mS L :i yhrutda ZONNEBRUIN voorkomt zonnebrand en bronst en bruint Uw huid prachtig. over SCHOONHOVEN Kerk en School Buitenland Plaatselijk Nieuws Binnenland F RIJWIELEN Een praatje TltN BLADZIJDEN. No. boöö. ■rn*-’’'’’1'?- want de I Doet bw hu'",kleur spoedig d va* ai meter op den stadion. hoe daar die 35 mannen gedurende acht maanden gewoond en geleefd hebben, in een uiterst beperkte ruimte en altijd om ringd door groote gevaren. Wij raden met overtuiging aan om de ze belangwekkende nationale film te gaan zien. overgegaan tot reor- 1 fo«2S<w50dTub.60dfi«on90d niet anders dan aan alle lagen der bevol king ten goede komen. De burgemeester antwoordt, dat mid- denstandsvakbelangen besproken moeten worden in hun eigen organisaties en niet in een gemeenteraad. De gemeenteraad heeft slechts te maken met de belangen van de gemeente. De komst van een de 1 Gruijter-winkel is z.i. voor de gemeente gewenscht, ook al zouden daardoor groeps belangen worden geschaad. Het algemeen belang moet den voorrang hebben. Tenslotte wijst een ander lid erop, dat tal van middenstanders happig waren om hun panden aan de Gruijter aan te bie den, doch toen deze firma hierop niet in ging en een stuk gemeentegrond verzocht, sloeg de eertijds zoo milde stemming om. In deze Waalwijk-middenstandsgeschie- denis zien wij alle facetten van het m.id- denstandswezen opgenomen; de onderlinge strijd, onvoldoende gemeenschapszin, nog niet béseffen, dat met kracht gestreefd moet worden naar verlaging der distribu- tiekosten door meer saamhorigheid en door ordenipg in eigen boezem, de con currentie tusschen filiaalbedrijf en onaf- hankelijken middenstander! Pachtregeling. De Regeering heeft in de Memorie van Antwoord inzake de nieuwe regeling van de pacht enkele wijzigingen aangebracht in het wetsontwerp. De wet beoogt een billijke pachtverhouding en zij is niet al leen in bet belang van de pachters, zoo- als sommigen vermeenen. De regeering handhaaft als basis een onbeperkt ö^)z£g- gingsrecht eenmaal in de tien jaar, ter wijl de rechter tusschentijds aan de pacht een einde kan maken, indien naar zijn meening deze beëindiging gerechtvaardigd is. Er worden pachtbureaux opgericht; indien een pachtovereenkomst door een pachtbureau is goedgekeurd vervalt de controle van den rechter. Pachtovereen komsten, die op 1 Januari 1936 reeds van kracht waren, zullen door het .oude recht beheerscht worden, doch tot uiterlijk 1 Januari 1943; overeenkomsten, die op 1 Januari 1936 nog niet van kracht waren, blijven, nog gedurende twee jaar na de in werking treding der wet door het oude recht beheerscht. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25 p. post f 1.50 Met verzekering 15 cents meer. VAN ZEELAND KABINETS FORMATEUR. Regeering spoedig gereed? Daar Vandervelde zijn opdracht tot vor ming van een Belgische regeering heeft teuggegeven, heeft de Koning Van Zeeland met de kabinetsformatie belast. Van -Zeeland heeft die opdracht in be ginsel aanvaard en dadelijk de besprekin gen met de partijleiders geopend. Gisteren, tegen den avond, heeft Van Zeeland aan de pers medegedeeld, dat de ze gedachtenwisseling een gunstig verloop had en dat hij hedenochtend door den Ko ning opnieuw in audiëntie zou worden ontvangen. Het wordt algemeen meer en meer waarschijnlijk geacht, dat het nieu we kabinet tegen Donderdag of Vrijdag zal zijn samengesteld. DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN Nog weinig verbetering. De toestand in het havenbedrijf te Ant werpen is nog ongewijzigd. Gedelegeerden van de havenarbeiders van Brussel heb ben te Antwerpen met den secretaris van den transportarbeidersbond geconfereerd. Ook de werkgevers en arbeiders van de haven van Gent hebben zich accoord ver klaard met de te Antwerpen getroffen re geling en zullen geen schepen, komend of bestemd voor deze haven, laden of lossen. Te Lillo, benoorden Antwerpen, hebben stakers getracht een aantal werkwilligen eveneens tot staking te bewegen. Zij wer den door de