xsmmsm B AKKERTJES Ingezonden Stukken. LandbouwenVeeteelt Plaatselijk Nieuws 'n "Akkertje" beschermt UI Gemeenteraden j Burgerlijke Stand j VRUDA6 15 MEI 1938 KAAS EH KAASMAKEN. (Vervolg en Slot van Woensdag.) Uitzakkende kaas. Hiervoor kwam een kaasmaker om ad- nes. J3y onderzoek bleek, dat reeds óX de gewone Hoeveelheid, btninsoi werd ge- biuikt om de melk gestremd te krugeu, wat dan nog pas na een uur gelukt^. Stremsel en slremtemperatuur waren bei den in orde. By de uewerking bleek de wrongel niet stevig te willen worden. .Na een berei- d.ngslyd van ongeveer 4 uur kon de wronged*in bet vai gebracht worden, in-» de pekel Degon soms de kaas al te scheu ren, terwijl ze later op de planken gebepl oit elkaar zakte. Ghloorcalcium aan de kaasradk toevoe gen was alreeds geprobeerd, evenwel zonder resultaat. Gezien de abnormale stremming van de melk, werd de melk van alle dieren op dit bedrijf onderzocht op strembaarheid. Hierbij kwam het volgende aan bet licht: Van de meeste kooien stremde de melk in 2minuien; bij twéé monsters ech ter was de stremtijd 7 en 2d minuten. He melk ran het laatste monster stremde eigenlijk in het geheel niet, er ontstond slechts een vlokkige massa. He katalase cijfers waren resp 3 en 8, de zuurheids- graad volgens Domic ld en 13. By onderzoek aan het Rykslandbouw- proeistation te Hoorn was de pH wel hoog. maar niet abnormaal, n.l. 6.6 en 6.7. „Bij Analyse" vermeldde het rapport van het pi oefstation verder, „bleken de beide monsters melk een geheel abnorma le samenstelling te hebben, n.l. een zeer laag kalkgelialte, terwijl het chloorgehalte aan den hoogen kant is. He verklaring van Jiet niet stremmen is nu volgens mijn opvatting deze, dat on voldoende kalk aan de caseine gebonden is. Heeft men veel van zulke melk ge mengd met normale melk, dan kan het resultaat zijn, dat na instelling van het evenwicht nog te weinig kalk aan de ca seine gebonden is om een stevige wrongel De melk van de beide dierén was uiter lijk normaal; de melkers hadden niets bij- zondera opgemerkt. Het eene dier was wel wat Verminderd in melkgift, maar dat ging niet samen met het optreden van het gebrek. Door ons werd bij wijze van proef kaas gemaakt op deze boerderij op de volgen de manier. v De afwijkende melk werd uitgehouden, terwijl de melk van de overige 42 dieren verdeeld werd in een goed -en in een aleoht stremmend gedeelte. Aan de slecht stremmende melk werd de helft stremsel meer toegevoegd. Het stremmen en stevig worden der wrongel bleek daarna in de beide tobben normaal te verloopen. t)e kazen uit beider melk waren wat stevigheid betreft, normaal. De kaas, gemaakt van de goede melk, werd later knijperig, hetgeen vermoedelijk aan de onzuivere wringtobbe toegeschreven moet worden. Bij de katalapróef werden meerdere afwijkingen gevonden. Zooals bekend, be hoeven. deze afwijkingen niet samen te gaan met afwijkingen bij de stremproef. Aan den kaasmaker werd geadviseerd de zeer afwijkende melk niot meer te ver kazen en de dieren, waarvan de melk minder goed stremde, langzamerhand op te ruimen en van deze vooral niet te fok ken, daar bet Rijkslandbouwproefstation oog aangaf, dat het gebrek bij sommige dieren erfelijk is. Op nog eenige andere bedrijven, werd eveneens slecht stremmende melk aange troffen. In alle gevallen, behalve dan het zoo juist genoemde, kon het gebrek met toevoeging van oalcium chloride bestreden worden. Onregelmatige partijen kaas werden weer zeer dikwijls aangetroffen. In verband hiermede zij opgemerkt, dat zeer nauwkeurig gewerkt móet worden Thermometer en maatglaasjes moeten op iedere boerderij aanwezig zijn en gebruikt worden. Do klók moet er ook bij zijn, zoo dat zoo regelmatig gewerkt kan worden. En ten slotte moeten de grootte en ste vigheid der wrongeldeeltes altijd gecon troleerd worden. Als de kaas later op de planken ligt, moeten ze op het gevoel beoordeeld wor den. Vindt men dan afwijkingen, dan kan aan de hAod van de rijksmerken na gegaan worden, wat fte oorzaak is geweest en kan men zoo noodig in het vervolg zijn maatregelen nemen. In het algemeen geldt het volgende voor zoover het de bereidingstijd betreft. Hooikaas vraagt een korte bewerkings- tijd, vooral wanneer er versche melk komt. Scheikaas eischt een veel langere be- werkingstijd in verband met het veel hoo- gere vetgehalte, wanneer de koeien pas in de weide zijn gekomen. De laatste graskaas eischt vooral een lange bewerkingstijd. De avondkaas moet iets langer bewerkt worden dan de morgenkaas. De Toevoegsels. Z n r se 1. Het toevoegen van het één ander zuursel aan de kaasmelk) kar nemelk, dikke melk, reincultuur), is in ve le gevallen wenschelijk, ja zelfs noodza- kottjk. Hieromtrent valt in het algemeen het roepende op te merken. Is de kwaliteit van de kaas goed, dan Stoet mem voortgaan met de toepassing van de bereidingmethode, welke men ge wend is» onverschillig welk zuur toevoeg sel men gebruikt. Heeft men met bepaal de gebrextn te maken, o a. het gebrek „los dan verdient het aanbeveling eens gebruik te maken van bet toevoegsel van b.v. een buurman, die goede kaas heeft. Levert ook dit geen resultaat op, vergroot *an de hoeveelheid toevoegsel; 1U0200 gram per 100 liter melk kau soms gunsiig werken. Zorg er evenwel voor, dat bet zuursel van prima kwaliteit is. De melk, bestemd voor de bereiding van de eigen lijke reincultuur wordt in de meeste ge vallen voor het enten gekookt en daarna