Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. Crisisbekendmakingen. Rechtszaken Rechtbank te Rotterdam. LsadbeowenVeeteelt Wetenschip Nieuws in een paar regels Predikbeurten Burgerlijke Stand Marktberichten] schoonhoven"] Plaatselijk Nieuws WOENSDAG 1 JULI 1936 Alblasserdam. Het zou in de bedoeling liggen van Curator mr. W. O. de Kat Au- gelino, vanwege de N.V. Middenstands Crediet- en Spaarbank voor Alblasserdam en Omstreken, op 18 Juli wederom een uitkeering te verstrekken van 10 procent, zoodat dan in totaal een bedrag van 50 procent zal zijn uitgekeferd. De collecte voor den gewapenden dienst heeft hier f 25,45 opgebracht Giessen-Niiuwkerk. Inzake de v^rbou- w.ig van di boerderij van den uw C v Vliet, welk werk in massa was opgedra gen aa-i den heer P. Donk Hzn he fi Je- ze thans het gedeelte timmerwerk over gedaan aan den heer K. Ooms te Bles- kensgraaf. Geslaagd. Gorinchem. Aan de Ghr. Kweekschool slaagden voor de acte L. O .de dames K. de Lorm te Giessen; J. G. Ruitenberg te Werkendam; en de heeren G. G. Bouman te Heusden: A. Groeneveld te Wel-Am- merzoden; J. I. J. Hazebroek te Har- dinxveld. Afgewezen één. Gorinchem. Te Breda slaagde voor het Esperanto-examen A da heer^H. Nunnik- hoven, van hier. Duitschers op bezoek. Gouda. Achttien studenten van de Uni versiteit te Munster hebben dezer dagen onder leiding van den secretaris van de Kamer van Koophandel en begeleid door de hoogleeraren H. Domes en Georg Nie- xneier van genoemde Universiteit, een be zoek aan Gouda en omgeving gebracht- Des morgens werden eerst te Boskoop be zocht het Rosarium, de Rijks-tuinbouw- winterachool, de Kweekeryen der Sa. Fe lix en Dijkhuis. Burgemeester Verkerk ontving het ge zelschap op het raadhuis en bood den deelnemers koffie aan. Te 12 uur werd de reis naar Gouda aanvaard. In café „Ter Gouw" werd koffie gedronken. Des mid dags volgde een bezoek aan de St. Jane- kerk en aan de nieuwe sluiswerken Na een rondrit door Gouda reed men naar de Reeuwijksche Plassen, waar ge- ruimen tijd vertoefd werd op het terras ▼an „Elfhoeven", terwijl daarna 'n rond vaart over de Plassen werd gemaakt. De studenten overnachtten in de Jeugdher berg „De Waterhaan" en hebben heden de reis naar Rotterdam voortgezet De deelnemers waren vol lof over het mooie Éollandsche polderland en de be zienswaardigheden van Gouda Boe koop. Aanbesteding. Gouda. De heer Jac. P. Dessing. archi tect, heeft aanbesteed bet bouwen van een R.K. kerk met toren te Zevenhoven (Z.- H.). Hiervoor werd als volgt ingéschre- Bik en Breedveld, Leiden, f 24.980; G. J Evers, Bloemendaal, f 25.643; N.V. Eri ca v.h. W. P. de Vreede, Noordwijk, f 26.150; Gebr. Vink, Noorden, f 29.972; A. Kokshoorn, Voorburg, f 30.740; N.V. Gebr. v. d. Lutgaarden, Rotterdam, f 30850 A J. J. van Engelen, Alphen a d. Rijn» f 30.950; P. Both, Heer Hugowaanl, f 31.300; A. Deerenberg, Alphen a.d. Rijn. I 31.476; A Kwakkenbos, Nieuwkoop, f 31.800; G. Kuipers, Hoogwoud, f 32.640; J. Wittebrood, Beemster, f 32 940; A. J. de Beus, Uithoorn, f 34.200; Gebrs. Rans- dorp, Lisse, f 34.893. De begrooting was f 28.910. Goudrisan. De gemengde zangttereeni- ging „Zang en Vriendschap" zal Zaterdag een zangavond geven op het plein bij café Baron. Een dilettanten-orkest uit Schoon hoven zal hierbij medewerking verleenen. Alles onder leiding van den heer Kaas schieter te Schoonhoven. Groot-Ammers. B. en W. hebben aan de firma Gebr. Brink, vergunning verleend tot het vernieuwen van een woonhuis, als mede tot het bouwen van een plaatijzeren loods. Vliegen. Haastrecht. Voor d« proef vlieglessen boven Rotterdam zijn Zondag weer drie Pelikaan-vliegers in .,De Kleine Betuwe in aanmerking gekomen. Het zijn de heeren W. H. van Straateq» BleekerssingM 73, Gouda; J. Schendel, Kadijkschelaan E 34, Bergambacht en S. Bos, Groenendijk H 77, Ouderkerk ad- IJssel. Gymnastiek. Krimpen a.d. Lek. De gymnastiekvereen. „Sparta" behaalde op de turnwedstrijden te Krimpen a.d. IJssel de navolgende prij zen. Dames le prijs. Adspiranten jongens le prijs. Marschwedstrijd 3e pr. Adspiran ten meisjes 3e prijs. Standen 2e pr. Tevens heeft een groot turnliefhebber in deze gemeente, de heer Pot, aan de afd. damestnrn een vlag aangeboden, als blijk van waardeering voor de behaalde prijzen De muziekvereen. „Crescendo", di- necteur de heer G. Horsman, zal op 18 Juli deelnemen aan het Festival te Krim pen a-d. IJssel, evenals het kinderkoor ^Krimpen a.d. Lek", directeur de heer H. Zanen. Krimpen a.d. Lek. Zaterdag zal de mu- zkJcvereeniging „Crescendo", directeur de heer C. Horsman, een concert geven in in tuin vt^n hotel J. A. Schippers Dinsdagmorgen omstiveks 9 uur verscheen het luchtschip „Hindenburg boven onze gemeente. Veie inwoners haal den hun kijkers te voorschijn om bet prachtige gevaarte, dat schitterde in het zonlicht, beter te zien. Nog geiuimen tijd bleef het luchtschip zichtbaar Krimpen a.d. Lek. Mej. R. Alblas kwam tijdens het zwe*nmen bij de Zaag, toen zij een duiksprong maakte, zoo ongelukkig te recht, dat zij beide groote teenen zwaar kwetste en naar huis vervoerd moest wor den. Voetbaltournooi. Krimpen a-d. Lek. Zondag 12 Juli wordt op het Sportterrein „dé Zaag" een groot tournooi gehouden om de „Dilettant- Wisselbeker". Hieraan nemen deel de ver enigingen D.GV. te Krimpen ad. IJssel, C-K C. te Capelle a d. IJssel, L.F-G. te Lekkerkerk en Dilettant van hier. Voorts zullen in de pauze's «enige junioren-elf tallen legen elkaar in 't veld komen. Be halve de „Dilettant-Wisselbeker" worden er nog zilveren