c Vredesklok Telegrammen 1 SCHOONHOVEN Plaatselijk Nieuws j Marktberichten Kapitein Skittle als leeuwentemmer. Kerk en School De Gemeenteraden Predikbeurten MAANDA6 22 JUW DE „HERZQGIN CECILIE" VLOT GEBRACHT. Het zeilschip „Herzogin Cecilie" is, na dat het twee maanden lang op een rots in de nabijheid van Salcombe aan de Zuid kust van Devon (Zuid-Engeland) had ge zeten, Vrijdag weer vlot gebracht en naar de haven van Salcombe gesleept. De Fin- eclie kapitein van het schip was met zijn vrouw al dien tijd aan boord gebleven en heeft den bergingsarbeid zelf geleid. DE „GIRL PAT" OPGEBRACHT. Na lang zwerven. Ha twee en een halve maand is ten slotte een einde gekomen aan den zwerf tocht van den treiler „Girl Pat". Op 1 April was het schip uitgevaren, zooge naamd om zich ter vischvangst te bege ven. Het schip keerde evenwel niet terug en reeds meende men, dat het met man *n muis vergaan was, toen het eensklaps weken later de haven van Dakar in Fransch West-Afrika binnenliep. Hier werd een der opvarenden ziek aan land gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. De „(jirl Pat"' nam kolen in voor 'n lange reis; het schip liet zich echter niet regel matig uitklaren, doch verdween in het holst van den nacht. Opnieuw was het spoorloos verdwenen, totdat wederom weken later vage geruch ten opdoken, dat het in de buurt van "West-Indië zou rondzwerven. Ondanks talrijke tegenspraken namen deze geruch ten vasteren vorm aan en ook werd we derom verteld, dat de treiler moest vergaan. Maar Vrijdagavond verscheen de „Girl Pat" inderdaad voor Georgetown. Na een spannende jacht waren politie mannen uit Georgetown er namelijk in ge slaagd, de „'Girl Pat" met een regeerings- sloep te achterhalen en te enteren Zij ar resteerden de bemanning, waarna de trei ler naar de haven van Georgetown ge sleept is. EEN VROOLUKE ZATERDAG MIDDAG. Het bezoek van de Oranjevereniging te Chaflois met haar Jonge Garde en de chr. muziekvereen. „Crescendo" bezorgde Schoonhoven een opgewekten" Zaterdag middag. Ondanks de tropische tempera tuur was er zeer veel belangstelling in de Veerstraat en buiten de poort, toen daar om kwart over vier de met vlaggen ge tooide Reederij-boot haar levendige lading van ongeveer 530, meest jeugdige passa giers, aan wal bracht. Het was voor dit fraaie watertochtje 'n uitgelezen dag en onze oud-stadgenoot, de heer G. de Leeuw den Bouter, die de al- gemeene leiding van de excursie in han den had, vertelde ons dan ook, dat de reis tot aller genoegen was verloopen. Op den steiger werden de bestuursleden der verschillende vereenigingen door een deputatie van „Schoonhoven Vooruit" met enkele welkomstwoorden ontvangen en dadelijk stelde zich toen de stoet op. Bij de vele vlaggen en banieren, die de gas ten met zich voerden, voegde de winke liersvereniging de hare aan den kop van den stoet en zoo trok deze de stad binnen. Voorop schreden niet minder dan 10 tam bours met een tambour-maitre pn vier klaroenblazers van de Jonge Garde: dan volgden het harmonie-gezelschap, de jeug dige gardisten en tenslotte de oudere le den van het gezelschap. Voor het stadhuis aangekomen, stelde 'de stoet zich op de Steenen Brug op en „Crescendo", zoowel als de mondaccor- deon-afdeeling van de Jonge Garde lieten een paar nummer hooren. „Crescendo" speelde o.m. het Wilhelmus. Inmiddels had de burgemeester op het bordes van het stadhuis de leiders van het gezelschap begroet en hij richtte nu eenige woorden van welkom tot de menigte, die diij een prettigen dag in Schoonhoven toe- wenschte. Het deed den burgemeester veel genoegen, dat er op Charlois zooveel jeug dige oranjeklanten zijn, die de woorden „In naam van Oranje" in hun devies voe ren, wat spr. deed denken aan de mannen, die goed en bloed veil hebben gehad voor ons onafhankelijk volksbestaan. Hij wekt* vooral de jeugdige leden van 't gezelschap op, den ingeslagen weg te blijven gaan, ook anderen waardeering bij te brengen voor wat het Huis van Oranje voor ons land was en is en hen te leeren begrijpen, dat het drievoudig snoer God, Oranje en Nederland nooit mag worden verbroken. Schraag allen, zei spr., "den troon van on ze Koningin en doe nooit mee aan po gingen om aan het gezag afbreuk te doen. Een aardig défilé van de garde was als een antwoord op 't gesprokene en daarna 1 maakte de stoet een rondgang door de stad, om zich vervolgens weer naar de boot te begeven voor den maaltijd. In den corridor van het stadhuis richtte intusschen burgemeester Nieu- wenhuisen nog het woord tot de be stuursleden en sprak zijn waardeering uil voor hun mooie werk. Ook on der hen, die niet met oranje op de borst loopen, zijn velen, die het wel in hun hart dragen, zei spr., doch vooral in dezen tijd komt het er wel eens op aan, kleur te be kennen en zijn liefde voor Oranje ook naar buiten uit te dragen. Daarom is het optreden van een zoo groote en sterke ver eeniging als deze, van zooveel beteekenis S£ de burgemeester ried den om, als het werk hen wel eena zwaar mocht vallen, te bedenken, dat het is voor Oranje, dat vopr ons zoo onnoemelijk veel heeft gedaan. Aan deze welkomstwoorden voegde de heer J. B. van Driem die zijne toe als ver tegenwoordiger