1 SCHOONHOVENSCHE COURANT I N- SCHOONHOVEN Nieuws. Buitenland rEN [gemengd De bedreiging van Europa. fi ms J Telef. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. 20. Tel.-Adrea: Vannooten. S. W. N. VAN met van j. en G. G. So- Addis Abeba. tot on- nen tot elk. plai tent Mei. v. An- so- ge- met de oonstraat iet recb- is, raak- het por- i de wo- volg was scherven t bescha- 49 naar jn uit I G. Faa bv»rk and Mel. 1 Tienho- Knmpen an Bleo- jer, van van der 2 146: J. E 187 a; op A 38, p G 134; r-Lekker- en gezin, ■dhauzen, >urg, van jpenbare ran den er en W,. M. Ach- 0Z9 gO- antal le- Utrecht”, t gezel- het ont- ster. Be et voor de Ned. het ge- de RK. •ondgang mstreeks om een Advertentiên: 1-6 regels 1.80 elke regel meer 0.20; derde plaatsing halven prys. - Adver- tentiën uworden gratis ge-, plaatst in „De Gorcumer" JEUGDWERK WORDT HERVAT. De indertijd door het Nutsdepartement heeft Woensdagavond vergaderd, leiding van barer, voorzitter d Fred. A. Tepe. Nu de commissie bereiken. Daar het schip op Weg was naar de bunkerplaats voor het innemen van kolen, bevonden zich geen passagiers aan boord. De acht* om het leven gekomen opva renden heeft men, ondanks urenlang dreggen, nog niet gevonden. Een reusach tige menigte slaat het reddingswerk gade. ideel P- ;er; naar erin. lei. Stolwijk avenhage xveen in aren van ian de en om op een verder log ver- nden en 'an ver ft ander i kiezen afkom- nsch. straat— aanrij- nenauto, den wa- oorzaak te voren aan de Met een af. tie regeering tot gevolg zulen hebben. Tsjangsja bereidt zich voor om een be legering te doorstaan, daar de Zuidelijke troepen in elk geval Hengtsjau reeds dicht genaderd moeten zijn. Ook te Sjanghai concentreert de Nanking-regee- ring inderhaast troepen en vliegtuigen. De Britsche Admiraliteit heeft de kanon- neerbooten „Gicala” en „Tarantella” op dracht gegeven, haar gewone patrouille- vaarten te staken en zich in de haven van Canton gereed te houden om zoo noodig ter bescherming van de Britsche onder danen aldaar op te treden. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft op nieuw bij Cantons dictator, generaal Tsjeng Tsji-tong, aangedrongen, op te rugroeping van de troepen, die naar het Noorden march eer en, en staking der mo bilisatie, in afwachting van de besluiten van het centrale uitvoerende comité. De Canton-regeering heeft dezen vredesop roep echter verworpen. Postrekening 13763. ABONNE’8, die «ich aan on»e administratie opgaven voor de verzekering, »ijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van nAAA Gulden bV levenslange A A A Gulde“ bÜ QAA Gulden bV verlies OAA Gulden bÜ verlies 1AA Gulden bÜ verlies AA Gulden bÜ verlies van een ivUv ongeschiktheid. VVV overlijden. JuU van hand oi voet, i-VU van een oog. 1VV van een duim. VV anderen vinger. Vink en z. van B. BELGISCHE I^BINETSKWESTIE NIET OPGELOST. Van Zeeland geeft opdracht terug. Van Zeeland, die reeds hoopte, Donder dagavond een nieuwe Belgische regeering 1 gereed te hebben, heeft integendeel zijn poging zien mislukken. Donderdagmiddag begaf Van Zeeland rich naar het koninklijk paleis, waar hij tot half drie met don koning in gesprek bleef. Daarna verklaarde hij, dat hij den koning verzocht had, de hem gegeven op dracht tot samenstelling van een nieuwe regeering te willen «terugnemen. In officieuze kringen blijkt men thans ■eer ernstig aan de samenstelling van een «xtra-parlementaire regeering te denken. Koning Leopold geeft het niet op. He< besluit van Van Zeeland heeft in politieke kringen een pijnlijken indruk en Verwarring teweeggebracht. Koning Leopold heeft te vijf uur gelijk