IN Eggll SCHOONHOVENSCHE COURANT Is» atis Gemengd Nieuws - Buitenland Ja nchem IVEN kopen Aspirin- ONDERVOEDING. NI 1936. MlS- voor oen burgeroorlog m in In i icigemwEi voorstel win Zeeland aanvaard,. TABLETTEN I r! ii jen van misbruik van graan, van een een veroorzaakt licht hevige hoofdpijn. UHilultand verkrijgbaar In de oranje-bandbulijes van X tabU 70 ch. en oranjazakjes van 2 tabl. a 10 dt. 17 11 J e Neemt dan. als altijd in -1 moet Trouwens ook in de andere be- hoofdsteden houdt men zich ZWEDEN HEEFT EEN NIEUWE REGEERING. Axel Pehrsson geslaagd. De leider der Zweedse he boerenpartij Axsel Pehrsson, is er in geslaagd, een kabinet te vormen. Het nieuwe ministerie heeft in handen van koning Gustaaf den eed af gelegd, waarna onmiddeUijk een ministerraad gehouden werd. Premier en minister van Landbouw Is Pehrsson; de portefeuille van buitenland- sche zaken beheert professor Westman. Het kabinet-Pehrsson is het eerste mi nisterie aan welks hoofd een lid der agi-a- XMcha partg slaat. V— 12 “zxicrc dealing tigen. In den loop der laatste tientallen jaren en wel in het bijzonder in den tijd na den laatsten economischen terugslag, is zoo wel van staatswege als van particuliere zijde een streven merkbaar geworden naar verbetering van den voedingsstandaard der arbeiders. Er is veel gedaan om de volksgezondheid te beschermen. Door on- dersteuningsmaatregelen van allerlei aard heeft men getracht, in het bijzonder de gezondheid van kinderen, moeders en werkloozen op een hoog peil te houden. Maar er is nog oneindig veel meer te doen; er zijn nog voldoende middelen, om de voeding in de moderne staten te ver- beteren zoodanig, dat een veel stevigere grondslag voor dp volksgezondheid in het algemeen wordt verkregen. <9 lid u ZWARE HAGELVAL BIJ KERKDRIEL Veel schade. D» k|eine onweerswolken, die zich gis teren den geheelen dag nu hier en dan daAr aan den hemel vormden hebben zich tenslotte samengepakt en ontlast bo ven Kerkdriel. Een zwaar onweer woed de daar, gepaard met een hagelbui, die meer dan een kwartier duurde. De zeer groote hagelstcenen hebben veel schade aangericht aan de kersenboomen én velde staande aardbeien in deze streek, arbeiders vroegen 14 franc, werkgevers in 10 franc hadden stemd. Het bestuur van de Antwerpsche fede ratie van werkgevers heeft Zaterdagmid dag in een algemeene vergadering dit voorstel goedgekeurd. Om één uur arri veerde de socialistische minister Vander- velde ten stadhuize, waar hij een onder houd had met burgemeester Huysmans. Inmiddels had het college van B. en W. van Antwerpen een aanplakbrief uitge hangen, waarin het namens de regeering de ernstige hoop uitdrukte, dat patroons en arbeiders dit voorstel zouden aanne men, daar het levensbelang van de stad op het spel stond. Niet lang daarna werd bekend gemaakt dat de liberale en katholieke transport arbeiders op hun beurt dit voorstel hadden aanvaard. Toen hing alles verder af van de socialistische havenarbeiders, onge veer 10.000 man sterk. Dezen hebben met vrijwel algemeene stemmen het compromis wegwerpen van groote hoeveelheden groenten enz.), verergert den toestand nog. De verwerkelijking van het plan van een doelmatige voeding der arbeiders, zoo als dit door geneeskundigen is uitgewerkt, hangt van sociaal-economisphe factoren af, die hun invloed op de levensmiddelen markt uitoefenen. De meest beslissende factoren zijn die, welke prijs en inkomen bepalen. Betrekkelijk lage prijzen voor le vensmiddelen hebben tot voorwaarde - opdat niet de koopkracht van do voort brengers verminderd wordt daling der productiekosten, het opheffen der han- delsbelemmeringen en het uitschakelen van zekere belastingen. Anderzijds is de s‘ij- ging van de vraag naar meer en betere levensmiddelen afhankelijk van het volks- inkomen en van de verdeeling daarvan, die kunstmatig beïnvloed kan worden door maatregelen, zooals werkloozcnond-ursteu- ning, sociale verzekering en diracte ver deel ing van levensmiddelen onder behoef king eischt dat twee zuidelijke generaals jiol ilnnrl vnwlaln^ J 7..; opschorting van de afkondiging nieuwe grondwet eischen, tem verandering mogeiyk te Tsjiang kaï-tsjek zou uitsluiten van presidentschap en de bevoegdheden den president aan banden zou leggen. De Zuidelijken herhaalden wederom hun eisch -- Postrekening 13763. ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, "j Gulden bij verlies Gulden bij verlies Afl Gulden bij verlies van een ■J van een oog. 1 UU van een duim. UU anderen vinger. Steenfabriek verdronken. De drukkende warmte was ook Zonaaè de oorzaak, dat velen het strand en an dere zwemgelegenheden hebben opgezocht Gevolg hiervan is geweest, dat wederom verscheidene verdrinkingsgevallen zijn voorgekomen. Een kranige redster. Zondagmorgen was de 18-jarige Geld- offer uit Amsterdam met twee meisjes in de zee nabij Wijk aan Zee op een plank aan het spelevaren en sloegen ‘er geen acht op, dat zij zich vrij ver uit de kust waagden. Geen hunner kon zwemmen. Op eens bemerkten ze, dat zij geen grond grond, meer onder zich voelden. Door schrik bevangen lieten ze de plank los, waardoor alle drie in groot levensgevaar verkeerden. Op hun hulpgeroep zwom de 17-jarige Truus Gronday, uit Amsterdam naar de plaats des onheils en wist met inspanning van alle krachten, een der meisjes aan het strand te brengen, waar na zij zich opniduw te water begaf en ook het tweede meisje wist te redden. Door oververmoeidheid kon het dappere meisje geen poging doen, om ook den jongen te redden en deze verdronk op jammerlijke wijze. Zijn lijk is nog niet gevonden. De geredide meisjes hadden veel water bin nen gekregen. Overigens kwamen ze met den schrik vrij, Des middags was de heer Van T. uit Haarlem met een aantal kennissen aan het zwemmen in de „Mooie Nel”, een plas aan den kop van het Noorder Buiten Spaarne, gevaarlijk wegens de sterk af wisselende diepten. Het gezelschap waa met bootjes het Spaarne afgezakt naar den wijden plas, waar zich enkele zand banken bevinden, die het water ter plaat se zeer ondiep maken. Men zwom van boot tot boot en een tijdlang ging alles goed. Allen konden goed zwemmen. Ineens zonk Van T. in de diepte weg. Het bleek dat hij van de zandplaat in een ongeveer 10 meter diepen uitgebaggerde geul was terechtgekomen. Een jongen stak den drenkeling een roeispaan toe, welke echter niet werd gegreperf. Van T. kwam nog even boven en zakte toen voor goed weg. Alle pogingen om hem te vinden waren vergeefsch en het duurde ongeveer uur, voordat de politie van het onge luk in kennis werd gesteld. De politieboot uit Spaarndam begon zoo spoedig mogelijk met het dreggen. De plas is echter zoo groot en zoo diep, dat men het lijk niet heeft gevonden. 4 Te Amsterdam is Zondagavond in bet Westelijk Marktkanaal de 15-jarige Chris tiaan Vassiani bij het zwemmen verdron ken. Merkwaardiger wijs heeft niemand iets van dit ongeval gezien. Een der vele zwemmers trapte onder water op den jon gen. Hij waarschuwde een ouderen man, die zich te water'begaf en het lijk op haalde. De jongen had vermoedelijk reeds een uur in het water gelegen. Des middags is de 21-jarige timmer man C. uit Horst bij Lottum bij het baden in de Maas verdrongen. C. die niet zwem men kon, had zich te ver in hot water ge waagd. Het lijk is eenige uren later op gehaald. Te Doesburg is bij het zwemmen in den IJssel de 22-jarige C. Berendsen aldaar verdronken. B. was de zwemkunst niet voldoende machtig. Na eenigen tijd is het lijk opgehaald. van actie tegen de Japanners. Kwangsi-troepen weer in Hoenan Reeds zijn afdeelingen van hel Kwangsi-leger opnieuw het Zuidelijk deel der provincie Hoenan binnengerukt, waar thans öok een groote troepenmacht der Nanking-regeering geconcentreerd is, zoo- dat de kans op bloedige botsingen met, ’t uur toeneemt. In aansluiting aan hun vroegere eischen verlangen de Kwangsi-generaals thans ook, dat hun de controle zal worden over gelaten op de provincie Kweitsjau (ten Westen van Hoenan) en de provincie Joenan (de Zuidwestelijkste provincie van het Ghineesche rijk), waardoor zij de be schikking zouden krijgen pver de groote opbrengsten uit de opiumcultuur. Uit Kanton wordt gemeld, dat de sterk te dér