Telegrammen Melk verhoogt uw weerstandsvermogen/ Gemengd Nieuws. Zomer- sproeten SPRUTOL Rechtbank te Rotterdam. SocicnJ en ^clonrgrijlt* De toestand van Italië. FEUILLETON. Binnenland Gemengd Nieuws. {VRIJDAG 15 MEI 1B3S GROOTE VERANDERINGEN IN OOSTENRIJK. PRINS STARHEMBERG UIT DE REGEERING. Oostenrijk heeft het conflict tus- •chen den rijkskanselier Schuschnigg en den vice-kanselier prins Starhemberg, dat ia. den laatsten tijd scherjfer vormen had aangenomen, geleid tot een ingrijpende reorganisatie van het Oostenrijksche ka binet. De vice-kanselier prins Siarhemberg ia vervangen door von Baar Barenfels, die ook tót de Starhemberg-partij, de Heimatschutz, behoort. Deze wijziging beteekent een verzwakking van den in vloed der Heimwehr op de regeeringsza- ken. PRINS STARHEMBERG. Het "hoogtepunt van den politieken strijd wae een bezoek dat Schuschnigg en Star- hemberg Woensdagavond om 11 uur aan f bondspresident Miklaa brachten. De bonds kanselier trad af en werd belast met de vorming van een nieuw kabinet, waar mede hij te half 4 in den nacht gereed was In een officieel communiqué werd me degedeeld, dat vice-kanselier Starhemberg regens een zakelijk verschil van meening met den bondskanselier uit de regeering was getreden. Het blijkt uit latere berich ten. dat Schuschnigg, in strijd met de ge bruikelijke procedure, dat het geheele ka binet zijn ontslag neemt, alléén is afge treden en aan den bondspresident Miklas heeft gevraagd, het heele kabinet van zijn functie te ontheffen, hetgeen deze deed. Dk schijnt te bewijzen, dat Starhemberg weigerde vrijwillig zijn post te verlaten en dat hij er in werkelijkheid van ontheven werd. SchuschniWs macht vergroot In de nieuwe regeering ie dr. Schusch nigg behalve bondskanselier, ook minis ter voor buitenlandsche zaken m lands verdediging Het kenmerkende der regeeringswijzi- ging is een meer uitgesproken concentra tie van de binnenlandsche en buitenland sche politiek in de handen van Schusch nigg. Het ministerie steunt op dezelfde elementen als voorheen en ministers be- hoorende tot de Heimwehrkringen blijven er deel van uitmaken. Kanselier Schuschnigg neemt in zijn hoedanigheid van leider van het Vader- landscbe Front het bevel op ach over de militie, die van dat front een zeer bo- langrijk deel uitmaakt. Binnenkort zal een wet worden uitge vaardigd inzake de hervorming van het Vaderlandsche Front. Heimwehr-lmrlood sterk verzwakt Ondanks het zitting nemen van Heim- wehr-vertegenwoordigerg in het nieuwe kabinet, geldt de invloed en de positie van de Heimwehr door de regeeringswijzigmg als sterk verzwakt. Schuschnigg wordt thans beschouwd als de feitelijke leider van Oostenrijk. De nieuwe regeering is een concentratie in den geest van de Dollfuss-politiek. EEN KIND VERBRAND? Boerderij in de asch gelegd. HARENKARSPEL, 15 Mei. Hedenmid dag ontstond hrand op de boerderij van den heer J. Brand Pz. De geheele boer derij werd door het vuur vernield. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan doordat een 4-jarig zoontje met lucifers heeft gespeeld in een schuur, waarin zich etroo bevond. Hst jongetje heeft men niet kunnen vin den, zoodat gevreesd wordt, dat het kind ka ds vlammén om het leven is gekomen. VREEMDELINGEN IN ABESSINIE VERMIST. ADDIS ABEBA, 15 Mei. Sedert de htaoht van den Negus, heeft men niets vernomen van een aantal vreemdelingen, meest zendelingen, die in het binnenland werkzaam waren. De Amerikaansche mis sie vermist een 60-tal personen, mannen «n vrouwen. Op het Amerikaansche consu laat weet men niets van hen. EEN GEHEIM ONDERHOUD. BERLIJN, 15 Mei. In Britsche diplo matieke en Duitsche politieke kringen be waart men het grootste stilzwijgen over het onderhoud, dat de Engelse he gezant Phipps Donderdagmorgen heeft gehad met Hitler, in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken, von Neurath. Dit bezoek hield verband met de Britsche vragenlijst, die op 7 Mei door Sir Eric Phipps aan von Neurath is overhang digd. Het eenige, wat men in Duitsche kringen verklaarde, was, dat dq Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk zal antwoorden op de Britsche vragenlijst. ONRUST IN PALESTINA. JERUZALEM, 15 Mei. De toestand in Palstina blijft spannen. De Britsche hoo- ge commissaris heeft den oppersten Ara bisch en raad bijeengeroepen en hem voor stellen gedaan inzake de immigratie van Joden. Na een beraadslaging van vijf uur wezen de Arabische leiders deze voorstel len van de hand- OPtlENBAREND CH ANTAGE-GEVAL. De „verdronken" automobilist. De justitie heeft te Amsterdam door het fn beslag nemen van een aantal beschei den. een chantage-geval weten te voorko men. De hoofdcommissaris van politie te Zurich had van de betrokkenen gehoord, dat een persoon, s uit Amsterdam afkom stig, een boek zou uitgeven» waarin na men en verdere bijzonderheden van deze Zwitsersdie familie vermeld werden, en voorts, dat hun medegedeeld was, dal de uitgave van het boek door het storten van een hoog bedrag voorkomen zou kunnen worden Donderdag had deze hoofdcommissaris een onderhoud met den officier van justi tie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, met het gevolg. datv eenige uren later reeds werd ingegrepen. Er werd een» huiszoeking