r I KAAS dc allerbeste eiwitbron.f i Van Rondom Examenvrees? Binnenland FEUILLETON. LandbeuwenVeeteeH Predikbeurten Skittle krijgt ruzie met Neptunus. VRIJDAG n JUtM tG3G door JAN KIJKUIT. Over drankmisbruik, pijnbank, heksenproces, oorlog, vrede en een luie magneet in Lexmand. Met do schoonmaak waren de kachels opgeruimd en we zaten in de kou. 't Was zoo koud, dat tante de petroleumkachel, welke ze slechts in groote nood gebruikt, te voorschijn haalde en ontstak. „Ik donk, zei ik onder dat bedrijf, dat het met de verwarming van huizen nog wel eens zal gaan als nu met water, gas en electricitoit. Ergens een groote inrich ting die warmte levert aan de aangeslo ten huizen, zoodat je maar een kraantje hebt te openen om te verwarmen. „Nou, viel tante bij, dat zou me lijken Hls je de vuile boel van de kachels kwijt was, maar ik zie dat nog niet gebeuren. „De wereld gaat vooruit en steeds snel ler. Dat hebt u gezien in de Schoonho- vensche Courant van Maandag; in nog maar 25 jaar is het drankgebruik ver minderd van 7 liter per hoofd tot l1/* li ter en het bier van 34 liter tot 17 liter. Dat ia toch wel een vooruitgang, waar ieder verheugd over mag zijn, behalve de jeneverfabrikanten. „Daar zeg je een waar woord, Jan, want ik weet beter dan jullie, wat een kwaad dat drankmisbruik vroeger te be- teekenen bad. Je zag regulier, vooral Za terdags en Zondags, dronken kerels langs de straten zwieren, die hun schraal loon tje verdronken en dan moest de vrouw maar zien hoe ze haar gezin aan eten en kleeren moest helpen. Dat komt,nu om zoo te zeggen niet meer voor en ik ben 't met je eens dat in dat opzicht de wereld veel verbeterd is. „Daar staat tegenover, merkte Jod op dat een ander groot kwaad veel erger ge worden is, namelijk de oorlog. Er ie nog nooit zoo'n bewapening in alle landen ge weest als nu en het lijkt wel of de staten allemaal verlangen naar een nieuwen oor log. „Dat lijkt zoo, antwoordde ik, maar het fa niet zoo. Het is waar, dat er meer be wapend wordt dan vroeger, maar het is ook waar, dat er nog nooit zoo'n sterk verzm tegen oorlog is geweest. lante schudde meewarig het hoofd en „Jawel, maar oorlog zal er blijven, die fo er altijd geweest en daar komen we met van af. „We komen er wel vanaf, hernam ik met nadruk. Oorlog is geen ziekte, geen natuurramp, maar een maaksel van rnen- echen on als do menschen geen oorlog meer willen, dan is die er ook niet meer Wat nu zegt tante: daar komen we niet van af dat zeiden nog maar een goede 100 jaar geleden de menschen ook van de pijnbank. Die was noodig en die zou altijd blijven omdat de verdachten anders niet zouden bekennen. Dat zegden de menschen ook een goede 200 jaar geleden van de heksenprocessen, waardoor duizenden on- schuldigen levend verbrand werden, dat zeiden de menschen ook nog wat verder terug van de lijfeigenschap, die niet zoo heel veel verschild© van slavernij. Er is een tijd geweest dat de steden van ons land tegen elkaar vochten en elkaar bele gerden. Als er toen iemand was geweest, die gezegd had: eens zullen alle steden van het land in vrede met elkaar leven en zullen er geen poorten of walled meer om de steden zijn, dan zou zeker niemand hem geloofd hebben. Toch is het zoo ge worden en even zeker zal eens de tijd ko men dat de menschen naar een muséum gaan om er kanonnpn en geweren te zien en dan zal de man, die hen rondleidt ver tellen: Hier ziet u een kanon. Het werd geladen met kruit en stalen kogels en de menschen schoten die op elkaar .af, om elkaar te verscheuren en te dooden. Debe- zoeker§ zullén even goed rillen als wij nu, wanneer ons de folterwerktuigen uit vorige eeuwen worden getoond. „'t Zal lang duren, voor 't zoover is, „Dat denk ik niet. Wat de geheele we reld wil en kan niet worden tegengehouden en we leven nu snel, zoo snel, dat ook een instelling als de oorlog, die zoo oud is als de menschen, geen stand kan houden te- Pen e»n algemeen verzet. We vordeien goed. Vroeger, 100 en meer jaar geleden, was er voortdurend oorlog, het was een continubedrijf Na Napoleon wist men nog niet beter of 't hoorde zoo, maar het oor logvoeren werd in de 19e eeuw toch al heel wat minder Nu zijn we zoover dat de staten tot de tanden gewapend tegenover eikaar staan, maar dat niemand 't aan durft om te beginnen, omdat ieder weet, dat er bij een oorlog niets meer te win nen, maar alleen te verliezen is. „De staten, verklaarde Jod, moesten zich kunnen verzekeren tegen oorlog net zooals bij brand. „Ik vind, oordeelde tante, dat de ver zekeringmaatschappijen, die zoo'n groot belang hebben bij een goede brandweer, daaraan wel wat mochten bijdragen. Je hebt 't no* pas gezien in Lexmond, waar ze de spuit van Vianen moesten roepen voor een brandje van niks. Jk begrijp niet dat T.