ivomoL I HATCHES /"HATCHES Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand maTCÜFS Van Kondom cMooêz unite taacka l'HH'HiH'Hé Alléén voor Vrouwen VRIJDAG 15 MEI 1938 Muziek- en Zangconcours te Bergambacht Bergambacht. Aan bet concours, uitge schreven door de harmonievreenigiog „Excelsior' op 21 Mei (Hemelvaartsdag) nemen de volgende vereeni#111 gen deel: Derde afdeeling harmonie (verplicht nr. Muguette-Andrieu): Harraonievereeniging „Sliedrecht" te Sliedrecht. Tweede afd. fanfare (verpl. nr. Ouver ture la Charmante - Sam, Vlessing): „St. Jozef" te Soest: „T.A V.E.N.Ute 's-Gra- vendeel; „T.A.V.É.N.U." te Alblasserdam. Eerste afd. mondaccordeon (2 vrije num mers): „Heilouw Ontwaakt" te Hellouw; „Bravo" te Maarsenveen Eerste afd. fanfare (Verpl. nr. Suite Amusante J. E. Bars: „Oefening Kweekt Kunst" te Streefkerk. Eerste afdeeling harmonie (verplicht nr. Fantasie l'Arlésienne Bizet Blé- manty: „Excelsior" te Ammerstol; „Ex celsior" te Lekkerkerk. Afd. uitmuntendheid fanfare (verpl. nr. l.es Francs Salien Gadenne): „Apollo" te Nieuw-Lekkerland; „Graafstrooms fanfa re" te Molenaarsgraaf-Brandwijk. Eere-afd. fanfare (verplicht nr. Marche Solenelle Parts): D H.T.S.T.Ü. te Ber- kenwoude. Eere-afd. harmonie (verplicht nr. Fra Diavo o Auber): „Kunst en Vriend schap" te Zoetermeer. Superieure afd. fanfare (wpl. nr. Tar- tarin de Tarascone Marcel Poot): „Ex celsior" te Alblasserdam. „St. Jozef" te Zoest. „Bravo" te Maar senveen en „Excelsior" te Ablasseidam nemen deel aan den marschweds rijd Vierde afd, mannenkoren (verplicht nr. Lenteliedje - Senocan): ^Nut en Genoe gen" te Bergambacht. Vierde afd. kinderkoren (2 vrije num mers): „de Jeugdige zangers" te Beig- ambacbt; „Stolwijks Kinderkoor" te Stol wijk. Derde afd. Gebm. Koren: eVrplicht no. Angelus -Vlessing): „Amicitia" te Nieuw-Lekkerland; JJe Stem des Volks" te Schoonhoven. Derde afd. kinderkoren vrije nrs.): „Vriendsehap's Kleinkoor" te Berkenwou- de. Tweede afd. kinderkoren (2 vrije num mers): „Zangvogeltjes" te Haastrecht. Tweede afd. gem. koor (verpl. nr. Wie geliedje H. Zanen): „Volksonderwijs" te Reeuwijk. Eerste afd gem. koor: (verpl. nr. Toch zal de Lente Hemel): „Onderling Ge- ,.Nut en Genoegen' „Zanglust" te Bergam- not" te Westi Bergambacht; bacM. Afd. uitmuntendheid mannenkoren (Verpl. nr. Ontwaak, scboone zee 01- man): „Zanglust" te Alblasserdam. Eere-afd. gemengd koor (verpl. nr. O zoek 't licht Sieking): „Zuider-Tuin- dorp" te Rotterdam; „Aurora" te Ammers tol. VARKENSFOK- EN VERKOOPDAG. Giessen-Nieuwkerk. Bij prachtig zomer weer werd Woensdag, op het terrein van P.V.V., een varkens fok- en verkoopdag gehouden. Reeds heel vroeg in den mor gen was er een groote bedrijvigheid mtl het in orde maken der hokken, het aan voelen van stroo, het gereed maken van de consumptie-tent, alsmede de stand van de firma Bonda, welke aan eiken bezoeker gratis koffie aanbood. Ten ongeveer 8 uur begon reeds de aanvoer van varkens, wel ke uit Verschillende dec'ert der provincie moesten komen. Om 10 uur waren de laat ste heesten aangevoerd. De voorzitter der plaatselijke vereeniging, de heer T. de Jong, nam toen het woord. Hij wees erop dat in de laatste jaren in de maand Mei te Gorinchem een verkoopdag van gere gistreerde varkens werd gehouden, welke verkoopdag gelijk kwam met den gewonen Maandagsche maiktdag, wat door veie fok kers betreurd werd, omdat die verkoopdag daar njej tot zijn recht kwam. Nu de var- kensfokyereemging alhier ongeveer 2H jaar besWt, fjeeft de vereeniging besloten, met medewerking van he't Z.H. Varkens stamboek. niet alleen een verkoopdag, inaa: tevens een fokdag te organiseereu. Volgens de inschrijvingen en aanbiedingen voor den verkoop, is er voor deze eerste fok-'en verkoopdag al zeer veei animo. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder den burgemeester, die zich bereid had verklaard, de officieele opening te verrichten. Bürgèmeester Diepenhorst zei, dat toen hij op verzoek van de heeren De Jong en EikeJenboom had be'oofd, enkele woorden tp spreken bij de opening van dezen eer sten varkensverxoopdag, spr zich later had afgev aagd: zal deze onderneming .