V. Gemeenteraden j Plaatselijk Nieuws Rechtszaken Burgerlijke Stand 8? Bergambacht. Raadsvergadering op Donderdag 4\Juni. Aanvankelijk afwezig de heer J. Boer (Deze komt later ter vergadering). De VOORZITTER, burgemeester J, KOOIMAN, opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen leest, welke worden goedgekeurd. Ingekomen ia o.m. de vaststelling door minister v. h. percentage van bijdrage in de kosten van steunverleemng en werk verschaffing door het Rijk over 1035_ de.o is bepaald op 63.8 pGt. en over 1936 op 61.4 pGt. 'Voorts een bericht, dat vrijstelling is verleend voor het geven van onderwas m het vak lichamelijke oefening tot 1 Jan 1938. Eenjge besluiten inzake de wet op 'de financieele vei houding. Het verhoudingo- cijfer is voorloopig vastgesteld op f 7,340 per inwoner. Ged. S'aten zijn echter, voor alle gemeenten betreffende dit punt, bij de regeering «en beroep gegaan. Mededeeling, dat de huur van een ge deelte van het woonwagenkamp met in gang van Mei j.l. is geëindigd. Deze en eenige andere stukken worden ▼oor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der afd. Gouda v. d. Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, is een verzoek ontvan gen om gedurende den zomertijd de café's een uur langer te mogen open houden. B. en W. hebben bereids aan dit ver zoek voldaan, omdat dit het vorig jaar ook reeds was toegestaan. Aan de orde is een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van hetraadsbe sluit inzake aan het Borgstellingsfonds voor Gouda en Omstreken. Ged. Staten hebben het besluit teruggezonden. De voorschotten der gemeenten moeten ver strekt worden met een opzegging van 3 jaar (bepaald was 5 jaar). B. en W. hebben zich met het fonds in verbinding gesteld en dit zal aan alle gemeenten een uniforme regeling voorstellen. Aldus wordt besloten. Als punt 3 volgt een voorstel van B. en W. om de reiskosten van een kind tot het bezoeken der school voor buitengewoon lager onderwijs voor 1'8 gedeelte voor re kening der gemeente te nemen. Het Grdene Kruis betaalt 1/3 en de ▼ader 1/3, zoodat de gemeente eveneens 1/3 te betalen zal hebben. Dit wordt toegestaan. Hierop komt ter tafel een voorstel va? B. en W. om een ander kind voor reke ning der gemeente de school voor buiten gewoon lager onderwijs te Gouda te doen bezoeken. B. en W. stellen voor bet schoolgeld ▼oor rekening der gemeente te nemen, doch in de reiskosten dient de vader ook 1/8 voor zijn.rekening te nemen. De heer VAN BUREN meent dat de '▼ader, did steuntrekker is, niet in staat i«, te betalen. De VOORZITTER zegt dat de steun regeling zoodanig is, dat de steuntrekkers een bijdrage voor kinderen krijgen, waar uit de noodigste onkosten bestreden moe ten worden. Spr. meent, dat de heer Van Buren er wat naast is. Het schoolgeld wordt door de gemeente betaald. De heer V A N B U R,E N kan zich niet indenken dat de vader het kan beta'en. De 7ö cent, welke voor een kind gegeven worden, heeft men zeker wel voor een an der doel noodig. Het huisgezin bestaat misschien uit 8 menschen en men moet ▼an f 13 of f 13,50 rondkomen Men kan de kinderen hier niet laten rondloopen, dan kost het nog meer aan de gemeente. De VOORZITTER heeft dezelfde opmerking Vroeger ook al gemaakt en daarom is juist dit kind naar Gouda ge zonden. Overigens zijn er voorschriften betreffende de steunverleening, oa. 75 cent per kind en tl ie moeten besleed wor den voor de opvoeding. Ouders dienen nog eenig gevoel van pl'chen tegenover bun kinderen te hebben en ze in staat te stellen in hun eigen onderhout? later te kunnen voorzien. De ouders hebben er ook geen bezwaar tegen wat bij te dragen. De heer VAN BUREN wist dit laatste niet en legt zich er dan bij neer. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. V Volgt een voorstel van B en W. inzake geneeskundig schooltoezicht.' De VOORZITTER deelt hierover mede, dat het hoofdbestuur van Het Groe ne Kruis zich tot Ged. Staten gewend heeft en er op gewezen, dat ixirgambacht zich niet aangesloten had bij „Lek en iJo-hJ", doch een eigen schoolartsendienet had in gesteld. Ook aan den minister van bin- nenlaEdsche zaken is garequesteerd, en nn is er een brief gekomen van dezen minister, waarbij hij er hij de gemeente ep aandringt zich aan te sluiten bij „Lek en Uaseï Sluit men aan bij „Lek en IJseel", dan hom het 4000 x 9 ct. is f 360. Hiervoor worden de kinderen van alle scholen in de gemeente onderzocht. N'u krijgt hier de dokter f 200 plus f 100 instrumenten, en kel voor de kinderen van de openbare ■obool. De f 100 wordt echter maar o.ver Men b'erekenf van andere zijde, dat Bergamba-ht betaalt f 300 voor een schooi wat meer is dan 9 ct. per inwoner. Hoe wel spr. altijd voor aans'uiting "geweest is, werd evenwel hef besluit voor eea eigen dienst genomen en dat besluit