Plaatselijk Nieuws j ["Burgerlijke Stand Kinton£«r«cht Condi Toop der bevolking Ingezonden Stukken Marktberichten VRIJDAG 19 JUNI 103* WAARSCHUWING. Telkens komen nog personen voor het to< »n. „Nederlandsche Leger des Heils", met gedrukte stukken colportee ren. llaar- om geven wij, op verzoek van verschillen de zijden, onze lezers nogmaals in over weging, geen giften te doen aan of ge schriften te koopen van: I. Nederlandsch Leger d?a Heils, ook optredend onder don naam „Algemcene Maatschapelijke Hulpverleening" (.Blaad jes zijn ,„de Heilsbamer" en „Hulp in nood") II. Nationaal Reddingaleger. III. Nationaal Leger des Heils. IV. Leger des Heeren (L. d. H Deze niet-bonafide instellingen werken ten deele ten eigen bate, ten deele trach ten zij door naam en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het bekende Leger des Heils (stichter Wil liam Booth). Te water gereucn. Berkenwoude. De heer H. Paul, kaas handelaar, is Woensdagmiddag op de Kerkweg door het breken van het stuur met zijn auto met kaas in het water ge reden. Hij wist zichzelf te redden; de au to ia later op het droge gebracht. Berkenwoude. Bij de Woensdag gehou den stemming voor 'n voorzitter van den polder werd herbenoemd de heer J. de Groot Jacz. en tot hestuuralid de heer A Helmist. Ongevallen. Capelfe a.d. IJssel. De handelaar in kal veren, D., had het ongeluk in de Nijver heidsstraat, ter hoogte van de z.g. „Loet" met paard en wagen van den dijk te rijden D. viel van den wagen en was eenigen tijd bewusteloos. Toen echter wagen en paard weer op den dijk waren gebracht, kon ook D. zijn weg weer vervolden, zoodat het ongeval nog goed afliep en tot geringe materieele schade beperkt bleef. In de Nic. Beetsstraat had het 3-ja rige kind van den heer J. v. Z. het on geluk te rallen, aoodat de kleine een bloe dende verwonding aan het hoofd bekwam, welke in het ziekenhuis te Rotterdam moest worden verbonden. Enkel gebroken. Capelle a.d. IJssel. P. Kalis speelde in een vriendschappelijke wedstrijd mee op het terrein der voetbalver. „Zwervers". Hy in daarbij gevallen en liep 'n ernstige en kelfractuur op, die opname in een zieken huis te Rotterdam noodig maakte. Gemeenteraad. Gouderak. In de gemeenteraad van ^Woensdagavond is besloten, aan Gqd. Staten te verzoeken om goedkeuring van het besluit tot aanbrenging van 'n elec- triach uurwerk in den kerktoren, waar van da kosten op f 400 zijn geraamd. Het uurwerk dateert reeds van 1907 en loopt nu telkens ongelijk. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft een ateun van f 100 toegezegd. Na uitvoerige discussie besloot da raad een onderzoek in te stellen naar de invoe ring van een vaatreohttarief voor bat ge bruik van electriciteit. Den gemeente-veldwachter werd een gratificatie van f 75toegekend voor verrichte extra diensten in 1935. Dit be sluit behoeft de goedkeuring van Ged. Staten. Ge rui men tijd werd gesproken over de - verbetering van den IJsseldijk, die tot dusver veel te veenachen overlaat, door de slechte conditie van het wegdek. Van de commissie „Weg en Brug^waa een voorstel ingekomen tot verbetering der wegen, waarmee de raad in zijn vo rige zitting accoord ia gegaan. Een meer derheid besloot nu tot intrekking van dit besluit en aanvaarding van een plan van het 'hoogheemraadschap Krimpenerwaard dat*een subsidie van f 400 per K.M. heeft toegezegd. De burgemeester verzette zich hiertegen met alle kracht en besloot dit raadsbesluit ter schojrsing voor te dra gen. i Naar aanleiding van een adres van den Gouderakschen Bestuurdersbond, hou dende het verzoek om subsidie aan werk- loozen voor xiekenhuisverpleglng, zal den minister van sociale zaken gevraagd wor den, welk percentage daarvoor kan wor den berekend. De Maatschappij voor zie- kenhuisVerpleging zal echter de premies dienen te verlagen. Een droeve plechtigheid. Haastrecht. Met indrukwekkende pleclv- tigheid is Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de op zoo tïagische wijze om het leven gekomen dochter vin den burgemeester, G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Toen het stoffelijk* overschot Van de overledene, de 23-jarige freule Cornelia Magteld baronesse van Hemert tot Dings hof, haar ouderlijke woning was uitgedra gen, volgden achter de lijkkoets een rijtuig met bloemen en vele volgkoetsen. Wethouders en raadsleden rap Haast recht, Vlist en Stolwijk, alsmede-gemeen te-ambtenaren en beambten, sloten zich bij bet gemeentehuis bij den stoet aan. Langs den weg, waarheen gerede# werd, waren ve'en opgesteld om den droeven stoet te zien voorbij trekken, die op het kerkhof door een groot aantal menschen werd opgewacht. Toen de kist in de groeve was neerge laten, hebben velen bloemen op de kist ge strooid. De vele