verricht in een benedenhuis aan den Wil lemsparkweg. Hier wonen de ouders van den man, die het boek geschreven zou heb ben. Copie in beslag genomen. Inderdaad bleek, dat het boek al ge schreven was. Het was zoogenaamd een literair werk, doch de bedoeling ervan was de families uit het buitenland te compro- mitteeren. De politie heeft de copie, welke nagenoeg gereed was om naar een. zetterij gebracht te worden, in beslag genomen. De schrijver was niet thuis., De man is .een bade bekende van de justitie. Men zal zich herinneren, dat ruim twee jaar geleden op zekeren nacht een auto, welke te Amsterdam gehuurd was, te water reèd in de Morwede bij Sliedrecht. Een jonge man, die de sporen droeg van in het water te hebben gelegen, riep om hulp en vertelde, dat hij zich had weten te redden, doch dat'zijn broeder, die met hem in den wagen had gezeten, nog in het wa ter moest liggen. Er werd gezocht en ge zocht, doch behalve de auto werd mets op- D» ouders baalden er zelfs hel derzienden bij. maar bet lijk werd niet ge vonden. Na heel yeel zoeken bleek, dat er geen sprake was van een ongeluk, doch men had hier te doen met een listig complot om de gelden van de levensverzekering, welke een der broers (die nu verdronken heette te zijn) had afgesloten voor zijn ouders. Samen duwden zij de auto te water, een hunner maakte zich nat en de ander zette het op een loopen. Later liep het tweetal toch tegen de lamp en beiden .werden tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het is een dezer jonge mannen, die nu de (althans beweerde poging tot chantage ondernam en, het zoogenaemde literaire werk schreef. Ook daaraan is weer een geschiedenis 'Een geruïneerd leven. De jongeman was eenige jaren geleden verloofd met de dochter van de bewuste Zwitsersche familie. Hy bezat een goede betrekking te Amsterdam, die hij op ad vies van de ouders vjm het meisje opzeg de. ton einde in een naar het oordeel der Zwitsersche familie betere functie te Zu rich te worden geplaatst. Hij droomde al van een toekomst, waar in hij een hemel op aarde zou bezitten, doch de toekomstdroom werd wreed ver stoord. De verloving raakte uit en de jon geman was gedoemd zich te scharen in 't groote leger van werkloozen. Zijn finanri- eele middelen raakten uitgeput, terwijl hij door bittere ervaringen ook moreel ge schokt was. Dat alles deed hem het noodlottige plan opvatten om door het voorwenden van het auto-on geluk, de uitkeering van de verze kering machtig te worden. ERNSTIGE ONGEVALLEN. Jongen gedood, meisje zwaar Donderdag kwam een jongen, die onder Den Bommel op de fiets reed, in aanrij ding met een vrachtauto. De twaalfjarige Gornelis de Wit, wit school komende, kwam met zijn vijfjarig broertje op den bagagedrager van zijn fiets aanrijden. Toen de jeugdige wielrij der den langzaam rijdenden vrachtauto wilde passeeren» zag Jiij niet, dat uit te genovergestelde richting eveneens een vrachtauto naderde. Hoewel de bestuurder hiervan nog probeerde uit te wijken, was een aanrijding niet te voorkomen. De kleinste jongen werd op den berm van den weg geslingerd en liep slechta lichte ver woningen op. Zijn broer echter viel met het hoofd tegen een spatbord van den auto. Hij werd met een zeer ernstige schedelbreuk en twee gebroken beenen op genomen. In het ziekenhuis Ie Dirksland is hij overleden. Te Baarn is de M-jarige Tina Gfelen Ib de Hoofdstraat onder een auto van den heer H. uit Bunschoten terecht gekomen. Hetmeisje geraakte zóó tpsschen de vooras en den grond vast, dat de auto gekanteld moest worden. Het kind had een arm breuk en verschillende verwondingen op- geloopen en klaagde over inwendige pij nen. In zorgweWcenden toestand Is zij naar bet ziekenhuis overgebracht. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. PRINS EUGEN IN ONS LAND. Particulier Gedurende enkele dagen vertoeft hier te lande Prins Eugen van Zweden, jong ste broer van koning Gustaaf. Prins Eugen, die bekend is afe een van de voornaamste Zweedsche kunstschilders, is gisteren te Rotterdam aangekomen, waar hij een bezoek heeft gebracht o.a. aan het nieuwe museum Boymans. Donderdag was de Prins, wiens verWijf hier te lande een volkmone particulier ka rakter draagt, te 's-G raven hage. De Zweedsche gezant bood toen ter oere van Prins Eugen een lunch aan. NOODLOTTIGE BRAND. Vier dooden in een cabaret Terwijl in San Francisco in een caba ret een danseres, Viola Lamonte, een fak- kfiWans uitvoerde, vloog het gordijn in mrarid. Er ontstond een paniek in de zaal en vier personen zijn onder den voet ge- loopen of levend verbrand Er zijn negen zwaar gekwetsten. Drie leden van *t or kest werden ongedeerd te voorschijn ge haald uit een ijskast, waarin zij waren gevlucht. ENGELSCH GENERAAL OVER LEDEN. „De laatste der kruisvaarder*". Veldmaarschalk Lord Allenby, een d«r grootsche Britsche legeraanvoerders uit den wereldoorlog, is op 75-jarigen leeftijd overleden. „Den laatsten der kruisvaarders" noem den de Engelsche bladen hem, toen de ais een vorst ingehaalde legerbevelhebber op 16 September 1919 te Londen terugkeer de, toegezongen door 4000 schoolmeisjes en toegejuicht door een ontzaglijke me nigte. De veroveraar van het Heilige Land en bedwinger der Turken had zich voor goed een