m De Waalbrug te Nijmegen geopend. Skittle krijgt ruzie met Neptunus. Koninklijk bezoek aan Arnhem en Nijmegen. Gemengd Nieuws LandbeuwenVeeteelt WOENSDAG n JUMI 193B i Een grootsche gebeurtenis De vaste verbinding lusschen de Waal oevers, de fraaie boogbrug te Nijmegen, is gisteren geopend. Ter gelegenheid van die gebeurtenis en tevens ter bezichtiging van de Rijnbrug te Arnhem hebben de koningin en prinses Juliana een officieel bezoek gebracht aan Arnhem en Nijmegen. De koningin en prinses Juljana kwamen met gevolg te omstreeks half elf uur per auto te Arnhem aan en maakten een rij toer door de verschillende wijken van de stad, waar de drukte buitengewoon groot was. Vele rijen dik stonden de toeschou wers en overal klonken luide hoera's. Voor dat de stoet de Groote Markt bereikte, inspecteerde de Koningin de troepen van het Arnhemsche garnizoen Op het Velperplein brachten ongeveer vierduizend Arnhemsche schoolkinderen de koningin en de prinses een zanghulde. Over de Rijnbrug. Onder geestdriftige toejuichingen reed het gezelschap naar den oprit van de nieu we Rijnbrug. Deze was sedert des morgens 10 uur voor alle verkeer gesloten. Bij 't begin van de brug stapten de vor stelijke bezoeksters uit, om zich te voet over de brug te begeven, waar de minis ter van waterstaat, jhr. ir. O. G. A. van Lidth de Jeude, de koningin en de prin ses verwelkomde en haar naar de over zijde leidde, waar men zich in de auto's begaf, om over den nieuwen straatweg naar Nijmegen te rijden. Het verkeer van Arnhem naar Nijme gen was tnsschen 10 en 1 wur volkomen stilgelegd Te Nijmegen woeien de vlaggen van wel haast alle huizen. De straten, versierd met guirlandes en eerebogen, vertoonden reeds vroeg een levendig beeld, daar bijna alle zaken hun personeel vrijaf hadden gegeven en vele vreemdelingen naar Nij megen waren gekomen. Muziekkorpsen trokken den geheelen morgen door de stad en van elf uur af beierde van den St. Stevenstoren het carillon. Even na twaalf uur verscheen de ko ninklijke auto te Nijmegen. Ook daar wer den de kohingin en de prinses luide toege juicht door de bevolking. In het dorp Lent brachten schoolkinderen en jeugdvereni gingen den beiden vorstinnen een zang- hnlde. Het was ongeveer kwart over twaalf, toen de koninklijke auto op de brug arri veerde. Hier werd H.M weer opgewacht door minister van Lidth de Jende, met een gedeelte van zijn staf. De koningin en de prinses inspecteer den de brug en bewonderden het uitzicht, dat geboden HWtdt van de middelste over spanning. Halverwege de brug, waar het grondge bied der gemeente Nijmegen aanvangt, werd H.M. begroet door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg. Een oogenblik Hrter weerklonken de plech tige temen van biet Wilhelmus. Na bezichtigirig van de brug namen de vorstinnen plaats op een podiunt, dat aan de Nijmeegsche zijde van de brug was op gericht. Tevoren hadden zich daar tal van ge- noedigden verzameld. Openingsrede van den minister. De minister van waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, sprak een openingsrede Bit. Na een historisch overzicht ging spr. uitvoerig de geschiedenis van de totstand koming der brug na. De bouw zelf duur de vijf jaar De brug mtt een nutfige breedte van 20 M. heeft 5 overspanningen, waarvan de middelste, de hoofdoverspanning, een wijd te heeft van 244.10 M., ter weerszijden waarvan twee overspanningen van 95 M. en 72 M. De constructievorm van deze brug is hier te lande een unicum en tevens vormt de boofdoverspanning de grootste boog brug in Europa. De kosten van het geheele werk hebben rond