ontdekking, namelijk, dat de beide Grie ken in opvallende mate door het geluk werden begunstigd, terwijl de andere spe lers meestal verloren. Het fabelachtige geluk van die twee, dat zich avond aan avond herhaalde, moest natuurlijk op den duur wel de al- gemeene aandacht trekken. Bedrog achtte men echter uitgesloten, want daartegen had men allerlei mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen. De kaarten werden in heele spellen op tafel gelegd, door alle spe lers onder aller oogen gemengd en ver volgens in een vernuftig geconstrueerd bakje gelegd, dat met den naam van „klomp" werd betiteld Het was een vier kant koperen bakje met een oor, zooals aan een kruik. Door middel van een in gebouwde veer kwam er een plaatje om hoog, waarop de kaarten werden gelegd, die dan in de klomp worden neergedrukt De op deze wijze in de klomp opeen ge perste kaarten konden er slechts een voor een uit worden geschoven Door den druk van de veer werd telkens slechts een kaart naar buiten gebnp.cht. Niemand, die niet met het spel te maken had, kreeg dus de kaarten in handen, zoodat er ook van een opzettelijke volgorde, een met valsche bedoelingen gelegde „taille" geen sprake kon zijn. Ea zelfs als dit mogelijk was geweest, dan nog zou niemand er wat aan hebben gehad, want elke speler had het recht, van den bankhouder te verlangen, dat er een of meer kaarten van bovenaf geno men en weggelegd zouden worden, waar door natuurlijk alle vooraf gemaakte be rekeningen van een eventueelen valschen speler in de war zouden zijn gestuurd. Er bleef dus niet anders over dan het «mgélooflijke geluk van de beide Grieken, waarin maar geen keer scheen te zulleq komen, als een wonderbaarlijke gril van de fortuin te beschouwen, waaraan toch eindelijk wel eens een eind zou kom Bij mijn bezoeken aan het clubhuis placht ik mijn Arabischen bediende Far- radsj mee te nemen, opdat ik 's nachts niet alleen naar huis zou behoeven te gaan, want mijn weg voerde over een c onherbergzaam terrein, langs rotsen kloven en spleten, waarin allerlei gespuis huisde. Farradsj zat tijdens het spel ge woonlijk in een aangrenzende kamer als hij zich verveelde, placht hij op de atroomat, waarmee de vloer bedekt was, een dutje te doen, tot ik hem kwam wek' ken Op zekeren avond, terwijl we op weg naar huis waren, vroeg hij me: „Wat is dat toch voor een spel, waar U zooveel belangstelling voor hebt?" Ik verklaarde het hem zoo goed ik kon. „En wat is dat dan voor een blinkend bakje, dat de kellner onder zijn blad houdt, als hij de cognac binnen brengt' vroeg hij verder. „Wat heeft de kellner onder het blad?" vroeg ik op mijn beurt verbaasd, terwijl ik onmiddellijk aan de „klomp" moest denken. Farradsj vertelde mij nu, hoe hij me nigmaal zonder te slapen op zijn mat lag en dan had opgemerkt, dat de kellner met een blinkend bakje onder zijn presenteer blad de kamer binnenging. Door deze verklaring begreep is, dat ik een geraffineerde truc op het spoor was, waarbg een binnengesmokkelde klomp te pas kwam Thuis gekomen, stelde ik mij in ge dachten het geheile verloop van het spel in de club voor Telkens, als er een spel uit was en de kaarten opnieuw gemengd in de klomp werden gelegd, verscheen de kellner een neef van den eigenaar van d« club met een blad, waarop ver scheidene glazen cognac stonden. Dit blad zette hij niet op tafel neer. odk ging hij er niet mee rond, doch hij hield het vlak boven het midden van de tafel, zoo dat ieder er zijn glas koi. afnemen. Ver der viel mij nog in, dat de beide Grieken altijd naast elkaar met den rug naar de deur zaten, en dat de kellner steeds tus schen hen in ging staan, als hij de cog nac bracht. Het blad zelf was bedekt met Cfü zworen, Qotétichwa waarvan de lange dichte franje over den rand neerhing Beschermd door deze franje zou het zeker niet moeilijk zijn, met één vinger de op tafel staande klomp bij zijn oor weg te nemen en er de onder het blad verborgen yalsche klomp voor in de plaats te zetten De beide Grieken moesten dus valsche spelers zijn en hun medeplichtigen waren Korrosian, de eigenaar van de club, en diens neef, de kellner Nu bleef er nog één raadsel over: als