-lagen? Het is een zwate tijd voor de landbouw- kn veehouderij, doch vooral de varkensprijzen zijn laag. M i at hel deed spr. genoegen, dat men ni*i bij de pakken blijft neerzitten, doch alles in het werk stelt om een zoo goed moge'ijk fokmate- riaal te verkrijgen in igden als deze kan men nog wel eerste kwaliteit verkoopen, üotb min lere sooilen gaan niet zoo vlot- Een dergelijke dag als heden is reeds meer gehouden, doch in Giessen-Nieuw- kerk gebeurt dit voor de eerste maal, dank zij de vereeniging, welke ruim 2 jaar ge leden hier is opgericht, om te komen tot een betere kwaliteit varkens. Die jonge vereeniging. met haar actief bestuur, heeft de organisatie van dezen dag duiven aan pakken en bet resultaat is een veel groo- ter aantal zendingen dan verwacht mocht worden. Spr. verklaarde dezen eersten toon- en verkoopdag voor geopend en sprak den wensch uit, dat deze dag nog door vele andere mag gevolgd worden, onder gunsti ger omstandigheden op maatschappelijk gebied. Hierna ving de keuring aan. De jury bestond uit de heeren ir. Rysenbeek en gwierstra te Utrecht, p aatsvervartger de heer Veiis te Jutfaas en arbiter de heer ir. Verhoeven te 's-Gravenhage. De uitslag was als volgt: Klasse A: Beeren, geboren tusschen 1 Aug. 1935—15 Febr. .1936: A. Broekhui zen te Heerjansdam. 2e prijs; K. Kore- vaar te Wijngaarden, 2e prijs; D. Bons te Giessen-N'ieuwkerk, eervolle vermelding; B. A. Bor te Noordeloos le en 3e prijs. Klasse B. Beeren, geboren tusschen 1 Jan. 193531 Juli 1935: Varkensfokver- eemging te Bleskensgraaf le prijs. Klasse C. Beeren geboren voor 1 Janu ari 1935: K. Korevaar te Wijngaarden, eerv. vermelding; G. Eikelenboom te Gies- sen-Nieuwkerk. id. met le en 2e pr.; W. de Groot I.zn. te Noordeloos 3e prijs. Klasse D. Zeugen geboren tusschen 1 Aug. 1935—15 Febr. 1936: Adr. de Groot Bz. le Giessen-Nieuwkerk 3e pr.; G. de Groot te Noordeloos 2e pr.; L. Uilenbogerd Ie Zoetermeer 2e en 3e pr. met eervolle veïm.; W. Slob Gzn. te Noordeloos idem; B. Bons te Giessen-Nieuwkerk idem; K. Korevaar te Wijngaarden idem, met 2e pr.; C. den Boer te Gie:-sendam 2e pr., G. Walraven te Giessendam. een eerste en tweede prijs; de Jong te Giessen-Nieuw kerk eervolle vermelding. Klasse E. Zeugeu, geboren tusschen 1 Jan 1935—31 Juli 1935: T. de Jong le Giessen-Nieuwkeik 3e prijs met eeiv. ver melding, F. A. v d. Berg te Bleskens- »raaf le pr.; A Blokland te Hoornaarl2e pr Klasse F. Zeugen, geb. tusschen 1 Aug. 1934—31 Dec. 1934 T de Jong te Gies sen-Nieuwkerk le pr.: A Korevaar Tz. te Giessendam 3e pr.; C. de Jong te Arkel 2e pr. Klasse G. Zeugen, geboren voor 1 Aug. 1934: L. Uitenbogerd te Zoetermeer le pr K. Korevaar te Wijngaarden 3e pr G. S!ob Wz. le Giessen-Nieuwkerk 2e pr.. A. Blokland te Hoornaar 3e pr Klasse H. Vier nakomelingen van een zeug: G. de Groot te Noordeloos 2e pr B A. Bor te Noordeloos, eerv. verm.. W. de Groot Lz. te Noordeloos le en 3e pr. Klasse I. Vier nakome'ingen van een beer: D. Bons te Giessen-Nieuwkerk, eerv. verm.; C. Tukker Bz. te Bleskensgraaf, le prijs. Klasse J. Zeugen met biggen, eerste worp: G. de Jong te Arkel, le pr.; A. Blokland te Hoornaar 2e en 3e pr Kla.-se K Zeugen met biggen, meer dan eenmaal geworpen: WingeUar te Gies sen-Nieuwkerk le.gr; L. LTenbpgerd te Zoetermeer, eerv. verm.: D. Bons te Gies sen-Nieuwkerk 2e pr.; A. Blokland te Hoornaar. Ook werden enkele varkens verkocht, echter met tegem aliened prijzen. Ondanks het schoone weer, was de opkomst van het publiek niet zooals verwacht was. Toch kan met volle tevredenheid op dezen dag worden teruggezien. Het ligt in de bedoe ling elk jaar zulk een fok- en verkoopdag te houden. Werkverschaffing. Hardinxveld. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat met ingang van Maandag 18 Mei 24 werkloozgn wor den tewerkges eld bij de rijkswerkver- schaffing te Lithoyen (Maasverbetering). De voorwaarden, waaronder gewerkt wordt, zijn ongeveer gelijk aan die in het vorige jaar. B. en W. hebben bouwvergunning verleend aan den heer J. van den Berg en aan den heer J. W. van 't Verlaat, bel den voor een woonhuis aan den Sluis- weg. In veiband met het aan mej. van Rossum verleend ontslag als onderwijze res aan school .1, is tot tijdelijk onderwij zeres benoemd mej I. van der Burg te Oostvoorne. Hardinxveld. Op Zaterdag 23 Mei zal de gymnastiekvereen. „O.K K een open- luchtuitvoering geven op het ijsclubter rein te Neder-IIardinxveld. Vooraf maakt de vereeniging een tocht door de germente begeleid door de muziekvereea. „Tempo". Gemarcheerd word» langs Achtord'k.R- iordijk B tot Sluikweg pn terne line* Nieuweweg en Parallelweg. Vertrek 6.15 precies van Acï. terdijk. Hei- en Boe cop. Na*, ons het Nationaal Grisis Gomité is aan de leden van het plaa selijk com té. die zi h gedurende den tijd. dat het cr.sjs comité heeft hesman, hijzonder verdiensh i ,k hebben gemaakt en wel de heeren P. HildebranJ, F. de Jong en J Bikker, een hernneringspen- ning uitgereikt. Thans is een aanvang gemaakt met de voorbere dende werkzaamheden tot vernieuwing van de steenglooi'ng aan de Zuid-Oostzijde van het Merwedekanaal, tusschen Vianen en Nieuwland, waarvan een groot gedeelte onder deze gemeente valt. Vermoedelijk zullen ook thans weer en kele werkloozen uit onze gemeente, hier bij te werk ges eld kunnen worden. Het 6-jarig zoontje van den visscher S. zou bij den veehouder de J een plank t)ver een aldaar gelegen sloot passeeren Het ventje gleed eraf. en duikelde geheel onder water Daar het, toen hij boven kwam. aan hulpgeroep nie' ontbrak, hoor de de J. den drenkeling en haalde hem spoedig op het droge. Niet sterk genoeg. Hel- en Boeicop. Per vrachtauto ge- trbkken zou de metselaar Str. zijn wagen, waarop een hijstelling, naar het werk vervoeren. Toen de auto aan de Achter- kade de Kruisheul opreed, bleek het touw niet sterk genoeg, liet brak af. waardoor de wagen met hijstelling de berm, afschoot en in de sloot terecht kwam Zonder on gelukken liep dit ongeval af en spoedig stond alles weer op den verharden weg. Waterleiding Zuid-Utrecht. Jutphaas. Tot directeur van de Water leiding Zuid-Utrecht, met standplaats Jutphaas, is benoemd de heer C Rooden- huis. thans ambtenaar bij de Intere. W»- terle ding te Bolsward. Molenaarsgraaf. Op 9 Juni zal hier en te Brandwijk een bloempjesdag wor den gehouden door de Chr Vereeniging tot stichiing en instandhouding van ar- beids-koloniën „Het Hooge Land". Coop. Boerenleenbank. Noordeloos. De algenieene jaarverga dering der Goop. Boerenleenbank is ge houden op Maandag 11 Mei in het café van den heer J. Kros. Aanwezig waren 78 leden met bovendien 14 volmachten. De voorzitter de heer D. Kooijman, opent de vergadering, daarbij waardee- rende woorden wijdend aan de nagedach tenis van het voormalig bestuurslid, den heer A. de Jong Wzn. De notulen en het jaarverslag worden gelezen door den kassier, den heer A. Duym en de balans door den voorz tter. lit het jaarverslag blijkt, dat per 1 Jan. 1936 er 271 leden waren (vorig jaar 260); liet aantal spaarbankboekjes bedraagt 818 (vorig jaar 743). Uit een en ander blijkt, dat ondanks de malaise, de bank floreert Daarna volgde de bestuursverkiezing. De heer D. Kooijman wordt met groote meerderheid herkozen en evenzoo als lid van den raad van toezicht, de heer D Bikker, terwijl in de vacature A. de Jong Wzn. wordt gekozen de heer J. Bikker Wzn. Het plaatsvervang. bestuurslid, de heer J. Vonk wordt bij acclamatie herko zen en in de ontstane vac. J Bikker Wzn wordt benoemd de heer J. Duijm De rondvraag levert weinig bijzonder! op; de tijdens de vergadering gestelde vragen wprden naar wensch beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de goed be zochte bijeenkomst. HARDINXVELD. Mei. Geboren: Grietje Matje, d. van W. de Leng en M. Fleddermans. Pleuntje, d. van G- Boonstoppel en J. W. Dubbeldam. Willem, z. van G .de Ruijter en N. Blokland. Ondertrouwd: W. Koppelaar en A. Buijk. Getrouwd; H. Mostert en A. Stout. VAN MELOENSCHIJF TOT NEGER. Hier zien jullie aan de vier voorbeelden hoe men van een meloenschijf, dat ge makkelijk teekenen is, een aardigen neger kunt teekenen. Probeeren jullie met maar ecnel U hebt hiervoor noodig een gewone, groote spijker, waarvan de kop met vijl goed plat wordt gemaakt. Sla hem nu ste vig in een plankje. Deze voorbereiding hebt u al in orde gemaakt, voordat u met de truc begint. U zet dus het plankje met den spijker op de tafel, neemt een theelepeltje en legt dit zoo