<w Officieele Crisisbekendmakingen, Gemengd Nieuws Kantongerecht Gouda LandbouwenVeeteelt Marktberichten Kapitein Skittle en Boots wonnen een prijs. Van Kondom Alleen voor Vrouwen VRIJPAS tO APR TL Bergambacht. Burg. en Weth. hebben vergunning verleend aan den heer A. Vis ser tot het bouwen van een woonhuis aan de Dijklaan. Krimpen a.d. Lek. Be afd. Krimpen a.d. Lek van den Bestuurdersbond hield een ledenvergadering bij den heer J A. Schippers. Be hoeren J. H. Mak en Jac. Verkerk werden als bestuursleden herko zen. Voorts werd uit degenen, die 10 jaar lid waren, geloot, om het recht een week door te brongen in het Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Be gelukkige was de heer M van Leeuwen Bonderdag zal op het schoolplein *n trekhondenkeuring plaats hebben. Be hoeren C. W. Verhoeff en Abr. raa Limborgh hebben het plan opgevat, deel te nemen aan de eerstvolgende ster- rit, de z.g. ,.Rallye van Montecarlo". Stolwijk. Een koe van den veehouder P. V., welke reeds in de weide liep, kwam in de1 sloot terecht en verdronk. Luchtbeschermingsdienst Lopik. Maandagavond werd in de ver gaderzaal van het raadhuis, op initiatief va*t den in het leven geroepen luchtbe schermingsdienst in de provincie Utrecht een bijeenkomst gehouden, ten einde ,een bespreking te houden over den ernstigen toestand, waarin menscli en dier komen le verkecron bij eventueels luchtaanvallen. Be heer H. v. d. Woerd, gemeente-secretaris, sprak een welkomstwoord tot de tal ruk op- gekomenen en gaf daarna 'n overzicht vap, de maatregelen welke bij eventueele lucht aanvallen genomen moeten worden. Spr. deelde mede, dat deze bespreking bedoelt te zijn een vooï-bode van de voorgestelde oefeningen, welke in do drie gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak ge houden zullen worden en waarvan het doel ie: Het aan de practijk toetsen van de luchtbeschermingsorganisatie der aaa de opfemug deelnemende gemeenten en van de hierin gelegen industrie-centra. Be commissaris der koningin heeft de datum Voor deze oefening bepaald op Bonderdag 23 April. Be oefening wordt onderscheiden in een dagoefening van 16 tot 17 uur en een avondoefening van 22 tot 23 uur en zal staan onder leiding van burgemeester Oldenhof. Be luchtbeschermingsorganisa ties zullen bestaan uit: le. de staf van het fungeerend hoofd van den luchtbescher mingsdienst. (Spr. zal als hoofd optreden) 2e hulpdienstalarmeering; 3e hulpdienst geneeskundige dienst, onder leiding van Br. Blankesteijn; 4e. hulpdienst brandweer 6e. hulpdienst handhaving orde en alge- meene hulpverleening. Spr. hoopte dat de ze oefeningen in ieders belangstelling zul len staan en noemde het bedroevend, dat ondanks alle internationale afspraken voor dergelgke beschermingsmaatregelen ge oefend moet WO! den. Het gevaar, dat dreigt, is niet denkbeeldig: dagelijks geven de nieuwsbladen er bericht van. Ook voor deze streek bestaat in geval van oorlog gevaar voor luchtaanvallen. Het is daar om plicht, maatregelen te nemen voor hot te laat is, laat ons dus thans oefenen en organiseeren! Tot slot zette spr. uiteen, hoe men zich z.i. in de woning het best tegen gifgassen kan beveiligen. Baama behandelde de heer Blankesiijn, arts, de medische zijde. Spr. noemde ver schillende gassen en de uitwerking daar van en doelde vooral op het gevaarlijke mosterdgas, dat twee weken na het uit strooien nog schadelijk blijft. Zeer .noeilijk is het om de uilwerking dezer gassen te bestrijden, omdat er nog te weinig van be kend is Vervolgens werd een demonstratie ge geven van het gebruik van gasmaskers, waarna de gelegenheid werd opengesteld voor het doen van vvHgen Nadat door bri de sprekers de dikwijls moeilijke vragen zoo duidelijk mogelijk werden heantw-iord, sprak burgemeester Oldenhof een waar- deerend woord ten aanzien dezer vergade ring, waarna de bijeenkomst werd geslo ten. Aan de oproep tot vrijwillige deelna me aan de te houden oefening gaven velen gehoor „Van Eigen Land. Lekkerkerk. Zaterdagavond werd in gebouw „Amicitia" opgevoerd „Van Eigen Land", een propagandarevue voor ftfifhte Nederlandsche Zuivelproducten". mE Be voorzitter van de propagandWcern voor Zuid-Holland van het crisis Xuivel- bureau de heer G G. Roos, van hier. opende en zei dat de revue al in verschil lende steden is opgevoerd en dat ze nu voor het eerst in een plattelandsgemeente kwam Spr had verwac ht. dat de zaal tot in alle hoeken gevuld zou zijn, daar de revue juist voor deze streek van groot be lang ia. Daarna volgde de revuh 'Be op voering slaagde uitsteken^ en ook de mu zikale begeleiding was in orde. Be pro paganda voor de' zuivelproducten van eigen land werd meermalen op humoris tische wijze verzorgd. Hot publiek heeft veel genoten, vooral