èxmond niet voor een betere brand spuit zorgt. „Die hebben ze, kwam Teun vertellen. Ze hebben in Lexmond een beste spuit, naar zo motten die niet te lang laten wer ken, want hij is gauw moe en dan scheidt ie er mee uit. „Noem dat dan maar een goede spuit. „De zaak is. doceerde Teun met een ge leerd gezicht, dat de magneet van dieLex- mondsche spuit niet deugt. Als ze nou dc spuit probeeren dan werkt ie prachtig, omdat het maar een kwartier of zoo duurt, maar als er brand is en de spuit moet een paar uur water geven, dan geeft do magneet 't na een uur op. Dat is nou al bij twee branden zoo geweest en man- nen van 't vak hebben al langgezogd.dat de «puit nooit betrouwbaar zal worden als er geen nieuwe magneet in komt. Maar zoo'n magneet die kost al gauw een tien tje of twee denk ik--en dan stellen ze den aankoop maar uit. Gelukkig is Vianen nog al dichtbij en daar hebben ze nog goede magneten. Dat is zuinigheid, die de wijsheid be driegt, besloot tante. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. REORGANISATIE VAN HET SPOOR WEGBEDRIJF. Staatsspoor en Holl. Spoor sa mengevoegd in N.V. „De Neder- landsche Spoorwegen". Ingediend is een wetsontwerp tot reor ganisatie van het Spoorwegbedrijf. In de Memorie van Toelichting zeggen de Ministers van "Waterstaat en van Fi nanciën om., dat het bedrijfstekort der Spoorwegen, dat zulk een zwarln en nog steeds stijgenden druk legt op het rijks budget, te wijten is aan verschillende oor zaken. In de eerste plaats heeft de crisis he< vervoer zoowel van personen als van goe deren in sterke mate doen afnemen. Terwijl voorts ©enerzijds door de inter nationale handelsbelemmeringen en deal- gemeene daling van het welvaartspeil het aanbod vap vervoer en goedefen sterk is geslonken, heeft zich anderzijds zoowel in de personen- als in de vrachtauto 'n mach tige concurrent ontwikkeld, die het rail- rvOer uit de deels monopolistische posi tie van vroeger heeft verdrongen De na- (Ierlige oorzaak is nog vergTOOt door de uitbreiding, die in de laatste jaren door het graven van kanalen aan het vervoer te water is gegeven. Een vierde belangrijke oorzaak der fi- nancieele moeilijkheden van het spoor wegbedrijf, de verscherpte concurrentie met de weinig kapitaal-intensieve auto diensten, heeft voor de spoorwegen het vraagstuk der overkapitalteatie steeds meer dringend doen worden. Genezing moet worden gezocht in ver schillende richtingen. Vooreerst is het noodig, de taak, die de spoorwegen te midden van andere verkeersmiddelen heb ben te vervullen, opnieuw en zoo goed mo gelijk te bepalen. Terwijl eenerzijds de spoorwegen als middel van vervoer zoowel van persorïfen als van goederen nietkun- npn worden gemist, zijn anderzijds spe ciaal wat het locale en regionale vervoer betreft, passender verkeersmiddelen ont staan, waartegen de spoorwegen niet meer kunnen ooncurreeren. Moet deze conclusie er onvermijdelijk toe leiden, met de inkrimping van het be drijf nog verder te gaan en de organisa tie op eenvoudige grondslag in te richten, anderzijds zal ook het gedeelte, dat daar na overblijft, in menig opzicht verder ge moderniseerd moeten worden en, waar BINNEN TWAALF UUR.... K Freddy Reeve rukte zich los uit zijn verbijstering, Hu sloop terug naar het raam eu keek door het veneter neer op hot lugubere schouwspel van de op de vloer uitgestrekte gestalte. Niet» weee op de aanwezigheid van eon tweedon persoon. De eenigo aanwezige in hot vertrok lag nog steeds op don grond, bewegingloos... Maar het geluid kon heel goud uit een andere kamer gekomen zijn in een wip was hij bu do voordeur. Hti probeerdo do kruk. Stijf ges'.otonl De eemge weg was dus door het raam. Lut tele minuten later stond Freddy rn de kamer, waar het lichaam lag. Hij door zocht de kleine kamer vlug en grondig. NietsToen ging bij naar de deur, die op een kier stond. Voorzichtig pakte hij den knop vast en trok de deur naar zich toe. Daarbuiten lag een donkere gang. Met behulp va* zijn sigarenaansteker zag Freddy, dat zich daar niemand bevond. Aan de overzijde bevond zich een deur. Hij wierp haar open en riep: „Wie is daar?" Zijn stem klonk hol en spook achtig. Niemand antwoordde.. Hij staarde in een leege keuken. Toen keerde hij zich om, sloot de deur en glip te de trap op. Door de vaart waarmede hij '.iep, gin# de sigarenaansteker uit. Freddy stond hoven aan de trap in hot wtikdojkerdat wil zoggen, een flau we lichtglimp viel door een spleet in de deur van de benedenkamer, waar de roerlooze gestalte kfëen in de duis ternis klonk het kreunen opnieuw. «Treddy kon niet vaststellen waar het vandaan kwam. Toen hij zijn sigaren aansteker weer liet opvlammen, kwam een mogelijk, béter moeten worden toegerust met snellere en meer economische ver voermiddelen dan de meer en meer ver ouderde stoomtreinen. Ook zal herziening in financieel opzicht niet zijn te ontgaan. Het is wenschelijk gebleken, Staatsspoor en Hollandsche Spoor samen te voegen in een nieuwe „N.V. de Nederlandsebe Spoorwegen", terwijl S.S. en H.S. moeten worden geli quideerd. Regeling der schulden. Aan de obligatiehoudera en aan hen. die aan S.S of aan H S. op schuldbekentenis geld hebben geleend, zal de gelegenheid worden geboded, om hun obligaties en schuldbekentenissen in te ruilen voor staatsobligaties. De