Permanent-Wave Brandstoffen KOEMANS' SeitoUcktjes H. J. Schrijver ESPAARTK0LE" Kalfsvleesch Draagt K.L.M. Werkkl eed ing f2.95 Voor rookers De Gruyter's Brand in de Stearine-kaarsenfabriek. Marktberichten f 2.50 eni4.- Joh. A. Hoefnagel Dames- en Heerenkapper- Telefoon 35 H e ere n! knipsalon vanaf 65 cent par pond H. DE VAAL ZN. ffUNE BISCUITS ,anll71/2 voor GARAGE A. SCHAKEL SCHOONHOVEN REPARATIE e adres voor verhuur!... De Firma Stekelenburg OP UW REKENING!! Schoenhandel Markt 7-Gouda Damesschoenen C O AE Jongens- en Meisjes- 95 schoenen ijzeraterk vanaf Heerenschoenen O Heerenschoenen En dan U weet het: het is iets goeds voor lage prijs!I! N.V. v/h A. Hoogenboezem Ontvangen een schitterende collectie LAMPEKAPPEN ORNAMENTEN Perk- en Tuinplanten Handelskweekerij S. J. M. PRINS Alom verkrijgbaar, voor iedere beurs, in de navolgende prijzen: £1 i IB T L. I 6-8-10-12-15 en 18 ct. p. half ons üChniVBrS IduSK Wordt 00k in 1-°ns en halfpondsverpakklng geleverd 't Merk wat uw grootuader eek al wok tal Electrische Tabaksfabriek Schoonhoven SocïcnJ eti (Belangrijk* Om den Amerikaanschen presidentszetel Een ramp voor Gouda. WOENSDAG 13 MEI 1036 PAARDEN EN VEE. ROTTERDAM, 12 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd 3799 dieren, w.o. 2Ué paarden, 2 veulens. 875 magere runderen, 901 vette runderen, 153 vette kalveren, 1302 nuch tere kalveren, 42 graskalveren, 85 scha pen of lammeren, 2 varkens, 5 biggen, 36 bokken of geiten en 132 zuiglammeren. Prijzen per K G Vette koeien tot 54 ct., tot 46 cent, 3438 cent; vette ossen tot 48 cent, tot 44 cent, 3438 cent; stieren tot 44 cent, tot 42 cent, 3438 cent: vette kalveren tot 80 cent. tot 65 cent, 4045 cent; graskalveren 42 cent. 32 cent, scha pen 40 cent, 37 cent, 30 cent; lammeren 39 ent, 34 cent, 29 cent; nuchtere slacht kalveren 30 cent, 25 cent, 20 cent; slacht- paarden 40 cent. 33 cent, 28 cent. Prijzen per stuk van mager vee: Scha pen f 20, f 16, f 12: lammeren f 18, f 14, f 10; zuiglammeren f 8, f 6, f 4; nuchtere slachtkalveren f 7, f 6, f 4. nuchtere fok- kaheren f 14, f 9, f 7; slachtpuarden f 155, f 105, f 70; werkpaarden f 260, f 160, f 100; bitten f 115, f 90. f 60: stie len f 225, f 180, f 100, kalfkoeien f 195, f 150, f 105. melkkoeien f 205, f 165, f 115; vaarzen f 125, f 95, f 75; pinken f 95, f 80, f 65; graskalveren f 55, f 35, f 20. vare koeien f 140, f 120. f 100; bokken of geiten f 7, f 4.50 en f 2.50. Overzicht: Aanvoer .vette koeien en os sen ruimer, vasthoudende handel, prijzen als vorige week; stieren iets ruimer aan gevoerd, tamelijke handel, onveranderde prijzen (2e kwal. iets stijver); vette kal veren korter ter markt, kalme handel, prijzen als Maandag; aanvoer schapen en lammeren korter, kalme handel, prijzen als Maandag; nuchtere fok- en slachtkal veren aanvoer njinder, levendige handel, iets hoogere prijzen; paarden iets korter ter markt, trage handel, iets lagere prij zen; de aanvoer van kalf- en melkkoeien korter, redelijke handel, prijzen van de beste melkkoeien iets hooger, overigens onveranderd; aanvoer vaarzen en pinken iets minder, goede handel, prijzen van de beste vaarzen hooger, overigens als vorige week; graskalveren gering ter markt, met stille handel, prijshoudend. Aanvoer van zuiglammeren iets minder. Tamelijke han del. prijzen als vorige week, vare- koeipn aanvoer iets korter, met tamelij- ken handel, prijzen als vorige week; bok ken en gtjiten iets korter aangevoerd, vlotte handel, onveranderde prijzen. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN. 13 Mei. Kaasmarkt. Aan roer 330 partijen kaas. Prijzen: met rijks- merk le kwal f 1921, idem 2e kwal. f 17—18. Handel traag. BODEGRAVEN, 12 Mei. Kaas Aan roer 256 wagens, totaal 11 520 stuks, we gende 103.680 K.G Eerste soort Gouda met rijksmerk f 10(21, idem mindere f 1718. Handel matig. UTRECHT, 12 Mei. Ver. Eïerveiling Utrecht (V.E.V.U.). Eieren wit f 220— 2 60, eieren bruin f 2.502.65, eendeieren f 2, alles per 100 stuks. Aanvoer 16.000 stuks. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. ROTTERDAM, 11 Mei. Voederkoeken. (Bericht van den makelaar J. H. Broede- let). Inlandsche voorslag lijnkoeken loco 5 75, Mei-Juni 5.76, Mei-Aug. 5 80, Juli- Aug. 5 85, dito lijnkoekschilfers loco 5 90, Mei-Juni 5.90. Mei-Aug. 5 95, Juli-Aug. 6. dito grondnotenkoeken loco en Mei- Aug 5.75. Juli-Aug. 5.80, dito grondnoot- sohilfers Mei-Juni 5 90. Juni-Aug. 6, di to grondnootmeel Mei-Juni 6.15, Juni- Aug 6.25, dito soyakoekon loco 5.40, Mei- Aug. 5.45, Juli-Aug. 5,00. dito Cocaskoe- kon loco 5, Mei-Juni 5, Juni-Aug. 5.10, dito raapschilfers loco 8.55. Mei-Juni 3.55. Mei-Aug. 360, Juli-Aug. 3.65, dito palmpittenkoeken loco 475, dito soya- achroot loco en Mei-Juni 5.40, Juni-Aug. 5.50, Noord-Amerikaansche lijnkoeken lo co en stmd. 5.80, dito merk SK loco 5.85, Fransche grondnootkoeken (blanc) Mei- Juni 5.85, Br Indische Grondnootkoeken 40 pGt. loco 4.75, dito 50 pCt. stoomend 5 40, Lijnzaadschilfers (Bombay) loco 5.70, N A zaad loco 0.30, Grondnootschil- fers (Bombay) extra light loco 6.25. dito Light Mei-Juni 6, Gocoskoeken Manilla loqo 4.85, Engelsche loco in transito 4.10, dito Java loco 5.25, zeer blank loco 5 30, Java Cocosschilfers loco 5 50, Noord-Ame rikaansche soyakoeken loco 5 40, dito Soyaschroot Mei 5.45, alles in guldens per 100 K.G. en gedeeltelijk tweede hands. Alle prijzen zijn inclusief da variabele heffing, doch worden verhoogd met de ten tijde der levering geldende extra heffing, welke thans 50 cent bedraagt. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT GROOT-AMMERS, 9 Mei. Eerste Al- blasserwaardsche Veilingsvereeniging te Groot-Ammers. Veiling op 9 Mei. Aanvoer 12 464 eieren Prijzen: Kippeneieren f 2.25 2 75 per 100 stuks; 47 pond boter 52 —60 cent por pond; diverse aanvoer: 15 bossen radijs 1 cent per bos; 8 bossen koolplanten 4 cent per bas; 14 K.G. spi nazie 2X43 cent per K.G. compleetl Het permanenten Uwer haren la een zaak van vertrouwen. Laat daarom Uw i/dulvS mooiste aleraad alleen door een vakman verzorgen met jaren ervaring op dit gebied, Wenscht U vakkundige raadgeving voor een betere Permanent, kom dan bij ons. Wij werken met de beste apparaten. Uw adres voor knippen, wassen, watergolven 75 cent. Onduleren 35 cent, knippen 30 cent- Nergens beter dan bij Schoonhoven bezoekt onze Vakkund. bediening! Telef. 54 Talef. 54 Vet Prima Blanke Kwaliteit Dagelijka versch Beleefd aanbevelend, Schoonhoven TE KOOP: Mooi zwart emaiile Kupperbusch Fornuis, 85 breed, f 18. Prima mahonie 2-pers. Ledikant met ma- tra» f 20. Massief eiken Schrijftafel, met onderkast, 3 laden en boven- kastjesf 18. Eiken Kastje f 10. SLUIS Hoogendijk 128b bij Schoonhoven ftrljich groan Rodant Zalio korrelt an Paita Muizentarwi an mouth Dl Rattenmors en Secta STOLWIJKSCHE DROGISTERIJ GM* v/oantdsa 20 OFF. FORD DEALER BILLIJK,VLUG EN NETI IJzersterk Kleurecht Voordeelig in prijs Eenmaal gedragen blijft U er bij. vJi. Gebr. Moes, Loplkerstraat 10, Schoonhoven heeft ruime voorraad. Zie onze speciale étalage. Ook voor Vakkleedlng het aangewezen adres. Kappersjassen. Slagersjassen, Bakkersjassen, Kruideniersjassen. Bestelt nu tegen voorjaarsprijzen Ondanks alles steeds nog het oude adrea met de aolide naam wat betreft kwaliteit en prijzen Voor U beslist waar U koopt, vergeet niet eerst onze etalage te gaan zien voor prijs zoowel als afwerking f f in zwart en bruin vanaf m hw met rubberhak vanaf m k# m. gepend rubberonderwerk v.a. bij Telefoon 3 - Koestraat 12 en 83 - Schoonhoven M'« S «inlichtja Uitsluitend vordes ^oLot senbod n Wflrt prachtig II... rag.U tegen I I— per plaatsing Ak in prijzen vanaf f 3.25 compleet mat plaatsing dHjk H. A. DE LANGE, Varkensmarkt17, Schoonhoven ■lllliil Irkené Installateur Aanlag van Elactrischa Licht-, Kracht- an Ratfio-lnstallatias Banden, Benzine en Olie E«n groote partij biedt U da v/h Firma J. DOESBURO lopikaritroat 39 - T.l. 65 SCHOONHOVEN immmmm Moei geed Lege prijzen Een kreet om hulp! Wae helpt een werkloos gezin aan KLEER TJES VOOR DE BABY. die ver wacht wordt. Brieven, onder No. 9040, aan het Bureau v. d. Blad. Wegens beëindiging van bedrijf te koop: 40 50 ZEELTFUIKEN; in goeden slaat; bij D. v. d. HEU VEL, Bovenkerk, Stolwijk. Ter overname: Electr. WA8CH- MACHINE, als nieuw gekost ƒ127 nu 50.