D 3 mmsm Wijze zuinigheid: Méér Zuivelgerechten AKKERTJES Telegrammen SCHOONHOVEN Doorzitten? EHB3I Plaatselijk Nieuws j Kerk en School Sportnieuws Burgerlijke Stand j SocienJ en ^Belangrijk* Ellende der Belgische arbeiders. jpiaatseÏÏjk Nieuws 1 FEUILLETON. \\\w\ rheumatische pijnen 2' VR1JDAG 29 MEI 1936 DE STAKING IN DE AUTOMOBIEL FABRIEKEN. PARIJS, 29 Mei. Omtrent het overnach ten van de stakers in de Renaultfabrieken wordt nader gemeld, dat gisteravond de stakers, de jeugdige arbeiders, vrouwen 'en kinderen naar huis hadden gezonden. De overige brachten den geheelen nacht in de fabriek door, waar hen, levensmiddelen en wijn werden gebracht. Spcialistische en communistische vakvereenigingsleiders maakten een inspectietocht door de fa briek, terwijl de arbeiders met gebalde vuist de internationale zongen. AARDSCHOKKEN IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES, 29 Mei. Reeds Woens dag waren in verschillende deelen van Argentinië eenige lichte aardschokken waargenomen, die geen1 schade hebben te„- weeggebracht. Gisteren hebben ze zich in sterke mate herhaald. Het dorp Las Ghac- ras werd in puin gelegd en in enkele an dere plaatsen werd aanzienlijke schade aangericht. MOORDENAARS TERECHTGESTELD. HEW YORK, 29 Mei. Vannacht zijn in de Sing Sing gevangenis vier moordenaars op den electrischen stoel terechtgesteld. Zij hadden in Juni 1934 een café-eigenaar in het stadsdeel "Brooklyn vermoord. Het was de eerste viervoudige terechtstelling sedert 16 jaar. Z.-HOLL PROV. BRANDWEER- BOND. In de Woensdag te Rotterdam gehou den algemeens vergadering van den Zuid- Hollandschen Provincialen Brandweer- bond is de heer A. M. Nieuwenhuisen, burgemeester van Schoonhoven, tot be- etuurslid gekozen. BENOEMING. De hear D. Onderweegs, ambtenaar ter te-secretarie, is benoemd tot ad- liee ter secretarie te Zandvoort. LANDDAG JONGELINGS- VEREENIGINGEN. p De Ring Schoonhoven en Omstreken, afdeeling van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op Geref. Grond slag hooopt Tweeden Pinksterdag, des middags 2 uur op bet voormalige exerci tieveld, zijn achtsten Landdag te houden. Als sprekers hopen op te treden de heer A. Bergsma, van Polsbroek, die een ope ningswoord zal spreken; Ds. L. Biok, van Brandwijk, met het© onderwerp „Op groeiende jeugd"; Ds. J. van AmsteL van Lage Vfiursche, over „Gods vraag aan den Jongeling"; Ds. J. TL Renupp, van Am sterdam, die spreekt over „Pinkstervuur"; Ds. R. Bartlema, van Zeist, met als on derwerp „Geestdrift". Daarna volgt een slotwoord en sluiting door Ds. D. J. van de raai, Herv. Predikant alhier. Dt\Landdag staat pnder leiding van den ringvooi zitter, den heer A. Bergsma, van Polsbroek. „ORANJE BOVEN". Hoewel'de verjaardag van de Koningin nog ver af is, kwam bet bestuur der ver een „Oranje Boven" gisteravond reeds bijeen om plannen voor de feestviering te bespreken. 'Ondanks de bescheiden midde len waarover de vereeniging beschikt, en de methode, die al jarenlang gevolgd wordt, om na de feestviering niet met tekorten te komen, is toch een voorloopig programma samengesteld, waarbij de dag zooveel mogelijk gevuld en Wt aantal deel nemers zoo groot mogelijk zal zijn. Besloten is in overleg te treden met 4e hoofden van scholefi, teneinde d<?n kinder zang en optocht 's morgens 'goed te doen slagen en het .maken van versieringeit door de kinderen aan^te moedigen door per school voor de leerlingen, die 't aar digst voor den dag komen, enkele prijsjes beschikbaar te stellen. Voorts is des morgens een ruime plaats gejalen voor kinderspelen en in verband ïpfet het succeö van het vorig jaar viel op nieuw de keuze voor de middaguren op volksspelen' en motorwedstrijden. Een ge heel nieuwe attractie werd aan de hand gedaan waarvoor te zijner tijd zeker groote belangstelling zal gestaan. Teneinde de versieringen en avond-ver lichting door buurtverenigingen aan te moedigen, worden enkeleprijzen beschik baar gesteld. Des avonds zal een concert •worden gegeven en bij wijze van „volks zang"' zullen enkele nummers gezongen worden. Door het vertrek va'n den heer G. van "Willenswaard en in verband met de vaca ture, die nog bestaat wegens het bedan ken van den heer Monshouwer moet het bestuur nog met twee leden worden aan gevuld. Binnenkort zal daartoe een leden vergadering gehouden worden, waarin dan tevens een voorzitter gekozen moet wor den. CHR. U.LO.-SCHOOL. De aéuuneding van leerlingen voor den Hieuwen cursus der Chr. U L O. school moet blijkens de advertentie in dit nummer vóór 1 Juli geschieden bij het hoo£4 ÓÊt ücboöL HET GROENE KRUIS. De afdeeling Schoonhoven van Het Groene Kruis houdt Dinsdagavond om 8 uur een algemeene vergadering. Men vindt de agenda vermeld in een advertentie in dit nummer. ZOMERDIENST REEDERIJ 0 D LEK. Blijkens een advertentie in dit nummer gaat voor de booten der Reederij op de Lek Zondag 80 Mei de zomerdienstrege ling in. Ook voor den dienst op de Pink sterdagen zie men die advertentie. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie worden in lichtingen verstrekt omtrent onderstaande gevonden voorwerpen: Een sok, een driewielig kinderfietsje. Verzach t-g eneest SCHEEPVAART DOOR IJSSELBRUG TE ZUTPHEN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Bovenri- vieren,maakt bekend, dat ingaande 1 Juni 1936 de door vaarthoogte door de beweeg bare opening van de IJsselbrug te Zut- phen in den vervolge zal zijn beperkt tot een hoogte van 16.75 m. NA-P. Ameide. Zaterdagavond zal de chr. mn- ziekvereeniging „Crescendo", onder lei ding van den heer Joh. Kleman, uit Utrecht, van 8 tot 10 uur een concert ge ven iu de muziektent op den Dam. Anrèide. De chauffeur van de autobus der Reederij o.d. Lek, de heer "W. d. B., verwondde Dinsdag, toen hij eenige werk zaamheden aan den auto verrichtte, zijn linkerhand zoodanig, dat hij zich door dokter Donker heeft laten verbinden. Arkel. Aan het kerkeinde zullen in den boomgaard van de fa. Vervoorn wederom enkele woningen verrijzen. Het woning gebrek is ter plaatse yan dien aard, dat deze te bouwen huizen nu reeds verhuurd zijn. Het in deze gemeente te houden fes tival van de muziekvereniging zal in combinatie met de feesten der Oranjever- eeniging worden georganiseerd. De zwemvereeüiging „De Linge" heeft op haar terrein door enkele werk- loozen 2 bassins laten graven ter diepte van 50 en 70 c.M. Deze zullen dienst doen als kinderbad. Tot brugknqcht aan de Haarbrug is benoemd de heer Maas te Gouda. De arbeidersreisvereeniging is voor nemans om in begin Augustus een reis naar Valkenburg te maken. Benschop. In de Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelan den, werd met bijna algem. stemmen her kozen als bestuurslid de heer F. van Os, terwijl in de plaats van den beer Jan Bos Sr., die wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd niet meer herkiesbaar was, met groote meerderheid van stemmen wend gekozen diens zoon, de heer J. Bos Jr. Bergambacht De ingeschrevene' voor den dienstplicht van de lichting 1937, H. Eijkelenboorri; is door den herkeurings- raad voorgoed ongeschikt verklaard.- De vereenging voor kinderuitSending naar Buiten „K.i.n.a.b.u.", afd. Bergam bacht—Ammerstol, zal dezen zomer 6 kin deren uitzenden, van wie 5 uit Bergam bacht én 1 uit Ammerstol. De 18-jarige G. B. viel tijdens zijn werkzaamheden aan den watertoren ter hoogte van 3 meter van den steiger De hulp van den geneesheer moest gorden in geroepen, die een gekneusde pols consta teerde. Bergambacht. De postduivenvereeniging „De Gevleugelde Bode" hield een wed vlucht uit Campiégne (afstand 310 K M.) De duiv eüwerden gelost om 8.40 uur v.m. Aankomst eerste duif te 1.43 31 uur n.m. De uitsla# was als volgt: J. Brand 1, 2, 4 en 10; A. FrederikSe 3; G. Brand 6, 14, 16 en 17; A. Boutèr 6; W. Kroonq 7, G. Burger 8; K. van Vliet 9 en I. Ver hoek 11, 12, 13 en 15. Haastrecht Tweeden Pinksterdag speelt het le elftal van Haastrecht zijn 3en pro motiewedstrijd te Leiden. Speelde het Zon dag j.l. hier tegen L.F.G., nu, een week la ter, moet het reeds de returnmatch spelen. Speelt Haastrecht met hetzelfde elan, dan vertrouwen wij dat ze de puntjes zal mee brengen, al zal het wel geen 3—0 worden. Meerkerk. De heer A. J. L. Rademaker behaalde te Leiden bij het examen Land- machinst het diploma elect*, bedrijfs voorlichting. Meerkirk. Als heemraad v»n den pol der Quakernaak is herkozen de beer A. Boogert te Nieuwland. Mej. G. Timmer, dienstbode bij de familie M. A. van Beekum, herdacht le zer dagen den dag, dat zij 35 jaren ach tereen als ooodanyj ia betrekking waa. Nieuwland. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de 0. L. School is benoemd mevr. A. E. van Duin geb. Van Tiel, wachtgeldster te Gorinchem, zulks in ver^aqd met de ziekte van het hoofd der school, den heer A. Bijkerk. Nieuw-Lekkerland. Toen Woensdagmid dag een trouwpartij huiswaarts keerde, geraakte een der auto's op den Middel weg, juist toen de gasten waren uitge stapt, in een sloot. Met een kraanwagen van de firma W. en C. Stam is het voer tuig op het droge gebracht. De materieele schade was gering. Woensdag geraakte het tweejarig kind van den heer W. de G. aan de Dorps laan al spelende in een sloot. De moeder bemerkte het ongeval en sprong haar kind na, doch wist het niet -te redden. Op haar hulpgeroep schoten enkele buren toe, die moeder en kind op het droge brachten. Voorzchlig met paarden. Polsbroek. De arbeider J. W. 0. haalde Vrijdag het paard van den veehouder v. 0. uit het land om er zijn arbeid mee voort te zetten. Toen hij het dier zou grij pen, draaide dit zich plotseling van hem af en gaf hem met een der achterpootan een slag teegen de borst. De getroffene heeft zich onder behandeling van dr. Pas- mooij moeten stellen. ZANGCONCOURS. Sliedrecht De Bond van Chr. Zangver- eenigingen „De drie Provinciën" heeft Woensdag in het Thalia Theater zijn jaar- lijksch concours gehouden. De jury be stond uit* de heeren J. G. van Herwaar den, Rotterdam, H. W. de Wolff, Rotter dam en H. van Nieuwenhoven, Breda. De uitslag luidde: 4e afd. Kinderkoor „Van .knop tot bloem", Beesd 268 p., 2e prijs;meisjes koor „Cantabile", Alblasserdam, 2S4 p., 2e prijs; gem. koor „De Lofstem", Noor deloos 308 p., le prijs. 3e afd.: Gem. Koor „Omnia Cum Deo", Nieuw-Lekkerland 326 p., le prijs; Kin derkoor „Hedels Jeugdkoor", Hedel 326 p. le prijs. 