Gemeenteraden. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Rechtbank te Rotterdam IRIJDA6 1 WEI 1930 FINANCIEEL SCHANDAAL IN BELGIE? Het Franscho blad Matin, maakt mel ding van een financieel schandaal, dat te Brussel ontdekt zou zijn. Het moet hier een verzekeringsmaatschappij betreffen en de zaak zou over een zeer aanzienlijk be drag loopen. Het bericht is niet nader be vestigd en wordt alleen door de Matin vér- meld. Wel zijn er te Brussel 2 mannen gearresteerd, wier aanhouding verband met deze zaak zou kunnen houden. VROUW VERSCHEURD. In leeuwenkuil gevallen. Een vrouw, dje in den dierentuin van Gwalion (Voor-Indië) tegen een laag hek dat den leeuwenkuil omgeeft, aanleunde, verloor haar evenwicht en viel in den kuil. Zij werd onmiddellijk door een leeuw gegrepen, die met het slachtoffer in zijn hok'verdween en haar met zijn klauwen' zoodanig bewerkte, dat zij dood was, voordat iemand haar te hulp kon snellen Bit is de tweede naai, dat zooiets voor valt. Den eersten keer gold het een jong meisje.' DE JONKER-DIAMANT IS, GE KLOOFD. E$n riskant karwei. Indertijd meldden we de vondst van 4b werelds fraaiste en grootste diamant, die de Jonker-diamant gedoopt werd. De ze steen nu, is Dinsdag in drieën gekloofd, betgeen een zeer nauwgezet werkje was. Bovengenoemdê verdeeling is echter nog maar een begin; in totaal zullen, uit den oorspronkelijk geweldigen steen 12 stee- nen ontstaan, die in een diamanten col- Her een plaats zullen krijgen. Voor deze twaalf steenen hoopt de huidige eigenaar, de New Yorksche diamanthandelaar Har ry Winston, een som van 2.000.000 dollar te ontvangen. De operatie was dermate riskant, dat Winston, die in doodelijken angst verkeerde; bet niet over zich ver krijgen kon de bewerking bij te wonen. Het werk verliep evenwel zonder eentg incident. Het kloven geschiedde door La- zare Kaplant, een Belg, die door zijn zoon térzijde werd gestaan. De ongekloofde Jonker-diamant was voor een bedrag van een millioen dollar verzekerd. Winston heeft echter geen en kele maatschappij bereid gevonden, het risico van bet kloven te verzekeren. Alle «3surantiemaat8ch£ppijen achtten het ge vaar van beschadiging te groot. FABRIEK m HANDEN DER AR- BEIDERS. Exploitatie voor eigen rekening. Te Madrid hebben de arbeiders van de tterbrouwerij „La Aguila" zich meester gemaakt van de fabriek en exploiteeren deze thans toor eigen rekening De arbeiders eischten verbetering van Ae arbeidsvoorwaarden en ontslag van 1 personeel dat was aangenomen om de stakers van de Octoberrevolutie te ver vangen. Aangezien sedert Maandag de directeur, noch de onderdirecteur zich op de fabriek vertoonden, besloten de werk liedten de fabriek voor eigen rekening te •rploiteeren De colleges aan de Centrale Univend- VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej D. L. te IJ schrijft ons: „Ik voel mij verplicht U te schrijven hoezeer Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring en mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik be greep terstond, dat dit rheumatische pij nen waren Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrou wen in geadverteerde middelen, maar ten slotte besloot ik toch een proef met Kru schen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en hst is mij een groot genoegen, U thans te kunnen mee- deelen, dat de pijnen, nadat ik twee fla cons Kruschen had genomen, volkqmen verdwenen waren en niet meer zijn terug gekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de (Jagelijksche dosis, mijn gezond heid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen öiet een overmaat van urine zuur verontreinigd ia. Kruschen Salts spoort- de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor de* afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pij nen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen Zoo verdrijft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten ai0 90 en 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpaüing, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) gen. Ook hier had hij op twee punten van de Arabische kust voorbereidingen getrof fen. In minder dan 48 uur zou hij Addis Abeba dan hebben bereikt. Maar nog voor de vlieger Greta had bereikt, verminderde de oliedruk en zag hij, dat oliedruppels tegen zijn windscherm sloegen. Hij besef te, dat zijn avontuur mislukt was en ten einde een daling in volle zee te voorko men, zette hij koers naar Italië. Jn hel hol van dea leeuw. verkeert te Rome in de posi- een krijsgevangene, die op zijn een zekere vrijheid van bewe- Aangezien zijn overtreding in niet behoort tot die waarvoor mogelijk is, zal die van Fran- niet worden gevraagd. teit te Madrid, die kort geleden waren ge staakt in verband met de ongeregeldhe den,. welke werden veroorzaakt door fas cistische studenten, zijn Woensdag her vat, doch moesten weer worden ge schorst tengevolge van nieuwe ongeregeld heden, veroorzaakt door het protest van rechtsehe zijde tegen de strafvervolging, die de minister van onderwijs had doen instellen tegep. een