de dames, die van de gerechten mochten proeven. Lekkerkerk. Tot groot geuoegon van de jeuigd en vele oudcien is gisteravond het op hfet kerkdak geplaatste nest door een PW ooievaars ïu gebruik genomen. Van den zolder gevallen. Polsbroek. Be slagersknecht Th. W. v. S. had Bonderdagmorgen het ongeluk, toen hij in de slachtplaats van de wed. v. S. van den zolder zou komen, dat de lad der uitgleed en hij op den cementen vloer terecht kwam. Ernstig gekwetst werd hij even later door de huisgenooten gevonden, o a. had hij een paar ribben gebroken. Br. Pasmooij verleende geneeskundige hulp Be jonge man zal geruimen tijd zija werk niet kunnen verrichten. Elfhoeven. Reeuwijk. Het recreatie-oord „Elfhoe ven" is thans voorloopig geopend. Tot het tijdstip, waarop Elfhoeven eventueel aan den nieuwen eigenaar zal overgaan heb ben B. en W het verpacht en wordt Elf hoeven geëxploiteerd door den heer F. de Vries, eigenaar van café „Ter Gouw" te Gouda. Gevonden: Een portemonn&ie met inhoud; te bevr. bij den rijksveldwachter N. van Arkel, een dameshandschoen, te bevr. bij H Ballering, Kaagjesland; een pakje verstelgoed, Ie bevr. ter gemeente secretarie. Boordat de bestuurder de bocht te ruim nam, verzakte een met vee geladen vrachtauto uit Waddinxveen op den hoek van den Korsendijk en den Plalteweg. Be wagen zakte met de voorwielen aan de eene zijde en met de achterwielen aan de andere zijde in den berm van den wegen moest met takels enz. worden vrijgemaakt Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mej. A. M. Kruyt t Reeuw ijk. Op 71-jarigen leeftijd is plot seling overleden mej. A. M. Kruyt, die se dert vele jaren als onderwijzeres werk zaam was aan de openbare school alhier. Mej. Kruyt, die een algemeen bekend en gezien ingezetene was, bleef ook nadat zij het onderwijs met pensioen had verlaten, in deze gemeente woonachtig. Be overle dene maakte vele jaren deel uit van het bestuur van de afd. Gouda^van het Roode Kruis. Cano't gestolen. Reeuwijk. Ten nadeele van een water sportliefhebber uit Gouda zijn van een eiland in den 'e-Gravenbroekschenpias 2 cano's gestolen Be politie alhier is met het geval in kennis gesteld, doch deze heeft tot heden nog geen spoor van den da der kannen ontdekken. Reeuwijk. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week ingeschreven 129 werk zoekenden tegen 158 in de vorige week. Bij den veehouder J Th. v. d. H. aan den Nieuwdorperweg heeft een pink, ter wijl het dier in de weide liep, een poot ge broken. Op advies van den dierenarts is het beest voor afmaking vervoerd naar de noodslachtpiaats ven den heer E. van Meurs. Fok- en Controlevereentging. Stolwijk. Uit het jaarverslag der Fok- en Controlevereeniging „Be Tijdgeest", uit gebracht door den controleur, den heer A. F. Kool, ontleenen wij het volgende: Be gemiddelde opbrengst bedroeg 4198 K.G. melk, met 3.40 püt. vetgehalte en 142.8 K.G. vet in 303 dagen. Het vetge halte was 0.03 pGt. gestegen. Be hoogste melk- en vetopbiengst had de koe „Trijn", n.l. 5918 K G. melk met 3.98 pCt. vet in 322 dagen en „Lena" met 6718 K.G. melk met 4.07 pCt. vet in 339 dagen. Hoogste vetgehalte had de koe Neeltje III njet 4.81 pCt. vet. Vele koeien hadden nog een hoo- ger vetgehalte dan 4 pGt-, zoodat uit de ajfers bleek dat de vereeniging uitsteken de melkkoeien bezit. Voor bijzonder hooge melkopbrengst worden vermeld de koe „Wijntje". Deze gaf in 806 dagen 12527 K.u. melk en Nee in 654 dagen 14368 K G. Uit de cgfers kwam weer duidelijk naar voren dat een hooge melkopbrengst zeer goed kan samengaan met een hoog vetge halte. In 1935 bqzat de vereeniging 5 goed gekeurde of ingeschreven stieren. Ook zijn dit jaar vele stierkalveren als dekstieren verkocht en ook in 1936 zal dit wel het geval zijn, wijl dan ook weer goede kalve ren verwacht worden. Het verschil in op brengst tusschen het hoogste en laagste bedrijf was 48.6 K.G. botervet. en de con troleur toonde hiermede aan hoe nuttig het is melkcontrole toe te passen. Ondanks den moeilijken tijd blijken velen dat reeds in ty zien en treden tot de vereeniging tos. Be controleur ejndigde dit verslag met den wensch dat 1936 een voorspoedig jaar zal zijn en dat er weer aangenaam samenge werkt mag worden voor het doel: Een be tere veestapel en een hooger melkgift en vetgehalte. Moedige redder. Waddinxveen. Het 8-jdrig zoontje van den beer Vogelaar geraakte onder het spelen tum de Borpsstraat te water. Het kind dreef enkele meters uit den wal en verdween ouder den waterspiegel. Boordat enkele vrouwen begonnen te gillen trok het ongeval de aandacht van dentheer G. Zwauenburg. Hij bedacht zich geen oogen- bltk. sprong gekleed te water en had het genoegen het kind van den verdrinkings dood te redden Op den