GEMEENTERAADSVERGADERINGEN Gemengd Nieuws van Berkenwoude - Hardinxveld - Nieuwerkerk a.d. IJssel - Oud-Alblas - Oudewater IJsselstein. Hardinxvtld. Nieuwerkerk a.d. IJssel. frlJPUG 24 APRIL 193». DE BESCHAVING NADERT ADDIS ABEBA. WENKEN. Wanneer tafel- of auder linnengoed tang gelegen heeft en geelachtig gewor den is, weekt ftien het 24 uren in een op lossing van clubbelkoolzure soda en wel plra 10 gram op 1 L water, daarna uit spoelen en uitkoken in water, waaraan de schil van twee citroenen is toegevoegd. Vervolgens herhaalde malen spoelen; het laatst in blauwselwater, daarna in de zon drogen. Oude stijve heerenboorden doen uitste kend dienst om labels aan koffers en pak jes te vervangen Men geeft er dezelfde vorm aan en prikt een gaatje in een der «malle kanten, waardoor een touwtje wordt gehaald. Oude fluweelen lapjes zijn evenals zijde Uitstekend om meubels op te wrijven. De put is thans 02 meter diep en voor 50 c.M. met water gevuld BANDELOOZE JEUGD. Een schandpaal te Alphen a.d. Rijn. Te Alphen ad. Rijn heeft de verniel zuchtige jeugd de aanplant ingen rondom de fontein in het Hazeveldplantsoen ern stig beschadigd Hei gemeentebestuur heeft er nu prikkeldraadversperring omheen doen plaatsen en bij het hek een bord ge plaatst met het opschrift: „Baldadigheid der jeugd maakte 't aan brengen van prikkeldraad en de ver nieuwing van een deel der beplanting noodzakelijk. Kosten 75 gulden!" HET GELD IN DE TAXI. Door eigenaar teruggehaald. De zeven bankbiljetten van 100 gulden, die een Amsterdamsch taxichauffeur in zijn auto gevonden had. zijn Donderdag morgen door den verliezer afgehaald. De eigenaar van het in den auto gestrooide geld is een Ameterdamsche caféhouder, die vóór den rit met de taxi naar cafe's in de Reguliersdwarsstraat en op de het Leidscheplein. naar de bank was geweest Het bedrag, dat hij daar heeft opgenomen heeft dus aan groote gevaren blootge staan. De caféhouder heeft voor den chauffeur Brilleslijper. den vinder, een fooi van f35 achtergelaten bij de afdeeling gevonden voorwerpen van de Taxi-Centrale. PAARDENKUDDE OP HOL. Auto redt de situatie. Bij de Hongaarsche stad Debreezen is dezer dagen tengevolge van de sedert da gen op de Groote Hongaarsche laagvlak te heersrhende ijskoude winden, de groote paardenkudde. die het eigendom van ge noemde gemeente ia, wild geworden en op hol geslagen Daar de paardenherders de kudde, die in de richting van de atad holde, niet meer baas konden* begaf zich een auto met twee veeartsen en twee paar- 1 den herders en sterke zoeklichten op weg. die door haar licht de kudde zoo'n schrik aanjoeg, dat deze op haar weg omkeerde en naar de vlakte terugholde PARLEMENTSGEBOUW BEZET. In het Lagerhuis van New Jersey** parlement zijn een paar honderd werkloo- zqp na afloop der zitting Dinsdagavond van de publieke tribune af de zaal inge stormd. waar zij bezit namen van de ze tels der afgevaardigden. Zij gaven het voornemen te kennen de zaal niet te ver laten vóór de zitting van Maandag De demonstratie was bedoeld als een protest tegen de wetgevende vergadering, die er niet in geslaagd waa, fondsen te vinden om stopzetting van de werklooeheidsuit- feering te voorkomen. De autoriteiten waren volkomen verrast door het gebeuren. Zij hielden een spoed vergadering met den procureur-generaal Wilentz, doch besloten, niet tot ontruiming over te gaan In den loop van den nacht vielen de meeste indringers in slaap, 'g Morgens werden door sympathiseerende winkeliers sandwiches aangebracht. Na het ontbijt hebben de heeren commissies gevormd om wetsontwerpen voor te bereiden, welke des avonds in een zitting in optima forma be handeld zouden worden. Naar het schijnt is de gouverneur van New Jersey voornemens, een speciale zit ting van het parlement uit te sc hrijven om het vraagstuk aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. OUDE MAN BEROOFD. Vijfduizend gulden uit linnen kast gestolen. De 08-jarige B van Keulen, die vrijge zel is, woont reeds jaren in een woning aan de Kleine Drift te Hilversum. Hij leefde van zijn spaarpenningen, welke hij in een linnenkast in zijn woonkamer be waarde Woensdagmorgen, om ongeveer half elf ging de man even een boodschap in de buurt doen en omdat hij dicht bij moest zijn, liet hij de deur van zijn huis, dat hij alleen bewoont, op een kier staan. Toen hij om 11 uur terug kwam. be merkte hij. dat de deur van de linnenkast geforceerd was en dat een sigarenkistje, waarin hij zijn geld bewaarde, gestolen was In het kistje zaten 4 biljetten van f 1000 en 10 van f 100. De politie vond geen aanwijzingen om trent de daders. Deze moeten ervan op de hoogte zijn geweest, dat de oude man zijn spaargeld in de linnenkast bewaarde. Slechts enkele planken zijn overhoop ge haald. Toen had men blijkbaar reeds het kistje met den wa&rdevollen inhoud ont dekt. De „beschaving" dringt maar voorwaarts Groote stalen vogels zwermen In het hart van Afrika,- Boven 't Abessijnsche land, Binnenkort doet ze haar intree En die strooien allerwegen Ook in Addis Abeba. Bommen uit. met milde hand. Overal waar de bevolking Menschen, huizen, hospitalen Haar verschijnselen ontmoet* Worden weggemaaid als gras.. Wordt ze, volgens de berichterAlle leven wordt vernietigd Met oprecht gejuich begroet! Door het vriend'lyk mosterdgas. Strijdmatfhines rollen verder Op het Abessijnsche erf En hun stalen monden braken Dood. Vernieling en verderf. Vreemd is het,, dat nog niet ieder De „beschaving" sterk waardeert, Maar hejt zoo verouderd stelsel Der bajrbaarschheid prefereert. verwijderd worden. Zeker is het dat öij vannacht m'nder benauwd xutt zijn, indien Gi| vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhaling»- oro-inen worden aan bevrijd van de slii'it die daar va* t zit. Zonder moeite, zc-fdev pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten hjd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gii U reeds een onder mensch gevoelen. Door hoor bijzondere lamerutelling hè» geneon ddel bij aandoeningen aist Hm Orhp-Brondiltls-AMma AKKK0* M J» riété-theaters op te treden, doch volgens haar zeggen had zij genoeg „van de oo medie". Zij veronderstelde, voldoende geld te bezitten om naar Duitschland en terug t« reizen. Wanneer ik terugkom, zal ik ieder werk, dat ik maar kan krijgen, aan pakken. WEDSTRIJD TUSSCHEN POST DUIVEN EN VLIEGTUIG. De vlieger gediskwalificeerd. Uit San Diego (Californië) wordt ge meld, dat een postduif met een gemiddel de uursnelheid van iets minder dan vijf tig mijl een handicap wedstrijd heeft ge wonnen van een groot transportvliegtuig, omdat de bestuurder van het toestel ge diskwalificeerd werd wegens te vroege op stijging In hot geheel hebben 35 duiven aan den wedstrijd deelgenomen. Op het ge- heele traject (van Hollywood tot San Dle- go) hebben de deelnemers met hevige te genwinden te kampen gehad. Nferlaaodepnj*g"_ WAT DE ECHOPUT INHIELD. Alvorens de nieuwe exploitatie van den Echoput te Hoog-Soeren begint, heeft het Kroondomein dezen punt grondig laten reinigen. Hiervoor is een werkman tot den bodem afgedaald De put, die beneden een omtrek van één meter heeft, bleek tot twee meter gevuld te zijn met allerlei voorwerpen als flesschen, 6teenen, pot lood en. vulpenhouders, horloges, lorgnet ten en zakmessen. Zelfs was er een revol ver bij! Groot was het aantal kaarsen, dat bij het neerlaten van het lichtje, bij de vorige exploitatie, blijkbaar was veronge lukt. Voorts is f 7 50 aan geldstukken in de put gevonden Hierbij was een rijks daalder van 1847. Het geld mocht de man die den put leeghaalde, behouden. WAAR DENKT ZUS AAN? goed te beantwoorden, dan