op den spijker, dat het er in even wicht op blijft liggen. U weet natuurlijk na eenige oefening precies, waar dit steönpunt ongeveer is. Nu neemt u £en penhouder of potlood, van hout, en wrijft daar even mee over uw haar, maar flink stevig. Als u nu den kant van het potlood of de penhouder, waarmee uw haar in aanraking is geweest, dicht bij het hands- vat van dep lepel houdt, zonder deze ech ter aan te raken, dan zult u zien. dat de lepel naar het potlpod wordt toegetrok ken Draait u dit dus in de rondte, dan gaat de lepel mee. Dit komt alleen doprdat het potlood na de wrijving over uw haar een beetje elec- triciteit heeft gekregen en dal trekt den lepel aan DE LETTER A. ding te koken, toen zijn bazin binnen kwam en hem ob zijn handen ging staan kijken Tenslotte vroeg zij: Chef wat ben je daar aan het Hij keek haar eens aan en zei: „Me vrouw, als ik straks klaar ben, zal ik het recept voor u opschrijven". Dat deed hij en het zag er als volgt uit. Wat heeft de kok staan koken? EEN KUNSTJE. Je neemt een leeg luciferdoosje en van een ander doosje week je voorzichtig het etiket af Dat plak je aan den onderkant van de huls, of schuif van het leege doos je, zoodat het aan beide zijden een etiket vertoont. Nu haal je het doosje uit de DE HOEPELWEDSTRIJD. De jongens holden naar huis om huw boterham te eten en hun hoepels voor den dag te halen. Nou, het werd een belang rijke wedstrijd, want, Han's moeder had den winnaar een dikken gevulden koek beloofd, dus bet was de moeite van het inspannen waard. WEGTOOVEREN VAN EEN KWARTJE Ook deze goocheltoer is heel aardig. U deemt een kwartje, of liever O vraagt het aan een van de aanwezigen, laat het geld stuk daarna aan de omstanders zien, ter wijl u het in uw linkerhand houdt. Met uw rechterhand pakt u het kwartje beet, daarna slaat u met uw hand vlak op de tafel, alsof u het kwartje er doorheen wilt slaan, u brengt uw linkerhand onder de tafel en haalt daar het verdwenen kwartje weer onder te voorschijn U laat daarna de tafel aan de menschen zien, zoodat zij kunnen constuteeren, dat er geen gat in het blad is gekomen, dus dat bat kwartje*1 er werkelijk doorheen ge- AMcfaaM is. De truc is als volgt: terwijl de menschen denken, dat u het kwartje in uw rechter hand neemt, laat u het in den palm van uw linkerhand zakken, zooals fig. 2 aan geeft U knijpt nu uw rechterhand dicht en iedereen denkt, dat het geldstuk daar in zit. Slaat u dus met uw rechterhand op de tafel en houdt u uw linkerhand reeds onder het tafelblad, dan zit het kwartje daar dus al in. Om de goocheltoer te doen slagpn is het absoluut noodig, dat uw handen eerst zóo worden vertoond als fig 1 aangeeft, dus de menschen zien den achterkant van uw linker- en den voor kant van aw rechterhand GOOCHELTOER MET EEN LEPEL. Hierbij de oploss.ng van het veertien da gen geleden opgenomen knipplaatje. EEN HEERLIJKE PUDDING. (v.t) (Li.j) juNHtwruf 1 pudding H tr kv« f* Een kok stond een-* een heerlijke pud- schuif en je plakt een rij lucifers op den onderkant van het doosje, maar niet aan de binnenzijde, doch buitenop. Je hebt dan een leeg doosje met luci fers op de buitenzijde van den bodem. Het doosje doe je weer in de schuif en je goo cheltoer kan beginnen. Je laat het luciferdoosje zien, dat er met het etiket heel echt uit ziet. Je schuift het open en toont dat het leeg Is, geen enkele lucifer er in Je zegt hocus-pocus, draait ondertusschen vlug het doosje om doet de schuif weer open en het lijkt er «en vol dooajs naeft iwcjfer#. „Kiaai allemaal? Dan beginnen..,." Dit zei de groote broer van Han, die ale scheidsrechter moest dienen. „Een. twee, drieL" en weg vlogen de jongens met hun groote vroolijke rollende hoepels. Zelfs Fanny het kleine hondje van Han, vloog de jongens achterna Nou, óf het span nend was. Maar iedereen was toch van meening, dat Gerrie het zou winnen.... Nog maar een paar huizen, neen, Ger scheen moe te worden en Kees was 'm in een sprong een stuk voor. Nog 'n paar meter en dan weer terug. Hijgend kwam Han's broer aangeloopen. „Nu te rugeen, twee. drie!" commandeerde hij en weer vlogen de jongens naar het pleintje, waar de strijd zou eindigen Kees bleef „an den kop" en kwam als eerste