een speler van zijn recht om enkele kaar ten door 4en bankhouder te laten wegne- 1, gebruik maakte, liet het geluk de Grieken toch niet in den steek. Tenslotte vond ik echter ook hiervoor een oplossing; ik herinneerde mij, dat in dergelijke gevallen een van de Grieken, zoodra de beurt aan hem was, ook eenige kaarten liet wegnemen, en waarschijnlijk juist zooveel als noodig was, om de ver stoorde volgorde van de stok te herstellen. Den volgenden morgen zoebt ik Aslau Pasja op en deelde hem de waar inm.c- gen van mijn bediende en mijn eigen ver moedens mede. Hii smeedde terstond eën plan, waarin ook de beide andere verlie zers werden ingewijd. Nog dienzelfden middag ging Lij naar de beide Ürieksche kooplieden m deelde hen mede, dat hij en zijn ymutlen niat verder wilden spelen, als hei bedrag, dat elk verplicht was hg zich to hebben. nie< aanmerkelijk werd verhoogd. Met het oog op den steens stgg. n- en inzet Dij het spel was vijfhonderd i erlen te weinig, want sommige spelers brachtén maar juist dit bedrag oi^e. terwgi anderen tien en ook wel twintigduizend hg zr'> hadden Met dit voorstel wilde Aslai bei eiken, dat de Grieken oian avond ma - geld mee zouden brengen dan anders De twea wa ren het dadelijk er mee eens, immers moest dit voorstel koren op hun molen zijn Dien avond verschenen ze dan ook inderdaad met het vereischte bedrag/ en pochten erop, dat ze nog meer bij zich hadden. Er hing hevige spanning in de lucht, toen 't spel begon. De beide Grieken sche nen het 'echter niet te bemerken Met wisselend geluk werd de inhoud van de eerste klomp ui.gespeeld, waarbg zich geen gelegenheid tot valsch spel voordeed. Nu moest het tweede spol beginnen. De kaarten werden als gewoonlijk ge mengd, in de klomp gelegd en nu wacht ten wij ingewgden op de afwikkeling van ons plan. Farradsj, die zooals gewoonlijk, in de kamer ernaast op zgn mat lag, had op dracht zich op den kellner te werpen, - zoodra deze met de valsche klomp onder zgn blad binnenkwam. La weldra klonk daarnaast een luid geraas, het gerinkel van brekend glas, de doffe piof van een zwaar voorwerp, dat op den grond viel dat alles ten teeken, dat Farradsj bezig was de opdracht dit te voereai üp hetzelf de oogenblik stonden Asian Pasja, de Sjeik en de Perzische zijdefalirikant met getrokken revolvers voor de verblufte Grieken. Asian Pasja maakte korte metten, hij haalde de zakken van beide valsche spe-% Iers leeg, nam bun ook horloge en ket ting af, ja, zelfs de ringen aan hun vin gers werden hun niet gelaten. Toen zette hij beiden met den kellner op vrij on zachte wijze de deur uit. Korrosian was er nog butijds in geslaagd, door een ven ster te ontkomen. Doch Asian Pasja wist waar de Armbniör zijn geldcasette be waarde en maakte die eveneens leeg. Toen verdeelde hjj de buitgemaakte scha ten volgens zifn inzb ht naar ver houding van de door elk geleden verlie zen. Zoo werd deze weinig eervolle zaak op echt Oostersche wijze zonder aanklager en rechter kort en bondig geregeld Toen wij na afloop, nog schaterend om de geluk'e „staatsgreep" naar huis gin- gpn, zagen wij in den schaduw van een kleine heg Korrosian hurken, die daar ons vertrek zal af te wachten" en nu in gebukte houding naar huis sloop (Nadruk verboden). stof, die langs den buitenomtrek evenals het kraagje met kleine moesjes wordt ge- festoneerd. Eenvoudig is om den omtrek met groote festonsteken om te werken. Rechter achterbaan, uit een stuk en voorbaan met binnenwaartsclie plooi, die tot over de taille is .opgestikt, splitje mid den voor en garncering van kleine knoop jes; blousemouw met rechte stofreep af gewerkt. Het vlotte van dit jurkje is, dat het tot over het middel aansluit en daar na ruimer wordt. Een fantasiestofje leent zich voor deze jurk heel goed. Patronen van zes tot acht jaar ver krijgbaar voor f"0.38. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij h«t bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Daar bij dezen patronendienst niet met adaumsti&tie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeien op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zgn, kunnen éérst in de volgende week in behandeling komen Voor verzending van patronen per post, sluite men f 0.06 extra in, daar die ver zending alleen als brief mag geschie- JUMPER JAPON. VKK 1837. Prijs per patroon 0.58. Wollen stof, b v. een vischgraatje of dia gonaal, is bijzonder geschikt materiaal voor deze jumper japon. Ook wollen jer sey of dé z.g. tricot stof, die por M. te verkrijgen is, is uitstekend geschikt voor dit model, dat vooral ook practisch is "Voor werkende vrouwen. De rechte blouse sluit knoopen in het midden voor, we'ke slui ting één rechte -lijn vormt met die van de met groote ronde houten of andere soort rok, die nauw aansluit en waarvan de on derste knoopen niet geknoopt worden. De rok, die twee voorbanen en één achter baan üeeft, kiljgt aan de laatsie twee uit- naadjës, waardoor deze mooier va t. Smal le omliggende kraag en rechte mouwen met kleine kap es Leeren ceintuur. Kraag en manchetten kunnen ook van fluweel gemaakt worden. Patroüeu verkrijgbaar in de ma'on 40 a 0.58. MEISJESJURKEN. VKK 1825 en VKK 1 2b. Prijs per pa roon 0.38. Een fantasiejurkje met zakjes van effen MANTELCOSTUMES. Mantelco8tumes maken de groo te mode uit, hetgeen inderdaad niet te verwonderen is. Men ziel zoowel de tailleur als de fantasie modellen en het practische is, dat men er een groote verscheiden heid vau blouses en jumpers bg kan dragen. In Enge'and beef' iedere vrouw een of meer van de ze costumes bij haar garderobe in effen of fantasieweefseis De keus is overgroot, zoowel wat slof, kleur als kwaliteit betreft. Nu eens ziet men kraagiooze mantels, waarbg aaidige scarfs gediagen worden in afs.ekende, doch pas sende kleuren, dan weer zien wij kragen, die met scherpe punten op de mantels val en. De jabotachtige revers blijven zich, evenals de ceintuurs, hand haven. De rokken zijn glad, vrij nauw en korter da» vorige sei- Gij heb! kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond» s Ongeëvenaard bij aevatte kou Griep, rheumansche pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ent. Per 18 «I. 52 cl Zakdoosj* «O cl Volgens recept iwt Apotheker Dumont ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. 2 Meisjesjurken. G. 18 Pr. 0.30. Klein zusje heeft een heerlijk warm jurkje van geruite stof, f anel of vyella, met bijpassend broekje, waardoor de on derjurk komt te vervallen. De ronde pas, r£K 183 waaraan het ruime hangertje gezet is, hoeft een omgefestoneerde kraag, wit of gekleurd. G 19. Prijs 0.25 plus 5 cent voor ad ministratie- en verzendkosten. Een uitstekend model om uit een japon of klokrok te maken. De eenige garneering bestaat uit stikse s lang» de hals, mouwen en voorstuk, alsmede van de ceintuur in afstekende kleur, b.v. in rood op een blau we jurk. Het middenstuk is afgeslikt en voorzien van twee staande openingen, die omgefestoneerd of gebiesd wofden en waardoor een paar lussen van lint of flu weel worden gehaald. G 18 is verkrijgbaar voor meisjes van 2—4 jaar, en G 19 verkrijgbaar voor meisjes van 810 jaar. RIJST MET GEHAKT. 500 gr. rijst, 400 gr varkens- of kalfs gehakt, 2 sneden oud brood zonder korst, peper en zout, of kokskruiden, 1 ei, 75 gr. boter, 30 gr bloem, 2 maggiblokjes, op- ge ost in bi L kokend water. De rgst wordt droog en korrelig gekookt op de gewone wijze (2 x zooveel water als rijsi) en ondeidehaud maakt men bet ge hakt aan met het oude brood, dat in wa ter of melk geweekt is en flink uitgekne pen wordt, het ei, zout en kruid, mengt dit goed dooreen, waarna 12 Da/ letjes gevormd worden, die in de bo'er bruin gebakken worden. Daarna neerin men ze uit de pan, voegt er de bloem bij en vermengt dit met de boter, tenslotte voegt men het water, waai in de maggi-; blokjes zgn opgelost, toe, evena's de «ge haktballetjes en laat dit tezamen nog 20 min. stoven. De rijst wordt opgediend in een dek- sphaal, terwijl de balletjes en de saus in eea aparte schaal komen. Indien men dit wenscht. kan men er gebakken uien bij voegen en een dessertlepel kerry. WARME RIJSTPUDDING. 