troepen van Kwangsi, die Zuid- Hoenan bezetten, geschat wordt op 60000 man. De regeeringstroepen, die op weg zijn naar deze provincie en trachten de linker flank van de troepen van Kwangsi om te trekken, worden geschat op 35000 man. Japan heeft twee kanonneerbooten naar Tsjangtsja gezonden: er zijn reeds drie Britsche kanonneerbooten en een Amerikaansche. Deze oorlogsschepen die nen ter bescherming van de buitenland sche belangen bij een eventueele botsing tusschen Noordelijken en Zuidelijken. zijn er slechts vijf lid van den Rijksdag en van de agrarische partij en uitsluitend professor Westman is vroeger al eens mi nister geweest. Broertjes verdronken. Des avonds zijn tenslotte nog twee broertjes in een put te Weesperkarspel, welke vol water stond, verdronken. De knaapjes 4 en 5 jaar oud, zouden ’n hoe pel, welke in den put viel, hebben willen grijpen en daarbij te water zijn geraakt. Een dame, die zich in een bootje bevond, was het opgevallen, dat zij de beide jon getjes opeens niet meer zag. Zij uitte hierover haar verwondèring, waarop iemand met een boothaak in den put rondzocht, doch niets kon vinden. Daar op sprong een man gekleed te water en hij slaagde er in de knaapjes te grijpen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. NIEUW OORLOGSGEVAAR IN CHINA. ONDERHANDELINGEN LUKT. Het gevaar China is plotseling weer veel grooter ge worden. De onderhandelingen te Hengts- jau tusschen de vertegenwoordigers van de Centrale regeering en de Zuidelijken, staan op het punt van' mislukking. Nan king eischt dat twee zuidelijke generaals het .land verlaten, terwijl de Zuidelijken J vau de teneinde een maken, die het van ERNSTIG ONGEVAL MET AUTOBUS. EEN DOODE; 24 GEWONDEN. Voertuig totaal vernield. Zondagavond heeft te Arnhem een zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat een doode en meer dan twintig gewonden geeischt heeft. Een autocar van een Am- sterdamsche firma, een groote wagen met open dak. was met een gezelschap van ruim twintig Amsterdammers des morgens uit de hoofdstad vertrokken voor een bezoek aan Arnhem en Nijmegen. Te acht uur in den avond werd de terugtocht uit Arnhem aanvaard. De bus reed met groote snelheid een helling af, toen van de tegenovergestelde zijde een motorrijder met duopassagier naderde, die den weg links van den hoofdweg, den Harderwij- keiweg, wilde inslaan. De duo-passagiere gaf met haar arm de richting aan. De chauffeur kon niet tijdig stoppen. De bue zwenkte naar rechts en greep het motor rijwiel, dat ongeveer twintig meter weg geslingerd werd en in zijn val nog een tweede motorrijwiel, dat uit de richting Ede naderde, meenam. De berijder van *t eerste motorrijwiel en zijn echtgenoote bleven bewusteloos op den weg liggen. De berijder» van. het tweede motorrijwiel kwamen er vrij goed af. De motoren wer den vernield. De touringcar reed tegen een boom aan de linkerzijde van den weg, zwenkte en botste tegen een tweeden boom, waardoor de wagen een vollen draai omgeslingerd en weer met den kop naar Arnhem ge keerd kwam te staan. J)e touringcar werd aan de rechterzijde volkomen opengereten. De vloer van den wagen spleet doormid- den. Daarna sloeg de auto om. Do rech terkant van de bus was een vormelooze massa geworden. Aan de linkerzijde hin gen nog een aantal zitplaatsen aan den wand, die ernstig beschadigd was. Na het ongeluk steeg een luid gekerm uit de ruïne van hout, ijzer en glasscher ven op. De geneeskundige dienst werd telefonisch gewaarschuwd en spoedig re den reeds de eerste ziekenauto’s aan. De dienst kwam met drie ziekenauto’s, acht doktoren en elf verpleegsters; het Roode Kruis te Arnhem met twee zieken auto’s en zee verplegers te hulp. De gewonden hebben voor het meeren- deel gecompliceerde arm- en beenbreuken en schedel fracturen opgeloopen. Reeds spoedig waren in het gem. ziekenhuis 18 en in 't Elizabethsgasthuis 2 gewonden op- de tot den minister van Buitenlandsche genomen. Slechts een der passagiers kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De Arnhemsche politie was met veel ipateriaal aanwezig, om pp den