aan. „Hè. dat was een fijne race!" hijgde Jan, die de vlugheid van de andere jon gens werkelijk had bewonderd. „Kees krijgt de koek!" riep Han's broer. Nu. dat waren ze allemaal met 'm eens en in op tocht trokken de jongens naar binnen, waar Kees zijn dikken koek in ontvangst mocht nemen, maar de andere iongens werden toch ook bedacht. Han'» 'moeder had voor allen nog een reep aboeola, VIERDE BLAD. NIEUWSBLAD YOÖR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovwtsche Courant VRIJDAG 15 MEI 1936 door JAN KIJKUIT. Watervergiflifling of wat er op lijkt te Giessen-Nieuwkerk. Bruggen te Krimpen a.d. Lek. Eerherstel te Ouderkerk. Op een der schoone Mei-dagen wandel den tante, Jod en ik door tantes bloemen tuin waarop ze terecht trotsch is en die zo met groote liefde en toewijding verzorgt. Ze wees ons de bloemen en planten en noemde a lerlei namen, waarvan ik er geen enkele meer weet. Jod scheen weinig belangstelling te hebben voor de botanie en liep langzaam verder toen tante mij de geheimen van een bloem met een onuit- sprekelijken naam onthulde. Tante keek op en zag het misdiijf. waaraan Jod zich op dat oogenblik schuldig maakte Hij had zijn sigaretten-eindje weggeworpen, een nieuwe aangestoken en ook de lucifer op het smettelooze tuinpad laten vallen. „Jod," riep tante, „kijk eens naar wat je doet Mijn neef keerde zich onbewust van schuld om en zocht naar een verklaring. „Vóór je moet je kijken," zei tante, „op den grond. Zie je nou nog niet hoc vies dat staat in een nette tuin overal eindjes sigaar fen sigaret en rooie lucifers, 't is hier toen geen mestvaalt, maar een tuin. Jod glimlachte en hukte zich om de, zooals hij 't geleerd uitdrukte, de corpora delicti op te rapen en zei toen: „Met dp Hollanders is »*t op het punt van zindelijkheid vreemd gesteld. Zij zijn op hun woning, tuin en straat zoo keurig netjes, dat een vreemdeling er telkens weer verbaasd van staat. In het buiten land gelooft men eenvoudig niet, dat in ons land werkelijk de straten geschrobd worden. Van iemand, die dat vertelt, denkt men dat hij 't als een grapje be doelt. Maar dan zijn er andere dingen, waar ze in 't geheel niet proper op zijn. Ik zal nu mdar niets zoggen van de zin delijkheid op eigen lichaam, die wordt langzamerhand, heel langzaam, wat beter en 't is niet meer zoo als toen met dien Engelschman in 1650. Hij kwam hier op bezoek en bezocht een deftige familie. Nu was 't in dien tijd gewoonte dat men veel spuwde en in* de mpeste huizen stonden daarvoor zandbakjes of kwispedoors, maar in de rijke woning welke de En gelschman bezocht, was dat niet het ge- ral. Hij zocht, vertelde hij, naar een yuü hoekje om te kunnon spuwen, maar hij vond dat niet in hpt kraakzindelijke ge bouw. Het eenige vuile plekje, zei hij. dat ik aantrof, was het gelaat van mijn gast vrouw en dat kon ik toch niet gebruiken om op te spuwen." „Ja," vulde ik aan. „er zijn tegenwoor dig al heel wat menschen die zich geregeld wasschen, niet alleen handen en gezicht, maar het geheele lichaam." „Er wordt ook veel moer voor gewerkt om de menschen van allerlei te leeren dat goed is voor hun gezondheid," meende tante. „Zeker," antwoordde Jod en er wordt Ook veel nagelaten. Zoo is er bijvoorbeeld in ftiófrsen-Nieuwkerk ppn 0,,d kerkhof ja- renlflpf gebruikt als vuilnisbak van de ge meende. maar dat is nu afgelöopen en de vooZteklige doodenakker wordt afgegra- is niet- behoorlijk." viel tante in, wap^- ik heb gelezen dat bij die afgraving nog een paar gave doodkisten gevonden zijn en die hebben daar nu onder de afval begraven gelegen. Ik vind dat niet zooals 't behoort. En waar gaat Giessen-Nieuw- ieöi het vuil heenbrengen?" infor meerde zij met de belangstelling van een ordelievende huisvrouw. Jod kwam heel geheimzinnig naar haar toe en fluisterde: „Ze hebben geen aschvaalt noodig, ze gooien alles in de Giessen." Tante keek hem ontsteld aan en zei: „'t Is toch zeker niet waar? Dat water drinken de menschen daar en ze wasschen er de *aten mee. Dat moest toch verboden worden." „Dat is verboden, tante," lichtte de ju rist in. „In artikel 172 van het wetboek van strafrecht wordt 15 jaar gevangenis bedreigd tegen iemand, die in een put, pomp, bron