Henegouwerweg werd de wielrijder L. uit Gouda door, een hem ach terop rijdenden aulo, bestuurd door dei^ heer S uit t^choonhoven, aangereden. Be wielrijder tuel zoodanig, dal fci «wee Atr vige pijnen klaagde. Be man heeft zich onder dokters behandeling moeten stellen. Be politie is van het ongeval \n kennis ge steld. CONSENTEN VISSCHERIJCENTRALE. Be Nederlandsche Visscherijcentrale te Ben Haag maakt bekend, dat haar bureau op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April slechts van 9 uur tot 10.30 uur v.m. geopend zal zijn voor de afgifte van consenten. IN- EN UITVOER SPINAZIE- EN RADIJSZAAD. Be Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat ieder, die spinazie- en radijszaad wil in-vof uitvoeren, daarvoor bij haar erkend dient te zijn als importeur c.q. exporteur van deze zaden. De voor de aanvraag tot erkenning noo- dige formulieren kunnen bij de Centrale worden aangevraagd. Be aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat zij, indien zij eon of meer partijen van de hierbedoelde za den in het buitenland hebben aangekocht en nog niet hebben ingevoerd, daarvan ten spoedigste opgave moeten doen aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, onder vermelding van de grootte der partijen en de vermoedelijke data van invoer. INBRAAK HALF OPGEHELDERD. Inlichtingen verzocht. In den nacht van Zaterdag 21 op Zon dag 22 Maart is in het kantoor van het Silvikrinlaboratorium aan de Verlaatstraat te Rotterdam ingebroken. De dieven hebben de brandkast volgens de regelen der kunst opengebroken en uit een zich daarin bevindend geldkistje eem- ge honderden guldens weggenomen. Ook een aantal postzegels is buitgemaakt. Bie van een postzegelmachine, in totaal onge veer 30.000, rwaren voorzien van roltan- ding. Onde^ de zegels bevonden zich onge veer f5000 stuks van een halven sent, die uit den omloop genomen zijn. Op het eind van de vorige week heeft men in verband met deze zaak aangehou den den 33-jarigen stucadoor G. J. L P. en naar aanleiding van deze arrestatie is thans ook de 36-jarige opperman A. K. K. ingesloten. P., in wiens bezit de zegels waren aangetroffen, gaf voor dat hij ze in een geel-bruin papieren zak had gevon den, liggende op een stortplaats van vuil onder de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. Be poiitie heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld, maar dit heeft verder niets opgeleverd. Op de papieren zak was een wit etiket geplakt en dtfhrop stond een dik gedrukte letter „a". Het etiket bevatte voorts den naam de Koning. Zij, die eenige inlichtingen over deze emb&llagezak of den persoon van de Ko ning kunnen geven, worden verzocht zich le wenden tot den justitieelen dienst van afdeeling Gentrum aan de Witte de With- straat te Rotterdam. Zitting 8 April. Restanten. D« winkelier C. H K te Gouda had eenige restanten, die hij kwijt wilde. Om een opruiming te mogen houden, moest hij vergunning hebben van de Kamer van Koophandel en daarop bestond geen kans Bus hield hij geen uitverkoop, maar plaatste voor zijn etalage een bord met het opschrift „Restanten". Verdachte meende, dat dit niet viel on der de wet op de uitverkoopon. De ambtenaar van het 0. M. zegt dal het publiek weet, dat in een opruiming voordeelige aanbiedingen worden gedaan en ook het woord „Restanten" doet koop lustigen begrijpen, dat het koopjes halen kan. Er is hieV wel degelijk van onvertre- ding sprake. Doch de ambtenaar zal er rekening mee houden dat deze nieuwe bemalingen bij de winkeliers nog niet goed bekend zijn en eischt f 6 of 2 dagen, waarvan de kantonrechter f 0.50 of 1 dag „Pa* op j* rijbewijs". „Ik geloof, dat jij je rijbewijs graag kwijt wil zijn", zeide de kantonrechter tot J. V. te Ouderkerk a.d IJssel, die in Ou derkerk a.d. IJssel roekeloos gereden had met gevolg dat een langs den weg staande groentewagen werd aangereden en de groenten over de straat vlogen. Kantonrechter: „Jij hebt nu al 4 aan rijdingen achter den rog en als je zoo blijft rijden zullen er nog wel meer vol gen. Maar als dat zoo door blijft gaan, ben je binnen een jaar tijds je rijbewijs kwijt." Verdachte: Ik heb den wagen te laat gezien. Kantonrechter: „Allemaal larie! *t Is 'n rechte straat en er was op dat moment hoegenaamd geen verkeer dus je hebt niet goed uitgekeken. Verdachte: „Ik heb de wagen heusch niet gezien." Kantonrechter: „Ban mag je heelemaal geen rijbewijs hebben, als je niet eens be hoorlijk kijken kan De ambtenaar van het O M. vondt dat hier sprake is van grbote roekeloosheid en vordert een geldboete van f 10 of 2 da gen. Kantonrechter: „Ik zal het deze keer nog eens met je probeeren, ik veroordeel je tot f 6 of 3 dagen, maar kijk voortaan uit, want anders lóópt het verkeerd