Uit ons Regeeringshuis Plaatselijk Nieuws Proeft U eens laFlaulC.fiaiier ft A C 4 WOENSDAG 6 MEI 1930 Vergadering van Dinsdag. De Tweede Kamer is gistermiddag on der voorzitteiachap van den waai namen den voorzitter, den heer J. J. G. van Dijk, bijeengekomen. Zonder discussie én zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen e-n wets ontwerp tot wijziging van de Nijverheids onderwijswet toni evn we lelijke basis te geven aan de fuctie van controleur van hethet rnjverlicidsorulfrwijfl) en een ont werp tot wijziging van de wet op de open bare vervoermiddelen (waardoor op vrachtauto's'en vaartuigen, als zij provi sorisch voor personenvervoer worden in gericht, de veiligheidsvoorschriften wor den toegepast). Eveneens zonder discussie en z.h.st. werd goedgekeurd de herziening der voor schriften nopens de toelating om kosteloos te procedeeren. (Hierbij woidt o.a. de be lasting-administratie als informatie-im- stantie ingeschakeld.) Vaartuigendienst in Suriname. Na korte bespreking wftrd aangenomen het wptsontwerp tot wijziging van de be grooting van Koloniën voor 1936, be- oogend deelneming in het aandeelenkapi taal van de op te richten N.V. Gemengd bedrijf Vaartuigendienst Suriname. Oprichting „N.V. Maatschap pij voor Industrie-financie ring". Daarna werd de discussie geopend over het wetsontwerp tot oprichting van een „N.V. Mataschappij voor Industrie-finan ciering". De heer WE STERMAN (nat. her- «tel) zeide in dat ontwerp geen aanpas sing te zien aan de structueele wijzigingen van het economische leven, alhoewel hij tegen industralisatie op zich zelf geen be zwaar maakte, daar deze noodazkelijk is geworden, doordat het buitenland slechts weinig landbouwproducten meer van ons afneemt. Ordening van de industrie is even noodzakelijk als ordening in den landbouw. Elke daad van industrieele bedrijvig heid is op het oogenblik een zuivere gok. Spr. vond den opzet van het ontwerp te beperkt, daar het zich stelt op de basis ▼an de rentabiliteit der bedrijven Zonder handelspolitieke bescherming Is geen enkele Nederlandsche industrie meer mogelijk In den toestand der industrie wordt door dit wetsontwerp geen principieele verandering gebracht. Noodig is een be wust geleide centrale industrialiseerings- poliliek. welke wordt voorbereid door een centraal technologisch instituut. De regeering wil wel een industrie heb ben, doch, is doodsbenauwd de verant woordelijkheid voor de in het leien geroe pen industrie aanvaarden Zij komt er zoo niet. Zij moet het aandurven de ge- heele industrie op kaart te brengen en na te gaan, welke industrie rerdwijnen kan en aan welke behoefte is. Doet de regee- ring dit niet. dan ontbreekt alle perspec tief voor haar maatregelen. De moeilijkhWen tnoetpn worden gezocht niet in het crediet-apparaat, maar in den wankelenden toestand der industrie zelve. En deze wankele toestand is veroorzaakt doordat de regeering heeft nagelaten ons FEUILLETON. BINKEN TWAALF UUR.... Freddy kon zichzelf niet precies verkla ren, waarom de groote, dikke heer, afgezien van zijn zeer onwelkom binnen dringen, hem door zijn heelp persoonlijk heid en manier van doen prikkelde. Maar het was een feit dat hij dat deed, door een 600rt van sluwe uitdaging, waarop Freddy instinctmatig reageerde. Het doel scheen een poging om Freddy te plagen. „Onze jonge vriend!" Je moest toch maar dur ven.... Maar waarom zou hij trachten Freddy te bruskeeren? „Zou het niet beter zijn naar uw eer- Waarden reisgenoot terug te gaan?" vroeg het mpisje rustig. „Met het oog op den loop die ons ge