wen- schen B. en W. geeebiedigd te zien. Willen de bijzondere scjiolen ook toezicht, dan zal er met den dok'er overlegd worden. welke .condities deze dan heeft. In dt geval 'zullen de kosten wel beneden die van „Lek en IJssel blijven" Er is echter nog een factor, n.l. dat „eenige kinderenvan Bergambacht op een school bui'eu de geu/'enie gaan. Die „eenige" aiju er ecUer lót) en dat is heel wat. Dezen prufi teren vau den dienst „Lek en IJssel". Nieitemin is spr. er voor het besluit'' van Bergambacht te handha ven. Het raadsbesluit is na rijpe overwe ging genouieu en dut dient gewaardeerd te worden. De desbetreffende brieven van Ged Sta'en en dea minister van Biuuenl. Za ken worden voorgelezen. De heer v. d. DOOL zegt dat er bij de oprichting van den districts-school- artsendienst niet serieus gehandeld werd- Als er ooit iets afgejakkerd is, dan is hot dit wel. Spr. heeft er toen al op gewezen, dat hij het district veel te groot vond om door één ar-s bewerkt to worden. De heer A. OSKAM, merkt op, dat het besluit' voor 1 jaar genomen is en nu gaat het niet aan, binnen een half jaar den dienst op te beffen Weth. BLANKEN zegt dat het be sluit vóór 1 Juli genomen moet worden. De heer v. BUREN wil in ieder ge val wachten, maar vreest er voor, dat de gemeente gedwongen zal worden. De VOORZITTER antwoordt daar op, dat dit niet zal gaan. Weth. BLANKEN vraagt zich af, of de gemeenten, waar de kinderen uit Bergambacht ter Bchool gaan, in- hunne kostenberekening aan onze gemeente niet de kosten van een schoolartsendienst. ver- disconteeren. In dit geval betaalt Berg ambacht toch haar aandeel. De heer JOH. BOER refereert zich aan het voorstel van B. en W. Besloten wordt den eigen schoolartsen- dienst te handhaven."" Volgt de vaststelling der verordening op de keuring van waren. In deze verorde ning moeten eenige wijzigingen gebracht worden in verband met de verandering in den keuringsdienst. Het ontwerp wordt aangenomen. Eenige compiabiliteilsbesluiten worden goedgekeurd. Hierop heeft de aanbieding der jaar rekening van het gem. electr. bedrijf over 1935 plaats. Doze sluit met een winst v&o f 5415,92 tegen f 6394.11 in 1934. Het atroomverlies bedroeg 12.4 pCt. Aan de orde komt een voorstel van Burg. en Weth. tot opheffing van de commissie van tpezicht op bet Lager On derwijs. De L. O. wet heeft met ingang van 1 Maart een wijzigiug ondergaan. In deze wet wordt een commissie van toezicht fa cultatief gesteld. Die commissie is inder daad niet meer dan een sieraad en daar om stellen B. en W. voor, ze op te hef fen. De heer A. OSKAM heeït altijd in deze commissie gezeten. B. en W. kwamen nooit in de school en vandaar dat de commissie slechts als contact tusschen de school en B. en W. dienst deed. Spr vindt, dat er toch eenig contact dient te blijven tusschen den raad en de schowl. De VOORZITTER zou dan den heer Oskam willen vragen of hij dat con tact wil bewaren. Besloten wordt de commissie op te hef fen; er zal rekening gehouden worden met de opmerking van den heer Oskam. De heer v d. DOOL merkt nog op, dat de wet het toezicht oplegt aan B. en W. Spr. voelde zich destijds er nief toe bevoegd om alleen de school te gaan be- De VOORZITTER dankt den Heer Oskam voor betgeen bij als commissie-lid heeft verricht. Ingekomen 'is een schrijven der vereeni- ging „De Hollandsche Molen*' met een voorstel van Burg. en Weth. De molen van den heer Breed veld dient hersteld te worden, wat f 200 kost. Deze vindt de onkosten te hoog en het zou mo gelijk zijn, dat de molen buiten bedrijf kwam. De vereenigiug wil 10 pCt. bij dragen en verzoekt nu de gemeente het restant te geven. B. en W. «tellen in meerderheid voor, in het belang van heb landschapSschoon. f 50 bij te dragen, op voorwaarde, dat er voldoende herstelling te verrichten is. Dit voorstel wordt, nadat de raad in geheime bespreking is gegaan; verworpen met 50 stemmen. Het zwembad. Aan de orde is dan een verzoek van de stichting „Het Bergambacblsche Zwem bad", om toe te staan het z.g. „gemengd zwemmen" en het openstellen van hel zwembad op Zondag, met voorstel van B. en W. "De VOORZITTER zegt dat men in de beschouwingen van het dag. bestuur van de zwemvereeniging tot de conclusie is gekomen, toestemming te vragen voor gemengde baden en om op Zondag te zwemmen. B.' en W. stellen ia meerder heid vobr, de gemengde baden niet toe te 6taan en op Zondag te laten zwemmen vóór 's morgens half tien. Wordt het zwemmen op Zondag verboden, dan gaat men het elders doen; wat de kwestie der gemengde baden aangaat, B. en W. joelen geen behoefte dit toe te staan. De heer v. d. DOOL is blij, dat we nog geen eendenkooi krijgen. Toch be treurt spr. het, dat men het bad Zon dags wil opensle' en Indertijd waren B. en W. het er roerend over eens, dat Zon dags zwemmen niet noodig was. Nu