kransen en bloemen wer den tot een bloemenbed geschikt. Dominé Nienhuis, Remonstrantsch pre dikant te Gouda, sprak een bede uit, waar na de vader van de overledene, in tegen woordigheid van zijn vrouw en kinderen, en mede namens hen, alle aanwezigen dankzegde voor de laatste eer, aan hun doehter bewezen. Hierna verliet de stoet het kerkhof. Politie-nieuws. Langeruigeweide. De gemeen to-veld wachter heeft tegen A. A. te Gouda pro ces-verbaal opgemaakt terzake het rijden met een vrachtauto zonde* in het bezit te zijn van een rijbewijs, een nummerbewijs en oen wegenbelastingkaart. G. G. v. d. H. te Gouderak kreeg proces verbaal terzake het rijden met een vracht auto zonder wegenbelastingkaart. Zangvereniging. Langeruigeweide. Er zijn, ernstige plan nen in voorbereiding om/ een gemengde zangvereeniging op te richten. 0. B. Langeruigeweide. De f muziekvereni ging O.B K. hoopt op Donderdag 25 Junf een rondgang te maken door de gemeen te. Een paar dames zullen dan een collec- houden ten bate van de kas. Veiling Ver. Driebrugge eo. Aan roer 5970 stuks. Prijzen kl pc ie ren f 2.55 2.85; eendeieren f 2.40—2.60 de 100 etnks. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk is gekozen, verklaard de heer P. Kool, zulks In de vacture, ontstaan door het bedan ken van den heer S. J. van der Stoel. Lekkerkerk. De uitslag van de wedvlucht nit Pont St Maxence (Fr.) over een air,, stand van 324 K.M. en waaraan door li» duiven werd deelgenomen ia als volgt: Los 6.35 uur; snelheid 1ste duif 1169 M. per minuut. 1 Abr. van Risp; 2 Boudesteijn; 3 en 13 M. Hoogenboezem; 4 en 9 J. J. Broer; 5 W. de Gruijter; 6, 8, 17 en 19 P Slingerland; 7 en 15 A. de Groot. 10 Burger en De Jong; 11 Gor Mudde; 12 J. de Jager; 14, 18 en 21 Hofwegen; 16 P. Mudde; 20 Ros en Verheij; 22 Adr. van Risp; 23 T. Roest, 24 Gebr. de Jong. Aan komst 1ste duif 11.10.54 uur, laatste prijs winnaar 11.40.47 uur. De heer De Wind blijft Lekkerkerk. Met vreugde zullen vele ouders van achoolgaande kinderen dé goede-tijding vernomen hebben, dat de heer H. M. de Wind, die als no. 1 voor kwam op de voordracht voor hoofd eener school te Aalsmeef. verzocht heeft niet voor de benoeming in aanmerking te ko men. Bij de door notaris C. H. W. Meijer gehouden verkooping in het Bonte Paard van het woonhuis aan den Kerkweg no. 121, groot 1 Are 66 c.A., werd het Jierceel ingezet .'«foor den heer J. de Vries te Jut- phaas vöor f 1750 en op f 10 bij den af slag afgemijnd door den heer J. M. v. d. Wouden alhier. Lekkerkerk. Zondagmiddag 2 uur zal hier een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussohen Xerxes I en R.F.C. I, beide van Rotterdam, met eenige bekende Nederland- sche Internationale spelers versterkt. Gemeenteraad, Lopik. Een openbare vergadering van den gemeenteraad ia belegd op Maandag 22 Juni,v oorm. 10 uur^in het raadhuis De agenda luidt al6 volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. VasUstellihg rekening vleescn- keuringsdienst 1935. 3. Idem begrootiug 1937. 4. Wijziging begrooling 1935, 5. Op nieuw verhuring van de woning plaatse lijk gemerkt no. 214. 6: Aanvulling amb tenaren reglement 7. Benoeming lid com missie tot wering van schoolverzuim. 8. Opnieuw- vaststelling verordening keuriug van warer. Moercapelle. Gevonden een dames por- temonnaie. Inl. bij de politie. Moordrecht. Tot voorzitter van de hier Opgerichte Oranjevereenigmg is benoemd de heer Brand, burgemeester. De muziekvereeniging „Kurfcd^a^den Arbeid" gaf haar tweede eert onder leidinf van den heer N^Bjtrw!¥ nummers werden met groote aandicht* aangehoord. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zondag 15 Juni hield de postduivenvereniging „De Reis duif" een wedvlucht van Quivrain, af stand 186 K.M. De prijzen Werden als volgt toegekend: A. Groenendijk 1 en 3; B. Ra- demaker 2, 16 en 20; H Kaufeld 6 en 23; N. d'é Man'15 en 21; H. Kleijbeuker 7 en 22; F. Burger 8 en 18; A. de Groot 14; Gebr Compeer 19; F. Hazenbroek 10 en 11; Chr. de Koning 9, 12 en 17; H. van Vliet 4; T. Bouter 6 en 13; J. Ames, over- duif. Los om 8.30 uur, aankomst eerste duif 10.54.12. laatste 11.11.27 uur. De steenfabriek werkt. Ouderkerk a.d. IJssel. De steenfabriek van den fabrikaat Jongenburger in da Schans, is Dinsdag met de fabricage van IJsselsteen begonnen. Jammer echter, dat het loon weer aanmerkelijk moest wor den verlaagd. Van betrouwbare zijde ver nemen wij, dat de arbeiders niet boven het steunbedrag uit kunnen komen. Duivensport Ouderkerk a.d. IJssel. De postduivenver- eeniging „De Snelpost" hield Zaterdag een wedvlucht vanuit Orleans (afstand 489 K.M.) De duiven werden te 6.30 uur ge lost. Aankomst 'eerste duif 1.35 42 uur; laatste duif .2.03 59 uur. De prijzen wer den behaald als volgt: 1 3 