aantal fascistische studenten. DROUILLET GEVONDEN. Inter ets ante verklaringen De avontuurlijke vlucht van den Fran- schen vlieger Drouillet, luchtvaartdeskun- dige van den Negus, die clandestien met zijn" toestel nit Frankrijk wist te komen, is, zooals we reeds meldden in Italië ten gevolge van een noodlanding gestrand. Het toestel is daar in beslag genomen. In een personderhoud verklaarde Drouillet, dat hij na zijn overhaast® vlucht uit Vil- lacoublay Bieuwe benzine bad ingenomen nabij Grau, waar vrienden hem opwacht ten met 200 liter benzine, die in minder dan 10 minuten tijds aan boord werden genomen. Drouillet verliet het Fransche grondgebied nabij Cannes en zette koers naar Corsica. Hij wilde naar Creta vlie gen, omdat hij ook daar in het geheim maatregelen bad doen treffen, voor aan vulling van zijn benzine-vooraad. Van Greta wilde hij naar de Roode Zee vlie- Drouillet tie van eerewoord ging heeft. Frankrijk uitlevering sche zijde ECKENERS NAAM MAG WEER GENOEMD. De Duitsche pers heeft mededeeling van dr. Göbbels ontvangen, dat de naam van dr. Eckener weer mag worden genoemd. De reden wordt niet opgegeven. ONFORTUINLIJKE MOPPEN TAPPER. Hupior beloond net gevangenis straf. De Times meldt uit Berlijn, dat een in woner Van Aken, die een boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Duitschland en zijn regeering samenstel de, door de rechtbank te Keulen tot vijf tien maanden gevangenisstraf is veroor deeld. De beschuldigde had gehoopt, er 25000 mark mede te zullen verdienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoopen. De rechtbank was van meening, dat een dergelijk op treden aan verraad grensde. DE GEEST IS WEL GEWILLIG Kok breekt hongerstaking. In de Castern-gevangenis te Philadel phia (Ver. Staten) heeft zich een tragi- comisch conflict afgespeeld. 140 gevange nen waren in hongerstaking gegaan, uit verontwaardiging over het feit, dat een gevangene, die wegens inbraak tot een vrij lange straf veroordeeld was, geen ge legenheid verleend was een laatste bezoek te brengen aan zijn vrouw, die doodziek lag. Aanvankelijk zag de gevangenis-di rectie de zaak niet ernstig in, maar toen na eenige dagen vrijwel alle gevangenen volkomen uitgeput op bun brits lagen, en desondanks weigerden eenig voedsel tot zich te nemen, begonnen de autoriteiten zich ongerust te.maken. De gevangenis dokters lieten reeds welen, dat zij voor den gezondheidstoestand der gevangenen geen verantwoordelijkheid meer wensch- ten te dragen. Toen de zaak zoover gekomen was, meldde zich een kok aan, die den gevan genisdirecteur een weddenschap voorstelde om een bedrag van 100 dollar met de be wering, dat hij erin zou slagen binnen 'n halven dag de hongerstaking te breken. De directeur aanvaardde zijn wedden schap en den volgenden morgen zette de kok zich aan het werk, ter uitvoering van zijn voornemens. Hij bereidde 140 voor treffelijke maaltijden, aa. bestaand® uit twe® malsche biefstukken per persoon, opgediend in een appetijtelijke saus. De schotels met de spijzen werden toen m de cellen der uiterst verzwakt en krachteloos op de britsen liggende gevangenen gezet. Ondanks de prikkelende geuren, die zich door het geheele gebouw verspreidden, duurde het nog geruimen tijd voor de hongerstakers bezweken. De eerste had echter nog niet lang zijn menschelijke zwakheid laten zegevieren, of ook de an deren begonnen vorkten en messen te ge bruiken, zoodat hiermede de hongersta king tot het verleden behoorde De kok had zijn 100 dollar eerlijk verdiend. Vischverbod op Zondag. •leskensgraaf. In een vergadering van den gemeenteraad werd besloten, de po litieverordening aan te vullen met een be paling, welke 't visschen op Zondag op of aan den openbaren weg verbiedt. De heer Aantjes (A R.) sprak twijfel uit of de voor gestelde redactie wel ver genoeg ging om de bepaling aan het doel te doen beant woorden. Het voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden A. van Vliet en K Aantjes (A.R.), A. Bons en H. de Haan (S G P.). Tegen G Vlot (VB.) en Mevr. de Vriea—Veenstra (S.D. AP.). Zuivelfabriek „De Graafstroom". Bieskensgraaf. In de Donderdag gehou den vergadering van aa leelhouders der N.V. Zuivelfabriek „De Graafstroom" te Bieskensgraaf, werd de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd en het di vidend bepaald op 7 pCt. Als bestuurslid werd herkozen do heer G. Baaft en in de vacature, ontstaan door het overlijden van den1" heer G P. Jonge- neel. gekozen de heer J. A. Jongeneel Wz. te Bleskensgraaf.