f 5.000 000 bedragen. Het werk is door Nederlandsche ingenieurs ontworpen en door Nederlandsch» aannemers uitge voerd. Spr. wees op de beteekenis van hef bouwwerk: Een doorgaande verkeersweg van Noord naar Zuid, een verbinding van de twee belangrijkste steden van Gelder land, tbabs zonder ongerief en oponthoud toegankelijk voor de Betuwe en de om liggende landstreek, de vervulling van een lang gekoesterden wensch van-Nijmegen Daarna hield de commissaris van de koningin in de provipcie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, een rede. Ook deze wees op het groote belang der beide bruggen voor het nationaal en in ternationaal verkeer en deed eènige grepen uit de geschiedenis om er op te wijzgn dat zelfs een halve eeuw geleden dit belang nog onvoldoendè werd ingezi.m. Tenslotte hield de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, een korte toespraak. Hij bood aan de konin- kin en aan de prinses, nameos bet ge meentebestuur van Nijmegen den al veren legpenning aan. dien de brug 1936 beeft laten slaan. e-Waal- Pe koningin knipt het koord De koningin begaf zich daarop weer op de brug. Een dochtertje van den hoofd ingenieur-directeur van den Rijks water staat, ir. W. J. M Harm&en, bood de Vorstin de zilveigp schaar aan, waarmee deze het koord, dat den overgang over het nieuwe bouwwerk afsloot, doorknipte. Na afloop der openingsplechtigheid ver trokken de koningin en prinses Juliana met gevolg per auto. terwijl de aanwezigen het Wilhelmus zongen. Overal, waar de vorstelijke personen passeerden, werden zij luide door h$ publiek toegejuicht. Op bet station stond het koninklijk rij tuig gereed, waarin de koningin en de priuses de lunch gebruikten. Te ruim half twee legde het verkeer be slag op de brug. Van de Lentsche zijde verscheen een stroom verkeersmiddelen, optrekkende in vier colonnes, gevormd door de deelnemers van den sterrit van den A.N.W B. De honderden auto's en motorrijwielen, gevolgd door de wielrijders wandelaars en rpiters. trokken in triomf over de nieuwe oeververbinding de stad binnen en verspreidden zich daar naar de controleposten om hun herinneringsdiplo- ma te ontvangen. Onmiddellijk "na het openstellen van de brug zaten vele genoodigden aan een Gel- dersche koffietafel, in het concertgebouw „De Vereeniging" door het gemeentebe stuur aangeboden. Feeet In Nijmegen. Te half drie begonnen de koningin en de prinses een rijtoer door de stad. De straten waren rijk met vlaggen en oranje versierd en voor de vele eerebogen had vooral het sierlijke model der nieuwe brug als motief gediend. De Nijmeegsche bevolking gaf enthou siast uiting aan haar dankbaarheid voor het hooge bezoek en juichte de koninklijke familie luide toe. Ook nadat hert koninklijk gezelschap met den trein naar 's-Hertogenbosch ver trokken was, bleef in de volle stad den geheelen avond de feeststemming heejr Ook op den vooravond van het open stellen van de Waalbrug heeft Nijmggen reeds vroolijk feest gevierd. Een oud-Hol- landsche markt was op het Kelfkens- bosch ingericht. Voorts is Maandag een model van de oude gierpont onder veel plezier verbrand. Daarvoor werd een formeele lijkstoet ge vormd Een zwart gedrapeerde sleepers wagen, getrokken door zware Luxem- DIEFSTAL IN KIOSK. Agenten verdacht Te Amsterdam is een opzienbare dief stal gepleegd. De inbraak geschiedde ee- nige weken geleden in een kiosk aan het Mercatorplein en van dit misdrijf worden twee politieagenten verdacht. Reeds zijn zooveel bezwarende verklaringen tegen de verdachten ingediend, dat de officier van Justitie aanleiding heeft gevongen