m Vre desklok LJit ons Regeerings Die nare Hoofdpijn AKKERTJES «MM Officieele Crisisbekendmakingen. Kapitein Skittle en Boots winnen een wedstrijd. PlFlaa ts elijkNie u w7~j De VRIJDAG 3 JULI T93B DRAMA AAN BRITSCH-INDISCHC GRENSPOST. Het drama speelde zich af op een een eaam stuk wereld, een grenspost in Britsch-Indië, in de bergen van D&psang en kwam eerst tien dagen later den Brit- Bchon Vice-koning ter oore. Luit. William Ashley heeft het verschrikkelijk verhaal gedaan. Zooals bekend waren de eerste Euro peanen, die in Indië voet aan wat zeUen, Portugeezen. die thans nog Goa bezitten Uit deze blanken stammen de z.g. half- castes, menschen met helbruine gelaats kleur. In de Britsche families worden deze menschen nauwelijks geteld, of schoon zij trouwe dienaars zijn van het Britsche Gouvernement. D$ Britten hoe don zich wèl voor ieder huwelijk met een half-caste, ofschoon zich onder de jonge vrouwen der Eurasiers bijzondere schoon heden bevinden en de menschen over het algemeen goed ontwikkeld zijn. „Wij waren, vertelt luitenant Asbley, met vier officieren in ons eenzaam fort in de bergen van Dapsang: kapt. Burey, luit. Smith, luit. Gates en ik. Toen werd luit. de Silva, een halfbloed, aan ons fort toegevoegd. De man was een goed mili tair, niet jong meer, maar een voorbeel dig soldaat. Hij was weduwnaar, bezat twee dochters, van wie hij veel hield. Zij woonden te Simla, de tweede residentie van den Britschen vice-koning. Hij schreef derdochters elke week en iedere week ont ving li ij ode brieven terag. totdat hij op een dag niets meer van de meisjes hoor de en ongerust werd Hij wachtte en wachtte en eindelijk kwam er op een dag één biief van zijn oudste dochter, die hem schijnbaar zeer verontrustte, docb daar hij met ons niet over de kwestie sprak, fietem wij luit. de Silva met zijn zorgen afleen. Zoo kwam de dag, waarop Smith dienst Trij had. Hij ging op jacht, en nam de Sihra 'mee. Des avonds keerde slechts de laatste, wal en met stof bedpkt, terug. Of Smith al terug was? Neen! Wel, zij waren van elkaar af gegaan en hadden van elkaar niet meer gehóórd. Om kort te gaan- denzelfden avond stelde men voor Smith te gaan aoeken. De Silva beschreef <me de plek, waar hij van Smith was af gegaan. Wij gingen op wegEen kwar tier hadden wij geloopen, toen wij een zwak gekreun hoorden. Ik ging er op af en zag boven een afgrond oen mensche- lijbe gestalte hurken, in uniform! Smith, dacht ik. Bc riep, geen antwoord, alleen kreunen Plotsetmg zag ik, dat Smith naar wo nen kroop, op handen mi voeten. Hij was nauwelijks twee meter van den ravijn van daan. Ik riep, gilde, schreeuwde, dat hij in gewaar was doch een zacht kreunen was het antwoord. Aan den rand van dcü afgrond hief hij, als m vervoering, zijn banden op en stortte toen naar omlaag. Later wonden wij het deerlijk verminkte ïjk wan luitenant Smith. Zelfmoord? Neeni Het raadselachtige geval kon door niemand van ons worden opgelost. Twee weken later: twee soldaten von- den^kriL Sa tas dood m een greppel. Hij had een schot door den rug, naar t hart. Hel schot was afkomstig van een solda- tengeweer. Wij onderzochten het geval mi voeden niets. Uit de geweren der solda ten, die Gate6 vonden, ontbrak geen ko gel. De andoren konden hun alibi bewij zen. Onder ons, officieren, zoo dachten we, konden geen moordenaars zijn. Zelf moord kon Gates ook niet hebben ge pleegd. In ieder geval: «pletten was voor «os de boodschap. De volgende vijf dagen verliepen volko me» normaal. Wij hadden afgesproken, dat ieder van ons iederen nacht drie uur zou waken, kapt Burey, luit. de S^a en ik. Wij bewoonden drie kamers, w^e in een hal mtliepen en vóór deze hall moest worden gewaakt. In den nacht van den zesden op den zevenden dag geschiedde het: Juist had ik mijn drie uren gewaakt en werd door den kapitein afgelost. Ik ging naar mijn kamer en legde mij ter roste. Nauwelijks was ik ingeslapen, of ik hoorde schreeuwen. Ik greep naar mijn revolver en vloog de kamer uit. Daar lag Bu^ey, die op wacht stond, op den grond en de Silva knielde met één knie op zijn borst, een dolk in de rechterhand hou dende. De kapitein weerde zich met aHe krachten. Ik schopte de Silva opzij en hield hem met mijn revolver in bedwang. Intussehen had de kapitein gelegenheid op te staan en zijn sabel te trekken, waar mee ook hij de Silva in toom hield. Later vertelde de kapitein mij, dat de Silva bij hem was gekomen en hem iets te drinken wilde geven, dat op alcohol ge leek. De kapitein bedankte, hij dronk nook, als hij op wacht stond. Toen werd Silva nijdig, schopte hem, spuwde hem en trok tenslotte zijn dolk. Een gevecht ont stond, de rest maakte ik zelf mee.Het glas was op den grond gevallen. Een restje van het gif, dat in het glas zat, heb ben wyj onderzocht. De Silva werd aan de pofttse overgeleverd. Wat ws aanleiding geweest tot de Sil- vajs Waanzin? Niet alleen had hij den ka pitein om het leven willen brengen, maar i ea Gates had hij gedood, bij het onderzoek