lauwerkransen etc. be schikbaar gesteld. Het geheel belooft een middag vol sportieven «a apannenden strijd te worden. Duivenvlucht Krimpen a.d. IJssel, De poetduivenver- eeniging „De Reisduif" hield een wed vlucht vanaf Compiegne. De prijzen wer den als volgt behaald: 1. J, Romeijn, 2, 5 en 10 M. Westbroek; 3 en 8 G. Rodenburg, 4 G. Stout, 6 J. H. Roelofs, 7 en 9 D. Nobel. Aankomst eerste duif 12.7.45; laat ste 12.21.10 uur. H. de B. viel vah een ladder en be kwam een bloedende hoofdwonde, zoodat de hulp van dr. Van Lindern ingeroepen moest worden. f— Van de Bolnes* motorenfabriek is na een geslaagde proefvaart vertrokken bet motorschip „Cornelia", eigenaar de heer Aarnoudse te St. Philipsland. Het vaar tuig is voorzien van een 2 oyL Bolnes Die sel-motor van 100 PJL Uwigerak. Tot hoofd van de school met den Bijbel, vacature J. H. Wiegers, is be noemd de heer J. Spoormaker, hoofd der Ghr. Nat. School te Sch&refidijke (Z-), Américain-Bioscoop. Lekkerkerk. Blijkens de advertentie in dit nummer vertoont Americain bioscoop Zaterdag ukAmuaUa weer eéa gevari eerd en onderhoudend programma, een „Rhapsodie van zon en zomerin de nieuwste Nederlandsche film „Jonge Har ten". Het is een fi^m die uitstekend ge schikt is om in de zomermaanden belang stelling te trekken. Frisch, vroolijk en ge zond zjjn de kwaliteiten van deze rolprent. Ook jJien Vorstelijk avontuur" is een bezoek ten volle waard. Hierin spelen oa. Heinz Ruhmann en Theo Lingen. De naam vaa deze komieken zegt voldoende. Romantiek en vrouwen voeren in de» Kim de boventoon. Verder is er het voor-programma. Wegvtr betering. LopTk; Het hoogheemraadschap van den Lekdijk"Benedendams en Uaseldam heeft besloten den Lopikschen Damweg, den ve r bindingsweg tussohen Lopik en Polsbroe- kerdam, een algeheele verbetering te doen ondergaan. Gezien den zeer slechten, bijna onbegaanbaren toestand, waarin deze weg verkeert, belooft het herstel voor het steeds toenemende verkeer een groote ver betering. Met de werkzaamheden, iet te ren van het wegdek, is men inmiddels reeds begonnen. Tot onderwijzer aan de Chr. School (hoofd de heer Van Joolingen) is benoemd de heer A. W. Middeldorp, van Drieber gen, wachtgelder eener Christ. School ts Nieuwerbrug. Polsbroek. B. en W. hebben toestem ming gegeven aan de Vereemging tot Ver spreiding der H. Schrift te Amsterdam tot het houden van een openbare inzame ling van gelden ten behoeve van genoem- de instelling op Donderdag 9 Juli Esn mooie opdracht Nieuw-Lekker land. De N.V. Konings' Wegenbouw te Oss heeft aan de N.V. Be- tonfahriek v.h. J. en A den Boer opge dragen de levering van 50.000 rijwielgad- tegeis, en 8000 meter opsluitband, ten be hoeve van den Noordelijken oprit naar de brug ovtff het Hollandsch Diep bij Moer dijk. (Rijkswaterstaat); De arbeider G. v. d. H, te Kinder dijk, in dienst bij de firma L. Smit en Zoon, viel Maandag van een ladder, waar op hij stond te werken. Hij kwam op een kruiwagen terecht. De hulp werd ingeroe pen van dr. D. J. Terpstra. Deze consta teerde, dat de man twee ribben had ge kneusd en dat de ruggestreng was ge kwetst. Nadat het slachtoffer was verbon den, is hij naar zijn woning vervoerd. Terwijl de 14-jarige zoon van den heer Joh. P. bezig was met het aanslaan van een motor, sloeg onverwacht de kruk terug en trof den knaap op den rechter arm. waardoor deze brak. Op advies van dokter A. van Waasbergen ie de jongen naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd waar men den arm heeft gezet De commissie, welke men hier heeft gevormd met het doel, om in. don herfst en winter in de Ned. Herv. Kerk sprekers te laten optreden, voorlóopig in de week en zoo mogelijk ook op erjtele Zondagen, voor welk plan reeds medewerking van de kerkvoogdij was toegezegd, heeft thans ook bericht van medewerking van den ker- keraad ontvangen. Nieuw-Lskkerland. Mej. M J. Pols en de heer P. Pols slaagden te Breda voor hel Esperanto-examen A. Ottoland. In de Ned. Herv. Kerk werd bekend gemaakt dat voor de Diaconie een bankbiljet van f 10 was gecollecteerd, waarvoor aan de gever of geefster dank werd gebracht Concert Sliedrecht Donderdag geeft de Harmo nie-Vereen. „Sliedrecht", directeur de heer T. M. v. d. Vlies, op het Dr. Langeveld- plein van 810 uur in de muziektempel haar 2e volksconcert Het programma luidt; 1. Le Dauphin, marsch, van A. To- relli. 2. Fleurs des Champs, Fantasie van Alf. Bériot. 3. La Sultane Favorite, Valse van Gr. Francois. 4. Atalante, Ouverture, van Alfr. Delbecq. 5. Souvenir de Zaan dijk, Marsch, van A. ToreUi Hierna pau ze, waarna Mn speciaal marsch-program- ma volgt. D« „Hindenburg". Slitdrscht Het Duitsche luchtschip „Hindenburg" verscheen Dinsdagmorgen 9 uur laag boven onze gemeente, zich bewe gende m de richting Rotterdam. Een kwartier lang is het luchtschip zichtbaar geweest, terwijl duidelijk op grooten ai- stand te zien was, dat het schip in Oos telijke richting zijn weg vervolgde. Een en ander had natuurlijk veel bekijks en de leerlingen van school VI mochten zich even uit de klas verwijderen om de Zep pelin in oogenschouw te nemen. dJsééistain. Zaterdag zal de vereeniging „Nazorg" voor. de Uux-bestrijding een speldjesdag houden. Gevonden: een rozenkrans en een lengtemaat. Inlichtingen bij de politie. Zaterdagmiddag werd de gemeente beooaht door ongeveer 75 wandelaar» uit Utrecht. Omstreeks 6 uur arriveerden zij. Nadat zij nabij het café van den beer Van den Berg aan de Panoven een ige oogenhlikken hadden gerust, ging men door d« Paardenüa&n naar het gemeentehuis, waar zij door den burgemeester ontvan gen werden en namens het gemeente bestuur hartelijk Arenden toegesproken. Ook namens de V.V.Y. werden zij verwel komd. Hierna werjjl een bezoek gebracht aan den Raadskeltier, waarna dé gasten weer vertrokken. 