plaats veroverd in de harten van het Engelsche volk. Op 27 April 1861 in Felixtowe House m het graafschap Suffolk geboren, was Edmund Allenby van jongsaf voorbestemd voor den militairen dienst. Nadat hij het Royal Mil tary College had afgeloopen, volgde zijn aanstelling bij het regiment der Inniskilling dragonders. Zijn regiment werd naar Zuid-Afrika uitgezonden om de Hottentotten te bedwingen. Ook tegen de Zoeloes, die de Engelsche overheer- sching moede waren, is hij in het veld ge weest. AMY MOLLISON HEEFT PECH.' Heden naar Londen. Amy Mollison vertrok Zondagnacht van Kaapstad voor haar retourvlucht naar Londen. Zij vloog eerst naar Mjika, waar zij Maandagmiddag aankwam. Dinsdags middags arriveerde zij te- Juha en "Woens dag om 1906 zette zij haar vliegiui te Gairo aan den grond. Donderdagochtind vertrok zij weer, bereikte Athene om 11.25 en vertrok weer spoedig om te trachten in één ruk Londen te bereiken. Op deze laatste étappe heeft zij ichter haar buitengewoon snelle reco-d vlucht moeten onderbreken wegens slecht weer ea is te Graz geland. Ze bleef daar overnachteh en zou he den (Vrijdag) ochtend naar Londen door vliegen. Haar kansen op een verbetering van Tommy Rose'3 record zijn door di» onverwachte oponthoud nog lang n et ver keken: zooals m-*n weet. want zij breekt dit record, indien zij voor Zondagmorgen drie uur op Groydon weet te dalen. DE VERGIFTIGING IN JAPAN. Reeds vijftig dood en. Van de honderden personen, die bij een schoolfeesi te Haniaraat-00 bij Nagoya door rijstkoeken zijn vergiftigd, zijn tot dusver 50 overleden en 127 zyn er ernstig aem toé. De directmr der schooi heeft een zenuwcrisis getracht de hand aan zichzelf te slaan. Men schijnt met een wraakneming van een ontslagen bediende te doen te hebben; deze man is reeds ge arresteerd. Zitting van 14 MeL Dt suiker diefstallen li Wad dinxveen. De rechtbank heeft in zijn zitting veen gisteren voortgezet de zaken tegen vier personen, die verdacht worden van he ling van de balen suiker, die dóór den be diende T. N. ten nadeele van de Coöpera tie „Ons Voordeel" to Waddinxveen wa ren ontvreemd. Indertijd moesten deze za ken worden aangehouden, omdat T. N., die in de zaai van de gebrs. Van A. als ge en ontvreemd, en die indertijd moesten worden aangehouden, omdat T. N, die ia de zaak van de gebroeders van A. als ge tuige gehoord moest worden, verdacht werd een aaksche verklaring Ie hebben afgelegd. Zooals men zich herinneren Ml fe T. N. ter zake van meieed door de rechtbank veroordeeld- Als eerste verdachten stonden terecht de gebroeders van A., n.l. de landbou wersknecht P. C. van A. uit Waddinxveen. en de expediteur D van A sit Gouda. Hnn was ten laste gelegd, dat zij suiker, die door misdrijf verkregen was, hadden gekocht. P. G. van A. werd tevens ver dacht, dat hij de gestolen balen suiker uit winstbejag had verborgen. De verdachten gaven toe, dat zq met de gestolen suiker te maken hadden gehad. Volgens hen zou den zij echter niet geweten hebben, dat de suiker gestolen was. Na lang aanhouden van den president gaf D. van A. toe het tenslotte wel begrepen te hebben, dat het met die éuiker geen zuivere zaak was Toch was hij er toen nog toe over gegaan een of twee partijen te koopen. Ook de ontkenning van P. G. van A nam de president niet aan. Hij wees er dezen verdachte m. dat hij toch wist, dat T.' N. bij den caféhouder J. vrij verterin gen mocht maken, waarvan hij zeer veel geprofiteerd heeft. Verd. had moeten be grijpen, dat' J. niet voor niets zoo vrijge vig tegenover T N. was. T. N. verklaarde, dat hij de weggeno men balen suiker eerst bij v. d. S. had ge bracht en later bij den caféhouder J. Reeds toen was verdachte P. C. van A. met alles op de hoogte. Later heeft ge tuige met P. G. van A een regeling ge troffen, waardoor het getuige mogelijk was de gestolen balen in de schuur bij Van A te brengen, waarna P. C. van A. er voor zorgde, dat de balen aan zijn broer D. van A werden verkocht. Ook te gen D. van A. heeft getuige wel degelijk gezegd, dat de suiker g'estolen was De chef-velxPwachter van Waddinxveen A. M. de Witte, verklaarde, dat beide ver dachten in het voor-onderzoek een beken tenis hadden afgelegd. Het O.M. zeide, dat de oude vader van A. aan de (j^ooperatie „Ons Voordeel" een bedrag van f 800 had betaald, om daar mee de schade te vergoeden, die deze coö peratie mede door de handelingen van zijn zoons had geleden. Voor de terecht zitting hebben T. N. en deze verdachten, naar later gebleken is, een café in de na bijheid van het gerechtsgebouw bezocht. Vermoedelijk heeft N. zich daar moed in gedronken voor de verklaring, die hij ten gunste van deze verdachten heeft wil len afleggen Dat heeft voor hem treurige gevolgen gehad. Dadelijk na de zitting, toen spr. een onderhoud met hem had, had hij toegegeven een valsche verklaring voor de rechtbank te hebben afgelegd, want dat de gebroeders van A. wel dege lijk geweten hadden, dat de suiker gesto len was. Dezelfde verklaring dus, die T. N. thans op de zitting heeft afgelegd. De verdachten leggen nu nog geen ruiterlijke bekentenis af en volgens spr. kunnen zij niet in aanmerking worden gebracht om met een voorwaardelijke straf of 'n geld boete te worden gestraft. Het