bleek. Aanleiding tot de misdaden het volgend geval: Smith be minde één van de Silvias dochters, die evenals haar vader, een halfnatste was. De luitenant zeide echter tot het meisje, nirt met haar te kunnen trouwen, omdat zij een halfbloed was. Dit deed het kind zoo'n verd-jet, dat zij-en haar zuster be sloten zelfmoord te plegen Dit alles stond in den laatsten brief, welke de meisjes aan haar vader schreven. De vader besloot toen wraak te nemen. Zijn woede wilde hij op iedere vol bloed Engelschman koelen, vandaar zijn im&daden. Wellicht was ik ook het slacht offer geworden, indien Burey niet had kunnen schreeuwen. De ongelukkige heeft in de gevangenis kans gezien een eind aan zijn leven te maken door den giftigen drank te drin ken, welke hij eenmaal den kapitein had voorgehouden. buis Vergadering van Woensdag. Indische bestuurshervorming. Bij de voortzetting van de behandeling van een wijziging van de Indische begroo ting voor 1936, waarbij een voorstel be treffende de bestuurshervorming in de buitengewesten aan de orde was, betoog de de heer VAN BOETZELAER (c.h.), dat het goede, dat in de plaunen zit, niet door de uitvoering mag te loor gaan. In Indië schijnt men de ambtelijke en niet de staatkundige hervorming op den voorgrond te stellen en te denken, dat de rest van zelf komt. aJs nu eenmaal de drie nieuwe gouverneurs er zijn. Al het voor bereidende werk kan veel beter door re- geeriiigiscommissarissen worden gedaan. Bij den hnidigen opzet dreigen de groeps- gemeenschappen te mislukken. De heer VAN KEMPEN wees er op. dat de invoering van de regionale rekeningen eigenlijk de geheele kwestie mn de bestuurshervorming op het tapijt heeft gebngcht. Hij was een groot voor stander van die regionale* rekeningen, omdat het bestuur daardoor goedkooper en eenvoudiger kan worden. Men moet met de bestuurshervorming niet overhaast te werk gaan; nu de finan- cieele middelen er zijn, moet men haar niet willen forceeren. Men moet eerst op een gezonde finaneieele basis staan, voor plat men een staatkundigen bestuursher vorming in de buitengewesten kan door zetten. De heer VAN DIJK (pr.) zette uit een, dat de bestuurshervorming tot Java en Madoera beperkt gebleven, niet de ge- wenSehte efficiency kon brengen. Aan de grondslagen der hervorming vrordi in geen enkel opzicht getornd; men kan al leen van eenige modificatie spreken. De staatkundige hervorming kan plaats heb ben, wanneer de groepegemeenschappen er zijn. De heer WESTERMAN (ex. nat. herstel) gaf een overzicht van de uitbrei ding van "de bestuurshervorming en be toogde, dp,t de regeering met betrekking tot haar bezuingingsmotieven in een krin getje ronddraait. De heer VERVOlORN (plattel.) meende, dat de bestuurshervorming sou leiden tot overbodige uitgaven. Hij achtte het wen schelijk om de bestuursregeling voor Indië niet bij ordonnantie maar bij de wet te regde^. Dan zouden vele be zwaren togen de voorst el Iqp dienaan gaan- Rede minister Coüjn. Munster GOLiJ N zeide verheugd te zijn, dat het eenige lid der Kamer, dat een 30-jarige bestuurservaring bi Iftdië heeft, het regeeringsvoorstel heeft toege juicht. Hij betwistte, dat dit alleen amb telijke decentralisatie zou beoogen. De eerste stap tót decentarlisatie dateert van 1903 onder minister Idenburg. Slechts de gemeenten zijn blijvend gebleken. Het overige is mislukt. Met de Staats regeling van 1922 heeft men getracht de autonome bestuursregelingeu in het volks leven uit te breiden. In 1926 is een begin van uitvoering daaraan gegeven, In Java on Madoera zijn de autonome gemeen schappen gegroeid. Dooh men is over de resultaten niet tevreden geweest Het is ook zeer langzaam gegaan. De finaneieele verhouding tusachen land mi de autono me ressorten zijn onvoldoende gergeld. Daaraan is toe te schrijven ,dat de de centralisatie op Java niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. Van daar da,p ook, dat men ten aanzien van de decentralisaïië in de buitengewes ten een anderen weg meende te moeten inslaan. In 1932 is het begin.selplan goed gekeurd. Wat nu wordt aangeboden, is de uitvoering van het beginsel-plan De instemming met liet plan van 1932 was hier te lande echter niet onverdeeld. Nn doet het centrale bestuur alles, maar zijn taak ie dan ook geweldig topzwaar geworden. Spr. haalt voorbeelden aan van den langen tijd, noodig voor afdoening van sommige zaken door het centrale ge zag. In één geval kwamen er twee-en- der tig ambtelijke adviseurs aan te pas! De noodzakelijkheid van decentralisa tie in de buitengewesten kiemt omdat eenerzijds de taai van het centrale bestuur veel te veel in uitgegroeid om het geheele gebied van Indfë te kunoer worden verricht e«i anderzijds de bui ten- gewesten te veel verschillen om ten aan zien van de onderscheidene takken van staatszorg gelijk te kunnen worden behan deld. Verkeerd is een oentrofistiarh be stuur, waarbij de scholen op Nreuw-Oumefi op gelijke wijze moeten ripn mgeriobt ais te Batavio. Moge het vooruM, swoafe 1** dnarr