met jou afl" Gedropen landsverdediger. Iedere jongeman krijgt bij het bereiken van den 19-jarigen leeftijd een oproeping om zich aan te melden voor de dienst on der de wapenen. Alzoo ook A. van S. te Gouda, die evenwel deed of hem dien op roep niet raakte en rich niet aanmeldde. Verdachte's oudere broeder had ge diend en daarom was hij van meening, dat het zoo wel goed was en A. v .S. liet alles blauw-blauw. Eenige tijd daarna wilde van S als ko loniaal naar Indië gaan, doch nu bleek, dat hij zich nimmer voor den militairen dienst had opgegeven. Be ambtenaar beschouwde dit als een geval van onkunde en vroeg veroordeeling tot f 1 of 1 dag Gonform den eisch werd van S. veroordeeld. Kantonrechter: „Heb je een gulden bij je?" Verd.: „Ja meneer". Kantonrechter: .,Ga jij dan maar weg. Maar laat die gulden hier. Ban ben je er meteen af'. Geknoei met boter. R. den H. te< Nieuwerkerk ad. IJssel, had boter gekarnd zonder vergunning. De geproduceerde boter had verdachte onder zakkenweggestopt. De controleur A. K.. uit den Haag, had evenwel een goed ont wikkelde reuk, want hij vond de boter. De controleur verklaarde, dat R den H. slecht bekend staat. Reeds 7 maal heeft getuige hem gewaarschuwd niet zoo te knoeien met het plakken der zegels. Verdachte stoorde zich daar echter niet aan. Tenslotte werd zijn vergunning inge trokken. Toen den H. evenwel door bleef karnen, volgde proces-verbaal. Verdachte staat een beetje te draaien, en zegt enkele onverstaanbare woorden Kantonrechter: „Dat geknoei van jou hangt me den keel uit. Wil je je hier er met een leugen uitredden?" Verdachte: „Nee, meneer maar Kantonrechter: „Het woord is aan het openbaar ministerie". Be ambtenaar is van meening dat deze an onverbeterlijk is. Eerst is hij zeven maal gewaarschuwd, nu werd het even wel te erg en volgde er proces-verbaal. Een strenge straf is volgens de ambtenaar hier zeer goed op zijn plaats en daarom vraagt l^jj veroordeeling tot f 50 of 10 da gen. De kantonrechter zal met de slechte financiën van verdachte rekening boude* en legt hem f 30 of 6 dagen op. Ondeugdelijke melk. A. S. te Reeuwijk had melk afgeleverd van een zieke koe. De koe had een ontsta* king aan de uier, zoodat de melk onge* schikt was voor de consumptie. Veidarh* te zeide niet te weten dat de koe riek waj en had dus, buiten zijn schuld, ondeugde* lijke melk afgeleverd. Reeds 28 jaar 1<* verde hij melk aan een en dezelfde fabrield en nog nooit was er iets voorgevallen Be ambtenaar zeide, dat een dergelijks ziekte direct te constateeren is en aange zien het reeds eenmaal was voorgevallen dat S. voor iets dergelijks terecht gestaan had,-vorderde spreker f 25 of 5 dagen. Op de vraag van den kantonrechter of verdachte nog iets te zeggen heeft, ant woord deze: „Ik vind de boete erg hoog meneer". „De zaken gaan slecht. Als het zoo doorgaat wordt ik nog van de armen begraven". „Moet je maar betere melk leveren", meent de kantonrechter en maakt er f 30 of 6 dagen van. CONSUMPTIEMELKPRIJS. De prijs van consumptiemelk (taxege- deeile) is vastgesteld op 5.25 cent met 0.25 cent verhooging of verlaging naar gelang van de kwaliteit. De minimumprijs der overmelk be« draagt 3.70 cent, de afdracht 2.60 cent. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. GOUDA. 9 April. Goop. Zuid-Holland* sche Eierveiling G.A. (G.Z.H.E.) te Gou da. Veilingsbericht van 9 April. Aanvoer: 141200 kippeneieren, prijzen: 50-58 K.G, f 2.35—2.40, 58-60 KjG. f 2.40—2.45, 60- 62 K.G. f 2.45—2.50, 62-66 K.G. f 2.50-» 2.80, bruine 58-68 K.G. f 2.40-3.05, kleine eieren f 2.302.36, alles per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeieren, prijzen: f 1.90-^» 2.15 per 100 stuks; ganseieren f 68 per 100 stuks; kalkoenéieren f 6 per 100 stuks. GOUDA, 9 April. Kaas Aangevoerd 220 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 18—IQ.50, 2e kwal. met rijksmerk f 16 17. Handel matig. Eieren. 189.500 stuks. Kippeneieren f 2,252.75, eendeieren f 2—2.50 per 100 stuks. Handel vlug. Boter: 480 pond. Goêboter 7075 cent, weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. PAARDEN EN VEE. GdüDA, 9 April. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2042 stuks, waarvan: 31 slacht- varkens: vette 1617 cent, Londensche 15 16 cent per pond levend met 2 pCt. kor ting: 412 magere varkens f 1825 1038 biggen f 9t~13, Geldersche f 13—15; 9 rundoren f 120180; 501 nuchtere kalve- ren f35; 35 lammeren f40; 16 bok ken en gei'en f 3—6. Handel redelijk. UTRECHT, 8 April. Kalveren markt. Aangevoerd weiden 690 nuchtere kalveren Be prijs bedroeg van f 35 per dier. Han del gedrukt. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ZWIJNDRECHT, 8 April. Andijvie f 0.70 —0.80 per 100 stuks; idem f 0.29—0.40 per kist; bloemkool f 35, per 100 stuks; knolselderij (1 bos van 5 st.) f 1026, per 100 bos; witte komkommers f 12, groene komkommers f 16 per 100 stuks; kropsla I f 2.80—5.60, idem II f 1.20—2.50, per 100 krop; stoofsla 38 c. per k.g.; pie terselie f 0.50—3.60, prei f 0.60—1.70, pootuien f 0.601.50, raapstelen f 0.30 1.20, rabarber f 3.906.20, radijs (roode) f 2.20-3 30, radijs (witpunt) f 1.80—3.20, alles per 100 bos; selderij (£-26 c. per do zijn; spinazie f 913, spruiten le srt. f 12.20—16.80, idem losse f 3.20—5.40, uien f 2,10—2.20, witlof I f 7.30—9.20, id. II f 2 90, wortelen (afbreekpeen) f 10 f 16.50, zuring f 4—7, alles per 100 K.G. 6. Zoo wandelden zij samen de pier af naar de plants, waar de .Snorter" lag, toen het ongeluk wilde, dat Skittle een heer zag, wiene tnak bet was, papier en ëil«uaacuuU» <w to op de pier lagen. Hij herkende hem met een blijden uitroep. 8. Want Charlie, de vuilnisman van de piec was niemand anders dan een oude vriend van Skittle. „Laat staan, die rom mel," riep Skitlle, „geef me de vijf."-Zij schudden elkaar de hand .en Charlie liet de vuilnis wagen los. DERDE Ri.AO NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovenscht Courant VRIJDAG 10 APRIL 1938 door JAN KIJKUIT. Tante verneemt iets uit Bleskens- graaf, ik memoreer een voorval uit Krimpen a.d. Lek en Teun be schrijft den schoolstrijd te Wad dinxveen. Tante heeft deze week bezoek gehad van een vroegere schoolvriendin, die nu in Bleskensgraaf woont. Ik weet niet wat zij behandeld hebben over hun jeugdja ren, maar de vriendin heeft tante één ding verteld dat hare verontwaardiging heeft opgewekt en waarover zij des avonds in den familiekring sprak. „Minister Colijn gaat met vacantie, be gon zij, en ik gun het den man van harte want ik geloof wel, dat hij een zware en moeilijke post heeft. Minister- van kolo niën en minister van defensie en de zor gen voor het heele land. Voor iemand op zijn jaren is het een knap werk, om rich nog zoo in te spannen, vooral als je het_ niet noodig hebt en als je zooveel teleur stelling en tegenwerking ondervindt. „Och merkte ik op, met die tegenwer king schikt het nogal. U kunt er toch wel zeker van zijn dat Colijn de meerderheid van het land achter zich heeft en dat weet hij ook wel. ,,'t Mocht wat, hernam tante minach tend, een meerderheid Jawel een meer derheid als er gestemd moet worden of zooiets, of een meerderheid die misschien „Hoera" zal roepen als ze Colijn zien, maar een heel kleine minderheid, die naar hem luistert en die zijn orders of zijn ver zoeken nakomt. Daar heb ik nog pas een staaltje van gehoord dat je de haren te bergen doet rijzen. „Van uw vriendin uit Bleskensgraaf? „Ja en die wist het heel nauwkeurig toet alle namen er bij. „Vertel dat eens tante, verzodht Jod om haar aan te moedigen, hoewel zij brandde van verlangen om het aan ons mee te. deelen. „Moet je luisteren. Jullie weet allemaal dat Colijn telkens als hij daarvoor gele genheid vindt, erop aandringt, dat de menachen in dezen tijd zulen samenwer ken, dat zij zullen letten op het belang ▼an land en volk en niet altijd weer maar aan hun eigen portemonnaie. Nou moet je hooren hoe iemand in Bleskensgraaf, wiens naam ik niet zal noemen, dat op vat. Er moest daar een werkje worden uitgevoerd in het voorjaar, waaraan een paar dagen gearbeid moest worden, mijn vriendin noemde dat een aarde-staling, maar ik weet niet wat dat is. De boer die dat werk moest laten doen sprak er over met zijn buurman, een welgestelde, ik mag zeggen een rijke veehouder, die twee ka pitale hofsteden bezit en die geschat wordt op f 100.000 en deze man met veel geld zei, dat hij het werk wel wilde doen. Maar de eerste boer deelde hem mede, dat hij al eenigen tijd geleden met een arbeider daarover had gesproken. nen. Be fout van den veehouder is ge- dat hij zich aanbood om werk te doen, dat aan een arbeider diende te wor den toegewezen en dan nog wel tegen een loon dat beneden de ter plaatse gebruike lijke loonstandaard was gelegen. „Precies, viel tante bij, zoo vind ik *t ook. Ik hoop maar, zei Teun, dat minister Colijn op zijn vacantie de Schoonhoven sche Courant niet zal lezen, want ik heb idee dat Jan dat geval er in zal Zetten en dan is Colijn zijn plezier v^n de vacantie af. Samenwerking wil hij van de men- schen jawel daar mot je om komen. Eerst ik en dan nog eens ik en dan weer ik en als er niks meer over is dan mag een ander dat hebben. „Net zoo Teun, zei tante en als 't al er niet om te doen is om te hebben en te krijgen, dan zijn de menschen nog even ver van eendracht en samenwerking af als wij van de maan. Je moet maar eens le zen wat er regulier in de gemeenteraden voorvalt. Nu pas weer in Krimpen a.d. Lek. Daar zei de