gendarmerie uiteengejaagd. Ook bij het Albert-kanaal, waar kolen ge lost werden voor de electriciteitsfabriek van de Anrtverpsche agglomeratie hebben 500 shakers de aan het werk zijnde arbei ders uitgejouwd. De arbeiders van de kali-magazijnen aan het z.g. Kanaaldok, ten noorden van de stad, hebben zich bij de stakingsbewe ging aangesloten. Ook in verschillende diamantslijperijen te Antwerpen is gisteren ’t werk neerge legd. De diamantbewerkersbond stelt alles in het werk om deze staking te bestrij den. De stakers vragen de onmiddellijke invoering van de 40 urenweek, een kwes tie, welke as. Vrijdag zal worden beslist. FRANSCH-BRITSCH OVERLEG. Over buitenlandsche politiek. Zoowel te Parijs als te Londen gevoelt stajidjuinr WERKKAMP VOOR WERKL00ZEN. De Vrijzinnig Christelijke Jeugd Cen trale organiseert in opdracht van de Cen trale voor Werkloozenzorg werkkampen van 8 weken voor werkloozen van 1725 jaar en wel te Beekbergen, te beginnen 15 Juli. Nadere inlichtingen en formulieren voor opgave verstrekt ds. W. H. Vaillant in de Remonstrantsche Kerk, op-de uren die men in de advertentierubriek van dit nummer vindt vermeld. OPENBARE U.L.O. SCHOOL Voor de'aangifte van leerlingen voorde openbare u.l.o. school staat, blijkens een advertentie in dit nummer, vóór 1 Juli de gelegenheid open bij het hoofd der school, den heer A. van der Laan. WOENSDAG 10 JUNI 1836M, JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT 1 Telet 20- Tel-Adrea: VtumootetL S, A W, N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrakeum, 13763. L ABONNB'S, die «>oh a»a onxe «dnuautretie opge.en .oor de Tenoltenag, xyn .olgeni de .ulgeslelde bepelmgeu tegen ongeraden remkerd toot bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, Tan Guld,“x?,)ulT°''“g’ 600 rx b’ QOO Guld“‘ b« verli,‘ onn Quld“ inn «"‘den verliM f.{\ Hulden bij r.rlie, ran ew 2.VUV ongeschiktheid. UW overleden. JUU wan hand oj voet, Z.UU ven een oog. luU van een duim. OU anderen vinger. De opmarsch naar Hoenan. Uit Kanton wordt gemeld, dat de ge combineerde legers van Kwangsi en Kan ton oprukken naar Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, en naar Tsjian. De bedoeling is waarschijnlijk om na de- bezetting hiervan met Nanking politieke onderhandelingen te openen. Uit Hankrfu wordt bericht, dat Ho Tsjiei, de gouverneur van Hoenan, ten opzichte van de expeditie uit het Zuid westen een afzijdige houding aanneemt. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Op zoek naar vrede. In de provincie breidt de staking zich nog uit In Frankrijk nemen over het algemeen de stakingen iets af, vooral te Parijs en in de groote industrie-centra. Er zijn na het eerste accoord tusschen werkgevers- en ar beidersorganisaties overal besprekingen ge opend en de gees,t, waarin deze gevoerd worden, doen vermoeden, dat het einde van de staking binnen niet al te langen tijd zal volgen in de voornaamste industrieën. Intusschen valt op het oogenblik in de provincie nog steeds een uitbreiding van de stakingsbeweging op te merken. De staking woedt behalve in het gebied om Parijs, in dertig departementen. Winst en verlies. In de buurt van Lille zijn thans bij de meeste bedrijven onderhandelingen gaan de, zonder dat men kan zeggen, wanneer hier de staking geëindigd zal zijn, want aan den eenen kant breidt de stakingsbe weging zich nog regelmatig uit, terwijl aan den anderen kant het aantal bedrijven, waarbij het werk hervat is, nog maar gering is. Te Versailles is weliswaar in eenige groote fabrieken het werk hervat, doch het aantal stakers is toch weer grooter ge worden, aangezien in een aantal andere bedrijven staking is uitgebroken. Te Toulouse lag gisteren bijna al het Werk stil. Het aantal stakers bedraagt thans ruim 15.000. Bijna alle transport ondernemingen zijn bij de staking betrok ken. Ook de arbeiders op de marinewerven in Bordeaux hebben het werk neergelegd. De terreinen zijn door 2000 man bezet. De werklieden in de metaalindustrie nebben daarentegen den arbeid hervat. De haven van Duinkerken is gisteren gasloten gebleven. De stakingsbeweging breidt zich hier uit. Gistermorgen waren 10.000 arbeiders meer dan eergisteren in staking. Waarschijnlijk zal de bevolking van gas. water en electriciteit verstoken m.. I Ammerstol. De arbeider G. Blom, werkzaam op de scheepswerf van de fa.