rentevoet der nieuwe staatsobligaties zal voor alle te conventee ren spoorwegleeningen gelijkelijk op 3 worden gesteld. PROF. MR. AALBERSE TREEDT AF ALS RIJKSBEMIDDELAAR. Wegens benoeming tot Kamer president'. Prof. mr. P. J. M Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, is bij nader be raad tot het besluit gekomen, dat het ge lijktijdig vervullen van de functie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkhe den zou kunnen leiden- Hij heeft daarom tot de Koningin het verzoek gericht, hom als rijksbemiddelaar in het vierde district eervol"ontslag te willen verleenen. Donderdagmorgen is prof. Aalberse naar Genève vertrokken, ter bijwoning van de internationale arbeidsconferentie, als eer ste gedelegeerde der Nederlandsche regee ring. PENSIOENFONDSEN VOORTAAN ZELFSTANDIG. betrouwbaar. Aan den Hoogen Raad van Arbeid is om advies toegezonden een voor-ontwerp van wet tot regeling van Personeelfond- De gebeurtenissen, welke zich het vori ge jaar ten aanzien van de pensioenen bij den Koninklijken Hollandschen Lloyd heb ben voorgedaan, gaven den ambtsvoor ganger van den tegenwoordigen Minister van Sociale Zaken, aanleiding tot het in stellen van een commissie, welke zou na gaan, of en, zoo ja, welke maatregelen van overheidswege genomen kunnen worden, ten einde in de toekomst de ineenstorting van particuliere pensioenfondsen zooveel mogelijk te voorkomen. De commissie heeft 5 Mei haar verslag uitgebracht. De vraag, of het op den weg der over heid ligt, maatregelen te nemen tot het te gengaan van dergelijke teleurstellingen, .meent de commissie bevestigend je moe ten beantwoorden. Te meer reden tot ingrijpen van over heidswege acht zij aanwezig, daar het al lerminst denkbeeldig is, dat zich bij ande re maatschappijen hetzelfde kan voordoen als bij den Lloyd. De commissie meent, dat de regeling in elk geval betrekking moet hebben op pen sioenfondsen. Voorts zullen de spaar fondsen in de regeling betrokken moeten worden. Ze is van meening, dat als regel gesteld zal moeten worden, dat pensioenfondsen e d. alleen gesticht en in stand gehouden mogen worden met inschakeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering of eea levensverzekeringsmaatschappij. Zij staal op het standpunt, dat in het algemeen werkgevers niet voort mogen gaan met het in eigen hand houden van de pensi oenregelingen voor hun personeel Het is beter dat er geen fonds is, dan een, waarop niet te vertrouwen valt. Wil men voorts de positie van het fonds behoorlijk kunnen overzien, dan moet het een zelfstandig, afgerond geheel vormen, dat zoowel afgescheiden is van het ver mogen van den werkgever als van ande re vermogens. Een pensioenfonds zal dus b.v. niet tevens spaarfonds, ziekenfonds of begrafenisfonds mogen zijn. Op dit gebied zou mpn overzichtelijkheid wel haast een voorwaarde voor soliditeit kunnen noemen BELANGRIJKE RAADSBESLUITEN IN HOOFDSTAD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht van B. en W. lot ophef fing van 41 scholen met 30 tegen 8 stem men aangenomen. Ook de voordracht tot liet geven van ontslag aan 57-jarige werklieden en aan zestigjarige ambtenaren, is aangenomen met slechts de stemmen der communisten tegen. Het voorstel tot verlaging van de wachtgelden werd eveneens aangenomen, doch de raad besloot, aan dezen laagten maatregel geen terugwerkende kracht te AUSTRALIË EN DE K.L.M. Betere samenwerking. Een onderhoud, dat de heer A. Plcs- man, directeur der K.L.M.gehad heeft met den Australischen minister van Han del, sir Earle Page, heeft rooskleurige perspectieven geopend voor een toekom stige samenwerking tusschen de Neder landsche, Ned.-Indische en Australische luchtvaartmaatschappijen. Het onderhoud is in zeer opgewekten toon gevoerd en heeft hoopvolle verwachtingen bij de K. LM. gewekt voor betere samenwerking met Australië. Tot dusverre hadden de Britsche en Australische autoriteiten steeds een af wijzende houding aangenomen ten opzich te van verzoeken, om den K.L.M.-vliegtui gen gelegenheid te geven Australië aan te doen. CONSUMPTIEMELKPRIJS. Nederlandsche Zuivelcentrale, 14 tot en met 20 Juni. Con'sumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 51/4 ct., even tueel verhoogd mot premie of verminderd mot afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeerings-minimumprijs 3,80 cent. Af dracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2V» cent. NEERLANDS ZUIVBL VOEDT U GOEDI heftinge bliksemflits hem te hulp en ont hulde in witten gloed Iwee deuren. Kwsm het gekreun van achter één van deze? Hrj draaide den knop van een der bei de deuren om. De geopende deur onthulde eeu slaapkamer. Het hed was leeg. Nu de tweede jeur. Deze stond aan. Al wat hij te doen had, was haar een zach- ten duw te geven. Toen hij op het punt stond het I# doen, schrok hij terug. Daar- binnen bewoog iets.... Beroerd dat hij zich zoo lamlendig voeldeDie opstopper was blijkbaar harder aangekomen dan hij gedacht had en dan die doornatte kleeren, die je hui verig maakte tot op je gebeente