1 Reep. wegens overtreding van de dienstplichtwet en wegwis overtreding van de leerplichtwet, is tegen twee personen procesverbaal opgemaakt. HET ZWARTE LEGIOEN. Weer een slachtoffer. Té Chicago vond men in e«n hotel het lijk vanF een dame, Florence Gastje ge naamd, «ie deel uitmaakte van een ag „nachtclub". Zij was 25 jaar oud. Op een spiegel in haar slaapkamer was met lip penstift geschreven: „Black Legion". Het zevenjarig zoontje van mevrouw Osue had den moord zien plegen. Een neger of een man met een zwart masker had de moeder van het knaapje met een klinker geslagen. Aanvankelijk had de jongen zich niet durven bewegen, maar na eenigen tijd was het kind de gang in gevlucht en had alarm gemaakt. AUTOBUS OVERVALLEN. Oris dooden. Nabij La Coruna (Spanje) hebben ge maskerde bandieten een autobus aange houden en tal van revolverschoten op de inzittenden gelost. Drie personen werden gedood en drie zwaar gewond. Zonder zich om het lot van hun slachtoffers te be kommeren, verdwenen de aanvallers in 'n auto. Het merkwaardige iA, dat het den -aanvallers blijkbaar niet om financieel voordeel te doen was, want zij beroofden de inzittenden niet. Men vermoedt, dat zij door politieke motieven geleid werden. AANVAL OP EEN TREIN. In Algiers. In het mijn^ebied van Quenza hebben zich gisteren incidenten voorgedaan. Vier honderd inlandsche stakers vielen een trein aan. Aanvankelijk wierpen zij met steenen, doch daarna losten zij schoten- De twee gendarmes, die den trein bewaak ten beantwoordden het vuur en verwond den een der aanvallers. Een afdeelingvan de mobiele garde is naar de plaats des onheile vertrokken Te Constantie hebben verder botsingen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad. De mobiele garde herstelde de or de Tien arrestaties werden verricht. De oommissaris van politie werd met een flesch in het gezicht geslagen BOEREN BETOOG ING IN POLEN. Da houding van generaal Rydz Smigly. Maandag heeft in Polen een betooging van de volkspartij 'plaats gehad, waaruit bleek, dat er contact is ontstaan tusschen deze boereiypartij, die tot dusver steeds in de oppositie tegen het huidige bewind is geweest, en generaal Rydz Smigly. den opvolger van Pilsoedaki, als inspecteur- generaal van h«t leger De betooging werd gehouden in het dorp Grzeda. waar 120000 hoeren een pe titie hebben vastgesteld, welke zij daar op aan generaal Rydz Smigly hehben over handigd. In deze petitie valt de volkspar tij heftig de binnenlandsche en buiten- landsche politie van de regeering aan en vraagt amnestie voor de leiders der volks partij. met name den oud-premier "Wites, die sinds het groote proces te Brest-Li- towsk in ballingschap in het buitenland leven. Voorts wordt gewezen op do noodzake lijkheid, de macht van Polen te doen toe nemen door een regeering te vormen, die het vertrouwen van het volk heeft. Mon vraagt verder om een nieuwe grondwet, een nieuwe kieswet en nieuwe verkiezingen. Na de betooging defileerden de boeren voor den generaal. Een der boerenleider» riep. toen hij voorbij de tribune van Ryd$ Smigly kwam: Leve het Polen des volks, leve het Poolsche leger", waarop Rydz Smigly op militaire wijze groette. Dg houding van den inspecteur-gene raal van het leger heeft diepen indruk ge mankt ia de politieke kringen te War schau. PUBLICATIE. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 14 Juni tot en met 20 Juni 1936 voor de kwaliteitsklas sen B. C en Dl respectievelijk f 420, f 3.70 en f 3.20 per 100 K.ü. zal bedra- a, PUBLICATIE In aansluiting op het persberHit van 2 Juni, maakt de Nederlandsche Akker bouwcentrale bekend, dat van 1 Juli 1936 tot 16 Juli 1936 gelegenheid zaJ worden gegeven groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B te denatureeren tegen een nader vast te stellen vergoeding. Ook voor in dat tijdvak gedenatureer- i groene erwten, welke voldoen aan kwa liteitsklasse A zal steun worden verleend. Bij denaturalie na 15 Juli 1936 zal op grond van art. 3 lid 3 van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokkererwten voor geen der kwaliteitsklassen A, B, G en D steun meer worden uitgekeerd. ven verdronken, terwijl er nog tien wor den vermist. Te Bonn is een 32-jarige man, die trachtte den 11-,jarigen zoon van een koopman te ontvoeren, ter dood veroor deeld. Overtreding Binnenaanvarings- reglement In booger beroep heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van schip per K. M. uit Gouda, die door den kan toni echter daar was vrijgesproken van 'n hem ten laste gelegde overtreding van het Biniienaanvaringsreglement, van welk von nis de ambtenaar van het 0. M. in appèl Was gegaan. Verdachte zou in October van het vorige jaar op het punt van samen komst van de Gouwe en het nieuwe ka naal een aanvaring veroorzaakt hebben tusschen de door hem bestuurde motor boot „Strijdt en Volhardt" en de uit te genovergestelde richting komende motor boot „Calharina III", waarbij beide schui ten schade hadden bekomen, vooral de ..Strijdt en Volhardt", die ongeladen was en die een gat in den zijwand opliep, waardoor groot gevaar voor zinken ont stond. De rechtbank acfftte verdacht© schuldig aan twee overtredingen van bet Binnen- aanvaringsreglement en veroordeelde hem met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, wegens