tijdig ontvangen twee socialistische partij leiders, twee katholieken en twee libera len. Van deee bespreking ten hove lek te niets anders uit, dan dat de Ko ning nogmaals een beroep op Van Zee land heeft gedaan, opdat deze toch zal trachten een oplossing voor dezen allengs moeilijkeren toestand te vinden. DE STAKINGEN TE ANTWERPEN. Toestand ongewijzigd. D® toestand bij de stakingen te Antwer pen is nog onveranderd. Op bevel van burgemeester Huysmans zijn alle samen scholingen van meer dan 5 personen ver boden. Een met graan geladen schip werd golost onder bescherming van gendarmerie ®n politie. Het graan w^rd, dadelijk naar «o maalderijen vervoerd 0p vrachtwagens, welk® onder politiegeleide stonden. De stakers, die herhaaldelijk nebben gepoogd Jet werk to doen onderbreken, werden Mwdn door de politie tegengegaan. Tuderu een vergadering van de werk- JpjasijMi,«pa tat ;in naar rg, naar ran den J. Noor- 'isschers- ’olsbroek, q gezin, Aalhuk- wstr. 10; en, Prin- ijn, naar op, naar ilblasser- »n Boer, Hoe word Ik snel bruin? Door AMILDA-zonnebruincrême krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sport^f bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. KERKELIJK BOEKHOUDER GEARRESTEERD. Zeventig mille verduisterd. Te ’s-Gravenhage zijn zeer opzienbaren de verduisteringen ten nadeele van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente aan ‘t licht gekomen. Ze zijn gepleegd door den regent-boekhouder, den 63-jarigen heer E. G. van H. De heer Van H., die een be kend figuur is in kringen der Ned. Herv. Gemeentq, heeft zich bij de politie aange meld en is in arrest gesteld. Het klassicaal bestuur der Ned. Herv. Gemeente heeft den regent-boekhouder ontzet uit zijn bedieningen en zijn ambten en hem voorloopig geschorst. De verduis- aan twee 'stichtingen van de Ned. Herv. Kerk, waarvan Van H. de boekhouding voerde en het geld beheerde. Dit zijn het Wees huis van de Ned. Herv. Gemeente, waar aan hij een bedrag van f 50.000 en het Rusthuis voor oude mannen, waaraan hij f 20.000 zou hebben onttrokken. De armenverzorging van de Ned. Herv. Gemeente is hierbij niet betrokken. Deze staat onder afzonderlijk beheer van een diaken, die als grootboekhouder optreedt. Hoewel de verduisteringen van den re gent-boekhouder reeds jaren loopen heeft men eerst dit jaar gemerkt, dat de boek houding niet in orde was en er geld te kort was. Nadat men de boekhouding had doen controleeren, kwam de verduistering aan het licht en moest Van H. bekennén de gelden ten eigen bate te hebben aange wend. De verduisteringen loopen over ve le jaren. Het schijnt, dat Van H. het geld gebruikt heeft om zijn stand te kunnen ophouden. SPOORWEGRAMP IN ITALIË. Vijftien dooden, 200 gewonden. Tusschen Napels en Nola is een trein ontspoord. De gevolgen waren zeer ern stig. Vijftien passagiers werden op slag gedood, terwijl tweehonderd personen werden gewond. De ontsporing geschiedde in de nahij- heid van het plaatje Bufola. De oorzaken van het ongeluk zijn nog niet bekend. De meeste reizigers waren arbeiders, die op weg waren naar Napels. De gewonden zijn opgenomen in ziekenhuizen te Napels. SCHEEPSRAMP OP DEN D0NAU. Acht slachtoffers. Op den Donau te Weenen is Donderdag als gevolg van de sterke strooming en den hoogen golfslag, de pleizierboot „Wien” met volle kracht tegen een der pijlers van een brug gevaren. De ge volgen waren verschrikkelijk. Het achip- werd door de kracht der botsing als het ware versplinterd en was binnen enkele minuten onder water verdwenen. In de verwarring der eerste oogenblik- kèn vreesde de menigte, die van den oever af in