burgemeester tegen een wethouder dat hij niet met hem wilde de bateeren, maar hem wel zou negeeren. „Dan moet er toch nogal wat zijn voor gevallen tusschen die twee, oordeelde Jod. „Dat weet ik niet zoo precies meer.. Weet jij 't nog Jan? „Ja tante, dat is diezelfde geschiedenis waarover ik vroeger al eens in de Schoon hovensche Courant heb geschreven met wethouder Mijnlieff. Hij had gezegd dat de burgemeester te weinig in de gemeente was, dat hij op eigen houtje de brandspuit had laten repareeren en dat hij gepro beerd zou hebben een raadslid te bewegen om zich te verzetten tegen den uitslag van een verkiezing. Toen heeft de burgemees ter in de vergadering van B. en W. die aanklachten weerlegd en gedacht dal Mijnlieff zijn excuaus $ou aanbieden, maar dat deed de wethouder niet. De burge meester heeft daarna de heele zaak in de openbare raadsvergadering gebracht. „Toen heeft de wethouder toch zeker erkend, dat hij ongelijk had, vroeg tante? „Neen nog altijd niet en nu blijkt dat die wethouder 't nog erger gemaakt heeft door in een vergadering van B. en W. te zeggen dat de burgemeester loog en groote bek had. „Ik herinner 't mij, riep Jod. Ik heb toen al gezegd, dat dat geen juiste afhan deling was van meneer Mijnlieff. Hij moet eerst zijn eerste beschuldigingen waar maken of intrekken voor hij met nieuwe kan komen. Ik vind dat een ernstige zaak. „En daar lachen ze dan nog om in Krimpen, vervolgde ik. Toen de burge meester deze zaak besprak zat een raads lid te lachen. Natuurlijk werd de burge meester kwaad en vroeg of hij daarom moest lachen, maar hij bedacht zich gauw en voegde er aan toe „Nu lach dan maar". „Ik kan me best voorstellen vertelde tante, dat in een gemeenteraad meenings- verschillen rijzen en dat is gezond werk, maar de bestuurders van een gemeente moeten goed weten, wat ze doen, want de begrijp die tweedracht en die splitsing niet. Om welke reden? Alleen omdat er nu dit jaar wat meer hervormde kinderen op school gaan? Willen de hervormden daar om direct over de gereformeerden baas I spelen? Dat kan toch niemand billijk vin- 1 den en niemand kan 't toch goedkeuren om zoo'n zaak dermate op >de spits te drij ven als ze daar willen doen. „Ik voorspel jullie, bromde Teun met zijn vinger zwaaiend, dat er een nieuwe school komt. Let nu eens op mijn woor den. „Nou, had de rijke man gezegd, ik wil heele gemeente oordeelt over hun gedrag - en als iemand een ander beschuldigt en het bewijs krijgt dat zijn beschuldiging-u onjuist zijn, dan zal een open en eerlijk *t doen voor 10 gulden. Toen is de boer naar den arbeider ge gaan en heeft gevraagd hoeveel^hif voor die aardestaling moest hebben. De arbei der vond dat f 15 niet te veel was ge vraagd, maar de boer antwoordde, dat het te hoog was, want dat zijn buurman het wilde doen voor 10 gulden. Wat zeg gen jullie daarvan? „We moeten, begon Jod erg deftig, hierbij twee dingen onderscheiden, er doen zich namelijk twee verschillende vraagpunten voor: ten eerste of de boer, die het werk uitgevoerd wilde hebben den prijs naar omlaag heeft willen brengen door fiet aanbod van 10 gulden en ten tweede, dat de rijke veehouder zich leent, om een werk te doen, waaraan een arbei der enkele guldens kon verdienen. „Dat is heel knap van je Jod, zei ik. maar wat mij interesseert is wie tenslotte van de twee het werkje heeft gekregen. Bat heeft tante nog niet verteld. „Neen, ik was nog niet zoover. „Geen tan beiden Het is uitgevoerd door een anderen arbeider dan de eerste en tegen een daggeld. „Leverde hem dat minder dan 15 gul den op, vroeg ik. „Dat wist mijn vriendin niet zoo pre- eies, maar ze dacht dat het niet meer dan 10 gulden zou zijn geweest. „Dan vjnd ik, sprak Jod alsof hij offi cier van justitie was in een halszaak, dat de twee boeren zeer verkeerd gehandeld hebben. Vast staat dat 15 gulden een bil lijk loon- was, maar aangenomen dat zulks niet het geval was en dat de boer den prijs te hoog vond, dan had hij den arbei der, dien hij over heiwerk had gespro ken, daarop moeten wijzen, zonder het aanbod van den veehoudfr in het geding te brengen, omdat die veehouder hat werk voor nog minder dan 10 gulden zou kun nen uitvoeren, aangezien het voor hem geen kwestie wu om zijn brood te verdie- man zich haasten om die aanklacht terug te nemen en zijn verontschuldigingen aan te bieden. Als hij dat niet doet dan ver oordeelt hij zich zelf. ,Ik denk, zei Teun, dat ze in^Waddinx- veen mekaar ook gauw int 't haar zullen zitten. Daar is een vereeniging van Chris telijk Nationaal Onderwijs en het bestuur daarvan bestaat uit vier gereformeerden en vier hervormden. Bat is jaren lang goed gegaan, maar nu zijn er meer her vormde dan gereformeerde kinderen op de school en daarom willen