2e afd.: Jeugdkoor „De Lofstem", Wer kendam 291 p., 2e prijs; gemengd koor „Asaf", Alblasserdam 300 p le prijs, ge mengd koor „De Lofstem", Giessen- Nieuwkerk 327 p. le prijs; dameskoor „Con Amore", Dordrecht 346 p. le prijs. le afd.: Gem. koor „Lofstem", Zooien 256 p. 3e prijs; gem. koor „Crescendo", Streefkerk 305 p. le prijs; gemengd koor „Halleluja", Werkendam 245 p. 3e prijs; gem. koor „Excelsior", Brandwijk 311 p. le prijs. Afd. Uitmuntendheid: gem. koor „Lof stem", Papendrecht 314 p. le prijs. Eere-afdeeling: Dameskoor „Willen ls Kunnen", ZwijndredKt 303 p. le prijs. De wisselbeker werd toegekend aan het dameskoor „Con Amore" te Dordrecht, voor het hoogst aantal punten. Binnenvaartschool. Sliedrecht Op het Raadhuis heeft de uitreiking der diploma's voor schipperen machinist aan boord van binnenvaartui gen plaats gehad. Aanwezig waren de le den der oommissie van toezicht op de Binnenvaart, de beide wethouders, de di recteur en leeraren der binnenvaartschool en de cursisten, die dit voorjaar zijn ge slaagd. De voorzitter der commissie van toe zicht, burgemeester ir. H. Popping, heet te allen hartelijk welkom, wenachte de ge slaagde cursisten geluk met hun succes en dankte den directeur én de leeraren voor hun toewijding, waaraan dit succes mede te danken is. Hierna reikte de burgemeester de diplo ma's uit, waarvan 12 aan schippers en 4 aan machinisten. De directeur de beer Lommers, wenach te de geslaagden geluk met dit diploma, en sprak den wensch uit, dat zij het ge leerde spoedig in praclijk mogen bren gen, waarvoor hij de medewerking der aannemers^inriep Een der Cursisten dankte namens allen de^.commissie, den directeur en de leera- - De voorzitter sloot vervolgens de bijeen komst. Stolwijk. Een zoontje van den heer W., die bezig was het fietsrijden te leereü, verloor opeens de macht over zijn stuur en reed in de Bpnedenkerksche wetering. Een voorbijvarende vjsscher mocht het ge noegen smaken den drenkeling op 't droge te brengen. Met den schrik en een, nat> pak kon hij huiswaarts keeren. Donderdagmiddag brak bij bet af breken van een overstek een plank, waar op de timmerman J. M- stond, zoodat de ze viel. Hij kwam zoo ongelukkig terécht, dat zijn sleutelbeen 'brak. Na door den dokter te zijn verbonden, is hij per auto naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. Op hat Plein is men druk in de weer met het opbouwen van molens, kramen en tenten voor de kermis. Er blijken dit jaar meer vermakelijkheden te zijn dan vorige jaren. Als het weer mede wil werken, be looft het heel wat te worden. Dat de jeugd nu reeds op de been is en zich vermaakt, laat zich denken. v Politie-berichlon. Sliedrecht. Aangifte werd gedaan van het feit, dat Donderdagavond nabij Baan- boek, terwijl daar een trein passeerde, een ruit van een der bagage-wagons werd ver- niakL Mej. N. deed aangifte van vernieling van een haar toebehoorend hek. De da der, inmiddels door de politie opgespoord, zal de schade vergoeden. Zondagavond botste een motorrijwiel tegen een wielrijder. De laatste, die plot seling den weg van rechts naar links was overgestoken, liep een lichte hersenschud ding op eu is per auto naar Gorinchem overgebracht. Streefkerk. Uitslag wedvlucht P.V. „Luchtexpres" Streefkerk Groot-Ammers, van Noyon. Afstand 293.824 K M, los 8 uur. Aankomst eerste duif 2.11.27 uur. De prijzen werden behaald: G. Baardwijk 1, J. Streef 2, 7 en 8; Co de Bruijn 3; J. Donkersloot 4, 5 en 9;„A. P. de Lange 6; F. Stout 10; M. Looren de Jong 11 ep 12; A. Simons 13. De ooievaars op de N. H. Kerk heb ben vier jongen. Eenige inwoners in de kom der ge meente hebben ter bestrijding van de stof- plaag den Lekdijk met wegenzout be strooid. Gezien de resultaten van verleden jaar, werkt dit middel uitstekend. IJsselstein. Woensdag werden bij de po litie twee minderjarige jongens, afkomptig uit Utrecht, gebracht. Zij deelden mede, dat zij des morgens brood waren wezen brengen bij hun vader, die werkzaam was aan de Galecopperdijk onder de gemeente Jutpbaas, dat zij daarheen waren gegaan per rijwiel en dat die fiets door een hun onbekend persoon was medegenomen. Nadat de politie een onderzoek had in gesteld, bleek, dat het rijwiel nog ter plaat se lag, waar de jongens hadden gespeeld. De jongens zijn met het rijwiel op trans port gesteld naar Utrecht en daar aan hun ouders overgegeven. Gevonden: een portemonnaie met in houd Inl. bij de politie „en bij den chauf feur G. Hildebrand te Jutphaas. Het dochtertje van 4en heer F. van D. is onder het spelen gevallen en brak haar arm. Een afscheid. Giessendam. Woensdagavond nam de heer K. L. Pliiister afscheid als hoofd der bijz. school in wijk B. De voorzitter van bet schoolbestuur, de heer A. Kersbergen, sprak, nadat gezon gen was Psalm 139 vers 1 en geopend was met gebed, een kort afscheidswoord en bood den heer Pluister namens het be stuur een prachtige lamp aan. De heer A. van Houwelingen, onderwij zer aan de school, sprak namens het per soneel en de leerlingen en bood namens ben een tuinameuhlement met zonne scherm aan. Voorts voerde het woord burgemeester L. Neijens, namens het gemeentebestuur; den heer J. Baardman, penningmeester van de school, namens het schoolbestuur; den heer Wildschut, als nieuw benoemd hoofd der school» namens de