starre ontzetting van de zich bliksemsnel voltrekkende ramp getuige was, dat van de 82 leden der bemanning er slechts twee het leven hadden afge- bracht. die zich door een vermetelen sprong op den pijler in veiligheid hadden weten te brengen, enkele seconden voor dat de „Wien” onder het wateroppervlak verdween. Korten tijd later bleefc echter, I dat 22 opvarenden zwemmend den tegen- STAKINGSONLUSTEN TE MALAGA. Vuurgevecht eischt slachtoffers. De toestand in Malaga, waar de alge meens staking nog voortduurt, kenmerkt zich door voortdurende ongeregeldheden, voornamelijk botsingen tusschen socialis ten en aanhangers van de nationale ar- beidsfederatie. Herhaaldelijk worden scho ten gewisseld, waarbij reeds een arbeider gedood en een lid van de burgerwacht ge wond is. Ook is een communistisch raads lid neergeschoten. Voor zijn begrafenis zijn uitgebreide maatregelen getroffen om incidenten te voorkomen. Een der onaangename gevolgen van de algemeene staking is, olat geen enkele trein het station van Malaga binnenko men kan. De gouverneur heeft daarom auto’s beschikbaar gesteld om de reizigers naar en van de laatste stopplaats te ver voeren. DE SPANNING IN CHINA. Dreigende burgeroorlog. De kans op het uitbreken van een bur geroorlog in China wordt steeds frooter. De voorhoede der Zuidelijke troepen rukt naar het Noorden op, de Nankingregee ring heeft inderhaast troepen en vliegtui gen naar Sjanghai gezonden. In officieel© kringen wordt ontkend, dat Hengtsjau door de Zuidelijken zou zijn genomen, zooals door de Japanners wordt beweerd. In welingelichte buiten- landsche kringen ia men van meening, dat Nanking tenslotte den vrede zal koo- pen door financieele en pölitDAe oonces- dities naar het binnenland zijn onmogelijk. Zij zijn gevangen in hun eigen garnizoe nen. Tegen October, wanneer de regens voorbij zullen zijn, zullen de Abessyni- sche legers gereorganiseerd zijn en zal de tegenstand opnieuw losbreken. Het zal een bergoorog worden. Een derde deel van het land is nog in tact. Dit gebied ligt ten Westen van een lijn van de Soedangrens, juist ten Zuiden van het Tanameer tot de grenzen van Ogaden en heeft een bevolking tusschen de 2 en 3 millioen zielen, krijgersstam- men, die een hechten trouw jegens den Negus handhaven. Daar komen de legers samen om tot het bittere einde te strijden in een guerilla, die de Italianen zal uit putten' en hun verbindingslijnen zal af matten. Twee rassen. Desla en Imroe, drie generaals en een groot aantal stamhoof den bevinden zich nog in het veld. Europeanen op een plan tage belegerd. Ingevolge een, dringend verzoek om hulp, overgebracht door een koerier, die te Addis Abeba is aangekomen, is een Italiaansch vliegtuig over een plantage te Assala, nabij het Zwai-meer ia het land van Aroessi, gevlogen, en heeft con tact tot stand gebracht met een Britschen theeplanter, Harris genaamd, die met de twee Nederlandsche gebroeders Leenaarts en den Tsjechischen planter Franz met zijn vrouw en twee kinderen reeds vier weken door Abessynischen sjifta’s (ban dieten) worden belegerd, zoodat hun le- vensmiddelenvoorraad thans is uitgeput. Allen zijn zeer verzwakt door ontbering en slapelooze nachten. Daar hun munitie ook opraakt, zullen zij het waarschijnlijk niet veel langer tegen de belegeraars kun nen uithouden. Het vliegtuig is uitgezon den naar aanleiding van een dringend ver zoek aan den Franschon consul, die voor de Nederlanders en Tsjechen verantwoor delijk is. De Italianen hebben een gemo toriseerde hulpexpeditie Uitgezonden. ITALIË EN DE SANCTIES. Een af wachtende houding. De Italiaansche gezant te