J! i SCH00NH0VEN5CHE COURANT f Buitenland iren 11 eden ragen i een idler Toonbank^ Kanonnen, kaas en kool. --- GENEVE EN ABESSINIE. Gemengd Nieuws. ACHT BLADCIjüEN. No. WW- MAANDAG 29 JUNI 1956 63e JAARGANG IUNI 1936 van K. punt de be- °p 39.00 28.00 32.50 27 50 18.00 0.75 ratiebij Kamer hebben zich in Vrijdagmiddag hefli- in den eigen- l Transjor- ■weging zou eens IE DAG jren- ntels “FER lage chte pakt a home met JOH. Au choonJw**. «ttbeciW «k. mea advertentl** 2c hands goederen ren xakco ca om* «t minder dan 10 n goeden staal BEN. Brieven* m hst Bureau 31ad. Mooi gebruinde Huid gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AM1LDA zonnebruincrème. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Aardbeien at dop f 8i er 100 K.G.; O, 2e soort -1.60, groene -4.20. 2e flrt. .30 per 10Ö ar 100 krop; bos. Veilingbe- Hoornsche en 67 ct., L.G. Meiker» 1 ct. He kw. irdbeien 814 911 ct. pel mag niet beschouwd van den strijd, noch en f 910; ren (blauw) sen f 226; !239, alles ).60—18 per bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBA.NK te Schiedam, 1 Gulden bij verhea (L Gulden bij verliet van eeo IVV van een duim. vu anderen vinger. ABONNE’S, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor nAAA Gulden bij levenslange AAA Gulden bij Qflfl Gulden bij verlies Qflfl Gulden bij verlies ZvUv ongeschiktheid. vUv overlijden. «3VU van hand ot voet, £vU van een oog. Toen, in 1918 de vreeselijkste aller oor logen eindelijk ophield, was er by alle menschen slechts één verlangen en één hoop: nooit meer zoo iets afschuwelijks. De geheele wereld vatte dat verlangen sa men in de uitdrukking, dat een vrede ge sloten moest worden, welke niet de kiem van een nieuwe oorlog in zich zou hebben. De staatslieden en diplomaten glimlach ten eens flauwtjes om dat verlangen, om die bede naar vrede en begonnen hun gelief de intrigues uit te spelen, met het resul taat dat een vrede tot stand kwam, die tot een feller en zwaarder bewapening voerde dan voor 1914. Dat gaat reeds bijna 2Q jaar zoo voort. Er zijn millioenen werkloozen en alle fa brieken kwijnen, maar in de wapenfabrie ken wordt dag en nacht met dubbele ploe gen gearbeid. Daar is geen slapte, daar worden dividenden uitgekeerd van booger waarde dan die der aandeelén. Ons land neemt deel aan de bewape ning. We hebben onlangs een aantal tank wagens aangeschaft en zullen nu overgaan tot aankoop van geschut om zulke wagens stuk te schieten. Aangezien Nederland geen fabrieken heeft waar zulk oorlogstuig gemaakt wordt, moeten we ons tot het bui tenland wenden en nu zijn de wapenfa brikanten niet zoo eenkennig, dat zij niet bereid zijn hun producten te leveren aan andere landen. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk dat met de wapenen en de tanks, welke zij aan andere landen verkoopen, de zonen van hun eigen land gedood wor den, maar dat behoort niet tot hun on derneming en. valt buiten hun bemoeiing. Er zijn twee concurrenten, die ons hun tankgeschut aanbieden: Duitschland en Oostenrijk en met hun kanonnen worden nu proeven genomen om te onderzoeken of de Duitsche kanonnen het best in staat zullen zijn om bij oorlog de Duitsche tanks aan flarden te schieten of dat het Oosten- rijksche tankgeschut daartoe beter kan worden aangewend. Dat is echter niet eenige eisch welke ge steld wordt, er komt nog iets bij dat met de kwaliteit van de kanonnen niets te ma ken heeft en dat zelfs geheel en al buiten elk oorlogsvraagstuk staat. rijgbaar Kersen oomgaard ;raaf te n. reductie, nd, n., Ameïde. IP, Leghorn en ren, 8 weken >tuk. Langerak 53. Advertentifen: 1-6 regels f 1.80 eike regel meer f 0.20: derde plaatsing haiven prjjs. - Adver- lentién worden gratis ge- p nutst in „De Gore urnen BESPREKING VAN *T CON FLICT UITGESTELD. De Volkenbondsraad is gisteren in een kort© zitting bijeen geweest, welke het be langrijke besluit heeft opgeleverd, dat het Italiaansch-Abessinische qonflict eerst door den raad zal worden behandeld, nadat de algemeene vergadering van den Volken bond zich er de volgende week mede zal hebben bezig gehouden. Italië liet zich in deze vergadering verontschuldigen, omdat dit land den fettelijken toestand voor zich niet veranderd acht. Graaf