een grondig onderzoek in de zaak te gelasten. Tegen de politiemannen is proces-verbaal opgemaakt. Enkele weken geleden werd in den nacht van Woensdag op Donderdag een merkwaardige ontdekking gedaan. Een vrouw, die aan het bewuste plein woonde, kon niet slapen en was daarom maar voor het raam van haar woning gaan zitten Toen zag zij plotseling voor de kiosk een agent. Haar verbazing werd nog grooter oen zij even later uit de deur van de kiosk I een tweeden agent zag komen. De vrouw had inmiddels haar man en een buurman gewaarschuwd, die eveneens voor het raam kwamen staap. Toen een der be woners vroeg wat er aan de hand was, een der agenten hem hebben toege schreeuwd dat hij naar zijn nest moest gaan. Hierop verdwenen de agenten. Den volgenden morgen ontdekte de ki oskjuffrouw de diefstal. In de kiosk vond zij een leegen geldzak, waarin zij den vo- rigen dag in totaal ongeveer twaalf gul den had verborgen. De zak, waaraan een slot was bevestigd lag opengesneden op den grond. Toen de politie den volgenden dag een onderzoek instelde, kwamen spoedig de getuigen opdagen, die 's nachts voor het raam de agent/ n haddeisoontdekt. De agen ten werden verhoord. Al ontkenden niet in en bij de kiosk te zijn geweest, maar wel den diefstal te hebben gepleegd. De deur van de kiosk zou hebben openge staan en omdat men onraad vermoedde, had men een onderzoek ia bet buisje ia- gesteld. Men achtte het echter zeer bedenkelijk, dat een der politiemannen dien nacht In een geheel andere wijk dienst had en dus op deze plaats niet thuis hoerde. Voorts zijn nog andere zeer bezwarende feiten aan het licht gekomen. BRUTALE ROOFOVERVAL. 160 ontvreemd. Maandag heeft te Wylre (Z.) op klaar lichten dag een roofoverval plaats gehad Aan de woning van den landbouwer van Kan meldde zich een „rijksambtenaar" ter controle van de belastingen. Terwijl hij met de 60-jarige echtgenoote van den boer, die alleen thuis was, sprak, greep hij haar onverwachts beet. stopte haar 'n prop in den mond en bond haar met handen en voeten aan het bed vast. De man doorzocht daarna alle kasten en zelfs het bed naar geld. Een bedrag van ongeveer f 160 maakte hjj buit. De ban diet is waarschijnlijk met den huiselijken toestand goed op de hoogte geweest. De man werkte op het veld. terwijl de zoon elders werkzaam was. Bovendien had de boer pas een koe en «en rund verkocht, zoodat er geld in huis was. Toen de boer thuiskwam, vond hij zijn vrouw vastgebonden en de geheele woning in wanorde. Marachaussee's en rijksveld wachter waren spoedig ter plaatse. De buren hebben wel een persoon opgemerkt maar verder geen aandacht aan hem be steed. VOEDSELVERGIFTIGING OP EEN RIJNBOOT. 120 Van een gezelschap van 364 personen, dat Zondag uit Keulen een uitstapje maak te per Rijnboot, zijn 120 ziek geworden, vermoedelijk tengevolge van voedselvergifti ging. Bij aankomst te Remegeu werd de hulp van alle plaatselijke doctoren inge roepen om hem te verzorgen; 70 patiënten werden naar een ziekenhuis overgebracht en de 50 anderen m hotels opgenomen De oorzaak der vergiftiging moet vsnnoe- delijk gezocht worden in bet rleeech em de groenten in blik, welke de passagiers aan boord verorberd hebben. DAME DOOR WESPEN GEDOOD. Tragisch sinds van bob bergtocht De familte van den hoofdambtenaar voor aigemeene ambtenaar&zaken te Ban doeng, den heer Westerouen van Meeto ren, ia op een tocht naar een «itlooper van den Papandaj&n (in den Preanger) door wespen aangevallen. De kinderen snelden naar een nabij gelegen onderne ming. waar de administrateur een dokter waarschuwde en met den