het niet nakomen van de wettelijk voorgeschreven maalre- geTen om een aanvaring te voorkomen, tot twee geldboeten van ieder f 5 suhs. 2 da gen hechtenis. ZEDENMISDRIJVEN. IV rechtbank heeft den bedden- en ma trassenmaker C. de R. uit Gouda, gedeti neerd, wegens het plegen van onlifntmet iemand beneden 16 jaar, veroordfwd tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van. den tijd is voorloopige hechtenis door ge br acat. Eou gevangenisstraf van 1 jaar. voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, heeft de rechtbank opgelegd aan den met selaar en begrafenisondernemer H, M K. uit Zevenhuizen, die zich eveneens aan een zedenmisdrijf had schuldig gemaakt. Bij de oplegging van straf heeft de recht bank in aanmerking genomen, dat 't feit reeds acht jaar geleden gepleegd. Zij a de vordering tot» gevangennéming af. INVOERRECHTEN VOOR AARDAPPELEN. Met ingang van beden 1 Juli is in En geland een regeling In werking getreden waarbij de invoerrechten op aardappelen, behalve nieuwe aardappelen:, worden her steld tot 2 (pl.m. f 15) per ton gedu rende Juli en Augustus en 1 (pl m f 8) per ton van September tot en met Juni. echniek n1 RIDS VOOR KAMPEERDERS. Wij ontvingen een exemplaar van de „Gids voor Kampeerders en Trekkers te land en te water", door Titus Leeser. Het boekje, dat voorzien is van vele tee- keaingen. bevat practische wenken voor trekkers t.a.v. uitrusting en bagage. Voorts treft men er een en ander over watersport in het algemeen, het voeren vau vlaggen e.d. in aan. Ook aan de verzorging van den inwen- digen mensch is gedacht; zoo treft mer een aantal practische wenken Mn voor c^e kampvoeding, het bereiden van eenvoudi ge maaltijden en de middelen om het uit houdingsvermogen op peil te houden, ge volgd door gemakkelijk uitvoerbare re cepten, die rekening houden met de betee- kenis van Nêerlands Zuivel voor de voe- - j- NED. HERV. KERK. CAPELLE ad. IJSSEL. Herv. Geref. Evangelisatie Lokaal Bermweg 238. Woensdag 1 Juli, 'a avonds 7.45 uur, de heer J. Kara. OUD GEREF. GEM. CAPELLE ad. IJSSEL. Dar*» tast raat Donderdag 2 Juli, s avonds 7.30 uur. Da A. van Zon. Zoudag is de kapel ter nagedachte nis voor koningin Astrid van België te Küssnacht ingewijd. Ruim 500 Belgische oud-strijders namen aan de plechtigheid deel. Te Montevecchio (Italië) is een gra naat uit den wereldoorlog, die door jon-1 gelui was opgegraven, ontploft. Vijf jon gelui werden gedood. Te Werschtz (Joego-Slavië) is de benzinetank van een autobus ontploft, waardoor vijf personen verbrandden en tien ernstig werden gewond. Servië is door een orkaan met wolk breuk en hagelslag geteisterd. De bliksem sloeg in de kazerne van de grensbewa king. Een majoor en een kapitein werden gedood. In een dorp doodde de bliksem 37 dieren. Tijdens een storm is een prauw, ko mende van Koepang (Timor) omgeslagen Va® de 24 inzittenden zijn er 7 gered, ze- LEKKERKERK. Juni. v Geboren: Gerrit, z. van R, Mudde e» N. de Langen. OUDERKERK A.D IJSSEL. Juni Geboren: Jan Dirk, z. van M. van der Voorden en M. N. Geerling. Ondertrouwd; H. Kreuk en A. van Meijeren. Geboren; Arie, z. van J. Trouwborst m G. van Herk. NOORDELOOS. Juni. Geboren: Adriaan, z. van A. de Groot en H. B. Blokland. Willem Adriaan, z. van C. Houtman en N. Mak. Corne- lia Adriana, d. van A Rietveld au K. Versluis. PEURSUM. Juni. Getrouwd: A. J. W. Termaat, 51 j. N. van Houweling, 31 1 MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 1 Juli. Kaasmarkt. Aak- voer 558 parWen kaaa Pryien: rijksmerk le kwal. met f 2123, idem kMl"f'18—Lfl."aware f 23. Handel traag. paarden en vee. AMSTERDAM, 1 Juli. Tor waren lieden aangevoerd 806 vettakalvo- ren. le kwal. 46-56,2e kwal. 38-443o kwal. 28—86 per K G. lm endgewicht, 104 nuchtere kalveren f 5—8 per stuk, varkena, vleeechvarkena, wegende van au —110 K.G., 4244, zware varkens 41, vette varkens 3830 per K.G. slaxjp géwicht. aardappelen, groenten en fruit SCHOONHOVEN, 30 Juni. Veilingsver, „Schoonhoven". Veilingsbericht van Maan dag Meikersen I 10—llH ct., id. II 4—o ct. aardbeien 9—11 ct., alles per pond; Vroege aardappelen 6—8 ct., doperwten 6—9 ct., Kmka 4—6 ct., alles per KU g derde blad. .NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant W0Ef.S0w& 1 JJLI 1038 DE GASFABRIEK. Het is heden 40 jaren geleden, dat de gpuven^e Schoonhoven de door haar ge bouwde gci.-fahriek in exploitatie nam en zelf aan de inwoners het gas ging leveren. Tot 1 Juli 189(5 was de gasvoorziamng in handen van particulieren geweest, zoo als dit in dien tijd in tal van plaatsén het geval was. Aan het einde der yorigé eeuw begonnen echter vele gemeen en /in te zien, dat het exploileeren van giy-fabrie- ken «ven goed door haarzelf ter i/and ge nomen kon worden en temeer, daar het nogal een rendabele zaak bleek té zijn. be sloot ook de gemeenteraad van Schoon hoven tot het bouwen van een eigen gas fabriek over te gaan. De particuliere gas fabriek, die 40 jaren in de béhoefle aan gas had voorzien, werd schadbloos gesteld en later afgebroken. Het zou te veel van het geduld der le zers vergen de geheels geschiedenis der gasvoorziening gedurende dié 80 jaren op te halen. Er kan met enkele grepen uit het verleden dan ook wordën volstaan. Twee smeden. J. J- Goetlsch, sinid -.e Utrecht en D. Brusseif. smid te Schoon hoven. richtten 8 October 1855 aan den gemeenteraad het verzoek om een vergun ning tot het oprichten van een gasfabriek. Het verzoek werd in handen gesteld van de Commissie van Fabricage om rapport. Deze commissie werkte zóó snel, dat zij