Londen, Grandi, heeft in een onderhoud met den terde gelden zijn onttrokken Britschen onderstaatssecretaris Van Sit- -j- kt-j u. tart, uiting gegeven aan de verwachting, dat de sancties tijdens of kort na de vol kenbondsvergadering zouden kunnen wor den opgeheven. Het is niet juist, dat Grandi het uittre den van Italië heeft aangekondigd, voor het geval, dat de vergadering zich niet direct in dien zin zou uitspreken. Wel heeft hij te verstaan gegeven, dat Italië niet te Genève vertegenwoordigd zou kun nen blijven, indien men de sanctiemaatre- gelen, die dan de beteekenis van straf maatregelen zouden krijgen, onbepaald zou handhaven. De regeering te Rome zou echter van meening zijn, dat zij nog eeni- gen tijd geduld kan oefenen, indien op de Volkenbondsvergadering het algemeen ver langen naar liquidatie van het conflict blijkt. Verschillende teekenen wijzen er op, dat in Britsche kringen het standpoint der sanctionnisten terrein verliest Maandagmiddag om half vijf zullen da lessen worden hervat. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De ongeveer 15-jarige J. R. was gis termiddag met een vriend per fiets den Hem omgereden. Zij kwamen juist aan den overweg bij de Spoorstraat, toen de trein, die om balfzes uit Gouda aankomt, naderde. De jongens wilden nog vóór den trein den overweg passeeren, doch daar bij is R. met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij lag juist op de rails en zag dat de trein inmiddels reeds tot op een afstand van ongeveer 10 meter vari hem was ge kaderd. Vlug wist hij nog wat opzij te kruipen en daar schoot de locomotief vlak langs hom voorbij. De fiets was buiten de rails blijven liggen en werd evenmin ge raakt. Hoe goed R. er ook afkwam, toch had hij bij den val een paar verwondin gen en schrammen opgeloopen aan een arm en een been en heeft zich onder be handeling van den geneesheer moeten stellen. Zijn kameraad was tijdig van de fiets gesprongen. SCHOONHOVEN VOORUIT. Ondanks het feit, dfl-t de agenda enkele belangrijke punten bevatte, was de leden vergadering van de winkeliersvereeniging „Schoonhoven Vooruit”, welke Donder dagavond in hotel Van Asperen gehouden werd, zeer matig bezocht Het bestuur in begrepen, waren slechte twaalf personen aanwezig. De heer H. de Vaal opende de verga dering, waarna de notulen .werden gele zen en vastgesteld. Een 'groot aantal in gekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Daarbij werd mededeeling gedaan van het adres dat de besturen van „Schoonhoven Vooruit” fn „De Hanze” aan B.- en W. hadden gericht, en waarin verzocht werd, eenige weinig kostbare maatregelen te treffen ten bate van de middenstand en tot wering van beuhaze- rij. Voorts kwam aan de orde het voorstel van het bestuur tot aansluiting bij het Borgstellingsfonds, voor een bedrag van f 0.50 per lid en per jaar. Het bestuur was juist daarom van meening tot aan sluiting te moeten overgaan, daar hier reeds een zaak geholpen was en men ver klaarde, dat als een middenstander van het fonds profiteert, de bijdrage reeds dubbel en dwars rente oplevert. De bij dragen worden uit de vereenigingskas be taald, zoodat contributieverhooging niet aan de orde zal komen. Nadat enkele vragen waren beantwoord en de heer J. B. van Driem had ver klaard, dat de vereeniging zedelijk ver plicht is zich bij het fonds, dat steun aan den middenstand beoogt, aan te sluiten, werd het bestuursvoorstel met alg. slem-» men aangenomen Bij de bepreking van de middcmsUnds- campagne kwam de vraag aan de orde, of men zou aansluiten bij den Koninklijken Nederlandse hen Middenstandsbond, ja dan neen. Het