J. van Brandwijk; 2 en 6 J. van der Hara, Krim pen a.d. IJssel; 4 en 10 G. van Duijven- dijk; 5, 7, 9 en 12 G. Vis; 8 L. C. Steij- nen. Krimpen a.d. IJssel; 11 G. de Boer, Krimpen a.d. Lek. Ziekte burgemeester van Doorninck. Oudewater. Ofschoon in het ernstige ziekteproces van onzen burgemeester aan vankelijk een verbetering intrad, zijn de laatste berichten toeder van dien aard, dat het zich laat '/Aanzien, dat hij althans den eersten tijd nog verpleegd zai moeten blijven. Oudewater. Uitslag wedvlucht Postdui- venvereeniging „De Zwaluw" vanuit Eind hoven 73 K.M. Los 1 uur, le duif 2.17.18 uur, laatste duif 2.54.39 uur. G. Scholman Eketechot 1 en 5; H. Koster 2 en 6; B. Burger 3, 14 en 15; I. W. de Waal 4; P. v. d. Horstvan Schaik 7, 22, 23 en 26; C. Vreeswijk 8, 13, 16 en 18; M. ter Laak 9. 10, 12, 24 eh 25; L. Burger 11; P. v. VlietHoogenboom 17, 19 en 21; W. H. Kip 20. Ottoland. Het bijna 4-jarig dochtertje van dep heer C. Vink, hoofd der Chr. La gere Landbouwschool, geraakte,, nabij de woning te water. Doordat een zusje om hulp riep, ontdekte de heer Vink het on geval en haalde de kleine bewuatelooa uit het water. Dr. Burggraaf, die spoedig ter plaatse was, gelukte het nog de levens geesten weer op te wekken. Door het vrij gunstige weer ain de laatste dagen, gaat de hooibouw dit jaar tot nog toe naar wensoh. Er wordt hooi van een goede kwaliteit naar binnen ge haald. De opbrengst valt over het alge meen nog niet tegen, doch is aanmerke lijk minder dan het vorige jaar. Op het bouwland staan de vruchten dit jaay vrij goed Afscheid van den heer E. v. d. Ban. Reeuwijk. In verband met zijn vertrek naar Texel heeft de heer E. d. Ban, hoofd van school A op het dorp, afscheid van de leerlingen van deze school geno men. De schoolkinderen boden den heer v. d. Ban hierbij een electrische bureau lamp aan. De Ouder-Comknissie van School A had een buitengewöne vergade ring belegd, teneinde de ouders ln de ge legenheid te stellen persoonlijk afscheid te nemen van den heer v. d. Ban. Deze ver gadering werd geopend door den voorzit ter, den heer .C. Bontenbal. Spreker deel de hierbij mede, dat de heer v. <L Ban, na gedurende 15 jaren als hoofd van school A in Reeuwijk werkzaam geweest te zyn, thans deze gemeente ging verla ten in verband met zijn benoeming tot hoofd van de Landbouwschool1 te Texel. Deze avond is nu belegd om den heer v. d. Ban persoonlijk te bedanken voor al zijn werk en hem een geschenk aan te bieden, aldüs spr. Hierna werden de heer v. d. Ban en zijn echtgenoote en zijn iwee kinderen door mej. G. de Boer, onder wijzeres aan de school, binnengeleid. De voorzitter dankte dpn heer v .d. Ban toen namens alle ouders voor alles wat hij voor het onderwijs op school A deed. Ook voor den velen arbeid buiten de school, zooals b.v. voor de kleuterschool, bracht spr. mede namens de' ouders, den heer v. d. Dan hartelijk dank. De voorzitter bood den heer v. d. Ban hierna, als blijk van waar deering van de ouders, een eikenhouten schrijfbureau aan. Hierna werd het woord gevoerd door mej. De Boer, namens het schoolperson3el, Spr. bracht den heer v. d. Ban dank voor de prettige en aangename samenwerking "met het schoolpersoneel. Namens het schoolpersoneel bood spr. een luxe stoel aan. Met een toepasselijk woord dankte de heer v. d. Ban voor de geschenken en bracht dank aan alle ouders voor het me deleven gedurende al die jaren. Spr. dank te voor het gexr"*mtebestuur voor alias wat het voor de school heeft gedaan en sprak de hpop uit, dal deze samenwerking zoo zou mogpn blijven. Piashuizjes V.V.V. Reeuwijk. Bij de afd. Reeuwijk van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer kwamen vele aanvragen b;nnen van watersportlief hebbers voor zomer- of plashulsjea. Het bestuur van de V.VV heeft thans beslo ten, in deze aangelegenheid bemiddeling te verleenen, zoodat eigenaars van pias- huisjes en gronden of terreinen aan de "plassen, die deze willen verhuren, hier van mededeeling kunnen doen aan de V. V.V., die aan da binnenkomende aanvra gen hoopt te kunnen voldoen. Reeuwijk. Gevonden: een twee-persoons kano. Te bevr. ter gemeente-secretarie. Streefkerk. Woensdag maakte de Chr. Jongedochtersvereeniging „Tabitha" een uitstapje naar Rotterdam. Ze woonde in het gebouw van de Diergaarde een verga dering van verschillende jongedochters- vereenigingen bij, waarbij een film werd vertoond. Na afloop der vergadering bracht men nog eenigen tijd gezellig in den dierentuin door. Aangezien de atijgerpalen van het veer der Reederij op de Lek, na de aan varing door een motorschip, nog niet zijn vernieuwd, moeten de passagiers voor de booten nog steeds met een roeibootje wor den gebracht en afgehaald, hetgeen een zeer groot ongerief