1 Liter melk, 200 gram rijst, 3 eieren, 125 gram suiker 50 gram boter, 100 gr. rozijnen, 50 gr amandelen, citroenschil letje. Men brengt de melk met de citroenschil aan de kook, voegt de rijst erbij en kookt deze gaar, waarna men de eierdooiers flink klopt met de suiker en deze door de rijstebrei roert, evenals de boter, de ro zijnen en de amandelen, die men even in warm water heeft gezet, om ze van het bruine huidje te kunnen ontdoen endaar- na fijn gehakt of gemalen heeft en het laatst het zeer stijf geklopte eiwit. Een puddingvorm of klein pannetje mst goed sluitend deksel wordt met boter be smeerd en met paneermeel bestróoid en hierin brengt men de puddingmassa over, sluit het deksel en zet den vorm geduren de lVi a 2 uur in een pan met kokend waler, terwijl men goed moet oplettan.dat het blijft koken en ook, dat het niet teveel vermindert. Is dit het geval, dan zal men heet water moeten bijschenken. Men zal deze pudding opdienen met een citroensaus: 3 eieren, 150 gram suiker. 2 d.L water, 1 d.L. citroensap, 1 theelepel maizena. De suiker kloppen met de heele eieren tot ze schuimig zijn: daarna voegt men 't water bij en de pitroensap met kleine beetjes tegelijk, evenals de aangemaakte maizena, waarna men het pannetje met de saus in een groote pan met kokend wa ter (au bain marie) zet en steeds blijft roeren, totdat de saus mooi gebonden en de maizena gaar is NUTTIGE WENKEN. Fluweelen japynnen hebben de verve lende eigenschap meermalen lei pletten en moeten van tijd tot tijd gestoomd worden. Het beste kan dit werk door twee perso nen uitgevoerd worden, die het kleeding- stuk ophouden boven den stoom van een ketel kokend water en wel zóó, dat de ver keerde kant naar beneden wordt gehou den en de haartjgs doet opstaan. Voor het stoomen moet men het fluweel met een stevigen borstel tegen de vleug afborstelen. Onderhoud van bont Wanneer zich vuile plekken door veel vuldig dragen aan het bont doen zien, wrijft men deze met verwarmde zemelen en schudt het bont daarna goed uit. Wit bont wordt met warme bloem bestrooid en zachtjes geborsteld, daarna klopj?en. Nat bont mag nimmer bij de kachel drogen, doch moet in een vertrek met een tempe ratuur van pl.m. 62 gr. op een hanger dro gen; van tijd tot tijd schudden, doch nim mer het vocht met doeken afbetten. BIJZONDERE VROUWEN. Kort geleden is een bekende vrouwelij ke professor gestorven Rhoda Erdimann, die sedert 1930 colleges gaf aan de Ber- lijnsche Universiteit en zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van hel kankeronderzoek. Zg stichtte en beheerde het archief voor experimgnteele Histologie (weefsel-leer) in Berlijn. Twee Engelsche dames, Miss Blenhiron en Miss Wallach hebben een motortocht gemaakt door Afrika van Algiers tot de Kaap en d enken denzelfden weg terug te nemen. Zij zijn de eerste vrouwen, die de ze route ondernamen per motor. In Genève is een vrouw tot directrice van een kliniek voor huidziekten benoemd en wel Dr Marie Florin. De eerste vrouw is tot lid van de com missie der Voogdijraad in Bern benoemd en wel de rechtskundige mevrouw Martha GuggenheimerSchlumpf. In Calcutta heeft in Februari een inter nationaal vrouwencongres plaats gevon den. waarbij de toenadering tusschen Oos telijke en Westelijke vrouwen-organisaties besproken werd. In het Iersche parlement is een wets voorstel ingediend, om bepaalde grenzen te stellen voor de toelating van vrouwelij ke arbeidsters Als gevolg hiervan zijn protestvergaderingen uitgeschreven door verschillende vrouwen-vereenigingen. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin- m in Engeland zijn elf vrouwen tot bur gemeester gekozen, o.a in Eastbourne en Oxford. Een onlangs uit Polen teruggekeerde delegatie van Vrouwen heeft interessante mededeelingen gedaan over het werken der vrouwen in gemeentebeheer. Alleen Warschau zijn vijf vrouwelijke raads leden, in alle Poolsche steden tezamen pl.m. 400 verschillende vrouwen fuugee- Is burgemeestei IgCKU**— -I li-11-.nWïi! ,ry ArSCHc.1 D EN INTREDE DS. J. - BRONSGEEST. Giessen-Oudekerk. Ds. J. Bronsgeest is voornemens Zondag 24 Mei afscheid te ne- m< n van de N'ed. Herv. Uemwnte alhier. De intrede te Velsen is bepaald op Zon dag 31 Mei. Ds. K. H. E. Gravemeijer, van Den Haag, hoopt hem in zijn nieuwe stand plaats te bevestigen.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4