sprek genomen heeft, bedoelt u?" viel de ander snel in. „Ik verzeker u. dat ik ra zend zou worden als ik nog tien minuten naar dien breedsprakigen mijnheer moept luisteren. Aan den andoren kant heb alkijd een eigenaardigen hekel aan rol gehad." Hij zweeg en zijn oogen waren weer op Freddy gevestigd. Zijn wenkbrauwen wa ren gefronst en hij zag er nu onvriende lijk uit. rookt, zie ik," merkt» hij op, niet Zonder scherpte in zijn stem. - Probeerde hfj Freddy uit hal comparti ment weg te werken? Wa« liet dat? Wel alle duivels, als»hij dat probedfdo „Deze dame maakt ér geen bezwaar te gen," tfnlwoordde Freddy kortaf. „Neen ik begrijp best, dat ze dat niet doet," knikte de dikke heer. „Maar hm ik heb bezwaar!" Ja, hij probeerde inderdaad Freddf oit bat compartiment te drijven bedrijfsleven tijdig te bescLemien. lu de eerste plaats ia industrie-politiek noodig. De Limburgse he industriebank heeft tot dusver in totaal f 80.000 toegekend. Zoo zijn wij bezig, met een kiezelsteen op een olifant te mikken, en daardoor gaan wij aan de kern van het groote probleem voorbij. Deze industriefinanciering is en blijft klein werk. Men wil industrie heb ben, maar men wil ze niet beschermen. De vrijheid mag vooral niet worden aan getast. Met de vrijheid gaat men naar den ondergang. De heer WENDELAA'R (1.): Dat ls volledige socialisatie De heer WESTERMAN (n.h Als volledige socialisatie noodig is, om ons van den ondergang te redden, aan vaard ik óók volledige socialisatie. De heer v. d. TEMPEL (e.d.) aan vaardt het wetsontwerp, maar is er geenszins over voldaan. Dit wetsontwerp zal hoogstwaarschijnlijk niet op ernstigen tegenstand stuiten Wel brengt dit wets ontwerp ons een stap vooruit. Maar er is een groot verschil tusschen de visie der regeering en de onze. Als de overheids steun den wagen uit het moeras heeft ge haald. moet volgens de regeering het par ticulier initiatief weer optreden De industrialisatie moet erop gericht zijn, onzen uitvoer zooveel mogelijk te stt- muleeren. Er ia geen tegenstelling tus schen landbouw en industrie, want de landbouw kan ten zeerste worden gebaat door oprichting van verwerkende in dustrieën. Buitengewoon bezwaar heeft spr. tegen de, ih de statuten voorkomende, omschrij ving van de samenstelling van den raad van beatuur, die eigenlijk een raad. van commissaris8en ia. Waarom moet in de statuten staan, dat er drie' hoofdambtena ren in moeten zitten? Waarom niet ten hoogste drie? Waarom moet erin staan, dat er ten minste twee personen uit het particuliere bedrijfsleven in moeten zitten? Spr. wil zulke personen niet weren, maar waarom moet er een verplicht minimum zijn? De minister geeft in de stukken te kennen, dat er een raad van advies zal komen, maar deze vindt zijn basis noch in de wet, noch in de statuten. Intus8chen zal spr's fractie aan de tot-' standkoming ook van deze minder goede regeling gaarne medewerken. De heer VER VOORN (pit) acht 't wetsontwerp pen, stap op den verkeerden weg, want de uitvoer van producten van landbouw en industrie zal erdoor afnemen. Soort gelijke maatregelen, als in pit wetsont werp verVat, hebben geerterld verminde ring van do werkloosheid bewerkstelligd. Er i&Lgeen behoefte aan uitbreiding van industrie, want een aantal fabrieken ls gesloten eft in andere wordt slechts ge deeltelijk gewerkt Waarom wordt de eene fabriek wel geholpen en do andere niet? Waarom is hulp geweigerd bij voorbeeld aan de glasfabriek ..Leerdam"? De mi- nisftftSBfeft verklaard, dat de regeering hulpfhfftt aangeboden, maar deze niet Is aanvaard. Waarom