geneesheer naar de plaats van hot onheil vertrok, later is het geheele gezin in de woning van den heer Van der Veen opgenomen. Mevrouw "Westerouen ran Meetoren Van Braam is aan de gevolgen van den wespenaanval overleden. Het stoffelijk overschot ie Zondag van T ziekenhuis te Garoet uit ter aarde besteld DADERS VAN SPOORWEGAANSLAG VEROORDEELD. Zij wilden als redder* optreden. Twee spoorwegwerkers *it Koersk (Rus land) besloten zich op gemakkelijke wijze te verrijken. Te dien einde verwijderden zij over een bepaald gedeelte van de spoorlijn de schroefbouten. Zij hadden minder de bedoeling om een ongeluk te veroorzaken dan wel om een passagiers- trein op een geschikt oogenblik tegen te houden en dan als redders op te treden. Het opperste gerechtshof achtte bedrog bewezee en heeft hen ter dood veroor deeld Het heeft besloten de straf te wijzi gen in tien jaar gevangenisstraf, inbe slagneming van eigendommen en verties van burgerrechten voor eoü periode van vijf jaar. CUBA EN FLORIDA GETEISTERD. Wervelwinden en wolkbreuken. Een tropische storm heeft Maandag Cuba geteisterd. Twee personen zijn om het leven gekomen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De plantages in de provincie Gamaguey staan onder water. In deze streek is ook veel vee verdronken. Verscheidene plaatsen zijn overstroomd, om. Pinar del Rio, Oriente, Santa Glara.a Honderden perso nen zijn dakloos. Naar uit Jacksonville in den staat Flo rida gemeld ««rdt, hebben wolkbreuken en wervelwinden ii\ het Zuiden van Flori da groote oversf roomingen veroorzaakt Verscheidene plaatsen staan onder wa ter. Te Bonita Springs staat het water meer dan drie meter hoog Het over stroomde gebied is van de buitenwereld afgesloten. Gedurende den storm is een militair watervliegtuig van de kustwacht in de golf van Tampa in zee gestort, waar bij ^de drie inzittenden, een officier ei. I mecaniciens, om het leven kwamen HET VERGAAN VAN DE „LAPPLAND". Een fout van den piloot Blijkens het onderzoek naar de oorzark van de ramp met het Zweedsche vliegtuig „Lappland", zou de bestuurder van het vliegtuig waarschijnlijk een fout hebben gemaakt. De commissie van onderzoek heeft o.a. Mt aaatel Zwoodeoba ingenieurs gaar Nederland gezonden om daar proeven te nemen met een Fokker van hetzelfde ty pe. Na hun terugkeer deelden de ingeni eurs mede dat tijdens de proefnemingen zich eenzelfde geval had voorgedaan als met de „Lappland" en wel wanneer men direct hoogtegas gaf. In dit geval weiger den alle vier de motoren. Natuurlijk, is het bewijs nog niet gele verd, dat de piloot van de „Lappland" 'n dergelijke fout zou hebben gemaakt, doch de waarschijnlijkheid is wel zeer groot. ontploffing in clubhuis. Zes dooden. Het clubgebouw van de vereeniging van jagers te Sofia (Bulgarije), is door een ontploffing vernield. Verscheidene perso nen werden gewond en men vreest, dat zich onder hot puin ook nog slachtoffers bevinden, o.a. kinderen die in het bene denhuis schietoefeningen hielden Reeds spoedig werden dan ook 5 lijken geborgen. Bij het verdere ruimingswerk ie nog een lijk geborgen, zoodat het aantal doo den tot zes ie gestegen. De toestand der zwaargewonden is ho peloos Alle slachtoffers zijn jongens van 9 tot 15 jaar. die in de onmiddellijke om geving van het gebouw onder leiding van een Jeeraar .schietoefeningen hielden. De ontploffing ie ontstaan tengevolge ▼aa schromelijke en bijna ongelooflijke lichtzinnigheid. De verkooper, die kruit afwoog, hiekl daarbij een brandende siga ret in den mond. Een afvallend etnk gloeiende asch veroorzaakte de eerste ont ploffing. Het