drukken weg voor afzetting te zorgen. Onder lei ding van den commissaris van politie werd het eerste onderzoek ingesteld. Het pu bliek stroomde bij honderdtallen toe, doch werd op een afstand gehouden. Het ver keer was spoedig weer normaal. Onder de zwaar gewonden, bevond zich ook de chauffeur, de heer Vermeulen, uit Amsterdam. Deze had een schedelbasis- fractuur en een kaakfractuur opgeloopen en is in den loop van den avond overle den. In totaal werden tijdens het reddings werk vier en twintig gewonden in de zie kenhuizen opgenomen, van wie een tiental in levensgevaar verkeeren. Men kan zich niet herinneren, dat te Arnhem totnogtoe ooit een verkeersongeval van dergelijke omvang heeft plaats gehad DE WARMTE VAN DE LAATSTE DAGEN. Verscheidene Vterdrinkinpspevallen het Soester-natuurbad is Vrijdag avond de dienstplichtige soldaat Walra ven, van het vliegkamp Soesterberg, af komstig uit Nijmegen, verdronken. Het ongeval werd eerst bemerkt, toen «He be zoekers de inrichting hadden verlaten en men m een der hokjes nog kleedingstuk- ken vond. Te Elburg is denzelfden avond de 19-j’a- rige J. Petersen, die niet zwemmen kon. bij het baden aan de Noor der pier, ver dronken. Het zwemmen ter plaatse is ver boden. Te Echt is Zaterdagmorgen de 27-jarige ongehuwde landbouwer H. Rooyakkers in Van de 12 ministers een der grindkuilen van de N.V, Echte? DE OPHEFFING DER SANCTIES. ROME IS TEVREDEN. De verklaring van Eden over de sanc ties in het Engel^che Lagerhuis heeft, zoo- te begrijpen is, in Italië voldoening gewekt, al toont de regeering in Rome zich gereserveerd. Maar gezaghebbende personen hebben laten doorschemeren, dat Route blij is, dat „de waarheid vorderin gen begint te maken”. De mededeeling, dat Engeland in zake de opheffing van de sancties de leiding zal nemen, heeft in Italië verrassing gewekt, omdat men daar vaa opvatting was, dat Engeland er zich toe zou beperken, zijn houding inzake het aaactie-vraagstnk te herzien en aan een andere mogendheid in Genève hèt initia- lidï voor de opheffing daarvan over te la ten. In verband met de gebeurtenissen te Londen is men in Rome de meening toe gedaan, dat het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken een nota aan den Volkenbond zal voorbereiden. Ook vernridt, dat Italië bereid is zijn tegen maatregelen op te heffen, als de sancties vau de baan zijn. Alk Italiaansche bladen bespreken de léde van Eden, welke door het „Giornale d'Italia” wordt gekwalificeerd als een be langrijk document, niet slechts voor wat de gevolgen betreft met betrekking tot de •anctie-politiek, doch omdat het erken nen van begane fouten en het te niet doen ervan, wanneer zij gevaarlijk worden, een opmerkelijke uiting van kracht ie. PARIJS VALT EDEN BIJ. In den Franschen ministerraad vap Vrijdag heeft minister Delbos een uiteen zetting van den buitenlandschen toestand gegeven, in het bijzonder van de vraag stukken, die binnenkort te Genève zullen worden besproken. De regeering, aldus zeide hij, die trouw blijft aan het beginsel ,van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing die de Volkenbond zal nemen. De minister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwegingen hebben ge leid tot bet berusten m de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stelsel der collectieve veiligheid worden bestudeerd. OOK BELG1E VOOR OPHEF FING? De houding, welke de Belgische reges- ring ten aanzien van de afschaffing 'der sancties tegen Italië aannemen zal, is nog niet bepaald, doch vermoedelijk zal zij zich met de Britsche stelling in deze ge- httei jeeeenigen. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE. .ACCOORD IN ANTWERPEN’S HAVEN. Ook in eenige andere bedrijven. In het groote arbeidsconflict in België is eenige ontspanning ingetreden als ge volg van een accoord in het havenbedrijf. Het is te danken aan de bemiddeling minister-president Van Zeeland, die voorstel had gedaan, dat neerkwam op loonsverhooging van 12 franc per d?