^Als commissaris werd herkozen de heer G Verkerk. Uit het ver slag bleek, dat de Vennootschap in bloeien- den toestand verkeert en dat de melkaan- voer steeds toeneemt. Onder het bewind van den tegenwoordigen directeur, den heer F. van Dam, steeg het aangevoerde kwantum van 1.750.000 liter in 1935 tot nagenoeg het tienvoud en de onderne ming is thans een der grootste op haar gebied De filialen Voorstraat Dordrecht m Oranjeboomstraat Rotterdam floreeren wel doch worden in hun ontwikkeling sterk geremd door de fcrisismaatregelen ten aan zien der consumptiemelkvoorziening. De toekomst laat zich hoopvol aanzien. Concert Schelluinen. De burgemfoféster heeft aan de mondorgelclub D.O.K. toestemming verleend tot het geven van een concert op het Kerkplein op Zaterdagavond 16 Mei. Gemeenteraad. Schelluinen. De gemeenteraad heeft Woensdag vastgesteld een nieuwe veror dening op de heffing van leges, die o.a. bepaalt, dat kooplieden van elders een ventvergunning moetep hebben, die voor 1 dag-20 e.. voor 1 week 50 c. en voor een jaar f 15 kost en dat een bewijs van Ne derlanderschap (thans nog kosteloos) voortaan 50 cent zal kosten. Ook het slui ten van het huwelijk 'gaat buiten den Za terdag meer kosten. Met 6 tegen 1 stem besloot men, niet deel te nemen in het stichtingskapitaal voor een borgstellingsfonds ten bate van den Middenstand. De 200 opcenten op den grondslag bil* jards bij de pers. belasting zullen, in gaande 1937, verdwijnen. INBREKER VEROORDEELD. De rechtbank heeft een gevangenisstraf, van 2 jaren opgelegd aan den 35-jarigen havenarbeider M. A. J. van der W.. gede tineerd uit anderen hoofde, die zich schul dig had gemaakt aan eenige inbraken. In den avond van den 9en October was hij er met zijn vriend G. v. S., die reeds eer der te dezer zake veroordeeld is, op uit getrokken. De tocht ging eerst naar Rid derkerk. Daar was een garage openge maakt, waaruit de heeren zich van eenige werktuigen voorzagen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Rijsoord, waar de schuur van een, winkelier werd open gebroken, waaruit de heeren een auto weg namen, die met allerlei kruidenierswaren was geladen. Vervolgens reden zij met de auto naar Oud-Beijerland, waar zij zich toegang tot een woning verschaften. Uit de kleoren van de bewoners, .die zich ter ruste hadden begeven, hadden zij wat geld weggenomen. VERZET TEGEN POLITIE En beleediging van een ageni Tot een gevangenisstraf van 5 maanden, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren is veroordeeld de 33-jarige me- taaldraaier G. M. H. uit Gouda, die zich aan verzet tegen den agent van politie J. de Bruin had schuldig gemaakt. De agent had verdachte aangehouden, omdat hg een fiets bereed zonder in het bezit te z&a van een rijwielbelastingplaatje. Verdachte had toen geweigerd zijn naam op te geven en daarom had de agent hem naar h$ po litiebureau willen overbrengen. Dat it eerst kunnen geschieden, nadat er assis tentie was gekomen ai verdachte zijn verzet had opgegeven. Tijdens dat verzet had verdachte den agent voor bloedhond uitgescholden. DE OSSCHE STRAFZAKEN. Tegen vader De Bie 10 jaar geëischt Het Bossche hof behandelde de zaak te gen den 47-jarigen M. F- de Bie, vader van Piet en Wim de Bie, die door de rechtbank wegens medeplichtigheid aan den roofmoord te Oyen tot 10 jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Hu had aan de vier, die den roofoverval pleegden, in lichtingen verstrekt en een revolver gege ven. Verdachte zei echter van mets te weten. De Rut en de Jonge Toon de Soep leg den hun verklaring af, maar "Wim de Bie en P. A. van BUul, schoonzoon van verdachte, maakten van hun verechoo- ningsrecht gebruik. Inspecteur Van Kempen deed een boekje open over De Bie, dien hij de groot ste deugniet van Oss en een boef van de bovenste plank noemde. De advocaat-generaal, die hef ge tui gen- bewijs alleszins voldoende achtte, eischte dat het hof dezelfde straf als de reohfc- bank z»u opleggen. Uitspraak 11 Mei. ttns doof oLJr doolhof htt-M tl Vveci ly K P"v*yv tU* LkMW 'Springen*1 E5«a juïï» ai die hekjes in dit doolhof? Probeer daar eens langs tec over een van de hekjes te springen Het is niet zoo moeilijk dosJhad dm duon jullie maar eens goed ja heat er som*, te komen, zon ale da vorige^ DE POSTZEGEL De vader van de postzegel is Rowland Hill geweest Rowland Hill werd in 1795 in Yorkshire geboren. Hij was iemaod, die overal belang in stelde. Toen hij 30 jaar was, ging hij „in de politiek". Hij werd in het Lagerhuis gekozen, en toen kon hij zich gaan wijden aan de plannen die hij maakte, om veel dingen, die hij niet goed vond, te „hervormen", zooais dat heet Hij wandelde op een dag m de straten van een buitenwijk van zijn stad. Toen zag hij opeens een brievenbesteller, uie een brief in de hand had. en hardop, de naam van degeen, die de brief moest ont vangen, afriep. Toen kwam er uit een van de nuizen een aardig jong meisje, dat naar de brie venbesteller toeging, en keek, van wie de brief kwam. Daarop vroeg zij naar de prijs, want de ontvangers moesten de port betalen, en gaf de brief toen weer aan de brievenbesteller. „Een shilling port is veel te duur. -De brief is van mijn broer, maar een shilling kan ik niet betalen. Neemt u hem maar weer mee Hill, die dat hoorde, ging naar de brie venbesteller toe, betaalde een shilling, en gaf de brief lachend aan het meisje. Tot zijn groote verbazing opende zij de enveloppe heel onverschillig „Ach meneer," zei het meisje toen, „m de brief staat niets. Mijn broer en ik heb ben een middel uitgevonden, om brieven met elkaar te wisselen, zonder dat het ons