of in een dergelijke inrichting Toor aigemeen gebruik, iets werpt dat schadelijk is voor de gezondheid en als dat iemands dood tengevolge heeft, kan hij zelfs 20Jaar krijgen?" ..Nou," merkte ik op, „als de justitie daaraan de hand wilde houden, zouden er hert wal mwisdwn ujt de buurl in >t ge_ Ting komen. iBMonk dat wat Jod iedoelt een op«rt'e!i;ke vergiftiging van een bron tm zeo is „Dal maakt geen verschil," zei de rechtage eerde. „Als iemand een doode kat inde G.easun gooit, weel hij heel goed dat nul» gevaarli^ JS vour ie g^oodheid van ilo velen die het riviertje als een brenger van zuiver water beschouwen." „Ik denk wel," bedacht tante, „dat de gemeenteraad voor een behoorlijke asch vaalt zal zorgen. De raad zal toch zeker niet oogluikend kunnen toelaten dat alle vuil maar de Giessen ingaat Jod glimlachte geheimzinnig als een, die meer weet en zei: „Als de raad het nalaat, zou de raad zelf strafbaar zijn. want een ander artikel in het strafwetboek bedreigt iemand met 6 maanden gevangenisstraf aau wiens schuld het te wijten is, dal in een drink- waterinrichting schade'ijke sloffen wor den gebracht." „Dat is maar gekheid," merkte tante op, „een heele raad gaan ze zoo maar niet ge vangen nemen, 't Zou ook wat moois zijn als daar kans op was, want al bedoelt een ruad 't nog zoo goed, 't kan daarom toch wel verkeerd zijn." „Ja," vertelde ik. „daar heb je bijvoor beeld dat geval in Krimpen aan de Lek, die bruggenkwestie. Eerst heeft de raad oneenigheid gehad over een brug, waar van de fundeering was weggezakt. Dat was een raar geval. De fundeering was gelegd onder leiding van deskundigen van de Heidemaatschappij, maar toen het zaakje ging zakken, mocht er van de re geering geen onderzoek plaats hebben door een particulieren deskundige. In de raads vergadering, waarin die kwestie ter sp*a- ke kwam, beeft de heer Van Duyvendijk nogal ongezouten daarover gesproken en o.a. gezegd dat bij de nu geldende natuur wetten een onder water geslagen houten fundeering, die overbelast is, wel naar bo ven zal komen, maar niet zal zakken. Vraag 't maai eens aan de boeren," zei hij, „als jullie niet weten hoe je een brug moet bouwen, die weten 't wel ep als je nog weer een nieuwe brug wilt maken, denk er dan aan dat ook de brug achter de watermachine verknoeid is. Toen de voorzitter op zeker oogenblik zei, dat de heer Van Duijvenduk zich te scherp uit drukte en dat bij die woorden moest te rugnemen, antwoordde die spreker, dat hij da\ wel wilde doen, als hij er scherpere voor in de plaats mocht stellen. Er is toen in den raad heel wat te doen geweest over den bruggenbouw, maar nu is die zaak nog niet in orde, hoor ik. De ge meente is namelijk van plan om een brug te gaan verbouwen, die al afgebroken is. hoewel deskundigen verzekerden dat de brug nog goed was. 't Gekste daarbij is, dat er geen geld voor is uilgetrokken, zoo dat op 't oogenblik niemand weet wie dal afbreken zal betalen. Als de zaak in den raad komt is 't geen aanvrage of een voorstel meer, maar de mcdedeeling: de brug is afgebroken en dat kost zooveel en of jullie nu .maar dat geld wilt toeslaan." „Och, Jan," zei Jod, ,.er zijn z'ooveel dingen, waarvan pas achteraf blijkt wat waar en wat onwaar is. Ik denk daarbij aan die ongelukkige ge.-chiedenis met den oud-veldwachter van Ouderkerk aan den IJssel, Meijer. Hij was ook leider van de bijzonder vrijwillige landstorm en hij werd in eens ontslagen, omdat hij N. S. B. ge voelens zou bobben. De landstormcoinmis- sie vond die behandeling niet zeer fraai en probeerde in beroep Ie gaan. Dat b eek niet gemakkelijk en ze weid van het kast je naar de muur gezonden. Jul ie hebt wel in de krant gelezen wat er allemaal voor noodig is geweest om dat onrecht hersteld te krijgen. Ik vind het kranig werk van de 'couunissie en van dr. Dekker en van de burgemeester van Werkendam om met te willen rusten voor recht was geschied. Dat was, lijkt mij, te meer noo dig tegenover iemand, die nog steeds hoopt dat ook de zaak waardoorhij zijn post als \eldwachter verloren heeft, nog eens her zien zal worden. Wat doet u daar, tanle?" Tante stond met een vuist op den muur van 't huis te slaan. „Ik probeer of ik dien muur