-; Electr. SINGER- N A AIM ACH I No, gekost 175 nu 115.-, nog nieuw; nieuw RADIO TOESTEL 130.-. Alles 220 volt. Wegens verhuizing. Brieven, onder No. 9O50, aan 't Bur. vd. Blad. Te koop: 2 D.K.W. MOTOR RIJWIELEN, één 4 PX jaar 1934, één 4 PX jaar 1931. Bij L. VAN DAM, Albr. Beijlinggr. 18, Schoonhoven. Te koop: 3 PALINGFUIKEN. Ta bevragen bij J. H. DE JONG, Bergambacht. Aangeboden: Een zoo goed als nieuwe WRINGTOBBE, 500 Liter, met Deksel, bij ADR. BENSCHOP, Krimpen a d. Lek. Een oude boerenvrouw was voor bekend, dat zij altijd op allee en iedereen gromde. Toen iemand haar op een keer bezocht en zij weer haar ontevredenheid over alles op deze wereld betuigde, merkte de me neer op :„U hebt nu in ieder geval óén reden om tevreden te zijn, want uw aardappeloogst is de beste uit de heele buurt. Iedereen roemt ze."* De oude vrouw keek hem somber aan en sprak: ,Ja, zij zijn niet slecht, maar daardoor zit ik ook heelemaal zonder slechte aardappels voor de varkens!'1 gaan grootar ganot dan 'n baarlijk pljpja Lot vooral op het merk „Uu Jonge koopman", dat op alle verpakkingen voorkomt: 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonh.v.nttho Courant WOENSDAG 13 MEI 1938 SuilenlanJacKc SSjJrago. NEW YORK, 2 Mei 1936. de goedkeuring van breede kringen. Bo vendien echter, en dat is natuurlijk van groot belang, gaat het den werkgevers op het oogenblik buitengewoon goed. Onge veer 900 vooraanstaande handelsonderne mingen hebben in het jaar 1935 gemiddeld 47 pCt. meer winst gemaakt dan in 1934. Alle bestaande records voor omzetten, rentabiliteit, enz., werden geslagen. Onder deze omstandigheden is het voor de tegen standers van Roosevelt moeilijk te bewe ren, dat onder zijn leiding niets tot f&nd is gebracht. Eenige lieden beweren natuurlijk wel, dat de toestand ook zonder Roosevelt wel beter zou zijn geworden en dat het her stel eerst zou fijn ingetreden, nadat de NIRA was verdwenen. Daartegenover staat echter vast, dat de werkloosheid sinds de afschaffing van de NIRA weer grooter is geworden. De vakvereenigingen verklaren, dat de thans weer goed verdienende on dernemers hun extra-winsten ton koste der arbeiders (loonsverlaging, kinderar beid, enz behalen. Het aantal stakingen neemt dan ook toe en ds eisch tot dwang maatregelen van de regeering tegenover de ondernemers doet zich weer hoor en. De tijd werkt voor Roosevelt RooeeveK. die thans erg voorzichtig is, heeft dezen eisch nog niet zelf gesteld. Hij voelt, dat de tegenwoordige ontwikkeling dit voor hem doet. Aanvallen tegen zijn nieuwen koers kunnen bij de kiezers slechts de meening wekken, dat de republikeinen aan ai njn maatregelen tot nat van het algemeen een «Indo maken, wan neer zij aan het bewind ovvhtew komen. Roosevelt beperkt er zich dsn ook si echts toe, door het voorstel van nieuwe belas tingen zijn streven naar een verbetering in de financiëele positie te bewijzen. Nieu we belastingen zijn in verkiezingstijden nooit populair geweest. Wannear Roose velt desondanks met dergelijke voorstellen te voorschijn komt, dan doet hij dit slechts na rijp beraad, ten eerste om dea kiezers te toonen, dat deze nieuwe belastingen noodig geworden zijn door de tegen zijn wil gevelde beslissingen van bet Federale Gerechtshof en het congres (de bonus voor de oud-strijders) en ten tweede om de kringen te lijf te gaan, die rich steeds te gen zijn nieuwen koers hebben verzet Zijn nieuwe belastingen hebben 'bijna uitslui tend betrekking op de overschotten der groote naamlooze vennootschappen Hij eiseht. dat deze hun reserves beperken en de rest als dividend uitkeeren. Deze nieu we regeling schenkt den kleinen aandeel houder meer dividend. Deze belastingher vorming zal Roosevelt's kansen op een her kiezing dan ook wel niet verminderen. Weliswaar zijn de groote aandeelhouders tegen hem, doch deze zijn verre in de min derheid. (Nadruk verboden.) Indrukwekkend schouwspel. raakten verstopt en de