niet? Men roept oin meer industrie, denken de, dat <jit meer behoeften zal bevredigen ,lk rook zelf niet," ging hij voort. „Ik heb last van mijn keel en rook maakt het altijd erger Dat was een tweede reden waarom ik het compartiment hiernaast verliet I)e dominee rookt de eene pijp na de andere. „En u stond hem toe te rooken?" kwam Freddy snibbig. „Ik kon het hem niet beletten," luidde het antwoord. „Het was een rookcoupé en ik zie. dat dit er geen is." JTreddy haalde zijn schouders op en be- goVi zijn sigaret te dooven. Hij ving een blik op uit de oogen vn het meisje en be merkte plotseling dat zij hem nauwlettend gadesloeg. Het scheen haar te interesse ren boe hij dit alles opnam. Ze taxeerde hem „Moet U die nu uitdoen?" riep de groo te man. ,\lk dacht dat u me dat verzocht hadl" „Ik vroeg U niet te rooken „Nu dan?" .,H i e r. Zooals ik u al gezegd heb. is het compartiment hiernaast een rookaf- deeüng. Zonde om die sigaret weg te gooi en De atmosfeer werd geladen. Freddy werd er zich van bewust dat het meisje hem met nog meer belangslelling aankeek dan daarnet, hoewel zij met half gesloten oogen 1|) haar hoekje leunde Maar juist half geloken oogen kunnen het brand punt \an iemands gezichtsveld verscher pen. Haar handen lagen stil in haar schoot D« robijn gloeide uit een plooi van haar rok. „Of u zou hem in de gang kunnen op- rooken." stelde de dikke heer voor. Frpddy gftf geen antwoord. Hij vol tooide de operatie van het uitdooven tvan de sigaret/ Ziezóo, Sat was dat! Wat nu, vroeg Freddy zich af. Het meisjesgezicht, waar in de wimpers nog steeds half neerge slagen waren, had zich ontspannen in een glimlach. Wenschte «e hem geluk met zijn en zoo nieuwe goudmijnen zullen worden ontdekt. Maar men roept om meer in dustrie alleen om de noodzakelijkheid te ontgaan van aanpassing aan een lager levensniveau. Toch moet het daartöe ko men. De heer SCHILTHUIS (v.d.) uit instemming met het wetsontwerp, maar twijfelt aan de beteekenis, door den mi nister toegekend aan de nieuwe regeling als voorbereiding van een nieuwe periode van wederopbloei. Wij kunnen nog wel eens tijden beleven, die van het verleden nog reel sterker verschillen, dan de te genwoordige tijd. De wijziging van de internationale taak- verdeeling zal vermoedelijk grootendeels blijvend zijn Dit oefent invloed ook op ons bedrijfsleven. De internationale ver andering maakt voor ons aanpassing noo dig. De industriefinanciering bereidt deze aanpassiagv oor Wanneer als gevolg on zer industriefinanciering de invoer uit 'n bepaald land vermindert en daprdoor ook de uitvoer naar dat land, behoeven wij deswege de iduslriefinanciering niet ach terwege te laten, want wat er gebeurt, is sleóhts het gevolg der internationale structuur-veran deringen. Zal er ten minste één directeur zijn.he- kend met het bedrijfsleven? Zal er in de dagelijksche leiding vol doende kennis, niet alleen van het be- drijfs- maar ook van het credietleven ver tegenwoordigd zijn? De vergadering wordt tot hedenmiddag één uur verdaagd. Brandwijk. Bij den te Dordrecht gehou den bakkerswedstrijd, uitgeschreven door de Meelfabriek Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam, behaalde bakker G. Tukker met tarwebrood een 5en prijs, melkbrood 4de prijs en amandelgebak een 3en prijs. Burgemeester hersteld. Giessendam. De burgemeester, de .heer L. Neijens, die wegens het ondergaan van een lichte operatie in een ziekenhuis te Amsterdam is verpleegd, is thans weer ge heel hersteld en heeft Maandag zijn ambts bezigheden hervat. Zaterdagavond ontstond bij