op 2 November, dat is 20 dagen later, over deze nog vrij onbekende materie rap port uitbra» ht. Uit dit rapport blijkt, dat iq die dagen het belang van een gasfabriek voornamelijk gezien werd uit het oogpunt van de mogelijkheid om de olie-straatver lichting te veranderen in een gas-straat- verlichting. De commissie schrijft dat zij geen de minste zwarigheid heeft om de toezegging te g«ven, dat de gevraagde vergunning... hun zal worden gegeven. Dezelfde commissie rapporteert op 8 Ja- ■uari 1856 over den verkoop van grond aan dé a.s. gasconcessionarissen. Zij ad viseert „het genoemde stukje grond, groot 720 vierk. M., aan de Oostzijde der gemeentewallen, genaamd het Blokken- hof je, dat tot het bovengenoemde doel haar bet meest geschikt voorkomt, aan den adressant tot het bouwen eener gasfabriek af te staan, met de daarop zich bevinden de 6 populieren en 15 iepenhoomen en 21 willitren rvrntpn Er komen echter bij Gedeputeerde Sta ten bezwaren in tegen de oprichting eener gasfabriek. Uit het verweer der gemeente blijkt, dat bet ééne bezwaar komt van een teleurge steld huiseigenaar, die gedacht had van deze gelegenheid gebruik te kunnen ma ken enkele perceelen mooi te kunnen ver- koopen en nu een heel relletje op touw had gezet. De andere bezwaarde woont tamelijk ver van de gasfabriek, maar is toch bang voor rook. Het gemeeptebestuur schrijft hierover aan Gedeputeerde Staten: „aan genomen dat een gasfabriek zooveel rook als een stoopiwerktuig veroorzaakte, er voor comparant geen meerder bezwaar zou zijn dan voor alle andere ingezetenen en zou het toch wel een ongerijmdheid zijn om uit dien hoofde de industrie te belem meren en het algemeen van zulk een men- schelijke zaak als een goede verlichting bij nacht te bérooven." Een concept-contract voor de gasleve ring gedurende 25 jaren, opgemaakt door de meergenoemde commi-sie, wordt door beide partijen aanvaard. Het is wel op merkelijk, dat de belangen der gasver- bruikers hierin zeer verwaarloosd wor den. Rechten hebben dezen niet, een ver plichting om aan hen te leveren wordt niet genoemd, zij kunnen zich op nie mand beroepen. Alleen wordt de maxi mumprijs van 23Vj ct. per -kub. M voor hen gedurende 25 jaren vastgesteld. Des te meer wordt in het contract tot in de kleinste finesses geregeld de con trole op het schoonhouden, ontsteken ei blusschen der straatverlichting. Zoo moe ten b.v. de 50 olielampen, die van de straatverlichting zullen terugkomen, door den gasfabrikant gedurende 25 jaren in bruikbaren staat worden bewaard, onder toezicht van het college, teneinde bij on voorziene stoornis m de gasverlichting weder in de lantaarns te kunnen worden geplaatst en aangewend tot olieverlich ting." Ook de kwaljteit van het gas werd voorgeschreven Deze moest zoodanig zijn. dat de open vleermuisbranders (mou kende het gasgloeilicht met kousjes nog riet) een vlam moesten hebben van 10 c.M. in de breedte mi 7 c.M. in de hoogte De meeste last heeft het duistere arti kel gegeven waarin wordt omschreven wat er gebeuren meest na af'oop van de 25 jaar, als de gemeente de gasfabriek met wilde overnemen „en toch ik verlichting op dexelfde wijze (zou) w'lleu laten voort gaan". Over de moeilijkheden omtrent de uitlegging dez-jt laatste woerden zullen wij straxs meer boor en Tenslotte wxdt vastgesteld «kat do ge meente voor 130G brand i van 50 lan taarns per ja-r f 1300 zal betalen De olieverlichting met 1100 hranduren testte tot nu toe f 1100 per jaar Een der raadsleden schijnt er speciaal werk van te maken met de duimsiok 's avonds langs de gasvlammen der straat verlichting le loopen en herhaaldelijk klaagt liy er in den raad over dat de vlammen beneden den vastgp>telden maat zijn. De voorzitter is wat minder precies, sust de zaak oenige malen, maar om het „lastige" raadslid tevreden te stellen, wordt de gasfabriek op den duur officieel beboet met het aantal lantaarns x 50 ct. of f 24,50, omdat alle lantaarnvlammen henoden de maat hebben gebrand. Op 20 Dec. 1868 verschijnt de hoer Linn plotseling op 't tooneel. Vanwaar hij komt, wat hij deed. wij weten het niet. De concessie gaat op hem over, nadat'en kele wijzigingen in het contract zijn aan gebracht. Zes jaar vóór den afloop van het con tract begint de heer Linn al om verlen ging te vragen. De 6-jarige oorlog van 18751881. die toen volgde, is wel interessant, maar te lang om mede te dee- len. De gemeente onderzoekt de mogelijk heid om zelf een gasfabriek te bouwen en te exploileeren en wil het contract zoo danig uitleggen, dat zij hiertoe gerechtigd is, zonder de oude, par icu'iere fabriek over te nemen. De heer Linn klampt zich vast aan de bepaling in het contract, waar in staat, dal, als de gemeente de fabriek niet wil overnemen en toch de verlichting op dezelfde wijze wil laten voortgaan, deze opnieuw moet worden aanbesteed met voorkeurrechten voor den ouden aannemer en de verplichting voor den nieuwen aan nemer de bestaande fabriek over te ne men. I)e gemeente roept tenslotte de hulp van advocaten in. waarvan de eerste op grond van het contract zegt dat de gemeente" ge heel vrij is een eigen fabriek te bouwen, zelfs zonder overname van de oude fa briek. De tweede advocaat meent, dat het geen twijfel lijdt of de gemeente moet de oude fabriek overnemen, alvorens zij tot h^t bereiden van gas uit steenkolen mag overgaan. De derde jurist komt in een uitvoerig rapport tot de conclusie, dat er op grond van het con rad voor beide opvattingen iets te zeggen is, Hoe he*-zïj. de raad spreekt de mee ning uit, dat eigen exploitatie de voor keur verdient. Er waren 98 gebouwen die geheel, 75 die gedeeltelijk kas gebruiken en 90 die wel v*n gas voorzien zijn, maar waar geen gas gebruikt//wordt. Totaal werd in 1879 voor f 13.