Bgi en dat de vrucht is mn dertigiarigen ar beid, thans eéndefijk tot uitvoering ko- Nederlandsche koloniale politiek. Hierna werd gerepliceerd, waarna mi nister G O L IJ N antwoordde. Ten slotte werd, het ontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na afdoening van nog enkele kleine ontwerpen,' werd de zitting verdaagd. Vergadering van Donderdag. VACATURE IN OEN HOOGEN RAAD. Aan de orde was vervolgens het opma ken van de voordracht voor de vervulling van een vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden, ontstaan door het eervol ontslag aan mr. dr. G. J. H. Schepel ver leend. Op de eerste plaats komt dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Ge rechtshof te Amsterdam, op de tweede plaats dr. J. H. R. Sinninghe Bamsteé, directeur-generaal der belastingen, op de derde plaats dr. F. J. A^ Hijink, raads heer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Wetsconflieten inzake nationaliteit Daarna werd de behandtulng van de nog resteerende wetsontwerjwn betreffende wetsconflicten inzake nationaliteit voort gezet. Na eenige bespreking wend bet wets ontwerp z.h.s. goedgekeurd. Beperking schuldenaftrek voor belasting van de doode hand. Aan ite orde was daarop de wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand, in houdende dat geen aftrek wordt .toegelaten van schulden, waarvan de Tente beheort tot de kosten van instandhouding van vrijgestelde inrichtingen, verzamelingen of natuurmonumenten. Algemeone beschouwingen werden niet uitgehouden. Bij de artikelen verdedigde de heer V A N P O L L (R.K.) een amendement om óók schulden, welke op lergelijke van be lasting vrijgestelde inrichtingen zijn geves tigd, van het totale vermogen eener instel ling van de doode hand afgetrokken zien, behalve, wanneer en voor zoover voor de waarde dier schuld reeds vrijstelling werd gegeven. Speciaal is te denken aan in stellingen als ziekenhuizen en rusthuizen. De heer RUTGERS VAN RO ZENBURG (C.H.) zeide niet te zullen, rusten, voordat de geheele doode-handbe- lasting zal zijn verdwenen. Speciaal had hij het oog op de doode-handbelasling op de kerkelijke goederen, al was de zaak au niet aan de orde. De MINISTER VAN FINAN CIËN, mr. Oud, wilde dadelijk het amendement-Van Poll behandelen. Inder daad geven de voorbeelden van ziekenhui zen en rusthuizen moeilijkheden, doch die worden juist door het wetsontwerp ratio neel opgeheven. De fout van den heer Van Poll is, dat hij met draagkracht-argumen ten aankomt op gebied dat vrijgesteld is. De minister verwachtte zoovele moeilijk heden van hel amendement-Van Poll, dat hij, indien het werk aangenomen, zich ge noodzaakt zou zien, schorsing van de be raadslagingen te vragen. De heer VAN POLL (R.K.) betwist te dat zijnerzijds een misverstand omtrent het doel van het ontwerp zou bestaan. Hij betoogde, dat het aankomt op de totale vermogenspositie van instellingen van de doode hand. Hij wees erop, dat schoolbe sturen bedreigd worden met de belasting van de doode hand, als zij gedwongen worden de uitkeeringen volgens de lager.- onderwijswet te kapitaliseeren. Hij hand haafde het amendement. De minister zeide, dat laatstgenoemde kwestie geheel buiten dit wetsontwerp om gaat en dat de, heer Van Poll ten onrech te sprak van de geheele vermogenspositie der instellingen. Hij had móeten spreken van de vermogenspositie van het niet-vrij- gestelde complex. Wat wil de lmer Van Poll met zijn amendement bereiken? Aan vaardt de Kamer het, dan bewijst hij de instellingen van de doode hand geen Wienst. De heer VANPOLL (ft.Kbetwijfel de dit laatste ten sterkste en handhaafde zijn amendement. Minister OUD wees er nog op, dat ver schillende instellingen op de door hem ontworpen wijziging hebb^j aangedrongen teneinde een onbillijkheid op te heffen en dat ook de vaste commissie voor de belas tingen de wijziging heeft toegejuicht. Het amendement-Van Poll werd tenslot te met 64 tegij 13 stemmen verworpen. Vóór stemden 12 Katholieken en de heer Veivoorn (Plattel.). Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Paleis-raadhuis te Amsterdam. Aan de orde is de goedkeuring der over eenkomst, hoüdende afstand door de ge meente Amsterdam aan den Staa' van het koninklijk paleis aan den Dam en uilkee- ring door den Staat aan de gemeente Am sterdam van 10 millioen, voor den bouw van een nieuw raadhuis. De heer VAN DEN TEMPEL (s.- d.) uit zijn voldoening dat een overeen komst tot stand is gekomen, welke beide partijen bevredigt. Krachtig worde de hand aan de ploeg gcslage^. Er verrijze een bouwwerk, dat ook architectonisch aan de eischen van dezen tijd voldoet en waar in de geest dezer dagen zich tro'sch en schoort uitepreke. De heer VERVOORN (Platteland) vraagt waarom de regeering niet, evenals Amsterdam, een commissie heeft laten on derzoeken, van wie het paleis eigendom is. Is het niet in strijd met Amsterdams waardigheid, dat het raadhuis uit het werkfonds moet worden bekostigd? (Vroo- lijkbeid). De heer DE GEER (c.h.) vraagt waar om hetbedrag van 10 ^millioen ten laste van het werkfonds wordt gebr^pht De bouw geschiedt niet in werkverschaffing. Op de loonen bij den bouw wordt geen in vloed geoefend. Waarom dan het werk fonds? Antwoord van minister Oud. De MINISTER VAN FINAN CIEN, de heer Oud, uit zijn voldoeling over het wetsontwerp, dat hij thans kan verdedigen, mede dank zij de persoonlijke werkzaamheid van den burgemeester van Amsterdam. Wij behandelen de zaken hier sober, maar het feit is van historische be- teekeni.