iets kost. Door kleine teekens, die bier op de enveloppe staan, weet ik. wat hij me vertellen wou. We zijn te arm om die port t« betalen." Over dit kleine bedrog moest Hill lang nadenken, en bij begreep, dat het niet iu orde was, dat de ontvanger van eau brief de port moest betalen,-en niet de sabrijver ervan. fe &Z «MM m. ft» jma* hij het had over de hervormingen, die noodig waren bij de posterijen. Hij stelde voor, dat de afzender 1 penny moest be talen. zoodat de ontvanger geen cent be hoefde te betalen". Iedereen voed dat belachelijk en gek Ook de minister van financiën. Maar het parlement, dat voor hervormingen was, waagde het er op. In 1840 werd Hill tot directeur van de posterijen benoemd, en een paar weken later zag de eerste post zegel het licht. De jonge koningin Victo ria. die toen regeerde, was er op afge- Id. Toch waren er nog een heeleboel menschen tegen. Ze werkten hem zelfs zoo tegen, dat Hill het besluit nam, om te bedanken als directeur der posterijen. Maar het groote publiek, dat direct ge- •kt had, wat een handige uitvinding die postzegel toch was, verhief zijn stem! En als gevolg van een nationale oproep werd Hill weer directeur der posterijen en dat ie hij tot 1864 gebleven. Toen hij in 1864 gepensionneerd werd, behield hij niet alleen zijn volle salaris, maar boven dien nog een „extraatje" van wel 200.000 gulden. Tot 1879 heeft hij geleefd. Hij was 84 jaar toen hij stierf en hij werd begra ven in de Westminster Abdy, wat een groote eer is. DE LETTER A. Twee vriendjes hadden op een regen- achtigen middag uit een courant eengroo- t®n letter ,.A" geknipt en deze zoo stukken verdeeld, dat zij hem bijna niet meer in Swaar konden krijgen. Hier zien jullie de stukken. Knipt M eens uit en probeer of je do letter ,>A" weer kunt maken. 7 VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoenhovensehe Courant VRIJDAG 1 MEI 1336 Moercaptlle. De gemeenteraad kwam in openbare yergadwing bijeen. Voorjitter burgemees- ter A. Verheul. Na opening met gebed .worden de notu len ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomon stukken H5 een schrijven van de hoeren las en F. Ver- weij, waarin beiden hun benoeming tot lid van het B. A. aannemen. Van de Ge westelijke landstorm commissie Gouda is een verzoek ingekomen om beschikbaar stelling van een subsidie, li en W. stellen ▼oor f 10.— beschikbaar te stellen. De heer DE K N E G T is van meenmg dat het geld wel heter besteed kan wor den zal in de rondvraag hierop nader te rug komen. Hierna wordt het voorstel van B en W. aangenomen. De heer de Knegt ver zoekt aanteekening tegen gestemd te heb ben. De VOORZITTER doet dan mede deeling van de kosten van de uitbreiding der begraafplaats. Daar in verband met de toestand der oude begraafplaats een verbetering hiervan noodzakelijk was, was het jaarlijksche onderhoud geraamd op f 250. Voor de uitbreiding was f 800 uit getrokken. In totaal is voor verbetering, onderhoud en uitbreiding f 1016 72 uitge geven, waaruit bleek, dat de raming volkomen juist was. Naar aanleiding van een schrijven van bet Borgstellingsfonds Gouda en Omstre ken, stellen B. en W. voor, hierop niet in le gaan. Zonder de moeilijke omstandig heden, waarin de middenstand verkeert, te onderschatten, meent de VOORZIT TER, dat voor deze gemeente deelname reenerlei voordeel zal afwerpen. Aldus beffoten. Daar het aantal leerlingen aan de open bare school hetgeen minstens 81 moet bedragen blijkens de periodieke opgaaf van het hoofd der school op den wettel ijken vestgestelden tellingsdag slechts 76 be- Iroeg, stellen B. en W. voor, om aan mej. 0. van Dam, onderwijzeres aan voor noemde school als boventallige leer kracht met ingang van 1 Mei eervol vntslag te verleenen. Conform dit voorstel wordt besloten In de rondvraag ■telt do heer DE KNEGT voor aan teerlingen, welke gedurende de middag pauze overblijven van gemeentewege melk te verstrekken. Spr. zegt dat de leerlingen aan ondervoeding lijden wegens gebrek aan krachtig voedsel. Dergelijke gevallen cijn hein bekend. Do VOORZITTER verzoekt den Ve«r d* Knegt de namen te noemen van ouders wier kinderen aan ondervoeding lijdèn, waarna de heer DE KNEGT do fam T. noemt. Do VOORZITTER zegt, dat de voeding der kinderen geen taak der over heid, maar der ouders is; zijn deze niet in «taat deze taak geheel te vervullen, dan «ijn er andere lichamen om'bijstand te verleen epeerst als blijkt dat ook deze piet in de noodige behoefte kunnen voor lied, moet de overheid ingrijpen. W#. BROUWER zegt. dat reeds gedurende 3 jaar melk aan de leerlingen der openbare school verstrekt wordt. De kosten worden volgens spr., door de ver- «eniging „Volksonderwijs" gedragen. Daar niemand het voorstel van den hoer De Knegt steunt, wordt het zonder •temming verworpen. Naar aanleiding van bot schrappen van «enige leden der Ziekenhuisverpleging, ontstaat er een discussie tusschen de hee ren P&ol en de Knegt. De VOORZITTER sluit de discus sie, daar het onderwerp hier niet thuis hoort. Hierna sluiting. Moordrecht. De gemeenteraad kwam Vrijdag 17 