bestuur had verschefdepe b< zwaren tegen aansluiting. Ten eerst© zd de Mica-weken het vorig jaar niet onv* dceld gunstig ontvangen, waarom het toe ter is de kat eens een poosje uit den boo m te kijken. Voorts is er nog de financieel®) zijde. De middenstandsbond heeft nog\ meegedeeld, dat twee plaatselijke midden- standsvereenigingen, waarvan de een niet I en de ander wel lid is van den bond, niet I kunnen samenwerken Hierdoor alleen waa dus onnyyijljik <vn aas. het ydrzooM Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrydag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Bchoonnoven per 8 maanden f 1.25» p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. ingestelde commissie voor het jeugdwerk, onder haren voorzitter den heer de be schikking heeft verkregen over de zaal boven de Veer poort en daarmede na veel moeite weer over een bruikbare gelegen heid vóór haar werk beschikt, kan dit worden voortgezet. Met waterleiding, elec- triciteit, enz., is de zaal voor het doei in gericht. Onder de leidende personen zijn inmiddels eenige mutaties, aangezien en kelen door vertrek uit de gemeente door nieuwe krachten moeten worden vervan-, gen. maal ingenomen standpunt op geen enkel punt zou wijzigen. BADOGLIO AFGETREDEN ALS ONDERKONING. Generaal Graziani benoemd. Maarschalk Badoglio heeft Mussolini verzocht hem te ontheffen van zijn post als onder-koning van Abessinië, daar hij zijn vroegere functie als chef van den ge- neralen staf weer wenscht in te nemen. De Duce heeft het verzoek ingewilligd en medegedeeld, dat de koning Badoglio den titel heeft verleend van Hertog van Addis Abeba. Generaal Graziani is benoemd derkoning van Ethiopië. Voortzetting van den oorlog?. De „Daily Herald” heeft een onderhoud gehad met den Abessynischen minister van buitenlandsche zaken Heroey te Lon den, die tijdens het vraaggesprek oun. het volgende vertelde: De oorlog gaat door. Abessynië is nog niet veroverd. Wanneer wij vrede vragen, doen wij dat niet aan de Italianen, maar aan de rechtvaardigheid van den Volken bond. Door den Soedan wordt de verbinding in stand gehouden met de regeering in Gore. Onder regentschap van Bitwoded Waldar Tsadik heeft de regeering het heft in handen van Gore in het Westen uit. Vandaar zal nieuwe tegenstand wor den georganiseerd. De legers, die de front linie vormden in het Noorden, zijn de Westelijke bergen ingetrokken. Reeds heeft de regeering 10.000 man welbewa- pende en vastberaden krijgers bijeen in het land rondom Gore. In het Zuiden be schikt Ras Desta over 15 000 man, die zich onder zijn bevelen hebben geschaard. De verspreide troepen uit Ogaden wor den geleidelijk opnieuw bijeengebracht. De regentijd is begonnen. Het zal moeilijk zijn voor de beide hoofdlegers, bijeen te komen om een concentratie tot stand te brengen van de troepen, die onder do ver schillende generaals en stamhoofden staan. De rivieren zijn woeste stroomen gewor den en de bergpassen zijn onbegaanbaar. Na den regen. Doch de regens hebben ook de Italia- bewegingloosheid gedoemd. Hun vliegtuigen zijn hulpeloos, aangezien de regenwolken laag boven de bergen han- Wat zich in Spanje, Frankrijk en Bel gië voltrekt, is geen toeval. Het zijn de groote manoeuvres voor de wereldrevolu tie in communistischen geest. Het zijn zorgvuldig voorbereide zetten op het in ternationale schaakbord. In den schaak wedstrijd, die de wereld als inzet heeft en de menschbeid als prijs heeft, zijn maar drie deelnemers: Stalin, Mussolini en Hitler. Voorloopig heeft Stalin de beste kan sen. Mussolini heeft het te druk met de stichting van zijn nieuw Romeinsche we