^ Waarom het bedrag ten laste van het Werkfonds wordt gebracht? De burge meester zei, dat het zoo mooi zou zijn, als de bouw van het raadhuis juist nu aan menschen werk zou kunnen geven. Daarom wordt het uit het Werkfonde bekostigd. Anders had men eerst later met den bouw moeten beginnen. Nu betreft het in zeke ren zin vervroegde uitvoering van werk. De Kamer keurt het wetsontwerp a. h. at goed. Werkloos hddssubsltRefoiwte. Aan de orde u het wetsontwerp tot verlenging van den werkingsduur van de wet op het werkloosheidssubsidiefonds. De heer D R E E S (S.D.) zegt, dat dit fonds met heeft voldaan aan gerechtvaar digde verlangens. Het heeft niet voldoen de inkomsten. Het zal ook dit jaar wel met een tekort werken. Spr. wijdt voorts beschouwingen aan de financiering van de werkloosheidsvoor zieningen voor de kleine zelfstandigen. De heer STEINMETZ (R.K.) be toogt, dat de gemeenten bij de hulp, die zij krijgen uit het werkloosheidssubsidie fonds, te sterk worden gebonden aan d» opvattingen der regeering. De minister antwoordt. Minister OUD erkent niet, dat de werk loosheidsuitgaven speciaal ten laste van het rijk zouden moeten komen. Waar zou het bovendien het geld ervoor vandaan moeten halen? Stelt men aan de regeering niet l<' hooge eischen, als men vergt, dat het rijk alle gemeenten normaal zou laten financieren? Spr. is er zeker van, dat het werkloosheidssubsidiefonds dit jaar een tekort opleveren. Maar dit mag slechts een reden aljn om te trachten het tekort zoo klein mogelijk te houden. Het is ge makkelijk om kritiek uit te oefenen, maar men moet zich rekenschap geven van den financieelen toestand. Dat wij hoe langer hoe meer in een onderzoek komen van de begrootingspositie gemeenten, erkent spr., maar zijn ambtgenoot van binnen- landsche zaken en hij doen dit niet voor hun pleizier. De vergadering wordt verdaagd tot he* denmiddag. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKÏCERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maagl Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHET^ verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumatische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. Ne<Mrian<hihSmaakloos ouwel-omhulsel orrt Product poeder. Ge proeil daerdoos niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. §2 ct. Zakdoosie 20 cü recept van Apotheker Dumonf AARDAPPELEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat ingevolge art. 6, lid 2, sub. d, der Crisis-Aardappel-beschikking 1936, restitutie van de teeltheffing voor aardappelen kan plaats vinden indien kan worden aangetoond, dat de gemiddel de opbrengst van de op een bedrijf geteel-' de perceelen aardappelen, door andere oorzaken dan hagelslag, minder bedraagt dan 5000 K G. per H.A., en dat die min dere opbrengst niet wordt gecompenseerd door een hoogere geldelijke opbrengst. Zij, die meenen om genoemde reden voor restitutie in aanmerking te komen, dienen zich ten minste 15 dijden voordat het rooien zal plaats hebben, schriftelijk te wenden tot de Landbouw-Crisis-Organi- satie binnen welker werkgebied hun be drijf is gelegen. Hierbij moet gebruik worden gemaakt van een bij die Landbouw-Grisis-Organi- satie verkrijgbaar formulier, terwijl bij het indienen van bet verzoek om restitutie f 2 50 moet worden overgemaakt, welk bedrag wordt terugbetaald indien de aan vrage gemotiveerd is gebleken. Het rooien van de betreffende perceel» aardappelen mag op straffe van verlies van het recht op restitutie niet eerder plaats hebben, dan 'nadat daarvoor door of vanwege de Landbouw-Crisis-Organi* satie toestemming js j Wn 3. Htij kwam tnssohen de viseohen te redat en was verder uitgespeeld. „Wie volgt!" riep de na» op de boegspriet «ikkigend. „ik kom aoo hij je," zei Boots, te «tej paal opkiimroeod- *4* moet mij do* spelletje toch ook eens leeren. Wil je?" I 4. „Waarom zou ik da4 niet willen?" grijnsde de anclbre. „Hou je maar goed i vast, ém aai ik je even een «citeer bedje geven. Daar pak aan." En meteen gaf hij Boots zoo n mep, die dezen de ooren suis den. En tooh «iel Boots niet in het w<s<. 5 *FPnE KLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schnnnhovensche Courant faADIO.NIEUWSÏ Zaterdag 4 Juli. Hilversum I. 1875 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.