de hervorm den nu een meerderheid in het bestuur. „En als er dan volgend jaar meer gere formeerde kinderen zijn, dan moet het ze ker weer veranderd worden, vroeg ik. „Dat weet ik niet, ging Teun voort, maar dat zal niet gebeuren, want nu zijn se heengegaan en hebben een nieuwe hervormde schoolvereeniging opgericht, die een nieuwe school zal bouwen. „Dat zal nog wel zoo'n vaaxt niet loo- pen, meende Jod. Een school bouwen kost geld. „De affekaat zeit wat, mompelde Teun met een gebaar naar Jod. Man, weet je dan met al je wetskennis nog niet, dat ze daarvoor subsidie krijgen als ze genoeg leerlingen hebben „Teun, vermaande Jod, ik weet mis schien toch wel van de wet iets meer dan jij, maar" ook met subsidie kost het bouwen en financieren van een school geld. Als de ruzie wat geluwd is, zullen de hervormden wel inzien dat het beter is om bij elkaar te blijven. „Dat denk ik van niet, zei Teun. Ik heb gehoord dat ze zelfs de finders direct van hun eigen school zullen wegnemen en ze naar de openbare school zenden, zoo lang als hun nieuwe school niet klaar is. Tante schudde meewarig haar hoofd: Ik het triompheerend gezang: Christus is verrezen, door bet kerkkoor werd gezon gen, hurkte hij in de benauwde onderaard- sche gangen, een gevaar ruikend Plotseling hoorde hij een verdacht ge schuifel en hij pakte een man, die op handen en voeten wegkroop, en een kastje voor zich uit echoof. Be man had nog den tijd, zijn aanvaller een messteek toe te dienen, toen een revolverschot een einde aan zijn leven maakte. Zwaar gewond had Lange nog de tegenwoordigheid van geest, het kaatje te openen, en, met de techniek der explosieve stoffen bekend, de reeds in werking gestelde helsche machine, on schadelijk te maken. Hij kroop, hevig bloedend, uit den donkeren gaug en deed met stervenden stem den chef van den bewakingsdienst van het paleis relaas van het voorgevallene. Lange overleed nog denzelfden nacht Zijn laatste bede was, den Czaar niet op de hoogte te s'ellen van het gevaar, dat hem in den Paaschnacht had bedreigd. En het voorval werd, evenala zoowelen, voor den Czaar verzwegen. Be dood van des vorsten adjudant werd toegeschreven aan zelfmoord op een moment van ver standsverbijstering. Het plan der revolu- tionnairen was echter mislukt. DYNAMIET ONDER HET PAASGHALTAAR door DR. A. ANDREëVSKY. Paschon 1904 verscheen in den hal van Hotel du Nord te Petersburg een goedge- kleed heer van middelbaren leeftijd en bestelde een apartement. Hij schreef zijn naam, Graai Schuwaloff, grondbezitter in Kas an, in het hotelboek. l)es nachts wer den de bewoners van de stadswijk, waar in bet hotel stond, door een vreeselijke ontploffing uit hun slaap gewekt. De helft van het hotel was ingestort. In de ka mer van den njeuwaangekomene had de explosie plaats gevonden. Men vond er een helsche machine. Het onderzoek naar den vreemdeling bracht weinig aan het licht Men vond geen enkel papier van hem, noch een andere aanwijzing, dis de politie kon helpen. Eerst na vijf en twintig jaar ervoer men uit de geheime protocollen van het Genootschap der Sociaal-Revolutionnairen met welk doel de vermeende Graaf Schu- waloff toentertijd naar dë hoofdstad van het Gzarenrijk was gekomen. In den Paaschnacht van 1904 zou de Czaar met zijn geheele familie en gevolg in zijn paleis te Zarakojeaelo worden ge dood door een bom. Het hoofddoel der Russische revolutionnairen was de ineen storting van het Gzarenregiem. Het ge nootschap had zelfs agenten te Genève en Zürich, die in contact stonden met St. Petersburg en Moscou. Het plan, de Gzarenfamilie uit te roeien, was haarfijn uitgewerkt en tot dan toe was alles goed- gegaan. Gelijktijdig met „Graaf Schuwa- loff" waren nog andere vreemdelingen naar Petersburg gekomen, om elkaar t« helpen, indien het noodig was. De lieden, die in de dagen vóór Pa- schen in verscheidene hotels kamers be stelden, hadden de taak, in een winkeltje te Zarskojeselo bommen af te geven. Een half jaar vóórdien had een boer uit Smo lensk een fruitwinkel, ongeveer een kilo meter van het Gzarenpaleis verwijderd, gekocht. Bes nachts toog men in dit win keltje aan het werk. Be revolptionnairen hadden helpers onder rich, die van alle markten thuis waren; zij beschikten over ingenieurs, technici, advocaten. Het jaar 1Ö04 scheen de revolutionnairen bijzonder gunstig voor een omwenteling, daar de pnblieke meening van Rusland over den verloren oorlog met Japan niet ten gun ste van het Czarenregiem was. Be lieden van het fruitwinkeltje behoorden tot de afdeeling der aoc revolutionnairen, die besloten hadden, het paleis van den Csaar te ondermijnen en bij de eerste gunstig» gelegenheid door helsche machines de re sidentie te doen ineenstorten. En welke gelegenheid