1 SCH00NHDVEN5CHE COURANT Naar verscherping van de sancties? SCHOONHOVEN Gemengd Nieuwe. Blokkade van het Suez-kanaal overwogen? 2000 600 300 200 BEVROREN VORDERINGEN. ACHT BLADZIJDEN. MAANDAG 18 MEI 1936 68e JAARGANB >0 eerste Tl.liX AAN VAN Havas, graaf Galezzo Gii Mussolini aangei jhtgenoote erkent VAN niet aan li- dien aan- Het een regels 1.30 f 0.20; derde - Adver- r a t i ge- r cu m e r”. DE ABES- BAKKERSSTAKING IN DE HOOFD STAD. Met ingang van heden. Bij een Vrijdagmiddag gehouden zeer langdurige conferentie ten stadhuize te Amsterdam, onder leiding Van den rijks- bemiddelaar, mr 8. de Vries Czn., met partijen, betrokken bij het conflict in het Amsterdamsche bakkersbedrijf, ia geen di rect succes bereikt. ling: .oor Schoonhoven por 8 Ulfilulland verkrijgbaar In da oran)*-bandbui»j«» 20 ubL^O cH. »n oranjsiakjas van J «abt »O ets. spoorwegpolitie deed hiertegen niets. De Italianen blijven krachtig optreden tegen Inlanders, die hun wapens niet af? geven, of plunderen. Talrijke Abessiniërs, die bij plunderingen of moorden op hee- terdaad werden betrapt, zijn voor den krijgsraad gebracht en direct na hun ver- BEGRAFENIS A. VAN DER DUSSEN. Een eenvoudige, droeve plechtigheid ge schiedde Vrijdagmiddag op de algemeen® begraafplaats, toen het stoffelijk overschot van den heer A. van der Dussen, besteller bij de posterijen in deze gemeente, ter aar de werd besteld. Er was tamelijk veel pu blieke belangstelling. De kist werd gedragen door de collegae van den overledene, en in den stoet, ach ter de baar bevond zich het bijkans volle dige personeel van het postkantoor, met den directeur, den heer ten Kate. Aan den groeve sprak Ds. D. J. van de Graaf een woord tot de familieleden en omstanders. Zich lot de kinderen van den ontslapene wendende, zeide hij, dat in de ze ure bun gedachten zich vermenigvuldi gen en dat zij onwillekeurig lenigdennen aan hun prille jeugd, toen zij zooveel lief de en goedheid van hun vader mochten ontvangen. Daarom is dit oogenblik, nu de heer Van der Dussen voor altijd ia heengegaan, zoo aandoénlijk en de smart knaagt aan het hart der nabestaanden. Jarenlang heeft de heer Van der Due- sen trouw zijn werk verricht als besteller; nu is het oogenblik gekomen, dat hij zelf besteld moet veerden en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Na eenige woorden van deelneming tot den schoonvader van den heer Van der Dussen gericht te hebben, die ondanks zijn hoogen leeftijd mede aanwezig was. zeide de predikant, dat van dit overlijden een sprake uitgaat tot allen, die den ontsla pene gekend hebben ,n.l.: Bereid ook uw huis, want gij gaat sterven. Spr. hoopte, dat deze roepstem een wekstem mocht z;jn om te leiden tot het eeuwige leven. Zalig hij, die haar op aarde’n ander kvwa leert De rijxstenüd/’elaar heeft bij dezg he- l,k«men> ma?- vreeselijk zal t’ wry OUD-PREMIER TSALDARIS. f In den nacht van Zaterdag op Zondag is de Grieksche oud-premier Tsalari^ tenge volge van een berqerte, gestorven. Zater dagavond had hij nog een zitting van een parlementaire commissie bijgewoond. Om streeks middernacht begaf hij zich ter rus te. Reeds spoedig daarop is hij onwel ge worden. Toen zijn echlgenoote vroeg in den morgen ontwaakte, bemerkte zij, dat haar man levenloos te bed lag. De genees- heeren konden slechts den dood vaststel len. Zoodra het bericht van het overlijden van den oud-premier bekend werd, bega ven vele afgevaardigden zich naar het sterfhuis, om een rouwbezoek af te leggen Ook de koning gaf van zijn deelneming blijk. Het stoffelijk overschot is naar de Kar thedraal te Athene overgebracht, waar afgevaardigden van de volkspartij tot Dinsdag elf uur bij den doode zullen wa ken. Daarna zal de begrafenis plaats heb ben. De Grieksche bladen, ook die van Tsal daris- politieke tegenstanders, schrijven waardeerend over den gestorven oud-pre mier. In hun beschouwing omtrent de mo gelijke gevolgen van Tsaldaris’ dood zien enkele dagbladen thans de vorming van een anti-VenizelistisCh parlementair front, met aan het hoofd den premier Metaxas, te gemoet. No. 6666. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT 1 Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. 3. W. N. VAN N00TEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I Advertentiën: 1-6 i elke regel meer 0.5 plaatsing halven prys. tentiën worden g r plaatst in „De Go STAATSGREEP IN BOLIVIA. Militaire dictatuur ingesteld. Einde der week hebben militairen te La Paz (Bolivia) een staatsgreep gedaan, die zonder botsingen is geslaagd. Er is een mi litaire dictatuur ingesteld, nadat de presi dent José Luis Tejada Sorzana, onver wacht was gedwongen het bewind neer te leggen. Direct nadat do miltairen het bewind hadden o ver genomen, hebben zij tot de be volking een manifest gericht, waarin zij zeggen, dat er geen geweld zal worden ge bruikt, de oppositie niet zal worden on derdrukt en haar leiders niet gevangen genomen. Het is de grootste wensch der regeering, gezonder toestanden te schep pen, en de sociale toestanden te verbete ren. De afgetreden president heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hij het bewind aan de militairen heeft overgedragen en dat zijn bewgingsvrijheid niet is belemmerd. In het geheele land heerscht rust. Sorzana, die tot de liberale partij be hoorde. heeft op 28 November 1934 presi dent Salamanca opgevolgd. Addis Abebe naar Djiboeti, zijn gestuit op hardnekkigen tegenstand van Abessiniërs hij het belangrijke centrum van Asba Tafari”. Mocht dit bericht waarheid bevatten, dan zou hieruit kunnen blijken, dat de Abessiniërs in de provincie Aroesi den oorlog nog op eigen gelegenheid voortzet ten en tenslotte nog sterk genoeg zijn om voldoende manschappen in verband bijeen te brengen en een bedreiging jroor den spoorweg te vormen. r In Djiboeti twijfelt men er algemeen geen oogenblik aan, dat de Italianen, wanneer zij hun actie in Abessinië rustig zullen kunnen voortzetten en zich niet in de naaste toekomst militair of anderszins de handen gebonden zullen zien, er in zul len slagen geheel Abessinië te bezetten en mettertijd ook te pacificeeren. Dat dit ech ter zoo gemakkelijk zal gaan als de Itali- aansche berichtgeving wel wil doen voor komen, daaraan gelooft geen mensch. BUITENLANDERS UITGEWE ZEN. Zondag zijn talrijke door de ItaJianen uit Abessinië uitgewezen buitenlanders uit Addis Abeba vertrokken, onder wie een aantal journalisten, die zich volgens een officieele mededeeling aan anti-Italiaan- sche propaganda en spionnage zouden hebben schuldig gemaakt. Tot de journalisten, die het land hebben moeten verlaten, behooren de correspon dent van de Londensche „Times George Steer, die van hel Fransche persagentschap Havas, Nebenzahl, de Grieksch—Ameri kaanse he correspondent van de Hearst- bladen Angelopoelos, en de Robillard, hoofdredacteur van het te Addis Abeba verschijnende Fransche blad „Gourrier de l Ethiopie”. Vrijwillig heeft Matthews van de „New York Times” het land verlaten met het Italiaansche oorlogskruis op de borst, dat hij heeft verkregen wegens zijn dapperheid tijdens den oorlog. Bij het vertrek van den trein naar Dji boeti stond een groote menigte op het per ron. o.w. vele buitenlandsche journalisten, die hun vertrekkende collega’s brieven medegaven. welke dus niet de Italiaansche oei suur De Italiaansche een maar geleidelijk wegrollen naar vertrouwen. Waarom pakt men dan die weigerach tige klanten niet aan? Omdat men daar voor terugdeinst, omdat men niet graag overgaat tot maatregelen, die tot dusver tot de uiterste gerekend werden. Men denke niet, dat het hierboven gehaalde euvel weinig voorkomt, wordt schering en inslag. Het is onderdeel van het bevriezingsproces door terugloopende koopkracht en door stijgen de concurrentie. Men is al zoo bijzonder goedkoop; men maakt al nagenoeg geen winst en in vele gevallen draagt men zelfs verlies. Maar wanneer daarbij de betalin gen uitblijven, dan is de weg naar den ondergang nabij. Een. oplossing zou zijn het vormen van e«n instelling, die op eerlijke, goedkoope en vakkundige wijze „bevroren” vorderin gen incasseert, die crediteuren