is. Waddinxveen. Mej. Van der B. beging de onvoorzichtigheid om een puistje aan haar gelaat stuk te krabben. Na korten tijd zwol haar gelaat op, wat voor haar een reden was, zich onder behandeling van den geneesheer te stellen. Daze consta teerde bloedvergiftiging. Zevenhuizen, Zondag hield de posldui- venver. „De Slormvliegers" een wedvlucht van Boxtel (60.4 K.M.). De prijzen wer den behaald als volgt: 1 en 10 A. van Leeuwen; 2, 4 en 6 J. de Koster; 3 en 9 C. Glindmeijer; 5 N. Koppena&l; 7 N. C. Hol, 8 A, Verhoef. De duiren werden ge lost om 9 uur. Aankomst eerste duif 10 uur 11 min. 38 sec., laatste 11 uur 50 min. 37 sec. B. K. uit Aiblasserdam was onlangs in Schoonhoven, waar hij met zijn fiets op het wandelpad van een plantsoen reed. Hij moest een hoogen hoed gaan halen. De kantonrechter vond dit geen vol doend excuus en veroordeelde hem tot f i boete, bij niet betaling te vervangen door 1 dag hechtenis. (Zitting van Woensdag 17 Juni.) Een roekelooze rijder. Voor den Goudachen kantonrechter werd Woensdagmorgen een zaak behan deld tegen H. E. J. B. uit Boekoop, die op zijn fiets in de buurt van Waddinx veen een rijweg aan den linkerkant heeft willen Inslaan, toen juist achter hem een auto naderde, bestuurd door H. van E., uit Gouda, die er een flinke vaart in had. Deze laatste had procesverbaal laten opmaken, omdat ai. door de schuld van den wielrijder, hij met zijn auto was ge slipt «n tegen een boom gereden. Getuigen, de two» wegwerker» G. B. en A. K.., wonende in Waddinxveen, hebben deze botsing gezien maar óók geconsta teerd, dat de wielrijder zijn hand heeft uitgestoken. De autobestuurder had met een razende snelheid gereden. Bij voor zichtig rijden, was h.L een ongeluk voor komen. De ambtenaar van het O. twijfelde niet aan de onschuld van den verdachte, en weet. de oorzaak der asmrijding aan de roekeloosheid van den automobilist Conform het requisitoir van den amb tenaar werd B. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Verboden broedmachine te Waddinxveen. J. J. de R. te Waddinxveen had een broedmachine voorhauden, zonder te we ten, dat hij daarvoor een vergunning noodig heeft van de Nederlandse Cen trale van pluimveehouders te Apeldoorn. Een inmiddels aangevraagd» vergunning heeft hij terstond gekregen, maar hij ge bruikt het apparaat nooit. Overeenkomstig den eisoh van het M. moet hij nu f 1 boete betalen subs. 1 dag hechtenis en werd de broedmachine verbeurd verklaard met vernietiging er van. Geen licht ep. In Haastrecht heeft J. van V. geen licht op zijn fiets gehad. Daarvoor moet hij nu 50 cent boete betalen. Ter waarschuwing. Op den Bodegraafschen Straatweg werd L. H. uit Gouda verbaliaeerd, we gens het niet rijden op het fietspad langs den straatweg. Vprdachte zeide nooit borden te hebben gezien, waarop een desbetreffende bepa ling staat, waarmee de kantonrechter re kening hield. Ter waarschuwing legde hij hem f 1 boete op subs. 1 dag hechte nis. Hef Vergaten rijbowij*. M. de B. uit Oudewater was met zijn autobus bezig te probeeren of de remmen in orde waren voor de keuring van den anderen dag. Daarbij vergat hij zijn rij bewijs in den zak te steken. De ambtenaar van het O.M. eisohte 2 maal f 2 boete subs. 2 maal 1 dag hech tenis. De kantonrechter maakte er een kleinere boete van en legde den verdach te f 1.50 boete op subs, tweemaal 1 dag. Zonder slof. De wed. A. K.—E. In Reeuwijk werd schuldig verklaard zonder toepassing van straf wegens het onbeheerd laten staan van een rijwiel. Voor een soortgelijk geval kreeg G. de B. te Gouda f 1 boete omdat de omstan digheden in dit geval iets anders waran, dan in het vorige. Gaan behoorlijka ramman. G. M. te Gouda werd geverbaliseerd omdat hij in de Spoorwegstraat met zijn carrier heeft gereden, waarvan de rem men niet naar behooren functioneerden Nu zijn ze in orde Eiscb f 4 subs. 2 da gen. Vvnnia. f LBO sobo. 1 dag hechtenis. LANGERUIGEWEIDE. Juni. Ondertrouwd; J. W van Wijngaarden, 30 j„ weduwnaar van T Helns en A. Rij laarsdam, 23 j. te Bodegraven. MOERCAPELLE, Juni. Ondertrouwd: G Los, 21 jaar (Wad dinxveen) en C. Verschoor, 20 jaar. OUDEWATER. Jqni. Geboren: Jan, z. van G. Knottera en J. Haagsman. Ondertrouwd: H. A. Koehoorn, 25 j. (won. te Schoonhoven) en A. Rombout, 18 j. Getrouwd: Ph. Vermeulen en H. S. M. Steenkamer. REEUWIJK. Juni. Geboren: Everliardus Theodorus, z. van J. Moons en P. F,. Boere Getrouwd: J. Kruyt, 36 j., en M. Lan- "endam, 3B j. T. Kruyt, 29 j., en V, Wortel, 24 j. SCHOONHOVEN. Juli. Geboren: Antonia, d. van Ml H. vu de Grftaff en H Kroon. Johannes Ca- rolus, z. van C. J. v&a Vliet ea J. Kla ren. Ondertrouwd: E. Bennink, 27 j. en 6. M. Wiemeijer, 20 j. Getrouwd: J. Rekoert, 29 j. m A Itjea- borat, 26 j. IJSSELSTEIN. Juni. Geboren: Dirk, z. van F. J. de Broin m H. van Se lm. Gerard ue Wilhelmus Johannes, z. van H. J. Veldhuizen en C. van Haaften. Willem Cornells, a van F. van Oa en Tr. de Gr&ot Petronella Hendrika Adrians, d. van J. Houdijk ea A. P. Pel. Ondertrouwd: J. H. van Brienen, 20 J. (te Utercht) en M. G. Hazendonk, 18 j. MOERCAPELLE. Juni. Ingekomen: H. C. Poelgeest en gezin van Zevenhuizen naar Nieuwe Achterweg SCHOONHOVEN. Over de maand Mei. Ingekomen personen: G. A. Kavelaars en' gezin, koffiehuishouder, van Breda, Bosch straat 24 in Loptkei straat 60; N. Mulde- rij, naaister, van Bergambacht C 6 in Wai 2, G. Hooykaas, z.b., van Ermelo in N. Oranjestr. 