brandweer was ge noodzaakt, zich terug te trekken tot het open water buiten het fabrieksterrein. Ook de Goudsche brandweer stond dus Meer dan drie jaren is Roosevelt aan de regeering en thans maakt de natie zich op tot den verkiezingsstrijd, die een antwoord moet brengen op de vraag, of de meerder heid der Amerikanen den president nog vier jaren wil behouden. In November zijn deze verkiezingen en op 20 Januari 1937 loopt zijn eerste ambtsperiode af. Onge veer een jaar geleden stonden zijn kansen op een herkiezing niet onverdeeld gunstig. Thans is daarin verandering gekomen en zijn positie wordt van maand tot maand sterker, die van zijn tegenstandera daar entegen bopeloozer. Alle Amerikaansche politici zijn het daarover eens. Roosevslt had pech. Roosevelt had verleden jaar veel tegen spoed met zijn hervormingsplannen; spe ciaal bij den middenstand en de groot-in- dustrjëe en stuitten de reglementeering van den handel en de stijging der levensmid- delenprijzen op sterken tegenstand. Daar bij kwamen nog de geweldige sommen, die werden uitgegeven voor werkverschaffing en steun aan den landbouw Menig belas tingbetaler fronste daarbij het voorhoofd. De boeren waren het over het algemeen wel met de agrarische hervormingen eens, behalve de straf georganiseerde zuivelboe- ren. die er geen belang bij hadden, dat de verbouw van zekere landbouwproducten werd beperkt en zij toch meer belasting moeten gaan betalen. In de streken der veeboeren en de industriëele centra was de oppositie tegen Roosevelt dan ook zeer groot. Pech had Roosevelt ook in zooverre, dat bet hem aanvankelijk niet gelukte den 48 staten, die slechts los samenhangen, door het Nira-systeem een straffe organisatie op te dringen. De werkgevers zagen in de nieuwe voorschriften slechts beperkingen in hun vrijheid van beweging. De werk nemers daarentegen eischten strikte toe passing der controlevoorschriften. Roose velt bevond zich in een ernstige tweestrijd, daar het onmogelijk was Amerikaansche toestanden met een modern plan in over eenstemming te brengen. Het zou daarom voor hem een geluk bij een ongeluk, dat het Federale Gerechtshof zijn N.R.A. en A.A A. wetgeving in strijd met de grondwet verklaarde. Roosevelt overwon zijn teleurstelling en sloeg den anderen weg in, die hem nog overbleef: terugkeer tot de metboden van ouderwelsche geld- regeling. Not goaf good in Amerika. Hï beeft daarmede zijn oorspronkelijke ideeën aéet prijsgegeven, wei echter de eeoige mogelijke methode gekozen, om zijn herkieamg te verzekeren. Het verdwijnen van NIRA en A.A.A. nam den republikei nen da afcerkste argumenten uit panden- Wat h4 eer far aan hervormingen, meest rd, beeft ingevoerd, geniet Een geweldige brand woedde Maandagavond op het emplacement van de Vereenigde Fabrieken van Stearine Kaarsen en Chemische Producten N.V. De heele omtrek was hel verlicht en in veie gemeenten in de provincie heeft men den fantastischen gloed kunnen waarnemen. De brand ia ontstaan in een open op slagplaats van pakken goperste stearine, gelegen tusschen de gieterij en de kaarsen makerij, en een groot nieuw gebouw, dat de pittenfabriek, de kamer waar de kaar sen worden gesneden en gepakt, de maga zijnen en de expeditielokalen aan de Westzijde bevat. De oorzaak is vermoede lijk broeiing in de zakken stearine. Het vuur vond gretig voedsel in de ge bouwen vd afgewerkte en onafgewerkte stearine en kaarsen en het nam terstond geweldige afmetingen aan. Enkele oogen- blikken na de ontdekking, schoten de vlammen reeds tientallen meters omhoog, terstond de belendende perceelen aantas tend. De brand werd omstreeks half acht door de tweede dagploeg van de Stearinefabriek in het oudste gedeelte van de gebouwen ondekt. Er lag daar anderhalf millioen K G. stearine opgeslagen. De fabrieksbrandweer werd in gereed heid gebracht, maar deze kon niets tegen de ▼uurzee beginnen. De brandweer van Gouda rukte dan ook spoedig met haar drie motorspuiten uit en begon het Muaschingswerk met water uk de „Bleekerskade", een vaartje, dat door de fabrieksterreinen loopt. Het bleek echter