f MMiDUSL Uit ons Regeeringshuis Wat geeft de Radio? benauwd? Rechtszaken Alléén voor Vrouwen Gomengd Nieuws VRIJDAG 8 MEI 1836 Zaterdag 9 Mei. Hilversufo II. 3UI.5 M. V.A.H.A. 8 uur Gramqjoon; VJ\R.U. lü uur Morgenwij ding, R.A. 10.15 uur Lilzeutling v.d. arbeiders in de U>utinu-bed rijven, IJ uur Umcert door de Uobuuiwuu?12.45 uur (iramoioon, 1 uur Concert door de Bohe mians, J uur Platen der maand, 2.30 uur Voor de echaakUefUeubers door Lan dau; 2.50 uur Grauioioon; 3.10 uur Con cert door Fantasia, 3.45 uur „De gulden- jaar actie der N.Y.V.Toe-pi aak voor de Ned. V er. van Spoor- en Tramwegperso neel door P. Moltmaker, voorzitter vuu den Boud (Herhaling;, 4 uur Concert door .Fantasia; 4.35 uur Gramufoon. 4.50 uur Esperanto-uitzeiidiug, 5.1Ü uur Uit de roode Jeugdbeweging, 5.40 uur Letterkun dig overzicht, 6 uur Orgelbespeling, 6.30 uur Film en Theater; 7.05 uur Groningsch uurtje; 8 uur Ö.O.S.-bericbïen; 8.03 uur Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Yaria; 8.12 uur Wij vragen uw aandacht voor 8.15 uur Concert door het Rotterdamech Philharraonisoh Orkest; 9 30 uur Sprook jes voor groote mcuschen. 11; 10 uur Nieuwsberichten; 10.05 uur Van het V.A. H.A -Zomerfeest wordt geseind 10.10 uur Concert door het V.A R.A.-Orkest; 11 uur Gramofoon; 11.10 uur Gramofoon; 11.20 uur Concert door Gor Steyn's Ac cordeon Orkest; 11.55 uur Gramofoon Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 8—815 Wij beginnen den dag; 8.15-0.15 Concert; 10—10.30 Muziekuitzonding voor fabrie ken; 10,3011.30 Gramofoon; 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Pergum; 12.15—1 Concert door het K.R.O.-Crkest; 11.15 Gramofoon; 115 2 Concert door het K.R O -Orkest; 2—2.30 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.303 Gramofoon; 3—4 Kinrloruurte; 4425 Concert door de K.R.O-Boys; 4.254.35 Gramofoon; 4.356.20 Concert door de K-R.O.-Melodisten; 6.205.40 „Roomsk Frysk Boun-' door J. W. de Jong; 5.40 6 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 0.15—6.30 Inleiding tot de Ope ra „Lohengrin" door .Willy d'Ablaing; 6.30 —7 45 Opvoering van de Opera „Lohen grin"; 7.45—6.05 „Lichtbakens" door H. de Greeve Pr.; <£.05—8.15 Inleiding tweede acte van „Lohengrin''; 8.150.35 Uitzen ding tweede bedrijf „Lohengrin"; 0.35 9.55 Filmpraatje door A van Domlw rg; 9.55—-10.06 Inleiding derde acte van „Lo hengrin": 10.051110 Uitzending 3de be drijf „Lohengrin": 11.1011.20 Nieuwsbe richten; 11.20—12 Gramofoon. Zondag 10 Mei. Hilversum H 301.5 M. VARA: 8.55 uur Orgelspel door Joh. Jong; 9 uur Postdut- venberichten; 905 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga; 9.30 uur Nagekomen post- duivenberiohten; 9 31 uur Orgelspel door Joh. Jong; 4)45 Van Staat en Maatschap pij, door A. Pieysier; 9.59 uur Nageko men postduivenberichten; 10 uur Sluiting. VPRO: 10 uur Zondagahalfuur voor kin deren; 10.30 uur Kerkdienst uit het ge bouw van de Vrijz Hervormden in de Nieuwe Waalsche Kerk te Amsterdam Voorganger Ds. B. J. Aris. AVRO: 12— 12 30 Filmpraatje door L. J. Jordaan; 12-301 uur Kovacs I.njos en zijn Or kest; 11.30 uur AVRO-Nirom-uitzending uit Indië. „Op bezoek bij een Hollandsche familie in Batavia 1 302 uur Het Om roeporkest ond. leid. van Nico Gerharz; 22 30 uur Boekenhalfuur: 2 303 30 uur Hot Omroeporkest; onder leiding van Nico Gerharz; 8.304.80 uur Ooggetui genverslag van de .Davis Cup" tennis wedstrijden NederlandFrankrijk; 4 30 4 45 Nieuws van het Olympisch front, 4.45—5 uur Sportuitslagen, daarna Gra mofoon VARA: 5 uur Vandaag: „Moedor dag". De Krekeltjes en De Roodborstjes zingen; 5.30 uur Voetbal van de dag: 5.45 Sportuitslagen; 5.50 uur Sandor Siyos, cymbaal en Isja Rossican, piaao; 6 uur Men vraagt! en wij draaien7 uur Tusschen zeven en acht, populair pro gramma door de Flierefluiters, 8 uur Sluiting. AVRO: 8—815 uur Nieuws- en Sportberichten. Daarna Mededeelingen, 8159 uur Gramofoon; 99 15 Radio journaal; 91510.15 uur Omroeporkest; 10.1510.30 Gramofoon: 10.3011 uur Kovacs Lajos on zijn Orkest; 1111.10 uur Nieuws- en Sportberichten; 11.10 1#.15 uur Gramofoon, 11.1612 uur Ko vacs Lajos .en zijn Orkest, 12 uur Slui ting. Bloemendaai 245.9 M. 10 uur Kerkdienst uit de Gereformeerde .fjïerk. 5 uur nm Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk. Voorganger: Ds. J: G. Brussaard Hilversum I 1875 M. NCRV: 8 30—9 30 uur Morgenwijding. KRO: 9.3010 30 uur Gramofoon: 10.8012 uur Hoogmis uit de Parochiekerk van O.L.V. Ontvangen te Leiden. 1212.15 Gramofoon; 12 15—1 uur Het KRO Orkest. 