Hij stiet de deur verder open. Twee glinsterende oogen keken hem aan. Van uit het bed. Glinsterende, groene oogen, met groote pupillen. „Vervloekte kat," siste Freddy, met een koude rilling langs zijn rug. Weer was het kreunen er, en nu, ter wijl het onweer even bedaarde, kon hij hooren waar het vandaan kwam. Het kwam van beneden uit de kamer, waarde doode man lag Een schrikwekkende, benauwende vraag kroop in Freddy's bewustzijn op: was die man daar in de kamer beneden wel dood? Met die vraag in zijn hoofd spokend, op ©Hes voorbereid, rende hij de trap af. Hij bereikte de gang, duwde de kamerdeur een eindje open en luisterde. Een zacht gemompel kwam van binnen. Eerst kon Freddy de woorden niet ver staan. Ze waren verward en onbegrijpelijk. Na luttele seconden echter, werd het ge mompel meer samenhangend en op het punt de kamer binnen te stappen, bedacht de luisteraar zich. „Dacht je, dat je leep was?" murmel de de stem, die Freddy het laatst in een derde klas compartiment gehoord had. „Maar je bent een beetje te leep, «er- waarde heer, oi liever gezegd, uagemaak- te eerwaarde heerl En als je bijkomt, heb ik nog 'n beetje meer voor je in 't vet. Hahal Een schamper lachen volgde. Toen een stilte. Daarop begon het gemompel op nieuw. „Hè? Hallo? Waar ben je? Nu, denk er om, verroer je niet! Als je het doet, krijg je er nog een, die beter aankomt! Als ik alleen was geweest, had ik je wel direct in de gaten gehad en zou ik je nooit in den auto hebben meegenomen. Jammer dat het je niet voldoende was, dat je mocht meerijdenGekkenl Al lemaal gekken! Nu dan, hoor je? Hou opstill Om hier te komen en te ver wachten, dat je zult uitvinden, waar we haar heengebracht hebben...." Freddy's vingers spanden zich. Het was hem of zijn hart even stilstond. Een nieuwe stilte; langer dan daarnet. Zou de kerel nooit doorgaan? Aa „Hier! Wat ga je doen?" De mompel stem sloeg nu over in geschreeuw. „Voor den drommel, wat ga je doen? Laat losl Laat los! Goed danals je wilt Gooi dat weg.laat dat vallen.ik. ik zal je nek breken Toen kwam er een ander geluid uit de kamer. Iets had zich opgericht en was weer gevallen. Daarop een gereutel. Freddy stiet de deur open en ging naar binnen. De man had zich bewogen, maar zijn gezicht lag nog naar den vloer ge keerd. Hij gaf geen teeken dat hij de deur had hooren opengaan, maar toen Freddy op hem toevloog, barstte hij uit: „Mooi! Goed zoo! Ik zal het je immers vertellen! Ik kan toch met praten als ik gewurgd word..». Een huis op Thetford Heathbewesten Thetford.... daar hebben ze d'r heengebracht. Ga haar daar maar zoeken! Het is een onbewoond huis en misschien zal de huisbewaarder je wel een klem souvenir...." De adem stokte Freddy haast in de keel „Thetford Heatfcj Een onbewoond huis bewesten Thetford! Daar was ze dusl En toen wrong zich uit den keel van den ijlenden mpn op den grond een woes te lach los. Een lach, zoo verschrikkelijk, da Freddy onwillekeurig een stap achter uit deinsde. „En qu ben je weg, verduivelde gek!" krijschte de man. „Dan zal ik je eens wa" anders vertellen! Je dacht, dat je mij te pakken kon nemen, hé? Nou, ga dan maar naar Thetford! Amuseer jel Maar jg zult er niets vinden.... Want het is toevallig niet' Thetford, eerwaarde heer! Het is Holt.... Ha ha! Je dacht dat je een loopje met mij kon nemendat dacht je. hè? Ha ha ha! Ha ha!...." De krankzinnige lach brak in gerochel. De gestalte verhief zich plotseling op de knieën en opende de oogen, die recht in die van Freddy staarden. Thans zag Fred dy het voorhoofd van den man.er was een diepe, gapende wond in. Daarop zonk de gestalte terug en de beweeglijke oude man, die in Norwich in den trein van 5 pur 18 was gestapt, lag thans werkelijk heel stil. De Race naar Holt. In een leunstoel met een doode man aan zijn voeten, in een onbewoond huis en bulderend noodweer buiten, stak Freddy Reeve een sigaret op. Een paar minuten lang rookte hij zonder dat hij probeerde na te denken, genietend van de rust. Toen kwam hij 'n beetje op zijn verhaal en be gon te trachten de stukken van de leg kaart bijeen te voegen. De vijf schurken waren hier samenge komen Hier hadden ze hun definitieve plannen vastgesteld en zij zouden waar schijnlijk juist naar Holt vertrekken, toen de dominé ten tooneele verscheen Met welk doel kon Freddy niet uitma ken. Maar het leek aannemelijk dat de ontvoerders hem hadden willen vasthou den dat vier van hen met het meisje sexU'ükken war^y eQ de vijlde, dia na dood" op den vloer lag, was achtergeble ven om den predikant te bewaken. Freddy stelde zich den verderen gang. van zaken aldus voor: De predikant was neergeslagen. Hij wa3 echter sluw en had het klaargespeeld de rollen om te keeren en inlichtingen uit zijn cipier te persen. Dat had ongetwij feld een vechtpartij veroorzaakt, waarbij de dominee aan de hand gewond was, terwijl de ander op den grond was te rechtgekomen. De man was bij zijn val juist tegen iets hards aangebotst, dat hem noodlottig was geworden. Juist op het oogenblik, dat Freddy