Ü. 10 uur Morgenwij ding. Vourganger: Ds. E. D. Spelberg; V.A.R.A. 10 15 uur Uizend.ng voor de ar beiders Ün de Continubedrijven; 12 uur Gramofoon; 2 uur- Van het witte doek. Filmkwartiertje door M. Sluyser; 2.15 uur Gramofoon; 2.40 uur Concert door The Lucky Stars; 3 uur Gramofoon; 3.20 uur „Simon Bolivar". Lezing door Mr. J. H. van Peursum, geillustreerd met Gramo- foonmuziek; 4 uur Concert door een Blokfluiten-ensemble; 4.15 uur Wim Tho massen: „Schohngswerk ook in den zo mer"; 4.20 uur Vervolg Concert; 4.30 uur Gramofoon; 4.5P uurEsperanto-uitzen- ding; 5.10 Gramofoon; 5.40 uur Letter kundig overzicht; 6 uur Orgelspel; 6.30 uur Ds. B. J. Aris spreekt voor het Cen traal Genootschap voor Coöperatieve Lijkbezorging; 6.45 uur Orgelspel; V.R.O. 7—8 Louis Fles: „Erasmus, de eerste Europeaan"; V.A.R.A. 8.03 uur S.O.S.-be- richten; 8.05 uur "Nieuwsberichten en V.A.R.A.-Varia; 8.15 uur Gramofoon; 8.20 uur Amateurs. Opnamen van win naars in den Tweeden Amateurswedstrijd VARA-Cynema Royal, gehouden van 25 Juni; 9 uur Wij vragen uw aandacht voor9.05 uur Gramofoon; 9.15 uur Een laatste opwekking: „.Op naar Birk- hovenl" door A. de Vries, 9.30 uur Opvoe ring van de VARA-Maandrevue; 10 uur Nieuwsberichten; 10.05 uur Gramoii 11—12 Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. K.R.O. &-8.15 Wij beginnen den dag; 8.15-9.15 Con cert; 10—10.30 Muziekuitzeudig voor la- brieken; 10.30-11.30 Gramofoon; 11.30— 12 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.1512.30 Gramofoon; 12.301 Concert door het K.R.O.-Orkest, l1.10 Gramofoon; 1.10—1.30 Concert door het KK.U.-ürkest; 1.30—1.40 Gra mofoon; 1.40—2 Concert door het K.R.O.- Orkest; 2—2.30 Halfuurtje voor de rijpe- re jeugd; 2.30-8 Concert door het K.R. O-Orkest; 3-4 Kinderuurtje, H.I.R.O. 4 uur Gramofoon; 4.05 uur Lezing voor de Theosofische Vereeniging door Karei de Jong: „Wat is geluk??"; 4.25 uur De H.I.R.O.-post; 4.30 uur Zang; 4.40 uur Le zing voor den Nat Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" door Prof. R. Casimir: „Vernieuwing door ontwikke ling in levensverband"; K.R.O. 5—5.15 Gramofoon; 5.15—6 Concert door het Kil. O.-Orkest; 6—6.20 Gramofoon; 6.20—6.45 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.45—7 Gramofoon; 7.15—7.36 De KRO-Luchtlijn door P. R. 0. Peller, '7.35 8 Actueele aetherflitsen; 88-10 Nieuwsberichten en KRO-mededeelingen; 8.10880 Lichtbakens. 10-minuten over peinzing met muzikale omlijsting door Henri de Greeve Pr.; 8.308.50 Concert door de K.R.O.-Melodisten; 8.50-0 Con cert door de Gooische Troubadours; 9 9.15 Concert door de K.RiO.-Melodisten; 9.15080 Occarino-virBuoos; 9809.40 Concert door de K.R.O.-Melódisten; 9.40/- 9.50 Acoorleop-Trio; 950—10 Concert door de Gooische Troubadours; 101015 Filmpraatjo door A. van Domburg; 10.15 1025 Concert door de K.R.O.-Boys; 10.25 —10.30 Occarino-virtuoos; 10.30—10.35 Nieuwsberichten; 10.3510.45 Accordeon- Trio; 10.45—11.15 Concert door de K.R.O.- Boys; 11.15—11.30 Bezinning in schoon heid; 11.30—12 Op vleugelen van den nacht Zondag 5 Juli. 'Hilversum I. 1875 M. VjURjL 855 uur Orgelspel; 9 uur Postduivenberichten; 9.03 uur Tuinbouw halfuurtje. 8. 8. Lan- tinga: „De heideachtige planten"; 9.30 uur Orgelspel, V.P.R.O. 10 uur Extra Zondagshalfuur in den zomer onder lei ding van Mevr. L. Spelberg—Stokmans; 10.30 uur Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Haarlem. Voorganger: Ds. J. P. C. Poldervaart;; A-V.R.O. 1^-12.15 Wel komstwoord door den heer W. Vogt; 12.15 —12.25 Concert door het Omroep-Orkest; 12.2512.35 Ooggetuigeverslag van terrein I; 12.35—12.45 Concert door Kovacs La- jos en zijn Orkest; 12.45—12.55 Ooggetui geverslag van terrein 2; 12.55—1.05 Orgel bespeling; 1.05—1.15 Ooggetuigeverslag van terrein 3; 1.151.30 Gemeenschappe lijke zang onder leiding van Jacob Hamel op terrein 1; 1.30—1.45 Ooggetuigeverslag over den tocht der luistervif4|| langs het nieuwe Omroephuis; 1.45—2 Concert door het Omroep-Orkest; 22.3Q Muziek en re portage van terrein 2; 2.30—3 Concert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 3 3.30 Muziek en reportage van terrein 3; 3.304 Muziek en reportage van terrein 1; 4—4.50 De Ballons stijgen op. Reportage van de drie terreinen, een verslag uit de lucht door de bemanning der ballons; 4.50 —6 Slotwoord tot de luisteraars door G. de Clerq. voorzitter van de A.VR.O.; pl.m. 6 uur Wilhelmus op het A.V.R.O.-orgel; V.A.R.A. 5 uur Gramofoon; 5.30 uur Sport: Wielrennen. Beschouwing over de nationale kampioenschappen. Sprint en achtervolging door Sem Smit; 5.55 uur Sportuitslagen; 6 uur Concert door The Lucky Stars; 6.30 uur Het Zomerfeest van vandaag. Reportage door F. A. Hof; 7 uur 'Feestklanken uit Birkhoven; 7.58 uur Me dedelingen; A.V.R.O. 88.15 Nieuws-en Sportbenchten; 8.15-0 Symphonie-Con^ Z°rn „Omroep-Orkest, Viool en CeMo, ^-0.15 Radio-journaal; 9.45—9.35 poneert door Kovacs Lajos en zijn Orkest; 086—Gaua Weikzal «ar tok *an A.Y. R.O's nieuwe Studio; ,10—11 Orgelbespe- img, de A.V.H.O.-Girli en „The tieug- ti.nger eventueel reportage van het teoet- terre.il aan dbn Loosdrochtschen Weg: uurwerk en Muziek; 11—11.10 nieuws berichten, 11.10—12 Concert door het A.V. ll.O.