begin van brand deed haar op andere voorraden krwk overslaan, waarop de ontploffing volgde De ver kooper is licht gewond en evenals het be stuur van de Jagers vereeniging ia hech tenis genomen. DE „POU DE Cl EL" MAG NfET MEER VLIEGEN. De Franscbe minister van luchtvaart, Pierre Got, hooft besloten voorloopig vluch met de heel kleine vliegtuigen van hot type Poe de GW te verbieden, nadat eeni- gen tijd geleden het toestelletje in den windtunnel aan een reeks proefnemingen was onderworpen, om na te gaan, in hoe verre verbeteringen zijn aan te brengen, waarmede in de toekomst ongelukken zooveel mogelijk zouden zijn te vermijden. DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Voorzitter wil aftreden. De heer W. de Jong, voorzitter-direc teur van de Veehouderij-centrale, heeft den wenech te kennen gegeven zijn functie neer te leggen. De dubbele werkzaamhe den. die hem opglegd zijn, worden hem te veel en zijn gezondheidstoestand heeft daaronder te lijden. DE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Ongewenechte toestand. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en omstr. heeft een adres gezonden aan den minister van Landbouw en Visscherij, met betrekking tot het van overheidswege distribueeren van op de veiling doorgedraaide en ook elders aangekochte groenten. De Kamer ontvangt daarover meer en meer klachten Het voornaahaste bezwaar is dan natuur lijk gericht tegen het, overigens niet voor betwisting vatbare, aanvullen der voorra den met niet-doorgedraaide en zelfs niet op de veiling ter algemeeijle. verkoop aan geboden groenten. Toegegeven moet worden, dat het denk beeld, deze distributie ter hand te nemen, voor de hand Jag. tqpn de publieke opi nie zich meer en meer begon te verzet ten ^egen de ophoopmg van voor vernie tiging bestemde ter veiling onverkocht ge bleven groente. Adressante wil er m dit verband echter op wijzen, dat het stelsel der toekenning van vergoedingsprijzen voor doorgedraai de groenten den tuinders den prikkel heeft ontnomen, de vroeger in eigen bedrijf toe gepaste selectie voort te zetten. Nu wer den sinds de vorige maand op de ver schillende veilingen de voorschriften be treffende de keuring van groente en fruit krachtiger toegepast, maar voordien was het verderfelijk stelsel van telen op den steun algemeen verbreid. Bleef deze distributie beperkt tot de al dus onverkocht gebleven groenten, dan zou geen aanleiding bestaan, bedenkingen te opperen tegen distributie hiervan aan gezinnen, die slechts op deze wijze zich die levenemiddelen kunnen aanschaffen. Nu echter beeft men zijn toevlucht genomen tot een stelsel van „georgamaeerden" han del, waarin de gemeentelijke overheid op drieste wijze het terrein van dea particu lieren handel betreedt. Door het aanhou den van uitgelezen voorraden bestrijkt men een veel grooter gebied en wordt een eigen clientèle gekweekt, die zich bij een minder gevarieerd aanbod tot den parti culieren handel zou zijn blijven wenden. De gevolgen van een dermate willekeu rig ingrijpen in de bestaansvoorwaarden van een belangrijke groep handelaren, doen de Kamer een stelsel, dat dergelijke gevaren in zich bergt, ten stelligste ver- oordeelen. Wanneer distributie ,van anders voor bederf bestemde groenden niet moge lijk is wegens gebrek aan afname, waar door het systeem schipbreuk lijdt, dan is dit te betreuren, maar moet dit als feit aanvaard worden. De kamer moet echter met kracht opkomen tegen handhaving ▼an een geforceerde contributie; die dan niet meer als goed bedoeld middel kan worden aanvaard, maar als verwerpelijk doel moet