al gauw, dat zij stond te spuiten met vloeibare stearine. Tenge volge van de hitte waren honderden vaten stearine, die in de open hicht naast deze vaart lagen opgeslagen, leeggeloopen. De vloeistof liep in de vaart. Bovendien liep het vaartje spoedig vol jnet afvalproduct van de stearinebereiding De metalen konr- ven egg ée jzuigmoodeu der brandspuiten machteloos tegenover het enorme vlammenspel, waarom omstreeks negen uur as sistentie gevraagd werd van de Rotter- damsche brandweer. Deze arriveerde met drie motorspuiten. Spoedig kwam ook de motorspuit van Hillegersberg ter plaatse. Om half tien begon men de administratie gebouwen leeg te halen. Dese staan aan de overzijde van de Bleekerskade waarheen op dat oogenblik de brand nog niet was overgeslagen Veel hulp ondervond men hier van de padvinders uit Gouda, dis zich bü dit werk zeer verdienstelijk maak ten. Intusschen waren arbeiders begon nen de vaten olie en benzine uit een der nieuws gebouwen, die nog niet aangetast waren, weg te rollen. Nauwelijks waren zij daarmede gereed, of de vlammen lek ten reeds aan het soo juist ontruimde ge bouw, doordat het vaartje met de vloei bare stearine overstroomd was. In een oogwenk stond het gebouw van onder tot boven in brand. Blusschen was hier si et mogelijk. Het administratiegebouw werd voortdu rend nat gehouden. Het vuur had toen nog steeds mijn volle kracht en omvang. De brandweerassisten- tie uit Rotterdam, Hillegersberg, Wad- dinxveen, Den Haag, Reeuwijk, Schiedam en Utrecht, w'elke laatste spuiten inmid dels ook waren gearriveerd, stond machte loos, hoewel er met tientallen slangen water werd gegeven. Het water verdamp te boven de vuurzee en het eenige, wat men nog kon doen. was het nathouden van de woningen, die aan de overzijde van den provincialen weg stonden. Alle gebouwen, die ter linkerzijde mn ém hoofdingang M—i Ja ée vlammen op. Aan de rechterzijde lagen de kantoorgebouwen, de glyce^inefabriek en het laboratorium. Het behoud van de gly- cerinefabriek was van het grootste belang omdat daarin springstof lag. Om negen uur was het gebouw, waarin de pittenfa briek sn de timmerfabriek waren gevestigd met donderend geraas iugastort. Op de verdiepingen stonden veel machines, die duizenden kilogrammen zwaar waren Van de timmerfabriek plantte het vuur zich voort near de opslagplaatsen van ste arine, glycerine en parafine enz. Ook hier viel aan blusschen niet te denken. De brand breidde zich met reusachtige snelheid uit. Ook de Turfsingel dreef vol stearine gn de Goudsche motorspuiten, die haar water uit dezen singel betrokken, hebben daarvan dan ook veel last onder vonden. De Turfsingel loopt uit in de Mallegatssluis, die de Secundaire scheep vaartverbinding Rotte rdam^-Gou daAm sterdam vormt. In deze sluig-zijn zooge naamde vloeddeuren en om één uur des nachts zouden deze deuren bij eb automa tisch opengaan. Uit de kolk van de Mal legatssluis betrokken de Rotterd&msche en Hillegersbergsche spuiten haar water en nu bestond het gevaaif, dat de stearine, die in de Turfsingel dreef, ook de kolk zou bereiken. Daarom heeft men de hulp ingeroepen van de genie, taneinde stut- bouten tegen de deuren te zetten, waar door bet onmogelijk werd gemaakt, dat x& zich openden. Men trachtte daarop de stearine af te voeren naar de rivier, waardoor de Rot- terdamsche spuiten konden blijven door werken. De brand breidde zich gestadig uit over bijna 100 M. lengte en 20 M. breedte van hot tegenover gelegen fabrieksgebouwen- complex. Op d« terreinen lagen honderden ▼aten olie, die telkens met een geweldigen knal eiteensprongen Het vuur ging van vat tot vat De hitte was geweldig. Ook het laboratorium werd aangetast De brandweer werd steeds meer terug gedrongen. Het leek onmogelijk de vuur zee te bedwingen. Daar de electrische stroom was afgeslo ten moest het werk geschieden bij het hcht ran Goudsche kaarsen. Toen bet vuur in hot oude fabrieksge bouw een grooten voorraad glycerine en olie bereikt had, schoten in een oogwenk de vlammen van de wegvloeiende olie hoog boven alles uit Uit al e deelen