- Duivendijk te Lekkerkerk, kreeg een stuk je ijzer in het oog. In het ziekenhuis te Gouda is het verwijderd. Als trainer van de voetbalvereni ging „A.V.V.” is evenals vorige jaren aan gesteld de heer Mallon, van Gouda. De echtgenoote van den heer J. Rietveld, die zich in het varkenshok be vond, werd door een krulstaart omver geloopen. waardoor zij zich ernstig be zeerde. Medische hulp is ingeroepep. Een brandje. H Gouda. In de voormalige ambachts school aan het Paradijs, waar thans de ontwikkelingscursussen voor werkloozen worden gegeven, is Dinsdagochtend brand, ontstaan. Eenige werkloozen waren in het laschlokaal bezig met het lasschen van een deurtje. Doordat zij het waterslot van het apparaat niet met water hadden ge vuld, sloeg de vlam naar binnen en vloog het toestel in brand. De cursisten verlie ten ijlings bet gebouw, aangezien het apparaat uil elkaar dreigde te springen. Een ontploffing zou vooral gevaarlijk ge weest zijn, doordat in de onmiddellijke na bijheid eenige cylinders met zuurstof ston den met een spanning van 150 atmosfeer en een geheel gevuld carbid gas toestel. Burgemeester Gaarlandt, die spoedig ter plaatse kwam, achtte het raadzaam de ruim 100 leerlingen der aangrenzende school dat gebouw te doen verlaten. De brandweer heeft met één straal het „yuur gebljischt. De schade is piet groot* ten vast te stellen, vooral nu het nieuwe Fransche kabinet aan het werk is geto gen. De nieuwe Fransche minister van buitenlandsche zaken, Ivon Delbos, Is voornemens alle diplomatieke vertegen woordigers van Franrijk in Europa in de eerstvolgende dagen na elkaar naar Pa rijs te ontbieden, teneinde zich door hen op de hoogte te laten brengen van den huidigen politieken toestand in Europa. Op 26 Juni zal Delbos zich, waarschijn lijk begeleid door minister-president Blum naar Genève begeven, om deel te nemen aan de Raadszitting. Tevoren echter, zoo melden de Fransche bladen, zal de minis ter in persoonlijk contact treden met den Britschen minister van buitenlandsche za ken, Eden, waaraan te meer belang wordt gehecht, daar Delbos, in overeenstemming met Léon Blum, het voornemen schijnt te hebben in de Abessinische kwestie in nau we overeenstemming met Engeland op te treden. Volgens „L’Oeuvre” zal de ontmoeting tusschen de beide ministers in Folkestone of Boulogne kunnen plaats hebben, ter wijl andere bladen Parijs noemen, als plaats voor de besprekingen, aangezien ook Blum met Eden, zou willen spreken, doch in verband met de regeeringswerk- zaamheden de hoofdstad voorloopig niet zal- kunnen verlaten. De „Petit Parisien” verwacht de bij eenkomst nog vóór 20 Juni te Parijs. WIJZIGINGEN IN ITALIE'S KAP IN ET. Dfie nieuwe ministers. Mussolini is thafas ganisatie van het Italiaansche kabinet. Op voorstel van'den Duce heeft de Ko ning tot minister Van buitenlandsche za ken Graaf Galeazzo Giano benoemd, die tot dusver minister van pers en propaganda was. De onderstaatssecretaris van dit de partement. Dino Alfieri, is tot minister van persen propaganda bevorderd. De on derstaatssecretaris Van buitenlandsche za ken. Suvich, is afgetueden. Mussolini zal hem op een anderen vertrouwenspost be noemen. Wellicht zal hij ambassadeur bij een der groote mogendheden worden. Verder is de onderstaatssecretaris voor de corporaties. Ferruccio Lantini, tot mi nister van dit departement bevorderd en de onderstaatssecretaris van koloniën, Lessona. tot minister van koloniën. Tot dusver waren de functies van minis ter van buitenlandsche zaken, corpoiaties en koloniën, in Mussolini’s hand ver eenigd. De Duce blijft thans nog chef van vier andere departementen. Echter zal ook in de toekomst de feitelijke leiding van Italië's buitenlandsche politiek bij Musso lini blijven berusten. BRIGADIER BIJ DE RIJKSVELD- WACHT. Tot rijksveldwachter-brigadier in de bri gade Schoonhoven, met als standplaats Schoonhoven, is benoemd de heer A. Tielemans, rijksveldwachter brig.