1—1.20 „St. Ser- vatius'J, door Dr. 1). Sa--en; l.a)2 uur Het KRO Orb i 2 - 10 Vrftpsahalfaui1- tje door Pater r Often; 2 30—2 50 uur Zang van Mai .or; 2.503.05 Gra mofoon; 3 05- 3 2j Zang van Mannen koor; 3.25Annie do HoogNooy vertelt; 3.55—4 15 Gramofoon, 4. f55 nur Ziekenlof uit 's-Honogenbosch. NCRV: 5—6 uur Gewijde muziek; 6 uur Kefkdienst uit de Geref. Kerk (Wilhel- minakerk) to Loosduinen. Voorganger Ds W. A. 'Wiersinga. KRO; 7.45—7 50 Voet baluitslagen van de R.K.F.; 7.50810 uur Bruiioftagodachten; 8108.20 uur Nieuwsbericht en KRO-mededeelingen; s. 20—JUK) uur De Wiener Sangerknaben, 8.308.45 Gramofoon, 8.45—9 uur Het KRO Orkest; 9—9.10 uur Mariagedtehten door Gerda Panbuysen 9'. 109.20 uur D« Wiener Sangerknaben; 9 209 35 uur Gramofoon; 9.3510 uur Het KRO Or kest; 10—10.10 uur De Wiener Sanger knaben; 10.10—10.30 Gramofoon; 10.30— 10 35 Nieuwsberichten; 10.3510.40 uur Gramofoon; 10.40—11 uur Epiloog door het Klein Koor. Maandag 11 Mei Hilversum II 301.5 M. VARA: 8 uur Gra mofoon. VPRO: 10 uur Morgenwijding: VARA: 10.15 uur ,.De nieuwe tijd", 10.35 uur Eddy Walis en zijn Orkest. 11 uur „De Grande Bandiet"; 1120 uur Eddy Walls eu zijn Orkest; 12 uur De Noten krakers, 1 45 uur Onderbreking voor zen der-verzorging; 2 uuY Gramofoon; 3 uur Knutselwerkjes voor langdurig bedlegeri ge patiënten: 3 30 uur Orvitr'opia; 4.30 uur Na Schooltijd. Jan Lemaire vertelt: uur Het VARA Orkest; 5.45 uur Gra mofoon; 6 uur Het VARA Orkest; 630 uur Muzikaal Babbeltje, door Piet Tig- gers, 7.09 uur Zenderoverschakeling; 7.12 uur Gramofoon; 7.30 uur Nieuwe klanken vap eigen bodem; 8 uur Herhaling SOS- berichten, 8.03 uur Nieuwsberichten, 8.10 uur Hoorspel: 915 unr „De Zondvloed". 10.15 uur Nieuwsberichten; 10.20 uur Gramofoon; 10 30 uur De Flierefluiters, 11 uur Gramofoon; 12 uur Sluiting. Hilversum I 1875 M. NCRV: 8—815 uur Schriftlezing en meditatie; 8.150.30 uur Gramofoon: 10.3011 uur Morgendienst 0.1 v Da. J A Hoekzema; 1111.30 uur 1.ezen van Chr. Lectuur; 11.3012 uur Gramofoon: 1212.15 Politieberichten, 12.1512.30 Gramofoon; 12.302 uur Or gelconcert door Jan Zwart; 2235 uur Uitzending voor scholen; 2.35-8.15 Beant woorden der vragen over kamerplanten, door A. J. Herwig; 3.15—3.^5 uur Gra mofoon: 3.454 uur Zenderverzorging. 4 5 uur Bijbellezing door drs. P. G. Kunst; 56 uur Concert; 66 30 uur vi oolmuziek; 6 307 uur Vragenuurtje: 7 plm 7.15 uur Politieberichten. Zender overschakeling. Persberichten Ned. Chr. Persbureau. Sportuitslagen; plm. 7.15 7.30 uur Een kwartiertje Radio-reportage eventueel Gramofoon; 7.308 uur Vra genuurtje; 8—8.15 Weer- en Nieuwsbe richten; 8.15—9 uur Concert door het NG RV Harmonie Orkest; 9—9.30 uur „Lood- vergiftiging in het gezin en in het bedrijf" door J. J Wallien; 9.30—10.30 Concert door het NCRV Syraphonie orkest; 10.30 11.30 uur Gramofoon. Vergadering van Woensdag. Nominatie voorzitterschap. De Kamer is .Woensdagmiddag begon nen met het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap in de vacature- Ruys de Beerenbrouck. Voor de eerste plaats op de voordracht werden uitgebracht 88 stemmen, waarvan 74 op prof. mr. P J. M. Aalberae (R.K.), 1 op den beer J. J. C. van Dijk (A R 1 op den heer van Koevorden (RK.), terwijl 6 stemmen «blanco waren. De heer Aalberse verscheen dus als nummer één op de voordracht. Voor de tweede plaats werden uitgebracht 85 stem men, waarvan 58 op den heer J. J. C. van Dijk (A R 21 op den heer Vliegen (S D AF.), 1 op den heer van den Tempel (S.D.A.P), 1 op den heer Wendelaar (VB.) en 4 stemmen blanoo, zoodat de heer van Dijk als nummer 2 op de voor dracht verscheen. Voor de derde plaats werden uitge bracht 81 stemmen, waarvan 59 op den heer Vliegen (S.D.AP), 3 op den heer Joekes (V D.) en 1 resp. op de heeren de Geer (C.H.), Bierema (V.BWendelaar (V.B.), van Kempen (V.B Albarda (S. D A.P en v. d. Tempel (S.D.A.P^||en 12 stemmed blanco, zoodat de beer Vliegen als nummer 3 op de voordracht, ver scheed. Daar de Koningin zich niet m de resi dentie bevindt, zal de voordracht schrif telijk aan Haar worden aangeboden. Industris-financisring. Bij do voortzetting van de behandeling vhn het ontwerp tot oprichting van een N.V. Maatschappij voor Industrie-finan ciering, was het woord aan den heer KORTENHORST (RK). Het ii zou zijn, zeide spr., de grootst mogelijke individueele vrijheid, gepaard gaande met de grootst mogelijke samenwerking. Het staatsorganisme heeft zich echter nog onvoldoende aangepast aan de gewij zigde maatschappelijke economische ver houdingen. Het valt een minister, zelfs een dit uit het vrije bedrijfsleven voortkomt als mi nister Gelissen. gemakkelijker zekere denk beelden te piopageeren, dan ze in daden om te zetten. De bureaucratie heeft ook bij het wetsontwerp een belangrijke rol gespeeld. De