het huisje bereikte, wilde de predikant wqggaan. Het idee om op de politie te wachten, trok Freddy hoe langer hoe minder aan. Misschien zou het nog een poosje duren eer ze kwamen; misschien zouden ze hem, wannoer ze verschenen, niet gelooven. Tusschen twee haakje*, wie was die pre dikant? Een vermomde detective? Waar schijnlijk. „Neen, ik zou wel gek zijn, als ik bleef wachten!" besloot Freddy, op springend uit zijn stoel. „Ik verdwijn en laat een briefje achter. Toen schoot hem een nieuwe moeilijk-t heid te binnen. Hij had de fiets niet. Hoa kwam hij in Holt? Wacht, misschien was er wel een an dere fiets te vinden. In een uitbouw of een schuur. In elk geval, hij zou buiten eens een kijkje gaan nemen), Alvorens de kamer te verlatpn, bukta hij zich en onderzocht het vooroverliggen de lichaam nauwkeurig. Daar was geen twijfel meer mogelijk; de man was dood. Het hart s'ond stil. Een hand, die hij op tilde, viel slap neer. Met de schaduw van zijn luguber werk nog over zijn geest, haastte Freddy zich de kamer uit, verliet het huisje door de voordeur en liep er omheen naar een klein erf. De regen was iets minder lievig, maan droop toch nog gestadig voort. VRIJDAG 12 JUNI 1936 WATERLEIDING DE VIJF GEMEEHTEN. Te Stolwijk vergaderde op 5 Juni het al gemeen bestuur van dp watei leiding De Yijf Gemeenten, onder voorzitterschap van den heer baron v. Hemert tot Djngs- hof, burgemeester van Stolwijk. Na opening der vergadering leest de secretaii8, burgemeester Gautier van Ber- kenwoude, de notulen, welke worden goedgekeurd. Voor deze vergadering zijn ingekomen: Een schrijven van Ged. Staten, waarbij vergunning wordt verleend tot het exploi- teeren van een drinkwaterleiding. Een proces-verbaal van kasopname bij den administrateur van het bedrijf. In kas was f 10.083, 29. Aan de orde is de vaststelling der voor waarden voor aansluiting en levering van water. De leden hebben deze verordening en de exploitatie-rekening thuis gekregen. De heer KOOI MAN zegt, dat de verordening in het dag .bestuur zonder aanmerkingen is vastgesteld om ze aldus aan de algemeene vergadering voor te etellen. De heer DE LEEUW DEN BOU TE R meent, enkele vragen te moeten etellen. In art. 5, laatste lid, staat, dat het dag. bestuur kan toestaan, dat meer dan één woning op een dienstleiding kan worden aangesloten. Spr. vraagt of dit geen aan leiding tot kwesties kan geven. Voorts moet vóór 1 Ayz. 1936 ieder zich Voor aansluiting aangeven om gratis aan gesloten te kunnen worden. Spr. vindt dat tekort. (Dit wordt voorgesteld op 1937) De heer STUURMAN (adviseur) «renscht dit te bepalen op 1 Januari 1937. De VOORZITTER meent dat dit niet noodig is. Een ieder moet tenslotte aansluiten. De heer DE LEEUW DEN BOU TE R begrijpt het standpunt van den heer Stuurman, doch als bestuurders kan men dat standpunt niet deplen Wie het goed begrijpt, zal direct aansluiten. De heer STUURMAN vraagt den termijn dan althans op 1 Mei 1937 te stel len. De bedoeling is alles, wat ten Zuiden van den watertoren ligt, het eerst te voor zien. De TOO R'Z ITT E R wil dan ook dien datum op 1 Mei 1937 stellen; anders krijgt men verschillende regelingen in de diver se gemeenten. Aldus besloten. De heer DE LEEUW DEN BOU TE R wil het le lid van art. 7 nader toe gelicht hebben. Daar staat o.a. dat in bij zondere gevallen en voor bijzondere ge bouwen, het ,dag. bestuur da huurwaarde vaststcN Wat bedoelt men met bijz. gevallen en -gebouwen en wanneer wordt de perso nele belasting-aanslag niet deugdelijk geacht? De VOORZITTER zegt dat er wel •ens twee woningen van gelijken aard door de personeele belasting verschillend geschat worden. Dit wijst de ervaring uit, Bijzondere gebouwen zijn gebouwen, die buiten de gewone lijn vallen. De heer DE LEEUW DEN BOU TE R beschouwt daaronder scholen en kerken. Zijn alle gemeenten in dezelfde klas ingedeeld? Immers neen. En dan zul len in de practijk de tarieven tot kwesties aanleiding geven. Spr. heeft er op tegen, dat aan de dagelijksche besturen der ge meenten deze schatting overgelaten wordt; dat komt hier op neer, dat het er slechts één is, die hier adviseert, n.l. degeen die als vertegenwoordiger Hïer zit. De VOORZITTER zegt dat er al tijd beroep op het algemeen bestuur be staat. Do' hoer KOOIMANishet daarmede eens, maar mgn behoeft slechts het stand punt in te nemen dat op eventueele klach ten het advies van het dag. bestuur van de betrokken gemeenten gevraagd wordt. Aldus besloten. De heer DE LEEUW DEN BOU TER vraagt een toelichting over art. 8, waarin gesproken wordt over aansluitkos ten van een tijdelijke aansluiting bij een bouwwerk. Spr. zegt dat later, als het werk klaar is, de bewoner nogmaals de aansluiting voor zijn eigen huis moet be telen. De heer STUURMAN zegt, dat, wan ■eer de eigenaar verstandig doet, hy on middellijk aansluiting vraagt. De heer DE LEEUW DEN BOU- T E R vraagt of het de bedoeling is, bij de inning van de kwitanties steeds bij weigering, toch boete te berekenen. De VOORZITTER zegt dat dit al teen voor de