worden afgekeurd. MELK, DIE MAANDEN GOED BLIJFT. Eeu belangrijke uHvtndlnf. De Daheohe geleerde T. H. Hofina, beeft na bijna twintig jaren van proefne mingen een nieuwe methode ontdekt voor het bewaren van melk. Na proeven, ie die vinding neer belangrijk gebleken voor passagiersschepen, welke groote reizen maken. Ben dier schepen, aan boord waarvan de practische waarde vaa het procedé-Hofius is geboekt, i* het sa. Wa- hi&sie van de Deutsche Ctet-Afriia Linie. Op 2 April ie het echip nit Hamburg ver trokken voor een reis tun Afrika. Op den datum van bet vertrek ie ver- sche melk aan boord gebracht, welke ia daan oor .speciaal vervaardigde bussen na toevoeging van zuurstof, onder een druk van 4 atmosfeer is geplaatst, en daarna luchtdicht afgesloten en op 6 gra den Celsius gekoeld. Toen Zondag de Watussi Rotterdam aandeed, zijn belangstellenden uit de kringen van reedersbedrijven in de gele genheid gesteld, zich te overtuigen vaa het nut van de uitvinding. Zooals Hof'ius had voorspeld, bleek de melk inplaats van bedorven, aan waarde gewonnen te heb ben ,de smaak was veredeld, de bijsmaak van stallucht, mest en koeien was abso luut verdwenen, terwijl de toevoeging van zuurstof geen invloed op de samenstelling van de melk had gehad. Zoo was de room lijn niet gebroken. Toch had deze melk de reis van 15 000 KM. m maand geheel meegemaakt De directeur van den keuringsdienst van waren te Amsterdam, Dr. Van Raal- te, heeft met hetzelfde gunstige resultaat de vinding toegepast. Een bijzonderheid fe, dat deze uil de practijk geboren vinding geen theoretische verklaring heeft kunnen vinden, hoewel een geleerde als prof. Hennenborg, nif Kiel, geruimen tijd naar een verklaring van het merkwaardige verschijnsel heeft gezocht. De uitvinding van Hofius is voor namelijk van beteekpnis voor passagiers schepen op lange afstanden, daar gekoel de melk. melkpoeder noch gecondenseerde melk aan de aan dit product gestelde etschen kan voldoen. Op de vinding is be reids patent grvraaed De speciale melk bussen. welke voor deze methodp noodig ziin, wordpn voor Nederland in den han del gebracht door de N V. Metra maat schappij voor verduurzaming van zuivel producten te Amsterdam. 9. Voor onze zeehelden over den eersten i speelde een rol in 'n film. Toen verschenen de directeur en de cameraman, die hun schok heen waron, kregen ze nog een groo- tere. JV&ni de zeemeermin was met echt en 1 w<s^ mouwen opstroopten. De rest begrijpt e In gezelschap der autoriteiten maken H. M. de Koningin JH. K. H. Prinses JulLa de eerste wandel,ng over de zoo juist geppencfy brug oyer] dei Waakte Nijbegen Jong Nijmegen in feeststemming op dep openingsdag der nieuwe Waalbrug "W. v~WI m* door d. K.N.A.C. georganiieerd, diract geweldige drukte op de nieuwe brug d#)Mjrr w" de belangstelling onverdeeld voor de otffciee/e opening der l'll ni«uY« brug over de Waal t^ Nijmegen 1. -- Snapshot tijdens den eersten dag der be roemde paardenraces te Ascot (Eng.), die jaarlijks worden gehouden Pehrsson, de nieuwe Zweedsche minister-pre sident H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op de officieele tribune tijdens de redevoeringen der autoriteiten bij de opening der nieuwe Waalbrug te Nijmegen ««.knipt - d. Waalbrug te Ngntegan Mtei W",lbr"f te hebben, bracht H. M. de Koningin vergezeld van H K H Prte,« h*IO*k Hortogtedtetei. alwaar de garn.aoenrtroepe. door de Koninklijk, bejoelcter, i Het carillon van den Munttoren te Amsterdam is wegens reparatie en revisie voor «enige weken buiten dienst

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4