Ciano hoopte echter in den brief, welken hij daarover aan den voorzitter, Eden, heeft doen toe komen, dat zijn regeering weer spoedig haar samenwerking met den Volkenbond zal kunnen hervatten, wanneer de tegen woordige kwestie zal zijn opgehelderd. In deze geheime raadsvergadering is •lechts weinig over de Abessinische kwes tie gezegd, wat meer over de hervorming ▼an den Volkenbond. De vertegenwoordi gers van Chili en Portugal waren van oor deel, dat een verzwakking van de Volken- bondsverplichtingen voor de leden ge- wenscht is en dat komende oorlogen ge- loc&liseerd moeten worden. Daartegen over verkondigden de afgevaardigden van Frankrijk, Sovjet-Rusland, Roemenië (te vens namens de Kleine Entente) en van Turkije, dat in het belang van de collec tieve veiligheid en van den vrede, een versterking van den Volkenbond noodig ip. Op voorste! van Eden werd besloten de verdere beraadslaging ©ver de Volken- bondshervorming uit te stellen tot na de bijeenkomst van de Assemblee. De kleine re, zoogen. „neutrale” staten, waartoe ook ons land behoort, hebben zich reeds uit gesproken voor de versterking van het handvest van den Volkenbond. Ten aanzien van de vraag, of de ver overing van Abessinië al dan niet moet worden erkend, zijn zij het nog niet epns kunnen worden. Dit schijnt samen te han gen met de door Argentinië aan te nemen honctag. Woi hebben zuj met den perma- ZIJN VADER GESTOKEN, Om zijn mosder ta bMCherm». Zaterdagnacht onsslond twist bij de fa milie S aan den Stadion weg ta AmMer- dam. De 17-jange zoon, die vroatde dai zijn vader zijn moeder letsel zou toebren gen, was op dezélfde verdieping gaan «In pen waar zijn ouders vertoefden, om zijn moeder zoo noodig te beschermen. Toen de ruzie een ernstige wending nam, greep de vrouw in haar angst een broodzaag en stelde zich in verdedigende houding tegen over haar man. De zoon, die qp het ru moer kwam toesnellen, zag zijn moeder in dien toestand, hij greep een kampeermes en viel op zijn vader aan en bracht hem eenige diepe steken in borst en rug toe. Hevig bloedend zeeg de man ineen. Daar op holde de dader de straat op, waar hij gearresteerd werd. I>e jongen toonde veel berouw. Hij was nog nimmer met de po litie in aanraking geweest en stond als zeer oppassend bekend. Het slachtoffer is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zoo danig. dat hij niet verhoord kan worden. Er bestaat geen direct levensgevaar. TRAMTREINEN OP ELKAAR GEREDEN. Twaalf gewonden. Zondagmiddag zijn te Amsterdam twee stoomtrams op elkaar gereden, doordat de eene, die in de richting van het Weesper- poortstation reed, eenige minuten te laai was vertrokken. De andere tram, die vaa het Weesperpoortstation vertrekt, ont moette de uit het Gooi komende tram op het enkele spoor. De tramgeleider vaa laatstgenoemde tram, die de boodschap had gekregen bij de laatste kruising te stoppen, vergat de waarschuwing door ta geven aan den bestuurder. Eerst toen de twee treinen op elkaar toereden bemerkte hij zijn verzuim, maar toen was het reeds te laat. Hoewel van beide zijden uit alle macht geremd werd, was een botsing niet te voorkomen. Met een geweldigen slag botsten de treinen op elkaar. Er ontstond een paniek onder de inzittenden, die over en door el kaar op den vloer van de wagons waren geworpen. In de eerste oogenblikken, toen een ont zettend gegil en gekerm uit de zwaar ge havende wagens opsteeg, deed het onge luk aan een groote treinramp denken. De passagiers renden de wagens uit en lie pen schreeuwend heen en weer. Twaalf passagiers zijn bij het ongektk min of meer ernstig gewond. Geen hunner behoefde echter in het ziekenhuis te wor den opgenomen. De slachtoffers konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De treinen liepen veel schade op. ZELFGEMAAKTE MARGARINE. Café- en restauranthouders bekeurd. De Centrale Gnsiscontroledienst heeft tegen een aantal café- en restauranthou ders in Noord-Brabant proces-verbaal op gemaakt wegens het voorhanden hebben van zelfgemaakte margarine of irengsela van boter. Deze bekeuringen ajn het gevolg van een order van de Nederlandsche ZuiveL cemrale, welke paal en perk wenscht te stellen aan het steede toenemende eigen handig frabiceeren van