O.M. eisch- te tegen ieder 3 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam, heeft uiteengezet, dat men in T. N., die immers wegens meineed veroordeeld is, niet zooveel vertrouwen mag stellen, dat deze in alle details geloofwaardig mag worden geacht. En op de details komt het hier aan. Pleiter heeft vervolgens op ee nige verzachtende omstandigheden gewe zen en ten slotte gevraagd den verdachten éen voorwaardelijke straf op te leggen. Vervolgens heeft terechtgestaan de ca féhouder G. V uit Gouderak, die van D. van A. eenige balen suiker had gekocht, wetende, dat deze suiker van- diefstal af komstig was Verdachte gaf toe van D. van A onge veer 10 balen suiker te hebben gekocht. Van A. had hem gezégd, dat het gesmok kelde suiker was. en verdachte had dit geloofd Het is nooit in hem opgekomen, dat de suiker, die hij van Van A. kocht, gqstolen zou kunnen zijn. De bedrijfsleider van de Coöperatie C Graafland, verklaarde, dat er in Decem ber van liet vorig jaar ontdekt werd, dat uit de bakkerij herhaaldelijk su ker werd wegg.nomQji. De verdenking viel tenslotte op T. N., die van de gelegenheid, dat hu to, om tolkeoe een of tmm balen wwg,'"lÉ alleen in de bakkerij was, gabrnik maak-] nemen De inkoopwaarde van een haal suiker had f 23 bedragen. D. van A die thans als gettdg» gehoord werd, verklaarde aan verdachte gesmok kelde suiker te koop te hebben aangebo den. Voor f 17.50 per baal heeft getuig» 10 balen aan hem geleverd. Het O M. was van meening, dat kimt schuldheling bewezen is en be* wacht» f 60 boete subs. 30 dagen hechten». Tenslotte hoeft bakker A X ia T. trfl Schoonhoven terechtgestaan, die yen de* vorigen verdachte vier bal^n suiker lege» f 18.50 had gekocht. Ook deze verdacht^ zeide niet anders geweten te '.ebben, dart dat de aangeboden suiker gesmokkeld was Na vier balen betrokken Ie hebbenJ had hij Y. gezegd, liever maar geen suij ker meer van hem te willen koopen. En zat voor hem slechts gering voordeel aan en daarvoor wilde hij het groote risicon dat bq hem gesmokkelde suiker zon woni den gevonden, niet loopen. De caféhouder C. V„ thans aJs getuig^ gehoord, verklaarde, dat hij inderdaad d» suiker als gesmokkelde waar had new* kocht. Het 0JT-, ook fn Üew zaafc selnrïdbaé ling bewezen achtend, rischte f 40 boet^ subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraken 28 Mei. - Gevaarlijke schutter te Good ah Op 23 Feburari was J. de J-, Hit Gondrt bezig met het schijfschieten met een buk» in den tuin van zijn woning aan del. Graaf de Bloisstraat. Er kwamen twee» jongens boven de schutting uit, juist bo ven de plaats, waar de schijf was opge hangen. De J. gebood den jongens van de schutting weg te gaan, wegens het daar aan verbonden gevaar. Inderdaad volde den de jongens aan dat bevel, toen De J. dreigende de buks in hun richting hield. Doch even daarna verscheen het hoofd van een hunner weer boven de schutting. De J. had daarop in de richting van den jongen geschoten en het kogeltje had hem aan diens voorhoofd geraakt. De J. hepft zich nn wegens poging tot doodslag, subs, mishandeling voor da rechtbank te verantwoorden gehad. Verdachte gaf toe op den knaap ge schoten te hebben, doch beweerde dat bet slechts per ongeluk was geweest. Toen het hoofd van den jongen voor de tweede maal boven de schutting uitkwam, was hij driftig geworden en door een onwille keurige beweging, die hij toen gemaakt heeft, schijnt het schot te zijn afgegaan. De bedoeling om den jongen van het le ven te berooven, of om hem zwaar licha melijk letsel toe te brengen, had hjj nooit gehad. De 10-jarige J. P. Vergeer bevestigde de verklaringen van verdachte. Hij was inderdaad, na eerst aan het bevel voldaan te hebben, voor de tweede keer met zijn hoofd boven de schutting uitgekomen, toen het kogeltje zijn voorhoofd trof. De vader van den gewonden knaap nel- de, dat er van burenruzie geen sprake was geweest. Volgens den vader moet het gebeurde aan een louter ongeluk worden toegeschreven, zij het ook; dat verdachte wel wat slordig met de buks is omgegaan. Een reden om zijn kind naar ly»t leven te staan is er niet geweest. Deze getuige drong er op aan. dat de rechtbank ver- d^ichte met de uiterste clementie zal be handelen Het O.M. achtte mishandeling bewezen eb eischte f 25 boete subs. 10 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen buks. Uitspraak 28 Mei. Veertien inbraken geplengd. Tot een gevangenisstraf van respectie velijk 2'/» jaar en 2 jaren, voor beiden met aftrek van de preventieve hechtenis, heeft de rechtbank veroordeeld A. W. Th. van L en G. P., die zich aan een reeks van inbraken hadden schuldig gemaakt, o.a. te Nieuwerkerk a.d. IJssel. waar zij inbraken ten huize van A. de Gies, waar een radiotoestel, een fototoestel en eeniga gouden en zilveren sieraden werden weg genomen, ten huize van J. Lengkeek waas zij, behalve eenige waardepapieren nog f 245 aan geld vonden. Dc zakenman die niet gere geld in ons blad a d ve rt e ert, wordt door het publiek vergeten 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sehoonhovenschc Courant SuiIcnlanJsckc Si|Jragc* In de nieuwe Italiaansche bankwet zijn le groote banken tot staatsinstellingen verklaard en ook de kleinere banken staau onder invloed van den staat. Bovendien wordt thans de nationalisatie van de ge heele wapenindustrie aangekondigd, zoo dat alle particuliere wapenfabrieken op den duur zullen verdwijnen. Monopolisee- rnig van alle ondernemingen wordt be slist vau de hand gewezen, doch het haugt er slechts van af, welken uitleg men aan heibegrip sleutelinduslrie geeft, welk ar beidsveld cr tenslotte nog voor het parti culier initiatief over zal blijven. 