2; L. van Wijr.en, z.b, van Lekkerkerk in le 01. r. Noortstraat 28; C. Rietveld,, slager; van Vliat 17 in Nieu we Singel 3, G. de Jong en gezin, viach- handelaar, vali Ammerstol, Lokdijk 263a in Dam 2, P. H. Brinkers, bakker, van Utrecht, Z. Jansenstraat 1 in Albreoht Beijlinggracht 8; C. Wiemeijer, conducteur N.S., vanAmsterdam, Javastraat 175 II in Oude Singel 178; A. van der Kuil, ab. van Den Haag, Stephensonstraat 26 in Korte Djjk 26, W. J. Kommer, z.b„ van Alphen a.g. Rijn, Raadhuisstraat 269 in Lopikerstraat 71; A. Lakerveld, z.b., vu Ameide, Lokdijk c 28 in Molenstr. 24, A. van Ek, verpleegster, van Üuderijn, Gale- copperdijk 19 in Koestraat 109; W. Boele, z.b., van Oudewater, Lange Burchwal B 880, in Oude Haven 3; K. A. den Ouden, z.b., van Bergambacht B 7 in Pr. Juliana straat 10; JA de Groot, d.b. van Ameide, Liessteeg B 73 in Nieuwe Singel 8; L. A. Pruijn, van Rotterdam, Berkelsche Laan 68 a in Spoorstraat 20; M. A. A. Kave laars, van Zevenbergen E 201 in Lopiker- itraat 60. Vertrokken personen: G. J. Oskam, 1.- verpleegster, van Opweg 2a naar Rotter dam, Raampoortstraat; J. A. Borgdorff, bedrijfsleider, van Havenstraat 36 naar Sfootdorp, Slootweg 13; M. M. Mudde, winkelierster, van Dam 2 naar Lekker kerk, Ojiperduit 138; A. Burggraaf, Maj. Rijksveldwachter, van 01. v. Noortpiein 36 naar Woerden, Zandwijksingel 13; W. Beekhuizen, z.b., van Jac. v. Beierenstr. 12 naar Waseenaar, Meijendelscheweg 8; T. van Pelt, e.g., z.b., van 01. v. NoortpL 32 naar Amsterdam, Prinsengracht 983» bis; J. M. Borst, d.b., van Spoorstr. 24 naar Lopik, Loplkerkapel, A. de Bruijn, en e Hgen., gem.-veldw., van 01. v. Noort piein 3 naar Veen, Dorpstraat 171; A. da Jong, d.b., van Kor» Dijk 33 naar Amei de, Achterweg 175a, P. C. M. Fransen, d.b., van Langerakkei weg 2 naar Soeet- dijk, Vredehofstr. 2; P. Verboom, bode, van Havens!r. 106 naar Gouda, Achter Willen» 83; T. J. van der^Maat, zilversmid, van Havenstraat 19 naar Voorschoten, Burg. Vernedepark 13; J. van Hoof, zi>., vu Molenstraat 23 naar Monster, Heijdaoho- weg A 2; A. C. van der Maat, z.b., va» Havenstr. 19 naar Schiedam, Philips vu Bourgondiëstr. 8a; N. van der Hek, oh., van Haven 27 naar Utrecht, Bellamystr. -6 bis; M. M. Miiller, religieuse, van Wal 32 naar Schift op Geul, St. Joeephklooo- ter B 38; D. Klaver, religieuse, vu Wal 32 naar Sohxn op Geul, St. Joeephklooster B 38; G. Swijnenburg, d.b., van Koest*, 120 naar Bergambacht, Hniaweg E 56, VRIJDAG 19 JUNI 1938. HET ONGELUK MET DE „LAPPLAND" Gevolg van een vergleetog. De Zweedsche leden van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de obrzaik van de rump met het Zweedache verkeersvliegtuig „Lappland «•vog# waarvan deze Fokker-machine type F 22 totaal werd vernield en een passagier aan zijn won&n ls 0ver,eden; zijn iu het begin van deze week naar Zweden teruggekeerd om daar rapport uit te brengen van hun bevindingen aan de Zweedsche regeering Deze commissie, waarin o.a. - Zweed- acbe regeeringsvertegonwoordigora en een vertegenwoordiger van de A, B. A-, als mede een vertegenwoordiger van de K. L. M. en van de Fokkerfabrieken zitting had den. is tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk het gevolg moet zijn van een noodlottige vergissing, die mogelijk waz, doordat in de cockpit van de „Lappland een kleine beveiliging ontbrak, die in de andere F 22 machines" die de K.L.M ge bruikt, de „Papegaai" en de „Roerdomp vvl aanwezig is. BRAND IN HET SLOT VAN PRINS AXEL Prinzes Margarita tornauwir- nood gtrid. Woensdagmorgen is het alot Bsrn- Btoiffshöj in de nabijheid van Kopenha gen, dat bewoond wordt door Prins Axel, een neef van den koning van Denemar ken, door een brand geteisterd. De brand werd door de beide ionen van den prins des morgens om half vijf ont dekt, nadat zij door den rook, die hun kamer binnendrong, wakker waren ge worden. wekten hun moeder, Prinoos Margarela, een zuster van wijlen Konin gin Ast rid van België, en slechts met groote moeite konden moeder en zoons sich ln veiligheid brengen. Ds brand heeft de eerste verdieping van het gebouw verwoest. Aan het blus- echingswerk werd, behalve door velt brandweerlieden, door ongeveer 200 in de nabijheid ingekwartierde soldaten deelge nomen. Na een nur was men den brand mees- (er. Het grootste deel vu de inventaris van het slot kon in veiligheid worden ge bracht DE VLIEGRAMP IN NOORWEGEN. Aan roekeloosheid te wijten. De reddingaexpeditie, die ia uitgerust, la er nog steeds niet in geslaagd het wrak van de verongelukte Noorse he vliegma chine, de „Havomen" te bereiken. Thans is gebleken, dat het vliegtuigon geluk geweten moet worden aan roeke loosheid van den piloot Ditlef Schmidt. Schmidt heeft vroeger reeds bewezen een waaghals te zijn, doordat hij o.a. 