-llansorkest. Hilveiaum H. 301.5 M. N.C.B.V. 8.30— 9-30 Morgenwijding onder leiding van lis. J. L. \an der Wolf; K.It.ü. 9.30—9.40 1 Urainofoon, 9.45—11.30 Uitzending van de Hoogmis uit de Parochiekerk „Be Liet- de" te Amsterdam; 11.30—12,15 Gramo- ioon, 12.15—1 Concert door het K..H.0- Orkest; 1—1.20 Boeken en Schrijvers, 1.20 —2 Uoncert doe* het K,B O.-Orkest; 2— 2.30 Godsdienstonderricht voor ouderen door Prof. D. Bont; 2.30—3.15 Concert door het K.R.O. Symphonie-Orkest U.S. 0.; 3.153.30 Fransch-Russisch Zang"reci- tal; 3804 Concert door het K.R.O.- Symphonie-Orkest U.S.O.; 4—^5 Ziekenlof uit Bloemen daal; N.GR.V. 5.02—5.50 Gra mofoon; 5.50 uur Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk) te Schevenin- gen. Voorganger: Ds. L. Boer; na den Dienst tot 7.45 uur Gramofoon; KR.O. 7.45—7.50 Voetbaluitslagen; 7j50-8l10 „De St. Jozefgezellenvereeniging" door Pater P. C. Biasta O.P.; 8.10-8.15 Nieuwsberichten en KiLO.-mededeelin- gon; V.A.R.A. 815 uur Feestklanken uit Birkhoven; K.R.O, 9.45—10.30 Gecombi neerd Zang- en Pianorecital; 10.30— 10.35 Nieuwsberichten; 10.35—10.40 Gramofoon; 10.40-41 Epiloog door het Klein Koor. Bloemend aal. 245.9 M. 10 uur en 5 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorgan ger; Ds. J. C. Brussaard. Maandag 6 Juli. Hilversum L 1875 M. YA.RA. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10 uur Morgenwij ding. Voorganger; De. IjL D. Spelberg; V.A.R.A. 10.15 uur Voordracht door Het ty Beck; 10.35 uur Gramofoon; 11 uur Voordracht door Hetty Beck; 11.20 uur Gramofoon; 12 uur Concert door Orvi- tropia; 18.45 uur Gramofoon; 1 uur Con cert door Orvitropia; 2 uur Gramofoon; 2.30 uur Kamermuziek; 3 uur Voordracht door Willem van Cappellen; 380 uur Con cert door de Flierefluiters; 4.30 uur Na Schooltijd; 5 uur Gramofoon; 6 uur Or gelspel; 6.30 uur Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers; 7 uur Erasmus-herdenking. 7.40 'uur Viool en Piano; 8.03 uur S.O.S.- berichten; 8.05 uur Nieuwsberichten; 8.10 uur Gramofoon; 9 uur Concert door de Bo hemians; 10 uur Nieuwsberichten10.05 uur Concert door Fantasia; if112 Gra mofoon. Hilversum II. 301.5 M. N.G.R.V. 3-8.15 Schriftlezing on Meditatie; 8.15-^-930 Gra^ mofoon; 1080—11 Morgendienst leiding van Ds. Th. A. Hoen; 11—11.30 Lezen van Ghr. lectuur; 11.3012 Gi foon; 12.15—12.30 Gramofoon; 12.30-2 Orgelconcert; 22.35 Gramofoooi; 285— 3.15 Beantwoorden van vragen over ka merplanten, door A. J. Herwig; 3.153.45 Gramofoon; 4—5 Bijbellezing door Ds. G. Zeyl; 5—6.30 Concert d. h; Stichtsch Sa lon-Orkest; 6.307 Vragenuurtje; 77.15 Nieuwsberichten en Sportuitslagen; 7.15 7.45 Vragenuurtje; 7.45—8 Radio-repor tage, eventueel Gramofoon; 88.15 Weer- en Nieuwsberichten; 8.159 Concert door de Chr. Mondaccordeonclub „Excelsior te Westenholte; 9—9.30 Prof. K. Kallay: „Betrekkingen tusschen Utrecht en Hon garije"; 9.30—985 Concert door de Hob landsche Kamermuziekvereeruging; 9.55 10 Nieuwsberichten; 10—10.20 Vervolg Concert; 10.20—10.50 Gramofoon: 10.50 —11.15 Vervolg Concert; 11.15—12 Gi RADIO-CENTRALE. Programma C Zaterdag 4 Juli. London Regional U.üö Orgelconcert, 11.35 RB.C. Theater Orkest; Keulen 12.20 Ope- retle-ooncert, 2.20 Berichten, 2.35 Aller lei van zwei bis drei; London Regional 3.20 Orgelconcert, 3.50 Orkest; Keulen 4.20 Gramofoon; 5.50 Mannenkoor, 6.35 Om- roep-kwintet; Droitwich 7.20 Twee Pia no's, 7.35 Tango-orkest; Keulen 8.20 Be richten, 8.30 Westdeutsche Funkauslose; Droitwich 10.20 Gramofoon; Berlgn (Leipzig) ünd morgen iet 's Sonntag. Zondag 5 Juli. Brussel Vlaamsch 8.30 Gramofoon, 8.40 Gesproken dagblad, 9 Gramofoon, 9.10 Duivensportberichlen, 9.20 Weerberichten Tuinbouwkroniek. 9.25 Gramofoon, 10.15 Muziekkroniek; Keulen 10.20 Gramofoon; Parijs Radio 11.20 Gevarieerd ooncert; Brussel Vlaamsch 12.20 Duivenzportbe- ridUen, 12.25 Dansmuziek, 120 Gesproken dagblad, 1.30 Gramofoon; Diversen 2 20- 2.35, Droitwich 2.35 B.B.C. Orkest, 3.35 Orkest, Keulen 4.20 Populair ooncert; Pa rijs Radjo 6.20 Lucien Üoldy-Orkest, Di versen 7.50—8.20; Brussel Fransch 8 20 Omroep-Orkest, 9.05 Herdenking van de geboorte voor 315 jaar van La Fontaine; Droitwich 9.20 B.B.C. Theater Orkest; Be- romunster 10.36 Liederen en Muziek; Ber lijn (Munchen) 11.05 Dansmuziek. Maandag 6 Juli. Droitwich 11.20 Orkest, 12.05 Septet; Brussel Vlaamsoli 12.50 Uoncert, 1.20 Ge sproken dagblad, 1.30 Salonorkest, 1.50 Gramofoon; London Regional 220 Orkest, 3.20 BBC. Midland Orkest, 4.20 Solis ten concert, 4.50 Hongaaisch Zigeuner Orkest, Droitwich 5.35 Populair Orkest; Keulen 6 20 „Fröhlicber Alllag", 7.20 Oon cert; London Regional 805 „Melody out of the sky"; Parijs Radio 9JÜÖ Concert, plan. 11.35 Populair concert. VRIJDAG 3 JULI 1936 Alblasserdam. De opbrengst van de bus- sen voor de airmen in de gemeente be droeg voor het 2e kwartaal op de be graafplaats f 28.13 en op het raadhuis voor het le halfjaar f 37.52. In de zaal Harmonie had Dinsdag de verloting, georganiseerd door het mau- nenkoor „Zanjlust" plaats. De