April onder leiding van den loco-burge meester, den heer J. L. de Jong, in open bare vergadering bijeen. Na opening werden de notulen voorge- k«en en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een be richt van Ged. Staten, waarbij wordt ge- meid, dat geen extra-b-drage gegeven ■wordt in de kosten voor werkloozen-uitr kaering. Van mevr. de wed. Snel—Van Amme- den is een dankbetuiging ontvangen voor de laatste eer, welke aan haar overleden echtgenoot, wijlen burgemeester J. J. Snel, bewezen is. De afdeeling MoordrechtGouderak van den Bestuurdersbond verzoekt om de werkloozen voor 50 pCt. tegemoet te ko men in de kosten, verbonden aan bet lid maatschap van de vereemging voor zie kenhuisverpleging. Dit verzoek wordt toe gestaan. Van de Regenten van de Stichting Drost—IJzerman is een voordraent ont vangen inzake de benoeming van een re gent in de vacature van wijlen den heer J J. Snel. De voordracht luidt: 1.. N. Dirk zwager Dz., 2 A. A. van Ieperen, 3 J. H Exalto. Met algemeen® stemmen wordt de heer Dirkzwager benoemd. De afdeeling Moordrecht van de Ned. OBfe ftwIlteMtijyjgads )»r««id om, mi licht bij haar binnenkort te houden ba zar. Daarna brengt de raadscommissie, die tot opdracht had, nadere besprekingen met Ged. Staten te voeren betreffende de wijzigingen, die voornoemd college in de gemtente-begrooting wijj aanbrengen, rap port uit. Besloten wordt de verlangde wijzigingen aan te brengen. Op een \erzoek van de GeW: LAnd- stormcommissie te Gouda om een bijdrage uit de gemeentekas voor de door haar te houden Landdag, wordt afwijzend be schikt. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan le gaan met het destructiebedrijf G.E. K.R.0. te Overschie betreffende de vernie tiging van vee en vleesch, dat ingevolge de Vleeschkeuringswet wordt afgekeurd. Met ingang van 1 Juni zijn alle ge meenten verplicht een dergelijke overeen komst aan te gaan. De koeten worden ge raamd op f 65. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Een verzoek ora toe te treden tot het Borgstellingsfonds te Gouda, wordt aan gehouden tot een volgende vergadering. Hierna sluiting. Ouderkerk a.d. Uttel. Raadsvergadering op Vrijdag 24 April- Voorzitter mr. F. J. Beeck Calkoen. bur gemeester. Aanwezig alle leden. Na ope ning met gebed, worden de uotulen onge wijzigd vastgesteld en geteekend. Daarna passeert een lange rij ingekomen stuiken den hamer. Onder die, welke voor kennis geving worden aangenomen, zijn de voor naamste: de goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 20 Maart tot het aangaan van' een kasgeldleening, groot f 90 000.de goedkeuring van de in structie van den gemeente-geneesheer, de berichten van de heeren mr. F. J. van Beeck Calkoen en Andr. VonkNoorde- graaf, dat zij hun benoeming van voor zitter en üd van het B. A aannemen; een schrijven van de gemeente Nieuwerkerk a.d. IJssel, waarin het dag. bestuur mee deelt, dat de raad afwijzend beschikte op het verzoek tot gezamenlijk onderhoud der Ouderkerksche laan. een goedkeuring het raadsbesluit van 20 Nov. 1935. tot verkoop der voormalige 0.L School II in de Nesse en van dat om over te gaan tot den bouw van een nieuwe 0 L. school I op een terrein bouwgrond aan den Kerkweg. Electriciteitstartevsn. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat is ingekomen een schrijven van een commissie, welke zich ten doel stelt, een actie te voeren, tot verlaging der elec- triciteitstarieven, voor de gemeenten, wel ke zijn aangesloten bij de centrale van Dordrecht. Het kan niet worden ontkend aldus de voorzitter dat deze contracten in 'o duren tijd zijn tot stand gekomen en thans aan den hoogen kant zijn. Aanvankelijk heeft de commissie reeds eenig succes ge boekt. Teneinde de actie te kunnen voort zetten vraagt deze commissie van de ge meente een bijdrage in de te makpn on kosten a 1 cent per inwoner of f 38.73. B. en W. zijn van meening, dat men zich hiervan niet afzijdig kan houden, daar, bij een eventueel succes deze gemeente mede van de resultaten genieten zal. De heer L. STAM informeert, of di4 dezelfde commissie is, welke een a twee jaar geleden iets van zich liet hooren Hü meent, dat toen de apt ie op niets is uitge- loopen. Ite VOORZITTER antwoordt op het eerste toestemmend, doch betoogt, dat aanvankelijk reeds een succes werd ge boekt, daar de tarieven met 1 cent zijn verlaagd. De heer W.DE JONG zegt, dat men toch nooit eenig recht op verlaging kan laten gelden. Persoonlijk gevoelt spr. niet veel voor het geven van een bijdrage. De heer G. J. HO OGEN DIJK acht het een groote moeilijkheid om hierin ee nig tastbaar resultaat te bereiken en wel omdat in het contract is bepaald, dat het tarief in deze gemeente altijd 5 ct hooger moet blijven, dan in Dordrecht. "Wil men dus tot verlaging komen, dan zal men die nen te bewerken, dat de gemeente Dor drecht haar tarieven verlaagt. En of deze commissie daartoe bij machte zal blijken, betwijfelt spr. De heer W. DE JONG vraagt naar de grootte der leening, welke indertijd voor de electrificatie is aangegaan. De heer