school te Ne- der-Hardwinxveld; den heer A. Mpiier» namens de Zendingsvereeniging, den heer Schaafsma, namens de school te Bo- ven-Hardinxveld en den Bond van Chr. Onderwijzers, afd. Gorinchem en omstre ken; den heer G. Sterrenburg, hoofd der openbare school alhier, namens de com missie tot wering van schoolverzuim; den heer G. G. Weppelman namens de oud leerlingen en voorts nog enkele onderwij zers, die aan de school werkzaam zijn ge weest. Daarna dankte de heer Plnister allen voor de vriendelijke woorden en de ge schenken. Nadat men den vertekkende en zijn echt- genoote Psalm 134 vers 3 had toegezon gen, eindigde Ds. S. O. Los met dankzeg ging. Voor dezen afscheidsavond bestond zeer groote belangstelling. De heer Pluister, die met pensioen de school gaat verlaten, zal zich in Zeist gaan vestigen. ZENDINGSMIDDAG TE OEGSTGEEST Op de schoone buitenplaats Oud Poel geest te Oegstgeest wordt Maandag 2en Pinksterdag een Zendingsmiddag gehou den, waar tal van sprekers het woord zullen voeren. Naast een woord tot versterking jin ver dieping der geloofsovertuiging va.t hier te genieten van de schoone omgeving en gelijk bet vorig jaar (toen deze zendiugs- middag in het najaar werd gehouden) zal het weer druk worden. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer. BROEDERSCHAPSDAG. In het bericht in ons vorig nummer omtrent den Remonstrantschen Broeder schapsdag te Dordrecht is de datum weg gevallen, waardoor het lijkt alsof deze samenkoipst a.s. Zondag wordt gehouden. Ze is echter bepaald op Zondag 21 Juni. BEVESTIGING EN INTREDE DS. P. BOUW. Benschop. Zondagavond zaAqds' P. Bouw zijn intrede doon in de Ned.'Herv. Kerk, na in den morgendienst te zijn bevestigd door ds. v. d. Hee, van Polsbroek. HUWELIJKSINZEGENING DS. J. G. WGELDERINK. IJsselstein. Donderdagmiddag half 3 zal ia 4e Ned. Herv. Kerk de huwelijks- WEERBERICHT. Naar waarneming In den morgen van: 29 Mei. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwakke tot matige, later wellicht toene mende Westelijke tot Noord-Westelijke wind; betrokken tot zwaar of half be wolkt; waarschijnlijk eenige regen; aan vankelijk weinig verandering in tempera tuur; later wellicht iets kouder. Waterstand. Schoonhoven hoog water 0.20 uur, 0.93 M. Vreewijk hoog water 1.30 uur, 1.19 M. Keulenstand 2.07 M.t val 0.06 M. Maastricht 28 Mei 40.99 M., was 0.11 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 58 graden Fahrenheit* 3 Vrijdag 29 Mei: Op 1.14, onder 0.42 Volle Maan Vrijdag 5 Juni inzegening plaats hebben van ds. J. G. Woeldermk, Ned. Herv. predikant te Ouderkerk ad. IJssel en mej. A. M. C. Moorrees van hier. De plechtigheid zal geschieden door ds. Gunning, van Keste- irfto.f Ammerstol. Zondag speelt A.V.V. 1 een wedstrijd tegen een zeer sterke Gouda» combinatie. Kinderdijk. Zaterdagdmiddag speelt Zwerver 1 een thuiswedstrijd tegen Steeds Hoogcr I 4van Zwijndrecht. Zwerver II gaat op bezook bij Steeds Hooger H. Maandag gaat Zwerver I op bezoek bij Zwerver I te Rijsoord, en Zwerver II bij Dilettant te Krimpen a.d. Lek. Thuis wordt dan niet gespeeld. Krimpen a.d. Lek. Dilettant 2 krijgt Zon dag bezoek van Zwervers-comb. 1 an 2 van Kinderdijk. s De 'aanvankelijk 'vastgestelde west rijd DilettantExcelsior (Nw.-Lakkerland) gaat niet door. Krimpen a.d. IJssel. Zondag krijgen D C.V I en II bezoek van E D.S. I en II van Rotterdam. Deze Rotterdamsche ploeg schijnt over zeer goede spelers te beschik ken, zoodatonze dorpsgenooten alles op alles zullen moeten Zetten willen ze win- Voetbal. Noordeloos. De v.v. N.F.C. heeft voor Pinkster-Maandag s«riewedstrijden geor ganiseerd. De indeeling hiervan is als volgt: V.m. 10.30 uur: N.S.V. (Nieuwland) P.V.V. (Giessen-Nieuwkerk); n.m. 12.30 uur: Jtf.V.V (Meerkerk)—N.F.C. (Noorde loos); n.m. 2.30 uur Winnaars; n.m. 4 30 uur Verliezers; 's avonds 7 uur Vete ras nwedst rijd HBS (Hoornaar)NFG (Noordeloos). Voetbalprogramma, Nieuw-Lekkerland. Op het terrein al hier speelt Zaterdag 30 Mei, 's avonds om 6 uur, Excelsior I tegen D.CV. II van Krimpen a.d. IJssel. Op 2en Pinksterdag, n.m. 3 uur, speelt' Excelsior I een thuis wedstrijd tegen DETO I van Barendrecht. BERGAMBACHT. Van 26 April—16 Mei Geboren: Goverdina, d. van C. Bakkeren J. de Graaf. Gerrit, z. van A. de Bruijn en A. van de Werken. Marinus, z. van M. N. van den Heuvel en J. G. Langerak. Gijsbert Adrianus, z. van T. Burger en A. de Mik Pietertje Cornelia, d. van P. Boer en W. M. de Langen. Ondertrouwd: G. Voorsluijs, 19 j. (to Stolwijk) en D. Snoek, 18 j. Getrouwd: J. Komijn, 34 j. (te Streef kerk) en P. de Jong. 32 j. Overleden: A. M. Gaij, 63 jechtgenooto van G. Buising T. KieijUj 26 j. HAASTRECHT. Mei. Geboren: Willemijntje, d. van T. Boer en W. Boot. Overleden: M. Baars, 66 j., edhtgenooie van A. Borst. G. van der Vlist, 5 j. G. van Delft, 89 j., echtgenoot van A. Dek ker. SCHOONHOVEN. Mei. Getrouwd: A. T den Hollander, 31 j. en A. G. yan der Maal, 19 j. 