zaal was gedeeltelijk bezet met be langstellenden. Het mannenkoor voerde onder leiding van den directeur, den heer W. Verheij, enkele nummers uit, welke een dankbaar applaus oogstten. De verloting had tot uitslag: mo. 913 een strijkijzer, no. 277 een horloge en no. 239 het rijwiel. Volksondorwijs. Gorinchem. Onder voorzitterschap van den heer K. de Boer te Hardinxveftl, heeft de Merwekring van Volksonderwijs hier Woensdagavond een algemeene ver gadering gehouden. In zijn openingswoord huldigde 'de voorzitter wijlen den heer Th. M. Kete laar, die zeer veel voor het volkskind en voor het onderwijs heeft gedaan. De voor zitter besprak voorts de onderwijsbezuini- gingen van den laatsien tijd, zooals de ongunstiger leerlingenschaal en de nadee- len van liet U.L.O. en wees op het beken de art. 12 van het bezuinigings-ontwerp, dat o.a. tot gevolg hooft, dat bet opheffen van openbare scholen gestaakt is. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd met een batig saldo van f 52.49. De heer K. de Boer (aftre dend) te Hardinxveld en A. A. Kemper man te Heukelum, werden tot bestuurslid gekozen. Blijkens het jaarverslag zijn thans 13 afdeelingen met ongeveer 800 le den aangesloten. Besloten werd op Zaterdag 18 of 25 Juli te Leerdam een openluchtsamenkomst (een z.g. landdag) te houden. Gorinchem. Aan de Chr. Kweekschool slaagde voor de akte L. 0. mej. B. T. Tie- mens en de heeren G. Sumdermeijeir en A. A. Donker, allen alhier. Hardinxveld. Aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem slaagden voor acte L. 0. de heeren D. D. van Bennekom en W. de Leeuwerik, beiden van hier. Burgemeester onder de wapenen. Hoog-Blokland. Met ingang van Zater dag zal de heer W. Zeeuw, burgemeester der gemeenten Hoog-Blokland, Hoornaar en Noordeloos, tijdelijk afwezig zijn, we gens vervulling van zijn dienstplicht als reserve-kapitein der infanterie, met garni zoensplaats Ede. Loco-burgemeester voor Hoog-Blokland is wethouder K. van Beest, voor Noordeloos weth. D. van der Ham en voor Hoornaar weth. E. Aanen. Voor de gemeenten Hoog-Blokland, Noordeloos en Hoornaar bestaat er geen verordening tot heffing van Legesgelden. Echter in verband met de per 1 Juli in gegaan zijnde nieuwe voorschriften be treffende de bevolkingsregisters, moet thans voor een uittreksel uit genoemde re gisters Legesgeld worden betaald. De gemeente-rekening van Hoog- Blokland is met de daarbij behoorende be scheiden door Ged. Staten goedgekeurd te ruggezonden. De burgemeester naar Kamp Lopik. Bij Kon. besluit is burgemeester der gemeente Kampen H. M. Oldenhof, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Lopik, Jaarsveld en Wiillige- Langerak. LANDDAG B.V.L. TE GOUDA. Minister Dr. L. N. Deckers met de autori teiten tijdens den Woensdag te Gouda j houden Landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Jubileum Spaarbank. Nieuw-Lekkerland. Zaterdag is het 75 jaar geleden dat de Spaarbank van het Departement Nieuw-Lekkerland der Mq tot Nut van 't Algemeen te Kinderdijk werd opgericht. De Spaarbank heeft zich steeds meer ontwikkeld en betrok in 1898 een eigen gebouw. Zij verheugt zjch lüaus in een zeer aterke positie, hetgeen mag blijken uit onderstaande cijfers; Het aantal inleggers bedraagt circa 3000. Het bedrag aan inleggers verschul digd bedraagt f 730.0000. Het bedrag der reserves bedraagt f 180.000. Bovendien is voor eventueel koersverlies op effecten nog een fonda aanwezig van ruun f 49.000 De spaarbank is lid van den Neder- landschen Spaarbankboud. Dit lidmaat schap houdt o.m. in dat jaarlijks de Ba lans en Verlies en Winstrekening der Spaarbank door genoemden Bood worden gecontroleerd. Oorspronkelijk werd alleen te Kinder dijk zitting gehouden, doch de Spaarbank is er later toe overgegaan afdeelingen te stichten te Alblasserdam, Krimpen a.d. Lek, Nieuw-Lekkerland en Streefkerk. Het bijwonen der zittingen alsmede alle andere werkzaamheden geschieden d de commissarissen geheel belangeloos. Het Spaarbankbestuur heeft gemec het 75-jarig bestaan niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Zaterdag wordt aan de kinderen van alle scholen in de gemeenten Alblasserdam, Krimpen a.d. Lek, Nieuw-Lekkerland en Streefkerk ver strekt een boekje, getiteld „De geluks- cent", alsmede een „spaarspel", beiden uitgegeven door den Ned. Spaarbank- bond. Voorla zal aan kinderen, die in het tijdvak van 1 tot en mei 15 Juli 1936 in bovengenoemde gemeenten worden gebo ren, een spaarbankboekje met een eersten inleg van 1 5 ten geschenke worden ge- H. M. OLDENHOF. De heer Oldenhof is in Maart 1929 be- lemd in zijn tegenwoordige functie. Hij ia secretaris van de Stichting Drinkwa terleiding Zuid-Utrecht en heeft als zoo danig een'belangrijk aandeel gehad in de tot standkomiug van de waterleiding. Hij was yroeger oommies op de secretarie in Hilversum, afdeeling financiën. Concert Nieuwpoort Zaterdagavond zal Streef- kerk's fanfarecorps op den Dam een con cert geven. Met een en ander hoopt bet Spaar- tankbestuur het sparen te' bevorderen, immers; „Sparen is de bron van Volks kracht". Te dikwijls komt het nog voor, dat het publiek den weg naar de Spaar bank nog onbekend is, of dat het in de meening verkeert, dat het groote bedragen moeten zijn, welke voor aanvraag van een spaarbankboekje in aanmerking komen. Dit is niet het geval. Bedragen van 10 cent worden aangenomen en zijn vanaf 1 1 ren- tegevend. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Nieuw-Lekkerland. De heer D. Treure heeft ontslag genomen als penningmees ter van de Oranjevereeniging „Wilhelmi- na". In zijn plaats is gekozen de heer H de Lange Az. Voor de le klasse van de gemeente lijke H.B.S. te Dordrecht is geslaagd C. Bezemer alhier; voor de le klasse meis jes H.B.S. te Botterdam H. Mijnlieff te Krimpen a.d. Lek; voor de le klasse Gym nasium te Dordrecht H. v. d Haspel te Alblasserdam. Allen zijn leerlingen van de Mulo-school te Kinderdijk, hoofd de heer G. Golverdingen. Zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Voetbalprogramma. Nieuw-Lekkerland. Op het terrein al hier wordt Zaterdag niet gespeeld. Excel sior III gaat op bezoek bij Hercules III te Ridderkerk. Dinsdagavond half acht speelt op het terrein alhier Excelsior I tegen Alblasser dam I van Alblasserdam. Programma voor Kinderdijk. Zwerver II gaat Zaterdag op bezoek bij Zwart wit II te Rotterdam. De beide andere elf tallen hebben rust. Oud-Alblas. Voor het seizoen 1936/37 zijn 8 groote vischakten A uitgereikt. Van den heer T. H. geraakte een bespannen wagen met hooi door het weg- m van den berm van den Zijdeweg te water. Twee paarden konden met groo te moeite worden gered. Met een kraan wagen van den heer D. Brouwer werd een en ander weer op het droge gebracht. Per- „soonlijke ongelukken kwamen mti noor Zondagsdienst apotheken. Sliedrecht Geopend: Apotheek Van den Berg. Gesloten: Apotheek Hoogland. In de week van (h—ll Juli ook geopend na 8 uur 's avonds en Zaterdag na 10 uur Apotheek van den Berg. Veteranen op stap. Sliedrechi Zaterdagavond spelen de ve teranen der voetbalclub Sliedrecht een wedstrijd te lüipendrecht tegen een vete* ran en-elftal van Papendrecht, Sliedrecht. De heer A. B.S. Visser slaagde 5-jarige cursus H. De heer G. reed Woensdag met tijn personenauto langs de Tolsteeg. Door tot nogtoe onbekende oorzaak raakte de auto plotseling te water. Met den schrik kwam de heer G. er af, terwijl geen materieele schade werd toegebracht. Sliedrecht Zondagavond speelt SHo* drecht I tegen Emma I op het Sportpark te Dordrecht van 7—9 uur De wedstrijd wordt gehouden en is uitgeschreven door Emma en is bedoeld deel uit te maken van de nederlaagwedstrijden, waaraan voorts nog medewerken D.F.C., Feyenoord, O.D. S„ R.F.G en bovengen jemde clubs. Sliedrecht Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs stonden de vorige week 1155 werkzoekenden ingeschreven. Nadien wer den opnieuw ingeschreven 34 wekrzoeken- (J§n, terwijl 47 personen werden afgevoerd zoodat thans 1124 werkzoekenden staan' ingeschreven. Het vorig jaar 1 Juli was dit aantal 1295. Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voorbereiding. INTERNATIONALE VREDES CAMPAGNE. Op initiatief van Lord Robert Cecil heb ben organisaties van verschillenden aard alsmede vooraanstaande personen, in een groot aantal landen besloten tot het organiseeren van een internationale cam pagne tot het handhaven van den vrede. In verband hiermee is een internationaal comité samengesteld. Op 3, 4, 5 en 6 Sep tember van dit jaar zal, waarschijnlijk te Genève, 'n internationaal congres worden gehouden. Het zal worden bijgewoond door de gedelegeerden van 35 landen, die hun instemming met de Ccsnpagne hebben betuigd. De besprekingen zullen gebaseerd zijn op de voegende beginselen: 1. Onschend baarheid der verdragsverplichtingen. 2. Vermindering en beperking der bewape ning door internationale overeenkomsten en voorkoming van winst uit wapenpro ductie. 3. Versterking van den Volken bond om oorlogen te voorkomen en te be ëindigen door de moest doeltreffende or ganisatie van de collectieve veiligheid en den onderlingen bijstand. 4. Doeltreffende regeling binnen het kader van don Vol kenbond van de wijze, waarop verbete ring kan worden gebracht in internatio nale toestanden, welke tot oorlog zouden kunnen leiden. Ook in ons land heeft zich eep comité gevormd, dat de deelneming van Neder land aan de campagne zal organiseeren. In het uitvoerend comité hebben zitting vertegenwoordigers van de vereeniging voor volkenbond en vrede, de jongeren vredes federatie, de Nederlandsche afdee ling van den wereldbond voor internatio nale vriendschap door de kerken, de R.K. Vredesbond in Nederland, Kerk en Vrede en de Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. De voorzitter van Volkenbond en Vrede, mr. J. C. A. Everwijn, is president van dk comité; mevrouw mr. B. J. A. de Kan* ter—van Hettinga Tromp, secretaresse eg •W. ij,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3