van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer in het district van de Krimpenerwaard en tevens als bestuurs lid van „Schoonhoven Vooruit". Spreker meende, dat dezle tocht van de Rotterdam- sche gasten naar de Lekstad, niet ver- geefsch zou zijn en dat hun bezoek de lief de voor het vorstenhuis ook hier ten goe de zou komen. Namens de Winkeliersvereeniging bood de heer Van Driem de Oranjevereniging voor haar lokaal een ets van het stadhuis aan. De hoofdleider van de Garde, de heer K. Bodeldijk, dankte namens de gasten voor de vriendelijke ontvangst in Scho hoven en voor de hartelijke begroetings woorden. die zoo juist waren gesproken en aanvaardde dankbaar het geschenk. In de commissiekamer werd den bestuursleden verfrissching aangeboden. Des avonds vermaakten de bezoekers zich naar eigen wensch in de stad, ter wijl de mondaceordeonelub en het harmo niegezelschap zich elk een half uur lieten hooren in de muziektent. Op den mooien zomeravond had hun concert veel belang stelling. Om half negen voerde de boot, nage wuifd door honderden Schoonhovenaren-, de bezoekers naar de Maasstad terug. VOOR DE WERKLOOZEN. Adres dar besturenbonden. In een adres, waarmede de dagelijksche besturen van den Christelijken, den Roomsch-Katholieken en den Schoon ho- venschen Bestuurdersbond, zich tot B. en W. hebben gericht, verzoeken zij dat col lege; lo. voor de werklooee arbeiders zoogen. „goedkoope" groenten beschikbaar te stel len; 2e. rouleering toe te passen voor werk- I loozen. die arbeid verrichten bij openbare werken of andere diensten; 3e. werkloozen in de gelegenheid te wil len stellen, kosteloos van de bad- en zwem inrichting gebruik te maken. EEN PROEFRIT. J. K. had Zaterdagmiddag den vracht auto van den groentenhandel v. d. H. we ten te bemachtigen en waagde het. daar mede van de garage in de Koestraat weg te rijdpn in de richting van de Voorhaven. Aan den hoek van de Schapenstraat gekomen, vond de jongen bet blijkbaar be ter, zijn experiment niet verder voort te zetten en hij trachtte hier met den wagen te keeren. Dat gelukte niet te best, want de wagen liep achteruit de stoep van den winkel van den heer Plomp op. vernielde een zonnescherm voor diens étalage en drukte vervolgens een fiets in elkaar, die mej. Van Sierenberg de Boer even had neergezet. De fiets werd geheel vernield. De politie heeft zic-h in de zaak gemengd en onderzoekt de bijzonderheden van dit schadelijk avontuur. ZWEMMEN. De gemeente-politie heeft tegen 0. alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het zwemmen in de Lek onder deze gemeente, daar dit bij politieverordening verboden is. In dit verband worden zwemliefheb- ber8 er nog eens op attent gemaakt dat het zwemmen of baden in deze rivier zooals uit het aantal verdrinkingsgevallen blijkt uiterst gevaarlijk ia, waarom den beoefenaars van deze sport ten zeerste wordt aangeraden zich tot het zwembad te bepalen, daar men door het zwemmen in de Lek niet alleen zijn eigen leven maar ook dat van hen die hulp wieenen, in de waagschaal steK. GEVONDEN VOORWERPEN. Betreffende onderstaande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen op het bureau van politie: Een gouden damesnng; een badmuts; een gummibal; een ceintuur. Streefkerk een welgeslaagd concert gege ven. Enkele jonge dames belastten zich met den verkoop van speldjes, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kas der vereeniging. Gevonden: een zakmes en een rijwiel- belastingmerk. Inl. bij den gem.-veld- wachter. - «Jt "ara» ^i««i i.w won. r-ttMT - -v AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM. Vier arbeiders uit Hardinxveld ROTTERDAM, 22 Juni. Een auto met 5 werklieden, die op weg waren naar hun werk, is hier hedenmorgen geslipt en te gen een boom gebotst. De inzittenden wer den allen vrij ernstig gewond. Vier hun ner waren uit Hardinxveld afkomstig. Het waren de 22-jarige "W. de Ruiter, die een linkersleutelbeenfractuur opliep, de 22-jarige H. Dekker, die den rechterpols brak, de 56-jarige G. A. de Ruiter, die een verwonding aan het voorhoofd opliep, en de 21-jarige M. de Ruiter, die een been fractuur kreeg. De vijfde inzittende brak een sleutelbeen. De gewonden zijn allen naar het zte- kenhuifl aan den Goolsingel gebracht ZEDENMISDRIJF. Hoofdagent van politia gearresteerd ALKMAAR, 22 Juni. De politie heeft gisteren den hoofdagent van politie W. gearresteerd, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan het misdrijf, bedoeld in art. 247 van het Wetb. van Strafr., en wel met een 13-jarige jongen. W. is ter beschikking van de justitie gesteld. DE ROOFOVERVAL TE GEISTEREN- Ecn verdachts aangehouden. ROERMOND, 22 Juni. Zooals men zich nog wel zal herinneren, werd in Januari van dit jaar een roofoverval gepleegd in de pastorie van den heer Litjens, pastoor te Geisteren (L.). Men vond den geeste lijke vermoord in de keuken van zijn wo ning. Het onderzoek heeft nu tot resultaat gehad, dat de politie te Venlo de 22-jarige A. D., die controleur is van een nacbt- veiÜgheidsdienst, heeft gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht bij den overval be trokken te zijn geweest. Hij is aan een scherp verhoor onderworpen. Intusschen schijnt