reldrijk. Hitler verweert zich tegen debin- nenlandsche moeilijkheden; tegen Frank rijk, dat zich het vredesverdrag van Ver sailles heeft zien ontglippen en tegen den Ruesischen reus. Stalin heeft vrij spel en men moet er kennen, dat hij en zijn afgezant Litwinoff het spel op meesterlijke wijze weten te spelen. Over den chaos' in Spanje waagt bijna niemand in West-Europa meer een oor deel te vellen. De cijfers spreken hier: van 16 Februari tot 4 Mei vielen er 121 doo den en 505 gewonden; bestormd werden 199 gebouwen; 106 kerken werden ver brand; 38 stakingen, 53 bomaanslagen en 99 overvallen vonden er plaats. Maar Frankrijk is dichterbij, meer be kend. Parijs met zijn voorsteden zijn niet rose, maar vuurrood getint. Wat Parijs en omgeving heden vertellen, stamelt de rest van Frankrijk morgen na. Parijs met de banlieue vormen het grootste centrum der Fransche nijverheid. Parijs beheerscht in ieder opzicht het geheele land. Het is de stad der duizenden zwoegers, die de tal- looze fabrieken, in een breeden kring rondom Parijs gelegen, bevolken en daar hard werken voor een loon, dat door de stijging der prijzen der eerste levensbe hoeften, slechts een karig bestaan ver schaft. Zoo is het te verklaren dat op de groo te fabrieken in Frankrijk de roode vaan werd geheschen, dat de stakende arbei ders zich in die fabrieken verschansten, en dat de regeering niet wilde ingrijpen, omdat zij niet tegen den groeienden in vloed van Moskou’s agenten opgewassen Zal de nieuwe minister-president Blum in staat zijn, het communistische gevaar te keer en? Terwijl in Frankrijk de staking zich over verschillende bedrijven uitstrekle, hebben in België tot nog toe slechts de Antwerpsche havenarbeiders het werk neergelegd, daar de eischen der trambe stuurders reeds waren ingewilligd. De socialistische burgemeester van Ant werpen, Kamiel Huysmans, weigert de werkwilligen te beschermen. Men heeft dit den eersten magistraat van Antwer pen zeer kwalijk genomen, men heeft hem zelfs het verwijt niet bespaard, zijn hoofd te hebben verloren. Maar Kamiel Huysmans is te Antwer pen al evenzeer ale Leon Blum te Parijs, de gevangene van Moskou en de commu nisten. De socialistische leiders hebben hun aanhangers niet meer in de macht. Los geslagen van de vaste ankers van sociaal- democratie, zijn de stakers op drift ge slagen. Gretig hebben de communistische leiders en agitatoren daarvan gebruikge maakt, dit losgeslagen sociaal-democratl- sche flotille aan hun bolsjewistische duc- dalven te meeren. Hoezeer Moskou ook achter de Antwerpsche havenstaking zit, blijkt wel uit het feit, dat de Antwerpsche politie twee Nederlanders heeft gevangen genomen, bekende communistische agita toren, die druk doende waren de Belgi sche havtëharbeiders op te hitsen. België is nog in een ministerieel© crisis verward. Wie ook het nieuwe kabinet zal vormen, zeker is echter, dat daarin socia listische ministers zitting zullen hebben, ministers dus, die al evenzeer met com munistische ketenen zullen zijn gebonden, zooals met de socialistische ministers in het Fransch kabinet-Blum het geval is. Geen meusch in Frankrijk en België kan zeggen in welke richting zich de moei lijke toestanden in beide landen zullen ontwikkelen. Men vermoedt het slechts en hoopt alleen nog, dat die vermoedens niet bewaarheid zullen worden. Maar voor ons land, dat nog geen ciaal-democratische ministers heeft kend, is het gebeurde in Spanje, In Frankrijk en in België, toch wel een waar schuwing. TWAALF BLADZIJDEN. N. 6669- VRIJDAG 12 JUNI 1936 68e JAARGANG

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1