'Dank zy de eigen kolenvoorziening hoopt men den invoel van kolen binnenkort met 40 a 60 pCt. téLdoen afnemen. Het boren naar petroleumlichter heeft zoo goed ate geen resultaten opgeleverd, doch ijzererts en mangaanerlsen is er genoeg in den Wat de geldmiddelen betreft, verzekerde de regeering, dat de geldcirculatie in lla'iö in verhoudingen tot de deviezenkoeisen gehouden was en verder, dat de koop kracht van het geld, gemeten zoowel naar de groothandels als naar de detailprijzen, sinds het begin der sancties geeu wezen lijke veranderingen heeft ondergaan. Slechts enkele buitenlandsche goederen zijn in prijs verhoogd. De regeo: ing heeft met de economische toestand rekening ge hóuden en d® prijzen gecontroleerd, zoodal in ieder geval speculatieve prijsverande- ringen verhinderd konden worden. Voor sommige goederen schijnt deze be wering wel juist te zijn, maar het feit, dat in vele producten ersatzmiddelen verwerkt zijn, bewijst dat kwaliteitsveranderingen dikwijls in de plaats van prijsveranderm- gen zijn getreden. De nominale loonen zijn weliswaar niet "verlagd ,doch ook de reële loonen hebben geen veranderingen van beteekeuis onder gaan en de arbeiders waren er door de dalende werkloosheid in ieder geval op vooruit gegaan. Inderdaad viel op de Ita liaansche arbeidsmarkt onder den invloed van den oorlog en de arbeidsbehoefle in Oost-Afrika een groote ontlasting op te merken, die ook hieruit bleek, dat gedu rende langeren tijd de vraag naar vak arbeiders zeer groot was en in eenige vak ken zelfs niet gedekt kon worden. Italië moet geld hebben. Deze ontlasting van de arbeidsmarkt zal natuurlijk voorloopig nog aanhouden. Mussolini zal verschillende honderdduizen den jonge lieden vooreerst in het nieuw veroverde koloniale rijk moeten laten blij ven, om het werkelijk geheel in beslag ie kunnen nemen. Want tot op het ooginblik ia hij wel met een troepenmacht in het hart van het land doorgedrongen, maar rechts en links en zuidelijk daarvan lig gen echter gebieden, drie maal zoo groot als Italië,sdie nog nimmer door de voeten van een zwarthemd betreden zijn! Wie zal echter de exploitatie van de bodemschatten van dit gebied financieren? Italië heeft bij de verovering van Abes- sinië alle financieele hulpbronnen zoo goed als uitgeput. Thans moet men over gaan tot het vormen van een bestyur, dat BINNEN TWAALF UUR.... 6 In het compartiment, dat hij zoo juist Verlaten had, sloeg een ander eveneens het gehaaéte publiek gade en zag ook nie mand over het hoofd. Het meisje was even geïnteresseerd als haar imposante coupé-genoot en even vaardig als hij in het verbergen van haar belangstelling. Maar als iemand van de passagiers van de 5 uur 18, genoeg beteekenis bezat om deze belangstelling gaande te maken, moest hij zich of heelemaal vooraan, of beelemaal achteraan in den trein bevin- deu In het middengedeelte van de expres was geen spoor van zulk een bezondere persoonlijkheid te bekennen. „Dineert U voorbij Ipswich, miss Leve ridge?" vroeg Freddy plotseling, een mi nuut voor de trein zffch weer in bewegiug rett«. Ze keek hem verbaasd aan, maar haar oogen waren het volgènd oogenblik w$er op het perron gericht. >,Hoe kent u mijn naam?" uroeg ze rus- dg. „Uw vrienden hebben dien bij het af- •cheid gebruikt," was het antwoord. „En U ontleent daaraan toestemming.." „0 neen, beelemaal met. Ik vrees dat ik de dingen zonder toestemming begin te doen ik béb nog iets vesl brutalers ge daan, dan u. met txw achternaam aan te •preken." „Ik veronderstel, dat U van me ver wacht, dat ik vraag wat dat is?" „Ik heb een tafeltje voor twee personen in d«, restauratiewagen- gereserveerd." deelde Freddy mee. „Wat zegt u vafi zoo'n onvergojjjkelijke vrymowiigheid?" „a* ia Snamoedig," be- ROMB} 11 Mei 1936. in de eerste jaren nog zal moeten steunen op militaire troepen. Dit beteekent, dat Italië, buiten de 2 milliard lire, die de Ahessynsche oorlog reeds gekost heeft, nog groote sommen in Oost-Afrika ter be schikking zal moeten stellen.o Het zal deze sammen beslist niet meer in "eigen land kunnen opnemen. Het zal buitenlandsche credieten moeten zoeken. Het juiste tijd stip, waarop met deze onderhandelingen een aanvang kan worden gemaak', moet nog bepaald worden. Misschien dat Enge land er lang geen slechte zaak in zat zien, indien Italië tegenover een Engelsche leu ning zich bereid verklaart, Engelsche be langen aan het Tanameer te erkennen. Er zijn zaken te doen. De Amerikaansche industrje ziet in een exploitatie van de Ahessynsche bodem schat len een mogelijkheid tot groote zaken. Sinds de Rickett-coneessies gelooft de ge heele wereld aan Ahessynsche petro't uta. De Amerikanen hebben groote ervaringen op het gebied van exploitatie van petro leum opgedaan. Bovendien heeft Amerika uit een oogpunt van concurrentie belang bij