is de raad om en we komen voor dit feit te slaan. Als het zwembad tot half tien ge opend is, dan gaat men na dien tijd toch ergens an Iers zwemmen. De VOORZITTER mérkt op, dat spr. nooit bezwaar gehad h 'eft tegen Zondags zwemmen. Men moe', bij de wer-^ kelijkbeid blijven. De politieke toestand is sindsdien vuranderd. De beer v. d. Doo. dient waarueering te hebben voor het be sluit van B. en W. Spr. laat in het midden, wat hij als voorzitter van de zwemvereeniging ge zegd hepft in het bestuur, maar wil de billijkheid betrachten, om het verzoek een kans te geven. De heer VAN BUREN vraagt of op Zondag het bad alleen opengesteld wordt voor abonné's. De VOORZITTER: Neen. De heer VAN BUREN betreurt het, dat hij zijn stem gegeven heeft aan het gemeente-subsidie. Er wordt een nog veel te hoo gtarief gehandhaafd. Spr. is er in gevlogen, waar hij alleen voor subsidie gestemd heeft, wanneer de tarieven ver laagd zouden worden; dat is niet ge beurd. Spr. is vóór Zondags zwemmen, maar dan ook 's middags. De heer A. OSKAM meent, dat het bestuur niet met dit verzoek gekomen zou zijn, als er geen behoefte aan Bestond. Spr. merkt op, dat men slechts een ge deelte van den Zondag zal« willen gebrui ken, want de zwemmeester k?^ niet eiken dag in touw zijn. Als men op een nette manier van het bad gebruik jpaakt, dan is er niets tegen. Wij mogen als vrije Ne derlanders den Zondag gebruiken, zooals wy willen. De zwemvereeniging moet zelf de uren bepalen. Spr. ia echter tegen gemengde baden. De VOORZITTER eonstateert, dat de beer Oskam het amendement-v. Buren ondersteunt. De beer W. S. VAN DAM zegt, dat het in de gemeente toch droevig gesteld is met de viering van den Zondag. Wij zijn op een hellend vlak, zegt spr. En wij zullen eons verantwoording moeten doen van onze daden. Spr. wil voorstel len een principieele stemming vooraf te laten gaan: Zondags zwemmen of niet De heer DE GRAAF zegt dat het openbare gèzag niet in gedrang komt met het zwemmen op Zondag. Het geestelijk belang wordt er niei mee geschaad, meent spr. Waarom moet men de menschen niet de vrijheid geven? De heer W. S. VAN DAM zegt dat wij verantwoord staan tegenover den Hoogsten Wetgever. Wij moeten den Zon dag vieren en de overheid heeft een roe ping om de bandeloosheid tegen te gaan. De heer A. OSKAM: Waarom bestrijdt de regeering het dan niet? De .heer VAN BUREN zegt aan den heer v. Dam. dat ieder geëerbiedigd dient te worden. De heeren van rechts willen nu dwang uitoefenen. Onzerzijds gaan we toch ook niet de kerk sluiten? De heer VAN DAM zegt dat de over heid de dienaresse van de Hoogste Over heid is en die zegt dat de Zondag gehei ligd moet worden. De heer JOH. BOER vereenigt zich met wat de heer Van Dam zegt. Men houdt de menschen uit de kerk. Er dient een principieele uitspraak gedaan te wor den. De VOORZITTER antwoordt aan den heer Van Dam, dat iedere vertegen woordiger in den raad zijn meening kan trachten door te voeren. Spr. wil de prin cipieele vraag wel stellen. De heer P. VAN DAM zegt da^ wij hier de regeering der gemeente' vormen. Nu zijn er 6 dagen om re wei ken, maal laat ieder er rekening mede houden dat we aan God rekenschap moeten geven van wat we hier doen. De VOORZITTER zegt, dat ieder naar eigen eer en geweten dient te stem men. Elk voorschrift wordt niet eenstem mig uitgelegd. In stemming wordt gebracht de prin cipieele vraag of op. Zondag gezwommen mag worden. Een meerderheid van 65 stemmen is daar niet tegen. De heer VAN DEN DOOL merkt op dat vanwege het dept. van binnenland- sche zaken steeds meer de hand aan de Zondagswet gehouden wordt. De V 00RZITTER zegt dat het hier geen openbare vermakelijkheid is. Spr. brengt nu in stemming het amendement- v. Buren, dus den geheelen Zondag open stellen, bphalve onder den algeipeonen kerktijd. Dit wordt met dezelfde stemmen verhouding aangenomen Betreffende het gemengd zwemmen wil de heer v. d. VELDEN de voorstanders ook een kans geven. De heer A. D. OSKAM zegt, dat er geen gelegenheid bestaat voor kleeden en antkieeden. Het zou dan inderdaad eea eendenkooi worden! Het verzoek wordt in stemming gebracht en afgewezen met 82 stemmen. (Voor de heeren De Graaf en v. d. Velden). Benoemd wordt een commissie vau on derzoek voor de gemeente-rekening. Hierin zu'len zitting riemen de lieeren A. Oskam, W. S. van Dam en De Graaf. Rondvraag. De heer v. d. DOOL heeft het leggen van de buizen voor de waterleiding beke ken en opgemerkt, dat er bijna geen zand bij verwerkt wordt, wat toch wel noodig is op een veenlaag. Er schijnt ook wei nig ges'ampt te worden. De instrumenten daarvoor b'bben tenminste dagen op tprekers werf gestaan. Spr. vraagt of het dag. bestuur nog plannen heeft om wat werkobjecten te toeken, vooral als het waterleidingwerk afge'oopen is. Bij het leggen van de