leende zich beter dan de Paaschmarkt? Paschen was de eigenlijke nationale feestdag van het oude Rusland. Buizen den klokken verkondigden den geloovigen de boodschap van de Verrijzenis des Heeren. In lange rijen trokken de men achen ter kerke en gaven elkaar, na af loop van de plechtigheid, de traditioneele Paascbkus op iedere wang. In den Paaschnacht plaoht de Caaar met zijn schitterend gevolg den kerk dienst bij te wonen en de Faaschkus van alle aanwezigen in de kerk te ontvangen. Zelfs de eenvoudige soldaten, dre den nachtdienst hadden, mochten „Vadertje Czaar" de Paaschkus komen geven. Ter wijl boven de feestelijke ceremonie plaats vond moest één revolutionnair het ei- plois'ie-werktuig, dat op het laatste oogen- blik door kameraden uit het buitenland was meegebracht, ia de kerk onderbren- g°Een half jaar hadden de voorbereidin gen der revolutionnairen in beslag geno men Een bijna duizend meter lange gang was in de nachten uitgegraven. De po litie wist niela van den geheimen arbeid in het onaanzienlijke fruitwinkelije. Slechts één man uil de naaste omgeving van den Czaar bespenvde overal onheil zijn adjudant Iw.n Lange, een Buamech zee-offiicer van Baltiache afkomst, dis den Czaar zeer trouw was. Hij verge noegds zich nooit mei d'e verklaringen der Ochrana dat zijn heer en meester geen enkel gevaar dreigde, maar onderzocht zelf alle winkels en vertrekken, welke de Czaar bij een of andere gelegenheid be zocht. Een zeldzaam vmrgevMl voerde 'den adjudant in de goed bewaakte, kelder ruimte van het paleis, vöor den aanvang I van ds Paaschmarkt. Terwijl w da kerk HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij hst bestellen van patronen steeds opgeven hst nummer, dat gedrukt staat ouder ds afbeelding en de verlangde maat Baar bij dezen patronendienst niet met admimstiatie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag. Be prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. Voor verzending van patronen per poet, sluite men f 0.06 extra in, daar die ver zending alleen als brief mag geschie den. HUIS- OF KANTOORJAPON. No. 1480. Prijs 30 cent Model 14oO toont een huis- of kantoor- japon, waarvoor men door de smalle voor- en achterbaan kan volstaan met stof van 80 a 85 cAl. mouseline bijvoor beeld. Patronen van dit model verkrijgbaar in de maten 42—44—46 en 48 tegen boven- genoemden prijs. KINDERJURK. B ia. 180 gr. 3 dr. wol en 30 gr. in' lichte kleur; 6 knoopen en een gesp. Maten. Lengte rug en armen 60 c.M. Lengte mouw naad 33 c.M. Dikte wol 16 st of 20 toeren is 55 c.M. Omtrek 5 c.M. Beschrij ving a f 0.30. VOORJAARSJAPON. No. 1511. Prijs 30 cent No. 1511 is een eenvoudige voor jaars japon, die het, juist om den eenvoud, goed zal doen. Be vierbaans rok ia een weinig klokkend. Patronen in de maten 4244 46 en 48 tegen bovengenoemden prijs., WENKEN VOOR DE WASCH. Vvgeeld waschgoed. Men loet ongeveer 100 gram chloor op in 1 Liter water en zeeft deze oplossing om ze daarna bij het waschwater te voe gen, zoodat zeep ,en chloor op het goed inwerken, daarna eenige malen uitspoe len. Kleine stukken kan toen in karnemelk latën weeken, waarna men de resultaten spoedig zal ervaren; daarna in een sopje nawasschen en epoelten. Vochtvlekken in linnengoed. Ia dezen tijd, dat de linnenkast ook aan een beurt wordt onderworpen, ont dekt men v?el eens, dat zich op een of an der stuk vochtvlekken bevinden. Zulks kan reeds gebeuren, indien zoo'n stuk niet geheel en al droog is weggelegd en in langen tijd niet gebruikt ie geworden. Men kan deze vlekken met potaach ver wijderen, daarna in de zon drogen "ën met zeepsop nawasschen. Ook kan men vocht vlekken verwijderd met water en ammonia ak met 10 deelen water verdund.- Roestvlekken verwijdert men door et citroensap op te druppelen, daarna legt men er een vochtige doek op en strijkt er vlug over met een heet ijzer. Versche vlek ken verdwijnen nadat men deze behande ling eenige malen herhaald heeft; oud# vlekken vereischen soms een herhaling van zes of zeven maal. De vlekken ver dwijnen langzaam maar zeker. VOORJAARSSTOFFEN Geruite weefsels worden zeer veel voor een mantelcoetumes en drie kwart lange mantels verwerkt. Het model van de eerste heeft raglanmouwen, die een bijzondere lijn hebben cd waarbij de mantel een groot deel van de witzijden blouse te zien geeft. Men draagt hier bij capes in de hoofdtoon der ruit m krijgt zoodoende een zeer vlot geheel. Ds i»po» rechts is van wollen noppé of een andere fantasiestof en is in kimonovorm geknipt. Wol len jereey leent zich hiervoor eveneens bijzonder goed. Een wildleeren ceintuur om hst middel maakt het geheel af. Zeer gewild is e«n combinatie van groen en bruin.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3