den vee houder W. de Jong een begin van brand, hetwelk bij den eersten aanblik een ern stig aanzien had. Een stookplaats, die gedeeltelijk van steen en van hout is op getrokken, geraakte in brand. Toen men het bemerkte, sloegen de vlammen reeds uit het 'gebouwtje. Spoedig werd de mo torbrandspuit van Giessen-Nieuwkerk ge roepen. Het gelukte evenwel om met em mers water de vlammen te dooven. Hel ge bouwtje werd gedeeltelijk vernield. De mo torbrandspuit behoefde geen dienst te doen. Voor den Gereformeerden Zcndings- bond werd een bedrag van f 19,52 gecol lecteerd. DE GLASFABRIEK „LEERDAM". Een massa-vergadering. Leerdam. In verband met de dreigende stopzetting der glasfabriek „Leerdam" is op initiatief van ingezetenen een comité uit de burgerij opgericht, dat alsnog po gingen in het werk zal stellen om te trachten de fabriek als werkgelegenheid te behouden. Dit comité heeft tegen he den, Woensdag, een massale vergadering voor alle ingezetenen der gemeente boven de 18 jaar uitgeschreven. De bijeenkomst zal in de open lucht worden gehouden Aan de bevolking zal worden voorgesteld een deputatie af te vaardigen naar de re geering en de glasfabriek, met als taak een warm pleidooi te houden ten gunste van het voortbestaan van de Leerdamsche werkgelegenheid. Meerkerk. De Emmabloem-collecte heeft f 41.95 opgebracht. - Een der oudste gebouwen in deze gemeente, dateerende uit 1629, zal binnen enkele dagen worden gesloopt. We verne men dat op dezelfde plaats vermoedelijk een winkelpand zal verrijzen Bij de arbeidsbemiddeling staan thans 51 werkloozen ingeschreven, van wie 21 zijn geplaatst in de werkverschaf fing. Te Leerbroek en Nieuwland zijn de ze getallen resp. 10 en 3 en 22 en 3. Nieuwpoort. Het bestuur van de zwem vereniging „Groot-Ammers, Nieuwpoort en Lange rak" heeft benoemd tot badmees ter, in de vacature W. L. Looren de Jong, Het stempellokaal met kantoor te Alblas&érdam. dat werkloozen van de Centrale werkplaats te Papendrecht. in gebruik genomen. gebouwd is door jeugdige Het lokaal is Woensdag kleine overWinning? Want een oerwin ning was het. Hij was niet van zijn plaats opgestaan en had zijn zelfbeheersching niet verloren. De volgende zet in het raadselachtige spel dat aan den gang was, kwam uit den corridor. Ken vage schaduw word zicht baar en èntpopte zich als de man met het donker bruine pak. Hij zag er bleek en ontdaan uit en toen hun oogen zich op hem richtten, stond hij aarzelend stil. „Ik neemt u mij niet kwalijk mompelde hij. „Is er iets?" vroeg het meisje vlug. Zij leunde tharts niet meer achterover in haar hoekje. Haar glimlach was ver smolten tot een uitdrukking van mensche- lijk medelijden Het was niet moeilijk om te zien, dat de man in de gang niet wel was. ,.lk voel me niet al te goed, juffrouw," hernam de man*gpet zichtbare inspan ning. „Als ïemanfl van u een slokje bran dewijn heeft Hot meisje keerde zich opi en keek Freddy vragend aan. Hij schudde het hoofd. „Geen druppel," antwoordde hij. „U misschien?" keerde he meisje zich naar den imposanten heer. Deze knipte met de oogen alsof hij de vraag overwoog. Hij moest weten of hij brandewijn bij zich had of niet, zou men Zoo zeggen en toch had hij eenige secon den noodig om zijn houding te bepalen. „Een beetje katterig, hè?" klonk het toen onbarmhartig. Dé zieke negeerde de vraag en ant woordde toen met heetsche, onvaste stem „Ik heb dergelijk# aanvallen van zwakte zoo nu en dan. Ik heb den laatsten tijd heel hard gewerkt. Een paar druppels zou den me weer een stuk opknappen „Goed. Ik zal wat halen." viel