samenstelling van den raad van bestuur van de N.V. voor Industrie financiering is er een bewijs van. Het ambtelijk element is sterk vertegenwoor digd. De N.V. blijft gekoppeld aan het Werkfonds, een instelling van zeer wan kele structuur. I)e hoofdzaak van de industriefinancie ring moet zijn verhooging van de koop- krnrht, niet export ten koste van alles. Spijkers met koppen worden echter alléén geslagen op de handelsconferenties ter afsluiting van handelsverdragen, waarbij wij een andere tariefspolitiek moeten voe ren. l)e lieer WENDELAAR (I.) meende, dat er voor goed rendeerende in dustrieën nog geld te krijgen is. Waarom is er echter geen geld beschikbaar? De banken hebben geen eigen geld; dat moe ten tij weer van liet publiek leeuen. Als dat geen geld beschikbaar stelt, is dit grootendeols te wijten aan de onzekere crisisomstandigheden, welke maken, dat wij zoo afhankelijk zijn van het buiten land. Voorts is het kostenniveau van on ze industrie te hoog en heeft het publihk te weinig vertrouwen in liet beleid der^ regeering; het vreest n.L ingrijpen in de economische verhoudingen van het be drijfsleven. Tenslotte meenen velen, dat devaluatie toch onvcnnijdelijk is, ondanks hetgeen de regeering wil of yiet wil. Nu de regeeri'np terzake van de in dustrie-financiering geen tijdelijken maat regel wil, hebben de liberalen ernstige be zwaren Deze ordening van boven afloopt uit op socialisatie en werkt de bureau cratie te de h*nd. j Een ander bezwaar tegen dit wetsont werp ie dat lang geld voor de industrie wordt gefinancierd door kort geld van n staat. Ook is ©r gevaar voor protectie, in den vorm van vriendendiensten; ook tegen den schijn daarvan zal het moeilijk zijn zich te verdedigen. Er moet krachtig gevoch ten worden tegen de werkloosheid, maar niet op de wijze zooals thans gebeurt. Er moet snel worden aangepast «n zoo krach tig mogelijk. Laat de staat Iwt particulier initiatief zoo veel mogelijk steunen, we moeten probeeren de particuliere ban- mobiel te maken met behulp van «f door de Nederlandsche Bank. Voorts moet zoo krachtig mogelijk met het Werkfonds worden gewerkt, Öat daar voor is bedoeld. De heer SNEEVLIET (R»v.-Soc.) vond hot wetsontwerp weer lapwerk. Men moet geen vermindering van werkloosheid ervan verwachten; wie dit wei doet zal 'n koude douche ontvangen. Spr. bestreed vervolgens do sodiaal-de- mocraten. De heer S ME ENK (a.r.) vestigt do aandacht op de belangrijke ontwikkeling van onze indusfrïe in de laatste veërtig ja- Men verwijt ml den banken, de ir^dustrie niet genoeg te financieren, maar de ban ken hier zijn te voorzichtig om uit kort geld lang geld te maken. In.de janden. waar de banken andera hebben gehandeld is het mis geloopen. Spr. uit zijn instemming ermee, dat de gefinancierde werken de oeconomische veerkracht Van ons land moeten verhoo- gen en dat zij de werkgelegenheid niet verplaatsen, maaf verruimen moeten; dal niet sommige ondernemingen boven an dere, gelijksoortige, mogen worden bevoor deeld en dat de werken rendabel moeten zijn. Hij ondersteunt den aandrang des heeren Schilthuis om in het bestuur van de bank op te nemen mannen, die ver stand hebben vén bedrijfsleven «1 crediet- De heer LOVINK (c.h.) m^nt, dat het wetsontwerp tot gunstige resultaten kan leiden, als men de eiscben der prac- tijk maar in het oog houdt, niet ten koste van alles industrie wil hebben en de wet voorzichtig uitvoert. De minister plaatse zooveel mogelijk praktisch ontwikkelde personen in de commissie van toezicht. De heer W IJ N K 0 0 (C.P.) zegt dat de communisten niet mee doen aan de door minister Gelissen voorgestane orde ning. Het doel >an den minister is de vrije ontplooiing dqr particuliere indus trie. En de regeering zal de industrie financiering dienstbaar maken aan loons verlaging. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) zegt, dat de hulp van den staat aan de industrie ten laste komt van liet budget der belastingbetalers. Spr. zal het woord niet gebruiken, dat op zoo'n soort hulp van toepassing is. Helpen k^n alleen een aanpassing van ons land aan de kosten der wereldproductie en aan de valutr. der andere landen. Wat de regeering voorstelt, zijn halve maat regelen, welke geen zin hebben, als niet op de door spr. aang^even wijze de on dernemingen rendabel 'worden gemaakt. Tg vreezen is, dat industrialisatie zal lei den tot een vermindering van den invoer van industrieel» producten, ten gevolge waarvan de uitvoermogelijkheden voor on ze vagraritehe producten nog meer zullen verminderen. Do heer VAN DER PU TT (r.k.) zegt dat de minister zelf heeft verklaard, dat nieuwe industrieën eigenlijk niet mo gelijk zijn zonder een verlaging van het niveau van vaste lasten en kosten ,Dit ni veau is aog zeer hoog Spr. betoogt, da/ de regionale industrie-financiering de voörkeut verdient foot het auwrw* van bestaande industrieën, al is de centrale financiering misschien beter voor oprich ting van nieuwe industrieën. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN HANDEL, NIJ VERHEID en SCHEEP- V A AR Tde heer Gelissen. herinnert er aan, dat hij sedert 1927 heeft geijverd voor industriebanken. Den heer Van der Putt zegt spr., zijn oorspronkelijke gedachte niet' onttrouw te zijn geworden, want al tijd vooropgesteld te hebben, dat een na tionale industnebank beter ia dan een re gionale. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagmiddag. (Vergadering van Donderdag). Installatia voorzitter. In den aanvang der vergadering is prof. mr. P. J. M. Aalberse, als voorzitter der Kamer benoemd, in zijn functie geïnstal leerd. Nadat de griffier het desbetreffende het desbetreffende Kon. besluit had voor gelezen, sprak de waarnemende voorzitter, de heer J. J. G. van Dijk, den heer Aal berse toe in een korte rede. Rede professor mr. Aalberse. Nadat prof. Aalberse zijn plaats had in genomen, hield hij een rede, waarin bij o.a. zegde: Meeningsverschil sluit eerbiediging van van andere afwijkende standpunten en on derlinge persoonlijke waardeering niet uit. Dit wordt vergemakkelijkt, wanneer allen er naar streven hun meeningen op zooda nige wijze voor te dragen, dat niemand zich daardoor gekwetst kan gevoelen. De ervaring leert, dat vaak gematigdheid in den vorm aan de meening, die men ver kondigt, meer kracht van overtuiging geeft, dan een scherpte, die afstoot. Ik reken op uw aller welwillende mede werking, als ik er naar streven zal, om in ons Nederlandsch parlement alles, wat strijdt met goede parlementaire vormen, te keeren. Laten wij ons allen doordringen van deze overtuiging, dat ieder van ons, 'Koever onza> meeningen en opvattingen ook uiteenloopen, toch alleen beoogt, het waar achtig belajjg van ons volk te dienen, zoo als wij dat ieder in het licht onzer eigen staatkundige beginselen, meenen te goeder trouw fe moeten zien. Wanneer wij in dezen geest van onder linge welwillendheid en waardeering, en in deze stemming van bereidheid tot nauw gezette plichtsvervulling, hier allen onze taak naar beste ifeten en kunnen vervul len, dan mogen wij hopen, dat Gods zegen, die onmisbaar is, op onzen gezamenlijken arbeid zal rusten, opdat deze strekken mo ge in het waarachtig belang van ons volk En hiermede verklaar ik het voorzitter schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te aapvaarden. De Kamer en de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dr. ir. Gelis sen, hoorden deze redevoeringen staande aan en begroetten ze met applaus. Alle fracties waren bij deze plechtigheid vertegenwoordigd. Interpellatie-aanvrage mr. Vervoorn. De heer V E R V 0 0 R N {Plattel, vroeg aan de Kamer verlof, aan den minister van Landbouw vragen te mogen stellen, teneinde bet hooi als crisisproduct, dat voor steun in aanmerking komt, te doen beschouwen. Over deze aanvrage wordt later beBlist. Industrie-financiering. Rede van minister Gelissen. Bij de voortzetting van het debat over het wetsontwerp' tot oprichting van een naamlooze vennootschap „N.V. Maat schappij voor Industuft-financiering" was het woord aan den ilNISTER VAN HANDEL,' N IJ VERHEID EN SCHEEPVAART, dr. ir. Gelissen. De minister wees erop, dat hij nog al tijd voor het bedrijfsleven een rendabele basis noodig acht. Het kost- en lasten niveau moet worden verlaagd. Die kosten moeten omlaag. Anders is herwaardeering noodig, m.a w., Aoet onze waardemeter worden gewijzigd. Het probleem der vaste lasten speelt niet die rol ais de loonen in een bedrijf. Laat men, als men devaluatie wil, ook eerlijk zeggen, dat men de loonen wil verlagen. Niet de Staat, maar de particulier moet de industrie blijven leiden. De Staat heeft slechts een aanvullende taak. Practisch kunnen socialisme en solidarisme de principieele grondslagen daarvan buiten beschouwing gelaten een heel eind sa menwerken. Te dien aanzien, zeide de mi nister, niet zoo heel ver van den heer Van den Tempel af te staan. Ten aanzien van het solidarisme is z.i. de Staat nog te kort geschoten. De economische voorlichtingsdienst is thans organisch gereed en kan binnenkort zijn* taak aanvangen ten behoeve 'van de voorlichting omtrent de conjunctuur. De minister deelde voorts mede, dat de centrale technologische diénst reeds be langrijke adviezen heeft gegeven. - Het doel van de industrie-financiering is, het mogelijk te maken dat