A. J. B00GAERDT meent dat dit f 38.000 was, waarop de heer D E JONG zegt, zich te herinneren dat het f 48.000 beliep. De VOORZITTER zegt. dat dit voor de straatverlichting zal zijn geweest. Weth. G. EVEGR0EN wijst erop. dat de gemeente de voordeelen, welke de ze commissie denkt te behalen, mede zal genieten, om welke redenen men zich niet afzijdig kan houden. Van hoogerhand is de toezegging gedaan, dat wanneer boek houdkundig kan worden aangetoond, dat de tarieven inderdaad te hoog zijn, deze ook verlaagd zullen worden B. en W achtpn het daarom dan ook billijk deze commissie te steunen. De keer W, DE JONG Johz*. aagt. uit het betoog van weth. Evegroen te be grijpen. dat Dordrecht niet zoo geheel af wijzend tegenover de verlaging staat. Weth. J. DE JONG Cr. wjst er ech ter op, dat dit een toezegging van Gedep Staten is. Het voorstel van B en W om aan deze commissie een bijdrage van f 38.73 te verstrekken, wordt daarop z.hst. aange nomen. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede, dat Ged. Staten in art. 6 van de geneeskundige armenverzorging een wij ziging wenschen te zien aangebracht, waarbij bepaald wordt, dat t.a.v. arm lastigen, die een doorloopende verzorging genieten. B en W. eens per 3 maanden een onderzoek moeten instellen of deze verzorging ook werkelijk noodig is. Overeenkomstig den wensch van Gedep. wordt de verordening herzien Vervolgens wordt op aanwijzing van den minister in de begrooting de post als bijdrage aan het Plaatselijk Crisiscomité opnieuw geraamd op f 324 of f 2.— per werklooze. Verder deelt de VOORZITTER me de. dat de rekening van d®n Schooiart- sendienst 1935 aanwezig i«, welke aan ontvangsten heeft f 6909 73 en een batig saldo van f 389 59 De provincie betaalde aan dezen dienst f 3574 ®n de kring f 3399.73. Ook is ingekomen een verzoek van twee jeugdige werkloozen om geplaatst te mo gen worden - d den vakcursus te Krimpen IJssel, waarvoor een bedrag noodig is van f 171.43. B en W. hopen hierbij, dat de minister zal toestemmen, dat het rijk hierin 8ö pCt. bijdraagt. De heer G. J HOOGEN DIJK zegt. dat in dat geval het bedrag voor de ge- eente niet zoo groot is. De VOORZITTER zegt, dat de plaatsing ook eerst dan zal geschieden, wanneer men vanwege den minister deze bijdrage krijgt. Tot inwilliging van het verzoek wordt daarop z h st. besloten. Daarna memoreert de voorzitter, dat Ged. Staten bij hun beschikking van 17 Maart en 9 April krachtens het financieel verhoudingsbesluit enkele posten van de- gemeente n.l. die, betreffende soc. armenzorg buiten beschouwing hebben gelaten. Tegen deze beslissing kan de raad in beroep komen bij den minister. B. en W. stellen voor, dit te doen, waar toe zh.st. wordt besloten Voorts deelt de voorzitter mede, dat Ged Staten hun goedkeuring hebben ge hecht aan het te wijzigen aflossingsplan betreffende de waterleiding-leening. Daarna deelt de VOORZITTER dat aanwezig is een rapport van den gemeente-opzichter,'betreffende het in werkverschaffing uitdiepen van den boe- van den polder „Kromme, Geer en Zijde", ten gerieve van de IJsclub, zulk» naar aanleiding van een verzoek, in de vorige faadsvergadering door den heer L. Stam gedaan. Het rapport spreekt van de verwijde ring van 1700 M3 grond en raamt als to tale kosten f 2400, waarbij f 547 aan ma teriaal is inbegrepen. Vijf personen zullen er ongeveer 20 weken werk aan hebben- De voorzitter zegt, dat echter het econo misch nut van dit werk nihil is, zoodat B. en W. geen vrijmoedigheid hebben, de begrooting met een dergelijke uitgave te belasten. Indien de IJsclub het beorag aan materieelkosten voor haar rekening wil nemen, valt hierover nador te spre ken. De heer W DE JONG heeft den voorzitter hooren opmerken, dat het eco nomisch nut nihil is en daarmede acht spr. dit plan veroordeeld. De VOORZITTER: Niet geheel, daar het ook een werkverschaffingsobject is. Spr. gelöofi echter niet, dat de ïjsclub zoo kapitaalkrachtig is, dat zij hiertoe be reid zuo zijn. De heer L. STAM merkt op, dat men het in het vrije bedrijf heel wat goedkoo- per zou doen. Het rapport wordt daarop voor kennis geving aangenomen. Het wegenplan. Daarop stelt de VOORZITTER de voorstellen van de Commissie voor „Weg en Brug" aan de orde. Daar de voorstel len aan de raadsleden zijn toegezonden, en ook de pers er reeds vee] over gepubli ceerd heeft, mag spr. den inhoud als be kend veronderstellen Voordat op deze zaak nader wordt in gegaan, deelt de VOORZITTER mede dat aanwezig is een schrijven van den „Aannemersbond", waarin wordt verzocht het werk niet in werkverschaffing uit te voeren. Verder zijn er adressen van den A N. W. B en de K N A C., die op aanneming dezer voorstellen aandringen. Het behoeft aldus de voorzitter geen betoog, dat het met den toestand der wegen hier zoo niet langer kan voort gaan. Vandaar dat de Commissie met plannen komt tot reconstructie van het wegdek. Omdat binnen afzienbaren tijd een ver andering van het wegdek in het uitzicht werd gesteld, heeft de raad de aanschaf fing van een sproeiwagen niet voor zijn verantwoording