en debi teuren bij elkaar brengt. Wanneer een winkelier een bundel goede kwitanties heeft, die echter door laksheid of door egoisme niet worden betaald en daartegen over staat eveneens een bundel wissels, [NI S ZOONS TERUG Op het vliegveld bij Rome zijn gisteren de minister vanj/Fbis en Propaganda, iaB». ei) de twee zoons van jkojnen, Mussolini met zijn echlgenoote en kinderen kwamen de drie vliegers begroeten. Uitjalle wijken van Ro me waren delegatiesivan de fascistische organisaties aangekoqfn en toen het toe stel was gedaald, was' de geestdrift zoo groot, dat het politiecordon werd verbro ken. Nadat de Duce met kapitein Ciano, die zijn schoonzoon is, en zijn twéé zoons een detachement troepen van de luchtmacht had geïnspecteerd, werd de tocht naar Ro- ,ine aanvaard. DUITSCHLAND ANTWOORDT VOORLOOPIG NIET. Op Britsche vragenlijst. Terwijl aanvankelijk het gerucht de ronde deed, dat de Duitsche regeering po gen zou, zeer spoedig op de Britsche vra genlijst te antwoorden, verneemt men thans uit Berlijn, dat Hitler besloten heeft het formeele antwoord op het memoran dum voorloopig uit te stellen wegens het al te beweeglijk karakter van den huidi- gen internationalen toestand. Het zou derhalve mogelijk zijn dat het Duitsche antwoord op de Britsche vragen lijst niet zal worden gegeven voor de aan staande bijeenkomst van den Volkenbonds raad in Juni. Hitler zou aan den Brit- schen gezant te Berlijn, sir Eric Phipps, te kennen hebben gegeven, dat hij zijn ant woord zou nauwkeurig mogelijk tot in bijzonderheden wenscht uit te werken. GUATEMALA VERLAAT DEN VOLKENBOND. Geen groot verlies. Guatemala heeft besloten den Volken bond te verlaten. In het telegram van de regeering van Guatemala aan Avenol, den secretaris generaal van den Volkenbond, wordt geen enkele reden van hef hësluit opgegeven. Men verwacht te Genève nog een telegra fisch memorandum, dat waarschijnlijk ’n uitzetting zal verstrekken. Guatemala behoorde tot de oprichters van den Volkenbond en was van 1928 tot 1931 ook in den Volkenbondsraad verte genwoordigd. Dit was echter blijkbaar een persoonlijke liefhebberij van den heer Matos, die Guatemala steeds geheel alleen op de Volkenbondsvergaderingen had ver tegenwoordigd. Toen Matos Europa zou verlaten nog voordat de driejarige periode van het raadslidmaatschap verstreken was. bedankte Guatemala als raadslid, omdat niemand anders te vinden was. die het land in den raad zou kunnen ver tegenwoordigen. Matos is toen nog een jaar lang in Europa gebleven, waardoor Guatemala den 3-jarigen zittingsduur in den Raad heeft uitgsdiend. Sedertdien heeft ’t land vrijwel nimmer meer iets van zich laten hooren. Het betaalde ook de dertig duizead goud francs jaarlijksche contributie nooit meer en heeft ook met betrekking tot de sancties nooit anders dan zeer ontwijken de antweorden Lvwea M tele^r*®- oordeeling gefusilleerd. OOSTENRIJK ANNEXATIE SINIE. De Oostenrijksche regeering heeft als eerste de annexatie van Abessinië door Italië erkend. GEZANTEN-BEZOEK BADOGLIO. Engelsche gezant te Addis Abeba ▼oor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van IA A Gulden bij verlies Afl Gulden bij verlies van een lUv van een duim. vlU anderen vinger. DE NEGUS GAAT NAAR GENEVE. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Abes- sinische zaakgelastigde een mededeeling van den Negus heeft ontvangen, waarin dez© hem ervan int- kennis stelt, dat hij zich in begin Juni naar Genève zal bege ven om de Abessinische zaak persoonlijk te bepleiten en de besprekingen op 15 Ju ni bij te wonen. MUSSI De Engelsche gezant te Addis Abeba heeft tezamen möt de overige diplomaten een bezoek gebracht aan maarschalk Badoglio. Dit wil evenwel niet zeggen, dat Badoglio door de mogendheden wordt er kend als onderkoning van Abessinië. Hij wordt alleen beschouwd als de opperbevel hebber van de bezettingstroepen in Abes sinië. men van het Volkenbondssecretariaat ge zonden. Een groot verlies voor den Volkenbond is het heengaan van Guatemala dus niet. Men gelooft algemeen, dal de president van