buizen heeft men gezien, dat noodzakelijk de Opweg verbe terd moet worden. Een en ander kan met behulp van het Werkfonds geschieden. De VOORZITTER zal de eerste vraag in de vergadering van de water leiding te berde brengen. Op de tweede vraag antwoordt spr., dat het dag. be stuur dit punt reeds onder zijn aandacht heeft. De heer JOH. BOER klaagt over de afsluiting van de wegen bij Berkenwoude. Ook deze opmerking zal in B. en W. besproken worden. Hierna sluiting. Plotseling* dood. Capella a.d. IJssol. De 62-jarige kolen handelaar v. Herk, wonende aan de Nijverheidstraat, voelde zich Maandag avond in zijn woning onwel, «eeg ineep en overleed aan hartverlamming. De wed. E. VisserSchouten viel in haar woning, Transvaalbuurt 14, zoo danig, dat zij een heupfractuur bekwam en haar opname in „Bethesda" te Rot terdam noodzakelijk bleek. REUNIE-BIOSCOOP. Gouda. We kunnen weer lachen en ons ontspannen bij het programma dat de di rectie vaq Reünie van Vrijdag tot Maan dag zijn cliëntèle aanbiedt. Daar is Gus- tav Fröhlich, Adèle Sandrock en nog an der populaire filmacteurs in „De vluch teling van Chicago", een vroolijke film, een charmante film, een opbeurende film- Het sensationeele leven aan d« Mexicaan- sche grens verbeeldt ons „De smokkelaars van Ei Rio" en de titel belooft reeds veel actie en intrige. De strijd van de politie tegen smokkelaars zal met spanning wor den gevolgd. Woensdag matinee. Zie de advertentie. „Getrouw Schoolbezoek". Krimpen a.d. IJseel. Woensdagavond heeft „Getrouw Schoolbezoek" een verga dering gehouden. Na opening door den voorzitter werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester voorgelezen en goedgekeurd. Hierna volg de de beetuursverkiezing Aftredend wa ren de heeren J. H. van Denderen. J. de Bruin, S. de Deugd en E. Koolmees. De twee eerstgenoemd en werden met algemee- ne stemmen herkozen, terwijl voor de twee laatstgenoemden, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heeren J. H. Bonte en B. de Deugd. Besloten werd voor de leerlingen der drie hoogste klassen een bootreis naar Hoek van Holland te organiseeren,ter wijl voor de leerlingen der lagere klassen een schoolfeestje zal worden gehouden. Aan den beer B. de Deugd, die dezen avond voor de laatste maal als bestuurslid aanwezig was. werd dank gebracht voor de vele jaren van medeleven met de schooljeugd en tevens voor het vele werk, dat hy gedaan heeft tijdens zijn functie als. bestuurslid. In opdracht van den rijksinspecteur der werkverschaffing zijn de loonen voor de eebste maal inplaats van Zaterdags op Woensdag aan de tewerkgestelden uitbe taald. De Poetduivenvereeniging „De Snel- vlieger" hield Zaterdag een wedvlucht van Gorbeil (Fr De prijzen werden als volgt behaald: 1, 8, 10, 12, en 14 J. Slap- pendel; 2 P.^Pols; 3. 4 en 5 T. Noorlaa- der; 6' en 7 N. Stijnen; 9 B Oosterom; 11 J. Sprang; 13 J. Houweling. Aan komst eerste duif 3.21.30 uur; aankomst laatste duif 4.10.22 uur. De Poetduivenvereeniging „De Vriend schap" zou Zondag een wedvlucht houden van St. Kateleine Wavre. In verband met de slechte weersomstandigheden wer den de vogels eerst Maandag inplaats van Zondag in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs G. de Vreede; 2e prijs P. Koolmees; 3e prijs L. van Housselt; 4e prijs P. Butter; 5e prijs A. Human, 8e pr. P. Verschoor; 7e prijs E. Brussee; 8e prijs G. Schouten; 9e prijs B de Groot; 10e prijs G. Schouten; 11e prijs K. Visser; 12e prijs P. Butter; 13e prijs P.>Verschoor; 14e prijs P. Koolmees; 15e prijs J. de Jong; 16e prijs A. Visser; 17e prijs E. Brussee; 18e prijs Jan de Mik; 19e prijs Adrs. Vermaat; 20e prijs KI. Visser; 21e prijs Ghr. van der Weiden; 22e prijs H. BraAnker; 23e prijs P. Ver schoor; 24* prijs I. Voor; 26e prijs P. VRIJDAG 12 JUNI 1936 Butter; 26e prijs K. Visser, 27e prijs H. Braanker; 28ste prijs Adr. Vermaat; 29e prijs P. Koolmees; 30e prijs P. Butter; 31e prijs J. Veer; 32e prijs P. Koolmees; 33e prijs A Human; 34e prijs B. de Groot; 35e prijs Adrs. de Mik; 36e prijs B. de Groot. 37e prijs KI. Visser; 38e prijs A J. den Boer; 39e prijs Wim Heuvelman; 40e prijs J. de Jong, 41e prijs A. Huisman; 42e prijs B. de Groot, 43e prijs G. Schou ten; 44o prijs A. Huisman. Aankomst eer-, ste duif 10 39 11 uur; laatste 10.54 45^ uur. Het schilderij won de heer G. de Vreede met den len prijs, terwijl de Ko- ningspoul werd gewonnen door den heer L. van Housselt met den 3en prijs Krimpen a.d. IJzsel. Veilingsbericht. Prijzen: Kippeneieren f 2.552.96, eend eieren f 2.752.90, alles per 100 stukè; voor kaas werd besteed f 0.180.22 per pond; voor weiboter werd f 0.65 per pond besteed Zondag spelen D.C.V. I en II een thuiswedstrijd tegen Steeds Hooger I en II van Rotterdam, welke club een uiterst lastige tegenpartij vo^r onze dorpsgenoo- ten Zal zijn. Aan