'n reeka V&n vluchten in de Noordelijke gebergten van Noorwegen heeft ondernomen. De meteorologische stations hadden d^u piloot gewaarschuwd, niet met zijn toestel uvei laud te vliegen, daar er zware mist banken boven het traject lagen Hij heeft deze waarschuwing in den wind geslagen en ia toch opgestegen met het bekende noodlottige gevolg. SLACHTOFFERS DER WETENSCHAP Assistent van Edison vsrmoord. Te Orange in New Jersey (Ver. Staten) heeft men het lijk gevonden van den uit vinder MacFarlan Moore, den vroegeren assistent van wijlen Edison. Het lichaam was met twee kogels doorboord. De politie slaagde er al spoedig in den moordenaar te arresteeren. Op het oogon- blik dat de rechter van instructie hem wilde verhooren, sloeg de dader echler de hand aan xichxolf. Het onderxoek heeft aan het licht ge bracht, dat de moordenaar eon 35 jaar oud eleotrotechnisch ingenieur was, Phi lip Gebhardt ge heet en, die vroeger al ee nigen tijd in een krankzinnigengesticht ondergebracht was Hij zou voorhoen sa men met Moore proeven op bot gebied der televisie genomen hebben. Aenleiding tot den moord zou een twist over een ontdek king geweest zijn. KONING EDWARD VIII KRIJGT EEN PANTSERKRUISER TEN GESCHENKE. De aultan van Malesië zal den Engel- schen koning op den dag van zijn troous- beetijglng waarschijnlijk een oorlogschip t(,n geschenke geven. Vele jaren geleden heeft deze staat al eens een grooten krui ser, „Malaya" geheeton, aan Engeland ge schonken. Dit schip te echter intu.^chen geheel verouderd en daarom wil men met den bouw van een nieuw sohip beginnen MISLUKTE AANSLAG OP LITWINOPf Ein Oekraïner verdicht De „Matin" meldt uit Genéve, dat de politie op grond vafr het verbod van bet volgen vu personen ten behoeve van een vreemde mogendheid te Zilrich den Deen Nordman heeft gearresteerd. Hij zou den Zwitser Pltnque, die to Lausanne in hechtenis ie genomen, er van beschuldigd hebben, een Oekraïner, een vijand van Rueland, te volgen. Deze Oekreïner zou 'n aanslag tegen Litwinof voorbereiden. Het Zwitsersche telegraaf-ngentsqbap deelt uit Bern mede, dat do justitie, ua vernomen te hebben, dat te Genève een inlichtingendienst ten behoeve van oen vreemden staat was opgericht, een onder soek heeft ingesteld Hieruit is gebleken dat gedurende drie maanden eenige personen te Genève e^n vreemdeling, die vaak near deze stad kwam, hebben geuelgd, Op last ven den leebtor ven instructie heeft de politie den Zwitser Planque gearrenlterd, die Dins dag naar Genève ie overgebracht en be kend heeft, voor zijn diensten een bedrag van bOO franc» te hebben ontvangen. Uit zijn bekentenis bleek verder, dat twee persouon medeplichtig zijn, waarna- de Deen Nordman te gearresteerd, omdat by tezamen met Planque te Genève iemand zou bobben gevolgd, die bekend te 300r zijn anti-Russische activiteit. KINDERONTVOERING TE BONN. Dader gegrepen. Een ontvoering met de bedoeling een losgeld af te persen heeft Dinsdag plaats gehad te Bonn (Dullsehlandj waar hel kind van een daar wenenden zakenmau werd vermist. De vader, die per brief was gesommeerd het losgeld te betalen, stelde de politie in kennis, die er spoodig ln slaagde den ontvoerder onschadelijk le maken. In een schuilplaats, waar het zes uur lang gebonden had gelegen, werd bet slachtoffertje ten slotte door een recher cheur gevonden, De dader heeft al eens twe« jaar in een tuchthuis doorgebracht wegens eenzelfde misdrijf. COMMUNISTEN STAAN TERECHT. Achttien doodvonnissen. Het hoogste gerechtshof in KeUo (Chi na) heeft Donderdag op grond van een bepaling van de bijaondere wet op de vei ligheid 18 communistische Koreanen ter dood en twee anderen tot 15 jaar gevan- genis&traf veroordeeld Daarmee is het groote proces tegen de groep communisten beëindigd, die wegens een poging tot opstand waren gearres teerd. OPFIR (EN IJSWAFEL. Deao zomer zullon wederom 600.000 leerlingen onzer lagere- en middébare scholen een schoolreisje maken. Een**»u- ri» verzorgde Gids, grali» en franco toe gezonden, aan alle scholen in Nederland, geeft voor dia uitetapjee alle gewenscht» inlichtingen In