afgekoeld. Toch zijn er ook veel kaas maaksters. die overenlen in ongekookte melk. In dit geval moet er meer entslof genomen worden. Is de geënte melk dik geworden, dan moet ze op een zoo koud mogelijke plaats beWaard worden. Het beste is, dat het versph bereide zuursel kort voor bet gebruik eerst gereed is. Dan zullen de melkzuurbacteriën levenskrach tig blijven. Het kwam dit jaar voor, dat op een bepaald bedrijf, waar men al jaren rein cultuur had gemaakt (uit gekookte melk) dit plotseLug niet meer ging. Melk van een bepaalde koe werd geprobeerd en ook de gemengde melk.. Evenwel zonder resul- laat. Ik kreeg den indruk, dat misschien tijdelijk, die melk ongeschikt was In het vervolg haalde men melk bij een. buur man, waarna alles weer gewoon ging. Stremsel. In een vroeger jaarver slag werd gewaarschuwd voor de ge va ten, welke dreigen wanneer men strem sel koopt in kruiken vdn 5 L. In hoeverre die waarschuwing in acht is genomen, is mij niet bekend. De praktijk heeft even wel bewezen, dat ze nog steeds verdient in gedachten te worden gehouden. Thans meen ik te moeten wijzen op het bezwaar van het in den handel verkrijg baar zijn van stremsel van verschillende sterkte. l)e kaasmaker zal zich daardoor allicht vergissen in de hoeveelheid, wel ke hij moet toevoegen, zoodra bij er toe overgaat een ander merk te koopen. Wel wordt op de boerderijen in vele gevallen de benood'gde hoeveelheid strem sel helaas niet zoo nauwkeurig afgemeten, doch dit bezwaar wordt in hooge mate vergroot, w.anneer men sterker stremsel gebruikt,, waardoor b.v. het rijpen van de wrongel veel vlugger gaat. De kans, dat onregelmatige kazen ootataafn, wordt veel grooler en hiertegen moet toch al zoo ge waakt worden. Een veehouder kwam met een flesch stremsel, waarvan hij beweerde, dat de melk er niet van stremde. Bij onderzoek bleek inderdaad, dat de stremsel minder stremkracht had dan gewoonlijk. Er dient bij het koopen op gelet te wor den, dat de flesschen voorzien zijn van den'" naafn van den fabrikant. Adviezen inzake de boter- bereidinu. Eenige melkinrichtingen en -slijters vroegen inlichtingen omtrent het pasteu- riseeren van melk, de bereiding van fles- sohenmelk, de bereiding van reincultuur en hbt'fdrnen van room. Hierover werden adviezen -gegeven. De resultaten waren goed. Een andere melkslijter had een te hoog vetgehalte in de centrifugemelk. Bij onderzoek bleek, dat de as van de Centrifuge te diep was weggezakt. Dit was mogelijk, doordat het onderste statief was verschoven Na verstelling van de as was de ontrooming weer normaal. Op enkele boerderijen kwam hef weer voor, dat de karn schuimde, maar niet af wilde, In één geval kon de begintempe ratuur verhoogd worden: in de andere ge vallen gaf reinigen van het gereedschap met kalkpap en het züren van de room met goede melkzuurbacteriën de gewensch- tP rpfillltsfpn Kantongerecht Gouda Zitting van Woensdag. Aangereden. Aanrijdingen op den Rotterdamschen dijk schijnen schering en inslag te zijn. Op iedere zitting van het kantongerecht worden dergelijke zaakjes behandeld en ook Woendsag ontbraken ze weer niet Zoo stond P. V., chauffeur te Gouda, terecht, omdat hij op genoeinden dijk met zijn vrachtauto een botsing had gehad mef een vrachtauto uit Rotterdam, toen hy de Boschweg kwam uitrijden. Men had uitgemaakt, dat V. de schuld aan het on geval had. Verd. bleek een tegemoetkomend ka rakter te hebben, want hoewel hij eraan bleef vasthóuden, rechts gereden te heb ben, gaf hij toch de mogelijkheid toe, iets naar het midden van den weg opgetrok ken te zijn. Deze verklaring was echter in strijd met d en van den anderen chauffeur, H F., uit Rotterdam, die ook rechts reed Hij voegde hieraan toe, dat verd. *t lin kergedeelte van den weg tot operatieter rein gekozen bad. De kantonrechter voelde er veel voor, om ter plaatse de botsing te reeonstruee- ren, welke demonstratie op 10 Juni zal plaats hebben. Arbeidswet. Een vorige maal stond èen kapper uit Gouda, T. W. G terecht, omdat hij zijn bed ende langer dan de arbeidswet ver oorlooft, had Oaten werken. Hij redde zich toen met de verklaring, dat er na sluiting niet meer gewerkt, maar koffie gedronken werd De kantonrechter wilde toen de bediende zelf hooren en Woens dag werd hij daartoe in de gelegenheid gesteld. De bediende bevestige prompt de verklaringen van zijn baas. zoodat het 0. M. tot vrijspraak concludeerde, welk verzoek de kantonrechter inwilligde. Esn strop. Onder de vele den boereu niet erg sympathieke we.ten, neemt de landbouw crisiswet een illustere plaats in. M. M. te Reeuwijk heeft het daarmee te kwaad ge had, omdat hij meer witlof had geteeld, 4an bedoelde wet voorschrijft en het ge volg was dat hij tijdelijk uitgesloten werd van de Coöperatieve Tuiudersveiling. De Tuchtraad veroordeelde hem bovendien tot f 250 en omdat verd. dat niet kon be talen, mocht hij drie maanden lang niets meer teelen of verkoopen. Hij had er evenwel toch iets op gevon den en zijn groenten door een ander la ten veilen Toen de politie dit in de gaten kreeg, kwam ook hieraan een eind en een proces-vei baal riep M. voor de groene tafel Het OM. kwam met als eisch f 150 boete of 30 dagen, welke cijfers de kan tonrechter wijzigde in f 50 of 10 dagen. Bot*. Een andere wet, die reeds velen met den kantonrechter in aanraking heeft ge bracht, is de crisis zuivelwet, en W. van D te Oudewater, die met een karn boter vervaardigd had, welke bij de vondst