margarine en bo- termengsels, dat een ernstige benadeeling vormt voor bet Crisir-Zuivelfonds. Echter zijn de geverbaliseerde café- en restauranthouders van oordeel, dat het mengen van spijsvetten en slaolie, waarop de daarvoor verschuldigde crisisheffing betaald is, met slagroom, karnemelk enz., in eigen keuken en voor eigen gebruik in eigen inrichting, niet strafbaar is Zij wil len dan ook een uitspraak in hoogste ia- eihnHen, NIMLAO VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. Tel-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L BELANGRIJKE VERKLARING VAN DEN NEGUS. Ras Nassiboe heeft in opdracht van den Negus een verklaring aan den Vol kenbond doen toekomen, waarin de negus zegt, dat minder dan de helft van het grondgebied van Abessinië op dit oogen- blik.door de Italiaansche troepen bezet is en dat zelfs dit gedeelte zich nog niet in hun bezit bevindt, daar slechts hier en daar vijandelijke troepen gekampeerd zijn. De Abessinische troepen hebben hun ver zet voorloopig moeten staken wegens ge brek aan wapenen en munitie, doch deze De Hollanders zijn kooplui en als zij van een of ander land voor een groot be drag vuurmonden koopen, denken zij: „Voor wat hoort wat, als wij jullie zoon mooie order geven, dienen jullie ook wat bij ons te koopen.” Daarom wordt bij deze transactie niet uitsluitend gelet op de kwa liteit van het geschut, doch ook op de beste klandizie. In meer officieels taal heet dat: „Het is niet geheel onmogelijk dat niet slechts de militaire merites van het aau te schaffen anti-tankgeschut bij den aan koop een rol zullen spelen, doch dat ook de economische betrekkingen tusschen Ne derland en het land van levering van in vloed zullen zijn, in dier voege, dat wan- neer de prestaties van de beide het meest in aanmerking komende geschuttypes niet al te veel uit elkaar loopen, de leverantie in dat land zal worden geplaatst, hetwelk daarvoor met het oog op onze handels- balans het meest in de termen valt.” In de gewone omgangstaal omgezet be- teekent dit dus: we zullen er niet zoo nauw op letten welke kanonnen de beste zijn, maar meer, welke der beide landen bij ons het meest zal koopen. Als het Oostenrijksche geschut een tikje scheef schiet, maar dat land neemt meer kaas, dan nemen we de scheefschietende kanon nen. Wanneer het Duitsche kanon de tanks slechts een deuk toebrengt en zoo'n wagen niet in stukken schiet, dan zullen we dat kanon koopen als Duitschland meer kool van ons koopt dan Oostenrijk. Het zou bijna aardig zijn als ’t niet zoo droevig was. Er is veel droevigs in. Ten eerste dat wij ons moeten bewapenen en dat ons met moeite saamgebrachte belas tinggelden worden uitgegeven aan ver- nielings- en moordmachines; ten tweede dat een land kanonnen levert, waarmede lator zijn eigen soldaten’ gedood zullen worden: ten derde, dat we zulke slechte kooplui zijn geworden om bij het koopen van een artikel, waarbij kwaliteit eerste eisch is en dat vele jaren dienst moet doen, genoegen te nemen met een. mindere hoedanigheid, in ruil voor leveringen door ong gedurende een jaar. DE NEGUS NAAR ABESSINIE? Volgens een bericht aan de United Press uit Genève, zou de Negus voorne mens zijn om naar -Abessinië terug te keeren, en er den tegenstand in het Weste lijk, nog niet door de Italianen bezette deel van zijn rijk opnieuw te organisee- ren. De keizer zal de reis naar zijn land, naar verklaard wordt, onmiddellijk na de huidige bijeenkomst van den Volkenbond ondernemen. Tevens wondt in kringen, die in nau we relatie met Haile Selassie staan, ver zekerd, dat de Negus voornemens zou zijn in persoon voor de Assemblee te verschij nen, teneinde de zaak van Abessinië te be pleiten. ROOSEVELT DEMOCRATISCH CANDIDAAT. President Roosevelt is door de demo cratische conventie te Philadelphia bij ac clamatie aanvaard als candidaat voor het presidentschap der Vereen. Staten. Tevo ren was zijn candidatuur in zestig rede- voeringen verdedigd. De conventie heeft voorts Garner aan gewezen als candidaat voor het vice-pre- aidentschap. Ook deze benoeming ge schiedde bij acclamatie. Garner is ook thans vice-president der Vereenigde Sta ten. nenten gedelegeerde van Argentinië uit voerige besprekingen gevoerd, maar