alles erop te wijzen dat men de medeplichtige van den gearresteerde moet zoeken onder diegenen die zich in ver band met diverse later gepleegde inbraken te Roermond in verzekerde bewaring be vinden. ONGELUK MET JACHTGEWEER. Jongeman gedood. -DEN BOSCH, 22 Juni. Zondagmorgen was de 25-jarige H. v. d. Wiel te Blok- hoven zich aan het oefenen in het han- teeren van een jachtgeweer. Ten einde de grendel beter te kunnen sluiten, hield hij de loop tegen de borst. Plotseling ging een schot af en de hagel doorboorde het lichaam van den jongeman en verliet het onder het schouderblad. V. d. W. wankel de de woning binnen en overleed in de ar men van zijn moeder. Hij was kostwin- naar van een gezin, dat behalve uit zijn moeder- en hij zelf, nog uit acht kinderen bestond. AUTO-ONGELUK BIJ OSNABRUCK. Acteur Flor lo Rache gedood. AMSTERDAM, 20 Juni. Zondagmiddag is nabij Osnabruck een N^derlandacbe *j?to verongelukt. De heer J. Hammer- pit. Amsterdam, was mot zijn echtgenoote op 'weg naar hun woonplaats, toen het onge luk gebeurde, vermoedelijk als gevolg van onbekendheid met den weg. De heer en mevrouw Hammer Kepen beiden eenige fracturen op. Voorts zat in de auto de bekende ac teur Flor la Roche, eveneens sit Amster dam, die op stag is gedood. Tenslotte reed nog mee mej. Broekman ook t« Amsterdam woonachtig. Zij bleef ongedeerd. STAKINGEN GEËINDIGD. Tosstand wordt woer normaal. PARIJS, 22 Juni. De stakingen in de Parijsche warenhuizen evenals die in de winkels voor eenheidsprijzen, zijn thans goëindigd. Vandaag is' in deze bedrijven het werk hervat. Ook in de provincie neemt de stakings beweging sterk in omvang af. In vele be drijven in Noord en Zuid Frankrijk gaan de arbeiders weer aan het werk. Echter zijn hier en daar ook eenige nieuwe sta kingen uitgebroken. AUTOBUS TEGEN TREIN GEREDEN. Zeven dooden. PARIJS, 22 Juni. Vannacht is nahij Boucheville aan den spoorweg Parijs Cherbourg een autobus door een trein ge grepen. Zeven inzittenden van de bus wer den gedood, terwijl zeventien persouen verwondingen opliepen. Akte I. o. Alblasiordam. Mej. A. C. V. H Hoen slaagde aan de Gem. Kweekschool te Dordrecht v9or het eind-examen. Groot-Ammers. Op de grens dezer ge meente heeft Zaterdagavond het muziek gezelschap „Oefening kweekt kunst" van Ean nieuwe Vinding! welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens egaal mooi bronst en bruint: is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct Doos 50 en 25 ct. Lekkerkerk. De beer M. Hoogenboezem onderwijzer aan de 3e openbare lagere school, is in gelijke betrekking overge plaatst naar de le openbare lagere school. De heer P. Breedveld, wachtgelder is benoemd als onderwijzer aan de 3de O.L.S. Aan de touwslager^ zijn door slapte 10 werklieden ontslagen en 2 gepension- neerd. Op de veiling bedroeg de aanvoer van eieren 0500 stuks. Groote eieren de den f 2.702.95; heneieren f 2.602.85 en eendeneieren f 2.30—2.50 per 100 st Kaas gold 2021 et.; boter 6062 ct. Sla f 0 85—1 per 100; postelein 34 eL peen 56 ct per bos; Eerstelingen 7 8 ct. per Ko. Keizerinnen 1112 ct. id.; stamprincesseboonen 40 ct. per Ko. Hoog water. StiedrsctiL Dinsdag 23 Juni v.m. 9.20 ■ur; Woensdag 24 Juni v.m. 10.05 uur. Donderdag 25 Juni v.m. 10.45 uur; Vrij dag 26 Juni v.m .11.30 nur; Zaterdag 27 Juni n.ra. 12.15 uur; Zondag 28 Juni n.m. 1.06 uur. Sliedreeht Nu „BUedresbt T* gepromo veerd is naar de 2e klasse, moet in over eenstemming met de voorschriften van den K.N.V.B, ook het voetbalterrein zoodanig zijn, dat het ook voor de wedstrijden van die klasse bespeelbaar ia. De heer Boeljon, hoofdconsnl van den K.N.V.B., heeft de inspectie verricht en het terrein zoo het nu ie. afgekeurd. Er zal dus en «n ander aan hef veïd moeten gebeuren, tenzij „Sliedreeht pro beert elders een geschikt terrein te be machtigen. Solugd. Sliedracht. De heer P. van BaHegooijen slaagde voor het eindexamen gymnasium. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs waren de vorige week 1208 personen in geschreven. Nadien werden opnieuw in geschreven 21 personen, terwijl 44 per sonen werden afgevoerd, zoodat thans 1185 personen zijn ingeschreven. Op 17 Juni 1935 was dit aantal 1312. Zaterdagmiddag ontstond brand in de rietschelf van den heer G. Doordat 'n zoontje van den heer G. dicht bij de schelf met lucifers speelde, is hoogstwaarschijn lijk de brand ontstaan. Omwonenden heb ben het vuur in den kiem gesmoord, zoo dat de brandspuit, welke was uitgerukt, geen dienst behoefde te doen. Niets was verzekerd. Concert Streefkerk. Begunstigd door fraai zo merweer gaf het fanfarecorps O.K.K. on der leiding van den heer A. de Vries, een concert in het boveneinde dezer gemeen te, „op Sluis". Een groote menigte woon de het ooncert bij. Eenige jongedames hadden zich belast inet den verkoop van bloempjes. Deze week zal in deze gemeente een collecte worden gehouden voor den Gewa- penden Dienst. Sliedrochtschs Oranjevereeniging. Sliedracht. Donderdagavond hield de Sliedrechtsche Oranjevereeniging een le denvergadering in café Schalk. Verschei dene leden hadden aan de uitnoodigmg gehoor gegeven. Aan de orde was o.a. de wijziging van het reglement. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd, werd het concept-reglement vastgesteld, zulks tegen het gevoelen van het bestuur in. Daarom trad het bestuur, met uitzon dering van den penningmeester, den heer De Rouwe ai. Zoo spoedig mogelijk zal weer een vergadering belegd worden, ten- WEER1ERIIIT. Naar waarneming in den morgen vast 22 Juni. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorig an dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind; half tot zwaar bewolkt oÉ betrokken; waarschijnlijk eenige regen o£ onweer; koeler, -1 1 Waterstand. Vreeswijk hoog water 9.25 nur, 1 60 Ml Schoonhoven hoog water 8.45 uur, 1.45 M. Keulen stand 2.69 M., val 0.10 M. Maaatrioh t2o Juni, 41.M., was 0.30 M« Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 72 graden Fahrenheit, Maandag 22 Juni: Op 7 23, onde# 10.15 Eerste Kwartier Vrijdag 2® Juni. einde de vereeniging weer aan leiders td helpen. De schoolstrijd. Waddinxveen. De Ned. Herr. School- vereemging heeft de beschikking gekregen over een lokaliteit aan de Jan Dorrekens- kade. Dit lokaal zal worden ingericht al» kinderbewaarplaats, waar de kinderen, dia in verband met den bestaanden school strijd thans verstoken zijn van .onderwijs* zullen worden bezig gehouden. De kinde ren, die van het dorp komen, zullen on der geleide den onbewaakten overweg aan den Kerkweg passeeren. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 22 Juni. Veemarkt. Aan voer in totaal 1770 stuks, waarvan 457| vette runderen, 313 vette kalveren, lOli schapen en lammeren, 655 varkens, nuchtere kalveren, 237 zuiglammeren. Prijzen per KjG.: Vette koeien le kwaL 56, 2e kwal. 50, 3e kwal. 3842; vette os sen ie kwaj,. 50, 2e kwal. 47, 3e kwal. 88-» 42; vette kalveren le kwal. 68, 2e kwal. 63„ 3e kwal. 3640; varkens (levend gewicht) le kwal 35, 2e kwal. 34. 3e kwal. 33* schapen le kwal. 40, 2e kwal. 38, 3e kw, 29; lammeren le kwal. 39, 2e kwal. 36, 3« kwal. 28. Prijzen per stuk: schapen le kwal. 20, 2e kwal. 16, 3e kwal. 12; lammeren la kwal. 18, 2e kwal. 14, 3e kwal. 10; zuig lammeren le kwal. 17, 2e kwal. 9. 3» kwal. 6. Vette koeien en ossen aanvoer lort, handel slecht, prijzen als vorige week, doch sterke neiging tot dalen; vette kal veren aanvoer ruim, handel slecht, prij zen le en 2e kwal lager; schapen en lam oren aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen onveranderd; varkens aanvoer iets minder, handel zeer kalm, prijzen als vo rige week; zuiglammeren aanvoer minder, handel matig, prijzen onveranderd. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM. 22 Juni. Aardappelen. Westlandsche drielingen 56 cent, idem klebie 33M cent, idem lange 7Tn cent, idem ronde 8—9 cent, Bevelanders f 1.40—175, Roode Red Star f 1.50—1.9a Met tamelijken aanvoer, kalme vraag. wx« i. SM volgende oogenhUk wees uit, dat hij zich vergiste, want er verschenen eeni ge onvriendelijke inboorlingen op het too- imI, 4. Mn DM, na onder den neus drukte, en de andere Boots probeerde in den grond te stampen. 4. Onze helden werden gevangen geno men en regeireoht in het palate voor den Sultan gebracht.. „Hoe gelukkig," mompel de deze. „Ik was juist door mijn voeder heen. Geef ze aan de huisdieren. maa| voomohte, Sfe tegelijk.* Broeiing. Waddinxveen. Volgens art. 152 der Al- remeene politieverordening moet van meer dan gewone broeiing in het op stapel staande of in bergen, stallen of andere gebouwen, geborgen hooi, veldgewas, steenkolen of andere «aken, de eigenaar of gebruiker of hij op wiens erf of werf de zaken zich bevinden, dadelijk kennis geven aan den burgemeester. Hiertoe is bovendien elkeen verplicht, die meer dan gewone broeiing ontdekt. j)0 jfpd Herv. Schoolvereemging beeft goedkeuring op haar statuten beko men Men kan nu verwachten dat spoedig een aanvrage zal worden ingediend voor een nieuwe school. Gymnastiekwedstrijden. Waddinxveen. De voorzitter van de gym- nastiek-vereenigmg T.O.O.S. kreeg heden bericht van de directie der Ned. Spoor wegen, dat toestemming wordt verleend om de gyitinaatiekwedstrijden van den Turnkring Gouda en Omstreken op 18 Juli te houden op het zandterrein naast het •tation alhier. Zevenhuizen. Rijks- en gemeente-veld wachter hebben deze week twee inwoners ran Rotterdam bekeurd, wegens het vis- •chen met schakels zonder acte en ver gunning. kan plaats vinden, een mededeeling van het uiteindelijk gevormde standpunt of van de verschillende raeeningen en stroo- mingpn aan de Geneefsche regeeringscon- ferentie, kHn slechts een deugdelijke rege ling ten goede komen. Op grond hiervan noodigen de ondertee kenaars verschillende organisaties uit te trachten de te Parijs te beleggen confe rentie bij te wonen, althans hun adhaesle aan het streven van de commissie, die dit congres heeft belegd, te betuigen. Mevrouw Mr. BakkerNort, Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 'a-Gravenhage; Mr. Jaap van Gelderen, Advocaat. Amsterdam, Mr. Th. J. Eskens, Advocaat, Am sterdam (v. Eeghenstraat 103). Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen toe stellen mededeelingm van oredes-voor bereid in g VREDESTENTOONSTELLING Onder leiding van den heer A. P. de Vries zullen van 15 tot en met 20 Juni de besturen van „Kerk en Vrede" en Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vre debond te Winterswijk een tentoonstelling over het Vredespaleis te 's-Gravenhage houden. Hiervoor is een zaaltje van de Jeugd- kerk, die welwillend door de Kerkvoogden beschikbaar was gesteld, ingericht. Men heeft voor deze tentoonsteling de beschikking gekregen over een belangrijke en uitgebreide collpctie foto's van de bouw van het Vredespaleis, welke oollectie zal worden afgestaan aan het a s. „Centraal (Vredes Bureau" te Den Haag. INTERNATIONALE ASYLRECHT- CONFERENTIE. Te Gonève zal 2 Juil a.s. worden belegd een regeeringaoonferentie van den Yoiken- bondsraad ter bespreking van den toestand van de Duitsche uitgewekenen. Een internationale commissie, waarin personen en vereenigingen zitting hebben, beeft zich gevormd ten einde le trachten tot een uitspraak van de openbare meening te geraken omtrent de problemen, die te deze aake bestaan, en van deze uitspraak kennis te geven aan de ovengenoemde Re- geeringsconferentie. opdat deze wete welke denkbeelden bestaan bij hen, wier belang stelling hen op dit terrein doet bewegen. Deze oommissie organiseert op 20 en 21 Juni te Parijs een internationale bijeen komst, en streeft er naar op deze bijeen komst aanwezig te doen zijn leidende per sonen uit politieke en maatschappelijke kringen der deelnemende landen, vertegen woordigers van cultureel», maatschappe lijke en politieke organisaties, geleerden, kunstenaars, rechters, advocaten, kortom allen, die ervaring hebben op of belang stelling koesteren voor het terrein van het asylrecht en de toestand en de rechten van de Duitsche uitgewekenen, en die ge acht kunnen worden bestaande gedachten of bepaalde stroomingen op dit gebied te vertegenwoordigen. In tal van landen hebben zich oomité's gevormd 'om de deelneming aan het Pa rijsche congres te organiseeren en een be paalde gedragslijn uit te stippelen. In Ne derland echter, dat door zijn aan Duitsch- larad grenzende ligging en door zijn eeuwen bestaande democratische vrijheden, zeer vel# uitgewekenen heeft opgenomen, en dat eertijds beroemd was om het vrije asyl, dat het steeds aan vluohtelingen en in andere landen verdrukten bood, is de te houden conferentie nog bijna niet be kend. De onderteekenaars van dit rondschrij ven meenen, dat ook een aantal Neder landers op dit congres aanwezig dient te zijn. Het groote aantal Duitsche uitgewe kenen, dat hier een toevlucht heeft gezocht kan ook hier problemen doen ontstaan, die om een oplossing vragen; zoowel de rechts- als de economische positie van de Duitsche vluchtelingen, hun vrouwen en hun kinderen, vragen om een regeling. Hoe zeer men misschien moge meenen, dat getracht wordt aan de ballingen zoo min mogelijk beperkingen in den weg te leggen, niemand zal wel ontkennen, dat cte vreemdeling in volslagen onzekerheid verkeert omtrent zijn rechtspositie en dat het fait, dat de Vreemdelingenwet van 1849 die regelen hieromtrent bevat, feitelijk niet wordt toegepast, tengevolge heeft, dat de uitgewekene rechteloos staat in een hem vreemd lana. Deze toestand en de overi ge daarmede in verband staande vraag stukken zijn een bespreking en een stelling- name ter dege waard. Een internationale NED. HERV. KERK. Drietal te Delft: Ds. S. van Dorp te 's-Gravenhage, Ds. J J. Timmer te Er- melo, en De. J. G. Woelderink te Ouder kerk a d. lJssel. EERSTE STEEN VOOR KERKGEBOUW OER GEREF. GEMEENTE. Gouda. Op een terrein aan den Spoor- laan. op de plaats, waarlangs over eeni- gen tijd de nieuwe straat, die het station met het centrum der stad zal verbinden, wordt aangelegd, gaat dit jaar een kerk gebouw verrijzen van^ de Geref. Gemeente, die tot nu toe haar samenkomsten houdt in het z.g. „Oranje-zaaltje" aan de Turf markt. Zaterdagmiddag is onder zeer groote belangstelling, de eerste steen gelegd door den plaatselijken predikant, Ds. A. de Blois, die naar aanleiding van Openbaring 21 8 een passend® toespraak heeft ge houden. Gelijk in het leven van den mensch zoo sprak de predikant wisselen ook in het leven der gemeente lief en leed, licht en donker en vreugde en droefenis elkan der gestadig af. Ook deze gemeente zijn de moeilijkheden niet gespaard gebleven, maar door Gods genade is zij vooruit ge gaan. Spr. dankte de leden en vrienden van zijn gemeente, die den bouw van de ze kerk financieel mogelijk hebben ge maakt en sprak de hoop uit, dat de belang stelling in dit gebouw steeds groot zal zijn. Na afloop der plechtigheid hebben de aanwezigen eenige verzen van Psalm 27 gezongen, waarmee de bijeenkomst beslo ten werd. Het kerkgebouw zal begin December van dit jaar officieel in gebruik worden ge no nten. RMUwijk. Openbare raadsvergadering van 8 Juni. Aanwezig alle leden* De voorzitter, burgemeester L. J. I.u- casse, opent de vergadering. De notulen worden daarna vastgesteld. De heer v. 4. HOORN zou gaarne zien dat aan de notulen alsnog werd toege voegd, dat in de vorige vergadering de heer Van Wingerden den naam genoemd heeft van een gemeente-ambtenaar te Gouda, van wie hij inlichtingen had ge had over Reeuwijksche werkloozen, die in Gouda zouden werken en waarbij de voor zitter niet begreep dat, indien zulks zeker was, men Reeuwijk hieromtrent niet inge licht had. De Raad gaat met deze aanvulling ae- coord. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd is de veror- deningpop het heffen van een belasting op tooneeluitvoeringen en vermakelijkheden enz. In een schrijven gaat mej. wed. C. Ver meulen er met mede aecoord, dat de sloot voor haar woning op het dorp wordt gedempt. De polder, Oukoop en Negen viertel deelt mede, dat hij geen bijdrage zal geven in de kosten voor het dempen van de gaten in den Blindeweg. Gevraagd wordt nog of naar aanleiding van het schrijven van mej. de wed. C. Vermeulen het dempen van (le sloot op het dorp thans geen doorgaug zal vinden Het blijkt dat ook het bestuur van de R.K. Keik niets voor demping voelt. Weth. V A N L E E U W E N zegt dat bij eventueels demping het R.K. kerkbe stuur verlangen zal dat dan een ijzeren hek op een beheide betonnen fundeering geplaatst wordt. Voor de vacature van hoofd van school A op het dorp hebben zich zeven sollici tanten aangemeld. B. en W. hebben het volgende drietal opgemaakt: 1. de heer C L. Hack te Ouderkerk a.d. IJssel; 2. de heer Meijer te Ooltgensplaat; 3. de heer Goedegebuure te Willige-Langerak. De heer SGHOUTEN zegt zich niet met deze voordracht te kunnen vereenigen daar de wachtgelders hunkeren naar een betrekkin? en daarmede is hier niet vol doende rekening gehouden. De VOORZITTER *egt dat de voordracht van B. en W. samengesteld is in overleg met den Inspecteur bij het On derwijs te Gouda. li few bag Bacfc Htbsjjil U ,k Goedegebtmre 2 stommen, soodat «eratge- noemde per 15 Aug. is benoemd. Voor de functie van werkloozencontro- leur hebben zich 46 sollicitanten aange meld, van wie er door B en W. 4 in al- phabetische volgorde op de lijst van aan beveling zijn geplaatst. De heer Van Wingerden spreekt zijn leedwezen er over uit dat B. en W. bij de aanbeveling aan den Raad, den sollici tant, den heer W. van Doom, niet hebben opgenomen. Deze persoon heeft toch die betrekking al eens eerder gehad en B. en W. hebben bij zijn ontslag gemeld dat hij zijn taak goed had vervuld. Na drie stem mingen verkreeg de heet C. J. van Hars kamp 7 stemmen, zopdat hij gekozen is. Het salaris is bepaald pp 18 per week. Indien Ged. Staten ci^-gD.^pi^ron en het rijk de helft betaalt, kan, d»'c ontroleur worden aangesteld. Den laatsten tijd zijn herhaaldelijk klachten ingekomen over de verontreini ging van slooten, het wegwerpen van oud- ïjzer, enz. B. en W. stellen nu voor een wijziging van de politieverordening, ten einde deze verontreiniging tegen te gaan. Dit voorstel wordt met alg. st. aange nomen.. De heer VAN WINGERDEN merkt nog op, dat aan den Weth. Vente- weg rioleering de^ eenige oplossing van dit vraagstuk is. De heer VAN ROON zegt, dat indien aan den Weth. Venfeweg genoteerd wordt ook andere wijken in de gemeente in aan merking komen. De VOORZITTER: Voor rioleering van den Weth. Venteweg is al eens een plan gemaakt. Het kost echter te veel. De bewoners zullen er wel niets voor voelen om de belasting te betalen, welke de kos ten van rioleering zal moeten dekken. Er worden thans onderhandelingen gevoerd met de gemeente Gouda om het water in de slooten langs den Weth. Venteweg ge kegeld te ververschen. Indien dit mogelijk i6, verwacht spr. een groote verbetering. De Polder Sluipwijk heeft besloten om gpdurende 20 jaren een bedrag van f 175 bij te dragen in de kosten van het dempin van de gaten in den Blindeweg ter vervanging van de noodbruggetjes. De gemeente Hekendorp geeft tot wederopzegging een bijdrage van f 25 per jaar. B. en Wvragen nu mach tiging om tot uitvoering van het werk over te gaan volgens het plan dat door Ged. Staten is goedgekeurd. De kosten worden geraamd op f 28000, waarbij zijn inbegrepen de kosten van een brug. Hier in zit een bedrag van f 13.500 aan arbeids loon, waarin het Werkfonds 90 pGt. zal bijdragen. De heer VIS wil geen brug aanbrengen dit zal een besparing geven van f 2500 en tevens zou voldaajv^worden aan de voor waarden van den pólder Gravekoop. De heer SCHOUTEN zegt dat als men over het dempen van de gaten in den Blindeweg spreekt of leest, hij denkt aan de besprekingen van den Volkenbond. Van de Commissie van Achttien ging men naar de Commissie van Dertien en omge keerd, maar in dien tijd werd Abessinië onder den voet gelooptn. Spr. hoopt dat aan deze lijdensgeschie denis nu een einde komt. Hij maakt B. en W. geenerlei verwijt, integendeel dit colle ge heeft met veel moeilijkheden te kam pen gehad. Spr. hoopt dat mede in het belang van de werkloosheid spoedig met de uitvoering van het werk zal worden begonnen. Met alg. st. wordt besloten tot uitvoe ring van het plan over te gaan aan de hand van het goedgekeurde rapport. De heer BALLERING acht het be ter om met de uitvoering te wachten lot het najaar, daar dan de kleiprijs lager is. Weth. HAGEN keurt de houding van de gemeente Hekendo,rp af, daar deze ge meente. welke zooveel belang heeft bij de uilvoering, maar zeer weinig bijdraagt in de kosten. De vereen, tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel heeft een verzoek ingediend tot afkoop van de gebruiksvergoeding van bet gebouw en 't terrein van deze school, n.l. voor 80 van de geschatte w&arde ad. f 