Guatemala zich solidajr heeft willen toonen met den Duce, voor wien hij een groote bewondering koestert. Guatemala zal aan den Volkenbond voor afloop vap de twee opzegging» ja ren een totale schuld van ongeveer 200.000 francs moeten vereffenen. VERRASSEND snel, langdurig en krachtig werkt bij rheuinilieL spreking een voorstel gedaan, dat door de vertegenwoordigers van werkgevers - en werknemers in overweging genomen zou worden. Des avonds hebben de besturen van de gezellenbonden over dat voorstel een vergadering gehouden, waarvan het resultaat was. dat het bestuur van de afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Bond van Bakkersgezellen, zoowel als de besturen der R.-K. en Ghr. organisaties, de staking bij een aantal Amsterdamsche bedrijven hebben aangekondigd tegpp heden Maan-» dag (Zondag voor de betrokken Isr be drijven). Er zijn bij dit conflict 231 gezellen «O bezorger’ ven 14 bedrijven betrokken. nN N E *S die sioh aan onM Administratie opgeven voor de VAnekering, syn volgens de vwtgestelde bepalingen tegen ongevallen verxekerd KANO OMGESLAGEN. Jongeman verdronken. Op de Noordzee is Zondagmiddag ter hoogte van het stille strand te Schevenin- g2n, een kano omgeslajjen. Het was een Ganadeesche kano, die zich op ongeveer een kilometer uit de kust bevond en een zeil op had. Door den wind sloeg de kano om en geraakten de drie inzittenden te water. Op het hulpgeroep kwamen van ver schillende kanten kano’s te hulp, die twee jongens uit zee wisten te redden. Do 18- jange E. W. te Den Haag was evenwel reeds af gedreven en verdronk. Zijn lijk ia nog niet .gevonden. Van het strand af, waar het tengevolge van het mooie weer zeer druk wa£, kon den velen het ongeluk zien gebeuren. Do 19-jarige W. H. is per auto naar het Roo- de Kruis-Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. De 20-jarige W. S. kwam er het beste af. EEN WREED BELEG. Na een commissaris van politie, die hem wilde arresteeren, te hebben gedood, zocht eneen neger en zijn zuster te Gor- donsville, in den staat Virginia, een toe vlucht in een hut, waar zij zich geduren de zes uur verdedigden tegen de politie, gewapend met mitrailleurs en verscheide ne honderden gewapende burgers. Ten slotte slaagde een politieman er in, plat op zijn buik, gedekt door het vuur van de belegeraars, naar de hut te kruipen en deze in brand te steken De negerin liet zich het eerst zien en werd door een schot gedood, even later volgde haar broer. Beide lijken werden door de vlammen verteerd voor de oogen van de belegeraars. GEEN MUITERIJ IN HITLERS LIJF WACHT. Van bevoegde Duitsche zijde wordt het bericht van de Daily Herald, volgens het welk led^n der S.S.-lijfwacht zouden heb ben gemuit, en in een concentratiekamp zouden zijn opgesloten en volgen» hetwelk de S.S.-leider Himmler in het geheim door de politie.zou worden gevolgd, volkomen verzonnen genoemd. GOMBOS IN EEN SANATORIUM. De Hongaarsche minister-president generaal Gömbös, die reeds geruimen tijd aan nierontsteking lijdt, is naar een sa natorium aan het Plattenmeer vertrokken, waar hij zes weken rust zal nemen. Alvorens Boedapest te verlaten, is bij door het staatshoofd ontvangen en heeft hij langdurig geconfereerd met leden van zijn kabinet, o.a. den minister van buitenland sche zaken von Kanya. Wij maken het elkaar onnoodig moei lijk. Wanneer men dit maar besefte, dan zou er minder leed in ons land zijn. Wij zouden de crisis er niet door bezweren, maar heel wat misere zou kunnen worden verzacht. Een voorbeeld hiervan is het niet op tijd voldoen aan zijn verplichtingen ook als men die verplichtingen kan na komen. Wanneer mep zijn leverancier niet op tijd betaajt, terwijl men het geld er voor beschikbaar heeft, beteekent dit, dat ook die leverancier achter raakt ten opzichte van zijn crediteuren. Er zijn zaken, waar men met duizenden guldens „goede” vorderingen, zit, doch die niet worden betaald. Men zendt de kwitanties rond. Met een angstig gemoed hoopt men op betaling en opnieuw ervaart men, dat de betaling achterwege blijft. De eigen