deze schijnen te weinig resultaat voor een door hen aan te nemen houding te hebben op- gelpverd, zoodat zij maar zullen wachten totdat Campilo het Argentijnsche stand punt en het doel der bijeenroeping van de Assemblée in het openhaar heeft uiteen gezet. ENGELAND EN FRANKRIJK WORDEN ’T EENS. In Genève zijn de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk aan een diner bij elkaar gekomeq en daarbij zijn ze 't eens geworden over hun houding in den Volkenbond ten opzichte van de verovering van Abessinië. Die verovering van Abessinië zal niet erkend worden, maar er zal verder niet worden aangedrongen op een scherpe re solutie over Italië® optreden in Oost-Afri- ka. Op grond van mededeelingen der Ita- haansche regeering is namelijk gebleken, dat Rome bereid is, zijn plaats in de in ternationale samenwerking te hernemen, zoodra de sancties opgeheven zijn, zonder dat de Italiaansche regeering verder aan stoot zal nemen aan de al dan niet erken ning van de verovering van van Abessi nië en de keizer-proclamatie van Victor- Emanuel. Als bewijs hiervoor heeft Italië zich,op zekere voorwaarden bereid verklaard, toe te treden tot de besprekingen over dp een zijdige schending van het verdrag van Lo carno door Duitschland en het te Londen opgestelde communiqué (waarin o.a. op niet-versterking der voormalige gedemili tariseerde zone aangedrongen werd) te on- derteekenen. Toen de socialist Brunfa^t er op wees, de de Hexistische leider Degrelle van een der tribunes uit door middel van hand bewegingen bevelen bleek te geven aan de Rexistische afgevaardigden, stegen ook aan het adres van Degrelle luide kreten van verontwaardiging op. Tenslotte ver klaarde Hertoge, nadat de voorzitter hem tot de orde had geroepen, dat, indien de regeering zich bedoeld achtte door zijn wóórden, hij die wel wilde intrekken. Nieuw rumoer. Na een korte pauze werd het debat her vat en de ruzie eveneens, want de liberale minister van justitie zei. dat de Rexisti sche krant „Le pays réel” hem voor vei- dorven had gescholden en Sindic had de ze belepdiging herhaald. Een paar maal vroeg Bovesse: „Ben ik een verdorvenp?" en tenslotte antwoordde de Rexist Sindic: „Ja”. Weer een onbeschrijfelijk tumult. De voorzitter verzocht Sindic het beleedigend woord m te trekken en toen deze weiger de, werd hij verzocht de zaal te verlaten Twee leden van het kamer personeel leid den hem naar buiten. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25 p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer. I NICARAGUA UIT DEN VOLKENBOND. Regeering geeft geen reden o* Nicaragua is uit den Volkenbond ge treden. De regeering heeft geen enkele verklaring gegeven over de redenen van haar uittreding uit den Bond Nicaragua maakte sedert 3 November 1925 deel uit van den Volkenbond. PALESTINA ERNSTIG BEDREIGD. Legermacht van 60.000 Bedoeïnen voor den Jordagn. Palestina wordt sedert eenige dagen door een nieuw, ernstig gevaar bedreigd. De Arabische opstandige, beweging, die tot dusver tot Palestina beperkt is geble ven, breidt zich uit over Tranjordanië Van oogenblik tot oogenbhk zouden 60.000 Bedoeïnen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand der Arabie ren in het Heilige Land te steunen. Op een vergadering van 200 Sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou beslo ten zijn, den Britschen hoogen commissa ris mede te deelen, dat de opstand in Transjordanië openlijk zal worden uitge roepen, indien de Arabieren n.et binnen tipn dagen voldoening zouden krijgen. Daar in Transjordanië bet dragen van een geweer of revolver en het n voeren van munitie anders dan in Palestina geoorloofd zijn, zouden de Engelschen een waren oorlog voeren indien. m danië zich bij de opstandige bei aansluiten. Engeland op alles voorbereid. On het ministerie van koloniën te Lon den volgt men niet ongerustheid den toe stand in Transjordanië. Men deelt te Ton nen mede, dat Engeland op alles is voor bereid. Want het is de vraag of Emir Abdoellah de opstandige Bedoeïnen in toom zal kunnen houden. STEEDS INCIDENTEN IN PALESTINA Trein ontspoord. Vrijdagmorgen is een personentrein waarin zich gelukkig slechts een klein aantal militairen bevond, op het traject Haifa-Lydda