van bet honderden meters uitgestrekte fabriekt complex sloegen toen de vurige tongen Toen de brand op z'n hevigst was, be gon het woonhuis van den Urecteur, ir. C van Loou, dat aan d«n overkant van dm Rotterdam&chen dijk ttaat, gevaar te loopen Met eenige stralen van de Rottcr- damsche spuiten werd het huis nat ge houden en na een kwartior. was bet ge vaar geweken. Even na twaalf uur was men gedwon gen een gedeelte van het terrein te ont ruimen. Er bestond toen levensgevaar voor de spuitgasten. Tot diep in den nacht bleven de schip- perskroegen. die anders om twaalf uur sluiten, open en hadden veel bezoek van brandweerlieden, die wat kwamen uitrus ten. Zij hadden uren achtereen hard moe ten werken en zagen er deerlijk uit. Velen zaten van onder tot bovenonder de stea rine. De Goudsche politie had alle manschap pen opgeroepen en met assistentie van rijksveldwachters en padvinders, het ge bouwencomplex tot in verren omtrek afge zet. Het personeel kon zich tijdig uit de fabrieken redden Eén arbeider, die naar bet gebouw terugkeerde, om zijn jas te halen, verstuikte een pols. Maandagnacht zijn alle fabrieksgebou wen totaal afgebrand en het laboratorium gedeeltelijk. Slechts de directie- en administratiegebou wen konden gespaard blijven. In totaal zijn eenige honderden arbeiders (vrouwen en mannen) werkloos geworden. Deze brand, welke door honderden brandweer lieden bestreden werd, is de grootste die sedert tientallen jaren ia dez« provincie is voorgekomen Behal ve de genoemde brandweerassistentie had- hadden nog vele andere brandweren hulp bij het blusschen aangeboden. Voor zoover die niet over motorspuiten beschikten, is dat evenwel geweigerd. De publieke belangstelling was enorm De halve bevolking der stad bevond zich op den IJsseldijk en ook uit den omtrek waren honderden gekomen om dit schouw spel te zien. De dijken in de polders rond om stonden vol auto's. Op het terrein had burgemeester Gaarlandt, die aanvankelijk uitstedig was, maar op het bericht van de ramp dadelijk in de gemeente terugkeerde, de leiding over de politiemaatregelen. De vier wethouders en de gemeente-secretarie de heer G. J. J. Pot, waren eveneens aan wezig. alsmede burgemeesters, hoofden van brandweren en andere autoriteiten uit vele omliggende gemeenten. De brand heeft den goheelen nacht met onverminderde kracht voortgeduurd en 'n groot deel van de bevolking ging eerst ter ruste toen het vuur vroeg in den morgen in omvang afnam Om 8 »ur ia dm mor gen joegen de loeiende vlammen nog over te* lahNÉnéutonnrr Plate*r*aé togen de plaatijzeren loodsen verspreid, waar doorheen het vuur nog wil en ontembaar woedde. Een benauwd oogenblik beleefde men nog toen het vuur het ketel huis begon te bedreigen Met 12 stralen werd dit natgehouden, daar tot eiken prijs moest worden voorkomen, dat dit vlam zou vatten. Onder dat gebouw lagen na melijk in tanks 60.000 liter benzine opge slagen Als die aangetast zouden zijn, was de ramp niet te overzien geweest. De kokende stearine uit het koekenhuis vloeide reeds onder de ketels over den bo dem, waaronder zich de tanks bevonden en slechts op he* nippertje is het gevaar hier bezworen Tijdens het blusschen van de vlammen- hel voerden vrachtauto's steeds zakken zand aan om het bluschwater af te dam men. Hierop dreef namelijk nog steeds 't brandende vet en dit bedreigde voortdu- rond de fabrieksterreinen, waarop nog honderdtm vaten olie lagen. Het was zaak het water binnen een bepaalde ruimte te houden, wilden de andere gebouwen geen gevaar loopen. Met doffe knallen sprongen onophoude lijk de stoppen van de ijzeren olievaten, van den inhoud waarvan zich dan het vuur meester maakt. Donkere, dreigende wolken omv oogjagend, sloegen de vlam men tientallen meters hoog. Een vreeselij- ke gloed, die het gelaat schroeide en de oogen pijnigde verspreidde zich. De hitto was schier ondragelijk. Zoover het oog reikte raasde de vuurzee voort. Olievaten werden metere ver weggeworpen, steen en muren dreigden om te vallen. De politie had voor een strenge afzetting gezorgd De bijna 30 meter lange muur aan den Hooge Schielandsche Zeedijk, die kngs bet geheele fabriekscomplex loopt, was door de hnte op verschillende plaatsen ge barsten. Des morgens was bet een zeer fantas tisch schouwspel to zien, hoe de aarde brandde. De paraffine had nl den bodem doordrenkt, zoodat de aarde seèf een prooi der vlammen werd! 