^. De arbeiders vroegen 14 franc, terwijl de toege- Intusschen zijn hier en daar in het land nog nieuwe stakingen uitgebroken en in verschillende steden hebben incidenten plaats gehad, die de behoefte aan een spoedige algemeene arbeidsvrede nog meer doen gevoelen. Naar den vrede. Ook in de kolenmijn-industrie werd. Za terdagmiddag na een langdurig debat een accoord bereikt op het punt van het mi nimum loon der ondergrondsche arbei ders en ook is men het eens geworden over het principe van een aanpassing der loonen aan den huidigen levensstandaard. In de spiegelglasindustrie is een ac coord over alle punten bereikt en in de meelfabrieken eveneens, met dien verstan de, dat bij de toepassing van de 40-urige arbeidsweek het loon hetzelfde zal zijn als vroeger voor de 48-urige arbeidsweek. Zoo hoopte men gisteren algemeen dat heden ever breede linie het werk zou wor den hervat, waardoor waarschijnlijk spoe dig in nog meer bedrijven accoorden zou den volgen. NIEUWSBLAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT I Met vertekering 15 cenamee gQ Tel_A|)rM. Var,n00tm s A w N VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. ABONNE’S, 'die sich »an onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vaatgestelde bepalingen tegen c~ Gulden bij levenslange ZAA Qulden biJ QAA Gulden bÜ verlies Ofift ZvvU ongeschiktheid. UUU overlijden. JUU van hand of voet, £UU AMERIKA HEFT EMBARGO OP. Wat de Ver. Staten betreft, President Roosevelt heeft de voor Italië en Abessinië afgekondigde uitvoerverboden ingetrokken. Ik heb thans, zoo zeide Roosevelt, de ze kerheid gekregen dat de omstandigheden welke deze maatregelen noodzakelijk maakte, niet meer bestaan. Intusschen wijzen hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche za ken er op, dat de opheffing van h?t em bargo niet de .erkenning van de annexatie van Abessinië met zich medebrengt, daar dit een diplomatieke kwestie is, welke de toekomst pauwkeurig bestudeerd worden. T* trokken dat opzicht nog achter de schermen. I Binnenkort, wanneer de regeering, naar men hoopt, bevrijd -al zijn van de zorg die de heerschende staking veroorzaakt, zal de ministerraad een beslissing om trent de in Genève te volgen gedragslijn nemen. Advertentien: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. - Adver tentien worden gratis ge-, plaatst in ,De Gore um er» Het Internationale Bureau voor den Arbeid te Genève heeft dezer dagen een rapport uitgebracht over de voeding van de arbeiders en de sociale politiek. In dat rapport wordt op de verschrikkelijke uit werking gewezen, die ook heden nog pe riodieke hongersnooden en voortdurende ondervoeding op groote bevolkingslagen hebben. Het rapport, dat onder leiding van Dr. Lewis L. Lorwins, den economischen raadgever van de Vereonigde Staten bij het Internationaal Bureau voor den Arbeid werd samengesteld, houdt zich niet slechts met de troostelooze positie van de ge- klearde arbeiders, maar ook met de" voe ding van de arbeiders in eenige Europee- sche en Amerikaansche landen bezig. Het bureau tracht niet de feiten te verheime lijken of op een of ander® wijze de be dreiging te verkleinen, die daaruit voor de beschaving in de twintigste eeuw voort vloeit. Een aanzienlijk deel van do werkende bevolking niet slechts in de verarmde of door den economischen terugslag zeer ge voelig getroffen-gebieden, maar ook in de meest moderne industrieels landen wordt •p het oogenblik onvoldoende gevoed. Die ondervoeding is in zekeren zin een gevolg van de onkunde der huisvrouwen om het verdiende loon op de juiste wijze te besteden. De hoofdzaak echter is na tuurlijk het geringe inkomen en het ge brek aan koopkracht in vele gezinnen. Toch is het productie-vermogen van den landbouw op het oogenblik zoo groot, dat de verzorging van de arbeiders in de meeste landen volkomen zou kunnen zijn als dat vermogen geheel zou worden be nut. De omstandigheid, dat daarentegen van het voorhanden zijnde nog misbruik wordt genaakt (verbranden 'erschijnt: Maandag, Woenf n Vrijdag Prijs bij vooruitb f 1.85p. pos •kering 15 cents meer MAANDAG 22 JUNI 1936 68e JAARGANG N,. 6673, ACHT BLADZIJDEN.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1