^94 aan gas afge nomen. (Tegenwoordig*^ dit bedrag rond f 40.000 per jaar). De heer Meijer, directeur der gasfabriek te Goor, adviseert de gemeente over de kosten van een nieuwe fabriek, die f 40.000 zullen bedragen. In den gemeen teraad wordt er nogal heftig over de gas- kwestie gesproken, zoodat ook daar con flicten niet uitblijven. Maar tenslötte wordt toch met 5 tegen 4 stemmen beslo ten de concessie opnieuw voor 15 jaar aan den heer Linn te geven; legen lagere prijzen voor het gas. Omdat de uitlegging van de bepaling van het overigens ongewijzigde contract twijfelachtig bleef, kon het niet anders, of na 15 jaar deden zich dezelfdo moeilijk heden voor. De raad wil etn eigen fabriek bouwen en biedt na veel wikken en we gen f. 2U.Ü0O voor de oude fabriek, welk aanbod de hetr Linn we moet aam aar den, hoewel hij f 60.000 gevraagd nad. De heer W. K. N. Geering, destijds di recteur van de gasfabn -k Ie Aijicio, wordt tot adviseur voor den bouw eener nieuwe gasfabriek benoemd, welke laatste zal komen te liggen op een terrein naast den Lekdijk. De bouw wordt opgedragen aan de Pletterij der firma Ent hoven te 's-Gravenhage, voor f 54.447, terwijl voor het geheel f 75.000 beschikbaar word, ge steld. Met deze fabriek zal 200.000 kub M. gas per ja#j kunnen worden gemaakt. Op i Juli 1896 begint de gemeente zed gas te leveren, terwijl tot directeur wordt be roemd de heer A. A. Al'mg. die ook bij cien bouw het toezicht heeft gehouden. Genoemde heer is later bedrijfsleider ge worden aan een afdeeliug der Amsier- damsche gasfabriek en onlangs met pen- s oen gegaan. Drie jaar na het in b»drijï stellen is het gasverbruik reeds zoo 'oegenomen, dat éér der gashouders ouet geidescopeerd worlen, waardoor deze van 400 lo'. 800 kub. M. inhoud wordt vergroot. 1901 deen zich moeilijkheden niét de nieuwe fabriek geheel zonder stagna'ie plants De oude fabriek was reeds ten deeie afgebroken, de nieuwe fabri/k, waarvan nog Ir 1 oven gereed was. door moeilijk heden in het bedrijf, met meer aan de vraag naar gas kon voldoen, en de af sluiters van de gashouders, om ongeluk ken te voorkomen, moesten worden ge sloten, waardoor de gemeente de dag en nacht voor Kerstmis zonder gas zat. l)e aannemer die het geheel» risico op zich had genomen, hal de reserve- oven niet op tijd gereed gekregen, wel ke vergissing in den ;ijd hem noodlottig werd De nieuwe fabriek, welke tegen woordig nog in bijna dezelfde staat ver keert, voldeed aan alle eischen die men aan een moderne fabriek mocht stellen. Het gasverbruik nam steeds toe, de ga.'prijs bedroeg 9 ct. per M3. en er werd ••en winst van ruim f 3000 gemaakt. De totale waarde der fabriek met buizennet bedroeg f 130.000. Door de invoering der electriciteit (1921) moest de gasfabriek op den duur een groot deel der verlichting afstaan aan het electriciteitsbedi ijf. De toename van het gebruik van gas voor verwarming en industrie heeft deze teruggang in den gasverkoop gelukkig binnen de perken weten te houden. Een staatje van de gaslevering geeft de voor- en achteruitgang ia verschillende jaren duidelijk 1910: 480.000 M3.; 1920: 528.000 M3 1930: 612.000 M3.; 1905 400.000 M3. 1915: 495000 M3.; 1925: 419.000 M3.; 1935 457.000 M3. Gedurende de laatste jaren vóór d« crisis kwamen nog eenige uitbreidingen tot stand, o a. de kolen transportbaan, net woonhuis voor den directeur, de uit breiding der kantoorruimte en de inrich ting van een toonkamer. Al ging de gaslevering de laatste jaren sterk achteruit en al heeft het bedrijf voor het eerst sinds vele jaren weder ver lies opgeleverd, wij vertrouwen, dat wij over het diepste punt heen zijn. nu gedu rende het eerste halfjaar 1936 de gas productie niet onbelangrijk is toegenomen en hopen dat de gasfabriek weder een betere toekomst tegemoet gaat haar ambtenaren en ambtelijke instellin gen of zij moet zich onthouden; maar geen ambtenaarlijke regeling kan bruikbaar zijn voor eenigen tak van nijverheid of han del. Alleen ordening kan ons redden, maar wij moeten beginnen tot ordening te ko- i Dp fabrikant beseffe, dat hij nipt alleen werklieden, maar in de eerste plaats ontwerpers. kunst n ijveren en edel-am- bachtslieden te werk moet stellen. (Zie vervolg Schoonhoven op pag 2). voor. Het grtmdwater dringt d«>> oven te'zakken. SRerhaa binnen, die beginnen del ijk wordt hier last van ondervonden, eny toen in 1905 tot uitbreiding der fa briek werd besloten, pak e men de zaak flink aan onder leiding van den nieuw benoemden directeur, den heer J. Mak. De ze maakte plannen voor een nieuwe fa briek, welke na eenige wijzigingen wer den goedgekeurd. De bouw werd aange nomen door de firma Ester te Rotter dam voor f 58000. De overgang van de oude naar de nieuwe fabriek had aiet In dit nummer is een advertentie van de gasfabriek opgenomen betreffende voor- deelige voorwaarden voor gasverbruik ia Juli en het verkrijgen van gasovens mz INDUSTRIE-LABORATORIUM. Ter bevordering va® het gasverbruik heeft het bestuur der gasstichting het initiatief genomen tot het oprichten van indnstrie-laburatocinm. Dit zal zich spwiaël bezig lioudén roet de toepassing van gas in de industrie. B. en W. ach ten het van belang, dat de gemeente ook van dit laboratorium kan profiteeren en stellen voor in de koeten van de inrichting een bijdrage te verleenen van f 60 per jaar. In