onwilligen is. De heer DE LEEUW DEN B OU TER vraagt naar brandkranen, waar door d« gemeenteh f 5 per kalenderjaar betalen moeten. De heer STUURMAN zegt, dat er •m te spuien hier en daar brandkranen geplaatst worden, in het geheel tien stuks. zal in cte verordening opgenomen worden, dat in overleg met het betrokken gemeentebestuur een brandkraan geplaatst De heer BLANKEN wijst erop, dat eon gemeentebestuur dan het plaatsen ▼an een kraan zou kunnen beletten De VOORZITTER dat men het dan aan zichzelf te wijten zal hebben als het wader op een of anderen tijd de kleur van „slappe thee" krijgt. De heer STUURMAN antwoordt nog op vraag 1 van den heer De Leeuw den Bouter, dat elke woning een aparte hoofd kraan krijgt. De verordening wordt vastgesteld. Het tweede punt der agenda is de ver leening van een vaste aanstelling aan den administrateur en den bedrijfa- ieider-chef-fitter. Dezen zijn een jaar op proef aangesteld Aangezien er geen klachten zijn binnen gekomen, stelt het bestuur voor, beide functionarissen voor vast aan te stellen. De heer DE LEEUW DEN BOU TER zegt niets persoonlijks, maar wil toch opmerken, dat niemand van het al- gem. bestuur heeft kunnen constateeren, of die beide functionarissen bekwaam zyn. De bedrijfsleider is nog niet als zoodanig werkzaam geweest en hetzelfde geldt voor den administrateur. Het gaat niet aan hen nu een vaste aanstelling te geven. Spr. geeft in overweging nog wat te wachten. De heer v. d .STOK vereenigt zich met het voorstel-Den Bouter. De heer DE JONG wil ook wachten tot de betrokkenen een jaar dienst hebben gedaan in hun werkelijke functie; wat daar tegen? De VOORZITTER zegt, dat zij voor eeg jaar tijdelijk benoemd zijn en dat is nu om. Er is niet de minste aanmer king gekomen op het werk yan den ad ministrateur noch van den fitter. Voor dezen is een huis gebouwd en zoodra hij vast aangesteld is, gaat hij» trouwen. Nu gaat het niet aan, de tijdelijke aanstel ling met een jaar te verlengen. De fittors- werkzaamheden worden niet anders en op het bestuur rust dus een zedelijke ver plichting om ever te gaan tot een vaste benoeming. De heer GAUTIER zegt dat de heer De Leeuw den Bouter gelijk heeft in theo rie. In de practijk echter niet. Het werk dat er bij komt te heusch niet zoo moei lijk. De heer v d. STOK meent, dat het werk nog beginnen moet, waarvoor kij geroepen is. De heer DE LEEUW DEN BOU TER zegt dat de heer Gautier den func tionarissen een pluim op den hoed wil j steken. Spr. heeft niets van die menschen gezegd, omdat hij ze in het geheel niet kent. Hij wil tegenover het bedrijf zoo safe mogelijk zijn. Geen van einden beeft in de practijk gewerkt. De heer DE JONG zegt dat de be drijfsleider nog gpen bedrijf geleid heeft. De heer KOOIMAN merkt op, dat ver leden jaar een bedrijfsleider benoemd is met één proefjaar, waaruit volgt, dat zijn tijdelijke benoeming in een vaste moet overgaan, als er geen reden voor het te gengestelde is. Het werk, dat zij te doen krijgen, is niet moeilijker dan wat ze nu gedaan hebben. De bedrijfsleider is als opzichter in het bedrijf gegroeid. Het huis kan toch ook geen jaar leeg staan. De heer De Leeuw den Bouter heeft toch cok geen persoonlijke bezwaren? De heer DE LEEUW DEN BOU TER merkt op, dat leiding of meelaopen onder leiding een groot verschil is. Een bedrijfsleider moet eerst kunnen too nen dat hij de leiding kan nemen. De heer KOOIMAN beweert, dat de man een ja^r geleden als bedrijfsleider is benoemd. Toen werd hij dus als zoodanig bekwaam geacht. De heer VERDOOLD vindt het een bezwaar, om de voorwaarden, waarop die menschen benoemd zijn, te omzeilen. Om die motiflVen zal spr. vóór het voorstel stemmen. De heer DE LEEUW DEN BOU TE R vindt het motief ran de woning niet steekhoudend; daarbij is bij de be noeming voorop gesteld, dat hij zijn werk zou doen als opzichter en niet als bedrijfs leider. De VOORZITTER brengt het voor stel van bet dag. bestuur (vaste aanstel ling) in stemming. Het wordt aangeno- men met 49 stemmen, Hierna sluiting. Kantongerecht Gouda (Zitting van Woensdag 10 Juni.) Autobotilnfl In Gouda. C. de O chauffeur van een bestelwagen der posterijen, kwun met de auto van den Hoogen Schielandschen Zeedijk en wilde 't Buurtje inrijden, toen hij blijkbaar geen erg had in een wielrijder, die juist uit te genover gestelde richting kwam maar naar verd. meende, plotseling den weg overstak. Uit het getuigenverhoor bleek echter dat verd. niet geheel rechts heeft gehou den, zoodat de aanrijding die er het ge volg van was, aan zijn onvoorzichtigheid moet worden geweten. De fiets werd flink beschadigd, maar de berijder kwam met den schrik vrij. De chauffeur werd veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 d.h, en betaling van f 2.50 schadevergoeding. Onbedachtzame wielrijder. Terecht stond J, W. G. de J., aan 21- I jarige leerling van de H.B S. te Gouda, die met een groote snelheid in het Van Bergen IJzendoornpark een hoek was om geslagen, zonder te letten op van rechts komend verkeer. Verd. gaf