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 20 MEI 1036 SSuilenlandsche (Bijdrage. Brusse', 2G Mei 1936. De sociaHstlsche pailu hi<?r hreft ook la„ den Arbeid ontworpen en „aar aanleiding daarvan heeft het Plan- ïTin-paii eens iets geopenbaard van v\al Kt komt in de Uelgiache arbeidersge zinnen. Jiet is droevig dat te leien. Er zijn volgens die statistiek in liolgio 118.000 ge- zinnen slecht gehuisvest, er zijn 70.000 krotwoningen, de meeste arbeidersgezin nen kunen geen biandstof koopen voor verwarming, 11,4 pCt. der arbeiderswo ningen bobben nog petroleumverlichting. 50 pCt. der arbeidersgezinnen kunnen slechts een woonkamer verlichten, elec- trische huishoudartikelen, weeldeartikelen zooals radio en fiets, zijn voor arbeiders- beurzen onbereikbaar. Er zijn 30 bed den tekort. Gezonden en zieken, jongens en meisjes slapen samen in de ellendigste vermenging. Velo bedden hebben slechts een deken en een laken, linnen en kleeren ontbreken; de meubileering is beneden al les Badkamer en zelfs waschtobbe zijn velen onbekend. Er ontbreken den arbei ders in België 1.596.218 kasten, 1.100.000 badkuipen, twee millioen waschplaatsen, 45 millioen borden, 6 millioen paar lakens etc. Bioscoop, schouwburg, reisvermaak, dit alles behoort tot het onbereikbare. Verdere loonsverlagingen. Men zal vragen: Wat is dan het nut ge weest van de somf-socialistische regee ring? Elk socialistisch minister is, net als zijn burgerlijke collega, gebonden aan het voorschrift om zijn budget zooveel moge lijk omhaag te drukken, dus, de loonén zoo laag mogelijk te houden. Ziehier een typisch voorbeeld: De loo ren voor grondwerkers bij den wegenbouw der particuliere ondernemingen bedroegen 3.75 franc per uur, dus ongeveer 30 franc 1.05) per dag. Minister Spaak, de revo lutionaire marxist, die nu minister van verkeer is, drukte de loonen der grond werkers bij de spoorwegmaatschappij om laag tot 3 franc pct uur: de particuliere ondernemingen volgden. Het staatsbelang in tegenstelling met de zaak van het proletariaat: tot zelfs de marxistische mipister moest het staatsbe lang verdedigen. Koopkracht wordt kleiner. Zuiver thporetisch beloven de socialisti sche ministers een betere wel vaar tspoli- tiek, maar practisch kunnen zij niet anders dan een .groot-kapitalistische politiek voe ren en daarmede bestendiging van de el lende der arbeiders. Meer welstand ware slechts denkbaar bij een gmdere verdeeling van de staats-inkomsten, of bij een nieuw belastingstelsel. Het Be'gische Plan van den Arb.'id meent dat het de crisis zal uDs'rijden door de de hierboven vermelde artike len, die den arbeiders ontbreken, te gaan voortbrengen, niaar de vraag blijft open, hoe aan dit proletaiiaat de koopkracht te schenken, om deze voorwrpen te b>'alon. Er is geen enkele aanduiding hie de be taalmiddelen zullen worden verschaft, op dat het proletariaat deze artikelen betale. Integendeel: de koopkracht der arbeiders wordt steeds kleiner en wat baat het, be loften tot welstand voor le spiegelen, zoo deze bbloftcn onvervulbaar b'ijven? Om een begin te maken met do verhoo ging van de koopkracht der arbeiders zou noodig zijn een krachtige beteugeling door middel van belastingmaatregelen, van het oppotten der trust-divrdenden voor enkele heteibedeelden en dan het maken tot staatsmonopolie van deze be drijven. Scherpe tegenstellingen. Zoo men de betrouwbare documenten van het Plan-Bureau legt" naast de vvjnst- reken'ingen van da groot-industrie, öan stelt men vast, dat de tegenstelling steeds scherper wordt: geldontwaarding, loons verlaging en tot het uiterste doorgedreven prolelarisatie van den arbeidersstand; bij het groot-kapitaal daai entegen winst door deze geldontwaarding, stijging der divi denden, omver hahyi van niet-kapitalis- tische bedrijven en verarming van den middenstand en de kleine industrie. Meer dan een jaar semi-socialistische regeering heeft bewezen, dat het Plan van den Arbeid tegenover hel kapitalisme ai els plaatst, tenzij dan de zoogenaamde bank- controle, waarhij de accountants van de particuliere banken merkwaardig "ge noeg optreden als staatscontroleurs! Het is een ijdele droom, om aan arbei ders koopkracht voor te spiegelen, als loonsverlaging aan de orde is en nie mand het waagt het mes te zetten in de feitelijke monopolies van een trust, die ge heel het kolen-, staal- en electriciteitsbe- drijf beheerscht, van een grodp, die staats hulp afbedelt als het in een dier bedrijven slecht gaat (welke staatshulp verleend wordt om de werkloosheid niet te doen stijgen), maar die alle winst behoudt als het goed gaat. Het Plan-Bureau heeft de gevolgen van zijn aanklacht nfet overzien, toen het vast stelde, dat in de meeste arbeidersgezinnen het hoogstnoodige ontbreekt en dat er een loonsverhooging van 50 vereischt wordt om de gezinnen der arbeiders van het al- lernoodigste te voorzien. (Nadruk verboden). Giessendam. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan thans 276 personen als werkloos ingeschreven. Hel aantal is weer dalende. De postduiven vereen. Stormvogels hield een wedvlucht uit Noyon (Frank rijk), afstand 283 K.M. De dui\en werden om 8 uur met Noordenwind in vrijheid gesteld. De volgorde van aankomst was: Dubbeldam en Vogel 1, 2, IJ., 14, 17 en 18; W. van Bergeijk 3; L. Klop 4, 7, 9 en 10; W. de Boon 5, 19 en 21; De Jong en Buijk 6, 12 en 13; D. Vogel en G. Verspuij 8, 16 on 22; D. P. de Jong ló; J. v. Mill 20; J. Kamerman 23. Aankomst 1ste duif 1 uur 28 min., 27 sec., laatste duif 2 uur 18 min 55 sec. Bij het damtournooi om den wissel beker tusschen de dam- en schaakclub „Denk en Zet" en de Sliedrechtsche dam- vereeniging is een conflict gerezen, waar na „Denk en Zet" heeft besloten het tour- nooi niet verder voort te zetten. De vierde ronde zal dus niet worden gespeeld. Teraard bestel lino mej. J. Oskam. Giessen-Ouderkerk. Woensdagmiddag werd op de begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mej. J. Oskam. De meisjes van de Zondagsschool en de Hervormde meisjesvereenigmg wa- 'ren aanwezig en sloten zich bij den stoet aan. Van beide vereenigingen heeft de overledene vele jaren als lid en bestuurs lid deel uitgemaakt. Aan de groeve sprak ds. J. Bronsgeest, die speciaal daarvoor uit Velsen was overgekomen, woorden van ernstige vermaning en troost. De be langstelling was vrij groot. RNSTIG AUTO-ONGELUK. Groot-Ammers. Donderdagmorgen, had op den Veerschendijk, nabij de gemeente Nieuwpoort, een vrij ernstig auto-ongeval plaats. De heeren J.' Bbns, koopman le Schoonhoven en Van der Vlist uit Willi- ge-Langerak, waren gezien in de cabine van den door den heer ^frkerk uit Lopik bestuurden vrachtauto, en reden met kal- men gang in de richting van Nieuwpoort. Een andere vrachtauto, bestuurd door den heer G. de H. uit Groot-Ammers, die in dezelfde richting reed, zou eerstbedoelde auto passeeren Hierbij kwam de auto van de H. met het rechterachterwiel zoodanig in botsing met het linkervoorwiel van V 's auto, dat deze tengevolge van den schok van den dijk tuimelde, na eerst nog in aanraking te zijn gekomen met een dub bele lichtpaal. De auto sloeg over den kop en kwam onderstboven op den dijkberm te liggen. De bestuurder alsmede Van der Vlist bleken slechts onbeduidende schram- wonden te hebben opgeloopen, doch het ergst bleek de heer Bons er aan toe, die over hevige pijnen klaagde aan, den rech terschouder en bovendien aan het hoofd bloedend verwond was. Dr. Van Stralen te Nieuwpoort, als- NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U COEDI BINKEN TWAALF UUR.... li In Freddy doemde de vraag op waar zij waren. Hij had een gewaarwording of hij ieder begrip van tijd verloren had. Hoe lang was het geloden dat ze Norwich ver laten hadden.'... hoeveel stations waren ze sindsdien gepasseerd? „Waar zijn we?" vroeg hij plotseling. Een angstgil antwoordde hem. Ierna trok aan de noodrem. De Noodrem. De oogenblikken, die óp den schreef en het trekken aan de noodrem volgden, waren momenten van chaotische onthul* sing en toen hij ze zich lateV voor den geest riep, was Freddy Reeve niet in staat ze behoorlijk in zijn herinnering te ordenen. De trein minderde snel en heftig vaart. Remmen knarsten met gierend ru moer, maar het geluid werd gesmoord in een plotselingen donderslag. De reizigers vlogen overeind, drongen naar de portieren en vulden de gangen, duwden elkaar weg,( terwijl de eerste gil gevolgd werd door an dere, afkomstig van menschen, die abso luut in gevaar verkeerden, maar zich verbeeldden, dat dit het geval moest zijn, wanneer er aan de noodrem getrokken •Werd. De dichtst opeengepakte drom bevond zich' in de gang, naast het compartiment, dat de geagiteerde oude dame, den ras- Londenaar en den oudên druktohiaker, die in Norwich was ingestd'pt, bevatte. Zij wa ren thans de eenigen, die in deze coupé zaten en het was de oude dame, die do noodrem in werking gebracht had, het «erst had gegild en daardoor den beweeg lijken, drukdoenden man uit een hazen slaapje gewekt scheen te hebben. De Londenaar keek boos bij het zien van de angstige gezichten,, die zich naar bin nen bogen^De vrouw ging voort met gil- ktt. 'U wis heelemaal buiten zichzelf, „Wat is er gebeurd?" riep de gang in koor. Maar de oude vrouw was vooralsnog niet in slaat tot het geven van een expli catie. Het eenige wat ze kon, was met een UiHenden vinger naar den Londenaar wij zen en volharden in haar gekrijsch. De drukke, beweeglijke, oude man poog de haar te kalmeeren. Toen de Londenaar zich in een norsch zwijgen hulde„ wendde het publiek in de corridor zich tot hem. „Zenuwen," sputterde hij, „niks als ze nuwen, voor zoover ik het bekijken kanl Groote grutjes, wat doe je in zoon geval? Kan iemand niet....?" De dame met de „zenuwen" viel hem in do rede. Als bij tooverslag had ze opeens de gave der spraak teruggekregen. „Die man daardie manhij, wou me aanranden," hijgde ze, half snikkend. „Ik weet het zeker. Hij wou me aanran den Gok de tong van den Londenaar kwam thans weer los. „ïk heb zelfs niks gedaan wat er op léék," protesteerde hij. „Ze moet onder doktersbehandeling.dat moet ze! Ze is niet pluis, in d'r bovenkamer." En zich tot zijn vermeend Blachtoffer zelf rich tend: „Den heelen tijd heb je al gedaan of ik de baarlijke duivel was „Ik zeg u dat hij me wou aanranden," hield de oude dame huilend vol. „Ik weet niet of het om mijn koffer of om mezelf te doen was, maar als iemand niet pluis is in z'n bovenkamer, is h ij het. Ik ken dat soort: Zoodra ik hem zag, wist ik al, wat voor vleesch ik in de kuip had. Hij hoeft het op me gemunt gehad van het oogenblik dat we vertrokken...." „Houd u kalm, m'n lieve mensch, houd u in vredesnaam kalm," klonk een 6tem uit