eventueele nieuwe Ahessynsche olie velden. Het zou de Amerikaansche olie maatschappijen wel een flink crediet waard zijn, indien zij in Abeésynsche olie- aangelegenheden een hartig woordje kon den raedespreken. Frankrijk is voor wal de veiligheid van zijn spoorweg Dzjiboeti—Addis Abeba be treft. in de toekomst geheel op den goeden wil van de Italianen aangewezen Deze zouden bovendien een nieuwen spoorweg van Addis Abeba naar een van de beide Italiaansche havenplaatsen aan de Roode Zee kunnen aanleggen. In ruil voor een leening, zou Rome waarschijnlijk wel be reid zijn, Frankrijk in dit opzicht gerust stellende verklaringen te geven. Abessinië kan slechts met behulp van buitenlandsch kapitaal ontsloten worden, doch de onderhandelingen daarover zullen een onderdeel vormen van het groote di plomatieke spel, dat thans gaat beginnen. (Nadruk verboden.) DE NIEUWE GOUVERNEUR-GE NERAAL. Benoeming begin Juni De minister van Koloniën, dr. Colijn. heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij in het begin van Juni een nieu wen gouverneur-generaal van Nederl- Indië denkt le kunnen benoemen. MINISTER OPENT DE A.V.R.O.- STUDIO. Op 2 Juli. Naar'de „Radio-Bode" meldt, *zal, naar verwacht mag worden, de nieuwe Avro- Studio te Hilversum op 2 Juli as. door minister De Wilde geopend worden. Voor de Avro-leden is de feestelijke vie ring dezer opening op 5 Juli vastgesteld. vestigde ze, maar er was geen verwijt of afkeuring in haar stem. „En het was bovendien ook heel ver standig, vervolgde Freddy thans, evenals zij naar het perron kijkqnd en bemerkend dat de rug van den grooten mijnheer in beweging kwam. „Toen ik voor mijzelf een plaats ging bespreken dat was op mijn expeditie naar den armen kerel wiens toe stand u zoo interesseerde kwam ik tot de ontdekking dat vrijwel alle plaatsen al weg waren. Er was alleen nog maar een klein tafeltje vrij en daar,op heb ik toen maar gauw de hand gelegd." „Dat was zeker heel attent van n. Maar hebt u er wel aan gedacht, dat lang niet alle reizigers in den trein dineeren, dus dat u geen zekerheid had dat ik het zou doen?" „Daar heb ik het maar op gewaagd!" „En bovendien, het was toch mogelijk, dat ik zelf al een plaats had besproken?" ,.Ik heb mij vergewist, dat geen plaats op naam van Miss Leveridge gereserveerd was." De gelaatsuitdrukking waarmee ze hem aankeek, was bepaald grappig. „U schijnt ervan te houden de dingen grondig te doen," stelde ze vast. Freddy's stoutmoedigheid nam toe. rEhik geloof dat ik mij nog niet heb voorgesteldmijn naam is Freddy Reeve." „En nu, denk ik, moet ik wel met u dineeren?" De dikke rug begon zich om te keeren. „Alleen als het met uw Bedoelingen strookt," antwoordde hij, snel zijn stem dempend. „Van eenige verplichting is geen sprake." De rug had zich thans geheel omge wend en de indrukwekkende mijnheer kwam langzaam hun richting uit. De stem Vim het meisje klonk even zacht als die van Freddy, toen ze zei; „Ik weet het nog met zeker; ik zal met DE GEZONDHEIDS- EN VOEDINGS TOESTAND DER WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken heeft 'n commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen een onderzoek in te stellen naar den gezondheids- en voedingstuestand\an dq werkloozen in Nederland en hem ter zake rapport uit brengen. Tot lid, tevens voorzitter van deze com- m ssie is benoemd de heer R. N. M. Eijkel, arts, hoofdinspecteur van de volks gezondheid te 's-Gravenliage. Secreta resse is mej. mr. G. A A. Bloemarts, com mies bij volksgezondheid. DE DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK. De minister van Sociale Zaken. mr. M. Slingenherg heeft bij een bespreking met vertegenwoordigers van de besturen der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Eindhoven en Groningen betreffende de nieuwe d stribu- tie van gehakt in blik. medegedeeld, dat met een bpperkte hoeveelheid een proef zal worden genomen. Att deze proef slaagt zullpn de depar- teqfwrten van Landbouw en V'sscherij en van Sociale Zaken zoo spoedig mogelijk overleggen of de proef in een definitieve regeling zal kunnen worden omgezet, waarbij dan ook de andere vleeschfabri- kanten zullen worden betrokken. De vertegenwoordigers werden in de gelegenheid gesteld, het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den goe den smaak en alle gemeentebesturen zeg den gaarne hun volle medewerking voor een slagen der proef toe Het is de regeering gelukt, den prijs van 35 cent 'per bus te handhaven. DE UITBREIDING OER INDISCHE VLOOT. De minister van Koloniën, dr. Golijn, heeft Donderdag in de Eerste Kamer me degedeeld, dat hij zijn voorstellen, met be trekking tot de uitbreiding van de vloot in Indië gereed heeft. Deze zullen in de ver gadering van den ministerraad van de volgende week worden behandeld. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD Ook handlanger achter slot en grendel. Te Rijsoord heeft de gemeente-politie K. S. gearresteerd, in wiens woning aan den Rijksstraatweg naby de VooCweg Zon dagavond brand is uitgebroken, waardoor levensgevaar ontstond voor de bewoners van het aangrenzende pand, die zich reeds te bed hadden begeven. S. was bij het uitbteken van denbrand afwezig, doch hij heeft hekend den 18-ja- rigen J. W. Th. te Rijsoord te hebben he rtogen, de brand te stichten, waarvoor hij later, na de uitbetaling van de verzeke ringsgelden, een belooning zou krijgen- Ook Th. is in arrest gesteld. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Wielrijder te Breda gedood. In den nacht van Woensdag op Don derdag kwam te Breda de portier G. Oos terhout per fiets uit de richting van den Marktsingel de Nieuwe Cinnekenslraait oprijden. Hij verleende geen voorrang aan een naderenden auto, met het gevolg, dat hij door het voertuig gegrepen werd en hoogst ernstig- werd verwond. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het Sint- Ignatius ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De por tier was gehuwd en vader van negen kin deren. NIEUWE SCHENKING VAN SIR HENRY DETERDING. Aan het Rijksmuseum. Naast de schenkingen aan het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage en het Museum Boymans te Rotterdam, beeft sir Henry Deterding thans ook liet Rijksmuseum te Amsterdam bedacht. Aan dit museum heeft hij geschonken een „Avondlandsc Lap" van Aert van tier Neer en een figuurstuk van Adriaen van Ostade. Deze beide prachtige en kostbare werken zijn inmiddels reeds geplaatst. Bovendien beeft de heer Deterding toe gezegd, aan lie' Rijksmuseum 20 schilde rijen uit zijn verzameling in bruikleen te zullen afstaan. Het zijn werken van voor aanstaande Italiaansche, Frausche en Hollandsche meesters. VALSCHE COGNOSSEMENTEN. Sluwe Grieksche oplichters. De polit:e van Piraeus (de voorhaven van Athene) heeft een bende oplichters ontdekt, welke er werk van maakte cog nossementen te vervaardigen van goede ren. waarvan zij ten onrechte hadden op gegeven, dat ze naar Londen of andere havensteden waren gezonden. De leider der bende is gearresteerd; hij zou hand langers in de meeste Europeescbe hoofd steden hebben. Bij een huiszoeking zijn eenige valsche stempels in beslag genomen, zooals die door in Griekenland gevestigde reederijen worden gebru kt. Op de vervalschte cognossementen wer den aanzienlijke voorschotten bij bank instellingen opgenomen: Britsche banken zijn voor vele duizenden ponden bena deeld. DE „HINDENBURG" GELAND. Thuisvlucht in ruim 49 uur volbracht Donderdagochtend kwart voor zes is de „Hindenburg" op het nieuwe vliegveld te Frankfort geland De tocht van Lake- hurst (Vér. Staten) naar Frankfort ia in 49 uur 3 minuten volbracht. NIEUWE GEWELDDADEN IN PALESTINA. Twee Joden gedood. De toestand in Palestina blijft onrus tig, de staking van de Arabieren duurt voort en er hebben opnieuw dadefl Van terreur plaats gehadv Naar de oude wgken van Jeruzalem is politieversterking gezonden, aangezien hier twee Joden zijn gedood. In vele deelen des lauds is de oogst verbrand en ook andere goederen gingen in vlammen op. De politie heeft hedenochtend twee Ara bische demonstraties uiteengejaagd. Hier bij zijn geen slachtoffers gevallen. In het Britsche Lagerhuis deelde mi nister Thomas in antwoord op een vraag mede, van den Hoogen Commissaris be richt te hebben ontvangen, dat bij de: jongste onlusten in Palestina ruim G00 personen zijn gearresteerd, voor de groo te meerderheid Arabieren. HAAR RHEUMATIEK EN ZIJN SPIT VERDWENEN. „Jaren leed ik aait rheumatische pij nen. Ik begon met evenveel hoop in Kru- schen Salts als ik zou gehad hebben om de ..Irish Sweepstake" te winnen. Toti nnjn vreugd" deed het mij zooveel goed,' dat ik maandenlang zonde* onderbreking met Kruschen ben doorgegaan. Niet alleen, dat mijn pijnen verdwenen, mijn teinti werd nu ook heter en mijn oogen stonden weer helder. Maar nu nog hot mooiste:. Mijn man had een ernstige aanval van spit. Maar hij wilde geen Kruschen ne men. Iedere morgen deed ik nu de dage- lijksche dosis in zijn eerste kop thee. ook deed ik het hij kleine beetjes in de groen te. Het resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde was hij verstomd Maar toch kreeg ik van hem een prachtig paar bonthandschoenen als belooning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F. G. te L. Rheumatische pijnen, spit en ischias ontstaan doordat afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt. Uit deze af valstoffen vormt zich het gevaarlijke uri nezuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheumatische zwellingen in spieren en ge wrichten. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganén lever, nieren en inge wanden aan tot krachtigor werking, waardoor de afvalstoffen worden verwij derd en het bloed gezuiverd wordt De pij nen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, bovendien voelt ge U frisscher en „fitter", het is of met het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij al'e apothekers en erkende dro gisten a 0 90 en 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voor komt. (Adv.) ZEN DRAMA. Te Kopenhagen zagen Woensdagavond eenige voorbijgangers een auto in groot» vaart in een der havens te^ water rijden» Zij hadden tevoren luid gegil van een vrouw uit den auto gehoord. Toen de auto, die onmiddellijk zonk, was opge haald, vond men er alleen het lijk van den bestuurder in. Pas later wer4 ook het lijk van de vrouw, die er in geslaagd was een ruit in te drukken en uit den wa$en te ko men. opgevischt. Het echtpaar had