willen nemen. Deze ver andering houdt dus allereerst in een hy giënische verbetering. Verder is het een algemeen verkeersbelang en zullen deon- derhouds- en vervoerkosten van rijwielen m vervoeermiddeJea ar «©ci*&er ém War den. Hieraan is tevens gekoppeld de cen trale weg met brug, hetgeen eveneens van overwegend belang is in verband met een ongestoorde verbinding met Rotter dam. De kosten van de Goudsche tol en die der veren worden resp geschat op f 1.en f 1.37 X per persoon en per jaar Komen dus de brug en weg tot stand, dan zal het veer geheel verdwijnen, en het tolgeld aanzienlijk dalen. Wij hebben aldus spr. deze plan nen nu voor ons, en het is te verwachten dat hiertegen verschillende bozwaren zul len rijzen. Voor één ding zou spr echter willen waarschuwen; Men kan deze voorstellen niet zonder meer naast zich neerleggen. Kan men er niet voorstemmen, dan zal men tegenvoorstellen dienen te doen. De heer G. G. v. d. HAM voelt zich gedrongen om een woord van dank uit te spreken voor al den arbeid door de Com missie voor „Weg en Brug" verricht. Voor het overige heeft spr. slechts de opmer king, dat hij het werk liever niet in werk verschaffing zag uitgevoerd. 1 De heer W. DE JONG Johzn. komt terug op de opmerking van den voorzit ter, volgens wien het veer zal verdwijnen en de onkosten van den tol zullen vermin deren. Spr. verwacht dat dit laatste zeer gering zal zijn. Deze kosten zullen volgens spr maar iets verminderen. Verder ziet spr., dat in de begrooting is gebracht een post voor (de reeds ver richte) bestrating in da gemeente Krim pen a.d. Lek. Dit houdt een pluimpje in voor B. en W., maar toch acht spr. hier mede het kwaad beloond. Van dit bedrag van f 12 500 komt Krimpen a.d. Lek nu gemakkelijk af Ten aanzien van de op merking van den heer van der Ham, zegt spr. dat deze dan het voorstel van den Aannemersbond had moeten ohdersteu- nen. De heer A. J. BOOdAERDT acht het eveneens onbegrijpelijk dat de Com missie beeft kunnen goedkeuren, dat de bestratingspost van de gemeente Krimpen a.d. Lek in deze begrooting werd opgeno men. Voorheen heeft die gemeente de bestra ting geheel verwaarloosd, en nu. vlak voor dit plan is men met de bestrating aange vangen en wil men het op deze manier van zich afschuiven, op kosten der ge meenschap. Dit acht spr. onbillijk. Verder wordt in de memorie van toelichting ge rept van een bijdrage welke het Hoog heemraadschap „D® Krimpenerwaard" zou schenken voor den centralen we* ten be drage van f 200 per K M Spr. wijst er echter op, dat dit foutief is Aanvankelijk had het Hoogheemraadschap deze bijdra ge toegezegd, maar met dien verstande, dat de weg dan door Zuidbroek en Bene- denberg zou loopen. Toen dit later veran derde. heeft het hoogheemraadschap deze toezegging ingetrokken. En dit standpunt is gehandhaafd gebleven. Wel trachtte de heer Aalbers spr aannemelijk te maken, dat zooiets in de toelichting rpet te lezen was, noch er uit op te maken viel. maar spr. acht dit zoo duidelijk mogelijk. Ver der zegt spr., dat er een berekening wordt gemaakt met en zonder een bijdrage uit het verkeersfonds. Zonder deze bijdrage komt het deze gemeente te staan op f 4255. Een dergelijk bedrag acht spr. te zwaar om door de lokaliteit te worden ge dragen Eerst wanneer deze subsidie vaststond, zou hij voor de voorstellen kunnen zijn. Verder vraagt hij nog inlich tingen omtrent eenige cijfers in de be grooting, en zegt bij de artikelsgewijze be handeling te zullen terugkomen op art. ,3 der gemeenschappelijke regeling. De heer ANT DEN DUYF stemt toe dat de toestand der wegen slecht is. Daar- Qm moet men beginnen met over vele be zwaren heen te stappen, of deze trachten te ondervangen. Daar echter verschillende gemeenten tegen en andere voor het pJan hebben gestemd, zou spr. gaarne willen vernemen hoe het nu verder gaan moet. Tegen de bestratingspost van de gemeente Krimpen ad. Lek heeft hij dezelfde be zwaren als de heeren De Jong pn Boo- gaerdt Het geheele plan op de zekerheid van een bijdrage ui^ het verkeersfonds te laten stranden, zooals de heer Boogaerdt dit stelt, acht hij niet verantwoord. De heer C J.HOOGENDIJK brengt evenals de heer v. d. Ham, dank aan de Commissie voor Weg en Brug. Nimmer heeft hij de totstandkoming van een weg met brug durven verwachten, en zoo na bij de werkelijkheid gezien als thans. Dat de brug aan den weg wordt gekoppeld, acht spr. vanzelfsprekend. De vroeger ge projecteerde weg op de kaart midden door de Krimpenerwaard achtte spr. niet zoo van economisch nut. als die van nu, nu zij langs verschillende centra van bebou wing loopen zal Zijn eerste indruk is ook geweest, dat de post van de bestrating der gemeente Krimpen ad. Lek hier niet had moeten worden ingebracht en spr. kan zich daar dan ook niet bij neerleg gen Wat het in orde brengen der wegen be treft, moet men zich niet blijven blind staren op plaatselijke belangen en klei nigheden. Bij het nagaan der krantenverslagen Is spr. motieven tegengekomen, die zeer groote kortzichtigheid verraden. Indiea men b.v. in een gemeente