de dikke heer hem in de rede. „Het zit in mijn koffer in het compartiment hiernaast Bij stond op en de sieke man ging ter zijde, achterwaarts, hem aldus ruimte ge vend om te passeeren. „Volg mij, verzocht de dikke heer. Maar toen hij het compartiment veria ten had, volgde de man in het bruine pak hem niet. Inplaats daaivan zwaaide hij naar de deur, en greep die als om steun te zoeken. „Zou het nfet beter zijn als u hem bin nenhaalde?" fluisterde het meisje, zich naar Freddy toebuigend. „Ik heb een fleschje in mijn koffer; ik heb ^r niet di rect aan gedacht." Ze sprak haastig en haar aandrang deed Freddy snel handelen. In enkele se conden had hij den man geholpen om te gaan zitten en even later had het meisje een kleinen flacon, in lederen étui, te voor schijn gehaald én het aan de lippen van den man in het bruin gebracht. „Hoe is het gekomen?" vroeg Freddy, nadat de man gedronken had „Ik voelde me opeens duizelig en uit geput," mompelde de man. „Ik voel me nu al beter. Ik ben direct weer heelemaal klaar." „Zal ik eens kijken of ik een dokter in den trein kan vinden?" stelde Freddy voor. „Neen, dank u," was het wederwoord. „Dat is niet noodig. Het spijt me, dat ik U al dien last veroorzaak." De moeite die hij hun bezorgde scheen hem te hinderen. „Ik zou wel graag hebben, dat u tyen an deren mijnheer zei, dat ik al weer aan 't opknappen ben. Hij zoekt waarschijnlijk in zijn koffer." „Och. maakt u over hem maar niet be zorgd," adviseerde Freddy. „Het zal hem niet zooveel kunnen schelen." „Neen, maar mij kan hei wel schelen." De stem van den man klonk beslist. Blijk baar deed het opwekkende vocht reeds zijn werk „Ik houd er niet yan, als iemand moeite voor niets doet." „U moest maar even gaan," zei het meisje zacht tegen Freddy. „Ik zal wel op den heer E. W. P de Gier te Dordrecht, tevoren als zoodanig aldaar werkzaam. Ottoland. Zaterdag 9 Mei zal een col* lecte gehouden worden ten behoeve van het reclasseeiingswerk. In tegenstelling met andere jaren, wanneer door slechts enkele personen vlaggep werden uitgestoken bij verjaarda gen van het Vorstelijk Huis, hadden thans op den verjaardag van de Prinses da meeste inwoners de driekleur ontplooid. De opwekking door B. en W. aan de in gezetenen, om bij dergelijke verjaardagent de gehechtheid aan ons Oranjehuis te too-< nen, heeft dus een gunstig gevolg gehad, Ottoland. De verkoop van het Emmv bloempje ten bate der tuberculosebestrij ding heeft f 18,25 opgebracht Botsing. Oud-Albtas. Maandagmiddag reed een reiziger uit Rotterdam per motorfiets in volle vaart tegen de bus van de Reederij op de Lek. Het motorrijwiel werd ver nield en de berijder moest zwaar gewond naar Rotterdam worden vervoerd. Het on geluk had plaats in de kom van de ge meente op den hoek hij de weduwe J. Vlot. De oorzaak van de aanrijding was, dat da motorrijder den scherpen hoek geheel links passeerde. Aan de autobus was slechts weinig beschadigd. Schelluinen. De nieuwe cursus aan ds openbare school is Maandag aangevangen met 111 leerlingen, van wie er 10 uit Har- dinxveld en 39 uit Gorkum afkomstig zijn. Verpachting. Schelluinen. Maandagavond heeft hal waterschap „De Overwaard" in café Da Bruijn publiek verpacht het grasgewao langs de Schelluinsche Kade. De vijf ge deelten zijn gehuurd resp. door C. den Braven Wz. voor f 20, G d. Zouwen voor f 22, P. Peele voor f 20, G. d Zou- wen voor f 20 en Adr. van Houwelingen voor f 10, totaal f 92. zoo'n groote ronde beschuit van .Paul C. Kaisw! Bros en knapperig, ïooals alleen de allerbeste beschuit kan zijn! Voor