ontspoord. De machinist en een soldaat werden onder de locomotief begraven en kwamen om het leven Twee andere soldaten werden zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 2 rails waren losgeschroefd, tengevolge waarvan de locomotief en de eerste wa gon ontspoorden. Toen de ramp plaats greep openden de plegers van den aanslag en hevig geweervuur op de soldaten, die zich in de achterste wagon bevonden Aan beide zijden vielen verscheidene gewon den. Ten Zuiden van Nabloes is een militai re patrouille door vrijbuiters overvallen. Een tweede patrouille die tot taak had de arbeiders die de telegraafleidingen her stelden, te beschermen, werd tegelijkertijd door een troep Arabieren ter sterkte van ongeveer 50 man overvallen. Op het alarmsein werden direct mili taire troepen en vliegtuigen uitgezonden Er ontstond een gevecht, waarbij 3 Ara bieren gedood en verscheidene soldaten gewohd werden. De Arabieren trokken zich tenslotte in hel gebecgM lane tijdelijke stilstand worden als opgeven als de erkenning van een voldongen feit De negus deelt verder mede, dat zich in het niet bezette deel van Abessinië een re gelmatige regeering bevindt, die door den negus zelve is gevormd en aan wie de negus de noodige volmachten voor het bestuur over het land en voor de hand having van het gezag heeft toevertrouwd. De negus staat in verbinding met deze regeering. Hij herhaalt verder, dat hy geen afstand van zijn rechten heeft ge daan. Daarom verlangt Hij nogmaals na mens het Abessijnsche keizerrijk «Is lid van den Volkenbond de eerbiediging van de territoriale integriteit en van de poli tieke onafhankelijkheid. De negus heeft ook nimmer er van afgezien om van alle Volkenbondsstaten te verlangen de nale ving van de aan Abessinië gedane en in het Volkenbondsverdrag nader omschre- ven beloften, op welke naleving Abessinië door zijn toetreding tot den Volkenbond recht heeft. EEN NIEUW VLOOTACCOORD? Ook NsfWiand erbij betrokken. Volgens „United Press” wil Eden van zijn verblijf in de Volkenbondsstad gebruik maken, om met de vertegenwoordigers van zes kleinere mogendheden, te weten Nederland, Denemarken, Zweden, Spanje, Noorwegen en Finland, vloptonderhande- lingen te voeren. Na een eerste contact zouden loop van den zomer te Londen de lijke onderhandelingen volgen. Engeland hoopt d® afzonderlijke accoorden met de ze staten in één algemeen verdrag te kun nen opnemen en dit in overeenstemming te brengen met de vlootaccoorden. welke door de V.S., Frankrijk en Duitschland zijn gesloten. Tevens verwacht men een toetreding van Italië. Het zou bij deze ac coorden voornamelijk gaan om een jaar- lijksche publicatie van vlootbouwpro- gramma’s, beperking van tonnage der schepen mi kaliber der kanonnen. TUMULT IN DE BELGISCHE KAMER. Rexisten beleedigen de regee ring. In de Belgische de vergadering van w ge incidenten voorgedaan. Tijdens het debat over het regeerings- beleid betoogde minister-president Van Zeeland, dat men moest doorgaan ’t land gezond te maken. „Het buitenland”, zoo zei spr., „moet niet denken, dat België een vordorven land is. Het is een land van eerlijke menschen.” Bij die woorden riep de heer Hertoge, een der afgevaardigden van de nieuwe (fascistische) Rexpartij: ,.Het zijn windslieden, die verdorven zijn!” Door die woorden ontstond een gewel dige opschudding. Vele kamerleden toon den door luide uitroepen hun verontwaar diging en de voorzitter vroeg wie gezegd had: „onze bewindslieden zijn verdorven”. De Rexisten hielden zich stil, wat de ka tholieken, liberalen en socialisten deed schreeuwen: „lafaards”. Toen een der uiterste socialisten, dr. Marteaux door de zaal op de Rexisten toeliep, moest het kamerpersoneel hem tegen houden De voorzitter liet de nood- bd gaan en herhaalde zijn vraag, waarop Hertoge verklaarde: „Ik heb gezegd, het land is eerlijk, maar „de regeerders zijn verdorven". Minister Spaak riep de Rexisten toe, dat zij demagogen en lafaards waren en verschillende kamerleden liepen naar de Rexisten toe Het personeel van de kamer had alle moeite om dezen tegen de aJgc- meene woede te beschermen. Nog wel tien minuten lang word er over en weer ge schreeuwd.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1