19.900. De gemeente betaalt thans van dit bedrag jaarlijks een rente van f 6214. B. en W deelpn mede dat voor afkoop geleend kan worden beneden de 5 rente. Afkoop beteekent voor de gemeente een voordeel en B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan. Hoewel dit wel mogelijk is. zal de R.K. School;een dergelijk verzoek niet doen. Voor R -K. School zal dus jaarlijks de vastgestelde rente moeten worden be taald. De heer VIS vraagt waarom de Qhr. school deze aanbieding wel doet en de R.K. school niet. Spr. meent dat het vol gende jaar een hertaxatie zal plaats heb ben eji, wil daarom nu niet tot afkoop ovfrgédn. De gemeente kan niet aan het leen en blijven. Weth. VAN LEEUWEN, die lid van hefc*R K. Schoolbestuur is, zegt dat de R.K. school geen afkoop zal aanvragen daar er voor de school dan financieele moeilijkheden zouden ontstaan. De leenin- gqn zijn verwant met andere eigendommen en bij overname zoa voor d* school een bedrag van f 700 ongedekt blijven. De aanvrage van de Chr school beteekent voor de gemeente een voordeel en daar om is spreker er voor. is van d« Chr. School, licht bet verzoek tot overname toe en zegt, dat overname verplichtend is; het levert voor de gemeen te jaarlijks een voordeel van f 300 op. Per 1 Januari was de rente reeds terug gebracht op 5 pCt. Hot voorstel van B. en W. wordt hier na met 8 tegen 2 stemmen aangenomen De heeren Vis en v. d. Heuvel stemmen tegen, terwijl wethouder Hagen zich als penningmeester buiten stemming houdt. In verband met het raadsbesluit om ambtenaren op 65-jarigen leeftijd uit hun functie te ontslaan en op pensioen te stellen, wenschen Ged. Staten het ambte naren-reglement aldus gewijzigd te zien. Hiertoe wordt met alg. st. besloten. Ged. Staten hebben de Oemeente-begrooilng 1936 teruggezonden, waarbij belangrijke wijzi gingen worden verzocht. Ged. Staten willen de geraamde winst over 1936 ad f 2400 van het Waterleiding bedrijf ten volle op de gemeente-begrooting brengen; voorts willen ze verlaging van het salaris van den congierge-gemeentebo- de; vermindering van de subsidie aan het Groene Kruis, en het presentiegeld der raadsleden verlagen van f 2.50 op f 2; vermindering van de subsidie aan de bur gerwacht en van de poot drukwerk met f 400. Weth. HAGEN, die voorzitter van de Waterleidingcommissie ie, zegt, dat hij het waterleidingbedrijf nog een declaratie van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening is ingekomen; de geraamde winst zal dan vermoedelijk lager zijn, dan aan vankelijk was geraamd. De heer SGHOUTEN kan ook met de desbetreffende wijziging niet aoooord gaan. Het is thans in 't geheel niet zeker, dat de winst van het waterleidingbedrijf f 2400 zal bedragen. De heer v. d. HOORN zegt, dat de helft van de winst ad f 1200 op de begroo ting is gebracht. Spr. maant tot voorzich tigheid, gezien de uitbreidingen der water leiding. Met de verlaging van de presentiegelden kan geen enkel raadslid zich vereenigen, temeer nog, daar voor bijwoning van de commissievergaderingen ook niets wordt -vergoed. Men is van oordeel, dat het pre sentiegeld toch al op een minimum is vastgesteld. Deze aanwijzing wordt dus ook van de hand gewezen. Wat betreft de verlaging van den poet drukwerk, zegt de VOORZITTER, dat zich dan het geval zal voordoen, dat men opeens geen drukwerk meer heeft en de administratie gedeeltelijk niet uitgevoerd zal kunnen worden. Ook deze aanwijzing wordt afgeweeeo. Hetzelfde lot ondergaat de aanwijzing tot verlaging van het salaris van den con- cierge-gemeentebode. De heer VAN ROON vindt de hou ding van Ged. Staten dubbelzinnig, daar deze ambtenaar verleden jaar reeds een groot deel van zijn loon heeft moeten missen. Spr kan er na niet verder op in gaan. De heer SGHOUTEN kan de woor den van den heer Van Roon ten volle on derschrijven. Wrat betreft de verlaging van den post burgerwacht, stelt de heer SGHOUTEN voor, de geheele post te schrappen. De heer VANROON is een tegenover gestelde meening toegedaan en wil de post in zijn geheel handhaven. Weth. VAN LEEUWEN *m d«k post wel willen verhoogen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt besloten de post te handhaven. De heeren Schouten en Groenendijk stemmen tegen. Ged. Staten willen den poet subsidie Groene Kruis van f 1000 op f-800 bren gen. Medegedeeld zal worden, dat in de subsidie een lied rag van f 300 is begrepen voor het pensioen van de wijkverpleegster. Besloten wordt de post te handhaven. Ged. Staten verzoeken voorts maatrege len te nemen ter ondervanging van het nadeelig saldo van het eleetrioiteitsbedrijf. De heer OLIEMAN zegt, dat dit kan indien Ged. Staten er genoegen mee ne men. dat 1/4 pCt. minder wordt afgeschre ven. Volgens spr. kan dit, daar het lei dingnet zeer goed is. Weth. VAN LEEUWEN zegt, dat invoering van een vastreohttarief zeer moeilijk is. In samenwerking met het Verificatie-bureau zal getracht worden een aannemelijk vastrecht-tarief vast te stellen. Er is echter volgens spr. bij het G E.B. een lichtpunt. De opbrengst in Maart van dit jaar was f 123 hooger dan in deze maand van het vorige jaar. De caféhouders in deze gemeente hebben een adres gericht inzake verlaging van de