verband met de financieele moei lijkheden dezer gemeente achten B. en W. het echter gewenscht tegelijkertijd de bij drage van f 40 aan de Gésstichting ia te trekken. HONDENBELASTING. B en W. bieden d«n raad ter vaststel ling aan het tweede kohier der honden belasting over 1936. Het kohier geeft een totaal bedrag aan van f 60. DE GOUD- EN ZILVER INDUSTRIE. D« vraag naar ordening. In pen vergadering, welke de Federatie ter behartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren voorwerpen (Fegozi) te Amsterdam heeft gehouden, zette dr. J. van Staay uiteen „Wat de overheid doet ter bevordering van de or dening". Van dictatoralen dwang is. aldus spr., geen heil te verwachten. Evenwel mag ook niet worden afgewacht tot de noodzakelijke organisatie van het be- bedrijfsleven zich van onder op ontwik kelt. De overheid zal op de juiste wijze moeten steunen door het treffen en het krachtig doorvoeren van daartoe geëigen de maatregelen. Zij zal niet zplf moeten gaan ordenen, maar zal de voorwaarden moeten scheppen om de maatschappelijke ontwikkeling in de juiste richting te lei den. De praktijk van de met ingang van 15 October in werking getreden wet be treffende het opruimen en het uitverkoo- peii in het winkelbedrijf kan tot tevreden heid stemmen. aU is het in beginsel ver keerd de uitvoering geheel in handen, te leggen van de kamers van koophandel, zonder eenige zeggingschap voor de orga nen van het bedrijfsleven Ook het inge diende vesligings-ontwerp kleinbedrijf is van groot belang én een juist voorbeeld van de wijze waarop de ordening van het sociaal-economisch leven moet worden aangepakt. Het rapport dat de sie tot voorbereiding eener grondwets herziening heeft uitgebracht, stemt, aan gezien de commissie de organen uit het bedrijfsleven wil bekleeden met verorde nende bevoegdheid, tot groote voldoening Dr M Brinkgreve. directeur vau de NV. Zilverfabriek Voorschoten, zette een ..Wat liet vak moet doen ter bevorde ring van de ordening". >Spr. verklaarde, dat geen regeling van overheidswege duur zaam vrucht kan dragen, wanneer de be trokken vakgroepen 3® hand niet aan Waterleidingbedrijf. Capelle a.d. IJssel. B. en W. stellen den raad voor. de rekening 1935 van het wa terleidingbedrijf in baten en lasten voor- loopig vast te stellen op f 43487,43, batig saldo f 14.926.32. EINDEXAMEN H.B.S. Gouda. Voor het eindexamen der rijks- H.B.S. zijn in afdeeling B geslaagd: D. Broer, Gouda; C. Gorman, Gouda; J. Dor- leijn, Gouda. Jo Hulleman. Gouda; G Kalisvaart, Gouda: A. Lafeber. Gouda A. Meijer, Schoonhoven, AU Mesmar en R. v. Nes. beide Boskoop: M. Oskam, Haas trecht; J. Rein en J. Bakkes. Gouda; J. d. Boon. Lekkerkerk A. Bor, Gouda; G. Bron Schoonhoven; A de Bruyn, Krimpen a.d. IJssel; Nel Endenburg, Gouda. Corri» v. Gelderen, .Boskoop; Jane Gravesteyn. Gou da: J Grevesteyn, Gouda: A Kuyl, Berg ambacht; S. Laugeman. Gouda: B Meyer. Schoonhoven; Jo de Neef. Schoonnoven. J. Six. Moordrecht: A. Smatbil, Goude rék; Th. v. d. Weel, Reeuwijk; S. Wie- gersma. Boskoop. Afgewezen 4, terwijl één candidaat zich heeft teruggetrokken. Opcéivten Personeel* belasting. Gouda. Het raadsbesluit, waarbij dit jaar voor de personeele belasting 200 op centen berekend naar de 3e klasse wer den vastgesteld, heeft bij Ged. Staten geen instemming gevonden. Zooals men weet. hadden zij bij het vooronderzoek van de gemeentebegrooting den wensch kenbaar gemaakt, dat het aantal opcenten zou worden vastgesteld op 200 berekend naar de 4de klasse, waardoor de personeele belasting f 20.000 meer zou opbrengen dan in 1935, doch de raad achtte, overeenkom stig het voorstel van B. en W., 200 op centen berekend naar de 3e klasse voldoen de. hetgeen neerkwam op een verhoo ging van de opoentenechaal van 130—200 tot 137—228 of met een bedrag van f 9000 De eisch van Ged. Staten komt hierop neer. dat de heffing op de personeele be lasting in totaal f 11.000 meer zal moeten dan de raad heeft vastgesteld ERASMUS-HERDENKING. iroKKan vaKgroepen "Q,,u - den ploeg .slaan. Blijft het vak in gebreke paar dagen zonnig weer dan ka® dé «gqM'teê mgnjpen anddefc I echter anel njpe®, zoodat Dé volgende maand zal in Rot terdam de Erasmus-herdenking plaats hebben en in analogie daarmee worden ook in deze gemeente voorbereidingen getroffen om den 40Qsten sterfdag van den grooten humanist niet onopgëmerkl voorbij te laten gaan. Men heeft hiertoe reden. Deeiderius Erasmus (Gerrit Ger ritsen) was de zoon van een priester uit de omgeving van Gouda en te Gouda bracht hij n gedeelte van zijn jeugd door. Hij bezocht de school van de „Broeders des gemeenen Levens", die tot dw Sl Janskerk behoorde en aan de Markt was gelegen. Daar woonde ook ziju voogd, schoolmeester Pieter inckel. Het klooster Steyn, waar Erasmus als jonge monnik vertoefde, ligt in de onmid- delijke omgeving van Gouda. Hij bleef kloosterling van Steyn tot ongeveer 50- jangen leeftijd, toen de paus hem van zijn kloostergelofte ontsloeg. Uit de besturen van Openbare Leeszaal en vun de Librije is thans een comité gevormd, dat voornemens is een tentoon stelling te organiseeren. betreffende alles wat aan Erasmus herinnert. In het klooster Steyn schreef Erasmus zijn eerste werken. De hibrye heeft hier van en van zijn overige uitgaven hand schriften en oude drukken en o.a. ook een zeer oude reliëf-beeltenis van Erasmus, welke mede geëxposeerd zullen worden. De tentoonstelling zal vermoedelijk ge opend worden met enkele inleidende be schouwingen en met de opvoering van en kele „Colloquia" van Erasmus in de klee- dij van de zestiende eeuw. Waarschijn lijk zal het gemeentebestuur voor de ten toonstelling de Boter hal onder het Stad huis afstaan. Gouderak. Toen de vrouw van den land bouwer v. V. was gaan melken raakie e- i; kind in de diepe wetering achter dc wo ning Gelukkig werd bet ongeval' opge merkt door een bro-T van Vdie de kleine van een wissen dood wist te red- Doordat dè heer De Kwaast.