deze Gids voor Schoolrei zen vraagt de redactie aan leeraren en onderwijzer», die met bun klasse «en uit- •tapje maken! de kinderen in de gelegen heid te stellen, uit bet schoolreiapotje «en kleiu offer te brengen voor zwakke keme- raadjes tn den lande, die etn verblijf van 4—6 weken in een andere landstreek zoo dringend noodig hebben. Als ieder kind een ijeco van 3 of 8 cent offert, kan on noemlijk veel leed v#rzacht worden. Waar 100 scholen op de1 IJswafel-giro-rekening ruim f 1000 stortten, zou bij medewerking van/8000 scholen «en zeer groot bedrag worden bijeengebracht. Dit IJsco-fonds nu beeft de redactie van de Gids voor Schoolreizen te onzer beschikking gesteld. De opbrengst wordt verdeeld onder alle vereeoigfngen, werk zaam op bet gebied der klnderuitzending, naar verhouding van het aantal door het rijk gesubsidieerde verpleegdagen. Het ia voor hoofden en onderwijzers 'o geringe moeite, tan de vorming van een belangrijk fonds mede te werken. Maar ook gij, ouders, grootouders, die zich verheugt in 't bezit van gezonde kin deren, kleinkinderen, offert een ijswafel; verzamelt ze In uw kring, de ijsco'e van 8, de IJsco's van 5, en stort uw offer op de IJeco-glro-rekenlng 245800, Pioenw«g2ö, 'a-Gravenhage. T. M. Ketelaar, Penningmeester v/h Gentr. Oen. voor Kinderberst.- en Vacnntiekoloniea. Mr J, H. de Crane, Secr-Pennn. der Centr. Gommieeia voor Uilz van Ned. Kinderen naar Buiten „Kinabu". Dr. H. J. Daratn, Voorz. v/d Katb. Kinderuitz. in bet Bisdom Haar lem. Ds. Gom. J v. Paaaaen, Voorz. der Chr, Gezondh - en Vacantiekol. Mevr. Dr. R. Wijnberg, Secresae Joodsch» Zee- en Boscbkol, „Wijk aan Zee". De ondergeteekenden bevelen dit ,JJ«- eoplan" van harte gaarne agu: Prof Dr. G. A van Poelje, Dir.- Gen. van hei Onderwijs. Dr. N. M. Josephus Jitta, Toorz. van de Gezondheidsraad. Dr G. van den Burf, Dir-Gtn van de Volksgezondheid. NATUURLIEFDE EN HENGELSPORT M M! In de Buaeumiche Courant van JiOMet 1.1. werd met 'veel ophef gewag gemaakt van de opening van het hengelseizoen op den Tweeden Pinksterdag. In mijn jonga jaren was ik daarvan ook een liefhebber, maar heb later daar over spijt gevoeld. Toen waren er geen oudere menschen, die de jeugd tot beter inzicht brachten Ale men aan den waterkant de natuur waarneemt, planten, bloemen, insecten en men hoort allerlei geluiden van vogels, dan wordt men opmerkzaam Leeat een» hoe Guido Gazelle de natuur beeebrijft, de drotitorretjee, bet ruiachen van het ranke riet, enz., dan gaat er «en nieuwe wereld opdagen. Neemt men waar, hoe de waterspin met «en luchtbelletje in het water afdaalt, en boort men de karkiet, die een prachtig neetje tuescben rietstengel» vlecht, dan wordt men vol bewondering. Als anderen zeggen: „maar onze jon gens moeten toch wat hebben!" dan zeg ik „zeker, laat hen wandelen, zingen, zwemmen, varen en vooral de natuur waarnemen. Dat is eon grooler genot en zal hen en de geheels samenleving ten goede komen Schiller betoogde: Alle verschijnselen der natuur zijn droomen, geschiedenissen, raadselen, die hun beteelcente, bun ver borgen si" hebben Indien onze jongens nog geen Duitsch verataan, laat een welwillende, bijv. een onderwijzer, voor hen eens vertalen Goe the's ,.De Viaachar". Do lijfspreuk van den grooten plant kundige Linnaeu» was: „In het kleine ia de natuur het meest te bewonderen. Later leere men de jeugd, van het klei ns, de. moleculen, electronen den blik naar boven te xëenden naar het oneindig groo te! Dankend voor de opname, hoogachtend Uw dw., J. J DE KOEIJER. Bussum, 17 Juni 1980. FAARDEN EN VEE. GOUDA, 18 Juni Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1227 stuks, waarvan: 38 slaebt- varkens, vette 16h17 cent, Londen- ache 14—15 cent per pond levend met 3 pGt. korting; 418 magere varkens f 16— 20; 589 biggen f 8—11.50; Geldereche big gen f 12—15; 4 runderen f 125190; 188 nuchtere kalveren I 5—9.50; 1 achaap; 30 lammeren f 6—9, 6 bokken en geiten f 1 —4 per stuk; 8 paarden. Handel matig. UTRECHT, 17 Juni. Kalverenmarkt Aanvoer 120 nuchtere kalveren. De prijzen bedroegen van f 5—7 per atuk. Handel redelijk. AARDAPPELEN,GROENTEN EN FRUIT ZWIJNDRECHT, 17 Juni. Aardbeien f 15—26 per 100 K.G. en 4—5 cent per doosje; aardappelen blauwpitten f 10— 16, schoolmeesters f 8—9, erwten f 9—17, alles per 100 K.G.; witte komkommer» f 2.20-2.80. f 1.302.10 en 140-1.70, groent, komkommer» f 1.80—2.80, f 1— 1.70 en f 1—1.20, bloemkool f 0.40-9.70, f 4.50-0.50 en f 1.50—5.80, alles per 100 stuka, ala f 0.50120 per 100 krop; kro ten f 1.40—2.10 per 100 boa; meloenan f 34—44 per 100 ktuks; peulen f 12—19 per 100 K.G.; pieterselie f 0.30—1.00 per 100 boe; postelein 4449 cent per kiat; ra^ barber f 1.10—2.90, witte radijs f 1.20— 2.80, wortelen f 710.50, allee