niet stuk kan krijgen." „Met uw hand?" „Ja, dat doet Meijer toch ook!" anen en de dikke chauffeur naast de drie douanebeambten te kijken. Natuurlijk had de chauffeur hem ver raden. „Wat verschaft ons de eer," vroeg spot tend een van de douahen. Morrland antwoordde in het Engelsch: „Beroepsplicht! Ik zit achter deze beide heeren aan." Blijkbaar verstonden de beide passa giers en de chauffeur geen Engelsch. Ze b even althans volkomen kalm en gaven geen teekenen van ongerustheid. De chef van de douane daarentegen was nu direct een en al aandacht voor de twee „Italia nen" en noodigde hen uit, hem in het kan. toor te volgen. Henry Morrland wachtte rustig af, staande voor het douanegebouwtje. Hij zag, hoe de auto aan een nauwkeurig on derzoek werd onderworpen, hooide een opgewonden woordenwisseling; de drie in zittenden van de auto kwamen niet meer te voorschijn. Morrland kreeg het „gele papier", dat hij veiligheidshalve voor de zen rit gebruikt had, terug. UU» hebt ons aan een prachtige vangst geholpen!" zei de jonge beambte welwil lend. „De auto wordt natuurlijk in beslag genomen. U zult dus met den trein verder moeten." Henry Morrland knikte. In de kranten las hij dien avond dat men twee geraffi neerde dcviezensmokkelaars, die reeds lang gezocht werden, door .toeval" ont dekt had. Dat de auto-onderneming van A. R. B ondel gesloten werd. daarvoor zorgde Morrland, die eigpnlijk inspecteur Baumert hpeite. bij zijn temgkopr naar Duitschland. alleen zcuümg DE BLINDE PASSAGIER door KAREL LIMBURG. Een heer met een puntbaardje, die er uitzag als een Franschman, stond in de deur van het smalle huis naast de garage. „Ik moet de grens overl" riep Hen.y Morrland. „Komt u maar even mee m 't kantoorl" Het kantoor lag naast de garage. De beide mannen liepen om hei smalle huis heen. Onderweg vroeg de garagehouder halfluid en op eigenaardig indringenden toon: „Uw pas is toch wel in» orde?" Hemy Morrland aarzelde. Toen liet bij een „Namenpas" zien, het papier van personen zonder nationaliteit. „Hm," deed de garagehouder Hij liep naar het raam van zijn kantoor. Een groote reiswagen stond voor de garage. Van het raam van het kantoor wees de eige naar van het autobedrijf op het hooge gewelfde dak van den ke chauffeur een of ander ongeluk kreeg, zou zijn toestand allesbehalve benijdens waard zijn! Erika zou het in de kranten lezen: man zonder nationaliteit veronge lukt bij poging om over de greüs te ko men en ze zou er geen flauw vermoeden van hebben, wie die ongelukkige eigenlijk wel was Henry Morrland zette deze nuttelooze gedachten van zich af. De wagen maakte tamelijk veel gei aas. Waf de beide passa giers met elkaar bespraken, was moeilijk te verstaan. Verduiveld ongemakkeiijk was die houding, als je stil' moest liggen! Even stopte de wagen. Grenscon trole? Ja. Het ging opvallend vlug. Toen sprong de wagen weer met een jachtigen ruk vooruit. Gelach en gepraat drong tot den blinden autopassagier door. De wagen reed nu over een asphaltweg en maakte minder lawaai, de beide inzittenden spraken luid met elkaar, zoodal ieder woord te ver staan was. ,,'n Handige kerel, die Blondei, specia liteit in menschensmokkel.' Wedden, dat er hier in den wagen minstens één verborgen „Daar bovenin, ondej* het dak is een geheime schuilplaats, daarin kunt u meereizen. Mr. Morrland! Ik denk. dat dat wel net is wat u zoekt veilig voor ontdekking, maar natuur lijk op uw eigen risico. Kosten 150 mark! Gaat u daarmee ac- coord?" „Ja. In orde! Wie rijden er mee?" „Twee Italianen." „Goed." Mijnheer Blondei, de gaiage- houder, liet, na het geld in ont vangst te hebben genomen, de wagen in de halfdonkere gara ge terugrijden, stuurde den dik ken chauffeur naar buiteg en gaf toen Henry Morrland vlug gelegenheid in de geheime schuilp'aats te klauteren, die handig in 't holle dak was uit gespaard. Vervolgens werd de auto weer naar buiten gereden en de beide Italianen stapten in. Ze hadden den wagen voor den rit over de grens en terug afgehuurd. Henry Morrland kon hen duidelijk met elkaar hooren spreken. Ze spraken, blijkbaar om Blondei op een dwaalspoor te brengen, Duitscb met elkaar. Van den „daklast" wisten ze, naar Blondei op zijn eerewoord