-tit. te Nieuwenhom (Voorne). KINDERUITZENDING. De volgende week houdt het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies een collecte. Dat het be stuur der afdeeling deze collecte, die spe ciaal aan de uitzending van kinderen uit onze stad ten goede komt, in een adver tentie in dit nummer, warm aanbeveelt, laat zich begrijpen, want de middelen staan slechts toe, dat van de 20 kinderen die het noodig hebben, vijf worden uitge zonden. Gelukkig geldt het hier een instelling voor kinderen van alle gezindten, zoodat volkomen onpartijdig die kinderen wor den uitgezocht, voor wie de uitzending ’t dringendst noodig is. Wij ondersteunen gaarne de aanbeve- veling dezer collecte. DE K 18. Julqs Verne, de merkwaardige fantast, van wiens verbeeldingen er verscheidene werkelijkheid zijn geworden, wordt tegen woordig niet meer, of .weinig door de jeugd gelezen en daardoor is de woord speling van de gisteren vertoonde film i niet meer voor leder duidelijk. Verne schreef een kostelijk verhaal getiteld „20.000 mijlen onder zee”, de avonturen Van kapitein Nemo met zijn onderzeeër „Nautilus”, in een tijd toen er nog geen enkele onderzeeboot bestond of iemand aan de mogelijkheid daarvan dacht. In analo gie met dat boek is de film van de K 1b genoemd „20.000 mijlen over zee” en een volle zaal met genoodigden heeft Maan dag de eerste opvoering te dezer stede daarvan bijgewoond. Nadat eerst Polygoon zijn actueel nieuws had vertoond, sprak de burge meester een korte inleiding tot de nu ko mende film, waarin hij memoreerde hoe Nederlands roem steeds op zee gelegen had. Ontdekkingsreizigers als onze Olivier van Noort, zeehelden geuzen en koopvaar ders vormen een lange reeks van beroem de namen en nog staan wij aan de spits van de zeevaart. Niet door onze machtige oorlogsvloot maar door de voortreffelijk heid van onze koopvaarders, sleepbooten, reddingsboeien. Maar ook onze marine mag er zijn en daarvan gaf de nu volgen de film een voortreffelijk beeld. De K 18 is een zeer merkwaardige, een hoogst interessante en telkens wisselende rolprent. Zij staalt en sterkt het nationa liteitsgevoel en wekt een rechtmatige trots op die koene, dappere daad der Holland- sche zeevaarders, een tocht waarvan de wereld verbaasd stond. We zien de voor bereidingen, den uittocht, de vaart van de kleine lage boot door den eindeloozen oceaan, de storm die Woedende aanvallen doet op het huikje, de aankomst in de ver schillende haven en de bewonderende ont vangst, de zwaartekracht metingen van prof. Vening Meinesz, het onderduiken en weer bovenkomen van de K 18, het leven, aan boord, eten, wacht, wasschen, zwab beren, Kerstfeest, brievenschrijven, de of ficiersmess, verven en schoonmaken, in ft kart men krijgt gen kveatag kweld ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werkzoekenden bij de arbeidsbemiddeling vermeldde op 5 Juni: 5 bakkers, 1 bierbottelaar, 1 bloe mist, 2 chauffeurs, 1 conducteur, 6 dienst boden, 1 electricien, 2 expeditiieknechts, 19 fabrieksarbeiders, 11 goudsmeden, 5 grondwerkers, 1 heier, 3 kantoorbedien den, 1 koperslager, 1 leerlooier, 2 lompen sorteerders, 2 loodgieters. 15 lósse werk lieden, 3 mandenmakers, 4 metaalbewer kers, 9 metselaars, 5 meubelmakers, 2 molenaars, 12 opperlieden, 1 ovenist, 3 pakhuisknechts, 15 plateelwerkers, 3 rei zigers, 6 schilders. 7 schippers, 8 sigaren makers, 2 sigarensorteerders, 2 slagers, 1 smid, 3 stoffeerders, 3 stokers, 1 straat- maker, 7 timmerlieden, 1 touwslager. 4 ty pografen, 1 voerman, 2 winkelbedienden, 52 zilversmeden, 7 zonder vast beroep. Totaal 243 werkzoekenden. EIERVEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 5000 eieren. Prij> zen: Kippeneieren f 2.50—f 2.85, eend- eieren f 2.50, beide per 100 stuks. Lopikerstrgat. Prijzen: Kippeneeiren f 2.50—f 2.85. eendeieren f 2.10—f ,2.30, beide per 100 stuks. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.75, Weiboter f 0 65, beide per half K.G. Han del zeer vlug. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Bureau van Politie zijn inlich tingen te bekomen betreffende onderstaan de gevonden voorwerpen: Een portemonnaie; een heerenrijwiel. MSI REMNAAF, KAST EN DRAGER A N A F J. K. SNOEI r STADHUISSTR. 7-9 T Xkz." SCHOONHOVEN Een middenstandsconflict. In den Waalwijkschen gemeenteraad is «en strijdvraag ontstaan, die eenig licht werpt op middenstandsverhoudingen. De gemeente wil een goed gelegen terrein afstaan aan de firma de Gruijter, die aan Waalwijk daarvoor gunstige voofwaarden biedt en zorgen zal een mooi pand te bouwen. De W'aalwijksche middenstand pro testeert hiertegen. In den gemeenteraad bestaat groote verdeeldheid en het slot, is geweest, dat men de beslissing heeft ver daagd tot ook andere gegadigden gelegen heid verkregen hebben om met het ge meentebestuur te onderhandelen. Sommige l?den zijn tegen het afstaan van grond aan de Gruijter. Ken raadslid zei hierover: „Mag de plaaitselijke over heid haar medewerking verleenen tot het vestigen van zaken met artikelen waarvan de corfburrentiestrijd in de gemeente reeds fel wordt gevoerd?” De gemeente moet immers de algemeene belangen der ge meente, dus van haar inwoners dienen. Wanneer een groot deel harer inwoners ernstig benadeeld worden door de vesti ging van een bepaalde zaak, dan is het z.i een gebiedende eisch, dat de gemeente daartoe haar medewerking niet verleent. Een voorstander van het verzoek zegt, dat destijds geen protest is opgegaan, toen soortgelijke bedrijven als de Gruijter hun intrede in Waalwijk deden, zooals de Ko- fa, Albert Heijn. de Unie. Er gaat ook veel geld de gemeente uit, zegt dit gemeente raadslid „Het is niet alleen omdat de ’middenstand zijn zaken verwaarloost, dat er zooveel naar buiten vloeit, maar ook de inwoners helpen daaraan mede. Men moet maar eens zien, waar men de wa gens van de Gruijter, het Serviezenhuis, het Meuh<$ftis etc. ziet stilstaan”. Een derde spreker wijst erop, hoe za ken als de Gruijter juist de menschen uit de omliggende plaatsjes naar het centrum trekt. „Door *t toestaan van het verzoek van de Gruijter zal het bezoek aan Waal wijk vermeerderen, waarvan ook andere «aken zullen profiteeren”. „Ik verwacht, zegt hij, van de vestiging van ’n de Gruij ter-winkel een toegespitsten concurrentie- 1 strijd van de winkelfiliaal-grootbedrijven hier tér plaatse onderling. En dft kar. DE SPANNING IN CHINA. Algemeene mobilisatie In Kwantoeng en Kwangsi. In de Zuid-Ghineesche provincies Kwln- toeng en Kwangsi is de algemeene mobili satie bevolen van alle land-, zee- en luchtstrijdmachten. De troepensterkte zal van 150.000 man in Kwantoeng en 100.000 man in Kwangsi worden gebracht op 500.000 man in het geheel. Ad vertentien: 1-6 regel# t 1.80 elke regel meer 0.20: derde plaatsing hal ven prijs. - Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in ,De Oorcumer” ONTWERPEN VASTE LASTEN EN LANDBOUWHYPOTHEKEN VAN DE BAAN. De Tweede Kamer heeft gisternamiddag de artikelen 1 van de wetsontwerpen, hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotlicek- <>n pachtovereenkomsten en ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren verworpen met 55 tegen 37 stemmen. Op verzoek van minister Oud besloot de Kamer daarop de behandeling der beide ontwerpen te schorsen. Wij verwij zen naar de rubriek „Uit ons Regeerings- W»- NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijngaarden de heer J. W< van der Linden, Gandidaat te Utrecht DS. DE JONGE. IJsselstein. Ds. de Jonge, Geref. predi kant, die sinds 1 Juni 1934 den hulp dienst verrichtte, zal op medisch advies zijn ambt moeten neerleggen. Ongeveer in September van dit jaar zal hij uit deze gemeente vertrekken.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1