biljartbelasting...B. en W. deelen me de, dat Ged. Staten hebben medegedeeld, dat het in verband met de Gemeentewet niet mogelijk is, de belastbare huurwaar de voor koffiehuizen e.a. te verlagen en daarnaast de geldende afwijking van het wettelijk tarief voor den grondslag biljar ten te handhaven. De caféhouders werden voor de keu» gesteld en deelden op ver zoek van B. en Wa mede prije te stellen op verlaging der huurwaarde. Hiertoe besloot de raad. Gelijktijdig werd besloten tot intrekking van het bestaande besluit, waarhij werd afgeweken van het wettelijk tarief voor den. grondslag biljarten. Inwilliging yan het verzoek der caféhouders kan, gelet op bovenvermeld schrijven van Ged Staten, niet geschieden, of het besluit tot verla ging der hnurwaarde zou weer moeten thans dan ook met alg. st. van de hanü> gewezen. De heer P. d. Heijden Jzn. alhier, heeft eenige winkelramen in zijn woning laten ^eranderen. Hiervoor was een bouw vergunning verleend en de aanvrager had f 1.50 leges moeten betalen. Adressant verzoekt terugbetaling van dit bedrag. De raad is van meening dat voor zulk# kleine wijzigingen of verbouwingen geen tegeskosten geheven moesten worden. Op voorstel van den heer VAN ROON wordt besloten om voor vernieuwingen at verbouwingen tot een majehnum bedrag van f 100 geen legeskosten te heffen. De bewoners van den Middenweg in d# afd. Tempel hebbfn een verzoek gericht' om ook aldaar waterleiding aan te legguaj Medegedeeld wordt dat het verzoek is doorgezonden aan de waterleidingcommis sie om hierover advies uit te brengen. Besloten wordt het verzoek daarom nog aan te houden. De eigenaar van Elfhoeven, de heer G. van Baren, heeft verzocht om van de ge meente te koopen een strook water ten Zuiden en Westen van den Springtoren in het zwembad, tegen een prijs van i cent per M2. Algemeen vindt men den geboden prijs te laag en is men tegen verkoop. Wel kan de hèer Van Baren een strook water pach ten. B en W. zullen deze aangelegenheid, met den heer Van Baren bespreken. Rondvraag. De heer v. WINGERDEN verzoekt bestrating van eht gedeelte weg bij de fa*-' briek van de firma van Erk en spoedige behandeliag van het uitbreidingsplan. Voorts had hij vernomen, dat er op Elfhoeven weer gedanst werd. De VOORZITTER zegt, dat met den polder Willens onderhandelingen wor den gevoerd om het desbetreffende ge deelte weg te doen teren; voor de uitvoe ring van het uitbreidingplan aal geen uit stel worden verleend; het ie spr. niet be kend dat er op het terras van Elfhoeven wordt gedanst Wel wordt er gedanst in het theehuis. De heer SGHOUTEN vraagt of er al antwoord is ingekomen van den minis ter inzake den bouw van goedkoope wo ningen. Spr. verzoekt voorts om de weg in de afdeeling Sluipwijk te doen twen. De VOORZITTER zegt, dat het raadsbesluit inzake het bouwen van goed koope woningen is doorgezonden naar het Bureau voor Volkshuisvesting. Spr. meent dat daar bij de behandeling van deze aan gelegenheid al vorderingen gemaakt zijn. Weth. HAGEN zegt, dat het bestuur van den polder Reeuwijk binnenkort ver gadert, waarbij een plan behandeld zal worden om alle wegen van dezen polder te doen teren. De heer GROENENDIJK vraagt of van den eigenaar van Elfhoeven al een beslissing is ingekomen op het verzoek, om de schoolkinderen 's Zaterdags gratte op Elfhoeven te laten zwemmen. De VOORZITTER zegt, dat d« heer Van Baren in het verzoek heeft toe gestemd. De heer VIS vraagt of de beer Nobel vergunning heeft gevraagd voor het in werking stellen van een bakkersoven. Spr. zegt dat omwonenden klagen over het root en de rook die van deze oven komen* De VOORZITTER zegt, dat geen vergunning was aangevraagd. Tegen den heer Nobel zijn twee bekeuringen opge maakt. De heer VIS bespreekt de noodlijden de middenstand en verzoekt maatregelen daaromtrent te nemen. De VOORZITTER zegt, dat de reeds genomen maatregelen voor de ge meente Reeuwijk geen waarde hebben. Spri adviseert om de noodlijdende mid denstanders maar eens te laten adressee- ren. Misschien kan er iets gedaan wor den. De heer VAN ROON vraagt of al iets bekend is omtrent het proces van de stukgereden brug in de afd. Middelburg. De VOORZITTER antwoordt, dat thans een vergoeding van 60 pCt van het gedeclareerde schadebedrag is geboden. Hierna sluiting, NED. HERV. KERK. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Evangelisatie. Noorderdtraat. Donderdag 25 Juni, 'a av. 7.15 uur, ds heer Spreeuwenberg, van Rotterdam. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 24 Juni, 's avonds 7 uur, de heer J. H. Boogaard. OUD GEREF. GEM. AMEIDE. -Zaal van Diepenhorst. Dins dag 23 Juni, 's avonds 7.90 uuf, de heer E. van Wijnen, van Oldenbroek. VRIJE GEREF. GEM. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer. Woens dag 24 Juni. 's avonds 7 uur, Ds. van IJsselmonde. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Woensdag 24 Juni, 's avonds 8 uur, Openlucht samenkomst bij het spoor. Leider de heer Pieters. SLIEDRECHT. Dinsdag 23 Juni, 's stK 6.307.30 uur, Openlucht samenkomst op het Dr. Langeveldplein. Leider de heer Pieters. Gebouw Maranatha. Dinsdag 23 JunL 's avonds 8 uur, Onderlinge Sa

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2