's Nachts om drie uur was de vuurgloed, nog zoo hevig, dat tien kilometer voor de kaarsenstad de weg spookachtig werd ver licht. Omstreeks 5 uur scheen het vuur plot seling minder te worden. Yan bluaechen kon toen eigenlijk niet meer gesproken worden, want alles wat daarvoor in aan merking kwam, lag tegen den grond sn het was één groots rvUrm van steen en ijzeren binten, waartusschen nog overal de vlammen lekten en het loo pen zeer bemoeilijkt werd door de glibbe- r ge stearine die het heele terrein en het water daaromheen bedekte. AJle gebou wen, waarin de vetachtige stof opgesla gen was geweest, waren vernield. Gespaard bleven slechte het ketelhuis, de admini stratiegebouwen, en de portiersloge. In het bijzonder te betreuren is. dat de perskamer geheel verwoest is. Het persen d w z. het omzetten van vetzuur in stea rine en olie, vormt de bas s van het be drijf. De machines voor zoo'n perskamer- installatie zijn zoo zeldzaam, dat ze uit sluitend op bestelling gemaakt worden, soodat het maanden kan duren voor men weer werken kan. Bovendien kan son- der perskamer, geen gieterij aan bet werk gaan Te ongeveer 8 uur in den morgen is de spuit uit Waddinxveen ingerukt Te half 12 vertrok de eerste Rotterdamache spuit; de tweede vertrok drie kwartier later. Ook de spuit uit Hillegersberg vertrok spoedig daarop. \A1 het andere materiaal van Gouda en andere gemeenten bleef voor- loopig ter nablussching aanwezig. In den loop van den morgen is de hooge achter muur van het gebouw der pittenfabriek met donderend geraas ingestort. Wat er van dit gebouw nog overeind stond, is de6 middags omvergehaald, daar het gevaar opleverde. Wat veriorefl ging. Naar een ruwe schatting gingen een millioen K.G. vet. 80 pitmachines en 80 gietmachines verloren In de opslagplaats van stearine, waar de brand ie ontstaan, stonden een 40-tal kuipen van 10 000 liter inbond, gereld met stearine In den brand is verdre een anderhalf millioen sakken stearine opgegaan De volgende gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden: de perskamer, de oliekanqpr, de ijsoliekamer, twee reini ging»- en koekenkamers, de kaarsengiete rij; alle gebouwen met twee verdiepingen, benevens het dertig meter höoge fabrieks gebouw, waarin de plakkamer, wrijfka- mer, pitkamer, zagerij en houtloods. Daar naast is de stal, waaruit.de paarden, die inmiddels in veiligheid waren gebracht en de thee-nachtlichtenfabriek, een prooi der vlammen geworden. De fabriek word to 1869 opgericht. Klein begonnen de kaarsenfabricage werd aanvankelijk uitgeoefend met 19 ar- beidera nam het bedrijf in latere jaren een groote vlucht en legde xich behalve op de gewone stearinekaarsen, toe op defa- britage van gotische kaarsen, thee-nacht lichten. en de bijproducten, jwoate glyceri ne, oledtne, crème, goudalite en andere teerproducten voor den wegenbouw en oliën voor de textielindustrie. Het rijn ée laatste producten dfe in totetpaa ésn avond een ontplofbaar uoed-, jmggetoopen. sel vormden voor de vuurzee. Eenige ja ren geleden werkten in de fabriek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 300 man nen en 100 meisjes werkzaam, die thans zonder werk komen, terwijl ook voor het 70 man sterke kantoorpersoneel voorloo- pig niets te admmistreeren valt. Sinds eenige jaren ie de Kon. Stearine Kaar senfabriek door een fusie met de Kaar senfabriek „Apollo" vereenigd in de N.V, Vereenigde Fabrieken van Stearine-kaar- sen en Chemische Producten. De bvand kost de gemeente duizenden, vanwege de assistentie der van buiten gerequireerde molorspuiten. De N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine. Kaarsen en Chemische Stoffen, is voor een bedrag van 3.5 millioen gulden verzekerd tegen brandschade en voor 1.1 millioen