industrieën zich .goed inrichten en zich dus op een goede basis vestigen. De minister ging vervolgens na voor welke doeleinden de indostrk credieten noodig beeft. IVoor -kort gatf" poldoen de banken volkomen aan wat de industrie behoeeft. Doch er zijn ook middelbare iu-« dustrieën, die behoefte aan „lang geld" hebben en in den laatsten tijd zijn er zelfs ook grool-industriën, die behoefte hebben aan crediet op langen termijn, waaraan zij door de banken echter niet kunnen worden geholpen. De depositoTbanken moeten zich niet op het terrein der industrie-financie ring begeven. Wie „lang geld" met „kort geld" gaat financieren, loopt gevaar. Al» Gij nacht» niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die bórst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij Hotst-Griep-Bronchitis-Aslhma roëSöpëï«Mn9 75centl I Verl aaqdepnjzenJ^^ti. Vervolgens betoogde de minister, dat men voor een geest van bureaucratie bij de op te richten N.V. geen vrees behoeft te koesteren. Er is voldoende ruimte ook voor samenwerking met de commissie voor werkverruiming en met het bestuur van het Werkfonds. Er werd niet meer gerepliceerd. De al- gemeene beschouwingen werden gesloten. Bij een der artikelen vroeg de heer WENDELAAR (V.B.) of giek vastge legd kon worden, dat een vertegenwoordi ger van handel en Koloniën in het bestuur wordt opgenomen. De MINISTER kon geen strikte toe zegging doen, doch antwoordde, dat het bestuur ruimte biedt voor een dergelijke benoeming. Ontwerp z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen, met aanteekening dat de communisten, de heer Sheevliet (Rev. Soc.) en Vervoorn (plattel.) teg€ Suppletoirs defensii Aan de orde war envervolgens een wij ziging van de Defensiebegrooting voor 1935 en een wijziging van de Justitiebe grooting voor 1935. Bij het eerstgenoemde ontwerp klaagde de heer SGHAEPMAN (R.K.) over aantasting van het budgetrecht van de Kamer, doordat reeds tot aanschaffing van pantserauto's was overgegaan, voor dat daarvoor een post op de begrooting was gebracht. .MINISTER COLIJN zei dat t eindcijfer der begrooting van defensie niet is overschreden. Het bedrag van IK millioen ia ge vonden door bezuiniging op andere artike- budgetrecht der Kamer. Er was geld voor len op die begrootjng. Zooiets gebeurt her haaldelijk en is geen aantasting van het artllleriemateriaal op de begrooting, waar onder de pantserauto's vielen. Men kan nog zeggen, dat men geen pantserwagens had mogen bestellen voordat de Kamer er in gekend was, doch nergens gaat men te voren uitbazuinen wat men aan legerma- teriaal gaat aanschaffen. De minister dek te derhalve volkomen de maatregelen van zijn voorganger. De wijziging van de Defensiebegrooting werd met 49 tegen 19 stemmen .aangeno men. De V 0 0 R ZT T T E R deelde mede, dat hij voornemens is, de Kamer op Dinsdag 26 Mei weer bijeen te roepen. IN HOOGER BEROEP ACHT JAAR GEEISCHT. Tegen J. de Bi*. Het Gerechtshof te Den Bosch behan delde de strafzaak tegen (Jen 32-jarigea Osscben arbeider J. de Bie, die door de rechtbank ter zake van de inbraak in 1928 bij G. -Pijnappel te Heesch en den oveival met, roof te Dmther veroordeeld was tot acht jaren gevangenisstraf. - De verdachte bleef ontkonnen. .De advocaat-generaal eiaohto bevesti ging van het vonnis, waarbij verdachte veroordeeld was tot acht jaren fefange- •fstjjai 1 Utepiaak kl ÏAa, 9 DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonho..n«|l« Courant het bestellen van patronen. Bij bet bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen p&tronendienst niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat bij de «afbeeldingen aangegeven. 'Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit hlad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen. Voor verzending van patronen per post, sluite men f 0.06 extra in, daar die ver zending alleen als brief mag gesobie- den. WIE BESTELDE? Wij kregen een bestelling luidend „Re dactie. Zend mij s v p. het patroon voor gezette figuren V K K 1880 in maat 52" Verder niets, geen naam, geen adres. Er was f 0.36 aan postzegels bij gevoegd. Van wie is dat briefje? GEKLEEDE BLOUSE. P M 10 Prijs f 0.30. Deze blouse is van crêpe de chine go- maakt en heeft een vest van fijne ner- vures, omliggend boord met Souple strik. Het opgestikte on derdeel der blouse, die even over de taille valt, volgt in 't midden de lijn van het vest. Split on der de das, als gar neering een groote fantasieknoop. Blousemouwen. Dit patroon ver krijgbaar in de ma ten 40-42-44-46. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 42. Êrijs f O.»). Het ontwerpen van japonnen voor ge zette dames kost altijd wat meer hoofd brekens, omdat steeds in het oog gehou den moet worden, dat de lijn moet afklee- den. De japon heeft een vest van lichte zijde, dat met een knoop sluit, terwijl de lange revers naar het middel toe am&l uitloopen. Op de schouders zijn enkele naadjes aangebracht aan den binnenkant, waardoor -de noodige wijdte over de buste wordt verkregen; ook in de zijnaden won den kleine uitna&djes gemaakt. Reghte, aansluitende mouw met opge stikte, hoekig geknipte stofreepen. Vier baans rok, die de heupen nauw omsluit en naar den onderkant iets wijder wordt. Smalle stofceintuur om het middel. Patronen verkrijgbaar in de maten 46- 48-60 en 52. RECEPTEN. Kaasomslette. Yt pond oude kaas raspen of' door de vleoechmolen malen. Twee eieren flink klutsen en al klutsende vermengen met 1 kopje melk en 2 eetlepels zelfrijzend bak meel. Geraspte kaas en desgewenscht een snuifje peper en nootmuskaat door het mengsel roeren. 1/8 pond boter in de koe kenpan smelten en als de boter goed heet ia, het beslag in de pan gieten. Op matig vuur laten bakken en als de omelette bo venop droog is, een ingevette deksel er op leggen. Koekenpan omkeeren. De omelet- te ligt dan pp het deksel. Van het deksel af de omelette weer in de koekenpan laten glijden. Als de tweede kant goudgeel ge bakken ia, de omelette op warme schotel overbrengen en garneeren met plakken to maat en een paar takjes peterselie. Bij 't opdienen in punten snijden. Jachtschotel. In 1 ons boter 3 gesnipperde uien la ten braden. Op het laatst 3 ons in blokjes gesneden jonge Leidsche kaas er door roeren. Dit braadsel bij de overgebleven aardappelen en groen'en van Zondag voe gen Een half theelepeltje kerry en wat peper er over strooien on een kwartiertje laten stoven op een zaoht vuur. Kan ook in de oven worden gezet, met een kopje melk er over gegoten en be strooid met beschuitkruim of paneermeel, met hier en daar een klein klontje boter. AARDAPPELKOEKJES. 500 gram koude aardappelen, 35 gram boter, peper, zout, gehakte peterselie, 60 gram geraspte kaas, I ei, paneermeel Aardappelen fijn maken of malen. Bo ter smelten en de aardappelpurée er door roeren, evenals de kaas, peterselie, pe per, zout en eierdooier. Het wit kloppen met een lepel water en daarna gebruikep om de kleine, rond gevormde koekjes, die eerst met paneermeel bestrooid zijn, m om wentelen. Frituurvet heetmaken en hierin ée koekjes goudgeel bakken, warm opdienen WELSH RAREBIT. 120 gram geraspte kaas, 2 eetlepels melk, 1 ei, 36 gram boter, half theelepel tje mosterdpoeder, peper en zout. Boter smelten in steelpan, mosterdpoe der er door roeren, melk en kaas en zachtjes, steeds roerende, verwarmen tot dat de kaas gesmolten is, daarna het ge klopte ei er bij voegen en blijven roeren totdat de massa dik is en over stukjes be boterde warme toast uitspreiden. Warm serveeren. KERMISGASTEN MISHANDELD. Door onbekenden aangeval len Dinsdagavond half twaalf begaven de landbouwerszoon Hendriks en de boeren knecht Werdellen, beiden uit Venray, zich per rijwiel van de kermis uit Horst huis waarts. Op den provincialen weg Horst— Venray werden zij nageroepen door 2 per sonen, die zich langs den weg hadden op gesteld. De wielrijders stapten af, waarop de onbekenden op hen af kwamen. Er ont stond een woordenwisseling met de onbe kenden, die op de kermis te Horst ver moedelijk tamelijk veel hadden gedron ken. Op de twist volgde een handgemeen, waarbij rate klappen werden uitgedeeld. Een der onbekenden heeft daarbij een zak mes gebruikt en daarmede den wielrijders verschillende steken toegebracht. Wêr- dellen kreeg een vrij ernstigen messteek in den hals, terwijl Hendriks enkele onge- KLEEDING VOOR SCHOOLGAANDE MEISJES. Het voorjaar teelt ook zijn eischen aan de garderobe van on ze dochters. Zoolang zij nog klein zijn, is het mogelijk nog eens iets nit bestaande japonnfen te ma ken, doch wanneer zij gróoter worden, brengt dit meerdere moeilijkheden met zich mede. Indien eenigszine mogelijk to het*%aOfte bevelen, dat de kin deren zich omkleed eu na school tijd en een huisjurk aantrekken. Gelukkig neemt de gewoonte om schorten to dragen weer toe sn vele moeders zullen dit zeker toejuichen, want ook deze sparen de jurken voor veelal onvermijde lijke vlekken. Wanneer wij de verschillende jurken onzer afbeelding eens over zien, dan oonstateeren wij een ze kere overenkomst met de klee ding voor volwassenen; hoe grap pig dit wellicht moge klinkén. Wellicht zijn er thans zelfs mo dellen van metejesjurkep, die wij niet zoo kind#Hijk vinden, ais de v-ipegere. De karakteristieke pas sen herhalen zich ook hier even als de laag ingezette