zorgen nemen toe, immers morgen wordt een wissel gepresenteerd en wanneer de klanten niet betalen, moet ook dien wis sel worden teruggezonden. Dat beteekent credietverlies, beteekent een langzaam minder die op hem getrokken worden, die kunnen worden voldaan bij gebrek binnenkomende gelden, dan zou een chaam, dat die vorderingen voor winkelier inneemt en de crediteuren schrijft, dat zij betaald zullen worden, zoodra dio vorderingen zijn binnengeko- men, prachtig werk doen. Ligt hier niet een veld van actie op cri sisgebied open voor de regeering? Het is niet iets nieuws. In Duitschland kent men deze instellingen, bemiddelingsinstituten, die van groote practische en moreele be- teekenis zijn. Winkeliers, handelaren, industriën, die niet betaald warden, moeten gaan bezui nigen. Ontslaan personeel, krimpen hun uitgaven in. Zij hebben pakken vorderin gen en toch gaan zij, onnoodig en on verdiend, terug. Indien deze vorderingen kunnen wor den overgedragen aan een crisis-incasso- bureau, wanneer dit bureau als bemidde laar optreedt tusschen de ^chuldeischers van een solide zaak, wanneer de regee ring aan dit officieuze bureau inningsbe- voegdheden geeft van wijder strekking dan nu bestaat, dan gelooven wij, dat daarvan een opbouwende en werkverrui- mende invloed zou uitgaan. Dan zal men nog iets anders bemerken en wel, dat de debiteuren van den eenen winkelier tevens crediteuren zijn van de ander. Wanneer A. van B. een bedrag te vorderen heeft van f 1000, dat niet bin nenkomt, terwijl A. aan C. f 1000 te be talen heeft, dan zou een schakel kunnen ontstaan tusschen B en G. Indien B en G met elkander in handelsconnectie staan, zou G aan B f 1000 hebben te voldoen. Dan zouden partijen elkander zonder één oent contant geld kunnen voldoen. Dit is natuurlijk een uitzonderlijke toevalligheid, maar wij willen ermede in het licht stel len, dat het van groot nut zou zijn, in dien opgericht zou worden een incasso bureau. onder controle en steun van de Overheid, dat ten doel heeft het ontdooien van bevroren vorderingen en het daardoor op gang houden van velerlei bedrijven. De eorreepondent van de „Manchester Guardian” te Genève schrijft dat wan neer de Engelschen ter verscherping van de sancties een blokkade aan den mond van het Suez-kanaal zouden voorstellen, dit voorstel zeker door Frankrijk, Sovjet- Rusland, de Kleine Entente, de Balkan- Entente, Zweden, Denemarken en Finland gesteund zou worden. De houding van Noorwegen en Neder land te twijfelachtig. Eden heeft van een aantal delegaties uitdrukkelijk de verze kering gekregen, dat zij met een blokkade accoord zouden gaan, wanneer de Brit sche regeering dit zou voorstellen. Wanneer geen blokkade zou worden ingesteld, zou het nog mogelijk zijn, de bestaande sancties langer dan tot 1 Juni te handhaven- Zelfs wanneer een meer derheid in den Volkenbondsraad tot hand Mving zou besluiten, zou men geleidelijk ophouden, ze toe te passen. DE ONDERWERPING ABESSINIE. Berichten loopen sterk uiteen. N< de Italianen zich van de Ahessini- •che hoofdstad en daarmede van de ver bindingsmiddelen met het buitenland meester hebben gemaakt, is hét voor den in Djiboeti werkenden journalist al bui tengewoon moeilijk, zoo niet onmogelijk geworden zich eenig begrip te vormen van wat onder de Abessinische bevolking leeft en wat er om gaat in de kringen van die Abessiniërs, die nog over invloed op de bevolking beschikken. Een bericht uit Diredaoea: „In de ge heel stad wappert de driekleur. De Moef ti, het religieuss hoofd van de Moham- medaanscho gemeente, heeft verlof ge vraagd en verkregen, om de Italiaansche vlag op de moskeeën der stad te mogen hijschen”. Is na zooveel maanden hardnekkigen strijd en wanhopig verzet tegen een het land binnengedrongen veroveraar, plot seling allee pais en vreê geworden, of moet geloof geslagen worden aan het vol gende, eveneens te Djiboeti ontvangen maar niet te controleeren bericht: „De Italiaansche troepen, die naar Af- den zün gezonden, aan den spoorweg van

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1