niet voorz en was van de merken der crisis- zuiveJcentrale, boette deze fout eveneens met een tocht naar het kantongerecht. Het voorschrift „Ieder Nederlander wordt geacht de wet te kennen" is tegen woordig moeilyk geworden, nu het aantal verordeningen met den «dag groeit en dat bewees verdachte ook weer met de mede- deeling niet te weten dat wat hij gedaan had, een overtreding was. Zijn vrouw was ziek en moest veel boter gebruiken en op de boven omschreven wijze had hij kans gezien om goedkoop aan het vereischte artikel te komen. Het O M vond deze verklaring echter niet steekhoudend en vorderde daarom 10 of 2 dagen en f 5 of 1 dag. De kan tonrechter maakte biervan f 6 of 2 dagen en f 2 of 1 dag. Bovendien werd het in- ^beslaggenomene verbeurd verklaard en zal het ter vernietiging worden prijs ge geven. Verkeersprobleem. De chauffeur W. J. K. te Waddinxveen werd verdacht van het feit een collega in de uitoefening van zijn functie belem merd te hebben. Dat zat zoo: K. reed met zijn autobus in de richt ng Bleiswijk en onder Moercapelle -werd de wagen ach terop gereden door een personenauto uit Schiedam He bestuprder biervan wilde heelgraag de bus passeeren, maar zag hiertoe geen kans, want hoewel hij her haaldelijk signalen gaf om zijn branden de wensch tot uitdrukking te brengen, verd zich Oost-Ind'seh doof gehouden hebben en meer door toeval slaagde de personenauto er toch nog in het rijdende gevaarte voorbij te schieten. Verd. volstond met de mededeel.ng de signalen niet gehoord te hebben en otodat hiermee de basis van het heele geval dreigde t ontwricht te worden, werd de zaak aangehouden om in dien tusschen- tijd meer getuigen te dagvaarden. De In ons rustig landje is het meestal overbodig een revolver in huis te hebben, maar G. D. te Moordrecht, moest eerst nog voor den kantonrechter komen, eer deze waarhe d volkomen tot hem door drong. Hij had de vuurwapenwet over treden door het in zijn woning in voor raad hebben van een revolver en voor de groene tafel bekende verd., zonder pogin gen aan te wenden om zijn wangedrag te verontschuldigen Het apparaa: kostte D. f 20 boete of 5 dagen met verbeurdverklaring van het schiettuig, overeenkomstig den eisch Voor wielrijders. Gouda, dat or reeds eenige groote- stadsallurès op na houdt, duldt niet, dat wielrijders i ch binnen haar poorten even ongebonden gedragen als op een ontvolkte polderweg. C. van W. te Gouda had deze eisch niet zoo zwaar opgenomen, en op zijn karretje fraaie cirkels getrokken in de buurt van de Kleiwegbrug en toen op eens, als bij ingeving, zonder de richting aan te geven, was hij met een vaart deze brug opgestoven. Een agent snapte hem bij zijn toeren Woensdag boorde W. 2 maal f 2.50 of 2 maal 1 dag tegen zich eischen. Behalve van een pittige waar schuwing, voorzag de kantonrechter ver dachte nob van 2 maal f 2 lof 2 maal 1 dag. Jager»)u»t. Zooals jagers op groot wild opspringen van vreugde als ze een hongerige tijger zien, zooals hengelaars trillen van op winding als ze van de vangst van een aantal onwaarschijnlijke snoeken verhalen zoo ging het hart van A. van V. te Lan- geruigeweide open, als hij maar aan mol len dacht en als hij ze zag ving hij ze op staanden voet, zonder permissie van den commissaris dor koningin. Hij had dat reeds verscheidene keeren gelapt en en kele malen was de politie komen kijken en had gezegd, dat het nit moest zijn; Verd. Wft# «venwel niet voor rede vatbaar en toen hem die voortdurende spionnage ging vervelen, had hij zelfs beproefd den van rijkswege aangastelden vervolger met be- leedigingen ontzag in te boezemen. Woensdag evenwel had hij zich alleen over het moilen-vangen te verantwoor den, de beleediging maakte een aparte zaak uit die binnenkort aan de orde komt. Hij kreeg nu reeds, overeenkomstig den eisch, f 10 of 2 dagen. Over-melk. Het melkvraagstuk leidt ook nog steeds vele ordentelijke menschen voor den rech ter, zooals bijv. P. van V., boer en melk slijter te Moercapelle, die melk verkocht had, afkomstig van een koe met een uier- ziekte Verd. wist niet dat de koe een kwaal had. De kantonrechter zeide, dat hij dat be hoorde te weten, wilde hij een goede boer zijn en veroordeelde hem tot f 10 of twee dagen, nadat het O.M. f 40 of 10 dagen geëischt had. Stolwijk, 13 Mei 1936. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek k iu onderstaande in uw veelgelezen blad als ingezonden stuk te willen opnemen, bij voorbaat mijn oprech ten dank. He werklooze F. N. te Stolwijk heeft zijn dochtertje van de openbare school gehaald en haar te Gouda naar de 0. L. gestuurd om de volgende reden. Zij moet nog een jaar school gaan en kan dan in een hoedenmagazyn worden geplaatst als leerlinge, maar dan moet ;ij ook verschil'ende boodschappen doen, dus ook den weg in de stad weten. Om deze reden gaat zij nu het laatste jaar te Gou da school. Toen nu F. N. om werkloozen- uitkeering kwam. werd hem medegedeeld, dat hij dit wel kon krijgen, mits hij zijn dochtertje weer te Stolwijk naar school stuurde. Toen hij weigerde, kreeg hij geen uitkeering. Dit is in strijd met de rijkssteunwet; er is in de heele rijkssteunwet geen artikel dat hierop van toepassing is. Nu wordt in de gemeente door vele persona® de schuld aan den burgemeester gegeven, daar het orgaan der steunuitkeering berust bij B. en W. Bij een nader onderzoek ie echter gebleken, dat de burgemeester beslist vrij uit gaat en alleen de beide wethouders hiervoor aansprakelijk zijn. In vertrouwen dat voortaan bij dergelijk» gevallen door de wethouders eerst eens ds rijkssteunregeling wordt nagelezen, alvo rens tot een willekeurig besluit wordt over gegaan en zoodoende op onschuldigen een blaam wordt geworpen en in dit geval do burgemeester als autoriteit in.de gemeen te verkeerd wordt beoordeeld. U nogmaals dankend voor de plaatsing in uw veelgelezen blad, teeken ik N. M. HOE GAAN WIJ VERDER? Als de Raad van Krimpen a.