spanning ïal het dan ook niet ontbreken. Oranjevereeniging. Moordrecht In de groote zaal van hel Posthuis is Woenadr,»avond een vergade ring gehouden om te komen tot' oprich ting van een Oranjevereeniging. De ver- gauering, die bezocht was door ongeveer 80 personen, besloot in dien $in. Na dit besluit traden 58 personen als lid van d« nieuwe vereeniging toe. De begrooting van den Zuidplaspol- der over 1936 geeft in ontvangst en uit gaaf een bedrag aan van f 137.257,öl'/a. De opbrengst van de polderlasten ii ge raamd op f 33.367,31. De postduivenvereeniging „De Ge vleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Geldermalsen. (afstand 40.5 K.M.), De duiven werden gelost te 8 uur v.m. Aankomst eerste duif 8.27.05, laatste 8.33.22 v.m. De uitslag was als volgt: Gebrs. de Wit 10; G. van Vliet 11 en 22; E. Kruif 13; Kasbergen en Baas 24, J« Vermeer 25; N. van der Zijden 26 en 29^ B. van der Hoeven 27; Gebrs. Kisma» 28; P. den Braber 32 en J. Verburg 61. Concert Moordrecht. De muziekver. „Kunst aa den Arbeid" zal Zaterdagavond half acht een concert geven in de muziektent aan de Stevenstraat. Nieuwer kerk a.d. IJssel. Het electrici- teitsbedrijf heeft over 1935 ingekocht 84424 KW. (v.j. 85138 K.W.). Hol stroomverlies bedroeg 14.74 pet. (v. j. 13.57 pet.). De rekening van baten en lasten sluit met een totaal aan baten en lasten van f 23.359,16, waarin begrepen een winstealdo van f 2787,21. De rekening van kaPBaalinkomsten en uitgaven geeft een totaal aan van f 30.349,37, waarin ia opgenomen een nadeelig saldo van f 12.590 63 Het waterleidingbedrijf heelt ov«r 1935 ingekocht 112.012 kub. M wate* j. 104.016 kub M.); meer ingekocht 7996 M. of 7.7 pet.(v. i 4.3 pet). Het water- verlies was 54.135 kub M. of 48.33 pet. (v. j. 38 pet.). De rekening van baten en lasten sluit met een totaal aan baten en lasten van f 28.655.53, waarin begrepen een winsfsaldo van f 3743,70. De reke ning van kapitaalsinkomsten en uitgaven geeft een totaal aan van f 29.073.62, waar in is opgenomen een nadeelig saldo van f 3923,47. De opstalhouders in den Zuidplas- polder hebben een verzoek bij het bestuur van den polder ingediend om het besluit van Mei 1929, waarbij de erfpachtscanon gebracht is op 10 cent per vierk. M., in te trekken en een ander tarief vast te stellen. In verband hiermede stelt het bestuur voor, vermindering van de erf pachtscanon toe te staan voor hen, wier oude contrac.t na 1 Mei 1929 werd ver nieuwd en die de canon van TO cent per vierk. M. niet of moeilijk kunnen bet*. Gemeenteraad. Stolwijk. De gemeenteraad vergadert Maandag 15 Juni, v.m. 10.30 uur. De agenda luidt: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Nadere vaststelling van de ver ordening op de„ keuring van waren. 4 Be noeming van 2 leden van het burgerlijk armbestuur. 5 Wijziging gemeente-begroo ting dienst 1935. 6 Wijziging gemmmte- begrooting dienst 1936. 7 Vaststellin™ko- bier hondenbelasting dienst 1936. 8 Goed keuring rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1935. 9 Goedkeuring begroo ting van het burgerlijk armbestuur over 1937. 10 Vaststelling bouwverordening. 11 Rondvraag. Gevonden een damespolshorloge en een heeren rijwiel. Inlichtingen bij de poli tie. Overreden. Waddinxveen. Op den Sniepweg reden twee kinderen van eea woonwagen-bewo ner op een fiets vlak voor een vierwieli- gen vrachtwagen. Doordat zij met het rij wiel slipten, vielen beiden voor den wa gen. Voordat de bestuurder dezen tot stil stand kon brengen, kregen de kinderen 't voorwiel, over hun beenen. Daar zij ern stige schaafwonden hadden opgeloopen, moesten zij door den dokter worden bonden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. EEN ZAAKWAARNEMER, VERDACHT VAN, OPLICHTING. In Januari van het Loopende jaar hoeft in café „Het Schaakbord" te Gouda door notaris R. Gallas te Zevenhuizen de vei ling plaats gehad van een boerenhofstede met landerijen. Bu het opbod waren de perceelen tot f 27.260 in trekgeld gekomen. Toen de afslag zou plaats hebben, bleek er geen bod te krijgen, booger dan het trekgeld, zoodat de perceelen daarvoor werden verkocht. Eigenaars waren gewor den de melkslijter M. Bor te Meerkerk, de koopman G. J. Veisluis te Lexmond en de kassier A. Duym te Noordeloos. Al dadelijk na den afslag kwamen' er moeilijkheden, want de koopers bleken niet in staat het gekochte te betalen. Bij het doen van hun bod, was het niet hun be doeling geweest eigenaar te worden. Zij hadden slechts geboden om daarmee het strijkgeld te verdienen. Door de hy potheekbank, dio de veiling had doen plaats hebben, werd toen besloten een hervoiling te doen houden. De drie per sonen, die het eerste bod hadden gedaan, zouden dan aansprakelijk gehouden wor den voor het bedrag, dat het verschil zou zijn tuschen hun bod en de thans te ma ken