tegen bedrijfsschade; beide ver zekeringen zijn bij Engelsche maatschap pijen ondergebracht. Daar in deze Kaarsenfabrieken ook de Kaarsenfabriek „Apollo" te Schiedam was opgenomen en de fabrieksgebouwen te Schiedam nog geheel leeg staan, wordt overwogen, de nieuwe machines voorloo- pig te Schiedam op te stellen, in afwach ting, dat te Gouda de fabriek is opge bouwd. Ongevallen. Om bij ongevallen assistentie te kun nen verleenen, waren ruim 200 man van de E.H.B.O. en het Roode Kruis opgeroe pen. In enkele gevallen moest hulp wor den verleend. Bij het biusaohingewerk heeft een hoofdman van het Rotterdamache korpa een brandhaak in het gezicht gekregen, waardoor hij ernstig fum de kin werd ge wond. Hij is in de Wijkverpleging be handeld. De hulpkracht Leeflang, uit de Noodgodsteeg, die den ganschen avond had meegeholpen, viel van een ladder en kreeg een hersenschudding, alsmede een Messure aan het gelaat. Hij werd naar hot Van Iterson Zieken/huis vervoerd. Verder werden eenige meneehen verbon. den, die brandwonden hadden opgeioo- pen van de rondspattende en wegvliegen de stearine. Notaris J. van Kranenburg, dia op weg was naar den brand, werd aangereden door een auto en brak bij zijn val een arm. Men heeft hem naar het Van Iter son Ziekenhuis gebracht. Brandweerlieden, politie, rijksveldwach ters, arbeiders van de fabriek, hebben den geheel en nacht doorgewerkt. Zij wer den vanwege de gemeente en de Kaar senfabriek van voedsel en drank voor zien. Een cifé op den Veerstal had zoo'n geweldigen omzet, dat de eigenaar om 3 uur niets meer leveren kori en do inrich ting heeft moeten sluiten. In totaal word gehluscht met 21 slan gen van de verschillende spuiten en 14 slangen op de waterleiding. Onder de as- sisteerende brandweren bevond zich ook die te Krimpen ad. IJesel. De burge meester van Rotterdam Het op het terrein van den brand van zijn belangstelling blij ken. Allen hebben zich bij het bestrijden van het vuur en het verrichten der bijkomende werkzaamheden boven alle lof gedragen. Vooral de Rotterdamsche brandweer heeft prachtig werk geleverd, terwijl ook da Sehiedamsche zich niet onbetnig<d liet. Da bramd verfilmd. Nauwelijks was de brand uitgebroken, of de stafwagen van Profilti, die onmid dellijk telefonisch gewaarschuwd was, rukte uit naar het terrein van de ramp. Met behulp van ultrarlichtsterke objectie ven en hoog-gevoelig filmmateriaal was 't mogelijk opnamen van den brand te maken alsof het klaarlichte dag was. Eenige uren daarna was het belichte negatief op weg haar de fabriek en Dinsdagmorgen om 7 uur werden de eerste copieën reeds - naar de diverse theaters in Nederland verzonden, zoodat overal in Nederland in de theaters bij de eerste voorstelling «het publiek (Ten enormen brand kon aanschou wen. Ook de N.V „Polygoon" te Haarlem heeft op énelle wijze gewerkt en groote ac tiviteit ontwikkeld en in verschillende ste den wordt de brand rseds m baar pro gramma gedraaid. Eon ounottg book jaar. Het verslag over het boekjaar 1935 van de Kaarsenfabriek maakte melding van gunstige fin&ncieele resultaten. De winst over 1936 bedraagt f 176.800 (vorig jaar 107.370). In totaal wordt op de gewone aandeden uitgekeerd 14 pCt. (vorig jaar 8 pCt.). Het volledig stopzetten van den invoer van stearine en oleïne in Frank rijk in het midden van 1935 heeft de fa briek een zeer zwaren slag toegebracht, daar Frankrijk een der voornaamste af zetgebieden voor oleïne was. Ook de afzet van oleïne naar Duitschland is sinds het instellen van de clearing aanzienlijk ach teruitgegaan. De export naar Bulgarije is sedert het in werking stellen van de clearing automatisch stop komen te staan, terwijl de uitvoer van stearine naar De nemarken, die eerst belangrijk was, be gin 1038 onmogelijk ia gemaakt. Daar entegen is de export van stearine naar Amerika belangrijk grooter geweest. De afzet van kaarsen in het binnenland was niet verder teruggegaan. De glycerine-om- netten bleven iets beneden. 1934. De afzet van wegen preparaten was aanzienlijk te-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3