mocht hij de Prinses trodwen, kon hij dat nie', dan werd hij in de gevangenis geworpen. Nadat de verschillende prinsen gepro beerd hadden de vraag op te lossen «n daarna voor hun domheid in de gevange nis zuchtten, durfden de overige prinsen in de omringende landen het niet meer 'aan Zoo zag het er naar uit, dat de prinses haar geheels leven ongetrouwd moest blijven. Het volk werd echter oproerig en eisch- te van don koning, dat hij de iongelui uit HOE MOET DE TRAP BESTEGEN WORDEN? Zus heeft het 's Maandags erg druk, want dan moet zij, net als haar moeder, de kleeren van haar poppenkinderen was- schcn. En geloof maar gerust, die poppen maken in een week heel wat vuil. Als de jurkjes en andere kleertjes een sopje heb ben gehad en goed zijn uitgespoeld, das hangt Zus ze op de lijn in den tuig te drogen. Maar wat gebeurt er nu als de kleeren dróóg zijn? Daaraan denkt Zus nu juist, omdat het zulk mooi, warm weer is. Zij hoopt dat de kleertjes vandaag nog in de poppenlinnenkast kunnen liggen. Verbindt de cijfers van 1 tot 19, dan weet je waar Zus aan denkt tn vat zij nog moei doen. Er waren eens twee jongens. Uie vAaren u-pon uuu e.*aar, hooiden elKaar, uiaar gaan wandelen. Elk een anderen kant op. kqpden ^ïet samen komen. Toch kwamen Midden in het veld stond huil huis. Een zij op een gegeven oogenblik tezamen thuis van de jongens was verdwaald en kwam Kunnen jullie nu misschien zeggen hoe zij heeiemaal aan het uiteinde van het bosch dat gedaan hebben? Zoek maar eens goed, terecht De andere jongen kwam ook aan en maak maar eens een wandelingetje een anderen kant mu kot bosch uit Zy door dat bosch. kouden den weg naar huis niet vinden. Zü het land zelf de kans zou geven naar de hand van de prinses mee te dingen. Zoo gebeurde het op zekeren dag dat er drie zoons van een armen kleermaker naar het paleis gingen De koning liet hen^ voor uch brengen, keek hen eenaan en Er was eens een oude koning, die een achoone dochter had Om met de prinses te kunnen (rouwen, atejde de koning \echter den candidaa' eerat hui moeilijke vraag ter beantwoor ding. Zag ét jtaft 'mu kant éat vraag •4 TIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 24 APRIL <938. Berkenwoude. Tergade ring van den gemeenteraad op "Woensdag 15 Aprii Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZITTER doet daarna voorlezing van het rapport van het veri ficatie-bureau inzake de controle der reke ning van het Burg. Armbestuur over de laatste 10 jaar. Het blijkt, dat alles in de beste orde was. De voorzitter licht toe, dat de vorige penningmeester dus geheel vrij uitgaat. De heer A. REHORST dankt den voorzitter voor zijn medcdeeling. De kohieren voor de hondenbelasting en de schoolgeldheffing worden voorts vast gesteld. Machtiging wordt verleend tot wijziging van af- en overschrijving op de begroo- tingsposten over 1935 en 1930. De VOORZITTER zegt daarna, dat Ged. Staten de opcenten op de grondbelas ting en op de fondsbelastiug. die thans 40 bedragen, willen gebracht zien op 65. W'eth. M. D E JO N G J A Gz. vindt, dat een vermogensbelasting in dezen ab- uormalen tijd wel noodig was. Spr. wil het geld halen, waar het nog te halen is. De VOORZITTER heeft hier tegen bewaar, daar er slechts een klein kapitaal aanwezig is. Na eenige bespreking wordt besloten de ze aangelegenheid bij de begrooting 1937 ter tafel te brengen. Het voorstel ora het aantal opcenten op 05 te brengen, wordt met algemeene stem men. aangenomen. De bouw- en woningverordening komt vervolgens in behandeling. Deze wordt, nadat de heeren A RE- HORST en J. DE GROOT JACz. eenige inlichtingen hebben gevraagd, in haar geheel goedgekeurd, evenals de ver ordening inzake het keuren van waren Het voorstel om aan te sluiten bij bet Borgstellingsfonds voor Gouda en omstre ken, waarvoor 10 cent per