wegens voortduren- den onmin sedert eenigen tijd gescheiden geleefd. De man, die zeer jaloersch was, had reeds tweemaal eerder een poging tot zelfmoord gedaan. Bij de derde heeft hij zijn vrouw, tegen wie hij herhaaldelijk bedreigingen had geuit, mee in den dood genomen. t NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDIi dineerenals het met mijn bedoe lingen strookt. Ga vooruit zoodra de trein in beweging is. Wacht niet...." De groote mijnheer klom naar binnen. „Vijf minuten voor zevenen,", bromde hij een seconde later. „Nog een uur naar Norwich! Een heele tijd om door te ko- „Nu, ik ben van plan mijn tijd te vullen met dineeren," kondigde Freddy aan, eens klaps opstaande. „Ik ben blij dat ik eraan gedacht heb. mijn plaats te reserveeren. Het was net de laatste." Hij stapte den corridor in, terwijl dé dikke heer een beetje bedrukt keek. ,.De laatste plaats," sputterde hij. „Wel. dan visch ik achter het net. Ik had ge hooptHallo!" viel hij zichzelf in de rede: „Hij is weer den verkeerden kant uitgegaan." Dit laatste sloeg op Freddy. ,jJa, hij maakt niet den indruk dat hij veel hersens heeft," oordeelde het meisje met een schamped schouderophalen. „Ik hoop maar dat ze mij niet aan zijn tafel tje hebben gezét." Haar huurman keek haar nieuwsgierig aan. „Hebt h ook een plaats besproken?" *Ja." „Aha. Hm! Nu, laten we hopen dat nw vrees ongegrond is." „Ja, we moeten er maar het beste van hopen. Hoewel, ik ga toch niet direct." Een oogenblik keek de dikke mijnheer afwezig voor zich uit. Toen zei hij, op op gewekter toon dan hij zooeven gesproken had: „Och, dat is de krijgskans, zal ik maar denken, wanneer jk lipt straks zonder di ner moet stellen! En ik heb ten minste één pleine troost. Ik kan de plaats van onzen jongen iriend innemen, terwijl hij weg is." Hij ging in den hoek tegenover het meisje zitten en glimlachte: „Waar u de eerste minuten toch nog hier blijft, zooais u zegt, misschien..— J»h— WiH a dan wel een lichtstraal in mijn eenzaamheid laten schijnen en met een vervelenden ouden man praten?" Hij zweeg even. „Rookt u gerust weer, als u zin hebt! Laat ik u een sigaret aanbieden!" Hij haalde een sigaretten koker voor den dag. „Ja, ja, ik weet wat u denkt! Ik heb beweerd, dat ik nooit rookte en niet tegen rook kou. De kwestie is, dat onze jonge, vriend me tot die kleine jokkerq prikkelde. Want in derdaad rook ik wel eens haar hoogst zeldenhoogst zelden...." Hij knipte den koker open en hield baar dien voor. De inhoud was van hetzelfde merk als de onopgerookte sigaret, die de Londenaar onder zijn zitplaats gevonden Ontdekkingen. Natuurlijk was Freddy met opzet den verkeerden kant opgegaan. Hij wilde nog eens een kijkje nemen bij den man in bet donkerbruine pak, alvorens zijn plaats in het restauratierijtuig in te nemen en hij was volmaakt bereid daarvoor de kans te loopen, voor hoogst onintelligent, althans voor iemand zonder oriëntatievermogen te worden gehouden. Het compartiment, waarin hij den man m het bruin gezien had, bevond zich een paar w§gons naar voren in den trein. Toen hij de tweejie der smalle, schokken de landengten, die de wagens onderling verbinden, passeerde, bonsde' een gestalte tegen hem op. t,Ken je niet uitkijken waar je je voe ten neerzet?" informeerde de gestalte/ „Goeie genade," riep Freddy uit, den ras-Londenaar herkennend. „Ik geloof dat het ditmaal Uw beurt is, om verontschul digingen aan te bieden." „Loop naar degrauwde de Londe naar en drong door. Hij schijnt specialiteit in botsingen te zijn," filosofeerde Freddy. Hij zette zij* korten tocht voort. Ahal Hier was de be wuste coupé. Hij keek naar binnen. Het compartiment was leeg. „Hij is weg!" constateerde Freddy lich- teiqk verbaasd, hoewel hij niet wist waar» om hij eigenlijk verbaasd was. De man kon immers in Ipswich uitgestapt zijn. „Ja, maar ik kan mij niet herinneren, dat ik hem in Ipswich heb zien uitstap pen," flitste Freddy door het hoofd. „Ik weet dat ik naar zijn wagon heb gekeken, toen de trein stopte. De deur is nie( open gegaan. Niemand stapte uit." Neen, hij was uiet uitgestapt. Daar was zijn bruine handtasch. Dat was voldoende bewijs, dat de man nog in den trein moest „Ezel, die ik ben," mompelde Freddy het volgend oogenblik. „Als iemand nu langs onze coupé kwam om mij te zoeken, zou hij me ook niet vinden! Waarom niet? Omdat ik naar den restauratiewagen hen gegaan om te dineeren! Daar is die knaap ook. In den restauratiewagon...." Evenwel, de man in liet bruine pak maakte niet den indruk van iemand die vier shilling sixpence voor zijn middag maal spendeert. Een pakje boterhammen in een krant lag meer in zijn lijn. Wel alle-menschon! Daar lag een krant, die er uitzag, alsof zij als emballage voor boter hammen had dienst gedaan.... Freddy deed een stap naar voren. Ja, do kruimels zaten er nog op. Maar die kruimels waren niet hetgeen Freddy Reeves aandacht thans geboeid hield. Die krant bevatte iets veel aantrekke lijkere en belangrijkers: een portret van Miss Lydia Leveridge, de meest gezegen de onder alb meisjes, met wie hij over luttele minuten zou dinperen! Het portret lachte hem toe uit de krie bel ig-bedrukte kolommen der sociëty-ru- briek. £Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2