verkoopprijs. Er bestond voor deze menschen slechts een mogelijkheid Om aan een groote strop te ontkomen. Die moge lijkheid was, dat een ander bereid zou worden gevonden de perceelen te koopen ▼oor een prijs, die lag boven hun oor spronkelijk bod van f 27.260. Zij waren met hun moeilijkheden naar den zaakwaarnemer P. D. te Rotterdam gegaan, die beweerde voor een Jjcdragvan f 1500 de heeren wel uit de impasse te helpen. Hij beweerde namelijk .een rijken «lager in Den Haag te kennen, die wel bereid zou zijn, de landerijen te koopen te gen een prijs, die hooger was dan het bod. De drie personen waren op het aanbod Ingegaan en ieder van hen had f 500 betaald. Maar de zaak was anders geloopen, idan de heeren hadden verwacht. Op de herveiling waren de perceelen ingezet voor f 17.800 en bij den afslag ging de notaris f 8000 boven het trekgeld, zoodat er Imen reeds een aanmerkelijk verschil was. Bij f 5000 kwam er een bod, doch de notaris wees dien kooper af, waarna de hypotheekbank op f 4400 mijnde, zoo dat de totale opbrengst was f 22.200. De toeleg was dus verijdeld en de oor spronkelijke bieders voelden zich door den zaakwaarnemer, die immers beloofd had, er voor te zorgen, dat de perceelen zou den wórden affêmijhd op een bedrag, dat boven hun bod lag, bedrogen. Een klacht bij (de justitie rolgde en nu moest de zaakwaarnemer wegens oplichting, sub sidiair verduistering, terechtstaan. Als eerste getuige werd gehoord de teelkslijter M*. Bor, die toegaf, dat het aanvankelijke bod slechts was gedaan om in bet bezit van het strijkgeld te komen. De onderhandelingen met verdachte zijn door Versluis gevoerd, doch voordat ge tuige het door hem en Duym verschuldig de bedrag betaalde, had verdacht* te ken nen gegeven, dat een rijke slager de per ceelen wel zou koopen. Getuige hal .laar- op vertrouwd en had hij geweien, dat de zaakwaarnemer zulk een rijken slager niet achter de hand had, dan zou hij het geld in den zak hebben gebouöen. Verdachte zeide, naar aanleiding van deze verklaring, da' hij in het geheel niet gezegd had, dat hij wel een rijken- slager wist, die de perceelen zou koopen. De zaak had zich heel anders toegedra gen. Op een dag was Versluis bij verdach te gekomen om hem te vertellen, op welke leelijke wijze men zich in moeilijkheden gestoken had en om verdachte te vragen of hij soms een manier wist om hen daaruit te helpen. Volgens verdachte wus het de bedoeling van Versluis geweest, dat verdachte voor een strooman zou zor gen, die op een hoog bod de perceelen zou afmijnen om hep van hun koop ai te hel pen. Getuige Versluis had toen aan verdach te gevraagd, wat er met zoo n strooman 'dan gebeurt, waarop verdachte hem had meegedeeld, dat zoo iemand dan failliet wordt verklaard. Maar soms, had verd. er aan toegevoegd, komt hij er nog goed af En verdachte had hem in dit verband het geval verteld van een rijken slager, die een groot bod had gedaan in eenzelf de soort geval, waardoor de stroomenden dans ontsprongen wa*. Getuige Bor bleef er echter bij, dat ver dachte wel degelijk van den rijken slager gesproken heeft, die deze perceelen zou koopen. Getuige Versluis verklaarde, dqt hij door verdachte was opgebeld met de me-, dedeeüng, dat deze een kooper gevonden had in een rijken slager in den Haag. Deze zou echter niet zelf op de veiling ko men, maar daarvoor een tusschenpersoon gebruiken, die daarvoor f 1000 zou krij gen. Getuige was toen op de transactie inge gaan. Op de herveiling was getuig® niet «elf geweest. Hij had dien verdachte in Coomans te Rotterdam gesproken, die hem verteld had, dat de zaak wat anders ge loopen was, dan men gedacht had en dat de perceelen ten slotte voor f 22.200 wa ren verkocht. Verdachte merkte hier op, dat hij alleen met Versluis te maken had, want dat deze zijn opdrachtgever was geweest. Getuige Versluis gaf dat toe. Toen ge tuige van verdachte gehoord had, hoe de zaak geloopen was, had hij gezegd: Jij kunt er niets aan doen. Je hebt je best gedaan en je mag het geld behou den. Maar Bor maakt daar bezwaar te gen, had verdachte hem geantwoord. Die wil zijn yeld terughebben. Ach Bor maakt maar praatjes, had getuige daarop gezegd. Later echter had hij van Bor gehoord hoe de zaak zich precies had toegedragen en dat er bij hot bieden in de herveiling geen apraks was geweest van een tusschenpersoon, die voor een rijken slager in Den Haag optrad. Nu voelde Versluis zich ook opgelicht. De volgende getuige was de kassier A. Duym uit Noordeloos, die het feit, dat hij heeft meegedaan aan de poging om het strijkgeld te verdienen zooveel mogelijk le verdoezelen tracht. Het is een mooie houding voor iemand met uw functie, voegde het 0. M. dezen getuige toe. Op de verschillende vragen van den president, mr. G. J. Huyser,antwoordde getuige, dat verdachte op een dag in