<L Lek ver gadert, kan men vast erop rekenen dat Weg en Bruggenbouw de gewone on derwerpen zijn. Hiermede schijnt dus wei iets bijzonders aan de hand te zijn, andera zou het niet noodig zijn om hier telkens op terug te komen, doch van de uitvoering der Raadsbesluiten tot bet instellen van onpartijdig onderzoek naar de oorzaken der brugverzakkingen hoort men niet. Nu wil men weer een brug gaan her* bouwent die naar het oordeel der deskun digen goed was, maar inmiddels toch maar is afgebroken, waarvoor de Raad onzer gemeente geen geld beschikbaar beeft gesteld. Hoe zit deze zaak? Als nu de Raad of Gemeente niet be taalt, wie betaalt er dan wel, of gaat dit op kosten van ongelijk, en wie heeft er dan ongelijk? Openbaarheid is toch maar alles, doch pas maar opt onze Gemeente is toch .al zeer arm en zij is totaal aangewezen op de hoogere Regeering en daar wordt op het oogenblik bezuiniging geblazen, zoodat het dubbel oppassen zal zijn om in de toe komst voor onze gemeente, die het toch werkelijk wel noodig heeft, eenig ge'd voor werk en werkverschaffing los te krijgen. Mijn raad in deze is, maak openbaar wat hoort, speel niet voor Ras Kikeboa, want dan bestaat er groote kans dat Ras Anpas, die toch de baas van alles is, er genoeg van krijgt, zijn zakken toehoudt en dap is werkmans en burgerstand de dupe van de rest. EEN KRIMPENS BURGER. VERANDERINGEN IN HET BEBROEDE El. Het is gebruikelijk, de broedeieren na zei en lot tien dagen te onderzoeken, ten einde dé eieren, waarvan geen resultaat meer is te verwachten, eruit te zoeken. ze tegen een heldere vlam te houden en er dan door een papieren koker naar te kij ken. Zoo tegen het licht gehouden, ziet men duidelijk of het ei bevrucht of onbe vrucht is. Een onbevrucht ei geeft een heldere, doorschijnende massa te zien, ter wijl men in een bevrucht ei duidelijk de kiem, omgeven door fijne adertjes, kan onderscheiden (fig. 1). Een ei, met afge storven kiem is te herkennen aan de klei ne zwarte vlek met donkere ring er omheen (derde teeke- ning). Zoo'n ei is -wel be vrucht geweest, doch heeft geen levensvatbaarheid ge- Heeft men meer dan één broedkip zitten, clan kan men zoo noodig ook van twee broedsels één maken en de aldus vrijge komen kip weer op nieuwe eieren zetten. De eenvoudigste wijze om de eieren op hun bruikbaarheid te onderzoeken is, ze door te lichten. Dit gebeurt het best, door t, D BELGISCHE Het Belgische reuzenkonijn is een van .de beste vleeschko- nijnen die er bestaan en geniet daarom ook in ons land een groote populariteit. Omtrent het gew cht, dat deze dieren kunnen bereiken, hoort men echter dikwijls de meest fan tastische verhalen Men mag al heel tevreden zijn, als men een ram op zeven en een voed ster op acht kilogram krijgt Dikwijls genoeg worden deze cy'fers niet eens bereikt. Even zoo hebben vele voorstanders van dat ras een totaal onjuis te voorstelling van de lengte dezer dieren. Als men een reu zenkonijn licht gestrekt op ta fel legt met de duimstok ernaast, en men meet dan van de punt van de neus tot de wortel van de staart 70 c ïl, dan mag men rumsc hoots tevreden zijn. In weer wil. van zijn zwaar gewicht moet het Bel gische reuzenkonijn et slank uitzien. Het heeft sterke, rechtopstaande ooren, die een lengte van 18 c.M. kunnen bereiken en aan den voet dicht bij elkaar geplant «taan, een mooi gevormden kop met breed voorhoofd, groote heldere oogen en het pluimstaartje moet parmantig rechtop ge dragen worden. Onder de keel hebben de voedsters een hu'dplooi, die ais een bij zonder echoonhe dskenmerk wordt be schouwd 1 Het Vel moet glad, dicht en zacht zijn. Naar de kleur onderscheidt men licht- eb donkergrijze, zwarte, blau we, gele en witte Belgische reuzen. De voedsters werpen vier tot acht en meer jongen, zoodat dit ras tot de vruchtbaar ste behoort. Alle reuzenkonijnen-hebben ruime hok ken noodig, opdat ze zich goed kunnen bewegen. Daardoor blijven ze gezond en faan niet aan vervetting lijden. Als mini mum afmetingen kan men aannemen: 1 meter lengte, 80 c.M. breedte en 70 c.M. Na veertien dagen ziet hel bevruchte ei er donker uit, zooals op de tweede teeke- ning, dikwijls met kleine, lichte streepjes opzij. De laatste teekening laat een ei zien met later afgestorven embryo. Het bevat een donker lichaam, dat door donkere, soms onderbroken ringen- omgeven is. Dergelijke eieren voelen ook koeler aan- dan de bevruchte. (Nadruk verboden.) REUZEN. hoogte. Hoe grooter de hokken zijn, hoe beter resultaat men zal kunnen verwach ten Wat het fokken betreft, houde men zich vooral aan den regel, dat de dieren niet vóór negen maanden gepaard mogen worden. Verder mogen de voedsters niet meer dan vijf jongen in één nest behou den en niet meer dan twee maal per jaar werpen Wie z'n konijnen slechts houdt om ze vet te mesten, kan met kleinere hokken volstaan, doch deze moeten dan zeer zorgvuldig worden schoongehouden. Fokdieren kunnen met allerlei kracht voer, zooals