de gang. Het was de hoofdconducteur die zich een >yeg in het compartiment baande. „Blijft u eens even rustig, er ge beurt u immers niets! En zich daarop tot den ouden druktemaker wendend: „Is er iets waars in wat die dame zegt, mijn heer?" „Ik heb al gezegd wat het is," beet de aangesprokene van zich af. „Zenuwen, mede de po'itie, werdep gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verschenen. Ook de burgemeester was vlug aanwezig om zich van dit onge\al op de hoogte te stellen. Nadat dr. Van Straten den heer Bons per auto aanvankelijk naar zijn woning 'e Schoonhoven had vervoerd, waar ook de hulp van dr. Van Ebbenhoist Tengher- gen werd ingeroepen, bleek, dat hel noodzakelijk was hem ter verdere behan deling naar het ziekenhuis te Utrecht te vervoeren, daar de heer B. een sleutelbeen fractuur had opgeloopen. De politie heeft van het gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt. die U hel leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui tengewoon. Niet alleen dal de pijnen verdwijnen, maar AKKER-C ACHETS verdrijven bovendien uil '1 lichaam de stoffen, die de pijnen veroor zaken. Neem' daarom "AKKERTJES" fiederisnasch Ongeëvenaard bii oevatte kon ^oduct Griep, rheumatiicne pijnen, Zenuwpijnen, Hooidpiin, en». Per 12 il. 52 cl. Zakdoosje 20 et Volgtns recept van Apotheker Oumont Hardinxfeld. Nu de wielerwedstrijden op Hemelvaartsdag niet zijn doorgegaan, heeft de burgemeester toestemming, ver leend tot het houden van deze wedstrijden op de dan te openen wielerbaan op Maan dag as., des namiddags van 18 uur. Bruggenbouw in het klein. Hei- en Boeicop. Thans is reeds binnen zeer korten tijd een begin gemaakt met het leggen van een derde betonnen brug vanaf de Bossche Heul. De vanouds bekende houten bruggen zullen dus spoedig tot het verleden be- hooren. Of hiermede het landelijk schoon verhoogd wordt, zullen we in het midden laten. Met de inventarisatie bij de landbou wers en tuinders voor de Landbouw Cri sis Organisatie is in deze gemeente belast do heer J. de Heer. Bloedvergiftiging. Hei- en Boeicop. Een der zoons van den veehouder B., die een zweertje aan zijn duim had, vertrouwde het niet en niks als zenuwen. Als er iets van dien aard gebeurd was. dacht u, dat ik het niet gemerkt zou hebben?" „Zie je wel," riep de Londenaar triom fantelijk. „iemand zijn ponteneiu* afne men, alleen omdat hij geen hoogen^ hoed draagt!" De coifducteur keek weifelend. Hij w4s bereid de verklaring van eenberedderigen ouden man te accepteeren, maar de Lon denaar maakte geen bijster betrouwbaren indruk» „Waardoor dacht u, dat hij u te lijf wil de, dame?" zette hg zijn verhoor voort. „U weet dat het een ernstige zaak is, een trein tot stilstand te brengen „En het is ook een ernstige zaak een mensch zijn ponteneur af te nemen," voegde de Londenaar er verontwaardigd aan toe. „U hebt uw handen opgeheven om mij te slaan," schreeuwde de vrouw. „En het was niet de eerste keer!" „Hebt u het gezien?" informeerde de hoofdconducteur bij den drukken man. „Hoe vaak moet ik nu nog „neen" zeg gen?" grauwde deze terug. „Zeker, hij heeft zich naar voren gebogen om een krant op te nemen, die naast haar lag, maar dat was dan ook alles. Misschien sliep ze wel en had ze een soort nacht merrie, dat ze zich verbeeldde'dat ze aan gevallen werd. Joost mag weten wat zoo'u mensch bezielt...." Een andere gestaJte had kans gezien zich door de memgt'e heen'toegang te ver schaffen tot het compartiment. Het was d» predikant. „Bedaar toch," 'mevrouw," sprak hij de ontstelde reizigster vriendelijk toe. „Wat u ook van ^treeek gemaakt mag hebben, u zult nu toch wel inzien, dat er geen re den voor angst meer is. Als u dat gerust kan stellen, wil ik graag een poosje -hier hij u blijven. Ondertusschen, conducteur," ging hij tot den treinbeambte voort, „lijkt het u ook niet het beste, dat we nu maar verder gaan?" „Zeker," bromde de hoofdconducteur, „maar het feit dat er aan de hoofdrem getrokken is...." De predikant maakte een luchtig wui vend gebaar. „Ik zou het niet te zwaar opnemen," be middelde hij. „De arme vrouw is ergens van ge schrokken. Verbeelding waarschijnlijk. Maar ze was ontwijfelbaar te goeder trouw. Ik zou zeggen dat de Maatschappij zich een heeleboel onnoodigen last be spaart, door het geval met een weinig ge moedelijkheid te btehaiule'en. Laat u de dame hier verder maar aan mijn zorgen over. De belangen van de andere passa giers spreken ook een woordje mee." Het pleidooi liet niet na indruk te ma ken. „Dat is volkomen juist," erkende de hoofdconducteur, maar al te blij dat een deel van zijn verantwoordelijkheid door een eerwaard man van zijn schouders werd gewenteld. ,.lk voor mij ben niet iemand om moeilijkheden noodeloos te vergrooten" En zich naar de gang keerend: „Ik geloof dat de dames en heeren verstandig doen naar hun plaatsen terug te keeren, nu al les voorbij is." Ook Freddy behoorde tot de passagiers, die na deze kleine toespraak aanstalten maakten om hun compartiment weer op te zoeken. Toen de eerste gil had geklonken was hij, evenals de anderen, overeind ge sprongen. Hij herinnerde zich vaag den coupé te hebben verlaten, erin teruggegaan te zijn en het opnieuw verlaten te