een heerlijk, gezond ontbijt bijna onmisbaar Haal een rol in huis] 9 stuks 9 ct Met Paula-J>on! Groote ronde beschuit N. V PAUl C. KAISER. BESCHUITFABRIEKEN - ROTTERDAM hem letten, tot u terugkomt." Freddy aarzelde; toen gehoorzaamde hij. Hij besloót echter niet te lang over zijn boodschap te doen. Hij verbet het compartiment, om het volgende binnen te gaan, waar hij midden in een ruzie be landde. „Dacht u, dat ik mijn bagage niet ken de?brieschte de groote heer. „Natuurlijk, dat spreekt van zelf Eu het spijt me heel erg," antwoordde de pre dikant. „Maar u zult moeten toegeven dat de beide koffers precies op elkaar lijken. Vandaar dat ik beslist dacht, dat u den mijnon genomen had." „Vervelend gezanik," sputterde de dik ke" heer. Hij zag er warm en opgewonden uit. „Al dat noodelooze oponthoud, terwijl hiernaast in het compartiment een zieke zit, die het goedje noodig heeft...." Freddy wierp olie op de golven. „Maar hij heeft het nu niet moer roo- dig, kwam hij tusschenbeide. „We hebben tenslotte nog wat gevonden en ik kom u nu. even zeggen geen moeite meer te doen." De dikke he'er, die op het punt gestaan had zijn koffer open te maken, hield ver rast op. Toen stak hij abrupt zijn sleu tels in den zak en legde den koffer weer in het net, waar hij hém vandaan ge haald had. „Hm dus een nuttelooze tocht?" zijn voorhoofd trok in een boozen rimpel; toen glimlachte hij ineens weer. „Wel, het ia niet zoo erg. Laten we teluggaan en kij ken hoe die arme kerel het maakt. On der ons gezegd, mijnheer." voegde hij eV, Freddy's gezicht ernstig bestudeerond, aan toe, „ik heb 'zoo'n idee, dat hij al meer gehad heeft, dan goed voor hem is!" Intusschen zei de man, die duizelig wao geweest, tot het meisje; „Neen, niet in Chelmsford. Hij zal of in Ipswich of in Norwich komen. En kort daarna zal het gebeuren!" (Wordt vervolgd,) Het motortankschip „Etrama", bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. gabouwd voor rekening van da Kon. Shell, heeft Dinsdag Noordzee proefgevaren, waarna de overdracht plaats had. Een aardig kijkja aan boord Ie het zicht van de finish. - Een spannend i deee week te Lingftetd Park fCng) Verraden i uit den De herstellingswerkzaamheden na de instorting in de Cunerakerk te Rhenen. Werklieden zijn bezig met het na«r binnen brengen van aen ijzeren pijler welke de gewelven zal moeten stutten Te Leende (Gr.l had Dinsdag da start plaats voor den 2000 K.M. estafetterit dar landelijke ruiters, waarbij een oorkonde wordt mee- evoerd welke aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. De irgemeester van Leens, de heer J. Spoelstra reikt den eersten ruiter den koker met oorkonde over Mr. ér. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, die benoemd is tot president ven het gerechtshof te Arnhem In de St. Jacobuskerk te den Haag werd Dinsdag een plechtige H. Mis van requiem opgedragen voor wijlen jhr. mr. Ch. Ruys de Beeranbrouck "De autoriteiten begeven zich naar da kerk. V.l.n.r.: da ministers jhr. de Graeff en mr. Van Schalk, Mgr. Paolo Giobbe en de ministers mr. dr. Deckers en prof, ir. Galissen De nieuwe watertoren te Stadskanaal van d* Water leiding M|j. voor de provincie Groningen, welke Dinsdag door den commissaris dar Koningin in Gro ningen officieel In gebruik is gesteld 30ste wapenteest van den Kon. Scharmbond is Dinsdag in het tennispark Marlot te den Haag opend Haag ge. i. - Een aardig snapshot in middan-Limburg, waar op da uitgestrekte beddenreeksen bet steken let vollen gang ia

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4