haver, gerst, hooi en groen voer gevoederd worden Voor vleescbko- nijnen is weekvoer meer geschikt, name lijk gekookte aardappelen, aardappelschil len en keukenafval. Om de dieren een ge- zonden eetlust te doen behouden, worden er aromatische kruiden doorgem igd. Men kan het dieet dan verder nog aanvullen met haver en brood. Het eigenlijke vet mesten moet in drie weken gebeurd zijn; in dien tijd wordt er meermalen daags ge voederd en de porties grooter gegeven dan gewoonlijk. (Nadruk vcrixHUn) vrijdag ra. mei 1 m Gemeenteraad. Benschop. Dn gemeenteraad kwam Don derdag in openbare zitting bijeen, bij alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter, burgemeester Sctareuders, open de met gebed, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. "Na enkele mededeelingen van den voor zitter. werden vervolgens eentge ingeko men stukken voor kennisgeving aangeno- men. In verband met een circulair» ran Ged. Statx, strekkende tot verlaging van de jaarwedde voor burgemeester, secretaris en ontvanger, werd op voorstel van B. en W met alg. st besloten, Ged. Staten te berichten, dat met de voorgestelde verla ging accoord kan worden gegaan. Na eenige toelichting van den ▼oo^R" ter besloot de raad eveneens tot wijziging der begrooting 1935 en tot af- en over schrijving voor hetzelfde dienstjaar. Na eenige bespreking werd op voorstel van B. en W. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. van de Bunt, hoofd der 0. L. School, in verband, met diens benoeming in eenzelfde functie te Houten. Bij de rondvraag gaf de heer Lamore in overweging het gebouw der O.L. school II aan een grondige inspectie te onder werpen, daar het ernstige gebreken be gint te vertoonen. De voorzitter antwoordde dat op 28 Mei de voorjaareschouw over de wegen enz. plaats heeft en aat dan tevens het school gebouw zal worden bezocht. De heer Zwanenburg vestigde de aan dacht op den havenloozen toestand van eenia» verkeersborden, staande op den Noordzijdschen weg. De voorzitter nam hiervan nota. De heer Vermaat bepleitte de plaatsing van eenige waarschuwingsborden in de nabijheid van de scholen. De voorzitter zegde onderzoek toe. De raad ging hierna in geheime zitting •ver, De collecte op den Nationalen Re- riasseeringsdag gehouden, heeft in deze gemeente f 27.'ó0 opgebracht Zwammen. Bergambacht. Nu het weer zomer wordt en dus het zwemseizoen aanbreekt, is het van belahg belanghebbenden te wijzen op art. 7 der voor deze gemeente geldende nieuwe algemeene politieverordening, waar in gezegd wordt dat het verboden is, an ders dan in de inrichtingen en op de plaatsen, door B. en W. aangewezep, te zwemmen of te baden en voorts in wate ren, gelegen binnen een afstand van 100 M. van bewoonde gebouwen, scholen of kerken. In verband daarmede kan worden ge meld, dat het bestuur van de Stichting het Bergambachtsche Zwembad zijn zwembad Maandag zal openstellen. De voorberei dende werkzaamheden, zooals het in orde maken der inrichting, zijn in vollen gang en met den verkoop van abonnementen is ook reeds een aanvang gemaakt. B. en W. hebben vergunning ver leend aan den heer J. J. P., Snoek tot het bouwen van een groote varkensschuur, welke bouw is opgedragen aan Gebrs. Van der Wal alhier. Aanrijding. Cape He a.d. IJssel. In de Nijverheid straat, ter hoogte van de, De Ruyterstraat, had een botsing plaats tusschen een per sonenauto en een vrachtauto van den heer T. alhier. De vrachtauto bekwam zware schade. Het ongeval bleef bij materieel® schade beperkt. Giessendam. Zaterdagavond zal de gymn.- vereeniging „O.K.K." met medewerking van de muziekvereeniging „Tempo" een openluchtuitvoering geven op het IJsclub- terrein aan den Parallelweg. In lokaal „Rehoboth" werd Dinsdag avond de tweede ronde gespeeld van den vierkamp dammen om een wisselbeker tusschen „Denk en Zet" en „Sliedrecht". De uitslag daarvan luidt als volgt: J. Kop pelaar— M. Weppelman 2—0; B. G. Ste vensJ. van Herwaarden 20; B. de JongA. Baardwijk 20 en J. de Groot tG. van Lopik 2—0. In de plaats van ds. J. Bronsgeest, die wegens vertrek naar Velsen verhin derd is om de reeds aangekondigde lezing voor de letterkundige kring te houden, zal de heer B. G. Stevens het boek „Ditte" van den DeenscheD schrijver Martin An dersen Nexö behandelen. Giessen-Oudekerk. Wegens vertrek naar elders heeft de heer A. van der Zouwen ontslag genomen als notabel der Ned. Herv. Gemeente. ZANDTREIN OMGESLAGEN. Gouda. Bij Üe werkzaamheden voor den aanleg van den nieuwen rijksweg van Rot terdam en Den Haag naar Utrecht zijn van een zandtrein van zestien wagens, tenge volge van verzakking van den tien meter ioogen zanddijk, zes wagens omlaag ge stort. De op de machine staande machinist JPiet Olieslager uit Nieuwendijk, en de sto ker G. van den Berg uit Waddinxveen, smaakten de tuimeling mee en liepen daar bij lichte kneuzingen en brandwonden OP- Schietwedstrijd. Broot-Ammers. Woensdag had voor de •ttwiieg ni den Kja. jVniw. .Unduorm de jaarlijksche schietwedstrijd plaats. Daarnaast werd een bijeenkomst gehouden met de leden der plaatselijke commissi, waarbij ook tegenwoordig waren de bur gemeester, eere-voorzittef der afd. en lui tenant Groenendijk, secretaris van Let Verband Dordrecht. De leider der afdde heer L. van Loon, introduceerde de leden der Plaatselijke Commissie, waarna wet houder Damsteegt, die dezen avond de lei ding had, de bijeenkomst opende en luitenant Groenendyk een uiteenzetting van de beteekenis der woorden „Ais net moet" gaf. Een dankbaar applaus beloon de hem. Vervolgens reikte njy aan oen lid het brevet Voor koningschutter en aan twee leden het brevet voor scherpschutter uit.