het feit toe, maar beweerde geen signalen te- hebben gehoord. De ambtenaar van het Ü.M. vond dit nog al roekeloos en vorderde f 10 subs. 2 d.h. wat de kantonrechter in de iets mildere straf van f 6 auha. 2 dagen veranderde. Getn signalen. De chauffeur J. Th de J. te Gouda werd schuldig verklaard zonder toepassing van straf, wegens het met een auto omgaan van een bocht zonder signalen te geven De kantonrechter hield rekening met de situatie ter plaatse. Conflict met de politie. G. A. M. S. te Gouda kwam op de fiets uit het Regentessepiantsoen en wilde de Kleiwegbrug oprijden. De verkeersagent echter gaf het verkeer van Kleiweg en Spoorstraat gelegenheid tot doortijden, dus moest S. wachten. Volgens het procesverbaal gaf hij geen gehoor aan het bevel tot stoppen en trachtte achter den rug van den politie agent om, de Kleiwegbrug te bereiken. Juist op tijd greep de politieman hem in de kraag en hij ging „op de bon". S. vertelde het anders. Hij zou wel de gelijk gestopt hebben en niet gepoogd hebben door het etop-signaal heen te rij den. De getuige C. ée P, brugwachter eea de Kleiwegbrug, verklaarfle daarna on der eede, dat verdachte wel achter den agent om wilde rijden, maar verd. bleef ontkennen. Conform den eisch van het O.M. werd, S. veroordeeld tot f 5 boete suba. 1 d.h. Kan je niet uitkijken? 't Gebeurde in Nieuwerkerk, waar J. K. uit Hillegeraberg met een paar kameraden stond te ech reeuwen. Opeens dacht hij, dat een voorbij komende wielrijder een meisje aanreed, wat later bleek niet het geval te zijn. K. werd driftig en riep den vermeenden aanrijder achterna: „Hé jo, kun je niet uitkijken? Als je wat mot, kom dan bij mij maar op," waarop verd. zijn jaa al vast uittrok en den wielrijder tot een knokpartij nitnoodigde. Deze vond het echter raadzamer, de po litie er in te mengen en die maakte pro cesverbaal op wegens beleediging. Overeenkomstig het requisitoir werd K. veroordeeld tot f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Dure studie. W. P. W. te Oudewater leerde een jon gen chauffeeren. In Haastrecht gekomen schonken zij geen aandacht aan verkeer, dat uit een zijweg kwam. Daar naderde een auto, bestuurd door den heer W. v. d. B. te Meersum, die met zijn echtgenoote en kinderen uit was. Juist op de kruising volgde een hevige botsing. De autolos zal wel geld kosten, want de schade bedraagt niet minder dan f 357. De kantonrechter heeft W. schuldig ver klaard, maar hem, rekening houdend met de groote som aan schadevergoeding, die langs civiel-rechtelijke weg geregeld zal worden, veroordeeld tot f 5 suhs. 1 d.h. Allerlek Op het bruggetje naast magazijn JDe Zon" reed J. F. uit Haastrecht met zijn fiets, wat verboden is, hetgeen op een groot bord staat aangeduid. F. werd veroordeeld tot f 1.50 boete subs. 1 dag hechtenis. W. van D. te Gouda heeft zijn rijwiel onbeheerd laten staan. Boete: f 1.50 subs. 1 dag hechtenis. In een schuur aan den Fluweelensingel te Gouda hield J. v. d. W., die tegenwoor dig in de stad woont, maar voorheen steeds boerenknecht is geweest, e 1 - eenige konijnen, zonder vergunni en W. Inmiddels heeft hij de dieren opgeruimd waarom de kantonrechter tjem schuldig verklaarde zonder toepassing van straf. Een gratis voorstelling. Ten aanschouwe van veel belangstellen den had na afloop der kantongerechtzit- ting, een reconstructie plaats van een aan rijding die eenige maanden geleden op den Rotterdamschen Dijk hoek Boschweg is on'staan tusschen twee auto's. De chauffeur van de N.V. Vereenigde Steenkolenhandel Boon De Vroedt, P. V., kwam met zijn vrachtwagen uit den Boschweg rijden, juist op het moment,, dat van den Provincialen Verkeersweg H. F. met zijn auto naderde. Op het kruispunt had de botsing plaats. Over twee weken zal de zaak opnieuw dienen en dan zal de kantonrechter uit spraak doen a B. Zondag 14 Juni 1936. (Alle eren worden in den Zomertijd vermeld.) NED. HERV. KERK. AMMERSTOL. V.m. 10 mur, De. J. B. Th. Hugenholtz. AMALERSTOL. Herv. Gerei. E van gel i- saleigebouw. V.m. 10 uur en" 's avonds 7 uur, de heer A. Terlouw, van Goudriaan. BENSCHOP. V.m. 10.30 uur es 'e av. 7 uur, Ds. P. Bouw. BERGAMBACHT. V.m. 10 uur mi 's avonds 7 uur, Ds. H. Ewoldt. BERGAMBACHT. Uitgetredenen. V.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer Kramp, van Borne. BERKEN-WOUDE. Vjn. 10.30 uur, Da B. J. Kanis, van Stolwijk.' Doopsbedie- ning. CAPELLE ad. USSEL V.m. 10 uur en 'e avonds 8 uur, Da. J. Booij. Herv. Geref. Evangelisatie. Boezem straat V.m. 10 uur ea 's avonds 6 uur, de heer J. K&rs. GOUDERAK. V.m. 10 uur en h avonds 7 uur, Ds. Oostenhrug. GROOT-AMMERS. V.m. nr, Leen dienst; 's avonds 7 uur, D, G. Aalera, van Dordrecht, beroepen Predikant HAASTRECHT. V.m. 10 uur, Da, W. de Voogd van der Straaten. HEI- en BOEICOP. Vjn. 10.30 uwr, Preeklezen ;'s avonds 7 uur, De. A. Oskam, van Lexmond. JAARSVELD. Vjil 10.30 uur, Ds. T. van de Hee, van Polsbroek en Vliet; 'e av. 7 uur, Leesdienst KINDERDIJK. V.m. 10 «uur en 's av. 6 uur, de heer L. Paul, Godsdienst-On derwijzer te Benthuizen. KRIMPEN a.d. IJSSEL. V.m. 10 uur, Ds. J. P. Buiskool; 's avonds 6 uur, de heer E. Rerkelaar. KRIMPEN a.d. USSEL. Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag. V.m. 9.45 uur «j 's avonds 6.30 uur, de heer A. P. de Jong. LEKKERKERK. V.m. 10 uur, De. IJ. van Dijk, Bevestiging nieuwe Lidmaten. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. V.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer E. Wijnne. van Oldebroek. LOPEK. V.m. 10.30 uur en 's avonds 7 uur, Ds. S. van der Linde. LOPIKERKAPEL. V.m. 10.30 uur en 's avonds 7 uur, Ds. W. van Griethuijzen. MOER CAPELLE. V.m. 10 uur, Ds. J. Booij, van Capelle a.d. Ussel; 's avonds 7 uur, de heer De Pater, van Haastrecht MOORDRECHT. V.m. 1030 uur, Prof. Dr M. G. Maurik Broekman, Doopsbedie- ning. MOORDRECHT. Ned. Herv. Evangeli satie. V.m. 10 uur en 'e avonds 7 uur, de ^NIEUTOLKERK a.d. USSEL. V.m 10 uur en 's avonds 6 uur, De. A. C. H. Vollenweider. NIEUWPOORT. Vjn. 10 uur en 's av. 7 uur, Ds. A. van der Kooij. OUDEWATER. V.m. 10 uur en 's av 7 uur, Ds. P. J. Steenbeek. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, Ds. A. Luteijn, van Onstwedde. Wijkgebouw: V..m 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer A. de Redelijkheid, Gods dienst-Onderwijzer. POLSBROEK en VLIST. V.m. 1030 uur. Lezen eener Predikatie; 's avonds 7.30 uur, Db. T. van de Hee. SCHOONHOVEN. V.m. 10 uur, Ds. D. J. van de Graaf, 's avonds 6 uur, De. J. P. Buiskool, van Krimpen a.d. Ussel. SCHOONHOVEN. Minderheidsgroep. Nufegebouw V.m. 10 uur, Ds. P. J. Mo lenaar, van Den Haag. STOLWIJK. Herv. Geref. Evangelisatie. V.m. 1030 uur, de heër Van Hoeven, Godsdienst-Onderwijzer te Molenaarsgraaf- 's avonds 7.30 uur, Ds. D. J. mn dé Graaf, van Schoonhoven. STREEFKERK. V.m. 10 uur en 'sav. 7.30 uur, Ds. H. W. W'aardenburg. WAARDER. V.m. 10.30 uur en *s acv, 7 uur, Ds E. V. J. Japchen. WILLIGE-LANGERAK. V.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer A. P. de Jong, Godsdienst-Onderwijzer te Krimpen ad Ussel. IJSSELSTEIN. Vjn. 10.30 uur, Dn Van Rootselaar, Doopsbediening; 's avonds 8.30 uur, Ds. Van Rootselaar ZEVENHUIZEN. V.m. 10 uur Dn Tj Tak. Lokaal aan de Rotte; Avond» 730 uur, Ds. Tj. Tak. REM. GEREF. GEM. SCHOONHOVEN, 's Avonds 7 uur Mei. Ds. W. H. Vaillant ZEVENHUIZEN. Geen Dienst GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur eu 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Wielenga. BERGAMBACHT. V.m. 10 uur en avonds 7 uur, d« heer Warner, Candi- daat te Hilversum. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermweg. V.m. 10 uur eu a avonds 6 uur, De. M. de Goede Ussel mon doc he Laan. V.m. 10 uur eu 's avonds 5 uur, Ds. J. Kapteijn. HAASTRECHT. V.m. 10.30 uur en 2.30 uur, Dn J. F. W. Erdmannu LEKKERKERK. Vjn. 9.30 uur en avonds 6 uur, Ds. P. Roos MOORDRECHT. Vjn. 10 uur n t m 6-30 uur, Dn D. P. Kalkman NIEUWERKERK a.d. USSEL Yan. 10 uur en avonds 6.30 uur, De. Toom- vliet. NIEÜW-LEKKERLAND. V.m. 10 una sn 's avonds 7 uur, Ds. H. van Heijst OUDERKERK ad. USSEL. Vjn. 16 nur en 's avonds 7 uur, De. J. Hoekstra, van Schoonhoven. OUDEWATER V.m. 1 »ur, E». A van da Wag. REETTWIJK. V.m. 10 uur aa avwnda 0.30 uur, Caudidaat L. Batolaan, ran Rot- te ©dam. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN GERAK. V.m. 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Leesdiepst. WAARDER V.m. 10.30 uur. Du. F. A. Hofman, Bediening van het H. Avond maal; 's avonds 7 uur, Ds. F. A. Hofman, voortzetting Bediening van het H. Avond maal. 1JSSEL8TETN. V.m. 10.30 uur en 'a ®r, 6.30 uur, Preeklezen. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. V.m. Ü30 w - avonds 6 uur, Leeekerk CAPELLE a.d. USSEL. De Ruyterstraat V.m. 10 uur en 'a avonds 5 uur, Loon dienst. GIESSENDAM. V.m. 10 uur en 'a m. 6.30 uur, Leesdienst NIEUWERKERK ad. USSEL V.m. 10 uur en 'a avonds 6AO nor, Lom dienst. OUDEWATER V.m. 10 uur en 'e «v, 7 uur, Leesdienst. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. USSEL Bermweglaan. V.m. 10 nur en 's avonds 6 uur, Du H, Vlot. Daooatastraat. V.m. 10 uur en 'a avonda 5 uur, Ds. A. van Zoo. MOERCAPELLE. V.m. 10.30 uur a m 3 uur en 'a avonds 7 nur. Da. M. Hofman. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. V.m. 10 uur en 'a av. J uur' Aalberta, Em.-Predikant te Vlaardingen. NOORDELOOS. V.m. 10.30 uur en s avonds 7 uur, Ds. K. Zuidersma, van Hoogeveen. SLIEDREGHT. Vm. 9AO uur en 'sav, 6 uur, Ds. C. Smits. Nu auLksw WIJ IA MÉN eeNS 5. En wat denk je nou, dat er aan de i smoesje kpnnis maken, toen Skittle ver hand was. De groote aantrekkelijkheid J scheen, was een mooie lieve zeemeeimip. di* f met zijn kijker ontdekt had. HU ooih at- nMltS af wil/la iiiiai mol aan UUN„. j 6. „Zoo, heb ik je daar vrindje!" brulde wilde juist met een gezocht hij „Nou heb ik je en wil weten, wat dat beteekent, den kijker op mijn teenen te gooien en zonder permissie aan land gaan Dat kost je veertien dagen provoost," en meteen sprong hy op Eoota toe,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3