hebben, ditmaal met Miss Leveridge onmiddellijk achter zich. Toen had de mensclienstroom hem ver zwolgen en hem op zijn golven naar voren gedragen. Hij veronderstelde dat de drie reizigers uit zgn compartimént evene dien kant uit waren gestuwd. Maar nu hij terugkeerde, werd het hom eensklaps duidelijk, dat de anderen niet naar voren gedrongen waren.. in elk geval waren ze nergens om hem heen te bekennen. Een moment van verraste be vreemding werd gevolgd door een van plotselinge ontzetting. Alles wat hij pas seeren moest opzij duwend, bereikte hij in een minimum van tijd de coupé. De coupé was leeg. En hel porfier aan de tegenovergestelde zijde stond open.. Een geluid, half een snik, half een ge stelde zich onder geneeskundige behan deling. De arts constateerde een begin van bloedverg ftiging en nam den heer B. in behandeling, waarna volkomen rust werd voorgeschreven „Symphonia" gehuldigd. Hoog-Blokland. Maandagavond is het fanfarecorps „Symphonia" gehuldigd voor het in Garderen behaalde succes. Eere leden en leden van den rSad van toezicht hadden een commissie gevormd, die het verenigingsgebouw keurig had versierd. Om half negen stelde het corps zich op en maakte een marsch door het dorp. Daarna vereenigden zich muzikanten en commissieleden in D.O.V.A., waar de voor» zitter allen hartelijk welkom heette. Den dirigent, den lieer J. J Gerritso werd als dank een pastelteekening aan geboden; den voorzitter werd voor zijn goede leiding een sigarettenkoker met inscriptie aangeboden, terwijl de heer Joh van der Heijden als blijk van waardee ring voor zijn medewerking, een bureau klokje kreeg. »De heer Gerritse dankte in hartelijke bewoordingen voor deze waardeering. De aanwezigen werden getracteerd. Den heer B. de Groot, die voor de repetities een muziektent gehgel gratis had opgesla gen. werd eveneens dank gebracht, en tot slot zegde de voorzitter allen hartelijk dank voor hun 'medewerking. Hoog-Blokland. Dinsdagavond verga derde de afd. Noordelpos van de Holl. Mij. van Landbouw in de raadszaal bij Jan van Maurik. Aanwezig ongeveer 20 leden- Na de openingsrede van voorzitter J. don Har tog, werden de notulen vast gesteld. Door don voorzitter werden me* dedeelingen gedaan betreffende 't verhan delde in de té Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. de Bruin, werd nagezien door de heeren Jvan Maurik en J. de Jong, in orde bevonden en vastgesteld. Batig slot f 34. Herkozen werd als bestuurslid de heer G. de Groot te Noordeloos. Tot afgevaardigden,naar de op 13 Juni te Am sterdam te nouden algemeene vergade ring werden gekozen de heeren J den Hartog en C. de Bruin. Door den heer B. Slob uit Hoornaar werd een verzoek ge daan "Jot de afdeeling, om ook weer dit jaar medewerking te verleenen aan de op 14 October te houden fokveedag, waartoe de toezegging werd verleend. Na een gratis verloting van eenige landbouwwerktuigen sloot de voorzitter de vergadering met een' woord van dank voor de prettige samenwerking. Het drinkwater. Schelluinen. Een verzoekschrift, voor zien van veel handteekeningen, is aan hel bestuur van het waterleidingbedrijf ge* zonden. Men vraagt hierin voorrang bij den verderen aanleg der huisaansluitingen, omdat wegens den zeer onreinm toestand van het water van de Scbélluinsche Vliet hier leidingwater meer nog dan elder» noodig is. Concert. Schelluinen. Op Zaterdag 6 Juni zal ds mondaccordéoncluh D.O.K. een concert ge ven aan het Pinkeveir smoorde verwenscbing, kwam over zijn lippen. Vóór hij zich eigenlijk precies be wust was van wat hij deed,stond hij in de opening van het portier. In de verte, voorbij den lagen berm, bewogen zich schaduwen in den schemer van kreupel hout en een zwak, dwarrelend lichtschijn sel glom ergens. De trein zette zich lapgzaam in bewe ging. Maar Freddy Reeve was er niet meer in Hij was eruit gesprongen op de spoor baan. Trein 5 uur 18. Freddy struikdlde, toen zijn voeten den 1 grond raakten. In zijn opwinding en door de duisternis, vergiste hij zich in den af stand en kwam met een zwaren schok neer Toen hij overeind krabbelde, gle&i de trein langs hem heen, een .lange, lichtende rups; een bekende wereld, die uit §ijn gezichts kring verdween. En hier stond hij iö ekn nieuwe, onbekende wereld, geheel aAn zichzelf overgelaten, aangewezen op ^ijn eigen moed en vindingrijkheid. Maar Freddy dacht niet aan dit alios. Zijn gedachten waren geconcentreerd op die vluchtige schaduwen, die zelfs 'in dit korte tijdsverloop verder van hem af wa ren .geraakt. Eén ding was met felle duidelijkheid in zijn geest gebrand: hij moest onmiddellijk in actie komen. Hi^ glipte den spoordijk af en werd door een boschje opgevangen, dat zijn hoofd met een bons achteruit duwde, alsof het verontwaardigd was over deze schennis van zijn avondrust. „Voorzichtig, jongen," waarschuwde hij zichzelf, „kom even op adem." Voor de tweede maal hersteldp hij zich Den eersten keer was de'spoordijk tegen hem aangevlogen, nu had het struikgewas hem uitgeslooten. Alles scheen zich vijan dig tegen hem le keeren. Verbeeldde hij zich dat er zelfs een spottende klank waa in de stem van den donder, die qp hen aanrolde? CKobU

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2