bad verzekerd, niets af De wagen reed met groote snelheid langs den weg, die naar de grens voerde. De snelheidsmeter zou wel tusschen de 70 en 80 schommelen, taxeerde Henry Morr land in zijn ongemakkelijke schuilplaats. Als nu het «Auur weigerde of als de dik- zit, iemand zonder nationaliteit of een, die iets over de grens wil smokkelen. Keien weer en geraas. Geen woord meer t© verstaan, Al zyn leden deden Henry Morrland pijn. Jammer, over zichzelf heb ben die twee knapen, die Italianen zijn en steeds Duitscb met elkaar praten, helaas niet gesproken. Plotseling een snijdend geluid van rem men, dat den blinden passagier door merg en been gaat. Geroezemoes van stemmen. De Hollamlsche grens zeker? Een com mandostem: „Heidaar, kom 'es naar be- nedenl" B Grijnzend MondflA^jfe beide HETkBESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steeds opgeven het nummer, dat gedrukt staat ouder de afbeelding en de verlangd» maat Daar bij dezen patronendienst met met admiflisliatie- eu incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van het daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven Men kan het be drag overmaken per postwissel, in postze gels of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, wëlke Donderdag niet m ons bezit zijn, kunnen eerst in de volgende week in behandeling komen Voor verzending van patronen pti post, sluite men f 0.06 extra in, daar die ver brief mag geschift VOORJAARSJAPON. No 1513. Prijs f 0.30. No. 1513 is van geruite voorjaars- of zomerstof gemaakt en heeft een twee- baans rok, waarvan de vóór- en achter baan een naar binnen gevouwen plooi heeft, die tot op 30 c.M. van den onder» kant af opgestikt wordt. MIDDAG JAPON. No. 1497. Prijs f 0.30. Het model van deze aardige middag japon leent zich zoowel om gemaakt te worden van een wollen zomerstof als van kunstzijde of georgette Het geheel voldoet bijzonder en is zoowel voor slanke als voor iets meer gezette figuren geschikt Wat de ruit betreft, moeten wij er ech ter wel °P wijzen, dat meer gezette figu ren geen te forsche moeten kiezen, doch beter doen een der vele variaties in klei ne ruitjes te verwerken of effen stof, desnoods met een geruit bovenstuk, mou wen en ceintuur, waardoor eveneens een goed geheel verkregen kan worden. Patronen zijn verkrijgbaar in maat 44 46, 48 en 50. RUNDERLAPJES MET TOMATEN. 4 runderlapjes a 1 ons of 2 van 2 ons, zout en peper, 50 gram rundvet, 1 des sertlepel gehakte peterselie, 1 theelepel gemengde kruiden, 1 dessertlepel bloem, 4 d.L. water, 4 tomaten, 50 gram boter, 1 ui. Het vet wordt in de braadpan heet ge maakt en de runderlapjes, die met peper en zout bestrooid zijn aan beide kanten bruin gebraden, daarna wordt het vleesch op een bord gelegd en de uien in het vet* bruin, doch niet.' te donker gefruit; flö bloem er over gesl»ooid. evenals de peter selie en kruiden en daarna giet men bet water erbij, doet het vleesch terug in dé p^n, en laat het L a l'/s uur in de saus smoren (deksel de pan) De tomaten worden even voor het vleesch opgedaan wordt, óf heel óf in plakjes gesneden in de óO gram boter gebakken en over de runderlapjes verdeeld, die op een ver warmde schotel gelegd worden, terwijl de gezeefde jus apart wordt opgediend. MODEGRILLEN De kapsels worden weer eenigszins gewijzigd voor uitgaande jonge meisjes en hier noemen wij in de eer ste plaats de vlecht, die rondom bet hoofd wordt ge legd. Alleen zullen zij, die geen afstand van hare lok ken konden doen, toch een Itlein offer moeten brengen, wajlt bij dit kapsel behooren op zij van de ooren wat klei ne krullen. Voor uitgaande meisjes is het kapsel beneden links zeer apart; het haar wordt glad naar achteren gedragen, licht geonduleerd en een rand van krullen omlijsten gedeelte lijk het hoofd, waartegen aan de rechterzijde bloemen gelegd worden. Rechts bo- is een net van goud of zilverdraad met groote mazen, eveneens met een kie ne touffe bloemen gegarneerd. Rechts beneden ziet men krullen in den hals en ook aan dsn rechter zijkant, De kapsels voor jonge meisjes zijn bij zonder charmant en de thans heerschea- de jnode vraagt voor avondjes bloemen,.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4