mouwen. Van belang S thans dubbel rekening te houden bij de keue ▼au sloffen met den leeftijd. Wol len mousel*r-~. vlisco, tobralco, en allerlei andere bedrukte en kreukvrije katoentjes geven een overvloedige keuze. Nieuw zijn weer ée z.g boeren- o< diralkatoentjes met donkeren ondergrond, waarop vroolijle bloemenmotievm gedrukt zijn. Behalve de ze, die inderdaad een zeer practisch ma teriaal bieden voor schooljurken, zien wij moesjes, ruitjes, streepjes en yele andere oude en nieuwe motieven, die bijzonder voor de jeugd geechikt zijn. Zoowel jurken als mantels zien wij in kleine ruitjes (Pepiter en Pieds de pou les); de groote ruiten, die trouwens min der geschikt zijn^ voor kinderen, houden zich dit jaat bescheiden op den achter grond. Voor jongens kleeding worden bij voorkeur Engeisohe stoffen 0.4. diagonaal en visohgraatyeefseU verwerkt. Practisch tijn de effen zoo wei als bedrukte over- gooiers, waarbij allerlei hleuses avdragen worden. VRIJDAG 8 MEI 1936 MACHTELOOZE VOLKENBOND. Als garneering zien wij piqué-kragen, glazen knoopen en leeren ceintuurs voor meisjes van 6—16 jaar. Over het dragen der sportieve broek-rokken voor meisjes zijn de meeningen zeer verdeeld. Velen vinden dit kleedingstuk voor de jeugd overbodig, omdat de korte, rokken voldoen de •bewegingsvrijheid geven. De eerste jurk is van bedrukte waach- stof en heeft een pas en kraagje gnet ef fen biesje gegarneerd; ook op de mouwen au oeintuur herhaalt zich dit. Het model i« geschikt voor meisjes van 1012 jaar. Eenvoudige mantel van geruite stof (Pieds de poules) in zwart-wit of bruin Iteige met plai dubbel kraagje, waarvan om bovenste zoowel «van piqué ais eier effen stof gemaakt kan worden. De man tel voor het kleinere zusje heeft een flu- weelen kraag en dito knoopen. Jurk van wollen streepstof met dwarse pas en witte piqué-kraag, pofmouwen en sluiting met glazen knoopjes. Modern jon genspakje van Ebgejsche heerenstof, kort jasje met knoopsluiting, dat aan de Etoo- modellen doet denken. Jurk van waach- baar materiaal met piqué fest. Het mo del leent zich eveneens ow als .overgooier i^iragen te worden, dan worden de mou wen echter achterwege gelaten. Sportieve rok met opgestikte plooi en c«aiiUiur met draagbanden, die tn&\ een drukknoop op .e «ohoorfwr der bJoase W- jrordej. En daar hsbben sa me Wij rnada qamgahl/ De keizer streed den zwaren strijd Met zeldzame heldhaftigheid Met verderop den achtergrond De sancties van den Volkenbond. Zijn kreet om hulp, zijn kreet om recht Klonk ver nit boven het gevecht..M Maar deze roep heeft niet gebaat: Hij viel ook mede door verraad. De macht waarin hjj heeft geloofd Is nu van alle glans beroofd. De Volkenbondsche hulp bleek dus Niets anders dan.... een doode mnsoh- va&rlijke messteken in zijn wangen op liep. De daders zijn zonder te zijn herkend op de vlucht geslagen. Hevig bloedend begaven de slachtoffers zich naar een dokter. Hier bleken de krachten van Werdellen, ten gevolge van bet vele bloed verlies zoodanig te zijn uitgeput, dat hij bewusteloos ineenzonk. Na voorloopig ver bonden te zijn iè het slachtoffer naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Zijn toestand to thans bevredigend. Hendriks ia, na verhonden to zijn, naar zijn woning teruggekeerd. De hem toegebrachte mee steken waren niet diep. Het onderzoek van de marechaussee heeft Woensdag den geheelen dag ge duurd. Het wordt bemoeilijkt door 't feit, dat de slachtoffers niet ia staat blijken te zijn een signalement van de aanranders te geven. Men vermoedt dat ée daders iemand anders hebben opgewacht en in de beide wielrijders de door hen gezochte personen hebben gezien. DE CUNERAKERK. IJzersn pilaar geplaatst In den nacht van Woensdag op Don derdag is de ijzeroonatructie voor de nieu we pilaar, onder leiding van architect Kromhout, op haar plaats gebracht. Het betonnen dak heeft daarmede den boog- noodigen steun verkregen en de overbe lasting van de apdere pilaren is nn opge heven. Twee zuilen waren reeds in/ijzer en hout verpakt en nu ia men ook een derde pilaar gaan versterken. Het ligt in de bedoeling de overige zes pilaren eveneens van een zware bekisting to voorzien. Men kan thans wel met zekerheid zeg gen, dat de Cuner&kerk behouden is. DR. FICK WEER GEARRESTEERD* Wegens kwakzalverij! De in de omgeving van Ambt-Har den- berg en wijde omstreken welbekende dr. Fick, die zooals bekend, zitting houdt in een op Duitsch grondgebied staand café ««n de grens, en onlangs het land is uitgezet, is Woensdagmiddag door de marechaussee te Hardenberg wederom gearresteerd wegens het onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunde te Venebrugge