^Op verzoek van den voorzitter reikte daarna de eere-voorzitter met een toepas selijk woord de prijzen van de schietwed strijd uit. Deze werden behaald als volgt: le prijs W. van Wijnen 99 ponten; 2e pr. G. van der Wolf, 98 p.; 3e- pr. H. den Boer, 96 punten, 4e pr. P. van der Graaf 95 p.; 5e pr. H. Verveer 94 p.; 6e pr. K. Hakkesteegt 93 p.; 7e pr. J. Bouter 93 p 8e pr. M. Hendrikse 93 p.; 9e pr B. Fre- derikse 92 p.; 10e pr. G. Spelt 91 p.; lie pr. W. Bieshaar,' 91 p.; 12e pr. B. van den Berg 91 p.; 18e pr. H. Broer 91 p.; 14e pr. J. den Besten 90 p, 15e pr. L. van Loon 89 p., 16e pr. J. van Buren 88 p.; 17e pr. F. Boer 87 p.; 18e pr. J. van Sgronzen 87 p.; 19e pr. P. Witzier 86 p., 20e pr. F. Bikker 85 p.; 21e pr. K. Schep 84 p.; 22e pr. J. Molenaar 83 p., 23e pr. A. van Vianen 77 p.; 24e pr. Ch. -an den Hoven 76 p., 25e pr. G. de Vos 74 p., 26e pr. A. Verhoef 87 p. De prijzen heston 1 m uit luxe en huishoudelijke voorwerpen. Do eere-voorzitter hield daarna nog een rede over 't instituut van den B.V.L. en de No vemberdagen in 1918. Na het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst door den voorzitter, na een opwebead woord ge sloten. Bij de Ie Molenaarsgraaf gehouden stierenkeuring werd de stier Frits 2, eige naar de heer J. Blokland alhier, bekroond Blokland ontving een premie van f 7.50. GESTELD. Haastrecht Het verkeer met auto*s en wagens over den Haastrechtschen dijk zal van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag nacht 12 uur zijn opengesteld. Haastrecht Onze voetbalkampioenen spelen a.s. Zondag een oefenwedstrijd te gen „Overmaas" de bekende 2e klasse K. N.V.B. club nit Rotterdam. Mogelijk kun nen onze jongens, speciaal de voorhoede, van de Rotterdammers iets leeren. De an dere elftallen zijn vrij. Jutphaas. De heer G. J. de Graaff, vee houders, is failliet verklaard. Curator is mr. jhr. L. A. M. van Sasse van IJsselt te Utrecht. Krimpen a.d. Lek. Zondag speelt Dilet tant II een vriendschappelijke thuiswed strijd tegen Trekvogels van Krimpen a.d. IJssel, die een sterke ploeg vormen, zoo dat een spannende strijd te verwachten is. Krimpen a.d. Lek. Als hoofdingeland der Krimpenerwaard in het 2e district is herkozen de heer M. de Jong en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer J. L Kool. In het 3e district is tot hoofdinge land gekozen de heer G. v. d. Graaff. Van den heer J. Rodenburg geraakte door onbekende oorzaak een motorrijwiel in brand. Het voertuig brandde byna ge heel uit. Ten nadeele van het expeditie-bedrijf Korevaar btak een veer van een der wa gens. Met vereende krachten werd het voertuig aan den kant van den weg ge sleept, alwaar het, na de inhoud te hebben overgeladen, is weggesleept kraanwagen De banketbakkersknecht B. Noomen, werkzaam in J. G. v. d. Wouden Zn's bakkerijen, behaalde het diploma spuiten en smeerwerk. Krimpen a.d. L*k, Zaterdagmiddag 2 uur zal het zwembad Schuagt' wederom geopend worden. Het zwembad is in werk verschaffing grondig gerestaureerd en is nu wel een van de prachtigste gelegenhe den van den omtrek geworden. Zondag houdt de postduivenvereni ging „De Reisduif' een wedvlucht vanaf Stendal. Afstand 508 K.M. Na eenige wijzigingen is het bestuur van de gem. zangvereniging „Krimpen a.d. Lek" thans als voigt samengesteld: A. M. v. d. Heul, voorzitter; A. Blonk, se cretaris. W. Eerland, penningmeester; G. Benschop, biblothecaris; H. van Krimpen, C. de Jong en. W. Sterrenburg, Lekkerkerk. Ds. IJ. van Dijk is geko zen als lid van het hoofdbestuur der Ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden. BURGEMEESTER K. H. BRANDT. Moordracht Woensdagavond heeft in een vergadering van de onderafd. Rotter dam van den Ned Bond van gemeente ambtenaren, de heer K H. Brandt als secretaris der vereeniging afscheid geno men wegens zijn benoeming tot burge meester alhier. De voorzitter, de heer J. Hasper, sprak den heer Brandt hartelijk toe en bracht bem dank voor heigeen bij belangeloos voor den bond heeft gedaan Spr. bood den heer Brandt een penteeke- ning aan en mevrouw Brandt een bloe menhulde. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Als bestuurs lid van den polder Esse, Gans en Blaar- dorp is herkozen de heer D. Houweling en gekozen in de plaats van den heer A. den Hollander de heer K. Schilt. Zondag hield de postduivenvereni ging „De Reisduif" eert wedvlucht van Shöne (afstand 305' K M.). De prijzen zijn als volgt: J. Schutter 1 en 12, Chr de Koning 2 en 9; Gebr. Compeer 3 en 6; N. i* Man 5 en 10; H. Bouwen 4, J. Ames 13, E. Reiswijk 14; W. Stolk 8, B. Rade maker 11, H; van Vliet 7 en le overduif. Eerste duif 3.29.29 uur, Laatste 4.2640 uur. Nieuw-Lekk*rland. Donderdagmiddag viel de echtgenoote van den heer J. van E. te Kinderdijk van een trap, waardoor zij den enkel van den rechtervoet brak. Op advies van den geneeskundige, is de vrouw, na te zijn verbonden, naar het'zie kenhuis te Dordrecht vervoerd. Herstel Openbare School. Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond hield de afdeeling Nieuw-Lekkerland van de ver eeniging „Volksonderwijs" in het SociS- -teitsgebouw te Kinderdijk een algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer A. M. Stam, ter bespreking van liet punt: „herstel 2e openbare school" Mede aanwezig waren de heeren Klaas de Vries en, J. van Dijke, uit Amsterdam, leden van het hoofdbestuur van „Volkson derwijs". Na een rede van eerstgenoemde werd met algemeem» stemmen besloten, een adres aan den raad te richten, met het verzoek de opgeheven 2e openbare school Kinderdijk te heropenen Dit adres zal worden gesteund met een lijst, bevattende de namen der ouders van schoolgaande kinderen. Mochten die pogingen niet sla gen, dan zal worden getracht een neutra- bijzondere school te stichten uitgaande van „Volksonderwijs". Ouderkerk a.d. IJssel. Bij de stemming Woensdagavond door de ingelanden van den polder de Nesse gehouden, zijn be noemd tot lid van het bestuur de beer W de Jong Cz. en tot gecommitteerden de heeren F. Paul en Joh. de Jong, allen af tredend. Polsbroek. De heer Joh. Sluijs Czn. heeft het bouwen van een burgerwoonhuis onderhands opgedragen aan de volgende inwonende ambachtslieden: metselwerk J. Teeuw, timmerwerk J. Strien St Zn., schil derwerk Gebr. Kooiman en smidswerk (electrificatie inbegrepen) L. L. Horde. DE STAKING IN DE WERKVER SCHAFFING. Een motie aangenomsn. Sliedrecht Onder leiding van den Slie- djecbtschen Bestunrderra Bond werd in Sliedrecht een vergadering van werkloozen belegd ter bespreking van het conflict in de werkverschaffing. Aanwezig waren de heeren R. Laan, hoofdbestuurder van den Gentralen Bond van Transport Arbeiders en AJbers» bestuurder van het N.V.V. Beide sprekers hebben een uitvoerig be toog gehouden en hoewel zij de grieven en klachten aanvoelden en onderschreven, uiteengezet dat staking in werkverschaf fing tot geen enkel resultaat leidt. De Re geering is oppermachtig en omdat het voor haar een kwestie van prestige is, gaat ze geen duimbreed opzij. Het N.V.V. heeft getracht en zal nog trachten verbeteringen te verkrijgen met al haar ten dienste staande middelen. Heide sprekers keur den de staking af, omdat die groot leed en ellende voor de arbeiders brengt. Breed voerig werd betoogd dat alleen langs or ganisatorische weg iets te bereiken valt en dat ook alleen de regeering tot overleg be reid is wanneer de staking opgeheven wordt. Met klem werd dit dan ook den stakers aangeraden. De organisaties zullen alles in bet werk stellen orh de hoog noo- dige verbeteringen te verkrijgen. Verschil lende leden brachten daarna bun grieven naar voren, waarvan nota werd genomen Wethouder De Landgraaf (SDAP) zette nog de bemoeiingen van het gemeentebe stuur uiteen en de behaalde resultaten. Ook hij raadde de menschen aan niet het stakingsbesluit te handhaven, maar over leg te plegen met het gemeentebestuur. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen: „De vergadering van werkloozen enz., gehoord de besprekingen over het 'conflict in de werkverschaffing, spreekt als haat- meening uit, dat de wijze waarop dat con flict is ontstaan, onjuist is. Ze besluit zich bereid'te verklaren het werk te hervatten of te beginnen en verzoekt het N.V.V. zich via de Rijksinspectie in verbinding te stel len met de desbetreffende instantie, om de zoo hoognoodige verbetering in de be staande toestanden te brengen en de te werkstelling te bevorderen." Streefkerk. Ten overstaan van notaris Mr. Nortier, werden Donderdag in afslag verkocht 7 perceelen hooi-, wei- en riet- la nVI, te zamen groot 8.50.28 en toebehoo- rend'e aan de erven P. Boel Azn. De op brengst was f 6131; de irfzet bedroeg f 6311. Het vischwater. Willige-Langerak. In ons vorig Maan dagnummer vermeldden wij onder de uit slagen van het Goudsche kangerecht, dat P. V. uit Willige-Langerak wegens vis- schen tbt f 7,50 boete of 3 dag£n was ver oordeeld. Het blijkt echter» dat deze zaak was verdaagd De volgende week is V. schuldig verklaard, zonder oplegging van straf. Willige-Langerak. De collecte voor het reclasseenngswerk heeft hier f 15,35 opge bracht. Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem den voor 'i naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl fkdwiandKh Ongeëvenaard bij gevette bot *odueti Griep, rheumehacne pijneiW ■mms Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ena. 29 Por 18 82 ct. Zakdoosjo 90 e* Volgens recept mr. Apotheker Dommt' WEE RB ER IC «T. Naar waarneming in den morgen va* 15 Mei. De wijser sonder pijlpunt geeft den atand ran den vorigen dag een. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Oos telijke wind, meest licht tot half bewolkt; droog weer, behoudens geringe kans op onweer; warm overdag. Energiek venter. IJsselstein. Een niet alledaagsoh geval heeft zich in deze gemeente voorgedaan. De ijscoventer J. L. H., die niet in het bezit was van een vergunning van B. en W., om hier met consumptieys te venten, werd des middags door den veldwachter De V. bekeurd. Daar H. echter te kennen had gegeven toch te blijven venten, werd hij des avonds van denzelfden dag voor een soortgelijke overtreding bekeurd door den veldwachter V., die den wagen met in ventaris in beslag nam. Woensdag 20-de zer zal de kantonrechte rte Utrecht heb ben uit te maken, wip gelijk had. Bij hot afbreken van de woning van den heer Van Z., hoek KerkstraatIJssel- straat, werd een geraamte gevonden van een aap De scheldnaam van Aapenluler voor de IJsselsteiners komt daardoor nog meer naar voren. Het geraamte zal ver moedelijk in don Raadskelder worden on dergebracht. Alblasterdam. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 5 Mei 1936, des n m. 7.30 uur. Voorzitter de heer J. v. Scheers. burgemeester. Secretaris de heer B. J. M. Stam. Afwezig met kennisgeving de hee ren G. v. d. Koogh en J. v. d. Merwe. Na goedkeuring der notulen, komen Ier tafel de ingekomen stukken, w.o. bericht van het verwerpen van een beroepschrift van den heer N. Vermeulen, aan wien niet wordt toegestaan om te bouwen op de door hem bepaalde grond in de Pol derstraat. f Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de verdaging der beslissing door Ged. Staten betreffende de bouwverordening; wijziging verordening rooilijn en het ver dagen der goedkeuring van het genomen raadsbesluit, n.l. bouw ziekenhuis en de Stichtingssttauten van de Cornelis Vroege Stichting. De heer VERMEULEN vraagt wel ke consequentie's hieraan vastzitten voor de gemeente, nu het goedkeuren van den bouw van het ziekenhuis is verdaagd ge worden en of nu toch doorgegaan kan worden. De VOORZITTER antwoordt, dat met de voorbereidende werkzaamheden begonnen kan worden De goedkeuring is er nog wel niet, maar toch wordt geregeld voeling gehouden met ped. Staten en ei ken dag kan de beslissing worden ver wacht \erder deelt de voorzitter mede, dat het Nat. Crisis Comité is opgeheven en er nu.< plannen bestaan om onder andere bena ming iets dergelijks op te richten. Spr. brengt de dames en heeren dank voor al hetgeen zij verricht hebben gedurende het bestaan van het Crisis Comité. Met een niet heel groot bedrag is veel tot ataad gebracht. Ingekomen is een verzoek van de voetbalverecn. „Alblasserdam" om hen voortaan vrijheid, te geven ook op Zondag entréekaarten te verkoopen. Dal is nu verboden en de vereeniging mist daax'door veel inkomsten. De VOORZITTER zegt, dat de lei ding ten deze te geven van den raad moet uitgaan. De verordening werkt nog te kort, dat B en W. zich nu reeds partij zouden stellen De verordening is destijds met één stem meerderheid aangenomen, toen de raad een stem meer rechts was. Er is toe» veel ovar sneezer Waterstand. Sch<y>n hoven hoog water 010 uur, 1.06 M. Vreeswijk hoog water 1.20 uur, 1.39 M. Keulen stand 2.62 M., was 0.10 M. Maastricht 14 Mei, 41.39 M„ was 0.07 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag - 12 uur in de schaduw: 68 graden Fahrenheit, Vrijdag 15 Mei: Op 1.19, onder 0.55. Nieuwe Maan Woensdag 20 Mei. erkent, dat ook hij het geen sympathiek# verordening heeft gevonden. Spr. heeft echter, toen de verordening was aangeno men, deze zoo goed mogelijk uitgevoerd. Het zou geen wya beleid zijn» nu de raad met een slem meer links is, deze veror dening weer ongedaan te maken. De heer VERMEULEN wijst er op, dat de 'roeping der Overheid, is de wetten Gods te handhaven. Spr. zou het betreu ren methet oog op de Zondagsrust als deze verordening ongedaan gemaakt werd en velen met hem zouden dit jammer vin den. Aij acht het beter dit adres terzijde te leggen en niet op het verzoek om den Zondag te verstoren in te gaan. Het schijnt toch waar te zijn, dat juist door deze ver ordening er minder publiek komt. Wel een bewys, dat de verordening niet gemist kan worden. De heer G A L J E vindt deze verorde ning niet sympathiek en adviseert de ver ordening te wijzigen, zoojlanig dat de ver eeniging vrijheid gegeven wordt entree te heffen op Zondag. Dë heer KNUISTIN GH NEVEN zegt, dal men ondanks de verordening toch doorgegaan is met voetballen op den Zon dag, maar onder bedekte term. Spr. meent dat deze vereeniging recht van bestaan heeft en wil haar daarin dan ook niet be lemmeren. Het maakt voor spr. geen ver schil uit, daar er toch gevoetbald wordt.* Den heer VERMEULEN is het niet onverschillig of er entree geheven mag worden op den Zondag. Wanneer toestem ming gegeven wordt om entree te heffen, dan geeft de Overheid het publiek toestem- ming om naar dat terrein te gaan en er komt dan een grootere menigte. De min dere inkomsten bewyzen, dat er minder publiek naar het terrein gaat. En afge dacht van dit alles, elke Overheid is ge roepen de wetten Gods te handhaven. De VOORZITTER zegt dat 't voor het college een zaak van beleid is. Spr. meent om door één stem een verordening vernietigen, geen juist beprip toont van de taak die een. Raad heeft te vervullen. Eer een dergelijke verordening ingetrokken wordt moet jnen de .ipeening van het pu bliek kennen. Mei mout dus koman van de menschen zelf» Wanneer bet blijkt dat de overgroote meerderheid in de gemeente te gen deze verordening is, dan hebben B. en W, een tai^ docji nu.niet. Nogmaals zegt spr. het'ogtfiljtijKjh' (e. viijd^p om, nu de Baad met een stem meerderheid links is, de veyopdepipg apn kant te zetten. Bij het rijk dp^t „mep .dit ook niet. Dat de vereeni ging dij verzo,ek doet neemt hy haar niet kvyajiik, al. had.hij het beter geacht, wan neer men eerst jnnt bet dagelijksch bestuur gesjpoheo -had. Nu de verordening aan kant te zetten zou geen besturen meer zijn, maar meer een beetje loterij. (Wordt vervolgd.) Benschop. In ons nummer van 11 Mei was opgenomen het bericht van onder trouw van G. Rademaker te Haastrecht efc A. M Sangers. Deze opname in onder trouw is*" echter niet geschied. HOOG-BLOKLAND. Mei. Geboren: Gerrit, z. van A. Pesselae en M. Burggraaff. WILLIGE-LANGERAK. Maar; en April Geboren: Johannes, z. van G. Molenaar en D. Schep. Gijsbertje, d. van W. den Haak en G. N. Koppe. Faqcra- tius, z. van G. van Baaren en G. van der* Boek.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7