per 100 bos; selderij 5—15 cent per dozijn; aplnor I zie 2800 cent per kist; staaksnüboontn f 45. staraauikerboonen f 3050, starts snijboonen f 27—80. tuinboon en f 0.80— L 7.80, alles per 100 K.G. DOORTASTENDE JONGENS. -r-T' De drie vrienden hadden dien Woens dagmiddag niet veel Sin om te spelen, zij waren onrustig, het was of er onweer in de lucht sat. Daar om besloten au op het kerkplein wat te gaan knikkeran, dan behoefde» lij niet soo te hWJen en kon den hun gemak hou den. Maar ook 't «pol wilde niet vlotten Traag satan ze naast elkaar op een bank. Eindelijk zei Piet: „JA, ar komt on weer oplatten, kijk aens wat «en lucht •r aankomt. Ik gai naar huis, bier re-a> gen je doornat, aan- •tonds". „Ja, ga maar naar huis, suikerbeestje en vergeet vooral niet thuis ook je pa rapluie nog op te zetten", plaagde Ka rel hemr Daar was Piet na tuurlijk niet tegen opgewassen en zei „Zeg, als je ecnjsi-=T' stomp op je gezichtNfcjT wilt hebben, dan zeg jgF je het maar, hoor,^' je kunt hem krij- -s=- gen". En het kostte Bert heusch even! moeite om de vrede tusschen de vrien den te herstellen. Nauwelijks zaten te weer hijgend op de bank of de eerste harde donderslag klonk boven hun hoofd. Dadelijk daarop weer een bliksemstraal en de jongens keken verschrikt op. Het licht was vast ergens ingeslagen, dat stond op eèns bij alle drie vast. Wat moesten zij( doen? Kalm afwachten? Neeu, Piet, die toch een belhamel was, zag opeens de deur van den toren epen staan. Jongens ikj ga in den toren kijken", riep hij en verdween meteen. De vrienden hem na. Zu klommen naar boven totdat zij van uit een der rondgangen een uitzicht over hun dorp hadden. En zij hadden goedge- kqoed. Daag, aan den rand kronkolduoen telden, dat er bij boer Kreüa brand wm. Daoelijk werden alle pogingen in bet we.-k geeteld, de brandweer rukte uit. Nu hot was juist op tijd, dat zij mot hetblui- soben begonnen en dank zij het kranige optreden van de jongens werd het arme bezit van den boer nog voor het groot- ete gedeelte gered, terwijl er gelukkig ook geen dieren in de vlammen waren omge- [omen. De burgemeester zelf heeft do drie flinke jongens «enige dagen later de hand gedrukt. Nu, na dien dag hebben zij nog meer drukte op school, dan za vroeger al haddenl EEN LUC IFERILEOiRELLETJE. kleine rookwolk omhoog^ best mogelijk dat de boer en zijn familie op het land waren en dat zij niet eens wisten, dat de boerderij in brand stond. De jongens overlegden wat te doen. „De klok luiden", zei Karei. Zij renden uaar beueden en met hun drieën trokken ze, trokken ze, tot eindelijk de klok zich in beweging zette en ging luiden. Het klonk onheilspellend en dadelijk kwamen er dorpelingen aanrennen. Toen de deur openvloog, schrok Piet zoo, dat hij hel louw losliet en onzacht op den grond te recht kwam, maar dat gaf niets Hij sprong vlug weer op en de jongens ver- je eerst een gewoon rond kogeltje van een cirkeltje borduursteekjes. Dat kan je tocb wel, anders moet je het aan moeder vra gen, die zal je dan wel even helpen. Denken jullie er vooral om, dat da draad jas niet t» strak aangetrokken xho- gen worden? c Lil 23 lucifershoutjes, waarvan de kop pen eerst afgebrand of afgebroken zijn, leg je een figuur, zodals onze teekening laat zien. Er zijn nu dus acht vierkanten ontstaan. Probeer van deze 8 virkanten er nu vijf te maken, door Het wegnemen van slechts drie lucifers. Denk er eerst goed over na Welke lucifers moeten weg genomen worden? De andere blijven na tuurlijk op hun plaat» liggen. EEN HANDWERKJE VOOR MEISJES. Hierbij een voorbeeld voor.ouze hand werkende lezeresjes. Het "oorbeeld is, zooals je ziet, lang niet moeilijk, twee grappige vechtende poesjes. Het kan die nen voor een patroontje als rand langs 'n schortje of op een nachtzak. Wanneer je het eerst eens wilt probeeren op een lap je, neem dan een stuk stramien, daarop kan het patroontje met kruissteekjea wor den gemaakt. Als de teekening te groot is dan kan je één poesjfl nemen, is hij te kort, dan neem je er zooveel als noodig zijn. Je kunt bijv. ook één poesje teekenen en er dan een bal bij maken Dan maak' DE SLIMMERD WAT MANKEERT ER AAN OE DIEREN. Onze teekenaar moest eenige dieren voor ons tee kenen, maar hij had geen tijd om naar den dlereh- tuln te gaan en daar ^e dieren na te teekenen. Hij deed bét nu maar uit zijn hoofd en hoewel hij 't vrij aardig gedaan heeft, zit er toch in ieder dier een fout. Zouden jullie kunnen zeggen welke 8 fouten er in de teekening zitten? Moeder: Maar Piet, Je moet toch in ieder geval eerst je tanden poetsen, voor dat je naar den tandarta kunt gaan. Piet: En ook de tand, die hij moet trekken moeder? Dat is toch de moeite niet meer waard.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5