in de gemeente Ambt-Hardenberg Hij is voorgeleid1 voor den loco-burge meester van Arabt-Hardenberg, den boer A. A. Oostenbrink, en na verhoor, in af wachting wan verdfer justitieel onderzoek, in bewaring gesteld in ds marechaussee kazerne te Hardenberg. DROUILLET VRIJGELATEN. Naar Frankrijk teruggekeerd De Franeche vlieger Dronillet, die luchtvaart-deskundige van den Negus was, en naar men zich herinnert te Parijs met zijn vliegtuig, ofschoon hierop beslag was gelegd, was opgestegen, doch bij Ro me wegens motorstoring een noodlanding moest maken, was daar tot krijgsgevan gene verklaard. Zijn advocaat heeft thans in een audi ëntie bij Mussolini, DrouiUets Vrijlating verkregen. De vlieger mag met mjn ma chine Italië verlaten Drouillet is naar Versailles vertrokken en heeft zich daar ter beschikking der justitie gesteld. DE ONTVOERD NG VAN JACOB. Wssemann krijgt I Jaar tuchthui» Het assiesenhof to Bazel heeft reeds uitspraak gedaan in de ontvoenngsaffai- re betreffende den Zwitserse hen journa list Jacob, die het vorig jaar over dz Duitsche grens werd gelokt Het verhoor heeft tot interessante ontdekkingen ge leid. Jacob zelf vertelde, dat W osemaao hem gezelschap kwam houden, toen hij zich ia •en café be nd. Wesemaun spoorde hem tot r.km aaa. 1 KON ZICH NIET WASSCHEN OF KLEEDEN. Rhzunaatische pijnen mi verdwenen. Bon goede buur is beter dan een verre vriend; als ooit dit spreekwoord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Leee eens deze brief: „Al heer'tong lijd ik aan rheumatisohe pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wassohea, noch huj kleed en. Mijn zuster moest mi helpen, indien ik mij ha bed wilde om draaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken, zij raadde mij Kruaohen Salts esen te probeeren. Als laatste red middel heb ik haar raad opgevolgd. Reeds na de eerste halve flaoon voelde ik mij veel beter. Ik kooht toen een heele flaoon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijq huishouden wijden." Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatiache pijnen nu direct Begin morgenochtend roet Krushen Salto. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts ia samengesteld, sporen nieren, lever en in gewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen, als nrineaMur etc„ die zich in het lichaam hebben opge hoopt, mi de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen worden verwijderd. Met bet ver dwijnen der oorzaken, nemen ook de pij nen af, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen £alt« is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende ér*- gisten k f 0.90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etikel op de flesch, zoowel als op de huitenverpakking,' de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, vooz- komt. (Adv.) heeft hij een verdoovend middel in de drank gemengd, want hoewel Jacob nirt meer dronk dan hij gewoon was, kou hij zich niet meer herinneren hos hü in dz autb, die hem over de grens bracht, wan gekomen Hg verklaarde echter zeker Ie weten, dat hij niet dronken was Verder hebben degenen, die den journalist té Berlijn aan een verhoor onderwierpen, van hem een verklaring geëiacht, dat b0 niet verdoofd was, toen hij Duitochlané werd binnengevoerd. Ook bleek uit do disbetreffende stukken dat de Duitsche gieusposten op de ontvoering voorbereid waren, want de grensboom was geopend. De gerechtsdokter verklaarde tijdeal de zitting dat bet zeer wel mogelijk wae, dat men Jacob verdoofd had. jBetreffende zijn verblijf in Duitschland vertelde Jacob dat hij zestien nachten lang in boeien moest doorbrengen en eerst na drte dagen* werden ze hem over dag -/gedaan Het slapen werd hem on mogelijk gemaakt, terwijl hij alle moge lijke beleedigingen moest slikken. Men 'wilde hem verleiden de namen vaa zijn Duitsche vertrouwensmannen te noemen, maar hieraan heeft hij geen gevolg gege ven. Wesemann heeft voor zijn aandeel tel de ontvoering geen belooning gekregen,- aliiFa zijd onkosten werden vergoéd. Hij legde indertijd een volledige bekentenis af en drukte er zijn spijt over uit, Duitsch land door dit schandaal schade berokkend te hebben. De bekentenis van den verdachte voer de het 0 M. aan als verzachtende om standigheden. Niettemin vorderde het 3 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde Weeamanu tot drie jaar tuchthuis met aftrok van voorarreet en vijf jaar verlees v? I rechten. Voorts moet hij aan laoob schadevergoeding vaa ruim f 2000 beta len. Bij bet ministerie van justitie to em verzoek ingediend tot uitwijzing v«M We kt Mips zten^ 1

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3