inwoner en 1 eent per inwoner voor administratiekos ten wordt gevraagd, wordt vervolgens aan genomen, evenals het voorstel om uitstel te vragen voor bet onderwijs in lichamelijke oefening. Inzake de gevraagde bijdrage van ./Weg en Brug" atollen B.en W. voor, dit voor stel af te wijzen. De regeling betreffende de bijdragen, moet eerst eens herzien worden. De heer A. REHORST zegt niet tegen •en goede weg te zijn, maar wijst er op, dat de binnenwegen te smal zijn Weth. JAC. SLINGERLAND zegt dat men hier een bij nienwen weg in het geheel geen belang heeft. De heer J. DE GROOT JACz. zegt, dat de onderneming volgens hem nn al ten verloren zaak ie, en wil de belangen van de streek voor- loopig maar aan het Hoogheemraadschap blijven toevertrouwen, hetwelk wel zal in zien, dat de wegen verbetering behoeven en hij hoopt, dat het zich niet blind zal sta ren op de belasting, die thans wordt gehe ven. De hear A. REHORST bevestigt dit laatste. De heer J. DE GROOT JAGz. jegt, dat men niet te zuinig kan zijn De heer W. C. VAN ERK wijt de slechte toestand der binnenwegen aan het drukke auto-verkeer. De heer A. REHORST legt er den nadruk op, dat ook hier wegenbelasting wordt betaald. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van „Weg en Brug" met algemeene ■temmen verworpen. Goedgekeurd is de begrooting van het g«m. elqctr. bedrijf voor 1930. Ingekomen ie van het verificatiebureau een raming van de koeten voor het contro leeren van de boeken en de rekening van het burgerl. armbestuur. Deze raming Yordt aangehouden m verhand met de hooge bedragen. Een verzoek van caféhouders om alge heels vrijstelling van de belasting op bil jarts, wordt ter zijde gelegd, daar het on gezegeld is binnengekomen. Ged Staten informeeren naar de rege ling inzake de besmettelijke ziekten. De VOORZITTER zegt, dat deze gemeente is aangewezen op de barakken te Gouda, waardoor ze eeji gedeelte in de kosten betaalt. Aldus besloten. De electr. centrale te Gouda-vraagt om het uitoefenen van controle op de instal latie in veestallen. De VOORZITTER zegt, eenige steekproeven te zullen nemen. De rekening voor 1985 van den school artsen dienst zal ter visie van de raadsle den wordpn gelegd. Ged. S'aten maken aanmerking op het raadsbesluit inzake^ de keuring van vleosoh. B en W. stellen veor het raads besluit te handhaven. Aldus besloten. Voorts berichten Ged. Staten, dat voor deze gemeente de buASpgectótes tevens ge meente-secretaris moet zijn. Bij de rondvraag deelt de heer J. DE GROOT JAGz. mee, dat de Goop. Boe renleenbank de rente van de bij haar be legde gelden van 3 pGt. tot 2 pGt. terug brengt. Hierover zal nader met Ged. Sta ten worden gecorrespondeerd. De heer D E G R 0 O T vraagt tevens hoe het staat met de Lichtfabrieken te Gouda in verband met de kolen-clausule. De VOORZITTER antwoordt, dat binnenkort hierover nader kan worden in gelicht. De heer JOH. VAN H"E R K infor meert naar de beplanting bij de Geref. School. De VOORZITTER zegt hiervoor te zullen laten inechrijven. Sluiting. Raadsvergadering van 20 April. Op den heer J. Stout na, is de raad vol tallig. Na opening door den VOORZIT TER. besluit de raad op voorstel van B. -en W. in beroep te gaan tegen een beslis sing van Ged. Staten inzake de iinancieele verhouding tussclien rgk en gemeente. De notulen worden hierna gelezen en on veranderd vastgesteld. Besloten wordt in te gaan op het voor stel van de gemeente Dordrecht tot het ver strekken van electrischen stroom aan de bewoners van den Parallelweg ten noorden van de spoorlijn. Dordrecht bouwt het net (kosten f 3600) en de gemeente verbindt zich. dit net tegen boekwaarde over te ne men na afloop van de thans geldende con- «e, indien deze niet op dêzelfde voor waarden mocht worden verlengd. Hierna worden vastgesteld nieuwe ver ordeningen