zegt: „Wij heb- Jjen geen werkloozen hoegenaamd, en daarom doen we er maar niet aan mee", dan is dat toch geen motief om een ge- meenscbappeiijk bateag v&a aoe groote be teek en is maar naast zich neer te leggen. Op deze regeling aldus spr. is on getwijfeld een en ander aan te merken, doch dit zal ook bij een andere regeling, weer het geval blijken. De eerste plannen, om elke gemeente per strekkende K M. to laten bijdragen, leidde ook tot groote on billijkheden Zoo heeft b v. Bergambacht zeer veel binnenwegen, terwijl Schoonho ven in het geheel geen wegen bezit. Wan neer men zich blind staart op dingen van ondergeschikt belang, dan komt men er niet. Beziet men de zaak evenwel ruim, dan staat de mogelijkheid van een oplos sing open. Van het hoogheemraadschap „De Krinf- penerwaard" kan men in dit opzicht geen heil verwachten. „Nu of nooit", zij het motto. De heer W. DE JONG: Dus èo „Krimpenerwaard" 'krijgt geen dank. De heer C. J. HOOGEN DIJK: Eep dergelijke gevolgtrekking mag uit mijn woorden niet worden afgeleid. Men dient in het oog te houden, dat de taak van het hoogheemraadschap in de eerste plaats ia te zorgen voor een goede waterkeering Het is dat lichaam niet kwalijk te nemen dat het hieraan niet meer doet. Spr. wil tenslotte nog wijzen op de prestaties van den «uidplaspolder, welke geheel uit eigen .niddelen, zonder eenige subsidie, de aj*- phalteering van al zijn binnenwegen heeft ter hand genomen en beëindigd. Spr. ge looft niet, dat hij onwaarheid spreekt, als hij beweert, dat van „De Krimpener waard" in dit opzicht geen Heil te ver wachten is, Hierna gaat de VOORZITTER over tot het beantwoorden der algemeene beschouwingen. Het stemt tot voldoening aldus spr. dat alle sprekers de noodzakelijkheid hebben gevoeld, dal thans moet worden aangepakt. Ten aanzien van de vraag van den beer van der Ham. om dit werk niet in werk verschaffing uit te voeren, kan spreker slechts antwoorden, dat dit plan is gebo ren uit de tijdsomstandigheden. Het is op f 70.000 geprojecteerd, en wanneer de ge meente, geheel deze kosten zou hebben te dragen, ging dit verre baar draagkracht te boven. Als antwoord aan den heer W. de Jong 'gt spr., niet beweerd te hebben, da.t de kosten van de tol geheel zouden wegval len. Deze worden nu geraamd op f 2.371/» per hoofd, en het is toch niets te veel be weerd als men zegt dat ze met meer dan de helft zullen terugloopen. "lan het inbrengen van de bestrating van de gemeente Krimpen a.d. Lek in dr begrooting. zijn inderdaad bezwaren ver bonden. Toch valt er ook wel iets vóór te zeggen. Wanneer deze gemeente vandaag aan den dag een partij klinkers zou noo dig hebben voor de bestrating, dan non het wegschap die eveneens moeten toe staan en in de begrooting brengen. Op de vraag, wat gedaan zal worden, va een deel van de gemeenten tegen en een ander deel voor deze voorstellen heoft ge stemd, antwoordt spr., dat dit in de com missie van te voren geen punt van be spreking heeft uitgemaakt om dat dit moeilijk te voorzien was. Maar wat er ook gebeure en hoe de stemmingen ook mogen uitvallen, de commissie zal doorwerken, en wellicht met een gewijzigd plan komen. Er zal in elk geval een oplossing gevon den moeteft. worden. Tenslotte onderschrijft spr. de woorden va^n den heer O. J. Hoogendijk, dat men deze zaak breed en ruim moet bezien, wil en tot een oplossing geraken. Ged. Sta ten staan achter dit plan, en dit actut spr. een reden te meer om deze voorstellen aan te nemen. De heer A J. BOOGAERDT vindt het wel eigenaardig, dat Krimpen a.d. I.ek zoo vlak voor dit plan met de bestra ting begonnen is. De heer ANT DEN DUYF is van eening, dat er iets voor te zeggen is, omdat Krimpen a.d. Lek een lange kerm heeft en nu ook een deel in gereedheid is. l)e VOORZITTER wijst erop, dat dit werk ook in werkverschaffing is uit gevoerd. De heer BOOGAERDT zegt, dat hier het volle pond is ingebracht. Niet alleen de materieelkosten maar ook de loonen. Voor f 12.500 kan men heel wat bestraten. Indieij htj er eerlijk van zegt wat hij denkt, dan is het zoo, dat Krim pen a d. Lek aanvankelijk niet veel ge voelde voor de medewerking aan dit plan r de centrale weg te vedl van de ge- ifrte verwijderd bleef Maar bet in de begrooting brengen van deze post, is voor Krimpen a d. Lek zoo aanlokkelijk gé- weest. dat men van houding 6nel veran derd is. De heer W. DE JONG Johzn. zegt. dat er blijkens het verslag over deze post bij het behandelen dezer voorstellen té Krimpen a.d Lek niet gesproken is.' De VOORZITTER: Die zullen dat zoo vanzelfsprekend hebben gevonden. (Vrolijkheid). I)e heer W. DE JONG zou, al is het dan wat achteraf, nog zijn dank willen uitspreken voor, de arbeid van de Com missie, en eveneens voor de voorgestelde bijdrage van het hoogheenyaadschap ,De Krimpenerwaard" Spr. kan $icb voor stellen, dat de eene gemeente zich meer voor deze plannen intresseert dan de an dere. Vervolgens wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling WA de gemeenschappelijke regeiiaf,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4