Noordelooe is gekomen om met getuige over deze zaak te spreken. Toen heeft verdachte zich ook tegenover hem uitge laten, dat een rijke slager in Den Haag wel bereid zou zijn de perceelen te koo pen. In de verwachting, dat dit geichieden zou, heeft getuige aan verdachte f 500 betaald. Over het aan de veiling doen deelnemen door een strooman is niet ge sproken. Uit het verdere verhoor van getuige blijkt, dat de notaris over de credietwaar- digheid van Bor en Versluis inlichtingen ingewonnen heeft bij dezen getuige, die natuurlijk niets anders kon doen* dan gunstige referenties geven. Zou de Boerenleenbank aan deze men schen ook crédiet hebben gegeven zouder onderpand, wilde het O.M. weten. „Dat is bankgeheim", antwoordde ge tuige. Het O.M.: „Nu dan weten we genoeg". De notaris R. Gallas uit Zevenhuizen heeft in Januari in het café „Het Schaak bord" de perceelen geveild, waarop Ver sluis, Bor en Duym een bod hadden ge daan van f 27.260. Bij den afslag was geen hooger bod te verkrijgen, zoodat de ze drie personen aJs koopers moesten worden aangemerkt. De kosten van de veiling moest binnen drie dagen wor den betaald, maar de koopers bleken daartoe niet in staat. Van Versluis had getuige daarop een brief'gekregen, waar in deze hem meldde, dht men zou trach ten een kooper te vinden. Een paar dagen later was de notaris door verdachte op gebeld, die hem-mededeelde, dat de koor pers niet in staat waren te betalen, maar dat getracht werd de perceelen door een relatie van verdachte te doen overnemen. Op 27 Februari heeft daarop een her- veiling plaats gehad. De perceelen wer den ingezet op f 17.800. Bij den afslag heeft de notaris daarop f 8000 gezet. By den afslag zijn de perceelen toen op f 4400 afgemijnd door de hypotheekbank, die aldus voor f 22.200 eigenares werd. Getuige gaf toe, dat er te voren nog een bod is geweest op f 5000, doch dien kooper heeft getuide niet geaccepteerd. De metselaar J. v .d. Have uit Rotter dam had jZieh in opdracht van verdachte naar Gouda begeven, om de perceelen af te mijnen. Getuige is directeur van de N.V. Onder Ons 1, maar dit blijkt een vennootschap te zijn, die niet alleen naamloos, maar <jpk geldloos is. In de kas waren niet eens 4e géiden, die noo dig waren om de onkosten te betalen. De ze getuige heeft de perceelen op f 6000 afgemijnd, maar hij is als kooper met geaccepteerd. De president vond dit niet erg vreemd en zegt tot den getuige, dat hij toch al leen strooman was. Getuige sprak dit tegen. Hij was wel degelijk zijn bedoeling om de perceelen in handen te krijgen. De president: „En n had geen geld. U is zelfs steuntrekkend van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Verdachte merkte op, dat deze getuige in het bezit was van een toezeggijjg van f .35.000 crediet op deze bouwgronden. De president: „Maar onder zekete voor waarden!" Verdachte zegt nog, dat hij v.d. Have opdracht heeft gegeven om de perceelen op f 28.000 af te mijnen. Als laatste getuige A charge werd nog gehoord de vader van getuige Bor, die verklaart er bij geweest te zijn, dat aan verdachte het geld is overhandigd. Al vorens het zoover was, heeft verdachte ge sproken over den rijken slager. Op verzoek van den verdediger wer den voorts vier getuigen a décharge ge hoord, die zouden kunnen verklaren, dat verdachte aan Versluis heeft aangeboden te zorgen voor een kooper, die toch al wat „scheef" hing, waarmee dan bedoeld zou zijn iemand, wiens faillissement hem toch reeds boven het hoofd hing. De getuigen verklaarden echter, dat zij verdachte alleen over een kooper hebben hooren spreken en dat zij niet gehoord hebben, dat dit iemand zou zijn, die al wat scheef hing. Daarop heeft het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, requisitoir genomen. Het O.M.*wees er op, dat er niet minder dan vier getuigen zijn» die verklaren, dat verdaclite'e mededeeling over den rijken slager den doorslag heeft gegeven om hem in het bezit van de gel den te stellen. Het O.M. achtte 4e ten laste gelegde oplichting dan ook bewezen. Verdachte is weliswaar nog nooit ver oordeeld, doch daartegenover staat, dat rërdachte ongunstig bij de politie bekend staat. Het aantal processen verbaal, dat tegen hem is opgemaakt, is legio. Volgens het O.M. is verdachte dan ook een zeer gevaarlijk mensch voor de maatschappij. Het O.M. eischt een gevangenisstraf van twee jaren. De verdediger, mr. Brouwers, achtte dit een onverkwikkelijke zaak, niet al leen van de zjjde der oorspronkelijke koo pers, maar evengoed van de zijde van verdachte. Toch .meende pleiter, dat er van de oplichting niets bewezen is. In dien verdachte immera over een rijken slager had beschikt, dan was een her veiling niet noodig geweest en had men die kosten kunnen sparen. Die rijke sla ger is dan ook niet de beweegreden ge weest, waarom de getuigen aan verdachte de f 1500 hebben betaald. Zij deden dit alleen omdat verdachte zou probeeren hen yan hun verplichtingen te ontheffen. Ook yan verduistering kan na de schrif- VRIJPAQ T2 JÜW WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen vau 12 Juni. Ds wijzer zonder pijlpunt geelt den stand van den vorigen dag ssla. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwakke Zuidelijke tot Westelijks wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in tempera^ tuur. Waterstand. Vreeswijk hoog water 0.15 nnr, 1.59 M. Keulenstand 3.37 M., val 0.0S M. Maastricht 11 Juni 41.32 M., was 0.11 M. Schoonhoven hoog water 11.30 uur, 1.42 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12, uur in de schaduw: 66 graden Fahrenheit. Vrijdag 12 Juni: Op onder 0.03. Nieuwe Maan Vrijdag 19 Juni telijk gegeven verklaring van Versluis, dat verdachte het geld houden mocht geen sprake zijn. Pleiter concludeerde tot vrij spraak en subsidiair vraagt hij oplegging van een clemente straf. Uitspraak 25 Juni. De rechtbank heeft uitspraak gedaan m de zaak van den 25-jarigen typograaf H. V. te Krimpen a.d. IJssel, gedetineerd die in den nacht van 28 op 29 November uit een schuur te Gapelle a.d. IJssel de fiets van den veldwachter S. Wouda, die deze daar gestald had, had weggenomen. De reohtbank veroordeelde verd. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek, der preventieve hechtenis. HARDINXVELD. Juni. Geboren: Hermana Adriana, d. van P. Geldérblom en M Nederlof. Arie Ger- rit, z. van P. de Jong en N. Swets. Ondertrouwd: A. van der Waal van Dijk en H. Vlot. Overleden: A. Swets, 17 j. E. W. Dubbeldam, 14 j. A. C. de Rek, 88 j., wed. van G. van der Vlies. Hetzelfde getal uitrekenen. Bp een bepaalde manier van rekenen, komt altijd het getal 1089 als eindsom. Men schrijft een getal van drie cijfers op, waarvan het laatste cijfer kleiner moet zijn dan het eerste. Neem het getal 712 in dit geval. Dit getal wordt in omgekeerde cijferopvolging (217) van het getal, waar men van uit gaat (712) afgetrokken. 712 minus 217 ls 495. Dit getal wordt bij het zelfde getal, maar in omgekeerde cijferopvolging (dus 584) opgeteld. Resultaat: 1089. Men kan dit grapje met elk getal van irie cijfers nithaien. Kunnen rekenen. A zei: „Een van jullie moet op dit blad papier een getal van vier cijfers schrij ven. En dan zal ik jullie kfen zien, dat ik beter kan rekenen dan jullie allemaal bij eixaar 1 B schrijft op 2980. A ging voort: „Nu zal ik op een tweede Vvel papier het resultaat schrijven. Hetre- suilaat van vijf getallen, dis ik bij elkaar optel." „Weet je dat van te voren?" vroeg er een. A knikte wijsgeerig, terwijl hij een ge tal opschreef en het papier zorgvuldig dichtvouwde. „Het resultaat van vijf getallen heb ik dus hierop geschreven", zei A. „Vijf ge tallen, waarvan twee van jullie er ieder een hebt opgeschreven onder het getal van B, en waar ik twee willekeurige ge tallen onder schreef." „Dat moeten we anders nu nog doen", zei er een. „Nu ja, doe het dan ook. Je had het toch al kuunen doen", zei A. „En alle maal getallen van vier cijfers hoorl" Nu schreef C onder het eerste getal 6137 toen schreef A weer, kwam ik aan de beurt en na mij wéér. Tenslotte zag het geheel er KNIPPRENT. 2980. eist? 3862. 4551. 5448. Het resultaat was 22 978. getal het OM OP TE PLAKKEN. daarop kwam A We keken op het papiertje van A, en ziet, daarop stond eveneens: 22 978. Wij braken er ons het hoofd over, hoe A dat gedaan had. En eindelijk kwamen wij «r achter. B had opgeschreven: 2980 en A had hiervan 2 afgetrokken, zoodat er nog 2978 overbleef. De 2 die hij van het eerste getal had afgetrokken, zette A voor het nieuwe getal, zoo kwam er dus 22 978 te staan. Dit getal schreef hij op een tweede papiertje. G schreef 6137 heer, en A schreef er een schijnbaar willekeurig ge tal onder; in werkelijkheid schreef hij er het getal onder, dat tezamen met' 6137 9999 oplevert, namelijk 3862. Ik schreef onder A's getal een willekeurig getal van vier cijfers, namelijk 4551, en toen A er weer een schijnbaar willekeurig getal on der zette, was het weer een getal, dat te zamen met 4551 9999 vormt, namelijk 5448. Toen dit alles opgetelt werd, was 't resultaat 22 978. Plak dit op karton en knip de deelen uit, breng die dan op de goede plaats en haal er een touwtje door, dat met een knoop de deelen tegen elkaar houdt. Als je aan het touwtje trekt, bewegen kop en pooten. OPLOSSING: EEN AARDIGE KNIPPRENT. Als jullie net als Rietje het meisje wil len zien, knip dan de stukken voorzichtig langs de randen uit en leg ze in elkaar, zoo, dat er een meisje met een mooie hoed te voorschijn komt. Zooals jullie zien, vormen de acht zwar- te vlakken tezamen een dikke olifant. Het regenL

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5