op de heffing en invordering van besmettelijke ziektegelden. Het voorstel van B. en W. ben te mach tigen om voorbereidende steppen te doen tot het maken van een stofvrij wegdek van Nieuweweg, Buide re teeg en een gedeelte Sluisweg, wordt aangenomen. Eveneens wordt aangenomen het voor stel tot het verleenen van een crediet van 1 cent per inwoner aan de centrale oom missie van gemeentebesturen in de Alblas- serwaard om te geraken tol verlaging van de eieotriciteitsterieven. Overeenkomstig de geldende voorschrif ten wordt aan het erisiscomité, afd. Har dinxveld. een bedrag beschikbaar gesteld van f 4.20 per werklooze, gerekend naar 452 personen. Hierin draagt Sociale Zaken f ^.20 bij. Op haar verzoek wordt aan mej. E. Ouweleen eervol ontslag verleend als on derwijzeres san school I, met ingang van den dag, nader door B. en W. te bepalen. Tot lid van de oommissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer P den Breejen. zulks in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. van den Bout. Een langdurig debat wordt gevoerd over het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan dg Burgerwacht. De heer DE JONG begrijpt niet, hoe men in dezen tijd. nu alle subsidies ge schrapt of verminderd worden, nog bij de gemeente durft aankloppen. Ds heer LEENMAN vraagt of dek king aanwezig is. De heer v. d. STELT acht de politie en het leger in staat, eventueels revolutie-po gingen den kop in te drukkep en vindt de Burgerwacht overbodig. De heer S T E R R E N B U RG merkt op, dat de Burgerwacht een onder-onsje is van liberaal en anti. De S.G.P. werd bij de samenstelling geheel gepasseerd. De VOORZITTER beantwoordt de sprekers; hij hoopt, dat het voorstel wordt aangenomen. Ook de heer V O O G E L zegt eep voor stander te zijn en deelt mede, dat de Bur- 'gerwacht tegenover die groepen komt te 6taan, die revolutie wenschen te maken. Het voorstel wordt met 7 tegen 5 stem men verworpen. Tn verbond met een schrijven van dijk graaf en hoogheemrallen van de Linge- Uitwatering over de opritten bij de sluis, zeggen B en W. den raad toe" onder de leiding van de Alblasserwaard met de Lin- ge-I'itwatering te confereeren. Nu de aannemer Hulierts aanspraken maakt op betaling van bedragen, welke naar bet oordeel van B. en W. niet be hoeven te wordpn voldaan, besluit de raad dit geschil bij arbitrage te doen beslissen. Dg aannemer heeft bereids een arbiter aangewezen en «B. en W. worden gemach tigd, eveneens hiertoe over te gaan. Rondvraag. De 1 heer^ VERMEULEN heeft tot zijn verwondering bemerkt, da» de Ijzer gieterij, wordt gebezigd als schiet liaan voor de Burgerwacht. Hij dacht., dat dit zonder le huren niet mogelijk was. De VOORZITTER deelt mede dat vooiloopige vef-gunning was gegeven daar toe, in de vera&datftlaDing, dat de raad dit goed zou vinden. Hij zegt toe, in de vol gende raadsvergadering met andere voor stellen te komen. Bij monde van den heer v. d STELT wordt uitvoerig medegedeeld, dat Ged. Sta ten de door den raad ingestelde commissie inzake betaling van contributie voor zie- kenhuisverpleging niet hebben willen ont vangen. Het bevreemdt sjfc dat dit niet is geschied en hij hoopt, dat de raad alsnog het voorstel tot het verstrekken van f 2000 voor dit doel zal aannemen. Op verzoek van den voorzitter, zegt spr toe. dit voorstel nader te motiveeren en elk raadslid cijfers hieromtrent te verschaf fen. Onder de ingekomen stukken is het rap port der commissie, welke verschillende personen heeft gehoord over het verzoek van den heer J. van 't Verlaat om scha deloosstelling in verband met' een vermeen de onregelmatigheid bij de aanbesteding van griendgewas door de gemeente. De heer L E E N M A N deelt mede. dat voor de comnv'ssie vaststaat, dat de zaak niet is gegaan zooals dit behoorde De VOORZITTER hoop», dat hier mede de zaak uit zal ziin en geeft de ver zekering. dat van de zijde van B en "W niets onbehoorlijks is gebeurd. De heer V A N D E N B E R G deelt hier -na mede. dat r. ook dit muisje nog wel 'n staartje zal hebben. Hierna sluiting. Gemeenteraad op Woensdag 8 April Voorzitter de heer F. Jas, burgemeester Secretaris de heer W. van Cappellen. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd zyn om. de verordeningen tot heffing van 175 opcenten op de hoofd som der personeele belasting en 75 opcen ten op de gemeente-fondsbelasting Ingekomen is het verslag van den schoolartsendienst Lek en IJssel over '35- Het bestuur van de R.-K- lagere school verzoekt overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet een bedrag van f 55 voor de aanschaffing van leermiddelen Wordt toegestaan. B. en W. stellen voor, een kasgeldlee- ning te plaatsen by de Bauk voor Ned Gemeenten te 's-Gravgnhage tegen een rente van 3 1/4 pCttot uiterlijk 15 De cember 1930. Wordt aangenomen. Op enkele reclames schoolgeld en hon denbelasting wordt beechikt overeenkom stig het voorstel van B. en W. Het gemeentebestuur van Ouderkerk a.d. IJssel vraagt een bijdrage in de on derhoudskosten van de Ouderkerksche Laan en de brug. B. en "W. stellen voor. afwijzend te beschikken. De heer TOM vraagt, of hel billijk is tegenover de ingezetenen van Nieuwer kerk, die ook gebruik maken van dezen WDe "VOORZITTER geeft de noodi- ge inlichtingen De heer TOM vindt de eiach niet on billijk. De heer VERBOOM geeft als oud- Hitlander een uitvoerige toelichting, hoe Ouderkerk ad. IJssel destijds er 'oe kwam, een bijdrage te geven. Spr. voelt ook iets voor de gedachte van den heer Tom en adviseert, met den heer Bloot in nadere onderhandeling te treden. De heer MAASKANT zegt, dat in de naaste toekomst geen aanleiding be staat onr een bijdrage te geven Spreker noemt het vooruitloopen op den tijd. Het voorstel van B en W. wordt aan genomen De Gewestelijke Landstormcommissie Gouda vraagt een subsidie van de ge meente Conform het voorstel van B en W. wordt besloten een subsidie van f 10 toe te staan. De heeren Tom, Dekker en De Man worden geacht tegen te stemmen Aangeboden wordt de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1935. In de commissie tot het nftzien de zer rekening worden aangewezen de hee ren W. Kooihaas, D. Verboom en P. Je Man. Het borgstellingsfonds dat ten dogl heeft, hulpverleening en woe- kerbestryding ten bate van de industrieën en den handeldryvenden middenstand bin nen het gebied der Kamer van Koophan del voor Gouda en Omstreken, verzoekt om toekenning van een gemeentelijke by- drage van 10 en 1 cent «per inwoner B. en W hebben nog geen voorstel, doch zijn benieuwd het oordeel van den raai te vernpmen- De VOORZITTER persoonlijk voelt er wel wat voor. De heer I) IJ K S M A N merkt op. dat aan het plaatselijk crisis comité ook ri gevraagd 6 cent per inwoner te geven Dit comité heeft geen geld. De heer CAR LIER zegt, dat- he' plaatselijk orgaaD ook een verzoek '.eefi gehad, doch dit heeft evenmin geld. 3pr. geeft in 't kort een overzicht van doel en werkwijze van het Fonds. Hij voelt er heel veql voor, gelden toe te staan Er zat een plaatselijke commissie benoemd moe ten worden, die beoordeelt of al of niet crediet gegeven zal worden De heer VERBOOM vermoedt, dat menschen. die voldoen aan de eischen. die gesteld worden, ook buiten de instelling geholppn kunnen worden Bovendien wordt geen hooger bedrag dan f 500 gegeven Spr wilde het lievpr eerst eens aanzien. Men kgn toch altijd nog toetreden. Spr. kan zijn stem er niet aan geven. De VOORZITTER noemt verschil lende gemeenten, die aangesloten zijn en stelt nog eens duidelijk in 't licht, welke belangen er voor de middenstanders aan verbonden zijn. Spr. zou den raad wilbn