-niet het verhoogen en verzwaren van den dijk on der onze gemeente heeft aaogenomen vinden vele werkloozen van hier werk wat voor die menschen ee® uitkomst zal zij®. Kersenpluk. Jaarsveld. Maandag is met de kersen pluk in de boomgaarden, gelegen in de Oude Sloot, begonnen Enkele pachters hebben ook de vorige week reeds kicine hoeveelheden geplukt, doch het bleek, dal -Jo vruchten toen nog niet rijp waren Een doet de kersen er au volop ge plukt kan worden Een en ander ver schaft aan vele banden wederom werk. Krimpen a.d. IJssel. De leerlingen van de U. L. 0. school h.-bben Dinsdag een uitstapje gpmaakt naar Utrecht en Om streken. In Utrecht werd de stad vanaf den Dom bezichtigd en alle leerlingen wa ren ton zeerste voldaan over 't prachtige vergezicht. Daarna werd een bezoek ge bracht aan d.e pyrainide van Austerlitz. 's Avonds keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. De Postduivenvereeniging „De Vriend schap" heeft Zondag een wedvlucht van Compiegne (Frankrijk) gehouden. l)e pry- zen weiden als volgt behaald: 1 B de Groot, 2 en 4 M. van Mullem, 3 P. Kool mees; 5 en 20 A. Treure; 6 P. Verschoor, 7 en 18 L. van Houssdt; 8, 12 en 16 J. Koolmee-; 9 M. Human; 10 en 19 P Trouwborst; 11 C. de Vreede, 13 C. Heu velman, 14 G. Schouten. 15 P. van Buu- ren. 17 J. de Boer. Aankomst le duif 12.09 56Vt uur. Aankomst laatste duif 12.31.6uur. De follade werd gewonnen door den hper B. de Groot met den lsten prijs, terwijl de Koningspoul door den heer M. v. Mullem met den 4en prijs werd gewonnen. Was aanvankelijk het vooruitzicht gunstig dat de nieuwe brug over de Slik- sloot, waarvoor 'n bedrag van plm. f 18000 noodig is, vanwege het Werkfonds zou plaats vinden, thans werd bericht ontvan gen, dat dit niet door het Werkfonds zal geschieden. Krimpen a.d. IJssel. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden per 30 Juni 512 mannelijke en 15 vrouwelijke personen als werkzoekend ingeschreven De gymnastiekvereniging K. D. G. heeft Zaterdag een openl ichtuitvoering gegeven op het terrein van de voetbalvcr- eeniging D.G.V. Begunstigd door het prachtige zomerweer, bestond er van d« zijde van het publiek buitengewoon veel belangstelling. Het gpheel werd vlot afge werkt en verschillende prachtige staaltjes der turnkunst werden te zien gegeven K. D O. kan met genoegen op dezgn dag te rugzien. De P.V. „De Snelpost" heeft Zater dag ee® z.g.n. tusschenvlucht met oude duiven Vanaf Noyon gehouden. De prijzen werden als volgt behaald: 1 G. v. Duijven- dijk; 2 G. Vis; 3 J. van Brandwijk; 4 Jac. v. d. Ham. 5. 7 en 8 L. G. Stijnen, 6 H. Opschoor. Aankomst 1ste duif 3.07.00 uur. Aankomst laatste duif 3.30.00 uur. Verbetering Lopikervoordijk. Lopik. Thans is wederom een gedeelte van den Lopikervoordijk van een teerlaag voorzien, wat een groote verbetering is, ook voor de bewoners, daar zij nu van de hinderlijke stofplaag bevrijd zijn. Het ia te hopen, dat deze proefgedeeUen voldoen dan zal zeer waarschijnlijk de geheele weg in 1937 op deze wuze worden behan deld. De echtgenoote van schipper V. wfl- i Zaterdagavond de schuit, welke voor haar woning aan den wal ligt. wat opzij duwen. Zij verloor daarbij haar. even wicht en schoot in de Lopikerwetering. Op haar hulpgeroep schoten huisgenooten oe en hielpen haar weer op het droge. t< Nieuwerkerk a.tl. IJssel. Do heer E. Boer, volontair ter secretarie, is benoemd tot schrijver le klasse in de gemeente Sleen (Dr.). Mej. S. Zijlstrt*, leerlinge van de Koningin Wilhelminaschool te Rotterdam, is geslaagd voor het examen onderwijze- Uitslag van de schaakcompetitio va® D.V.V.: S. RooleJ. Aalbers 1—0; A- MaaskantM. v. d. Spok 01; G, don Toom—A. G. v. d. Wees WO; Vrije groep: C. Hartmans—J. C. Ven te .0—1 De 8-jarige H. Reijm is. toen bij va» school naar huis terugkeerde, op den Parallelweg aangereden door een wieL rijder, waardoor hij een been brak. Nadat Dr. Hage hulp verleend had, is hij per auto naar het ziekenhuis te Gouda vep voerd. Op voorstel van B. en W. is beslo ten tot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Hierin hadden-zitting de heeren P. I. v. d. Weele, voorzitter; H. P. de Wit, secretaris; K. de Rooij, M. Karreman en A. W. J. Pruijt, leden. Duivensport. Zevenhuizen. Zondag hield de posidui- venvereen. „De Stormvliegers" een wed vlucht vanuit M eert, afstand 109 K M. De prijzen werden behaald als volgt: le en 4« prijs C. Glindmeijer en le overduif; 2, 7 on 8 J. de Koster: 3 C. van Dam; 5 N. Koppenaal; 6e prijs A. Verhoef. De dui ven werden gelost om 8 uur. Aankomst eerste duif 9 uur 41 min. 41 sec. Aan komst laatste dyif 10 uur 0 min. 1 sec. Voorts hield de vereen. Zondag een wed vlucht met jonge duiven vanuit Berken- woude. Prijzen als volgt: 1 en 13 Gebr. Stolk; 2, 3, 7, 8, 10 en 18 N. Koppenaal; 4 en 6 G. Glindmeijer; 5 en 9 A. G. Mes; 11, 15 en 22 A Verhoef en le overduif, 12 en 14 J. de Koster, 16 G. van Kieft; 17 C. van Dam; 19 en 21 J. Ro-berg; 20 Gebr. Spekman. De duiven werden gelost 10 uur 45 min. Aankomst eerste duif 11 uur 7 min. 46 sec. Aankomst laatste duif 11 uur 19 min. 4 sec.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5