adviseeren, eventueel in principe te be sluiten. De heer MAASKANT zegt, dat de wijze vati toelichting hom wel eenigszins milder heeft gestemd in zijn oordeel. Ook de heer TOM staat eenigszins aan den kant van den heer Verboom, doch zal zijn stem er aan geven om geen wantrou wen te wekken De heer VERBOOM vraagt, of de raad er eventueel weer af kan. wanneer zou blijken dat het niet gaat De VOORZITTER zegt, dat dit nergens uit blijkt. Men zou eventueel voor een bepaald aantal jaren kunnen beslui ten. De heer VERBOOM zou niet graag eenigen schijn van wantrouwen op zich laden, doch wil evenmin meewerken aan het doen van uitgaven, waarvan men nog niet kan beoordeelen, welken kant het uitgaat. Spr zegt, dat de middenstand bezig is, zichzelf te vermoorden. Moeten we niet trachten, deze menschen te hel pen? De heer v. HOUWELING is het met den heer Verboom niet eens. De heer T 0 M zet uiteen, in welk ver band hij het woord wantrouwen heeft ge bruikt. De heer G A R LI E B stelt het op hoo- gen prijs, dat de voorzitter met zoo rui men blik deze zaak heefl verdedigd Hii noemt het een gelukkig verschijnsel, dat van hooger hand pogingen gedaan wor den om de middenstand te helpen Deze vraagt geen steun, doch verzoekt alleen, haar geen te zware lasten op te. leggen Spr. hoopt dat gunstig op het verzoek zal worden beschikt. Na bespreking stelt de VOORZIT TER voor, gunstig op het verzoek te be schikken. Aldus wordt besloten B. en W. stellen voor, een nieuwe ver ordening op dp keuring van waren *afll te stellen, als gevolg van de gewijzigde Warenwet, waartoe wordt besloten. Dan volgt een voorstel van B. en W tot wijziging van de verordening voor den Vleeschkeuringsdienst en vaststelling van instructies voor het hoofd van dienst en den hulpkeurmeester De vergadering gaal hierover in gehei me zitting. Na verloop van enkele uren wordt de openbare vergadering heropend en wordt de verordening voor den vleesch- keuringsdienst aangenomen, conform het voorstel van B. en W. Ook de beide in structies worden dienovereenkomstig vast gesteld. Tegen nioramon de heeren Tom, De Man en Dekker. Vastgesteld wordt een raadsbesluit tot wijziging van de begrooting 1935 en 1930 Aan de orde is dan de benoeming van een gemeente opzichter. Op de alphabetische aanbeveling zijn ge plaatst; 1 A. M Dekker, 2 J,.Fyan en 3 P Valkenburg De vergadering gaat andermaal over in geheime zitting. Na heropening wordt overgegaan tot stemming Uitslag eerste stemming: P. Valkenburg 5; A. M. Dekker 2; G. van Leeuwen K*. 3; J. Fijan 1 stem Uitslag 2e stemming alsvoren Bij herstemming tusschen de heeren Valkenburgen Van I/eeuwen verkrijgt de heer Valkenburg 8, de heer Van Leeuwen 4 stemmen, terwijl 1 st blanco wordt uit gebracht. Gekozen is dus de heer P. Val kenburg. Hierna sluiting. Oud-Albla*. Raadsvergadering op Donderdag 9 April Afwezig wegens ongesteldheid burgemees ter W. Boudet van Dam. Na opening door den waarn. voorzitter, den heer J. C. de Haan. worden de notu len gelezen en onveranderd goedgekeurd en getoekend. Ingekomen is een verslag over drie maanden van dpn keuringsvee- arts. In het vervolg zal ook aan den keu- lingsveeartseen gespecificeerd verslag worden gevraagd omtrent de verrichte werkrasmheden oWr een heel jaar, om zoodoende een'overzicht te krijgen in ver band met het salaris Vervolgen* he ft p'aa s de^benoemin van een lid der ei nmissie tol we ing v.i schoolverzuim in de v&catura wegens bet overlijden van den heer Heijkoop. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. Sprong met 4 stemmen tegen 3 op den heer R. Jongeneel. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de benoeming van een tijdelyk wethouder De heer J. JONGENEEL A Z N. vraagt of dit vóór een kleine gemeente nu wel zoo noodzakelijk is. De VOORZITTER meent, dat dit wel goed is. daar dan altyd de vergade ring v.m B. en W. voltallig is. Ook met stemmingen is du goed, omdat anders de stemmen soms staken. De beer J. KORTLEVE meent, dat het alleen al goed is, omdat, wanneer dit voorvalt en ieder op zyn stuk blijft staan, men geen bes'issing kan krijgen. Hij stemming wordt gekozen de heer J. den Biaanker met 5 stemmen tegen 2 stemmen op den beer C. Vlot. Voorts is ingekomen een schrijven be treffende het borgstellingsfonds vanwege de Kamer van Koophandel. Het rijk steunt het plan en de bedoeling is, dat een stam kapitaal gevormd zal worden, waardoor middenstanders, die even in geldelijke moeilijkheden geraken, geholpen kunnen worden. Er zal. aldus de secretaris, streng toezicht worden gehouden, dat het crediet aan personen gegeven wordt, die dit waard De VOORZITTER zegt, dat alleen die zaken gesteund worden, die blijken le vensvatbaarheid te hebben en in een toe stand komen, waaruit ze geholpen kunneo worden De SECRETARIS zegt dat bet geldt voor die zaken, die vóór 1 Januari 1932 reeds bostondon. Gevraagd wordt een bedrag van f 240, wat komt op 20 cent per inwoner In 5 jaarlijksche termijnen van f 48 kan dit worden gestort in het fonds. De heer J. J O N G E N E E L acht het gewenscht deze poging te steunen. Hier geldt het hulp alleen voor de middeneUfa- ders, die elders nergens uit gesteund wor den en goede relatie's hebben. De heer BRAANKER zegt, dat het dan voor deze gemeente weinig beteekent, het zal hier meer op betalen aankomen, dan op trekken. De heer J. C. JONGENEEL echt het een leetijk gebrek, dat boeren én tuin ders er buiten vallen. De SECRETARIS eegt, dat deee categorie weer op een andere man ter ge steund wordt. De heer J JONGENEEL AZN. zegt dat het hier betreft de neringdoenden die op eeen enkel gebied gesteund worden en zü nmeten toch met hun belasting mee betalen in den steun aan de boeren en tuinders. Deze categorie, waarvoor men dit gaat doen. valt buitén eiken steun De VOORZITTER zegt, dat dfe boe ren steun krygon, maar zy moeten het eerst zelf betalen. De heer J JONGENEEL. AZN.: Maar de handeldrijvende middenstand moet daaraan ook meebetalen en krijgt nooit iets. De SECRETARIS wijst er op, dat het geld, dat de gemeente geeft, niet weg is; het is afleen te doen om een stam kapitaal te vormen. Men maakt een garan tiefonds, meer niet. De SECRETARIS zeg», dat «Is u één middenstander uit de gemeente ge-' steund moet worden door het B.A., men al spoedig meer kwyt ia, dan het bedrag wat de gemeente nu moet storten in dit fonds. «Bovendien komen deze menschen onder betere controle. Na deze bespreking wordt met algemee ne stemmen het bedrag toegestaan. Vervolgens wordt besloten, in verband met het niet goedkeuren van eenige steun- uitkeeringen aan menschen die niet zou den vallen in de steunregeling van Ged. Staten, in beroep te gaan bij dB Kroon, daar anders deze bedragen geheel zullen (frukken op rekening der gemeente De VOORZITTER wyst eiop, dat men in Den Haag ook bezuinigt hy vreest, dat men aan het kortste eind zal trekken. Er ia een reglement \oor den steun, en «oma komt men voor dingen te staan, waaraan men zich moeilyk kan houiten; b v aan een werklooze landarbei der moet een gulden minder steun worden uitgekeerd, terwyl de bphoeften van zulke Bn tocji HWF'l tygf'gfiven: ,eeg( spr. en '•ar wqpden we nu ook yaipr op de vingers getikt 'De Sfff-H ET A R IS zegt dat dit but ton dé-wot bleek en we moe en erop re kenen, ui'i dit geheel voor onze rekening komt. Doch het loopt nu over die menschen, die r.iet vallen onder de steunbepalmgen en die. naar wy meenee, er ook onder be lmoren. De VOORZITTER vraagt of aan i hooger beroep nog kosten zijn 1 menschen tocji precies dezelfde zijn als van andg^f/' tyat verschA hebben we er •a e

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4